Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Rovaniemi
QUOTE(Cucu Mucu @ 4 Jul 2011, 10:08 PM) *
Toti il practica, Marduk! Ma rog, toti care au cu ce sa santajeze, ca noi, cu economia noastra, putem santaja doar Papua Noua Guinee ca nu le mai trimitem hartie igienica. Blanculescu e pesedist, si e normal sa fie partinitor, poate chiar fara sa isi dea seama. Ca profesionist, e bun, a facut ceva treburi bune si ar fi facut si mai multe daca nu era ejectat.

Te-ai inflamat degeaba, acum daca stai si gandesti la rece, poate o sa imi dai dreptate ca base nu trebuia sa zica ce a zis. Stiu, nu e prea onorabil, dar diplomatia nu se bazeaza doar pe onorabil. Ca sef al diplomatiei, ar trebui sa stie mai bine cand sa parleasca si cand nu, cand sa faca aia sau aialalta. Iar daca nu ar sti, Ministerul de Externe ar trebui sa fie destul de tare pe pozitie si sa ii atraga atentia unde a gresit. Pentru ca nue vorba de Base sau Baconcschi, e vorba de imaginea romaniei, e vorba de situatia ei pe harta marilor puteri economice, politice si militare, despre asta e vorba, nu ca le-am zis-o noi rusilor. Ca ramanem cu zisul... Iar mandria nationala nu se castiga injurand in dreapta si in stanga, sau scobindu-te in nas pe la dineuri cu alde obamma. Mandria asta nationala se insufla, se castiga. Spune-ne ceva ce iti inspira tie mandria nationala, pentru a se intelege mai bine ce am scris eu.

Abis, singurul lucru interesant din articolul ala era ca Rusia, prin companiile private, detine o parte importanta din sistemul energetic al Romaniei. Si asta spune exact de ce nu trebuie sa ii suparam, cu vorba sau cu fapta. jamie.gif

Declaratia aia le intareste convingerea rusilor ca toate cele enumerate de tine sunt facute pt a-i sfida. Eu asa as interpreta-o. Si mare minune sa nu ne trozneasca sa ne sara mucii pe pereti. Iar!


Dixit!

Diplomația are alte reguli, nu-i cafteală-n port ...
Michelle
QUOTE(abis @ 1 Jul 2011, 11:30 AM) *
Da. Dar in cazul asta nu ar fi fost Traian Basescu, ci altcineva. smile.gif

Doar nu-l cunoastem de ieri, de azi. Stilul "ce-i in gusa si-n capusa" nu o sa fie schimbat probabil niciodata, altfel n-ar mai fi el.


Uneori le mai lanseaza si asa, la deruta...de exemplu asta a fost sa sara toti lacheii opozitiei sa ia partea rusilor...Ori daca dl Ion Momaie , cum zice gigip plin de invidie ne rasfoieste citeva pagini de istorie din ce citeste dansul pe la academie la B1 teveu, nu cred sa mai ramina picior de roman cu nostalgii rusofile in Tara Romaneasca

Mai ales cind se stie cu sacii in caruta!

Toata lumea stie ca relatiile cu rusii sunt tensionate si oricite declaratii cu vorbe frumoase ne-am face reciproc astia au un cui impotriva noastra din cauza scutului antiracheta si nu din cauza lipsei de diplomatie a lui Basescu
gigip
QUOTE(Michelle @ 5 Jul 2011, 05:21 AM) *
Uneori le mai lanseaza si asa, la deruta...de exemplu asta a fost sa sara toti lacheii opozitiei sa ia partea rusilor...Ori daca dl Ion Momaie , cum zice gigip plin de invidie ne rasfoieste citeva pagini de istorie din ce citeste dansul pe la academie la B1 teveu, nu cred sa mai ramina picior de roman cu nostalgii rusofile in Tara Romaneasca

Mai ales cind se stie cu sacii in caruta!

Toata lumea stie ca relatiile cu rusii sunt tensionate si oricite declaratii cu vorbe frumoase ne-am face reciproc astia au un cui impotriva noastra din cauza scutului antiracheta si nu din cauza lipsei de diplomatie a lui Basescu

Cele postate de tine sunt corecte! Asa este!Dar comportamentul marinarului in relatia externa,principala lui atributiune constitutionala este a unui maidanez in diplomatie!Obtinea un rezultat mult mai bun daca folosea un limbaj diplomatic ori,si mai bun ,daca tacea!
Aproape toti marii istorici romani,unii dintre ei iubitori ai marinarului ,au recunoscut ca acesta a dat cu mucii in fasole(atat in insultarea Regelui Mihai cat si in privinta rusilor!)
gigip
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 4 Jul 2011, 10:08 PM) *
Si asta spune exact de ce nu trebuie sa ii suparam, cu vorba sau cu fapta.

Deci Romania greseste suparandu-i cu fapta - cum ziceam, Nabuco, AGRI, AIE, scutul, baza de la Kogalniceanu samd? Imi pare rau, dar nu pot fi de acord cu tine.

Eu cred ca Romania face exact ceea ce trebuie sa faca in relatia cu Rusia: cauta alternative energetice care sa nu o mai faca dependenta de capriciile celor de la Moscova, sustine (atat cat poate) Moldova si celelalte tari ex-sovietice care incearca sa scape de tutela, s-a angajat ferm in alianta cu Statele Unite...

Ce inseamna sa nu-i suparam cu fapta? Azi vor sa nu mai spunem adevarul despre cum ne-au luat o parte din tara; vor sa renuntam la tezaur (iar Baconski pare sa marseze la idee, uite un om pe placul tau); maine vor vrea sa inchidem bazele americane; sa renuntam la sustinerea Moldovei; apoi vor vrea sa votam favorabil lor la ONU, UE sau NATO (de ex. cand se va pune problema unor sanctiuni impotriva Siriei); maine-poimaine vor vrea sa le dam si pe mama si pe tata in schimbul unui pret cu 10% mai mic pentru metrul cub de gaze... Nu merge asa. Unde punem limita? Unde spunem "pana aici!"?
gigip
QUOTE(abis @ 5 Jul 2011, 10:43 AM) *
Deci Romania greseste suparandu-i cu fapta - cum ziceam, Nabuco, AGRI, AIE, scutul, baza de la Kogalniceanu samd? Imi pare rau, dar nu pot fi de acord cu tine.

Eu cred ca Romania face exact ceea ce trebuie sa faca in relatia cu Rusia: cauta alternative energetice care sa nu o mai faca dependenta de capriciile celor de la Moscova, sustine (atat cat poate) Moldova si celelalte tari ex-sovietice care incearca sa scape de tutela, s-a angajat ferm in alianta cu Statele Unite...

Ce inseamna sa nu-i suparam cu fapta? Azi vor sa nu mai spunem adevarul despre cum ne-au luat o parte din tara; vor sa renuntam la tezaur (iar Baconski pare sa marseze la idee, uite un om pe placul tau); maine vor vrea sa inchidem bazele americane; sa renuntam la sustinerea Moldovei; apoi vor vrea sa votam favorabil lor la ONU, UE sau NATO (de ex. cand se va pune problema unor sanctiuni impotriva Siriei); maine-poimaine vor vrea sa le dam si pe mama si pe tata in schimbul unui pret cu 10% mai mic pentru metrul cub de gaze... Nu merge asa. Unde punem limita? Unde spunem "pana aici!"?

Buna postarea,ca gluma!Rusia nu are nevoie de votul Romaniei,in nicio privinta! Au acordul fara obiectii al SUA al UE,al altor tari,fara numar(Germania,reunificata cu avizul rusilor se comporta ca o gubernie ruseasca!) Marsezi pe o politica proasta a Romaniei posdecembriste de a ne baga unde nu ne fierbe oala,in disputa dintre marile puteri,ca un pekinez intre doi rotweilleri! Este o politica paguboasa ,in loc sa se ia masuri anticriza in tara,ne duelam cu rotweilerul rusesc.
gigip
March
QUOTE(Cucu Mucu @ 4 Jul 2011, 10:08 PM) *
Abis, singurul lucru interesant din articolul ala era ca Rusia, prin companiile private, detine o parte importanta din sistemul energetic al Romaniei. Si asta spune exact de ce nu trebuie sa ii suparam, cu vorba sau cu fapta. jamie.gif

Da' apostila aia de aprobare pentru livrarea de electricitate ieftina rusilor de la Alro cine a dat-o ? Sau cand e vorba de spaga babana nu mai conteaza ca sunt rusi ?!
abis
QUOTE(March @ 5 Jul 2011, 03:15 PM) *
Da' apostila aia de aprobare pentru livrarea de electricitate ieftina rusilor de la Alro cine a dat-o ?

Iar dezgropi chestiuni despre care am vorbit acum cativa ani? smile.gif
Sau le-a readus in discutie vreunul dintre ziarele pe care le citesti?

Ce scria, exact, in apostila aia, mai stii?
abis
QUOTE(gigip @ 5 Jul 2011, 11:35 AM) *
Este o politica paguboasa ,in loc sa se ia masuri anticriza in tara,ne duelam cu rotweilerul rusesc.

Uite, tipul asta (care in niciun caz nu-i un fan al presedintelui) zice ca din contra, nu ne duelam de fapt cu nimeni, ci e doar o inscenare. Ce zici, o avea dreptate?
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 4 Jul 2011, 10:08 PM) *
QUOTE
.... Mandria asta nationala se insufla, se castiga. Spune-ne ceva ce iti inspira tie mandria nationala, pentru a se intelege mai bine ce am scris eu.

Mandria nationala se simte, dar trebuie sa fi pregatit pentru asta, daca nu sti cine esti de unde vi, cine-ti sunt eroii neamului, daca nu ai respect fata de tara in care te-ai nascut chiar daca in anuminte momente esti obligat sa suferi, de foame, de sete, daca nu respecti traditiile, atunci nu vei simti nimic o sa fi un alt roman care habar nu are pe ce pamant traieste si de ce trebuie sa lupte pentru tara sa.
QUOTE
.... Si mare minune sa nu ne trozneasca sa ne sara mucii pe pereti. Iar!

Sa ne trosneasca, poate ne trezim din starea asta, poate ne hotaram sa-i repudiem pe toti rusofilii astia care se vor gubernie ruseasca doar sa traiasca bine.


QUOTE(Rovaniemi @ 4 Jul 2011, 11:11 PM) *
Diplomația are alte reguli, nu-i cafteală-n port ...

Crezi ca duetul care conduce azi Rusia cunoaste alte reguli? Rusia n-a facut, nu face si nu va face diplomatie niciodata, Rusia cere ce vrea de la oricine si daca nu primeste, "trozneste".

QUOTE(Michelle @ 5 Jul 2011, 05:21 AM) *
.....astia au un cui impotriva noastra din cauza scutului antiracheta si nu din cauza lipsei de diplomatie a lui Basescu

Corect. As avea o intrebare, un scut se va monta si in Polonia, stie cineva ce fel se poarta rusii cu polonezii? daca da sa ne spuna si de ce se poarta diferit cu polonezii fata de romani?

QUOTE(abis @ 5 Jul 2011, 10:43 AM) *
.....Nu merge asa. Unde punem limita? Unde spunem "pana aici!"?

Limita consta in respectul reciproc, in orice imprejurare. Atata vreme cat rusii se vor comporta cu noi ca niste imperiali ar trebui sa nici nu-i bagam in seama, sa ne vedem de problemele noastre.

QUOTE(gigip @ 5 Jul 2011, 11:35 AM) *
....(Germania,reunificata cu avizul rusilor se comporta ca o gubernie ruseasca!)

Te inseli, germanii au interese economice si de acea se poarta cu manusi, dar fi sigur ca daca le-ar fi incalcate niste drepturi sau s-ar lega cineva de politica lor interna vor reactiona mult mai dur decat au facut-o romanii.
abis
QUOTE(Marduk @ 5 Jul 2011, 04:16 PM) *
As avea o intrebare, un scut se va monta si in Polonia, stie cineva ce fel se poarta rusii cu polonezii?

Marduk
Este o ipoteza, dar eu nu sunt de acord cu ea, polonezii si-au facut-o singuri, din prostie si ingamfare. Eu cred ca rusii se feresc sa-i "urecheasca" pe polonezi deoarece stiu ca ar reactiona mult mai rau decat romanii, cu romanii par chiar sa se distreze, vazand cati mancurti sar sa le ia apararea.
March
QUOTE(abis @ 5 Jul 2011, 04:36 PM) *
Plane-crash-in-Smolensk-R-001.

Ca de obicei debitezi prostii in anumite chestiuni. Rusii i-a avertizat de doua ori sa nu aterizeze !
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 5 Jul 2011, 10:43 AM) *
Azi vor sa nu mai spunem adevarul despre cum ne-au luat o parte din tara; vor sa renuntam la tezaur (iar Baconski pare sa marseze la idee, uite un om pe placul tau); maine vor vrea sa inchidem bazele americane; sa renuntam la sustinerea Moldovei; apoi vor vrea sa votam favorabil lor la ONU, UE sau NATO (de ex. cand se va pune problema unor sanctiuni impotriva Siriei);


Quid pro quo! Vrei sa nu mai punem scut - dai tezaurul. Vrei vot la onu - Moldova are x drepturi. Vrei vot la ue - gazele se vor ieftini anul acesta cu x%. jamie.gif E usor sa vinzi cand ai la cine, dar daca faci gura mare vor fugi toti de tine ca esti scandalagiu si faci rau la bautura!
Damnatius
Frate, dar cata ipocrizie in atitudinea rusilor si fanilor lor din Romania! Pai nu s-a dezis Rusia de pactul Ribbentrop-Molotov? Rusul tot rus, vrea granita de la Atlantic pana la Pacific.
Rovaniemi
QUOTE(Damnatius @ 6 Jul 2011, 01:01 AM) *
Frate, dar cata ipocrizie in atitudinea rusilor si fanilor lor din Romania! Pai nu s-a dezis Rusia de pactul Ribbentrop-Molotov?


1. Rusia s-a dezis? Naşpa ... corect ar fi fost să-şi asume pactul şi consecinţele lui.

2. De fapt, RUSIA poate face orice īn această speţă, pentru că pactul a fost semnat de defuncta URSS.
abis
QUOTE(Rovaniemi @ 6 Jul 2011, 10:20 AM) *
De fapt, RUSIA poate face orice īn această speţă, pentru că pactul a fost semnat de defuncta URSS.

Si Romania, in '41, nu a atacat Rusia. Ci, cel mult, URSS. Nu? Deci Rusia nu are de ce sa se simta vizata... smile.gif

In plus, Duma de stat a Rusiei a condamnat Pactul Ribbentrop-Molotov...

Dar de fapt Romania nici macar nu a atacat URSS-ul. Pur si simplu armata romana a deplasat o parte dintre efective dintr-o parte a tarii in alta parte. Adica din dreapta Prutului in stanga. Oare care dintre cei de fata, in situatia politica din acei ani, nu ar fi dat acelasi ordin, de trecere a Prutului?
gigip
QUOTE(abis @ 6 Jul 2011, 10:29 AM) *
Si Romania, in '41, nu a atacat Rusia. Ci, cel mult, URSS. Nu? Deci Rusia nu are de ce sa se simta vizata... smile.gif

In plus, Duma de stat a Rusiei a condamnat Pactul Ribbentrop-Molotov...

Dar de fapt Romania nici macar nu a atacat URSS-ul. Pur si simplu armata romana a deplasat o parte dintre efective dintr-o parte a tarii in alta parte. Adica din dreapta Prutului in stanga. Oare care dintre cei de fata, in situatia politica din acei ani, nu ar fi dat acelasi ordin, de trecere a Prutului?

Nici eu nici TB! Ambii nu ne nascusem,de aici prostia lui,sa declare ce ar fi facut,intr-o situatie delicata,inainte de a se naste!Abis,nu e cazul sa-l mai aperi pe presedintele aiurea vorbitor(s-a transformat din jucator,in vorbitor,ca tata Leana la piata!) El ii critica pe toti,le da lectii tuturor dar e cel mai incompetent presedinte ori sef de stat de la Decebal-Burebista,incoace!
Aperi ,fara succes o cauza pierduta! El e de vina,nu rusii,Tariceanu,Iliescu,Regele Mihai ,mogulii,gaozarii ori tigancile imputite! A dovedit ca in calitate de presedinte se comporta precum Fernando din Basarabi,nu Caransebes!
gigip
Marduk
QUOTE(Rovaniemi @ 6 Jul 2011, 10:20 AM) *
...De fapt, RUSIA poate face orice īn această speţă, pentru că pactul a fost semnat de defuncta URSS.

Nu, nu poate pentru ca este mostenitoarea fostei URSS, recunoscuta international ca atare.

QUOTE(abis @ 6 Jul 2011, 10:29 AM) *
...Adica din dreapta Prutului in stanga. ....

De la trecerea Prutului pana la Odesa mai manaci o paine, da tot era bine daca se oprea acolo, dar a ajuns pana la cotul Donului.

QUOTE(gigip @ 6 Jul 2011, 10:54 AM) *
....Aperi ,fara succes o cauza pierduta! El e de vina,nu rusii,Tariceanu,Iliescu,Regele Mihai ,mogulii,gaozarii ori tigancile imputite! A dovedit ca in calitate de presedinte se comporta precum Fernando din Basarabi,nu Caransebes!

Moncher, ai inceput sa ma plictisesti, schimba textul, gaseste-ti alta poezie, fa ceva, ai dvenit obsedant. Ok Basescu e de vina pentru tot si toate, dar mai zi si altceva despre el daca sti.
gigip
QUOTE(Marduk @ 6 Jul 2011, 03:51 PM) *
Nu, nu poate pentru ca este mostenitoarea fostei URSS, recunoscuta international ca atare.
De la trecerea Prutului pana la Odesa mai manaci o paine, da tot era bine daca se oprea acolo, dar a ajuns pana la cotul Donului.
Moncher, ai inceput sa ma plictisesti, schimba textul, gaseste-ti alta poezie, fa ceva, ai dvenit obsedant. Ok Basescu e de vina pentru tot si toate, dar mai zi si altceva despre el daca sti.

Nu te obliga nimeni sa-mi citesti mesajele ori sa le apreciezi tu! Eu nu am cum sa le schimb,asta e Basescu si gafele lui! Nu mai citi mesajele mele,si scapi de problema! Si eu ignor "poeziile"tale si vom fi chit!
gigip
Rovaniemi
QUOTE(Marduk @ 6 Jul 2011, 03:51 PM) *
Nu, nu poate pentru ca este mostenitoarea fostei URSS, recunoscuta international ca atare.


Este moştenitoarea, aşa e, dar moşteneşte chestiile existente la momentul disoluţiei URSS. Adică ambasadele sovietice devin ambasade ale Rusiei, Rusia se obligă să repsecte tratatele īn vigoare locul de membru permanent din Consiliul de Securitate ONU trece de la sovietici la ruşi, şi aşa mai departe ...
March
QUOTE(abis @ 6 Jul 2011, 10:29 AM) *
Si Romania, in '41, nu a atacat Rusia. Ci, cel mult, URSS. Nu? Deci Rusia nu are de ce sa se simta vizata... smile.gif

Hai mai ca devii caraghios repetand continuu zisele lui Basea ! Dintre milioanele alea cazute in WW2 stii cati erau rusi ? Adica din Federatia Rusa cea mai mare republica din URSS ?!
abis
QUOTE(March @ 6 Jul 2011, 05:27 PM) *
Dintre milioanele alea cazute in WW2 stii cati erau rusi ?

Nu stiu. Cati erau?

Si care-i problema? Daca nu ne luau Basarabia, armata romana nu ar fi luptat impotriva lor. Razboiul Romaniei contra Sovietelor a avut drept cauza Basarabia. Deci romanii au purtat doar un razboi de recuperare a unui teritoriu care le apartinea.

gigip
QUOTE(abis @ 6 Jul 2011, 06:02 PM) *
Nu stiu. Cati erau?

Si care-i problema? Daca nu ne luau Basarabia, armata romana nu ar fi luptat impotriva lor. Razboiul Romaniei contra Sovietelor a avut drept cauza Basarabia. Deci romanii au purtat doar un razboi de recuperare a unui teritoriu care le apartinea.

Erau putini! Numai 27 de milioane! Victime colaterale,cum ar zice oncle'Sam! Domnul Traian Basescu a facut declaratia ,in ziua in care rusii ii comemorau pe cei numai 27 de milioane de morti! Un fleac!
gigip
Cucu Mucu
QUOTE(March @ 6 Jul 2011, 05:27 PM) *
Hai mai ca devii caraghios repetand continuu zisele lui Basea ! Dintre milioanele alea cazute in WW2 stii cati erau rusi ? Adica din Federatia Rusa cea mai mare republica din URSS ?!


Ei, mai da-i la dracu, acu' ne-o fi mila de saracii rusi, vai ce le-au facut romanii! Mai rau trebuia sa le dea in barba, ca aveau ce plati, DAR asta nu trebuia zisa de presedintele tarii. Foarte bine ca ar fi dat ordinul, sunt sigur ca ar fi dat ordinul, orice roman cu scaun la cap ar fi dat ordinul, dar nu asta e greseala. Greseala e ca nu se spune! jamie.gif


Gigipe, stii tu si cati romani au fost omorati de rusi? Cate femei violate? Cati copii spanzurati?


Bai, sunteti penibili! In ura voastra nebuna contra lui Base ajungeti sa vaitati saracii rusi, vai ce bataie de cap au avut ei cu noi, si apoi, dupa razboi, vai ce le-am dat de furca inca 50 de ani cat ne-au cotonogit tovaraseste, saracii, eu zic sa le dam si ce ne-a mai ramas din tezaur ca despagubire! Rusine!
Damnatius
QUOTE(gigip @ 6 Jul 2011, 06:27 PM) *
Erau putini! Numai 27 de milioane! Victime colaterale,cum ar zice oncle'Sam! Domnul Traian Basescu a facut declaratia ,in ziua in care rusii ii comemorau pe cei numai 27 de milioane de morti! Un fleac!
gigip


Aaa, deci asta era problema! Pai fratioare, soldatii aia rusi de pe teritoriul romanesc din Basarabia erau inamici. De comemorat noi trebuie sa ii comemoram pe ai nostri, ucisi in lupta acolo, dar si civili deportati in Siberia. Te porti de parca Romania a inceput agresiunea, si nu invers. Tu chiar nu ai pic de rusine? De cand trebuie sa punem sensibilitatile rusesti inaintea propriilor sensibilitati?


EDITAT MAI TARZIU: Mi-a luat-o Cucu Mucu inainte. De acord cu ce a zis el: e absolut penibil sa ne doara de durerea rusilor.
gigip
QUOTE(Damnatius @ 6 Jul 2011, 09:31 PM) *
Aaa, deci asta era problema! Pai fratioare, soldatii aia rusi de pe teritoriul romanesc din Basarabia erau inamici. De comemorat noi trebuie sa ii comemoram pe ai nostri, ucisi in lupta acolo, dar si civili deportati in Siberia. Te porti de parca Romania a inceput agresiunea, si nu invers. Tu chiar nu ai pic de rusine? De cand trebuie sa punem sensibilitatile rusesti inaintea propriilor sensibilitati?
EDITAT MAI TARZIU: Mi-a luat-o Cucu Mucu inainte. De acord cu ce a zis el: e absolut penibil sa ne doara de durerea rusilor.

Ha,ha,ha!Unde am scris eu ca ii apar pe rusi ori ca il condamn pe Basescu pentru ce a declarat! Cred ca rusine trebuie sa-ti fie tie daca nu intelegi ce citesti si mai ales ce scri! Marduck a intrebat cati rusi au murit si pentru ca stiam cifra de la televizor am consemnat,tehnic acest lucru! Unde vezi tu ca pun sensibilitatile rusesti inaintea celor romanesti??? Am raspuns la o intrebare,atat si nimic mai mult! Acelasi raspuns si pentru cucu mucu!
Daca ma atacati aiurea,pe ce credeti voi ca am spus,nu pe adevarul postat de mine,inseamna ca aveti grave probleme de intelegere si ca trebuie sa va cautati la un specialist!
gigip
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 6 Jul 2011, 09:24 PM) *
Foarte bine ca ar fi dat ordinul, sunt sigur ca ar fi dat ordinul, orice roman cu scaun la cap ar fi dat ordinul, dar nu asta e greseala. Greseala e ca nu se spune!

Sunt 100% de acord cu tine. Exact asta spuneam si eu aici

Mi s-a parut penibila si comemorarea scufundarii crucisatorului Moskva de catre marina romana. Acolo era motiv sa sarbatorire, nu de comemorare! Crucisatorul ala a deschis focul impotriva Constantei, impotriva civililor din Constanta, asa ca scufundarea lui a fost un act legitim, de aparare. Pe cei omorati de obuzele trase de pe Moskva i-a comemorat cineva? Romanii ori rusii?

Pe dracu', prea am ajuns sa facem sluj in fata rusilor mad.gif
Rovaniemi
QUOTE(abis @ 7 Jul 2011, 11:36 AM) *
Mi s-a parut penibila si comemorarea scufundarii crucisatorului Moskva de catre marina romana. Acolo era motiv sa sarbatorire, nu de comemorare! Crucisatorul ala a deschis focul impotriva Constantei, impotriva civililor din Constanta, asa ca scufundarea lui a fost un act legitim, de aparare. Pe cei omorati de obuzele trase de pe Moskva i-a comemorat cineva? Romanii ori rusii?


Mda, p-asta nici io n-am priceput-o. Ce treabă aveam noi cu comemorarea aia? īn loc de comemorare, mai bine făceau o reconstituire scara 1 la 1 biggrin.gif

Da' chiar, Băse de ce nu s-a dus peste ministrul de resort īn acest caz? că doar se pricepe ...
abis
QUOTE(Rovaniemi @ 7 Jul 2011, 12:48 PM) *
īn loc de comemorare, mai bine făceau o reconstituire scara 1 la 1


Asta-i cea mai buna idee! Imi pare rau ca nu mi-a dat mie prin cap! rofl.gif
March
De la latraturile unui inconstient presedinte am ajuns sa discutam si sa ne batem cu caramida pe baza national-comunismul lui Ceausescu ! ( pana si el cu toata aversiunea lui fata de rusi nu-si permitea sa latre personal in public contra lor !)

Deci chestiunea de fond este latratura publica a lui Basea fata de aceasta sensibila chestiune.

Pana si secretarul - general NATO a dezavuat-o indirect , intr-un mod foarte diplomatic. NATO si Rusia au un parteneriat ce nu poate fi deranjat de inconstienta unui presedinte !
abis
Tensions russo-roumaines: no comment de Rasmussen - spune presa rusa.

NATO nu se implica si nu trage in niciun fel Romania de urechi pentru acea declaratie. Prefera sa dea senzatia ca nu s-a intamplat nimic.
Michelle
De fapt Medvedev l-a criticat pe Basescu unoficial ,nu in sedinta.

Mentalitatea rusilor e de stapini ai lumii, daca esti yes-man cu ei te vor face si pres de sters picioarele. Abia atunci cind ii contrazici te baga in seama si negociaza cu tine. Nici nu trec pe-aici decit ca sa-ti dea ordine cum faceau cu Ilici.

D-aia le-a zis-o Basescu, sa se trezeasca din betia puterii si sa ne trateze cu respect.Si bineinteles NATO se face ca nu aude, pentru ca stie ca de fapt nu aici e buba si nici n-o sa izbucneasca vreun nou WW din cauza asta.
March
Sa-i lasam pe rusi.
Prietenul fostilor primari generali Basescu si Videnau , un mafiot imobiliar Constanda vrea sa-i jefuiasca pe bucuresteni ! Cu 165 milioane de euroi ! devil.gif Asta in timp ce primaria taie subventiile la incalzire din lipsa de fonduri !

March
QUOTE(Michelle @ 7 Jul 2011, 01:44 PM) *
D-aia le-a zis-o Basescu, sa se trezeasca din betia puterii si sa ne trateze cu respect.

Da. Asa a facut si Ceausescu. Si l-au asteptat la cotitura si i-au dat la cap la timpul cuvenit. Si nimeni din "pretini" lui internationali n-a zis ceva. tongue.gif
Michelle
Si judecatorii care au hotarit despagubirile astea n-au nici o vina nu-i asa? si sistemul mafiot in care functioneaza retrocedarile in tara asta tot Basescu l-a inventat?

Ce e trist e ca suntem un neam care cautam intotdeauna un "tap ispasitor" si ala e oricine, in afara persoanei noastre! In plus avem si memoria scurta.
Michelle
QUOTE(March @ 7 Jul 2011, 01:55 PM) *
Da. Asa a facut si Ceausescu. Si l-au asteptat la cotitura si i-au dat la cap la timpul cuvenit. Si nimeni din "pretini" lui internationali n-a zis ceva. tongue.gif



Pai si nu te bucuri?? or sa te scape rusii de Basescu ohyeah.gif
March
QUOTE(Michelle @ 7 Jul 2011, 01:58 PM) *
Si judecatorii care au hotarit despagubirile astea n-au nici o vina nu-i asa? si sistemul mafiot in care functioneaza retrocedarile in tara asta tot Basescu l-a inventat?

Ce e trist e ca suntem un neam care cautam intotdeauna un "tap ispasitor" si ala e oricine, in afara persoanei noastre! In plus avem si memoria scurta.

De fapt procesul a fost castigat de avocatul si ideologul portocaliu Valeriu Stoica ! tongue.gif Iarjudecatoarea aia care a dat verdictul acum a mai judecat procese pe care le-au castigat portocalii !
Zice ceva Basea acum despre aceasta judecatoare ?!? Aud.... ??

Bani pentrupentru PD-L. De la noi
March
QUOTE(Michelle @ 7 Jul 2011, 02:00 PM) *
Pai si nu te bucuri?? or sa te scape rusii de Basescu ohyeah.gif

Da. Oricine e binevenit ! Pentru marea majoritate a romanilor !
abis
QUOTE(March @ 7 Jul 2011, 01:52 PM) *
Sa-i lasam pe rusi.

De ce sa-i lasam, uite, se pare ca in ciuda declaratiilor politice ale celor doua parti, negocierile merg mai departe. Si nu vad niciun motiv de bucurie in cresterea cantitatii de gaze importate de la rusi.

QUOTE
De fapt procesul a fost castigat de avocatul si ideologul portocaliu Valeriu Stoica ! Iarjudecatoarea aia care a dat verdictul acum a mai judecat procese pe care le-au castigat portocalii !

Poate ca o fi avut motive legale judecatoarea sa dea sentinta respectiva, nu am studiat dosarul... Daca a gresit, exista cai de atac, nu?
CharonOfNyx
QUOTE(Michelle @ 7 Jul 2011, 01:44 PM) *
D-aia le-a zis-o Basescu, sa se trezeasca din betia puterii si sa ne trateze cu respect.

Exact asta a fost motivul. Sunt convins ca a reusit. Respectul se citeste in ochii lor, oarecum tremuratori ... caci s-au trezit si din betia puterii. Abia dupa iesirea lu' Basescu si-au dat seama cu cine au de-a face.
Rovaniemi
Daaaaa ... "Aduceţi īncoace pisica, vreau s-o mut!" după cum zicea şoricelul care se īmbătase ca un porc. rolleyes.gif
Marduk
QUOTE(March @ 7 Jul 2011, 02:01 PM) *
....Zice ceva Basea acum despre aceasta judecatoare ?!? ....

A zis la modul general despre toti judecatorii, ar trebui in particular ca fost primar sa desluseasca aceasta "enigma" in care sunt implicati smecheri transpartinici, consilieri, primari si bineinteles niste greci.

QUOTE(March @ 7 Jul 2011, 02:03 PM) *
Da. Oricine e binevenit ! Pentru marea majoritate a romanilor !

Mai bine veneau la "revolutie", poate ca era mai bine, nu mai aparea FSN-ul, Iliescu, revolutionarii, minerii si tot ce s-a intamplat dupa. ohyeah.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Michelle @ 7 Jul 2011, 01:44 PM) *
D-aia le-a zis-o Basescu, sa se trezeasca din betia puterii si sa ne trateze cu respect.


De fapt, Base le-a zis-o ca e infatuat, scandalagiul , necioplit si varza la diplomatie. De-aia le-a zis-o! jamie.gif
Michelle
Si crezi ca daca le-ar fi zis-o unul toba de diplomatie, educat si modest, eventual i s-ar fi gatuit vocea cind dadea declaratia le-ar fi clintit vreun fir de par de pe picior?
Michelle
QUOTE(Rovaniemi @ 7 Jul 2011, 07:11 PM) *
Daaaaa ... "Aduceţi īncoace pisica, vreau s-o mut!" după cum zicea şoricelul care se īmbătase ca un porc. rolleyes.gif

In toate scenariile vazute de mine soricelul e ala mic si destept care-i face pe toti! rolleyes.gif
Rovaniemi
QUOTE(Michelle @ 7 Jul 2011, 10:41 PM) *
In toate scenariile vazute de mine soricelul e ala mic si destept care-i face pe toti! rolleyes.gif


Mda, dar īn cazul ăsta cu şoricelul beat, atunci cīnd a venit mīţa politicoasă şi l-a īntrebat "Da. şoricelule, am auzit că vrei să mă muţi, te pot ajuta cu ceva?", bietul rozător s-a trezit brusc şi a replicat "Ei, coană pisico, nu mai pune la inimă, ce, tu te iei după ce zice orice dobitoc la beţie?!? "
CharonOfNyx
QUOTE(Michelle @ 7 Jul 2011, 10:38 PM) *
Si crezi ca daca le-ar fi zis-o unul toba de diplomatie, educat si modest [...]

Pai, tocmai! Unul toba de diplomatie, educat si modest n-ar fi zis gogomania.
Diplomatia presupune mult discernamant si abilitatea de a tinti si a persevera pe un scop bine definit. Si nici intr-un caz scopul nu ar fi clititul firelor de par, trezitul din betia puterii, impunerea respectului... si nu umflandu-ti muschii la tv.

Ce tampenie!? Pai domnu' Basescu e deja personaj istoric, se vede! Daca era gen. Antonescu..., daca era regele Mihai... Da' daca era Stefan cel Mare? Pariez ca in locu' lu' Mihai Viteazu' nu se lasa ucis de Basta. Da' daca era in locul lui Burebista, nu-l facea el pe Cezar inaintea senatului?

Cert este ca, ori a empatiza cu orice imbecilitate a lui Basescu, ori viceversa a fi pe contra pana a ajunge in halul de a-i plange pe rusi... ziceam ca este cert ca sentimentele primeaza bunului simt. De ratiune nici nu mai poate fi vorba. La drakku, ce tampenii zic si io!? Cum ar putea un popor primitiv sa fie cerebral?
Michelle
QUOTE(CharonOfNyx @ 8 Jul 2011, 12:13 PM) *
Pai, tocmai! Unul toba de diplomatie, educat si modest n-ar fi zis gogomania.

Evident,dar in cazul asta nici rusii nu te-ar baga in seama,ba mai mult ti-ar pune si cizma pe grumaz.Ziceam toate astea la propunerile de troc ala lui Cucu,nu se poate asa simplu cu rusii: iti dau asta in schimbul la astalalta.Chiar daca ajungi la un acord cu ei ,nu si-l respecta.
Diplomatia presupune mult discernamant si abilitatea de a tinti si a persevera pe un scop bine definit.

Diplomatia este insa pentru diplomati.Presedintele unei tari are un rol mai complex decit un diplomat.El face si politica,traseaza niste directii. Si nici intr-un caz scopul nu ar fi clititul firelor de par, trezitul din betia puterii, impunerea respectului... si nu umflandu-ti muschii la tv.

Stai linistit,multe le zice si in fata rusilor,dar nu stim noi!Il cred in stare...Ce tampenie!? Pai domnu' Basescu e deja personaj istoric, se vede! Daca era gen. Antonescu..., daca era regele Mihai... Da' daca era Stefan cel Mare? Pariez ca in locu' lu' Mihai Viteazu' nu se lasa ucis de Basta. Da' daca era in locul lui Burebista, nu-l facea el pe Cezar inaintea senatului?

Cert este ca, ori a empatiza cu orice imbecilitate a lui Basescu, ori viceversa a fi pe contra pana a ajunge in halul de a-i plange pe rusi... ziceam ca este cert ca sentimentele primeaza bunului simt. De ratiune nici nu mai poate fi vorba. La drakku, ce tampenii zic si io!? Cum ar putea un popor primitiv sa fie cerebral?

A fi un popor visceral nu-i totuna cu a fi un popor primitiv! Si nu, nu suntem un popor primitiv

Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 7 Jul 2011, 09:24 PM) *
.....ca e infatuat, scandalagiul , necioplit si varza la diplomatie...

Unor neciopliti si infatuati cum sunt rusii, cam asa trebuie sa le raspunzi. Am auzit la tembelizor pe unii mancurti, care sunt gata sa jure ca rusii sunt niste diplomati extraordinari, ca au o scoala a diplomatiei mai ceva decat Vaticanul, or fi avand dar cu romanii si pentru Romania nu au folosit-o niciodata, probabil ca mizeaza pe intelegerea sustinatorilor pe care ii au in Romania.
gigip
[quote name='CharonOfNyx' date='8 Jul 2011, 12:13 PM' post='713343']


Ce tampenie!? Pai domnu' Basescu e deja personaj istoric, se vede! Daca era gen. Antonescu..., daca era regele Mihai... Da' daca era Stefan cel Mare? Pariez ca in locu' lu' Mihai Viteazu' nu se lasa ucis de Basta. Da' daca era in locul lui Burebista, nu-l facea el pe Cezar inaintea senatului?

Romanii inca nu au scapat de sindromul nebunului care arunca piatra!In loc sa-l trimita pe nebun la tratament,iubitorii acestuia dar si contestatarii lui incearca sa o recupereze(primii)ori sa o arunce catre nebun(cei care il contesta) .Nu e nimic de comentat,nici pro nici contra! E bine ca ambele parti sa-l lase pe nebunul din Basarabi in pace si sa nu se puna la mintea lui! Eu asta fac!
gigip
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.