Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
talusa
QUOTE (Felina @ 15 Jun 2005, 06:16 PM)
QUOTE (talusa @ 15 Jun 2005, 06:13 PM)
Stiu wub.gif

Dar...ce  parere  ai  cand  primesti  "surse  scrise  in  limba  franceza",  pe  un  forum  romanesc,  fara  traducere? sorry.gif

Cat timp nu-i in jermana, nu ma incomodeaza, penca mai stiu ceva franse tongue.gif .
Dar sursa am pretentii sa fie, daca este (nu care este) devil.gif

Eu consider limba germana dura si infricosatoare. Cred ca Dumnezeu, cind i-a alungat din Rai pe Adam si Eva, a strigat la ei in nemteste. Voltaire
talusa
QUOTE (zar @ 15 Jun 2005, 07:14 PM)
QUOTE (talusa @ 15 Jun 2005, 06:13 PM)
Stiu wub.gif

Dar...ce  parere  ai  cand  primesti  "surse  scrise  in  limba  franceza",  pe  un  forum  romanesc,  fara  traducere? sorry.gif

tinand cont de dificultatea frazei bolduite, care era esenta mesajului, sa cred ca am supraestimat intelectul forumistilor de pe han? tongue.gif cool.gif

Nu stiu si nu ma intereseaza ce ai supraestimat...dar de "netiqeta" in mod sigur nu ai auzit...ca si moderatoarea acestui forum care o aplica "pe sarite" si unde-i convine ei! rofl.gif

Ce cistiga aceia care mint? Ca nu sint crezuti nici cind spun adevarul
Invincible
Partidul Romānia Mare constată, din nou, avalansa de ,,socuri” si ,,scandaluri” tipice guvernărilor de dreapta. Practic, nici nu se termină bine un tămbălău, că īncepe altul, cu puteri sporite si cu participarea unor institutii de presă care abia asteaptă astfel de stimuli pentru rating sau tiraje. Fiecare iesire la rampă a lui Traian Băsescu e o mană cerească pentru mass-media. As īndrăzni o comparatie īntre cele două cupluri de conducere din ultimii 5 ani: īn timp ce duetul Iliescu-Năstase a avut un presedinte temperat si un premier furtunos, īn cazul duetului Băsescu-Tăriceanu situatia e pe dos, adică presedintele e furtunos, iar premierul e temperat. Mă refer, īn mod concret, la asa-zisa ,,criză a ostaticilor” din Irak, pe care eu am denumit-o asa, īncă de a doua zi de la declansarea ei. Si tot atunci am afirmat că e vorba de o diversiune a Serviciilor Secrete de la Bucuresti. Servicii care īl tin prizonier pe Traian Băsescu si care l-au antrenat īn toată povestea asta valorificīnd, la maximum, īnclinatia lui către astfel de spectacole cu suspans. Iar ultima aparitie a lui Băsescu, de luni seara, reprezintă o cursă pe care i-au īntins-o aceleasi Servicii Secrete. Este evident că presedintele a făcut o serie de erori, pe care, imediat, presa le-a sesizat si le-a demontat, acuzīndu-l de intoxicarea opiniei publice. Asa e, dar Băsescu n-a spus nimic din mintea lui, el a prezentat un scenariu scris de altii, care, īn mod deliberat, au strecurat cīteva inadvertente si, ulterior, s-au si grăbit să furnizeze presei ,,cheia” īn care trebuie citit scenariul respectiv, prin urmare erorile de scos īn evidentă. De data asta, nu Băsescu e de vină, ci acele ,,laboratoare de intoxicare” din SRI si SIE. Īncă nu stim dacă aceste institutii vor să-l compromită pe Băsescu de capul lor, sau au primit ordin de afară. Īn orice caz, īl sfătuiesc să se oprească aici si să nu se mai implice īn asemenea povesti, care nu sīnt de demnitatea unui sef de Stat. Si alte tări au avut ostatici īn Irak, ba chiar cīt se poate de autentici, nu auto-răpiti, dar sefii statelor īn cauză n-au făcut pe povestitorii ori disc-jokeii, la Televiziune, īn direct, la ore de vīrf. Si-i imaginează cineva, de pildă, pe Regina Marii Britanii, pe Īmpăratul Japoniei sau pe presedintele Frantei tăind firul īn patru si explicīnd popoarelor lor ce-au făcut hayssamii si munafii īntre orele 11,15 si 12,20, cu ce cartele telefonice au vorbit, cine si cum a īncăput īn port-bagaj si alte prostii de-astea? Romānii sīnt sătui pīnă peste cap de toată tărăsenia asta, care a fost cusută cu ată albă si a compromis, īntr-o oarecare măsură, atīt clasa politică din Romānia, cīt si presa. Altele sīnt problemele reale ale tării, dar cei care s-au jurat īn campania electorală că le rezolvă se dovedesc incapabili si vīnează cīstiguri de imagine, care, la prima confruntare cu viata reală, se sparg ca niste baloane de săpun. Ce rămīne, īnsă, după toată mizeria asta cu iz de telenovelă musulmană? Rămīne problema Mafiei Arabe, care s-a dovedit a fi extrem de bine organizată si de nocivă. Cine i-a adus pe ăstia la noi īn tară, cine i-a īncurajat si i-a favorizat, cine a profitat de pe urma lor? De ce au tăcut, vreme de 15 ani, Serviciile Secrete? Noi ne amintim că directorul SRI a iesit pe toate posturile de Televiziune, acum 2 ani, si l-a prezentat, īn chip de mare terorist arab, pe un amărīt cu o pungă de plastic īn mīnă si cu tenisi scīlciati īn picioare, pentru ca, a doua zi, teribila ,,captur㔠să fie eliberată. De ce nu e īntrebat Radu Timofte, acum, despre motivele care au determinat SRI-ul să-l aresteze pe acel muritor de foame, dar să-l lase īn pace pe multimilionarul īn dolari Omar Hayssam? De ce nici un post de Televiziune nu īmparte ecranul īn două, pentru a difuza, īn paralel, scena arestării acelui prăpădit si, respectiv, ramificatiile ,,caracatitei” lui Oman Hayssam? Si, īn definitiv, cine e vinovat pentru ,,Arabizarea Romāniei” si pentru transformarea romānilor īn slugi la străini, care se poartă aici ca pe plantatiile cu sclavi? Eu, unul, īn nici un caz! Noi, cei de la PRM, nu-i cerem lui Traian Băsescu demisia, asa cum i-au cerut-o altii – dar īi cerem să-i destituie pe capii Serviciilor Secrete si pe acei diversionisti, din umbră, care l-au atras īn capcana asta si i-au livrat ce au vrut ei. Īncă o cacialma de genul acesta si ne facem de rīs ca tară, iar SUA si NATO n-or să mai aibă nevoie de astfel de parteneri penibili. Am spus-o si o repet: noi, romānii, am compromis si comunismul, si capitalismul, si terorismul! Mai e ceva īncă necompromis de noi?

C.V.Tudor
nefertiti-old
Faza asta cu discursurile tribunului aci sper ca e prima si ultima. devil.gif
talusa
QUOTE (nefertiti @ 15 Jun 2005, 09:19 PM)
Faza asta cu discursurile tribunului aci sper ca e prima si ultima.  devil.gif

CE SPUNEAM CA MODERATOAREA DE AICI APLICA NUMIA "LEGILE EI DEMOCRATICE". rofl.gif

OARE "TRIBUNUL" W.C.TUDOR NU A FOST ALES DE 10% DIN INTELIGENTUL ELECTORAT ROMAN?

ITI PROPUN, DRAGA "NEFI.... wub.gif ", SA-L EXCLUZI IN PRIMUL RAND PE ACEST BEZMETIC DIN PARLAMENTUL ROMANIEI SI DUPA ACEE SA AI GRIJA DE DISCURSURILE LUI!!!

In concluzie.....sperante desarte mwah1.gif

P.S.1]Te poti concentra la lucruri de moderizare mult mai simple, precum avertizarea celor care scriu intr-o limba straina, fara traducere sau rezumat in limba romana! jamie.gif

P.S.2]Iti pot oferi, in compesatie, o multime de "ciatate" ale tribunului, care ma faceau sa cred ca a devenit....filosemit blink.gif
abis
Talusa,
Vorbeai de "netiqeta"... De ce tipi?

Discursul lui Vadim nu are ce cauta la subiectul despre Basescu, ci la unul legat de santatea mintala (a tri-nebunului).
talusa
QUOTE (abis @ 16 Jun 2005, 09:30 AM)
Talusa,
Vorbeai de "netiqeta"... De ce tipi?

Discursul lui Vadim nu are ce cauta la subiectul despre Basescu, ci la unul legat de santatea mintala (a tri-nebunului).

1]Am scris cu majuscule[nu tot mesajul, daca ai putut observa cu ochelarii tai de cal wub.gif ], pentru a se observa mai bine "democratia" moderatoarei![eu cel putin recunosc abaterea de la "neticheta", altii cauta sa o justifice pe a lor!! devil.gif ]

2]Despre Vadim, nu este necesar sa-mi povestesti...dar nu ai observat ca, pentru mine, el se numeste W.C.Tutor[deh...selectiv ca intotdeauna...abis-ala mwah1.gif ]

3]Nu Vadim tb. consultat, ci cei peste 10% din electoratul roman care "baga" asa un specimen in parlamaent[asta votati, asta aveti...si nu va mai plangeti.....aproape 1/2 din parlamentul roman este format din un partid extremist si xenofob + un partid al "neocomunistilor"...si acest lucru de 15 ani devil.gif ]

Stiu, este greu de privit in "oglinda" care se numeste "parlament"

Tari diferite, doi outsideri ajunsi presedinti

http://www.averea.ro/display.php?data=2005-06-16&id=2238
abis
QUOTE (talusa @ 16 Jun 2005, 10:01 AM)
Nu Vadim tb. consultat, ci cei peste 10% din electoratul roman care "baga" asa un specimen in parlamaent[asta votati, asta aveti...si nu va mai plangeti.....aproape 1/2 din parlamentul roman este format din un partid extremist si xenofob + un partid al "neocomunistilor"...si acest lucru de 15 ani

Si care ti se pare tie ca ar fi explicatia pentru lucrul asta?
talusa
QUOTE (abis @ 16 Jun 2005, 10:22 AM)
QUOTE (talusa @ 16 Jun 2005, 10:01 AM)
Nu  Vadim  tb.  consultat,  ci  cei  peste  10%  din  electoratul  roman  care  "baga"  asa  un specimen  in  parlamaent[asta  votati,  asta  aveti...si  nu va  mai  plangeti.....aproape  1/2  din  parlamentul  roman  este  format  din  un  partid  extremist  si  xenofob +  un  partid  al  "neocomunistilor"...si  acest lucru  de  15  ani

Si care ti se pare tie ca ar fi explicatia pentru lucrul asta?

Explicatia tb. data de Societatea Civila Romana, nu de mine![mai relevanta mi se pare intrebarea, ce faci tu, ca cetatean roman_cred_...pentru a schimba situatia]

Si...pana atunci......bocetele nu ajuta la nimic mwah1.gif
MIA
QUOTE (nefertiti @ 15 Jun 2005, 09:19 PM)
Faza asta cu discursurile tribunului aci sper ca e prima si ultima. devil.gif

Nefertiti ... stii cum se zice in popor ? Gura pacatosului adevar graieste ...

Eu unul de exemplu nu pot sa fiu decit de acord cu urmatoarea faza din discursul ala si mi se cam inrupe de cine l-a zis :

QUOTE

i alte tări au avut ostatici īn Irak, ba chiar cīt se poate de autentici, nu auto-răpiti, dar sefii statelor īn cauză n-au făcut pe povestitorii ori disc-jokeii, la Televiziune, īn direct, la ore de vīrf. Si-i imaginează cineva, de pildă, pe Regina Marii Britanii, pe Īmpăratul Japoniei sau pe presedintele Frantei tăind firul īn patru si explicīnd popoarelor lor ce-au făcut hayssamii si munafii īntre orele 11,15 si 12,20, cu ce cartele telefonice au vorbit, cine si cum a īncăput īn port-bagaj si alte prostii de-astea?


tongue.gif
talusa
QUOTE (MIA @ 16 Jun 2005, 10:32 AM)
QUOTE (nefertiti @ 15 Jun 2005, 09:19 PM)
Faza asta cu discursurile tribunului aci sper ca e prima si ultima.  devil.gif

Nefertiti ... stii cum se zice in popor ? Gura pacatosului adevar graieste ...

Eu unul de exemplu nu pot sa fiu decit de acord cu urmatoarea faza din discursul ala si mi se cam inrupe de cine l-a zis :

QUOTE

i alte tări au avut ostatici īn Irak, ba chiar cīt se poate de autentici, nu auto-răpiti, dar sefii statelor īn cauză n-au făcut pe povestitorii ori disc-jokeii, la Televiziune, īn direct, la ore de vīrf. Si-i imaginează cineva, de pildă, pe Regina Marii Britanii, pe Īmpăratul Japoniei sau pe presedintele Frantei tăind firul īn patru si explicīnd popoarelor lor ce-au făcut hayssamii si munafii īntre orele 11,15 si 12,20, cu ce cartele telefonice au vorbit, cine si cum a īncăput īn port-bagaj si alte prostii de-astea?


tongue.gif

Nefertiti...nu vede, nu citeste...numai impune linia democratica a forumului laugh.gif
Invincible
QUOTE
NEFE:Faza asta cu discursurile tribunului aci sper ca e prima si ultima.
E doar prima.
QUOTE
ABIS: Discursul lui Vadim nu are ce cauta la subiectul despre Basescu,
Pai vorbea despre Basescu. Unde ai fi vrut sa-l pun? La "sa ne jucam cu imagini"?
QUOTE
ci la unul legat de santatea mintala (a tri-nebunului).

Imi pareti a fi ceva mai in varsta... cu astfel de comentarii veniti dvs? Ce vedeti a fi deplasat in discurs? Faptul ca spune ca e printre primii care a zis ca ii facatura treaba cu ziaristii si povesteste cum au decurs treburile? -lucru care va iesi de curand la iveala. Ca ii spune lui Basescu sa lase circul sa-si vada de treaba?
Eu cred ca dumneata l-ai face nebun pe Vadim si pentru simpla afirmatie cum ca 2+2=4. Cred ca luati de bune toate aberatiile Carcotasilor. Este?
abis
QUOTE (talusa @ 16 Jun 2005, 10:28 AM)
Explicatia tb. data de Societatea Civila Romana, nu de mine!

Ok, credeam ca ai o parere despre asta...
QUOTE
ce  faci  tu,  ca  cetatean  roman_cred_...pentru  a  schimba  situatia

Votez, de exemplu.


QUOTE (Invincible)
Ce vedeti a fi deplasat in discurs?

Doua citate:
QUOTE
despre motivele care au determinat SRI-ul să-l aresteze pe acel muritor de foame

QUOTE
transformarea romānilor īn slugi la străini, care se poartă aici ca pe plantatiile cu sclavi

Haida-de! De cand face SRI-ul arestari?
Iar chestia cu romanii - sclavi pe plantatiile strainilor, daca nu arata debilitate mintala, in orice caz denota o mare demagogie...

PS: Cum adica iti par in varsta? Chiar asa replici de mos am? rofl.gif
March
Invincible,
Despre amicul tau , daca e nebun sau paranoic ,poti vorbi in liniste si in extenso la topicul dedicat partidului lui devil.gif Aici sa revenim la Prim-chelbosul tarii tongue.gif
talusa
QUOTE (abis @ 16 Jun 2005, 10:55 AM)
QUOTE (talusa @ 16 Jun 2005, 10:28 AM)
Explicatia  tb.  data  de  Societatea  Civila  Romana,  nu  de  mine!

1]Ok, credeam ca ai o parere despre asta...

QUOTE
ce  faci  tu,  ca  cetatean  roman_cred_...pentru  a  schimba  situatia

2]Votez, de exemplu.



1]Ma cam doare in pix, daca pe voi nu va doare!

2]La alegerile viitoare vei avea inca un candidat laugh.gif

user posted image


Cozma isi face un partid


http://www.libertatea.ro/index.jsp?page=ma...icle&aid=117666
Cucu Mucu
QUOTE (axel @ 10 Jun 2005, 08:37 PM)
Mariusica, eu cred ca acum este cazul sa fii mai ingrijorat de soarta iubitului conducator Ion Iliescu decat de ceeace face Basescu wink.gif

Altul!!!
De ce m-ar interesa soarta fostului presedinte, atata timp cat nu imi este nici superior, nici ruda, si nu am nici o legatura, cu atat mai putin afectiva, cu persoana lui? Pe de alta parte, ca cetatean al Romaniei, cred ca am dreptul la libera opinie, chiar daca, sau tocmai pentru ca aceasta vizeaza presedintele tarii. Daca voi nu acceptati critica adusa domnului presedinte Traian Basescu, propun schimbarea denumirii topicului in "PRINOS ADUS CONDUCATOULUI IUBIT". Deasemeni, propun sa eliminati si metodele acestea de cenzura subtila, nu ma impresionati,si, cu sau fara etichetarile voastre, voi continua sa imi spun parerea, atata timp cat mi se va permite. Aa, si sa nu uit. Am citit eu intr-un studiu de psihologie ca etichetarile apar atunci cand lipsesc argumentele pertinente.
Best regards!
talusa
Bucureşti, 20 iun - Dacă vestitul erou grec Heracles, neīntrecut īn forţă şi vitejie, cel mai tare muritor al grecilor, īşi īncepea seria celor 12 isprăvi sugrumānd leul din Nemea, puiul romānesc al "leului greu" va fi prins īn māinile sale protectoare, asemenea unei moaşe, de cel mai tare muritor al acestor meleaguri: preşedintele Traian Băsescu.
Momentul fericit al "delivrării" se va săvārşi īn intervalul de cumpănă dintre 30 iunie şi 1 iulie a.c., iar rolul pāntecelui roditor īl va īndeplini un bancomat al BRD din Piaţa Victoriei. Pentru Heracles era prima dintre munci şi mai urmau alte 11. Pentru Traian Băsescu este finalul primei jumătăţi de an din mandat şi mai urmează alte nouă. ROMPRES
Marian M
Se pare ca Ardeiul Iute inceput mult promisa curatenie.

„Chestorii EADS“, dati afara din Politie prin decret prezidential


Traian Basescu a semnat ieri un decret privind incetarea raporturilor de serviciu in cazul a trei dintre cei mai controversati chestori din Ministerul de Interne. Acestia sunt fostul sef al Directiei Generale de Organizare, Planificare, Misiuni si Resurse, Gheorghe Carp, ex-seful Politiei de Frontiera Aurel Neagu si Mircea Bot. Decizia radicala a sefului statului era previzibila. Impotriva lui Gheorghe Carp a fost depusa saptamana trecuta o plangere penala de catre actualul ministru Vasile Blaga care il incrimineaza alaturi de gen. Toma Zaharia pentru comiterea unor infractiuni de abuz in serviciu in legatura cu afacerea EADS, cunoscuta si sub numele „Afacerea Frontiera“. Din cate se pare nici Aurel Neagu nu este strain de semnarea acestui contract. In plus, Neagu a fost vizat de curand si de un „Armaghedon al Frontierelor“. In acesta se arata: „In mai 2003, primul-ministru al Romaniei Adrian Nastase a facut o vizita de lucru in judetele Constanta si Tulcea, ocazie cu care chestorul Neagu a profitat din plin si s-a apropiat si mai mult de fosta putere, intocmind o nota catre minister prin care, chipurile, facea in nume propriu, o solicitare de instalare a unor dispozitive de paza in zona Histria. Initial s-a crezut ca este necesar un astfel de dispozitiv, dar pe masura ce timpul a trecut, s-a constatat faptul ca de fapt se pazeau domeniile lui Iacobov aflate in constructie in zona Histria“.

Cel de-al treilea nume greu de pe „lista lui Basescu“ este Mircea Bot. Fost sef al Politiei Capitalei si, ulterior, al Politiei Transporturi, acesta a fost asociat cu celebrul dosar „Portbagajul“. De altfel, in urma rezultatelor anchetei interne a MAI pe marginea acestui caz, Bot fusese sanctionat prin suspendarea indemnizatiei de comanda pe o perioada de trei luni si in cele din urma schimbat de catre ministrul Dudu Ionescu. (A.A.)

http://www.averea.ro/display.php?data=2005-06-21&id=2517


talusa
Presedintia nu-si desemneaza reprezentanti la SRR si SRTV

http://www.realitatearomaneasca.ro/content...-la-SRR-si-SRTV

talusa
Un raspuns inteligent

http://www.ziua.net/display.php?id=15584&data=2005-06-21
talusa

Basescu urecheaza politicienii vest-europeni



http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?pag...ticle_id=136813
talusa
Presedintele Basescu afirma:
Militarii romāni vor ramāne in Irak cāt va fi nevoie de ei
Trupele romāne ramān īn Irak, pāna cānd autoritatile de la Bagdad vor spune ca nu mai au nevoie de ele. „Responsabilitatea noastra de a ne duce pāna la capat angajamentele ramāne in picioare, pāna cānd Guvernul irakian va spune: nu mai avem nevoie de trupe romānesti pe teritoriu, suntem intr-o situatie de a ne garanta singuri stabilitatea īn zona in care trupele romānesti asigura stabilitatea si pacea cetatenilor, securitatea", a declarat presedintele Traian Basescu, intr-un interviu acordat unui post de radio. Seful statului a mentionat ca, in situatia unei eventuale solicitari a Executivului de la Bagdad, Romānia va trebui sa se consulte cu aliatii sai in ceea ce priveste momentul potrivit pentru retragerea trupelor romānesti.
ULTIMA ORA
talusa
`Sfertul academic`


http://rador.srr.ro/stiri.shtml?categorie=...=%27ro%27#51291
talusa
user posted image
nefertiti-old
Ce ranjet are Ilici! rofl.gif
talusa
QUOTE (nefertiti @ 22 Jun 2005, 08:54 AM)
Ce ranjet are Ilici! rofl.gif

Noroc de urechi, altfel rinjetul se termina la ceafa laugh.gif
Marian M
La externe presedintele a cam rezolvat toate problemele.
Sa vedem cand ia la mana problema grevei CFR, sa medieze, sa gaseasca solutia pt. a ii mai arata inca odata lui Tariceanu cine e nr. 1. cool.gif
As paria o inghetata Delta pe bat ca asta va fi finalul crizei. smile.gif
Plus bonuri de masa si vreun 5-7 % la salarii.
nefertiti-old
Si drept bonus ii trimite la origini pe sindicalisti! laugh.gif
talusa
Mai sigur si mai singur

http://www.revista22.ro/html/index.php?art...7&nr=2005-06-22
talusa
Fascinantii oameni ai presedintelui Basescu



http://www.hotnews.ro/articol_23399-Fascin...lui-Basescu.htm
talusa
Preşedintele vrea să-l oblige pe premier să-i dea pe mānă toate cele 7 servicii secrete

http://www.gandul.info/2005-06-24/actual/p...rea_sa_l_oblige
Felina
QUOTE (talusa @ 24 Jun 2005, 10:19 AM)
Preşedintele vrea să-l oblige pe premier să-i dea pe mānă toate cele 7 servicii secrete

Un titlu asa prost formulat imi da o idee limpede despre articol, precum se despre ziarul care-l gazduieste. Si cum nu trebuie sa pap oul intreg ca sa-mi dau seama ca-i stricat, nu ma obosesc sa mai citesc articolul.

"vrea sa-l oblige sa-i dea pe mana" laugh.gif
talusa

GEOANA: BASESCU SA NU UITE CA FIECARE ESTE UN VIITOR "FOST CINEVA"


http://www.ziarulcn.com/article/aid/19373/
talusa

BASESCU SI-A DEMIS UN CONSILIER PENTRU TRAFIC DE INFLUENTA


http://www.ziarulcn.com/article/aid/19321/
MIA
QUOTE (talusa @ 24 Jun 2005, 02:18 PM)

BASESCU SI-A DEMIS UN CONSILIER PENTRU TRAFIC DE INFLUENTA


Bine ca a facut-o ! smile.gif

Altii au tinut asemenea lipitori in brate pina la capat ... devil.gif
nefertiti-old
QUOTE (Felina @ 24 Jun 2005, 02:00 PM)

Un titlu asa prost formulat imi da o idee limpede despre articol, precum se despre ziarul care-l gazduieste. Si cum nu trebuie sa pap oul intreg ca sa-mi dau seama ca-i stricat, nu ma obosesc sa mai citesc articolul.

"vrea sa-l oblige sa-i dea pe mana" laugh.gif

E din putul gandirii lui CTP! ohyeah.gif
Felina
QUOTE (talusa @ 24 Jun 2005, 02:18 PM)

BASESCU SI-A DEMIS UN CONSILIER PENTRU TRAFIC DE INFLUENTA


http://www.ziarulcn.com/article/aid/19321/

Foaaarte frumos thumb_yello.gif . Felicitari domnule Basescu!
March
QUOTE (nefertiti @ 24 Jun 2005, 03:24 PM)
QUOTE (Felina @ 24 Jun 2005, 02:00 PM)

Un titlu asa prost formulat imi da o idee limpede despre articol, precum se despre ziarul care-l gazduieste. Si cum nu trebuie sa pap oul intreg ca sa-mi dau seama ca-i stricat, nu ma obosesc sa mai citesc articolul.

"vrea sa-l oblige sa-i dea pe mana" laugh.gif

E din putul gandirii lui CTP! ohyeah.gif

"Chelbosul fioros" mai maraie din cand in cand la "Prim-chelbosul" tarii , dar nu mai are "suflul" ala puternic inspirat de vestita lui geaca muncitoreasca precum si a lui "Dacie - 1300" laugh.gif
nefertiti-old
Dar ce ma irita mai mult, in ultima vreme, e ca pe orice post tv as muta, dau de el si de Cristoiu! Nu mai poti sa vezi nimic de astia doi. Orice se intampla in tara asta, hop, si ei, sa isi dea cu presupusu'!
talusa
Liberalii cauta sa-i sufle presedintelui Traian Basescu comunitatea de informatii

http://www.averea.ro/display.php?data=2005-06-25&id=2776

user posted image
talusa
Exploatarea femeii de către om

http://www.gandul.info/2005-06-25/actual/e...eii_de_catre_om
March
Talusa,
Ma dezamagesti cu poza cucoanei de mai sus ! biggrin.gif Pai ce poze bagai mai inainte .... eheei ! biggrin.gif
talusa
QUOTE (March @ 26 Jun 2005, 07:11 PM)
Talusa,
Ma dezamagesti cu poza cucoanei de mai sus !  biggrin.gif  Pai ce poze bagai mai inainte ....  eheei !  biggrin.gif

Asta-i marfa livrata de...liberali blink.gif

In plus....alte poze provoaca aici complexe devil.gif

user posted image

„Alina Puscau e frumoasa, dar proasta ca noaptea“



user posted image



Va dati seama ce IQ ridicat are blondina asta?...
March
Puscasu cred ca-i pesedista cu cotizatia la zi ! biggrin.gif Despre ailalta , nu stiu ce sa zic. Ca blonda s-ar putea sa traga spre Cotroceni ! laugh.gif
talusa
user posted image


Carmen Electra se gandeste la sex o data la 20 de secunde



user posted image


Miss Playboy 2005 este iubita unui rrom!
March
Cred ca trebuie sa te opresti cu asemenea poze ca altfel se vor simti jignite tovarasele parlamentare ! laugh.gif biggrin.gif
nefertiti-old
Sau poate gasesti vreuna mai dezgolita cu unele consiliere de la Cotroceni, ca sa fii on topic. rolleyes.gif
talusa
QUOTE (nefertiti @ 26 Jun 2005, 08:48 PM)
Sau poate gasesti vreuna mai dezgolita cu unele consiliere de la Cotroceni, ca sa fii on topic.  rolleyes.gif

user posted image


user posted image
talusa
user posted image

Iubire, bibelou de portelan...
talusa
Dupa cainii maidanezi a venit randul informatiilor comunitare
Presedintele Romaniei viseaza sa conduca noua securitate nationala

Traian Basescu ii cere lui Calin Popescu Tariceanu sa dea o ordonanta de urgenta. Pe un proiect de lege pe care premierul nu l-a vazut niciodata. Proiectul priveste infiintarea Comunitatii Nationale de Informatii (CNI). Basescu vrea sa-si bage comunitatea in casa, in ultima sedinta de guvern dinaintea vacantei parlamentare.

Cererea presedintelui se ciocneste brutal de primul refuz ferm al premierului. Care este constient de gravitatea situatiei de a emite un document in stare sa arunce tara in aer. A da CNI pe mana lui Basescu echivaleaza cu decapitarea puterilor legislativa si executiva in favoarea celei prezidentiale. A carei autoritate va spori exponential.

Situatia ne aduce aminte de turnirul dintre palatele Cotroceni si Victoria. De la nivelul primilor ani ai ultimei administratii PSD. Turnir care l-a indarjit pe Talpes impotriva lui Nastase si a frant PSD in doua aripi.

Acum, cea rupta din aceasta confruntare va iesi intreaga clasa politica. La care se adauga comisiile speciale ale Parlamentului, CSAS si insesi serviciile de informatii. Incepand cu SRI si terminand cu DGIA, serviciul armatei. Parerea noastra este ca presedintele nu prea stie cam cate etape ar trebui sa fie strabatute pentru a se ajunge in final la o lege a CNI.

Intai de toate, trebuie schimbate toate legile organice care definesc sistemul sigurantei nationale. Incepand cu Legea 51, a sigurantei, care a devenit un obiect bun de aruncat la gunoi. Cum sa strangi sub o singura caciula, pe care s-o pui apoi pe capul presedintelui, opt servicii si departamente de informatii care n-au in acest moment o lege ofertanta?

Armonizata cat de cat cu cele ale statelor membre ale NATO? Cum sa poruncesti premierului sa dea o ordonanta de urgenta pentru a valida ceva ce n-a fost definit inca in legea sigurantei? In care n-ai nici o definitie a ciberterorismului, cibersecuritatii, terorismului nuclear si biologic, informatorului si agentului acoperit?

In forma in care isi mai face inca de cap, Legea sigurantei nationale nu stipuleaza nimic cu privire la CNI; concept pe care il folosim abuziv, in totala necunostinta de cauza. Instrumentul CNI nu poate fi operabil decat prin adoptarea si votarea unei noi legi a sigurantei.

Proiectele de lege existente in Parlament n-au satisfacut orizontul de asteptare al principalilor beneficiari ai informatiilor furnizate de sistem, in principal din cauza marii provocari legate de subordonarea comunitatii.

O declaratie de orientare a unui model prezumtiv al noii legi a sigurantei trebuie sa cuprinda: a) realizarea unui program pentru siguranta nationala a statului roman; b) stabilirea strategiilor si a procedurilor de activitate pentru serviciile speciale ale CNI, in legatura cu siguranta nationala, prin Biroul de Coordonare al CNI; c) organizarea si coordonarea unitara a activitatii CNI de catre

CSA}; d) asigurarea ca fiecare serviciu, departament, agentie sau element de informatii din componenta CNI functioneaza independent, sub conducere proprie, dar sub controlul, autoritatea si coordonarea CNI, in cadrul planului general de cautare a informatiilor, adoptat de CSA}; e) eliminarea duplicarii inutile, in cadrul planului general de cautare a informatiilor, a serviciilor CNI, prin stabilirea unor linii clare de actiune de catre CSAS.

Atributiile, prerogativele si coordonarea CNI trebuie sa asigure ca fiecare structura speciala a CNI – serviciu, departament, agentie sau element de informatii – trebuie constituite prin lege; care va specifica atributiile, responsabilitatile si limitele de competenta ale acelei structuri, metodele sale de operare, precum si modalitatile prin care poate fi controlata de Parlament si societatea

civila sau poate fi trasa la raspundere in fata instantei judecatoresti, pentru abuzuri si incalcari ale libertatilor individuale. Existenta fiecarui serviciu, departament, agentie sau element de informatii va fi facuta publica, iar sefii fiecarei structuri speciale vor fi prezentati in fata cetatenilor tarii.

Acesta este modelul valid al sistemelor sigurantei din orice stat democratic, membru al NATO.

Fiecare operatiune sau actiune a unei structuri speciale din componenta CNI trebuie autorizata de o persoana sau functie anume desemnata, al carei nume real trebuie sa apara pe autorizarea scrisa, ca sa poata fi trasa la raspundere in fata instantei judecatoresti, pentru eventualele abuzuri sau incalcari ale libertatilor individuale.

Proiectul de lege pe care vrea sa-l urgenteze Basescu, cu mana lui Tariceanu, nu prevede astfel de subtilitati.

Raspunderea pentru esecul unei operatiuni cu efecte care se vor repercuta asupra societatii civile va cadea in sarcina functiei anume desemnate, care a autorizat operatiunea respectiva si asupra agentului responsabil. Raspunderea pentru incalcarea unor drepturi individuale, in timpul unei operatiuni, va cadea sn sarcina agentului si asupra functiei care a autorizat operatiunea.

Gradul de responsabilitate se poate extinde, in functie de gravitatea situatiei create, asupra conducerii structurii speciale respective. Cazurile de incalcari ale drepturilor individuale, comise de orice membru sau functie a CNI, vor fi incredintate oficial Avocatului Poporului.

Avocatul Poporului este insarcinat sa investigheze cazurile de sncalcari ale drepturilor si libertatilor individuale, comise de orice membru al CNI si va informa societatea civila despre rezultatul investigatiilor sale. Coordonarea structurilor speciale ale CNI se face de catre Biroul de Coordonare.

Biroul de Coordonare va fi condus de:
a) un inspector general civil, cu rang de ministru; b) secretarul CSA}; c) sefii structurilor speciale ale CNI; d) sefii si adjunctii sefilor comisiilor speciale ale Parlamentului, care sa cuprinda, judicios, reprezentanti ai tuturor partidelor parlamentare.

Impreuna cu functiile de sefi ai structurilor speciale si cu cea de secretar al CSAS, inspectorul general aproba planul general de cautare a informatiilor. Planul general de cautare a informatiilor se refera la programele, proiectele si activitatile de achizitie a informatiilor desemnate de inspectorul general, impreuna cu celelalte functii ale Biroului de Coordonare.

Inspectorul general este numit in functie pentru o perioada delimitata de timp, nu mai mare de cinci ani.

Biroul de Coordonare are urmatoarele atributiuni: a) analizeaza cererile de informatii solicitate de catre categoriile de beneficiari, care sunt Presedintia, Parlamentul si Guvernul; b) asigura schimbul de informatii sntre structurile CNI si felul sn care sunt respectate protocoalele de colaborare incheiate intre acestea.

Protocoalele de colaborare sunt aprobate de sefii structurilor speciale, cu viza inspectorului general; c) verifica felul in care sunt respectate conventiile incheiate intre structurile CNI si structurile speciale ale administratiei publice centrale abilitate cu apararea ordinii publice si cu care colaboreaza; d) elimina duplicarile inutile in cadrul planului general de cautare a informatiilor.

Activitatea de culegere a informatiilor se va baza inclusiv pe agenti acoperiti si informatori, al caror statut va fi stipulat atat in noua lege a sigurantei, cat si in cele organice, in baza carora functioneaza activitatea serviciilor de informatii. Nici un membru al CNI nu poate obliga o persoana sa devina informator, decat cu acceptul acesteia.

Serviciile speciale ale CNI vor interzice participarea unui informator la activitati criminale, cu exceptia cazurilor cand inspectorul general hotaraste ca participarea unui informator la activitatile unei retele criminale este necesara si ca ea certifica un interes legitim pentru siguranta nationala.

Activitatile pentru protejarea sigurantei nationale nu pot fi invocate sau folosite ca justificare sn restrangerea drepturilor individuale.

Restrangerea drepturilor individuale, din motive ce tin de siguranta nationala, nu este legitima decat in cazul in care se protejeaza siguranta nationala impotriva unor forte straine sau a unei amenintari cu forta, ori pentru a proteja securitatea personala a demnitarilor de stat.

Or, de la acest model valabil pentru orice stat membru al NATO, si pana la modelul stirb si cretin, invocat de presedintele Romaniei, calea este ca de la democratie la dictatura. Premierul Tariceanu a reactionat foarte corect si responsabil cand s-a opus emiterii unei Hotarari de Guvern care sa valideze un proiect de lege criminal.

Care ar implementa si legitima doar forta brutala a CNI, fara sa nuanteze si edifice metodologiile de lucru ale componentelor si atributiilor CNI. Domnule presedinte Basescu, cu securitatea nu este de glumit. Lasati sa-si definitiveze Parlamentul si Guvernul pachetul noilor legi ale sistemului sigurantei si apoi exprimati-va punctul de vedere.

Si asta abia dupa ce societatea civila va trage concluziile de rigoare, daca treaba facuta de puterile legislativa si executiva este buna. Altfel, daca o sa puneti caruta sn fata cailor, ne vom intoarce la vremurile totalitare. De care am scapat in urma unei revolutii sangeroase, pe altarul careia au fost sacrificati peste o mie de oameni.

Cornel IVANCIUC

Academia Catavencu
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.