Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
abureala
QUOTE (March @ 17 Mar 2006, 12:30 PM)
Asta-i un fel de corelatia intre prefectura si sula ! tongue.gif

Deci cunosti generalizarea, insa oare intrebarea este te va lumina ? hmm.gif
March
QUOTE (abureala @ 17 Mar 2006, 01:53 PM)
QUOTE (March @ 17 Mar 2006, 12:30 PM)
Asta-i un fel de corelatia intre prefectura si sula ! tongue.gif

Deci cunosti generalizarea, insa oare intrebarea este te va lumina ? hmm.gif

Ce fel de laptic preferi ? Proaspat sau praf ?
abureala
QUOTE (March @ 17 Mar 2006, 04:08 PM)
QUOTE (abureala @ 17 Mar 2006, 01:53 PM)
QUOTE (March @ 17 Mar 2006, 12:30 PM)
Asta-i un fel de corelatia intre prefectura si sula ! tongue.gif

Deci cunosti generalizarea, insa oare intrebarea este te va lumina ? hmm.gif

Ce fel de laptic preferi ? Proaspat sau praf ?

Eu vorbeam serios, dar se pare ca un "tatic" ce esti , iarasi ti-a scapat. smile.gif (de data asta, cu gura inchisa, prietenii stiu de ce ) smile.gif
mutulica
oare cu cine o sa mai tina base acuma... cu steaua sau cu rapid?
nefertiti-old
cu rapid, nu?
abureala
Mi-am amintit si de Erbasu. Cum iarasi "s-a sinucis". Inainte de moarte a spus ca a fost supus la nistre presiuni extraordinare pentru a renunta la contracte... Si presa iarasi galagie maximala cateva zile, talk-show-uri ,care seamana din ce in ce mai mult cu radio-sant sau barfa sateasca(ca o paranteza), si iarasi liniste.
actionmedia
QUOTE (abureala @ 17 Mar 2006, 03:49 PM)
Mi-am amintit si de Erbasu. Cum iarasi "s-a sinucis".

Asa si? Care e legatura cu Basescu. Topicul de fata se refera la Basescu.
abureala
QUOTE (actionmedia @ 17 Mar 2006, 04:50 PM)
QUOTE (abureala @ 17 Mar 2006, 03:49 PM)
Mi-am amintit si de Erbasu. Cum iarasi "s-a sinucis".

Asa si? Care e legatura cu Basescu. Topicul de fata se refera la Basescu.

Probabil niciuna. Insa daca tot este campionul dreptatii ar trebui sa faca lumina. Dar se pare ca el doar cauta sa stinga lumina adeversarilor politici....Sau cauta doar o tele-justitie...

March
QUOTE (actionmedia @ 17 Mar 2006, 04:50 PM)
QUOTE (abureala @ 17 Mar 2006, 03:49 PM)
Mi-am amintit si de Erbasu. Cum iarasi "s-a sinucis".

Asa si? Care e legatura cu Basescu. Topicul de fata se refera la Basescu.

Batut campii ! I-am zis io ceva mai sus de o anumita legatura , dar vad ca persevereaza !


Sa revenim la "obect" ,

Tariceanu despre Basescu : " Este evident că avem pasiuni care nu se aseamănă. El are pasiunea mării şi a dansului, e un om de chef. Fiecare avem pasiunile lui”.
March
QUOTE (abureala @ 17 Mar 2006, 04:54 PM)
QUOTE (actionmedia @ 17 Mar 2006, 04:50 PM)
QUOTE (abureala @ 17 Mar 2006, 03:49 PM)
Mi-am amintit si de Erbasu. Cum iarasi "s-a sinucis".

Asa si? Care e legatura cu Basescu. Topicul de fata se refera la Basescu.

Probabil niciuna. Insa daca tot este campionul dreptatii ar trebui sa faca lumina. Dar se pare ca el doar cauta sa stinga lumina adeversarilor politici....Sau cauta doar o tele-justitie...

Da, adica sa puna mina pe telefon si sa dea instructiuni procurorului ! laugh.gif
nefertiti-old
QUOTE (March @ 17 Mar 2006, 04:06 PM)

Da, adica sa puna mina pe telefon si sa dea instructiuni procurorului ! laugh.gif

oricum asta face wink.gif
Cucu Mucu
QUOTE (March @ 17 Mar 2006, 11:36 AM)
Trebuie sa recunosc ca Prim-Chelbosul tarii are asa o anumita jena cand vine vorba de condamnarea Securitatii si a comunismului !

E greu sa iti condamni camarazii ! laugh.gif
March
QUOTE (nefertiti @ 17 Mar 2006, 05:07 PM)
QUOTE (March @ 17 Mar 2006, 04:06 PM)

Da, adica sa puna mina pe telefon si sa dea instructiuni procurorului !  laugh.gif

oricum asta face wink.gif

Dovada,dovada, vorba "Savantei"!
actionmedia
QUOTE (abureala @ 17 Mar 2006, 03:54 PM)
Probabil niciuna. Insa daca tot este campionul dreptatii ar trebui sa faca lumina.

Pentru cine nu stie, Traian Basescu este Presedintele Romaniei. Nu este campionul dreptatii, nici justitiarul luminii, nici mantuitorul oamenilor oropsiti de soarta, nici binefacatorul pensionarilor, nici politist, nici procuror.
Conform Constitutiei Romaniei, Presedintele Romaniei, indiferent care ii este numele, are urmatoarele atributii indatoriri, ocupatii si responsabilitati:

QUOTE

CAPITOLUL II
Presedintele Romaniei


ARTICOLUL 80 - Rolul Presedintelui
(1) Presedintele Romaniei reprezinta statul roman si este garantul independentei nationale, al unitatii si al integritatii teritoriale a tarii.
(2) Presedintele Romaniei vegheaza la respectarea Constitutiei si la buna functionare a autoritatilor publice. In acest scop, Presedintele exercita functia de mediere intre puterile statului, precum si intre stat si societate.
.....
ARTICOLUL 85 - Numirea Guvernului
(1) Presedintele Romaniei desemneaza un candidat pentru functia de prim-ministru si numeste Guvernul pe baza votului de incredere acordat de Parlament.
(2) In caz de remaniere guvernamentala sau de vacanta a postului, Presedintele revoca si numeste, la propunerea primului-ministru, pe unii membri ai Guvernului.
(3) Daca prin propunerea de remaniere se schimba structura sau compozitia politica a Guvernului, Presedintele Romaniei va putea exercita atributia prevazuta la alineatul (2) numai pe baza aprobarii Parlamentului, acordata la propunerea primului-ministru.

ARTICOLUL 86 - Consultarea Guvernului
Presedintele Romaniei poate consulta Guvernul cu privire la probleme urgente si de importanta deosebita.

ARTICOLUL 87 - Participarea la sedintele Guvernului
(1) Presedintele Romaniei poate lua parte la sedintele Guvernului in care se dezbat probleme de interes national privind politica externa, apararea tarii, asigurarea ordinii publice si, la cererea primului-ministru, in alte situatii.
(2) Presedintele Romaniei prezideaza sedintele Guvernului la care participa.

ARTICOLUL 88 - Mesaje
Presedintele Romaniei adreseaza Parlamentului mesaje cu privire la principalele probleme politice ale natiunii.

ARTICOLUL 89 - Dizolvarea Parlamentului
(1) Dupa consultarea presedintilor celor doua Camere si a liderilor grupurilor parlamentare, Presedintele Romaniei poate sa dizolve Parlamentul, daca acesta nu a acordat votul de incredere pentru formarea Guvernului in termen de 60 de zile de la prima solicitare si numai dupa respingerea a cel putin doua solicitari de investitura.
(2) In cursul unui an, Parlamentul poate fi dizolvat o singura data.
(3) Parlamentul nu poate fi dizolvat in ultimele 6 luni ale mandatului Presedintelui Romaniei si nici in timpul starii de mobilizare, de razboi, de asediu sau de urgenta.

ARTICOLUL 90 - Referendumul
Presedintele Romaniei, dupa consultarea Parlamentului, poate cere poporului sa-si exprime, prin referendum, vointa cu privire la probleme de interes national.

ARTICOLUL 91 - Atributii in domeniul politicii externe
(1) Presedintele incheie tratate internationale in numele Romaniei, negociate de Guvern, si le supune spre ratificare Parlamentului, intr-un termen rezonabil. Celelalte tratate si acorduri internationale se incheie, se aproba sau se ratifica potrivit procedurii stabilite prin lege.
(2) Presedintele, la propunerea Guvernului, acrediteaza si recheama reprezentantii diplomatici ai Romaniei si aproba infiintarea, desfiintarea sau schimbarea rangului misiunilor diplomatice.
(3) Reprezentantii diplomatici ai altor state sunt acreditati pe langa Presedintele Romaniei.

ARTICOLUL 92 - Atributii in domeniul apararii
(1) Presedintele Romaniei este comandantul fortelor armate si indeplineste functia de presedinte al Consiliului Suprem de Aparare a Tarii.
(2) El poate declara, cu aprobarea prealabila a Parlamentului, mobilizarea partiala sau totala a fortelor armate. Numai in cazuri exceptionale, hotararea Presedintelui se supune ulterior aprobarii Parlamentului, in cel mult 5 zile de la adoptare.
(3) In caz de agresiune armata indreptata impotriva tarii, Presedintele Romaniei ia masuri pentru respingerea agresiunii si le aduce neintarziat la cunostinta Parlamentului, printr-un mesaj. Daca Parlamentul nu se afla in sesiune, el se convoaca de drept in 24 de ore de la declansarea agresiunii.
(4) In caz de mobilizare sau de razboi Parlamentul isi continua activitatea pe toata durata acestor stari, iar daca nu se afla in sesiune, se convoaca de drept in 24 de ore de la declararea lor.

ARTICOLUL 93 - Masuri exceptionale
(1) Presedintele Romaniei instituie, potrivit legii, starea de asediu sau starea de urgenta in intreaga tara ori in unele unitati administrativ-teritoriale si solicita Parlamentului incuviintarea masurii adoptate, in cel mult 5 zile de la luarea acesteia.
(2) Daca Parlamentul nu se afla in sesiune, el se convoaca de drept in cel mult 48 de ore de la instituirea starii de asediu sau a starii de urgenta si functioneaza pe toata durata acestora.

ARTICOLUL 94 - Alte atributii
Presedintele Romaniei indeplineste si urmatoarele atributii:
a) confera decoratii si titluri de onoare;
b) acorda gradele de maresal, de general si de amiral;
c) numeste in functii publice, in conditiile prevazute de lege;
d) acorda gratierea individuala.
........
ARTICOLUL 100 - Actele Presedintelui
(1) In exercitarea atributiilor sale, Presedintele Romaniei emite decrete care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei. Nepublicarea atrage inexistenta decretului.
(2) Decretele emise de Presedintele Romaniei in exercitarea atributiilor sale prevazute in articolul 91 alineatele (1) si (2), articolul 92 alineatele (2) si (3), articolul 93 alineatul (1) si articolul 94 literele a), b) si d) se contrasemneaza de primul-ministru.


Am eliminat niste articole legate de altceva decat ceea are de facut un presedinte, dar pot fi consultate si acelea aici

Referitor la "facerea de lumina" nu am gasit nici un articol, poate ne lumineaza si pe noi abureala, in baza carui articol ar trebui sa faca Basescu lumina.
Cucu Mucu
Sunt total de aocrd cu actionmedia. Presedintele are doar rol de "arbitru". Mie mi se pare chiar ca si-a cam depasit atributiile de serviciu, pe alocuri. Din prea mult zel, cred. tongue.gif
abureala
pt actionmedia,


Daca ar fi sa ma iau dupa indatoririile presedintelui atunci de ce scrie la el pe site "bunastare, bine ai venit", caci de partea economica se ocupa guvernul, nu? Scrie din acelasi motiv pentru care se afiseaza ca fiind campionul dreptatii, adica este un demagog.
ypsilonalpha
QUOTE (nefertiti @ 17 Mar 2006, 04:42 PM)
cu rapid, nu?

Mda ... acuma, ca să fim drepţi, omul se ducea la meciurile Rapidului chiar şi īn perioada cīnd nu mai avea nici o funcţie politică (decīt cea de "fost ministru al transporturilor" tongue.gif ) - adică prin '94-'95 ... cīnd nu cred că putea fi suspectat că vrea să acumuleze capital politic.

P.S. Bine, Băsescu nu e campionul dreptăţii - dar preşedinte-jucător mai este?!? sau şi-a dat demisia din această funcţie, rămīnīnd doar simplu preşedinte? rolleyes.gif
nefertiti-old
pai io ce zic? stiu ca e rapidist, fara nici un misto...
actionmedia
QUOTE (abureala @ 17 Mar 2006, 04:20 PM)
Daca ar fi sa ma iau dupa indatoririile presedintelui atunci de ce scrie la el pe site "bunastare, bine ai venit", caci de partea economica se ocupa guvernul, nu?

Presedintele decide cine guverneaza (ce partid sau ce coalitie formeaza guvernul), implicit ce program de guvernare se aplica. "bunastare, bine ai venit" se refera la un program de guvernare mult asteptat de multa lume, nu program care sa ne scoata din tranzitie si sa ne puna pe calea capitalismului.
Guvernul nu este singurul care se ocupa de partea economica. Partea economica o facem noi oamenii, guvernul da niste directii de mers.

QUOTE
Scrie din acelasi motiv pentru care se afiseaza ca fiind campionul dreptatii, adica este un demagog.


Da niste exemple in care se afiseaza drept "campionul dreptatii". Sa le discutam aici.
Ah, si spune-ne si noua ce inseamna "campionul dreptatii".


Marian M
Demagogila de la Cotroceni i-a premiat pe stelisti si rapidisti.
Nu pierde nici un prilej pt. a-si atrage popularitate. rolleyes.gif
fis_tic
QUOTE (actionmedia @ 17 Mar 2006, 04:40 PM)
Presedintele decide cine guverneaza (ce partid sau ce coalitie formeaza guvernul), implicit ce program de guvernare se aplica. ....
Guvernul nu este singurul care se ocupa de partea economica. Partea economica o facem noi oamenii, guvernul da niste directii de mers.
...
Da niste exemple in care se afiseaza drept "campionul dreptatii". Sa le discutam aici.
Ah, si spune-ne si noua ce inseamna "campionul dreptatii".

Basescu a spus ca in cazul megaafacerilor de furt, crima organizata, ...adica cele care au o amploare deosebita si sunt practic imposibil de ascuns fata de structurile de informatii, ei bine in cazul acestora este clara sustinerea politica, incepand de la seful statului, care este informat. Asa zicea in cazul Camatarilor, nu? Hai sa lasam moarta chestiunea cu fostii sefi de servicii care sunt acum in aceleasi functii si care domne...intr-un stat civilizat si-ar fi dat ei demisia la auzul unor astfel de acuzatii. V. Ardelean si ceilalti sunt tot pe acolo, nu? Se pare ca...."seful statului" nu i-a schimbat. "E pericol". "Sa nu ne grabim". Sa privim in viitorul reformat al patriei, nu? Pe vremea afacerilor de succes Tigareta, Basescu spunea lovind in taranisti ca taxele si accizele excesiv ridicate produc evaziune fiscala. Devine foarte profitabila aceasta activitate si in felul acesta ceea ce se strange la buget in mod paradoxal se reduce in loc sa creasca, pentru ca platitorii prefera sa riste si sa nu plateasca deloc. In acelasi timp, cei care fac contrabanda obtin profituri uriase si practic este intarita influenta acestora in politica, politie, etc. Si mai ales spunea ca ...seful statului stie. Asadar, ce ziceti, acum sa credem sau sa nu credem cand europenii spun ca 1/4 din tigarile de pe piata romaneasca sunt de contrabanda? Acum, ieri, de curand. Cand vor baga taxa pe viciu si pretul va creste, ce crezi va scadea evaziunea fiscala sau nu? Ce crezi acum "seful statului" stie sau nu cum vin vapoarele in port?
abis
QUOTE (nefertiti @ 17 Mar 2006, 04:07 PM)
QUOTE (March @ 17 Mar 2006, 04:06 PM)

Da, adica sa puna mina pe telefon si sa dea instructiuni procurorului !  laugh.gif

oricum asta face

Pe ce te bazezi?
nefertiti-old
pe unele declaratii ale lui, pe unele informatii mai mult sau mai putin publice...
March
QUOTE (nefertiti @ 20 Mar 2006, 10:32 AM)
pe unele declaratii ale lui, pe unele informatii mai mult sau mai putin publice...

cam subtiri argumentele ! tongue.gif
abureala
QUOTE (Marian M @ 18 Mar 2006, 03:39 PM)
Demagogila de la Cotroceni i-a premiat pe stelisti si rapidisti.
Nu pierde nici un prilej pt. a-si atrage popularitate. rolleyes.gif

Asa fac toti stai linistit. Asa sunt politicienii, apar pe langa cei meritosi ca sa isi umfle imaginea de invingatori, intr-adevar in ale hotiei. Numai imagine de ei, restul sunt mucles.

QUOTE

Cum de nu vii tu Tepes Doamne...
abis
QUOTE (nefertiti @ 20 Mar 2006, 09:32 AM)
pe unele declaratii ale lui, pe unele informatii mai mult sau mai putin publice...

Ce declaratii?
nefertiti-old
nu ma pune acum sa citez din memorie, adu-ti aminte unele discursuri justitiare ale lui, in care nu mai tine cont de nici un fel de separare a puterilor in stat

nu stau acum sa fac pe stenograful la tampeniile lui Basescu, oricum cei care l-ati votat nu ati recunoaste nici picati cu ceara ca mai face si el greseli

ok, e de preferat deocamdata la noi, in comparatie cu restul mascaricilor de pe scena politica, dar asta nu inseamna ca tre' sa nu mai spui cand greseste
actionmedia
QUOTE (nefertiti @ 20 Mar 2006, 03:24 PM)
nu stau acum sa fac pe stenograful la tampeniile lui Basescu, oricum cei care l-ati votat nu ati recunoaste nici picati cu ceara ca mai face si el greseli

Ca face greseli e una, ca incalca Constitutia e alta. Afirmatia ca "da ordine procurorilor" sau chestii de genul asta, presupune o acuzatie serioasa: "Basescu incalca Constitutia".
Faptul ca face gafe in discursuri sau in atitudini aia e alta poveste. Eu admit ca face astfel de greseli. Nu despre asta discutam. Daca spui ca incalca Constitutia, trebuie sa ai si argumente, serioase, nu simtple amintiri ale unor amintiri despre niste discutii depsre ce vorbea candva Basescu. Asa fiecare spune ce ii convine sa isi aminteasca si cum ii convine sa isi aminteasca.
menthoru'
Treaba cu incalcarea Constitutiei este o frectie de care numai cei saraci cu duhul se mai leaga. Nu exista tara in care Constitutia nu se incalca la fiecare secunda. Suntem noi mai destepti si mai cinstiti. De ce ar fi Basescu mai retinut decat cei dinainte? Asta e politica, iar la noi se joaca mult mai fairplay decat in alte tari.

nefertiti, daca ai alte viziuni politice, nu inseamna ca cei ce l-ai votat sunt niste fanatici. Sunt oameni care l-au privit ca singura optiune fiabila intre o groaza de marionete si hoti dovediti. Reprezinta o mana forte, chit ca uneori trece peste barierele Constitutiei in ceea ce priveste atributiile presedintelui, dar nu am auzit ca s-a facut atata tamtam pe tema asta inaintea guvernarii actuale. Oare faptul ca acum poti scrie relativ liber in ziar despre asta sau ca "bascalia" la adresa PRESEDINTELUI Romaniei este destul de permisa nu inseamna macar un pas inainte?

Scuza-ma dar stiam ca ai o gandire mult mai echilibrata, iar expresiile de genul "fac pe stenograful la tampeniile lui Basescu" iti lipseau din vocabular in dezbaterile politice de pe Han ...

Basescu greseste, toti gresesc, insa unii parce se axeaza pe a cauta greselile. Oare faptul ca anterior perioadei Basescu nu s-au putut comenta greselile si marsaviile celorlalti genereaza acum aceasta foame de scapari si greseli?

Te rog spune-mi macar un candidat la presedintie la alegerile trecute care putea fi un presedinte bun si corect, exceptand cazul Basescu ( inteleg ca nu l-ai votat ) si spune-mi in fix 3 randuri de ce ar fi fost un mai bun manager de tara, de ce ar fi fost independent ( si nu si-ar fi bagat nasul in treburile partidului sau ) si de ce nu ar fi comis "greseli" in public, in declaratii.

Cat despre discursurile justitiare, nu sunt de acord cu justitiarismul prm-ist, insa e nevoie de putina justitie in tara asta mancata timp de 15-16 ani de faradelegi. Poate sunt eu mai dur, cert e ca justitia inca e prea blanda cu 90% din javre.
nefertiti-old
QUOTE
Oare faptul ca anterior perioadei Basescu nu s-au putut comenta greselile si marsaviile celorlalti genereaza acum aceasta foame de scapari si greseli?



whaaaaat??? cum nu se puteau comenta? era plina presa de manariile pesedeului!!! sa nu exageram. nu e nici o diferenta de libertate de exprimare acum, asta am capatat-o mult inainte.

ca cei care lucrau in mass-media controlata de PSD nu o putea face, asta e altceva, tine de patronat, in fond
menthoru'
Era plina presa? Care? Romania Libera, Evenimentul si Catavencu. Asta numesti tu generic "PRESA"?
Scuza-ma dar imi amintesc ca lucrai ( cel putin atunciu, acum nu stiu ) la un ziar care nu-mi aduc aminte sa fi scris vreodata ceva rau la adresa guvernarii anterioare. Care nu imi aduc aminte sa fi avut vreodata o ancheta pertinenta. Cat despre treba patronajului ... PARDON! Poate delasarea si lasitatea jurnalistilor vrei sa spui si placerea de a se lasa condusi de-a valma de sistemul impus de patronaj. Intre toti, cativa au avut "sange" sa tina capul sus! Nu-mi spune mie de ce era permis si ce nu, ce se obisnuia in politica si ce se practica. Am trecut prin ele si m-au scarbit, ti-am mai povestit. Sa nu confundam cenzura cu lipsa de coloana vertebrala.

Iar acum revenind la topic, cele 2 perioade sunt incomparabile, si repet. TOTI GRESESC. Mai rau e ca toti comenteaza, toti critica, dar infinit mai putin critica la modul constructiv sau incearca sa indrepte ceva.

"Basescu comanda procurorilor si magistratilor" ... Eu i-as schimba pe toti. As incepe mai ales cu cei care au dat NUP-uri pana anul trecut.
nefertiti-old
QUOTE (menthoru' @ 20 Mar 2006, 04:00 PM)

Scuza-ma dar imi amintesc ca lucrai ( cel putin atunciu, acum nu stiu ) la un ziar care nu-mi aduc aminte sa fi scris vreodata ceva rau la adresa guvernarii anterioare.

te inseli
menthoru'
Enuntarea problemelor sociale fara a face acuzatii directe la adresa vinovatilor NU INSEAMNA ancheta!

In alta ordine de idei, treci cu usurinta peste fragmente mai importante din ceea ce am postat, intre care si o intrebare directa, vezi primul post.

Si ps, toata chestia asta, nu o lua atat de personal, pur si simplu am o mare durere de masea si chef sa ma cert cu cineva ohyeah.gif si se pare ca la momentul actual esti singura care are o viziune diferita fata de a mea. Sectiunea ... POLITICA INTERNA ... ce-ar fi politica fara polemici?
nefertiti-old
QUOTE (menthoru' @ 20 Mar 2006, 04:12 PM)
Enuntarea problemelor sociale fara a face acuzatii directe la adresa vinovatilor NU INSEAMNA ancheta!


ma leshi? ai citit unele chestii sporadic si acum generalizezi. chiar si io am scris despre ministri in functie si nu am constatat pur si simplu. dupa un scandal la ministerul sanatatii m-am ales cu un proces de presupusa calomnie (ca dovada ca l-am castigat) samd samd. si spun asta ca sa nu aduc vorba de generalitati, ci de chestii concrete.

harhar.gif baga o palinca la maseaua aia, daca nu vrei cleste!
menthoru'
QUOTE (nefertiti @ 20 Mar 2006, 04:15 PM)
chiar si io am scris despre ministri in functie si nu am constatat pur si simplu.

Cu o floare nu se face primavara ...
Ti-am zis, nu e ceva personal. Pur si simplu, la momentul respectiv simteam o mare lehamite vis-a-vis de presa romana, cat despre cititul ziarelor, imi dedicam cel putin 1 ora si jumatate pe zi pentru citirea lor, de la mic la mare, de la ieftin la scump, de la subiectiv la obiectiv. Hai totusi sa nu dezvoltam subiectul ca devenim oftopic rau de tot.

Palinca nu consum, sorry. Spirtoase mai rar si prefer Chivas. Daca nu am, ma multumesc cu Aulin. Mai ales de cand l-au bagat doar pe reteta, da senzatia de ilegal. ohyeah.gif
nefertiti-old
ok, back on topic

imi place Basescu uneori cand e hatru, cand da cu tifla unora, dar nu e idolul meu politic

practica si el clientelismul politic, razbunarea politica si alte d'astea. si tocmai de asa ceva ne saturasem. deocamdata unora le convine ca el face 'dreptate', pt ca inca e in faza in care infunda pe unii pesedisti. cand s-or termina aia si va deveni mai evident ca el infunda pe oricine nu e de partea lui, mai vorbim.
menthoru'
Cu singura mentiune ca nu-i vor ajunge 2 mandate sa infunde toti pesedistii, asa ca nu tre sa ne facem griji momentan. In alta ordine de idei e posibil sa nu mai prinda al doilea mandat. Bineinteles asta cu conditia sa apara acel Fat-Frumos calare pe un cal alb care o va rapi ( mental ) pe Ileana Cosanzeana-Nefertiti ... si bineinteles cu conditia ulterioara ca nici acesta la randul lui sa nu ne spuna basme!

Poate UE va fi un factor benefic de influenta, sau poate nu va influenta deloc administratia actuala. Traim si vedem, pana una alta, dreptatea asta ... e nevoie de ea, chair si asa mai cash cum merge, macar nu e oarba de-a binelea.
nefertiti-old

off topic

Cosanzeana cica rofl.gif , ce metafore ai azi in program! Da' tre' sa mentionez ca durerea aia de masea are un merit: te mai aduce printre noi, la discutii. devil.gif
abureala
QUOTE (menthoru' @ 20 Mar 2006, 04:50 PM)
Treaba cu incalcarea Constitutiei este o frectie de care numai cei saraci cu duhul se mai leaga. Nu exista tara in care Constitutia nu se incalca la fiecare secunda. Suntem noi mai destepti si mai cinstiti. De ce ar fi Basescu mai retinut decat cei dinainte? Asta e politica, iar la noi se joaca mult mai fairplay decat in alte tari.


Sa iti spun eu prietene, cum este cu Constitutia. Pe vremea comunistilor se spunea ca oamenii au dreptul sa faca manifestatii , mitinguri si adunari. Si unde scria? IN CONSTITUTIE. Dar se faceau? Bineinteles, DOAR CELE ORGANIZATE DE PARTID. Asa ca daca nu intelegi, iti explic. LEGEA SE APLICA PANA LA ULTIMA LITERA, daca este stat de drept. Dar de la fosti comunisti, ce pretentii sa ai? Pumnul in gura si ciocu mic.
March
QUOTE (abureala @ 21 Mar 2006, 01:53 PM)
Sa iti spun eu prietene, cum este cu Constitutia. Pe vremea comunistilor se spunea ca oamenii au dreptul sa faca manifestatii , mitinguri si adunari. Si unde scria? IN CONSTITUTIE.

Ia da-ne amice matali articolele alea din Constitutia reserista care prevedeau asa ceva. Ca sa citim cum scrie exact acolo si apoi sa comentam .
abureala
QUOTE (March @ 21 Mar 2006, 03:38 PM)
QUOTE (abureala @ 21 Mar 2006, 01:53 PM)
Sa iti spun eu prietene, cum este cu Constitutia. Pe vremea comunistilor se spunea ca oamenii au dreptul sa faca manifestatii , mitinguri si adunari. Si unde scria? IN CONSTITUTIE.

Ia da-ne amice matali articolele alea din Constitutia reserista care prevedeau asa ceva. Ca sa citim cum scrie exact acolo si apoi sa comentam .

Era in manualul de clasa a 7 a numit constitutia Romaniei. Nu cred ca exista asa ceva pe net.

ps. am gasit pe net pe google .

google
Se ia primul rezultat, dar rezultatul din cache.

sau Ar28
articolul 28.
MIA
Da, dar dupa el urma articolul 29 ... wink.gif

Desi e drept ca stricto senso nici el nu limita un miting unde sa se strige "Jos Ceausescu" ci doar unul unde sa se strige ceva de genul "Gata cu comunismul" - desi ... in practica ... tongue.gif

P.S. : Cum erau bancurile alea cu aia doi se strigau unul "Mi-e foame !" iar celalalt "M-am saturat !" si tot in acelasi beci au ajuns dupa manifestatie ... sorry.gif
abureala
QUOTE (MIA @ 21 Mar 2006, 04:39 PM)
Da, dar dupa el urma articolul 29 ... wink.gif

Desi e drept ca stricto senso nici el nu limita un miting unde sa se strige "Jos Ceausescu" ci doar unul unde sa se strige ceva de genul "Gata cu comunismul" - desi ... in practica ... tongue.gif

P.S. : Cum erau bancurile alea cu aia doi se strigau unul "Mi-e foame !" iar celalalt "M-am saturat !" si tot in acelasi beci au ajuns dupa manifestatie ... sorry.gif

Da, sau sa zicem ca ne adunam vreo 100 de insi si voiam sa facem un miting. Sa te duci la primarie, etc, sa iei aprobarea. In Constitutie aveai dreptul. Insa nu organizat nimeni niciodata.
March
QUOTE (abureala @ 21 Mar 2006, 04:04 PM)
QUOTE (March @ 21 Mar 2006, 03:38 PM)
QUOTE (abureala @ 21 Mar 2006, 01:53 PM)
Sa iti spun eu prietene, cum este cu Constitutia. Pe vremea comunistilor se spunea ca oamenii au dreptul sa faca manifestatii , mitinguri si adunari. Si unde scria? IN CONSTITUTIE.

Ia da-ne amice matali articolele alea din Constitutia reserista care prevedeau asa ceva. Ca sa citim cum scrie exact acolo si apoi sa comentam .

Era in manualul de clasa a 7 a numit constitutia Romaniei. Nu cred ca exista asa ceva pe net.

ps. am gasit pe net pe google .

google
Se ia primul rezultat, dar rezultatul din cache.

sau Ar28
articolul 28.

Pai, maistre, art. 29 ii da la cap lui 28 ! Aveai dreptul sa demonstrezi da' numai cand si pentru ce hotara partidul. Si aveai voie sa strigi numai ceva de genul " Stima noastra si mandria..." Deci "garantarea" aia nici cei mai naivi strainii n-o mai luau in seama !

Art. 28.
Cetatenilor Republicii Socialiste Romania li se garanteaza libertatea cuvintului, a presei, a intrunirilor, a mitingurilor si a demonstratiilor.

Art. 29.
Libertatea cuvintului, presei, intrunirilor, mitingurilor si demonstratiilor nu pot fi folosite in scopuri potrivnice orinduirii socialiste si intereselor celor ce muncesc.
abureala
QUOTE (March @ 21 Mar 2006, 06:57 PM)

Pai, maistre, art. 29 ii da la cap lui 28 ! Aveai dreptul sa demonstrezi da' numai cand si pentru ce hotara partidul. Si aveai voie sa strigi numai ceva de genul " Stima noastra si mandria..." Deci "garantarea" aia nici cei mai naivi strainii n-o mai luau in seama !


Aveai dreptul sa manifesti, insa nu spune nicaieri ca trebuia aprobarea de la partid. Asta era un abuz.
Ca sa nu mai vorbesc despre articolul 17 , 30, 33, cand se stia daca erai membru de partid nu trebuia sa te duci la biserica, sau daca aveai functie de conducere in partid, sau in armata, erai primar, etc, si te duceai la biserica te dadeau afara. Si asta era tot o lege scriptica, fiindca partidul hotara ce e bine si ce nu.
abis
QUOTE (nefertiti @ 20 Mar 2006, 03:24 PM)
oricum cei care l-ati votat nu ati recunoaste nici picati cu ceara ca mai face si el greseli

Nu-i adevarat. Eu unul am scris despre cel putin trei lucruri cu care nu sunt de acord cu el: celebra axa, faptul ca a mintit pentru a-l acoperi pe Tariceanu (cand l-a sunat pe Botos) si faptul ca a organizat acele consultari la Cotroceni care i-au dat ocazia premierului sa se razgandeasca in privinta demisiei.

Altii l-au criticat pentru alte lucruri. March, din cate imi aduc aminte, il ironiza pentru consiliera blonda...

Dar de la greseli si pana la acuze (ca suna procurorii ori insinuarile pe care le-au facut unii privitor la moartea lui Anghelescu) e cale lunga.
nefertiti-old
QUOTE (abis @ 21 Mar 2006, 06:38 PM)
insinuarile pe care le-au facut unii privitor la moartea lui Anghelescu

pai lui anghelescu i-a cam bagat sula'n coaste ca sa zic asa, dupa ce n-a mai avut nevoie de banii lui. nu e primul om cu care face basescu asa...

da' las' sa fie ca voi, puritanul basescu... si mai vorbim peste vreo juma' de an, un an
abis
Cazul Anghelescu demonstreaza ca nici apropiatii PD-ului nu sunt scutiti de ancheta, atunci cand incalca legea.
March
QUOTE (abis @ 21 Mar 2006, 07:38 PM)
QUOTE (nefertiti @ 20 Mar 2006, 03:24 PM)
oricum cei care l-ati votat nu ati recunoaste nici picati cu ceara ca mai face si el greseli

Nu-i adevarat. Eu unul am scris despre cel putin trei lucruri cu care nu sunt de acord cu el: celebra axa, faptul ca a mintit pentru a-l acoperi pe Tariceanu (cand l-a sunat pe Botos) si faptul ca a organizat acele consultari la Cotroceni care i-au dat ocazia premierului sa se razgandeasca in privinta demisiei.

Altii l-au criticat pentru alte lucruri. March, din cate imi aduc aminte, il ironiza pentru consiliera blonda...

Dar de la greseli si pana la acuze (ca suna procurorii ori insinuarile pe care le-au facut unii privitor la moartea lui Anghelescu) e cale lunga.

Am mai zis-o aici. Basescu a fost principalul pion care a pus umarul la darmarea guvernului CDR. Si pentru asta nu am nici un motiv sa-l simpatizez orice ar face el. Dar in lupta asta cu pesedeii, bomboneii si alti ciracii ai Bolsevicului suprem, sunt de partea Prim-Chelbosului tarii !
jkd
basescu=fujimori
ala avea ca inamic terorismul (exrema stanga) iar basescu are ca inamic coruptuia...
a cazut nastase, o sa cada si patriciu, anghelescu a picat cine urmeaza??? vantu? si apoi???
de la Pd nimeni??? hmmmm
eu cred ca da... si asa presu' vrea un partid de tipul celui infiintat de carol al doilea...
sa meditam(???): trecutul nostru sinistru, prezentul de nesuportat. Bine ca nu avem viitor...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.