Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Marduk
QUOTE(Johann_Moritz @ 16 Feb 2012, 07:32 PM) *
QUOTE
.... in institutia in care lucrez, oamenii PDLului au furat in jur de 1 miliard de euro (cei dinainte au furat mai mult; poate tie asta ti se va parea un progres, dar, iti zic eu: au furat aproape tot ce au avut la dispozitie).....

Este o acuzatie grava, in naivitatea mea te intreb, ai dovezi? exista in institutia ta un grup de romani, tineri sau nu, care sa realizeze ca atat timp cat nu vor lua atitudine, legal, oficial, cu adrese semnate, asumate catre institutiile statului, nu se vor oprii. Azi in Romania pare ca traim acelasi cosmar ca pe vremea comunismului, oamenii se feresc sa declare in fata autoritatilor ceea ce stiu, nu-si asuma responsabilitateta declaratiilor nu de frica securitatii ci de frica sa nu-si piarda posturile, salariile, beneficiile. Ma intreb cand vor realiza ca aceasta stare in care ne aflam se va perpetua la nesfarsit afectand viitorul copiilor nostri.
QUOTE
...asa ca nu, nu am postat in gluma. am vorbit serios.

"Adevărul trebuie găsit doar în noi înşine, dar nu poate fi găsit folosind violenţa împotriva duşmanilor noştri din afară." (Mahatma Gandhi)


March
QUOTE(Marduk @ 17 Feb 2012, 02:55 PM) *
Este o acuzatie grava, in naivitatea mea te intreb, ai dovezi?


Uita-te la viloiul lui Videanu, la posetele madamei Udrea.... laugh.gif
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 17 Feb 2012, 12:19 PM) *
Ba e un motiv beton daca esti un lider bun, cu ceva putin simt si o educatie cat de cat! Nu poti sa conduci cand doar 1 din 10 "supusi" mai crede in tine, e o chestie de bun simt, de demnitate umana.

Dar cu 2 din 10, poti? smile.gif

Margaret Thatcher a facut-o - in 1980.

Si a facut-o in asa fel incat a continuat sa fie premier pana in 1990.

Opiniile populare se schimba uneori ca vantul...

Si, pe de alta parte, la cat de corect se fac sondajele in tara asta... Uita-te la cum sunt confirmate la alegeri sondajele de dinainte.
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 17 Feb 2012, 01:21 PM) *
Si, pe de alta parte, la cat de corect se fac sondajele in tara asta... Uita-te la cum sunt confirmate la alegeri sondajele de dinainte.


ohyeah.gif roflmao.gif Se pune si cine numara voturile? Iti spun aproape sigur ca la sectia din Briusel Base a furat la capul gol voturi. jamie.gif
turbo trabant
Impartaseste-ne si noua sa nu murim ponta.....
March
QUOTE(Cucu Mucu @ 17 Feb 2012, 04:02 PM) *
ohyeah.gif roflmao.gif Se pune si cine numara voturile? Iti spun aproape sigur ca la sectia din Briusel Base a furat la capul gol voturi. jamie.gif


Da, da' nu l-a intrecut pe Bakonsky la Paris. Dupa ce i-a dat tainul ca ministru de externe acum umbla zvon prin targ ca ar concura pentru postul de sef la SIE. Deci tot cu voturile de afara, ma intelegi.
abis
Cucule, eu stiu ca in toate sectiile de vot isi pot trimite reprezentanti toate partidele. Plus ONG-uri, ziaristi... Am fost in anii '90 si eu in comisii de vot la cateva alegeri si e cam greu sa furi. E drept ca in Bucuresti, nu in afara tarii. Numaratoarea se face de fata cu toti membrii sectiei (care, cum spuneam, sunt de la partide diferite), se completeaza un proces verbal care este semnat de presdintele sectiei, iar reprezentantul fiecarui partid trimite la el la "centru" rezultatele din sectie. In felul asta au partidele si "numaratoarea paralela".

Daca se fac fraude, nu acolo se pot face, pentru ca la "numaratoarea paralela" ar iesi contradictii intre rezultatele oficiale si cele pe care le au fiecare dintre partide - or, nu a fost cazul de asa ceva, PSD-ul a abandonat anuntarea propriei "numaratori paralele" inainte de a fi finalizata.

Deci nu cred in teoria ca fraudele i-au adus victoria lui Basescu
abis
QUOTE(Marduk @ 17 Feb 2012, 12:55 PM) *
"Adevărul trebuie găsit doar în noi înşine, dar nu poate fi găsit folosind violenţa împotriva duşmanilor noştri din afară." (Mahatma Gandhi)

Si violenta de limbaj este tot o forma de violenta.

Eu unul sunt siderat nu doar de violenta limbajului pe care il practica vreo trei dintre colegii nostri de discutie, ci mai ales de dubla-masura cu care judeca lucrurile. De dublugandit.

- daca Boc guverneaza cu vreo 15-16% in sondaje pentru PDL, trebuie sa demisioneze, este nedemocratic sa ramana la putere cu acest procent de sustinere. Dar cand Tariceanu era premier, PNL avea tot cam atat si in sondaje, si in parlament. Boc trebuie sa demisioneze, Tariceanu a fost un erou ca nu a facut-o
- daca Basescu a anuntat ca demisioneaza si s-a razgandit, este un mincinos. Daca Tariceanu a facut acelasi lucru, este un intelept
- daca forumistul X este contrazis de Y, primul spune "bravo, asa trebuie sa fie intr-o democratie, nu putem avea toti aceeasi parere"; daca il contrazice Z, acesta este platit de putere ori retardat, in cel mai bun caz
- ca sa fie "liber", pe forum nu ar trebui sa mai scrie decat cei care au aceleasi opinii cu ei
- daca a fost crestere economica in vremea lui Nastase, ea este meritul acelei guvernari. Daca a fost crestere economica in vremea lui Tariceanu, este exclusiv meritul PNL (chiar daca PNL nu a fost singur la guvernare chiar timp de patru ani). Daca este acum crestere economica, ea are cauze naturale
- daca parlamentaru Ionescu trece de la partidul A la partidul B, este un nenorocit de traseist politic; daca Popescu trece de la B la A, este luat in brate imediat ca unul care "a vazut lumina"
- daca un partid indica parlamentarilor proprii sa nu voteze la o motiune de cenzura, traim intr-o dictatura crancena; daca alt partid cere parlamentarilor proprii sa boicoteze in corpore lucrarile parlamentului, este o procedura fireasca, democratica si mai ales necesara

Si as putea continua cu exemple nenumarate...

Daca indraznesti sa ai alte opinii decat ale lor, te faci vonovat de crimagandit si trebuie sa fii bestelit, spurcat in orice fel, acuzat de cate in luna si in stele. Totul pentru "victoria finala"

Hai la lupta cea mare...
March
Nu si Basescu !

La noi se demonstreaza de mai bine de o luna si se cere demisia presedintelui, iar in Germania presedintii isi dau demisia pentru lucruri mult mai putin grave:

- Koehler in 2010 pt comentarii nepotrivite la adresa militarilor germani din Afganistan.
- Wulff pt ca a luat 500.000 € imprumut de la sotia unui prieten cu care a avut relatii de afaceri in 2008, cand era seful guvernului landului Niedersachsen.

Cate comentarii nepotrivite a facut in timpul asta Basescu? Si nu la adresa unor straini, ci a intregului popor (puturosi, betivi, etc)!
Am putea sa mai enumeram scurt: casa din Mihaileanu; penthouse-ul din "vanzari anterioare" al Ioanei; alegerea analfabetei, stalp al cluburilor de noapte, ca europarlamentar. Doar unul dintre aceste subiecte ar fi de-ajuns ca orice presedinte din lumea civilizata sa demisioneze. Nu si Basescu!



( Lilick- Auftakt )
abis
QUOTE(March @ 17 Feb 2012, 03:32 PM) *
( Lilick- Auftakt )

Asta cine mai e?! unsure.gif
gigip
[quote name='abis' date='17 Feb 2012, 02:56 PM' post='727460']



Daca indraznesti sa ai alte opinii decat ale lor, te faci vonovat de crimagandit si trebuie sa fii bestelit, spurcat in orice fel, acuzat de cate in luna si in stele. Totul pentru "victoria finala"

Specialitate basista! Minciuna,garnisita cu dezinformare! Nimeni nu a comentat vreodata parerile tale(foarte putine de altfel!),pentru ca tu si marduk ,in 99% din postari inaltati osanale si imnuri de slava basistilor si clanului lor mafiot! Tu,ca un cenzor porocaliu ce esti,STERGI TOATE MESAJELE corecte si reale despre matroz,interpretezi total aiurea postarile celor care nu sunt portocalii si inchizi topicele nefavorabile idolului tau! Pentru asta esti dispretuit de catre mine,nicidecum pentru putinele si destul de rarele si proaste opinii! De exemplu,eu nu am nimic cu marduk,desi e la fel de taliban basist ca si tine! El are un singur dumnezeu pe pamant,Basescu si sfintii Boc,Roberta,Udrea! In schimb,el nu cenzureaza mizerabil postarile celorlalti,nu inchide topicuri pe motiv de lipsa de iubire fata de Intaiul Carmaci !
abis
QUOTE(gigip @ 17 Feb 2012, 03:59 PM) *
Tu,ca un cenzor porocaliu ce esti,STERGI TOATE MESAJELE corecte si reale despre matroz

Deci toate mesajele tale care au ramans nesterse sunt incorecte si ireale? smile.gif
Marduk
QUOTE(March @ 17 Feb 2012, 12:59 PM) *
Uita-te la viloiul lui Videanu, la posetele madamei Udrea....

Politicienii pomeniti de tine vin din zona capitalistilor, a celor care au investit si castigat inainte de a intra in politica. Nu stiu de unde au avut banii, dar daca se fac vinovati de ceva si sunt dovediti, nu am nimic impotriva aplicarii legii.

QUOTE(abis @ 17 Feb 2012, 02:56 PM) *
Si violenta de limbaj este tot o forma de violenta. Eu unul sunt siderat nu doar de violenta limbajului pe care il practica vreo trei dintre colegii nostri de discutie.....Si as putea continua cu exemple nenumarate...

Este, dar eu o prefer violentei fizice, desi de multe ori de la violenta verbala se ajunge la violenta fizica. Despre colegi ce sa-ti zic, astia sunt, cu astia discutam, tot e bine ca avem cu cine discuta chiar daca o facem in contradictoriu. Eu nu vreau sa accept exemplele care nu au la baza dovezi, care sunt acuzatii fara o farama de realitate, fara dosar la DNA, fara proces, adica nu pot sa accept fumul fara foc si focul fara fum, macar acolo un pic.

QUOTE(gigip @ 17 Feb 2012, 03:59 PM) *
.... Minciuna,garnisita cu dezinformare!......

Mon general, nu vorbi de lucruri sfinte in curtea pacatosului. Cat despre topicuri si mesaje, eu cred ca daca aveai dumneata comanda nu mai sufla nimeni in front.
abis
QUOTE(Marduk @ 17 Feb 2012, 04:29 PM) *
Este, dar eu o prefer violentei fizice, desi de multe ori de la violenta verbala se ajunge la violenta fizica.

Pai suntem in online aici, nu ne cunoastem personal unii cu altii. Altfel, cine stie la ce s-ar ajunge smile.gif

gigip
[quote name='Marduk' date='17 Feb 2012, 04:29 PM' post='727472']


Pentru postantii liberi de la Han,forma extrema a violentei,este cenzurarea ,interpretarea mesajelor si mai ales inchiderea topicurilor,pe criterii basiste!
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 17 Feb 2012, 04:31 PM) *
Pai suntem in online aici, nu ne cunoastem personal unii cu altii. Altfel, cine stie la ce s-ar ajunge smile.gif


Daca te prinde gigip iti trage o pulaneala! roflmao.gif
Marduk
Mon general, eu ma consider un "postant" liber, am avut si eu parte de cenzura atunci cand am exagerat, dar vorba unui clasic in viata, am fost nevoit sa ma adaptez la cultura de pe Han si chiar ma simt bine.
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 17 Feb 2012, 06:57 PM) *
Mon general, eu ma consider un "postant" liber, am avut si eu parte de cenzura atunci cand am exagerat, dar vorba unui clasic in viata, am fost nevoit sa ma adaptez la cultura de pe Han si chiar ma simt bine.


O fi vreun forumist pe aici care sa nu fi fost cenzurat ?
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 17 Feb 2012, 08:02 PM) *
O fi vreun forumist pe aici care sa nu fi fost cenzurat ?

Administratorul de bloc.......
Johann_Moritz
mesaj sters
turbo trabant
QUOTE(Johann_Moritz @ 17 Feb 2012, 08:07 PM) *
asa ca baieti, duceti-va voi la vot si asteptati schimbarea. si nu ma refer la schimbarea puterii, ci la schimbarea Romaniei. aveti mai multe sanse sa ajungeti la satisfactie, daca v-ati baga-o in pamant si ati astepta cutremurul sa va faca o laba.

Sa nu dea inghetul pana vine cutremurul schimbarii ca atunci patiti ca ursul din poveste.
Marduk
QUOTE(Johann_Moritz @ 17 Feb 2012, 07:07 PM) *
QUOTE
da, chiar pot dovedi ca in anumite cazuri s-au comis ilegalitati.....in alte situatii, nu pot dovedi nimic, dar stiu exact ce s-a intamplat.

Exista jurnalisti interesati de ilegalitati, care ar putea scoate la iveala alte aspecte ale acelor ilegalitati, important este sa vrei sa faci acest pas, sa ai colegi care sa te sustina, altfel nu cred ca ai sanse.
QUOTE
in alta ordine de idei, daca as putea dovedi savarsirea unor infractiuni, cui crezi ca i-ar pasa?

Mie mi-ar pasa, copiilor tai le-ar pasa, dar sunt convins ca am putea gasi si alti romani carora s-ar putea sa le pese, important ste sa-ti pese tie. E greu dar merita sa-i infunzi pe cei care fura din banul public, trebuie sa incetam sa mai gandim ca in comunism, cand toti credeau ca-i fura pe comunisti nu din propria lor munca, trebuie sa intelegem ca orice furt oricat de mic din banul public indiferent de cine ar fi cel care fura, de la femeia de srviciu care fura detergent pana la director care fura procente din contracte, banii aia sunt banii nostrii ai tuturor romanilor, iar ei se distreaza pe seama prostiei si fricii noastre
QUOTE
ai vorbit de .... Udrea. si de Videanu. ce intelegi tu prin capitalist?

Inteleg niste romani care imediat dupa "revolutie" au avut oarece oportunitati, relatii, bani etc pe care le-au folosit pentru a investii i afaceri profitabile. Multi dintre ei au facut afaceri cu statul, daca intre acesti capitalisti exista unii care au profitat de banii de la buget si sunt dovediti, sa fie judecati si condamnati dupa caz.
QUOTE
asa ca baieti, duceti-va voi la vot si asteptati schimbarea. si nu ma refer la schimbarea puterii, ci la schimbarea Romaniei. aveti mai multe sanse sa ajungeti la satisfactie, daca v-ati baga-o in pamant si ati astepta cutremurul sa va faca o laba.

Ce nu intelegi tu si nici altii de pe acest forum, sau poate ca va faceti ca nu intelegeti din alte motive, este ca ROMANIA NU SE POATE SCHIMBA ATAT VREME CAT ROMANII NU SE SCHIMBA, SCHIMBAREA ACESTEI TARI ESTE LA INDEMANA FIECARUI ROMAN, IMPORTANT ESTE CA ROMANII SA CONSTENTIZEZE ASTA, NU SA FOLOSEASCA VIOLENTA SPERAND INTR-O SCHIMBARE GENERALA. Cat despre satisfactia de care vorbeai, odata cu inaintarea in varsta o sa intelegi mai bine ca nu asta este calea pentru obtinerea satisfactiei.
Johann_Moritz
mesaj sters
Marduk
QUOTE(Johann_Moritz @ 17 Feb 2012, 07:31 PM) *
QUOTE
...cred ca anul trecut, nu'sh ce darcu' la apucat pe directorul nostru sa-l de in gat la conducere pe un pedelist dintr-o alta directie, care tot venea pe la noi la impins dosare.... singurul rezultat a fost ca, a doua zi, a aparut asta la noi in birou si l-a amenintat pe director ca daca ii mai face o faza din asta, il bate....

Si voi ce-ati facut? ati asteptat sa vedeti care este mai tare? trebuia sa fi sarit toti sa-l inghiontiti un pic pe cel ce v-a amenintat seful.
QUOTE
... am mai avut necazuri la serviciu din cauza unor postari, mult mai putin explicite decat astea, puse in alta parte.

Nu trebuie sa-ti fie frica, poti sa traiesti chiar daca nemernicii iti fac necazuri, trebuie doar sa vrei.
Johann_Moritz
mesaj sters.
Nefertiti
Pe abis şi pe alţii ca el nu-l conving probabil nici chestiile astea spuse de tine. Ei o să moară convinşi că Băsescu şi ai lui sunt imaculaţi sau măcar mai puţin răi ca alţii.


p.s. Zicea cineva pe undeva că eu mai sunt moderator aici la politică. Nu mai moderez de multă vreme aici şi aşa va rămâne. Şi nu musai pt că nu mai am timp, ci pt că mi-e prea silă de prostia unora.
Marduk
QUOTE(Johann_Moritz @ 17 Feb 2012, 07:40 PM) *
... "sezi in banca ta! crezi ca astia fura de capul lor?"

Probabil ca si el stia ceva si n-a vrut sa te implice, dar asta nu este o scuza. Trebuie sa constientizam ca toti functionarii si politicienii corupti fura din buzunarele noastre, fura viitorul copiilor nostrii pentru un viitor lipsit de griji al copiilor lor.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 17 Feb 2012, 08:57 PM) *
Probabil ca si el stia ceva si n-a vrut sa te implice, dar asta nu este o scuza. Trebuie sa constientizam ca toti functionarii si politicienii corupti fura din buzunarele noastre, fura viitorul copiilor nostrii pentru un viitor lipsit de griji al copiilor lor.

Trebuie sa constientizezi ca functionarii si politicienii sunt tot romani si nu klingonieni. De asemenea pe tugurlanul mediu il doare mai mult la basca ca el nu fura si el cot la cot cu astia si se da imaculat si progresist. Nu il deranjeaza ca se fura.

Mie imi plac de cei care urla cu evil base. Sunt exact ca cei care dau asteapta sa treaca drezina pe calea ferata apoi dau cu pietre dupa ea si injura. Dar nu se uita ( de destepti ce sunt) ca vine ditamai locomotiva in spatele lor.

Peste romanica se asterne noaptea si nu numai.
Johann_Moritz
marduk
nu cred ca stia ceva anume despre chestiile astea despre care iti vorbesc. el stia pur si simplu cum functioneaza sistemul. si de aceea, cu atat mai mult m-a descumpanit sfatul lui.

acum ceva vreme, un functionar de la o prefectura m-a rugat sa introducem o actiune in constatarea nulitatii absolute a unor acte. e vorba de vreo 2000 de ha de padure. am facut actiunea si am pierdut-o. nu stiu cati dintre voi au cunostinte juridice. actiunea ne-a fost respinsa pe motivul ca a fost introdusa tardiv. orice student de anul I la drept stie ca termenul tardiv nu poate sta alaturi de notiunea de nulitate absoluta: ea e imprescriptibila, nu exista un termen in care sa fie introdusa. judecatorul era pe mana cu mafia locala si nici macar nu s-a sinchisit sa ascunda asta. ar fi putut inventa un alt motiv, dar nu a facut-o. pt. ca se simte dumnezeu si nimeni n-are ce-i face. ca da, aici ii dau dreptate totala lui Basescu: magistratii sunt rusinea Romaniei! cand am citit sentinta m-a cuprins un sentiment de neputinta absoluta. si ma intreb, daca au putut face asta intr-un proces in care parte era o institutie publica, cum s-o simti ala care lupta pt. ce e al lui si isi bat joc de el toti?

ei bine, cam asta e sentimentul care ma defineste acum: constiinta neputintei. si asta nu te duce decat la paralizie sau la dat cu pumii in pereti. si am facut asta de multe ori, la propriu: ajungeam acasa si dadeam cu pumnii in pereti pana imi dadea sangele.

uneori, te pui de-a curmezisul. si au fost momente in care asta a functionat, dar numai pe baza "complicitatii" dintre angajati si, probabil, atunci cand interesele nu erau atat de mari sau reusesti sa le demonstrezi sefilor ca prea e cusuta cu ata alba. dar, pe termen lung, efectul e zero. daca banii sunt de furat, atunci, chiar daca nu vor fi furati azi, vor fi furati maine sau poimaine. si FP a fost de furat din ziua in care l-au creat.


vera, asta e. basescu nu e mai rau decat cei ce i se opun. daca lui Basescu i s-ar opune un om decent, iar abis si marduk l-ar sustine pe Basescu, i-as strange de gat. virtual, desigur. smile.gif asa, n-are sens.
oamenii au nevoie sa spere in ceva. e mai confortabil asa, de fapt, cred ca e chiar mai sanatos pt. minte. si daca oricum esti prea mic si prea neputincios ca sa schimbi ceva, probabil ca e mai bine sa te ingrijesti de sanatatea mintii. am colegi care au plecat si care imi spun ca isi aduc aminte cat se enervau cand erau in institutie si cat de departe in timp li se pare acum chestia asta. cum lucrurile pe care le vedea la tv inainte, chestii "politice", ii umpleau de nervi atunci cand lucrau pt. stat si cum acum ii lasa aproape reci. mie atitudinea lor, deloc condamnabila altfel, mi se pare ca e similara cu ati inchipui ca, traind printre gunoaie, gunoaiele vor disparea orbind si pierzandu-ti mirosul.
nu ca eu as fi mai breaz ca ei, cu furia mea neputincioasa.
Michelle
Tugurlanul e de fapt tugulan , si cum in tara asta din fanarioti ne tragem marea majoritate, ne place sa stam pe margine si sa barfim barfe.

Cred ca orice functionar public ar trebui sa faca , periodic, un stagiu minim de 1 an in mediu privat sa vada cum e in tabara adversa.
Iar politicienii sa aiba interzis la mediul privat, ei si rudele de gradul I.
In felul asta toata lumea ar avea mintea ocupata intr-un mod util si poate ca reforma , a noastra interioara in primul rand, s-ar implini.
Nefertiti
Partea proastă e că încep să cred în (potenţiala) soluţie a lui Moritz: violenţa. Cucule, poţi să mă înjuri, eu am fost prima sau printre primii care n-a fost de acord cu tine atunci.

În rest, vorbe frumoase şi fără rost.

Moritz, problema nu e dacă e mai rău sau nu, ci doar că e rău. Şi nu i se opune nimeni decent pt că e prea mare caracatiţa deja. Iar caracatiţa e prea mare şi pt că are parte de toleranţa unora ca ei.
Johann_Moritz
mah, sa stii ca sunt momente in care si eu cred ca Basescu e mai bun decat ceilalti. vazand insa pe viu ce a insemnat "reforma statului", asta nu e deloc suficient cat sa ma convinga sa il sprijin. ba chiar, distanta dintre vorbe si fapte face ca, in ciuda primei afirmatii, sa il injur mai mult decat ii injur pe Ponta si Antonescu la un loc.

daca as fi fost insa in afara sistemului, poate ca i-as fi fost si eu suporter.
March
QUOTE(Cucu Mucu @ 17 Feb 2012, 09:02 PM) *
O fi vreun forumist pe aici care sa nu fi fost cenzurat ?


Da. Abis ! tongue.gif
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 17 Feb 2012, 08:00 PM) *
Trebuie sa constientizezi ca functionarii si politicienii sunt tot romani si nu klingonieni.....

Pai de ce tot imi bat gura pe aici ca schimbarea lui Basescu nu-i va schimba pe romani si ca de fapt schimbarea ar trebui s-o faca romanii in interiorul lor.

QUOTE(Johann_Moritz @ 17 Feb 2012, 08:28 PM) *
QUOTE
... el stia pur si simplu cum functioneaza sistemul. si de aceea, cu atat mai mult m-a descumpanit sfatul lui.

Aici este marea problema a celor care fac parte din sistem, stiu exact ce se intampla, poate unii nu sunt de acord dar tac si rabda totul cautand diverse motivatii pentru atitudinea lor.
QUOTE
...asta e. basescu nu e mai rau decat cei ce i se opun. daca lui Basescu i s-ar opune un om decent....

eu nu-l sustin Traian Basescu decat in ceea ce priveste reforma cu care ne tot amenita, desi este tardiva aparitia unui candidat decent la aceste alegeri, pentru ca el nu i s-ar opune lui Traian Basescu, l-as sustine fata de ceilalti candidati in care nu am nicio incredere. Din nefericire cei care reprezinta pentru mine candidati decenti sunt oameni de varsta a doua, poate a treia, dar astfel de oameni exista.
QUOTE
oamenii au nevoie sa spere in ceva. e mai confortabil asa....

Ce sperante sa mai am cand vad cine sunt candidatii la viitoarele alegeri, cand ii aud pe toti ca vor face procese rasunatoare, condamnari si confiscari de averi etc. Eu nu cred ca de asta avem nevoie, sau cel putin nu de astfel de campanie plina de amenintari care nu ne dau nicio speranata in afara de a ne hranii ura asta nationala care ne macina de 20 de ani.



QUOTE(Michelle @ 17 Feb 2012, 08:47 PM) *
.... ne place sa stam pe margine si sa barfim barfe.....

Eu cred ca aceasta discutie nu este doar barfa, este o stare, oarecum comuna, in care se afla un numar de romani, care desi au unele contradictii au cel putin un punct comun, ASA NU SE MAI POATE CONTINUA, este nevoie de schimbare, dar schimbarea trebuie sa o facem toti, de la ultimul tugurlan pana la ultimul politician.

QUOTE(Vera @ 17 Feb 2012, 08:55 PM) *
... În rest, vorbe frumoase şi fără rost....

Toate au un rost, faptul ca noi stam aici si discutam este parte a dorintei fiecaruia de a face schimbarea, dar nu gasim liderii care sa ne canalizeze catre aceasta schimbare.
abis
QUOTE(Vera @ 17 Feb 2012, 07:56 PM) *
Pe abis şi pe alţii ca el nu-l conving probabil nici chestiile astea spuse de tine.

Nu stiu la care chestii te referi.

Era probabil ceva in mesajele pe care Johann Moritz le-a sters (nu am cum sa citesc ce scrisese inainte de a sterge)...

QUOTE
Ei o să moară convinşi că Băsescu şi ai lui sunt imaculaţi sau măcar mai puţin răi ca alţii.

Nu stiu ce o sa cred cand o sa mor, insa acum, in clipa in care scriu, nu sunt convins ca "ai lui Basescu" sunt imaculati. Nu am spus nicaieri ca ar fi.

Insa intr-adevar cred ca Basescu este mai putin rau decat Nastase ori Geoana si ca am procedat corect votandu-l pe el atat in 2004 cat si in 2009.

Daca ar fi candidat contra lui Isarescu, sa zicem, as fi votat impotriva lui Basescu... Pur si simplu dintre cele doua optiuni disponibile (si in 2004, si in 2008), am considerat cealalta varianta mult mai proasta.

De fapt, in 2004 chiar speram ca va face si va drege... In 2009 nu mai speram mare lucru, doar ca alternativa era mult prea indigesta...

QUOTE(Cucu Mucu)
O fi vreun forumist pe aici care sa nu fi fost cenzurat ?

Tu. smile.gif
Cel putin la politica nu ai fost niciodata cenzurat. La religie, nu stiu...

De fapt, cenzurat nu este nimeni. Sunt editate doar postarile care incalca grav regulamentul. Asta nu este cenzura.


QUOTE(Johann Moritz)
magistratii sunt rusinea Romaniei! cand am citit sentinta m-a cuprins un sentiment de neputinta absoluta

Nu aveai nicio cale de atac (recurs, apel)?
Daca judecatorul respectiv greseste (intentionat ori nu), la recurs se judeca de catre altii, de la o instanta superioara.

turbo trabant
QUOTE(Johann_Moritz @ 17 Feb 2012, 10:14 PM) *
mah, sa stii ca sunt momente in care si eu cred ca Basescu e mai bun decat ceilalti. vazand insa pe viu ce a insemnat "reforma statului", asta nu e deloc suficient cat sa ma convinga sa il sprijin. ba chiar, distanta dintre vorbe si fapte face ca, in ciuda primei afirmatii, sa il injur mai mult decat ii injur pe Ponta si Antonescu la un loc.

daca as fi fost insa in afara sistemului, poate ca i-as fi fost si eu suporter.

Moritz, nu exista reforma a statului fara reforma mentalitatilor. Cred ca stii filmul nickului tau prea bine ( scena cu sotia care vine la "bucuresti" sa ceara dreptate pentru sotul ei).

Si nu , violenta nu rezolva nimic decat ca vei avea un badigard de mina drept sef. Si va faceti de ras cu asemenea solutie, asta o poate emana si nea ion la birtul din colt.

Base nu a emanat el "reforma statului" fiindca asa i-a traznit lui intr-o dimineata ci pentru ca asta trebuie facut de catre "cercurili oculte". Insa ca de obicei in romania intre declaratie si fapte e o distanta ca de la cer la pamant. Ceilalti din hopozitie nici macar nu le-a trecut prin cap necesitatea reformei lor le place asa cum e acuma si poate chiar mai mult.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 20 Feb 2012, 12:21 PM) *
Moritz, nu exista reforma a statului fara reforma mentalitatilor.

Mentalitatile se schimba cel mai greu - si la noi, si la altii

20 de ani de la mega-operatiunea "Mani Pulite": "Coruptia din Italia nu a disparut, ci a devenit mai puternica. Daca atunci aveam cancer, acum am ajuns la metastaza"
turbo trabant
QUOTE(abis @ 20 Feb 2012, 02:07 PM) *
Mentalitatile se schimba cel mai greu - si la noi, si la altii

20 de ani de la mega-operatiunea "Mani Pulite": "Coruptia din Italia nu a disparut, ci a devenit mai puternica. Daca atunci aveam cancer, acum am ajuns la metastaza"

Parerea mea este ca romanica revine la mentalitatea inceputului anilor '90. Am avut o perioada de "aur" in perioada 2004-2012 comparabila cu cea interbelica. S-a dus dracului insa masca de europenism pusa pe obrazul tugurlanului mioritic.

Sa nu te miri cand vor reinvia forte paramilitare gen mineri, ultrasi si vor "juca" un rol in alegeri.
March
Traian Basescu :

" Il suspectez pe domnul gheneral de brigada, profesor doctor Gabriel Oprea de coruptie”.

”Gabriel Oprea a participat la un act de coruptie prin semnarea actului de retrocedare a domeniului Ghica. Oprea a emis documente false pentru niste mafioti ai terenurilor”.

”Prefectul Oprea favorizeaza sistemul mafiot din pietele Capitalei, iar cand efectueaza controale nu intreaba care este spaga pentru tarabe. Gabriel Oprea incearca sa-si faca un titlu de glorie din a bate taranul in piata”.


Bomba ?!? Stati linistiti la locurile voastre basisti ! Declaratiile lui Basea sunt din vremea cand Oprea generalul-izmana era omu' lui Bombonel-Nastase.

Laudele de azi ale generalului de mucava la adresa lui Basea , aici
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 19 Feb 2012, 03:44 PM) *
Insa intr-adevar cred ca Basescu este mai putin rau decat Nastase ori Geoana si ca am procedat corect votandu-l pe el atat in 2004 cat si in 2009.


Ai putintica rabdare, ca s-ar putea sa regreti! ohyeah.gif

Romania's Traian Basescu has named old ally Mihai Razvan Ungureanu prime minister and he is now the likely party candidate for the presidency when Basescu's term expires in 2014, senior party members said, a move that would echo Boris Yeltsin's promotion of Vladimir Putin in Russia more than a decade ago.
...
Ungureanu, not currently a PDL member but expected to take its leadership at a congress in the coming months, indicated he would break from the previous brinkmanship and seek consensus.



Am mai fost si eu cenzurat pe ici, pe colo, la religie cu siguranta si engros. rofl.gif
abis
Si continuarea:

PARALLELS LIMITED

The rise of a security service chief to run a country still traumatized by the communist regime's feared Securitate has troubled some, but the parallels with Putin are limited.

Whereas Putin served in the communist-era KGB and helped launch a new war against Chechen separatists on his rise to power, Ungureanu is too young to have worked in the Securitate and unlikely to crack down on minorities; ethnic Hungarians, the largest group, are a key coalition partner.

Having studied at Oxford University, Ungareau has a pro-Western outlook. As foreign minister he cooperated with the United States over Iraq and as intelligence head, he worked with other members of NATO. Romania even had a row with Russia in 2010 over spying that resulted in a tit-for-tat expulsion of diplomats

....

Fluent in four languages and known as a competent administrator who stays on top of his brief, Ungureanu pledged to continue Boc's program - including privatizations, road building and making business easier - and work with the IMF.
.
March
QUOTE(Cucu Mucu @ 21 Feb 2012, 10:19 AM) *
Ai putintica rabdare, ca s-ar putea sa regreti! ohyeah.gif

Romania's Traian Basescu has named old ally Mihai Razvan Ungureanu prime minister and he is now the likely party candidate for the presidency when Basescu's term expires in 2014, senior party members said, a move that would echo Boris Yeltsin's promotion of Vladimir Putin in Russia more than a decade ago.
...




KGB, SIE, PREŞEDINŢI ŞI PREMIERI

Mă întreb cine controlează pe cine la nivel de
dosare. Băsescu pe Ungureanu sau Ungureanu pe Băsescu ?



P.S. Ghici ghicitoare : de ce fostul ofiter de securitate Avramidis , care traieste in Galati, si care il avea ca sursa de informatii pe ofiterul maritim Basescu, tace chitic si nu zice nimic ?
March
Băsescu : "nu mă voi lăsa până nu îi îndepărtez pe toţi cei care încă îmi mai spun Traiane".

Deci "Jupanul" nu mai vrea prieteni care s-o faca pe slugile, ci vrea slugi-slugoi d-adevaratelea ! devil.gif
abis
Ai uitat sa pui linkul.

Sau e inventata de tine? smile.gif
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 21 Feb 2012, 04:24 PM) *
Ai uitat sa pui linkul.

Sau e inventata de tine? smile.gif


Nu cred ca e inventata, e genul marinarului. jamie.gif
March
QUOTE(abis @ 21 Feb 2012, 06:24 PM) *
Ai uitat sa pui linkul.

Sau e inventata de tine? smile.gif


Te las sa fierbi putin in suc portocaliu, dupa care iti spun si unde am gasit declaratia. laugh.gif Asta in caz ca n-o gasesti tu pe net. tongue.gif
abis
Cucule,

Ma enervezi! laugh.gif

Te bagi tu sa-l scoti pe March - lasa-ma sa-l tachinez! Si-a iesit din mana - quote+link+zambaret care scoate limba, asta era modelul, acum da rasol si nu-mi place.
March
Regimul Băsescu ştia de brambureala din absorbţia fondurilor
Minciună, fraude şi prefăcătorie,
preciza Raportul CE din iulie 2011


March


Hora, topaieli, salaba de aur pus la gat....Dreapta - 7,5 ani primit .
abis
Fratele presedintelui nu prea stie sa-si aleaga prietenii. smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.