Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
TheK
QUOTE
QUOTE 
Sa tarasti constient tara catre un vot de neancredere, sau si mai rau catre un referendum intr-un moment ca asta e un gest incalificabil si de nejustificat


Asta PSD-ul o face.


Si totusi abis, realist fiind si nepartinitor impartasesti totusi opinia ca PSD nu ar fi ajuns pana aici fara anumite greseli ale frumosului marinar ,nu? rolleyes.gif
abis
Despre care greseli vorbesti? Exemplifica...

Hint: "Nu stim ce argumente juridice sa folosim!" laugh.gif
The Dude
QUOTE (abis @ 30 Jan 2007, 10:24 AM)
QUOTE
Sa tarasti constient tara catre un vot de neancredere, sau si mai rau catre un referendum intr-un moment ca asta e un gest incalificabil si de nejustificat

Asta PSD-ul o face.

Nu prea sunt de acord ...PSD reactioneaza din reflex la un "stimul" lansat de Base...
In mintea lui Base asta e o dovada de mare smecherie, insa in fapt toata lumea pierde...si cel mai mult tara.

Chestii din astea functionau de minune pe mare, intr-un cabinet de ministru al unei guvernari haotice sau , cine stie, in cabinetul primariei generale....Dar la nivel de institutie statala ele sunt foarte periculoase pentru cel ce le genereaza.

Guvernarea Tariceanu nu a stralucit, si nu cred ca a fost mult mai corupta decat cea care i-a precedat...Nici o guvernare din lume nu functoneaza in afara sferelor de influenta...nimai ca...Tariceanu, numai asa... in cadere... poate sa traga dupa el cateva personaje importante.


Cat despre celalalt punct stiu sigur ca in planurile mediatice ale partidelor politice campania propagandistica se poarta si prin personaje angajate in toate domeniile....inclusiv pe siturile de pe net.....
abis
QUOTE (The Dude @ 31 Jan 2007, 10:40 AM)
PSD reactioneaza din reflex la un "stimul" lansat de Base...

La care stimul? Taricelu a trimis biletul respectiv si tot presedintele e vinovat, sau care-i stimulul de care vorbesti? Al dracu' presedintele asta, isi "aranjeaza" singur suspendarea...
QUOTE
stiu sigur ca in planurile mediatice ale partidelor politice campania propagandistica se poarta si prin personaje angajate in toate domeniile....inclusiv pe siturile de pe net

Asa o fi, daca ai informatii atat de sigure...
cocosel
QUOTE
Cat despre celalalt punct stiu sigur ca in planurile mediatice ale partidelor politice campania propagandistica se poarta si prin personaje angajate in toate domeniile....inclusiv pe siturile de pe net.....

Sa fim seriosi chiar si pe site-urile de pe net ...incredibil... hh.gif ce bine coordonati sunt oamenii astia de la partide... laugh.gif
Numai de site-uri nu au ei timp, toata ziua dorm sau se ocupa de itele afacerilor lor..iara cu propaganda ii mai greu mai ales daca spui ca ar fi vorba de o campanie...imi si inchipui pe fiecare site cate un om al fiecarui partid care se cearta care topic ii mai interesant... rofl.gif
Abis ai grija ca oamenii spun ca esti in campanie ...candidezi si tu la ceva ????sau faci jocul din umbra cum il fac altii... rofl.gif
Stii ca nu ai voie sa tii partea nimanui...si sa-ti exprimi afinitatile... rofl.gif
The Dude
QUOTE (abis @ 31 Jan 2007, 10:45 AM)
Al dracu' presedintele asta, isi "aranjeaza" singur suspendarea...




Al devil.gif rau...dar fraier nu e...nici destept nu e ....e doar smecher si atat. cool.gif


Chiar tu ai remarcat asta...din toata harababura Presedintele spera sa obtina o cota mai buna "de piata" dar si legimitatea necesara aplicarii unor masuri dictatoriale impotriva oponentilor.
E clar ca poporul (gaozar blink.gif ) il va realege la referendum si asta are sa ii confere o superioritate fata de pozitia actuala pentru marele vulg.
Va pierde doar simpatia elitelor pe care oricum o pierde intr-un ritm alarmant...


Acest site e vizitat zilnic de cateva sute, poate o mie de persoane...In vremurile lui bune avea lejer mia...
Crezi ca un segment ca asta nu merita o investitie intr-un operator pentru cateva ore pe zi ???...mai ales ca pe forumuri nu sta nici Ghita (el are treaba la portita smile.gif ), nici Ion, nici Vasile...ci in general oameni de un anumit nivel.

Dar ma rog, tu poti sa crezi orice, te asigur insa ca partidele cred altfel si ele actioneaza in consecinta...nici un detaliu nu trebuie neglijat.

Eu zic sa ceri o marire...din cate vad faci treaba destul de buna pe aici... thumb_yello.gif
abis
QUOTE (The Dude @ 31 Jan 2007, 11:04 AM)
Chiar tu ai remarcat asta...din toata harababura Presedintele spera sa obtina o cota mai buna "de piata" dar si legimitatea necesara aplicarii unor masuri dictatoriale impotriva oponentilor.

Ce masuri dictatoriale, frate?!

Nu mi-ai zis care-i "stimulul" la care actioneaza PSD-ul ca orbetele...
QUOTE
Eu zic sa ceri o marire...din cate vad faci treaba destul de buna pe aici

cool.gif rofl.gif
March
Se pare ca Basescu e putin cam panicat de cand cu posibilitatea unei suspendari ?! Mai ales ca nu se astepta ca Tariceanu si PNL sa joace din ce in ce mai tare ! ( apropos de biletel, din ultimul sondaj se observa ca PNL nu a fost afectat dupa cum se asteptau unii !).
March
QUOTE (abis @ 31 Jan 2007, 12:15 PM)
QUOTE (The Dude @ 31 Jan 2007, 11:04 AM)
Chiar tu ai remarcat asta...din toata harababura Presedintele spera sa obtina o cota mai buna "de piata" dar si legimitatea necesara aplicarii unor masuri dictatoriale impotriva oponentilor.

Ce masuri dictatoriale, frate?!

Nu mi-ai zis care-i "stimulul" la care actioneaza PSD-ul ca orbetele...
QUOTE
Eu zic sa ceri o marire...din cate vad faci treaba destul de buna pe aici

cool.gif rofl.gif

Cum care-i "stimulul" ? Pai sicaneala directa sau indirecta la care e supus nu-i de ajuns ?
Iata ca am ajuns sa-i plang pe pesedeii ! laugh.gif
abis
QUOTE (March @ 31 Jan 2007, 11:21 AM)
Pai sicaneala directa sau indirecta la care e supus nu-i de ajuns ?

La ce sicane te referi?
The Dude
QUOTE (abis @ 31 Jan 2007, 11:15 AM)
Ce masuri dictatoriale, frate?!


El stie....Azi dimineata la MixFM, Berceanu zicea ceva de dizolvarea parlamentului...da omul ala e cu capu' asa ca nu se pune...desi.... hmm.gif Oricum eu zic ca are sa umble la guvern in vreun fel...ca nu prea se sinchiseste el de constitutie.

Nu mi-ai zis care-i "stimulul" la care actioneaza PSD-ul ca orbetele...

Pai scandalul: "blonda, bilet, declaratie, atacuri, companii de asfaltat drumuri, retrageri de pe lista, pozitii oficiale"...iaca stimulul.
Opozitia asta are de facut...sa reactioneze si sa taxeze ceea ce ea crede ca e gresit..Mai mult decat atat ea are datoria in fata alegatorilor ei sa sanctioneze imediat orice situatie ce poate fi exploatata in folosul ei imediat, iar pentru cei mai mult pesedei consecintele gestului unui vot de neancredere nu sunt chiar atat de limpezi...(unii idealisti il vad pe Base in tarana la capul demersului) .
PSD mai mizeaza si pe faptul ca dintro incercare din asta presedintele chiar si castigator, putin sifonat tot iese...


March
QUOTE (The Dude @ 31 Jan 2007, 12:41 PM)
....Azi dimineata la MixFM, Berceanu zicea ceva de dizolvarea parlamentului...da omul ala e cu capu' asa ca nu se pune...

Asta bate campii in permanenta ! Uita martafoiul ca ne intrebam si noi alegatorii unde anume scrie in Constitutie ca Parlamentul trebuie dizolvat daca un Referendum nu iese conform intentiilor lui ?!?
abis
QUOTE (The Dude @ 31 Jan 2007, 11:41 AM)
Pai scandalul: blonda, bilet, declaratie...

Biletul Basescu l-a scris?
March
QUOTE (abis @ 31 Jan 2007, 12:56 PM)
QUOTE (The Dude @ 31 Jan 2007, 11:41 AM)
Pai scandalul: blonda, bilet, declaratie...

Biletul Basescu l-a scris?

Nu. Da' el a pus rezolutia aia pentru prietenii de afaceri ai consilierului sau economic !!
Michelle
pe cine deranjeaza basescu
abis
QUOTE (March @ 31 Jan 2007, 11:59 AM)
Da' el a pus  rezolutia aia pentru prietenii de afaceri ai consilierului sau economic

Acolo nu scria nimic incriminatoriu. Nu cerea nici aprobarea, nici respingerea cererii, ci doar sa fie tratata in conformitate cu interesele guvernului si ale Romaniei. Acel "daca se poate" era o ironie, lansata dupa ce atacase mai inainte interesele "baietilor destepti" din energie.

Asta e motivul pentru care Basescu pune tara in pericol? Si cu asta sicaneaza PSD-ul?
The Dude
QUOTE (abis @ 31 Jan 2007, 11:56 AM)
Biletul Basescu l-a scris?

Nu, el doar l-a produs pe scena la un moment pe care l-a socotit oportun.
Gestul (intarzierea lui nepermisa) echivaleaza cu valoarea interventiei din punctul de vedere al infractionalitatii.

Tipic Basescian: ma poticnesc eu dar cazi si tu...sa vedem care se juleste mai tare !

Dar nu a fost numai asta...Au fost lacrimile si suspinele pocnitoarei blonde...Era incoltita de controalele alea, si este foarte probabil sa fi mers la Basescu cu fustita patata...ca Monika la Clinton...si sa ii spuna:
"-Tzutzule...fa ceva...nu ma lasa la greu !!, cum n-ai cu ce ??? adu-ti aminte de biletelul ala roz sau galben "in orice caz de o culoare pastel"...Iesi cu ala pe piata, sa inteleaga prizonierul grupului de interese ca nu e bine sa se ia de Cocos si de cocosica lui...daca nu ma ajuti acum se cheama ca nu ma iubesti....Si merg si la Talpes cu rochita..."
abis
QUOTE (The Dude @ 31 Jan 2007, 12:42 PM)
QUOTE (abis @ 31 Jan 2007, 11:56 AM)
Biletul Basescu l-a scris?

Nu, el doar l-a produs pe scena la un moment pe care l-a socotit oportun.
Gestul (intarzierea lui nepermisa) echivaleaza cu valoarea interventiei din punctul de vedere al infractionalitatii.

Deci Tariceanu a comis o infractiune trimitand biletul respectiv?
The Dude
QUOTE (abis @ 31 Jan 2007, 12:50 PM)
Deci Tariceanu a comis o infractiune trimitand biletul respectiv?

Mai, e greu de spus.....Sau e usor de spus: DA....dar e greu de apreciat gravitatea greselii, iar speculatiile cele mai la indemana il pun pe Tariceanu in situatia de victima si de prostanac.

Eu nu cred sa fie multa lume pe aici (vreo doi am vazut, dar nu mai multi) sau prin alte parti care sa nu stie ca politica functioneaza pe reciprocitati, ca toate campaniile lectorale au nevoie de fonduri masive, ca nu exista grupuri de interese arondate fiecarei institutii din stat.

Imi inchipui ca gasca oranj odata ajunsa la putere s-a si asezat la masa, iar aici, ca la orice ospat mesenii se indatoreaza unul pe altul cu indemnuri: "vai te rog i-a si tu o maslina de aici sa vezi cate e de buna", sau:"vezi ca lui Dinu i-a ramas un os in gat, bate-l tu pe spate sa il poata scuipa"...Nu-i frumos ca dintre meseni, de'odata, sa se ridice unul , sa se intoarca catre cei ce privesc cu jind si resentiment la festin fara sa participe la el, si sa zica:

"Bai, Lumeeeeeeee, Calin a luat de pe masa trei gulii, si patru felioare de salam mai mult ca ceilalti..."

N-am nimic bun cu Tariceanu...i-as indoi cu bucurie o ranga pe dintii din fata...Lui Nastase i-as face inca si mai multe, si lui Basescu la fel.


daca ii iei pe toti si ii bagi intrun sac, apoi dai cu bata in sac din toate pozitiile de fiecare data ai sa lovesti cate un vinovat...nu e nici o diferenta intre ei...

Totusi sunt gesturi care nici intre hotii cei mai decazuti nu sunt acceptate, si Basescu la ele face apel..
March
QUOTE (abis @ 31 Jan 2007, 01:50 PM)
QUOTE (The Dude @ 31 Jan 2007, 12:42 PM)
QUOTE (abis @ 31 Jan 2007, 11:56 AM)
Biletul Basescu l-a scris?

Nu, el doar l-a produs pe scena la un moment pe care l-a socotit oportun.
Gestul (intarzierea lui nepermisa) echivaleaza cu valoarea interventiei din punctul de vedere al infractionalitatii.

Deci Tariceanu a comis o infractiune trimitand biletul respectiv?

Daca Tariceanu a comis o infractiune atunci Basescu a comis si el una, poate mai mare, pentru ca la tinut la sest aproape 2 ani pentru a-l ataca pe premier cand cred el ca-i mai bine !
March
QUOTE (abis @ 31 Jan 2007, 01:38 PM)
QUOTE (March @ 31 Jan 2007, 11:59 AM)
Da' el a pus  rezolutia aia pentru prietenii de afaceri ai consilierului sau economic

Acolo nu scria nimic incriminatoriu.

Pai nici nu trebuie sa scrie. E de ajuns ca Basescu sa puna o rezolutie si s-o trimita urgent ,direct, unui ministru ca acestuia sa-i sune clopotelul si sa-i faca pe plac Prezidentului ! tongue.gif
March
QUOTE (abis @ 31 Jan 2007, 01:38 PM)

Asta e motivul pentru care Basescu pune tara in pericol? Si cu asta sicaneaza PSD-ul?

Asta-i numai , sa zicem, varful aisbergului ! Cate or zace in subteran.... Numai adevarul despre rapirea din Iraq daca se va afla si cred ca il va zgudui serios pe Basescu si a lui Servicii Secrete !
March
QUOTE (abis @ 31 Jan 2007, 12:24 PM)
QUOTE (March @ 31 Jan 2007, 11:21 AM)
Pai sicaneala directa sau indirecta la care e supus nu-i de ajuns ?

La ce sicane te referi?

Pai de exemplu cea mai mare este refuzul de a imputernici PSD sa formeze guvernul ! Si de aici au curs celelalte sicane , indirecte , mititele, da' multe multe ! Doar nu vrei sa-ti fac o revista a presei a ultimilor 2 ani !
March
QUOTE (Michelle @ 31 Jan 2007, 01:22 PM)
pe cine deranjeaza basescu

Bun exemplu ! tongue.gif Tismaneanu in "Scanteia" lui Basescu ! laugh.gif
cocosel
QUOTE
Bun exemplu !  Tismaneanu in "Scanteia" lui Basescu ! 

Aoleuuu...aveti grija ca va luati de Fratie si nu-i bine... laugh.gif ...pai doar Tismaneanu a fost in Scanteia ...aoleuuu...da marinarelul nu-i si el pe acolo sau el apare doar in portul fara nave ca le-a dat pe toate...
Mai usor cu Taricelu..si Base...cat si cu service secret ...ca-i ofensa adusa beietzilor maronii de data asta... thumb_yello.gif
abis
QUOTE (The Dude @ 31 Jan 2007, 01:12 PM)
QUOTE (abis @ 31 Jan 2007, 12:50 PM)
Deci Tariceanu a comis o infractiune trimitand biletul respectiv?

Mai, e greu de spus.....Sau e usor de spus: DA....dar e greu de apreciat gravitatea greselii, iar speculatiile cele mai la indemana il pun pe Tariceanu in situatia de victima si de prostanac.

Acum din doua una: sau gestul lui Tariceanu este o infractiune, si in cazul asta el ar trebui sa fie primul asupra caruia sa se verse oprobiul public, iar Basescu sa-si ia partea de papara pentru ca nu a adus infractiunea la cunostinta procurorilor, ceea ce-i grav, dar nu atat de grav ca si comiterea infractiunii respective, ori Tariceanu nu a facut nimic grav, deci nici prezidentul nu a gresit pastrand tacerea asupra biletului...

Daca acceptam ca fapta premierului a fost grava, devine explicabila insistenta cu care Basescu ii cere de atata vreme sa paraseasca palatul Victoria. Justificarea sa ca nu a facut public inainte de intrarea in UE continutul biletului pentru nu stiu ce motive poate fi sau nu adevarata, pe mine unul nu ma multumeste, as fi prefera sa o faca atunci cand l-a primit.
QUOTE
sunt gesturi care nici intre hotii cei mai decazuti nu sunt acceptate, si Basescu la ele face apel

Hotii nu accepta sa fie dati in gat... Eu imi doresc un presedinte care ii dea in gat pe hoti si mincinosi...

QUOTE (March)
cea mai mare este refuzul de a imputernici PSD sa formeze guvernul

Asta ar fi trebuit sa faca? Sa-l numeasca pe Bombo premier?
QUOTE
Doar nu vrei sa-ti fac o revista a presei a ultimilor 2 ani

Nu, vreau sa-mi spui care crezi tu ca sunt sicanele pe carel e-a facut Basescu nemeritat PSD-ului.
QUOTE
Numai adevarul despre rapirea din Iraq daca se va afla si cred ca il va zgudui serios pe Basescu si a lui Servicii Secrete !

Sunt pure speculatii. Poate ca e asa cum spui, poate ca nu... Credeam ca te referi la ceva mai concret.
QUOTE
Pai nici nu trebuie sa scrie. E de ajuns ca Basescu sa puna o rezolutie si s-o trimita urgent ,direct, unui ministru ca acestuia sa-i sune clopotelul si sa-i faca pe plac Prezidentului

Pai i-a facut? Seres spune ca nu. Base e asa nebun incat sa ceara favoruri la PC? smile.gif
Citeste inca o data nota de care spui, acolo nu este nimic in neregula. Singur recunosti, in nota nu apare nimic incriminatoriu pentru presedinte. A trimis memoriul la minister pentru a fi rezolvat "in conformitate cu interesele guvernului". Nu spune nici DA, nici BA. Nu spune nici "ajutati-i pe astia", nici "respingeti-le cererea". Nu este nici o indicatie despre cum sa fie rezolvata problema altfel decat conform "intereselor guvernului". Deci nu-i nici o ilegalitate aici.
QUOTE
Tismaneanu in "Scanteia" lui Basescu !

Conteaza cine si unde scrie mai mult decat argumentele pe care le aduce?
Cucu Mucu
QUOTE (abis @ 31 Jan 2007, 03:46 PM)
Daca acceptam ca fapta premierului a fost grava, devine explicabila insistenta cu care Basescu ii cere de atata vreme sa paraseasca palatul Victoria. Justificarea sa ca nu a facut public inainte de intrarea in UE continutul biletului pentru nu stiu ce motive poate fi sau nu adevarata, pe mine unul nu ma multumeste, as fi prefera sa o faca atunci cand l-a primit.

Ar deveni explicabila daca ii cerea si Sulfinei Barbu demisia, stiut fiind ca sotul acesteia este angajat pt 130 milioane rol la firma RER Ecologic, unde Cezar Preda INCA mai este actionar, desi treaba asta e ilegala. RER-ul este o firma de salubrizare, care are contract cu Galatiul, Buzaul si Rimnicu Sarat, cel putin, si, ca orice firma ce manipuleaza deseuri are nevoie de un milion de autorizatii de la mediu. Oare cu asta s-o fi acupand sotul Sulfinei la RER?! ohyeah.gif

Ma enerveaza chestiile astea partinitoare, cand Basescu se ia de Bombo sau Patriciu (nu zic ca face rau, motivatia e aiurea tradusa), bravo nene, se bate cu ciocoii, dar cand Sulfinuta, Preda, Cazacu, Cocos, Udrea etc duc afaceri dubioase spre inalte culmi de succes, brusc, toata lumea orbeste si se cauta sucirea, rasucirea, exagerarea sau diminuarea gesturilor si, de la discutia pragmatica "Basescu are oligarhii lui" se ajunge la discutii filozofice de genul "definiti <<oligarhii>> si dati exemple", "notiunea de bandit in politica romaneasca contemporana",etc. Frate, cum spunea si Dude mai sus, e de notorietatea ca in top nu ajunge nimeni pt onestitate, ci pe cat de pervers stie sa se vanda si cat de mult are de investit. Asta e clar! Abis, te bucura ca Basescu se ia de hoti. Nu scapa din vedere un aspect: se ia de hotii LOR. wink.gif
March
QUOTE (mariusc2 @ 31 Jan 2007, 05:09 PM)
... ca Basescu se ia de hoti. Nu scapa din vedere un aspect: se ia de hotii LOR.  wink.gif

Adica mai clar, se ia numai de hotii altora !
March
QUOTE (abis @ 31 Jan 2007, 12:24 PM)
QUOTE (March @ 31 Jan 2007, 11:21 AM)
Pai sicaneala directa sau indirecta la care e supus nu-i de ajuns ?

La ce sicane te referi?

Basescu s-a dus la Bruxelles ca sa atace PSD in mod virulent de acolo ! A intrat cu adevarat in panica referitor la suspendarea care i se pregateste !
abis
De ce sa intre in panica? La referendum obtine 70%.

Cum a atacat PSD-ul, ce a spus despre partidul lui Ilici? Nu am acum acces la TV...
March
QUOTE (abis @ 31 Jan 2007, 08:05 PM)
Cum a atacat PSD-ul, ce a spus despre partidul lui Ilici? Nu am acum acces la TV...

Urmareste ultimile stiri si o sa afli direct ! tongue.gif Atacul, nu sicane de data asta !
abis
QUOTE (mariusc2 @ 31 Jan 2007, 04:09 PM)
Ar deveni explicabila daca ii cerea si Sulfinei Barbu demisia, stiut fiind ca sotul acesteia este angajat pt 130 milioane rol la firma RER Ecologic

Nu cunosc foarte bine legea, asta o face pe Sulfina Barbu incompatibila cu functia de ministru?
abis
QUOTE (March @ 31 Jan 2007, 07:08 PM)
QUOTE (abis @ 31 Jan 2007, 08:05 PM)
Cum a atacat PSD-ul, ce a spus despre partidul lui Ilici? Nu am acum acces la TV...

Urmareste ultimile stiri si o sa afli direct ! tongue.gif Atacul, nu sicane de data asta !

La asta te referi?

Presedintele Basescu s-a declarat surprins, miercuri, la Realitatea Tv, ca Mircea Geoana s-a asezat in "remorca unor vechi mentalitati ale PSD", fiind manipulat politic de Ion Iliescu, constitutional de Antonie Iorgovan, precum si de Viorel Hrebenciuc care promite ca ii aduna voturi in Parlament.

"Cind vezi o speranta a reasezarii PSD care este manipulata politic de domnul Iliescu, constitutional de domnul Iorgovan, care il pacaleste ca sunt abateri constitutionale, de domnul Hrebenciuc care ii promite ca ii aduna voturi, te uiti si te crucesti ca o astfel de disputa in vorbe este etichetata drept criza, in conditiile in care institutiile sunt la locul lor si functioneaza, tara are Parlament, are Guvern, are presedinte", a afirmat Basescu.

El a reluat declaratiile conform carora nu este normal sa schimbi regulile in timpul jocului, referindu-se la initiativa de modificare a Legii referendumului, in contextul demersului de suspendare a sa din functie.

Basescu a adaugat ca PSD de acum, condus de Mircea Geoana, procedeaza la fel ca in perioada in care era condus de Adrian Nastase si patronat de Ion Iliescu. Basescu a mentionat ca atunci cind el era primar, PSD a modificat de sase ori Legea administratiei publice locale, iar acum procedeaza la fel in privinta Legii referendumului, fiind o practica si pe placul liberalilor.

Presedintele s-a declarat surprins ca Geoana, care era "o speranta a reasezarii PSD" s-a asezat "in remorca unor vechi mentalitati ale PSD", in care unul este "specialist in mineriade, altul in aranjamente de adunat voturi prin Parlament, iar altul iti spune ca poate sa interpreteze Constitutia in felul in care vrei tu".

Traian Basescu a mai spus ca vrea sa "dezechilibreze traditia regimului Iliescu", care se facea ca nu vede, iar "Hrebenciuc&company avea toate aranjamentele facute", iar presa ii lauda. El a sustinut ca au fost structuri media care au avut o linie de principiu in tot mandatul PSD, in timp ce alte trusturi de presa ale unor oameni de afaceri erau controlate de contractele de publicitate.
(Mediafax)

Pai nu are dreptate?
March
Aici nu-i vorba de dreptate sau nu. E vorba de un comportament nedemn, rusinos al presedintelui Romaniei care s-a dus la Bruxelles sa atace principalul partid de opozitie al tarii ! Da un exemplu de alt presedinte care a procedat in acelasi mod si mai ales cu acelasi limbaj si io retrag tot ce am spus aici !
Nefertiti
QUOTE (abis @ 31 Jan 2007, 07:08 PM)
QUOTE (mariusc2 @ 31 Jan 2007, 04:09 PM)
Ar deveni explicabila daca ii cerea si Sulfinei Barbu demisia, stiut fiind ca sotul acesteia este angajat pt 130 milioane rol la firma RER Ecologic

Nu cunosc foarte bine legea, asta o face pe Sulfina Barbu incompatibila cu functia de ministru?

Dacă firma are contracte cu ministerul, tu ce crezi? O fi sau nu incompatibilitate?
abis
QUOTE (March @ 31 Jan 2007, 07:22 PM)
s-a dus la Bruxelles sa atace principalul partid de opozitie al tarii

A atacat PSD-ul in mod nedemn si rusinos in discursul din Parlamentul European, ori intr-un interviu acordat unui post de televiziune romanesc? Din cate stiu eu, in Parlament nu a pomenit nimic de PSD... Asadar, ca a zis ce-a zis de PSD aici sau acolo, tot aia e... Pe de alta parte, vad ca ai inceput sa plangi de mila PSD-ului. Ba ca ticalosul de Basescu nu a numit premier PSD, ba ca ii sicaneaza fara motiv... Ti-ai schimbat orientarea politica?

Aici despre cum incalca Basescu Constitutia...

QUOTE
Dacă firma are contracte cu ministerul, tu ce crezi? O fi sau nu incompatibilitate?

Eu am inteles de la Marius ca are contract cu cateva municipalitati, nu cu ministerul. Gresesc, Marius?
March
QUOTE (abis @ 1 Feb 2007, 09:57 AM)
QUOTE (March @ 31 Jan 2007, 07:22 PM)
s-a dus la Bruxelles sa atace principalul partid de opozitie al tarii

A atacat PSD-ul in mod nedemn si rusinos in discursul din Parlamentul European, ori intr-un interviu acordat unui post de televiziune romanesc? Din cate stiu eu, in Parlament nu a pomenit nimic de PSD... Asadar, ca a zis ce-a zis de PSD aici sau acolo, tot aia e... Pe de alta parte, vad ca ai inceput sa plangi de mila PSD-ului. Ba ca ticalosul de Basescu nu a numit premier PSD, ba ca ii sicaneaza fara motiv... Ti-ai schimbat orientarea politica?

Aici e vorba de moralitatea in politica ! De ipocrizia de care da dovada idolul tau !
March
QUOTE (abis @ 1 Feb 2007, 09:57 AM)

QUOTE
Dacă firma are contracte cu ministerul, tu ce crezi? O fi sau nu incompatibilitate?

Eu am inteles de la Marius ca are contract cu cateva municipalitati, nu cu ministerul. Gresesc, Marius?

Mai al devil.gif ! Nevasta ministru al mediului si barbat-su face afaceri cu firme( chiar si ale municipalitatii !) ce se ocupa cu protectia mediului sau pe aproape !
abis
QUOTE (March @ 1 Feb 2007, 09:14 AM)
Nevasta ministru al mediului si barbat-su face afaceri cu firme( chiar si ale municipalitatii !) ce se ocupa cu protectia mediului sau pe aproape !

Cu strangerea gunoiului... smile.gif
QUOTE
Aici e vorba de moralitatea in politica

E imoral ca spune despre PSD ce spune?
March
QUOTE (abis @ 1 Feb 2007, 10:44 AM)
QUOTE
Aici e vorba de moralitatea in politica

E imoral ca spune despre PSD ce spune?

Este imoral ca Presedinte sa te duci la Bruxelles si de acolo dintr-un studio tv format adhoc sa incepi ataci opozitia din tara ! Ce-i greu de priceput aici ?!
abis
Mie nu mi se pare imoral.

Nu ataca, ci raspunde atacurilor PSD...
March
QUOTE (abis @ 1 Feb 2007, 10:44 AM)
QUOTE (March @ 1 Feb 2007, 09:14 AM)
Nevasta ministru al mediului si barbat-su face afaceri cu firme( chiar si ale municipalitatii !)  ce se ocupa cu protectia mediului sau pe aproape !

Cu strangerea gunoiului... smile.gif

Aduce milioane de dolari ! Tot asa a inceput si Prigoana. Cu strangerea gunoiului ! Numai ca nevasta-sa nu era ministrul mediului !
abis
QUOTE (March @ 1 Feb 2007, 09:52 AM)
Aduce milioane de dolari ! Tot asa a inceput si Prigoana. Cu strangerea gunoiului ! Numai ca nevasta-sa nu era ministrul mediului !

Si care-i incompatibilitatea?

Vrei exemplu de imoralitate in politica? Uite aici.
ypsilonalpha
QUOTE (abis @ 1 Feb 2007, 10:51 AM)
Mie nu mi se pare imoral.

Nu ataca, ci raspunde atacurilor PSD...

Şi atacurile PSD de către cine au fost provocate? nu cumva de către Băsescu?

Hoţul strigă Hoţii ... şi de fapt cu toţii, acuzatori şi acuzat, sīnt numai buni de sala de judecată (nu zic īncă de puşcărie tongue.gif )
abis
QUOTE (ypsilonalpha @ 1 Feb 2007, 09:55 AM)
Şi atacurile PSD de către cine au fost provocate? nu cumva de către Băsescu?

PSD-ul cel bun si Basescu cel rau, nu?

March
QUOTE (abis @ 1 Feb 2007, 11:12 AM)
QUOTE (ypsilonalpha @ 1 Feb 2007, 09:55 AM)
Şi atacurile PSD de către cine au fost provocate? nu cumva de către Băsescu?

PSD-ul cel bun si Basescu cel rau, nu?

Toti o apa si-un pamant ! Basescu din ce trunchi s-a desprins ? Degeaba vopsesti o cioara in alb !
cocosel
QUOTE
PSD-ul cel bun si Basescu cel rau, nu?

Totii sunt rai ca nu-mi dau 1000 de euro salariu... sorry.gif rofl.gif
Nefertiti
Abis, cīnd e vorba de Băsescu, eşti un caz pierdut. laugh.gif
ypsilonalpha
QUOTE (abis @ 1 Feb 2007, 11:12 AM)
QUOTE (ypsilonalpha @ 1 Feb 2007, 09:55 AM)
Şi atacurile PSD de către cine au fost provocate? nu cumva de către Băsescu?

PSD-ul cel bun si Basescu cel rau, nu?

Ia mai citeşte o dată mesajul meu, dacă tot ai ochelarii ăia īn avatar:


------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Şi atacurile PSD de către cine au fost provocate? nu cumva de către Băsescu?

Hoţul strigă Hoţii ... şi de fapt cu toţii, acuzatori şi acuzat, sīnt numai buni de sala de judecată (nu zic īncă de puşcărie )
------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Oare ce scrie pe al doilea rīnd al mesajului?

Şi ce anume din acea frază n-ai priceput?
abis
QUOTE (ypsilonalpha @ 1 Feb 2007, 10:28 AM)
Ia mai citeşte o dată mesajul meu, dacă tot ai ochelarii ăia īn avatar

Hei, dintre noi doi tu esti cel care l-a votat pe Nastase, considerandu-l probabil un mai bun presedinte... Iar spunand ca "atacurile PSD sunt provocate de Basescu" lasi impresia ca cei din PSD ar fi niste domnisoare imaculate a caror onoare nereperata de marinarul cel fara maniere le provoaca lehamite.... Ca sa-l parafrazez pe March mai devreme: nu te-am vazut pana acum sa critici in vreun fel pesedeul...

QUOTE (Adina)
Abis, cīnd e vorba de Băsescu, eşti un caz pierdut

Eu? smile.gif
Nu cred, sunt dispus sa admit ca uneori greseste si inca rau de tot. Am si spus ca nu are nici o scuza ca nu a facut public biletul de la Tariceanu imediat ce l-a primit, si apoi sa-i ceara public demisia pentru trafic de influenta. La fel, a gresit ca nu a facut public telefonul dat de Tariceanu lui Botos si ca a mintit spunand ca nu a sunat nimeni la procuratura. Sunt dispus sa recunosc ori de cate ori face cate o greseala, insa mare parte din ceea ce i se pune in carca este fals si aberant, si doar acele exagerari aberante le combat aici... Asa cum am mai spus, cred ca tot pe topicul asta, acuzandu-l de cate in luna si in stele pentru cai verzi pe pereti opinia publica se obisnueste ca indiferent ce se intampla Basescu sa fie criticat, nu mai ia in seama nici o critica apreciind-o din start ca exagerare, iar criticile facute cu motive serioase vor trece neobservate, pierdute fiind in noianul de acuzatii neintemeiate...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.