Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
March
Ca peledismul n-o fi molipsitor in patul conjugal ! tongue.gif Sa vedem dupa numirea asta daca " Sclifosita" mai are tupeul sa continue cu deversarea de frustrari la souri !!
Nefertiti
QUOTE (March @ 30 Mar 2007, 02:22 PM)

Alo, mai e vreun moderator pe aici ? Ca sa echilibreze balanta cel putin !

Tu deja exagerezi cu referirile la persoana, asa ca potoleste-te.
March
QUOTE (Adina @ 30 Mar 2007, 04:46 PM)
QUOTE (March @ 30 Mar 2007, 02:22 PM)

Alo, mai e vreun moderator pe aici ? Ca sa echilibreze balanta cel putin !

Tu deja exagerezi cu referirile la persoana, asa ca potoleste-te.

Ei, daca ai intrat tu in hora m-am potolit ! laugh.gif
March
QUOTE (Uncle Sam @ 30 Mar 2007, 04:24 PM)
Ar fi asa cum zici daca nu ar fi invers. Raluca Turcan nu a dat in Tariceanu pentru ca l-a dat afara pe sotul ei. Ci Tariceanu l-a dat afara pe sotul Doamnei Turcan datorita trecerii dumneaei la PLD.

Premierul Tariceanu l-a demis, ieri, pe seful Agentiei pentru Strategii Guvernamentale (ASG), Valeriu Turcan, pentru „activitate nesatisfacatoare”. „Primul ministru Calin Popescu Tariceanu a constatat ca activitatea Agentiei pentru Strategii Guvernamentale nu a corespuns necesitatilor de comunicare ale Guvernului pe un set de politici publice promovate de la începerea mandatului, cum ar fi: lupta împotriva coruptiei, integrarea europeana, aplicarea cotei unice, combaterea evaziunii fiscale, recalcularea pensiilor, reforma în Sanatate, reforma în Educatie”, a declarat purtatorul de cuvânt al Guvernului, Oana Marinescu. Potrivit acesteia, înca de la jumatatea lunii martie, primul ministru îi solicitase lui Valeriu Turcan sa-si dea demisia, dar acesta a refuzat. ”Primul ministru este surprins ca pe un subiect de acest gen, legat strict de raporturile profesionale si ierarhice dintre seful Executivului si un secretar de stat din subordine, intervine public sotia acestuia din urma, cu declaratii deplasate, care nu au nici o legatura cu realitatea”, a mai aratat Oana Marinescu. ( sursa "Gandul", 28/03/06)


Si o nota de subsol : Turcan este finul lui Stolojan ! laugh.gif
cocosel
Cine este Valeriu Turcan noul consilier prezidential...??? rofl.gif

Finul lui Stolojan care...a fost sef al Directiei de Aport Valutar Special, din vremea regimului lui Ceausescu. Era una dintre cele trei persoane care imparteau banii pentru finantarea actiunilor de politie politica, informative sau pentru agenturi.El, Nicolae Ceausescu si seful Securitatii erau cei care hotarau circuitul banilor negri, care trebuiau sa acopere actiunile de politie politica ale Securitatii intr-un fel. rofl.gif

Sa continuam...
Bucuresteanca Raluca Turcan a fost impinsa, prin anumiti algoritmi de strategie de perspectiva a partidului, prima pe lista Aliantei PNL-PD Sibiu pentru Parlamentul Romaniei, in detrimentul unor nume consacrate ale politicii sibiene din fieful liberal precum Gheorghe Tuluc sau Cornel Stirbet.(2004)
Strategia liberala creionata la nivelul judetului, daca Stolojan ar fi fost ales in functia suprema in stat, ar fi aratat astfel: Raluca Turcan, lansata de la Sibiu, urma sa ocupe functia de sef al Administratiei Prezidentiale de la Cotroceni, iar functia de deputat fiind libera, ar fi eliberat terenul lui Cornel Stirbet, care in acel moment era pe "podiumul" liberal numai pe pozitia a treia.
Trecerea lui Teodor Stolojan in planul doi al scenei politice nu a atras "sine die" si afectarea imaginii de lider a Ralucai Turcan, asa cum se presupunea in mediile politice mai ales de orientare PSD-iste la momentul respectiv. Mai mult, in contrapartida, influenta Ralucai Turcan s-a dovedit a fi in crestere la nivelul judetului.Dovedind o atitudine complet neconformista si fara a fi total obedienta partidului pe care-l reprezenta, Raluca Turcan si sotul ei Valeriu au facut lobby la Bucuresti in favoarea democratului Ariton care, ulterior avea sa devina prefect, zdrobindu-l efectiv pe conservatorul umanist Eftimie Costeiu.

In perioada sa incipienta ,Valeriu Turcan a lucrat o perioada indelungata in presa, cariera sa de jurnalist sadea incheind-o la prestigiosul post britanic de televiziune BBC. Cei patru ani petrecuti la Londra(aoleooo), mai intii la BBC World Service si apoi la Leeds, unde si-a luat masteratul in comunicare internationala, i-au permis, la intoarcerea in tara, sa treaca de la meseria de ziarist la cea de consultant politic. Primul care a beneficiat de consultanta a fost Cristian Boureanu.(aoleooo) Conexiunile stabilite astfel cu liberalii, intarite de casatoria sa cu Raluca Tatarcan, consilierul lui Stolojan, l-au plasat pe Turcan in postura de consilier al premierului Tariceanu si presedinte al Agentiei de Strategii Guvernamentale. In timp ce lucreaza la crearea unei strategii de prezentare a Romaniei in exterior, Turcan trebuie sa elaboreze si una pentru a-si mentine functia, amenintata de suspiciunile pe care anturajul premierului le nutreste in privinta sa, invocind o prea mare apropiere de consilierul prezidential Theodor Stolojan.

Sa traiti bine..!!!!



Michelle
QUOTE
Cine este Valeriu Turcan noul consilier prezidential...??? rofl.gif

Finul lui Stolojan care...a fost sef al Directiei de Aport Valutar Special, din vremea regimului lui Ceausescu. Era una dintre cele trei persoane care imparteau banii pentru finantarea actiunilor de politie politica, informative sau pentru agenturi.El, Nicolae Ceausescu si seful Securitatii erau cei care hotarau circuitul banilor negri, care trebuiau sa acopere actiunile de politie politica ale Securitatii intr-un fel. rofl.gif


Tu aicea vorbesti de Stolojan si aberezi in stilul Ziua si SRS.N-ai spus nimic cu asta.Din nou aceeasi argumentatie lipsita de sens.Ce-are functia detinuta de Stolojan cu finul sau care era soim al patriei pe cind Stolojan,nasul,o fi detinut functia de economist sef al Directiei respective.Si daca a detinut-o ce? Ai tu dovezi ca deciziile de manipulare a banilor murdari stransi de Ceasca erau ale lui?Sau poate era si el un simplu executant al ordinelor venite de sus?
cocosel
QUOTE
Tu aicea vorbesti de Stolojan si aberezi in stilul Ziua si SRS.

Nu am cum sa aberez... rofl.gif daca nu vrei sa vezi este problema ta...legatura o pot face cei care cunosc ceea ce subliniez..

QUOTE
Si daca a detinut-o ce?

Pai tocmai asta este cum face domnul Stolojan reforma democratica cand el era pana peste cap in gloata comunista??...
NU ma intereseaza functia.. ce a facut..ma intereseaza sa nu mai aduca in discutie polii de democratie ..de dreapta..pentru ca nu are nimik de a face cu asta..este vorba de manipulare in stilul pe care tu il invoci...

CODE
Sau poate era si el un simplu executant al ordinelor venite de sus?

Nu ma intereseaza de ordinele primite..vrei reforma..vrei stat democratic..vrei sa se intoarca romanii in tara..vrei sa fim o tara de oamenii catusi de putin coerenti...alunga-i pe cei care aveau functii in perioada aceea...de ce??? pentru ca aceia au beneficiat de caderea cizmarului..nu poporul..nu cetatenii...
Vor sa se rupa de Trecut??...sa se duca in spate, sa stea in parc cu nepoteii..sa se plimbe prin lume..si sa lase locul ala unuia care poate sa aduca o schimbare in bine...
Cum poti sa construiesti pe o astfel de baza democratie???
Explica-mi si mie ca sunt mai prostut si nu inteleg...
March
QUOTE (Michelle @ 31 Mar 2007, 10:13 AM)

Tu aicea vorbesti de Stolojan si aberezi in stilul Ziua si SRS.N-ai spus nimic cu asta.Din nou aceeasi argumentatie lipsita de sens.Ce-are functia detinuta de Stolojan cu finul sau care era soim al patriei pe cind Stolojan,nasul,o fi detinut functia de economist sef al Directiei respective.Si daca a detinut-o ce?

Adica in CV lui Stolojan si a finului Turcan sunt... aberatii ?!? rofl.gif

Si cum " daca a detinut-o ce ? " ?!? Pai Stolojan se incadreaza la fosti nomenclaturisti( ai regimului comunist condamnat de Tatucul lui !) , vopsit bine in liberal !! rofl.gif
actionmedia
QUOTE (cocosel @ 31 Mar 2007, 08:54 AM)
Cine este Valeriu Turcan noul consilier prezidential...??? rofl.gif


Nu pricep ce e de ras... huh.gif

Mai mult de 2/3 din mesaj ai vorbit despre cu totul altceva decat despre Valeriu Turcan. Nu o sa comentez decat un singur aspect:

QUOTE
in detrimentul unor nume consacrate ale politicii sibiene din fieful liberal precum Gheorghe Tuluc sau Cornel Stirbet.


Eu personal nu am auzit de ei. Or fi nume consacrate in satul lor sau la ei in familie. rolleyes.gif

QUOTE
Cei patru ani petrecuti la Londra(aoleooo),


QUOTE
Primul care a beneficiat de consultanta a fost Cristian Boureanu.(aoleooo)


Ce inseamna "aoleooo"?

QUOTE

Sa traiti bine..!!!!


Multumim la fel.

Dar pana la urma nu am inteles care este parerea ta despre Valeriu Turcan...
cocosel
QUOTE
Eu personal nu am auzit de ei. Or fi nume consacrate in satul lor sau la ei in familie. 

Ia intreba-i pe baietzii din partid de cei doi si ai sa vezi cine sunt ..nu pot sa ofer mai multe date... ohyeah.gif
QUOTE
Aoleoo

O simpla exclamatie...incearca sa faci anumite conexiuni si poate o sa reusesti sa vezi si virgulele...
Londra-Leeds-comunicare-relatii externe-BBC-consultant-strateg... tongue.gif
QUOTE
Dar pana la urma nu am inteles care este parerea ta despre Valeriu Turcan...

Daca ai fi vazut mai multe posturi de ale mele poate ai fi inteles ca nu exprim opinii personale....ci doar aduc in discutie argumente..nu fac propaganda in spiritul nimanui...

actionmedia
QUOTE (cocosel @ 31 Mar 2007, 07:18 PM)
Ia intreba-i pe baietzii din partid de cei doi si ai sa vezi cine sunt ..nu pot sa ofer mai multe date... ohyeah.gif

Ceea ce spun "baietii din partid" este irelevant. Conteaza parerea electoratului. Daca alegatorul nu a auzit nici de Turcan dar nici de "numele consacrate" atunci "argumentul" numelor consacrate e apa de ploaie, praf in vant etc.

QUOTE
Londra-Leeds-comunicare-relatii externe-BBC-consultant-strateg


Nu pricep. Lumineaza-ma!

QUOTE
Daca ai fi vazut mai multe posturi de ale mele poate ai fi inteles ca nu exprim opinii personale....ci doar aduc in discutie argumente..nu fac propaganda in spiritul nimanui...


Argumente "nepersonale" gen "aoleooo"? Tot nu am inteles ce ai vrut sa spui cu "aoleooo". Si nici cu acea postare, din care l-am citat. Tot ce am vazut a fost o discreditare a lui Valeriu Turcan, prin "conexiunile" de rudenie pe care le are prin discreditarea oamnilor din anturajul lui. Ceea ce ma duce imediat cu gandul ca esti unul dintre "internautii de guerrila" ai vreunui partid. Mai ales ca afirmi ca nu iti expui proproiul punct de vedere.
cocosel
QUOTE
Ceea ce spun "baietii din partid" este irelevant. Conteaza parerea electoratului. Daca alegatorul nu a auzit nici de Turcan dar nici de "numele consacrate" atunci "argumentul" numelor consacrate e apa de ploaie, praf in vant etc

Atunci te informez ca nu sunt nici electorat ..nu am votat la ultimele doua alegeri prezidentiale pentru ca nu am avut pe cine....capisci..
QUOTE
Nu pricep. Lumineaza-ma!

Marinarul a facut o declaratie soc dupa CSAT unde exprima cam asa..nu va fi noul consilier din randurile presei nici din sfera politica..ei uite ca tocmai de acolo este si pe deasupra si om de casa al PLD...OARE A MINTIT??? rofl.gif
SAU DOAR MANIPULA IN STILUL CARACTERISTIC GEN ...HA!HA!HA! V-AM PACALIT DIN NOU!!!.....????

QUOTE
Tot nu am inteles ce ai vrut sa spui cu "aoleooo"

Daca chiar vrei sa stii cum gandesc atunci uita-te atent pe cazul rapirii si o sa vezi acolo mai multe date...aoleoo...inseamna cum am mai spus o exclamatie de uimire..de ohmy.gif

QUOTE
Ceea ce ma duce imediat cu gandul ca esti unul dintre "internautii de guerrila" ai vreunui partid.

Am mai specificat asta dar daca vrei o mai spun inca o data... nu fac parte din nici un partid si nici nu am sa fac...esti multumit...asta-i personala...pentru restul am argumentatii... wink.gif
actionmedia
QUOTE (cocosel @ 31 Mar 2007, 07:45 PM)
Atunci te informez ca nu sunt nici electorat

Omule, nu era vorba despre tine. Dar daca tot ai deschis discutia, nu esti electorat doar daca nu ai varsta legala pentru a vota sau daca nu ai capacitatea mentala de a vota si parca mai erau niste restrictii cu care nu imi bat capul acuma. Daca esti in toate facultatile mintale, esti trecut de varsta majoratului, esti cetatean roman, etc. se cheama ca faci parte din electorat. Ce alegi tu sa faci cu dreptul tau de vot este problema ta. Daca nu iti convine actuala clasa politica de ce nu te apuci tu sa o reformezi?

Revenind la discutie, sper ca ai priceput ca acel argument al "numelor consacrate" trebuie validat de alegatori.

QUOTE
Marinarul a facut o declaratie soc dupa CSAT unde exprima cam asa..nu va fi noul consilier din randurile presei nici din sfera politica..ei uite ca tocmai de acolo este si pe deasupra si om de casa al PLD...OARE A MINTIT???


Pai de ce nu ai spus asa de la inceput bai nene? Mai ales ca acesta este subiectul despre Basescu nu despre Valeriu Turcan. Puteai sa iti incepi postarea cu referire la declaratia lui Basescu care apropos a fost "nu va fi nici din presa si nici din partid".
Unii din noi nu prea pricepe, ca e mai prosti si nu are multe facutati ca tine, capisci?

Tot nu am priceput ce ai gasit de ras...

QUOTE
Daca chiar vrei sa stii cum gandesc atunci uita-te atent pe cazul rapirii si o sa vezi acolo mai multe


Pai parca spuneai ca nu iti exprimi parerile personale ci doar fapte si argumente, ori tu gandesti doar in fapte si argumente?

QUOTE
pentru restul am argumentatii


Argumentatii pentru ce nene, pentru a face bascalie de toti si de toate? Asta numesti tu argumente?:" rofl.gif ; laugh.gif ; aoleooo"
Ce alte argumente mai ai?
cocosel
QUOTE
Dar daca tot ai deschis discutia, nu esti electorat doar daca nu ai varsta legala pentru a vota sau daca nu ai capacitatea mentala de a vota si parca mai erau niste restrictii cu care nu imi bat capul acuma. Daca esti in toate facultatile mintale, esti trecut de varsta majoratului, esti cetatean roman, etc. se cheama ca faci parte din electorat. Ce alegi tu sa faci cu dreptul tau de vot este problema ta. Daca nu iti convine actuala clasa politica de ce nu te apuci tu sa o reformezi


Am crezut ca putem avea o discutie dar cum nu poti sa vii cu un contraargument te ingustezi in propria ta logica de altfel infailibila...Reforma asta sper sa o faca cei pe care domniile voastre i-au ales si care sunt laudati pe aci ca ar fi neprihaniti..
DE ce imi impui mie acest deziderat pentru ca nu poti distinge ca si tu poti schimba un mod de a vedea usa deschisa...reforma incepe cu cel care o invoca daca vrea sa aiba un astfel de punct in conceptie...clasa aceasta nu s-a reformat pentru ca se persista cu tot felul de aplauze pentru asa zisi politicieni...nici macar cei care ar trebui sa gandeasca liber si se pretind intelectuali nu pot parasi barcutele care le asigura traversarea apei...Democratia presupune deschidere,respect,divergenta de opinii,libertate de exprimare...nu cultul unei personalitatii...

QUOTE
Tot nu am priceput ce ai gasit de ras...

De situatia jalnica a societatii reformate cum bine zici de un om care se joaca de-a una nu-i alta este...Turcan este un jurnalist instruit bine al axei...care va esua in apropierea catargului...

QUOTE
Pai parca spuneai ca nu iti exprimi parerile personale ci doar fapte si argumente, ori tu gandesti doar in fapte si argumente?


A gandi nu inseamna ca imi exprim opinii personale...gandesc si cand fac un desen..si in multe alte activitatii..cine te-a invatat ca a gandi inseamna doar opinii....???

QUOTE
Argumentatii pentru ce nene, pentru a face bascalie de toti si de toate?


Nu prietene sa te fac sa vezi ca usa are doua fete...si ca atunci cand nu vrei sa vezi esti de fapt indoctrinat si cu parere de rau iti pierzi orice urma de ratiune...
Bine daca nu vrei atunci poti continua sa te inchizi pe o parte a usi si sa cauti cheia...care din pacate de obicei este dosita cel mai bine...In cazul meu mai am o scapare la mine sunt doua posibilitati ori sunt in afara ori in interior...(de obicei afara)..si s-ar putea sa nu am nevoie de cheie... ohyeah.gif rofl.gif

QUOTE
Asta numesti tu argumente?:"  ;  ; aoleooo"

Stiu ca este greu sa citesti ..pentru unii este chiar dificil ..dar cu un mic efort poate poate cine stie...
Am dat o groaza de argumente si te poti stradui un pic sa le aprofundezi si sa le expui baietzilor de la partid...poate mai inteleg si ei cum sta treaba...
Inteleg ca in partea cealalta a malului nu este decat namol ...si argumente de genul "SA traiti bine...aici sunt banii ...iarna nu-i ca vara..."....ceea ce denota pregatirea asidua facuta prin cele mai elevate zone ale biblioteci .. jamie.gif
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 31 Mar 2007, 07:45 PM)
Marinarul a facut o declaratie soc dupa CSAT unde exprima cam asa..nu va fi noul consilier din randurile presei nici din sfera politica..ei uite ca tocmai de acolo este si pe deasupra si om de casa al PLD...OARE A MINTIT??? rofl.gif
SAU DOAR MANIPULA IN STILUL CARACTERISTIC GEN ...HA!HA!HA! V-AM PACALIT DIN NOU!!!.....????

Unde a declarat marinarul asa ceva?
Eu am citit ca Doamna Saftoiu i-a recomandat sa nu aleaga pe cineva din presa si sa nu fie prea tanar. Basescu nu a tinut cont de acest sfat.
Cocosel: Unde a declarat Basescu cele ce spui tu?
PS O sa lamuresc audienta daca asta e a doua minciuna gogonata a lui Cocosel dupa ce ma documentez si eu mai bine.
Intre timp ii dau ocazia sa se documenteze el si daca e asa cum zic sa faca gestul suprem si sa spuna in sfarsit, asa e, aici ai dreptate. Si-ar mai repara putin din imaginea sifonata. Daca e asa cum zice el, inseamna una ca Basescu dovedeste ca chiar are o problema de comunicare si a doua ca...Cocosel nu a mintit. Si atunci inseamna ca am gresit eu citind prea pe fuga ziarele in zilele astea.
Pana atunci ma auto-suspend de la orice disputa politica, e Saptamana Mare, ne intalnim dupa Paste.
March
QUOTE (Uncle Sam @ 1 Apr 2007, 08:25 AM)
QUOTE (cocosel @ 31 Mar 2007, 07:45 PM)
Marinarul a facut o declaratie soc dupa CSAT unde exprima cam asa..nu va fi noul consilier din randurile presei nici din sfera politica..ei uite ca tocmai de acolo este si pe deasupra si om de casa al PLD...OARE A MINTIT??? rofl.gif
SAU DOAR MANIPULA IN STILUL CARACTERISTIC GEN ...HA!HA!HA! V-AM PACALIT DIN NOU!!!.....????

Unde a declarat marinarul asa ceva?

Tetio,
Inseamna ca nu ai urmarit si n-ai luat notite la cuvantarea Prezidentului ! tongue.gif La o intrebare a unui ziarist prezent la declaratia de presa , Basescu a declarat scurt si apasat ca va fi o persoana care nu provine din media sau partid politic !! Iar analistii politicii se intrebau imediat atunci poate o fi din vreun ONG sau societatea civica ?!? Dar a rezultat.... negarea negatiei ! ohyeah.gif

Aferim !
March
QUOTE (Uncle Sam @ 1 Apr 2007, 08:25 AM)
Cocosel: Unde a declarat Basescu cele ce spui tu?
PS O sa lamuresc audienta daca asta e a doua minciuna gogonata a lui Cocosel dupa ce ma documentez si eu mai bine.

Intai documenteaza-te si pe urma arunca cu piatra ! tongue.gif
andra_v
Cocosel si March, are marinarul asta arta de a hipnotiza, n-ai ce sa le faci.

Ultima fila din teoria conspiratiei: Basescu e om bun, dar aparatul de partid/stat vrea sa-l discrediteze. Pensionarii stau ore la coada sa-si ridice talonul de pensie (altfel, dupa 3 luni sunt considerati...morti), sunt exterminati de sistemul sanitar. De ce? Ati ghicit bine. Este un complot impotriva lui Basescu tongue.gif . Saracu', infrunta singur coruptia, precum Cuza, iar monstruoasa coalitie inrautateste viata populatiei cu un singur scop: sa scada domnitoru in sondaje.
actionmedia
QUOTE (cocosel @ 31 Mar 2007, 08:47 PM)
Reforma asta sper sa o faca cei pe care domniile voastre i-au ales si care sunt laudati pe aci ca ar fi neprihaniti..

Din moment ce domnia ta nu ai avut bunul simt de a-ti misca fundul pana la sectia de votare ca sa decizi singur cu manuta ta cine sa te reprezinte si cine sa se ocupe de reforma nu ai dreptul moral sa judeci deciziile altora, bine?

QUOTE
DE ce imi impui mie acest deziderat pentru ca nu poti distinge ca si tu poti schimba un mod de a vedea usa deschisa


Pentru ca vad ca dai cu gura inainte demoland totul, murdarind imaginea oricarui om politic, fara a avea curajul de a-ti asuma singur o decizie. Un om obisnuit participa la viata politica intr-un singur fel, prin vot fie ca alege parlamentari, primari, presedinti, consilii judetene sau isi exprima opinia la un referendum. Daca nu te duci nici macar la vot, ar trebui sa iti fie rusine sa vii aici sa critici pe toata lumea. Si mi se pare normal ca atunci cand vii cu argumentul "nu m-am dus la vot pentru ca nu am avut cu cine sa votez", ori taci din gura in banca ta si ii lasi pe aia care au curajul sa ia decizii sa vorbeasca, ori iei atidudine prin impunerea unei persoane sau a unui ideal sau a unei formatiuni politice care crezi ca te poate reprezenta.

QUOTE
clasa aceasta nu s-a reformat pentru ca se persista cu tot felul de aplauze pentru asa zisi politicieni...nici macar cei care ar trebui sa gandeasca liber si se pretind intelectuali nu pot parasi barcutele care le asigura traversarea apei


Eu nu vad aplauze, ceea ce vad eu este ca unii incearca sa faca reforma iar altii se tin cu dintii de scaune ca sa nu fie reformati si ii ataca cu toata artileria din dotare pe cei care vor sa faca reforma. Despre ce aplauze vorbesti dumneata?

QUOTE
nici macar cei care ar trebui sa gandeasca liber si se pretind intelectuali nu pot parasi barcutele care le asigura traversarea apei


Poate ca acei oameni vad ceva ce tu nu vezi, te-ai gandit la asta? Despre ce apa vorbesti totusi? Poate poti fi mai explicit si sa nu mai vorbesti in metafore ca sa inteleg si eu ce vrei sa spui.

QUOTE
Democratia presupune deschidere,respect,divergenta de opinii,libertate de exprimare...nu cultul unei personalitatii...


De acord cu tine! Si eu sustin acelasi lucru. Dar vad ca unii ignora anumite aspecte gen... "respect", "deschidere" si inteleg prin "libertate de exprimare" dreptul de a improsca liber cu noroi pe orice persoana care le displace, fara a aduce si a pune ceva in loc, fara a compensa cu ceva, fara a construi ceva.

QUOTE
Turcan este un jurnalist instruit bine al axei...care va esua in apropierea catargului.


O.K. Uite o tema de discutie. Totusi, despre ce axa vorbesti? Si daca e instruit bine, de ce va esua? Cand spui catarg, la ce te referi?

QUOTE
Nu prietene sa te fac sa vezi ca usa are doua fete...si ca atunci cand nu vrei sa vezi esti de fapt indoctrinat si cu parere de rau iti pierzi orice urma de ratiune


Banuiesc ca aceasta a fost o exprimare impersonala si ca nu te refereai la mine, pentru ca om mai putin indoctrinat ca mine gasesti mai greu. Dar hai sa vedem, deci obiectivul tau este acela de a "salva" sufletele indoctrinate de la pieire? Pentru asta ce faci? Le prezinti alta doctrina, doctrina presei de scandal si a "asaziselor dezvaluiri" care astazi sunt crezute si maine sunt negate chiar de autorii lor.
Chiar daca scopul tau este unul nobil, demoland o doctrina, nu faci decat sa lasi loc pentru o alta, de unde stii ca doctrina care va veni va fi mai buna? Uitate in jur, toti asteapta precum ulii? Voiculescu, Iliescu, Vadim Tudor si nu in ultimul rand Gigi Becali. Ei vor avea de castigat din demolarea imaginii lui Traian Basescu si a celor din jurul sau. Iti convine aceasta situatie? Asta vrei tu?

QUOTE
Bine daca nu vrei atunci poti continua sa te inchizi pe o parte a usi si sa cauti cheia

De aici m-ai pierdut in ceata, nu pricep ce vrei sa spui.

QUOTE
Am dat o groaza de argumente si te poti stradui un pic sa le aprofundezi si sa le expui baietzilor de la partid...poate mai inteleg si ei cum sta treaba..

Te mai intreb odata. Argumente la ce? Orice argument trebuie sa sustina o idee, daca nu sustine nimic atunci nu e argumet, este o simpla idee.
Care baieti? Care partid?

QUOTE
Inteleg ca in partea cealalta a malului nu este decat namol ...si argumente de genul "SA traiti bine...aici sunt banii ...iarna nu-i ca vara..."....ceea ce denota pregatirea asidua facuta prin cele mai elevate zone ale biblioteci


Omule, daca tu nu esti in stare sa faci distinctia intre slogane electorale, mesaje politice si perle ale politicienilor pe de o parte si argumente de cealalta parte atunci ce rost mai are o discutie intre noi? Si nu inteleg de ce privesti tu lucrurile ca fiind de o parte si de cealalta a "malului" sau cum vrei tu sa-i zici. Si tu ca si Traian Basescu aveti aceleasi drepturi. Daca vrei poti sa candidezi la Presedentia Romaniei, in 2009 cand or fi alegerile, daca candidezi si vii cu un program adevarat, promit sa te votez.

QUOTE (Uncle Sam)
Unde a declarat marinarul asa ceva?


Dupa sedinta CSAT, de joi sau de vineri parca a spus: "nu va fi nici din presa nici din partid" si a mai spus ceva de genul, ca nu ar fi "productiv sa fie din partid". Am subliniat "presa" si "partid" pentru ca exact aceasta a fost exprimarea lui Basescu. Orice denaturare a afirmatiei poate sa te duca cu gandul la altceva, deci nu a spus "din randurile presei", nu a spus nici "din sfera politica" cum a insinuat cocosel, nu a spus nici "media" si nici nu a folosit locutiunea introdusa de march: "partid politic" care inseamna altceva. Oamenii care ii cauta nod in papura denatureaza continutul mesajului.

Daca iei strict ceea ce a spus Basescu "nu va fi nici din presa si nici din partid" veti vedea ca nu a mitit, la momentul respectiv Valeriu Turcan nu activa in presa si nu este membru al PD. Intr-adevar formularea a fost cat se poate de vaga si de ambigua, tocmai pentru a genera disctutii in media pe aceasta tema, asta este felul lui Basescu, arunca tot felul de pastile, pe care "analistii" si "gura casca" le intorc pe toate fetele ca sa vada din ce sunt facute.

cocosel
QUOTE
Din moment ce domnia ta nu ai avut bunul simt de a-ti misca fundul pana la sectia de votare ca sa decizi singur cu manuta ta cine sa te reprezinte si cine sa se ocupe de reforma nu ai dreptul moral sa judeci deciziile altora, bine?

Se pare ca persistam pe aceeasi idee simplista...judecata nu imi este conferita nici de tine nici de altii nici de nimeni...este unul singur care mi-a conferit-o si acela este pe norisor...libertatea de exprimare presupune altceva dar ar trebui sa mai cauti prin dictionare sa afli exact ce inseamna sintagma...
Prefer sa ma duc la vot acolo unde pot sa imi pun acel vot nu acolo unde urmeaza a fi anulat...te-as ruga sa participi atat cat vei putea intr-o sectie de votare si sa vezi ce se intampla dupa ce usile se inchid...si apoi sa boscorodesti o si anume viitoare neparticipare,neimplicare...
QUOTE
Pentru ca vad ca dai cu gura inainte demoland totul, murdarind imaginea oricarui om politic, fara a avea curajul de a-ti asuma singur o decizie.

Demolarea presupune reforma nu spunei tu asa ceva..nu doreai tu reforma???...Absurd rastalmiciri de fraze...pentru ca nu constientizezi ca tu ar trebui sa fii cel care ia atitudine nu cel pe care il provoci...Atitudinea reformista trebuie sa inceapa cu cel care o invoca..sau ce el este deasupra???..cam asta sugerezi...
QUOTE
Daca nu te duci nici macar la vot, ar trebui sa iti fie rusine sa vii aici sa critici pe toata lumea.

Te rog sa vorbesti mai in limitele decentei pentru ca spre sfarsit ceri imperios asa ceva..dar din nou observ cel care o ridica se considera peste nivel si la el nu se aplica...multa grija apa curge intr-un singur sens...
QUOTE
Si mi se pare normal ca atunci cand vii cu argumentul "nu m-am dus la vot pentru ca nu am avut cu cine sa votez", ori taci din gura in banca ta si ii lasi pe aia care au curajul sa ia decizii sa vorbeasca, ori iei atidudine prin impunerea unei persoane sau a unui ideal sau a unei formatiuni politice care crezi ca te poate reprezenta.

Ti-am demonstrat mai sus...si folosind sintagma binecunoscuta ciocu mai mic...ca nu tine...As dori sa ne faci si noua cunoscute deciziile luate pentru ca astfel intri si tu in aceeasi categorie..Reprezentativitatea mea cat si a tuturor nu face prilejul acestei discutii...Atitudine am luat si voi lua tot timpul insa nu esti in masura sa ataci cand nu stii cu ce se mananca ...dreptul meu cat si al tau poate fi de mai multe feluri...decizia mea nu-ti da dreptul sa ma judeci...
Pot sa aleg oricare dintre variante asta nu inseamna ca nu am atitudine...cei care stabilesc un asa mod de a vedea aspectele sunt din pacate si cu parare de rau cei mai lipsiti de libertate...
Cand vei intelege ce inseamna libertate sa ma cauti pentru discuta mai amplu???

QUOTE
dreptul de a improsca liber cu noroi pe orice persoana care le displace, fara a aduce si a pune ceva in loc, fara a compensa cu ceva, fara a construi ceva.

Deci sa inteleg ca votul este pentru a aduce ceva in loc..sa fie acolo de umplutura..prefer sa nu acord astfel de jumatati de masura...prefer intregul..totul sau nimik...
Cei care se multumesc cu jumatati vor fi doar niste jumatati in puzzle..nu vor putea niciodata sa treaca conditia pe care o au...si sa se transforme..in altceva...aici nu avem magicieni care scot iepurasul din joben..(ca tot vine acum Pastele) rofl.gif
QUOTE
Totusi, despre ce axa vorbesti? Si daca e instruit bine, de ce va esua? Cand spui catarg, la ce te referi?

Nu pot explica pentru ca indiferent ce as aduce in discutie tu vei nega...esti partinitor..Axa este cea pe care omul de la Cotroceni are impresia ca si il baga in seama..ceea ce nu se intampla...
QUOTE
Eu nu vad aplauze, ceea ce vad eu este ca unii incearca sa faca reforma iar altii se tin cu dintii de scaune ca sa nu fie reformati si ii ataca cu toata artileria din dotare pe cei care vor sa faca reforma. Despre ce aplauze vorbesti dumneata?

Astept sa vad un punct reformat din orice domeniu.. azi la aproape 3 ani de mandat .. Exemple...cand se va intampla in viitoarea legislatura ca si la primarie..nu are votul care sa ii confere majoritatea???...te rog sa nu cazi in derizoriu...
QUOTE
Poate ca acei oameni vad ceva ce tu nu vezi, te-ai gandit la asta? Despre ce apa vorbesti totusi? Poate poti fi mai explicit si sa nu mai vorbesti in metafore ca sa inteleg si eu ce vrei sa spui.


Poate cine stie...insa sa nu vada niciodata ce vad eu..ca atunci ar fugi ca iepurasi...Apa care ii sustine si care le ofera cresterea plantatiilor de orez... smile.gif

QUOTE
Le prezinti alta doctrina, doctrina presei de scandal si a "asaziselor dezvaluiri" care astazi sunt crezute si maine sunt negate chiar de autorii lor.

Astept sa imi arati unde este aceasta presa de scandal.... in frazele unui simplu ofiter de informatii al SRI care este vanat pentru ca ataca sistemul cladit cu truda si pe banii contribuabililor...pe care baiatul de la Cotroceni il tine in spate...
In frazele in care se explica traficul absolut credibil care se realizeaza cu tarile arabe si pe care Marinarul abia astepta sa-l sustina poate poate prinde si el o bucatica...

QUOTE
Argumente la ce? Orice argument trebuie sa sustina o idee, daca nu sustine nimic atunci nu e argumet, este o simpla idee.

Pai ia frumos posturile mele si ai sa vezi ...astfel te chinui degeaba...

QUOTE
Ei vor avea de castigat din demolarea imaginii lui Traian Basescu si a celor din jurul sau. Iti convine aceasta situatie? Asta vrei tu?


Doar ei sunt in Romania???...de ce atunci cand spui ceva impotriva unuia inseamna ca ii demolezi imaginea???...asta inseamna LIBERTATE DE OPINIE...
NU conteaza ce vreau...Deci in cazul exprimat de tine indiferent ce ar face Basescu ar trebui sa nu il acuzam de nimik ca astfel vor creste ceilalti...pacat as fi crezut ca putem avea ceva de discutat..dar...

QUOTE
Si nu inteleg de ce privesti tu lucrurile ca fiind de o parte si de cealalta a "malului" sau cum vrei tu sa-i zici.

Pentru ca intotdeauna sunt doua parti...de la aparitia noastra aici pana cand nu vom mai fi aici... jamie.gif
QUOTE
Omule, daca tu nu esti in stare sa faci distinctia intre slogane electorale, mesaje politice si perle ale politicienilor pe de o parte

As vrea sa ma luminezi tu ...ca se pare ca am ajuns in intuneric...

QUOTE
"nu va fi nici din presa si nici din partid"

Pai ca de obicei cautam in spatele semanticii explicatii puerile....argumente pe care nici macar Ion din CUca MaCAII ...nu le poate descifra..sa nu spun intelege...De-a dreptul jenant pentru un reformator...pentru cel care va schimba viziunea...

QUOTE
tot felul de pastile, pe care "analistii" si "gura casca" le intorc pe toate fetele ca sa vada din ce sunt facute.


Daca arunca pastile ori este farmacist ori doctor si spitalul are nevoie de astfel de oamenii...si in oricare din cazuri nu are ce sa caute sub deal in Cotroceni... rofl.gif


pese:Andra_v...conspiratiile sunt peste tot chiar si pe aici prin han...musterii consuma prea mult absint in a demonstra puternicia si vitejia maretului domnitor...care din pacate a uitat ca exista si o coalitie marsaveasca care il va inlatura din jilt.... rofl.gif

nota de subsol:daca vrei sa avem discutii constructive cauta sa nu mai jignesti..



actionmedia
QUOTE (cocosel @ 1 Apr 2007, 05:30 PM)
Prefer sa ma duc la vot acolo unde pot sa imi pun acel vot nu acolo unde urmeaza a fi anulat

La ce te referi mai exact? Vrei sa spui ca toate voturile din tara asta au fost anulate sau ce. Nu inteleg ce vrei sa spui.

QUOTE
te-as ruga sa participi atat cat vei putea intr-o sectie de votare si sa vezi ce se intampla dupa ce usile se inchid


Ai facut tu treaba asta?

QUOTE
Demolarea presupune reforma nu spunei tu asa ceva..nu doreai tu reforma?


Demolarea este doar o parte a reformei. A pune ceva in loc este cealalta parte.

QUOTE
Atitudinea reformista trebuie sa inceapa cu cel care o invoca..sau ce el este deasupra?


Nu pricep ce vrei sa spui.

QUOTE
Te rog sa vorbesti mai in limitele decentei pentru ca spre sfarsit ceri imperios asa ceva


In afara de "fund" toate celelalte cuvinte folosite sunt cat se poate de decente domnule.

QUOTE
Ti-am demonstrat mai sus


Unde si ce?

QUOTE
As dori sa ne faci si noua cunoscute deciziile luate pentru ca astfel intri si tu in aceeasi categorie.


Deciziile mele. Nicio problema. Nu e niciun secret. Daca as fii ca tine ti-as recomanda sa cauti in postarile mele din 2004-2005 ca sa te lamuresti, dar pentru ca nu sunt iata:
Am votat cu Alianta DA si cu Basescu. Multumit?

QUOTE
Deci sa inteleg ca votul este pentru a aduce ceva in loc..sa fie acolo de umplutura.


Votul pe care l-am dat eu a fost pentru a-mi urmarii propriile interes. Votul meu a fost pentru cota de impozitare de 16% si binenteles pentru a scapa de PSD. Pentru libertatea presei si libertatea de exprimare.

QUOTE
Nu pot explica pentru ca indiferent ce as aduce in discutie tu vei nega...esti partinitor..


Vezi ca in postarea anterioara ti-am dat dreptate, deci nu neg orice aduci in discutie. Nu sunt partinitor.

QUOTE
Axa este cea pe care omul de la Cotroceni are impresia ca si il baga in seama..ceea ce nu se intampla..


Nu pricep despre ce vorbesti.

QUOTE
Astept sa vad un punct reformat din orice domeniu.. azi la aproape 3 ani de mandat .. Exemple


Vrei exemple? Ele exista, dar nu am sa ma obosesc sa ti le dau. Mai intai spune ce asteptari ai de la o guvernare, oricare ar fi ea, si de la politicieni, si dupa aceea mai vorbim. Eu personal sunt partial multumit de cum evolueaza lucrurile. O parte din asteptarile mele au fost realizate. Taxa unica de 16% a fost introdusa. O parte din asteptari insa nu au fost realizate, de exemplu nu am scapat inca de PSD.

QUOTE
Astept sa imi arati unde este aceasta presa de scandal


Cea din care te inspiri dumneata. Presa aia care este subjugata diverselor interese si care publica tot ce primeste de la surse fara sa verifice temeinic in prealabil cele ce scriu. Acea presa care rastalmaceste declaratiile politicienilor si le pune in gura vorbe si expresii pe care nu le-au folosit doar ca sa le iasa un titlu mai pompos si sa atraga mai multi cititori. Daca iti formezi opiniile politice dupa senzatiile si emotiile provocate de titlurile din ziare si stirile pe scurt de la TV ai cele mai mari sanse sa ai o opinie convergenta cu interesele celui ce se afla in spatele acelor surse ale ziarelor.

QUOTE
in frazele unui simplu ofiter de informatii al SRI care este vanat pentru ca ataca sistemul cladit cu truda si pe banii contribuabililor


Din nou nu pricep ce vrei sa spui.

QUOTE
In frazele in care se explica traficul absolut credibil care se realizeaza cu tarile arabe si pe care Marinarul abia astepta sa-l sustina poate poate prinde si el o bucatica


De ce este "absolut credibil"?
De unde stii tu sau cei din care te inspiri ce asteapta "Marinarul"?

QUOTE
Pai ia frumos posturile mele si ai sa vezi ...astfel te chinui degeaba


Frumos ar fi din partea ta sa enunti si tu o simpla idee, chiar si in cateva cuvinte gen "Nu imi place de fatza lui Basescu".

QUOTE
Doar ei sunt in Romania?


Nu, mai sunt si altii, dar deocamdata sunt prea departe de putere pentru a putea profita sau nu ii intereseaza sa se implice. Deci nu ii luam in calcul. Daca tu ai un alt nume spune-l nu te sfii.

QUOTE
de ce atunci cand spui ceva impotriva unuia inseamna ca ii demolezi imaginea?


smile.gif

QUOTE
asta inseamna LIBERTATE DE OPINIE


Opinia e una, iar minciuni sau jumatati de adevaruri prezentate ca adevaruri inseamna altceva.

QUOTE
NU conteaza ce vreau


Pentru mine nu, pentru tine, ar trebui sa conteze.

QUOTE
Deci in cazul exprimat de tine indiferent ce ar face Basescu ar trebui sa nu il acuzam de nimik ca astfel vor creste ceilalti


Daca e vinovat, sa il acuzam. De ce sa nu il acuzam. Dar nu vorbeam despre a-l acuza pe Basescu de ceva ci despre altfel de murdarii. Gen: "a fost colaborator al secu, dar si-a distrus dosarul". Chiar si in ipoteza ca a fost. OK, n-am nicio problema, daca a fost, atunci afara cu el, dar de ce vin oamenii cu treaba asta abia acum? De ce acei "martori" nu au vorbit de pe vremea cand era ministru al transporturilor?
Dosarul flota. De ce nu s-a rezolvat pana acum?
Si multe altele asemenea. Raspunsul la toate este clar, pentru ca acum Basescu deranjeaza. Si nu e vorba ca il deranjeaza pe cocosel si nu-l lasa sa doarma noaptea, e vorba ca deranjeaza pe cei care fac cel putin imoralitati daca nu ilegalitati in sistem, cei care folosesc sistemul in interes propriu si personal. Cel putin treaba asta ar trebui sa dea de gandit.
Chiar vroiam sa lansez aceasta intrebare:
Cu ve va deranjeaza Basescu domnilor? Sunt si eu curios.
Ce am avea noi de castigat ca tara daca Basescu va fi suspendat? Ce am avea noi de castigat daca Basescu ar fi demis? Ce avem noi de pierdut daca Basescu ramane in functie asa cum este? Hai sa vedem. Asta ar fi o discutie constructiva.

QUOTE
Pentru ca intotdeauna sunt doua parti...de la aparitia noastra aici pana cand nu vom mai fi aici.


Iar vorbesti cifrat si nu pricep nimic.

QUOTE
As vrea sa ma luminezi tu ...ca se pare ca am ajuns in intuneric


Pai e foarte simplu:
"Sa traiti bine!" este un slogan electoral, nu este un argument
"Aici sunt banii dumneavoastra" este un mesaj politic, nu este un argument
"Iarna nu-i ca vara" este o perla, nu este un argument

QUOTE
nota de subsol:daca vrei sa avem discutii constructive cauta sa nu mai jignesti..


Daca te-am jignit, imi cer scuze, nu am facut-o cu intentie.
March
QUOTE (actionmedia @ 1 Apr 2007, 07:56 PM)

Am votat cu Alianta DA ...

Eh, cu o anumita jumatatea a Aliantei cred laugh.gif
March
QUOTE (actionmedia @ 1 Apr 2007, 07:56 PM)

"Sa traiti bine!" este un slogan electoral,

Deci un asemenea slogan poate fi o minciuna ! laugh.gif
Cucu Mucu
"payback time" a la Basescu. A venit vremea sa isi plateasca mercenarii care l-au ajutat la ponegrirea liberalilor: astazi, Raluca Turcan si sotiorul ei.

Cine este Valeriu Turcan si ce a facut el in ultimii cinci ani:
Urmand un destin paralel, Valeriu Turcan, consortul Ralucai Turcan a fost propulsat pe scena politica de nasul sau de cununie, acelasi Theodor Stolojan. In perioada sa incipienta ,Valeriu Turcan a lucrat o perioada indelungata in presa, cariera sa de jurnalist sadea incheind-o la prestigiosul post britanic de televiziune BBC.

Mai multe detalii despre clanul Turcanilor[/b]
March
QUOTE (mariusc2 @ 2 Apr 2007, 08:25 AM)

Mai multe detalii despre clanul Turcanilor[/b]

Buna alegerea asta cu sotul sclifositei care apare pe toate posturile si ne vorbeste de "oligarhi" " si de cat de curati sunt peledeii ei ! laugh.gif
cocosel
QUOTE
Vrei sa spui ca toate voturile din tara asta au fost anulate sau ce. Nu inteleg ce vrei sa spui.

Nu inteleg ce te macina...voturile esentiale oferite unor necunoscuti au intrat in marea masa a celor care au intrat in finala...esti multumit...fie Alianta mult iubita fie PSD...anuland restul.
QUOTE
Ai facut tu treaba asta?

Ce importanta mai are..sau a avut sau are...ti-am oferit un argument...
QUOTE
A pune ceva in loc este cealalta parte.

A pune in loc nu reprezinta decat a inlocui cu ceva...nu inseamna ca va fi si pentru constructia unei noi reforme...ti-am mai spus nu prefer jumatati...albul sau negru..nu griul.
QUOTE
Nu pricep ce vrei sa spui.

Atunci nu am ce sa fac...reforma incepe de sus in jos ..nu de jos in sus...cel care se identifica fiind
justitiar, demolator, reformist sa se uite intai in oglinda...dar s-ar putea sa se sparga...
QUOTE
Votul pe care l-am dat eu a fost pentru a-mi urmarii propriile interes. Votul meu a fost pentru cota de impozitare de 16% si binenteles pentru a scapa de PSD. Pentru libertatea presei si libertatea de exprimare.

Ce pot spune bravo..era normal sa introduci acesta sintagma...ai votat cu alte cuvinte interesul...
restul nu te intereseaza atat cat vei avea cu ce sa traversezi malul.. bustenii pot sa cada...apa poate sa inunde..oamenii pot sa se inece...ce ma intereseaza pe mine restul..doar persoana mea primeaza.
QUOTE
Taxa unica de 16% a fost introdusa.

Daca tu prin asta intelegi reforma se pare cu nu vom avea ce sa aprofundam...
QUOTE
Din nou nu pricep ce vrei sa spui.

Nu ai cum...
QUOTE
De ce este "absolut credibil"?
De unde stii tu sau cei din care te inspiri ce asteapta "Marinarul"?

Din faptele si felul in care se comporta...
QUOTE
Cea din care te inspiri dumneata. Presa aia care este subjugata diverselor interese si care publica tot ce primeste de la surse fara sa verifice temeinic in prealabil cele ce scriu. Acea presa care rastalmaceste declaratiile politicienilor si le pune in gura vorbe si expresii pe care nu le-au folosit doar ca sa le iasa un titlu mai pompos si sa atraga mai multi cititori. Daca iti formezi opiniile politice dupa senzatiile si emotiile provocate de titlurile din ziare si stirile pe scurt de la TV ai cele mai mari sanse sa ai o opinie convergenta cu interesele celui ce se afla in spatele acelor surse ale ziarelor.

Parca il aud pe mentorul...pe Marinar..presa oligarhica care ma face pe la spate...pai nu este aceeasi presa in care l-a atacat pe Tariceanu..nu este aceeasi presa in care si-a facut campania...sau cum???
Am inteles... tu faci parte din genul celor care SCOPUL SCUZA MIJLOACELE...INTERESUL PRIMEAZA...
Informatiile si argumentele invocate aici sunt in litera legilor acestei tari fara fantasmagori..fara acuzatii improprii...atentie la posturile mele si o sa observi acest aspect...
QUOTE
Frumos ar fi din partea ta sa enunti si tu o simpla idee, chiar si in cateva cuvinte gen "Nu imi place de fatza lui Basescu".

Nu prietene..pentru ca nu am intrat in discutie cu tine..tu ai facut pasul...pai ar fi trebuit sa te uiti atent sa observi ce sustin si apoi sa ma contrazici...dar fie..hai
Ce am cu maretul domnitor sunt posibilele jocuri de imagine care nu fac decat sa submineze politic externa a acestei tarisoare..pe mine nu ma intereseaza sa am aceea cota pentru a-mi desfasura combinatiile pe mine ma intereseaza sa aiba grija cum stabileste relatiile externe si pe ce baza..si sa nu mai tina in maini baietzii cu ochii albastri care ii dosesc dosarul...
QUOTE
Opinia e una, iar minciuni sau jumatati de adevaruri prezentate ca adevaruri inseamna altceva.

Cum ai stabilit asta???..ca sa intru in felul tau de a discuta..pe ce baze spui ca sunt jumatati sau minciuni...???
QUOTE
Pentru mine nu, pentru tine, ar trebui sa conteze.

Logic my dear Watson....dar nu inteleg ce relevanta are aici... hh.gif
QUOTE
dar de ce vin oamenii cu treaba asta abia acum? De ce acei "martori" nu au vorbit de pe vremea cand era ministru al transporturilor?

Pai spun asta de cand a intrat pe scena politica dar ce ma asculta cineva...cine sunt ca sa fiu ascultat????...Restul de oameni nu ma intereseaza...
QUOTE
De ce nu s-a rezolvat pana acum?

Esti prea naiv...daca ai impresia ca acest omulet a ajuns in scaun doar pentru ca are putin papagal...sunt alte motive...si aceleasi motive il vor si elimina... blink.gif
QUOTE
Cu ve va deranjeaza Basescu domnilor? Sunt si eu curios.

Raspund asa ca sa vezi ca de-aia nu mai pot io noaptea... rofl.gif
Deranjeaza pentru ca este parte din sistemul acela pe care il acuzi ca este ticalosit.De ce sa am incredere intr-un om care a fost la fel ca ceilalti...da-mi tu motive???....sa fim seriosi .
Accept reforma si alt mod de a interpreta lucrurile atunci cand nu va veni de la unul din sistem...intelegi.
QUOTE
Ce am avea noi de castigat ca tara daca Basescu va fi suspendat?

Cred ca bine ar fi sa deschizi un nou topic..De castigat de necastigat...vom putea sa mai construim o caramida in casa reformei...
Ei...pentru ca spuneai de pus..ei.. io spun de construit...

PESE:...ofiter de informatii nu sunt daca asta ai crezut sau s-a putut intelege...ci ca un astfel de baiat face o demonstratie detaliata zic asupra celor care il tin pe Basescu in scaun...si asta o poti citi aici










Cucu Mucu
QUOTE (actionmedia @ 1 Apr 2007, 06:56 PM)
Chiar vroiam sa lansez aceasta intrebare:
Cu ve va deranjeaza Basescu domnilor? Sunt si eu curios.

Buna intrebare!

TRAIAN BASESCU a fost racolat de Securitate in 1973, pe cand era elev al Institutului de Marina intocmindu-i-se dosarul personal nr. 3990/09-11-1973

Pana la terminarea studiilor in 1976 a fost colaborator al lucratorilor din Directia a IV- a de Contrainformatii Militare. (A nu se confunda cu Directia a III-a de Contraspionaj! )

In aceasta calitate elevul militar BASESCU TRAIAN avea obligatia sa informeze organele de Securitate despre modul in care se desfasurau activitatile specifice in Institut, despre comportamentul si atitudinea colegilor si ale cadrelor didactice atat in cadrul activitatilor specifice, cat si in particular.

La terminarea studiilor, Directia a IV- a de Contrainformatii Militare a incetat legatura cu colaboratorul BASESCU TRAIAN , dosarul personal al acestuia fiind transferat la Inspectoratul Judetean Constanta al Ministerului de Interne, Departamentul Securitatii Statului, cu adresa nr. 00151392/29-09-1976.

Dupa absolvirea Institutului de Marina, TRAIAN BASESCU este incadrat ca ofiter la Intreprinderea de Exploatare a Flotei Maritime NAVROM Constanta.

In aceasta calitate TRAIAN BASESCU este preluat ca informator – sursa de catre lucratorii Biroului de Securitate Port Constanta condus la acea vreme de ofiterul Dumitru Nicusor.

De folosirea ofiterului de marina TRAIAN BASESCU s-a ocupat direct locotenentul major de Securitate Mihai Avramides care organiza contacte cu acesta inainte de plecarea in cursa si la intoarcere. La aceste intalniri participa de regula si seful lui Avramides, Dumitru Nicusor, care insa se intalniea si separat cu TRAIAN BASESCU.

In calitatea sa de ofiter de marina, TRAIAN BASESCU dadea informatii cu privire la starea de spirit a echipajului, temele de discutie abordate de membrii echipajului, activitatile si contactele pe care membrii echipajului le aveau in porturi, in timpul escalelor, activitati de contrabanda si specula, dar si despre eventuale aprecieri sau comentarii facute de membrii echipajului cu privire la conducerea superioara de partid si de stat.

De mentionat faptul ca desi in acea perioada era valabil ordinul conform caruia membrilor PCR nu li se puteau lua informatii scrise, locotenentul major Avramides, care avea o experienta redusa in munca de Securitate, el provenind din sistemul penitenciarelor, a cerut si a obtinut de la informatorul TRAIAN BASESCU mai multe note scrise pe care le-a depus la dosarul acestuia, nr 3990/1973.

In jurul anului 1980, Mihai Avramides s-a intors, la cerere, la Directia Penitenciarelor.

In prezent Mihai Avramides este pensionar, are 57 de ani si locuieste in Braila, piata Independentei nr 2, bloc 2, scara 6, apartament 92 si are tel. nr.- 0239.633691.

Dupa plecarea lui Avramides din cadrul Biroului de Securitate Port Constanta, TRAIAN BASESCU a continuat sa fie prelucrat informativ de ofiterii Rosioru Ioan si Deacu Constantin, tot sub coordonarea sefului biroului, Dumitru Nicusor.

Dumitru Nicusor a trecut dupa 1989 in SRI, ajungand General, sef al Sectiei SRI – Constanta si apoi seful Centrului Operativ Zonal Dobrogea.

Actualmente este pensionar si are doua locuinte, una in Constanta si una in Bucuresti.

TRAIAN BASESCU a sustinut in 1981 examenul de Comandant, care a fost o simpla formalitate, a durat numai 5 minute, dupa care a primit comanda navei Arges.

In acea perioada era de notorietate in randul colegilor sai sustinerea de care acesta se bucura.

In jurul anului 1984 informatorul TRAIAN BASESCU a fost trecut in reteaua Centrului de Informatii Externe din Departamentul Securitatii Statului unde a lucrat cu ofiterul Silvian Ionescu din cadrul Directiei I.

In 1987 TRAIAN BASESCU este numit sef al Agentiei Economice NAVROM din Anvers, Belgia, unde isi desfasoara activitatea sub directa coordonare a lui Silvian Ionescu care conducea la acea data Serviciul I (Belgia-Olanda-Luxemburg) din Directia I a CIE.

In aceasta perioada TRAIAN BASESCU a transmis preponderent informatii de inters economic cu privire la activitatile din porturile maritime Anvers si Roterdam,

dar si informatii cu privire la echipajele navelor care acostau in aceste porturi, precum si informatii despre membrii personalului diplomatic roman din tarile respective.

In vara anului 1988, TRAIAN BASESCU a fost retras temporar de la Anvers pentru a participa la un instructaj care a durat doua luni si s-a desfasurat la Scoala de ofiteri MI de la Baneasa.

In 22 decembrie 1989, ofiterul de Securitate Silvian Ionescu, cel care l-a avut in subordine pe TRAIAN BASESCU, s-a infiltrat printre revolutionarii din fata Comitetului Central, a intrat in anturajul lui Dan Iosif si ulterior al lui Gelu Voican Voiculescu si in ianuarie 1990 a fost numit Secretar Executiv al FSN.

Actualmente este Secretar Executiv al PD.

La inceputul anului 1989 in ascensiunea profesionala a lui TRAIAN BASESCU intervine o sincopa.

Pe 8-03-1989 este rechemat in tara, fiind acuzat de nereguli grave in administrarea fondurilor NAVROM.

TRAIAN BASESCU a fost sanctionat pentru ca a autorizat, fara aprobarea NAVROM Constanta, o plata suplimentara de 300.000 de franci belgieni pentru lucrarile de reparatii efectuate la nava Zimnicea in ianuarie 1989. Sanctiunea primita s-a datorat, mai ales, faptului ca TRAIAN BASESCU a decis ca lucrarile de reparatii sa fie executate de Santierul Naval Belliard din portul Anvers, desi existau oferte de executie a lucrarilor, mult mai ieftine, din partea altor santiere navale din acelasi port.

In perioada ianuarie-martie 1989 TRAIAN BASESCU a trimis numeroase note informative si rapoarte in tara incercand sa-si justifice deciziile, dar si lansand acuze grave si neintemeiate la adresa Comandantului navei Zimnicea, despre care scria ca este <lipsit de profesionalism>, si ca este<un afacerist notoriu, care se plangea repetat ca el a venit pe acea nava ca sa faca un ban>.

Datorita gravitatii exceptionale a faptelor de care a fost acuzat, tinand cont de legislatia din acea vreme, numai sustinerea din partea Securitatii poate explica faptul ca TRAIAN BASESCU a fost sanctionat doar administrativ, si nu a suportat si rigorile legii. El a fost chiar mentinut ca angajat al NAVROM Constanta, fara sa mai primeasca insa nici o insarcinare pana la Revolutie.

Imediat dupa Revolutie, TRAIAN BASESCU a fost numit Director General al Inspectoratului de Stat al Navigației Civile din Ministerul Transporturilor.

Pentru a obtine aceasta functie foarte importanta, TRAIAN BASESCU s-a bucurat de recomandarea si sustinerea secretarului executiv al FSN Silvian Ionescu, dar si ale vechiului sau prieten, Calin Marinescu, zis Shogunul, pe atunci Presedinte al CFSN Constanta.



CV-ul lui Base asa cum nu il stiti sa nu vreti sa il stiti.
Cucu Mucu
QUOTE (mariusc2 @ 2 Apr 2007, 10:35 AM)
QUOTE (actionmedia @ 1 Apr 2007, 06:56 PM)
Chiar vroiam sa lansez aceasta intrebare:
Cu ve va deranjeaza Basescu domnilor? Sunt si eu curios.

In intreaga sa activitate TRAIAN BASESCU a fost calauzit de doua teluri ascensiunea in ierarhia sociala si inavutirea.

Daca pentru atingerea primului tel s-a folosit de relatia privilegiata cu Securitatea pana in 1989 si de activitatea politica ulterior, pentru inavutire a considerat ca orice metoda este permisa.

In continuare va vom prezenta numai o parte din afacerile necurate care au creat bunastarea familiei BASESCU.

In 10-01-1980 lui TRAIAN BASESCU, pe atunci ofiter angajat la Intreprinderea de Exploatare a Flotei Maritime NAVROM Constanta, i s-a repartizat din fondul locativ de stat un apartament cu 4 camere plus dependinte, situat in Aleea Zmeurei nr. 2, bl. U, sc. A. Cum la acea data familia sa se compunea din sotie si un copil, repartizarea s-a facut cu incalcarea normelor legale in vigoare pentru ca avea dreptul la doar 2 camere).

In 26-05-1992 TRAIAN BASESCU a cumparat locuinta respectiva, pe baza contractului nr. 1415 achitand pe loc suma de 140.000 de lei.

In 10 ianuarie 1991 Primaria Capitalei, cu adresa nr. 118053, a pus la dispozitia Ministerului Transporturilor apartamentul nr. 4 din strada Argentina nr. 2, bl.12, et. 2 (Piata Victoriei). Acest apartament a fost ocupat de TRAIAN BASESCU.

In 22.08.1991, TRAIAN BASESCU a renuntat la apartamentul din strada Argentina si a primit in aceeasi zi, cu aprobarea lui Petre Roman, repartitie pentru imobilul de lux din Bulevardul Aviatorilor nr. 57 prin comunicarea Secretariatului General nr. 15/4086/1991. In baza acestor acte ICRAL Herastrau a intocmit contractul de inchiriere 60165 din 28 august 1991.

Asa cum rezulta din Adresa 1888 din 21 iulie 1991 a Ministerului Transporturilor, la acea data TRAIAN BASESCU isi avea domiciliul stabil in Constanta. In aceste conditii, conform Legii 5/1973 nu i se putea repartiza o locuinta intr-o alta localitate cu incheierea contractului pe durata nedeterminata (putea beneficia, eventual, doar de o locuinta de serviciu).

Contractul de inchiriere pentru imobilul din Bulevardul Aviatorilor nr. 57 era nul de drept deoarece - conform Legii 5/1973 - o persoana fizica nu putea detine, in acelasi timp, doua locuinte proprietate de stat. Astfel, daca TRAIAN BASESCU impreuna cu familia si-ar fi stabilit domiciliul in Bucuresti, inainte de a i se incheia contractul pentru imobilul din Bulevardul Aviatorilor ar fi trebuit sa faca dovada ca a predat apartamentul din Constanta, Aleea Zmeurei, dar asa cum am aratat acest apartament nu numai ca nu a fost predat statului ci a fost chiar cumparat de TRAIAN BASESCU un an mai tarziu.

In 1997 motivand ca imobilul din Bulevardul Aviatorilor nr. 57 este revendicat de fostii proprietari, TRAIAN BASESCU a solicitat in calitate de Ministru al Transporturilor atribuirea unei locuinte de protocol. RAAPPS i-a repartizat pentru perioada mandatului de ministru locuinta din B-dul Maresal Prezan nr. 4. In realitate, Primarul General al Capitalei nu numai ca nu a parasit imobilul din B-dul Aviatorilor nr. 57, dar, in 1998, Directia de Administrare a Fondului Imobiliar i-a prelungit contractul de inchiriere pana in 2004.

Chirias la propria Primarie, in vila din B-dul Aviatorilor nr. 57, TRAIAN BASESCU a solicitat RAAPPS, in 2000, prelungirea contractului de inchiriere pentru apartamentul din B-dul Maresal Prezan nr. 4. Solicitarea Primarului General nu era una legala, intrucat pierduse calitatea de demnitar, dar la interventia ministrului PSD, Serban Mihailescu, RAAPPS i-a prelungit contractul de inchiriere.

In 9 august 2000, TRAIAN BASESCU a cumparat un teren intravilan de 3.700 de metri patrati, situat in Aleea Privighetorilor, pe care a platit pe loc 1.483.244.000 lei. O adevarata afacere, avand in vedere ca a reusit sa achizitioneze cu numai 50.000 de dolari un teren de 3.700 de metri patrati in Baneasa, cumparand cu 13 dolari metrul patrat de teren, care in ofertele agentiilor imobiliare era cotat la peste 100 de dolari.

Cel care i-a vandut lui TRAIAN BASESCU terenul din Baneasa la acest pret derizoriu este Costel Casuneanu, om de afaceri care are peste 100 de TIR-uri, o fabrica de parchet, o benzinarie si o statie de service auto in comuna Oituz.

Explicatia acestei afaceri imobiliare este ca pe vremea cand era ministru al Transporturilor, Traian Basescu i-a facilitat lui Casuneanu obtinerea de autorizatii de transport complet scutite de taxe pe destinatiile Ungaria, Cehia, Slovacia, Slovenia si Franta.

La sfarsitul anului 2003 TRAIAN BASESCU a vindut terenul din Baneasa pe care-l achizitionase si a cumparat o vila pe soseaua Bucuresti-Ploiesti pentru care a achitat pe loc suma de 280.000 de dolari.

Desi in prezent locuieste efectiv in aceasta vila impreuna cu sotia, TRAIAN BASESCU a trecut-o in mod fictiv pe numele ficei sale Ioana, pentru a nu fi obligat sa justifice in fata legii provenienta banilor cu care a achizitionat-o.

TRAIAN BASESCU mai detine un apartament de 370 de metri patrati intr-o vila de lux in zona Foisorul de Foc din Bucuresti, pe strada Stefan Mihaileanu, nr. 2, achizitionat in 2002 si achitat pe loc.



În 1994 TRAIAN BASESCU a infiintat impreuna cu alti patru asociati firma Triton Company, la care el detine 20% din actiuni. Aceasta este firma care <produce> asa cum a afirmat in mai multe randuri Primarul General. La aceasta firma asociat si administrator este Ionescu Dumitru, cel care i-a precedat lui TRAIAN BASESCU in functia de sef al Agentiei Economice NAVROM din Anvers si fost ofiter de Securitate. Cenzorul permanent al firmei Triton Company este Nicolae Varzaru, fost contabil al Clubului Dinamo, implicat in fraudarea Clubului alaturi de Vasile Ianul.

Triton Company a fost infiintata la un an dupa Triton Grup srl, firma care ii are ca asociati pe ofiterul acoperit Ionescu Dumitru si pe Branza Paul, un alt prieten foarte bun al lui TRAIAN BASESCU. Branza Paul este si el asociat cu TRAIAN BASESCU la Triton Company, unde este si administrator.

O alta firma la care TRAIAN BASESCU este de data aceasta asociat unic si care este administrata de sotia sa Maria este M.T. Vega Transport srl, firma care a fost infiintata în 1996 si aparent, nu a functionat niciodata.

TRAIAN BASESCU a declarat întotdeauna ca veniturile sale provin dintr-o afacere cu înghetata: Prod Cros srl, la care asociat nu este el, ci sotia lui, Maria Basescu, cu 20% de procente din beneficii si pierderi si fratele lui, Mircea Basescu, cu 39% de procente din beneficii si pierderi. Firma Prod Cros srl a achizitonat in 1994 fabrica de inghetata, printr-un credit extern luat prin Banca Agricola, credit pe care nu l-a rambursat in totalitate, restantele de plata fiind ulterior preluate la datoria de stat.

Cea de a patra firma a familiei BASESCU, AMC Cros srl este o firma de produse lactate, care o are ca actionar pe Maria Basescu, cu 20% din profit si pierderi. Aceasta firma a fost infiintata, in 1994, odata cu Prod Cros srl, de catre Maria Basescu si Mircea Basescu. Familia BASESCU detine exact acelesi procente ca la Prod Cros srl: Maria Basescu – 20% si Mircea Basescu – 39%. Ceilalti actionari sint, la fel ca la Prod Cros srl, cei doi oameni de incredere ai lui TRAIAN BASESCU: Anca Ivascu – 39% si Dumitru Scaiceanu – 2%. Anca Ivascu este sora lui Aurelian Ivascu, membru PSD, consilier local la Constanta, apropiat al lui Radu Mazare.

TRAIAN BASESCU a introdus-o pe Anca Ivascu si intre actionarii de la Aliment Murfatlar srl, unul dintre principalii sponsori ai campaniei electorale a Partidului Democrat si a lui TRAIAN BASESCU.

In anul 2001 TRAIAN BASESCU figura printre actionarii persoane fizice la Banca Comerciala Unirea alaturi de seful Directiei de Supraveghere Bancara Nicolae Cinteza, si de Cristian Burci, patronul de la Prima TV, ca actionar majoritar figurand un grup de firme rusesti.

Bilanturile oficiale depuse de toate aceste firme la Registrul Comertului nu justifica nici pe departe investitiile imobiliare ale familiei BASESCU si asta explica de ce incearca Primarul General sa-si camufleze averea trecand-o pe numele rudelor.

La fel de greu de justificat insa sunt si cheltuielile exorbitante facute de fiica lui TRAIAN BASESCU, Ioana care a deschis de curand un magazin de lux in incinta hotelului Hilton din Bucuresti. Magazinul se numeste <La Casa del Habano> si investitia totala facuta de fiica lui TRAIAN BASESCU este estimata la 1.000.000 de euro.

Prin intermediul fratelui sau Mircea Basescu, TRAIAN BASESCU este implicat intr-un mare numar de afaceri in Constanta. In 1991, pe cind era Ministru al Transporturilor, TRAIAN BASESCU a infiintat la Constanta firma Star Sea Co srl. La fel ca la Prod Cros srl si la AMC Cros SRL, TRAIAN BASESCU detine aceasta firma prin intremediul fratelui sau Mircea Basescu si a lui Anca Ivascu.

Tot prin Mircea Basescu si Anca Ivascu, TRAIAN BASESCU a infiintat in 2001 la Constanta firma Miral Cross Ships Supply srl, care se ocupa de activitati anexe transporturilor pe apa. In 2002, pe numele lui Mircea Basescu, a fost infiintata firma de consultanta MB Consult Company srl. Fratele lui TRAIAN BASESCU detine in totalitate aceasta firma, fiind si unicul ei administrator.



In activitatea sa de Ministru al Transporturilor si de Primar General al Capitalei, in afara de afacerea Flota numele lui TRAIAN BASESCU a mai fost legat de numeroase afaceri dubioase care pot explica situatia materiala infloritoare a familiei BASESCU.

Ca Ministru al Transporturilor TRAIAN BASESCU a initiat si demarat in 1997, o serie de activitati ca dezmembrarea materialului rulant al SNCFR si vinzarea componentelor la fier vechi, curatirea si intretinerea terasamentelor de cale ferata etc., pe care le-a incredintat unor apropiati ai sai. Aceste activitati platite din bugetul Ministerului Transporturilor erau extrem de rentabile, dar mai ales erau imposibil de controlat ulterior sub aspect cantitativ si calitativ, reprezentand o sursa continua de fonduri pentru TRAIAN BASESCU si apropiatii sai. La aceste activitati s-a adaugat incredintarea fara licitatie a lucrarilor de modernizare si asfaltare a drumurilor.

Ca Primar General TRAIAN BASESCU a debutat in 2000, la numai o luna de la investirea in functie cu o operatiune extrem de contestata, demolarea chioscurilor, in urma careia zeci de mii de familii au ramas fara sigurul mijloc de subzistenta. Explicatia acestei actiuni se regaseste in sumele foarte mari de bani primite de TRAIAN BASESCU atat pentru campania electorala din 2000, cat si pentru folosul sau personal, de la doua mari firme de supermarket-uri, Carefour si Billa, interesate in eliminarea concurentei reprezentata de chioscurile care vindeau marfa foarte ieftin.

Alte afaceri care au reprezentat si mai reprezinta surse importante de castig pentru Primarul General sunt incredintarea lucrarilor de asfaltare exclusiv catorva firme apropiate lui TRAIAN BASESCU, inchirierea a 648 de WC-uri ecologice a caror intretinere costa 7 miliarde de lei lunar, autorizarea catorva zeci de firme de alimentatie publica sa-si desfasoare activitatea in parcurile Capitalei etc.

O alta operatiune care i-a adus un camision important lui TRAIAN BASESCU a fost afacerea Parcul Bordei-Satul Francez.

Complexul de vile <Satul Francez> a fost cunstruit la jumatatea anilor '90 pe un teren din Soseaua Nordului care ulterior a fost revendicat.

TRAIAN BASESCU i-a oferit proprietarului (Costel Constanda un apropiat al Vicepresedintelui PD Radu Berceanu), in schimbul terenului revendicat in suprafata de 19.000 de metrii patrati, 3,3 hectare de teren (Parcul Bordei), pe malul lacului Floreasca, in cartierul Primaverii, cea mai scumpa zona rezidentiala a capitalei. Cele 3,3 hectare de teren date in proprietate de TRAIAN BASESCU valoreaza la pretul pietei 33.000.000 de euro (1000 de euro metrul patrat), in conditiile in care terenul primit la schimb de Primaria Capitalei valoreaza numai 9.500.000 de euro, la pretul pietei (500 de euro metrul patrat).

TRAIAN BASESCU se afla in relatii apropiate cu controversatul om de afaceri Frank Timis caruia i-a promis sprijin in Proiectul Rosia Montana, inca din perioada in care era numarul doi in Guvernul Radu Vasile.


cocosel
Mariusc 2 ia uite aici cine este acest Silvian Ionescu... smile.gif

Silvian Ionescu, ofiter in DIE (Departamentul de Informatii Externe) inca din 1974, cand a terminat Facultatea de Comert Exterior. Cu alte cuvinte, ii avea in sarcina pe romanii care fugeau afara. Disidentul Liviu Turcu povesteste insa, intr-un articol publicat in Jurnalul National, ca Ionescu a fost "unul dintre ofiterii Serviciului de Informatii Externe, dar, asa cum avea sa se constate mai tarziu, si ai Securitatii interne (sic!), care s-au plasat instantaneu in valtoarea evenimentelor din 23-25 decembrie in noile nuclee FSN organizate teritorial sau institutional". "Cu titlu ilustrativ poate fi mentionat cazul lui Silvian Ionescu, seful Serviciului tari francofone (deci si mult discutata Belgie in cazul Traian Basescu) din cadrul Departamentului Europa al CIE si care, fiind cu unitatea operativa acoperita in imediata apropiere a sediului PCR si primariei de sector, a devenit instantaneu unul dintre cei mai ardenti revolutionari, scrie Liviu Turcu. Ionescu ar fi fost chiar ofiterul de legatura al lui Basescu la Anvers, spun Constantinescu si Ciuvica.


Studii:
1970 - 1974 Academia de Studii Economice, Facultatea de Comerț Exterior
1966 - 1977 Liceul teoretic „Mihai Viteazu”

Activitate profesională:

2003 - prezent Membru în Consiliul Consultativ al Ministerului Integrării Europene
1991 - 2001 Funcții de conducere la firme din sectorul privat al economiei FSN – Secretar General

1989 – 1991 Ofițer Ministerul de Interne – Departamentul de Informații Externe
1974 – 1989 Ofițer Ministerul de Interne – Departamentul de Informații Externe

Activități politice:

2003-prezent Membru al Comisiei Naționale de Arbitraj al Alianței PNL – PD Secretar Național Organizatoric
2001-prezent Președinte Partidul Democrat sector 3
2001-prezent Vicepreședinte Municipiul București
2000 Secretar organizatoric Municipiul București
1998-1999 Secretar general FSN
1990-1991 Membru fondator PD – FSN

Silvian Ionescu: "Am fost seful Serviciului din Directia intaia din CIE. Serviciul intai care se ocupa cu partea vestica a Europei. Si in calitatea asta, intr-adevar, aveam in subordine munca informativa, munca de spionaj din Belgia. Tot in calitatea asta stiam ca acolo exista acolo un cetatean Traian Basescu la Navrom la Anvers".


Aoleooo!!!

March
Mai, mai, iar ii aduceti pe "baieti" in discutie ?!? laugh.gif
March
QUOTE (cocosel @ 2 Apr 2007, 12:17 PM)

Silvian Ionescu: "Am fost seful Serviciului din Directia intaia din CIE. Serviciul intai care se ocupa cu partea vestica a Europei. Si in calitatea asta, intr-adevar, aveam in subordine munca informativa, munca de spionaj din Belgia. Tot in calitatea asta stiam ca acolo exista acolo un cetatean Traian Basescu la Navrom la Anvers". [/i]

Aoleooo!!!

Uite ca ai dat si o explicatie lui " auleooo" ! wink.gif biggrin.gif
Damnatius
QUOTE
Democratia presupune deschidere,respect,divergenta de opinii,libertate de exprimare...nu cultul unei personalitatii...


Esti penibil! Da-ne un exemplu in care libertatea de exprimare e ingradita sau divergenta de opinii e impiedicata din cauza presedintelui.

QUOTE
Ti-am demonstrat mai sus...si folosind sintagma binecunoscuta ciocu mai mic...ca nu tine...As dori sa ne faci si noua cunoscute deciziile luate pentru ca astfel intri si tu in aceeasi categorie..Reprezentativitatea mea cat si a tuturor nu face prilejul acestei discutii...Atitudine am luat si voi lua tot timpul insa nu esti in masura sa ataci cand nu stii cu ce se mananca ...dreptul meu cat si al tau poate fi de mai multe feluri...decizia mea nu-ti da dreptul sa ma judeci...


Observ ca faci foarte des apel la o presupusa autoritate pe care ai avea-o. Spune-ne cocosel, ce anume calitati crezi ca te plaseaza pe tine in grupul celor care "stiu cu ce se mananca"? Daca nu esti o autoritate in domeniu atunci fraze de genul citatului de mai sus nu fac nici cat o ceapa degerata. A, si inca ceva: "decizia mea nu-ti da dreptul sa ma judeci" este una din aberatiile tale de seama! Ce altceva am putea judeca la un om daca nu deciziile, alegerile si faptele sale?

QUOTE
Deci sa inteleg ca votul este pentru a aduce ceva in loc..sa fie acolo de umplutura..prefer sa nu acord astfel de jumatati de masura...prefer intregul..totul sau nimik...
Cei care se multumesc cu jumatati vor fi doar niste jumatati in puzzle..nu vor putea niciodata sa treaca conditia pe care o au...si sa se transforme..in altceva...aici nu avem magicieni care scot iepurasul din joben..


Patetic! Fraze umflate si concluzii penibile. Probabil le-ai scris ca sa pari interesant. Afla ca, in afara cazului in care candideaza cumva Isus Cristos la Presedentia Romaniei, mereu vom avea de-a face cu candidati imperfecti. Deh, asa-i viata! "Totul sau nimic" sunt vorbe mari, bune pentru cantece rock sau pentru filme cu Van Damme. Nu ne mai plictisi cu ele!

Si, ca tot vorbeai de decenta in exprimare: o forma de decenta este si sa incerci macar sa folosesti o punctuatie potrivita (fara zeci de puncte de suspensie in mijlocul frazei) astfel incat sa se inteleaga cat de cat ce vrei sa spui, mai ales ca insisti sa vorbesti in "parabole". Pentru discutii in parabole cu ape si catarge poti incerca forumul de Religie.

cocosel
QUOTE
Esti penibil! Da-ne un exemplu in care libertatea de exprimare e ingradita sau divergenta de opinii e impiedicata din cauza presedintelui.

In primul rand vorbeste decent ca sa ai o discutie cu mine.Apoi nu mai extrage din context si fii atent la ce se discuta si apoi emite pretentii...
QUOTE
Observ ca faci foarte des apel la o presupusa autoritate pe care ai avea-o. Spune-ne cocosel, ce anume calitati crezi ca te plaseaza pe tine in grupul celor care "stiu cu ce se mananca"?

Autoritatea o constati tu si niciodata nu am considerat ca as fi pe alt palier mai interesant decat ceilalti.Sunt unii pe la Palat care se considera peste lege plimbandu-se voios cu masinuta cu un grad de alcoolemie peste medie...
Calitatile mele sunt irelevante..topicul era despre Presedinte nu despre vreo autoritate de-a mea sau alte bazaconii pe care le sugerezi.
QUOTE
A, si inca ceva: "decizia mea nu-ti da dreptul sa ma judeci" este una din aberatiile tale de seama!

Pai atunci mergand pe logica ta cu ce autoritate imi judeci tu deciziile???? hh.gif
QUOTE
Patetic! Fraze umflate si concluzii penibile. Probabil le-ai scris ca sa pari interesant.

Nu intru in polemici cu baietzii din partid.Doar acolo se face propaganda daca asta doresti aici discut cum mi se pare mie mai coerent si mai just.Nu-ti place cauta in alta parte.
QUOTE
Probabil le-ai scris ca sa pari interesant. Afla ca, in afara cazului in care candideaza cumva Isus Cristos la Presedentia Romaniei, mereu vom avea de-a face cu candidati imperfecti.

Prietene ce mi se pare mie acceptabil nu te priveste.Pe cine doresc la presedentie nu te priveste... rofl.gif
Patetic formulezi tu acum acceptand sa fii condus in continuare de securisti...Este problema ta insa nu incerca sa crezi ca am sa intru in joculete tale sau ale altora cu astfel de ideologie...
QUOTE
"Totul sau nimic" sunt vorbe mari, bune pentru cantece rock sau pentru filme cu Van Damme. Nu ne mai plictisi cu ele!

Nu vreau sa mai atac pentru ca este saptamana mare asa ca ma limitez la a concluziona te bagi ca musca in aia a calului...
QUOTE
Pentru discutii in parabole cu ape si catarge poti incerca forumul de Religie.

Catargele si parabolele..sunt pentru cei care si pot intelege pentru restul sa caute prin biblioteca explicatiile.. ohyeah.gif


pese:in alta ordine de idei daca nu iti convine cum scriu ,ce scriu... fa o petetie catre cei mai de rang inalt si poate vor aplica sanctiuni asupra mea...pana atunci "ciocu mic"... rofl.gif


So mote it be...
Vornicum
JOS ALIANTA!

JOS PRESEDINTELE DE SCANDAL!

JOS ANARHIA!

TRAIASCA ROMANIA!
Damnatius
QUOTE
Autoritatea o constati tu si niciodata nu am considerat ca as fi pe alt palier mai interesant decat ceilalti.


Cu toate aste nu te sfiesti sa aduci ca argument fraze de genul "nu stii cu ce se mananca" (de unde se intelege ca tu stii cu ce se mananca). Sunt cuvintele tale, nu ale mele. Degeaba te prefaci ca nu intelegi si o dai la intors acum.

QUOTE
Nu-ti place cauta in alta parte.


Nu-mi place, o sa iti spun verde in fata ca esti plin de fraze mari dar fara continut. Nu esti in pozitia sa expediezi pe nimeni nicaieri.

QUOTE
Prietene ce mi se pare mie acceptabil nu te priveste.Pe cine doresc la presedentie nu te priveste... 


Ilogic! Tu ai postat despre asta, deci tu ai adus subiectul in discutie. In plus, discutam aici despre Presedintele Basescu si ai fost intrebat pe cine altcineva ai prefera. Te-ai eschivat de la raspuns, cum o faci de obicei cand ti se cer lucruri concrete.

QUOTE
Catargele si parabolele..sunt pentru cei care si pot intelege pentru restul sa caute prin biblioteca explicatiile.. 


Adica pentru aia care "stiu cu ce se mananca", nu? Alte aere patetice de superioritate. Observ si o anumita obsesie pentru smile-urile cu ras. Este un ras isteric? Nu e nevoie sa raspunzi la intrebarea asta...
March
Uite si pedistul de serviciu pentru Saptamana Mare !! laugh.gif
Cucu Mucu
DA, chiar ma intrebam:"ce dracu, ma, astia au fost aruncati de la guvernare, dar le-a dezertat si propaganda?" rofl.gif
cocosel
QUOTE
Cu toate aste nu te sfiesti sa aduci ca argument fraze de genul "nu stii cu ce se mananca" (de unde se intelege ca tu stii cu ce se mananca). Sunt cuvintele tale, nu ale mele. Degeaba te prefaci ca nu intelegi si o dai la intors acum.

Pai te intreb tu stii cu ce se mananca???? rofl.gif ...
Nu o dau la intors nu am cum...

QUOTE
Nu esti in pozitia sa expediezi pe nimeni nicaieri.

Aici chiar mai facut.. o sa ma fac mititel si o sa ma duc in colt,si o sa-mi vindec ranile.Unde am spus de expediat dragule??? am zis nu-ti convine ce spun, du-te la alta masa.

QUOTE
Tu ai postat despre asta, deci tu ai adus subiectul in discutie.

Prietene cand intri intr-o discutie fa un rezumat la ce se discuta si apoi emite pretentii.

QUOTE
In plus, discutam aici despre Presedintele Basescu si ai fost intrebat pe cine altcineva ai prefera.

Repet preferintele mele nu conteaza,nu imi exprim afinitatile peste tot(cu titlu subiectiv iti pot spune ca sunt de sorginte apropiat doctrinei liberale...dar nu sunt membru al vreunei formatiuni si nici nu am sa fiu).
As prefera un om care sa aiba cunostinte de politica externa sa cunoasca bine geopolitica mondiala,sa nu faca parte din vechile structuri,sa fie mai echilibrat si sa nu intre in joculete...Crezi ca imi poti spune de un asa om in Romania pe scena politica??? ma indoiesc stimabile...
QUOTE
Adica pentru aia care "stiu cu ce se mananca", nu?

Ei uite ca incepi sa prinzi ideea...exact la acestia faceam referire biggrin.gif
QUOTE
Este un ras isteric?

Da chiar nu mai pot de isterie...ia uite rofl.gif rofl.gif rofl.gif
abis
QUOTE (March @ 4 Apr 2007, 06:53 AM)
Uite si pedistul de serviciu pentru Saptamana Mare !!

Parca promisesei ca te abtii de la genul asta de "subtilitati".
Damnatius
QUOTE
Pai te intreb tu stii cu ce se mananca????


Irelevant! Eu nu am folosit niciodata asta ca argument. Pe internet oricine se poate da mare intelept in tot felul de chestiuni. Prefer sa judec ce e scris.

QUOTE
Crezi ca imi poti spune de un asa om in Romania pe scena politica??? ma indoiesc stimabile...


Asa, si? Intotdeauna am avut de ales intre oameni imperfecti si tot asa va fi si de acum incolo.

QUOTE
DA, chiar ma intrebam:"ce dracu, ma, astia au fost aruncati de la guvernare, dar le-a dezertat si propaganda?"


Este hilar ca sunt acuzat de propaganda desi am mai putine interventii pe acest subiect (si in general pe forum) decat multi dintre voi.




Cucu Mucu
QUOTE (Damnatius @ 4 Apr 2007, 12:01 PM)
QUOTE
DA, chiar ma intrebam:"ce dracu, ma, astia au fost aruncati de la guvernare, dar le-a dezertat si propaganda?"


Este hilar ca sunt acuzat de propaganda desi am mai putine interventii pe acest subiect (si in general pe forum) decat multi dintre voi.

Auzi, bre? Te-am acuzat eu pe matale ca esti propagandist PD? Daca nu, di ci cauti motivi di galsiava cu mini?
The Dude
QUOTE (mariusc2 @ 4 Apr 2007, 07:03 AM)
DA, chiar ma intrebam:"ce dracu, ma, astia au fost aruncati de la guvernare, dar le-a dezertat si propaganda?" rofl.gif

...de dezertat n-a dezertat, da e inca in corzi.

E greu sa sustii o cauza care cu fiecare zi se releva perdanta pentru tot mai multi, iar daca insisti sa faci asta in ciuda evidentelor incepi sa iti pierzi la randul tau si credibilitatea dar si publicul suport.

Cucu Mucu
Ma intreb ce o face acum primarele nostru. O trece cu toata sleahta mafiota inapoi la PSD? rofl.gif
cocosel
QUOTE
Eu nu am folosit niciodata asta ca argument. Pe internet oricine se poate da mare intelept in tot felul de chestiuni. Prefer sa judec ce e scris.

Okey nici io nu am folosit-o ca argument.. see my posts de acum cateva zile si saptamani si ai sa observi argumente.
Nu ma dau intelept in nimic...insa daca vrei sa discutam onest si constructiv acceptati atunci cand lucrurile sunt evidente.
Poti sa judeci ce vrei dar nu deciziile mele..pentru ca nu ma cunosti. wink.gif
QUOTE
Asa, si? Intotdeauna am avut de ales intre oameni imperfecti si tot asa va fi si de acum incolo.

Sa fii sanatos..am mai spus pe aici tind catre perfectiune chiar daca nu se va putea..insa macar incerc..si vreau acelasi lucru si de la ceilalti..nu pot sa faca asta??? sa lase locul altora, poate ei pot, poate sunt mai competenti,mai abili,mai isteti.
Niciodata nu vei avea progres cu persoane care tin de scaunel si care pe deasupra mai si incalca legea. wink.gif


actionmedia
Scapati din vedere un lucru. Noi, cei care suntem acuzati de propaganda sau de osanale aduse iubitului conducator, nu am fost niciodata propagandisti ci reactionisti. Acum vorbesc in numele meu. De fiecare data cand am intrat pe acest subiect si am comentat ceva a fost ca recatie la postarea altcuiva, am raspuns pentru a atrage atentia ca ceea ce spune acel cineva nu este corect.
Prin urmare nu noi "propagandistii" suntem "in corzi" ci aia care si-au facut un obicei din a posta numai lucruri negative referitor la Traian Basescu. Daca ei au incetat sa mai publice, nu mai reactionam nici noi.
Inca ceva, ca sa nu se inteleaga gresit, nu am reactionat la toate postarile negative ci doar la o parte din ele.
Cucu Mucu
QUOTE (actionmedia @ 4 Apr 2007, 01:12 PM)
Prin urmare nu noi "propagandistii" suntem "in corzi" ci aia care si-au facut un obicei din a posta numai lucruri negative referitor la Traian Basescu. Daca ei au incetat sa mai publice, nu mai reactionam nici noi.

Am postat doua posturi uriase despre lucruri negative privindu-l pe Base, si nu am primit nicio reactie. Sa inteleg ca sunteti de acord cu ce scrie in ele, si ca Base e si el un "mafiot" ca Nastase&Co?
actionmedia
QUOTE (mariusc2 @ 4 Apr 2007, 01:59 PM)
QUOTE (actionmedia @ 4 Apr 2007, 01:12 PM)
Prin urmare nu noi "propagandistii" suntem "in corzi" ci aia care si-au facut un obicei din a posta numai lucruri negative referitor la Traian Basescu. Daca ei au incetat sa mai publice, nu mai reactionam nici noi.

Am postat doua posturi uriase despre lucruri negative privindu-l pe Base, si nu am primit nicio reactie. Sa inteleg ca sunteti de acord cu ce scrie in ele, si ca Base e si el un "mafiot" ca Nastase&Co?

Am vazut postarile acelea uriase dar nu am avut timp sa citesc cap coada. Am sa revin cand o sa am timp sa raspund la ele. Ar fi nepoliticos din partea mea sa raspund fara sa citesc cap coada postarile.
S-ar putea ca motivul pentru care nu ai primit raspuns este pentru ca au fost intr-adevar "postari uriase". smile.gif
March
QUOTE (actionmedia @ 4 Apr 2007, 02:12 PM)
Prin urmare nu noi "propagandistii" suntem "in corzi" ci aia care si-au facut un obicei din a posta numai lucruri negative referitor la Traian Basescu. Daca ei au incetat sa mai publice, nu mai reactionam nici noi.

Io sunt credincios ! Asa ca asteapta sa treaca Pastele si apoi vei vedea !
Leonardo
luptele grele continua...pro- si anti- Base(s)cu, anti- si pro- (T)ariceanu.
Pacat ca in realitae toti sunt tari la nivel declarativ dar foarte subtiri prin esenta faptelor prestate. Aceeasi parere o am si despre restul 'spectrului politic' national. Cred ca smecherii si lichelele de la nivel inalt vor fi penalizati cel mai bine daca lumea va acorda mai putina atentie politicului si se va implica mai putin de o parte sau de alta. Ne afecteaza mai mult viata daca intram in jocul lor meschin decat daca ii ignoram. Nu trebuie sa asteptam in van ca politicienii sa ne faca sa traim bine. Asta depinde de noi, de fiecare dintre noi. Decat sa ne framantam care prost e mai destept mai bine ne relaxam, citim o carte, vedem un film, mergem la o piesa de teatru, facem sport, mergem la o bere cu prietenii...timpul astfel consumat capata o valoare mult mai mare pentru fiecare dintre noi decat dezbaterea fara sfarsit despre politica romaneasca. Si cred ca e garantia unei vieti mai fericite si mai lungi. Haideti sa traim cat de bine se poate in conditiile date. smile.gif


n-am mai intrat de mult pe aici si sincer sa fiu ma simt mai bine, devenisem prea nervos citind topicurile de politica romaneasca.
scuze daca am deranjat cumva cu postarea de mai sus, probabil ca si pe mine m-a cuprins spiritul marii sarbatori care depaseste ca importanta orice framantare politica actuala. Paste Fericit tuturor! biggrin.gif
Nefertiti
Bine ai revenit, Leonardo. smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.