Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
turbo trabant
QUOTE(abis @ 31 May 2010, 01:33 PM) *
Nu toti. Eu sunt printre cei (multi, putini, cum or fi) prefera, deocamdata cel putin, sa nu se faca Rosia Montana.

Dar despre asta putem vorbi pe topicul de aici.

vezi ca deja ai cianura in tara , fabrica care a mermelit-o in 2000 e bine mersi deschisa si nici un ecologist nu se leaga de ea. thumb_yello.gif

nu m-ar deranja daca acele ong-uri non-profit care politizeaza acest contract de concesiune ar face o baie in prea curatele rauri din romulanica ca niste sirene virgine neatinse de pohta unei spagi non-guvernamentale si inoata printre peturi si alte produse ecologice pur romanesti. dar cum tot basescu ii impiedica si la asta iata motivul pentru care am scris aici la topicul "isteria nationale cu si despre basescu" despre asta.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 31 May 2010, 02:38 PM) *
vezi ca deja ai cianura in tara , fabrica care a mermelit-o in 2000 e bine mersi deschisa si nici un ecologist nu se leaga de ea

Esti sigur ca nu se leaga?

Faptul ca la Baia Mare se face un lucru periculos nu inseamna ca trebuie sa se faca la fel peste tot.
turbo trabant
imi poti spune daca la baia mare este vreo actiune numita salvati baia mare? concerte, discursuri inflacarate ?
sau ca musiu remusica , noul verde de bucuresti ( nu de paris) se apleaca cu aceeasi vehementa ca si la rosia montana?

daca raspunsul este nu, basescu e di vina.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 31 May 2010, 02:50 PM) *
sau ca musiu remusica , noul verde de bucuresti ( nu de paris) se apleaca cu aceeasi vehementa ca si la rosia montana?

ie departe bre Baia Mare si clopoteii linga, linga..................................................... da io de la '48 incoace...................... ma itelegi.
abis
Raspunsul este da, exista, uite aici niste imagini cu ecologistii respectivi: http://blog.ecoassist.org/10-ani-de-la-acc...nura-baia-mare/
turbo trabant
si-au gasit ecologistii ungurul caruia sa ii vanda al doilea cernobil. iara ungurul este necorupt si frate cu codru (din care face cherestea).

vezi ca printre poz(n)ele cu ecologistii astia is 2-3 moace care e anarhisti din aia ca la gretzia. dar e din aia ioropeni de se bate ei cu scutierii pe la berlin sau parij pentru pestii morti din romania.
abis
Ca sunt sau nu anarhisti, nu imi dau seama doar din poza, poate i-ai mai vazut la tv cu alte ocazii. Si chiar daca ar fi, nu asta era intrebarea la care ti-am raspuns...
turbo trabant
ba ai raspuns: la baia mare este vreo actiune numita salvati baia mare? concerte, discursuri inflacarate ?

raspuns nu la ambele intrebari. cativa puradei de prin europa cu cagule pe fata + ungur indoliat de pestii morti in tisa = frectie.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 31 May 2010, 03:05 PM) *
bai ai raspuns:

abis
Ai zis ca unii de acolo nu sunt romani. Nu ai spus care dintre ei. Ai spus ca unii sunt anarhisti. Nu ai spus care. Din cauza ca unii si-au acoperit fata? Ca e "frectie" sau nu, apreciaza fiecare...

Ai intrebat daca exista actiuni eco la Baia Mare impotriva exploatarii cu cianura, iar raspunsul pe care ti l-am dat este ca da, exista. Nu ai intrebat daca sunt romani sau straini, daca sunt anarhisti sau nu, daca sunt budisti sau nu etc. Iar daca intrebai iti spuneam ca detaliile astea nu le cunosc.
March
QUOTE(abis @ 31 May 2010, 02:02 PM) *
asa ca nu poti sa-mi spui ca fac parte din "sfera adulatorilor" decat daca vrei sa rad de tine. :


Ca sa ai motiv de ras (daca nu te plans) uite asculta asta de aici mai valabila acum decat la data lansarii !

Ah ce frumos
Viitorul luminos
li se-arata celor idioti
Deci fii supus
fata de cel mai sus pus
Nu uita ca tara te vrea prost





March
Pe vreme de criza, un up-date la CV-ul Jupanului
Marduk
Alo, Cooperativa Oghiul si Timpanul, mai schimbati tovarasi muzica asta c-am trecut si de perestroika si voi tot pe loc, avem criza, avem miliardari, mai combateti si voi altceva, ati uitat de lupta de clasa?
March
Corul intelectualilor basescieni intra in faliment !

Mircea Cărtărescu: ” Epoca Băsescu s-a terminat”

Mungiu: ”Să ne fie rușine că l-am susținut”


Iata ca unii au curajul sa spuna ca s-au pacalit ! Sau ca au fost pacaliti.
Marduk
Tot la fel s-ar fi pacalit si cu Nastase sau Geoana sau Vadim. Tot raul creat in Romania dupa '89 a inceput cu "revolutia" Burucan, Iliescu & Co, azi platim de fapt greselile facute in acele zile, parerea mea.
Cla
QUOTE(Marduk @ 4 Jun 2010, 05:13 PM) *
Alo, Cooperativa Oghiul si Timpanul, mai schimbati tovarasi muzica asta c-am trecut si de perestroika si voi tot pe loc, avem criza, avem miliardari, mai combateti si voi altceva, ati uitat de lupta de clasa?

De când ma stiu pe forumul asta e razbel între astia doi. E amuzant de-ai citi, dar chiar trebuie sa le zic ceva:
@abis si March: Niciunul nu câstiga, voi doar pierdeti. Amândoi.
March
QUOTE(Marduk @ 4 Jun 2010, 10:30 PM) *
Tot raul creat in Romania dupa '89 a inceput cu "revolutia" Burucan, Iliescu & Co, azi platim de fapt greselile facute in acele zile, parerea mea.

Pai "Salvatorul neamului " ce a facut in cei 6 ani de presedintie ? De ce nu le-a indreptat ?!
Marduk
QUOTE(March @ 5 Jun 2010, 01:48 PM) *
Pai "Salvatorul neamului " ce a facut in cei 6 ani de presedintie ? De ce nu le-a indreptat ?!

Mai nu stiu daca Basescu poate fi numit "salvatorul neamului" dar tovarasul Iliescu & Co a avut mai mult timp la dispozitie si a inceput o lucrare de la fundatie, or se pare ca la aceasta lucrare fundatia este prea slaba, nu se sprijina decat pe interese familiale, partinice, cumetrii prostesti care nu au nicio legatura cu capitalismul modern. Ce sa indrepte Basescu la o casa care sta sa cada din cauza fundatiei, pune si el proptele, dar la trecerea unui jeep de miliardar dambovitean, toata hardughia tremura din toate incheieturile.
March
QUOTE(Marduk @ 5 Jun 2010, 04:25 PM) *
Mai nu stiu daca Basescu poate fi numit "salvatorul neamului" dar tovarasul Iliescu & Co a avut mai mult timp la dispozitie si a inceput o lucrare de la fundatie, or se pare ca la aceasta lucrare fundatia este prea slaba, nu se sprijina decat pe interese familiale, partinice, cumetrii prostesti care nu au nicio legatura cu capitalismul modern. Ce sa indrepte Basescu la o casa care sta sa cada din cauza fundatiei, pune si el proptele, dar la trecerea unui jeep de miliardar dambovitean, toata hardughia tremura din toate incheieturile.

Io am vazut ca poporul da foc in public portretului lui Basescu si nu al altora ! Sau poate de la tine de acolo nu se vede ?!
Cat despre interese familiale, de gasca, ai dreptate. Pe ecrane ruleaza deja " Marele jaf national pedelist " !

Si apropos de capitalism de cumetrie ? I-auzi aici :

Adriean Videanu e un fel de mână lungă a PDL-ului şi a lui Traian Băsescu. Se foloseşte de Ministerul Economiei ca de buzunarul propriu. Îşi desemneaza prietenii de table şi de vacanţă în consilii de administraţie, remunerate din belşug. Este cazul lui Gheorghe Bebe Ionescu, împrumutat şi cu aproape 100.000 de euro şi numit în consiliile de administraţie de la Petrom şi Eximbank. Pe fiul acestuia l-a numit consilier la Paris. Pe fiul lui Dan Drăgoi, un alt prieten de vacanţe luxoase pe Coasta de Azur, l-a ajutat să ajungă secretar de stat la Ministerul Finanţelor Publice. Greu de spus ce acte a semnat Bogdan Dăgoi şi cât vom plăti pentru semnăturile unui june lipsit de experienţă! În schimb, prietenul de vacanţă al tatei a fost bun pentru ascensiunea fulgerătoare. Din consiliu în consiliu de administraţie, ca şi Monica Maurer!
Marduk
QUOTE(March @ 5 Jun 2010, 04:47 PM) *
Io am vazut ca poporul da foc in public portretului lui Basescu si nu al altora !

S-a intamplat ca Basescu sa fie exponentul puterii azi, altfel fi sigur ca romanii ar fi ars portretele celor care ar fi fost la putere daca nu era Basescu, adica Iliescu, Nastase, Taricenu, etc.
March
In totala concordanta cu litera si spiritul Constitutiei, "Stapanul" si-a chemat suspusii sa le traga cate un perdaf !

Boc a fost minţit şi sabotat din interior. dixit "JUpanul".

Aoleuuuu.... e de jale !
abis
Stai sa vezi jale daca trece motiunea si va trebui sa faca actuala opozitie un guvern. wink.gif

Ar fi distractiv sa vezi negocierile dintre Ponta si Antonescu pe marginea programului de guvernare.

Oricum, Basescu a dat un semnal foarte prost cu "sabotarea" asta. Daca sunt ministri sabotori, trebuiau dati afara din guvern inca din prima secunda.
March
QUOTE(abis @ 7 Jun 2010, 12:46 PM) *
Stai sa vezi jale daca trece motiunea si va trebui sa faca actuala opozitie un guvern.

Jale pentru ca pierd ciolanele ? Ceea ce face mafia pedelista de vreo doi ani (sub obladuirea lui Basea ) a depasit toate standardele de hotie pesediste !
Marduk
QUOTE(March @ 7 Jun 2010, 12:51 PM) *
....................a depasit toate standardele de hotie pesediste !

asta nu stiam, deci pesedistii au stabilit niste "standarde de hotie" peste care nu se putea trece?
March
QUOTE(Marduk @ 7 Jun 2010, 12:57 PM) *
asta nu stiam, deci pesedistii au stabilit niste "standarde de vhotie" peste care nu se putea trece?

Par examplu asa .... ca un mizilic....: Uita-te la posetele lui madama de Plescoi si zi-mi cate pensii minime puteau fi platite pe o luna cu banii platiti pe ele. ! Dar cu contra-valoarea masinii Aston Vila al fatucii aleia de 28 de ani angajata le MAN ?! Pe bani publicii... vreo 5 mii de euroi . Cica se ocupa de Cultul Eroilor !!
turbo trabant
QUOTE(March @ 7 Jun 2010, 12:04 PM) *
Uita-te la posetele lui madama de Plescoi si zi-mi cate pensii minime puteau fi platite pe o luna cu banii platiti pe ele. !

tu nu stii ca toate pitipoancele din rumenia isi exagereaza valoarea posetelor ca sa para mai bazate? valoarea reala in magazin e undeva intre 1/10-1/5 din ce se spune prin presa.

in cercurile pe care doamna le-a frecventat mai in tinerete, o poseta din aia facea cat un weekend la poiana cu clientul. daca clientul avea nevoie la londra sau parij, era mai ieftin (juma de geanta) sorry.gif
abis
QUOTE(March @ 7 Jun 2010, 01:04 PM) *
Uita-te la posetele lui madama de Plescoi si zi-mi cate pensii minime puteau fi platite pe o luna cu banii platiti pe ele.

Ce discurs comunistoid! Posetele alea sunt cumparate din bani publici? Nu cred, ci din banii personali. In cazul asta nu se putea plati nicio pensie cu ei. Pentru ca nu sunt banii statului.
Marduk
QUOTE(March @ 7 Jun 2010, 01:04 PM) *
Par examplu asa .... ca un mizilic....: Uita-te la posetele lui madama de Plescoi si zi-mi cate pensii minime puteau fi platite pe o luna cu banii platiti pe ele. !

Draga March eu nu ma uit la posete, prefer tablourile si piesele antice de valoare, dar mai trag cu ochiul si la matusa Tamara, care pare sa devina un "STAS" pentru politicienii romani. Te credeam mai elevat, tu te legi de posete si automobile, dragule uitata-te la colectia de masini si motociclete a lui Tariceanu, la pustile lui Miki Spaga si la cine stie ce o mai exista prin vilele alesilor, ca oricum nu mai trebuie sa declare chiar tot pentru prostime. Daca s-ar confisca tot ce au strans cu obida alesii neamului in 20 de ani, sigur si precis am iesi din criza si am da si la altii.
March
QUOTE(abis @ 7 Jun 2010, 01:24 PM) *
Ce discurs comunistoid! Posetele alea sunt cumparate din bani publici? Nu cred, ci din banii personali. In cazul asta nu se putea plati nicio pensie cu ei. Pentru ca nu sunt banii statului.

De unde stii matali avocatelul partidului ? Cate contracte pe bani publici a obtinut Cocosul de la Basescu pe cand acesta era primar ? Dar in ultimii de la mafia pedelista ? Asta nu zice nimic in Oficina ?
Deci cum o invartesti, cum o sucesti tot din banii publici sunt.
March
Vazand ca dragul lui de pedele coboara vertiginos in sondaje se pare ca "Jupanul" incearca sa se lepede de cei mai manjiti baroni ai sai ( baroni pe care i-a pastorit pana acum ) prin infiintarea unui nou partid.

Marea rafuiala intre pedelisti este in plina desfasurare . Dupa ce Macovei ,pupila de suflet a "Jupanului", l-a atacat dur pe Blaga, acesta ii raspunde tot ata de dur , lasand sa se inteleaga ca madama n-ar avea un trecut pre-decembrist chiar curat-curatel !! Cred ca Blaga are niscaiva foii din " mapa profesionala" ( vorba lu' Basea ) a fostei procuroare comuniste care acum , de la Bruxelles, se da Ioana D'Arc !

Stati p-aproape ! Vom avea parte de un balci pedelist foarte misto ! (vorba lu' Medelin Voicu )
Damnatius
QUOTE
Oricum, Basescu a dat un semnal foarte prost cu "sabotarea" asta. Daca sunt ministri sabotori, trebuiau dati afara din guvern inca din prima secunda.


Clar! Plus ca a mai spus la un moment dat ca parlamentul nici nu stie cat stie el despre invartelile politicienilor puterii cu contractele cu statul. Astept sa vad cum decurge motiunea dar mai ales vor evolua lucrurile in PDL dupa motiune. Ni s-a tot promis transparenta in cheltuirea banilor publici, dar vad ca inventeaza tot felul de metode de a cheltui cum vor si cat vor.
Invincible
QUOTE(Marduk @ 4 Jun 2010, 10:30 PM) *
Tot la fel s-ar fi pacalit si cu Nastase sau Geoana sau Vadim.
rofl.gif
De-ai sti ce injuraturi isi iau astia de la mine pe hotnews cand baga cate un Vadim unde nu-i este locul.

culmea e ca, nici cu dovada in fata nu credeti ca ala a avut intotdeauna dreptate si ca ar putea schimba ceva. caini pana la capat!



abis
QUOTE(Damnatius @ 8 Jun 2010, 07:57 PM) *
Astept sa vad cum decurge motiunea dar mai ales vor evolua lucrurile in PDL dupa motiune.

In mod normal ar trebui sa inceapa si acolo o curatenie generala. Ramane sa vedem daca se va face - eu unul nu sunt extrem de optimist in privinta asta.
March
QUOTE(Damnatius @ 8 Jun 2010, 07:57 PM) *
Clar! Plus ca a mai spus la un moment dat ca parlamentul nici nu stie cat stie el despre invartelile politicienilor puterii cu contractele cu statul. Astept sa vad cum decurge motiunea dar mai ales vor evolua lucrurile in PDL dupa motiune. Ni s-a tot promis transparenta in cheltuirea banilor publici, dar vad ca inventeaza tot felul de metode de a cheltui cum vor si cat vor.


In loc de transparenta ,madama de Plescoi incearca secretizarea contractelor :

ANRMAP propune introducerea de clauze de confidentialitate in modelele cadru de contracte si de documentatii de atribuire din domeniul achizitiilor publice pentru sectoarele transport, mediu si energie, propuse spre dezbatere publica.
Marduk
Clauze din astea exista peste tot in lume, un pic de bun simt observ totusi:
"Partile contractate vor fi exonerate de raspunderea pentru dezvaluirea de informatii referitoare la contract in trei cazuri:
* informatia era cunoscuta partii contractante inainte ca ea sa fi fost primita de la cealalta parte contractanta;
* informatia a fost dezvaluita dupa ce a fost obtinut acordul scris al celeilalte parti contractante pentru asemenea dezvaluire;
* partea contractanta a fost obligata in mod legal sa dezvaluie informatia."
Daca ti se pare ca un contract este oneros il ataci in justitie cu probe si argumente urmand ca JUSTITIA, nu aia a lui Basescu, sa oblige partile sa dezvaluie informatiile.
March
Ca sa protejez sensibilitatile de pe aici, nu dau titlul unui editorial dintr-un jurnal national aparut azi, ci numai aceste randuri :

Spre ce concluzii conduc aceste gesturi?

- de a incendia controlat vapoarele

- de a da, atunci când era primar general al Capitalei, cu capul în gură unui cetăţean arab în Piaţa Crângaşi;

- de a ucide câinii rămaşi fără stăpân;

- de a înjura greviştii din Transporturi pe treptele ministerului atunci când conducea această instituţie.

S-ar putea să mai fie şi altele, însă asemenea manifestări au fost surprinse în public. Ele denotă o înclinare spre violenţă (asta s-a mai comentat). Toate aceste comportamente sunt de natură să genereze suferinţe, iar unele pot fi făcute cu bună-ştiinţă.
Marduk
QUOTE(March @ 10 Jun 2010, 11:22 AM) *
[i]Spre ce concluzii conduc aceste gesturi?

rofl.gif un adevarat Nero modern si eu care l-am votat, noroc ca nu mai are decat 3 ani si pleaca pe mare sa se relaxeze, poate o sa-l manance rechinii pe acolo pentru raul facut poporului sau.
abis
QUOTE(March @ 10 Jun 2010, 11:22 AM) *
- de a incendia controlat vapoarele

Daca stiam ca a facut asa ceva nu l-as fi votat in 2004. rolleyes.gif

- de a da, atunci când era primar general al Capitalei, cu capul în gură unui cetăţean arab în Piaţa Crângaşi;

Daca stiam ca a facut asa ceva nu l-as fi votat in 2004. Dar probabil ca multi romani l-ar aplauda pentru chestia asta. Apropo, tu de cand ii aperi pe arabi? smile.gif

- de a ucide câinii rămaşi fără stăpân;

In mod cert multi romani s-ar fi bucurat daca ar fi reusit sa duca pana la capat treaba asta

- de a înjura greviştii din Transporturi pe treptele ministerului atunci când conducea această instituţie.

Pai nu meritau? Cam asa ar trebui tratati in general toti grevistii atunci cand fac vreo greva ilegala, cum a fost in cazul respectiv. jamie.gif

Marduk
Nu grevistii trebuie tratati asa ci liderii de sindicat. Io am ce am cu asta de la metrou, m-ar interesa sa stiu cum a ajuns omul asta atat de bogat si cum se face ca poate el sa paralizeze cand vrea pixul lui un oras intreg.
March
Raspunsuri arogante tipic pedeliste.
Ce conteaza ca i-a injurat pe sindicalisti .. ca a facut-o tiganca imputita pe fata aia...ca l-a pleznit pe baietasul ala...ca i-a zis ziaristei alea sa se intinda pe masa ca s-o faca... ca si-a dat cuvantul si l-a incalcat...ca este un om fara onoare...Nu conteaza nimic. Pentru ca e "Jupanul" nostru si gata...
abis
QUOTE(March @ 10 Jun 2010, 03:27 PM) *
Ce conteaza ca i-a injurat pe sindicalisti .. (nu conteaza ca i-a injurat prin 1997 pe unii care faceau o greva ilegala, o meritau; daca nu ma insel, stiai si in 2004 ca i-a injurat si tot l-ai votat) ca a facut-o tiganca imputita pe fata aia...era o discutie privata cu sotiaca l-a pleznit pe baietasul ala...(te referi la filmul ala trucat prezentat de Patriciu?ca i-a zis ziaristei alea sa se intinda pe masa ca s-o faca...o ziarista l-a intrebat daca stie ce trebuie sa faca pentru a resuscita pe cineva; Basescu i-a raspuns ca daca se intinde pe masa ii arata cum se face resuscitarea; vai ce grozavie a spus... ca si-a dat cuvantul si l-a incalcat...a promis ca demisioneaza daca este suspendat si s-a razgandit? foarte bine, era o greseala sa demisioneze atuncica este un om fara onoare...Nu conteaza nimic. Pentru ca e "Jupanul" nostru si gata... nu te-ai prins inca? laugh.gif Acuza-l pentru lucruri reale si serioase, nu pentru idiotenii ca astea


March
Dupa ce ieri le dadea judecatorilor CC indicatii pretioase, astazi "Jupanul" pedelistilor isi permite sa ceara Parlamentului sa dezbata motiunea de cenzura sambata acum si nu martea viitoare cum a stabilit conducerea Parlamentului !

Preşedintele Traian Băsescu şi-a permis să le trimită celor doi şefi ai Camerelor Parlamentului câte o scrisoare prin care le spune când trebuie dezbătută moţiunea ce cenzură a PSD. În opinia sa, moţiunea de cenzură trebuie dezbătută sâmbătă şi nu marţi. În acest moment, Roberta Anastase, preşedintele Camerei Deputaţilor se zbate să convoace Birourile Permanente reunite şi încearcă să îl convingă pe preşedintele Senatului să co-semneze convocarea acestei şedinţe de BP. Preşedintele susţine că în Constituţie ar fi vorba de zile calendaristice şi nu zile lucrătoare. Opoziţia spune că nu e aşa .
( Iosef Buble )

Incearca sa trateze Parlamentul dupa cum face cu servilul lui partid !
abis
Uite scrisoarea:

„In virtutea atributiei de a veghea la respectarea Constitutiei si la buna functionare a autoritatilor publice, prevazute la art. 80 alin. (2) din Constitutie, va atrag atentia asupra urmatoarei situatii:

In data de 7 iunie a.c., Guvernul si-a angajat raspunderea in fata Parlamentului pe proiectele de lege care vizeaza masuri de austeritate impuse de situatia economica a tarii. La data de 9 iunie a.c., motiunea a fost prezentata in sedinta comuna a celor doua Camere ale Parlamentului. Conform art. 113 alin. (3) din Constitutie, motiunea de cenzura se dezbate dupa 3 zile de la data cand a fost prezentata in sedinta comuna a celor doua Camere. Contrar acestei prevederi constitutionale, Parlamentul a stabilit dezbaterea motiunii in data de 15 iunie a.c., la 6 zile de la prezentare.

Cu privire la modul de calcul al termenelor pe zile prevazute de textele constitutionale, Curtea Constitutionala s-a pronuntat in jurisprudenta sa (Decizia nr. 233 din 10 decembrie 1999 sau Decizia nr. 89 din 26 ianuarie 2010) stabilind ca "sunt termene care privesc desfasurarea raporturilor constitutionale dintre autoritatile publice si, prin urmare, in masura in care nu se prevede altfel in mod expres, nu se calculeaza pe zile libere". In dreptul public, termenele se calculeaza "...pe zile calendaristice, in sensul ca se include in termen si ziua in care el incepe sa curga si ziua cand se implineste...".

In consecinta, va solicit, in temeiul atributiilor constitutionale pe care le am, respectarea procedurii stabilite de Constitutie si de Deciziile Curtii Constitutionale sus-mentionate.”



Ce scrie in Constitutie:

ARTICOLUL 113

Motiunea de cenzura

(3) Motiunea de cenzura se dezbate dupa 3 zile de la data când a fost prezentata în sedinta comuna a celor doua Camere.


De miercuri pana marti e ceva mai mult de trei zile...
Deci, care este greseala lui Basescu daca atrage atentia Parlamentului ca decizia de a dezbate motiunea marti incalca Constitutia? Si daca cere ca prevederile Constitutiei sa fie respectate?

De ce este numit "dictator" pentru acest lucru?
Marduk
QUOTE(March @ 10 Jun 2010, 03:27 PM) *
QUOTE
Raspunsuri arogante tipic pedeliste.

Ai dreptate erau mai subtile raspunsurile psd-istilor, gen matusa tamara rofl.gif
QUOTE
Incearca sa trateze Parlamentul dupa cum face cu servilul lui partid !

Cum poate sa-si permita asa ceva? un marinar spanchiu care s-a pus sa strice jocurile boierilor, jos cu el, sa-i aratam noi cine suntem, mama lui.


QUOTE(abis @ 10 Jun 2010, 06:09 PM) *
De ce este numit "dictator" pentru acest lucru?

Pentru ca nu este dar trebuie ca poporul sa-l perceapa ca atare, orice, oricum cu orice pierderi, pentru al denigra pentru al scoate din istorie pe usa din dos, asta deoarece si-a permis sa se lege de mofiotii politicii romanesti. Basescu pana la urma pare a fi tratat ca unul care a tradat cauza, unul care a defectat si toti il vor distrus, terminat.
March
QUOTE(abis @ 10 Jun 2010, 06:09 PM) *
De miercuri pana marti e ceva mai mult de trei zile...
Deci, care este greseala lui Basescu daca atrage atentia Parlamentului ca decizia de a dezbate motiunea marti incalca Constitutia?

Articolul 113 din Constituţie spune că acest lucru trebuie să se întâmple "după trei zile de la citirea moţiunii". Dilema este aceea dacă textul constituţional se referă la 3 zile calendaristice sau trei zile lucrătoare.
Binenteles ca "Jupanul" interpreteaza Constitutia cum vor muschii lui pentru ca :

vrea ca dezbaterea moţiunii să se desfăşoare sămbătă, pentru că se aşteaptă, pe de o parte, ca mai mulţi parlamentari să absenteze în acea zi, dar şi pentru că în acest fel ar da peste cap planurile sindicatelor, care au anunţat un mare protest pentru ziua de marţi, susţin surse din Opoziţie

Asa ca smecheria nu-i tine !
March
QUOTE(Marduk @ 10 Jun 2010, 06:31 PM) *
si-a permis sa se lege de mofiotii politicii romanesti.

Cum ? I-a dat jos pe mafiotii pedelisti ? Astia despre care mass media numai pridideste sa scrie de ceva timp ? Ei, daca e asa o sa ma gandesc sa-mi mai indulcesc critica la adresa lu' nea Basea ! laugh.gif
abis
QUOTE(March @ 10 Jun 2010, 06:41 PM) *
Binenteles ca "Jupanul" interpreteaza Constitutia cum vor muschii lui....

Nu cum vrea muschii lui, ci conform jurisprudentei Curtii Constitutionale.

Reiau:

Curtea Constitutionala s-a pronuntat in jurisprudenta sa (Decizia nr. 233 din 10 decembrie 1999 sau Decizia nr. 89 din 26 ianuarie 2010) stabilind ca "sunt termene care privesc desfasurarea raporturilor constitutionale dintre autoritatile publice si, prin urmare, in masura in care nu se prevede altfel in mod expres, nu se calculeaza pe zile libere". In dreptul public, termenele se calculeaza "...pe zile calendaristice
Johann_Moritz
Eu cred ca ii e frica. Ii e frica ca peste weekend s-or mai cumpara niste tradatori.
Sau, ca se pregateste sa atace motiunea la CCR (daca trece).
Sau, ca,daca Romania rateaza transa cu FMI, cauta sa dea vina pe Parlament ca a intarziat legile.

Cam astea sunt cele 3 teorii care umbla prin targ.

Marduk
Lui Basescu sa-i fie frica? mai degraba ii e sila cand vede mocirla asta din Romania, josnicia unora care vor cu orice pret sa fie in fata sa dea bine la camere sa arate "prostimii" cum lupta ei pentru binele poporului cu tiranul de Basescu. Eu cred ca motiunea nu va trece, daca va trece atunci ar trebui sa ne fie frica la toti. Daca motiunea va trece si va cadea guvernul abia astept sa-i vad la treaba pe cei care azi il vor pe Basescu terminat, tare-s curios ce programe au ei pentru salvarea natiei.
Johann_Moritz
QUOTE(Marduk @ 11 Jun 2010, 08:32 AM) *
Lui Basescu sa-i fie frica? mai degraba ii e sila cand vede mocirla asta din Romania, josnicia unora care vor cu orice pret sa fie in fata sa dea bine la camere sa arate "prostimii" cum lupta ei pentru binele poporului cu tiranul de Basescu. Eu cred ca motiunea nu va trece, daca va trece atunci ar trebui sa ne fie frica la toti. Daca motiunea va trece si va cadea guvernul abia astept sa-i vad la treaba pe cei care azi il vor pe Basescu terminat, tare-s curios ce programe au ei pentru salvarea natiei.

Lui Basescu sa-i fie sila? Eh, asta ar insemna ca si gandacului de balegar sa-i fie sila de balegar. Pai omul in mocirla asta a crescut si din ea s-a hranit si se hraneste. N-are cum sa-i fie sila.
In rest, nu te contrazic. Tragand linie, pt. a evita alte dispute sterile, eu as prefera ca motiunea sa cada si apoi sa se procedeze la remanierea Guvernului. E clar ca Basescu nu il vrea plecat pe Boc si, oricum, o schimbare a premierului ar lungi inutil si daunator situatia de criza politica. Imi aduc aminte de Johannis contra Croitoru si de sterilul acelei dispute. Cum nu ma mai intereseaza cine are si cine n-are dreptate sau dreptul de a numi premieri, etc, cred ca ar fi mai bine sa il pastreze pe Boc premier si sa puna oameni competenti la ministerele cheie. Daca pica Guvernul iar ne asteapta o lupta intre berbeci cu capate tari si seci, intr o opozitie care nu stie decat sa sicaneze si un Basescu care trebuie sa aiba intotdeauna dreptate si control. Sa se duca dracu' toti, dar intr-un mod care sa ne afecteze cat mai putin.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.