Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
MIA
QUOTE (March @ 30 Oct 2005, 08:25 PM)
La emisiunea "Zig-zag" de pe Antena 1, cel mai faimos ziarist pitic peltic o are ca invitata pe cea mai "faimoasa" Blonda din Romania tongue.gif

O emisiune incredibil de decentă şi moderată de-altfel ! smile.gif
March
QUOTE (MIA @ 30 Oct 2005, 10:39 PM)
QUOTE (March @ 30 Oct 2005, 08:25 PM)
La emisiunea "Zig-zag"  de pe Antena 1, cel mai faimos ziarist pitic peltic o are ca invitata pe cea mai "faimoasa" Blonda din Romania  tongue.gif

O emisiune incredibil de decentă şi moderată de-altfel ! smile.gif

Pai asta a remarcat si Tristoiu . Ca gagica era imbracata decent la emisiunea lui !! laugh.gif
nefertiti-old
Pai gagica are acum o campanie bine dirijata. spoton.gif
nefertiti-old
Despre cum seduce si abandoneaza Basescu...

Galeria parasitilor incepe cu Petre Roman, inventatorul lui politic si parintele ideii de fronda interna dupa ‘90. La adapostul popularitatii inertiale, imbibata de faimosul pulover, tinarul si straniul comandant de la Transporturi s-a miscat dezinvolt in retorici admirative (Petre, esti cel mai bun!) si s-a consacrat ca succesor. Au urmat zece ani ...
Michelle
infidelitatatile astea pe linga alicele din ouale lui Sarbu ...sunt cit de cit mai umane! tongue.gif
nefertiti-old
Nu sunt de aceeasi parere.

Dar orice scuza e buna pentru Basescu, nu? wink.gif
Michelle
...draga mea pui prea mult suflet...cind te casatoresti se presupune ca, de buna credinta fiind, faci un legamint la biserica in fata lui Dumnezeu si o hartie la primarie de mai mica sau mai mare importanta ...si cu toate astea sunt oameni care se despart sau calca stramb ...de ce ar fi in relatiile interumane stabilite intre politicieni mai multa fidelitate si devotament...eu zic ca in politica mai mult ca in alte domenii fiecare e pe cont propriu si nu e loc de sentimente; politica e ca o scena de teatru iar politicienii niste actori ...iar noi alegatorii- simpli spectatori...avem voie sa parasim sala doar o data la 4 sau 5 ani.
abis
QUOTE (nefertiti @ 3 Nov 2005, 10:03 AM)
Nu sunt de aceeasi parere.

Dar orice scuza e buna pentru Basescu, nu?  wink.gif

Pai sa le luam pe rand:

1. Petre Roman era, din punct de vedere politic, terminat, dupa procentele scoase la prezidentialele din 2000. Prezenta lui in fruntea PD ar fi atarnat ca o piatra de moara. Basescu nu l-a injunghiat pe la spate, ci l-a invins intr-o competitie directa. Nu vad ce i s-ar putea reprosa marinarului.

2. Duvaz, Sassu si Simona Marinescu nu au fost "impinsi" de Basescu spre PSD. Ei singuri au fost cei care s-au saturat de opozitiei si au preferat sa migreze spre partidul aflat la putere. Toti trei erau membri in conducerea PD cand au decis sa schimbe barca.

3. Ciorbea a fost "abandonat" pentru ca era un premier ineficient. Nu stiu la ce anume se refera autorul articolului cand il trece in randul celor "sedusi si abandonati" pe Constantinescu.

4. Gusa a plecat singur din PD pentru ca mai vechii membri nu au fost entuziasmati de ideea de a-l vedea presedintele partidului. Basescu era deja la Cotroceni si, chiar daca ar fi avut vreo implicare subterana in aceasta decizie, parerea mea este ca nu poti emite in mod justificat pretentii la presedintia unui partid atunci cand abia te-ai inscris in el.

5. Videanu si Blaga, abandonati? laugh.gif

6. Tariceanu si-a facut-o cu mana lui. El a fost cel care a incalcat intelegerile din Alianta, acum nu face decat sa culeaga ceea ce a semanat.

7. Bucurestenii au fost cei care l-au propulsat la Cotroceni. Daca cei care l-au sustinut la primarie ar fi vrut sa ramana la primarie, votau cu Nastase...


Cred ca un repros intemeiat la adresa lui Basescu ar putea fi facut pentru ca a ascuns interventia lui Tariceanu la Botos... Asta este, cu adevarat, o greseala grava.
March
Al devil.gif Prim-Chelbos ! Arunca cate o petarda si... hop politicienii damboviteni sar in sus ! Cand din dreapta, cand din stanga ! laugh.gif Macar asta le arunca el , direct, pe fata ! Pe cand ex-Cotrocelu baga numai fitile tip bolsevic ! Ca sa nu strice fata partidului iubit ! mad.gif
Michelle
Parerea mea e ca acest scandal l-a declansat Patriciu si asta inainte de alegerile generale cind s-a facut rocada Stolojan-Basescu si el umbla pe la televiziuni exprimindu-se un pic "cam liber" despre aceasta solutie a Aliantei cum ca n-ar fi tocmai solutia potrivita. Basescu i-a tras-o o data lasind lucrurile sa evolueze natural cind cu cercetarea afacerilor Rompetrol...si de-atunci ataca institutia prezidentiala oarecum subteran ,atacind consilierii.Eu zic ca ar trebui cineva sa-l puna sa-si vada de treaba!
nefertiti-old
Abis, alea nu-s argumente, Basescu n-a invins pe nimeni in lupta dreapta, si-a tradat pe rand colaboratorii. Asta spune multe despre caracterul unui om. Ok, in politica e permis orice, se spune. Exista, insa, si niste limite. Dar o sa il judece alegatorii data viitoare.

edit: Michelle, sa evolueze natural? Pai i-a tras-o cu buna stiinta si intentie, care natural? laugh.gif
Michelle
natural...adica pe intortocheatele cai ale justitiei din Romania...adica sub deviza noi intai te bagam la rece si dupa aia ne cerem scuze ca v-am retinut degeaba.Acuma, in paranteza fie zis ...daca n-ar fi fost manjit dosarul lui Patriciu ,i-ar mai fi tremurat lui pantalonii zilele acelea ?eu zic ca doar l-a avertizat prin asta sa se potoleasca, numai ca dansului se pare ii place mai mult cardasia cu maharii din PSD decit alianta cu marinarul.Oare de ce? wink.gif
nefertiti-old
Eu nu pledez pentru Patriciu si nevinovatia lui, ca ce invarte el si cum se foloseste de Ziua pentru asta, se cam stie de multi ani. Dar nu imi place lipsa de caracter a lui Basescu. Mai prin primavara, Basescu declara pe un ton de justitiar calare pe un cal alb: "Nu este permis nici unui om politic sa intervina, creand presiune publica asupra structurilor justitiei." Si uite ce face el in realitate. Nu ca prin unele medii asta nu se stia, dar e bine ca s-a facut publica treaba.
MIA
QUOTE (nefertiti @ 3 Nov 2005, 11:33 AM)
Abis, alea nu-s argumente, Basescu n-a invins pe nimeni in lupta dreapta, si-a tradat pe rand colaboratorii.

Nu sunt de-acord la faza cu tradarea colaboratorilor. rolleyes.gif

Nu ca nu a facut Basescu si astfel de faze dar genul asta de tradari si cirdasii au cam dominat scena politica romaneasca in ultimii 15 ani asa ca probabil poate fi gasita scuza ca na ... daca nu o facea el il tradau aia primii ... tongue.gif - si oricum per ansamblu nu mi se pare ca Basescu a fost mai "tradator" ca altii.

Problema cred ca e mai degraba ca Basescu a promovat tot felul de cvasi-nulitati ( precum E. Boc ) pe criterii cit se poate de absconse ... probabil in principal pentru ca i se aratau foarte loiali. unsure.gif
abis
QUOTE (nefertiti @ 3 Nov 2005, 11:33 AM)
Abis, alea nu-s argumente, Basescu n-a invins pe nimeni in lupta dreapta, si-a tradat pe rand colaboratorii.

Pe Roman nu l-a tradat. L-a invins intr-o competitie interna si, din cate stiu, corecta, in PD. Pe Duvaz, Sassu, Marinescu nu i-a tradat, mai degraba invers, ei au tradat trecand la PSD. Pe Gusa, Videanu, Blaga nici atat. Scuza-ma, dar nu pot fi de acord cu tine in privinta asta. A trada inseamna a insela pe cineva pactizand cu dusmanii acestuia. Basescu nu a facut asa ceva niciunuia dintre cei de mai sus.
QUOTE
Mai prin primavara, Basescu declara pe un ton de justitiar calare pe un cal alb: "Nu este permis nici unui om politic sa intervina, creand presiune publica asupra structurilor justitiei." Si uite ce face el in realitate

In realitate Tariceanu a sunat la Botos, nu Basescu, nu?


Pentru Basescu este insa impardonabil faptul ca a mintit:
QUOTE
Romania Libera: L-a sunat Tariceanu pe Ilie Botos sa intervina pentru Dinu Patriciu?
Traian Basescu: Nu, doamna (rade - n.r.)! Nu l-a sunat nimeni.

In SUA stii ce a patit Clinton pentru o minciuna mult mai nevinovata. Daca Tariceanu isi poate spala cat de cat onoarea demisionand, Basescu nu stiu ce ar trebui sa faca... Faptul ca nu a vrut sa declanseze o criza nu poate fi o scuza.
nefertiti-old
Da, e impardonabil. Dar noi nu suntem SUA, din pacate, de data asta. Ca sa nu mai spun ca asta e o practica 'regulata' la noi. Si? Who cares? Electoratul roman e prea imbecil ca sa-i pese.
Michelle
...pai asta a si facut ...a lasat cercetarile sa evolueze natural,in ceea ce priveste Rompetrolul. De interferat a interferat Tariceanu in treaba justitiei. Acuma ce naiba doreati de la el ?sa iasa in fata tv si sa se dezica de premier de 3 ori scuipind in san? distrugand in 2 timpi si 3 miscari o alianta, si-asa fragila, la numai citeva luni de la terminarea alegerilor . Si toate astea pentru ca PNL -ul nu e in stare sa-si faca liniste in ograda proprie si se trezesc unii sa-si dea cu parerea crezindu-se "eminentele cenusii" ale Aliantei si sa dea apa la moara in prag de alegeri unui Bombo ,Hrebe ,Geoana si alti barbati adevarati, plini de caracter
nefertiti-old
Bre, Michelle, cercetarile alea s-au facut la ORDIN. Si prin faptul ca stia de telefonul lui Tariceanu e complice.
Achernar
Degeaba-i spui unui om ca-i fraier. Pana nu si-o ia in bot se crede mare destept. N-ar fi o problema daca treaba asta n-ar costa scump. Dar costa al devil.gif de mult.
abis
QUOTE (nefertiti @ 3 Nov 2005, 12:19 PM)
Bre, Michelle, cercetarile alea s-au facut la ORDIN.

Nu stiu daca s-au facut la ordin sau nu. Dar indiferent daca au fost declansate sau nu la dorinta cuiva anume, nu cred ca poate cineva sa-i puna in carca lui Patriciu lucruri pe care nu le-a facut. Asa ca ramane de vazut cum se vor termina.
Michelle
da,mai e complice! si ..? totul e o chestiune de principiu ;s-a incalcat un principiu ,OK! si eu sunt un om cu principii si incerc pe cit posibil sa nu le calc ,dar vezi tu in politica e nitel mai greu ,uneori anumite interese sunt mai presus de principii si la momentul acela interesul era sa mentina alianta unita si nu sa o dezbine ...intre 2 rele l-a ales pe ala care i s-a parut lui cel mai putin rau...si eu ca elector cred ca a facut bine,asa cum altii mai principiali decit mine pot crede ca a facut rau.E dreptul fiecaruia sa aleaga.Pacat e ca unii nici nu se duc la vot ,darmite sa-i mai preocupe vreun principiu.
nefertiti-old
Pai da, eu cred ca a facut rau. Una sunt principiile personale, alta sunt principiile din viata publica, mai ales acea viata publica traita pe banii electoratului. Mie mi se rupe de binele si unitatea Aliantei. Sa faca asta fara sa abuzeze de puterea pe care i-o da functia si pozitia ocupata in stat!!! Nu ti se pare normal? Ca iar am ajuns in punctul in care isi rezolva rafuielile de partid folosindu-se de scaunul in care au ajuns gratie fraierilor care i-au votat. NU e normal deloc!

Si, da, nu m-am dus la vot, e si asta un fel de protest atunci cand nu ai ce alege. E dreptul meu sa optez, nu? Daca nu ma convinge nici un papagal politic, nu votez si basta. Care e problema?
abis
QUOTE (nefertiti @ 3 Nov 2005, 12:36 PM)
Pai da, eu cred ca a facut rau.

Si eu cred ca a facut rau. Ar fi trebuit sa stie ca nici un lucru nu poate fi ascuns la nesfarsit, atunci cand il cunosc (cel putin) doi oameni.
Felina
QUOTE (nefertiti @ 3 Nov 2005, 12:36 PM)
scaunul in care au ajuns gratie fraierilor care i-au votat.

hm... cum reusesti tu sa fii atat de convinsa ca ceea ce crezi tu este BINE? chiar te crezi in posesia adevarului absolut? pana una alta majoritatea romanilor sunt mai multumiti de actualul presedinte decat de ceilalti.

ti-ar place sa declar acum ca esti o fraiera pentru ca nu ai votat, ca asta e o stupizenie? cred ca nu. asa ca te rog, mai usor cu jignirile. multumesc de intelegere.
nefertiti-old
Mama draga, am vorbit la modul general. Si, da, e doar parerea mea. Si o sa repet ca sunt fraieri cei care au vazut in Basescu si oamenii lui intruchiparea corectitudinii. La asta ma refer. Poate am fost prea subtila.

p.s. Nu stiu unde am spus ca sunt convinsa ca ce spun eu e BINE. Si incearca sa nu mai iei totul personal, ca nu e prima data.
Michelle
Eu personal ma simt bine in postura de "fraiera" care l-a votat pe Basescu.Mai ales ca sunt altii si mai si ca mine, care prin absenteismul lor ar fi lasat PSD-ul sa-si mai faca 4 ani nevoile in capul nostru. Si nu,nu l-am votat pentru ca ar fi fost din punctul meu de vedere intruchiparea corectitudinii.Nici nu cred ca exista asa ceva.In fond e si el un om si ca orice om mai face si greseli.Greselile astea nu mi se par ireparabile si de-aia nici nu ma obosesc sa-i caut scuze.
nefertiti-old
Sa-ti fie de bine daca te simti bine. rolleyes.gif tongue.gif

Dar asta cu 'e si el om si mai greseste' nu merge invocata in politica. Cu atat mai putin in cazul lui Basescu, care e foarte constient de ce face.

Dar, na, asta e, fiecare are opinia lui. Eu accept mai greu compromisurile, in general.
Felina
QUOTE (nefertiti @ 3 Nov 2005, 01:00 PM)
Si o sa repet ca sunt fraieri cei care au vazut in Basescu si oamenii lui intruchiparea corectitudinii. La asta ma refer. Poate am fost prea subtila.

Ai fost mai mult decat subtila, ai spus altceva.

Cei care l-au votat pe Basescu nu l-au votat pentru ca au vazut in el "intruchiparea corectitudinii", cum zici tu, ci pentru ca au avut de ales intre el si cei vechi, care au demonstrat cu varf si indesat ca au facut orice, numai bine tarii nu (si inca atatia ani). Unii au ales doar 'altceva'. Altii au vazut in Basescu un om integru, pe picioarele lui, altii l-au vazut un tip descurcaret.
Michelle
QUOTE (nefertiti @ 3 Nov 2005, 02:15 PM)
Cu atat mai putin in cazul lui Basescu, care e foarte constient de ce face.


Sa intelegem ca toti ceilalti politicieni au ca scuza pentru faradelegile si greselile lor faptul ca nu prea sunt constienti de ceea ce fac?
nefertiti-old
Nu, nu e o scuza pentru nimeni. Tu o invocai in cazul lui Basescu.
abis
QUOTE (Felina @ 3 Nov 2005, 01:26 PM)
Cei care l-au votat pe Basescu nu l-au votat pentru ca au vazut in el "intruchiparea corectitudinii", cum zici tu, ci pentru ca au avut de ales intre el si cei vechi, care au demonstrat cu varf si indesat ca au facut orice, numai bine tarii nu

thumb_yello.gif

Exact din acest motiv desi spun ca Basescu a gresit grav mintind in interviul ala, nu voi regreta nici o secunda ca l-am votat pe el si nu pe Nastase!
nefertiti-old
Ok, a fost investit cu incredere si tocmai de aceea cred ca ar trebui sa nu isi dezamageasca alegatorii.
March
Alegerea lui Popeye ca presedinte i-a dat peste cap toate masinatiunile jagardelei politice care este acest Patriciu ! Daca il zgarai putin incep sa puta afacerile pe care le-a facut in subteran cu pesedeii ! Si nu de ieri de azi ! Si parca el a spart PNL de vreo doua ori ?!! Iar Tariceanu se simte cam stingher intre cei doi ! Si stie el bine de ce ! Si presedintele la fel !
Michelle
QUOTE (nefertiti @ 3 Nov 2005, 02:33 PM)
Nu, nu e o scuza pentru nimeni. Tu o invocai in cazul lui Basescu.

imi pare rau ,dar mistifici si amesteci lucrurile ..eu am spus altceva!in nici un caz ca Basescu a dat dovada de inconstienta.Eu am vorbit ca e posibil sa fi facut o greseala strategica care l-a costat , nu i-am cautat scuze . jamie.gif N-am zis ca greseala se scuza prin cutare sau cutare ,asa cum nu cred ca nimeni pe lumea asta nu e mai presus de greseala ...asa din punctul meu de vedere numai Dumnezeu este.Si repet nu pentru ca ar fi perfect l-am ales si nu consider ceea ce a facut nici macar lipsa de caracter ci dimpotriva,prin faptul ca si-a respectat partenerul de alianta eu continui sa-l apreciez.Iar principiile in politica le-au incalcat Tariceanu si Patriciu!
nefertiti-old
QUOTE (Michelle @ 3 Nov 2005, 11:14 PM)
Iar principiile in politica le-au incalcat Tariceanu si Patriciu!

Plus Basescu!

Iar la Basescu si Tariceanu e un gest nescuzabil, pentru ca ocupa functii in stat. Patriciu e doar un om politic si de afaceri, care nu papa bani stand intr-un scaun finantat din bani publici.

E dreptul tau sa ai ce opinie vrei. Eu ma asteptam doar ca alegatorii lui Basescu sa aiba coloana si sa recunoasca cand idolul lor greseste. Abis e un bun exemplu. thumb_yello.gif
Michelle
Mai bine ai recunoaste tu in mod franc ,ai o obsesie personala cu Basescu ,caci vad ca alte compromisuri facute pe scena politica nu te deranjeaza asa tare! Si slava domnului ca material nu ducem lipsa. wink.gif
Eu cred ca ce se joaca acum e un joc de sah cu mutari grele din care in curand Tariceanu va fi obligat sa-si dea demisia si mi-e teama ca iar o sa-l acuzi pe Basescu ca nu e corect si "isi injunghie "partenerii pe la spate. Sa nu zici ca nu ti-am zis! tongue.gif

Ah si sa nu uit! profit de aceasta ocazie si acest topic sa-i urez ani.gif presedintelui Romaniei,astazi este ziua domniei sale! wink.gif
nefertiti-old
Franc, nu am o obsesie cu Basescu. Dimpotriva, desi nu l-am votat devil.gif , a fost singurul om politic pe care l-am apreciat pana la un moment dat. Dar cand greseste, greseste si basta!
abis
QUOTE (Michelle @ 3 Nov 2005, 11:56 PM)
in curand Tariceanu va fi obligat sa-si dea demisia

Esti super-optimista... Nu-l lasa Patriciu sa demisioneze, orice ar fi...
March
QUOTE (nefertiti @ 4 Nov 2005, 01:04 AM)
Franc, nu am o obsesie cu Basescu. Dimpotriva, desi nu l-am votat devil.gif , a fost singurul om politic pe care l-am apreciat pana la un moment dat. Dar cand greseste, greseste si basta!

Asa,asa , nu te lasa ! Trage cu toate armele ! biggrin.gif
March
He-he-he ! N-ati scapat de ea ! laugh.gif I-auziti aici !

Udrea vrea functie in PD tongue.gif
Cucu Mucu
Dooomnilor, sa il anunte cineva pe dom'presedinte ca au inceput lucrarile la podul de la Ramnicu Sarat. Asteptam elicopterul prezidential cu suflete pline de emotie vibranta si cu "cravetile portocalii cu tricolor" fluturand in vant pentru al nostru iubit conducator.
March, madam Udrea s-ar putea sa aiba functie in PD - Cezar Preda a invitat-o sa adere la PD Buzau. Zice ca are valoare...de unde stie el? O fi atentat la consiliera sefului?
bunicu'Gilbert
Nu stiu daca l-ati urmarit aseara pe Turcescu la 100%. L-a avut invitat pe Radu F Alexandru de la liberali. Acesta a avut curajul sa recunoasca ca pnl-ul nu stie sa foloseasca actuala locomotiva politica=Traian Basescu. Cea mai grava si realista afirmatie este ca acest partid nu detine o personalitate politica de talia actualului presedinte, care la o adica sa-i poata tine contra. Deci cu si fara greseli dl presedinte este unul dintre marii politicieni. Dar tot Radu F Alexandru afirma aseara: puterea imbata, ia mintile si te face sa uiti tot ce ai promis.... aviz liberalilor.
Pana in prezent a trecut un an si toti politicienii de la putere nu au reusit decat un singur punct din ce au promis: 16% impozit pe salarii (reactia patronilor: ne-au micsorat salariile- deci tot acolo unde am fost in 2004 sau chiar mai jos).
nefertiti-old
QUOTE (mariusc2 @ 10 Nov 2005, 09:21 AM)
Dooomnilor, sa il anunte cineva pe dom'presedinte ca au inceput lucrarile la podul de la Ramnicu Sarat. Asteptam elicopterul prezidential cu suflete pline de emotie vibranta si cu "cravetile portocalii cu tricolor" fluturand in vant pentru al nostru iubit conducator.

rofl.gif rofl.gif spoton.gif
abis
QUOTE (bunicu'Gilbert @ 10 Nov 2005, 09:39 AM)
puterea imbata, ia mintile si te face sa uiti tot ce ai promis.... aviz liberalilor

Uite aici un cometariu in legatura cu chestiunea asta...
Leonardo
Daca nu ma insel Radu F Alexandru a fost si pe la PD inaintel de liberali.
Oricum nu conteaza dar exista si alta intrebare: nu cumva Basescu a acaparat din pozitia pe care o detine intreaga imagine a Aliantei DA? De ex. la pedisti mai gasiti vreo personalitate care sa-i faca fata lui Basescu? Boc este un yesman perfect, altul?

Promisiunile electorale au fost facute de catre Alianta si nu de catre liberali. Guvernul in afara de primul ministru mai are si alti ministri de diverse culori politice. Chiar crede cineva ca Tariceanu este un autocrat care ii tine in mana pe toti si nu-i lasa sa-si faca treaba pe la ministere? Basescu dimpotriva, din postura unei pozitii relaxate are timp sa-si cultive imaginea si nu are prea multe retineri sa caute tapi ispasitori daca lumea e nemultumita. A batut-o-n cap cu anticipatele vreo juma' de an punand presiune inclusiv pe guvern care era primul vizat de desfiintare in caz ca mergeam iar la vot. Nu credeti ca asta a franat oarecum bunul mers?
Sa ne uitam un pic la perioada Traian Basescu primarul Capitalei: aceleiasi grija fata de imaginea proprie, aceleasi discursuri de a da vina pentru nerealizari pe consiliul local, pe primarii de sectoare, pe puterea ostila...In schimb asa cum ca presedintele a facut n vizite inutile la amaratul ala de pod si ca primar avea grija sa aprinda luminile de sarbatorile de iarna.
Nu sunt anti Basescu si nici pro Tariceanu dar stiu ca oricat ai vrea nu poti sa faci nimic durabil cand esti mereu impuns pe la spate de aliatul tau principal care ti-a promis dragoste vesnica in alegeri. Cred ca Tariceanu va ceda in cateva luni si va veni Stolojan care e dorit de Basescu. L-am apreciat pe Stolojan mult, dar miscarile ciudate facute de el in ultimul an m-au cam pus pe ganduri.
abis
QUOTE (Leonardo @ 10 Nov 2005, 10:44 AM)
De ex. la pedisti mai gasiti vreo personalitate care sa-i faca fata lui Basescu?

Cum adica sa-i faca fata? Sa i se opuna? Cum ar putea-o face, din moment ce fara Basescu astazi PD-ul ar fi fost in opozitie, poate nici macar n-ar fi intrat in parlament?
QUOTE
A batut-o-n cap cu anticipatele vreo juma' de an punand presiune inclusiv pe guvern care era primul vizat de desfiintare in caz ca mergeam iar la vot. Nu credeti ca asta a franat oarecum bunul mers?

Eu cred ca ar fi mers mai bine daca ar fi fost anticipate in vara. Guvernul ar fi capatat un sprijin mult mai puternic in parlament si nu ar fi fost nevoie ca Tariceanu sa negocieze cu PSD-ul.
QUOTE
oricat ai vrea nu poti sa faci nimic durabil cand esti mereu impuns pe la spate de aliatul tau principal care ti-a promis dragoste vesnica in alegeri

Tariceanu a fost "impins de la spate" sa faca ceea ce a promis in alegeri si, in plus, ceea ce au convenit impreuna partidele aliate... Decizia de a face anticipate s-a luat in forurile de conducere ale PD si PNL, separat. Tariceanu s-a razgandit la sfatul (sau la ordinul?) lui Particiu...
QUOTE
Tariceanu va ceda in cateva luni si va veni Stolojan

Cu cat mai repede se face schimbarea, cu atat mai bine... Numai sa nu fie prea tarziu peste cateva luni... Desi nu cred ca lui Tariceanu ii va permite Patriciu sa demisoneze. Cine sa-i mai protejeze afacerile?
March
Cand lucrurile se mai potolisera , hop vine Tariceanu in Parlament sa-si arate muschii cu declaratia aia ! Apoi vizita asta penibila la guvern a lui Patriciu ! Asta este un individ dubios, lucreaza in subteran pentru interesele grupului lui. Si pune paie pe foc in continuu ! Iar Tariceanu e jalnic !
Leonardo
Sa-nteleg ca atat timp cat traieste Basescu PD va fi o masa amorfa in anexa domniei sale? Scuze dar numai Carmaciul le stia pe toate si trasa directive de unul singur pentru ca toti ii erau datori. Ma refeream la faptul ca nu e nimeni in PD care sa-l mai aduca cu picoarele pe pamant cand mai greseste. Sunt aproape convins ca Basescu zice si ailalti aplauda, de aceea si-a ales consilier pe doamna aceea blonda, de aceea in guvern era sa-si faca loc la Integrare domnisoara aceea din Primaria capitalei etc.
Sigur ca sunt multe metode de a conduce, dar sincer eu m-am cam saturat de Tatuci dupa amar de ani sub Nea Nicu si destui sub Nea Nelu.

Poate ca anticipatele erau solutia, dar cred ca daca Basescu dorea cu adevarat asta ar fi procedat mai cu tact. Asa impresia mea a fost de manevra in alte scopuri. Si la urma urmei ce crezi ca rezulta mai bun dupa anticipate? Pana acum guvernul si-a promovat politica fara oprelisti, au fost schimbati procurori sef, seful de la PNA, s-a schimbat regulamentul de numire a acestora...Nu e suficient, Nea Traian vrea tot, inclusiv presedentia Camerelor, majoritate absoluta...nu-ti miroase a dictatura? In democratie e normal sa existe un anumit echilibru, sa privim la tarile din jurul nostru, la altii mai breji...nicaieri nu exista ceea ce vrea el. Chiar nu poti conduce altfel? Repet, au cam facut ce-au vrut. Cum iti explici ca inca nu se vad mari corupti? Numai pentru ca Tariceanu e omul negru si Patriciu eminenta cenusie? Sa fim seriosi, nu s-au prins nici alti evazionisti din opozitie, nici altii marunti, dupa aproape un an de DA nu s-a intamplat altceva decat schimbari de persoane si tevatura pentru presa. Aa, era sa uit, au facut ceva praf la fotbal ca sa apara Gigi Becali si mai des la OTV.

Mai al naibii don Patriciu, ajunse primul hotoman al tarii, master of puppets din guvern. Madam Macovei de la Justitie e de-a lui Basescu, ea a numit sefii la PNA. Chiar toti sunt aserviti brusc lui Patriciu? Pana acum cateva luni erau oamenii PSDului, acum ai lui Patriciu, la anul o sa fie ai lui Munaf samd...scuze avem.Parerea mea e ca asta cu Patriciu si Tariceanu este pentru masele largi. Adica spune Presedintele, scrie presa, stie toata lumea dar nu se poate face nimic pentru ca Tariceanu omul lui Patriciu e prim ministru. Justitia e independenta si controlata deja de Nea Traian dar Tariceanu e cuiul lui Pepeplea. Bun, ramane Patriciu liber, dar ailalti, miile de evazionisti, hoti de calibru mediu? Si sa nu uitam ca Patriciu a rezistat si sub conducerea PSD, sunt ferm convins ca nu va intra la racoare nici dupa debarcarea lui Tariceanu. Mai vorbim, dar o sa vedeti ca se da la fund toata afacerea dupa ce nea Traian isi atinge scopul.

Din partea mea sa schimbe ce vor, e un razboi de uzura pe care-l duce Nea Traian pentru a-i epuiza pe toti si sa ramana el Comandantul Suprem. Ma oboseste asta, m-am obisnuit cu autocrati, m-am obisnuit ca in fruntea Romaniei sa fie smecherasi si smenari asa ca...sa faca absolut ce vor, eu nu mai astept de mult nimic bun 'de Sus'.
nefertiti-old
Bine ai venit in tara tuturor posibilitatilor, in tara in care se traieste din ce in ce mai bine!
Si slava Domnului ca nu sunt singura care vede lucrurile altfel. spoton.gif
abis
QUOTE (Leonardo @ 10 Nov 2005, 11:26 AM)
Sa-nteleg ca atat timp cat traieste Basescu PD va fi o masa amorfa in anexa domniei sale?

Exista si lucruri in privinta carora PD-ul si Basescu nu au aceeasi pozitie, de exemplu schimbarea presedintilor de consilii judetene. In fond, este firesc sa aiba in general aceeasi parere, din moment ce Basescu si liderii actuali ai PDau lucrat atatia ani impreuna, au luat decizii impreuna, este clar ca gandesc in mod asemanator.
QUOTE
de aceea si-a ales consilier pe doamna aceea blonda

Doamna aceea era membra PNL.
QUOTE
cred ca daca Basescu dorea cu adevarat asta ar fi procedat mai cu tact

Adica nu a dorit cu adevarat anticipate?
Si ce inseamna "mai cu tact"?
QUOTE
nu-ti miroase a dictatura?

Nu.
QUOTE
nicaieri nu exista ceea ce vrea el

Adica, ce anume vrea?
QUOTE
Cum iti explici ca inca nu se vad mari corupti?

Ceva se misca - vezi de exemplu anchetarea lui Oprisan, trimiterea in judecata a lui Iacubov etc. Dar nu sunt nici eu multumit in privinta asta.
QUOTE
al naibii don Patriciu, ajunse primul hotoman al tarii, master of puppets din guvern

Nu o spun numai eu.

Este o realitate care nu ma bucura deloc, avand in vedere ca in urma cu un an eram un sustinator entuziast al liberal-democratilor.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.