Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Achernar
QUOTE (abis @ 20 Jul 2005, 03:13 PM)
QUOTE (Achernar @ 20 Jul 2005, 02:40 PM)
Chiar daca PNL se va dezice de Tariceanu asta nu inseamna ca avea pretentii mai mici decat ar fi avut CU Tariceanu. Ba poate chiar vor fi mai mari, ca de, situatia o permite.

Situatia este exact invers: din cauza lui Tariceanu credibilitatea PNL va fi in scadere si mai accentuata. Deja raportul dintre PD si PNL, conform sondajelor, ar fi cam 1,5 la 1 (adica invers fata de acum un an). Probabil ca in viitor raportul va fi si mai mare.

Vezi cum le dai motive sa respinga anticipatele ? Mai ai putin si sustii ca fara democrati PNL-ul nici nu va intra in parlament. Probabil ca la nivel inalt se discuta cam in aceiasi termeni.
March
Preşedintele Traian Băsescu a aprobat integral pachetul de legi privind reforma în justiţie şi retrocedarea proprietăţii.

Anterior, Curtea Constituţională acceptase ultima formă a pachetului de legi, precizând că recentele modificări operate în Parlament faţă de actele normative înaintate de guvern nu încalcă legea fundamentală în stat.

Curtea Constituţională a respins iniţial anumite prevederi propuse de guvern, considerând că ele contravin Constituţiei. Ulterior, premierul Tăriceanu a precizat că îşi depune demisia deoarece respingerea acestor prevederi înseamnă blocarea reformei în justiţie. El s-a declarat nemulţumit şi de modul în care Parlamentul a considerat că trebuie să armonizeze aceste legi cu cererile c*rţii.

Judecătorii c*rţii Constituţionale apreciază însă că art.82 din Legea privind statutul magistraţilor, în noua sa formă, este constituţional, în sensul că sintagma “vârsta de pensionare prevăzută de lege” se referă la o viitoare reglementare juridică şi că magistraţii aflaţi în funcţie la data publicării Deciziei c*rţii Constituţionale pot fi menţinuţi în activitate în condiţiile legii.
(BBC)

off-topic : este o stupiditate cenzurarea asta automata de catre HA a cuvantului " curtii " !!
MIA
QUOTE (abis @ 20 Jul 2005, 03:32 PM)
Chiar ma intreb daca in eventualitatea asta Omar Hayssam mai organiza rapirea ziaristilor. Probabil ca nu, nu mai avea nici un motiv. Doar ar fi fost in continuare protejatul autoritatilor.

In schimb acuma a fost declarat "afacerist cinstit" Yassim ... rolleyes.gif

Oricum - Hayssam mi se pare un peste destul de mic. Mai degraba recenta condamnare ( sa speram ca ramine definitiva ) a lui Vintu mi se pare de bun augur ! devil.gif
March
Cociuba,
Citeste aici sa afli cate ceva din viata personala a flebetei tale tongue.gif
cociuba
Abis
QUOTE
Cuvintele astea iti apartin... Nu e Mesia, ci doar omul care, practic de unul singur, a invins PSD-ul... Spus acum, nu mai pare mare lucru, insa incearca sa-ti aduci aminte cum era in urma cu un an: jafurile baronilor locali la ordinea zilei, presa (cu exceptia a doua-trei ziare) pusa cu botul pe labe... Cate televiziuni, in urma cu un an, tavaleau pe jos cu Puterea, asa cum o fac astazi? Cate ziare erau cumparate prin publicitate guvernamentala? S-a uitat cum cei care au indraznit la un moment dat sa trimita niste e-mailuri in care il acuzau pe Arogantu' de matrapazlacuri erau insfacati de politie pe strada?
Mi se pare ca prea usor am uitat ce a insemnat guvernarea din 2000-2004... Si riscam ca peste trei ani sa ne trezim iarasi cu ei pe cap...

-ai in totalitate dreptate,de aceea si eu l-am sustinut cat timp a fost in opozitie, si apoi l-am mai si votat,dar exista o diferenta intre Basescu inainte de noiembrie 2004 si actualul Basescu. In acest moment Basescu e la conducere (iar puterea corupe sa nu uitam... wink.gif ) iar tu Abis propriu-zis il sustii pe vechiul Basescu nu pe actualul- cel cu axa,cu marea ,etc wink.gif

QUOTE
Situatia este exact invers: din cauza lui Tariceanu credibilitatea PNL va fi in scadere si mai accentuata. Deja raportul dintre PD si PNL, conform sondajelor, ar fi cam 1,5 la 1 (adica invers fata de acum un an). Probabil ca in viitor raportul va fi si mai mare

-PD nu reprezinta nimic fara Basescu,dar PNL va merge mai departe si fara Tariceanu,PD e un fost partid FESENIST ,trecut peste noapte la populari (habar n-au pe ce lume traiesc), PNL e unul dintre marile partide istorice
PD se face ca face jamie.gif alegeri interne (cu un singur candidat) ,dar in PNL exista si opozitia fata de Tariceanu...,pentru mine PD dupa plecarea lui Roman a devenit partidul lui Basescu wink.gif
-ai dreptate referitor la raport, oamenii din oacate nu vad jocul dublu al PD si a lui Basescu.

MIA
QUOTE
E omul care de unul singur la invins pe Adrian Nastase - nu PSD-ul. 
Aici e totusi o diferenta. 

Basescu nu a facut mai nimic,alegatori au hotarat, societatea civila e cea care a scos din amortire scena politica, rolul lui Basescu nu a fost decisiv...
MIA
QUOTE (March @ 20 Jul 2005, 05:20 PM)
Preşedintele Traian Băsescu a aprobat integral pachetul de legi privind reforma în justiţie şi retrocedarea proprietăţii.

Eee - acuma se lămureşte şi mai bine de ce nu a mai demisionat Tăriceanu ... devil.gif

Doar nu erau proşti ăia din clientela politică a actualilor să piardă un aşa moment propice pentru un furt de proporţii. hh.gif
Oricum e interesant ce inventivi sunt politicienii români şi diversele grupuri de interese pe care le reprezintă când e vorba de inventat surse de furt ... ce e mai ciudat e că se găsesc o groază de fleţi care să le înghită gogoşile ... tongue.gif
abis
QUOTE (cociuba @ 20 Jul 2005, 10:17 PM)
Basescu nu a facut mai nimic,alegatori au hotarat, societatea civila e cea care a scos din amortire scena politica, rolul lui Basescu nu a fost decisiv...

Cum asa?! Daca in competitie cu Nastase ar fi fost altcineva, crezi ca rezultatul ar fi fost acelasi? Ma indoiesc. Cred ca nici Stolojan nu ar fi reusit sa castige, daca ar fi ramas in cursa, cu toata imaginea buna pe care o are.
Achernar
Da', dom'le ! Si Milu l-a spulberat pe nea Ion pe vremuri dar asta nu inseamna ca ulterior Milu s-a dovedit Salvatorul Patriei. Chestia e ca nea Traian n-are nici pe departe obiectivele lui Milu. Ala cand visa frumos se vedea lider regional si-alte alea. Nea Traian cand viseaza frumos se vede Conducator. Cu 'c' mare. Adica vrea sa controleze tot ce misca. Exact ce vroia si Adi, in paranteza fie vorba.
abis
QUOTE (Achernar @ 21 Jul 2005, 09:58 AM)
Nea Traian cand viseaza frumos se vede Conducator. Cu 'c' mare. Adica vrea sa controleze tot ce misca.

Nu mai spune! Si ce face pentru a "controla tot ce misca"?!
Achernar
Pai de exemplu numeste un prim ministru lipsit de calitatile necesare ocuparii acestui post.
abis
Stii ca esti amuzant? laugh.gif

Daca numea un premier care sa nu-i iasa din cuvant, ziceai ca-i dictator; daca a numit un premier care isi face de cap, zici ca vrea sa controleze tot ce misca...
Achernar
Man, ce-am afirmat eu ? 'Un premier lipsit de calitatile necesare ocuparii acestui post'. Faptul ca-i rebel sau disciplinat n-are nici o importanta. Lipsa de calitati nu-i permite premierului sa matraseasca oamenii plasati de presedinte in guvern si nici sa puna mana pe prea multe parghii ale puterii. El ar vrea, dar ...

Na c-am uitat ! Putea sa numeasca un premier care sa nu-i iasa din cuvant in conditiile in care avea nevoie de sustinerea PNL ? Vino si tu cu o ipoteza mai logica, ce naiba ...
abis
Man, conform protocolului Aliantei D.A., un partid dadea candidatul la presedintie, iar celalalt premierul. PNL l-a vrut pe Tariceanu premier, iar Basescu a respectat intelegerea. Asta e. Nu am avansat mai sus nici o alta ipoteza.

Ca Tariceanu are sau nu calitati de premier, este de discutat. Intr-adevar, este un premier fara prea mult curaj, insa da-mi voie sa cred ca nu puteau sa stie acum un an lucrul asta nici Stolojan, cand l-a lasat in loculul lui pe Tariceanu ca presedinte interimar al PNL, nici delegatii de la Congresul PNL cand Tariceanu a devenit presedinte plin, nici Basescu atunci cand l-a numit premier, nici altcineva. Nici macar un psiholog nu poate anticipa exact ce va face un om intr-o situatie imprevizibila, asa ca nu inteleg problema ta. Tariceanu a dezamagit l-a dezamagit pe presedinte, a dezamagit o mare parte a PNL-ului, a dezamagit PD-ul si marea majoritate a celor care au votat Alianta. Pe tine nu te-a dezamagit, pentru ca tu ai anticipat cu precizie totul. Si oricum ai alte optiuni politice.

In concluzie, gestul lui Basescu de a-l numi pe Tariceanu premier nu a avut la baza cine stie ce calcule sofisticate gen "Ia sa-l pun pe asta la guvern ca sigur peste sapte luni o sa faca invers decat cum vreau eu si o sa ma enerveze, iar mie imi place sa fiu enervat"...
Achernar
Basescu si Tariceanu au fost colegi in guvernul Ciorbea.
abis
Stiu.
Achernar
Deci ceva-ceva tot mai stiau unul despre celalalt ...
MIA
QUOTE (abis @ 21 Jul 2005, 11:58 AM)
Tariceanu a dezamagit l-a dezamagit pe presedinte, a dezamagit o mare parte a PNL-ului, a dezamagit PD-ul si marea majoritate a celor care au votat Alianta. Pe tine nu te-a dezamagit, pentru ca tu ai anticipat cu precizie totul. Si oricum ai alte optiuni politice.

Ceva nu pricep si vreau sa fiu sigur : Tariceanu a dezamagit doar ( sau in principal ) pentru ca a refuzat sa demisioneze dupa ce anuntase ca o va face ? rolleyes.gif
abis
Pe mine m-a dezamagit in primul rand pentru ca si-a anuntat demisia ca "irevocabila", dupa care s-a razgandit, dupa care s-a hotarat ca totusi demisioneaza, dupa care iar s-a razgandit...
March
Am mai spus-o. Cum sa faca fata functiei de P.M. cand Namoleanu a dat-o in bara ca ministru al industriilor !
( sorry, Cociuba biggrin.gif )
MIA
QUOTE (abis @ 21 Jul 2005, 03:34 PM)
Pe mine m-a dezamagit in primul rand pentru ca si-a anuntat demisia ca "irevocabila", dupa care s-a razgandit, dupa care s-a hotarat ca totusi demisioneaza, dupa care iar s-a razgandit...

Si sa inteleg ca in 7 luni de mandat asta e singura/principala cauza de dezamagire ? hmm.gif
cociuba
Achernar
QUOTE
Deci ceva-ceva tot mai stiau unul despre celalalt ...

da, ca sunt la fel... wink.gif
Abis vad ca uiti ca fara PNL,PD s-ar fi scaldat pe la 6-7%... wink.gif
abis
Si invers, la fel. Fara PD, PNL nu ar fi castigat niciodata alegerile de unul singur. Iar fara victoria lui Basescu in turul doi, singura sansa a PNL de a ajunge la guvernare era o alianta cu PSD.

Iar sansele de a numi un premier ar fi fost nule.

Cele doua partide sunt obligate sa continue impreuna.
cociuba
Abis
QUOTE
Cele doua partide sunt obligate sa continue impreuna.

ce zici de un pariu? rolleyes.gif
ca pana in vara anului viitor Alianta se va rupe?! wink.gif
March
Cociuba,
Zau ca devii suspect ! De ce ? Pai, dai de inteles ca esti un sustinator al liberalilor dar de fapt vad ca te strabate , asa, o cripto-bucurie cand prevezi destarmarea ADA ! Si cine castiga din asta , se stie bine laugh.gif
March
Unde poate duce lipsa de haloperidol la Balaceanca ohyeah.gif

Ca sa distraga atentia populatiei de la inundatii si de la criza politica

BASESCU VREA SA ÎNSCENEZE UN ATAC


Ei, prietene Cociuba, sa te aud acum ?! tongue.gif
March
Dupa portia de haloperidol, lucrurile se mai calmeaza ! ohyeah.gif


(...) Desi foloseste frica drept mijloc de propaganda, pe plan politic Vadim a devenit ceva mai conciliant fata de „debusolatul“ Basescu. Constient ca presedintele este principalul actor politic care poate provoca alegerile anticipate, Vadim a trimis cateva semnale discrete catre Cotroceni ca ar fi interesat de o colaborare, probabil o „axa a debusolat ilor“. Dupa ce a afirmat ca nu va fi el cel ce va cere suspendarea din functie a lui Basescu, asa cum o facuse cu numai o saptamana inainte, Vadim a spus impaciuitor: „Singurul lui sprijin adevarat, daca vrea sa se trezeasca, sunt eu“. Asta in pofida afirmatiei lui Basescu, facuta numai cu o zi inainte, ca nu va colabora cu PSD si PRM (Atac)
mutulica
vadim asta chiar are o problema cu teoria cosnpiratiei... oare cit se distreaza base' de declaratiile lu' asta si cit trebe sa il ia in serios?
cociuba
March
QUOTE
Cociuba,
Zau ca devii suspect ! De ce ? Pai, dai de inteles ca esti un sustinator al liberalilor dar de fapt vad ca te strabate , asa, o cripto-bucurie cand prevezi destarmarea ADA ! Si cine castiga din asta , se stie bine

sunt un sustinator al dreptei (in special al PNTCD) si din punct de vedere economic imi place liberalismul (ar trebui sa citesti pe la afaceri si economie... rolleyes.gif ) dar totodata sunt constient ca e necesar un anumit echilibru (deci avem nevoie si de stanga)
-legat de bucuriile mele gresesti amarnic,daca ai cauta posturile din timpul campaniei electorale ai vedea ca am sustinut Alianta wink.gif ,in special PNL...,dupa alegeri Basescu a inceput sa ma calce pe nervi... hh.gif
March
Ei, atunci te inteleg , daca esti sustinator al taranistilor . Ca doar Popeye a fost cel care maraia tot timpul la adresa lor pe vremea cand facea parte din guvernul cederist.
cips
Nu scriu te miri ce noutati,deseori pe mine ma lasa rece politica asta, shi nu e departe vremea cand o sa ma inghete defintiv.
Observ ca, in ciuda tuturor discutiilor de la emisiuni, forumuri, nu se intampla nimic.Deshi generalizez, poate nu e bine, dar sunt toti o apa si un pamant.Si vor sa fie in frunte doar pt. binele personal.Oameni de genu asta nu merita nici o atentie.Va urez succes la taclale.Poate in fond si la urma urmei nu vb degeaba...
abis
QUOTE (cociuba @ 23 Jul 2005, 01:15 AM)
ce zici de un pariu?
ca pana in vara anului viitor Alianta se va rupe?!

Nu fac pariu cu tine, ca e posibil sa castigi. Daca le ia Dumnezeu (ori Allah! tongue.gif ) mintile celor din PNL ori PD, este posibil ca Alianta sa se rupa; lucru care ar fi catastrofal pentru ambele partide si pentru intreaga dreapta romaneasca.
N-am mai scapa de PSD (nu de stanga, caci PSD nu este un partid de stanga) zeci de ani...

Ca ne place, ca nu ne place, asta este situatia: numai Alianta si Basescu pot pune PSD-ul cu botul pe labe...
cociuba
Abis
QUOTE
Ca ne place, ca nu ne place, asta este situatia: numai Alianta si Basescu pot pune PSD-ul cu botul pe labe...

nu-mi plac afirmatiile de genul ori esti cu noi ori impotriva noastra..., si nici nu vad in Alianta salvarea... wink.gif

dar sper sa ne reintalnim pe acest topic candva august 2006? si sa discutam din nou despre evolutia politica... smile.gif
MIA
QUOTE (abis @ 25 Jul 2005, 10:02 AM)
Ca ne place, ca nu ne place, asta este situatia: numai Alianta si Basescu pot pune PSD-ul cu botul pe labe...

Sunt curios câţi dintre alegătorii alianţei sau dintre cetăţenii români în general consideră asta vreun chichirez cu totul special şi deosebit care să merite cam orice de compromis/sacrificiu ! tongue.gif
nefertiti-old
Acu', hai sa nu ii privim pe astia ca pe salvatorii planetei, sa fim seriosi! Treaba lor e sa faca ceva bun in tarisoara asta, nu sa se balacareasca la infinit cu pesedeul. Cand a castigat, Basescu a zis sa il lasam 6 luni, pe el si pe oamenii lui, sa ne demonstreze ce pot. Ei bine, pana acum n-au demonstrat nimic.
MIA
QUOTE (nefertiti @ 26 Jul 2005, 08:36 AM)
Cand a castigat, Basescu a zis sa il lasam 6 luni, pe el si pe oamenii lui, sa ne demonstreze ce pot. Ei bine, pana acum n-au demonstrat nimic.

Eee - una alta au mai facut ei, dar din pacate smiorcaiala asta continua nu mi se pare prea O.K. ... sorry.gif
Achernar
Pai cea mai simpla metoda de a pune pesedeu' cu botul pe labe e sa administreze scumpa si iubita noastra tarisoara cu mult mai bine decat pesedistii. Ca nici un Gheorghe n-ar fi prost sa se mai uite la pesede daca 'dreapta' ar guverna in asa fel incat 'reforma', 'aderarea', 'cresterea economica' si alte perversiuni de-astea i-ar aduce o imbunatatire a nivelului de trai.

p.s : ma refer la nivelul de trai al lui Gheorghe, nu al 'dreptei'
ilie
Toate guvernele dupa '90 au fost de stanga. Care dreapta???!!! vedeti ce fac ei nu ce spun sau se declara ca sunt...
Toate aceste guverne au luat decizii si de dreapta fortati fiind de diverse organisme/organizatii.

PS. PNT-ul, traditional, era mai de stanga, asa...De dreapta erau Conservatorii, inainte de '30 si Liberalii, inainte de '40
cociuba
cand erau liberali de dreapta? wink.gif
MIA
QUOTE (cociuba @ 31 Jul 2005, 11:43 AM)
cand erau liberali de dreapta? wink.gif

După ce i-au bulit de tot pe conservatori ... smile.gif
March
Cititi aici http://evz.ro/topstory/?news_id=193906 ca sa vedeti de ce Basescu nu-i ca Iliescu. Adica ce-i in gusa si-n capusa ! ohyeah.gif Calin se pare ca e un om de paie. Daca mai erau indoieli !
Superunknown
Basescu s-a specializat in rolul de "spargator de guverne si coalitii". A facut-o cu CDR-ul, o face si acum cu guvernul Tariceanu. Isi tradeaza aliatii, isi ataca apropiatii pe la spate, e clar ca nu se poate lucra cu el. E un om pe care mai bine il ai ca dusman decit ca prieten.
Quasar
POATE ARE SI INTENTII BUNE !!!
hh.gif
March
Sa-l fi amenintat intr-adevar Ciripoi pe Popeye la telefon ?!
MIA
QUOTE (March @ 10 Aug 2005, 02:24 PM)
Sa-l fi amenintat intr-adevar Ciripoi pe Popeye la telefon ?!

Ciripoi ??? ohmy.gif

Ce-s cu formularile astea de "Romania Mare" pe tine, March ? hmm.gif

Cit despre amenintari ... or fi purtat si ei asa ... un dialog mai la nivelul docherilor din port. tongue.gif
March
MIA,
Ma dezamagesti. Sa nu stii cine e Ciripoi ?! Si de ce-l numesc asa toti ziaristii , nu numai cei de la "R.M." ?!
cociuba
poate vrei sa zici ''Nasul''... wink.gif
Basescu ,cred eu,minte... hh.gif
MIA
QUOTE (cociuba @ 10 Aug 2005, 11:47 PM)
Basescu ,cred eu,minte... hh.gif

Minte sau nu - oricum eu unul astept sa vad un dosar ceva finalizat. rolleyes.gif

Ca daca se reduce totul la o circoteca ieftina ... mai bine nu ... tongue.gif
cociuba
MIA iti amintesti sper de expresia ''paine si circ'' wink.gif pai de la Basescu avem ''sprit si circ'' rolleyes.gif
jkd
basescu minte... pt ca stie...
tariceanu e prea fraier... aaa adica sincer va mai amintiti de celebra " sa va fac hotel?"
asa ca...
March
Stiti ca exista o legatura intre Prim-Chelbosul tarii si Bombonel ?

Cocosul de aici : laugh.gif

http://evz.ro/topstory/?news_id=194466

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.