Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Michelle
Probabil ca Basescu inainte de a se duce la tribuna sa tina speechul trebuia sa vina cu 2-3 ore inainte si sa faca o triere cu toti generalii care stateau prin curte si cu nuielusa sa-i blagosloveasca pe fiecare-n parte...Tu nu! ca te stiu esti securist! Tu vino linga mine ca te stiu din copilarie etc,etc....dupa care ar fi tipat toate ziarele Basescu dictatorul si tiranul face si drege! rolleyes.gif
Ce intelegi tu March prin la dreapta lui Basescu?ca eu acolo il vad pe Blaga!! sau un alt exemplu:daca la ceremonia de ziua nationala Basescu apare in poza alaturi de Iliescu si Vacaroiu inseamna ca PD-ul a facut o intelegere secreta cu PSD-ul ??ca vreau sa stiu pina unde merg rationamentele astea securisto-vadimistice!
cocosel
QUOTE
Ce si-au spus "securistul" Voiculescu si "securistul" Basescu la Cotroceni

Eh March la asemenea Presedinte..asemenea consultari...da numai consultari nu au fost..nu vad de ce nu s-au dus la o carciuma din apropiere... ca in vremurile vechi cand se intalneau pe coridoarele de la servicii... rofl.gif
John B
Michelle, ia-o mai subtire. Presidentele nostru, care se condamna public fosta securitate prin aprobarea raportului Tismaneanu, nu avea voie sa tina alaturi de el tocmai pe fostul sef al Securitatii! NU conteaza cum a ajuns Iulian Vlad acolo. Important si foarte nociv este ca a ajuns.
March
QUOTE (Michelle @ 22 Mar 2007, 10:19 AM)
Probabil ca Basescu inainte de a se duce la tribuna sa tina speechul trebuia sa vina cu 2-3 ore inainte si sa faca o triere cu toti generalii care stateau prin curte si cu nuielusa sa-i blagosloveasca pe fiecare-n parte...Tu nu! ca te stiu esti securist! Tu vino linga mine  ca te stiu din copilarie etc,etc....dupa care ar fi tipat toate ziarele Basescu dictatorul si tiranul  face si drege! rolleyes.gif 

Comentariul tau este de o naivitate hilarianta fapt care ma scuteste de orice raspuns ! rofl.gif

Uncle Sam
QUOTE (John B @ 22 Mar 2007, 09:26 AM)
Nu avea voie sa tina alaturi de el tocmai pe fostul sef al Securitatii! NU conteaza cum a ajuns Iulian Vlad acolo. Important si foarte nociv este ca a ajuns.

Pai nu el l-a tinut alaturi. Era o festivitate organizata de altcineva. Basescu era doar musafir, invitat sa tina o cuvantare. Ca invitat nu poate face mofturi si apoi nici nu cred ca cineva i-a spus ca la festivitatea aia va fi si un Vlad Iulian. E doar o gogoasa care tradeaza insa un lucru: atat timp cat ei cauta in arhive tot felul de astfel de gogosi care pot fi speculate, le sunt clare intentiile. De parca mai era vreun dubiu.
John B
Repet, nu conteaza cum a ajuns Iulian Vlad acolo. Mi-e greu sa cred ca consilierii lui Basescu nu stiau cine va sta in prezidiu. Daca asa stau lucrurile, atunci chiar s-a inconjurat de o armata de prosti la Cotroceni
March
QUOTE (Uncle Sam @ 22 Mar 2007, 12:20 PM)
QUOTE (John B @ 22 Mar 2007, 09:26 AM)
Nu avea voie sa tina alaturi de el tocmai pe fostul sef al Securitatii! NU conteaza cum a ajuns Iulian Vlad acolo. Important si foarte nociv este ca a ajuns.

Pai nu el l-a tinut alaturi. Era o festivitate organizata de altcineva. Basescu era doar musafir, invitat sa tina o cuvantare. Ca invitat nu poate face mofturi si apoi nici nu cred ca cineva i-a spus ca la festivitatea aia va fi si un Vlad Iulian. E doar o gogoasa care tradeaza insa un lucru: atat timp cat ei cauta in arhive tot felul de astfel de gogosi care pot fi speculate, le sunt clare intentiile. De parca mai era vreun dubiu.

Aparare disperata a idolului ! laugh.gif

Pai, tetio, Serviciul de paza cat si cel de protocol al oricarei presedentii cere si verifica in prealabil lista invitatilor la tribuna in care sta presedintele. Mai ales pe cei care sunt plasati in imediata apropiere a sa. !!
Vorba lui Holmes : Elementary my dear Watson !
March
QUOTE (John B @ 22 Mar 2007, 12:40 PM)
Repet, nu conteaza cum a ajuns Iulian Vlad acolo. Mi-e greu sa cred ca consilierii lui Basescu nu stiau cine va sta in prezidiu. Daca asa stau lucrurile, atunci chiar s-a inconjurat de o armata de prosti la Cotroceni

Una din doua : ori consilierii stiau si l-au informat pe Basescu care a aprobat, ori dragii lui "baieti" i-au tras clapa oleaca ! tongue.gif Pentru a avea materiale "asiguratorii" in cazul cand vor avea zile negre !
abis
QUOTE (March @ 22 Mar 2007, 08:21 AM)
Generalul Iulian Vlad, fostul sef al Securitatii, a aparut pentru pentru prima data in public dupa 1989, intr-un cadru oficial, alaturi de presedintele Traian Basescu.

Da, au fost invitati amandoi la acelasi eveniment. Si ce daca?
cocosel
QUOTE
Vorba lui Holmes : Elementary my dear Watson !

HA-HA-HA!!!!.... nu-i asa... biggrin.gif Iulian Vlad era pe la o cazarma din preajma si daca a vazut ca e rost de mici si alte de-a le gurii s-a bagat si el acolo in multime...si culmea ca impins de gloata a ajuns in fata unde hop era si Prezidentul care glasuia de zor...acuma ce sa faca sa se retraga era lipsa de bun-simt asa ca a tras si el o poza de grup sa le-o arate la nepotei...uite maica io cu totii sefi de stat am poze... laugh.gif rofl.gif
Nefertiti
Mai, cum vine asta: Basescu acuzat de "timorarea Parlamentului"?? rofl.gif rofl.gif
March
QUOTE (abis @ 22 Mar 2007, 12:55 PM)
QUOTE (March @ 22 Mar 2007, 08:21 AM)
Generalul Iulian Vlad, fostul sef al Securitatii, a aparut pentru pentru prima data in public dupa 1989, intr-un cadru oficial, alaturi de presedintele Traian Basescu.

Da, au fost invitati amandoi la acelasi eveniment. Si ce daca?

N-ar merita sa ma obosesc cu un raspuns , totusi nu ma pot abtine sa nu zic : pai fostul subordonat ajuns azi Sef suprem l-a invitat pe fostul lui Sef al tuturor securistilor , azi pensionar de vaza ce nu putea lipsi de la o asemenea aniversare !
Uncle Sam
Sa va dau o lista cu tot felul de "intalniri" regretabile? Inclusiv ale Reginei Angliei sau ca sa fim mai aproape , de un activist PRM care a stat de vorba cu Bush, lucru ridicat la rang de intalnire istorica de catre tribun?
Sau pot gasi poze compromitatoare in care Basescu apare langa niste personaje grotesti, cum ar fi Ion Iliescu, fost lider comunist si aducator al minerilor, Dan Voiculescu, administrator al conturilor lui Ceausescu, Adrian Nastase, ginerele unui cunoscut lider comunist. Si daca rascolesc de pe vremea cand era comandat de nava, bai, dar nu mai spuneti la nimeni, la lansarea unei nave construite la noi a fost prezent si...bai, dar pe bune nu mai spuneti la nimeni...a fost de fata si Ceausescu. Booom, bomba de presa, sa nu afle cei de la Gandul sau, ptiu, sa bat in lemn, cei de la Ziua.
John B
Unchiule, faci parte din consilierii lui Base?
cocosel
Sa-ti mai zic ceva putin imi pasa ca s-a vazut cu Iliescu,Constantinescu si alti de teapa lor...pe mine ma fascineaza intalnirile cu baietzii cu ochii albastri...capisci..
Iata ce zice o acuzatie a comisiei lui Felix...
"Un element de noutate este acuzatia legata de subordonarea de catre presedinte a serviciilor secrete, lucru care a rezultat din marturisirile pe care le-a facut comisiei fostul director SRI Radu Timofte. Acesta ar fi spus, sustin surse parlamentare, ca presedintele a solicitat imperativ directorilor SRI si SIE sa-si prezinte demisiile la Palatul Cotroceni, dupa fuga lui Omar Hayssam. "
Ehe si incalca iarasi Constitutia.. wink.gif

Si pentru o intrega edificare in acest sens iata cateva capete de acuzare destul de coerente ale comisiei...

"A adoptat o atitudine de partizanat politic, abandonand rolul de mediator al sefului statului, prin incalcarea art. 1 alin. (3) din Constitutia Romaniei si art. 8, care consacra principiul pluralismului politic si rolul partidelor politice, precum si art. 80 lin. (2) din Constitutia Romaniei cu privire la exercitarea de Presedinte a functiei de mediere intre puterile statului.

A contribuit la crearea unei atmosfere de instabilitate politica si actionand pentru crearea unei crize artificiale guvernamentale, incalcand art. 89 din Constitutia Romaniei cu privire la cazurile de dizolvare a Parlamentului, precum si prevederilor art. 80 cu privire la rolul Presedintelui de a veghea la respectarea Constitutiei.

A adus grave prejudicii institutiilor statului, calificand Parlamentul "o sandrama intrata in moarte clinica", afirmand despre Guvern "ca este aservit unor grupuri de interese", incalcand prevederile art. 61 alin. (1) din Constitutia Romaniei, potrivit caruia Parlamentul este organul suprem al poporului si unica autoritate legiuitoare a tarii.

Si-a arogat dreptul la intiativa legislativa incalcand prevederile art. 74 din Constitutia Romaniei.

A infiintat organisme "ad-hoc" paralele cu institutiile constitutionale existente, incalcand prevederile art. 102 alin. (1), art. 116 alin. (2), art. 117 alin. (3) si art. 119 din Constitutia Romaniei. Astfel a constituit Comunitatea Nationala de Informatii invocand calitatea sa de presedinte CSAT cu intentia clara de a controla serviciile de informatii, eludand controlul parlamentar.

A participat abuziv la sedinte de guvern care nu aveau pe ordinea de zi probleme care tin de competenta presedintelui, incalcand prevederile art. 87 din Constitutia Romaniei.

A actionat constant pentru subordonarea Guvernului si s-a substituit acestuia, incalcand prevederile art. 102 alin. (1) si 107 alin. (1) din Constitutia Romaniei, potrivit carora Guvernul condus de primul-ministru asigura realizarea politicii interne si externe a tarii potrivit Programului de Guvernare acceptat de Parlament.

A refuzat nejustificat sa numeasca ministri propusi de primul-ministru la Ministerul pentru relatia cu Parlamentul si Ministerul de Externe, incalcand prevederile art. 85 alin. (2) si art. 107 alin. (1) din Constitutia Romaniei, perturband activitatea ministerelor respective. Presedintele nu are dreptul sa refuze numirea unei persoane ca membru al Guvernului pe motive de oportunitate.

A comandat public procurorilor ce dosare sa instrumenteze cu prioritate, sugerand inclusiv solutii in cauza, incalcand prevederile art. 124 si 132 din Constitutia Romaniei, precum si principiul constitutional al independentei justitiei.

A timorat Curtea Constitutionala, afirmand ca aceasta "dispretuieste interesul national", incalcand prevederile art. 142 alin. (1), 145 si 147 alin.(4) din Constitutia Romaniei cu privire la statutul Curtii Constitutionale.

A favorizat diversi agenti economici nesocotind dispozitiile art. 135 alin. (1) si (2) din Constitutia Romaniei cu privire la libera initiativa si protectia concurentei loiale.


ohyeah.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Adina @ 22 Mar 2007, 12:05 PM)
Mai, cum vine asta: Basescu acuzat de "timorarea Parlamentului"?? rofl.gif rofl.gif

Bre, si matale acum!!! Textul a fost redactat de Marean care este presadinte la Bucale, si in loc de "n" a pus si omu' un "r", mancatas! Corect este "timonarea" veri important papagalilor din parlament.
abis
QUOTE (March @ 22 Mar 2007, 12:07 PM)
QUOTE (abis @ 22 Mar 2007, 12:55 PM)
QUOTE (March @ 22 Mar 2007, 08:21 AM)
Generalul Iulian Vlad, fostul sef al Securitatii, a aparut pentru pentru prima data in public dupa 1989, intr-un cadru oficial, alaturi de presedintele Traian Basescu.

Da, au fost invitati amandoi la acelasi eveniment. Si ce daca?

N-ar merita sa ma obosesc cu un raspuns , totusi nu ma pot abtine sa nu zic : pai fostul subordonat ajuns azi Sef suprem l-a invitat pe fostul lui Sef al tuturor securistilor , azi pensionar de vaza ce nu putea lipsi de la o asemenea aniversare !

Evident, alta replica in genul celor cu care ne-ai obisnuit...

Basescu a participat la unele evenimente la care era invitat si Tariceanu. Asta inseamna ca sunt subordonati unul altuia, ca se inteleg de minune, ori ca au complotat impreuna?
March
Abis,
Si aici o tii ca gaia-matu implicand numele lui Tariceanu si in aceasta chestiune ! Exact ca Basescu, de dimineata cand se scoala il vede pe premier peste tot , in dormitor, in oglinda, in baie , in birou.

Deci cel pe care il simpatizezi condamna comunismul si securitatea ca un regim criminal si ca organizatie criminala, da' nu pe fostii sefi ai Securitatii pe care ii accepta in jurul sau la manifestarile oficiale.

N.B. In tribuna aia se mai afla unu' ! Dumitru Mazilu fostul sef al scolii de securisti de la Baneasa !!
Uncle Sam
QUOTE (John B @ 22 Mar 2007, 12:23 PM)
Unchiule, faci parte din consilierii lui Base?

Nu, fac parte din alegatorii sai. Si mai fac parte din suporterii sai atat timp cat merge in directia in care a promis ca o sa mearga, desi se cam poticneste, face gafe si e uneori prea inflexibil. Iar in schimbul de replici cu Voiculescu a fost de-a dreptul grosolan.
John B
Si eu fac parte dintre alegatorii lui, precum si dintre suporterii pe care i-a pierdut pe drum. Pentru ca nu asa imi imaginam eu ca trebuie sa se comporte Presedintele Romaniei.

Ca sa-ti dezvalui un mic secret, pe mine m-a pierdut in momentul in care s-a urcat la volan dupa ce a baut la Golden Sprit cu Gigi Becali. Asta mi-a dovedit foarte clar ca marele Basescu este mai presus de lege. Iar sirul evenimentelor, atitudinea dictatoriala in unele privinte, limbajul si comportamentul grobian, mi-au intarit convingerea ca n-am ales deloc bine in 2004
Nefertiti
QUOTE (John B @ 22 Mar 2007, 03:56 PM)


Ca sa-ti dezvalui un mic secret, pe mine m-a pierdut in momentul in care s-a urcat la volan dupa ce a baut la Golden Sprit cu Gigi Becali. Asta mi-a dovedit foarte clar ca marele Basescu este mai presus de lege. Iar sirul evenimentelor, atitudinea dictatoriala in unele privinte, limbajul si comportamentul grobian, mi-au intarit convingerea ca n-am ales deloc bine in 2004

thumb_yello.gif
Uncle Sam
QUOTE (John B @ 22 Mar 2007, 03:56 PM)
Ca sa-ti dezvalui un mic secret, pe mine m-a pierdut in momentul in care s-a urcat la volan

Sa-ti spun si eu un secret, ca sunt mai cinic, pe mine ma intereseaza cineva care sa ma duca unde trebuie. Un capitan, ca tot suntem la capitolul asta, care sa ma duca cu vaporul acolo unde a promis ca ma duce. Nu am pretentia sa fie impecabil, imaculat, perfect si suta la suta corect, stiu ca mai bea si poate face si alte prostii dar merge unde vreau. Acum, nu ca nu mi-ar place un capitan impecabil, un lord englez sau un her capitan neamt, oho, si inca ce mi-ar place. Dar sunt convins ca nu avem. Si inainte de a arunca capitanul peste bord ca e beat ma uit putin in jur si ma intreb...si pe cine pun in locul lui? Si cand constat ca e de fapt cel mai bun...il astept sa se trezeasca, ca doar nu o sa stau cu corabia in deriva pana apare capitanul perfect.
Damnatius
QUOTE
Eu am mai spus, Cioroianu nu mi se pare ca e bun pentru Externe, pe de o parte din lipsa experientei, pe de alta parte, pentru ca felul lui de a fi nu il califica pentru o functie care implica, cere, multa diplomatie (a se citi duplicitate, ipocrizie, demagogie, etc.).


Eu cred ca Cioroianu e totusi bun pentru externe. La "Mari Romani" l-a sustinut pe Antonescu, o misiune destul de delicata avand in vedere controversele legate de acea personalitate. Si totusi a facut o figura buna: a mentinut o doza de corectitudine politica necesara, prezentand partile negative, dar a aratat si lucrurile bune si motivatiile din spatele unor decizii ale maresalului. Cred ca s-a comportat cat se poate de diplomat, dar fara a fi nici ipocrit si nici demagog.

Dupa parerea mea, Basescu face o greseala cu amanarea numirii lui Cioroianu. E un pic mai "berbec" decat e cazul in situatia asta.
cocosel
QUOTE
Si cand constat ca e de fapt cel mai bun...il astept sa se trezeasca, ca doar nu o sa stau cu corabia in deriva pana apare capitanul perfect.

Aoleoooo...cel mai bun...doamne... hh.gif Io zic ca or sa vina si piratii si nici ca o sa mai prindem alt vapor...poate ne dau pe mana bastinasilor...si sa vezi atunci petrecere dezmata cu frigarui... rofl.gif..
March
QUOTE (Uncle Sam @ 22 Mar 2007, 05:42 PM)
Si inainte de a arunca capitanul peste bord ca e beat ma uit putin in jur si ma intreb...si pe cine pun in locul lui? Si cand constat ca e de fapt cel mai bun...il astept sa se trezeasca, ca doar nu o sa stau cu corabia in deriva pana apare capitanul perfect.

Asa e. Rumanii e niste prosti cu totii ! Cam la trei-patru cincinale dau cate un presedinte bun care sa-i mane ! rofl.gif

PeSe : Clinton care a fost un presedinte bun era gata, gata, sa-si rupa gatul ! Pentru moralitate !
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 22 Mar 2007, 04:47 PM)
Aoleoooo...cel mai bun...doamne...

Categoric cel mai bun. Dar daca ai alt candidat...spune-i numele. Poate cadem de acord.
March
Berceanu: Purtam dialog prin presa cu copresedintele Aliantei Traian... aa...Calin Popescu Tariceanu rofl.gif ( la conferinta de presa de azi ,conform Mediafax )
Uncle Sam
QUOTE (March @ 22 Mar 2007, 04:53 PM)
PeSe : Clinton care a fost un presedinte bun era gata, gata, sa-si rupa gatul ! Pentru moralitate !

Ha, ha, ha...bun exemplu, deci nici macar presedintele Americii, care a fost dovedit imoral, nu a putut fi destitutit, ce sa mai zicem de presedintele Romaniei care a fost ...banuit ca a baut.
Norocul tau ca nu stii despre ce vorbesti. Clinton nu a fost judecat pentru moralitate. Iata capetele de acuzare
Articolul 1 - a mintit in fata "Grand Jury"
Articolul 2 - a mintit in cazul Paula Jones
Articolul 3 - obstructionarea justitiei in cazul Paula Jones
Articolul 4 - abuz de putere, pentru ca a dat declaratii mincinoase Congresului
March
Mai Tetio,
Adica minciuna si sperjurul n-au legatura cu moralitatea ?! Te rog vino cu explicatii serioase nu infantile !

pese : Clinton daca avea numai o acuzatie din alea de pe lista lui Basescu era terminat !
abis
QUOTE (March @ 22 Mar 2007, 05:18 PM)
Adica minciuna si sperjurul n-au legatura cu moralitatea ?!

Nu e important daca au legatura sau nu cu moralitatea, cat daca au legatura sau nu cu incalcarea legii. wink.gif

Clinton nu a fost anchetat pentru incalcarea moralitatii, ci pentru presupuse incalcari ale legii. Iar despre cat de bun presedinte a fost sau nu, parca in urma cu ceva vreme aveai alta parere. Poate nu mai tin eu bine minte... In orice caz, singura comparatie intre Clinton si Basescu, sub acest aspect, este ca amandoi pot castiga competitii electorale chiar si in urma unor anchete parlamentare tendentioase. smile.gif
March
QUOTE (abis @ 22 Mar 2007, 06:44 PM)
QUOTE (March @ 22 Mar 2007, 05:18 PM)
Adica minciuna si sperjurul n-au legatura cu moralitatea ?!

Nu e important daca au legatura sau nu cu moralitatea, cat daca au legatura sau nu cu incalcarea legii. wink.gif

Cand esti imoral in functia de Presedinte minti adeseori pentru a ascunde anumite fapte ! Ceea ce este o incalcarea a legii ! Si asta se pedepseste in America, nu la noi ! tongue.gif

Cat despre Clinton a fost un presedinte bun pe chestiuni de plan intern. Economia de exemplu. Ceea ce am comentat io despre el negativ a fost despre alte chestiuni . Asa ca lasa-te de soparle ! tongue.gif
March
Circula o vorba pe ulita politicii cum ca Basescu ar fi promis PSD si postul de sef la SIE ( dupa cum a facut-o cu cel de la SRI ) in schimbul sustinerii unui guvern PD - PLD - UMDR !! tongue.gif
abis
Unde ai auzit "vorba" asta? E doar un zvon lansat de Frankenstein si Sibertstein wink.gif
March
QUOTE (abis @ 22 Mar 2007, 07:55 PM)
Unde ai auzit "vorba" asta? E doar un zvon lansat de Frankenstein si Sibertstein wink.gif

Ce faci ? Ca moderator al acestui Forum preiei remarcile antisemite si la vehiculezi aici ?!? Io te stiam mai prudent !!

pese : Acest dialog l-am salvat ! In caz de editare !
abis
Poti sa-l salvezi linistit... Unde vezi tu antisemitism aici? laugh.gif Pe Berceanu nu l-a acuzat nimeni de antisemitism cand l-a lansat pe Frankenstein. smile.gif

Michelle
Cica 1 milion de euro pentru Frankenstein si Silberstein sunt asa ca "sa deschida usa si sa faca vreo 2 grupuri focus"...pierde iar la poker Caliceanu(sic!) si pierde gras caci Silberstein si Andronic ,spun gurile rele,l-ar fi sfatuit sa se impace cu PD-ul si cica ar fi fost dati afara,din pacate pentru el nu poate intelege un lucru simplu ca nici 1,nici 2,nici 10 milioane de euro nu te pot face un politician mai bun decit esti si ti-au pus ursitoarele in cos! rolleyes.gif
Marduk
Domnilor (dupa genul declarat) ve rog sa-mi permiteti sa va atrag atentia asupra unei situatii (cutume) prezenta in orice comunitate, congregatie, asociatie, etc. In momentul cand apar consilierii atunci inseamna ca cei care au apelat si solicitat consilierii au probleme, ca situatia risca sa le scape de sub control. Atunci apar acesti profesionisti care incearca sa repare greselile facute de cei implicati in afacerea respectiva. Oriunde in acesta lume politicienii sunt promovati si sustinuti de cei care au interese financiare, politicienii, un fel de manageri ai businessu-lui respectiv. In momentul in care politicienii pierd teren apar "specialistii" care trebuie sa refaca ordinea "fireasca", cu pierderi cat mai mici. Sa nu ne inchipuim ca in Romania lucrurile stau altfel, toti politicienii de top sunt exponentii unor grupuri de interese. Cuvinte de genul "securitatea nationala" "patria" natia" "istoria", etc. reprezinta pur si simplu literatura. In spatele acestor cuvinte stau bani, banii multi, mai multi decat isi inchipuie toti cei de pe acest forum. Acesti bani nu apartin celor care par sa aiba bani, ci celor care sunt in spatele celor care par sa aiba bani multi. Lumea priveste mirata la fel e fel de stiri prezentate prin media, scena este mare, scenariul este superb, regia tine pasul, actorii sunt buni sau prosti, importanta este reactia publicului. In spatele acestui tablou se afla, "papusarii", cei care isi permit sa piarda sume mari doar pentru a acapara un procent din piata din aceasta zona, anume din aceasta scena. "Frankenstein & Silberstein" exista deoarece actorul X are o sincopa, trac si trebuie sprijinit. Restul sunt doar supozitii, idei ce se vor dezbatute la birtul satului, la o tigara, asa ca sa mai treca timpul, sa para ca suntem si noi in tema. Lumea merge inainte fara aportul nostru si desi pare ca am avea un rol oarecare, din pacate, nu suntem decat spectatori.
Superunknown
QUOTE (abis @ 20 Mar 2007, 07:13 PM)
Q1: Cat despre taierea imprejur, la urmatoarea aluzie antisemita iti voi edita mesajul fara nici un alt avertisment. smile.gif

Q2: Unde ai auzit "vorba" asta? E doar un zvon lansat de Frankenstein si Sibertstein

Abis, sper ca o sa-ti asumi echidistanta de moderator si o sa-ti editezi si tie urmatoarea aluzie antisemita, tot fara avertisment. Asta, ca sa fim politically correct pina la capat wink.gif
abis
Frankenstein nu este o aluzie la originea etnica a individului ori la orientarea religioasa. Daca ai alte sugestii sau reclamatii le astept prin mesageria privata.
March
Reclamatiile pe PM, te rog.

Pentru ce ai sters continutul postarii mele de aici care se referea la la faptul ca Antonescu a declarat ca Berceanu a facut remarci cu " aer antisemit " ? Te deranjeaza aceste spuse ?!?

Domnilor, mai modereaza cineva pe aici ? Rog sa intervina !
March
QUOTE (abis @ 22 Mar 2007, 08:10 PM)
Poti sa-l salvezi linistit... Unde vezi tu antisemitism aici? laugh.gif Pe Berceanu nu l-a acuzat nimeni de antisemitism cand l-a lansat pe Frankenstein. smile.gif

Berceanu a fost acuzat azi de catre Crin Antonescu ca face declaratii cu " aer antisemit " !!
March
Scandalul dintre Basescu si Tariceanu se propaga si in comunitatea romana din New York !!

Traian Ungureanu, scandal la ICR New York

Prezenta ziaristului roman Traian Ungureanu, considerat un preferat al presedintelui Traian Basescu, la Institutul Cultural Roman din New York a devenit prilej de polemici aprinse pe tema disputelor existente actualmente intre Palatele Cotroceni si Victoria. Membrii comunitatii romanesti din New York au transformat o discutie care il avea ca invitat pe Traian Ungureanu, jurnalist la Cotidianul si Revista 22, intr-o adevarata confruntare pe tema conflictului dintre Palate, informeaza Antena3. Potrivit sursei citate, discutiile gazduite de ICR de la New York au pornit de la criticile pe care unele ziare romanesti din New York i le-au adus lui Ungureanu. Astfel, intr-un editorial din New York Magazin, Ungureanu a fost acuzat de "slugarnicie fata de seful statului" pentru "odele" pe care i "le-a inchinat" presedintelui Basescu. In plus, publicatia a afirmat ca jurnalistul a fost propus pentru postul de ambasador la Londra "desi nu este angajat al MAE si nu are pregatire in diplomatie". Polemicile celor prezenti au gravitat apoi pe tema disputelor dintre presedinte si premier. Daca adversarii sefului statului au criticat disputele politice constante din Romania, suporterii lui Basescu au vorbit despre "sistemul oligarhic" din jurul premierului Tariceanu, care controleaza mass-media si ataca frecvent Palatul Cotroceni. Discutiile dintre membrii diasporei au fost extrem de vehemente, din replicile aruncate nelipsind acuzatiile de "servilism" si "dictatura". Reamintim ca ICR, aflat sub patronajul presedintelui si al carui buget este asigurat de contribuabilii romani, l-a invitat pe Ungureanu sa conferentieze la 19 martie, la New York
. (L.P. "Ziua")

Deci daca nu a mers cu propunerea pentru postul de ambasador la Londra, s-a gasit alta sinecura pentru Ungureanu, sefia ICR din New York !!
gio19ro
QUOTE (Michelle @ 22 Mar 2007, 08:17 PM)
,spun gurile rele,l-ar fi sfatuit sa se impace cu PD-ul si cica ar fi fost dati afara,din pacate pentru el nu poate intelege un lucru simplu ca nici 1,nici 2,nici 10 milioane de euro nu te pot face un politician mai bun decit esti si ti-au pus ursitoarele in cos! rolleyes.gif

Pai normal ca i-au sugerat sa se impace cu PD deoarece ei nu stiu ca dincolo de razboiul asta intre Moliceanu si Basescu e de fapt lupta dintre masonii lui Patriciu cu Basescu. Si aici, la masonii lui Patriciu intra si PSD si PC, ca de aia i-a sponsorizat si o face si acum. laugh.gif Ce scuipat in fatza a luat alde Chirovici nesimtitul cand dupa ce avea blatul cu bombonel s-a vrut vicepremier in decembrie 2004.
gio19ro
QUOTE (March @ 22 Mar 2007, 05:18 PM)
Mai Tetio,
Adica minciuna si sperjurul n-au legatura cu moralitatea ?! Te rog vino cu explicatii serioase nu infantile !

pese : Clinton daca avea numai o acuzatie din alea de pe lista lui Basescu era terminat !

Aha laugh.gif laugh.gif laugh.gif
„Atunci cand deciziile sunt luate in biroul secretarului justitiei al lui (Bush), politica este factorul principal. Dreptul trece pe locul al doilea”, a declarat Sharon Eubanks pentru cotidianul „Washington Post”.

„Nivelul de ingerinta politica” nu a fost niciodata mai ridicat ca in prezent, a adaugat Eubanks pentru Agentia France Presse. Fosta angajata a Departamentului de Justitie intre anii 1983 si 2005, Eubanks a condus echipa de procurori in procesul intentat marilor companii producatoare de tutun, acuzate ca i-au inselat pe consumatori in ceea ce priveste riscurile fumatului.

In iunie 2005, cu putin inainte de incheierea dezbaterilor, mai multi oficiali ai Departamentului de Justitie i-au cerut sa solicite numai zece miliarde de dolari ca despagubiri, fata de 130 de miliarde cat ceruse pana atunci, si sa se limiteze la a citi cuvant cu cuvant un rechizitoriu final redactat de ei. „Mi-a fost rusine sa ma si uit la judecator”, a afirmat ea.

In august 2006, producatorii de tutun au fost gasiti vinovati pentru ca au mintit in privinta efectelor nocive ale fumatului, in ale tigarilor „light”. Ei nu au fost condamnati insa la plata unor despagubiri.

Dosarul e judecat in apel. Democratii au cerut o copie a „documentelor si schimburilor de informatii dintre Departamentul de Justitie si Casa Alba”, ceea ce poate transforma afacerea intr-o noua criza intre administratia Bush si Congres.

http://www.evz.ro/article.php?artid=297654

America e tzara in care legumele voteaza. Noroc cu milionul ei de locuitori ce nu s-a lasat hipnotizat de sistem.
March
QUOTE (gio19ro @ 24 Mar 2007, 01:38 AM)
QUOTE (Michelle @ 22 Mar 2007, 08:17 PM)
,spun gurile rele,l-ar fi sfatuit sa se impace cu PD-ul si cica ar fi fost dati afara,din pacate pentru el nu poate intelege un lucru simplu ca nici 1,nici 2,nici 10 milioane de euro nu te pot face un politician mai bun decit esti si ti-au pus ursitoarele in cos! rolleyes.gif

Pai normal ca i-au sugerat sa se impace cu PD deoarece ei nu stiu ca dincolo de razboiul asta intre Moliceanu si Basescu e de fapt lupta dintre masonii lui Patriciu cu Basescu. Si aici, la masonii lui Patriciu intra si PSD si PC, ca de aia i-a sponsorizat si o face si acum. laugh.gif Ce scuipat in fatza a luat alde Chirovici nesimtitul cand dupa ce avea blatul cu bombonel s-a vrut vicepremier in decembrie 2004.

Aaaaa, masonii ! Uite ca la chestia asta nimeni nu s-a gandit ! laugh.gif


pese : Gio, asa de rar faci escala ?! wink.gif
gio19ro
Pai da, caci Patriciu si Voiculescu sunt interfetze finaciare ale "fratilor". Si pe Blaga l-au facut maaaare, maaaaare farmazon prin septembrie da'uite ca nu se gandeste sa-l tradeze pe Basescu. Pe cat de enervant e "parintele constitutiei"pe atat de adevarate erau afirmatile lui de acu'un an referitoare la perioada PSD a lu'bombonel cand a zis: "masonerie, homosexualitatea si...." nu mai stiu ce. La vreo 2 zile dupa aia m-am intalnit cu el si era cam livid omu' se pregatea o sedintza in care se discuta daca mai ramane sau nu membru. Mi-a fost mila de el si am vrut sa-i strang mana si sa-l felicit pt ca a zis in sfarsit un mare adevar dar.... m-am gandit apoi la toate fazele criptocomuniste facute alaturi si in sprijinul lui iliescu si m-am abtinut.
Voi ati auzit de Virgil magureanu? Sunt convins ca da. Dar de prietenul lui intim, Josef Bartha? Cred ca nu. Prin '90 cei doi petreceau f ult timp impreuna. Presa noastra asa zis libera... scria de zor de Magureanu dar de ......Bartha si afacerile lui cu Magureanu sau cu statul......nici un cuvant. Masonii importanti nu iasa la vedere. La vedere e Patriciu, Felix.... etc.
cocosel
Gio, wink.gif
Baietzii ai dreptate comploteaza dar imi poti explica afirmatia de azi de la atentie Plenara PRM in care Ilustrul Vadim rofl.gif ...cere implicarea masoneriei in actuala criza de pe scena politica...????..si inca ceva cu titlu subiectiv de ce a plecat Horia-Nestorescu din MLNR???...

Restul sunt speculatii cu lojile lui Patriciu si Voiculescu (atentie Felix a fost la Londra nu pentru studii acum un a an sau doi)...si mai nou cu cele ale lui Base... thumb_yello.gif
March
Pardon, ma duc dincolo cu postarea mea de aici smile.gif
Nefertiti
Parca asta e topicul despre Basescu.
cocosel
QUOTE
Parca asta e topicul despre Basescu

Da dar discutam despre criza politica...sorry legat de intrebarea sus pusa dar nu am putut sa nu insist... thumb_yello.gif
Ma duc in partea celalata.. ohyeah.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.