Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Felina
QUOTE (March @ 17 May 2007, 04:47 PM)
Si apropos, matale in afara de revistele cu telenovele si moda citesti ceva la politica, acolo, vreun tabloid " News of the World" sau " Can-can" ? Pentru ca vad ca ,in afara de exclamatii si " capatani" , comentarii nexam ! Apropos stii cumva cine-i PM Irlandei ? din nord ? Vino la politica externa.

Ce curios esti! Asta face parte din campania de defaimare a pro-basescienilor, nu? Ufff, iar te-am prins cu soparlica... laugh.gif
abis
QUOTE (March @ 17 May 2007, 06:47 PM)
matale in afara de revistele cu telenovele si moda citesti ceva la politica, acolo, vreun tabloid

Preferabil, decat Ziua sau Jurnalul National! laugh.gif
Felina
Ce citesc eu n-are relevanta in contextul soparlelor lui March. wink.gif
March
QUOTE (Felina @ 17 May 2007, 08:06 PM)
Ce citesc eu n-are relevanta in contextul soparlelor lui March. wink.gif

Ciocu' mic !Ti-am mai spus citeste ceva mai multa politica si apoi fa un comentariu adecvat !
March
QUOTE (Felina @ 17 May 2007, 07:58 PM)
QUOTE (March @ 17 May 2007, 04:47 PM)
Si apropos, matale  in afara de revistele cu telenovele si moda citesti ceva la politica, acolo, vreun tabloid " News of the World" sau " Can-can" ? Pentru ca vad ca ,in afara de exclamatii si " capatani" , comentarii nexam ! Apropos stii cumva cine-i PM Irlandei ? din nord ? Vino la politica externa.

Ce curios esti! Asta face parte din campania de defaimare a pro-basescienilor, nu? Ufff, iar te-am prins cu soparlica... laugh.gif

Care-i soparlica ? Telenovelele tale ? Apropos stii cumva cine-i PM Irlandei ? din nord ? Sau n-ai gasit inca ? Cauta macar pe wikipedia poate gasesti acolo !
abis
QUOTE (March @ 18 May 2007, 07:55 AM)
Ciocu' mic !Ti-am mai spus citeste ceva mai multa politica si apoi fa un comentariu adecvat !

Nu esti cel mai in masura sa dai astfel de sfaturi. E drept ca tu citesti multe ziare, dar pe langa citit mai trebuie sa si analizezi ca scrie acolo, nu sa iei totul de bun fara sa treci nimic prin filtrul ratiunii... Asa ca te rog lasa indemurile de genul "ciocu' mic!" pentru prietenii tai...
The Dude
QUOTE (abis @ 18 May 2007, 08:45 AM)
E drept ca tu citesti multe ziare, dar pe langa citit mai trebuie sa si analizezi ca scrie acolo, nu sa iei totul de bun fara sa treci nimic prin filtrul ratiunii...

Iar tu analizezi mai mult decat citesti, ceea ce te aduce in aceiasi situatie pe care i-o imputi lui March, adica aceea de a nu fi nici tu "cel mai in masura sa dai astfel de sfaturi"
ics G
Eu is nou pe aici ,dar vad ca contraversa la NU sau DA e cruda.Adevarul e ca toti mint si fura,de aceia l-au suspendat pe Matroz ca s-a bagat cu justitia in ei.Dar fara efectul scontant. rofl.gif sorry.gif
Marduk
Hello politica,

Mai este o zi pana la aflarea dorintei poporului. Ma intreb insa ce se va intampla daca castiga Basescu. Vom vedea iar ministri schimbati, a da ce spun ministrii, functionarii guvernamentali si din primarii. Nu ne lecuim odata de stilul asta otoman de mazilire a celor care nu sunt din anturajul sau partidul "sultanului". Cum va convietui Baseascu cu cei 322 de parlamentari, cum se vor comporta vazand hotararea poporului. Poate vor demisiona in bloc si vom avea alegeri anticipate. Oricum viata de dupa referendum va fi cu totul alta, voi putea sa savurez din plin fornaielile lui Vadim, aberatiile lui Becali, slugarnicia lui Geoana si mizeriile lui Voiculescu. Insa cel mai mult astept procesul lui Patriciu & Co. Dar cine stie poate nu va fi sa fie, atunci voi savura balacareala generala din cocina politicii romanesti voi admira eroii care se vor mandri cu jertfa lor pe altarul democratiei. Aveti doar putintica rabdare, ne vom distra pe cinste, promit.
TheK
QUOTE
Vom vedea iar ministri schimbati, a da ce spun ministrii, functionarii guvernamentali si din primarii. Nu ne lecuim odata de stilul asta otoman de mazilire a celor care nu sunt din anturajul sau partidul "sultanului".


Da, dar e scuzabil . EI au inceput rolleyes.gif
abis
Presedintele nu poate schimba nici ministrii, nici functionarii guvernamentali, nici pe cei din primarii. laugh.gif
TheK
In schimb poate sa nu accepte ministri cand nu are el chef, sa sara ierarhia functionarilor guvernamentali , chestii total neinteresante.

Oricum, te faci ca nu intelegi, vrei sa punem un pariu ca in maxim 3 luni o sa avem parte de schimbari de genu celor care spui ca nu le poate face presedintele?(chipurile a zis cineva ca va face schimbarile direct, prin decret prezidential)
ics G
Daca Base revine in forta la Cotroceni,sunt convins ca intram in alegeri anticipate si asa tot intram ca geoana a anuntat ca guvernul va cadea.Tariceanu a facut o gafa ce se va rasfrange asupra electoratului PNL,iar membri il vor mazili.PSD-ul se va scapa de Geoana,adica ILICI ,ca nu uitabatranul ce a facut cu partidul lui.Actualmente Vadim se scarpina ca nu stie ce va fi.De Voiculescu[motanul felix]nu are rost sa vorbim ca e pe delatyuri.Sa asteptam si vom vedea. rolleyes.gif rolleyes.gif ohyeah.gif
Marduk
QUOTE (abis @ 18 May 2007, 06:34 PM)
Presedintele nu poate schimba nici ministrii, nici functionarii guvernamentali, nici pe cei din primarii. laugh.gif

Nu stiam, multumesc pentru atentionare. rofl.gif
ics G
dar se poate folosi de alte parghii care pot face demisia guvernului. spoton.gif
Marduk
Felicitari tuturor celor care au votat, indiferent de partid. Sper ca sloganul "sa traiti bine" sa devina realitate. In rest sa auzim de bine.
cocosel
Anunt pentru o democratie!!!... rofl.gif

Ne adunam in piata pentru a dezbate cu poporul...din 3 in 3 luni rofl.gif rofl.gif
Guvernare stradala ..noua Ucraina????Cuba???Mexic??China??? rofl.gif
axel
Cu placere, cocosel. Sint sigur ca cu fiecare suspendare, mai pune Basescu 5-10% la suport popular... E de unde... ca mai sint inca 21-25% de castigat...
Si dupa vreo 2-3 noi suspendari, ne vedem in 2008 (sau 2009 primavara). Cand si PSD-ul o sa-si faca probleme de intrat in parlament... sa nici nu mai vorbim de PNL...
Marduk
QUOTE (cocosel @ 19 May 2007, 10:17 PM)
Anunt  pentru o democratie!!!... rofl.gif

Ne adunam in piata pentru a dezbate cu poporul...din 3 in 3 luni rofl.gif  rofl.gif
Guvernare stradala ..noua Ucraina????Cuba???Mexic??China??? rofl.gif

Poate "agora" din Elada, unde cetatenii se intalneau in democratie. Vrei sa-ti traduc ce inseamna? Ti-e frica de democratie? Sau crezi ca "prosti" si "viermii" nu au ce sa exprime in piata?
axel
Tu asa ai interpretat? Eu am interpretat ca-l vrea pe Basescu suspendat din 3 in 3 luni (deci se dezbate cu poporul situatia presedintelui din 3 in 3 luni). Asa cum a cerut si Voiculescu!
cocosel
Nu comentez dar iti pot spune ca vei asista pana in toamna la cele mai furtunoase incercari de a influenta o democratie cat de cat coerenta la un moment dat..insa ai sa vezi cele mai penibile fortari de nebunie constienta.
Atentie nu am nici o placere sa o spun..am spus-o inca de cand am intrat in han si imi pare rau ca acele lucruri iata se adeveresc..
Ii felicit insa pe cei care au incredere ca un om le poate face ce a enuntat-o in forma pe care o consacra...dar sincer pentru asta are nevoie de manifestatii adika de o noua Ucraina...mai multe nu mai spun.
Astept confirmarea celor care au votat desi se speculeaza aberant..informati pe care le aveam stiam de 40% prezenta si acum aud manipulari de milioane de voturi peste ce ar fi luat in 2004 sa nu mai spun ca am vazut listele dintr-o circumscriptie electorala... thumb_yello.gif
axel
QUOTE (cocosel @ 19 May 2007, 11:40 PM)
Nu comentez dar iti pot spune ca vei asista pana in toamna la cele mai furtunoase incercari de a influenta o democratie cat de cat coerenta la un moment dat..insa ai sa vezi cele mai penibile fortari de nebunie constienta.

Nu comentezi dar totusi comentezi rofl.gif
cocosel
Nu axel nu comentez cele enuntate de Maestru in piata...nu ai inteles ce spun... stiu ii mai greu dar incearca poate o nimeresti... thumb_yello.gif
axel
QUOTE (cocosel @ 19 May 2007, 11:40 PM)
Astept confirmarea celor care au votat desi se speculeaza aberant..informati pe care le aveam stiam de 40% prezenta si acum aud manipulari de milioane de voturi peste ce ar fi luat in 2004 sa nu mai spun ca am vazut listele dintr-o circumscriptie electorala... thumb_yello.gif

Invata un pic de aritmetica wink.gif
In 2004 a luat 52% din ~53-54% din electorat = 4.5-5 milioane voturi cu basescu.
Acum a luat 75-78% din 47% din electorat (estimeaza chestiile alea de sondja) = 6-6.5 milioane voturi cu basescu. Chiar daca ar fi prezenta la vot numai 40.0%, tot se strang cel putin 5.5 milioane voturi cu basescu! Deci Basescu a acumulat intre 0.5 milioane si 2 milioane mai multe voturi pro acum decat in 2004 (turul 2).
Marduk
QUOTE (cocosel @ 19 May 2007, 10:40 PM)
Nu comentez dar iti pot spune ca vei asista pana in toamna la cele mai furtunoase incercari de a influenta o democratie cat de cat coerenta la un moment dat..insa ai sa vezi cele mai penibile fortari de nebunie constienta.
Atentie nu am nici o placere sa o spun..am spus-o inca de cand am intrat in han si imi pare rau ca acele lucruri iata se adeveresc..
Ii felicit insa pe cei care au incredere ca un om le poate face ce a enuntat-o in forma pe care o consacra...dar sincer pentru asta are nevoie de manifestatii adika de o noua Ucraina...mai multe nu mai spun.
Astept confirmarea celor care au votat desi se speculeaza aberant..informati pe care le aveam stiam de 40% prezenta si acum aud manipulari de milioane de voturi peste ce ar fi luat in 2004 sa nu mai spun ca am vazut listele dintr-o circumscriptie electorala... thumb_yello.gif

Asa, asa, incet dar sigur incepe manipularea. Si Iago tot asa stia sa prelucreze memoria celui ce-l asculta. Milioane de voturi furate, nenorocitii ne-au facut-o si de data asta. Lasa ura sa te patrunda, las-o sa te domine, fa in asa fel incat sa-i contaminezi pe toti din jurul tau cu aceasta ura, fa-i sa se simta frustrati, manipulati, asta ca sa-i poti domina mai usor, sa-i poti convinge ceea ce vrei. Succes, si lasa in seama democratiei, poporului asta plin de "prosti" si "stupizi" sa faca democratia, sa incerce sa curete grajdurile de mizerie, iar daca nu poti asta, fi macar optimist, pesimismul strica tenul.
cocosel
Prietene vezi ca mai sunt si 25% impotriva si vezi ca sunt altele estimarile si astfel nu a luat dar iti spun acum o sa iasa cu 1 mil si ceva voturi peste...poate chiar 2 mil.Vezi ca mai sunt anulate si alte cele.Vezi ca sunt estimari.
Si acele voturi nu sunt alea pe care cetateni le-au dat..sa stii ca viata nu-i asa roza cum o vezi...
Nu ma contrazic pe sondaje pentru ca stiu ce reprezinta in totalitate...dar iti mentionez acum azi duminica ca,vei asista la cea mai urata forma de atac pe care un presedinte il va face la adresa institutiilor democratice.
Sper sa nu mi se adevereasca ce am spus..sper tongue.gif


Marduk
QUOTE (cocosel @ 19 May 2007, 10:55 PM)

Nu ma contrazic pe sondaje pentru ca stiu ce reprezinta in totalitate...dar iti mentionez acum azi duminica ca,vei asista la cea mai urata forma de atac pe care un presedinte il va face la adresa institutiilor democratice.
Sper sa nu mi se adevereasca ce am spus..sper tongue.gif


Institutiile democratice sunt alese de popor, consideri parlamentul Romaniei ca fiind o institutie democratic aleasa? Daca da cum se face ca intre 65-75% din popor voteaza o actiune a parlamentului ca fiind lipsita de sens. Daca acest presedinte va "ataca" institutia democratica, daca o va restructura, eu voi fi multumit. Chiar daca va gresi, cel putin a incercat, a dorit sa faca restructrurarea, spre deosebire de alti care au decis sa ne mentina in "congelator la pastrare. Sprijinul popular va demola in zilele urmatoare multe strategii, strategi si consilieri.
cocosel
Inseamna simplu incalca grav Constitutia si va fi suspendat din nou...mai multe nu mai spun si ma duc la nani ca de maine va incepe circul...bascalia si nebunia. rolleyes.gif


pese: 75% din cati?? spoton.gif ...maestre...ca daca vin 15 si 15 ii dau votul inseamna 100% dar nu inseamna 100% din popor... rofl.gif

Deci unde-i votul Poporului???
Marduk
QUOTE (cocosel @ 19 May 2007, 11:14 PM)
Inseamna simplu incalca grav Constitutia si va fi suspendat din nou...mai multe nu mai spun si ma duc la nani ca de maine va incepe circul...bascalia si nebunia. rolleyes.gif


pese: 75% din cati?? spoton.gif ...maestre...ca daca vin 15 si 15 ii dau votul inseamna 100% dar nu inseamna 100% din popor... rofl.gif

Deci unde-i votul Poporului???

"Somn usor, democratia, vegheaza pentru tine.
cocosel
Multumesc la fel !!!
Dar nu vad ce atat patima...sa stii ca nu castigi nimic daca incepi cu un astfel de mod de abordare.

Mai bine uite incearca sa intelegi ce inseamna democratia si ce dictatura..am deschis o groaza de topicuri te astept acolo sa dezbatem pe subiect..pana atunci chiar o sa dorm linistit asa cum am facut-o si pana acum. biggrin.gif
Nastratin
QUOTE (marduk @ 19 May 2007, 11:11 PM)
Institutiile democratice sunt alese de popor, consideri parlamentul Romaniei ca fiind o institutie democratic aleasa?

Normal ca-i democratic aleasa, de aia care au catadicsit sa se prezinte la vot (de mine nu).

QUOTE
Daca da cum se face ca intre 65-75% din popor voteaza o actiune a parlamentului ca fiind lipsita de sens.

Pai tocmai aici e spilul... ca e o actiune. Daca singura treaba a parlamentului ar fi sa-l controleze pe presedinte, atunci ai putea sa interpretezi ca-i un vot impotriva parlamentului (inclusiv a PD, ca si ei sunt in parlament). Altfel cei "65-75%" din cei care s-au prezentat la vot (eu din nou nu m-am dus) au votat strict acest lucru: mentinerea in functie a presedintelui.

QUOTE
Daca acest presedinte va "ataca" institutia democratica, daca o va restructura, eu voi fi multumit.

Utopie. N-are cum. Decat daca ar aparea o situatie de forta majora, ceea ce nu cred ca-si doreste cineva.

QUOTE
Chiar daca va gresi, cel putin a incercat, a dorit sa faca restructrurarea, spre deosebire de alti care au decis sa ne mentina in "congelator la pastrare. Sprijinul popular va demola in zilele urmatoare multe strategii, strategi si consilieri.

Cand "poporul" o sa-nvete ca singura cale de a reforma clasa politica e o societate civila foarte activa, ca acest lucru nu va putea fi facut niciodata de un politician sau de un partid "providential", atunci o sa fie "restructurare". Pana atunci e o joaca de-a presedintele-jucator...
ics G
Daca bine imi aduc aminte,o serie mare de parlamentari au anuntat ca de castiga Matrozul ei parasesc[demisioneaza]din parlament,sau si asta e o strategie mincinoasa a la Taricianu?Daca parasesc parlamentul atunci alegeri anticipate vor fi.Sa vedem deocamdata ce zice CCR-ul. spoton.gif
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 19 May 2007, 11:14 PM)

pese: 75% din cati?? spoton.gif ...maestre...

Din cati au vrut sa vina la vot. Ceilalti nu s-au aratat interesati de apelul parlamentului: hai sa il demitem pe presedinte.
Deci infrangerea celor ce au initiat aceasta actiune este evidenta, si nu o spun eu, o spun chiar si cei pe care i-ati citat frecvent in campanie.
Iar daca veneau nu 46 la suta ci 4 la suta, era tot o infrangere a lor, a celor ce au vrut demiterea iar populatia nu s-a aratat interesata.
axel
QUOTE (Nastratin @ 20 May 2007, 12:52 AM)
eu din nou nu m-am dus

Asta este strict problema ta rolleyes.gif Si nu-ti da dreptul sa vii cu teorii elucubristice cum ca daca s-ar fi participat la vot 85% din populatie (si daca toti care ar fi participat in plus ar fi stampilat DA) atunci sa vezi ca nu mai castiga Basescu.
Aceste teorii sunt absurde. Demonstreaza spiritul de acrii-sint-strugurii din voi smile.gif

P.S.: la aia cu teoriile elucubristice nu ma adresam direct tie. Ma adresam grupului de nay-sayers care a inceput sa comenteze, desi victoria a fost zdrobitoare. Nici nu afirm ca nu te include acel grup smile.gif
Nastratin
Fapt este ca aprox. 44% din populatia cu drept de vot a pus stampila. Acuma ca unii interpreteaza ca-i dezinteres fata de actiunea de suspendare si ceilalti ca-i dezinteres fata de Basescu e problema fiecaruia... Eu, ca reprezentant direct al celor care n-au mers sa voteze (wink.gif) pot sa spun ca probabil e dezinteres fata de o balacareala si o lupta de slogane infantile care nu foloseste nimanui (singurii politicieni pe care i-am auzit in perioada asta vorbind rational si cu detasare au fost Crin Antonescu si Ludovic Orban de la PNL - in rest figurile astea de prima pagina, Basescu, Geoana, Boc, Iliescu, Tariceanu, Voiculescu, Vadim Tudor, sunt toti o apa si-un pamant).
axel
QUOTE (Nastratin @ 20 May 2007, 12:05 PM)
Fapt este ca aprox. 44% din populatia cu drept de vot a pus stampila. Acuma ca unii interpreteaza ca-i dezinteres fata de actiunea de suspendare si ceilalti ca-i dezinteres fata de Basescu e problema fiecaruia...

Ai uitat sa mentionezi alte cauze:
- s-a tinut sambata, pana la ora 20:00, in contrast cu obisnutul duminica, pana la ora 21:00; multi oameni lucreaza sambata; taranii cam lucreaza toata sambata; anumite grupuri religioase nu fac nimic (inclusiv vot) sambata
- organizare dezastruoasa in afara tarii - s-a stat la coada la intrarea in consulat in multe locuri; nu au fost foarte multe
- s-au taiat centrele de votare din gari

Pentru constitutie, in 2003, tot cu ocazia unui referendum, s-a optinut o participare de putin peste 50% in 2 zile de vot! Acum s-a obtinut o participare de 44% intr-o zi nepotrivita de vot (mai putin ideala decat cum se obisnuieste sa se aleaga ziua).


QUOTE
Eu, ca reprezentant direct al celor care n-au mers sa voteze (wink.gif)

Zau ca ii reprezinti pe toti? rolleyes.gif Sau macar pe majoritatea? rolleyes.gif
Marduk
QUOTE (Nastratin @ 19 May 2007, 11:52 PM)

QUOTE
Normal ca-i democratic aleasa, de aia care au catadicsit sa se prezinte la vot (de mine nu).


Democratia nu se face pe liste de partid. Parlamentarii trebuie sa reprezinte interesele celor care ii voteaza in circumscriptiile lor, nu interesele unui partid sau sef de partid. La final de mandat alegatorii vad ce au facut cu promisiunile si programele din campanie si decid daca merita sau nu, un nou mandat.

QUOTE
Pai tocmai aici e spilul... ca e o actiune. Daca singura treaba a parlamentului ar fi sa-l controleze pe presedinte, atunci ai putea sa interpretezi ca-i un vot impotriva parlamentului (inclusiv a PD, ca si ei sunt in parlament). Altfel cei "65-75%" din cei care s-au prezentat la vot (eu din nou nu m-am dus) au votat strict acest lucru: mentinerea in functie a presedintelui.


Asta este parerea ta. Parerea mea este ca poporul, electoratul ar fi mai corect, a dat un vot de blam impotriva unei atitudini, unei stari de lucruri, care s-au perpetuat dupa "revolutie". Prin presedinte electoratul a vazut un aparator al dorintelor sale, al nazuintelor sale, acest presedinte putea fi orice politician nu neaparat Basescu. Or tocmai acest lucru nu l-au inteles parlamentarii si politicienii anti Basescu.

QUOTE
Utopie. N-are cum. Decat daca ar aparea o situatie de forta majora, ceea ce nu cred ca-si doreste cineva.


Eu cred ca exista multe posibilitati impotriva celor care cred ca Parlamentul Romaniei este un loc caldut asemanator cu M.A.N. unde cand si cand poti sa mai tragi un pui de somn, sa spui prostioare la tribuna, sa ai un salariu si diurna frumusele, masina, etc. In opinia mea parlamentarii ar trebuii sa se trezeasca acum cand inca, electoratul spera intr-o schimbare de centru dreapta si nu forteaza o nota extremista de dreapta.

QUOTE
Cand "poporul" o sa-nvete ca singura cale de a reforma clasa politica e o societate civila foarte activa, ca acest lucru nu va putea fi facut niciodata de un politician sau de un partid "providential", atunci o sa fie "restructurare". Pana atunci e o joaca de-a presedintele-jucator...


Asa am crezut si eu, nu credeam ca poporul acesta mai este in stare sa constientizeze, o situatie, o criza, m-am inselat. Exista azi in Romania oameni care pot produce schimbarea, oameni care lucreaza in Europa sau pe aiurea si vad ce inseamna realmente bunastarea. Acesti romani au realizat ca munca lor valoreaza ceva, ca pot face ceva pentru familiile lor cu mintea, mainile si munca lor. Nu cred ca exista o societate civila, nu cred ca exista notiunea de comunitate la romani, prin comparatie cu societatea occidentala. Totusi sunt uimit sa constat ca atunci cand romani sunt pusi sa ia decizii majore, apare un mecanism care ii indruma catre o optiune benefica la momentul respectiv. Asa au fost de-a lungul timpului, cateodata au gresit in deciziile colective, dar au continuat sa spere ca intr-o zi vor scapa de greseala respectiva si asta i-a intarit.

P.S.

Mare gresala ca nu ti-ai exprimat votul. Votul este puterea cetateanului, indiferent ce proiect sustine, cetateanul trebuie sa voteze.
Nastratin
QUOTE (axel @ 20 May 2007, 11:18 AM)
Zau ca ii reprezinti pe toti? rolleyes.gif Sau macar pe majoritatea? rolleyes.gif

Am zis-o evident mai mult la misto... cu sensul ca "eu, ca unul care n-a votat, as putea sa intuiesc de ce n-au mers unii la vot"... normal ca nu pot sa pretind ca-i reprezint pe cei mai multi, nu stiu cati au avut aceleasi motive ca mine...

Oricum, eu cred ca tre sa tii cont si de faptul ca previziunile optimiste in favoarea lui Basescu i-au determinat pe multi din cei care erau impotriva lui sa nu mearga la vot, pe ideea ca tot aia se-ntampla fie ca voteaza ei, fie ca nu.

QUOTE (marduk @ 20 May 2007, 11:57 AM)
Nu cred ca exista o societate civila, nu cred ca exista notiunea de comunitate la romani, prin comparatie cu societatea occidentala.

Societate civila nu inseamna "comunitate", inseamna un ansamblu de organizatii non-guvernamentale care lupta pentru diverse drepturi, de orice fel ar fi ele. Nu tre sa ai neaparat spirit comunitar ca sa intri in societatea civila, trebuie in primul rand sa iti cunosti bine interesele...
ics G
Marduk sunt intru-totul de acord cu cele spuse de tine. thumb_yello.gif
Marduk
QUOTE (Nastratin @ 20 May 2007, 12:02 PM)


QUOTE
Societate civila nu inseamna "comunitate", inseamna un ansamblu de organizatii non-guvernamentale care lupta pentru diverse drepturi, de orice fel ar fi ele. Nu tre sa ai neaparat spirit comunitar ca sa intri in societatea civila, trebuie in primul rand sa iti cunosti bine interesele...

Ti se pare din exprimarea mea ca am confundat termenii sau vrei doar sa completezi faptul ca romanii nu-si cunosc interesele.

.
nicolin
Bine v-am gasit!

Conform datelor comunicate de BEC, la 10:00, s-a constatat o participare la vot de 43,9%.
Marduk
QUOTE (nicolin @ 20 May 2007, 12:59 PM)
Bine v-am gasit!

Conform datelor comunicate de BEC, la 10:00, s-a constatat o participare la vot de 43,9%.

Este mult ? Este putin ?
Nastratin
han.gif nicolin

QUOTE (marduk @ 20 May 2007, 12:58 PM)
Ti se pare din exprimarea mea ca am confundat termenii sau vrei doar sa completezi faptul ca romanii nu-si cunosc interesele.

Nu stiu daca ai confundat termenii, eu voiam doar sa spun ca n-are legatura faptul de a te implica in societatea civila cu sentimentul de comunitate... poti sa o faci pentru ca iti cunosti interesele individuale.
cocosel
Este putin!!...si anunt un lucru care pe multi ii va bucura "PNL anunta prin Orban dorinta de a intra in opozitie".Ce m-am asteptat sa va intampla..bravo!! toata mascarada doar pentru Taricelu restul din parlament nici macar nu-si vor schimba cotul de pe o parte pe alta... hh.gif
Marduk
Daca PNL intra in opozitie, inseamna ca au inteles ceva din toata aceasta "mascarada" si poate vor pune umarul serios, la restructurarea societatii in care traim. Vom vedea ce va urma.
Nastratin
Si cine sa vina la guvernare, PD? Impreuna cu mai cine? In situatia de fata, nu cred ca e vreo formatiune politica care ar considera macar sa sustina PD-ul... Sigur ca de dragul cascavalului ar face-o ei, dar niciun partid nu-si poate asuma o schimbare de pozitie la 180 de grade dupa ce-au facut atata taraboi impotriva lui Basescu.
TheK
UDMR nu se supara smile.gif
Fantasee
QUOTE (Petru @ 14 Dec 2004, 05:18 PM)
Probabil Traian Basescu este singurul politician care a oferit cele mai interesante surprize in ultimii ani.

Într-adevăr, omul este prolific. ohyeah.gif România este reprezentată de un domn care sustrage telefonul mobil al unei doamne în plină stradă. Asta da surpriză. laugh.gif clapping.gif
Nastratin
Cred ca i l-a sustras in hipermarket. rolleyes.gif

QUOTE (TheK @ 20 May 2007, 02:12 PM)
UDMR nu se supara smile.gif

UDMR nu e suficient.
Fantasee
Greșeala mea, Nastratin, ai dreptate. sorry.gif Pentru hypermarket se cuvin două runde de aplauze. clapping.gif clapping.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.