Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
coconut
QUOTE (March @ 28 Mar 2006, 11:36 AM)
QUOTE (Fitzcarraldo @ 28 Mar 2006, 11:47 AM)

Da de, daca omul spune pe bune, devine brusc frustrat.

De unde stii ca nu e chiar frustrat ? O fi avand oaresce slabiciuni la pat , mai stii ?! Cu sau fara slabiciuni se comporta ca un derbedeu liberal si nu ca un politician responsabil ! De fapt este un fel de trompeta a lui Tariceanu !

De parcă ar fi singurul derbedeu! rofl.gif
nefertiti-old
Preşedintele Traian Băsescu a declarat, marţi, la Formul economic romāno-chinez de la Beijing, că autorităţile romāne au īn vedere, cu respectarea legislaţiei Uniunii Europene, simplificarea procesului acordării vizelor pentru oamenii de afaceri chinezi. (mediafax)

io chiar incep sa cred ca-i tampit. n-aveti decat sa va suparati pe mine iar...
coconut
QUOTE (nefertiti @ 28 Mar 2006, 02:03 PM)
Preşedintele Traian Băsescu a declarat, marţi, la Formul economic romāno-chinez de la Beijing, că autorităţile romāne au īn vedere, cu respectarea legislaţiei Uniunii Europene, simplificarea procesului acordării vizelor pentru oamenii de afaceri chinezi. (mediafax)

io chiar incep sa cred ca-i tampit. n-aveti decat sa va suparati pe mine iar...

Dacă ar fi numai tāmpit, ar fi īncă bine, dar e depăşit cu totul de situaţie... tongue.gif
actionmedia
QUOTE (nefertiti @ 28 Mar 2006, 02:03 PM)
Preşedintele Traian Băsescu a declarat, marţi, la Formul economic romāno-chinez de la Beijing, că autorităţile romāne au īn vedere, cu respectarea legislaţiei Uniunii Europene, simplificarea procesului acordării vizelor pentru oamenii de afaceri chinezi. (mediafax)

io chiar incep sa cred ca-i tampit. n-aveti decat sa va suparati pe mine iar...

Io nu inteleg de ce crezi ca e tampit, explica-ne.
March
Dupa cum i-au sugerat "baietii" lui Basescu, pedistii au votat alaturi de pesedeii si peremeii si l-au facut presedinte al Consiliului National ptr.Studierea Arhivelor Securitatii pe Turianu si NU pe Ticu Dumitrescu !! Deci dosarele fierbinti ramin sigilate ! devil.gif

ZAMOLXE
Francezii spun ca femeile ar fi "facut" istoria (se cunosc cazuri celebre)! Alde Lodovico i-o fi oleaca ciuda ca el doar o deserveste. Da, oricum, ceea ce a facut (spus) este nedemn de un barbat, om politic . Daca nu ma-nsel, a fost ales "acolo" pt. alte treburi...OR BA? In ce priveste pe Base, nu-l cred tampit, mai repede imi da impresia ca "pune" ceva la cale...
bunicu'Gilbert
In "Adevarul" de azi a aparut un articol intitulat: "Limbajul subOrban" in care ne sunt aduse aminte diferitele perle folosite de Basescu, Iliescu, Geoana si alti politicieni romani. Spicuiesc din articol "...oameni limitaţi intelectual, cu apetenţa perversităţii, ridicaţi din mocirla societăţii. Aproape că īţi vine să īl lauzi pe Vanghelie, care a făcut eforturi să īnveţe conjugarea verbului "a fi", īncercānd să-şi acopere lacunele de educaţie, să-şi depăşească condiţia." Daca asta-i clasa politica de la noi, care ne reprezinta, nu avem motive sa ne suparam pe englezul care ne-a plasat din punct de vedere al IQ-ului(94) pe locul 21 din Europa (din 23).
Cucu Mucu
QUOTE (nefertiti @ 28 Mar 2006, 02:03 PM)
Preşedintele Traian Băsescu a declarat, marţi, la Formul economic romāno-chinez de la Beijing, că autorităţile romāne au īn vedere, cu respectarea legislaţiei Uniunii Europene, simplificarea procesului acordării vizelor pentru oamenii de afaceri chinezi. (mediafax)

io chiar incep sa cred ca-i tampit. n-aveti decat sa va suparati pe mine iar...

Crezi ca a uitat de unde isi incarca gentile de rafie cu blugi, ciucalata si trenulete electrice pa vremea cand era lup al marii? Si-a adus omu' aminte ce afaceri profitabile facea el cu chinezii si vrea ca si Romania sa faca la fel. Asa ca, romani, la genti adunarrrea! laugh.gif
nefertiti-old
da, o invazie de chinezi ne lipsea, ca in rest le avem pe toate...
Fitzcarraldo
QUOTE (nefertiti @ 28 Mar 2006, 05:52 PM)
da, o invazie de chinezi ne lipsea, ca in rest le avem pe toate...

Aici sunt de acord cu voi. Nu am nimic cu acesti oameni, dar din pacate, majoritatea nu respecta deloc legile economice ale tarii noastre.
actionmedia
QUOTE (Fitzcarraldo @ 28 Mar 2006, 06:03 PM)
QUOTE (nefertiti @ 28 Mar 2006, 05:52 PM)
da, o invazie de chinezi ne lipsea, ca in rest le avem pe toate...

Aici sunt de acord cu voi. Nu am nimic cu acesti oameni, dar din pacate, majoritatea nu respecta deloc legile economice ale tarii noastre.

Sa inteleg ca voi considerati ca toti chinezii sunt niste mafioti pusi pe hacuiala si inghesuiala in valize? Asa cum considerati ca toti politicienii sunt niste hoti si toti barbatii e niste poTci?
Si de aceea toti presedintii de stat care cheama investitori chinezi in tara lor e niste tampiti. Cred ca incep sa va inteleg modul de gandire.
Dar am o problema pu el pentru ca e.... GRESIT!
Achernar
Exista o oarecare diferenta de sens intre cuvantul 'majoritatea' si cuvantul 'toti'. Da' daca vrei neaparat sa fie GRESIT ...
March
Garda şi căpitanul

Definirea rostului CNSAS pe lume ca fiind lingerea dosarelor Securităţii s-a dovedit, īncă o dată, falsă, adevărata activitate a instituţiei rămānānd, după votul de ieri, spălarea morţilor aflaţi pe statele de plată ale poliţiei politice comuniste. Victoria securiştilor īmpotriva lui Ticu Dumitrescu nu este īn sine surprinzătoare, şocant este că se petrece īntr-o Romānie despre care se putea crede că s-au schimbat multe īn relaţia serviciilor secrete cu propriii cetăţeni, la 16 ani după Revoluţie. Votul dat pentru preşedinţia CNSAS arată că nu este aşa. Puterea reală nu este exercitată de partidele politice şi alianţele lor. Deciziile importante se iau īn alte īncăperi. Cānd a promovat cu īncăpăţānare proiectul legii deconspirării Securităţii, Constantin Ticu Dumitrescu a fost dat afară din partidul său de atunci, PNţCD. Pānă la urmă legea a ieşit, dar nu a dat CNSAS-ului nici o putere. SRI şi celelalte servicii au avut capacitatea discreţionară de a se folosi de dosare, de a le preda sau nu. Īn bătăliile politice, delaţiuni, chitanţe de plată pentru informatori, declaraţii, multe falsificate, multe scoase din context, au fost aruncate pe piaţă. Īn afară să-i compromită pe unii, serviciul asigura certificatele de bună purtare pentru alţii, CNSAS neavānd īncotro decāt să gireze ce i se livra de la SRI, cānd se făceau verificările preelectorale
(cont)
actionmedia
Acuma stau si cuget, oare nu cumva aceasta manevra de insacunare a lui Turianu nu face parte dintr-o manevra de invaluire care sa faca bine tot imaginii presedintelui.
El e plecat in China si se intoarce... si "vede" ca "copii lui" si-au facut de cap. Si face iar scandal si ii cearta pe toti ca "nu au fost cuminti" si nu au urmat cusrsul normal, etc. Si ii cheama la palat sa ii traga de urechi si din nou au loc discutii secrete si discrete si alte chestii de genul asta. Si nu stim cum se va termina (probabil cu ramanerea lui Turianu pe post) dar stim cu siguranta ca Base va poza din nou in "izbavitor".
nefertiti-old
auzi, nu vrei tu sa iti desfasori rationamentele astea la bancuri sau la dincolo de ratiune? nu de alta, da' altfel sunt penibile...
basescu stie bine ce au facut aia, pt ca el le-a spus ce sa voteze. norocul lui partial e ca romanii sunt suficient de prosti si ignoranti ca sa stie ce inseamna de fapt povestea cu cnsas-ul. asta vorbind despre aia de la tara, par egzample. da' in ce priveste patura ceva mai rasarita intelectual, s-a cam lins pe bot de voturi.
actionmedia
QUOTE (nefertiti @ 29 Mar 2006, 10:20 AM)
basescu stie bine ce au facut aia, pt ca el le-a spus ce sa voteze

Binenteles ca stie, ca doar e manevra lui, dar se poate face ca nu stie, nu?

Observ din nou o gandire gresita, tot ce spun eu "trebuie" sa fie in apararea lui Basescu.

Apropos de asta, Achernar, eu m-am referit la modul de gandire nu la exprimare. Degeaba spui "majoritatea" daca in rationamentele pe care le faci in gand si concluziile pe care le tragi te bazezi pe "toti".
Achernar
N-ai cum sa evaluezi modul de gandiere specific unei persoane doar pe baza unor afirmatii facute pe un forum. Nu ai de unde sa stii in ce context au fost facute unele dintre aceste afirmatii.

Parca are vreo importanta daca stia sau nu stia.... Important e ca treaba se va rezolva.
Fitzcarraldo
QUOTE (actionmedia @ 29 Mar 2006, 09:35 AM)
Sa inteleg ca voi considerati ca toti  chinezii sunt niste mafioti pusi pe hacuiala si inghesuiala in valize?

Nu, era vorba de majoritate, este o diferenta. Eu ma refeream la infractiuni de natura economica, such as evaziune fiscala, care se practica la greu in randul lor.

mutulica
pina una alta... se dovedeste ca titlul e corect ... basescu e presdintele romaniei si nu al romanilor...
consulatul roman din shanghai le-a dat ignore la romanii rezidenti in zona (si sunt multi, vreo 20) si astia habar nu au avut ca le vine presedintele
au aflat dupa vizita de la prietenii din tara...

de unde se vede ca sunt importante strict voturile multe - de pe stadion
March
La intoarcerea din China, Basescu va primi un cadou , amendamentul la Legea lustratiei : " Comandantii de nave si aeronove din regimul comunist nu mai pot candida ptr. functii publice " !! tongue.gif
coconut
QUOTE (March @ 30 Mar 2006, 09:40 AM)
La intoarcerea din China, Basescu va primi un cadou , amendamentul la Legea lustratiei : " Comandantii de nave si aeronove din regimul comunist nu mai pot candida ptr. functii publice " !! tongue.gif

Dacă va trece această Lege! unsure.gif Mă-ndoiesc că-n Romānia lucrurile bune au succes īn Parlament! rolleyes.gif
actionmedia
QUOTE (coconut @ 30 Mar 2006, 03:42 PM)
Dacă va trece această Lege! unsure.gif Mă-ndoiesc că-n Romānia lucrurile bune au succes īn Parlament! rolleyes.gif

Legea va trece, dar nu neaparat in acea forma. Eu sunt convins ca sunt lucruri bune care au si vor avea succes in parlament.
Acum eu nu inteleg, de ce ar fi un lucru bun acel amendament? Doar pentru ca ne scapa de Basescu, sau mai sunt si alte argumente in sprijinul lui?
MIA
QUOTE (actionmedia @ 30 Mar 2006, 03:57 PM)
Acum eu nu inteleg, de ce ar fi un lucru bun acel amendament? Doar pentru ca ne scapa de Basescu, sau mai sunt si alte argumente in sprijinul lui?

Mie unul ( fac o rememorare aici tongue.gif ) oricum legea asta mi se pare o aiureală cu tentă vindicativă aşa că şi amendamentul ăla nu are cum să mi se pară mai bun. rolleyes.gif

Uite - acuma chiar am ajuns să fiu de acord cu ce spune acuma Băsescu pe Antena3 cum că e nevoie de discernămānt. wink.gif
coconut
QUOTE (actionmedia @ 30 Mar 2006, 03:57 PM)
QUOTE (coconut @ 30 Mar 2006, 03:42 PM)
Dacă va trece această Lege! unsure.gif  Mă-ndoiesc că-n Romānia lucrurile bune au succes īn Parlament! rolleyes.gif

Legea va trece, dar nu neaparat in acea forma. Eu sunt convins ca sunt lucruri bune care au si vor avea succes in parlament.
Acum eu nu inteleg, de ce ar fi un lucru bun acel amendament? Doar pentru ca ne scapa de Basescu, sau mai sunt si alte argumente in sprijinul lui?

Vreau să văd cine ar mai rămāne să facă politică după ce ar fi aprobată această lege īn forma care este! ohmy.gif
ZAMOLXE
QUOTE (coconut @ 30 Mar 2006, 06:02 PM)

Vreau să văd cine ar mai rămāne să facă politică după ce ar fi aprobată această lege īn forma care este! ohmy.gif

Fii linistit, mai sunt oameni "nepatati" care sa faca trebusoara asta!
coconut
QUOTE (ZAMOLXE @ 30 Mar 2006, 06:47 PM)
QUOTE (coconut @ 30 Mar 2006, 06:02 PM)

Vreau să văd cine ar mai rămāne să facă politică după ce ar fi aprobată această lege īn forma care este!  ohmy.gif

Fii linistit, mai sunt oameni "nepatati" care sa faca trebusoara asta!

Poate īngerii din cer (īngerii din Cer plāngeau... innocent.gif )
actionmedia
QUOTE (coconut @ 30 Mar 2006, 06:02 PM)
Vreau să văd cine ar mai rămāne să facă politică după ce ar fi aprobată această lege īn forma care este! ohmy.gif

Ţaţa Leana de la aprozar, Nea Gheorghe de la ferma agricola, Ilie de la scularie, Gogu de pe basculanta, Dorel "electricianu", s.a.m.d. Adica noul Partid Comunist Roman. tongue.gif
Adica aia care au fost prea fraieri ca sa toarne pe cineva in fostul regim.
MIA
QUOTE (actionmedia @ 31 Mar 2006, 09:22 AM)
QUOTE (coconut @ 30 Mar 2006, 06:02 PM)
Vreau să văd cine ar mai rămāne să facă politică după ce ar fi aprobată această lege īn forma care este!  ohmy.gif

Ţaţa Leana de la aprozar, Nea Gheorghe de la ferma agricola, Ilie de la scularie, Gogu de pe basculanta, Dorel "electricianu", s.a.m.d. Adica noul Partid Comunist Roman. tongue.gif
Adica aia care au fost prea fraieri ca sa toarne pe cineva in fostul regim.

rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Beeestiaaaalll !!
ypsilonalpha
QUOTE (actionmedia @ 30 Mar 2006, 04:57 PM)
QUOTE (coconut @ 30 Mar 2006, 03:42 PM)
Dacă va trece această Lege! unsure.gif  Mă-ndoiesc că-n Romānia lucrurile bune au succes īn Parlament! rolleyes.gif

Legea va trece, dar nu neaparat in acea forma. Eu sunt convins ca sunt lucruri bune care au si vor avea succes in parlament.
Acum eu nu inteleg, de ce ar fi un lucru bun acel amendament? Doar pentru ca ne scapa de Basescu, sau mai sunt si alte argumente in sprijinul lui?

Legea - īn forma actuală - e oricum o tīmpenie, pentru că pedepseşte funcţii şi nu fapte, după cum zicea nush ce parlamentar (parlamentar, parlamentar, da' nu-i prost deloc).

Nu văd de ce ar trebui să tremure cineva (Băsescu de exemplu) că legea īi va lua dreptul de ocupa anumite funcţii publice, atīta vreme cīt n-a comis nici o infracţiune cītă vreme a ocupat funcţia respectivă (profesor la Şt.G., pilot, propagandist, comandant de navă etc.).
MIA
QUOTE (ypsilonalpha @ 31 Mar 2006, 09:54 AM)
QUOTE (actionmedia @ 30 Mar 2006, 04:57 PM)
QUOTE (coconut @ 30 Mar 2006, 03:42 PM)
Dacă va trece această Lege! unsure.gif  Mă-ndoiesc că-n Romānia lucrurile bune au succes īn Parlament! rolleyes.gif

Legea va trece, dar nu neaparat in acea forma. Eu sunt convins ca sunt lucruri bune care au si vor avea succes in parlament.
Acum eu nu inteleg, de ce ar fi un lucru bun acel amendament? Doar pentru ca ne scapa de Basescu, sau mai sunt si alte argumente in sprijinul lui?

Legea - īn forma actuală - e oricum o tīmpenie, pentru că pedepseşte funcţii şi nu fapte, după cum zicea nush ce parlamentar (parlamentar, parlamentar, da' nu-i prost deloc).

Exact - si ( dupa parerea mea ) mai ales ca timpenia suprema e ca nu sunt stabilite doar functiile care pot si plasate sub suspiciunea unei represiuni politice cuprinse "in fisa postului" ( cum era sa zicea poate cea avuta de PRM-istul Ilie Merce ) ci un numar mare de functii si slujbe pe care ... hai sa fim seriosi, dar e absurd sa nu le faca cineva intr-un stat - si aici intra inclusiv cea de comandant de nava. rolleyes.gif
March
Faptele alea au fost facute de oameni in functie ! Securisto-nomenclaturisti si nu de simpli muncitori comunisti !
actionmedia
Profesorii de limba romana, fosti memebrii de partid sunt si ei vizati de acea lege? Ca am avut un prof de limba romana in generala care ne batea cu indicatorul pentru ca nu ne faceam tema sau daca scriam urat. Lunea mai scapam de el pentru ca se ducea la partid. Acum nu stiu ce mai face, dar vreau sa fiu sigur ca nu va mai ocupa functii publice si ca nu va mai bate copiii devil.gif
fis_tic
QUOTE (Petru @ 14 Dec 2004, 04:18 PM)
Probabil Traian Basescu este singurul politician......Multi ar fi spus si de fapt chiar au spus ca ar fi o "caciula" prea mare pentru el. Acum urmeaza sa vedem... dar primele sale reactii au fost cu adevarat ale unui viitor presedinte....As vrea sa incercam sa analizam aici daca Basescu este potrivit pentru presedintie. Eu unul cred ca pana acum a dovedit ca are toate calitatile necesare si poate inca ceva pe deasupra.

QUOTE (Michelle @ 29 Mar 2006, 08:43 PM)
Ha,ha,ha ce m-am ras...esti asa funny Fitz,zau!  blink.gif Muta insa comentariile asta machoiste de pe forumul de politica pe caietul tau de notite sau si mai bine fa-ti un oracol,unde puteti scrie tu si toti admiratorii tai tot ce va trece prin cap...

Bag de seama ca subiectul este daca Basescu isi joaca bine rolul de presedinte, iar pe parcurs trecem de la subiect si generalitati la exemple cu si despre partenerii de "dialog". Oricum nu este specific doar pentru cazul nostru, vad acest fapt pe toate forumurile si subiectele. Actorii se numesc postasi, nu? Pentru ca acestia posteaza. E chiar mai incitant decat filmul cu postasul care nu suna de doua ori, dupa ce epuizam argumentele despre subiect sau inainte de a le termina ne incalzim cu deductii despre autenticitatea interpretarii rolurilor, ca pentru filme, sau dam in cap in zona cat mai moale celui de langa noi. Iti dai seama ca daca se gaseste vreun regizor idiot sa ticluiasca rolul lui Fitzcarraldo nu-i nici problema, dar daca acest rolul il dai unei femei...se cheama ca respectiva trebuie sa fie artista, nu? Iar cei, adica cele care o combat pe argumente de "machoism", practic isi dau palme. Deci artista trebuie sa fie mai mult decat femeie, trebuie sa le si iubeasca. Mmm..rara creatura mai esti Fitzcarraldo, dar cred ca esti cel mai nimerit sa-l analizezi pe Basescu. Sa faci...totul, tot ce ne dorim, si sa nu-si dea nimeni seama decat peste...50 de ani, ca n-ai fost singura noastra iubire, ca noi de fapt il iubim pe Basescu pastrand in suflet admiratia secreta pentru baetii cu ochi albastri si miracolele lor.
ypsilonalpha
QUOTE (March @ 31 Mar 2006, 11:10 AM)
Faptele alea au fost facute de oameni in functie ! Securisto-nomenclaturisti si nu de simpli muncitori comunisti !

Nu toate faptele incriminate au fost comise de oameni cu funcţie, după cum nu toţi cei aflaţi īn funcţie au comis fapte reprobabile. Sīnt două mulţimi care doar se īntersectează - nu-s egale şi nu se includ una pe alta.

Oricum, asta deja nu mai are legătură cu subiectul Băsescu.
Fitzcarraldo
QUOTE (fis_tic @ 31 Mar 2006, 10:22 AM)
Bag de seama ca subiectul este daca Basescu isi joaca bine rolul de presedinte, iar pe parcurs trecem de la subiect si generalitati la exemple cu si despre partenerii de "dialog".
... dupa ce epuizam argumentele despre subiect sau inainte de a le termina ne incalzim cu deductii despre autenticitatea interpretarii rolurilor, ca pentru filme, sau dam in cap in zona cat mai moale celui de langa noi. Iti dai seama ca daca se gaseste vreun regizor idiot sa ticluiasca rolul lui Fitzcarraldo nu-i nici problema, dar daca acest rolul il dai unei femei...se cheama ca respectiva trebuie sa fie artista, nu? Iar cei, adica cele care o combat pe argumente de "machoism", practic isi dau palme. Deci artista trebuie sa fie mai mult decat femeie, trebuie sa le si iubeasca. Mmm..rara creatura mai esti Fitzcarraldo, dar cred ca esti cel mai nimerit sa-l analizezi pe Basescu.


Nu, subiectul in speta era despre Orban, personaj fata de care nu nutresc nici un fel de sentimente, mi-e indiferent. Cu partea a doua sunt de acord.

NU te lua de femei, ele nu trebuie atinse nici macar cu o floare. Nu de alta, dar devii brusc catalogat drept frustrat.

http://www.imdb.com/title/tt0083946/ A facut-o unu', si nu era deloc idiot, unii il considera drept cel mai influent regizor al ultimilor 50 de ani. Pune-te la punct cu notiunile generale ale cinematografiei si mai vorbim. Intre timp mai umbla si la gramatica.

Unicat ca Eminescu, e antrenoru' Lucescu, Lucescu e unicat, pe Rapid a ridicat.

Nu ma intereseaza Basescu. E un personaj jetabil.
March
Uite ca postez ceva care o sa-i fac placere si stimatei ex-moderatoare(parca asa spune,nu ) de pe aici tongue.gif

Cateva minciuni sfruntate d-ale Basescului !

1) De cate ori vine vorba de banii dobanditi dupa Lovilutie, Dumnenalui ne spune ca evenimentul l-a gasit cu vreo suta si ceva de mii de parai in cont cica din activitatea de navigator cat si cea de reprezentant al Navrom la Anvers ( cca 2 ani) ceea ce este O minciuna sfruntata ptr. naivi !
Diurna ptr strainatate a unui ofiter era de $1,20/zi navigatie efectiva ( un dolar si douzeci centi ) iar comandantul primea $2.00/zi ( doi dolari) !! El Basescu a fost ofiter din 1975 - 1981 apoi comandant pina in 1986 . Daca socotim ca toata aceasta perioada a navigat continuu ( fara concedii de odihna , zile de escala in tara ptr. operatiuni nave sau santier) si ar fi primit sa zicem diurna maxima de comandant pe toata perioada de 11 ani, atunci suma totala incasata ar fi de : $ 8030 . Mai departe salariul ce-l incasa la Anvers ca reprezenatnt al Navrom era de cca $300/luna . Doi ani care a stat acolo fac alti $ 7200 dolari
Deci totalul pe care putea sa-i aiba in cont la Lovilutie era de cca $ 16,000 !!! si nu de peste o suta de mii cum minte cu nerusinare !
Salariul in lei care-l primea pentru functiiile de ofiter si comandant in cei 11 ani ( cca 528.000 lei adica $ cca 6600) nu l-am pus la socoteala pentru ca cheltuielile cu fanilia si casa doar nu le-a achitat altcineva !

2) La Anvers a fost reprezentantul Navrom vreo 2 ani. Accentuez, "Reprezentant" si nimic mai mult ! Minte cand spune ca avea nu stiu cati subordonati. !! Era singurul roman si isi desfasura activitatea intr-un birou din cadrul companiei FURNESS care era agentul belgian pentru navele Navromului .
Ca sa fii trimis pe un asemenea post era obligatoriu sa ai avizul organului de Securitate , pe linga cel al unei sectii a Comitetului Central al PCR !

Din Anvers, era obligat sa transmita regulat informari atat pe linie de partid cat si pe linia Securitatii. Pentru aceasta din urma informarile erau unele pe linia DIE altele pe linia Securitatii din Portul Constanta !

Dupa doi ani, a fost schimbat din functie si trimis in tara pentru matrapazlicuri pe care le facea cu operarea si reparatiile navelor ! Poate de aici provin o parte din banii aia cu care se lauda ca-i avea "legal" la Lovilutie ! Intors in tara, nu pateste nimic, ptr ca-l salveaza tovii securistii care-l trimit la o reciclare de 6 luni la scoala lor de la Baneasa. Iar din 1990 "baietii cu ochi albastri" il imping pe posturile inalte din conducerea flotei romane . Din aceste pozitii , cu aprobarea "baietilor", si a conducerii FSN-ului, matraseste flota romana. Categoric nu a putut sa intreprinda o asemenea actiune malefica , de sute de milioane de parai, in interes propriu. Ca si-o fi tras si el acolo o mica spaga , asta-i altceva .

Si atunci nu trebuie sa ne mai miram de actiune de conspirarea a UNOR dosare ale Securitatii cu ajutorul noii conduceri a CNSAS !

Cele mentionate mai sus , si care sunt in linii foarte generale, le cunosc mai toti navigatorii care erau "contemporani" cu activitatea de navigator a lui Basescu .





nefertiti-old
Toata stima, ca sa zic asa! devil.gif
coconut
QUOTE (March @ 31 Mar 2006, 03:22 PM)
Uite ca postez ceva care o sa-i fac placere si stimatei ex-moderatoare(parca asa spune,nu )  de pe aici  tongue.gif

Cateva minciuni sfruntate d-ale Basescului !


A, şi voi nu ştiaţi toate astea?! Rău este să nu fi constănţean! Sau, mă rog, să nu cunoşti marinarii! rolleyes.gif
Felina
QUOTE (March @ 31 Mar 2006, 01:22 PM)
Uite ca postez ceva care o sa-i fac placere si stimatei ex-moderatoare(parca asa spune,nu ) de pe aici tongue.gif

Cateva minciuni sfruntate d-ale Basescului !

1) De cate ori vine vorba de banii dobanditi dupa Lovilutie, Dumnenalui ne spune ca evenimentul l-a gasit cu vreo suta si ceva de mii de parai in cont cica din activitatea de navigator cat si cea de reprezentant al Navrom la Anvers ( cca 2 ani) ceea ce este O minciuna sfruntata ptr. naivi !
Diurna ptr strainatate a unui ofiter era de $1,20/zi navigatie efectiva ( un dolar si douzeci centi ) iar comandantul primea $2.00/zi ( doi dolari) !! El Basescu a fost ofiter din 1975 - 1981 apoi comandant pina in 1986 . Daca socotim ca toata aceasta perioada a navigat continuu ( fara concedii de odihna , zile de escala in tara ptr. operatiuni nave sau santier) si ar fi primit sa zicem diurna maxima de comandant pe toata perioada de 11 ani, atunci suma totala incasata ar fi de : $ 8030 . Mai departe salariul ce-l incasa la Anvers ca reprezenatnt al Navrom era de cca $300/luna . Doi ani care a stat acolo fac alti $ 7200 dolari
Deci totalul pe care putea sa-i aiba in cont la Lovilutie era de cca $ 16,000 !!! si nu de peste o suta de mii cum minte cu nerusinare !
Salariul in lei care-l primea pentru functiiile de ofiter si comandant in cei 11 ani ( cca 528.000 lei adica $ cca 6600) nu l-am pus la socoteala pentru ca cheltuielile cu fanilia si casa doar nu le-a achitat altcineva !

2) La Anvers a fost reprezentantul Navrom vreo 2 ani. Accentuez, "Reprezentant" si nimic mai mult ! Minte cand spune ca avea nu stiu cati subordonati. !! Era singurul roman si isi desfasura activitatea intr-un birou din cadrul companiei FURNESS care era agentul belgian pentru navele Navromului .
Ca sa fii trimis pe un asemenea post era obligatoriu sa ai avizul organului de Securitate , pe linga cel al unei sectii a Comitetului Central al PCR !

Din Anvers, era obligat sa transmita regulat informari atat pe linie de partid cat si pe linia Securitatii. Pentru aceasta din urma informarile erau unele pe linia DIE altele pe linia Securitatii din Portul Constanta !

Dupa doi ani, a fost schimbat din functie si trimis in tara pentru matrapazlicuri pe care le facea cu operarea si reparatiile navelor ! Poate de aici provin o parte din banii aia cu care se lauda ca-i avea "legal" la Lovilutie ! Intors in tara, nu pateste nimic, ptr ca-l salveaza tovii securistii care-l trimit la o reciclare de 6 luni la scoala lor de la Baneasa. Iar din 1990 "baietii cu ochi albastri" il imping pe posturile inalte din conducerea flotei romane . Din aceste pozitii , cu aprobarea "baietilor", si a conducerii FSN-ului, matraseste flota romana. Categoric nu a putut sa intreprinda o asemenea actiune malefica , de sute de milioane de parai, in interes propriu. Ca si-o fi tras si el acolo o mica spaga , asta-i altceva .

Si atunci nu trebuie sa ne mai miram de actiune de conspirarea a UNOR dosare ale Securitatii cu ajutorul noii conduceri a CNSAS !

Cele mentionate mai sus , si care sunt in linii foarte generale, le cunosc mai toti navigatorii care erau "contemporani" cu activitatea de navigator a lui Basescu .

O sursa, ceva, March?


Si inca ceva important! CINE n-a furat pe vremea lu' Ceasca? Hai sa fim seriosi! Toti cei care au trait in ainte de revolutie au fost invatati/nevoiti/obligati sa fure, sa ia parte la furturi sau sa treaca cu vederea furturi. Daca tot il cercetam pe Base, hai sa-i cercetam pe toti. Asa ceva nu are sens, ar ajunge toti cei peste 35 de ani la racoare. Sa fim seriosi.

Iar faza cu securitatea, din nou, cati n-au fost implicati, cu mai mult sau mai putin voia lor? probabil jumatate din populatia tarii pe vremea respectiva.

Nu mai sunt la curent cu ce mai face domnu Base, dar chestiunile astea aduse in discutie imi par jenibile.

In plus nu exista om avere in tara asta facuta pe corecte. Pe corecte din punct de vedere legal. Din cauza coruptiei si a sistemului legislativ extrem de slab.


Si inca ceva, fara suport material n-ai nici o posibilitate sa ajungi sus. Ca om totalmente cinstit n-ai ce cauta in politica, n-ai cum sa razbesti. Dar ca sa faci curat prin toata mizeria care exista in organizarea tarii, intai trebuie sa castigi increderea unora care trag sforile. Si ca sa le castigi lor increderea, trebuie sa joci ca ei. Si poate ca sa ramai pe pozitie, daca ai reusit sa ajungi, poate trebuie inca sa mai joci cum vor ei in anumite situatii.

E o naivitate sa crezi ca ar putea exista un om la momentul asta care sa poarte titlul de presedinte al tarii noastre si sa nu aiba nimeni ce-i reprosa.
coconut
Sunt sigură că sunt foarte mulţi oameni la ora asta cărora nu li se poate reproşa nimic, dar aceştia preferă să stea-n banca lor! Īn Romānia este foarte riscant să fii un om cinstit şi să faci politică!
Felina
QUOTE (coconut @ 31 Mar 2006, 02:47 PM)
Īn Romānia este foarte riscant să fii un om cinstit şi să faci politică!

E imposibil... te lasi pagubas repede laugh.gif
nefertiti-old
QUOTE
Nu mai sunt la curent cu ce mai face domnu Base, dar chestiunile astea aduse in discutie imi par jenibile.


Nu, nu sunt jenibile. Sund doar adevaruri, care trebuie spuse, nu dat cu fond de ten peste ele. Atat, doar spuse, nu trebuie tras in teapa. Doar daca a calcat vreo lege. In rest, il va judeca electoratul.
Cucu Mucu
QUOTE (March @ 31 Mar 2006, 03:22 PM)
Deci totalul pe care putea sa-i aiba in cont la Lovilutie era de cca $ 16,000 !!! si nu de peste o suta de mii cum minte cu nerusinare !
Salariul in lei care-l primea pentru functiiile de ofiter si comandant in cei 11 ani ( cca 528.000 lei adica $ cca 6600)  nu l-am pus la socoteala pentru ca cheltuielile cu fanilia si casa  doar nu le-a achitat altcineva !

March, ai uitat sa mai calculezi gentile cu ginsi, ciunga. Bine, o parte de ciunga ii dadea cado' si aleia mici, Boagiu. Da' tot ii mai ramanea ceva. Plus comisionul de gurist la agentiile amintite. laugh.gif

QUOTE (felina@)
Iar faza cu securitatea, din nou, cati n-au fost implicati, cu mai mult sau mai putin voia lor? probabil jumatate din populatia tarii pe vremea respectiva.

Probabil habar nu ai despre ce spui. Mai gandeste-te: unul din doi romani informator?! roflmao.gif Auzisem de niste sugari revendicatori la Suceava, vad ca ai tai sugari au fost informatori la Secu. thumb_yello.gif
QUOTE
In plus nu exista om avere in tara asta facuta pe corecte. Pe corecte din punct de vedere legal. Din cauza coruptiei si a sistemului legislativ extrem de slab.

Iar bati campii. Eu cunosc o multime de oameni care au avere si au facut-o cinstit.
coconut
QUOTE (mariusc2 @ 31 Mar 2006, 05:19 PM)
QUOTE (March @ 31 Mar 2006, 03:22 PM)
Deci totalul pe care putea sa-i aiba in cont la Lovilutie era de cca $ 16,000 !!! si nu de peste o suta de mii cum minte cu nerusinare !
Salariul in lei care-l primea pentru functiiile de ofiter si comandant in cei 11 ani ( cca 528.000 lei adica $ cca 6600)  nu l-am pus la socoteala pentru ca cheltuielile cu fanilia si casa  doar nu le-a achitat altcineva !

March, ai uitat sa mai calculezi gentile cu ginsi, ciunga. Bine, o parte de ciunga ii dadea cado' si aleia mici, Boagiu. Da' tot ii mai ramanea ceva. Plus comisionul de gurist la agentiile amintite. laugh.gif

Ginşi şi ciunga? Astea erau chiţibuşuri, parfumuri, săpunuri, deodorante, bijuterii, cosmetice etc.! laugh.gif
Felina
QUOTE (nefertiti @ 31 Mar 2006, 03:04 PM)
QUOTE
Nu mai sunt la curent cu ce mai face domnu Base, dar chestiunile astea aduse in discutie imi par jenibile.


Nu, nu sunt jenibile. Sund doar adevaruri, care trebuie spuse, nu dat cu fond de ten peste ele. Atat, doar spuse, nu trebuie tras in teapa. Doar daca a calcat vreo lege. In rest, il va judeca electoratul.

NU, nu-i corect asa! Daca tot spunem, hai sa spunem fiecare ce si cum a furat si cum a fost implicat in securitate. Nu o sa ne traga nimeni in teapa. devil.gif

Cand spui furt si securitate inainte de 89, spui poporul roman. Ca unii au furat mai mult si altii mai putin asta a mai depins si de functia in care s-a aflat fiecare.

Cat despre flota, Basescu a recunoscut ca a vandut-o, ca a semnat ce era de semnat, dar in acelasi timp a spus si ca nu a avut de ales, ca sforile au fost trase de altii.

Hai sa vorbim de ce face ca presedintea, nu de ce a facut in utimele 15 vieti. devil.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Felina @ 31 Mar 2006, 05:24 PM)
Cand spui furt si securitate inainte de 89, spui poporul roman. Ca unii au furat mai mult si altii mai putin asta a mai depins si de functia in care s-a aflat fiecare.

Eu te rog sa nu ma faci hot. Daca tu ai furat, e treaba ta. Eu nu am furat nimic!
coconut
Subscriu! N-am furat nimic, iar părinţii mei nici atāt! Nu ştiu ce se fura pe vremea lui Ceaşcă, dar părinţii mei au muncit din greu ca să ne facă viaţa mai uşoară! Iar ei n-au fost - niciunul! - membri de partid! Este foarte urāt din partea celor care fac afirmaţii gratuite şi generalizează! devil.gif
March
QUOTE (Felina @ 31 Mar 2006, 05:20 PM)
O sursa, ceva, March?

Ce sursa ? Intreaba ofiterii sau comandantii din vremea aia si o sa-ti confirme . Sursele scrise asteapta pina cand le-o da drumul SRI !!
Felina
QUOTE (mariusc2 @ 31 Mar 2006, 03:26 PM)
QUOTE (Felina @ 31 Mar 2006, 05:24 PM)
Cand spui furt si securitate inainte de 89, spui poporul roman. Ca unii au furat mai mult si altii mai putin asta a mai depins si de functia in care s-a aflat fiecare.

Eu te rog sa nu ma faci hot. Daca tu ai furat, e treaba ta. Eu nu am furat nimic!

Pai nu e vorba de noi, cei care eram copii pe vremea aia, e vorba de familiile noastre eventual.
Cucu Mucu
QUOTE (Felina @ 31 Mar 2006, 05:32 PM)
QUOTE (mariusc2 @ 31 Mar 2006, 03:26 PM)
QUOTE (Felina @ 31 Mar 2006, 05:24 PM)
Cand spui furt si securitate inainte de 89, spui poporul roman. Ca unii au furat mai mult si altii mai putin asta a mai depins si de functia in care s-a aflat fiecare.

Eu te rog sa nu ma faci hot. Daca tu ai furat, e treaba ta. Eu nu am furat nimic!

Pai nu e vorba de noi, cei care eram copii pe vremea aia, e vorba de familiile noastre eventual.

TE ROG SA NU IMI FACI MEMBRII FAMILIEI MELE HOTI, CLAR???? E problema ta ce s-a intampla in familiat ta, dar ai mei nu au furat, munceau 12 ore/zi, unul pe santier si altul in industria usoara sa ne imbrace si sa ne dea sa manance. mad.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.