Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
March
QUOTE (abis @ 24 Apr 2007, 12:44 PM)
QUOTE (March @ 24 Apr 2007, 10:24 AM)
O sa-i dau cand consider io !

Da un forward la Mihai, daca ai primit asa ceva. Aici nu au ce cauta mesajele private.

Nu te priveste pe tine , un pro-basel, aceasta situatie !!
Felina
QUOTE (The Dude @ 24 Apr 2007, 08:26 AM)

..tot turma de oi, tot masa de manevra a ramas ...

Dude,

Nu suntem nici turma, nici masa de manevra.

Am fost, e adevarat, dar nu mai suntem. Am invatat ca nu-i musai sa inghitim si sa tacem.

Tie-ti place ce legi se voteaza acum in Parlament. Asa, pe fuga, in regim de urgenta, pana n-apare iar Base?

Zi daca-ti place. Vreau un raspuns clar, da sau nu.
IoanV
QUOTE
tot turma de oi, tot masa de manevra a ramas .
Mai clara dovada de turma ca la alesii nostri mai rar. Stateau sa vada daca toate oitele respecta indicativul dat de pastorii lor ... Dupa asta mai si spun ca ei au votat din constiinta ...
Marduk
Azi este mai clar ca oricand ca Parlamentul Romaniei a devenit un fel de Marea Adunarea Nationala de pe vremea lui Ceausescu. Componenta este formata din oamenii care au sprijinit sau au facut parte din esalonul secund al PCR. Deciziile Curtii Constitutionale nu sunt luate in considerare. Urmeaza aplicarea solutiei koreene "ciuce" si iata-ne in UE. Astept cu interes clauzele de salvgardare, asta in cazul in care parlamentarii UE nu s-au lasat "convinsi" de vanatorile organizate de papusarii de pe la noi. Sa auzim de bine.
axel
QUOTE (marduk @ 24 Apr 2007, 07:32 PM)
Astept cu interes clauzele de salvgardare, asta in cazul in care parlamentarii UE nu s-au lasat "convinsi" de vanatorile organizate de papusarii de pe la noi. Sa auzim de bine.

Cred ca cei din E.U. vor astepta totusi sa vada ce se intampla dupa referendum. Cum mai gaseste Dl. tarigeoana-voiculescu nod in papura dupa ce Basescu castiga (sau eventual nu pierde) referendumul.
March
Sfântul Gheorghe de Dâmbovița

(...) Traian Băsescu se vrea o victimă a luptei sale de Sfântul Gheorghe sărbătorit ieri cu Sistemul Ticăloșit.
O imagine clișeu, lustruită de atâta spus de către Marele Revoluționar în cei doi ani de mandat.
Nouă e însă realitatea că Traian Băsescu nu s-a schimbat nici măcar cu un fir de păr de la subțioară după suspendare.
Întregul destin de politician al lui Traian Băsescu e dominat, alături de jocul la cacealma, de mica infracțiune.
Curtea Constituțională a avut dreptate:
Traian Băsescu n-a comis fapte grave prin care a încălcat Constituția.
Traian Băsescu a comis fapte mici, mărunte, tipice șmecheriei dâmbovițene.
El nu e un mare bandit, ci un autor de furtișaguri. Ceea ce românii numesc, nu fără simpatie, un hoțoman. (...)
Marduk
March,24 Apr 2007, 06:46 PM

"(...) Traian Băsescu se vrea o victimă a luptei sale de Sfântul Gheorghe sărbătorit ieri cu Sistemul Ticăloșit.
O imagine clișeu, lustruită de atâta spus de către Marele Revoluționar în cei doi ani de mandat.
Nouă e însă realitatea că Traian Băsescu nu s-a schimbat nici măcar cu un fir de păr de la subțioară după suspendare.
Întregul destin de politician al lui Traian Băsescu e dominat, alături de jocul la cacealma, de mica infracțiune."

Cred ca mai degraba ti-ar placea Sfantul Becali de Dambovita ca tot s-a autodenumit, print. S-au poate Primadona Geoana de Caracal, ori poate Boierul Voiculescu de Voinesti sau poate Conu Patriciu din Fanar var cu Tariceanul, fratele Joitichi.
Sa auzim de bine.
Uncle Sam
QUOTE (March @ 24 Apr 2007, 06:46 PM)

Întregul destin de politician al lui Traian Băsescu e dominat, alături de jocul la cacealma, de mica infracțiune.

Interesant ca de cate ori citam ceva probasescu ataci sursa, ba ca ziarul este aservit, ba ca jurnalistul are nu stiu ce interese, pana si la Frankfurter Allgemeine Zeitung ai gasit interese ascunse, Hurezeanu, etc, etc. Cand insa aduci articole antibasescu, nu mai conteaza ca sunt chiar din ziarele adversarilor lui Basescu (Jurnalul National aici). Amuzant, nu?
zar
ce-a mai inventat parlamentul?

Parlamentarii - dispusi sa sacrifice independenta editoriala pentru a-l izola pe Basescu in timpul campaniei electorale

Parlamentul a infiintat, marti, o comisie speciala, prin care intentioneaza sa reduca timpii de antena ce revin presedintelui suspendat pe durata campaniei electorale. Reprezentantii PSD in aceasta comisie au anuntat deja ca vor sa distribuie timpii de antena, dupa algoritmul politic, incalcand astfel decizia CNA de a imparti timpii in mod egal intre cei care sunt pro-Basescu si cei care sunt contra.

abis
QUOTE (March @ 24 Apr 2007, 06:46 PM)
Curtea Constituțională a avut dreptate:
Traian Băsescu n-a comis fapte grave prin care a încălcat Constituția.

Exact. Acum, intr-un final, ai inteles?

Iar faptul ca suspendarea se poate face, conform constitutiei, numai pentru savarsirea unor fapte grave, inseamna ca parlamentul si-a batut joc de democratie...

QUOTE
Traian Băsescu a comis fapte mici, mărunte, tipice șmecheriei dâmbovițene.

Curtea nu a spus asa ceva.

Si chiar daca ar fi comis, Constitutia nu prevede suspendarea presedintelui decat pentru fapte grave.
March
QUOTE (abis @ 24 Apr 2007, 10:52 PM)
QUOTE (March @ 24 Apr 2007, 06:46 PM)
Curtea Constituțională a avut dreptate:
Traian Băsescu n-a comis fapte grave prin care a încălcat Constituția.

Exact. Acum, intr-un final, ai inteles?

Citeste cu atentie ! Asta spune autorul articolului nu io ! Si trebuie sa intelegi si mesajul autorului !
gio19ro
QUOTE (zar @ 24 Apr 2007, 09:45 PM)
ce-a mai inventat parlamentul?

Parlamentarii - dispusi sa sacrifice independenta editoriala pentru a-l izola pe Basescu in timpul campaniei electorale

Parlamentul a infiintat, marti, o comisie speciala, prin care intentioneaza sa reduca timpii de antena ce revin presedintelui suspendat pe durata campaniei electorale. Reprezentantii PSD in aceasta comisie au anuntat deja ca vor sa distribuie timpii de antena, dupa algoritmul politic, incalcand astfel decizia CNA de a imparti timpii in mod egal intre cei care sunt pro-Basescu si cei care sunt contra.

Nu trebuie sa va mai mirati de nimic. Acest mod de actiune al Fratiei este bine cunoscut de cei ce au avut vreun meci cu ea.

Parlamentul melcilor a mai luat o decizie. Desi Basescu a fot Presedinte pana pe 20 aprilie, deoarece doar atunci CC a constatat ca procedura suspendari a fost respectata, totusi Coalitia 322 a decis ca referendumul, primul dintr-o serie, sa fie pe 19 mai, de ziua Sf. Patriciu si a insotitorilor sai. rofl.gif

March, vezi ca ai ramas dator cu extractia si cu masina de scris automata.
The Dude
QUOTE (marduk @ 24 Apr 2007, 07:01 PM)
Întregul destin de politician al lui Traian Băsescu e dominat, alături de jocul la cacealma, de mica infracțiune."

Nu insa si cel de bandit...sa nu uitam Flota, afacere ce il scoate cu kilometrii afara din cercul micilor infractori (citeste gainari). thumb_yello.gif
Marduk
QUOTE (The Dude @ 25 Apr 2007, 07:37 AM)
QUOTE (marduk @ 24 Apr 2007, 07:01 PM)
Întregul destin de politician al lui Traian Băsescu e dominat, alături de jocul la cacealma, de mica infracțiune."

Nu insa si cel de bandit...sa nu uitam Flota, afacere ce il scoate cu kilometrii afara din cercul micilor infractori (citeste gainari). thumb_yello.gif

Cand s-a vandut flota, Basescu era ministru, o asemenea decizie nu o ia un ministru din guvern. Exista considerente clare precise, un program care se dezbate in guvern la propunerea primului ministru. Singurul lucru pe care il pot reprosa este ca a semnat actul prin care s-a vandut flota. Dar pe de alta parte stau si ma intreb acum daca nu a fost un lucru intelept, sa vindem flota, uzinele combinatele, etc.Toate lucrau in pierdere cu bani platiti din buzunarul comun, adica de la buget si azi mai platim fiecare dintre noi cativa euroi, pentru nu stiu ce intreprindere care nu scoate profit. Nu acelasi lucru il pot spune despre Petrom si privatizarea resurselor petroliere, Rompetrolul, incercarea cu Loteria Romana.
The Dude
QUOTE (marduk @ 25 Apr 2007, 07:50 AM)
Cand s-a vandut flota, Basescu era ministru, o asemenea decizie nu o ia un ministru din guvern.

Nu el o poate propune....ceea ce Base a si facut, o poate sustine si o poate promova...In toate cele trei situatii corect si cinstit in lumea interlopa este sa isi primeasca "tainul" (termenul care ii este atat de drag taman atunci la invatat cel mai bine...adica i-a patruns sensul, degustandu-l ca sa zic asa.)
Situatia imediat post-revolutionara era foarte permisiva si Basescu a profitat.


QUOTE
Dar pe de alta parte stau si ma intreb acum daca nu a fost un lucru intelept, sa vindem flota, uzinele combinatele, etc.Toate lucrau in pierdere cu bani platiti din buzunarul comun,


Aici draga prietene eu cred ca esti prea putin informat.
Nu erau toate "in pierdere"...nici pe departe. Erau profitabile in majoritatea covarsitoare. A fost nevoie de o intreaga mascarada ca sa poata sa devina falimentare asa incat sa se justifice scoaterea lor pe piata.
Este adevarat ca mai peste tot cotele de profit erau destul de modeste, dar "in pierdere" nu au lucrat decat acele societati care au fost aduse in situatia asta, dintrun motiv sau altul.
March
Incep sa iasa la iveala actiuni de "politie politica" sub regimul Basescu !

SRI, minciuna cu premeditare

Documentele prezentate de vicepreședintele PSD, Dan Nica, prin care se acuza faptul că SRI și MAI făceau presiuni asupra Justiției se dovedesc a fi autentice

„Niște falsuri grosolane!" Așa cataloga purtătorul de cuvânt al SRI documentele prin care această instituție făcea presiuni asupra tribunalelor ca să-i permită verificarea ilegală a unor hotărâri judecătorești. „Falsurile grosolane" par a fi însă documente autentice: semnături, ștampile, numere de înregistrare, tot tacâmul.Brusc, purtătorul de cuvânt al SRI a intrat în concediu. La fel de brusc, către sfârșitul programului, Bercaru a revenit din concediu. Ne-a trimis un comunicat în care recunoaște autenticitatea documentelor. Poliția, complice în operațiunea de imixtiune în Justiție, se bâlbâie. Se îngroașă gluma!

The Dude
Traian Basescu

Scurt istoric onomastic,
Dragii mei, nu-i asa....exista dupa cum cei mai multi dintre dvs. probabil cunosc deja, nu-i asa..., o teorie, dupa unii valabila si in functiune, nu-i asa..potrivit careia numele unei persoane s-ar afla intr-o corelatie directa cu caracterul ei si chiar cu destinul ei.

Putem deci prezuma ca numele unei persoane ar putea potrivit acestei teorii, pe care ne propunem sa o dezvoltam un picut in cele ce urmeaza, nu-i asa...., ar putea spuneam, sa predestineze evolutia modului de viata al unei persoane.

Din sumedenia de nume disponibile in mod curent pentru poporul roman am ales spre exemplificare doar cateva:

Videanu: teoria functioneaza perfect. Daca luam in calcule si numai initiativa inlocuirii bordurilor din granit cu unele din ciment ordinar, putem usor conchide ca Videanu...a vidat trezoreria primariei capitalei in cel mai eficient mod cu putinta.

Boc: aflam din Dictionarul Explicativ, ca boc ar desemna: "Cuvânt care imită zgomotul produs de lovituri repetate ale ciocanului, ale toporului etc. – Onomatopee.". In acest caz comentariile sunt chiar de prisos teoria functioneaza perfect.

Stolojan: etimologic acest cuvant descinde din regionalismul "Stolohan" si potrivit aceluiasi DEX el ar insemna: "1. bucată mare de piatră, de pământ etc.; bolovan, stâncă. 2. bulgăre sau cocoloș (de brânză, de caș, de unt, de sare etc.)." Retinem termenul Bolovan ca edificator in sustinerea teoriei in discutie.

Berceanu: Cuvantul nu are un sinonim in DEX, dar stim ca el desemneaza o populatie restransa ce locuia cartierele periferice ale Craiovei, si care se hranea la inceputul anilor 60 exclusiv cu biscuiti Berceni. Avand in vedere efectele pe termen lung ale unui consum exagerat de produse fainoase, este evident credem ca teoria se confirma si aici.

Basescu; Am putea crede ca acest cuvant il numeste pe cel care poarta basca, insa relatia este gresita, Stim de la organizatia separatista ETA, ca locuitorul tarii in care se poarta ca element vestimentar definitoriu basca, se numeste: BASC. Asadar nu ne ramane decat a doua varianta, varianta ce sustine si teoria noastra avand in vedere ca personajul denumit asa are obiceiul evident de a isi da in permanenta aere.

Concluzia noastra in aceasta extrem de scurta divagatie este aceea ca teoria predestinatiei onomastice se confirma cel putin la nivelul vietii politice romanesti (a partii celei mai galagioase a ei oricum) si propunem pentru corectarea unei scapari ce poate aduce prejudicii grave tarii prin trivialitatea si vulgarismul ei, propunem asadar ca Presedintele (suspendat...Doamne tare suspendat ) Roamaniei sa isi schimbe imediat si neconditionat numele din Traian Basescu, in Traian Flatulescu.

nu-i asa..???
March
QUOTE (marduk @ 25 Apr 2007, 08:50 AM)
Cand s-a vandut flota, Basescu era ministru, o asemenea decizie nu o ia un ministru din guvern. Exista considerente clare precise, un program care se dezbate in guvern la propunerea primului ministru. Singurul lucru pe care il pot reprosa este ca a semnat actul prin care s-a vandut flota. Dar pe de alta parte stau si ma intreb acum daca nu a fost un lucru intelept, sa vindem flota,

Ministrul este cel care inainteaza spre aprobare in guvern orice proiect de hotarare, sau document care necesita a fi aprobat la nivel de guvern. Toata motivatia este argumentata de ministerul in cauza sub semnatura finala a ministrului . Cam asta e in mare procedura !

Cat de intelepta a fost decizia de vanzarea a intregii flote , ai sa afli stand de vorba cu un navigator care are acum peste 40 de ani ! Si sunt cu miile plus alte mii membrii familiilor lor !! Bulgarii ( aia pe care ii numim in deradere " cu ceafa groasa") au si in acest moment flota de stat care opereaza normal ca si cele private !

Nici " regimul burghezo-mosieresc" nu si-a lichidat flota atunci cand avea perioade de exploatare mai nefaste. Dar aia de atunci aveau un fel de mandrie nationala, iar FSN-ul lui Basescu din anii '90 altfel !
The Dude
QUOTE (Felina @ 24 Apr 2007, 12:33 PM)
Tie-ti place ce legi se voteaza acum in Parlament. Asa, pe fuga, in regim de urgenta, pana n-apare iar Base?

Zi daca-ti place. Vreau un raspuns clar, da sau nu.

Nu Felina, totul este doar o incrancenare la limita legii, dusa insa de ambele parti.
Parerea mea e ca s-a si calcat un pic linia de separatie intre legal si ilegal, dar cred cu toata sinceritatea ca Traian este raul cel mai mare care pandeste Romania (nu te supara pe mine, am motivele mele intemeiate), iar neutralizarea lui imediata e un imperativ national care justifica toate masurile necesare.
Mai cred ca prin felul in care il vor elimina pe Basescu de pe scena, politicienii din parlament se vor discredita si vor plati la randul lor.

Cred cu toata taria ca excluderea lui Basescu, si numai ea poate aduce in cel mai scurt timp, prin efectele pe care le va genera, limpezirea si curatarea clasei politice actuale. Cred ca la urmatoarele alegeri, sau chiar mult inaintea lor personaje de tipul Vadim, Geoana, Ilescu vor disparea definitiv thumb_yello.gif
Felina
QUOTE (The Dude @ 25 Apr 2007, 08:47 AM)

Parerea mea e ca s-a si calcat un pic linia de separatie intre legal si ilegal, dar cred cu toata sinceritatea ca Traian este raul cel mai mare care pandeste Romania (nu te supara pe mine, am motivele mele intemeiate)

Dude, sa inteleg ca ai niste motive pe care nu ni le poti dezvalui. Oare de ce?

Eu, spre deosebire de tine vad zilnic cum majoritatea pralamentarilor se suie calare pe constitutie si o freaca cum vor ei, in scopul evident de a-l elimina pe Base.

Eu iti spun doar atat, nici un om, nici o persoana nu poate si atat de daunatoare si de periculoasa TARII pe cat vor ei (si tu) sa ne faca sa credem.


De ce?


Pentru simplu fapt ca presedintele Romaniei nu are putere de decizie.

Dar are puterea de a vorbi. Si aici si-au luat ei teapa cu Basescu. Pentru ca Basescu spune lucrurilor pe nume, asa cum le spun si eu si multi altii din aceasta tara, oameni de rand. SI pentru ca Basescu nu negociaza cu ei. Punct.

E simplu.

Nici o persoana in tara asta nu poate fi atat de periculoasa PENTRU TARA asa cum vrei tu sa sugerezi.


Iar argumentul tau = "am motivele mele intemeiate" nu are nici un pret in ochii mei, e simplu praf in ochi.

Te voi crede in momentul in care vei da macar unul din "motivele tele intemeiate".
March
Art 61 (1) din Constitutie : Parlamentul este organul reprezentativ suprem al poporului roman si unica autoritate legiuitoare a tarii


Felina
QUOTE (March @ 25 Apr 2007, 10:03 AM)
Art 61 (1) din Constitutie : Parlamentul este organul reprezentativ suprem al poporului roman si unica autoritate legiuitoare a tarii

March, esti plictisitor rau cu ideea asta.

Repet, nimeni nu te-a contrazis.

In acelasi timp legile pe care ei le dau trebuie sa fie conforme constitutiei.

Oricum, pierd timpul de pomana cu discutiile astea.

Ma duc sa FAC ceva, nu numai sa vorbesc. Ne intalnim la referendum.

Pentru cine e interesat sa faca mai mult si sa vorbeasca mai putin, trimiteti pm.
The Dude
QUOTE (Felina @ 25 Apr 2007, 11:50 AM)
Te voi crede in momentul in care vei da macar unul din "motivele tele intemeiate".

Ma expun unei situatii extrem de periculoase dac fac asta.
Dupa ce Basescu va fi inlaturat, sau dupa ce am sa gasesc eu singur o cale de a ma proteja am sa fac publica povestea.
E cu date si personaje si e imposibil de demontat sau de mistificat.

Ca miza, fata de acuztiile prin care trece Basescu acum poate parea minora...daca ar avea o singura sansa sa poata modifica cumva balanta as face-o publica in secunda a doua indiferent de consecinte.
March
Comunistul travestit

Intre comunisti si anticomunisti mai exista o categorie. Cred eu, mai perversa decat a comunistilor. Si anume, comunistii travestiti. Basescu este, in acest moment, cel mai notoriu caz.

Sub Ceausescu, Basescu a fost un securist. Si nu unul oarecare. Dupa ce a urmat sub epoleti o scoala, tot sub epoleti a detinut, in virtutea acestei "calitati", si functia de comandant de nava si pe cea de sef al Agentiei NAVROM la Anvers. Iar dupa, a facut cariera in FSN si in urmasul comunist al acestei organizatii. S-a opus restituirii caselor nationalizate. Cu mana sus in Parlament. Si autostrazilor. S-a opus reformei. A initiat o mascarada de condamnare a comunismului. Si de dosariada politica si penala. Si, prietene Roncea, a fost dusmanul nostru din Piata Universitatii in 1990. Bastoanele pe care le-ai luat in cap sunt si de la Basescu. Nu uita!



Intr-un singur punct nu sunt de acord cu autorul articolului. N-a obtinut functia de comandant in virtutea acelei " calitati" ! Dar pentru a lua comanda unei nave care efectua voiaje internationale, trebuia sa fie membru al PCR, trebuia sa aiba avizul Securitatii ptr. a calatori afara ( altfel putea sa fie comandant pe o nave care facea voiaje interne, de . ex. intre Constanta -Galati si retur) si , vrand -nevrand, trebuia sa colaboreze cu Securitatea de ex. pe chestiuni de " prevenirea si impedicarea actiunilor dusmanoase la adresa regimului ceausist " !

In CV lui Basescu apare informatia ca intre 1987-1989 a fost Seful agentiei Navrom din Anvers ! E o minciuna ! Nu exista nicio agentie acolo. El era un singur reprezentant al Navromului ( asa cum existau si in porturile Londra, Beirut, Istanbul) care avea o masa -birou intr-un colt al unei camere din cladirea firmei "Furness " agentul belgian al Navromului in Anvers care se ocupa de navele care faceau escala in Belgia.

Dar, pentru a ocupa un asemenea post in strainatate, Basescu trebuia sa aiba , mai intai aprobarea Securitatii ( pe care n-o dadea oricui !) si apoi aprobarea finala a Sectiei Speciale a Comitetului Central al PCR care se dadea obligatoriu tuturor celor care urmau sa fir inclusi in nomenclatura partidului !!

Pentru cei interesati a afla niste chestii dubioase cu privire la activitatea lui Basescu la Anvers si posibilile motive ale retragerii lui intempestive de acolo le sugerez sa citeasca cartea " Marinarul" scrisa de capitanul de cursa lunga Valentin Stan in 2006 .
cocosel
QUOTE
Dar, pentru a ocupa un asemenea post in strainatate, Basescu trebuia sa aiba , mai intai aprobarea Securitatii ( pe care n-o dadea oricui !) si apoi aprobarea finala a Sectiei Speciale a Comitetului Central al PCR care se dada obligatoriu tutro celor care erau inclusi in nomenclatura partidului !!

Punct ochit punct lovit!!!!....cel care condamna... se condamna biggrin.gif
The Dude
QUOTE (cocosel @ 25 Apr 2007, 12:37 PM)
Punct ochit punct lovit!!!!....cel care condamna... se condamna biggrin.gif

thumb_yello.gif thumb_yello.gif thumb_yello.gif

Adevarul reconstruit pe fragmente.
Presdintele cu scuturile coborate incepe sa incaseze..

eminent collapse in: 10, 9, 8,....aaaand counting.. yeah.gif yeah.gif yeah.gif
abis
Only in your dreams....


Ai idee cat de putin ne pasa de aluziile astea referitoare presupusa colaborare cu securitatea? smile.gif
March
Nu trebuie uitat faptul ca Basescu a servit cu brio regimul fesenist al lui Iliescu in umbra caruia a crescut !

Intre 1990-1991 a fost subsecretar de stat la Transporturi , perioada in care minerii "sburau' nestingheriti pe trenurile CFR spre Bucuresti pentru a "planta" flori" in Piata Universitatii , piata pe care el o spurca azi cu prezenta sa acolo !!

Iar intre 1991-1992 a fost ministru al Transporturilor in guvernul fesenit al lui Stolojan ( vopsit liberal mai tarziu !) instalat sub obladuirea aceluiasi Iliescu pe care azi il " infiereaza cu manie proletara " !




The Dude
QUOTE (abis @ 25 Apr 2007, 12:55 PM)
Ai idee cat de putin ne pasa de aluziile astea referitoare presupusa colaborare cu securitatea? smile.gif

Ihiiii, se poate vedea dupa felul cum transpirati thumb_yello.gif

7,6,5,.......aaaand counting

gio19ro
5,4,3,2,1 ....... 19 mai 2007 ora 23. Basescu Presedinte. Adio masoneriei pesedisto-peneliste. ohyeah.gif

P.S. Voi vedeti ca "parintele Constitutie", nea Iorgovan nu prea joaca nici un rol in piesa asta? Cine stie, cunoaste! In piesa asta joaca doar "fratzii". ph34r.gif
March
Esecul Revoluției permanente

Din mulțimea de fapte petrecute în ultimul timp, două ar fi cele asupra cărora ar trebui să se aplece Traian Băsescu: votul zdrobitor din Parlament și firava reacție populară la votul din Parlament. În ultimul timp, lui Traian Băsescu i-a plăcut să se înfățișeze sub semnul unui mandatat al Poporului într-o așa-zisă bătălie cu Parlamentul și clasa politică. Nu întâmplător am folosit expresia așa-zisă bătălie politică.

În realitate nu există nici o bătălie între Popor și Parlament, cum nu există, ne pare rău să i-o spunem domnului președinte suspendat, un singur ins mandatat de Popor să-i reprezinte interesele. Pentru limbajul politicianului dintr-o democrație, și cu atât mai mult una europeană, nu există Popor, ci electorat. Cu noțiuni precum Popor, Sistem Ticăloșit, Oligarhie operează bolșevicii. Sau, mai bine zis, au operat, deoarece la ora actuală bolșevicii nu mai există în România. Omul politic modern operează cu noțiuni precum: electorat, vot parlamentar și vot prezidențial, majoritate sau minoritate parlamentară. (...)

(...) în decembrie 2004 n-a fost nici o Revoluție. Nici măcar portocalie. Neținând cont de limbajul revoluționar al Alianței D.A., electoratul a votat cu PSD. La Președinție, Traian Băsescu a învins la limită. Se poate spune că în decembrie 2004, matur, surprinzător de matur, electoratul a respins chemarea la Revoluție. Acest adevăr n-a fost înțeles de Traian Băsescu.
Felina
QUOTE (March @ 25 Apr 2007, 04:05 PM)

În realitate nu există nici o bătălie între Popor și Parlament

Trebuie sa dam foc la parlament ca sa intelegeti ca de fapt exista o lupta de genul asta?
March
SUBCONSTIENTUL JOACA FESTE

Intentia lui Traian Basescu de a dizolva Parlamentul a fost discutata in mediul politic apropiat lui inca de acum o luna, seful statului pastrandu-si aceasta intentie si acum, in cazul in care populatia nu l-ar demite la referendum, el urmand sa arate ca Parlamentul este in dezacord cu poporul. Marti, cand si-a anuntat intentia de a demisiona, Basescu a scapat porumbelul: "Mi se pare corect ca electoratul sa judece si sa decida cine trebuie mentinut in functie: presedintele Romaniei sau - cine stie – Parlamentul?" Intrebat cum poate fi demis Parlamentul, a dat-o la intors: "M-am referit la liderii politici", a raspuns el din mers pentru Jurnalul National. Stafful sau s-a straduit apoi sa convinga reporterul ca presedintele a facut o greseala si ca declaratia nu trebuie speculata. Ieri, se pare ca subconstientul i-a jucat feste lui Traian Basescu, el devoaland ca a urmarit de fapt si o cursa parlamentara, nu doar una prezidentiala



Musiul se crede intr-un " Belarus" !! Dumnezeu sa-i dea mintea cea de pe urma !! Un iresponsabil ca el poate arunca tara in flacari !
Felina
QUOTE (March @ 25 Apr 2007, 04:25 PM)

Musiul se crede intr-un " Belarus" !! Dumnezeu sa-i dea mintea cea de pe urma !! Un iresponsabil ca el poate arunca tara in flacari !

Vaaaaai!! Ce ne facem fetelor??? roflmao.gif


Baga mare March, nu te lasa! Doar atata poti? Slabut, slabut! ohyeah.gif
Uncle Sam
QUOTE (March @ 25 Apr 2007, 06:05 PM)
În realitate nu există nici o bătălie între Popor și Parlament,

Ia te uita, m-ai facut sa citesc din Cristoiu, ptiu, ce am ajuns. Altadata sa am rabdare sa vad ce sursa e, inainte sa merg mai departe cu linkul.
Cica poporul nu a mandatat pe nimeni, parca recunosc stilul asta in care zici una acum si peste doua fraze iti dai singur peste picioare, unde oare am mai intalnit treaba asta?
Nea Cristoiu, pai daca boborul nu a mandatat pe nimeni sa vorbesca in numele lui, dumneata de ce pana mea o faci? Ai intrebat dumneata boborul inainte sa scrii treaba aia de mai sus?
Achernar
QUOTE (Felina @ 25 Apr 2007, 06:10 PM)
Trebuie sa dam foc la parlament ca sa intelegeti ca de fapt exista o lupta de genul asta?

Lupta pe naiba. Parca-i un citat din Lenin. Probabil teoria revolutiei proletare mai are inca priza la unii

In realitate exista o mare scarba a electoratului atunci cand vine vorba de politicieni. Prezidentul are insa un mare avantaj : pileala in public, circul si mahalagismul sunt apreciate in cel mai inalt grad de boborul roman. De-aia marinerul e tolerat. E considerat 'baiat de-al nostru, de la munca de jos, care stie cat suferim'. Fireste, e o viziune naiva, dar intotdeauna politicienii au stiut sa profite de naivitatea electoratului.
axel
QUOTE (Achernar @ 26 Apr 2007, 02:09 AM)
Fireste, e o viziune naiva, dar intotdeauna politicienii au stiut sa profite de naivitatea electoratului.

Si daca Tarigeoana, Voiculescu & Associates profita de naivitatea ta, esti mai putin naiv decat noi, cei de-a caror naivitate profita Basescu? rolleyes.gif
Achernar
Tarigeoana, Voiculescu & Associates si Basescu sunt politicieni de exact aceeasi factura si au 'pe constiinta' actiuni similare.
A-l considera pe unul mai curat decat ceilalti e o naivitate. A-l sustine pe unul TOCMAI pentru ca ar fi mai curat decat ceilalti n-are nici o legatura cu realitatea. Sunt toti o apa si-un pamant.
axel
Really? rolleyes.gif

Eu stiu deja Voiculescu, Patriciu, SOV, Hrebenciuc, Iliescu sint lupii. Voi imi cereti mie acum sa pun lupii paznici la oi.
In schimb, ii vad pe acesti lupi agitandu-se tare mult de Basescu. Daca sint asa agitati, trebuie sa fie ceva cu ei... chiar daca Basescu e un caine mai rapanos (adica politician fara tact de multe ori)...

Nu, multumesc, n-am nevoie de lup pe post de paznic la oi... Sa ma astept cumva ca Hrebenciuc sa ma scape de coruptie, cand el este coruptia? Atat de naiv ma crezi?
abis
QUOTE (March @ 25 Apr 2007, 06:25 PM)
Dumnezeu sa-i dea mintea cea de pe urma !! Un iresponsabil ca el poate arunca tara in flacari !

Iarasi exagerezi. Nu arunca nimeni tara in flacari, ci doar se pregateste o lectie usturatoare la vot pentru baietii din "patrulaterul negru".
actionmedia
QUOTE (March @ 25 Apr 2007, 06:25 PM)
Intrebat cum poate fi demis Parlamentul, a dat-o la intors: "M-am referit la liderii politici", a raspuns el din mers pentru Jurnalul National. Stafful sau s-a straduit apoi sa convinga reporterul ca presedintele a facut o greseala si ca declaratia nu trebuie speculata. Ieri, se pare ca subconstientul i-a jucat feste lui Traian Basescu, el devoaland ca a urmarit de fapt si o cursa parlamentara, nu doar una prezidentiala

Si totusi, cum poate fi "demis" sau dizolvat Parlamentul? Ce ar putea face concret Traian Basescu pentru a "demite" (dizolva) Parlamentul Romaniei. Daca ar fi putut sa o faca, de ce nu a facut-o pana acum? De ce sa astepte sa fie suspendat si apoi reconfirmat in functie?
Care e spilul. Cu ce schimba situatia un referendum "castigat" de Basescu? Sunt si eu curios sa vad un rationament dus pana la capat. Nu doar speculatii. Care ar fi scenariul?
The Dude
QUOTE (actionmedia @ 26 Apr 2007, 03:15 AM)
Ce ar putea face concret Traian Basescu pentru a "demite" (dizolva) Parlamentul Romaniei.

Sa se roage lui Satan, pentru ca bunului Dumnezeu nu i se mai poate adresa dupa discursul din fata altarului.

QUOTE
Cu ce schimba situatia un referendum "castigat" de Basescu? Sunt si eu curios sa vad un rationament dus pana la capat. Nu doar speculatii. Care ar fi scenariul?


La acest moment nu mai e niciunul.
Scopul referendumului este sa il readuca pe Base la Cotroceni indiferent cum.
Scenariul era cu demisia, cu anticpate la prezidentie, cu reconfirmarea unei legitimitati zdrobitoare in care s-a sperat tot timpul dar care nu a existat niciodata. Cand s-a vazut insa cum raspunde poporul la populism, s-a renuntat la scenariu si s-a trecut la improvizatii. Referendumul actual nu are decat scopul de a limita pierderile si de a readuce marinarul la Cotroceni cu orice pret. Anturajul lui Basescu spera inca intrun reset si atat tot. thumb_yello.gif
March
QUOTE (actionmedia @ 26 Apr 2007, 04:15 AM)
QUOTE (March @ 25 Apr 2007, 06:25 PM)
Intrebat cum poate fi demis Parlamentul, a dat-o la intors: "M-am referit la liderii politici", a raspuns el din mers pentru Jurnalul National. Stafful sau s-a straduit apoi sa convinga reporterul ca presedintele a facut o greseala si ca declaratia nu trebuie speculata. Ieri, se pare ca subconstientul i-a jucat feste lui Traian Basescu, el devoaland ca a urmarit de fapt si o cursa parlamentara, nu doar una prezidentiala

Si totusi, cum poate fi "demis" sau dizolvat Parlamentul? Ce ar putea face concret Traian Basescu pentru a "demite" (dizolva) Parlamentul Romaniei.

Sa se stearga la popou cu Constitutia si sa procedeze ca Lukasenco in Belarus ! devil.gif Sau ca bolsevico-capitalistul Nazarbayev in Kazahstan ! devil.gif
March
QUOTE (The Dude @ 26 Apr 2007, 08:47 AM)
Scopul referendumului este sa il readuca pe Base la Cotroceni indiferent cum.

Adica un individ mincinos, las, fricos si fara onoare !

Si va ramane si fara "jucariile" lui preferate daca Parlamentul va adopta rapid Legile ANI, votul uninominal, securitatii nationale si numirea sefului la SIE !!
The Dude
QUOTE (March @ 26 Apr 2007, 09:42 AM)
Si va ramane si fara "jucariile" lui preferate daca Parlamentul va adopta rapid Legile ANI, votul uninominal, securitatii nationale si numirea sefului la SIE !!

Oupss, nashpa...ii fac praf tot mesajul electoral. wink.gif

Cica avizul curtii (consultativ, ambigu, si interpretabil ) l-a costat totusi cam 4 000 000 de coco.. mad.gif
Ca sa vezi ce arunca asta cu banii...
Iti dai seama cam cum aratau valizele ce pana mai ieri urmau drumul Cotrocenilor.. rolleyes.gif
Sper ca Tariceanu sa se simta si el si sa faca o contraoferta din valizele care inca mai vin la Guvern.

Vad ca CC da bine la opzanti, chiar si asa ambigu, interpretabil si confuz...
Daca ii ia si curtea s-a gatat definitiv cu el.
Gesturi disproportonate atunci cand au ca scop punerea sub lupa a unuia ce a murit deja cam de multisor

I-a speriat tare suspendatu, de se deranjaza astia atata...ori au vazut filmul ala cu mortul viu unsure.gif
axel
QUOTE (The Dude @ 26 Apr 2007, 11:01 AM)
Cica avizul curtii (consultativ, ambigu, si interpretabil ) l-a costat totusi cam 4 000 000 de coco.. mad.gif

Si tu cresti soparle in balcon?


QUOTE
I-a speriat tare suspendatu, de se deranjaza astia atata...ori au vazut filmul ala cu mortul viu  unsure.gif

Daca i-ar fi prins cumva de oua acum ar fi fost momentul sa scape de el, cand e nea vodcaroyou presedinte wink.gif
Dar stii, absurdul nu patrunde prin alte parti atat de mult cat a patruns in parlament ohyeah.gif
Uncle Sam
QUOTE (March @ 26 Apr 2007, 09:42 AM)
Si va ramane si fara "jucariile" lui preferate daca Parlamentul va adopta rapid Legile ANI, votul uninominal, securitatii nationale si numirea sefului la SIE !!

Din contra, il va alimenta si ii va da noi subiecte. Astia sunt de-a dreptul tampiti, ura fata de Basescu le intuneca judecata. Incercarea de a-i lua dreptul de a se adresa populatiei (magaria cu timpii de antena) a revoltat multa lume, amendamentul ala cu mergeti la vot si vedem noi dupa aia ce facem i-a iritat pana si pe analistii care il criticau dur. Cu legile sigurantei si ANI ciuntita vor irita probabil si Europa daca nu au facut-o deja. Spunea bine CTP in Gandul de azi, parlamentul asta se autodizolva. Numai ca o face dim prostie.
March
Constitutia dupa Basescu cetire !


TITLUL I - Principii generale

ARTICOLUL 1 – Statul Roman – in curs de rezolvare
ARTICOLUL 2 - Suveranitatea – grupurilor de interese
ARTICOLUL 3 - Teritoriul – Golden Blitz, Potcoava, Piata Universitatii, Piata Constitutiei, Cotroceni, Mihaileanu
ARTICOLUL 4 - Unitatea poporului si egalitatea între cetateni – nu este cazul
ARTICOLUL 5 – Cetatenia - sunt considerati cetateni: membrii si simpatizantii PD si PLD
ARTICOLUL 6 - Dreptul la identitate – garantat pentru membrii PD si PLD
ARTICOLUL 7 - Românii din strainatate – nu intereseaza
ARTICOLUL 8 - Pluralismul si partidele politice – PD si PLD
ARTICOLUL 10 - Relatii internationale - doar cu marele licurici
ARTICOLUL 11 - Dreptul international si dreptul intern – dreptul cui?
ARTICOLUL 12 - Simboluri nationale – Lenuta, Golden Blitz, Semintele, Berea
ARTICOLUL 13 - Limba oficiala – beep
ARTICOLUL 14 – Capitala – asta e déjarezolvata


Restul capitolelor precum si ilustratia copertei " Constitutia" lui le gasiti aici
Nefertiti
rofl.gif rofl.gif
axel
@march: Ai gresit forumul. Incearca aici: http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?showforum=10
Desi nu stiu cine ar fi amuzat de soparle din astea...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.