Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
MIA
QUOTE (abis @ 5 Jul 2006, 02:44 PM)
QUOTE (MIA @ 5 Jul 2006, 02:17 PM)
Eu unul zic ca in mare era acelasi lucru. Ba poate chiar un pic mai bine

Cu chestia asta nu cred ca vom fi vreodata de acord.

Posibil. Chiar daca per ansamblu e o chestie evidenta ca, in afara de schimbarea unor persoane prin diverse functii, intre perioada 2000-2004 si 2004-2006 nu e nici o mare diferenta pentru marea majoritate a romanilor te inteleg la faptul ca ai asa ... un blocaj sa recunosti chestia asta ... sorry.gif

Eventual nu e acelasi lucru pentru cei care aveau salarii maricele si au beneficiat de masura cu 16% ( dar aia sunt o minoritate ). Ba chiar e posibil ca diferenta sa duca asa ... la o perceptie generala denaturata. smile.gif

QUOTE

Faptul ca au inceput niste anchete care nu ar fi demarat in veci pe vremea PSD-ului inseamna mult mai mult decat zero barat...


Anchete care tot bat pasul pe loc, asta in cazul in care nu-s de-a dreptul moarte/date NUP in ele. sorry.gif In fine - sa zicem ca asta reprezinta 0,0000...1% pe care l-am mentionat. wink.gif
Leonardo
QUOTE (MIA @ 5 Jul 2006, 02:17 PM)
Partea cea mai proasta e ca - pe undeva - politica asta externa aiuritoare a lui Traienelul si Ungurelul sunt asa ... fie aplaudate de o ( minoritate ) zgomotos pro-americana fie tratata cu indulgenta de restul, mai lucizi si echilibrati, fie e socotita prea absconsa si mareata de marea masa a poporului. Pe undeva poate fi asa - dar, si sper sa nu zic intr-un ceas slab, sper sa nu dea Dumnezeu sa ajungem sa simtit efectele sale negative daca se schimba/echilibreaza centrii de putere mondiala, ca atunci chiar riscam sa dam de dracu' ... cry.gif

Problema nu e de pro-americani sau altii, problema e ca parca nu ne cunoastem foarte clar interesele, nu stim ce vrem, ne luam dupa altii mai tari si daca suntem mangaiati pe crestet raspundem cu exces de zel. Nu putem sa ne comportam ca o tara normala. E periculos pentru ca multi iau drept axiome ce spune Traian sau altii ca el, gadesc 'oficial', nu-si pun probleme, sunt fericiti ca 'luptam' cot la cot cu americanii.

Guvernul e diletant (ce a facut Tariceanu cu Atanasiu a fost o mare tampenie, nu asa se procedeaza) iar presedintele imi da cateodata sentimentul ca e paranoic. Propunerea asta catre moldoveni ca sa aderam impreuna la UE e ceva de vis...depaseste parca si celebra axa Bucuresti-Londra-Washington. Mai nou s-a dus sa le propuna sarbilor iesire la marea Neagra, la forumul Marii Negre s-a autodeclarat mediator in conflictele din Osetia si Abhazia...din cand in cand rade cu poporul in baia de public periodica, arunca cu sticle de sampanie in populatie la cumpana dintre ani, face fixatii pe cate un pod distrus de ape si merge sa dea indicatii pretioase la refacerea lui...nu mai spun de evenimente haioase si nemaiauzite gen mersul la doua ore distanta pe urmele 'vizitei de lucru in teritoriu' a premierului'...PD e un partid anexa a persoanei presedintelui, domnul Boc face imediat poc la cea mai mica vorba a presedintelui amplificand ideaa si fiind mereu absolut total de acord cu domnia sa. Cand apare la teve domnul Boc nu stiu daca sa rad sau sa plang, mi-aduce aminte de activistii pcr care erau tot timpul incordati ca un arc gata sa sara sa-l linga in fund pe secretarul genral, sa se lase flagelati in public sau sa-i serveasca sefului drept scaun. Pe partea cealalta peneleul pare o corabie in deriva, capitanul si secunzii vor sa mearga intr-o directie dar nu stiu prea bine comenzile, carmaciul si alti ofiteri sunt impotriva si trag cu amiralul de la Cotroceni incercand sa adopte din mers stilul Boc, restul poporului liberal ia si el ce intelege...opozitia pesedista e cu Postovanu' lider nauc, nea Nelu s-a apropiat iarasi de pozitia de cardinal Richelieu, Bombonel e lovit de aviara si a trecut pe linie moarta, in schimb a trecut la volan Vanghelie 'care este'.
in tot acest timp elita bate campii in armonie cu Nea Traian, incercand parca sa creeze impreuna un Om modern ambiguu si insuficient definit. Prostimea sta cu gura cascata la circ, multi inca mai asteapta la un spritz sa li se dea ceva de pomana ca n-au ce manca dar nici nu se gandesc sa faca ceva. O alta categorie de populatie se descurca la sau sub limita legii, in timp ce altii au inteles ca trebuie sa se bazeze doar pe ei si sa incerce totul pe cont propriu, inclusiv depasirea barierelor legale, inclusiv coruptia care-i frate cu romanul.
abis
QUOTE (MIA @ 5 Jul 2006, 03:44 PM)
per ansamblu e o chestie evidenta ca, in afara de schimbarea unor persoane prin diverse functii, intre perioada 2000-2004 si 2004-2006 nu e nici o mare diferenta pentru marea majoritate a romanilor te inteleg la faptul ca ai asa ... un blocaj sa recunosti chestia asta ...

Nici nu au cum sa apara schimbari peste noapte ale nivelului de trai, daca la asta te referi. Economia nu creste cu 100% pe an. Dar de crescut, creste constant. Te inteleg la faptul ca ai asa ... un blocaj sa recunosti chestia asta ...
QUOTE
Anchete care tot bat pasul pe loc, asta in cazul in care nu-s de-a dreptul moarte/date NUP

Cu NUP nu prea sunt (nici macar NUP nu se da la noi asa repede!), iar de batut pasul pe loc da, asa poate sa para, din afara sistemului. Important este ca lucrurile, in fine, s-au urnit. Mai devreme sau mai tarziu se vor si finaliza.
MIA
QUOTE (abis @ 5 Jul 2006, 04:05 PM)
Dar de crescut, creste constant. Te inteleg la faptul ca ai asa ... un blocaj sa recunosti chestia asta ...

Creste constant cam cu aceeasi rata cu care crestea si pe vremea PSD-ului. Sau - mai exact - cam cu aceeasi rata cu care a reusit sa o remonteze Mugur Isarescu in 2000. smile.gif
Ma bucur ca imi dai dreptate ca ... nimic nu e diferit la acest aspect. wink.gif

P.S. : Fireste - problema mare a ramas aceeasi din 2000 - cresterea economica se resimte mai ales in unele buzunare ( in buna masura altele acuma decit in 2002 probabil ), dar tot ( mult ) prea putine si atunci ca si acuma. Mecanismul in esenta ramine acelasi ... devil.gif
March
Prim-Chelbosul tarii mai bine si-ar lasa toroipanul deoparte si si-ar tine liberalii( partidul ,nu grupusculul condus de CSP-ist !) aproape ptr. ca pentru alegatori Alianta n-a murit !

Alianţa D.A. - cea mai importantă forţă electorală !!

Rezultate la alegerile partiale recente.
Leonardo
Pai daca presedintele ar colabora cu guvernul si in Alianta ar fi armonie asta ar insemna sa si faca ceva util ceea ce e tare greu. E mult mai usor sa tii tzara intr-o campanie electorala permanenta si sa punctezi doar pentru tine. daca trebuirle merg prost cade guvernul, se schimba partidele de la putere, dar tu ca presedinte esti deja decuplat de maruntishuri de acest gen: are 5 ani de mandat, la cum merge treaba va mai lua 5 ani si pentru noi va ramane cum am stabilit. El intotdeauna va fi purtator de samanta de scandal si dezbinare ca asta face de vreo 12 ani incoace.
abis
QUOTE (Leonardo @ 5 Jul 2006, 04:59 PM)
daca presedintele ar colabora cu guvernul si in Alianta ar fi armonie...

Parerea mea este ca vinovatul pentru "lipsa de armonie" este Tariceanu.
Leonardo
Abis: de acord cu tine ca Tariceanu e slab si ca personalitate si ca prim ministru.
dar cred ca vina cooperarii defectuoase e reciproca. in plus daca ne aducem aminte de inceputuri, presedintele l-a pus mai mereu pe prim-ministru in fata unor decizii unilaterale facute publice. Tariceanu a fost mereu sub presiunea lui Basescu si de la un timp a decis sa actioneze identic. in momentul de fata a ridicat manusa aruncata de presedinte si intre ei e razboi.


Si iata ce declara doamna Saftoiu prin presa apropo de 'bunavointa' presedintelui fata de primul ministru:
“La Forumul Marii Negre, Presedintele a aflat cu 24 de ore inainte ca primul-ministru nu este invitat. El, personal, l-a sunat pe premier si i-a spus sa fie prezent “pentru ca este foarte important ca toti invitatii nostri sa vada ca pe Marea Neagra avem o viziune comuna si actionam comun”. A fost efectiv o neglijenta de protocol.

Cum fratele meu e posibil asa ceva? de ce? adica organizezi la tine-n tara un forum regional si protocolul neglijeaza sa invite la discutii pe primul ministru. Ca au uitat de noi astia de la Hanu' Ancutei e perfect explicabil, dar sa uiti sa-l inviti pe primul ministru? Parerea mea e ca asta defineste stilul 'Basescu': 'ii arat ca eu decid, nu-l invit decat pe ultima 100 de metri ca sa stie cine-i barosanu' si sa-l umilim un pic'. intotdeauna si din toate posturile in care a activat asta a fost modul de lucru al lui basescu: permanent dat sah la adversari, razboi psihologic, hartuiala.
Ma distra enorm cand imediat ce Tariceanu parasea tara, Basescu cerea sedinta de guvern pe care o prezida el. Treburile merg prost, e de vina guvernul. Presedintele e mereu la datorie, n-are atributii dar preseaza, uite, s-a bagat la comanda.
Treburile merg bine, e meritul presedintelui: uite, a prezidat el guvernul si s-a rezolvat cu aviara iar ploile parca s-au mai domolit.
La fel era si ca primar: sah etern la ailalalti, focu' la ei. Cu facut ceva mai putin, mereu scuze ca e in clestele adversarilor. Acum cand detin control absolut la Bucuresti se vede cat de multe fac.
March
QUOTE (Leonardo @ 5 Jul 2006, 08:17 PM)

Si iata ce declara doamna Saftoiu prin presa apropo de 'bunavointa' presedintelui fata de primul ministru:
“La Forumul Marii Negre, Presedintele a aflat cu 24 de ore inainte ca primul-ministru nu este invitat. El, personal, l-a sunat pe premier si i-a spus sa fie prezent “pentru ca este foarte important ca toti invitatii nostri sa vada ca pe Marea Neagra avem o viziune comuna si actionam comun”. A fost efectiv o neglijenta de protocol.

Sanchi ! wink.gif tongue.gif

Alixanther
QUOTE
Chiar nu inteleg de ce tot insisti cu proletarii, ai impresia ca oameni ce termina facultati tehnice lucreaza cu canciocul si mistria sau ca sunt perfect egali cu maturatorii


Nici nu am sustinut asta, am zis doar ca managerii priceputi oricum stau in firmele unde fac bani, nu se baga in politica. Aici doream sa bat, ca nici inginerii tai amatori de politica nu sunt mai priceputi la management, din moment ce nu au loc prin firmele private de raul expertilor si se baga in politica sa mai faca un ban "cinstit". Prefer un literat care oricum are timp berechet pentru putina literatura si poate mai si scrie o carte la guvernare, decat un inginer care oricum prea grozav manager nu era din moment ce s-a bagat in politica si nici timp de construit poduri si drenat albii de fluviu n-are din postura de lider de partid.

QUOTE
Pe Dinica l-as pune...


Lasa-l in plata Domnului pe Dinica, pentru ca nu e totuna sa impersonezi pe scena un legionar cu a fi unul autentic... Sunt convins ca s-ar rasti la subalterni mai rau ca un plutonier-majur, dar problema e: il crede cineva?
Un legionar, asa, ca Eliade, ti-ar fi convenit? Ar fi fost impiedicat de statutul sau intelectual sa faca pe vidanjorul in politica? Sau "n-ar fi avut experienta in managementul conducerii"? Ne trebuie inginerul-sef Iliescu, nu?
March
Apropos de interesul national si credibilitatea Romaniei pe plan extern :

Declaraţiile preşedintelui dau apă la moară separatiştilor transnistreni

Declaraţiile preşedintelui României, Traian Băsescu, au consolidat în mod nesperat poziţiile separatiste ale Transnistriei, scrie cotidianul rus "Nezavisimaia Gazeta". Ministrul transnistrean al securităţii, Vladimir Antiufeev, susţine că afirmaţiile lui Băsescu demonstrează că planurile României faţă de Republica Moldova nu s-au schimbat. "Noi vom ţine cont de acest fapt atunci când vom purta negocieri cu Chişinăul. Mai mult decât atât, vom insista asupra majorării numărului pacificatorilor ruşi în zona de conflict", a spus Antiufeev. "Nezavisimaia Gazeta" comentează că declaraţiile făcute sâmbată, la Bucureşti, în faţa unor elevi din Republica Moldova vor întări poziţia Rusiei în regiunea transnistreană. şeful statului român a dezvăluit că a oferit Chişinăului opţiunea de a intra odată cu Bucureştiul în Uniunea Europeană, subliniind că românii sunt singurul popor care a rămas divizat după reunificarea Germaniei, iar unirea româno-moldovenească se va produce în interiorul UE. Declaraţiile preşedintelui l-au luat prin surprindere pe ministrul de externe Răzvan Ungureanu, care a precizat că România poate doar să ajute Moldova să-şi grăbească procesul de aderare la UE. Din punct de vedere tehnic, unirea Republicii Moldova cu România se poate realiza numai în urma unui referendum, iar acest proces ar dura mai mult de un an, peste data când şi-a propus Bucureştiul să intre în UE . Deocamdată, autorităţile de la Chişinău nu au reacţionat în niciun fel după declaraţiile liderului de la Bucureşti.
( "Adevarul", 6 iulie 2006)
MIA
QUOTE (Alixanther @ 5 Jul 2006, 10:46 PM)
QUOTE
Chiar nu inteleg de ce tot insisti cu proletarii, ai impresia ca oameni ce termina facultati tehnice lucreaza cu canciocul si mistria sau ca sunt perfect egali cu maturatorii


Nici nu am sustinut asta, am zis doar ca managerii priceputi oricum stau in firmele unde fac bani, nu se baga in politica.

Nu neaparat. De la un anumit punct incolo banii oricum nu mai sunt asa important si la cite relatii se stabilesc intr-o economie capitalista moderna intre birocratia guvernamentala si tehnostructura corporatista interschimbarile de posturi inalte nu sunt deloc surprinzatoare - uita-te de ex. la echipa stralucita pe care au avut-o Nixon sau Kennedy in jurul lor. wink.gif
Leonardo
Alixanther: ma rog, parerea ta e deja formata si poate fi schimbata numai daca vei trai experimentul pe care-l propui. Iliescu pe care-l consideri inginer e un animal politic din tinerete. In rest pot sa afirm fara teama de a gresi ca toti cei intrati in politica romaneasca, ingineri, scriitori, actori sau critici nu au demonstrat ceva deosebit nici in domeniul lor principal de activitate. Sigur ca o sa ma contrazici, dar realitatea e ca in Romania de azi cam suferim la capitolul literati. Informaticieni, ingineri, matematicieni de valoare s-ar mai gasi, dovada ca sunt destui ce-si fac studiile prin afara sau au ajuns sa lucreze la firme importante prin alte tari.

“Prefer un literat care oricum are timp berechet pentru putina literatura si poate mai si scrie o carte la guvernare, decat un inginer care oricum prea grozav manager nu era din moment ce s-a bagat in politica…”

Inteleg ca deja e lipsit de speranta sa ajunga cineva mai de Doamne ajuta in politica romaneasca si decat sa risti cu unul ce are la baza o pregatire tehnica preferi sa frece menta altul care macar ar folosi timpul scriind si o carte din cand in cand. E un punct de vedere…
Te-as intreba insa ce au facut personalitatile lumii culturale romanesti cand au intrat in politica, cat au produs in acea perioada ca literati sau actori si cat de eficienti au fost pe functiile de partid si de stat?
Am avut si avem Ion Caramitru, Malaimare, Andrei Plesu, Mircea Dinescu, Salcudeanu, Buzura, Manolescu, Simion etc. Sunt destui altii care sunt implicati in mod firesc si in jurnalistica, asigurand editoriale pe la diverse ziare. Aproape invariabil toti au scos carti in care si-au adunat articolele respective. Inclusiv scriitorul cel mai la moda astazi: Cartarescu.
Te-as intreba cat de mult crezi tu ca au ajutat acesti oameni la conducerea Romaniei si cat de important e ceea ce au lasat in urma lor ca scriitori in aceasta perioada? Dupa ’89 am fost asasinati cu declaratii bombastice de genii chinuite ce trambitau asurzitor de ‘literatura de sertar’. Simti ceva remarcabil, ai vazut vreun rezultat notabil iesit din literatura romaneasca a ultimilor ani? Ma asteptam la o rabufnire de imaginatie si prospetime in stil, ceva viu diferit, necenzurat…nu s-a intamplat mai nimic. Mai mult, oamenii de cultura asa cum mentionam si mai sus au intrat cu entuziasm in politica, au militat pentru statutul de ‘salariati’. Ce rezultate notabile a obtinut Grupul de Dialog Social? Era format din oameni de cultura…Niciunul, in loc sa fie ceea ce s-a declarat a fi s-a multumit sa ramana la nivel de cenaclu cu revista proprie (buna e adevarat, dar iata ca se rupse-n doua). Toti oamenii de cultura romani intrati in politica au devenit imediat la fel ca si tovarasii lor de lupta mai putin intelectuali. E adevarat ca demagogia lor suna mai frumos si mult mai corect gramatical. Dar au si un mare defect: orgoliile sunt mult mai ascutite si daca urmaresti atent ai sa observi ca reprezentanti ai culturii romanesti aflati de parti diferite ale baricadei politice si-au dat la gioale fara crutare si in cel mai proletar mod cu putinta.

Banuiesc ca tu esti absolvent de filologie sau oricum ai pregatire umanista. Altfel nu pot sa-mi explic asocierea primara a lui Nea Nelu cu tagma celor cu pregatire tehnica.

“Aici doream sa bat, ca nici inginerii tai amatori de politica nu sunt mai priceputi la management, din moment ce nu au loc prin firmele private de raul expertilor si se baga in politica sa mai faca un ban "cinstit".”

Te-as intreba ce parere ai despre literatii ce au intrat in politica: au intrat cu sufletul curat sau e tot un ‘pact cu diavolul’? Ia urmareste-i mai atent. In general cine intra in politica o face din interes, din placerea jocului la nivel inalt si in procent nesemnificativ din dorinta sincera de a face ceva. E ca in orice meserie: ai foarte multe mediocritati, prosti, smecheri, si extrem de putini de valoare. Asa e si in literatura, asa e si in teatru, asa e si in inginerie, la economisti si la juristi.

Ai o parere idilica despre oamenii de litere, nu stiu daca e asa, cel putin experienta romaneasca mi-a dovedit ca nu sunt cu nimic deosebiti de alte categorii sociale.

Apreciez aerul tau de superioritate, dar intamplator il cunosc pe Dinica mai mult decat din rolurile de legionar. Sunt cam rudimentar dar am citit vreo 2 carti la viata mea, m-am dus cu sila la teatru, am suportat cu stoicism concerte pe la Ateneu, am ajuns din greseala chiar si pe la Opera. Cunosc cate ceva despre cultura romaneasca in particular si am avut chiar ocazia sa cunosc personal de-a lungul timpului ceva reprezentati ai ei.
Inteleg ca esti un om foarte serios care ia totul ad literam asa ca o sa incerc sa-ti raspund cat se poate de sobru. Pe aceasta cal tin sa-mi cer scuze maestrului Dinica pentru utilizarea numelui sau intr-un context injositor. Desi cred si eu ca intr-adevar ar putea fi util in viata politica romaneasca, sunt convins insa ca maestrul prefera sa-si continue activitatea de baza.
MIA
QUOTE (Leonardo @ 6 Jul 2006, 10:54 AM)
Dar au si un mare defect: orgoliile sunt mult mai ascutite si daca urmaresti atent ai sa observi ca reprezentanti ai culturii romanesti aflati de parti diferite ale baricadei politice si-au dat la gioale fara crutare si in cel mai proletar mod cu putinta.

Partea cea mai rizibila poate e ca nu numai intre tabere aflate initial pe baricade diferite s-a iscat o rica ireconciliabila, ci si cei aflati ( initial ) pe aceeasi tabara a baricadei au inceput sa se imparta in grupuri, grupulete care sa se "minince" intre ele cind au ocazia ... sorry.gif
Leonardo
Mia: Minerule! atentezi la oamenii de cultura romani? rofl.gif
MIA
QUOTE (Leonardo @ 6 Jul 2006, 12:07 PM)
MIa: Minerule! atentezi la oamenii de cultura romani? rofl.gif

Yeap !! Partea proasta in Romania e ca sunt/au fost prea multi "oameni de cultura" si prea putini antreprenori. sorry.gif

Si de fapt problema, dupa cum am mai spus, a fost/este una general est-europeana. Am citit undeva de faptul ca la Revolutia de la 1848 adunarea suprema a ungurilor ( habar nu am cum ii zicea exact ) cuprindea 70% persoane cu studii superioare, provenind in special din aristocratia mijlocie sau mica, si doar 11% persoane care aveau o afacere. In Franta, in acelasi an revolutionar, situatia era inversa ... sad.gif

Si din pacate- valorizarea excesiva a aristocratului cvasi-rentier, dar baiat finut si cultivat nu mi se pare ca a fost cel mai inspirat model preluat de la altii.
Leonardo
Mia: de acord cu tine, datorita experimentului comunist avem nostalgia beizadelelor subtiri si le supra-consideram. Suetele subtiri de pe la Capsa ni le dorim extinse in sfera politica (le-am si avut partial de atfel), ne-am saturam de ciobani. E un sentiment firesc dar din pacate basculam dintr-o extrema intr-alta: de la o politica proletara vream sa trecem brusc la polul opus, sa avem o politica a elitelor, lucru la fel de daunator la conducerea unei tari. Efectul unei asemenea schimbari e dezastruos si nu vad ce poate aduce bun la nivelul vietii reale, pamantene.
Ramane in aer discutia despre valoarea reala a culturii romanesti de dupa ’89. Inclusiv cantonarea ei aproape fara exceptie in subiectul comunismului si al vietii mizere din Romania. Avem inca o abordare regionala, zic eu inclusiv ca stil, si nu vad ceva important la orizont. Plus ca gomosenia de care amintea Mia incepe sa devina conditie sine qua non a intelectualului subtire.


Revenind on-topic: Presedintii Romaniei de dupa cizmar desi personalitati diverse au continuat imaginea paternalista a acestuia. Iliescu a fost presedintele de tranzitie, un Ceausescu mai apropiat de mase si ceva mai citit decat predecesorul. Probabil ca aici a fost si cheia succesului sau imens, oamenii simpli se temeau de o schimbare radicala iar Nea Nelu le-a oferit o imagine cunoscuta. Politician de meserie cu studii in regimul roshu a obtinut ce-si dorea mai mult: sa-i ia locul lui Ceashca.
Emil Constantinescu a fost atipic si singurul mai apropiat de intelectualul dorit de Alexanther. Profesor de geologie, figura cunoscuta a fenomenului Pietei Universitatii dar personalitate slaba si furat de asemanarea relativa cu Cuza. A fost un presedinte cabotin si nu a reusit performanta tatucului Iliescu de a tine in frau partidul de la putere. A avut si ghinionul sa fie promovat de o alianta ciudata precum a fost CDR. A renuntat dramatic la candidatura pentru al doilea mandat (insa fara efectul lacrimogen in masa pe care mizase) lucru pentru care l-am apreciat.
Basescu este primul presedinte post-decembrist cu o abordare populara de om dintre noi cei simpli. Face politica dupa ureche pe principiul ca intuitia l-a ajutat sa avanseze pana la cea mai inalta pozitie in stat. E un fel de Nea Nelu mai putin dependent de practica comunista din tinerete, orator cu aceiasi priza la mase precum inainte-statatorul sau, la fel de viclean si parca ceva mai dur. Si el precum Bunicuta si-a atins telul, acum se distreaza practicand cu succes rolul de papusar. Extrem de multumit de propria valoare sare peste etichete si se lanseaza in afirmatii riscante. Sper sa se controleze mai mult pentru ca va fi mai bine pentru toti.
March
Mai baieti, bagati ceva si cu Basescu ca doar e topicul lui ! tongue.gif
Leonardo
Basescu pleaca in State sa puna la cale soarta omenirii...iata comunicatul oficial (boldurile imi apartin)

"Presedintele Traian Basescu face o vizita oficiala in Statele Unite intre 26-28 iulie, la invitatia omologului american George W. Bush. Vizita se inscrie in cadrul dialogului politic intensificat intre Romania si SUA, informeaza un comunicat al Administratiei Prezidentiale.
Programul vizitei include intalnirea cu presedintele George W. Bush, o conferinta de presa in Biroul Oval si dejunul oferit de seful statului american in onoarea presedintelui Traian Basescu, cu participarea membrilor delegatiei oficiale.
Traian Basescu se va intalni si cu secretarul Apararii, Donald Rumsfeld, cu liderii congresului american, cu presedintii grupurilor parlamentare de prietenie cu Romania, cu lideri ai Senatului SUA si ai unor organizatii neguvernamentale interesate in problematica strategica regionala.
Presedintele Romaniei va avea un dineu cu reprezentatii conducerii departamentelor economice ale administratiei SUA si cu lideri ai mediilor de afaceri si se va intalni cu reprezentanti ai comunitatii romanesti din SUA.
Vizita are loc in contextul incheierii negocierilor si ratificarii Acordului de Acces privind amplasarea facilitatilor militare americane pe teritoriul Romaniei, al cresterii colaborarii in cadrul NATO, inclusiv din perspectiva pregatirii Summit-ului NATO de la Riga, precum si al continuarii contributiei Romaniei la asigurarea securitatii regionale si internationale.
Obiectivele vizitei includ discutarea aspectelor privind consolidarea relatiei strategice bilaterale intre SUA si Romania, in calitate de aliati in cadrul NATO si in lupta impotriva terorismului, precum si interesul comun pentru promovarea securitatii si stabilitatii internationale si regionale.
Dialogul va urmari intensificarea relatiei economice bilaterale, pe fondul atingerii unui varf in domeniul schimburilor comerciale bilaterale si a necesitatii valorificarii potentialului Romaniei pentru investitii americane, cu accent pe domenii precum tehnologia informatiei, infrastructura, domeniul energetic.
Vizita presedintelui Basescu in SUA are loc la un an si patru luni dupa precedenta vizita la Washington, din martie 2005. "
Leonardo
...si un editorial reusit despre isprava recenta a presedintelui:

"Băga-te-aş în Europa!
Mircea DINESCU
Considerînd Podul de flori de peste Prut o excrescenţă a unui popor vegetal, Traian Băsescu i-a propus lui Vladimir Voronin o chestie mult mai tare, adică o construcţie pe piloni de metal care să se întindă de la Bruxelles la Chişinău, şurubărită de el însuşi, cu ajutorul mecanicului de întreţinere Mihai Răzvan Ungureanu.
Obişnuit să-şi bage colaboratorii apropiaţi în mămicile lor, Traian Băsescu s-a oferit de data asta să-l vîre pe preşedintele Moldovei, cu ţară cu tot, în Uniunea Europeană, la pachet cu România, conform tehnicii de aprozar de pe vremea lui nea Nicu prin care, pe lângă un kilogram de portocale, erai nevoit să iei, la pachet, şi un kil de ceapă degerată.

Deşi ştia că România scurmă ca un cîine înfometat la poarta UE, dar nu-i lăsată încă să intre datorită puricilor din blană, Vladimir Voronin s-a scărpinat aluziv şi, fîstîcindu-se ca o fată mare invitată de un flăcău în dosu’ şurii, n-a zis nici ba, nici da, insinuînd că pirostriile şi le vor putea pune abia după ce tătucul Putin şi mama Rusia îşi vor da acordul."
Leonardo
...si comunicatul oficial despre ce a facut Basescu la sedinta de Guvern. Citind textul ai impresia ca a vorbit numai el, ailalti ori n-au fost de fata ori au tacut malc. De remarcat sublinierea patetica referitoare la ultima sedinta de guvern la care a participat Presedintele (al doilea paragraf).
E interesant si faptul ca presedintele a tinut sa mentioneze ca rezolutia ONU ce a dat legitimitate (indirect) prezentei coalitiei in Irak este scrisa chiar de membrii ei cei mai de seama (sesizati aportul axei Bucuresti-Londra-Washington)


"Dupa disputa pe care a avut-o cu premierul Calin Popescu Tariceanu pe tema retragerii trupelor din Irak, presedintele Traian Basescu a decis sa participe, miercuri, la sedinta de Guvern. Pe ordinea de zi - stadiul pregatirilor de aderare a Romaniei la Uniunea Europeana.
Ultima sedinta de guvern prezidata de seful statului a fost in luna mai, cand presedintele Basescu a venit direct de la spital pentru a discuta despre criza gripei aviare.
Potrivit unui comunicat al Administratiei Prezidentiale, seful statului a propus spre analiza, membrilor Guvernului, probleme care necesita actiune imediata din partea Executivului, precum si o serie de restante in raport cu angajamentele asumate prin programul de guvernare.
Primul subiect la care s-a referit Presedintele a fost necesitatea modernizarii institutiilor statului, apreciind ca este nevoie, in acest sens, sa se actioneze pana la 1 ianuarie 2007.
Seful statului a amintit ca in prezent o serie de directii teritoriale, din domeniul sanatatii, al invatamantului, mediului si din domeniul agricol sunt subordonate ministerelor, conservand astfel o structura mostenita inca de dinainte de 1989, si prin activitatea lor fiind departe de interesul comunitatii.
Astfel, Presedintele a cerut ca Executivul sa actioneze pentru descentralizarea acestor directii, analizand posibilitatea subordonarii administratiilor locale. De asemenea, Presedintele a solicitat efectuarea unei analize privind birocratia generata de agentiile nationale si necesitatea comasarii si restructurarii acestora astfel incat, in cel mai scurt timp, sa devina eficiente.

O alta problema semnalata de Presedinte a fost slaba utilizare a creditelor externe aratand ca exista circa doua miliarde de dolari, angajati in perioada 2002-2004, cu o rata de utilizare extrem de redusa.
Seful statului a aratat ca situatia actuala arata un nivel foarte ridicat al birocratiei, dar si capacitatea redusa de implementare ceea ce avertizeaza asupra faptului ca institutiile statului nu pot avea o buna rata de utilizare a banilor comunitari care urmeaza sa fie alocati Romaniei dupa 1 ianuarie 2007.
In acest sens, seful statului a aratat ca exista credite angajate in domeniul sanatatii, agricol-forestier, minier, dezvoltare rurala, transporturi, educatie rurala, calamitati, credite din care s-au utilizat foarte putini bani.
Presedintele a subliniat ca o piedica pentru folosirea acestor credite o reprezinta birocratia excesiva, dar si ineficienta institutiilor, fiind nevoie, in anumite cazuri, de avize din partea a 18 institutii, fiecare institutie avand libertatea sa dea avizul in termen de 30 de zile.
Din acest punct de vedere, Presedintele a cerut sa se gaseasca o solutie pentru simplificarea procedurilor, astfel incat sa fie nevoie de un aviz al institutiei responsabile si un aviz de verificare.

Referitor la Agentia de Integritate, Presedintele a cerut Guvernului introducerea proiectului de lege pe ordinea de zi a sedintei de astazi a Executivului pentru discutarea si aprobarea acestui proiect si trimiterea pentru dezbatere Parlamentului.

Avand in vedere ca subiectul privind prezenta trupelor romanesti in Irak este unul de dezbatere publica, dar care nu a fost dezbatut in plenul Guvernului, Presedintele a informat membri Executivului ca Romania este prezenta in Irak in baza celor patru rezolutii ale Consiliului de Securitate ONU, amintind inclusiv scrisoarea Guvernului irakian prin care se solicita mentinerea trupelor in Irak.
De asemenea, seful statului a prezentat Memorandumul, semnat de Romania, alaturi de celelalte state, privind participarea la forta multinationala din Irak, document rezultat in baza Rezolutiei 1483 din 2003 a Consiliului de Securitate ONU.
Totodata, a aratat seful statului, Romania este co-autoare, alaturi de SUA si Marea Britanie, a Rezolutiei a treia a ONU, reprezentand legalitatea prezentei tarii noastre in Irak, se mai arata in comunicatul remis presei de Palatul Cotroceni."
March
Lu' Basescu nu-i mai trece turbaciunea sau ce ? unsure.gif

Basescu si Geoana, aliati impotriva PNL

Revolta liberalilor impotriva hegemoniei basesciene impinge, incet, dar sigur, PD catre PSD. Bagati in corzi de iesirile in atac ale lui Tariceanu, democratii si Basescu si-au gasit noi aliati in persoana lui Geoana si a restului de pesedisti cu dosare pe la DNA, care ar face orice de dragul linistii personale. Ultimul act al acestei infratiri s-a consumat in ultimele 72 de ore si a avut ca scop executarea lui Teodor Atanasiu. Lucru care a esuat, insa, din cauza slabei sustineri politice a ideii in comisiile pentru Aparare.


Ultima ora.

Liderul PSD, Mircea Geoana, a declarat, ieri, la Suceava, ca s-a pregatit sa fie premier si ar putea ocupa acest post chiar si cu Traian Basescu presedinte, apreciind ca o "coabitare pe bune" este mai benefica decit "o coabitare mascata".

Daca se va intampla asa ceva , Basescu va confirma faptul ca-i un nemernic care ne pacalit pe toti ! Adica votantii lui .
wasp
Mi-e greu sa cred ca va veni ziua in care Basescu se va alia cu Geoana (se va alia, nu si-l va subordona).
abis
QUOTE (March @ 6 Jul 2006, 10:19 PM)
Liderul PSD, Mircea Geoana, a declarat, ieri, la Suceava, ca s-a pregatit sa fie premier si ar putea ocupa acest post chiar si cu Traian Basescu presedinte

Vrabia malai viseaza... Evident ca Geoana vrea sa fie premier cu orice pret, dar Basescu nu cred ca ar bate palma cu PSD-ul. Mai degraba este posibila desprinderea din PNL a unei aripi deschisa la colaborarea cu PD-ul decat scenariul lui Geoana.

Basescu este prea inteligent pentru a nu-si da seama ca o alianta cu PSD-ul i-ar pulveriza electoratul.
mutulica
pare ca Geona cam trage pe nas...
nu prea ies aliante cu aia de trag la masea...

spunea cineva o birfa ca base si cu tariceanu nu se mai inteleg din cauza ca s-ar fi ciondanit doamnele... asa sa fie oare?
Leonardo
care doamne? ca Traian are mai multe biggrin.gif
alfa
QUOTE (abis @ 7 Jul 2006, 09:19 AM)
QUOTE (March @ 6 Jul 2006, 10:19 PM)
Liderul PSD, Mircea Geoana, a declarat, ieri, la Suceava, ca s-a pregatit sa fie premier si ar putea ocupa acest post chiar si cu Traian Basescu presedinte

Vrabia malai viseaza... Evident ca Geoana vrea sa fie premier cu orice pret, dar Basescu nu cred ca ar bate palma cu PSD-ul. Mai degraba este posibila desprinderea din PNL a unei aripi deschisa la colaborarea cu PD-ul decat scenariul lui Geoana.

Basescu este prea inteligent pentru a nu-si da seama ca o alianta cu PSD-ul i-ar pulveriza electoratul.

Crezi? PD+PSD=FSN - aceeasi orientare, acelasi electorat.
abis
Ma jignesti. Apropo de "acelasi electorat"...

Nu as vota cu PSD-ul nici sa ma pici cu ceara.
mutulica
oare le gratziaza pe babe?

e un gest uman, dar nu prea etic...
ypsilonalpha
Împăratul Galaxiei poate face orice ... rofl.gif
Leonardo
QUOTE (ypsilonalpha @ 10 Jul 2006, 09:58 AM)
Împăratul Galaxiei poate face orice...

...mai ales daca se va alia cu Razboinicul Luminii, locul 13 in topul celor mai Mari Romani din toate timpurile... cool.gif
Alixanther
QUOTE
oare le gratziaza pe babe?

e un gest uman, dar nu prea etic...


Dar de Omar Hayssam si toti ceilalti barosani care-si descopera cancer, diabet si mai stiu eu ce boli incurabile taman ce intra in inchisoare ce sa mai zicem? Te simti tu mai "etic" cu doua babe de 66 si 86 de ani in puscarie, pentru ca n-au platit o amenda de 6 milioane de lei? De tiganii care au datorii de 6 miliarde la RENEL sau una din celelalte regii (apa, gaze, etc.) sau de firmele datornice la buget cu sute si mii de miliarde de lei ce zici? Halal justitie, care incepe sa faca "dreptate" cu caraghioslacuri de genul acesta!
abis
QUOTE (Alixanther @ 10 Jul 2006, 04:26 PM)
Te simti tu mai "etic" cu doua babe de 66 si 86 de ani in puscarie, pentru ca n-au platit o amenda de 6 milioane de lei?

Nu conteaza varsta sau suma, judecatorul respectiv a aplicat legea. Daca Basescu le gratiaza sa nu, este dreptul lui sa decida. Probabil ca le va gratia, pentru a da satisfactie opiniei publice...

Parerea mea este ca publicul nu ar trebui sa faca presiuni pentru neaplicarea legii in astfel de cazuri, ci pentru aplicarea legii in toate cazurile.
integral
Da..babutele alea erau asa de nemancate (din cauza postului evident) incat reprezentau un pericol public major pentru ...imbuibatii de magistrati. Judecatorul a aplicat legea...stramb, stand evident pe scaun - drept. Situatia - dincolo de umorul negru, ascunde o mare gaselnita: coana Justitika - aia de se vrea eficienta si oarba simultan, are niste reprezentanti care nu au minima generozitate intelectuala pe care ti-o confera intelepciunea si intelegerea realitatilor rurale.

Multam de rabdare.... smile.gif
abis
QUOTE (integral @ 10 Jul 2006, 05:21 PM)
reprezentanti care nu au minima generozitate intelectuala

Un magistrat trebuie sa aplice legea, nu sa dea dovada de generozitate.

Altii sunt cei care pot da dovada de generozitate acordand o gratiere.
Leonardo
Abis: teoretic ai avea dreptate daca Justitia romana ar trimite la inchisoare si infractori si babutze ce nu si-au permis plata de amenzi. In realitate este o ipocrizie cinica sa trimiti babutze dupa gratii pentru astfel de contraventii in timp ce criminalii se scot basma curata declarandu-se bolnavi grav. pai babele astea or fi sanatoase? Si ele sunt bolnave, flamande...sau scuzele astea nu stau in picioare decat la smecheri?

S-a trezit corectitudinea in magistrati cand e vorba de niste amarate, de altii inarmati si mai in putere le e cam frica, hmmm?
nefertiti-old
Odata si odata trebuie sa inceapa sa aplice principiul de care spune abis, altfel ne invartim in jurul cozii la infinit. wink.gif
abis
Leonardo: problema nu este ca babutele au fost trimise dupa gratii, ci ca sunt afara ceilalti despre care vorbesti tu...

Repet: magsitratul si-a facut datoria. Nu el este cel care da certificate medicale, de exemplu. Ar fi trebuit ca magistratul sa refuze aplicarea legii, incalcand-o astfel la randul lui? Stii ca orice astfel de hotarare judecatoreasca trebuie sa aiba o motivare in care sunt expuse, printre altele, prevederile legale pe baza carora a fost luata? "Generozitatea" despre care vorbea cineva mai sus nu are ce cauta in motivarea unei sentinte judecatoresti.

Cazul este simplu: cele doua persoane au incalcat legea si au fost pedepsite. Presedintele poate acorda, din motive umanitare, gratierea. Judecatorul nu a gresit cu nimic. Dimpotriva, gresea daca refuza sa aplice legea.

QUOTE
criminalii se scot basma curata declarandu-se bolnavi grav

Confunzi arestarea preventiva cu pedeapsa privativa de libertate.
Leonardo
Abis: exact asta subliniasem si eu si ma minunam cum Dumnezeu s-au gasit magistrati extrem de corecti pentru a fi judecate cele doua babe in timp ce pentru marii infractori avem numai d'aia de interpreteaza extrem de relativ legea.

Nu cred ca fac confuzie; ai vreu exemplu recent de smecheri/mafioti condamnati la 'pedeapsa privativa de libertate'?
Poate ca era bine sa le suspende doar drepturile civile la babutze, oricum iliescu nu mai candideaza si votul lor ar fi fost anulat smile.gif
abis
Exista multi magistrati corecti. Cunosc personal (am si in familie) magistrati despre care sunt absolut sigur ca judeca numai dupa lege.


edit: Decretul de gratiere a celor doua batrane tocmai a fost semnat.
abureala
QUOTE (Alixanther @ 10 Jul 2006, 05:26 PM)
QUOTE
oare le gratziaza pe babe?

e un gest uman, dar nu prea etic...


Dar de Omar Hayssam si toti ceilalti barosani care-si descopera cancer, diabet si mai stiu eu ce boli incurabile taman ce intra in inchisoare ce sa mai zicem? Te simti tu mai "etic" cu doua babe de 66 si 86 de ani in puscarie, pentru ca n-au platit o amenda de 6 milioane de lei? De tiganii care au datorii de 6 miliarde la RENEL sau una din celelalte regii (apa, gaze, etc.) sau de firmele datornice la buget cu sute si mii de miliarde de lei ce zici? Halal justitie, care incepe sa faca "dreptate" cu caraghioslacuri de genul acesta!

Are un nume aceasta "justitie" . "Injustitia " lui Basescu. Babele la puscarie, mari infractori liberi. Dreptate pentru popor. Sa traiti bine, in puscarie, cred ca asta a vrut sa spuna.
abis
Abureala,

Tu obisnuesti sa citesti postarile anterioare cand dai Reply? wink.gif
Leonardo
Abis: n-am contestat faptul ca exista, problema e ca nu stiu cum se face ca astia corecti primesc doar cazurile cu babutze smile.gif

edit: Bine ca le-a gratiat Basescu, incet-incet va dveni noul Iliescu biggrin.gif Nu era mai bine sa li se fi dat o alta pedeapsa? Cum e cu corectitudinea in acest caz?
abureala
QUOTE (abis @ 10 Jul 2006, 07:49 PM)
Abureala,

Tu obisnuesti sa citesti postarile anterioare cand dai Reply? wink.gif

Am citit. Care e problema? Ca tu vezi justitie si dreptate sa bage 2 babe la puscarie, care nu au de unde sa plateasca o amenda, dupa ce au muncit o viata pentru stat? E o porcarie, amice. Mascarada de justitie. Telejustitie , cum spunea Paler.
abis
Leonardo:

Pai hotaraste-te: ce-ai fi preferat, sa faca puscarie sau sa fie eliberate?

Basescu a declarat ca singurul motiv pentru care le-a gratiat este varsta. Apropo, presedintele nu poate schimba o pedeapsa, o poate doar gratia. Si din cate stiu (eu nu sunt de specialitate, dar ma pot interesa) judecatorul nu putea da o alta hotarare.

Unde vezi incorectitudine aici? Cele doua au gresit si au fost pedepsite conform legii, apoi pedeapsa li s-a gratiat din motive umanitare.



Abureala:

Stii de ce au primit amenda?
Leonardo
Abis: sunt hotarat sa traiti! Nu vreau babe amarate in inchisorile patriei.

Preferam sa fie judecate conform unor legi mai nuantate si sa nu fie cazul de gratieri presidentiale pentru doua babe care faceau puscarie pentru ca n-au platit niste amenzi de 150 de euro. Cam rad si curcile de noi pentru asa ceva, chiar si la nivelul Romaniei e stupid sa existe o asemenea aberatie de pedeapsa pentru o suma echivalenta cu salariul mediu pe economie.
In alte parti te obliga sa prestezi in folosul comunitatii sau primesti pedepse corespunzatoare infractiunii. Nimeni in afara noastra nu-si permite luxul sa cheltuiasca bani cu incarcerarea unor amarati ce fura de foame sau nu platesc niste dari ca n-au de unde. E stupid sa vezi asemenea cazuri executand cot la cot pedepse similare cu ale unora ce fac evaziuni fiscale de ordinul milioanelor de euro de ex. Daca ramane asa ne vom incerca muschii dreptatii cu babe, saraci fara speranta si altii asemenea. Nu va mai fi loc de cazat la racoare infractori importanti.

Am vazut acum vreo 7 ani niste interviuri prin inchisorile romanesti; era o femeie care fusese arestata ca furase niste mancare din Alimentara. Luase 3 ani, avea si copil ce-i fusese luat de asistenta sociala si internat in orfelinat, femeia era singur sustinator. Pana si patronul care o prinsese a plans cand s-a dat sentinta, ar fi vrut sa retraga plangerea da' nu mai avea cum. E jenant si inuman asa ceva, da-i ceva de lucru uneia ca asta sa poata sa traiasca decent. daca vrei sa o pedepsesti pune-o in paralel sa munceasca ceva ore pe zi gratis pentru societate.
abis
Deci ti se parea o pedeapsa ok daca erau condamnate la executarea de munca in folosul comunitatii?
abureala
QUOTE (abis @ 10 Jul 2006, 07:58 PM)
Abureala:

Stii de ce au primit amenda?

Tulburare de posesie. Puscarie poti face si pentru o amneda RATB, daca nu stiai. Asta in conditiile in care mari tepari, stau liberi. Asta numesti tu justitie?
Leonardo
Abis: e stupid sa ai pedepse privative de libertate pentru neplata de amenzi cu valoare minora. Analizeaza sistemul juridic din alte state europene si m-as mira sa gasesti ceva similar. prevazand astfel de pedepse prejudiciezi in fapt mult mai mult statul, am mai spus de ce. Am spus munc ain folosul comunitatii la modul general, sunt si alte metode; de ex. daca nu-si pot plati amenda le internezi intr-un azil de batrani sau daca au casa le vinzi sifonierul si ai recuperat paguba.
Deja imi miroase a afacere electorala pentru nea Traian decat a justitie. Daca e pe asa probabil ca in curand vom asista la condamnari in masa a pensionarilor rau platnici la intretinere si la ulterioare gratieri presidentiale....mila divina aducatoare de voturi. Asta nu e dreptate, parerea mea.
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
Cazul este simplu: cele doua persoane au incalcat legea si au fost pedepsite.

De acord cu tine, ca oricine greseste trebuie sa plateasca conform legii... Insa legea trebuie aplicata in litera si spiritul ei...
Eu nu sunt jurist, dar ma gandesc ca aplicarea legii doar in litera ei, fara a tine cont de spiritul ei constituie un abuz de drept...
In cazurile penale, pedepsele cu inchisoarea, au scopul de a indeparta pericolul public reprezentat de infractori, si/sau reeducarea acestora...
In cazul babutelor, de 60 si 80 de ani, dar si in cazul oricarui om care e sarac lipit, pedeapsa cu inchisoarea pentru neplata amenzilor ce scop are? Da-mi si mie un raspuns logic, nu neaparat moral, ci doar logic...
Daca un om, nu a vazut in viata lui cum arata 6 milioane de lei, pusi gramada, cum poate da el acesti bani, intr-un termen de X zile? Daca mai este si inapt de munca, sau nu gaseste de munca, ce poate sa faca el daca nu are posibilitatea fizica de a face rost de acesti bani? Face puscarie inevitabil?
Daca pentru datorii Curtea Europeana a drepturilor omului, cu care Romania a semnat, interzice privarea de libertate, iata articolul:
Articolul 1 . Interzicerea privării de libertate pentru datorii
Nimeni nu poate fi privat de libertatea sa pentru singurul motiv că nu este în măsură să execute o obligaţie contractuală.

pentru aceste cazuri de ce se face exact pe invers? Cu ce sunt ele mai grave?

Doar niste intrebari... Nu ma astept sa-mi dai raspunsuri juridice, ca poate nu esti jurist, dar doar asa... de dragul discutiei smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.