Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
gigip
[quote name='Marduk' date='22 Mar 2012, 04:07 PM' post='729845']
Asa este, ai dreptate, INAINTE DE A LE PASA FIECARUI IN PARTE, INDIVIZII TREBUIE REFORMATI, ODATA CU EI VA FI REFORMATA SI SOCIETATEA PE CARE O FORMEAZA, este ceea ce ne trebuie, dar crezi ca se poate, doar cu noi cei de la Han si alti 10.000-200.000 de mii?
Ma ingrozesc cand vad cu cata usurinta inghit ,pe nemestecate unii,basismele astea idioate cu reformarea tarii,a constitutiei,a parlamentului ,a partidelor si mai nou,a fiecarui individ! Mai aveti sa reformati si membrii de familie,cateii,pasarile ,florile ori plantele! Reformati apoi si fecalele si praful si funinginea! Sunteti ridicoli! Lumea,societatea,stiinta,medicina,comportamentul social,toate fiintele si plantele ,SUNT INTR-O CONTINUA SCHIMBARE,IN EVOLUTIE! Nimeni,nici macar dumnezeul vostru pe pamant,Basescu,NU TREBUIE SA INTERVINA BRUTAL IN MODIFICAREA NATURII ORI SOCIETATII! Numai Mengele ori nazistii si(uneori!) comunistii au incercat sa schimbe oamenii dupa dorintele lor tembele,lucru ce nu le-a reusit!
Cum sa le ceri romanilor jefuiti de catre mafiotii basisti(dati afara din servicii,cu salariile taiate,cu pensiile micsorate,cu TVA-ul marit etc) sa fie cinstiti si corecti cand vad jaful pe care guvernantii lui Basescu fura tot ! Ii condamni LA MOARTE DACA II "REFORMEZI"! Pana si lupul,leul ori alte animale de prada(cu mici exceptii!) nu ucid tot timpul ci atunci cand LE ESTE FOAME! Guzganii basisti(Videanu,Liviu Negoita,Udrea,Popoviciu,Falca,Boldea,Pinalti,Flutur,Berceanu,Andrei Mircea,Blejnar,fostul primar al Clujului si alti penali portocalii),sunt mai rai decat animalele de prada! Ei fura,nu de foame,ci,din lacomie fara margini! Umilitul National vrea sa reformeze constitutia,parlamentul,guvernul,judetele,pubelele de gunoi si haznalele,asociatiile de locatari(Legea Roberta!),in loc sa-si dea demisia si sa se trateze de afectiunile grave de care sufera(cred ca la coloana ori la cap!,ceva de genul asta!
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 22 Mar 2012, 05:42 PM) *
Statul suntem noi! Daca noi suntem corupti, statul e corupt. .....

Asa este, dar din nou trebuie sa-ti amintesc cat de greu este sa schimbi mentalitatea oamenilor, ca sa nu mai vorbesc de cei care au tot interesul sa intretina acest sistem, pentru ca de acolo le vine lor castigul.
Leonardo
statul suntem noi e cam vorba goala in Romania cat timp cei de la putere se denumesc conducatori, sefi ai statului etc si isi permit sa mature pe jos cu cetatenii.
Daca vrem ca statul sa fie mai reprezentativ pentru noi, atunci ar trebui sa ne transformam intr-o societate puternica si capabila sa penalizeze imediat abuzurile celor alesi sa ne reprezinte la nivel de stat.
Dupa cum bine vedem, lumea judeca emotional politica si multi sunt in stare sa sustina pana in panzele albe un politician iubit, indiferent cate abuzuri ar face acesta. Cat timp va fi asa, spaga si alte efecte secundare ale nepasarii nationale vor continua sa existe. De aceea nu cred ca vom avea curand masa critica de care pomenesti. Sistemul va crapa cand masa critica de romani vor judeca politicienii conform indeplinirii mandatului si apararii intereselor publice. Din pacate mai e cale lunga pana acolo.

'Daca spagarul face puscarie' e o conditie ce va fi indeplinita 'daca organele statului isi vor face datoria', adica ce spuneam mai sus si eu.

Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 22 Mar 2012, 05:53 PM) *
Asa este, dar din nou trebuie sa-ti amintesc cat de greu este sa schimbi mentalitatea oamenilor, ca sa nu mai vorbesc de cei care au tot interesul sa intretina acest sistem, pentru ca de acolo le vine lor castigul.


Nu este imposibil. In ultimii ani vad tot mai multi oameni care refuza sa mai cotizeze - la agentul care l-a oprit sa il caute la stingator, la doctorul care oricum il trateaza cu fundul, ca asa e el, la profesorul care oricati bani i-ar da tot loaze scoate si tot asa. Trendul e bun, deocamdata e unul pasiv, rar se lasa cu telefoane la DNA, ramane sa asteptam masa critica. Pana atunci, va rog frumos sa nu mai dati spaga, altfel o sa imi invat copiii sa fuga de Romania toata viata lor ca de un taram ciumat!
Leonardo
din ce in ce mai putini oameni dau spaga dar statul e din ce in ce mai corupt. smile.gif
inca o dovada ca nu e suficienta initiativa cetateneasca de a nu da spaga.
mai e nevoie de o initiativa cetateneasca de a convinge politicienii sa nu mai ia spaga, sa nu mai interfere cu organele de control si sa asigurela corectitudinea acestora iar nu transformarea lor in refugiu caldutz pentru rudele si prietenii lor sau chiar pentru cei ce dau spaga corespunzatoare ca sa intre acolo.

personal nu am dat spaga prea des (in general la medici) si acum nu mai dau deloc pentru ca nu mai interactionez cu institutiile statului roman. smile.gif
Cucu Mucu
Băsescu la bilanţul SRI: Ştim unde este Boldea acum, în Kenya. Mă voi implica personal în aducerea lui. Îl vom găsi şi în gaură de şarpe

Sesizati avertizarea? "Coane, fugi ca te-au gabjit gorobetii"! Misto! ohyeah.gif
goguta
QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Mar 2012, 05:20 PM) *
Sesizati avertizarea? "Coane, fugi ca te-au gabjit gorobetii"! Misto! ohyeah.gif

Eu nu cred ca ai vrut sa spui asta.
Asta ar insemna neglijenta in serviciu, favorizarea infractorului si divulgare de informatii secrete.
Cu putina abilitate ar intra si la altele.
Sigur nu ai asta ai vrut sa spui Cucule ...
Adica poate n-ai auzit tu bine, si nici eu. Basescu nu a spus "nu ştiu cât va mai sta acolo unde era acum câteva ore", cred ca-si imagina si omul povesti, bause prea mult poate, ca doar n-a dat pe presa informatii secrete primite de la SRI de mai putin de "câteva ore".
March
Securism de grotă

''Securism după comunism'' se numeşte articolul pe care l-am publicat în mai 2005, în Gândul. Prin persoana lui Traian Băsescu, Securitatea îşi lua revanşa la 15 ani de la înfrângerea ei de către activiştii PCR.


Nu deţin date în legătură cu raporturile lui Băsescu T. cu Securitatea. Dar de 7 ani încoace trăiesc într-o Românie condusă după cele mai clare năravuri, reflexe, trucuri, diversiuni şi subversiuni securiste.



Deci, n-avem nevoie de nicio dovada de la CNSAS ca a fost omu' Securitatii inainte de 1989. Dovada este in fata ochilor nostri de 7 de zile ! devil.gif
March
Basea se intoarce din nou sa cerseasca voturi de la tigani pentru alegeri in 2012 !
abis
QUOTE(March @ 24 Mar 2012, 12:37 PM) *
Deci, n-avem nevoie de nicio dovada de la CNSAS ca a fost omu' Securitatii inainte de 1989.

Evident, tu niciodata nu ai nevoie de dovezi. rolleyes.gif
Marduk
O declartie a presedintelui Traian Basescu mi-a atras atentia azi :
„N-am să vă spun, cum a spus ministrul de Externe că nu este o problemă importantă. Este o problemă extrem de importantă cazul Blodea,pentru că este vorba de un cetăţean român. Vă pot spune că este localizat perfect, că în orice moment se poate produce reţinearea lui. Dar noi nu avem interes în privinţa reţinerii lui Boldea! Obiectivul nostru este ca domnul Boldea, care a plecat legal din ţară, să vină prin intermediul autorităţilor române în România
Suna bine acest "sfat" al presedintelui Romaniei, Boldea este cetatean roman, el reprezinta o afacere interna a Romaniei. Politicienii romani s-au grabit sa-l denumeasca pe presedinte "serif", politist etc. Eu ma simt bine in acest proiect, program, prin care Romania ar putea sa schimbe acel statut de tara careia nu-i pasa de cetatenii sai, nu-i apara, nu-i cauta daca au probleme juridice etc. este un semnal pe care analistii l-au numit semnal populist. Mie mi-ar placea un "desant", o actiune a SIE prin care Boldea sa fie capturat, adus in Romania si judecat conf. legislatiei romanesti. O astfel de actiune ar demonstra ca statul roman poate sa-si rezolve problemele din justitie de unul singur, fara interventie din afara sistemului. In fond este vorba de un exercitiu de imagine al Romaniei care poate sa rezolve o problema interna fara ajutor extern, mi-ar placea ca astfel de probleme sa fie rezolvate direct de catre romani de serviciile romanesti, armata romana.
gigip
[quote name='Marduk' date='25 Mar 2012, 09:12 PM' post='730026']
Iar nu intelegi nimic! Lui Basescu nu-i pasa decat de cetatenii basisti,de cei portocalii,si nici macar de toti astia! De bugetari,de profesori,de medici,de pensionari,de copii,de someri,in general de catre romanii saraci,de la care nu mai are ce fura,nu-i pasa! Toti sunt dusmanii lui,pe toti ii fura,ii insulta,el,impreuna cu gasca lui mafiota! Il apara pe Boldea ,pentru a nu ciripi tot ce stie despre mafia basisto-pedelista,pentru a nu spune cat a cotizat,fara numar,in campania sa prezidentiala!
Boldea l-a avertizat pe Basescu ,i-a spus sa nu ceara extradarea sa(l-a amenintat ca il da in primire!) iar acesta,de teama,i-a spus sa stea linistit! Imediat dupa declaratia lui Basescu(in sensul ca nu-l mai urmareste!),Boldea i-a spus sa stea linistit,ca vine el in tara,ca se duce la consulatul Romaniei! Asta inseamna o intelegere de tip mafiot! Eu nu cer extradarea(cu luni de zile de puscarie crunta in Africa!!!),tu nu macani despre mine!
Cucu Mucu
QUOTE(goguta @ 23 Mar 2012, 06:51 PM) *
Eu nu cred ca ai vrut sa spui asta.
Asta ar insemna neglijenta in serviciu, favorizarea infractorului si divulgare de informatii secrete.
Cu putina abilitate ar intra si la altele.
Sigur nu ai asta ai vrut sa spui Cucule ...
Adica poate n-ai auzit tu bine, si nici eu. Basescu nu a spus "nu ştiu cât va mai sta acolo unde era acum câteva ore", cred ca-si imagina si omul povesti, bause prea mult poate, ca doar n-a dat pe presa informatii secrete primite de la SRI de mai putin de "câteva ore".


Mda, se pare ca au dat la pace." Vino, bre, in tarisoara, te plimbam o luna, doua, prin aresturi, vin alegerile, uita lumea de tine si te scoatem din ghearele procurorilor. Dai si tu acolo cateva sute de mii de coco si ne pui in legatura cu interlopii matale - nuuu, nu pentru mine, pentru partid, saracul, ca asa rau o duce cu trezoreria..." jamie.gif Pentru cine se intreaba de sursa - acel dialog nu este adevarat... desi ar putea fi.
Marduk
QUOTE(gigip @ 26 Mar 2012, 08:46 AM) *
Iar nu intelegi nimic!..... Boldea l-a avertizat pe Basescu ,i-a spus sa nu ceara extradarea sa(l-a amenintat ca il da in primire!) iar acesta,de teama,i-a spus sa stea linistit!......

rofl.gif Mon general esti tare domnule. Poate-mi spui si mie cine este Boldea asta, ce-a facut el la Galati de a luat toata tara foc c-a fugit in Congo. H...t...f... is Boldea?

QUOTE(Cucu Mucu @ 26 Mar 2012, 04:12 PM) *
Mda, se pare ca au dat la pace....... acel dialog nu este adevarat... desi ar putea fi.

Idem
abis
Interventia televizata a lui Basescu se pare ca totusi n-a fost ceea ce credeau unii, ci omul chiar vorbea serios:

Deputatul Mihai Boldea s-a predat la Consulatul Romaniei din Nairobi, capitala Kenyei, transmite TVR Info

Acum, nu am de unde sa stiu cat va dura ancheta, cat va dura procesul, insa nu cred ca "a cazut la pace"... O sa vedem cand va fi incheiata ancheta, si cum din pacate la noi procedurile dureaza o gramada, in mod cert se va incheia in mandatul altui presedinte si cu alta coalitie la guvernare... wink.gif
abis
Culisele întoarcerii lui Boldea în ţară. Cum au speculat autorităţile slăbiciunile deputatului fugit în Kenya
Marduk
Ce mi se pare curios in abordarea de catre autoritati a cazului Boldea este ca desi deputatul Boldea a cerut sa fie cercetat de DICOT-ul central el a fost trimis la Galati unde este cercetat de DICOT-ul Galati. Individul asta chiar a suparat pe cineva tare si mare la Galati.
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 28 Mar 2012, 06:33 PM) *
Ce mi se pare curios in abordarea de catre autoritati a cazului Boldea este ca desi deputatul Boldea a cerut sa fie cercetat de DICOT-ul central el a fost trimis la Galati unde este cercetat de DICOT-ul Galati. Individul asta chiar a suparat pe cineva tare si mare la Galati.


Citeste cu atentie - a fost trimis la cererea lui la Galati, sa fie aproape de familie, plus ca acolo are multe cunostinte si pile prin arest. ohyeah.gif
Marduk
Corect, dar a cerut sa fie cercetat de catre cei de la DIICOT-ul central.
March
Dictachiroul la inghesuiala !
(...) In data de 17 aprilie, USL va depune moţiune de cenzură pe tema UMF Târgu Mureş, iar noua majoritate parlamentară îşi va putea testa forţa.

Data de 24 aprilie ar putea fi o zi decisivă pentru regimul actualului preşedinte Traian Băsescu. Dacă Opoziţia va reuşi să dea jos Guvernul Ungureanuprin votul la moţiunea de cenzură, Băsescu va trebui să nominalizeze un nou premier. Cel mai probabil în actualul context îl va nominaliza pe Victor Ponta, variantă refuzată deja de Opoziţie.

USL va putea cere în acel moment alegeri anticipate, iar dacă Băsescu nu va fi de acord, se va iniţia suspendarea preşedintelui. Noua majoritate parlamentară ar putea schimba legea referendumului, iar preşedintele Traian Băsescu ar putea fi demis. Chiar şi fără schimbarea legii, USL ar putea miza pe aportul popular pe care l-ar avea în momentul în care oamenii ar vedea oportunitatea de a-l demite pe Traian Băsescu.

Felina
QUOTE(abis @ 28 Mar 2012, 08:31 AM) *
Culisele întoarcerii lui Boldea în ţară. Cum au speculat autorităţile slăbiciunile deputatului fugit în Kenya



fain. cu profesionalism. acum insa se afla in mainile justitiei, care e alt organism si care inca nu si-a dovedit profesionalismul
Felina
QUOTE(March @ 30 Mar 2012, 09:02 AM) *
Dictachiroul la inghesuiala !



scenarita ieftina. keep dreaming biggrin.gif
andra_v
Cred ca Traian Basescu si-a dorit inca de anul trecut, cu ocazia Congresului PDL, o reforma a partidului de guvernamant, in jurul unor lideri precum Vasile Blaga ori Sorin Frunzaverde. Revirimentul Partidului insa nu a avut loc, iar acum democratii culeg ce au semanat. Prin numirea unui independent in adevaratul sens al cuvantului in fruntea guvernului, presedintele a fortat o schimbare autentica a clasei politice, impunand un nou stil de conducere. Set in favoarea echipei TB-MRU, insa abia cu ocazia alegereilor generale ne vom lamuri cine este castigatorul meciului.
turbo trabant
QUOTE(Felina @ 30 Mar 2012, 11:43 AM) *
scenarita ieftina. keep dreaming biggrin.gif

Merge scenarita la popor.

Daca o mai munci cineva in jumatate de romanie dupa inceperea campaniei....
March
QUOTE(Felina @ 30 Mar 2012, 01:43 PM) *
scenarita ieftina. keep dreaming biggrin.gif

Ai poza lui sub perna ? Vezi ca si lui Viliam Branza o sa-i sece punga ! Asa ca orienteaza-te rapid cat mai timp.
Felina
QUOTE(March @ 30 Mar 2012, 01:04 PM) *
Ai poza lui sub perna ? Vezi ca si lui Viliam Branza o sa-i sece punga ! Asa ca orienteaza-te rapid cat mai timp.



spre deosebire de tine, imi castig banii muncind cinstit. Mai bine, mai prost, dar cinstit. wink.gif
Cucu Mucu
QUOTE(andra_v @ 30 Mar 2012, 12:58 PM) *
Cred ca Traian Basescu si-a dorit inca de anul trecut, cu ocazia Congresului PDL, o reforma a partidului de guvernamant, in jurul unor lideri precum Vasile Blaga ori Sorin Frunzaverde.


Andra, vii cu niste chestii halucinante cateodata. Pe ce te bazezi cand o spui pe aia de mai sus?
March
QUOTE(Felina @ 30 Mar 2012, 05:33 PM) *
spre deosebire de tine, imi castig banii muncind cinstit. Mai bine, mai prost, dar cinstit. wink.gif


Ti-ai uitat in ghiocul tau si ai vazut ca ai mei is necinstiti ?
March
Circula pe net :

Cine este agentul CIA care lucreaza pentru Basescu ?
March
Basescu a cerut SRI sa lase in pace gazele de sist. Ba chiar a avertizat la SRI ca cine se opune afacerii Chevron incalca siguranta nationala

La bilantul SRI de acum doua saptamani, adica cu o saptamana inainte ca MRU sa semneze cele 3 HG-uri secretizate prin care Chevron a primit in exploatare terenurile de la Marea Neagra, Traian Basescu a avut in discursul sau tinut in fata ofiterilor SRI, in absenta presei, o interventie cel putin ciudata.“Exploatarea gazelor de sist este foarte importanta si binevenita si cine spune altceva atenteaza la siguranta energetica nationala”, a spus basescu, fara nicio legatura cu restul temelor din discursul sau. SRI-istii din sala au prins insa rapid mesajul, adica lasati-i in pace pe aia de la Chevron, nu va puneti de-a curmezisul, si au primit cu hohote de ris avertismentul Presedintelui. “Hahaha, sa mori tu!”, s-a auzit din sala in care se asternuse o liniste mormantala la finalul interventiei basesciene, cind spionii lui Maior au refuzat sa aplaude discursul prezidential. Basescu s-a facut stacojiu la fata si n-a mai deschis gura.

Adrian Dutulescu - blog





Conducerea Chevron a declarat prin reprezentantul ei ca secretizarea a fost ceruta de statul roman si nu de catre Chevron !

abis
Apropo de Adriana Dutulescu, ti-a scapat asta

Sa i se usuce mana aluia care mai voteaza USL-ul. Sa inghete si sa faca pneumonie ala care o mai sta la coada la urne pentru prezidentiabili mesianici. Sa se trezeasca cu electrozi pe frunte si perfuzii cu xanax ala de-o mai crede in cauze nobile, salvarea tarisoarei si declaratiile domnului presedinte al PNL, Crin Antonescu.

Sa facem o recapitulare scurta. Frunzaverde la USL. Piedone la USL. Darius Valcov la USL. O tarla de deputati, senatori, primari, vicepresedinti de organizatii PDL din Buzau, Ilfov, Caras, la USL. Ontanu este sunat de Ponta sa vina la USL. Cati Andronescu-Abramburica se duce sa il convinga pe Ontanu sa vina la USL! Ontanu ala din sintagma “generalul Ontanu”. Tradatorul, sluga lui Oprea si a lui Basescu.

What the f**k, cum ar zice francezul. Adica astia pleaca de la PSD si de la PNL, ii injuram ca sint niste nenorociti, traseisti, hoti, mafioti, santajati cu dosare, momiti cu bani si cu grade de la Base, si pac, inainte de alegeri, cind le miroase ca barca lor ia apa, ii primim cu bratele deschise? Pai n-a zis domnul Crin ca nu avem ce discuta cu tradatorii? N-a zis domnul Ponta ca nu inghitim traseistii?

Pai nu ziceau domnul Crin si domnul Ponta ca aia care tipa in Piata Universitatii ca PDL=USL=tot un drac? Pai mie mi se pare ca acum este fix tot un drac.

Asteptam cu interes sa o reevaluam pe doamna Udrea, care poate fi la orice ora din zi si din noapte o prea bine intentionata doamna a politicii romanesti, ca atat s-a zbatut saracuta sa faca patinoare si partii la sate si orase. Sa pregatim sampania pentru domnul Falca si pentru socrul Seculici, ca, ce dracu, dosarele de la DNA sint o dovada ca ei nu sint pe bune cu Base. Sa ne uitam cu alti ochi la Scripcaru de la brasov, ca poate nu degeaba il iubesc brasovenii si il voteaza de atatia ani.

Culmea prostiei - culmea prostiei la USL adica - ar fi ca cei de la PDL sa aiba un plan prin care sa cistige alegerile calare pe USL. Ii transfera pe toti in tabara aflata pe val, astia, cu sigla invingatoare de gat, cistiga, si dupa alegeri, ce garantii exista ca alde Piedone, Valcov, Frunzaverde, aud acum ca si pruteanu de la Neamt, nu se intorc la PDL?
March
QUOTE(abis @ 3 Apr 2012, 03:59 PM) *
Apropo de Adriana Dutulescu, ti-a scapat asta


Nu mi-a scapat. Ti l-am lasat tie sa-l citesti ca sa vezi si sa realizezi ca un articol asemanator critic la adresa pedelacheilor nu ar fi fost scris niciodata de lingaii basescieni de la Hotnews !
abis
QUOTE(March @ 3 Apr 2012, 03:34 PM) *
Ti l-am lasat tie sa-l citesti ca sa vezi si sa realizezi ca un articol asemanator critic la adresa pedelacheilor nu ar fi fost scris niciodata de lingaii basescieni de la Hotnews !

De unde stii daca nu citesti Hotnews? unsure.gif

Apar o gramada de articole critice la adresa puterii - de la presedinte pana la guvern, PDL sau majoritate parlamentara.
Marduk
Presedintele Traian Basescu revine cu propunerea sa, demisia contra aplicarii votului romanilor de la referendum. Multi ar putea spune ca presedintele este disperat, eu as spune ca este pilctisit de situatia politica din Romania, ca sa nu folosesc cuvantul care mi-a trecut de fapt prin minte. Traian Basescu pare ca este pana la urma consecvent cu promisiunile sale electorale, este un presedinte jucator, face propuneri, sacrificii etc. multe din aceste actiuni au deranjat baronii politici, mogulii, magnatii si interlopii. Sa vedem cum va reactiona opozitia la scrisoarea presedintelui, ar fi pacat ca USL-ul sa o considere din nou ca pe o propunere neserioasa.
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 7 Apr 2012, 08:32 AM) *
Multi ar putea spune ca presedintele este disperat, eu as spune ca este pilctisit de situatia politica din Romania,


Eu as spune ca este doar un mincinos ordinar, avand experienta celorlalte trecute "demisii" ale lui. jamie.gif Bre, te lasi prea usor impresionat de acesti insi cocotati in varful statului.
Marduk
Dar daca propunerea sa este sincera? De ce sa judecam inainte de a vedea ce vrea de fapt Traian Basescu, inainte de a primi o contra oferta de la opozitie? Ce nu inteleg eu este lipsa initiativelor, a contrapropunerilor din partea opozitiei, asta imi dovedeste ca opozitia nu vrea sa faca nimic concret in directia respectarii democratiei, a votului exprimat de romani, ceea ce este grav.
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 7 Apr 2012, 08:58 AM) *
Dar daca propunerea sa este sincera? De ce sa judecam inainte de a vedea ce vrea de fapt Traian Basescu, inainte de a primi o contra oferta de la opozitie? Ce nu inteleg eu este lipsa initiativelor, a contrapropunerilor din partea opozitiei, asta imi dovedeste ca opozitia nu vrea sa faca nimic concret in directia respectarii democratiei, a votului exprimat de romani, ceea ce este grav.


Nu poti negocia cu un smenar care te ia tot timpul peste picior si nu isi respecta invoielile. E o regula de aur asta!

Cat despre atitudinea opozitiei opozitia nu vrea sa faca nimic concret in directia respectarii democratiei, a votului exprimat de romani - total de acord.
Marduk
Eu din contra, ca politician, mi-as face un scop din al demasca pe acest "smenar" dar cu armele sale, nu insistand pe desfiintarea sa politica ci prin negocieri, propuneri, solutii etc. Prin obligarea democratica a acestui presedinte de a accepta deciziile benefice acestei tari, prin implcarea in problemele tarii nu prin dezavuarea a oricaror propuneri vie bune sau rele.Eu cred ca toata blocada asta politica din Romania are la baza obsesia unor oameni cu influenta foarte mare de al termina politic pe Traian Basescu. Nu conteaza efortul, nu conteaza victimele, resursele, totul pentru a demonstra ca ei conteaza, ca ei conduc si nu "pulimea" prin intermediul presedintelui ales.
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 7 Apr 2012, 10:43 AM) *
"pulimea" prin intermediul presedintelui ales.


rofl.gif Asta e buna!

Te-ai simtit vreodata reprezentat pe bune de acest presedinte ales? Eu nu - poate fi si din cauza ca nu il suport, il consider un smenar mincinos, grobian si grandoman, si asa l-am considerat de prima data cand l-am cunoscut (spre deosebire de altii tongue.gif ).


Eu cred ca toata blocada politica din Romania ultimilor 23 de ani se datoreaza arogantei celor ajunsi la putere, iar replica celebra "ciocu' mic ca acum suntem noi la putere" poate fi considerat fara greseala motto-ul politicii romanesti. Nu conteaza interesul tarii, nu conteaza decat clientela politica.
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 7 Apr 2012, 11:21 AM) *
... Te-ai simtit vreodata reprezentat pe bune de acest presedinte ales? Eu nu - poate fi si din cauza ca nu il suport, il consider un smenar mincinos, grobian si grandoman, si asa l-am considerat de prima data cand l-am cunoscut ...


Asa cum m-am simtit reprezentat de Iliescu si Constantinescu la vremea respectiva. Ce mi-a placut la Traian Basescu a fost tocmai interferenta lui in jocurile politico-economice transpartinice, amestecul sau in "linistea" atat de necesara clanurilor, cooperativelor etc. reconstruite dupa "revolutie" din defunctul PCR. Prea era liniste in mandatele tovarasilor Iliescu si Constantinescu, tovarasul Basescu a schimbat tactica. Nu sunt de acord cu afiramtia ta cum ca ar fi smenar, mincinos, grobian si grandoman, vreau sa spun ca nu exista dovezi in acest sens, asa sunt fel de fel de acuzatii la adresa sa. In ceea ce ma priveste pentru mine n-a fost mai smenar, mai mincinos, mai grobian si mai grandoman decat altii care nu sunt la nivelul sau acela de presedinte al Romaniei, ca mi-ar fi placut sa fie mai diplomat, mai cult, cu un vocabular mai elevat, mai retinut in afirmatii si declaratii, e doar punctul meu de vedere, altora poate le place exact asa cum este, direct, cu un vocabular pe intelesul tuturor, mai din popor cum s-ar spune dar nu popular, mai ales in al doile mandat al sau. Pare ca Traian Basescu si-a dat seama ca datorita comportamentului sau, situatiei economice a crizei care a lovit Romania si a fortat guvernul sa ia masuri antisociale, el a pierdut cel mai puternic aliat al sau, poporul, cel care era atat de entuziasmat atunci cand a primit primul sau mandat. Cred ca azi Basescu incearca sa repare acest aspect al mandatului sau intorcandu-se cu fata catre cerintele poporului, pare ca face asta in detrimentul politic personal. Ramane sa vedem cum vor evolua lucrurile pe acest ring unde are loc lupta democratie originale cu viitorul Romaniei.
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 7 Apr 2012, 11:44 AM) *
Nu sunt de acord cu afiramtia ta cum ca ar fi smenar, mincinos, grobian si grandoman, vreau sa spun ca nu exista dovezi in acest sens


- smenar - casa din Mihaileanu - ala e smen pe fata etc.
- mincinos - " imi dau demisia in 5 minute", " la fiecare 3 luni promit sa ne vedem in piata", " romania nu are nevoie de banii FMI, imprumutul e doar o centura de siguranta" si centura aia s-a transformat in cateva zeci de miliarde etc.
- grobian - "tiganca imputita", "gaozar" etc.
- grandoman - supararea lui pe oricine are curajul sa iasa sa il critice

March cred ca ar putea sa iti aduca mai multe, el urmareste presa mai in amanunt.
Marduk
Ok, la Basescu totul iese in evidenta pentru a acumulat toate frustrarile si nemultumirile romanilor si ale celor care il urasc efectiv, dar asta nu inseamna ca este mai dihai ca altii. Despre grandomanie as putea sa-ti zic ca te inseli, daca sti cum sa pui problema cred ca accepta critica constructiva, cu asumarea responsabilitatilor ce decurg nu carcoteala de dragul carcotelii. Minciuna aia cu "lafiecare 3 luni ne vedem in piata" m-a deranjat si pe mine dar se pare ca tot nemultumirile populatiei l-au fortat, probabil si la indemnul serviciilor sa renunte la idee, pe mine m-a deranjat ca n-a iestit sa spuna de ce nu si-a tinut promisiunea asta, macar asta ca ma gandesc ca poate or mai fi fost. Cu FMI-ul nu stiu, nu ma pricep dar banuiesc ca chestiile astea importante se discuta in CSAT iar acolo e vorba de o decizie colectiva. Nu tin sa-i iau apararea lui Traian Basescu, care pana la urma este om, roman, cu bune cu rele, pe ansamblu insa a fost un presedinte jucator asa cum a promis, cred ca de aceea si-a ridicat in cap o parte a politicienilor a mediei, a celor nemultumiti de viata etc. Ai uita sa pomenesti de ascensiunea ficei sale EBA, in locul lui mi-as fi tinut familia departe de viata publica, dar poate ca nu a putut, ca parinte sa opreasca "ascensiunea" fetei sale, or poate nu a fost decat o lingareala a celor din tineretul PDL-ist.
fiatlux
QUOTE(Cucu Mucu @ 7 Apr 2012, 11:21 AM) *
rofl.gif Asta e buna!

Te-ai simtit vreodata reprezentat pe bune de acest presedinte ales? Eu nu - poate fi si din cauza ca nu il suport, il consider un smenar mincinos, grobian si grandoman, si asa l-am considerat de prima data cand l-am cunoscut (spre deosebire de altii tongue.gif ).
Eu cred ca toata blocada politica din Romania ultimilor 23 de ani se datoreaza arogantei celor ajunsi la putere, iar replica celebra "ciocu' mic ca acum suntem noi la putere" poate fi considerat fara greseala motto-ul politicii romanesti. Nu conteaza interesul tarii, nu conteaza decat clientela politica.


aveti like-uri ! thumb_yello.gif
dar,din pacate, viitorul e pe-aceeasi linie; nu intrevad nici o ameliorare ;boala e incurabila si din cauza lipsei de reactie a pacientului ;ostentatia si impudicidatea politicienilor din ultimii ani a devenit insuportabila !!! mad.gif
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 7 Apr 2012, 01:24 PM) *
- smenar - casa din Mihaileanu - ala e smen pe fata etc.

Nu stiu daca afacerea aia cu casa din Mihaileanu este ilegala, insa imorala este cu siguranta.

QUOTE
- mincinos - " imi dau demisia in 5 minute", " la fiecare 3 luni promit sa ne vedem in piata", " romania nu are nevoie de banii FMI, imprumutul e doar o centura de siguranta" si centura aia s-a transformat in cateva zeci de miliarde etc.

Astea mentionate de tine nu sunt chiar minciuni, pur si simplu cineva i-a atras atentia ca ar face o greseala sa demisioneze "in 5 minute" ori sa "vina in piata". Iar aia cu criza, nu l-as blama foarte tare, s-a bazat pe cifrele oferite de Finante si BNR, care asta aratau la vremea respectiva.

Insa de mintit, a mintit de-a lungul mandatului si inca grav. Prima minciuna de care imi aduc aminte este cand, in iunie 2005, intrebat fiind de Romania Libera daca in cazul arestarii lui Patriciu au fost interventii de natura politica pentru eliberarea "mogulului", a spus senin (si hahaind) ca nu. Desi primise celebrul bilet de la Tariceanu. Nimic nu justifica o atare minciuna. Iar despre ultima, am scris si eu aici

QUOTE
- grobian - "tiganca imputita", "gaozar" etc.

"Gaozar" nu stiu cand a spus si cui, nu cunosc episodul. "Tiganca imputita" este un termen pe care l-a folosit intr-o discutie privata, in timp ce vorbea cu sotia, nu in public, si nu il pot condamna pentru asta. Insa grobian cu adevarat a fost cand s-a legat de presupusa homosexualitate a lui Nastase. Atunci da, a facut-o rau de oaie. Nu are nicio scuza pentru o asemenea iesire.

QUOTE
- grandoman - supararea lui pe oricine are curajul sa iasa sa il critice

Aici nu te contrazic deloc smile.gif
goguta
QUOTE(Cucu Mucu @ 7 Apr 2012, 10:36 AM) *
Nu poti negocia cu un smenar care te ia tot timpul peste picior si nu isi respecta invoielile. E o regula de aur asta!

Corect.
QUOTE(Cucu Mucu @ 7 Apr 2012, 10:36 AM) *
Cat despre atitudinea opozitiei opozitia nu vrea sa faca nimic concret in directia respectarii democratiei, a votului exprimat de romani - total de acord.

Aici esti neinformat.
"Eu, politicienilor de la PDL care sunt cinstiţi, le recomand să susţină iniţiativa USL care vizează 300 de parlamentari. Mi se pare corectă, măcar răspunde unui deziderat", spunea Băsescu, în noiembrie anul trecut.
March
QUOTE(abis @ 9 Apr 2012, 10:49 AM) *
"Gaozar" nu stiu cand a spus si cui,


Ha-ha-ha ! Tu care le gasesti pe toate pe net. biggrin.gif
gigip
QUOTE(March @ 9 Apr 2012, 04:55 PM) *
Ha-ha-ha ! Tu care le gasesti pe toate pe net. biggrin.gif

Am un lapsus! Il stiu foarte bine,l-am cunoscut personal prin anii 1993-1997,cand era liderul studentilor de la ASE! Este jurnalist bun,obiectiv,fan al Conventiei Democrate si al lui Emil Constantinescu! Are un handicap fizic(cocoase!),este mic de statura si blond! Personal,mi-a placut de el,ca lider al studentilor dar si ca jurnalist!
gigip
QUOTE(gigip @ 9 Apr 2012, 08:18 PM) *
Am un lapsus! Il stiu foarte bine,l-am cunoscut personal prin anii 1993-1997,cand era liderul studentilor de la ASE! Este jurnalist bun,obiectiv,fan al Conventiei Democrate si al lui Emil Constantinescu! Are un handicap fizic(cocoase!),este mic de statura si blond! Personal,mi-a placut de el,ca lider al studentilor dar si ca jurnalist!

Ufff,tanti Roza! Ovidiu Zara ,il cheama!
March
Plecand de la trocul propus de Basea Opozitiei : demisie contra schimbarea Constitutiei, Alina Mungiu-Pippidi ( fost basista ) il face praf pe "Jupan" precum si pe Macovei
goguta
Asa nu ne facem de rasul UE, nu?
http://www.hotnews.ro/stiri-international-...-acreditare.htm
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.