Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Michelle
Oricite infractiuni ar fi lasat descoperite Berceanu...nici nu suporta comparatie cu scandalul frekatelor,pardon fregatelor!La asa inginerie pina si regina cred ca-si da jos palaria si zice"Sa fie primit"! hh.gif
MIA
QUOTE (Michelle @ 14 Jun 2006, 10:01 PM)
Oricite infractiuni ar fi lasat descoperite Berceanu...nici nu suporta comparatie cu scandalul frekatelor,pardon fregatelor!

Ba - din pacate suporta ... sorry.gif
Michelle
eu cred ca nu tongue.gif
abis
QUOTE (Michelle @ 14 Jun 2006, 10:01 PM)
Oricite infractiuni ar fi lasat descoperite Berceanu...nici nu suporta comparatie cu scandalul frekatelor,pardon fregatelor!

"Ai nostri" fura mai putin decat "ai lor"? Inseama ca "ai lor" sunt mai priceputi! smile.gif

Daca Berceanu a calcat pe bec, sa se ocupe DNA-ul si de el... A trimis in judecata un vice-premier, de ce n-ar trimite si un simplu ministru?
Cucu Mucu
QUOTE (abis @ 15 Jun 2006, 04:39 PM)
A trimis in judecata un vice-premier, de ce n-ar trimite si un simplu ministru?

Ca e prieten cu Base?
abis
Nu cred; pe defunctul Anghelescu apropierea de Basescu sau de PD nu l-a scutit de ancheta. De asta s-o fi si sinucis: isi imagina ca are spatele acoperit si cand colo s-a trezit cu procurorii la poarta.

Asadar, "prietenia cu Base" nu e scut in fata justitiei.
Cucu Mucu
QUOTE (abis @ 15 Jun 2006, 07:28 PM)
Nu cred; pe defunctul Anghelescu apropierea de Basescu sau de PD nu l-a scutit de ancheta. De asta s-o fi si sinucis: isi imagina ca are spatele acoperit si cand colo s-a trezit cu procurorii la poarta.

Asadar, "prietenia cu Base" nu e scut in fata justitiei.

He,he, s-ar parea ca Anghelescu nu s-a cam sinucis! Iar Anghelescu a fost preten cu Base cat a cotizat in campanie. Cand sa-si scoata si el banu', a primit eject - dupa deja cunoscuta metoda basesciana.
Michelle
Si se zvonea ca nici nu prea mai e prieten cu Base...

Eu nu pricep deloc cum vi se pare voua egal ceea ce s-a scris mai rau despre Berceanu,dar inca nu s-a dovedit,cu scandalul fregatelor chipurile ca nu si-a declarat interese pe care le are in unele firme...adica actiuni,da?poate ca le are...si? care-i problema?le-a donat baietilor cum a facut si Voiculescu fetelor si...?poate ca firmele alea,nu stiu dar zic si eu,el le-a facut...de ce-ar trebui sa-si vanda actiunile de tot,poate le pastreaza in familie;ca firmele fac afaceri cu metroul si CFR sau ca vinde tobogane unui lant de fast-fooduri,de parca asta ar fi vreo crima...da,dar vand niste produse finite scaune am inteles,pentru care niste oameni muncesc, se platesc impozite,nu plimba pe hartie megawatii de la Hidroelectrica la CFR; aaa,daca se dovedeste ca sunta licitatiile si-si lua comenzi ca este mare senator,ok,asta ar fi ceva...desi pina la urma eu zic ca nu se compara cu tupeul inimaginabil si parsivenia unora de a cumpara cu banii statului fiare inutile la preturi exorbitante,cu contracte atent masluite sa nu cumva sa transpire ceva si apoi sa-si paseze unul la altul raspunderea de parca n-ar fi semnaturile lor acolo pe hartie.Si,manechinul ala de Cristoiu care spune ca e mindru ca e roman daca asa minti"luminate"avemsa -si traga asa spagi si sa nu poata fi prinsi...de parca poporul roman e Adrian Nastasenu fraierii care platesc impozte sa aiba bugetul de unde plati scamatoriile lui. mad.gif Mi-e o sila maxima!
Cucu Mucu
QUOTE (Michelle @ 15 Jun 2006, 08:32 PM)
Eu nu pricep deloc cum vi se pare voua egal ceea ce s-a scris mai rau despre Berceanu,dar inca nu s-a dovedit,cu scandalul fregatelor chipurile ca nu si-a declarat interese pe care le are in unele firme...

Nu s-a dovedit ca nu se vrea asta. Ce, Iliescu este la pirnaie pentru instigarea la omor din iunie '90? Sau Nastase? Mitrea? Voiculescu? Tariceanu? Patriciu? Iancu? etc. Ai vazut vre-un mare grangur CONDAMNAT cu sentinta DEFINITIVA?

Si nu ti se pare conflict de interese daca eu fac scaune pt metrou si sunt ministrul transporturilor?
Michelle
Pina la scaune...lasa ca iau echipamente de scufundari,barci sau mai stiu-eu ce sublere chiar directorii de la CFR si Metrou in frunte cu liderii lor de sindicat.Si el a fost numit ministru de 2 zile,poate nici n-o sa mai faca scaune,o sa faca numai pisu ohyeah.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Michelle @ 15 Jun 2006, 09:13 PM)
Pina la scaune...lasa ca iau echipamente de scufundari,barci sau mai stiu-eu ce sublere chiar directorii de la CFR si Metrou in frunte cu liderii lor de sindicat.Si el a fost numit ministru de 2 zile,poate nici n-o sa mai faca scaune,o sa faca numai pisu ohyeah.gif

Sau ajunge presedinte, ca un fost ministru de transporturi. laugh.gif Numa' ca asta nu prea mai are ce sa vanda decat doo vechituri de fregate cu care ne-au fraierit inglismenii pa 500 de bulioane sterline. ohmy.gif
abis
QUOTE (mariusc2 @ 15 Jun 2006, 09:08 PM)
Ai vazut vre-un mare grangur CONDAMNAT cu sentinta DEFINITIVA?

Inca nu. Asta numai pentru ca sistemul juridic romaesc este extrem de lent si procesele "grele" pot dura ani de zile. Dar lucrurile se misca in directia buna. Si sunt convins ca daca Berceanu a facut ceva ilegal nici o "prietenie" cu Basescu nu-i asigura imunitatea.
ZAMOLXE
QUOTE (mariusc2 @ 15 Jun 2006, 09:08 PM)
Ai vazut vre-un mare grangur CONDAMNAT cu sentinta DEFINITIVA?

Si nu ti se pare conflict de interese daca eu fac scaune pt metrou si sunt ministrul transporturilor?


Singurul CONDAMNAT este poporul roman cu sentinta DEFINITIVA: INDOBITOCIRE !

... cum sa fie "conflict de interese", ca un proverb francez "confirma":" NImeni nute serveste mai bine decat ti insuti!" Este?
Cucu Mucu
Sa va mai spun una buna: umbla zvonul ca pesedeii si pedeii poarta oaresice negocieri. Ne ia dracu daca isi dau toti hotii din tara asta mana! mad.gif
abis
"Umbla zvonul" lansat de pesedei... Vrabia malai viseaza...
Cucu Mucu
QUOTE (abis @ 19 Jun 2006, 09:03 AM)
"Umbla zvonul" lansat de pesedei... Vrabia malai viseaza...

Este posibil sa fie lansat de pesedei. Era citat Ion Vasile.
ZAMOLXE
QUOTE (mariusc2 @ 19 Jun 2006, 01:32 AM)
Sa va mai spun una buna: umbla zvonul ca pesedeii si pedeii poarta oaresice negocieri. Ne ia dracu daca isi dau toti hotii din tara asta mana! mad.gif


... da' ce pana acum au "lucrat" altfel ... nicicand nu a fost mai adevarata zicala:" Aceeasi Marie cu alta palarie !"
March
Basescu a vorbit in Parlament o ora si ceva. Dezamagitor discurs ! Ne aminteste de limba de lemn a " Cizmarului genial" devil.gif si cea furniruita a ex-Cotrocelului !
ZAMOLXE
QUOTE (March @ 19 Jun 2006, 07:15 PM)
Basescu a vorbit in Parlament o ora si ceva. Dezamagitor discurs ! Ne aminteste de limba de lemn a " Cizmarului genial" devil.gif si cea furniruita a ex-Cotrocelului !


... si a Tapului, nu ? ...
Cucu Mucu
QUOTE (ZAMOLXE @ 19 Jun 2006, 08:54 PM)
... si a Tapului, nu ? ...

Da; ce, Tapu a behait vre-un discurs la viata lui?! ohmy.gif
wasp
Pai nu trebuia sa vorbeasca pe limba alora, ca sa-l inteleaga ????? Presupun ca parlamentarii erau target-ul si nu oamenii de acasa.
alfa
Tembeliziunea rromana a intrerupt meciul sa ne adoarma cu discursuri despre cresterea florii-soarelui la lumina veiozei.
AmunRa
"Decat să asculţi discursul ăla, orice treabă era mai bună de făcut!" rofl.gif
, l-a apărat liberalul Bogdan Olteanu pe premierul Călin Popescu Tăriceanu, care a ales să-şi vadă de întalnirile lui, în loc să asculte pe viu discursul preşedintelui Traian Băsescu. Privită ca pe o dovadă de inconştienţă de apropiaţii lui Băsescu, poziţia premierului a fost în acelaşi timp aplaudată de liberali, bucuroşi că i-au dat peste nas preşedintelui. Preşedintele Camerei Deputaţilor, Bogdan Olteanu, a simţit pe pielea lui efectele discursului susţinut de preşedintele Traian Băsescu în faţa parlamentului, aşa că şi-a putut exprima fără menajamente opinia vizavi de calitatea mesajului transmis de şeful statului. Într-un interviu la Radio Guerrila, Olteanu a declarat că discursul pe care Băsescu l-a adresat parlamentarilor nu a conţinut niciun element de noutate, ca atare nu avea de ce să aducă în plen întreg guvernul Tăriceanu.


Există o explicaţie! rofl.gif Parca o si vad pe Leana


Văzand că gestul premierului Tăriceanu a gadilat orgoliile sensibile ale clasei politice, executivul a încropit repede o explicaţie care să tempereze lucrurile: programul primului-ministru este deosebit de încărcat!

Articol preluat din ziarul Curentul

Si iata de ce se intrerup programele in Romania in timpul World Cup-ului

Mai simplu li se rupe (de noi ) si ni se rupe (de politica lor)
actionmedia
Nu conteaza faptul ca tot ce a spus se stia deja. Important este ca ceea ce se stia deja sa fie spus de Presedinte in fata parlamentului. E chestie de protocol si de greutate a evenimentului. Probabil ca ar trebui sa faca chestia asta ceva mai des (dar mai scurt) ca sa ii trezeasca pe puturosii aia.

E altceva cand iti da o palma presa sau vreun alegator nemultumit, intr-o scrisoare uitata in vreun sertar sau aruncata la cosul de gunoi si altceva cand te palmuieste Presedintele in public. Cam asta e ideea cu discursul in Parlament.
abis
In principiu, nu poti sti despre ce este vorba intr-un discurs inainte sa-l auzi.
Michelle
Pina-n toamna urzeala-i gata.Tariceanu incepe sa melt down pina devine Moliceanu.Scenarii ar fi multe
alfa
QUOTE (actionmedia @ 22 Jun 2006, 12:18 PM)
Important este ca ceea ce se stia deja sa fie spus de Presedinte in fata parlamentului. Probabil ca ar trebui sa faca chestia asta ceva mai des (dar mai scurt) ca sa ii trezeasca pe puturosii aia.


Oio, ce te scoate din sforaitul la care vibreaza geamu` lalaitul unui discurs pe care deja il cunosti.
wasp
Sau poate Basescu a rostit primul discurs iliesciano-constaninescian, scrie de altii... Poate a incerca sa mimeze "presedinte cu care sunt obisnuiti romanii". Mai ales unii dintre romani.
ZAMOLXE
QUOTE (actionmedia @ 22 Jun 2006, 12:18 PM)

si altceva cand te palmuieste Presedintele in public.


... si cu ce ii deranjeaza pe guvernanti aceasta palmuire ? ... vor face tot ce stiu ei mai bine ... lalaiala ...
actionmedia
QUOTE (ZAMOLXE @ 23 Jun 2006, 08:52 PM)
QUOTE (actionmedia @ 22 Jun 2006, 12:18 PM)

si altceva cand te palmuieste Presedintele in public.


... si cu ce ii deranjeaza pe guvernanti aceasta palmuire ? ... vor face tot ce stiu ei mai bine ... lalaiala ...

E chestie de imagine si de risc. Risca sa nu mai prinda un alt mandat.
ZAMOLXE
QUOTE (actionmedia @ 26 Jun 2006, 11:58 AM)

E chestie de imagine si de risc. Risca sa nu mai prinda un alt mandat.


... da, s-ar putea ... asta in cazul cui il crede pe presedinte ...
abis
Electoratul PNL are mai multa incredere in Basescu decat in Tariceanu. Chestie care ar trebui sa-l puna pe ganduri pe premier.
ZAMOLXE
QUOTE (abis @ 27 Jun 2006, 09:54 AM)
Electoratul PNL are mai multa incredere in Basescu decat in Tariceanu. Chestie care ar trebui sa-l puna pe ganduri pe premier.


... se poate ca Basescu sa-l streseze pe Tariceanu cu varianta Stolo ...
actionmedia
QUOTE (ZAMOLXE @ 27 Jun 2006, 09:00 AM)
QUOTE (actionmedia @ 26 Jun 2006, 11:58 AM)

E chestie de imagine si de risc. Risca sa nu mai prinda un alt mandat.


... da, s-ar putea ... asta in cazul cui il crede pe presedinte ...

smile.gif

Tocmai de aceea a spus lucruri pe care le stia si le credea toata lumea.
wasp
Baiatu' asta de la Constanta, Traian, a reusit iar ! I-a dat-o lui Atanasiu cu ricoseu, de a nimerit fix in capul lui Tariceanu. Cu ocazia asta, a gasit si cartita liberala care si-a facut tunel de la Cotroceni la Palatul Victoria...
March
He-he-he ! Prim-Chelbosul tarii s-a inflamat pana peste poate intrucat e obisnuit ca numai el sa "ia caimacul" unei cestiuni cu impact la "bobor" ! tongue.gif Are oaresce apucaturi d-ale "cizmarului genial" devil.gif Da' turbeaza deoarece Constitutia pune presedintelui niste frane ( si bine face !) alfel ar fi aruncat peste bordul babord sau tribord niste oponenti dupa cum ar fi vrut muschii lui portuari !
Kyklos
Marinerul dus cu bacu pe Dambovita a pus piciorul in prag cand a vazut ca mariajul dintre Atanasiu SI Tariceanu functioneaza ca un ceas elvetian , doreau sa mai anime scena politica din Romania cu retragerea trupelor care defapt e un foc de pai stind de mariner .
Acuma marinerul nu a luat aceasta precipitare de pe scena Palatului Parlament ca o gluma ci a luat-o in serios spuna ca-n joc e siguranta natioanala , oare teroristul de pe Bega ia bagat in sperietii unsure.gif .
March
Doamne fereste ca sa mai moara vreun militar in Iraq ! Atunci populatia isi va aduce aminte imediat de propunerea liberalilor, iar Basescu va trebui sa-si spele handasul de pe obraz ! Daca se va mai curati ca lumea !
wasp
Hai sa fim seriosi... In Afghanistan au murit 4 romani, dupa ce au trecut cu blindatul peste cate o mina. In Irak, au murit doi... unul in misiune, celalalt s-a sinucis. De ce sa retragem din Irak ???? Something is stinky.... Iar cuplul Tariceanu-Atanasiu ?! Sa fim seriosi... Un individ moale, combinat cu un alcoolic.... Si ca tot vorbeam de Traian ! Asta e populist, dar are o mare calitate: nu e populisto-demagog. Plus ca nu se va putea debarasa niciodata de ceea ce se numeste "responsabilitatea capitanului de vas". OK, are o maniera dictatoriala de a trata lucrurile, dar unde e problema ?! Bea dupa un meci de fotbal, se urca la volan, se infige in tot felul de omuleti politici pe care ii face de rahat.... Merge in sate, unde babele ii spun ca e presedintele nostru frumos... Chit ca e urat ca naiba !
flori
Da de fapt de ce sa nu-si retraga Romania trupele din Irak...Ce treaba avem noi cu Irakul?
nefertiti-old
QUOTE (wasp @ 1 Jul 2006, 12:05 AM)
Si ca tot vorbeam de Traian ! Asta e populist, dar are o mare calitate: nu e populisto-demagog.

Nuuu, deloc!

p.s. Nici macar nu se pune problema retragerii, nici nu intereseaza pe nimeni asta, e doar razboiul dintre cei doi. Wake up!
NoMemory
QUOTE
Doamne fereste ca sa mai moara vreun militar in Iraq ! Atunci populatia isi va aduce aminte imediat de propunerea liberalilor, iar Basescu va trebui sa-si spele handasul de pe obraz ! Daca se va mai curati ca lumea !


daca nu moare nimeni o sa aranjeze tariceanu cu un hitman.
March
QUOTE (NoMemory @ 1 Jul 2006, 02:33 AM)
QUOTE
Doamne fereste ca sa mai moara vreun militar in Iraq ! Atunci populatia isi va aduce aminte imediat de propunerea liberalilor, iar Basescu va trebui sa-si spele handasul de pe obraz ! Daca se va mai curati ca lumea !


daca nu moare nimeni o sa aranjeze tariceanu cu un hitman.

Canicula mare domne' ! tongue.gif
Superunknown
QUOTE (wasp @ 1 Jul 2006, 01:05 AM)
Si ca tot vorbeam de Traian ! Asta e populist, dar are o mare calitate: nu e populisto-demagog. Plus ca nu se va putea debarasa niciodata de ceea ce se numeste "responsabilitatea capitanului de vas". OK, are o maniera dictatoriala de a trata lucrurile, dar unde e problema ?!

Se pare ca doamna Saftoiu are mult timp liber la dispozitzie daca a ajuns sa-si apere seful pe forumuri... De ce sa ne retragem din Irak? Iti dau eu vreo 25 de motive dupa ce imi spui ce naiba cautam acolo in the first place...
March
QUOTE (wasp @ 1 Jul 2006, 01:05 AM)
Si ca tot vorbeam de Traian ! Asta e populist, dar are o mare calitate: nu e populisto-demagog.

Pentru ca-mi bazaia oarecum ciudat pe la ureche m-am dus si io la altii mai destepti decat mine si iata ce mi-au explicat :

Populism ( populist) = o atitudine social-politica . adesea conjuncturala sau demagogica , urmarind castigarea simpatiei populare.

Demagog = persoana care cauta sa-si creeze popularitate prin discurusuri bombastice , prin promisiuni mincinoase ( SA TRAITI BINE !), de care sa beneficieze in interes personal.

Parca ceva, ceva s-ar combina ! unsure.gif

wasp
Ceva-ceva e irelevant in context ! Plus ca sloganul e destept: Sa traiti bine ! Nicidecum: Va ajut sa traiti bine ! wink.gif
ZAMOLXE
QUOTE (flori @ 1 Jul 2006, 12:11 AM)
Da de fapt de ce sa nu-si retraga Romania trupele din Irak...Ce treaba avem noi cu Irakul?


... cineva de pe aici, din forum, afirma ca "leafa" e de 3-4000 $ per combatant ... americanii stiu ca Irakul ne e dator ceva dolari, si ca atare, ne-au "sugerat" sa-i luam singuri, da' nu asa, pe ochi frumosi, ci pe ... un mic "ajutor" dat unui "prieten" ... unde mai pui si faptul ca intra valuta in tara ... deh, mergem si noi cu cine e mai puternic ... deocamdata ...
Eeldrop
QUOTE (flori @ 1 Jul 2006, 12:11 AM)
Da de fapt de ce sa nu-si retraga Romania trupele din Irak...Ce treaba avem noi cu Irakul?

E vorba de un angajament luat, a carui zalog contingentele bunului simt international cere sa nu fie rupt, e vorba de promisiunea facuta Statelor Unite ca Romania ii va sustine in efortul lor justitiar, e vorba de lumina democratiei adusa prin comun efort unei tari stigmatizate ca Irakul, e vorba de integritatea si credibilitatea Romaniei pe plan international, e vorba de demonstrarea implicarii noastre ca membru deplin si de incredere al Aliantei Nord-Atlantice.

E vorba, mai pe scurt, de politica servitutii fata de un stat mai puternic.
March
QUOTE (wasp @ 1 Jul 2006, 10:48 PM)
Ceva-ceva e irelevant in context ! Plus ca sloganul e destept: Sa traiti bine ! Nicidecum: Va ajut sa traiti bine ! wink.gif

Stii , e o vorba romaneasca : " A o da pe dupa piersic " ! tongue.gif
wasp
Numai dupa corcodus sa nu spui ca o dau, ca imi aduc aminte de Vanghelie, care avea o problema cu montatul rododendronilor ! rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.