Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
abis
QUOTE(March @ 26 Oct 2007, 02:08 PM) *
Pentru ca tot suntem la capitolul Basescu si mineriadele, uite ceva care mi-a scapat

Si ti-a sarit in ochi taman acu' un articol din martie! laugh.gif

QUOTE
Cozma sustine ca are probe potrivit carora Constantinescu si Basescu ar fi provocat mineriada din 1999

Si tu ce zici, chiar o fi provocat Constantinescu mineriada, in cardasie cu Basescu? rofl.gif Ia zi, ce i-a manat pe cei doi la o astfel de isprava? smile.gif

Cand eu iti spun ca mai trebuie sa si gandesti ceea ce citesti, nu ma crezi... rofl.gif
Uncle Sam
QUOTE(March @ 26 Oct 2007, 01:32 PM) *
Oamenii politici si partidele nu au voie sa apara in clipuri publicitare in campania pentru referendum

March, hai sa iti domolesc entuziasmul. Decizia asta contine acolo un cuvant pe care se poate specula. Oameni politici.
Pai tu nu stii ca presedintele este apolitic?. Adica daca e sa luam ad-literam el are dreptul sa apara. Ceilalti nu!
Si am o dilema. Daca ei nu il pot ataca pe Basescu si PD cu binecunoscutele stereotipii...pai ce vor spune in campanie? Ca eu nu am auzit pana acum vreun discurs de la ei in afara de ala cu Base care e rau si dictator si PD care in opozitie este etalonul coruptiei.
QUOTE
Un ziar pro-cotrocenist plange :
E vorba de ziarul in care apare si articolul despre modul cum Seful statului a pus la cale, miercuri seara, la Capsa, o noua strategie pentru demolarea lui Tariceanu.. Ca si alte articole vadit anti-basescu publicate constant?
Leonardo
QUOTE(abis @ 26 Oct 2007, 01:01 PM) *
Da, a fost ministru. Dar de aici si pana la organizarea transporturilor de mineri spre capitala e cale lunga. smile.gif

In '91 minerii au navalit spre Bucuresti fara sa ii aduca Basescu; veneau sa se razboiasca cu guvernul din care Basescu facea parte. Mi se pare o aiureala sa-l acuzi pe el pentru asta.

Daca au facut parte din guvernul Stolojan este o confirmare indirecta a faptului ca au adus minerii in Bucuresti Quintus ori Ludovic Spiess? smile.gif
Guvernul Stolojan a fost un guvern in care au intrat FSN si PNL. Ministri sustinuti de FSN aveau girul presedintelui FSN, la acea data Petre Roman. Ma indoiesc profund ca Roman ar fi sustinut un ministru care ar fi pus umarul la debarcarea sa.



N-am spus ca Basescu a chemat minerii, am spus doar ca transportul cu trenul nu se putea aranja fara stirea si acordul lui si ca daca era impotriva venirii minerilor avea timp berechet sa intervina si sa-i opreasca pe parcurs. Dar ma rog, era inca perioada picioarelor puse in ghips in momente critice, o fi fost si el la stomatolog in acele ore.
E clar ca Spiess ar fi fost implicat daca minerii ar fi venit pe calea culturii si nu pe calea ferata. E drept ca strigau in versuri impotriva guvernului...cine stie, s-ar putea sa ai dreptate, la Spiess nu ma gandisem biggrin.gif

Fiecare intelege ce vrea din asta, e treaba fiecaruia daca vrea sa considere ca poti fi neimplicat total desi te afli in in miezul evenimentelor. Eu nu pot sa cred ca un om poate fi implicat aproape continuu la nivel inalt in viata politica romaneasca* si totusi sa iasa ca fiind (cred ca singurul) total curat si luminat, singurul nevinovat, dintre politicienii de frunte, de situatia actuala a tarii, singurul acuzator al celorlalti. Dar eu doar comentam si-mi spuneam parerea, nu vreau sa convertesc pe cineva la spusele mele iar nea Traian nu e obsesia vietii mele. Eu nu mai imi pun de multa vreme sperantele in politicienii romani, incerc sa ma descur singur in conditiile date. Ei raman in sfera lor, nemuritori si reci.
Sa traiasca bine la ei acolo si sa ne ofere circul atat de necesar traiului de zi cu zi. De paine imi fac rost fara ajutorul lor. smile.gif


*scurt cv:
1987-1989 - Sef al Agentiei NAVROM din Anvers
1989-1990 - Director General al Inspectoratului de Stat al Navigatiei Civile din Ministerul Transporturilor
1990-1991 - Subsecretar de Stat - Seful Departamentului Transporturi Navale din Ministerul Transporturilor
1991-1992 - Ministrul Transporturilor in Guvernele Roman si Stolojan
1992-1996 - Membru al Camerei Deputatilor (Partidul Democrat), Vicepresedintele Comisiei de Industrie si Servicii a Camerei Deputatilor
1996 - dupa demisia din Parlament si renuntarea la imunitatea parlamentara, Director Coordonator al campaniei electorale pentru Presedintie a D-lui Petre Roman
1996-2000 - Deputat PD de Vaslui, Ministrul Transporturilor in Guvernele Victor Ciorbea, Radu Vasile, Mugur Isarescu
2000-2001 - Presedintele Organizatiei Bucuresti a PD
din iulie 2000 - 18 decembrie 2004 - Primar General al Municipiului Bucuresti
din mai 2001-18 decembrie 2004 - Presedinte al Partidului Democrat (PD)
2003 - 18 decembrie 2004 - Vicepresedinte al Aliantei "Dreptate si Adevar"
iunie 2004 - 18 decembrie 2004 - Primar general al Municipiului Bucuresti
18 decembrie 2004 - prezent - Presedinte al Romaniei
actionmedia
QUOTE(Leonardo @ 26 Oct 2007, 03:52 PM) *
N-am spus ca Basescu a chemat minerii, am spus doar ca transportul cu trenul nu se putea aranja fara stirea si acordul lui si ca daca era impotriva venirii minerilor avea timp berechet sa intervina si sa-i opreasca pe parcurs.


Pai stai putin ca tu faci o confuzie, pe domnul despre care vorbesti si care a fost Ministru Transporturilor, il cheama Traian Basescu, nu Bruce Willis.
Daca mecanicul de Locomotiva, nu vrea sa opreasca sau mai rau este amenintat cu moartea daca opreste, atunci chiar si Bruce Willis ar fi avut problema sa opreasca un astfel de tren.
Ce trebuia sa faca Basescu? Sa se puna pe calea ferata in fata trenului si sa tina o pancarta cu "PE AICI NU SE TRECE"?
Sau poate si ministrul transporturilor din SUA este vinovat ca oamenii lui Osama au deturnat niste avioane si au doborat niste turnuri.
Parerea mea este ca minerii puteau veni si fara stirea si fara acordul lui Basescu sau ma rog, fara acordul expres al Ministrului Transporturilor, indiferent cine este acesta.
Leonardo
actionmedia: probabil ca ai dreptate. sigur ca pentru orice exista o justificare si nimic nu se ridica de la stadiul de banuiala si dat cu presupusul atat timp cat la noi justitia si alte organe abilitate prefera joaca de-a hotii si vardistii in loc de strans dovezi. Oficial ne merge bine. Eu ma opresc aici cu dialogul, nu vreau sa ajungem la adevaratii vinovati care, se stie, sunt acarii. smile.gif
March
QUOTE(Uncle Sam @ 26 Oct 2007, 02:40 PM) *
Pai tu nu stii ca presedintele este apolitic?. Adica daca e sa luam ad-literam el are dreptul sa apara.


Ho-ho-ho ! Alta gluma buna de weekend ! rofl.gif
March
QUOTE(actionmedia @ 26 Oct 2007, 04:17 PM) *
Pai stai putin ca tu faci o confuzie, pe domnul despre care vorbesti si care a fost Ministru Transporturilor, il cheama Traian Basescu, nu Bruce Willis.
Daca mecanicul de Locomotiva, nu vrea sa opreasca sau mai rau este amenintat cu moartea daca opreste, atunci chiar si Bruce Willis ar fi avut problema sa opreasca un astfel de tren.
Ce trebuia sa faca Basescu? Sa se puna pe calea ferata in fata trenului si sa tina o pancarta cu "PE AICI NU SE TRECE"?

Nu mestere. Putea sa dea telefon sefului regionalei CFR din zona aia ca sa dirijeze trenul pe o linie care nu ducea in capitala ! Si scotea curentul din retea in plin camp ! Nu trebuia sa fie Bruce Willis ca sa faca asta.

Dar n-a facut-o. Asa cum nici nu am auzit sa fi protestat la darmarea sefului sau de guvern. Nici sa-si fi dat demisia in semn de solidaritate cu Petrica . Nici sa refuze participarea in guvernul care a urmat , in semn de protest la actiunea antistatala a minerilor.
March
QUOTE(abis @ 26 Oct 2007, 02:26 PM) *
Si ti-a sarit in ochi taman acu' un articol din martie!

Acum , pentru ca se discuta despre Basescu-mineriade

QUOTE(abis @ 26 Oct 2007, 02:26 PM) *
Si tu ce zici, chiar o fi provocat Constantinescu mineriada, in cardasie cu Basescu? Ia zi, ce i-a manat pe cei doi la o astfel de isprava? smile.gif
Cand eu iti spun ca mai trebuie sa si gandesti ceea ce citesti, nu ma crezi...


Vorba aia : din respect pentru tine nu-ti pot spune tont ! Eu am dat numai articolul cu interviul lui Cosma. Altceva nu am spus pentru ca nu am argumente sa-l contrazic dar nici sa spun ca e asa.
Am zis numai ca banditul stie multe despre mineriade !
abis
QUOTE(March @ 26 Oct 2007, 04:52 PM) *
Putea sa dea telefon sefului regionalei CFR din zona aia ca sa dirijeze trenul pe o linie care nu ducea in capitala ! Si scotea curentul din retea in plin camp !

Ministrul transporturilor nu are dreptul sa dea astfel de ordine. Ii depaseste atributiile.

QUOTE
nici nu am auzit sa fi protestat la darmarea sefului sau de guvern. Nici sa-si fi dat demisia in semn de solidaritate cu Petrica . Nici sa refuze participarea in guvernul care a urmat , in semn de protest la actiunea antistatala a minerilor

A fost decizia partidului din care facea parte, si al carui presedinte era Roman, sa participe la guvernare. Care e problema? Daca Roman nu l-a acuzat ca a adus minerii ca sa-l dea jos, mi se pare foarte clar... E de-a dreptul ridicol sa aduci asemenea acuzatii, si sunt convins ca nici tu nu le crezi, dar ii dai asa inainte...
QUOTE
Eu am dat numai articolul cu interviul lui Cosma. Altceva nu am spus pentru ca nu am argumente sa-l contrazic dar nici sa spun ca e asa.
Am zis numai ca banditul stie multe despre mineriade !

Normal ca stie multe, dar spune tampenii. biggrin.gif
Iar tu "doar" ai dat articolul si ai facut comentariul respectiv, esti nevinovat ca un prunc... laugh.gif
March
QUOTE(abis @ 26 Oct 2007, 05:05 PM) *
Ministrul transporturilor nu are dreptul sa dea astfel de ordine. Ii depaseste atributiile.



Ha-ha-ha ! A doua gluma ptr. acest weekend ! Auzi dom'le tara ardea iar minstrul n-avea atributii in acest sens ! laugh.gif Din nou , jalnica aparare tongue.gif
abis
Exact, daca dadea un astfel de ordin incalca legea, si ar fi incalcat-o si cei care l-ar fi executat.
March
QUOTE(abis @ 26 Oct 2007, 08:35 PM) *
Exact, daca dadea un astfel de ordin incalca legea, si ar fi incalcat-o si cei care l-ar fi executat.


Foogi mai d-aicea ! Poate pe vremea aia erai in... Argentina sa zicem . Basescu facea pe el de frica la acea vreme numai la gandul ca ar putea face ceva contra vointei " Tatucului " ! Auzi, incalca legea ! laugh.gif Teroarea era in drum spre capitala , iar fesenistii se gandeau , sanchi, la lege !
abis
Nu stiu la ce se gandeau fesenistii, cert este ca guvernul nu a avut cum sa-i opreasca pe minerii veniti sa-l darame. E chiar culmea tupeului sa afirmi ca guvernul a organizat o mineriada care sa-l dea jos.
actionmedia
QUOTE(March @ 26 Oct 2007, 04:52 PM) *
Putea sa dea telefon sefului regionalei CFR din zona aia ca sa dirijeze trenul pe o linie care nu ducea in capitala


Dar de ce era nevoie sa dea telefon Base. Ce directorul regionalei e pus acolo doar de poza? El nu stie sa ia decizii? Ma rog, sa zicem ca nu era chiar tont acel director de regionala, ca nu ajungea in functie daca era batut in cap. Atunci? Ori nu era informat (ceea ce ma indoiesc) ori era in cardasie cu minerii sau cu serviciile care au organizat mineriada...
Atunci, putea sa dea Base nu unul ci 10000 de telefoane si faxuri (nu stiu daca aveau email pe vremea aia)... ca directorul regionalei se facea ca ploua... si trenurile tot ajungeau la destinatie.

QUOTE
Si scotea curentul din retea in plin camp


smile.gif
Sigur aveau locomotiva electrica minerii? Ca daca veneau cu diesel, degeaba oprea curentul...
Achernar
Mda. Mereu aceeasi apa-n piua. Un individ care a facut parte din cam toate structurile politice posibile incepand din 1990 e impus ca fiind Marele Salvator al Patriei.
Omul pe care n-ai voie sa-l critici. Omul de care n-ai voie sa te-ndoiesti. Omul care e singurul capabil sa faca ceva pozitiv in tara asta. 'Structurile' lucreaza ... Si boboru' manelar e fericit.
March
QUOTE(actionmedia @ 27 Oct 2007, 12:27 AM) *
Dar de ce era nevoie sa dea telefon Base. Ce directorul regionalei e pus acolo doar de poza? El nu stie sa ia decizii? Ma rog, sa zicem ca nu era chiar tont acel director de regionala, ca nu ajungea in functie daca era batut in cap. Atunci? Ori nu era informat (ceea ce ma indoiesc) ori era in cardasie cu minerii sau cu serviciile care au organizat mineriada...
Atunci, putea sa dea Base nu unul ci 10000 de telefoane si faxuri (nu stiu daca aveau email pe vremea aia)... ca directorul regionalei se facea ca ploua... si trenurile tot ajungeau la destinatie.
smile.gif
Sigur aveau locomotiva electrica minerii? Ca daca veneau cu diesel, degeaba oprea curentul...


Pana la urma , la o adica, o sa argumentezi si faptul ca Prea-Iubitul nu-i spanchiu ! laugh.gif
March
(...) Agitatie si haos... referendum, suspendare, lacrimi si suspine, râs zgomotos, prezenta dinamica pe la partide... toate astea ma fac sa-l consider pe Traian Basescu cel mai talentat showman al momentului, însa eu l-am votat ca pe un presedinte real, nu unul de telenovela. Mi-as dori sa nu ajung la sentimentele pe care înca i le mai port lui Emil Constantinescu. Domnia-sa mai are timp sa-si demonstreze calitatea de capitan (cu brevet), daca nu cumva l-au luat deja apele! Speram sa nu fie ca predecesorii sai, dar am deja un exemplu care ma pune pe gânduri. Protejata domniei-sale Laura Codruta Kovesi pregateste o lovitura comunistoida dreptului la proprietate, în timp ce el se bate cu pumnii în piept ca a condamnat public comunismul! (...)

Ce-o fi pregatind protejata Kovesi ? unsure.gif
actionmedia
QUOTE(March @ 27 Oct 2007, 01:10 PM) *
Pana la urma , la o adica, o sa argumentezi si faptul ca Prea-Iubitul nu-i spanchiu ! laugh.gif


Cand nu mai ai argumente, treci la zeflemea, ca de obicei. Prin urmare trag concluzia ca nu mai sunt alte argumente care sa sustina ca Basescu a avut vreun amestec in mineriada, iar argumentul: "Pai n-avea cum sa vina minerii cu trenul fara ca "marinarul" sa stie si fara ca el sa isi dea acordul" a fost demontat! QED
March
QUOTE(actionmedia @ 28 Oct 2007, 12:08 AM) *
Cand nu mai ai argumente, treci la zeflemea, ca de obicei. Prin urmare trag concluzia ca nu mai sunt alte argumente care sa sustina ca Basescu a avut vreun amestec in mineriada, iar argumentul: "Pai n-avea cum sa vina minerii cu trenul fara ca "marinarul" sa stie si fara ca el sa isi dea acordul" a fost demontat! QED


Ca tu si ai tai ati adus argumente ca nu a fost implicat ! rolleyes.gif tongue.gif
March
Basescu mai sparge o Coalitie

Referendumul presedintelui divizeaza Coalitia pentru un Parlament Curat (CPC) - Alegeri Europene

Mai multe organizatii din Coalitie au semnat, joi, un apel, cerandu-i presedintelui Basescu sa promulge neintarziat legea privind votul uninominal - varianta Pro Democratia - asupra careia Guvernul isi va asuma raspunderea. Trei organizatii ale CPC, mai apropiate de Cotroceni, au evitat sa sustina acest demers. Societatea Academica din Romania (SAR), Freedom House si Grupul pentru Dialog Social (GDS) nu si-au trecut numele pe lista semnatarilor
.

Cel mai tare tipa contra Miss Piggy !
Achernar
QUOTE(actionmedia @ 27 Oct 2007, 10:08 PM) *
Cand nu mai ai argumente, treci la zeflemea, ca de obicei. Prin urmare trag concluzia ca nu mai sunt alte argumente care sa sustina ca Basescu a avut vreun amestec in mineriada, iar argumentul: "Pai n-avea cum sa vina minerii cu trenul fara ca "marinarul" sa stie si fara ca el sa isi dea acordul" a fost demontat! QED


In regula. Ce-ar fi sa ne spuna Imparatul CINE anume nu l-a informat sau ce actiuni a intreprins pentru a preveni venirea minerilor ? Eventual si de ce colaborarea cu MI nu a existat. In cazul in care nu stiai in 1991 fiecare regionala CFR avea propriul inspectorat regional de Politie Transporturi. Care cica 'coopera cu structurile Ministerului Transporturilor'. Poate 'structurile' alea l-au boicotat pe prezident dar ... curios ... Domnia Sa, care se plange de tot ce misca, a uitat sa ne povestesca cum l-au sabotat 'dusmanii' de acolo.
Uncle Sam
QUOTE(March @ 28 Oct 2007, 01:11 PM) *
Ca tu si ai tai ati adus argumente ca nu a fost implicat ! rolleyes.gif tongue.gif
Si tu ai fost implicat in venirea minerilor. Pana acum nu ai adus nici un argument ca nu ai fost.
Achernar
rofl.gif

Sa traiti dom' ministru !
TheK
Eu zic sa nu va mai pierdeti timpul pe tema asta, acum ceva vreme au vrut dovezi ca Basescu a fost informator, am adus dovezi si n-am rezolvat nimic.
Nu dovedind vinovatia lu Basescu e solutia. Basescu e cel care a urcat in sondaje dupa ce a condus baut, asha ca nu ma mira nimic.
actionmedia
QUOTE(March @ 28 Oct 2007, 12:11 PM) *
Ca tu si ai tai ati adus argumente ca nu a fost implicat ! rolleyes.gif tongue.gif


La cine te referi cand spui "ai tai"? E adevarat ca eu nu am adus niciun argument ca nu a fost implicat, nici nu a fost intentia mea sa fac asta. Eu doar am combatut pseudoargumentul de tipul "n-are cum"... Eu doar am aratat ca "avea cum".

QUOTE(Achernar)
Ce-ar fi sa ne spuna Imparatul CINE anume nu l-a informat sau ce actiuni a intreprins pentru a preveni venirea minerilor ?


La care Imparat te referi? rolleyes.gif
Intrebarea corecta era "L-a informat cineva?". Eu as mai adauga intrebarile: "Trebuia sa il informeze cineva?" "De ce?" si "Cine ar fi trebuit sa il informeze?".

QUOTE
Eventual si de ce colaborarea cu MI nu a existat.


Bun, deci vad ca este o certitudine ca "nu a existat o colaborare in tre MT si MI sau intre Basescu si Ministrul de Interne (mai stie cineva cine era, ca eu nu imi amintesc si imi este lene sa caut)... Pai eu nu stiu sa raspund la intrebarea aceasta si nici pe "Imparatul" de care vorbeai nu il cunosc. Dar mintea mea asa putina cum poate fi mintea unui "basel manelist" se intreaba urmatoarele: "a existat oare vreo solicitare de colaborare din partea MI pe care Basescu a refuzat-o?", intrebare care decurge firesc din raspunsul evident la intrebarea urmatoare: "Cine ar fi trebuit sa coordoneze o eventuala operatiune de stopare a minerilor MI sau MT?", parerea mea este ca MI, deci initiativele ar fi trebuit sa apartina MI.

QUOTE
In cazul in care nu stiai in 1991 fiecare regionala CFR avea propriul inspectorat regional de Politie Transporturi. Care cica 'coopera cu structurile Ministerului Transporturilor'.


Asa si ce relevanta are asta in discutia de fata? Poate doar faptul ca subliniaza inca odata ca se putea scurtcircuita procesul decizional astfel incat sa nu ajunga nici la Ministrul Transporturilor si nici la Ministrul de Interne informatiile decat poate cand era prea tarziu...

Dar hai sa nu mai vorbim discutii, iata aici am gasit o cronologie a evenimentelor din septembrie 1991, redau ceea ce ne intereseaza in contextul discutiei noastre:

QUOTE
24 septembrie 1991
● In Gara Petrosani solicita trenuri pentru deplasarea la Bucuresti. Fiind refuzati, ei devasteaza gara, ocupa acceleratul 244 si deturneaza alte doua garnituri de tren. In Petrosani si Vulcan au loc violente, devastari si incendii.

25 septembrie 1991
In gara Craiova, trenurile cu mineri sunt oprite. Se anunta ca Petre Roman ar fi dispus sa vina la Craiova pentru tratative. Minerii refuza oferta si il agreseaza pe prefectul Ilie Stefan si pe generalul maior Ilie Marin. Marin Ghinea, adjunctul sefului de statie Craiova, declara: "A fost o adevarata teroare, securi, bite, un vandalism cum n-am mai vazut in viata mea. Au intrat peste femeile de la casele de bilete, au spart geamurile si tot ce au intilnit in cale. Era imposibil sa vorbesti cu ei, pentru ca multi erau beti".
●Miron Cozma a refuzat sa discute cu reprezentanti ai Guvernului si ai Prefecturii Dolj, sustinind ca, de fapt, "este vorba de o cursa prin care se incearca arestarea sa". Dupa toate acestea trenurile pleaca spre Bucuresti.
Petre Roman, a declarat ca a aprobat venirea trenurilor cu mineri la Bucuresti, dupa ce a primit de la ministrul Transporturilor informatia ca mecanicii de tren si angajatii SNCFR erau amenintati cu cutitele de catre mineri, existind pericolul ca ei sa fie maltratati. Roman a spus ca a luat decizia atunci cind trenurile cu mineri ajunsesera deja in gara Craiova.
● Mai multi salariati ai SNCFR au declarat ca trenurile au plecat de la Petrosani spre Bucuresti cu permisiunea unui for superior, semafoarele erau "pe verde" in momentul plecarii trenurilor si ca exista "un parcurs de circulatie" fara de care garniturile nu ar fi putut parasi gara Petrosani. Mecanicul Mircea Marin a declarat ca, in halta Cotifanei, unde trenul a stationat din cauza unei pene de curent a fost amenintat de mineri ca "ii vor lua gitul" daca nu pune trenul in miscare. Un alt mecanic declara ca a fost la un pas de comiterea unui accident feroviar, inainte de a intra in gara Lainici, cind tensiunea de pe reteaua de alimentare a caii ferate a fost oprita. Mecanicul a reusit sa opreasca garnitura cu putin inainte de Lainici, iar atunci cind a consultat registrul de dispozitii al sefului garii, in el figura un ordin al conducerii SNCFR, care prevedea ca garniturile cu mineri sa fie oprite si parasite de ceferisti, in apropierea anumitor statii.
● Popescu Silviu Octavian, lt. colonel MAPN, participant la miscarea minereasca, declara ca pe peronul Garii Petrosani, a vazut un miner cu un calup de dinamita.
● In Camera Deputatilor, Petre Roman a anuntat un conflict de munca in Valea Jiului, pe care Guvernul a incercat in zadar sa il stinga. Primul ministru mai anunta ca minerii se indreapta spre Bucuresti si ca s-a incercat fara succes sa fie opriti pe drum.
● Minerii au ajuns la Bucuresti in gara Baneasa, in jurul orei 10.00. Inca de la coborirea din trenuri, conducatorii grupurilor de mineri i-au declarat sefului statiei Baneasa, Ilie Popa, ca urmaresc schimbarea Guvernului si a presedintelui tarii.


Dupa cum vedeti incercari de a opri minerii au tot fost. Sa spunem ca Basescu nu s-a implicat deloc in toata treaba asta si ca directorii de regionale si alti oameni din SNCFR s-au descurcat singuri. Tot nu vad ce ar fi putut face Basescu in conditiile in care erau oameni amenintati cu moartea. Era de competenta altor institutii. In final, chiar Petre Roman a "aprobat" venirea trenurilor la Bucuresti, ceea ce a fost de fapt o aprobare formala si facuta sub amenintare, practic alta solutie nu avea.

Dar ce stiu eu... eu sunt un basel prost si manelist, dupa parerea unora...
March
QUOTE(actionmedia @ 28 Oct 2007, 09:48 PM) *
Era de competenta altor institutii.
Da, mersul trenurilor era de competenta ministerului agriculturii ! laugh.gif
QUOTE(Uncle Sam @ 28 Oct 2007, 08:25 PM) *
Si tu ai fost implicat in venirea minerilor. Pana acum nu ai adus nici un argument ca nu ai fost.
Disperare de... basel ! laugh.gif
actionmedia
QUOTE(March @ 28 Oct 2007, 07:53 PM) *
Da, mersul trenurilor era de competenta ministerului agriculturii !


Nu era vorba de mersul trenurilor ci de acte teroriste. Minerii au savarsit acte teroriste, deturnari de trenuri, amenintari ale personalului SNCFR. Ce ar fi putut face Ministrul Transporturilor in acest caz?
Nu, nu ar fi putut trage trenul pe linie moarta ca minerii erau in stare sa omoare mecanicul de tren si sa faca cine stie ce alte grozavii. Era vorba de oameni amenintati cu moartea.
Daca "mersul autoturismului" personal este de competenta ta, iar un terorist te ameninta ca iti ucide sotia daca nu duci autoturismul unde vrea el, pun pariu ca nu ai putea sa i te opui... Decat daca esti Bruce Willis rolleyes.gif

Dar ma rog, eu ma opresc aici, pentru ca unii oameni se fac ca nu pricep niste lucruri evidente, ca sa le iasa lor mesajele defaimatoare.
March
QUOTE(actionmedia @ 28 Oct 2007, 10:06 PM) *
Nu era vorba de mersul trenurilor ci de acte teroriste. Minerii au savarsit acte teroriste, deturnari de trenuri, amenintari ale personalului SNCFR. Ce ar fi putut face Ministrul Transporturilor in acest caz?
Nu, nu ar fi putut trage trenul pe linie moarta ca minerii erau in stare sa omoare mecanicul de tren si sa faca cine stie ce alte grozavii. Era vorba de oameni amenintati cu moartea.

Dar ma rog, eu ma opresc aici, pentru ca unii oameni se fac ca nu pricep niste lucruri evidente, ca sa le iasa lor mesajele defaimatoare.


Daca n-ai fi naiv cu explicatiile astea as zice ca esti jalnic ! La 17 ani distanta evident ca toate informatiile alea nebunesti cum ca mecanicul e in pericol sa i se taie gatul, etc., erau intoxicatii si manipulari ale "baietilor" ( ca multe altele ) care aveau intereseul ca trenurile sa ajunga in capitala neaparat .

Inca odata, ca sa inchei. Basescu la vremea respectiva nu a protestat, nu si-a dat demisia din functie ( pentru ca a fost , saracul, rolleyes.gif intoxicat, sa zicem ), nu a luat vreo pozitie publica contra lui Iliescu. Nu. El si-a ingrosat obrazul si si-a continuat ascensiunea. Iar curajul i-a venit abia acum, cand detine painea si cutitul !
TheK
QUOTE
Nu era vorba de mersul trenurilor ci de acte teroriste. Minerii au savarsit acte teroriste, deturnari de trenuri, amenintari ale personalului SNCFR. Ce ar fi putut face Ministrul Transporturilor in acest caz?
Nu, nu ar fi putut trage trenul pe linie moarta ca minerii erau in stare sa omoare mecanicul de tren si sa faca cine stie ce alte grozavii. Era vorba de oameni amenintati cu moartea.



Si mie imi pare naiva partea asta.. La cum ii stii pe politicieni, ar fi dat inapoi de la a stopa un act pentru viata unui amarat de mecanic de tren? Sa fim seriosi, o viata nu valoreaza nici cat o ceapa degerata, mecanicii aia deveneau eroi , si toata lumea era fericita. N-ar trebui sa va aduca indoieli faptu ca Basescu n-a actionat in nici un fel, iar eu nici nu l-ash invinui pt asta, nu era in interesul lui sa se puna contra celor de la care primea ciolan in momentu ala.
abis
QUOTE(March @ 28 Oct 2007, 09:22 PM) *
Daca n-ai fi naiv cu explicatiile astea as zice ca esti jalnic !

Daca n-ai fi disperat vazand procentele amatorilor de caltabosi pe care ii sustii as zice ca esti jalnic. wink.gif
March
QUOTE(abis @ 29 Oct 2007, 11:15 AM) *
Daca n-ai fi disperat vazand procentele amatorilor de caltabosi pe care ii sustii as zice ca esti jalnic. wink.gif


Esti platit din oficiu sa faci pe avocatul unora de pe aici, ca deobicei ? Io stiam ca esti numai moderator !
March
I-auzi domn'le ai dreaq dusmani ai boporului ce calomnii arunca la adresa Prea-Iubitului tongue.gif

Semnatura de milioane

Primarul Basescu a ajutat un fals mostenitor sa puna mana pe un bloc cu 12apartamente in Str. Paris din Bucuresti

actionmedia
QUOTE(March @ 28 Oct 2007, 08:22 PM) *
La 17 ani distanta evident ca toate informatiile alea nebunesti cum ca mecanicul e in pericol sa i se taie gatul, etc., erau intoxicatii si manipulari ale "baietilor" ( ca multe altele ) care aveau intereseul ca trenurile sa ajunga in capitala neaparat .


Sigur ca erau intoxicatii, ca doar minerii au fost pasnici tot drumul, ba chiar au stat linistiti la coada si au cumparat biletele de tren, iar povestile cu penele de curent si cu incercarile de oprire a trenurilor nu sunt decat incercari disperate ale "baseilor lingai" de a spala imaginea sifonata a "Prea-Iubitului". Stim cunoastem textele astea. Dar de ce nu ar fi astea intoxicatii? Astea pe care le tot publici tu pe internet. De ce alea sunt intoxicatii si astea nu sunt?
Mie mi se pare mai plauzibil ca un grup numeros de mineri care s-au dovedit violenti in Bucuresti sa fie la fel de violenti si pe traseu... si sa fi deturnat intr-adevar trenurile si sa fi amenintat cu moartea pe mecanici.
Si poate politicienilor nu le pasa de viata oamenilor. Sa presupunem asta, dar daca le pasa de cariera lor, nu vor sa fie aratati cu degetul ca fiind vinovati de moartea cuiva.

QUOTE
Inca odata, ca sa inchei. Basescu la vremea respectiva nu a protestat, nu si-a dat demisia din functie ( pentru ca a fost , saracul, rolleyes.gif intoxicat, sa zicem ), nu a luat vreo pozitie publica contra lui Iliescu.


Si din cauza asta este automat vinovat ca a colaborat cu minerii... Interesanta abordare...

Dar gata ca m-am plictisit, de fapt Basescu e vinovat de toate relele din Romania si de mineriade si de multe altele pe care le vreti voi. Ca voi sa fie.
March
Se intampla in regimul basescian !

Poliţie politica

Fostul şef al Grupului de Evidenţă al SRI a semnat alte nouă note similare celor prezentate de şeful GIP, Mugur Ciuvică, despre comentarii, afirmaţii, intenţii ale lui Teodor Meleşcanu, Petre Roman, Codruţ Şereş, ale grupului de la Cluj şi chiar ale premierului şi ministrului Justiţiei, adnotate cu "Inf. Preşedinte". Generalul de brigadă Vasile Stanciu, fost şef al Grupului de Evidenţă al SRI, a semnat alte nouă adrese de prezentare a unor documente referitoare la oameni politici, nu doar cele patru prezentate public de Mugur Ciuvică, au precizat ieri pentru Mediafax surse parlament(...)

CONŢINUTUL NOILOR ADRESE. Prima adresă se referă la "comentarii pe marginea presupusei propuneri a preşedintelui României, Traian Băsescu, de unire a Republicii Moldova cu România", cu adnotarea "Inf. Preşedinte şi col. Coldea", precum şi cu menţiunea "V" (văzut – n.r.) a primului adjunct al directorului SRI, datată 15 iulie 2006. A doua adresă se referă la "unele afirmaţii ale lui Petre Roman, preşedintele Partidul Forţa Democrată din România", cu adnotarea "V" a directorului SRI, nedatată. A treia se referă la "unele afirmaţii ale vicepreşedintelui PNL, Teodor Meleşcanu", cu adnotarea "Inf. Preşedinte", nedatată. A patra se referă la "comentariile unui consilier al premierului referitoare la relaţiile lui Călin Popescu Tăriceanu cu preşedintele Traian Băsescu", cu adnotarea "Inf. Preşedinte", nedatată. A cincea se referă la "intenţia senatorului Vlad Popa de a face publice unele finanţări primite de Alianţa D.A.", cu adnotarea "Inf. Preşedinte, IACSE (Inspectoratul pentru Apărarea Constituţiei şi Securitate Economică, din cadrul SRI – n.r.)", nedatată. A şasea adresă se referă la "comentarii referitoare la intenţia lui Petre Roman, liderul Partidului Forţa Democrată, de a-l contacta pe preşedintele Traian Băsescu", cu adnotarea "Inf. Preşedinte", nedatată. A şaptea se referă la "demersuri de reformare a PSD, iniţiate de liderii grupului de la Cluj", cu adnotarea "Inf. Preşedinte", nedatată. A opta adresă se referă la "comentarii referitoare la intenţia ministrului Codruţ Şereş de a demisiona din PC", cu adnotarea "Inf. Preşedinte", nedatată. A noua adresă vizează la "comentarii referitoare la intenţiile premierului şi ale ministrului Justiţiei de a-şi asigura o eventuală retragere onorabilă din Guvern", cu adnotarea "Inf. Preşedinte", nedatată.
Achernar
QUOTE(actionmedia @ 29 Oct 2007, 01:44 PM) *
Si din cauza asta este automat vinovat ca a colaborat cu minerii... Interesanta abordare...

Dar gata ca m-am plictisit, de fapt Basescu e vinovat de toate relele din Romania si de mineriade si de multe altele pe care le vreti voi. Ca voi sa fie.


Basescu incearca sa-si implanteze oamenii cam peste tot si sa controleze tot ce misca. Deocamdata n-a reusit decat partial deoarece are de-a face cu adversari la fel de obsedati de putere si lipsiti de scrupule ca si domnia sa. Ambele tabere sunt animate de exact aceeasi dorinta de a profita de pe urma 'fraierilor' si de a le controla destinele. Dar conform logicii baseilor simplul fapt ca tabara pro-prezidentiala e deocamdata in opozitie o transforma automat in 'tabara eroilor pozitivi'. A sustine ca sunt de aceeasi teapa si au aceleasi obiceiuri si obiective ca si gasca adversarilor e deja un sacrilegiu. Interesanta abordare ...

Gata, m-am plictisit. Basescu n-a facut nimic, e un sfant. Nu stie nimic, a ajuns la Anvers din greseala, a ajuns secretar de stat din prea multa dragoste pentru bobor, a ajuns ministru pentru binele boborului, a ajuns primar ca sa nu sufere boborul, a ajuns presedinte pentru a lupta cu dusmanii boborului. Ca voi sa fie.

p.s : nu ma indoiesc de faptul ca Traian ar fi vrut sa propuna inca din 1999 modificarea sistemului electoral. Da' a uitat, c-avea multe pe cap, se preocupa non-stop de soarta boborului. Faptul ca in 2000 PD-ul avea sansa unica de a nu intra in parlament inar in 2004 avea sansa unica de a concura impotriva unui PSD majoritar (51 %) in parlament nu are nici o importanta. Sunt convins ca Traian a fost pentru modificare chiar si in conditiile astea. Mai conta soarta partidului sau cand era vorba de bunastarea boborului ? Si marmota invelea ciocolata ...
axel
Bai archenare, nu era nevoie de conu' Traian ca sa stiu eu ca vreau vot uninominal! Eu vroiam asta de foarte multa vreme... Numai ca pana acum, singul care m-a ajutat in privinta asta este Baselu'...
Achernar
In alte privinte nu te-a ajutat ?
axel
Ce sens are sa discut cu oameni ca tine, cat timp eu una zic si tu alta intelegi...
Uncle Sam
QUOTE(axel @ 30 Oct 2007, 09:05 PM) *
... tu alta intelegi...
Esti sigur?
Marduk
QUOTE(Achernar @ 30 Oct 2007, 08:57 AM) *

QUOTE
Basescu incearca sa-si implanteze oamenii cam peste tot si sa controleze tot ce misca. Deocamdata n-a reusit decat partial deoarece are de-a face cu adversari la fel de obsedati de putere si lipsiti de scrupule ca si domnia sa. Ambele tabere sunt animate de exact aceeasi dorinta de a profita de pe urma 'fraierilor' si de a le controla destinele. Dar conform logicii baseilor simplul fapt ca tabara pro-prezidentiala e deocamdata in opozitie o transforma automat in 'tabara eroilor pozitivi'. A sustine ca sunt de aceeasi teapa si au aceleasi obiceiuri si obiective ca si gasca adversarilor e deja un sacrilegiu. Interesanta abordare ...

La urmatoarele alegeri poate vine alt "Basescu" care va incerca sa-si implanteze....... Dar va fi un Basescu, Geoana, Vadim, Voiculescu, etc. la fel de obsedati de putere si lipsiti de scrupule.....
Dupa care ce mai urmeaza? Reinstauram monarhia? Instauram dictatura militara? Alo, tovarasu Achernar (esti din Achen?) Rromania este in Evropa, iar ceea ce spui d-ta pa aci o sa mai mearga o vreme, daca nu cumva chiar nu mai merge de loc si de aceea pradatorii se mananca intre ei. Mie unul imi convine. thumb_yello.gif

QUOTE
Gata, m-am plictisit. Basescu n-a facut nimic, e un sfant. Nu stie nimic, a ajuns la Anvers din greseala, a ajuns secretar de stat din prea multa dragoste pentru bobor, a ajuns ministru pentru binele boborului, a ajuns primar ca sa nu sufere boborul, a ajuns presedinte pentru a lupta cu dusmanii boborului. Ca voi sa fie.

A ajuns ce a ajuns ca la votat boboru. Io nu-l iubesc, da tare-mi place cand vantura si rascoleste musuroiul. Cum mai sar toti intepati cu dreptatea in frunte si constitutia la subtioara si tipa, tipa doar, doar o sari cineva din bobor sa-i apere. Da ce crezi ca boborul e prost, nu neica Achernar, nu e prost. Acest popor a sprijinit intodeauna pe cei care-si bateau joc de domnie, folclorul este plin de cantece si poezii pa aceasta tema. Mai sti o sa se apuce Vadim si Paunescu sa-i faca ceva poezii, ca e la moda, doar ei sunt experti.

QUOTE
p.s : nu ma indoiesc de faptul ca Traian ar fi vrut sa propuna inca din 1999 modificarea sistemului electoral. Da' a uitat, c-avea multe pe cap, se preocupa non-stop de soarta boborului. Faptul ca in 2000 PD-ul avea sansa unica de a nu intra in parlament inar in 2004 avea sansa unica de a concura impotriva unui PSD majoritar (51 %) in parlament nu are nici o importanta. Sunt convins ca Traian a fost pentru modificare chiar si in conditiile astea. Mai conta soarta partidului sau cand era vorba de bunastarea boborului ? Si marmota invelea ciocolata ...


Pa mine unul ma doare in varful bocancului da uninominalul asta, da la vot ma duc, sunt curios cine o sa fie pe listele alea, tare curios. Ma astept la surprize da cred ca ma voi distra pe cinste, mai ales cand vor transmite astia de la teveu sedintele de la parlament. O sa mangai marmota si ea o sa ma intrebe, mai vrei ciucalata mon cher?rofl.gif mwah1.gif
Cucu Mucu
Se pare ca ha-ha-istul sef e tare in oua numai cand are de-a face cu fraierii din Romania sau cu tigancile imputite. Cand vine vorba de oameni bazati, ia pozitia pomului in fata unui caine cu incotinenta urinara. Mi-e rusine ca sunt roman, dupa vizita lui Iuscenko.
March
QUOTE(mariusc2 @ 31 Oct 2007, 11:18 AM) *
Se pare ca ha-ha-istul sef e tare in oua numai cand are de-a face cu fraierii din Romania sau cu tigancile imputite. Cand vine vorba de oameni bazati, ia pozitia pomului in fata unui caine cu incotinenta urinara. Mi-e rusine ca sunt roman, dupa vizita lui Iuscenko.


Chiar , am vrut sa punctez si io rusinea asta. La comentariile alea publice ,neobrazate si dilpomatic-badarane, ale lui Iuscenko, "marele" Baselu a tacut chitic ! devil.gif Deh, kamandirul sef ukrainian nu-i Tariceanu ! tongue.gif
March
Traian Băsescu depindede ţuluşi

(...) Raportul CSM, masiv mediatizat, reuşise să facă din Doru Ţuluş prototipul oportunistului absolut. Dezvăluirile privind îndeplinirea comenzilor politice, a erorilor de Gâgă în materie de profesie, făcuseră din Doru Ţuluş un substantiv comun: ţuluşul, sluga care face treburile murdare ale Stăpânului, gata însă să-l trădeze la primul semn că s-ar clătina. Mult mai grav, Doru Ţuluş îşi crease imaginea nefastă de om al lui Traian Băsescu. Astfel că dosarele instrumentate de el apăreau opiniei publice drept îndeplinirea unor comenzi politice. Se contura pericolul ca Traian Băsescu să fie identificat drept un protector al lui Doru Ţuluş, asumându-şi astfel o mare parte din imaginea catastrofală a acestuia. Lui Traian Băsescu i se oferea prilejul nesperat de a dovedi românilor că n-are nici o legătură cu Doru Ţuluş. Îi dicta o asemenea reacţie nu numai nevoia ca anchetele DNA să nu mai poată fi acuzate de partizanat politic, dar şi imaginea sa de om care nu depinde de nimeni. Sub semnul a ceea ce ştiam despre voinţa lui Traian Băsescu de a dovedi că nu depinde de nimeni, mă aşteptam să accepte revocarea. Traian Băsescu s-a opus public revocării lui Doru Ţuluş. Ba chiar, într-un interviu la tv, i-a înălţat osanale arătând clar că e omul său. De ce a făcut-o? (...)

Traian Băsescu n-a mai dat în dreapta şi-n stânga în ce priveşte mogulii media. Pe urmă a început să-i menajeze, ba chiar să-i şi laude. Când au început să curgă dezvăluirile despre corupţia unor afacerişti care-şi legaseră numele de a-l său n-a scos un cuvânt. Se vedea limpede că-l au la mână. Dacă mai înainte susţinea că, la o adică, are de ce să critice PD, acum şi-a declarat legătura solidă cu PD. A ajuns până acolo în dependenţa de liderii PD, încât s-a apucat să-i înfăţişeze pe unii dintre ei ca fiind deasupra oricărei suspiciuni în materie de corupţie. După nefericita experienţă a suspendării, Traian Băsescu a realizat că nu poate supravieţui în fruntea bucatelor fără sprijinul altora. Inclusiv a ţuluşilor. Fără s-o declare încă, Traian Băsescu a fost învins de Structuri. De cele mafiote, desigur.


Cititi tot editorialul. Merita .
abis
QUOTE(March @ 31 Oct 2007, 01:00 PM) *
Sub semnul a ceea ce ştiam despre voinţa lui Traian Băsescu de a dovedi că nu depinde de nimeni, mă aşteptam să accepte revocarea.

laugh.gif
Adica Basescu trebuia sa revoce un procuror doar pentru ca i-ar face bine la imagine?! Cristoiu a scos nazdravania asta?! Nici nu mai e nevoie sa citesc articolul pentru a identifica stilul! rofl.gif

Ei bine, uite ca n-a facut-o! Si eu unul as fi fost chiar indignat daca l-ar fi demis in ciuda avizului negativ al CSM! tongue.gif
Michelle
QUOTE(March @ 31 Oct 2007, 02:43 PM) *
Chiar , am vrut sa punctez si io rusinea asta. La comentariile alea publice ,neobrazate si dilpomatic-badarane, ale lui Iuscenko, "marele" Baselu a tacut chitic ! devil.gif Deh, kamandirul sef ukrainian nu-i Tariceanu ! tongue.gif



Pai daca zicea ceva,cit de benign ar fi fost,ati fi sarit cu totii ca ne baga in razboi cu Ucraina! Lasa ca mult mai patrihot a fost Iliescu care a scaldat-o in stilu-i binecunoscut si dandu-i dreptate lui Iuscenko la chestia cu suveranitatea,nu stiu de ce nu cere, frate, azil politic in Rusia sau Ucraina... mad.gif

Sper sa-i apara la loc bubele pe fata kamandirului la cit cacao maninca! rofl.gif
Uncle Sam
QUOTE(March @ 31 Oct 2007, 01:43 PM) *
Chiar , am vrut sa punctez si io rusinea asta. La comentariile alea publice ,neobrazate si dilpomatic-badarane, ale lui Iuscenko, "marele" Baselu a tacut chitic ! devil.gif Deh, kamandirul sef ukrainian nu-i Tariceanu ! tongue.gif
Deci a fost diplomat? Uite ca invata.
Dar nu vrei sa vorbim la concret si sa imi spui care este declaratia lui Iuscenko care trebuia pusa la punct? Ce anume a spus ukraineanul, care e fraza care a deranjat?
PS Daca vorbesti de declaratiile televizate...cred ca alea erau alocutiuni si fiecare presedinte le-a citit si nimic mai mult, nu a fost discutie, nu a fost schimb de replici, nu a fost talkshow, nu a fost disputa televizata cu intrebari si raspunsuri din fiecare parte.
Daca vorbesti de discutiile dintre cei doi...chiar sunt curios sa le aud, ca nu le-a publicat nimeni.
March
QUOTE(Uncle Sam @ 31 Oct 2007, 03:55 PM) *
Deci a fost diplomat? Uite ca invata.
Dar nu vrei sa vorbim la concret si sa imi spui care este declaratia lui Iuscenko care trebuia pusa la punct? Ce anume a spus ukraineanul, care e fraza care a deranjat?
PS Daca vorbesti de declaratiile televizate...cred ca alea erau alocutiuni si fiecare presedinte le-a citit si nimic mai mult, nu a fost discutie, nu a fost schimb de replici, nu a fost talkshow, nu a fost disputa televizata cu intrebari si raspunsuri din fiecare parte.
Daca vorbesti de discutiile dintre cei doi...chiar sunt curios sa le aud, ca nu le-a publicat nimeni.

Diplomat ? Ha-ha-ha ! Nici mavar o replica pe masura in termeni diplomatici nu i-a dat !!
Si mai invata ! Cele discutate inauntru se regasesc in general in declaratiile de presa. Trebuia sa citesti ca dezacordurile privind Bastroe si Serpilor au consumat ca mai mare parte a discutiilor.
Rezultatul vizitei ? Zero !! Nici macar in privinta vizelor nu-i un acord clar si cu termen.

Iuscenko - Basescu: 3-0
Desi cei doi presedinti s-au intalnit pana acum de trei ori pentru a rezolva problemele bilaterale, de fiecare data Romania a ramas cu ochii in soare in fata Ucrainei


Iuşcenko l-a bagat pe Băsescu la apă în Bâstroe

Preşedintele Ucrainei a transmis omologului său că nu are ce discuta pe această temă, realizarea canalului fiind o „activitate suverană


Uncle Sam
QUOTE(March @ 31 Oct 2007, 06:08 PM) *
Diplomat ? Ha-ha-ha ! Nici mavar o replica pe masura in termeni diplomatici nu i-a dat !!
Daca fiecare si-a rostit alocutiunile ce replica mai voiai? Ti-am zis ca nu a fost talkshow. Fiecare citeste alocutiunea si gata.
QUOTE
Trebuia sa citesti ca dezacordurile privind Bastroe si Serpilor au consumat ca mai mare parte a discutiilor.
Rezultatul vizitei ? Zero !! Nici macar in privinta vizelor nu-i un acord clar si cu termen.

Daca e dezacord inseamna ca Basescu nu a fost de acord cu Iuscenko si Iuscenko nu a fost de acord cu Basescu, nu? Daca rezultatul e zero inseamna ca Iuscenko nu a obtinut nimic venind aici? Se tine tare Basescu.
Dar tu daca erai presedinte cum ai fi facut sa opresti lucrarile alea? Invadai Kievul, sau cum?
Iar in privinta vizelor an inteles ca noi nu vrem sa cedam, suntem in EU, nu-i putem lasa sa intre asa usor pe teritoriul Uniunii, nu? Sau si pe asta o socoti ca o slabiciune a lui Basescu? Ia sa imi imaginez ce ziceai daca exista o intelegere privind vizele...Basescu le da vize ukrainienilor si nu primeste nimic in schimb. Am ghicit? Ma rog, asta e ideea, exprimarea ar fi poate ceva personalizat...de ex...Baselu a luat un cap in gura...sau ceva asemanator.
QUOTE
Preşedintele Ucrainei a transmis omologului său că nu are ce discuta pe această temă, realizarea canalului fiind o „activitate suverană[/i]”
Minciuna. Asta e traducerea lu Iliescu. Iuscenko nu a transmis ca nu are ce discuta. Eu am ascultat declaratiile alea si ce a spus Iuscenko suna aproximativ asa: orice discutie privind Bistroe va tine cont de suveranitatea Ukrainei. Diplomatic, nu? Si banal, spune ceva ce nu a contestat nimeni vreodata, ca discutiile despre ce se intampla pe teritoriul altui stat trebuie sa tina cont de suveranitatea statului.
March
QUOTE(Uncle Sam @ 31 Oct 2007, 08:10 PM) *
Daca e dezacord inseamna ca Basescu nu a fost de acord cu Iuscenko si Iuscenko nu a fost de acord cu Basescu, nu? Daca rezultatul e zero inseamna ca Iuscenko nu a obtinut nimic venind aici? Se tine tare Basescu.


Se tine tare de masa tratativelor ! rofl.gif In admiratia ta fata de Basel, ai ajuns sa crezi ca Iuschenko a venit la el s-ai ceara ceva ! N-a venit a fost invitat ! Si i-a trantit in fata, acasa, pozitia lui.


QUOTE(Uncle Sam @ 31 Oct 2007, 08:10 PM) *
Minciuna. Asta e traducerea lu Iliescu. Iuscenko nu a transmis ca nu are ce discuta. Eu am ascultat declaratiile alea si ce a spus Iuscenko suna aproximativ asa: orice discutie privind Bistroe va tine cont de suveranitatea Ukrainei. Diplomatic, nu? Si banal, spune ceva ce nu a contestat nimeni vreodata, ca discutiile despre ce se intampla pe teritoriul altui stat trebuie sa tina cont de suveranitatea statului.


Asta a declarat Iuschenko in fata Baselului :

În ceea ce priveşte canalul Bâstroe, este vorba despre teritoriul suveran al Ucrainei, unde statul ucrainean are dreptul propriu de a desfăşura o activitate suverană. Este o poziţie generală, lucru care a fost adus azi la cunoştinţa părţii române"

Stii de ce a fost adus " azi la cunostinta..." ? Ia cauta ce a zis/cerut Baselu anterior !
Cucu Mucu
QUOTE(Uncle Sam @ 31 Oct 2007, 06:10 PM) *
Daca rezultatul e zero inseamna ca Iuscenko nu a obtinut nimic venind aici? Se tine tare Basescu.


Hai ca devine penibil, zau, las-o dracu' de treaba. Basescu ii cere aluia sa inceteze construirea canalului (nu direct, ca nu il tin bracinarii, ci s-a umflat in pene prin presa ca face si drege ) iar ala ii spune "ia o gura de apa ca faci praf", acasa la Base, la invitatia astuia, si tot Base se tine tare. rofl.gif Aoleuuu, hai, cu totii : Partidul, Basescuuu, Romaniiiiia! Stima noastra si mandria, Basescu - Romania! Hai, mai cu viata!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.