Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
gigip
QUOTE(Cla @ 15 Jul 2012, 05:04 PM) *
Chestia e: O fi Dacia sau Mercedes blindat ?

Nu conteaza marca! Trebuie doar sa fie prevazuta cu gratii!
Marduk
QUOTE(gigip @ 15 Jul 2012, 12:13 PM) *
.....eroarea comisa de catre Traian Basescu ,in repetate randuri,de a nu accepta organizarea de alegeri parlamentare amnticipate,solutie propusa de catre USL! Alegerile anticipate .....

Mon general ai uitat ca Traian Basescu si-a pus la dispozitie mandatul de presedinte pentru infaptuirea reformelor cerute si votate de romani la referendum? Omul si-a data mandatul dar "prietenii" domniei sale il urasc prea mult pentru ai da lui si Romaniei aceasta sansa, de a face reforma votata de "pulime" la referendum si de a avea alegeri parlamentare si prezidentiale in acelasi timp. Despre ce eroare vorbim, sau discutam discutii de dragul manipularii?
gigip
QUOTE(Marduk @ 15 Jul 2012, 07:10 PM) *
Mon general ai uitat ca Traian Basescu si-a pus la dispozitie mandatul de presedinte pentru infaptuirea reformelor cerute si votate de romani la referendum? Omul si-a data mandatul dar "prietenii" domniei sale il urasc prea mult pentru ai da lui si Romaniei aceasta sansa, de a face reforma votata de "pulime" la referendum si de a avea alegeri parlamentare si prezidentiale in acelasi timp. Despre ce eroare vorbim, sau discutam discutii de dragul manipularii?

Marduk,o spun fara pic de ranchiuna,fara adversitate fata de Traian Basescu! Si-a facut-o cu propria mana,cu felul sau arogant de a fi! In loc sa accepte declansarea alegerilor anticipate,cerute de romanii iesiti in strada la proteste,s-a incapatanat sa respiga propunerile USL-ului! Te asigur ca daca facea asta,Boc ori MRU ar fi ramas premieri,majoritatea guvernamentala(PDL,UNPR,UDMR+minoritati) nu se destrama iar presedintele Basescu si-ar fi terminat linistit mandatul! Ca se afla acum in situatia certa de a fi demis,i se datoreaza in intregime!
Marduk
QUOTE(gigip @ 15 Jul 2012, 07:56 PM) *
.... In loc sa accepte declansarea alegerilor anticipate,cerute de romanii iesiti in strada la proteste..... Ca se afla acum in situatia certa de a fi demis,i se datoreaza in intregime!

Moncher, voiai sa accepte alegeri anticipate pentru 3-500 de manifestanti? De ce nu au acceptat propunerea lui Traian Basescu cei din USL? Eu nu cred ca situatia in care se gaseste i se poate imputa in intregime, e o lucratura maiastra conceputa de o minte diabolica, care daca nu s-ar fi aplicat in forta ar fi fost de admirat. Personal nu pot decat sa spun ca toti politicienii isi bat joc de mine, de unul din milioanele de alegatori, cetateni ai acestei tari si cand spun asta ma gandesc doar la lacomia si la averile nesimtite pe care le-au strans pe spinarea mea, din taxele si impozitele pe care le platesc an de an pentru ca o mana de nemernici sa profite de pe urma muncii mele, oferandu-mi in schimb doar o mahalageala si o tiganeala cum nu s-a mai vazut in Europa.
gigip
[quote name='Marduk' date='15 Jul 2012, 08:46 PM' post='738091']
Nu mor eu de necazurile lui Baseswcu,dimpotriva! Spun doar ca si-a facut-o cu propria mana,cu propriul comportament! Daca accepta organizarea de alegeri anticipate(chiar ca fiind o initiativa proprie!),nu mai era suspendat ori demis ,pastra guvernul sau si majoritatea lui parlamentara!
Marduk
Moncher io to nu pricep, de ce naiba nu vor cei de la USL (PSD) sa accepte oferta facuta de Traian Basescu? De ce nu vor politicienii, parlamentarii romani, sa accepte decizia romanilor? Sa simta ca Basescu nu mai are nicio sansa si ca oricum va pleca de Cotroceni?
Erwin
Pentru că-s "anesteziați" de euforia puterii? Că s-au văzut cocoțați pe cai mari, cu frâiele în mână dar nu au habar încotro s-o ia? Au alergat caii până și-au pierdut potcoavele și curând o să dea cu ei de pământ... rolleyes.gif
The Dude
Ba deloc..
E un joc extrem de matur si de bine chibzuit.
M-as bucura ca Basescu sa creada ca tine.
gigip
QUOTE(The Dude @ 17 Jul 2012, 08:08 AM) *
Ba deloc..
E un joc extrem de matur si de bine chibzuit.
M-as bucura ca Basescu sa creada ca tine.

Traian Basescu,informattore dela securita,0 ia,din nou ,in barba! Comisia de etica a decis(printr-un raport preliminar),ca teza de doctorat a lui Victor Ponta,nu este un plagiat! Teza respecta cerintele legale existente in anul cand a fost sustinuta si aduce un aport de noutate de 27%! Mincinosul National,omul care improasca cu balele lui gretoase pe oricine care i se opune,va fi aruncat la lada de gunoaie a istoriei,pe 29 iulie!
Comisia Tehnică de Etică: Ponta NU a plagiat
www.rtv.net
Erwin
E clar, nu mai avem nici etică universitară... rolleyes.gif Nu-mi pasă ce zice la final comisia aia. Ponta însuși a recunoscut că a omis să treacă sursele citate pe pagină, le-a trecut doar la bibliografie. Că normele se schimbă după interes e mare jale!
Marduk
Jale mare? Moncher am ajuns de rasul curcilor, pana si faimosul Ogica da vina pe Traian Basescu pentru bataia primita de la Nutu Camataru. roflmao.gif
turbo trabant
QUOTE(Erwin @ 17 Jul 2012, 09:37 AM) *
E clar, nu mai avem nici etică universitară... rolleyes.gif

Pentru o spaga buna plagiem si o etica. Da' care e problema, domnu' ?
Felina
QUOTE(Erwin @ 17 Jul 2012, 08:37 AM) *
E clar, nu mai avem nici etică universitară... rolleyes.gif


Nu mai avem demult Erwin, nu s-a vazut pentru ca nimeni nu a mai tras pe nmeni la raspundere de fo 20 de ani. Etica asta trebuie antrenata, ca orice alt muschi biggrin.gif
abis
Daca la 80 de pagini copiate pur si simplu cu copy-paste si fara indicarea surselor aia vor zice ca nu a plagiat, nu e clar ca se trag niste sfori in spate?

E doar o mostra a ce vor face in urmatorii patru ani, daca ii lasam.

turbo trabant
Am o intrebare intrebatoare pentru primul carlan al tarii:

Cum poti sa fii doctor daca nu ai masterat inainte?
The Dude
..campania de dezinformare care ii imputa plagiatul lui Ponta, a aparut exact cand trebuia, propusa fix din directia (a cincea, a sasea, nustiu, nustiu) din care trebuia si sustinuta exact de cine trebuia...regret ca aceste aspecte sunt tratate cu prea multa usurinta..

Eu nu cred in ea, dupa cum nu cred nici ca la vremea tezei de doctorat a domnului Ponta facilitatea copy/paste sa fii fost disponibila.
...dar cine stie...?...poate serviciile care au fabricat informatia ??


Despre moralitatea unui plagiator care este pusa in opozitie cu cea a unui impostor, tradator de tara ??...No comment....
abis
QUOTE(The Dude @ 17 Jul 2012, 02:37 PM) *
nu cred nici ca la vremea tezei de doctorat a domnului Ponta facilitatea copy/paste sa fii fost disponibila


In 2003 sa nu existe functia copy-paste? rolleyes.gif
Exista, de ani buni...

Si chiar daca nu ar fi existat, copierea se poate face si de mana. Nu asta e problema. Ci ca in lucrarea lui apar vreo 85 de pagini copiate din alte lucrari. Copiate cu un program gen Word sau altfel, nu asta conteaza, dar sunt identice.

Bineinteles, este vina lui Basescu. El a copiat si a semnat cu numele lui Ponta smile.gif

turbo trabant
dublu.
turbo trabant
QUOTE(The Dude @ 17 Jul 2012, 01:37 PM) *
Despre moralitatea unui plagiator care este pusa in opozitie cu cea a unui impostor, tradator de tara ??...No comment....

Lasa ca l-au rezolvat balcaniceste pe micul doctorescu. Sa dam tarii cat mai multe copiattore!

Ar trebui data o OUG ca prostia nu doare. oh wait.
The Dude
QUOTE(abis @ 17 Jul 2012, 01:47 PM) *
In 2003 sa nu existe functia copy-paste? rolleyes.gif
Exista, de ani buni...


In 2003 s-a petrecut tarasenia ??
Mie imi pare normal ca intr-o teza de doctorat, ori in alta sustinere, sa poti face un prambul prin care sa ajuti audienta (care nu este intotdeauna de stricta specialitate) cu elemente de teorie pregatitoare. Ele pot sa se produca intr-un limbaj propriu, ori pot fi preluate din alte parti. Rolul lor ramane insa strict acela de a jalonai terenul pentru comunicarea in sine. Tragic ar fii fost ca Ponta sa umble cu citate in acea parte (esentiala) a lucrarii...insa inteleg ca nu a fost asa.

Dar cum bine spui, nu despre asta e vorba. Mediul academic roman a facut o adevarat traditie din felul in care sunt alese, alocate, indrumate, construite ori confectionate si nu in ultimul rand, chiar sustinute, temele de doctorat. Nu de asta vorbim, ci de momentul in care o asemenea informatie e produsa pe scena.

Imi inchipui ca daca ea exista in adevar, atunci ar fi transpirat cumva si altfel cum.
Fabricata insa, ea apare la momentul oportun si numai atat cat trebuie pentru a intoxica irevocabil opinia publica.
Despre asta vorbim...nu-i asa ?

acum, cine sa fi facut una ca asta ?
Eu ma uit in directia singurului beneficiar al unei asemenea marsavi...si ce vad ?
...sau mai exact pe cine vad acolo...??


QUOTE
Bineinteles, este vina lui Basescu.
abis
QUOTE(The Dude @ 17 Jul 2012, 03:22 PM) *
In 2003 s-a petrecut tarasenia ??

In 2003 si-a sustinut Ponta doctoratul

QUOTE
Mie imi pare normal ca intr-o teza de doctorat, ori in alta sustinere, sa poti face o pregatire a audientei (care nu este intotdeauna de stricta specialitate) cu elemente de teorie pregatitoare.

Din cate ma pricep eu, audienta unei teze de doctorat cam este de specialitate...

Bineinteles ca faci si o introducere, insa Ponta nu a copiat doar niste "elemente de teorie pregatitoare" ci vreo 85 de pagini din 300 si ceva.

Poti vedea cu ochii tai si judeca cu propriul creier - vezi ca sunt multe pagini...

QUOTE
Mediul academic roman a facut o adevarat traditie din felul incare sunt alese, alocate, indrumate, construite ori confectionate si nu in ultimul rand, chiar sustinute, temele de doctorat.

Ponta este nevinovat doar pentru ca si altii fura?

QUOTE
momentul in care o asemenea informatie e produsa pe scena.

Nu conteaza daca X a furat sau nu, important este cand aflam?

Primele informatii au aparut cand nu se preconiza nimic spectaculos pe scena politica. Toata povestea cu suspendarea a aparut ulterior, aparent ca o incercare de razbunare - desi nicio dovada si niciun argument nu sustin ipoteza ca in spatele dezvaluirii s-ar afla presedintele. Si chiar daca ar fi el, ma intereseaza mai putin cine il da de gol pe hot, atat timp cat este evident ca premierul este un hot. Cine l-a dat de gol nu ar fi putut face asta daca premierul era "curat". Nu avea ce sa dezvaluie daca nu era nimic de dezvaluit. Cine l-a dat de gol ne-a ajutat doar sa vedem mai bine adevaratul caracter al celui care este acum sef la Palatul Victoria. Indiferent cine este, eu ii multumesc.

QUOTE
Eu ma uit in directia singurului beneficiar al unei asemenea marsevii...si ce vad ?

Atunci cand hotiile unui premier sunt dezvaluite beneficiari sunt toti cei afectati de conduita respectivului. Deci toti cetatenii acestei tari. Marsavie face cel care fura, nu cel care spune lumii ca un hot este un hot.
The Dude
QUOTE(abis @ 17 Jul 2012, 02:37 PM) *
Din cate ma pricep eu, audienta unei teze de doctorat cam este de specialitate...


Nu tocmai...e tot felul de lume acolo.
Recent chiar eu am participat la o sustinere.
Ca spectator invitat, ce-i drept.

QUOTE
Bineinteles ca faci si o introducere, insa Ponta nu a copiat doar niste "elemente de teorie pregatitoare" ci vreo 85 de pagini din 300 si ceva.


Imi pare un raport destul de bun.

QUOTE
Ponta este nevinovat doar pentru ca si altii fura?


Nope. Ziceam acolo de un sistem deficitar care inlesneste tot felul de scurtaturi.

QUOTE
Nu conteaza daca X a furat sau nu, important este cand aflam?


Conteaza amandoua.
Daca imi dai voie la o mica speculatie, mai mult a doua decat prima.
Pe mine, de exemplu, m-ar interesa mai mult sa aflu cand sunt furat decat de catre cine..
Dar nici de asta nu discutam aici...

QUOTE
Primele informatii au aparut cand nu se preconiza nimic spectaculos pe scena politica.


Nu era deja premier ??
Nu erau sucarea si intepaturi deja...?
...eu parca asa imi amintesc..dar s-ar putea sa gresesc.

QUOTE
Si chiar daca ar fi el, ma intereseaza mai putin cine il da de gol pe hot


Aici gresesti.
Daca un hot iti da in primire un hot, al doilea s-ar putea sa fie un om onest.
mai gandeste-te...


QUOTE
Cine l-a dat de gol nu ar fi putut face asta daca premierul era "curat".



De ce nu ???
De ce nu ar fi putut el inventa intreaga poveste ??
M-ai ales ca ii convenea de minune...


QUOTE
Atunci cand hotiile unui premier sunt dezvaluite beneficiari sunt toti cei afectati de conduita respectivului.


Oare...?
Tu cu ce te simti mai bine acum, cand stii ca ai un premier hotoman ??
....mi-e imi pare ca te simti mult mai rau...Chiar deceptionat si depresiv..

Pe mine hotia lui Ponta, daca exista una, ma afecteaza fix in pix.
Am trait sub hoti profesionisti si mai competenti (daca Ponta s-a lasat prins, el nu e un astfel de hot) ..
De ani buni sunt jegmanit pe unde ma misc...si acum cand apare in sfarsit unul care n-a furat de la oala, ci din sertar sa sar de cur in sus ??

nu prietene..

abis
QUOTE(The Dude @ 17 Jul 2012, 04:06 PM) *
Daca un hot iti da in primire un hot, al doilea s-ar putea sa fie un om onest.
mai gandeste-te...

Un hot onest? smile.gif

Nu stiu daca plagiatul lu Ponta dovedeste onestitate in vreun fel...

QUOTE
De ce nu ar fi putut el inventa intreaga poveste ??

A inventat si probele (vezi linkul pe care ti l-am indicat mai sus)? Probe pe care Ponta nu le respinge, respinge doar evidenta, si anume ca sunt copiate de multe ori cuvant cu cuvant de dincolo...

QUOTE
Tu cu ce te simti mai bine acum, cand stii ca ai un premier hotoman ??

Ma bucur ca mi s-a confirmat o previziune. Nu ma asteptam la altceva, deci nu ma mira acest lucru. Nu ma ia prin suprindere si in niciun caz nu fac depresii din cauza asta - dimpotriva, ma bucur ca pe langa mine se mai prind si altii despre ce este vorba... M-as bucura sa fii si tu printre ei.

QUOTE
acum cand apare in sfarsit unul care n-a furat de la oala, ci din sertar sa sar de cur in sus ??

Cine fura azi un ou, maine va fura un bou.

Pana acum nu a fost "la butoane"... Si avand in vedere cum a inceput, daca il lasam patru ani acolo sigur va ajunge expert - si din oala, si din sertar, si din farfurie ba chiar si din cosul de gunoi.
The Dude
QUOTE(abis @ 17 Jul 2012, 03:16 PM) *
Un hot onest? smile.gif


nope..."un om onest"..asa am spus.

QUOTE
Cine fura azi un ou, maine va fura un bou.


...iar poimaine un metrou !!...

nu-i chiar asa. sunt unii care nu dau decat un singur tun...aminteste-ti de marele jaf al trenului din Anglia..

QUOTE
..daca il lasam patru ani acolo sigur va ajunge expert


pai hai sa nu il lasam...
nu vin alegerile ??
hai sa il impiedicam...

Parerea mea in legatura cu Ponta difera in functie de moment.
Adica n-am una formata. Nici nu vreau sa o las influentata de o posibila intoxicare.
Imi place discursul, calmul si felul in care puncteaza.
Nu neg ca imediat ce am aflat de scandal mi-am ascuns in mare graba toate lucrarile pe care le-am realizat pana acum, macar ca nu e vorba decat de cateva proiecte si vreo doua teze (la geografie si la mate ...clasele XI si respectiv X)


hai sa il oprim cumva daca zici ca nu-i de calitate..
eu am sa il privesc mai atent atunci cand mi se va cere sa il apreciez..
deocamdata in actulaitate e alt personaj

iar despre asta am o parere deja facuta..
abis
QUOTE(The Dude @ 17 Jul 2012, 04:40 PM) *
nope..."un om onest"..asa am spus

Mi-e greu sa inteleg ce vrei sa spui. De ce faptul ca este dat de gol il face pe un hot, om onest?

QUOTE
sunt unii care nu dau decat un singur tun...aminteste-ti de marele jaf al trenului din Anglia..

N-au apucat - au fost prinsi...

QUOTE
pai hai sa nu il lasam...
nu vin alegerile ??

Ba da - si am de gand oricum sa votez impotriva USL. Hotia lui Ponta este un motiv in plus, dar o faceam oricum...

QUOTE
Imi place discursul, calmul si felul in care puncteaza.

Eu stiu ce sa zic... A fost calm prin iarna, acum mie mi se pare isteric. L-a molipsit colegul Antonescu. Imi aduc aminte ca atunci chiar il laudam - deh, ma fraierise si pe mine...
The Dude
QUOTE(abis @ 17 Jul 2012, 03:49 PM) *
Mi-e greu sa inteleg ce vrei sa spui. De ce faptul ca este dat de gol il face pe un hot, om onest?


Cand un hot il face pe un hot, hot, atunci te poti indoi de asta, intrucat moralitatea acuzatorului este pusa sub semnul intrebarii.
Asta am vrut sa zic.

QUOTE
N-au apucat - au fost prinsi...


Nope. Autorul principal s-a predat 40-50 de ani mai tarziu...
Asa formal, ca oricum nu mai conta. Era pe moarte si traia in Australia.

abis
QUOTE(The Dude @ 17 Jul 2012, 04:53 PM) *
Cand un hot il face pe un hot, hot, atunci te poti indoi de asta, intrucat moralitatea acuzatorului este pusa sub semnul intrebarii.

Nu credibilitatea personala a acuzatorului conteaza, ci probele pe care se sprijina acuzatia. Altfel ne afundam in ceea ce, in termeni de specialitate ca sa zic asa, se cheama "fallacy"...
Marduk
QUOTE(The Dude @ 17 Jul 2012, 02:37 PM) *
...Despre moralitatea unui plagiator care este pusa in opozitie cu cea a unui impostor....No comment....

E de apreciat pozitia ta, ar trebui sa aprofundezi aceasta idee. Imi place afirmatia "moralitatea unui plagiator" e ca un titlu de roman filozofic. thumb_yello.gif

QUOTE(The Dude @ 17 Jul 2012, 04:06 PM) *
QUOTE
..Daca un hot iti da in primire un hot, al doilea s-ar putea sa fie un om onest...

Nope, al doilea este doar un hot oportunist, care vrea sa scape de concurenta, sau sa-si mai reduca din pedeapsa.
QUOTE
...Pe mine hotia lui Ponta, daca exista una, ma afecteaza fix in pix...

Deci nu ai o problema daca tu ca cetatean traiesti intr-o tara condusa de un hot!!?? Tocmai ce apreciam pozitia ta vis-a-vis de moralitate. No comment.



QUOTE(The Dude @ 17 Jul 2012, 04:53 PM) *
Cand un hot il face pe un hot, hot, atunci te poti indoi de asta, intrucat moralitatea acuzatorului este pusa sub semnul intrebarii....

Corect, dar cum ramane cu moralitatea asta la care faci apel ori de cate ori ai interesul sa sustii o idee care iti place si pe care o uiti cand nu iti place ceea ce sustin altii in contradictie cu ideile tale?
gigip
[quote name='turbo trabant' date='17 Jul 2012, 02:54 PM' post='738238']

Traian Basescu,informattore dela securita,o ia,din nou ,in barba! Comisia de etica a decis(printr-un raport preliminar),ca teza de doctorat a lui Victor Ponta,nu este un plagiat! Teza respecta cerintele legale existente in anul cand a fost sustinuta si aduce un aport de noutate de 27%! Mincinosul National,omul care improasca cu balele lui gretoase pe oricine care i se opune,va fi aruncat la lada de gunoaie a istoriei,pe 29 iulie!
Comisia Tehnică de Etică: Ponta NU a plagiat. Acuzatia de plagiat este doar o facatura securista,basista,o minciuna ordinara,una din miile de etichetari nedemne pentru un presedinte! Pentru modul jegos de comportament al suspendatului,pe 29 iulie,romanii liberi de ciuma basista,il vor arunca,pentru totdeauna,la lada de gunoaie a istoriei!
Cucu Mucu
QUOTE(gigip @ 18 Jul 2012, 07:38 AM) *
Comisia Tehnică de Etică: Ponta NU a plagiat.


Conform legislatiei din 2003. Conform moralei si bunului simt e doar un hot, mincinos si lipsit de orice onoare.
abis
Nu te grabi. Comisia aia tehnica nu se stie din cine este formata, nu se stie de ce nu a semnat nimeni "raportul" ala; pe de alta parte, Consiliul National de Etica functioneaza in regim de avarie, cu presedintele demisionar (in urma presiunilor cuiva, se presupune), cu vicepresedintele si cu inca un membru demisionari si ei.

In orice caz, am dubii ca legislatia din 2003 permitea ca in lucrarea de doctorat Ponta sa copieze vreo 40 de pagini dintr-o lucrare a mentiona in niciun fel sursa (nici macar la bibliografie)

In alta ordine de idei: Consiliul National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare a propus Ministrului Educatiei acordarea titlului de doctor - este institutia abilitata legal sa analizeze acuzatiile de plagiat in cazul tezelor de doctorat. Cu doar o zi inainte de pronuntarea pe cazul Ponta, Ministerul Educatiei a dat un ordin prin care a schimbat componenta Consiliului General al CNATDCU. Ordinul de ministru a fost publicat in Monitorul Oficial la o ora dupa ce Consiliul general al CNATDCU s-a intrunit in sedinta anuntata cu cel putin doua saptamani inainte. Academicianul Marius Andruh, presedintele Consiliului general al CNATDCU, a anuntat dupa sedinta ca a propus retragerea titlului de doctor al premierului Victor Ponta, propunere care a fost inaintata Ministerului Educatiei. Insa uite ce potriveala, taman ce CNATDCU se desfiintase...
Cucu Mucu
Raman cracanat de uimire - toata lumea discuta numai de legalitate si cauta nu stiu ce chichite. De moralitate nu mai e nimeni interesat?
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 18 Jul 2012, 09:14 AM) *
De moralitate nu mai e nimeni interesat?

Daca dai o spaga discutam si de asta rofl.gif

Asta cu plagiatul e doar asa pentru straini si ceva intelectuali de cafenea. Restul- cand ni se mareste pensiili?


abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 18 Jul 2012, 10:14 AM) *
De moralitate nu mai e nimeni interesat?

Hmmm.... Citez un prieten (imi place sa cred) cu care nu cad de acord pe acest subiect, desi avem afinitati pe altele:

Pe mine hotia lui Ponta, daca exista una, ma afecteaza fix in pix.
Am trait sub hoti profesionisti si mai competenti (daca Ponta s-a lasat prins, el nu e un astfel de hot) ..
De ani buni sunt jegmanit pe unde ma misc...si acum cand apare in sfarsit unul care n-a furat de la oala, ci din sertar sa sar de cur in sus ??
Michelle
Eu cred ca furtul intelectual e de 1000 ori mai imoral decit furtul la cantar/oala.In plus ce fura astia din sertar fie luandu-si doctorate nemeritate, fie dand legi de care sa" beneficieze" doar ei e la fel de material ca furtul din buzunar.
Romanii sa inflameaza ca le fura unul fata in trafic, ca le ia locul la rand la o coada, le ia locul pe sezlong de ce nu s-ar inflama cand au loc astfel de furturi, mai putin vizibile???
Marduk
Am o intrebare, cati dintre romani stiu ce este ala un plagiat? Mi-ar placea sa vad un clip cu baietii de Vax Populi punand intrebarea asta unor alegatori romani.
The Dude
QUOTE(abis @ 18 Jul 2012, 09:37 AM) *
Hmmm.... Citez un prieten (imi place sa cred) cu care nu cad de acord pe acest subiect, desi avem afinitati pe altele:

thumb_yello.gif


siguur ca da...
ne vom lamuri si aici prietene...
e o chestiune de timp.
andra_v
Băsescu şi PDL. Drumurile lor se despart. Preşedintele suspendat a declarat miercuri că are păreri divergente cu unii lideri ai PDL în privinţa cvorumului la referendum.

http://www.ziuaveche.ro/actualitate-intern...-ce-108201.html

Felicitari presedintelui Romaniei, Traian Basescu. Gestul sau este fara precedent in istoria Romaniei.

gigip
Ha,ha,ha! E cel mai bun banc auzit de cand Basescu a fost suspendat! Suspendatul si nedemnul Basescu,ii va da afara din PDL pe orice membru care se PREZINTA la vot! Afirmatia lui de smenar este pentru ai pacali pe multii prosti care-l masi cred!
abis
E ceva dubios: guvernul a injumatatit numarul de sectii de vot in strainatate (am si vorbit despre asta pe aici pe undeva), acum cateva zile

Acum, dintr-o data, le-a inmultit brusc: in Italia, de ex, sunt de opt ori mai multe. Si in SUA, si in Spania, peste tot... Ce le-o fi venit de au prins asa de-odata drag de romanii din strainatate? Nu a trecut mult de cand vorbeau deschis despre restrangerea dreptului lor de vot.

Imi scapa ceva?

http://www.mae.ro/sites/default/files/file...otare_18.07.pdf
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 19 Jul 2012, 05:39 PM) *
E ceva dubios: guvernul a injumatatit numarul de sectii de vot in strainatate (am si vorbit despre asta pe aici pe undeva), acum cateva zile

Acum, dintr-o data, le-a inmultit brusc: in Italia, de ex, sunt de opt ori mai multe. Si in SUA, si in Spania, peste tot... Ce le-o fi venit de au prins asa de-odata drag de romanii din strainatate? Nu a trecut mult de cand vorbeau deschis despre restrangerea dreptului lor de vot.

Imi scapa ceva?

http://www.mae.ro/sites/default/files/file...otare_18.07.pdf


Ba cu basca, ba fara basca! ohyeah.gif
Marduk
Traian Basescu: "Eu am un singur obiectiv, mobilizarea românilor să vină la vot. Eu vreau ca acest referendum să fie valid. Ceea ce este în sufletul meu este credinţa că românii sunt mai buni decât politicienii, mai înţelepţi. Înţelepciunea colectivă niciodată nu a ratat în România
Posibil sa aiba o surpriza cu intelepciunea colectiva.
Felina
da, posibil. dar are datoria de a fi ultimul care pleaca de pe vas. si are datoria sa fie optimist si sa-si canalizeze toata energia in directia validarii.

e un lucru extraordinar de bun ca s-a departat se partid - parere personala.
Cucu Mucu
Ce copii sunteti!

Realizez cu stupoare ceva: voi chiar il credeti pe Basescu! Nasol!

Prezenta lui Basescu e benefica doar pentru a contrabalansa forta idiotilor din USL. Base are niste parghii tari pe care le apasa - serviciile, justitia, externele - si e singurul adversar pe masura lui Hrebe&co (ati uitat de el, nu? ). Atat! Nimic din lider, din intelept sau alte rahaturi de-astea, e la fel ca Ponta cand vine vorba de putere, numai ca nu e asa prost, are strategie, are poveste, fiecare uppercut dat democratiei are o poleiala de dogma in el, nu e nimic fatis. Ponta e ca berbecii aia tineri, si-a vazut coarnele si se repede ca tampitul in orice misca.

Deci, scutiti-ma de Base Ingerul si sa pastram discutia pe o realitate decenta. Faptul ca astia violeaza statul de drept nu il face brusc pe Base un democrat. Am zis!
gigip
QUOTE(Cucu Mucu @ 19 Jul 2012, 06:17 PM) *
Ce copii sunteti!

Realizez cu stupoare ceva: voi chiar il credeti pe Basescu! Nasol!

Prezenta lui Basescu e benefica doar pentru a contrabalansa forta idiotilor din USL. Base are niste parghii tari pe care le apasa - serviciile, justitia, externele - si e singurul adversar pe masura lui Hrebe&co (ati uitat de el, nu? ). Atat! Nimic din lider, din intelept sau alte rahaturi de-astea, e la fel ca Ponta cand vine vorba de putere, numai ca nu e asa prost, are strategie, are poveste, fiecare uppercut dat democratiei are o poleiala de dogma in el, nu e nimic fatis. Ponta e ca berbecii aia tineri, si-a vazut coarnele si se repede ca tampitul in orice misca.

Deci, scutiti-ma de Base Ingerul si sa pastram discutia pe o realitate decenta. Faptul ca astia violeaza statul de drept nu il face brusc pe Base un democrat. Am zis!

Cucule,esti tare! Imi scot palaria in fata postarii tale,corecta,inteligenta si edificatoare! In ambele sensuri,cu privire la ambii combatanti! Le zici rar,dar le zici bine!
Felina
si ai si dreptate! Dar totusi Base trebuie sa ramana si face bine asa cum face ceea ce face acum. Atat am de spus. Nu il idolatrizez, dar asa cum am mai spus in repetate randuri, Base duce tara asta spre Vest iar ceilalti spre Est. Si lupta practic in acest moment e intre cele doua tendinte. Dupa referendum va fi vorba de alta lupta. Pana una alta e bine sa intelegi ce anume lupta se poarta. Eu personal nu cred in posibilitatea ca Base sa castige referendumul. Dar imi place determinarea lui. Practic face ceea ce trebuie sa faca punct. Da-mi voie sa il apreciez pentru asta fara sa ma etichetezi basista biggrin.gif

ok, uite, iti dau o satisfactie: poti sa ma etichetezi macoveista laugh.gif - nu o sa ma supar, ok?
Cucu Mucu
QUOTE(Felina @ 19 Jul 2012, 06:24 PM) *
Eu personal nu cred in posibilitatea ca Base sa castige referendumul.


Eu sunt 100% ca va castiga prin nevalidare. jamie.gif


Nu te etichetez macoveista ca imi esti simpatica si nu obisnuiesc sa jignesc fomei. tongue.gif
turbo trabant
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-128347...ian-basescu.htm

Presedintele interimar al PNL Bucuresti, Eugen Nicolaescu, a declarat joi ca Uniunea Social Liberala a depus la Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie o plangere penala impotriva a 14 persoane, lideri ai PDL, si a presedintelui suspendat Traian Basescu, pentru "raspandire de informatii false, pentru defaimarea tarii si a natiunii si pentru periclitarea sigurantei economiei nationale si a stabilitatii monedei", transmite Mediafax.

"Aceasta este plangerea penala pe care USL, prin grupurile parlamentare din Camera Deputatilor, a depus-o azi sub nr. 13098 la PICCJ, prin care se cere inceperea urmaririi penale impotriva a 15 persoane: Traian Basescu, Emil Boc, Monica Macovei, Cristian Preda, M.R. Ungureanu, Vasile Blaga, Sever Voinescu, Cezar Preda, Cristian Boureanu, Anca Boagiu, Raluca Turcan, Nicusor Paduraru, Ioan Oltean, Sebastian Lazaroiu, Andreea Paul", a precizat, joi, presedintele interimar al PNL Bucuresti, Eugen Nicolaescu.


rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 19 Jul 2012, 06:36 PM) *
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-128347...ian-basescu.htm

"Aceasta este plangerea penala pe care USL, prin grupurile parlamentare din Camera Deputatilor, a depus-o azi sub nr. 13098 la PICCJ, prin care se cere inceperea urmaririi penale impotriva a 15 persoane: Traian Basescu, Emil Boc, Monica Macovei, Cristian Preda, M.R. Ungureanu, Vasile Blaga, Sever Voinescu, Cezar Preda, Cristian Boureanu, Anca Boagiu, Raluca Turcan, Nicusor Paduraru, Ioan Oltean, Sebastian Lazaroiu, Andreea Paul", a precizat, joi, presedintele interimar al PNL Bucuresti, Eugen Nicolaescu.
rofl.gif rofl.gif rofl.gif


Eui-as pune acolo pe Ion Iliescu si Miron Cozma, Adrian Nastase si toti politicienii care au mintit si au facut circ, stricand imaginea Romaniei.

La sfarsit, ma autodenunt si eu - am criticat mereu bravul popor roman, am criticat si chiar jignit politicieni de top ai tarii.
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 19 Jul 2012, 05:38 PM) *
La sfarsit, ma autodenunt si eu - am criticat mereu bravul popor roman, am criticat si chiar jignit politicieni de top ai tarii.

Pune-te alaturi de comisara UE, musiu barosu', revista nature, anjelica, washington post etc etc.

Kafka frate!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.