Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
March
QUOTE (mariusc2 @ 5 Jun 2007, 08:21 PM)

[b]Marin Antonescu ofiter DIE la Anvers

Marin Antonescu s-a nascut la data 25.03.1953, in comuna Lunguletu, judetul Dambovita. A fost ofiter DIE sub acoperire tn Belgia.

Ei, si tu acum. Dupa Silvian Ionescu hopa si cu Antonescu !

Apropos de dosarul ex-Suspendatului. Misiunea pe care a avut-o la Anvers s-a incadrat in activitatea DIE . A carei arhiva a fost preluata de SIE. Si cine a fost de doua ori director la SIE iar cand a plecat a luat si o serie de " amintiri" de acolo ca sa-i slujeasca in activitatea politica ? Iar dupa ce i-a tradat pe pesedei ,care l-au bagat in parlament , il sprijina acum cu "toata fiinta" pe ex-Suspendat ?! Da' don general "iliescian" ( fost colaborator apropiat a lui Ilie Ceausescu ) nu cred ca putut sa plece si cu microfilmele dosarelor ! Care vor aparea odata si odata .
March
QUOTE (Uncle Sam @ 5 Jun 2007, 08:33 PM)
QUOTE (March @ 5 Jun 2007, 07:25 PM)
QUOTE (Uncle Sam @ 4 Jun 2007, 10:26 PM)
De ce trebuia sa fii membru de partid ca sa poti fi numit comandant. Fara vrajeli, concret, e ceva care are treaba cu organizarea PCR la nivel de organizatie de baza. Hai, 100 de puncte pentru raspuns corect.

Io lucrez pe parai si nu pe puncte ! Asa ca daca vrei sa te recompensezi tu insuti cu puncte ia trimite-i un mesaj pe site-ul lui si intreaba-l daca a fost chemat vreodata in fata BOB al PCR al navei pentru a fi luat la intrebari privind indeplinirea planului la transport titei .

Deci stii sau nu stii?

Ma plictisesti cu sacaieli d-astea ! Citeste inca odata ce am zis. Restul ce ai auzit sunt basme.
Uncle Sam
QUOTE (March @ 5 Jun 2007, 07:36 PM)
Ma plictisesti cu sacaieli d-astea ! Citeste inca odata ce am zis. Restul ce ai auzit sunt basme.

Deci, stii sau nu stii de ce era nevoie ca un comandat sa fie neaparat mebru de partid? Asta era intrebarea. Si te intrebam despre un raspuns concret, legat de organizarea partidului. Stii sau nu stii? Ce mare lucru sa spui ca nu stii!
abis
QUOTE (March @ 5 Jun 2007, 07:34 PM)
nu cred ca putut sa plece si cu microfilmele dosarelor ! Care vor aparea odata si odata .

Cand o sa apara (daca or sa apara) discutam pe concret, nu pe supozitii. Pana atunci nu vad nici un motiv sa-mi schimb optiunea.
cocosel
QUOTE
Cu atacuri de-astea inteligente te mai miri ca ia 75%... Tine-o tot asa, ca faci treaba buna

Pai cand ti-am oferit o minge la fileu ai facut pe marele acrobat si te-ai intimidat si ai lasat-o sa se duca la fundul apei incet rofl.gif Ma refer la citatul "inteligent" din Voiculescu... rofl.gif
Cum sa vorbesc in termeni normali cand la Cotroceni unul sa asezat si nu stie pe ce sta???..cum sa am incredere in oameni care dupa ce isi dau cuvantul in fata intregi natiuni uita promisiunea si se intorc pe perna cu fulgi de pe scaun???...cum sa cred in povestile pe care le tot bolboroseste??? cum sa cred ca lupta cu alti cand acum ii cheama sa faca aliante??? cum sa cred ca isi doreste starpirea coruptiei cand nu a facut nimic in acest sens??? (apropo ministerele de interne,justitie de cine au fost conduse??)... laugh.gif
March
Din categoria : " Morala imorala a unui ex-Suspendat" !

Cea mai tare armă este folosirea guvernării în trocul cu pesediștii. Adică PSD să voteze moțiunea de cenzură și apoi să intre singur sau alături de PD în viitorul guvern, eventual cu Mircea Geoană prim-ministru, subiect discutat de acesta din urmă cu Traian Băsescu, luni seară, într-o întâlnire la care liderul pesedist ar fi așteptat „garanții”.

Chiar dacă visul lui Geoană de a deveni premier pare iluzoriu Traian Băsescu e gata să se folosească de partidul acestuia ca să-l dea jos pe Tăriceanu. Mai mult, ar fi bucuros să aibă voturile PSD pentru sprijinirea unui guvern – tot minoritar – PD, PLD, PNL. Așadar, desface majoritatea „netransparentă” liberalo-pesedistă pentru a o topi în propria sa majoritate, desigur, mai „morală”, în acest caz. Dacă așa vor sta lucrurile, asta nu va însemna nici pe departe reformarea clasei politice, ci, mai degrabă, o deformare a acesteia pentru a încăpea în planurile sale.


cocosel
50 de minute dupa ceas. Atit a stat Nicholas Taubman, ambasadorul SUA la Bucuresti, ieri, in biroul lui Mircea Geoana din Kiseleff. A fost o intilnire tete-a-tete, care s-a desfasurat imediat dupa incheierea sedintei saptaminale a conducerii PSD. Pentru citeva momente au participat la discutie si liderii PSD Cristian Diaconescu, Viorel Hrebenciuc si Vasile Dincu. La final, ambasadorul a refuzat orice fel de declaratie. La fel si Mircea Geoana. „Sint subiecte pe care le putem discuta in public si sint subiecte pe care nu le putem discuta in public“, a spus Geoana. Cu toate acestea, presedintele PSD a „scapat“ la finalul conferintei sale de presa o remarca din care am putea deduce cam despre ce s-a discutat la intilnirea intre patru ochi.
„Sa terminam cu aceasta stare de ambiguitate. Si partenerii straini sint nervosi“, a afirmat Geoana, fara a face referire directa la Taubman, dar la foarte scurt timp dupa intrevederea cu el. De altfel, Nicholas Taubman s-a mai exprimat recent cu privire la situatia politica tensionata. „Ne dam seama ca drumul a fost lung si ca Romania a facut multe progrese. Dar trebuie sa fim realisti si sa recunoastem ca recentele tulburari politice de la Bucuresti au stirnit dubii in afara granitelor Romaniei, unde oamenii se intreaba daca Romania este sau nu locul potrivit pentru investitii, in acest moment. Reprezentantii companiilor private si membrii guvernului american pun o multime de intrebari despre Romania, pentru ca incearca sa inteleaga incotro se indreapta tara. Ce stiu sigur e ca e foarte important pentru Romania sa continue sa faca progrese in domenii-cheie, ca justitia si combaterea coruptiei. Arieratele din aceste domenii nu ar trimite un semnal corespunzator partenerilor Romaniei“, a declarat Nicholas Taubman pe 30 martie, la o reuniune a Camerei Americane de Comert. Ambasada SUA la Bucuresti si-a acreditat aproape tot personalul in calitate de observatori la referendumul din 19 mai.
In ultima vreme, vizitele diplomatilor straini la sediul PSD s-au inmultit. Sosit in plina campanie pentru demiterea lui Basescu, adjunctul secretarului de Stat american Condoleezza Rice, Daniel Fried, a tinut sa se opreasca in Kiseleff nr. 10 pentru a se intilni cu Mircea Geoana. Recent, ambasadorul Marii Britanii la Bucuresti, Robin Barnett, le-a facut si el o vizita-surpriza liderilor PSD. Ca si acum, conducerea partidului a refuzat sa ofere detalii despre subiectul discutiilor cu diplomatul britanic.


De ce sau intalnit oare??? unsure.gif laugh.gif
abis
QUOTE (cocosel @ 6 Jun 2007, 10:44 AM)
ministerele de interne,justitie de cine au fost conduse??

De ministrii cei mai apreciati la Bruxelles! smile.gif
March
Cine e găozar și cine nu

Spuneam că Traian Băsescu este veriga de legătură între C.V. Tudor și Gigi Becali. După „păsărică” și „țigancă împuțită”, expresii care, înainte de a fi o insultă sexistă și una rasială, reflectă modul profund de gândire al d-lui președinte față de ființele umane care nu-i sunt pe plac, gânditorul din Ghencea constată axiomatic că toți ziariștii care nu scriu de bine despre el sunt cu necesitate „homosexuali”. Urmează, probabil, ungurii, evreii, handicapații, bolnavii mintal, ca să se completeze formula nazismului fără frontiere care glorifică în schimb supraoamenii de tip Băsescu – Becali – C.V. Tudor. Iar celor care își spun acum cu liniște, dacă nu cu satisfacție, că acești mari bărbați ai neamului au ce au cu „zdrențele”, cu „găozarii” de ziariști, nu cu românii de bine, le reamintesc ce zicea dr. Goebbels: „Noi stabilim cine e evreu și cine nu”.
cocosel
Tare gluma!!... rofl.gif rofl.gif rofl.gif insa nu am vazut coruptii,oligarhii..deci au fost cum se spune ineficienti,adica au batut pasul pe loc. rofl.gif
March
QUOTE (abis @ 6 Jun 2007, 12:44 PM)
QUOTE (cocosel @ 6 Jun 2007, 10:44 AM)
ministerele de interne,justitie de cine au fost conduse??

De ministrii cei mai apreciati la Bruxelles! smile.gif

Atat de apreciati incat " apreciatorii" vor sa introduca clauza de salvgardare pe justitie. Ca doar cucoana Macovei n-a stat in fruntea ministerului numai 2 luni ci 2 ani vreo 2 luni !
abis
Vor sa introduca clauza de salvgardare tocmai pentru ca a fost inlocuita Macovei cu Chiuariu, care intra cu bocancii in DNA. wink.gif
Uncle Sam
QUOTE (March @ 6 Jun 2007, 11:51 AM)
Atat de apreciati incat " apreciatorii" vor sa introduca clauza de salvgardare pe justitie. Ca doar cucoana Macovei n-a stat in fruntea ministerului numai 2 luni ci 2 ani vreo 2 luni !

Aha, la motivele unei eventuale clauze de salvgardare tu pui si perioada dinainte de aderare? Cand Macovei a fost considerata ca adevarat artizan al integrarii, reusind sa elimine steguletele rosii de la justitie? Ca doar asa iti ies 2 ani si vreo doua luni. Iar esti inghesuit, cum iesi de acolo? March, of, te-am sfatuit sa iti cantaresti bine argumentele
March
QUOTE (abis @ 6 Jun 2007, 12:59 PM)
Vor sa introduca clauza de salvgardare tocmai pentru ca a fost inlocuita Macovei cu Chiuariu, care intra cu bocancii in DNA. wink.gif

Da, din cauza lui Chiuariu ( care se afla de 1,5 luni in post ) nu au finalizat si trimis in judecata dosare de mare coruptie "faimosii" procurori "independenti" de la DNA ,in fruntea caruia se afla omu' lu' ex-Suspendatu' !
Uncle Sam
QUOTE (March @ 6 Jun 2007, 02:16 PM)
Da, din cauza lui Chiuariu  ( care se afla de 1,5 luni in post )

Asta nu v-a impiedicat sa ii atribuiti succesul adoptarii legii ANI desi se afla in functie doar de cateva zile. Lege care de fapt se modifica acum prin ordonanta de urgenta.
QUOTE
nu au finalizat si trimis in judecata dosare de mare coruptie "faimosii" procurori "independenti" de la  DNA ,in fruntea caruia se afla omu' lu' ex-Suspendatu' !
stii tu ca de aia va fi activata clauza?
March
QUOTE (Uncle Sam @ 6 Jun 2007, 04:16 PM)

QUOTE
nu au finalizat si trimis in judecata dosare de mare coruptie "faimosii" procurori "independenti" de la  DNA ,in fruntea caruia se afla omu' lu' ex-Suspendatu' !
stii tu ca de aia va fi activata clauza?

Te pomenesti ca din cauza lipsei de mobilier si computere la instantele de judecata ! laugh.gif
Uncle Sam
Nu, din cauza demiterii Doanmnei Macovei si a tentativelor imediate ale noului Ministru de interventie in actul de justitie. Si din cauza chemarii magistratilor sa dea socoteala in parlament (asta cred ca a pus capac).
March
Astea-s argumente simpliste ! E vorb de marea coruptie . Din teancul ala de dosare care zac la DNA numai cel al lui Nastase a fost trimis abia acum urgent in instanta si asta pentru ca se apropie raportul de tara. Restul stau acolo la indemana Sefului !
Uncle Sam
QUOTE (March @ 6 Jun 2007, 04:22 PM)
Astea-s argumente simpliste ! E vorb de marea coruptie . Din teancul ala de dosare care zac la DNA numai cel al lui Nastase a fost trimis abia acum urgent in instanta si asta pentru ca se apropie raportul de tara. Restul stau acolo la indemana Sefului !

Menirea ministrului nu este sa ceara urgentarea dosarelor. Daca nu ies dosare nu e de vina nici Macovei si nici actualul ministru. Ei trebuie doar sa aiba grija ca justitia sa functioneze independent. Mai departe, nimeni nu poate lua la rost un procuror pe marginea unui dosar sau pe un judecator pe marginea unui verdict.
cocosel
Se vede Tetio ca nu ai cam fost printr-o sala de judecata sau macar la tribunal asa sa bagi un ochi.Sa nu mai zic ca legile te cam ocolesc...,de nu trebuie sa le cunoastem cu totii,...le putem incalca ori de cate ori este nevoie (am avut un exemplu acolo sus care ne-a aratat exact cum se face..pai acum noi sa fim mai prejos decat el rofl.gif )
Menirea unui ministru de justitie este urmarirea reformelor instituite de Guvernul din care se spune ca ar face parte (nu sa atace public pe unul si pe altul ca asa are directive)...apoi sa observe si sa ceara anchete asupra judecatorilor/procurori care nu isi fac treaba (aia care asculta de unul de mai sus)..si cand constata ca acei judecatori/procurori stau si freaca menta in fiecare zi ii propune spre inlocuire cu alti mai competenti.Intelegi mataluta. thumb_yello.gif
Daca tot incerci sa porti discuti, mai deschide un link cu legile din ministere ,cu atributiile unuia sau altuia, si apoi vino aci sa boscorodesti pe alti. jamie.gif
March
" Marele arhanghel" al moralitatii din Romanica, cel care declara zi si noapte cum ca el va reforma clasa politica , este gata sa pastoreasca un guvern PSD cu sprijinul ex-fesenistului mai mic - PD ! Adica ex-Suspendatu' este gata sa dea inapoi ce le-a furat pesedeilor in 2004 !
Asa ca veti avea o majoritatate transparenta PSD-PD , adica FSN redivivus ! Unde poate sa te duca domne' paranoia contra unui individ anume !

Surse parlamentare au declarat, miercuri, pentru MEDIAFAX, că președintele PSD, Mircea Geoană, a avut, marți seara, o întâlnire cu Traian Băsescu și cu liderii PD, care s-a prelungit până târziu în noapte.

Potrivit surselor citate, Traian Băsescu le-ar fi promis social-democraților prezenți la reuniune un Guvern PSD, eventual condus de Mircea Geoană, condiția principală pusă de șeful statului fiind aceea de a-l debarca pe premierul Călin Popescu Tăriceanu.

Băsescu și PD i-au garantat lui Geoană că vor susține din umbră un asemenea guvern, fără să-și asume această apropiere politică.

Aceleași surse au mai relatat că șeful statului le-ar mai fi spus social-democraților că PD va susține Guvernul PSD dacă, la nivel local, șefii deconcentratelor care provin din PD nu vor fi schimbați din funcții, iar prefecții propuși de PD să beneficieze de sprijinul financiar total al Guvernului
actionmedia
QUOTE (March @ 6 Jun 2007, 06:28 PM)
Surse parlamentare

daca acele surse au culoare galben-albastru, credibilitatea lor e zero, adica nu fac decat sa raspandeasca zvonuri. Referitor la o discutie ce a avut loc intr-un cadru discret si doar intre cativa oameni, doar acei cativa oameni pot sa dea informatii reale despre acea discutie. Chibitii de pe margine nu pot decat sa speculeze.

Alte "surse parlamentare" sau poate aceleasi, dar citate de alte prublicatii, sustin ca de fapt Geoana a cerut, dar nu i s-a promis nimic. Asa ca mai vedem noi... rolleyes.gif
March
Refacerea FSN cu Geoana PM v-ar lovi rau de tot ! hh.gif
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 6 Jun 2007, 05:51 PM)
Se vede Tetio ca nu ai cam fost printr-o sala de judecata sau macar la tribunal asa sa bagi un ochi

Ok, deci ramane cum am zis, chestiile sugerate de March ca fiind imputabile ministrului de fapt nu au legatura cu ministerul, ma bucur ca suntem de acord. Nu mai vorbesc ca desi clauza nu a fost activata ci doar se presupune ca ar putea fi, colegul nostru stie si motivele pentru care va fi activata, toate imputabile Dnei Macovei, evident.
PS In tribunal am fost doar odata acum ani de zile ca martor la divortul unor prieteni asa ca aici m-ai nimerit. Basnuiesc ca tu in schimb calci zilnic pe la Cotroceni de vorbesti asa avizat depre presedintie.
cocosel
QUOTE
Basnuiesc ca tu in schimb calci zilnic pe la Cotroceni de vorbesti asa avizat depre presedintie.

Doar cand da Marinarul o sticla de whisky de 25 de anisori..ca altfel nu-i prea frumos pe acolo... rofl.gif
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 6 Jun 2007, 09:56 PM)
Doar cand da Marinarul o sticla de whisky de 25 de anisori..ca altfel nu-i prea frumos pe acolo... rofl.gif

La asa ceva m-as baga si eu din cand in cand. Ca dupa aia o sa para oricum totul frumos.
Cucu Mucu
QUOTE (abis @ 6 Jun 2007, 11:59 AM)
Vor sa introduca clauza de salvgardare tocmai pentru ca a fost inlocuita Macovei cu Chiuariu, care intra cu bocancii in DNA.

Chiar ma intrebam zilele astea cat vor mai rezista europenii la circul facut de animalele politice de la noi pana sa ne spuna: "Mars afara din Europa, tigani imputiti!".

QUOTE (Uncle Sam)
QUOTE
(cocosel @ 6 Jun 2007, 09:56 PM)
Doar cand da Marinarul o sticla de whisky de 25 de anisori..ca altfel nu-i prea frumos pe acolo...


La asa ceva m-as baga si eu din cand in cand. Ca dupa aia o sa para oricum totul frumos.


Adevaru' e ca si io m-as baga la asa comoara, m-ar durea in cot de tariceni, boccii, patricieni, s.a. cu asa licoare in pahar. laugh.gif
Eclectic
QUOTE (March @ 6 Jun 2007, 06:28 PM)
" Marele arhanghel" al moralitatii din Romanica, cel care declara zi si noapte cum ca el va reforma clasa politica , este gata sa pastoreasca un guvern PSD cu sprijinul ex-fesenistului mai mic - PD ! Adica ex-Suspendatu' este gata sa dea inapoi ce le-a furat pesedeilor in 2004 !
Asa ca veti avea o majoritatate transparenta PSD-PD , adica FSN redivivus ! Unde poate sa te duca domne' paranoia contra unui individ anume !

Surse parlamentare au declarat, miercuri, pentru MEDIAFAX, că președintele PSD, Mircea Geoană, a avut, marți seara, o întâlnire cu Traian Băsescu și cu liderii PD, care s-a prelungit până târziu în noapte.

Potrivit surselor citate, Traian Băsescu le-ar fi promis social-democraților prezenți la reuniune un Guvern PSD, eventual condus de Mircea Geoană, condiția principală pusă de șeful statului fiind aceea de a-l debarca pe premierul Călin Popescu Tăriceanu.

Băsescu și PD i-au garantat lui Geoană că vor susține din umbră un asemenea guvern, fără să-și asume această apropiere politică.

Aceleași surse au mai relatat că șeful statului le-ar mai fi spus social-democraților că PD va susține Guvernul PSD dacă, la nivel local, șefii deconcentratelor care provin din PD nu vor fi schimbați din funcții, iar prefecții propuși de PD să beneficieze de sprijinul financiar total al Guvernului

Ar fi de doi bani... unsure.gif
Uncle Sam
QUOTE (mariusc2 @ 7 Jun 2007, 08:45 AM)
Chiar ma intrebam zilele astea cat vor mai rezista europenii la circul facut de animalele politice de la noi pana sa ne spuna: "Mars afara din Europa, tigani imputiti!".

Nu stiu sa existe asemenea procedura, de excludere.
Daca e vorba de principii...sa fim seriosi, nici nu ar fi trebuit sa fim primiti. Suntem in Europa din motive politice, strategice, etc. Dar daca tot suntem acolo macar sa profitam de situtatie si sa evoluam si noi putin cate putin, daca nu din convingere macar datorita presiunilor.
March
„Dansăm ca șerpii: ne mișcăm unul după celălalt, dar nu știm unde ne oprim”. Este descrierea plastică a stării de fapt din România, făcută de un politician din cercul restrâns al celor care, de câteva zile, au coborât în subteranele politice la „negocieri pentru o nouă majoritate politică transparentă”.
Se negociază în toate direcțiile, haotic și exclusiv după principiul „îmi dai, îți dau”. Nu există nicio idee, nicio viziune, niciun proiect, cu excepția alegerilor anticipate – mai degrabă o obsesie a lui Traian Băsescu decât un proiect politic. Sub bagheta marelui îmblânzitor de la Cotroceni, dansul politic de la București este mai toxic decât oricând.
gio19ro
Ce sa-ti povestesc.... Halal tampenii. Te pomenesti ca e mai toxic decat pe vrema lu' Bombonel? Ori poate vremea lui Bombonel era doar dulce, nu si toxic?

E toxic pt ca mai avem in politica indivizi ca Patriciu, Nastase, Hrebenciu......
cocosel
Tăriceanu, scrisoare de "amărăciune" către Băsescu: “Ai grijă cum te porți. Stai în banca ta”
Iata mai jos textul scrisorii:

"Domnului Traian BăsescuPreședintele României

Domnule Traian Băsescu,

Am constatat cu amărăciune cum, în ultimele zile, sub pretextul unor negocieri cu partidele politice pentru depășirea unei crize politice pe care tot dumneavoastră ați declanșat-o, viața politică românească a fost marcată de haos și instabilitate. Deși nu îmi este greu să înțeleg care sunt motivele care vă determină să puneți atâta energie în destabilizarea partidelor politice, nu îmi explic lipsa totală de înțelegere pe care o manifestați față de promovarea intereselor reale ale României.În anul 2004 le-am promis românilor că o să trăiască bine și am crezut în această promisiune.

Noi, cei din Partidul Național Liberal, ne-am îndeplinit promisiunea făcută milioanelor de români care ne-au votat, performanțele economice și îmbunătățirea continuă a traiului zilnic în ultimii doi ani fiind o realitate de necontestat și un merit al Guvernului României. Acum, când România mai are atât de multe obiective de îndeplinit în relația cu Uniunea Europeană, când putem asigura românilor o viață la nivel european, încercările dumneavoastră de destabilizare lovesc direct în interesele a 22 de milioane de oameni, oameni care așteaptă de la noi dovezi de luciditate și clarviziune.Așa cum v-am spus de nenumărate ori, suntem într-o perioadă în care interesele oamenilor ar trebui puse înaintea intereselor politice. Suntem într-o perioadă în care ar trebui să asigurăm stabilitate, nu dezordine și anarhie. Românii așteaptă ca instituțiile statului să le apere interesele, să lucreze împreună pentru viitorul copiilor lor. Vă spun, din nou cu amărăciune, că modul în care vă promovați ambițiile politice în calitate de Președinte al României nu aduce nimic bun românilor. Este doar un episod dintr-o intrigă meschină, menită să vă satisfacă setea de putere.
Așa cum v-am mai spus, am constat cu surprindere cum în ultimii doi ani Traian Băsescu s-a schimbat! Însă, din păcate, s-a schimbat în rău.Având în vedere cele de mai sus, eu nu voi lua parte la acest joc politic bazat pe minciună și dezinformare. Vă informez că declin invitația dumneavoastră de a conduce delegația Partidului Național Liberal la consultările pe care le-ați programat la Palatul Cotroceni, pentru data de 8 iunie 2007.
Totuși, întrucât Partidul Național Liberal a fost, este și rămâne fidel principiilor democratice, care presupun respectul față de instituțiile statului și față de normele de civilizație ale politicii, le-am recomandat colegilor mei să se prezinte la consultări.În final, ar trebui să vă amintesc, din nou, de respectarea Constituției, a intereselor României, dar dându-mi seama că e inutil, o să vă spun exact ce-i spun băiețelului meu atunci când nu e cuminte: Ai grijă cum te porți! Dacă nu poți face ceva util, stai în banca ta!

Călin Popescu-TăriceanPrim Ministru al RomânieiPreședintele Partidului Național Liberal"


Opa incep din nou jocurile... laugh.gif
cocosel
Băsescu – criticat la OSCE pentru „țigancă împuțită“

În cadrul workshop-ului „Intoleranță și discriminare împotriva romilor, populației sinti și romilor migratori”, parte componentă a reuniunii pregătitoare a conferinței OSCE, Larry Oloomofe, trainer pentru drepturile omului, de la centrul Drepturilor romilor din Budapesta și moderatorul dezbaterilor, a exemplificat, cu cazuri din mai multe țări est-europene, atitudinea discriminatorie față de această etnie, subliniind că, în pofida unor legislații bune, există numeroase manifestări negative, prejudecăți față de romi.

„Dacă președintele României a putut să spună ce a spus în cazul ziaristei de origine romă și nu a existat nici o reacție, înseamnă că mai avem multe de făcut în această direcție”, a declarat vorbitorul. „Este incredibil ca un președinte să ia o astfel de atitudine”, a precizat el, menționând și „pogromul din 1994 împotriva romilor din România, care nici până azi nu a fost soluționat”. Oloomofe a arătat că în multe țări est-europene există partide politice, chiar guvernamentale, care susțin în programele lor atitudini antirome, cum este cazul, de pildă, în Slovacia.

Uncle Sam
Ce-si face omul cu mana lui... uite-l si pe Tariceanu care s-a abtinut cat s-a abtinut iesind acum cu o scrisoare stil...Basescu.
Oare ce s-o fi intamplat cu Orban si Antonescu, s-or fi saturat sa tot fie scosi in fata si i-au spus sefului sa mai deschida si el gura?
Iar acum sunt difuzate imaginile in care Tariceanu spune in parlament...esti tampit bah
Daca tacea si statea in banca lui poate mai pacalea ceva lume cu atitudinea sa de gentleman, asa insa...welcome to the club Caline!
Criticile la adresa lui Basescu sunt intemeiate, un presedinte nu are voie sa gandeasca asa dar in citatul de mai sus este incorect spus "atitudine". Nu e o atitudine a lui Basescu ci o discutie privata, presedintele nu a luat atitudine impotriva tiganilor. Incorect este si cand spune ca nu a existat nici o reactie. Au existat reactii, unii le-au considerat insuficiente dar reactii au fost.
TheK
Eu inca astept sa vad oameni care se caiesc de alegerea stramba facuta in 2004..2007.. Iar daca nici un guvern PSD-PD nu le deschid ochii si continua sa gaseasca in continuare explicatii si scuze pt Basescu si PD , am sa imi pierd orice urma de respect pentru o majoritate din cetatenii Romaniei.

Uncle Sam
QUOTE (TheK @ 7 Jun 2007, 03:36 PM)
Eu inca astept sa vad oameni care se caiesc de alegerea stramba facuta in 2004..2007.. Iar daca nici un guvern PSD-PD nu le deschid ochii si continua sa gaseasca in continuare explicatii si scuze pt Basescu si PD , am sa imi pierd orice urma de respect pentru o majoritate din cetatenii Romaniei.

Pai nu ai decat sa dai inapoi pe acest topic sa citesti despre colegi care au ales pe Basescu si acum le pare rau.
Guvern psd-pd e grav? Cine colaboreaza cu psd-ul face rau, nu? Deci esti suporter infocat al PD-ului, singurul partid care exclude prin statut aliante cu PSD?
TheK
QUOTE
Pai nu ai decat sa dai inapoi pe acest topic sa citesti despre colegi care au ales pe Basescu si acum le pare rau.
Guvern psd-pd e grav? Cine colaboreaza cu psd-ul face rau, nu? Deci esti suporter infocat al PD-ului, singurul partid care exclude prin statut aliante cu PSD?


Nu dragul meu, grav e ca voi astia de ati vrut o schimbare, si ati sustinut PD pentru ca ati vrut ca PSD sa nu mai fie la putere, ati sacrificat zeci de posturi pro PD , anti PSD, continuati sa aveti incredere si sa sustineti un partid care va da in fiecare zi dovezi ca il doare in cot de orice altceva in afara de a fi la PUTERE cu orice pret, chiar daca pretul e imaginea proasta a Romaniei, haosul intern, racirea relatiilor cu UE ,sau orice lucru cu potential de importanta pentru Romania.

N-am zis ca oricine colaboreaza cu PSD face rau. In schimb partidul care si-a castigat electoratul tragand o linie clara de delimitare intre el si PSD devine mai mult decat penibil atunci cand face ce face azi PD.
Cu atat mai mult e penibil un presedinte care isi permite atunci cand exista un guvern si un prim-ministru in functie sa vrea el, cucul murei , alt guvern si alt prim-ministru.Sau un partid care iese de la guvernare si depune o motiune impotriva unui guvern din care a facut parte si sa aduca invinuiri de care in mod logic se fac si ei vinovati. De toata jena.
Eclectic
QUOTE (TheK @ 7 Jun 2007, 03:36 PM)
Eu inca astept sa vad oameni care se caiesc de alegerea stramba facuta in 2004..2007.. Iar daca nici un guvern PSD-PD nu le deschid ochii si continua sa gaseasca in continuare explicatii si scuze pt Basescu si PD , am sa imi pierd orice urma de respect pentru o majoritate din cetatenii Romaniei.

1. In 2004, era alegerea fireasca. Nastase ar fi fost mult mai rau. Am votat Basescu.
2. In 2007, suspendarea lui nu era constitutionala. Am votat NU.
3. Basescu nu e cel mai bun presedinte posibil. De fapt, nu stiu nici daca e un presedinte bun. Din pacate, nu exista alternativa. Asa ca, la urmatoarele prezidentiale, voi vota tot Basescu, daca pana atunci nu apare cineva care sa reprezinte o alternativa serioasa. Decat un psd-ist, un gigi/vadim sau cine mai stie ce...
Trist.
Poate emigrarea a ramas singura solutie.
TheK
QUOTE
1. In 2004, era alegerea fireasca. Nastase ar fi fost mult mai rau. Am votat Basescu.


Era mult mai rau pentru ca in presa se publicau la comanda sute de articole anti Nastase? Care pana la urma nici macar nu au dus la condamnari. Macar pe Nastase il stiam de ce e in stare. Ca si prim-ministru a fost net superior. Ca si prestatie internationala. Dar ce conteaza? Pentru ca Nastase are termopane . Si vaneaza! Ridicol din punctul meu de vedere.
Chestie de opinii, ma rog.


QUOTE
2. In 2007, suspendarea lui nu era constitutionala. Am votat NU.


Faci o confuzie. Suspendarea era constitutionala. Motivele erau presupus neconstitutionale. Oricum nu conteaza. Multi poate n-au inteles. In total 75% au votat sa pastreze un circar ca presedinte.
Eclectic
QUOTE
Era mult mai rau pentru ca in presa se publicau la comanda sute de articole anti Nastase? Care pana la urma nici macar nu au dus la condamnari. Macar pe Nastase il stiam de ce e in stare. Ca si prim-ministru a fost net superior. Ca si prestatie internationala. Dar ce conteaza? Pentru ca Nastase are termopane . Si vaneaza! Ridicol din punctul meu de vedere.
Chestie de opinii, ma rog.


Nu, era mult mai rau pentru ca se dezvoltase o adevarata caracatita. Oprisan, Miki Spaga, DIP, Hrebenciuc etc... Baroni etc. De-aia era mai rau.

QUOTE
Faci o confuzie. Suspendarea era constitutionala. Motivele erau presupus neconstitutionale. Oricum nu conteaza. Multi poate n-au inteles. In total 75% au votat sa pastreze un circar ca presedinte.


Nu. 75% au votat pentru ca:
a) Motivele erau neconstitutionale. (multumesc pentru corectura, la asta ma refeream, dar nu m-am exprimat corect smile.gif )
b) Nu exista alternativa.

Dar, dupa cum ziceai si tu, e o chestie de opinii.
actionmedia
QUOTE (TheK @ 7 Jun 2007, 04:22 PM)
Era mult mai rau pentru ca in presa se publicau la comanda sute de articole anti Nastase?

Mult mai putine decat se publica azi la adresa lui Basescu. Si as vrea sa va reamintesc ca articolele defaimatoare la adresa lui Basescu existau si inainte de 2004.
Multi uita ca in 2000-2004 PSD si Nastase bagasera pumnul in gura presei, pe langa amenintari si sicane la adresa celor care scriau de rau, patronii de presa erau momiti cu tot felul de contracte de publicitate din bani publici acodate nu pe criterii de eficienta, ci pe alte criterii mai putin transpartente.
TheK
QUOTE
Mult mai putine decat se publica azi la adresa lui Basescu. Si as vrea sa va reamintesc ca articolele defaimatoare la adresa lui Basescu existau si inainte de 2004.


Vrei cumva sa sugerezi ca articolele despre Basescu sunt ca urmare a comenzilor politice? Eu daca as fi ziarist as fii poate mai dur cu Basescu decat multi din presa. N-ar fi nici o comanda politica.
Dar daca iti aduci aminte articolele despre Nastase erau in mare parte despre averi ilicite, dosare , spagi , case ,tablouri termopane.
Scoate din presa articolele despre casa din Mihaileanu, flota Casuneanu, Cocos , etc care pot fi la comanda politica.
Restu comenteaza si dezaproba dur ACTIUNI politice ale lu Basescu. E o diferenta.


QUOTE
Multi uita ca in 2000-2004 PSD si Nastase bagasera pumnul in gura presei, pe langa amenintari si sicane la adresa celor care scriau de rau, patronii de presa erau momiti cu tot felul de contracte de publicitate din bani publici acodate nu pe criterii de eficienta, ci pe alte criterii mai putin transpartente.



Acum PSD si-a scos un pumn, si l-a bagat PD. PNL are si el 2 degete si PC un picior. Excelent. Totul e minunat acum.
cocosel
laugh.gif laugh.gif
Pai si ce acum nu sunt citeste ce face Vacaroiu si alti senatori...ajutati de informatiile obtinute datoria functiei..sa nu vorbim de noul contract si achizitionarea parkingului de sub Intercontinental via Cocos rofl.gif -Udrea...
Asta cu baroni care controleaza presa ii si acum,stai linistit cu ideea de libertate in presa; NU EXISTA!!..
Nasti o facea mai cu cap un pic insa Baselu joaca dur ceea ce iti spun, ori o termina brusc ,ori i se inchide gura de unii...

Sper ca ai auzit de noile atacuri virulente ale Rusiei...indreptate catre palatul Cotroceni. devil.gif Ce sa-i faci daca il manca mereu de Kondyakov si alti...paste acusica roadele... thumb_yello.gif rofl.gif spoton.gif
Uncle Sam
QUOTE (TheK @ 7 Jun 2007, 03:55 PM)
Nu dragul meu, grav e ca voi astia de ati vrut o schimbare, si ati sustinut PD pentru ca ati vrut ca PSD sa nu mai fie la putere, ati sacrificat zeci de posturi pro PD , anti PSD,


Una la mana ca nu am sustinut PD-ul pentru simplul motiv ca PD-ul nu a candidat. A candidat Alianta DA. Dupa ce i-am ales, o parte din ei au decis in numele lor ca alianta DA inseamna doar PNL si ca urmare au alungat PD-ul de la guvernare. Fara sa ma intrebe pe mine, cel ce am votat Alianta. Iar Alianta am votat-o, asa este, ca sa nu mai fie PSD-ul la putere...ce vrei, fiecare cu optiunile sale, eu nu sunt de stanga, am suficiente motive, asa ca un partid de stanga la putere in Romania, mie nu imi place.
QUOTE
continuati sa aveti incredere si sa sustineti un partid care va da in fiecare zi dovezi ca il doare in cot de orice altceva in afara de a fi la PUTERE cu orice pret.
Partidul ala preferat sa fie alungat de la guvernare decat sa faca compromisuri asa ca imaginea de partid care trage de putere in timp ce el se afla de fapt in opozitie e cel putin fortata. Pe de alta parte, lupta pentru a fi la putere este esenta oricarui partid, nu de aia exista partide, sa castige alegeri si sa conduca?
QUOTE
In schimb partidul care si-a castigat electoratul tragand o linie clara de delimitare intre el si PSD devine mai mult decat penibil atunci cand face ce face azi PD.
Deocamdata discuta cu toate partidele posibilitatile de a guverna tara. Nu a facut o alianta cu PSD. Pe de alta parte, daca PSD evolueaza si se reformeaza devine un partid absolut obisnuit cu care nu vad de ce nu s-ar colabora, deschis, transparent, pentru sustinerea unor demersuri politice, legislative, etc.
QUOTE
e penibil un presedinte care isi permite atunci cand exista un guvern si un prim-ministru in functie sa vrea el, cucul murei , alt guvern si alt prim-ministru.
Pai mereu va exista un partid si un premier in frunte. Ce facem, scoatem din constitutie dreptul de a schimba guverne, premieri sau de a face alegeri anticipate? Bagam acolo o noua clauza care sa spuna ca cei odata numiti raman acolo pana li se termina mandatul?
QUOTE
Sau un partid care iese de la guvernare si depune o motiune impotriva unui guvern din care a facut parte....
Nu iese, este alungat de la guvernare si trimis in opozitie. Iar din opozitie face ce face opozitia prin traditie, tine ochii pe guvern si depune motiune de cenzura cand nu-i place ce se intampla.
TheK
QUOTE
Nu, era mult mai rau pentru ca se dezvoltase o adevarata caracatita. Oprisan, Miki Spaga, DIP, Hrebenciuc etc... Baroni etc. De-aia era mai rau.



Si iti creaza satisfactie ca azi s-au schimbat numele?Videanu , Cocos , Casuneanu Bucsaru Vulpescu Berceanu.

QUOTE
Nu. 75% au votat pentru ca:
a) Motivele erau neconstitutionale. (multumesc pentru corectura, la asta ma refeream, dar nu m-am exprimat corect  )
b) Nu exista alternativa.


Excelent, avem un popor care pentru prima oara pune mare pret pe Constitutie. Sa fim seriosi..

Cat despre alternativa, ea exista dar nu era agreata. In cazul asta trebuie sa inteleg ca agreati cele ce se intampla pe scena politica (cu implicatii in societate pana la urma) pentru ca asta era pana la urma alternativa.
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 7 Jun 2007, 04:47 PM)

Sper ca ai auzit de noile atacuri virulente ale Rusiei...indreptate catre palatul Cotroceni. devil.gif Ce sa-i faci daca il manca mereu de Kondyakov si alti...paste acusica roadele... thumb_yello.gif rofl.gif spoton.gif

Ia te uita ce satisfactie ca ne ataca Putin. Pai trimite-i o telegrama de multumire si spune-i ca sunt inca multi care ii asteapta sa ne ...elibereze.
cocosel
Musiu astea sunt motivele pentru care desconsider orice vorba pe care Maretia sa o distribuie naivilor...
Culegem cat de curand minunatele sale fraze, ilustrate de presa externa care bineinteles este si ea condusa de Patriciu,Voiculescu si ceilalti oligarhi rofl.gif

Politica nu inseamna doar campanie de imagine,politica inseamna sa stii ce porumbel scoti din gurita,ca apoi te frigi rau. cool.gif

Pai americanii au venit (oare??) de ce sa nu vina si rusii..apoi sa vina chinezii si intr-adevar vom fi axis mundi... rofl.gif
Eclectic
QUOTE
Si iti creaza satisfactie ca azi s-au schimbat numele?Videanu , Cocos , Casuneanu Bucsaru Vulpescu Berceanu.


Sa fim seriosi, nu e acelasi lucru.

QUOTE
Cat despre alternativa, ea exista dar nu era agreata.


Si anume? Care?

QUOTE
In cazul asta trebuie sa inteleg ca agreati cele ce se intampla pe scena politica (cu implicatii in societate pana la urma) pentru ca asta era pana la urma alternativa.


Nu, ar fi o concluzie ieftina. Nu imi place ce se petrece, cred ca am si zis mai devreme asta. Dar nu vad alternativa. Ilumineaza-ma.
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 7 Jun 2007, 04:58 PM)

Pai americanii au venit (oare??) de ce sa nu vina si rusii..apoi sa vina chinezii si intr-adevar vom fi axis mundi... rofl.gif

Remarcam doar satisfactia , nu e prima oara ca remarc asa ceva, ca Putin isi arata aroganta si dispretul fata de romani (nu conteaza ca e vorba de Basescu sau de altcineva). In situatii similare, prin alte locuri mai occidentale, opozitie si putere si-au dat mana, au dat replica cuvenita si apoi au continuat disputele interne. Dar celui din exterior i-au aratat imediat ca indiferent de cine e la putere, anumite lucruri nu sunt negociabile. La noi, cum ne injura Putin cum apar unii care pleznesc de fericire. De fapt, daca stau si ma gandesc, asta e traditie istorica la noi, de pe vremea turcilor si fanariotilor. Unii plezneau tot asa de fericire cand veneau turcii sa mai pedepseasca pe cate un voda rebel.
cocosel
Nu va mai obositi ...gata PSD revine la guvernare... thumb_yello.gif Multumim PD-ului si americanilor tai Sammy care au pus punctul pe I... thumb_yello.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.