Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Marduk
QUOTE(March @ 14 Jan 2008, 06:25 PM) *
Dosare de cadre aveau toti, nu numai procurorii.

E nu aveau chiar toti dosare de cadre, asta deoarece nu erau toti cadre. In perioada comunista existau definiri clare ale activitatilor care aveau adaugat prefixul "cadre". Toate cadrele de conducere ale sistemului comunist aveau dosar de cadre, armata, internele, invatamantul, etc.
March
QUOTE(marduk @ 14 Jan 2008, 08:42 PM) *
E nu aveau chiar toti dosare de cadre, asta deoarece nu erau toti cadre. In perioada comunista existau definiri clare ale activitatilor care aveau adaugat prefixul "cadre". Toate cadrele de conducere ale sistemului comunist aveau dosar de cadre, armata, internele, invatamantul, etc.

Doar n-oi fi vrut sa adaug .... cu exceptia muncitorilor, taranilor, ospatarilor, frizerilor, gunoierilor, etc... ? Numele in sine al dosarului spune cine avea asa ceva . Si aici nu-i vorba de dosare de nomenclaturisti sau cei din conducere . Toti cei cu studii superioare din "campul muncii" aveau dosar. Cat despre Basecu si colegii lui, toti aveau dosarul asta dela ospatar pana la comandant.
abis
QUOTE(March @ 14 Jan 2008, 06:25 PM) *
Inseamna ca habar n-ai ce e ala si ce se comenteaza azi mai pe toate posturile !

Nu ma uit la "toate posturile". Nici nu am cum, am un singur televizor. laugh.gif

In dosarul de cadre apareau informatii personale, nu neaparat profesionale.
TheK
Acum serios, e cineva care considera felul in care a actionat Basescu altfel decat marsav? Aici ma refer la cei ce il sustin. Daca da, putem discuta despre asta.
Pentru ca discutiile se pierd de obicei aici pe han dar si in presa in detalii tehnice ajungand sa se piarda esenta actiunilor ( e si asta o tactica)

March se astepta sa sara cineva la ce am postat , da de unde, Sam pare ocupat , Michelle se scarpina in cap probabil iar action intodeauna mi-a parut ca il sustine pe Basescu cu juma de gura. Abis e sustinatorul cel mai fervent smile.gif Eu ii pasez cartoful fierbinte intreband-ul daca inca mai crede ca un regim PD cu Basescu in frunte ar duce tara undeva sus, cu infloriri economice , nivel de trai ridicat , eradicarea coruptiei cresterea nivelului de cultura, moralitate, civilizatie la romani.
Adica eu am inteles la inceput, dorinta de schimbare, o inflacarare a sperantelor si cate alte simptome ale optimistilor nerealisti ii imping pe oameni sa voteze o persoana ca Basescu sau un partid ca PD , dar in 4 ani din punctul meu de vedere destul pentru a isi "da arama pe fata" chiar si fara un guvern la dispozitie ar trebui sa devina mai clar ce fel de persoana e Basescu si ce partid banal e PD.

O zi frumoasa tuturor.
abis
QUOTE(TheK @ 15 Jan 2008, 07:02 AM) *
Acum serios, e cineva care considera felul in care a actionat Basescu altfel decat marsav? Aici ma refer la cei ce il sustin.

De ce sustii ca este marsav?
QUOTE
Abis e sustinatorul cel mai fervent smile.gif Eu ii pasez cartoful fierbinte intreband-ul daca inca mai crede ca un regim PD cu Basescu in frunte ar duce tara undeva sus, cu infloriri economice , nivel de trai ridicat , eradicarea coruptiei cresterea nivelului de cultura, moralitate, civilizatie la romani.

Unde ai pus intrebarea asta? Probabil ca nu am vazut postarea respectiva.
Marduk
QUOTE(TheK @ 15 Jan 2008, 07:02 AM) *

QUOTE
Acum serios, e cineva care considera felul in care a actionat Basescu altfel decat marsav?

Da, eu sutin ca a te informa despre o persoana, asupra careia exista suspiciuni este ceva normal. C.V.-ul, dosarul de cadre, mapa profesionala, fisa personala, etc. contin date despre activitatea unei persoane ce urmeaza a fi angajata, numita, intr-un post de conducere. De ce crezi ca atunci cand depui un C.V. esti intrebat despre persoane de contact? pentru referinte, pentru informatii referitoare la propria persoana. Cu atat mai mult cand cel care solicita aceste informatii este presedinte, premier, director , etc. Un om politic poate trebuie sa-si asume responsabilitatea folosirii acestor informatii. El le poate folosi in diverse moduri, de la pura informare a opiniei publice pana la santajul politic, totul corespunzand scopului si telului sau, dar pentru asta urmand sa raspunda tot politic. Electoratul este si trebuie sa fie cel care decide.
QUOTE
Eu ii pasez cartoful fierbinte intreband-ul daca inca mai crede ca un regim PD cu Basescu in frunte ar duce tara undeva sus, cu infloriri economice , nivel de trai ridicat , eradicarea coruptiei cresterea nivelului de cultura, moralitate, civilizatie la romani.

Daca iti inchipui ca Basescu va reusi sa schimbe de unul singur, ceva in tara asta (" duce tara undeva sus, cu infloriri economice , nivel de trai ridicat , eradicarea coruptiei cresterea nivelului de cultura, moralitate, civilizatie la romani." ) te inseli amarnic. Nu basescu, Nastase, Tariceanu, Regele Mihai, Imparatul Japoniei sau mai stiu eu cine va reusi asta, ci cetatenii acestei tari. Toata functionarimea acestei tari nu este din luna, cei care iau spagi, judecatorii, avocatii, doctorii, politaii, profesorii, etc. oamenii astia sunt toti romani iar tara in care traiesc se numeste Romania. Asa cum actioneaza toti acesti romani asa arata si tara lor. Schimbarea cea mare trebuie sa inceapa de la noi, rolul politicienilor fiind cu totul altul. Cum spuneam, cand s-o gasi un vaccin pentru schimbarea mentalitatii atunci va fi mult mai usor, poate o sa-l fac si eu desi nu cred sa mai aiba efect.

O zi frumoasa. thumb_yello.gif
TheK
QUOTE
Unde ai pus intrebarea asta? Probabil ca nu am vazut postarea respectiva


abis, daca te intrebam mai de mult de ce vrei sa il votezi pe Basescu sunt convins ca nu imi raspundeai ca de fapt vrei "sa manance si burta lu altii ceva de la putere, ca nu vreau sa manance doar PSD" deci presupun ca l-ai votat sperand sa fie mai bine in macar unul din aspectele de mai sus . Sau macar asa cred ca ar fi normal. Mai crezi asta?

QUOTE
Daca iti inchipui ca Basescu va reusi sa schimbe de unul singur, ceva in tara asta (" duce tara undeva sus, cu infloriri economice , nivel de trai ridicat , eradicarea coruptiei cresterea nivelului de cultura, moralitate, civilizatie la romani." ) te inseli amarnic. Nu basescu, Nastase, Tariceanu, Regele Mihai, Imparatul Japoniei sau mai stiu eu cine va reusi asta, ci cetatenii acestei tari.


marduk, eu cred ca o persoana importanta trebuie sa inceapa un asemenea proces , macar ca putere de exemplu si nu un cetatean simplu presat de mult mai importantele sale nevoi zilnice din care nu isi doreste sau nu poate sa scoata capul. Adica, spirit de turma sa fie, dar macar sa conducem turma pe drum bun. Nu vreau sa par idealist, inteleg cum o mana spala pe alta intr-o societate corupta fizic si moral dar cineva cu o anumita putere trebuie sa isi doreasca asta. Imi aduc aminte acum ceva ani cand s-a spus stop coruptiei , s-a mediatizat mult intrarea in vigoare a unor norme drastice in acest sens, si ca reactiune auzeam in viata de zi cu zi destul de des "N-am reusit sa dau spaga, ca acum toti sunt speriati cu legile astea" In momentul ala eram pe drumul bun, numai ca a ramas la nivel de intentie, si ulterior au inteles asta si oamenii simpli si s-au intors la obiceiurile lor .
Nu sunt adeptul teoriei ca schimbarea trebuie sa vina de la noi ci cred eu mai realist considerand ca schimbarea trebuie impusa si mentinuta de cineva.


QUOTE
Da, eu sutin ca a te informa despre o persoana, asupra careia exista suspiciuni este ceva normal. C.V.-ul, dosarul de cadre, mapa profesionala, fisa personala, etc. contin date despre activitatea unei persoane ce urmeaza a fi angajata, numita, intr-un post de conducere. De ce crezi ca atunci cand depui un C.V. esti intrebat despre persoane de contact? pentru referinte, pentru informatii referitoare la propria persoana. Cu atat mai mult cand cel care solicita aceste informatii este presedinte, premier, director , etc. Un om politic poate trebuie sa-si asume responsabilitatea folosirii acestor informatii. El le poate folosi in diverse moduri, de la pura informare a opiniei publice pana la santajul politic, totul corespunzand scopului si telului sau, dar pentru asta urmand sa raspunda tot politic. Electoratul este si trebuie sa fie cel care decide.


marduk, de acord poti folosi aceste informatii, dar folosirea lor preferential , manipulator sau in scop de santaj politic sau administrativ e un lucru marsav din postura de presedinte sau reprezentant votat al unui popor. Daca la investirea oricarui ministru PD sau PNL presedintele ar fi adus astfel de dosare in discutie as fi inteles ca am in fata un om cu anumite principii. Folosirea acestor dosare in mod partinitor nu face decat sa imi indice (pentru a cata oara) ca am ca presedinte un marsav si ipocrit.

Pe motivul asta nu inteleg cum actiunea asta coroborata cu actiunile de pana acum in acelasi plan ale presedintelui nu iti par marsave . Adica ok, nu e o marsavie sa te informezi despre o persoana in vederea angajarii , subscriu la asta, dar in cazul asta ma informez despre toate persoanele (ministrii in cazul asta) atunci cand ii angajez. Daca nu am facut-o inseamna ca nu corectitudinea si spiritul civic m-a facut sa o fac , ci alte considerente .
Nu e asta marsav? Poate am eu valorile morale prea conservatoare
abis
QUOTE(TheK @ 15 Jan 2008, 11:01 AM) *
abis, daca te intrebam mai de mult de ce vrei sa il votezi pe Basescu sunt convins ca nu imi raspundeai ca de fapt vrei "sa manance si burta lu altii ceva de la putere, ca nu vreau sa manance doar PSD" deci presupun ca l-ai votat sperand sa fie mai bine in macar unul din aspectele de mai sus . Sau macar asa cred ca ar fi normal. Mai crezi asta?

Daca vei cauta mesajele mele din 2004 sau anterioare vei constata care au fost motivele pentru care l-am votat pe Basescu. Nu cred ca presedintele, oricare ar fi, poate " duce tara undeva sus, cu infloriri economice , nivel de trai ridicat , eradicarea coruptiei cresterea nivelului de cultura, moralitate, civilizatie la romani".
QUOTE
Adica ok, nu e o marsavie sa te informezi despre o persoana in vederea angajarii , subscriu la asta, dar in cazul asta ma informez despre toate persoanele (ministrii in cazul asta) atunci cand ii angajez.

Nu am de unde sa stiu daca s-a informat sau nu in alte cazuri. Presupun ca in cazul Noricai Nicolai a avut motive suplimentare sa verifice daca o poate impiedica sa ajunga ministru. Aici sunt doua intrebari: este Nicolai potrivita pentru postul respectiv? Si a respectat legea presedintele refuzand numirea? La prima intrebare as raspunde ca nu, nu este potrivita, si nu doar pentru episoadele amintite de presedinte. Iar la a doua, cred ca presedintele a respectat legea.
Energie
Mai, se discuta acelasi subiect si aici, si la cel cu "Decaderea PNL..." Nu ar fi mai bine sa se continue intr-unul singur dintre cele doua topicuri? Ar fi mai usor de urmarit dezbaterile.
coconut
Nu-l agreez pe Băsescu, dar de data asta îi dau dreptate, deşi cu siguranţă nu el este cel care "o respinge" pe Nicolai... Dacă era "mâna" lui şi mintea lui, ar fi sărit ca ars de prima dată, n-ar fi aşteptat să treacă Sărbătorile...
Norica Nicolai n-are ce căuta la conducerea Justiţiei. De altfel, e un minister pe care-l prefer condus de un băîrbat!
Femeile-s prea moi pentru a ţine piept (deşi ea ar avea la propriu! biggrin.gif ) influenţelor venite de la tot felul de marţafoi îmbogăţiţi sau întronaţi în funcţii bengoase!
Altfel, îmi place ţara asta! E minunată! Cât de curând ne vom muta - cel puţin la nivel de atmosferă - în America de Sud!
TheK
QUOTE
Nu am de unde sa stiu daca s-a informat sau nu in alte cazuri. Presupun ca in cazul Noricai Nicolai a avut motive suplimentare sa verifice daca o poate impiedica sa ajunga ministru. Aici sunt doua intrebari: este Nicolai potrivita pentru postul respectiv? Si a respectat legea presedintele refuzand numirea? La prima intrebare as raspunde ca nu, nu este potrivita, si nu doar pentru episoadele amintite de presedinte. Iar la a doua, cred ca presedintele a respectat legea.




Nu ai de unde sa stii daca s-a informat, intradevar. Insa stii daca a procedat similar in cazul in care a descoperit probleme in dosarul Monicai Macovei. Si atunci sunt doua variante. 1. A verificat dosarul si nu l-a interesat ca respectiva are in dosar probleme mai mari decat confuzia de nume sau adopita lu Norica Nicolai, rezulta ca verificarea dosarului lu Norica are doar scop politic de a impiedica guvernul sa aibe un ministru la justitie . 2 Nu a verificat dosarul lu Monica Macovei aratand astfel ca nu il intereseaza trecutul ministrului la justitie decat daca apartine unui partid adversar, ceea ce il face sa se duca fugutza la .. lada cu surprize si sa caute ceva sa puna bete in roate numirii unui ministru. In ambele cazuri e vorba de un comportament marsav .

Tu consideri ca Norica Nicolai nu este potrivita pentru postul respectiv , sunt curios de celelalte motive alte tale, poti detalia?

Pana la urma cat tupeu sa ai sa te uiti in mapa profesionala a cuiva cand tu insuti ai fost un dezastru in meseria ta si ai reusit sa dai foc la 38 de nave si sa poluezi Rouenu si totusi ai ajuns presedinte de tara si ai impresia ca esti bun in ceea ce faci? rolleyes.gif

QUOTE
Mai, se discuta acelasi subiect si aici, si la cel cu "Decaderea PNL..." Nu ar fi mai bine sa se continue intr-unul singur dintre cele doua topicuri? Ar fi mai usor de urmarit dezbaterile.


Eu ma refer la deciziile presedintelui , de asta prefer threadul asta .
Marduk
QUOTE(TheK @ 15 Jan 2008, 11:01 AM) *

QUOTE
eu cred ca o persoana importanta trebuie sa inceapa un asemenea proces , macar ca putere de exemplu si nu un cetatean simplu presat de mult mai importantele sale nevoi zilnice din care nu isi doreste sau nu poate sa scoata capul.

Pai hai sa-l nominalizam pe Basescu sa faca asta, eu cred ca de la bun inceput a dorit sa fie luptator. Ori poate Basescu nu merita increderea noastra, dar noi a cui incredere o meritam. Cine este atat de curat in aceasta tara sa ridice piatra si sa loveasca cu ea. Eu cred ca orice politician are un mandat, pentru care raspunde.
QUOTE
Adica, spirit de turma sa fie, dar macar sa conducem turma pe drum bun. Nu vreau sa par idealist, inteleg cum o mana spala pe alta intr-o societate corupta fizic si moral dar cineva cu o anumita putere trebuie sa isi doreasca asta

Daca mergem pe logica asta ar trebui sa-l alegem pe Vantu , Patriciu, Becali, Hrebenciuc, etc. acestia crezi ca au puterea de a ne pot conduce pe drumul cel bun? poate sunt altii si nu i-am enumerat. Societatea este putreda in ansamblul ei, coruptia a devenit obisnuinta, nonprofesionalismul o stare de fapt
QUOTE
Imi aduc aminte acum ceva ani cand s-a spus stop coruptiei , s-a mediatizat mult intrarea in vigoare a unor norme drastice in acest sens, si ca reactiune auzeam in viata de zi cu zi destul de des "N-am reusit sa dau spaga, ca acum toti sunt speriati cu legile astea" In momentul ala eram pe drumul bun, numai ca a ramas la nivel de intentie, si ulterior au inteles asta si oamenii simpli si s-au intors la obiceiurile lor .

Eu mi-aduc aminte de amaratul ala de Constantinescu care s-a declarat invins de sistem, cel putin el a avut curajul s-o faca, dar cate i-au mai tesut si lui, nu-l plang, dar cand un sistem este penetrat de tot felul de securisti, comunisti, cand pleava si neghina este mai multa decat graul, cum sa faci paine?
QUOTE
Nu sunt adeptul teoriei ca schimbarea trebuie sa vina de la noi ci cred eu mai realist considerand ca schimbarea trebuie impusa si mentinuta de cineva.

Marea schimbare trebuie sa vina de la noi, asta este parerea mea, de la societatea civila, de la presa.
QUOTE
de acord poti folosi aceste informatii, dar folosirea lor preferential , manipulator sau in scop de santaj politic sau administrativ e un lucru marsav din postura de presedinte sau reprezentant votat al unui popor. Daca la investirea oricarui ministru PD sau PNL presedintele ar fi adus astfel de dosare in discutie as fi inteles ca am in fata un om cu anumite principii. Folosirea acestor dosare in mod partinitor nu face decat sa imi indice (pentru a cata oara) ca am ca presedinte un marsav si ipocrit.

Aici ar fi dupa parerea mea doua variante, ori nu a fost nevoie sa pomeneasca de "mapele personale" findca s-au inteles asupra subiectelor in cauza, ori a fost fortat sa o faca acum deoarece nimeni din guvern nu-l mai baga in seama. Omul Basescu a trecut din cauza politicienilor printr-un referendum, a riscat si de asta imi place. In opinia mea toti ceilalti joaca la cacialma si de asta se si sprijina asa de puternic unii pe altii.
QUOTE
Pe motivul asta nu inteleg cum actiunea asta coroborata cu actiunile de pana acum in acelasi plan ale presedintelui nu iti par marsave . Adica ok, nu e o marsavie sa te informezi despre o persoana in vederea angajarii , subscriu la asta, dar in cazul asta ma informez despre toate persoanele (ministrii in cazul asta) atunci cand ii angajez. Daca nu am facut-o inseamna ca nu corectitudinea si spiritul civic m-a facut sa o fac , ci alte considerente .
Nu e asta marsav? Poate am eu valorile morale prea conservatoare

Asta ar insemna cam asa, daca pana acum am gresit si nu am aratat mapele, hai sa mergem inainte comitand aceleasi greseli ca tot nu stie nimeni, iar atunci cand s-or prinde o sa fie prea tarziu. Or eu tocmai de asta sunt de acord cu Basescu, (in cazul in care a vrut sa sparga o cutma politica) sa-i ameteasca ori de cate ori are ocazia pana s-or desmeticii si-or face ceea ce trebuie in tara asta. Daca nu a dorit asta ramane de vazut. Cert este un lucru pentru mine, doamna Norica Nicolai nici nu trebuia sa accepte postul, avand in vedere nonsalanta pe care a abordat-o in afacerea cu nepoata care vota prin parlament. Statutul unui magistrat trebuie sa fie fara pata pentru capata increderea cetatenilor, vezi in acest sens alegerea la CSM a doamnei Lidia Barbulescu. Totul in politica romanesca aduce cu un razboi in care nu se iau prizonieri si nu se cruta viata celor raniti, cetatenii fiind victime colaterale.
coconut
Tupeul nu este al lui Băsescu... Părerea mea... Cineva n-o-nghite nici cu lămâie pe Norica Nicolai! Ceva nu e cuşer în povestea asta!
Cel/cea care l-a-ndemnat pe Băselu să-i refuze ministeriatul lui Nicolai are ceva de ascuns... şi convingerea că preş.ul şi-a ars toate dosarele ce-l pot pune-n flancul cazurilor "Norica"...
PNL-ul nu a ales omul care trebuie şi-i vine greu să recunoască asta, iar gaşca prezidenţială profită de acest fapt.
Şi de va fi Nicolai numită, nu-i dau mai mult de trei luni "pe tron"! biggrin.gif
March
Preşedintele Băsescu este un om care se teme. Sunt convins că uneori se visează în costumul cu dungi. Nu în cel cu dungi orizontale, de marinar, ca într-o caricatură faimoasă, ci în cel cu dungi verticale. Venirea Noricăi strică multe. În primul rând, puritatea, şi aşa îndoielnică, a CSAT-ului. Abia a scăpat, printr-un scandal jalnic, bietul Traian Băsescu de liberalul Atanasiu, care vota pe dos. Cum s-o accepte pe Norica Nicolai? Nici mort. Şi, totuşi, ce poate face un ministru al Justiţiei într-o ţară controlată în punctele-cheie de Traian Băsescu? Face. În munca de administrare a Justiţiei îl poate înlocui, de pildă, pe Daniel Morar. Arma principală a preşedintelui, cu ajutorul căreia şi-a plimbat prin faţa camerelor de luat vederi destui inamici, se decalibrează. (...)

Traian Băsescu ştie că Norica Nicolai nu-i mai puţin potrivită postului decât Monica Macovei. Traian Băsescu ştia, atunci când a declanşat scandalul puştiului Chiuariu, că dincolo de inconvenientul vârstei (cât de mult "promovează" preşedintele în discursuri tânăra generaţie!) acesta se făcea vinovat doar de amănuntul de a fi liberal şi de a nu fi argat al voinţei prezidenţiale. Trebuia măturat şi l-a măturat. Chiuariu a iscălit modificarea statutului unui teren, Monica Macovei a iscălit, spun statisticieni ai Justiţiei, 300 de astfel de documente. Norica Nicolai, acum 20 de ani, a încurcat numele unui nefericit cu numele, identic, al altui nefericit. Au rezultat, zic unii, câteva zile de arest nemeritat. Procuroarea Macovei iscălea în alb, rezultă dintr-o anchetă de presă, ordine de arestare utilizate de securitate
TheK
QUOTE
Pai hai sa-l nominalizam pe Basescu sa faca asta, eu cred ca de la bun inceput a dorit sa fie luptator. Ori poate Basescu nu merita increderea noastra, dar noi a cui incredere o meritam. Cine este atat de curat in aceasta tara sa ridice piatra si sa loveasca cu ea. Eu cred ca orice politician are un mandat, pentru care raspunde.


De ce as nominaliza lupul paznic la stana?. Basescu are o viata de ipocrit in spate , cum am putea sa il nominalizam pe el? Asta cu piatra a mai incercat-o cineva , si la prima piatra a strigat : Mama, nu te baga! rofl.gif . Iar partea asta cu orice politician are un mandat , il judecam la sfarsit prin vot, nu imi pare destul, e ca si cum am avea o afacere in care am angajat pe minim un an un contabil care ne face praf afacerea, da nu il dam afara pentru ca i-am promis un an. Incompetenta trebuie sanctionata pe loc.

QUOTE
Daca mergem pe logica asta ar trebui sa-l alegem pe Vantu , Patriciu, Becali, Hrebenciuc, etc. acestia crezi ca au puterea de a ne pot conduce pe drumul cel bun? poate sunt altii si nu i-am enumerat. Societatea este putreda in ansamblul ei, coruptia a devenit obisnuinta, nonprofesionalismul o stare de fapt


Nu ma refeream la persoane puternice prin prisma banilor ci la persoane puternice prin prisma functiei . De aia nu vad legatura cu logica mea.

QUOTE
Eu mi-aduc aminte de amaratul ala de Constantinescu care s-a declarat invins de sistem, cel putin el a avut curajul s-o faca, dar cate i-au mai tesut si lui, nu-l plang, dar cand un sistem este penetrat de tot felul de securisti, comunisti, cand pleava si neghina este mai multa decat graul, cum sa faci paine?


Sa zicem ca ar fi incercat Constantinescu sa schimbe ceva dar n-a reusit. Asta il face pe el incompetent, nu poti concluziona ca e imposibil .Nici gandind negativ cum faci tu nu poti schimba nimic.

QUOTE
Marea schimbare trebuie sa vina de la noi, asta este parerea mea, de la societatea civila, de la presa.


In Romania nu exista societate civila sau presa neaservita , prin urmare organele astea nu au cum sa schimbe nimic.


QUOTE
Aici ar fi dupa parerea mea doua variante, ori nu a fost nevoie sa pomeneasca de "mapele personale" findca s-au inteles asupra subiectelor in cauza, ori a fost fortat sa o faca acum deoarece nimeni din guvern nu-l mai baga in seama. Omul Basescu a trecut din cauza politicienilor printr-un referendum, a riscat si de asta imi place. In opinia mea toti ceilalti joaca la cacialma si de asta se si sprijina asa de puternic unii pe altii.


Nu vad de ce un presedinte al unei tari trebuie "bagat in seama" Exista o constitutie care ii defineste exact atributiile si fara baze legale guvernul nu trebuie sa il "bage in seama" pe presedinte.

A trecut printr-un referendum tot din cauza incompetentei si greselilor sanctionabile de constitutie, ca a supravietuit e doar vina proastei gestionari a situatiei de catre opozitie si de buna campanie dusa de Basescu ( cei 322 , etc)


QUOTE
Asta ar insemna cam asa, daca pana acum am gresit si nu am aratat mapele, hai sa mergem inainte comitand aceleasi greseli ca tot nu stie nimeni, iar atunci cand s-or prinde o sa fie prea tarziu. Or eu tocmai de asta sunt de acord cu Basescu, (in cazul in care a vrut sa sparga o cutma politica) sa-i ameteasca ori de cate ori are ocazia pana s-or desmeticii si-or face ceea ce trebuie in tara asta. Daca nu a dorit asta ramane de vazut. Cert este un lucru pentru mine, doamna Norica Nicolai nici nu trebuia sa accepte postul, avand in vedere nonsalanta pe care a abordat-o in afacerea cu nepoata care vota prin parlament. Statutul unui magistrat trebuie sa fie fara pata pentru capata increderea cetatenilor, vezi in acest sens alegerea la CSM a doamnei Lidia Barbulescu. Totul in politica romanesca aduce cu un razboi in care nu se iau prizonieri si nu se cruta viata celor raniti, cetatenii fiind victime colaterale.


Ai impresia ca daca in alegeri ajunge PD la guvernare si Basescu presedinte din nou, vei mai auzi de mape profesionale? Cat despre Norica Nicolai si nepoata, hai sa fim serios, daca asta e un motiv sa nu ajungi ministru, atunci faptul ca ai fost informator securitate ca Basescu ar trebui sa nu il califice ca presedinte in nici o situatie pe Basescu nu?
abis
QUOTE(TheK @ 15 Jan 2008, 01:03 PM) *
respectiva are in dosar probleme mai mari decat confuzia de nume sau adopita lu Norica Nicolai

Parerea mea este ca nici nu se compara situatia celor doua. Care sunt acele probleme mai mari?
QUOTE
Tu consideri ca Norica Nicolai nu este potrivita pentru postul respectiv , sunt curios de celelalte motive alte tale, poti detalia?

In afara de episodul cu nepoata strecurata in senat, Nicolai s-a aratat o adversara constanta (de exemplu) a legii Agentiei Nationale de Integritate. Guvernul PNL si-a asumat in mod public punerea in functiune a acestei Agentii, ba chiar rezultate concrete. Legea este în continuare in dezbatere, are nevoie de suportul titularului Justitiei. E un caz flagrant, zic eu, de nepotrivire.
Alt exemplu este votul ei prin care s-a opus lustratiei activistilor de partid cu rang inalt (in timp ce sustinea lustratia comandantilor de nave). smile.gif
QUOTE
ai reusit sa dai foc la 38 de nave si sa poluezi Rouenu

A dat Basescu foc la 38 de nave si a scapat cu fata curata? smile.gif
QUOTE
Ai impresia ca daca in alegeri ajunge PD la guvernare si Basescu presedinte din nou, vei mai auzi de mape profesionale?

S-a creat un predecent care il obliga insa pe presedintele Romaniei, oricare va fi acesta, dar cu atat mai mult pe Basescu, sa-i judece cu aceeasi masura si pe ministrii viitorului guvern, format cel mai probabil de PDL. Altfel pierderile de imagine vor fi teribile.
QUOTE
aptul ca ai fost informator securitate ca Basescu ar trebui sa nu il califice ca presedinte in nici o situatie pe Basescu nu?

Din cate stiu eu nu a fost informator al securitatii. Nu am mai vorbit despre asta?
TheK

QUOTE
Parerea mea este ca nici nu se compara situatia celor doua. Care sunt acele probleme mai mari?


Cand refuzi cu buna stiinta sa nu solutionezi niscaiva peste 100 de dosare mi se pare mie ca nu mai e vorba de incompetenta, ci de rea vointa.

QUOTE
A dat Basescu foc la 38 de nave si a scapat cu fata curata?



"(...)Noi eram sub controlul organelor de Securitate toti, de la ospatar pana la comandant, prin aceea ca anual primeam un aviz de navigatie ... Spre exemplu, sunt cateva episoade foarte interesante, as spune ... care au facut obiectul de interes al organelor de Securitate din Romania in mod cert. Spre exemplu, cand eram comandant pe "Arges", la 3 luni de cand imi obtinusem brevetul de comandant. Am luat foc in portul Rouen, nu numai eu, 38 de nave au fost in incendiul din Rouen in Franta. Nava suspectata ca a generat poluarea, care a facut ca tot bazinul portului Rouen si Sena sa fie tot o flacara pe o intindere de trei km, a fost nava mea, pentru ca era nava cea mai mare din zona si descarcam nafta in dana rafinariei "Sholfrancaise". Am stat acolo 28 de zile in ancheta. Legislatia franceza functiona corect. Adica nu trebuia sa dovedesc eu ca nu s-a produs poluarea de la mine, ci autoritatile franceze trebuiau sa dovedeasca ca s-a produs poluarea de la mine. In cele 28 de zile m-am prezentat si la tribunal, am fost si in ancheta organelor de Justitie franceze si, dupa 28 de zile, instanta s-a pronuntat ca nu poate fi probata vina navei "Arges". Am plecat, dar au ramas un litigiu, o acuzatie la adresa navei de circa 12 milioane de dolari, o cerere de daune ... A fost un litigiu, am explicat organelor de Securitate ce s-a intamplat cu noi acolo si acum pot sa o spun public, nu mai e nici un secret, am schimbat ceva in instalatie inainte sa permitem accesul autoritatilor franceze la bord, ceea ce a facut imposibila demonstratia, demonstrarea vinei noastre ... Acasa nu puteam sa nu-i spun care a fost realitatea macar armatorului, armatorul nu puteam sa mi-l mint, iar in echipaj erau destui care stiu ce s-a intamplat".


Asta e o declaratie a lu Basescu la prima tv in 98

Cand au aflat, colegii de breasla au vrut sa ii schimbe numele din Zeus in Nero rofl.gif


QUOTE
S-a creat un predecent care il obliga insa pe presedintele Romaniei, oricare va fi acesta, dar cu atat mai mult pe Basescu, sa-i judece cu aceeasi masura si pe ministrii viitorului guvern, format cel mai probabil de PDL. Altfel pierderile de imagine vor fi teribile.



Il doare in cot de pierderi de imagine, crezi ca mai candideaza a 3-a oara ? jamie.gif
QUOTE
Din cate stiu eu nu a fost informator al securitatii. Nu am mai vorbit despre asta?



Ba da , am mai vorbit, ca nu te-am lamurit pe tine e una, ca a fost informator, e cu totul altceva Mai treci pe site-ul celor de la Grupul de Investigatii Politice, ai putea afla mai multe. De fapt imi aduc aminte ca ti-am trimis si un PM in care iti dadeam pana si adresa si numarul de telefon unui alt informator din aceasi perioada cu Basescu. Ca tu nu vrei sa crezi e altceva.


abis
QUOTE(TheK @ 15 Jan 2008, 05:19 PM) *
Cand refuzi cu buna stiinta sa nu solutionezi niscaiva peste 100 de dosare mi se pare mie ca nu mai e vorba de incompetenta, ci de rea vointa.

Nu stiu cum era sistemul juridic in '96, cunosc doar situatia de azi. Intamplator am multe cunostinte in magistratura. Incarcarea este atat de mare pe fiecare magistrat in parte incat intarzierile sunt frecvente, cu toate ca cei mai multi lucreaza suplimentar fara sa fie platiti. Si da, uneori intarzie la program, nu ajung la ora opt dimineata daca in ziua precedenta au lucrat pana la ora 22.00 sau 23.00. Vrei sa-ti spun cate week-enduri si-a petrecut sotia mea la serviciu, fara sa fie platita, si tot nu a scapat de intarzieri?
QUOTE
"Am luat foc in portul Rouen, nu numai eu, 38 de nave au fost in incendiul din Rouen in Franta."

Ammai vazut textul asta. Deci, a dat foc Basescu? Pare sa fi fost un accident, iar el s-a descurcat in asa fel incat sa nu fie acuzatii la adresa romanilor.
QUOTE
l doare in cot de pierderi de imagine, crezi ca mai candideaza a 3-a oara ?

El nu, dar PDL-ul da.
QUOTE
Mai treci pe site-ul celor de la Grupul de Investigatii Politice, ai putea afla mai multe. De fapt imi aduc aminte ca ti-am trimis si un PM in care iti dadeam pana si adresa si numarul de telefon unui alt informator din aceasi perioada cu Basescu.

Ciuvica? Nu, multumesc. smile.gif
Cat despre telefon, nu am cum verifica ce spune respectivul. Poate sa-mi spuna si ca l-au rapit extraterestrii... Daca are ceva de spus, sa spuna CNSAS-ului.
Marduk
QUOTE(TheK @ 15 Jan 2008, 01:33 PM) *

QUOTE
Asta cu piatra a mai incercat-o cineva , si la prima piatra a strigat : Mama, nu te baga! rofl.gif .

Atunci hai sa dam cu pietre, in toti cei care sunt azi in politica iar in regimul comunist au fost cadre de partid din esalonul 2 si 3 sau fosti securisti. Te bagi? Sau mai bine hai sa infiintam o organizatie sa strangem semnaturi pentru includerea pct-ului 8 din proclamatia de la Timisoara in constitutie. Te bagi?
QUOTE
Iar partea asta cu orice politician are un mandat , il judecam la sfarsit prin vot, nu imi pare destul, e ca si cum am avea o afacere in care am angajat pe minim un an un contabil care ne face praf afacerea, da nu il dam afara pentru ca i-am promis un an. Incompetenta trebuie sanctionata pe loc.
Politica nu-i ca investitia. jamie.gif
QUOTE
Nu ma refeream la persoane puternice prin prisma banilor ci la persoane puternice prin prisma functiei . De aia nu vad legatura cu logica mea.

Daca ai spus persoane puternice eu asta inteleg la aceasta ora sa fi puternic in Romania. Puternice prin prisma functiei? din pacate nu mai exista PCR si secretarii de partid.
QUOTE
Sa zicem ca ar fi incercat Constantinescu sa schimbe ceva dar n-a reusit. Asta il face pe el incompetent, nu poti concluziona ca e imposibil .Nici gandind negativ cum faci tu nu poti schimba nimic.

Tocmai ca nu gandesc negativ, doar ca vreau sa scot in evidenta ca incompetenta de care vorbesti este una colectiva.
QUOTE
In Romania nu exista societate civila sau presa neaservita , prin urmare organele astea nu au cum sa schimbe nimic.

In Romania exista societate civila, numai ca nu este constienta de propria existenta, iar presa nu ne ajuta prea mult. Romanii nu au modele de urmat iar cei "puternici" stiu asta si cum apare o personalitate fac totul sa o denigreze.
QUOTE
Nu vad de ce un presedinte al unei tari trebuie "bagat in seama" Exista o constitutie care ii defineste exact atributiile si fara baze legale guvernul nu trebuie sa il "bage in seama" pe presedinte.

Intre politicieni exista un dialog, o atitudine, care pana la urma tine de diplomatie. Eu cred ca azi in Romania se aplica prea mult constitutia in ceea cel priveste pe Basescu.
QUOTE
A trecut printr-un referendum tot din cauza incompetentei si greselilor sanctionabile de constitutie, ca a supravietuit e doar vina proastei gestionari a situatiei de catre opozitie si de buna campanie dusa de Basescu ( cei 322 , etc)

Eu cred ca Basescu a supravietuit datorita alegatorilor sai, cat despre greseli cred ca si le-a asumat. Cei 322 nu ma intereseaza absolut deloc, pentru mine cu mici exceptii nu sunt decat niste profitori.
QUOTE
Ai impresia ca daca in alegeri ajunge PD la guvernare si Basescu presedinte din nou, vei mai auzi de mape profesionale? Cat despre Norica Nicolai si nepoata, hai sa fim serios, daca asta e un motiv sa nu ajungi ministru, atunci faptul ca ai fost informator securitate ca Basescu ar trebui sa nu il califice ca presedinte in nici o situatie pe Basescu nu?

Am impresia ca trebuie sa incercam macar sa traim intr-o tara normala, adica atunci cand cineva isi depune candidatura pentru o functie publica, inainte de a fi ales sau numit sa i se prezinte "mapa profesionala" sau dosarul de la securitate (toate dosarele de la securitate si nu numai, erau microfilmate) care sigur exista pe undeva, la cineva care stie sa le foloseasca atunci cand doreste.
coconut
Norica Nicolai l-a înjurat pe Băsescu în anul 1997! laugh.gif
Superunknown
QUOTE(abis @ 15 Jan 2008, 07:51 PM) *
Incarcarea este atat de mare pe fiecare magistrat in parte incat intarzierile sunt frecvente, cu toate ca cei mai multi lucreaza suplimentar fara sa fie platiti. Si da, uneori intarzie la program, nu ajung la ora opt dimineata daca in ziua precedenta au lucrat pana la ora 22.00 sau 23.00. Vrei sa-ti spun cate week-enduri si-a petrecut sotia mea la serviciu, fara sa fie platita, si tot nu a scapat de intarzieri?

De ce nu aplici aceleasi circumstante atenuante si in cazul Noricai Nicolai? Ei i-o fi fost usor, saracuta, sa fie procuror de provincie in anii cei mai grei ai dictaturii ceausiste? rolleyes.gif Neglijenta ei de-acum 20 de ani o priveaza de postul de ministru, neglijenta Monicai de-acum 10 ani ar trebui trecuta cu vederea pentru ca "intirzierile sunt frecvente"?
axel
Circumstante atenuante, mai ales la incidentul cu nepoata? ohmy.gif
axel
O lectura interesanta:

Diversiunea mapelor
http://www.evz.ro/article.php?artid=337514

Mapa profesionala a Monicai Macovei este biletul lui Traian Basescu.

Sa ne amintim: exact in urma cu an, Traian Basescu facea public biletul in care premierul Calin Popescu-Tariceanu ii cerea sa intervina pe langa Parchet pentru prietenul Dinu Patriciu. In replica, ne-a fost infatisata o rezolutie a lui Traian Basescu pe un memoriu Alro trimis catre Ministerul Economiei, poreclita la vremea respectiva „biletul lui Basescu”. In mai putin de doua saptamani, dezbaterea pe tema biletelului lui Tariceanu s-a mutat la „biletul lui Basescu” si a tinut pana la suspendarea din functie a sefului statului.

Strategia este aceeasi: mapa profesionala a Noricai Nicolai a fost inlocuita pe nesimtite de cea a Monicai Macovei. Cu ce e mai rea Norica decat Monica? Si daca tot au amandoua mape profesionale dalmatiene, de ce Norica n-ar putea fi un ministru la fel de bun ca Monica?

Norica Nicolai a fost substituita in dezbatere cu Monica Macovei, cu vadita intentie de a pune semnul egalitatii intre cele doua. Si de a demonstra in fata noastra, a publicului spectator si zapacit de atatea mape, dubla masura a sefului statului si motivatia exclusiv politica in respingerea candidaturii Noricai Nicolai pentru functia de ministru al justitiei.

Campania de manipulare nu-i vizeaza pe cei cu opinii ferme. Daca vrei sa-i vezi pe Traian Basescu si pe Monica Macovei arhanghelii dreptatii, atunci nici flota, nici mapa nu-ti vor schimba perceptia asupra celor doi. Regula e valabila si pentru Calin Popescu-Tariceanu si pandantul sau, Norica Nicolai.

Capcana este intinsa acelora multi si dispusi sa creada ca toti politicienii sunt o apa si un pamant si ca se cearta intre ei pentru putere in loc sa faca bine oamenilor. Cu alte cuvinte, consilierii destepti ai PNL incearca sa-l impiedice pe Traian Basescu sa puncteze decisiv la imagine in acest scandal in care Tariceanu oricum pierde.

De ce o capcana? Este invocat dreptul de a critica al unei persoane cu probleme, in speta Traian Basescu. Cine vorbeste despre profesionalism si moralitate, Basescu care a numit-o pe Monica Macovei, Basescu care a furat flota, si-a insusit casa din Mihaileanu si are si el o mapa profesionala cu bube? Traian Basescu a fost obligat sa o numeasca pe Monica Macovei in functie pentru simplul motiv ca aceasta a fost validata de parlament impreuna cu intregul cabinet.

Era de datoria parlamentului sa examineze mapele profesionale ale ministrilor primului guvern Tariceanu. Ceea ce i se poate reprosa lui Traian Basescu din aceasta perspectiva este ca nu a verificat mapa profesionala a lui Calin Popescu-Tariceanu, pe care l-a mandatat personal sa formeze guvernul.

Poate ca Traian Basescu cu flota, casa din Mihaileanu si mapa lui profesionala in carca nu are dreptul moral sa vorbeasca, dar este obligat sa o faca, potrivit Constitutiei si deciziei Curtii Constitutionale de anul trecut. Nu competenta morala a sefului statului, ci atributiile functiei prezidentiale la numirea unui ministru, descrise clar in decizia Curtii Constitutionale, ii dau lui Traian Basescu dreptul sa vorbeasca.

Ne place, nu ne place, Traian Basescu este inca seful ales al statului. Daca scandalul biletelelor de anul trecut ne-a adus in fata urnelor, ma intreb unde ne va arunca diversiunea mapelor; probabil inapoi in haos.
abis
QUOTE(Superunknown @ 15 Jan 2008, 11:12 PM) *
De ce nu aplici aceleasi circumstante atenuante si in cazul Noricai Nicolai?

Tocmai pentru ca intarzierile sunt frecvente si datorate imposibilitatii fizice a solutionarii numarului imens de dosare care revine fiecarui magistrat, in orele de serviciu. Iar Nicolai nu are o astfel de scuza pentru ca, in ciuda incarcarii foarte mari cu dosare, confuziile de persoane savarsite de procurori nu sunt atat de frecvente... smile.gif Plus ca, in cazul in care se face o astfel de confuzie, solutia legala de rezolvare nu este cea aleasa de Nicolai.

Mai mult decat scrie mai sus Axel despre "asemanarea" dintre cele doua cazuri nu stiu ce s-ar mai putea adauga.... Poate doar un singur lucru: Nicolai a facut o greseala pe care a incercat sa o acopere intr-un mod nelegal, si de asta a fost sanctionata; Macovei a facut publice numele procurorilor care au intreprins arestari ilegale cu ocazia mineriadelor, si de asta a intrat in conflict cu Cochinescu, fiind sanctionata. E clar ca Macovei e o nemernica, iar Nicolai un inger.
March
Iata de ce "Fat-frumosul" Romanicai tipa cu orice ocazie ca el e curat :

- Dosarul de colaborator al Securităţii al lui Traian Băsescu a fost distrus în 1979 (procesul verbal de distrugere nr. 0058212/15.08.1979 se află în posesia CNSAS).

- Potrivit lui Dorin Dobrincu, directorul general al Arhivelor Nationale, dosarul de cadre al lui Traian Băsescu (obligatoriu pentru orice fost membru PCR) a disparut

- Conform lui Traian Băsescu însuşi, dosarul său de cadre(profesional ) de la Navrom nu mai e de gasit
TheK
abis, sunt curios daca nevasta ta a avut vreodata 180 de dosare nerezolvate. Daca nu a avut inseamna ca e mai capabila sa devina ministru decat a fost Macovei!
abis
O s-o intreb care ii este "recordul". Ea e judecator, nu procuror. Si nu are de gand sa devina vreodata ministru. Parerea mea este bineinteles subiectiva, dar cred ca ar fi cel mai bun ministru de justitie. smile.gif
Superunknown
QUOTE(abis @ 16 Jan 2008, 11:36 AM) *
Tocmai pentru ca intarzierile sunt frecvente si datorate imposibilitatii fizice a solutionarii numarului imens de dosare care revine fiecarui magistrat, in orele de serviciu. Iar Nicolai nu are o astfel de scuza pentru ca, in ciuda incarcarii foarte mari cu dosare, confuziile de persoane savarsite de procurori nu sunt atat de frecvente... smile.gif

Logica asta ma depaseste: o greseala repetata si frecventa e mai scuzabila decit una practic irepetabila? In ambele cazuri, mi se pare evident ca e vorba de neglijenta si superficialitate. In cazul Noricai, neglijenta a fost singulara, are o victima, iar victima are un nume, pe care l-am aflat cu totii prin grija si promptitudinea unor jurnalisti. In cazul Monicai, neglijenta s-a tradus in sute de dosare nesolutionate si in luni intregi de intirzieri. As putea pune pariu ca si in spatele acestor sute de dosare se ascund niscaiva drame personale, victime, oameni care au stat prin puscarie mai mult decit trebuia etc., dar presa nu s-a obosit sa ne prezinte cazul din perspectiva asta. In orice caz, de dragul discutiei, ar fi interesant sa aflam care era media dosarelor nerezolvate pe cap de procuror in 1996.

Am spus-o de la inceput, incidentul cu nepoata e suficient ca s-o descalifice pe Norica Nicolai din orice functie publica, cu atit mai mult din cea de ministru al Justitiei. Dar daca tot s-a ajuns la dezgroparea cazurilor de neglijenta de-acum 20 de ani, corect ar fi ca cei care judeca s-o faca cu aceeasi masura pentru toata lumea. Abis, spuneai pe celalalt topic ca de-acum Basescu va fi nevoit sa aplice aceleasi standarde si pentru viitorii ministri, pentru ca altfel pierderile de imagine vor fi imense. Discutiile de pe forum pe tema asta te cam contrazic: n-o sa fie nici o problema daca Basescu nu va folosi aceleasi standarde, pentru ca nici voi, simpatizantii lui, nu le folositi: oamenii lui Basescu nu fac greseli, iar daca totusi se dovedeste ca fac, beneficiaza de o multime de circumstante atenuante pentru asta. Hai sa presupunem prin absurd ca Basescu o sa-l convinga pe Tariceanu s-o numeasca din nou pe Macovei la Justitie. O sa aiba vreunul dintre voi, simpatizantii lui Basescu, vreo obiectie cu privire la mapa profesionala a Monicai? O sa conteze pentru voi sutele alea de cazuri nerezolvate? Pe cit punem pariu ca nu?

QUOTE(abis)
Macovei a facut publice numele procurorilor care au intreprins arestari ilegale cu ocazia mineriadelor, si de asta a intrat in conflict cu Cochinescu, fiind sanctionata.

Deci faptul ca a avut sute de dosare nesolutionate e pina la urma un merit? blink.gif

QUOTE(axel)
O lectura interesanta:

Diversiunea mapelor

Articolul e interesant prin aceea ca este el insusi o tentativa de manipulare. Un caz clasic de "manipulatorul striga manipulare si diversionistul striga diversiune".
Marduk
QUOTE(March @ 16 Jan 2008, 11:32 AM) *
Iata de ce "Fat-frumosul" Romanicai tipa cu orice ocazie ca el e curat :

- Dosarul de colaborator al Securităţii al lui Traian Băsescu a fost distrus în 1979 (procesul verbal de distrugere nr. 0058212/15.08.1979 se află în posesia CNSAS).

- Potrivit lui Dorin Dobrincu, directorul general al Arhivelor Nationale, dosarul de cadre al lui Traian Băsescu (obligatoriu pentru orice fost membru PCR) a disparut

- Conform lui Traian Băsescu însuşi, dosarul său de cadre(profesional ) de la Navrom nu mai e de gasit

Probabil daca nu mai mult ca sigur, il pregateau americanii sa le vina de hac la comunisti. Cel mai bine putea s-o faca numai unul de-al lor, nu? mwah1.gif
abis
QUOTE(Superunknown @ 16 Jan 2008, 01:06 PM) *
Logica asta ma depaseste: o greseala repetata si frecventa e mai scuzabila decit una practic irepetabila?

Nu este vorba de greseala, ci probabil de intarzieri probabil inevitabile, datorata supraincarcarii. Faptul ca greseala Noricai Nicolai este irepetabila nu este relevant; normal ca nu o poate repeta, deoarece nu mai este procuror.
QUOTE
Discutiile de pe forum pe tema asta te cam contrazic: n-o sa fie nici o problema daca Basescu nu va folosi aceleasi standarde, pentru ca nici voi, simpatizantii lui, nu le folositi

Ti se pare. Atata-mi o greseala de aceeasi amploare cu cea a Noricai Nicolai (nu neaparat faptul ca a confundat doua persoane este reprobabil, ci modul in care a ales sa rezolve problema).
QUOTE
Articolul e interesant prin aceea ca este el insusi o tentativa de manipulare. Un caz clasic de "manipulatorul striga manipulare si diversionistul striga diversiune".

O diversiune este sa vorbesti despre Macovei atunci cand subiectul este Nicolai.
March
QUOTE(abis @ 16 Jan 2008, 04:34 PM) *
Ti se pare. Atata-mi o greseala de aceeasi amploare cu cea a Noricai Nicolai (nu neaparat faptul ca a confundat doua persoane este reprobabil, ci modul in care a ales sa rezolve problema).
O diversiune este sa vorbesti despre Macovei atunci cand subiectul este Nicolai.

O diversiune e sa propagi continuu minciuna manipulatoare a Baselului !
abis
Am gasit in arhive un articol din 2006, din care rezulta ca niciuna dintre informatiile care fac valva acum referitoare la Monica Macovei erau cunoscute de multa vreme. "Mapa" facuta publica zilele astea nu aduce nimic in plus fata de ce se stia de cativa ani.
Superunknown
QUOTE(abis @ 16 Jan 2008, 04:34 PM) *
Nu este vorba de greseala, ci probabil de intarzieri probabil inevitabile, datorata supraincarcarii. Faptul ca greseala Noricai Nicolai este irepetabila nu este relevant; normal ca nu o poate repeta, deoarece nu mai este procuror.


Greseala Noricai nu e irepetabila pentru ca nu mai e procuror, ci pentru ca e practic imposibil sa ai doua cazuri diferite in care sa fie posibila confuzia persoanelor. In cazul Monicai, numarul de dosare nesolutionate e atit de mare incit pare sa denote un modus operandi (sigur, poate gresesc, poate e normal ca un procuror bun sa aiba sute de dosare nerezolvate pe masa, de-aia am zis ca ar fi interesant sa stim care era media dosarelor nerezolvate pe cap de procuror in 1996).

QUOTE(abis @ 16 Jan 2008, 04:34 PM) *
Ti se pare. Atata-mi o greseala de aceeasi amploare cu cea a Noricai Nicolai (nu neaparat faptul ca a confundat doua persoane este reprobabil, ci modul in care a ales sa rezolve problema).


Pai tocmai ti-am aratat, dar fiind vorba de Monica, nu vrei sa accepti ca si ea poate fi superficiala si neglijenta. Probabil ca si directorului de la Cernobil i-ai gasi scuze daca ar avea girul lui Basescu.

QUOTE(abis @ 16 Jan 2008, 04:34 PM) *
O diversiune este sa vorbesti despre Macovei atunci cand subiectul este Nicolai.


Subiectul nu este Nicolai, ci "standardele diferite cu care opereaza Basescu intre prieteni si dusmani". Fiind un exercitiu comparativ, era normal sa fie adus in discutie si trecutul Monicai Macovei.
abis
QUOTE(Superunknown @ 16 Jan 2008, 04:50 PM) *
de-aia am zis ca ar fi interesant sa stim care era media dosarelor nerezolvate pe cap de procuror in 1996

Cand afli, spune-mi si mie.
QUOTE
Pai tocmai ti-am aratat, dar fiind vorba de Monica, nu vrei sa accepti ca si ea poate fi superficiala si neglijenta.

Nu rezulta ca este superficiala si neglijenta din faptul ca a avut o serie de dosare intarziate. Pot exista motivatii obiective.
QUOTE
Probabil ca si directorului de la Cernobil i-ai gasi scuze daca ar avea girul lui Basescu

Asta e genul de ironie ieftina la care ma asteptam din partea altui forumist, nu a ta.
QUOTE
ubiectul nu este Nicolai, ci "standardele diferite cu care opereaza Basescu intre prieteni si dusmani".

Eu aveam senzatia ca doua sunt chestiunile importante: 1. este potrivita Norica Nicolai pentru functia de ministru al Justitiei? si 2. a procedat legal Basescu refuzand sa o numeasca ministru?
March
QUOTE(Superunknown @ 16 Jan 2008, 06:50 PM) *
Probabil ca si directorului de la Cernobil i-ai gasi scuze daca ar avea girul lui Basescu.

Bingo ! Asta am spus si io de cateva ori in alte cuvinte !

Auzi domne', pentru cucoana Macovei " pot exista motivatii obiective " ca sa aiba sute de dosare nerezolvate cu intarzieri de la sute la mii de zile !!
Marduk
Romania se afla in plin razboi politic intre cele doua partide PNL si PD. Integrarea a inceput cu declararea clara la posturile TV ca exista acest razboi, sa vedem ce arme vor fi folosite si ce victime vom avea din randul beligerantilor. Cetatenii vor fi bineinteles victime colaterale. La lupta bravi romani, macelariti-va intre voi pentru bani si putere, U.E. vegheaza. frusty.gif
axel
Sa consideram ipoteza cum ca "Monica Marcovei nu ar fi treubuit sa fie ministru" ca fiind adevarata (atentie, marchule, eu nu afirm cum ca ar fi adevarata!!!).
Sa consideram ipoteza cum ca "Noricai Nicolai are fix acelasi grad de competenta sau incompetenta cu Monica Marcovei" ca fiind adevarata (atentie, marchule, eu nu afirm cum ca ar fi adevarata!!!).
Stim ca "Norica Nicolai a avut carente profesionale grave" (stim despre incidentul cu nepoata, stim despre bagatul la parnaie de oameni nevinovati, si, sa nu uitam, e mincinoasa).

Daca sa zicem ca Monica Marcovei nu ar fi trebuit sa fie ministru, de ce ar trebui sa fie Norica Nicolai? blink.gif Daca s-a facut o greseala in a pune pe Monica Marcovei ministru, de ce sa se faca aceeasi greseala inca odata (pentru ca cei care sint pro-tariceanu in aceasta privinta afirma ca "NN e la fel ca si MM")? blink.gif
Care e logica dupa care trebuie pusa Norica ministru? "Am gresit o data, hai sa mai gresim inca o data"? ohmy.gif Sau "una mie, una tie"? ohmy.gif


March si superunknown, inca o data va reamintesc ca ipotezele respective nu sunt sustinute de mine (ca va cunosc, sunteti buni la pus cuvinte in gurile altora wink.gif ). Sustin doar: "chiar daca ar fi asa cum ziceti voi, tot nu trebuie sa fie Norica Nicolai ministru".
TheK
tu consideri aceasi vinovatie pentru o confuzie de nume si un vot de nepoata cu 180 de dosare nesolutionate? Inca n-am aflat de la abis cate dosare nesolutionate are nevasta lui, da sunt convins ca nu depaseste 20-30. Ziceai ca te interesezi smile.gif Eu inca astept.

axel hai sa punem problema asa. Daca tu consideri ca Norica Nicolai nu trebuie sa fie ministru, atunci inseamna ca tu consideri ca Basescu nu trebuia sa fie presedinte. smile.gif
axel
Nu, nu consider ca e aceeasi vinovatie. Consider ca a minti, consider ca a nu-ti face treaba cum trebuie afectand in consecinta viata oamenilor nevinovati si a minti despre lucrul acesta este muuuult mai grav. Cel putin intr-un post de ministru!

Oricum, se pare ca tu ai mari carente la capitolul reading comprehension. Pentru ca se pare ca tu n-ai inteles un lucru esential in ceeace am spus eu: Norica Nicolai nu e eligibila pentru postul de ministru indiferent de ce a facut sau nu a facut Monica Marcovei. Pentru ca nu se discuta (de catre Tariceanu si Basescu) despre inlocuirea lui Marcovei cu Nicolai pentru ca unul ar fi mai competent decat altul, pentru ca unul are un trecut mai curat decat altul. Ci se discuta despre numirea lui Nicolai pe un post vacant!!! Singurul lucru relevant este competenta domniei sale, competenta care poate fi evaluata prin activitatea domniei sale de pana acum: incompetenta in serviciu, minciuna (foarte recenta) legata de incompetenta in serviciu, activitati ilegale impreuna cu nepoata sa.
TheK
Te-as ruga frumos sa incetezi (din nou) cu expunerile tale in forta despre carentele mele in a citi un text cu atat mai mult cu cat nu le-am cerut si nu cred ca m-ai vazut intrand in cercul "tu ma jignesti pe mine eu iti raspund la fel". Altfel abis ar putea sa se sesizeze, presupun.

Eu ti-am aratat ca la randul lui , persoana care vorbeste de moralitate e cel putin la fel de gol pe dinauntru ca persoanele pe care le respinge de ministrii. Din cauza asta actiunile lui nu se lovesc de credibilitatea necesara pentru a imi pune eu macar intrebari in privinta eligibilitatii lu Norica Nicolai pe postul respectiv. In principiu nu e mare diferenta intre un ministru pus de Basescu si unu pus de PNL ( asta in ceea ce ma priveste pe mine cetateanul.) Scopul pentru care se opune cu atata tarie Basescu e ca madam ii cam poarta sambetele si are de gand sa sape,sa ii dea marionetele jos pe el inclusiv ceea ce sincer, mi-ar face placere. Nu de alta da m-am plictisit sa fiu unul din cei care STIE ( nu cer nimanui sa ma creada) cine e si cu ce se mananca Basescu , si sa vad cum oameni de buna credinta (inca mai cred eu) il sustin.

Inca odata iti reamintesc de simplitatea cu care se poate duce o conversatie fara remarci de genul celor din postul tau anterior, nu de alta dar ma pricep si eu la chestii de genu asta, doar ca nu e motivul pentru care frecventez forumul asta. Altfel, intram frumusel in "ignore de axel "cum s-a mai intamplat. O zi buna.
abis
QUOTE(TheK @ 17 Jan 2008, 05:42 AM) *
tu consideri aceasi vinovatie pentru o confuzie de nume si un vot de nepoata cu 180 de dosare nesolutionate?

Hai sa-ti raspund si eu: mi se pare mult mai grav modul in care Nicolai a ales sa solutioneze "problema" confuziei de nume decat niste banale intarzieri pe care le are oricine; si mi se pare intr-adevar mult mai grav incidentul cu nepoata, si poate mai grav decat incidentul in sine reactia ulterioara a lui Nicolai pe marginea subiectului, decat, repet, niste intarzieri banale.
QUOTE
Inca n-am aflat de la abis cate dosare nesolutionate are nevasta lui, da sunt convins ca nu depaseste 20-30. Ziceai ca te interesezi

Acum nu mai are niciunul, ca e in concediu prenatal. smile.gif Insa a avut pana saptamana trecuta; "recordul personal" e de vreo 70, in urma cu cativa ani, repet, in conditiile in care si-a petrecut o gramada de week-enduri la serviciu, plus zile intregi de lucru pana la orele 10-11 seara. Trebuie sa tii cont insa ca in '96 nu era inca magistrat, asa ca nu cunost situatia de atunci; in plus, este judecator, nu procuror, si este posibil ca in procuratura incarcarea sa fi fost si mai mare.
Pe de alta parte, are colege mai putin eficiente care bat lejer suta de dosare cu intarzieri la redactarea solutiilor, din aceleasi motive enumerate mai sus. Mai multe detalii nu-ti pot da, pentru ca nu vreau sa-i fac probleme la serviciu. wink.gif
QUOTE
actiunile lui nu se lovesc de credibilitatea necesara pentru a imi pune eu macar intrebari in privinta eligibilitatii lu Norica Nicolai pe postul respectiv

Asta-i diferenta dintre abordarile noastre: tu nu te uiti decat la ce face Basescu si-l judeci numai pe el, eu (si probabil si Axel sau Michelle) ne dam cu parerea in primul rand la compatibilitatea lui Nicolai cu postul respectiv. Daca Nicolai nu este potrivita pentru postul de ministru al justitiei, si noi nu credem ca este, consideram ca cine se opune numirii ei procedeaza foarte bine. Faptul ca Basescu face acum (si cu alte ocazii) ceea ce credem noi ca trebuie facut ne determina sa-l sustinem; nu invers, sustinem ceea ce face Basescu pentru ca din nu stiu ce motiv avem cine stie ce pasiune misterioasa la adresa lui, cum sugereaza cate unul mai dus cu pluta.

Deci, atat timp cat Basescu actioneaza asa cum noi dorim sa actioneze un presedinte, in cazul de fata impiedicand numirea in postul de ministru al Justitiei un personaj care nu credem ca are ce cauta acolo, suntem de partea lui Basescu. Daca maine Basescu intoarce foaia si-l va numi, sa zicem, pe Geoana premier, din acel moment Basescu va deveni automat inamicul nostru.
Superunknown
QUOTE(abis @ 17 Jan 2008, 11:20 AM) *
Daca maine Basescu intoarce foaia si-l va numi, sa zicem, pe Geoana premier, din acel moment Basescu va deveni automat inamicul nostru.

Basescu a numit in 2006 un fruntas PSD la conducerea SRI, n-am remarcat ca atitudinea voastra pro-Basescu sa se fi schimbat in vreun fel. Daca o sa-mi spui ca numirea s-a facut strict pe criteriul competentei si apartenenta politica n-a avut nici o legatura, vezi comunicatul administratiei prezidentiale de-atunci:
QUOTE
"Presedintele Traian Basescu a dorit ca postul de director al SRI sa revina unui reprezentant al opozitiei. In acest sens, dupa consultari cu principalul partid de opozitie, PSD, si pe baza propunerii acestui partid, presedintele Basescu l-a nominalizat in functia de director al SRI pe domnul George Cristian Maior"
Marduk
QUOTE(TheK @ 17 Jan 2008, 05:42 AM) *
hai sa punem problema asa. Daca tu consideri ca Norica Nicolai nu trebuie sa fie ministru, atunci inseamna ca tu consideri ca Basescu nu trebuia sa fie presedinte. smile.gif

Daca plecam de la aceasta logica putem gandi si altfel. Norica a fost vazuta de o tara intreaga la tembelizor, in parlamentul Romaniei, cum incerca sa se scuze de actiune nepoatei sale. Eu ca cetatean si apropitar cum sa accept la JUSTTIE un parlamentar care a incitat o ruda la o contraventie sau infractiune, apoi incearca sa se disculpe copilareste. Basescu este acuzat de multi ca e comunist (Norica a fost secretar PCR), securist, ca a vandut flota, ca vrea dictatura etc. Eu nu vad decat om, un presedinte ales, care incearca sa-i impiedice pe politicienisa profite de functiile pe care le au, spre asi rotunjii averile care si asa sunt deosebit de mari in raport cu nivelul si posibilitatile acestei tari. Mai nou Basescu este "profesorul" care avea legaturi cu Omar, tot acest razboi nu aduce nimic bun pentru tara, iar acesti "domni", din oricare partid ar fi au fost alesi sa gestioneze o natiune, nu propriile buzunare.
March
QUOTE(axel @ 17 Jan 2008, 03:02 AM) *
Daca sa zicem ca Monica Marcovei nu ar fi trebuit sa fie ministru, de ce ar trebui sa fie Norica Nicolai?

Prin preerie pe acolo e greu sa-ti dai seama de subtilitatile murdariilor dambovitene numai citind hotnews.ro , oficiosul cotrocenist online !

Chestiune se pune asa, daca Baselu a numit-o pe ex-procurorul comunist Macovei ministru in pofida dosarului de cadre ceausist si a incompetentei din vremurile feseniste de ce nu ar numi-o acum pe ex-procurorul comunist Nicolai ? Si se foloseste de o abatere profesionala sanctionata de comunisti la vremea respectiva cand totul era o bulibasala militie-procuratura-judecatorie ? Iar Baselu vine si minte ordinar in continuare cum ca unu' a facut puscarie nevinovat din cauza ei ?
Pai "Jupanul" n-o numeste pen'ca stie ca n-o sa-i cante in struna , sa faca sluj la toate indicatiile "pretioase" pe care le da el pe sest lingusitorilor lui.

March
QUOTE(axel @ 17 Jan 2008, 07:58 AM) *
Pentru ca se pare ca tu n-ai inteles un lucru esential in ceeace am spus eu: Norica Nicolai nu e eligibila pentru postul de ministru indiferent de ce a facut sau nu a facut Monica Marcovei.

Murdaria dublei masuri aplicata de "Jupanul" unora !!
abis
QUOTE(Superunknown @ 17 Jan 2008, 10:17 AM) *
Basescu a numit in 2006 un fruntas PSD la conducerea SRI, n-am remarcat ca atitudinea voastra pro-Basescu sa se fi schimbat in vreun fel. Daca o sa-mi spui ca numirea s-a facut strict pe criteriul competentei si apartenenta politica n-a avut nici o legatura...

O sa-ti spun doar ca pe vremea aceea Basescu avea intentia, cel putin asa aparuse in presa, sa numeasca la conducerea SRI un om provenit din sistem - un ofiter tanar, fara legatura cu Securitatea. In toate mesajele publice pe aceasta tema liberalii au anuntat ca vor vota impotriva propunerii presedintelui. Singura cale de a propune un sef de serviciu secret care sa intruneasca o majoritate parlamentara asta a fost... Pe de alta parte, aceasta numire a avut probabil ca scop stoparea zvonurilor potrivit carora Basescu controleaza in mod ilegal serviciile secrete. Cu un sef al SRI care nu provine din randul partidelor pro-prezidentiale ar fi trebuit sa se convinga toata lumea de lucrul asta.
Oricum, eu vorbeam despre guvern, nu despre SRI.
TheK
QUOTE
Hai sa-ti raspund si eu: mi se pare mult mai grav modul in care Nicolai a ales sa solutioneze "problema" confuziei de nume decat niste banale intarzieri pe care le are oricine; si mi se pare intr-adevar mult mai grav incidentul cu nepoata, si poate mai grav decat incidentul in sine reactia ulterioara a lui Nicolai pe marginea subiectului, decat, repet, niste intarzieri banale.


Tu uiti sa dai atentie la un detaliu abis, care e foarte important daca vrei sa pornesti pe drumul asta al masurarii vinei lu Macovei cu Norica (neimportant din punctu meu de vedere)

"Controlul a arătat de asemenea că dosarele nesoluţionate de procurorul Macovei aveau o vechime între 60 şi 1.030 de zile şi că unele dintre ele aveau ca obiect acuzaţii de încălcare a drepturilor omului aduse altor procurori."

Asta face ca gravitatea faptelor lu Macovei sa fie mult peste a lu Nicolai daca ma intrebi pe mine . Aici nu mai era vorba de o fofileala dintr-un dosar anchetat aiurea si cu erori de persoane cu acelasi nume si vrajeli, ci pur si simplu de coruptie in stare pura, ca nu o sa crezi acum ca nu si-a luat si ea ceva coltunasi ca sa tina pe hold dosarele la amici procurori . Poti sa spui ca se ajunsese la mijlocul cercului vicios din justitie , procuroru greseste si nu plateste pentru ca alt procuror il acopera. Asta e motivul pentru care nu exista incredere la cetatenii simpli cand vine vorba de justitie, pentru ca una ca Macovei dospea dosarele si tzop, uite ce curati sunt ei, alti procurori ce luasera pielea de pe oameni fara pile ajunsi de nevoie in instanta. Abia aici mi se trezeste simtu civic.

QUOTE
Asta-i diferenta dintre abordarile noastre: tu nu te uiti decat la ce face Basescu si-l judeci numai pe el, eu (si probabil si Axel sau Michelle) ne dam cu parerea in primul rand la compatibilitatea lui Nicolai cu postul respectiv. Daca Nicolai nu este potrivita pentru postul de ministru al justitiei, si noi nu credem ca este, consideram ca cine se opune numirii ei procedeaza foarte bine. Faptul ca Basescu face acum (si cu alte ocazii) ceea ce credem noi ca trebuie facut ne determina sa-l sustinem; nu invers, sustinem ceea ce face Basescu pentru ca din nu stiu ce motiv avem cine stie ce pasiune misterioasa la adresa lui, cum sugereaza cate unul mai dus cu pluta.

Deci, atat timp cat Basescu actioneaza asa cum noi dorim sa actioneze un presedinte, in cazul de fata impiedicand numirea in postul de ministru al Justitiei un personaj care nu credem ca are ce cauta acolo, suntem de partea lui Basescu. Daca maine Basescu intoarce foaia si-l va numi, sa zicem, pe Geoana premier, din acel moment Basescu va deveni automat inamicul nostru.



Diferenta de abordare , intradevar, dar eu am impresia ca tu Michelle sau Axel sunteti un pic prea optimisti cand considerati pe unul ca Basescu actionand intr-un anumit mod pentru ca e corect asa, o face pentru ca in felul asta isi atinge propiile scopuri. Iar scopurile astea n-au nimic in comun cu o democratie.



QUOTE
Daca plecam de la aceasta logica putem gandi si altfel. Norica a fost vazuta de o tara intreaga la tembelizor, in parlamentul Romaniei, cum incerca sa se scuze de actiune nepoatei sale. Eu ca cetatean si apropitar cum sa accept la JUSTTIE un parlamentar care a incitat o ruda la o contraventie sau infractiune, apoi incearca sa se disculpe copilareste. Basescu este acuzat de multi ca e comunist (Norica a fost secretar PCR), securist, ca a vandut flota, ca vrea dictatura etc. Eu nu vad decat om, un presedinte ales, care incearca sa-i impiedice pe politicienisa profite de functiile pe care le au, spre asi rotunjii averile care si asa sunt deosebit de mari in raport cu nivelul si posibilitatile acestei tari. Mai nou Basescu este "profesorul" care avea legaturi cu Omar, tot acest razboi nu aduce nimic bun pentru tara, iar acesti "domni", din oricare partid ar fi au fost alesi sa gestioneze o natiune, nu propriile buzunare.



Cred ca daca prin absurd ar citi forumul asta Basescu nu si-ar putea dori altceva decat ca toti romanii sa gandeasca despre el asa cum o faci tu. Nu credeam ca discutand un subiect atat de mocirlos cum e politica cineva poate vedea lucrurile asa limpezi cum le vezi tu.
abis
QUOTE(TheK @ 17 Jan 2008, 11:12 AM) *
Tu uiti sa dai atentie la un detaliu abis, care e foarte important daca vrei sa pornesti pe drumul asta al masurarii vinei lu Macovei cu Norica (neimportant din punctu meu de vedere)

Nu eu vreau sa pornesc pe drumul asta, ci cei care au adus-o indiscutie pe Macovei cand pur si simplu subiectul era Nicolai.
QUOTE
eu am impresia ca tu Michelle sau Axel sunteti un pic prea optimisti cand considerati pe unul ca Basescu actionand intr-un anumit mod pentru ca e corect asa, o face pentru ca in felul asta isi atinge propiile scopuri

Nu am spus ca Basescu nu isi urmareste propriile scopuri; mi se pare evident ca nu si-o doreste pe Nicolai in postul respectiv si pentru alte motive care tin de pozitia pe care a avut-o de-a lungul timpului distinsa doamna atat fata de Alianta DA, fata de presedinte, fata de legi la care presedintele tinea (legea ANI sau legea DNA, de pilda); este probabil un om cu care ar lucra dificil atat la guvern, cat si in CSAT. O avea si alte motive pe care nu le cunosc. Insa nu motivatiile lui Basescu ma intereseaza. Ceea ce ma intereseaza este, cum am mai spus, daca Nicolai este potrivita pentru functia de ministru. Eu cred ca nu, si nu o vreau in aceasta functie. Basescu nu o vrea nici el, din aceleasi motive sau din altele, nu ma intereseaza, cert este ca avem acelasi punct de vedere in ceea ce o priveste. Deci il sustin pe Basescu in decizia de a se impotrivi numirii ei.
Michelle
QUOTE(March @ 17 Jan 2008, 12:33 PM) *
Murdaria dublei masuri aplicata de "Jupanul" unora !!



Ca sa fie clar,nu e vorba de dubla masura,s-a discutat de o mie de ori pe televiziuni asta: Macovei a fost propusa de Alianta DA si votata de parlament.Nu Basescu a propus-o si nu el a votat-o ,el doar a semnat numirea ei dupa votul din parlament. De altfel e de notorietate faptul ca nu se intelegeau intotdeauna pe solutii,dar ii aprecia onestitatea si profesionalismul lui MM.
Marduk
QUOTE(TheK @ 17 Jan 2008, 11:12 AM) *
Cred ca daca prin absurd ar citi forumul asta Basescu nu si-ar putea dori altceva decat ca toti romanii sa gandeasca despre el asa cum o faci tu. Nu credeam ca discutand un subiect atat de mocirlos cum e politica cineva poate vedea lucrurile asa limpezi cum le vezi tu.

Politica nu este numai mocirloasa, este o mlastina, o serparie, plina de avocati, procurori, judecatori, securisti, esalon 2-3 al PCR, etc. Toata cloaca asta trebuie curatata, nu-l vreti pe Basescu, putin imi pasa, dar curatenia trebuie facuta. Chiar daca n-o sa mai vina Basescu dar o sa vina altul, care vrea realmente sa faca curatenie, dar civilizat, nu cu lagare, cruci, biserici, etc. eu tot de partea aceluia voi fi. Inca mai am speranta ca U.E. o sa ne traga de urechi ori de cate ori vom cadea in greseala.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.