Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
March
Traian Basescu a discutat la Craiova cu un afacerist, apropiat al lumii interlope

Va aduceti aminte de tam-tam ala facut de pedelei atunci cand Tariceanu s-a intalnit in Italia cu romanii aia printre care se afla si tiganul ala mafiot ? Ia sa vedeti acum cum or sa curga apararile si scuzele pentru "Jupan" !!
Johann_Moritz
^^^ Tocmai ma gendeam: ce stire de cacao. Dar pusa in perspectiva asta, sunt curios ce ar avea unii de comentat.
March
Constantinescu: Băsescu şi Stolojan au fost apropiaţi ai fostei Securităţi

"La două decenii de la prăbuşirea dictaturii comuniste plătită cu sacrificiul vieţii de mii de români numai printr-o manipulare susţinută şi tenace s-a putut ajunge la situaţia în care: - un personaj care în decembrie 1989 era un nomenclaturist comunist de rangul doi şi colaborator pe termen lung al Securităţii ceauşiste să fie prezentat ca un luptător împotriva comunismului şi al Securităţii pe care el însuşi le reprezintă şi să fie susţinut politic şi moral prin invocarea condamnării comunismului printr-un show parlamentar, în condiţiile în care dacă Parlamentul ar fi votat legea lustraţiei promisă cu acel prilej, Preşedintele însuşi ar fi fost singurul candidat lustrabil", scrie Constantinescu.
El afirmă despre şeful statului că este "un personaj inculpat la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie în cel mai mare proces de corupţie din România, proces suspendat cu tertipuri juridice şi presiuni în considerarea calităţii sale de preşedinte, să fie prezentat ca un luptător împotriva corupţiei", "un personaj produs şi finanţat copios de cercurile de interese cărora le este îndatorat şi care a încălcat sau care a tolerat încălcarea repetată a legii în folosul său personal, al familiei sau al clanului pe care îl patronează să poată vorbi de respectarea legalităţii".


Calomnii. Calomnii. Calomnii. hh.gif Domn' Prezident, draghe Stolo dati-l in judecata urgent pe bazbuzuk !! biggrin.gif
March
Ultima ora :

Hrebenciuc , acuzatii grele la conferinta de presa : SPP face politie politica pentru Basescu !

Aferim !
Marduk
Aferim bre, Hrebenciucu cunoaste bine procedura si el a folosit-o pe vremuri, dar azi nici usturoi n-a mancat nici gura nu-i miroase.
March
QUOTE(marduk @ 30 Aug 2009, 03:10 PM) *
Petrom, Alro, etc. Toate aceste afaceri demonstreaza ca politicienii romani postdecembristi au continuat in genununchi "revolta" pusa la cale de securitate si esalonul 2,3 al PCR, soldata cu atatea victime nevinovate.

Ia vezi, pe asta in ce esalon il incluzi ?

„Anticomunistul“ Stolojan

(...) Probabil că Theodor Solojan s-a supărat de faptul că ar fi fost ştampilat cu sintagma „apropiat al Securităţii“. Dar marele nostru economist şi hotelier n-a explicat niciodată contribuţia sa la recuperarea aurului din Elveţia ( continuare )
March
Nicio surpriza !

Ţigareta II a fost o operaţiune cu arme, despre care Băsescu stia
Cucu Mucu
QUOTE(marduk @ 31 Aug 2009, 07:01 PM) *
Aferim bre, Hrebenciucu cunoaste bine procedura si el a folosit-o pe vremuri, dar azi nici usturoi n-a mancat nici gura nu-i miroase.


Si asta inseamna ca si Base are dreptul asta? Asta inseamna ca e corect? Cat timp intotdeauna va fi altcineva de vina, cat timp vom auzi "da' si aia au facut la fel", tara asta va ramane tot in buda pana la gat. Faptul ca e o practica veche nu o face nici legala, nici morala.
March
Cand vrabia malai viseaza :

Băsescu, suparat că nu-l bagă-n seamă Obama laugh.gif

Pai cum sa-l bage in seama dupa atata pupicureala la "marele licurici " "W" ! tongue.gif
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 2 Sep 2009, 11:54 AM) *
Faptul ca e o practica veche nu o face nici legala, nici morala.

Imoral este doar faptul ca de 20 de ani nici un politician nu a fost tras la raspundere pentru asta. Sincer pe mine chiar nu ma interesesza din ce partid au fost, cu exceptia PCR.

March
Megascandalul rachetelor

Sorin Rosca Stanescu: Traian Basescu implicat pana in gat intr-o noua afacere cu arme


Domn' presedinte !
Astept sa-l dati urgent in judecata pentru calomnie pe bazbuzucul de S.R Stanescu
abis
Ai citit articolul din EvZ referitor la scandalul creat de Sorin Rosca "Deleanu" Stanescu, legat de traficul de arme in care cica ar fi implicata familia presedintelui, cu legaturile cu teroristii si tot tacamul? Te ajut cu un link: aici.

Ce parere ai?
March
Marsavie marca “Evenimentul Zilei”

La cateva minute dupa ce ministrul Dan Nica – prima autoritate a statului roman care se pronunta in scandalul munitiei – a confirmat, la Antena 3, unele informatii din dezvaluirea pe care am facut-o, luni 7 septembrie, la ora 18,30, am fost sunat de un reporter asa-zis de investigatii de la “Evenimentul Zilei”. Acesta mi-a spus ca doreste sa-mi puna unele intrebari intrucat, in editia de a doua zi, “Evenimentul Zilei” publica o ancheta prin care demonstreaza ca acuzatiile mele sunt nefondate. A fost un telefon de control si atata tot. Pentru ca niciun ziar care se respecta si niciun ziarist de investigatii care doreste cu adevarat sa-si faca datoria nu isi face documentarea – sau, ma rog, nu si-o completeaza – in seara precedenta aparitiei asa-zisei anchete. I-am atras atentia ca procedeaza prin incalcarea celor mai elementare norme ale jurnalismului de investigatii, precizandu-i ca as fi fost dispus sa discut cu el oricand dar nu in conditiile in care articolul sau era gata de tipar. Probabil a uitat sa-si informeze colegii intrucat, cateva minute mai tarziu, m-a sunat o alta persoana, care face dezbaterea TV a “Evenimentului Zilei” de la B1 TV, solicitandu-mi ca a doua zi sa vin in studio intr-o transmisiune directa. Am refuzat-o politicos, explicandu-i de ce. Astept ancheta acestui ziar, care s-a transformat in avocatul lui Traian Basescu si al PD-L.


S.R.S
7 Septembrie, 2009
abis
Nu prea mi-e clar care e marsavia... Faptul ca a facut lumina in asa-zisul trafic cu arme? rolleyes.gif

Te rugasem sa comentezi articolul, nu sa repeti ca un papagal (expresia iti apartine) ce spune Deleanu. smile.gif
Marduk
Basescu a dat dovada ca stie sa respecte un om pentru reusitele sale, chiar daca nu-l agreaza d.p.d.v. politic.
March
QUOTE(marduk @ 8 Sep 2009, 04:03 PM) *
Basescu a dat dovada ca stie sa respecte un om pentru reusitele sale, chiar daca nu-l agreaza d.p.d.v. politic.

Io-te domne', l-a apucat gentileturile ! Pai, da acum se gudura pe langa liberali pentru ca are nevoie de ei in formarea viitorului guvern. Asta daca va mai fi ales !
Marduk
Probabil ca a realizat in cele din urma ca decat sa fi sluga la comunisti, mai bine partener cu liberalii.
abis
QUOTE(March @ 8 Sep 2009, 05:42 PM) *
acum se gudura pe langa liberali pentru ca are nevoie de ei in formarea viitorului guvern

Parerea mea ca mai bine ar fi sa faca un guvern cu PNL decat tot cu PSD-ul, dar asta depinde in primul rand de liberali. Asa cum a depins si dupa alegerile parlamentare.
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 8 Sep 2009, 04:48 PM) *
Probabil ca a realizat in cele din urma ca decat sa fi sluga la comunisti, mai bine partener cu liberalii.

mai curand la liberali li s-au lungit urechile de foame si au lasat mandria jos. rofl.gif

jeoana e verde cred nu zicea el ca pica baselu? si nici macar nu a fost dabuleni man pe podium la craiova. oricum buna cascarabeta aia de transit pentru carat bostanii. mwah1.gif
Marduk
QUOTE(abis @ 8 Sep 2009, 05:50 PM) *
Asa cum a depins si dupa alegerile parlamentare.

Corect. Sa speram ca le vine mintea cea de pe urma macar acum in al 12-lea ceas, dar tare ma tem ca este doar o diversiune menita sa salveze pe Patriciu & Co.

March
QUOTE(abis @ 8 Sep 2009, 12:43 PM) *
Nu prea mi-e clar care e marsavia... Faptul ca a facut lumina in asa-zisul trafic cu arme?

Te rugasem sa comentezi articolul, nu sa repeti ca un papagal (expresia iti apartine) ce spune Deleanu. smile.gif

Ce sa comentez ? Ca EvZ au facut lumina asa, intr-o zi, pe baza indicatiilor primite pe linie de partid ? Dar stati linistiti acest pedelist declara cu emfaza ca nu exista un caz Mircea Basescu ! Asta numai pe baza negatiilor lui Maior. Ca doar nu era sa vina sa declare altceva saracul ?! Maior , adica.

Daca vrei sa mai aprofundezi ceva despre "Deleanu" , fostul prieten bun al lui Basescu , uite aici :

Sorin Roşca Stănescu: "Cel mai mult mă doare că am fost prost"

Traian şi Mircea. lacomia îi mănîncă pe-amîndoi

Corupţie la nivel înalt

Băsescu a indus ura

abis
QUOTE(March @ 8 Sep 2009, 05:59 PM) *
Ce sa comentez ? Ca EvZ au facut lumina asa, intr-o zi, pe baza indicatiilor primite pe linie de partid ?

Pai spune, e ceva neadevarat in ce scrie EvZ?
QUOTE
Sorin Roşca Stănescu: "Cel mai mult mă doare că am fost prost"

Nu doar a fost, ci inca mai este, daca afirma despre Iliescu ca nu a fost un preşedinte rău.
March
Basescu catre un grup de muncitoare: "Ce faceti fetelor? Hai sa producem!" roflmao.gif
abis
March, se pare ca scandalul armelor se intoarce incetul cu incetul impotriva celor care l-au instrumentat: Cazul „Băsescu şi armele pentru Angola” ajută două corporaţii germane să încheie un mega-contract cu armata Greciei, în detrimentul Uzinei Mecanice Băbeni.

Deleanu ne ajuta sa pierdem un contract de cateva zeci de milioane de euro.
Marduk
Ca intotdeauna romanii isi dau cu stangu-n dreptu, asa spre oftica celuilalt, halal natiune, bravi cetateni.
March
QUOTE(abis @ 9 Sep 2009, 01:41 AM) *
March, se pare ca scandalul armelor se intoarce incetul cu incetul impotriva celor care l-au instrumentat: Cazul „Băsescu şi armele pentru Angola” ajută două corporaţii germane să încheie un mega-contract cu armata Greciei, în detrimentul Uzinei Mecanice Băbeni.

Deleanu ne ajuta sa pierdem un contract de cateva zeci de milioane de euro.

Da, mai saracii" cei pe care ii aperi au pierdut babanul comision ! Iar contributia la pusculita electorala a "independentului" Basescu o sa fie redusa !
Damnatius
Este deosebit de grav ce s-a intamplat cu acest scandal al armelor. Si nu pentru ca un colaborator al securitatii poate sa faca orice fel de acuzatii, oricat de grave, fara nici un fel de dovezi (EvZ arata cu documente, verificabile de orice alt ziar ca totul a fost o facatorie). Asta a devenit aproape banal in Romania. Ceea ce este mai grav este ca minciuna asta ne arata lipsa de potential politic veritabil in partidele noastre. De ce spun asta? Pai:

1. In ultimii doi ani prestatia presedintelui Basescu a fost cel mult mediocra.
2. In ciuda punctului 1, adversarii sai nu sunt in stare sa il combata nici prin discurs, nici prin programe, astfel incat recurg la minciuni si manipulari grosolane.
3. Acestor asa-zisi oameni politici (fiindca nu-mi imaginez ca SRS duce o cruciada personala) fie le este greu sa inteleaga implicatiile economice ale minciunii (in cazul de fata 20 de milioane de euro), fie nu le pasa, desi suntem in timp de criza si orice loc de munca pastrat e foarte important.

@March
Omule, ce treaba avem noi cu cei care si-au pierdut comisionul. Aici e vorba de angajatii de la Babeni care ar fi avut de lucru o bucata buna de timp. Chiar nu mai vezi padurea din cauza copacilor? Comisione s-au luat si se vor mai lua indiferent cine va veni la putere in tara asta. Si pentru ce s-a pierdut sansa la acest contract? Ca sa aiba un partid sau altul munitie electorala care sa le suplineasca neputinta politica? Nu stiu ce interes ai in toata povestea cu Basescu, dar refuz sa cred ca te poti bucura sincer ca s-a pierdut o oportunitate economica pentru absolut nimic.
March
QUOTE(abis @ 9 Sep 2009, 01:41 AM) *
March, se pare ca scandalul armelor se intoarce incetul cu incetul impotriva celor care l-au instrumentat: Cazul „Băsescu şi armele pentru Angola” ajută două corporaţii germane să încheie un mega-contract cu armata Greciei, în detrimentul Uzinei Mecanice Băbeni.

Deleanu ne ajuta sa pierdem un contract de cateva zeci de milioane de euro.

Da, mai saracii" cei pe care ii aperi au pierdut babanul comision ! Iar contributia la pusculita electorala a "independentului" Basescu o sa fie redusa !

p.s. Huiduieli la Festivalul "Enescu", când Paleologu a rostit numele lui Băsescu
abis
QUOTE(Damnatius @ 9 Sep 2009, 09:23 AM) *
1. In ultimii doi ani prestatia presedintelui Basescu a fost cel mult mediocra.

Corect
QUOTE
2. In ciuda punctului 1, adversarii sai nu sunt in stare sa il combata nici prin discurs, nici prin programe, astfel incat recurg la minciuni si manipulari grosolane.

Corect
QUOTE
3. Acestor asa-zisi oameni politici (fiindca nu-mi imaginez ca SRS duce o cruciada personala) fie le este greu sa inteleaga implicatiile economice ale minciunii (in cazul de fata 20 de milioane de euro), fie nu le pasa, desi suntem in timp de criza si orice loc de munca pastrat e foarte important.

Corect, din nou.

Din pacate cei care cad victima propagandei de tip Felix-Deleanu nu inteleg ce ai spus mai sus si te vor acuza ca l-ai iubi pe marinar, ca esti lingau pedelist ori alte asemenea bazaconii.
turbo trabant
QUOTE(Damnatius @ 9 Sep 2009, 08:23 AM) *
Ceea ce este mai grav este ca minciuna asta ne arata lipsa de potential politic veritabil in partidele noastre. De ce spun asta? Pai:

1. In ultimii doi ani prestatia presedintelui Basescu a fost cel mult mediocra.
mediocra pentru noi , oamenii de rand. pentru gasca lui, ma indoiesc
2. In ciuda punctului 1, adversarii sai nu sunt in stare sa il combata nici prin discurs, nici prin programe, astfel incat recurg la minciuni si manipulari grosolane.
sunt ca niste sobolani inchisi in cusca, nu mai au sponsori decat oameni de afaceri calcati de base
3. Acestor asa-zisi oameni politici (fiindca nu-mi imaginez ca SRS duce o cruciada personala) fie le este greu sa inteleaga implicatiile economice ale minciunii (in cazul de fata 20 de milioane de euro), fie nu le pasa, desi suntem in timp de criza si orice loc de munca pastrat e foarte important.
tu chiar crezi ca le-a pasat vreodata?

romanul insa este emotiv si sunt destul de sigur ca printre fanii megaserialului elodia sunt multi care pun botul la "dezvaluiri incendiare".

partidele din romania nu au avut niciodata potential politic, nu pot genera lideri. singurul partid cu lider acum este pdl.

dar pe un ton optimist: e bine ca avem si astfel de aberatii intrucat gasca lui base e un pic mai timida in a baga mana.

PS: ceea ce nimeni dintre politruci nu intelege este ca base este f bine privit la brucseles si pe la nato ( de obama saracu sa nu pomenim ca el inca e la meditatii cu geografia).
March
Zice SRS, fostul bun prieten al presedintelui Basescu : Facandu-se instrumentul unei diversiuni, “Evenimentul Zilei” ofera, fara sa vrea, probe noi in scandalul munitiei

Nepoata Presedintelui Traian Basescu, implicata si ea, nu numai fratele, in afacerea Babeni

Incercand sa demonstreze ca m-am facut vinovat de o grosolana manipulare, in tentativa mea de a leza, din motive electorale, imaginea Presedintelui Traian Basescu, doi reporteri de la “Evenimentul Zilei” – dintre care unul, Mihai Munteanu, are un dosar penal pentru talharie la drumul mare – adauga informatii socante la dosarul munitiei. Probabil fara sa fi vrut acest lucru. Explicatia ar putea fi descoperita in chiar propria lor confesiune, conform careia au obtinut contracte confidentiale si planuri de securitate vizand munitia transportata la Babeni

( continuare aici )
Marduk
Ce SRI, SIE, SPP, etc. azi Basescu a aflat ca va muri impuscat de irakieni, asa i-a prezis o clarvazatoare care i-a dat o scrisoare in timpul unei vizite de lucru (pardon, electorala).
Cucu Mucu
Vad ca nu se spune nimic de ciufuleala pe care a luat-o Capitano la sedinta CSM, unde s-a dus sa mai toarne niste cacareze in capul magistratilor, numai ca de data asta nici macar astia nu l-au mai suportat si au inceput sa il apostrofeze. Cand a vazut ca nu ii mai merge sa se mai dea cocos la ei, ca deh, incep sa se trezeasca "prostii", a inceput sa rada in stilu-i caracteristic, ca ... muta la "instrument", scuzati expresia...sau nu!
March
La inchierea cincinalului Basescu a simtit nevoia sa se autolaude in fata Parlamentului timp de aproape 2 ore.
Dupa ce timp de 4 ani a incercat pe toate caile legale sau ilegale sa darame guvernul Tariceanu , vine acum in Parlament si cu o totala nerusinare se lauda ca „În patru din cei cinci ani de mandat al meu a existat o creştere economică fără precedent“.
Marduk
QUOTE(March @ 16 Sep 2009, 02:49 PM) *
„În patru din cei cinci ani de mandat al meu a existat o creştere economică fără precedent".

Asa este, din pacate in timpul lui Tarigeoana & Co guvernarea incompetenta a fost o "maiestrie" de care pana si ultimului pierde vara din aceasta lume i-ar fi rusine. Acum satu si ma gandesc daca nu cumva Tarigeoana & Co. n-au strans banii pe care Patriciu daca va fi condamnat trebuie sa-i de ainapoi statului roman, cine stie, un pic de la Tarigeoana, un pic de la Patriciu, un pic de la Nastase, un pic de la Popoviciu, un pic de la Becali & Co, un pic de la SOV, etc. incet, incet ne punem pe picioare.
March
QUOTE(marduk @ 16 Sep 2009, 06:12 PM) *
Asa este, din pacate in timpul lui Tarigeoana & Co guvernarea incompetenta a fost o "maiestrie" de care pana si ultimului pierde vara din aceasta lume i-ar fi rusine.

Ce faci ? Iti contrazici "Jupanul" ? jamie.gif Declaratia lui „În patru din cei cinci ani de mandat al meu a existat o creştere economică fără precedent" nu se refera la vreo guvernare pedelista sau , ma rog, Bocugeoana
Marduk
QUOTE(March @ 16 Sep 2009, 06:15 PM) *
Ce faci ? Iti contrazici "Jupanul" ?

March, de o bucata de vreme tot dialogam pe acest forum, te respect pentru pozitia ta asa cum respect toti forumistii cu care dialoghez, totusi nu pot sa cred ca esti atat de naiv, ca sa nu folosesc un alt cuvant care te-ar face sa reclami un atac la persoana. Moncher, presedintele nu guverneaza, guvernele pot sa se schimbe in perioada in care presedintele ales isi desfasoara mandatul, fie ca sunt PNL-iste, PD-liste, PSD-iste, etc. In opinia mea presedintele este ales de popor el reprezinta poporul chiar daca provine dintr-un partid oarecare. Desi tu vrei sa induci o parere sa te erijezi in formator de opinii eu nu pot accepta parerea ta cum ca Basescu este singurul vinovat de ceea ce se intampla azi in aceasta tara.

March
QUOTE(marduk @ 16 Sep 2009, 06:42 PM) *
Basescu este singurul vinovat de ceea ce se intampla azi in aceasta tara.

Postarea lunga fara a fi la obiect. Eu nu am vorbit ca ar fi vinovat ci de faptul ca isi insuseste in scop electoral " cresterea economica fara precedent " ( vorbele lui, nu ale mele) din cei patru ani de guvernare Tariceanu. Iar tu il contrazici pe prezident fapt care mi se pare nelalocul lui.
Marduk
QUOTE(March @ 16 Sep 2009, 07:00 PM) *
" cresterea economica fara precedent " ( vorbele lui, nu ale mele) din cei patru ani de guvernare Tariceanu.

Ce este greu de inteles, in timpul mandatului sau ca presedinte, indiferent cine a fost premier, in primii patru ani a avut loc o "crestere economica fara precedent". daca vrei sa faci din asta o stire e dreptul tau, dar nu este.
March
QUOTE(marduk @ 16 Sep 2009, 08:46 PM) *
Ce este greu de inteles, in timpul mandatului sau ca presedinte, indiferent cine a fost premier, in primii patru ani a avut loc o "crestere economica fara precedent". daca vrei sa faci din asta o stire e dreptul tau, dar nu este.

Mai, cresterea s-a datorat guvernului Tariceanu pe care a incercat cu disperare sa-l darame ! Basescu n-a avut nicio contributie la acea crestere , pentru ca asta a fost o chestiune a guvernului si nu a presedintiei !
abis
Nici macar guvernului nu poti spune ca i s-a datorat. Spune, concret, ce a facut guvernul Tariceanu II pentru a stimula cresterea economica!

Romania a avut o perioada de crestere in perioada 2000-2008 datorata masurilor luate de... guvernul CDR+PD+UDMR. Dupa care Nastase si Tariceanu n-au avut altceva de facut decat sa asiste la cresterea economica si sa imparta beneficiile. Singura masura cu adevarat eficienta dpdv economic a fost introducerea cotei unice, care este meritul ambelor partide din Alianta DA
turbo trabant
QUOTE(abis @ 17 Sep 2009, 01:12 PM) *
Romania a avut o perioada de crestere in perioada 2000-2008 datorata masurilor luate de... guvernul CDR+PD+UDMR.

poate FMI e di vina pentru cresterea iconomica intrucat guvernul cdr doar a dat cu subsemnatul la acordul cu FMI prin care trebuiau sa vanda tot ca sa nu se mai fure. guvernul ala (de fapt mai multe) in rest numai scandaluri a facut inclusiv base si pd-ul lui.

nici un guvern nu se poate mandri ca a facut ceva pentru cresterea economica , ba chiar dimpotriva. singura chestie a fost taxa unica de 16% dar oricum trebuia facuta ca numai ungurii mai aveau mai mult de 30% impozit.

cresterea economica a fost datorata exclusiv investitiilor straine. ca si dovada , a venit criza si s-a ales praful de crestere intrucat capitalul nu s -a mai investit in ro. si visteria e goala ca au furat toti/tot si nu au pus nici un ban deoparte timp de 8 ani. noroc cu icsarescu care nu le-a dat rezerva BNR pe mana ca o furau astia in 30 de minute.

astia de pe la guvernare mai o taxa , mai un scandal, mai un tocsou, ma rog chestii strategice pentru tara.
March
QUOTE(abis @ 17 Sep 2009, 02:12 PM) *
Nici macar guvernului nu poti spune ca i s-a datorat. Spune, concret, ce a facut guvernul Tariceanu II pentru a stimula cresterea economica!

Romania a avut o perioada de crestere in perioada 2000-2008 datorata masurilor luate de... guvernul CDR+PD+UDMR. Dupa care Nastase si Tariceanu n-au avut altceva de facut decat sa asiste la cresterea economica si sa imparta beneficiile. Singura masura cu adevarat eficienta dpdv economic a fost introducerea cotei unice, care este meritul ambelor partide din Alianta DA

Stiu ca declaratia prezidentului va confuzat rau si acum incercati s-o dati la intors. Seful vostru a declarat in auzul natiunii ca : „În patru din cei cinci ani de mandat al meu a existat o creştere economică fără precedent" Deci despre care patru ani vorbeste ? Ai guvernelor CDR, Nastase ? Nu ai lui Tariceanu de la cap la coada 2004-08 . Adica patru ani cum insusi Basescu spune. Sau daca nu-i asa inseamna ca minte cu nerusinare in scopuri electorale .

La fel ca in Parlament si la TVR1 : preşedintele României s-a lăudat, apoi, cu realizările guvernului condus de Călin Popescu-Tăriceanu. Justificând că propunerea introducerii cotei unice de 16 la sută s-a aflat în programul Alianţei D.A., care fost condusă în egală măsură şi de Tăriceanu, şeful statului a trecut această măsură fiscală pe lista realizărilor mandatului său. Dând dovadă că a început deja campania electorală, preşedintele României a dat şi asigurări demnă de un candidat: ”Această cotă va rămâne cât timp sunt eu preşedinte”. Deşi guvernul Alianţei D.A. a fost cel responsabil – şi ulterior cel PNL - , şeful statului român nu s-a sfiit să îşi aroge meritul scăderii contribuţiilor pentru fondul asigurărilor de sănătate.
abis
QUOTE(March @ 17 Sep 2009, 02:32 PM) *
Stiu ca declaratia prezidentului va confuzat rau si acum incercati s-o dati la intors.

Nu stii nimic. Nu i-am urmarit declaratia, nu am timp pentru asa ceva.
Comentez ce spui tu referitor la cresterea economica.
QUOTE
Seful vostru a declarat

Este seful meu exact in aceeasi masura in care este si al tau, nici macar un milimetru in plus. smile.gif
QUOTE
Deci despre care patru ani vorbeste ?

Despre primii patru ani de mandat, evident, despre care altii? Insa cresterea economica dureaza din 2000. Atunci a inceput. Bineinteles ca, din motive electorale, a omis sa spuna acest lucru. Asa cum a omis sa spuna ca nu i se datoreaza aceasta crestere nici lui, asa cum nu i se datoreaza nici lui Tariceanu. Fiecare incearca sa traga spuza pe turta lui, nu asa fac mai toti politicienii? Chiar daca meritele nu le apartin.
QUOTE
preşedintele României s-a lăudat, apoi, cu realizările guvernului condus de Călin Popescu-Tăriceanu

Care realizari?! Faptul ca intamplator Tariceanu a fost premier intr-o perioada foarte avantajoasa nu-i meritul lui. Te-am intrebat ce a facut, concret, guvernul Tariceanu II pentru a stimula cresterea economica, si nu mi-ai dat niciun raspuns....
March
QUOTE(abis @ 17 Sep 2009, 04:04 PM) *
Nu stii nimic. Nu i-am urmarit declaratia, nu am timp pentru asa ceva.
Comentez ce spui tu referitor la cresterea economica.

Grav. Foarte grav ca nu il asculti si vorbesti dupa ureche cum ca am spus eu fraza aia pe care ti-am dat-o (de cateva ori ) intre ghilimele.
p.s. eu am avut rabdarea si i-am ascultat darea de seama - bilant timp de 2 ore.


QUOTE(abis @ 17 Sep 2009, 04:04 PM) *
Este seful meu exact in aceeasi masura in care este si al tau, nici macar un milimetru in plus. smile.gif


Niet ! Nu sunt nici pedelist, nici simpatizant infocat, nici intelectual lingusitor
QUOTE(abis @ 17 Sep 2009, 04:04 PM) *
Atunci a inceput. Bineinteles ca, din motive electorale, a omis sa spuna acest lucru. Asa cum a omis sa spuna ca nu i se datoreaza aceasta crestere nici lui, asa cum nu i se datoreaza nici lui Tariceanu. Fiecare incearca sa traga spuza pe turta lui, nu asa fac mai toti politicienii? Chiar daca meritele nu le apartin.

Acum te-ai repliat, bravo.
QUOTE(abis @ 17 Sep 2009, 04:04 PM) *
Care realizari?! Faptul ca intamplator Tariceanu a fost premier intr-o perioada foarte avantajoasa nu-i meritul lui. Te-am intrebat ce a facut, concret, guvernul Tariceanu II pentru a stimula cresterea economica, si nu mi-ai dat niciun raspuns....

O tii ca gaia -matu. Seful tau se refera la toti cei patru ani de guvernare fara nicio diferenta. Daca crezi ca minte , poti sa-i spui lui direct ca nu esti de acord cu afirmatia.
abis
QUOTE(March @ 17 Sep 2009, 04:25 PM) *
eu am avut rabdarea si i-am ascultat darea de seama - bilant timp de 2 ore

Probabil ca nu ai ce face altceva - eu am lucruri mai bune de facut decat sa ascult doua ore un discurs politic. Am o viata a mea, o familie, hobbiuri... Si nu-i nevoie sa ascult doua ore de discurs ca sa imi dau seama daca o fraza anume este jsutificata sau nu.
QUOTE
Nu sunt nici pedelist, nici simpatizant infocat, nici intelectual lingusitor

Si pe mine unde ma incadrezi? laugh.gif
QUOTE
Daca crezi ca minte , poti sa-i spui lui direct ca nu esti de acord cu afirmatia.

Nu l-am mai intalnit de cativa ani buni, si nu cred ca il voi vedea in viitorul apropiat, deci nu voi avea ocazia sa-i spun personal nimic. Iar daca as fi fata in fata cu el, as avea altele mai importante sa-i reprosez decat fraza asta.
March
In cuvantarea de aproape 2 ore din Parlament ( ce aminteste de darile de seama ceausiste) Basescu repeta de cateva ori cum ca el n-a facut niciun compromis. Insa avem in fata cel mai nefast compromis pe care l-a facut : Alianta PDL-PSD !!
abis
Aici ai dreptate - insa nici n-a avut alta alternativa, in afara unui guvern minoritar care sa racoleze cativa parlamentari de la alte partide pentru a-si asigura o majoritate.
Michelle
QUOTE(March @ 18 Sep 2009, 11:32 AM) *
In cuvantarea de aproape 2 ore din Parlament ( ce aminteste de darile de seama ceausiste) Basescu repeta de cateva ori cum ca el n-a facut niciun compromis. Insa avem in fata cel mai nefast compromis pe care l-a facut : Alianta PDL-PSD !!

Stai linistit e o alianta doar de fatada ca le-a fost frica unora din PSD ca se subtiaza fondurile si nu mai au acces la sac (a se citi buget),
in realitate PNL+PSD=big love...mai nou aflu ca si Crinut da limbute la taica Ilici
March
Din amintirile fostului strateg al campaniei din 2004,

Gusa : ”Basescu isi ungea chelia cu apa si zahar” rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.