Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
March
O discutie amicala tongue.gif cu scrasnet din dinti , azi la intrunirea de la Cotroceni :

(...) La inceputul discutiilor, presedintele a dat mana cu cei trei si l-a intrebat pe Orban: "Ce faci, domnul Ludovic?". Acesta a raspuns: "Ce sa fac, am venit sa respir aerul!", iar Basescu a replicat: "Aerul rarefiat. Esti in stare tu sa respiri?".(...)
axel
March, n-am inteles niciodata metoda dupa care pui tu link-uri la pasajele luate de pe net. Am remarcat ca tu pui link asa, pe un cuvant aiurea. Este acel cuvant reprezentativ? (cum ar fi in acest caz "La").
March
QUOTE (axel @ 7 Mar 2007, 07:41 PM)
March, n-am inteles niciodata metoda dupa care pui tu link-uri la pasajele luate de pe net. Am remarcat ca tu pui link asa, pe un cuvant aiurea. Este acel cuvant reprezentativ? (cum ar fi in acest caz "La").

Ce treaba are s cu p ?!? Important e sa te duci acolo unde trebuie .
Zeratul
Poate nimerim data viitoare un presedinte adevarat. Dar din pacate nu prea avem nici un politician adevarat. Singurul era Nea Nelu' dar e prea batran. Who'll be next?
Pana atunci ramanem un jaf de tara-n forma de peste condusa de-un marinar.
axel
rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Tu te asculti ca sa vezi ce aberatii vorbesti?
Zeratul
tongue.gif Ce n-am dreptate? Avem noi politicieni?
Nu aberez, am incercat sa ma abtin, dar imi vine sa vars cand ma gandesc la situatia actuala a tarii.
axel
Daca te abtineai sa vorbesti despre nea nelu' ziceam ca "asta e parerea lui. N-o agreez, dar asta e..."
Asa... hh.gif
cocosel
QUOTE
Singurul era Nea Nelu' dar e prea batran

Nea Nelu mare politician... rofl.gif vorba lui axel daca nu introduceai acest nume poate erai credibil dar asa ma indoiesc... tongue.gif
Zeratul
Nici mie nu-mi place ca om pentru ca este rau voit, dar adevarul este ca era un politician adevarat, uns cu toate alifiile, poate inafara lui singurul politician ar mai fi (fost..edit) Coposu.
Nu vad la ce credibilitate faci referire?
March
O reiterare a jefuirii flotei romane si a motivelor ptr. care nu avanseaza ancheta le puteti citi aici
March
Un alt esec al "maretei " politici externe a Prezidentului nostru : Dupa ce acum cateva saptamani au batut palma pe aceasta chestiune , acum Voronin zice niet deschiderii consulatelor romanesti la Cahul si Balti !
Damnatius
QUOTE
Singurul era Nea Nelu' dar e prea batran.


Mai, tu chiar vorbesti serios sau ai vrut sa faci o gluma si n-am inteles noi?
Zeratul
Vorbesc foarte serios, Iliescu cu bune si rele, era cu adevarat un politician.
March
QUOTE (March @ 8 Mar 2007, 02:45 PM)
Un alt esec al "maretei " politici externe a Prezidentului nostru : Dupa ce acum cateva saptamani au batut palma pe aceasta chestiune ,  acum Voronin zice niet deschiderii consulatelor romanesti la Cahul si Balti !

Ca raspuns la hardaul cu zoaie ce-l arunca continuu tavarisci Voronin pe capul Romanicai , Traian Basescu s-a multumit sa „ia nota“ de declaratiile de la Chisinau si a adaugat ca „politica Romaniei fata de Moldova nu se schimba“. !!


pese : observ ca din mesajul meu citat mai sus , au fost sterse pe sest cateva cuvinte !! Pe care dintre cei doi Prezidenti deranjau ele ?!? unsure.gif
March
Energy Holding ? "Baietii destepti" din energie ? I-auziti cine face afaceri profitabile cu aceasta firma incriminata de Prezident ( pentru a lovi in Tariceanu !) : nimeni altul decat Mircea Basescu !! rofl.gif Iata ce declara fratioru' "baiat destept" :

"Voi continua colaborarea cu Energy Holding. Nu ma intereseaza cui ii atrage presedintele atentia. Nu ma sfatuiesc si nici nu ii cer aprobarea fratelui meu pentru ceea ce fac. Contractul cu Energy Holding a fost incheiat pentru ca, in acel moment, au avut cea mai buna oferta. Oferta a fost transmisa patronilor olandezi, care si-au dat acordul pentru contract. Noi platim circa 87 de dolari pentru un MWh si suntem cel mai mare consumator din zona"


Pai se poate domn" Prezident ?!? jamie.gif
abis
QUOTE (March @ 9 Mar 2007, 07:19 AM)
Ca raspuns la hardaul cu zoaie ce-l arunca continuu tavarisci Voronin pe capul Romanicai , Traian Basescu s-a multumit sa „ia nota“ de declaratiile de la Chisinau si a adaugat ca „politica Romaniei fata de Moldova nu se schimba“.

Normal, ce altceva trebuia sa faca? Politica Romaniei fata de Moldova ar trebui sa aiba ca scop imblanzirea lui Voronin, satisfactia lui Putin sau sa fie indreptata spre cetatenii moldoveni?

QUOTE
observ ca din mesajul meu citat mai sus , au fost sterse pe sest cateva cuvinte !!

Daca cineva iti editeaza mesajul apare un text de avertizare mai jos, ca in mesajul asta...
abis
QUOTE (March @ 9 Mar 2007, 07:30 AM)
I-auziti cine face afaceri profitabile cu aceasta firma incriminata de Prezident

Si care-i ilegalitatea pe care o face fratle presedintelui? Si care-i problema lui Basescu (Traian!) in chestia asta?
March
QUOTE (abis @ 9 Mar 2007, 08:34 AM)
QUOTE (March @ 9 Mar 2007, 07:19 AM)
Ca raspuns la hardaul cu zoaie ce-l arunca continuu tavarisci Voronin pe capul Romanicai , Traian Basescu s-a multumit sa „ia nota“ de declaratiile de la Chisinau si a adaugat ca „politica Romaniei fata de Moldova nu se schimba“.

Normal, ce altceva trebuia sa faca? Politica Romaniei fata de Moldova ar trebui sa aiba ca scop imblanzirea lui Voronin,

Pai pentru adulatorii lui Basescu tot ce face el e normal !
In lipsa unui ministru de externe el considera ( adica "ia nota") ca-i "normal" sa se c...e cineva in capul Romaniei ! mad.gif Deci ia numai nota, ca sa-l "imblanzeasca" , cica ! laugh.gif
March
QUOTE (abis @ 9 Mar 2007, 08:39 AM)
QUOTE (March @ 9 Mar 2007, 07:30 AM)
I-auziti cine face afaceri profitabile cu aceasta firma incriminata de Prezident

Si care-i ilegalitatea pe care o face fratle presedintelui? Si care-i problema lui Basescu (Traian!) in chestia asta?

bre Abis,

N-o faci pe niznaiul in lipsa de contra-argumente ! Pai fratiorul Mircea face afaceri profitabile cu firma aia incriminata de Traian care cica ar face afaceri ( firma) in stil mafiot ! Ce-i atat de greu de priceput aici ? Sau cand e vorba de Tariceanu firma e suspecta ,iar cand e vorba de fra-su e curata ? unsure.gif
Uncle Sam
QUOTE (abis @ 9 Mar 2007, 07:39 AM)
Si care-i ilegalitatea pe care o face fratle presedintelui? Si care-i problema lui Basescu (Traian!) in chestia asta?

Una ca nu e firma fratelui lui Basescu. E o firma Olandeza. Care, printre altele, are o hala in Constanta. Care, nu-i asa, trebuie conectata la o sursa de energie. Si cea mai buna oferta in zona este a furnizorului Energy Holding. Iar Basescu cel mic trimite olandezilor ofertele si ei aleg oferta cea mai avantajoasa. Normal. Iar Dl. Mircea Basescu declara ca daca maine apare o oferta de furnizare a energiei cu un cent mai ieftina el cere rezilierea contractului si contractarea de la noii furnizori. Ca e om de afaceri, il intereseaza in primul rand pretul. Dar toate astea sunt lucruri normale. Doar cei de la Gandul pot sa le vada altfel.
Asa ca totul e un mare bla, bla, bla, bla tipic anchetelor cu spume la gura facute de Gandul.
Mai urmeaza sa il acuzam pe Basescu ca face afaceri cu Patriciu pentru ca l-am vazut eu odata cum trasese cu masina lui la o benzinarie...Rompetrol.
Apropo, voi acasa de unde cumparati energie electrica? Dar benzina? Dar gaze? Si daca dovedesc niste increngaturi in afacerile celor ce va frunizeaza energie electrica/benzina/gaze/etc recunoasteti ca sunteti niste corupti nenorociti? Si ca faceti afaceri cu coruptii?
In alta ordine de idei, eu ma bucur ca tot sunt aduse astfel de dezvaluiri de doi bani, ele dovedesc cat de "obiective" sunt acuzele aduse lui Basescu.
Uncle Sam
scuze, dublu mesaj
abis
QUOTE (March @ 9 Mar 2007, 09:06 AM)
Pai fratiorul Mircea face afaceri profitabile cu firma aia incriminata de Traian care cica  ar face afaceri ( firma)  in stil mafiot !

Si? Daca Romtelecomul face afaceri dubioase sunt si eu dubios ca am contract cu Romtelecomul, sau care-i ideea?

PS: Am sters cateva mesaje off-topic. Unul era al tau. Cu problema legata de editarea facuta "pe sest" de care te plangi nu te pot ajuta.
March
QUOTE (Uncle Sam @ 9 Mar 2007, 01:06 PM)

Una ca nu e firma fratelui lui Basescu. E o firma Olandeza. Care, printre altele, are o hala in Constanta.

Asta-i buna domne" ! rofl.gif rofl.gif Si "hala" aia unde-i inregistrata in Vanuatu ? rofl.gif
March
QUOTE (abis @ 9 Mar 2007, 02:03 PM)
QUOTE (March @ 9 Mar 2007, 09:06 AM)
Pai fratiorul Mircea face afaceri profitabile cu firma aia incriminata de Traian care cica  ar face afaceri ( firma)  in stil mafiot !

Si? Daca Romtelecomul face afaceri dubioase sunt si eu dubios ca am contract cu Romtelecomul, sau care-i ideea?

Sigur ca da. Cine face afaceri cu o firma dubioasa e la randul lui dubios ! tongue.gif
Vornicum
Traian Basescu e idolul meu.
Uncle Sam
QUOTE (abis @ 9 Mar 2007, 01:03 PM)
Si? Daca Romtelecomul face afaceri dubioase sunt si eu dubios ca am contract cu Romtelecomul, sau care-i ideea?


Este o firma privata care cumpara produsul unui furnizor. Daca iau gaz de la Congaz nu fac afaceri cu ei. Sunt pur si simplu un cumparator. Daca cumpar energie de la Conel nu fac afaceri cu Conelul. E vorba de firme private. Pot cumpara energie de unde vor muschii lor.
Ar inseamna ca toata lumea face afaceri si e condamnabila, de la cel care cumpara paine de la supermarket (face afaceri cu fabrica de paine) pana la cel ce isi ia masina de la un dealer Citroen (face afaceri cu Tariceanu).
M-as simti jignit sa fiu cititor Gandul si sa vad ca cei in care am incredere ma aburesc in halul asta. Dar nu sunt.
Si totusi...daca fratele lui Basescu era un corupt, un criminal, un pedofil, un nemernic...ce are asta cu presedintele Basescu? Il cautam la "origini" cum faceau comunistii, ca nu puteai promova daca nu iti verificau toate neamurile, sa ai origini sanatoase? Nostalgii, nostalgii!
March
Tetio,
Inteleg eforturile matale de aparare a idolului dar nu ma pot abtine sa nu dau urmatorul extras din articol, asa pentru informarea directa a membrilor care trec pe aici si care pot trage concluzii singuri :

(...) Contractul prin care Energy Holding a convenit sa livreze 3.600 MWh/an, la hala de procesare a carnii de pasare din Zona Libera Constanta apartinand Plusfood, a fost perfectat la data de 23.08.2005. Adica, tocmai in perioada in care Energy Holding renunta la grasul contract cu Alro Slatina, dupa interventiile in favoarea producatorului de aluminiu din partea presedintelui Basescu si a consilierului prezidential (pe atunci) Theodor Stolojan

In septembrie 2006, administratorul Energy Holding, Costin Alexandrescu, si directorul Plusfood, Mircea Basescu, au convenit prelungirea contractului cu un an si cresterea cantitatii de energie livrata la 4.650 MWh/an. Pretul contractat de Plusfood este de 87 de dolari/MWh. Pe piata contractelor bilaterale, energia se tranzactioneaza in prezent la circa 65 de dolari MWh.(...)

"Nu comentam!". Acesta este singurul raspuns al Energy Holding la intrebarile ziarului Gandul, referitoare la vanzarea energiei electrice catre Plusfood si coincidenta temporala intre renuntarea la contractul cu Alro si incheierea contractului cu Plusfood


Dupa cum se vede contractul a fost incheiat direct de directorul Mircea Basescu si nu asa de o oarecare firma olandeza !
abis
QUOTE (March @ 9 Mar 2007, 02:23 PM)
tocmai in perioada in care Energy Holding renunta la grasul contract cu Alro Slatina, dupa interventiile in favoarea producatorului de aluminiu din partea presedintelui Basescu

Basescu nu a intervenit pentru Alro. smile.gif
cocosel
QUOTE
Dupa cum se vede contractul a fost incheiat direct de directorul Mircea Basescu si nu asa de o oarecare firma olandeza !

March ,
Te chinui degeaba..oamenii astia sunt prea inversunati..zici ca sunt din aparatul mediatic al Presedentiei...nici macar Adriana (Saftoiu) nu face atata propaganda...sunt prea multe care il pot incrimina...si ca sa fiu in ton cu tine mai redau un text superb din gandirea externa a marinarului...
"Va marturisesc ca sunt tulburat.Nu inteleg aceasta ostilitate cu privire la America!Totusi!Daca Europa a reusit sa se redreseze la sfarsitul celui de-al doilea Razboi Mondial,este gratie unei solide relatii transatlantice..." rofl.gif (interviu luat de Arielle Thedrel in 2005 pentru revista "Le Figaro")...Afirmatiile cu privire la Franta (pentru ca de asta era vorba) erau fara precedent in istoria relatiilor transatlantice si nimeni niciodata, la nivel oficial, nu si-a permis asemenea dojeni la adresa Republicii Franceze.Nici chiar presedintii Sua!...
UN alt moment este cel in care este intrebat ..."Veti sustine operatiunea Althea?Cu ce argumente?"(operatiunea cea mai importanta a Uniunii Europene cu participare romaneasca din Bosnia )..raspuns Traian Basescu: "Opertiunea?"...Nu stiu despre ce e vorba..." thumb_yello.gif
Se vede cat interes are pentru politica externa...mai ales a Uniunii... smile.gif
Chiar se crede ca Romania lui Basescu este o tara membra a Uniunii Europene??? hh.gif
Uncle Sam
De ieri este difuzata si intens comentata o inregistrare a unei sedinte a PNL-Gorj unde sunt adunati bani pentru partid de la agentii economici. Cine a platit, cine mai are de platit, cat mai are de platit, de ce nu plateste.
Am retinut: cu romtelecomul cum stam...a zis directorul sa nu-l mai stresam...ok, atunci luati-i banii fara sa il stresati, sa nu fie stresat dar sa dea banii. Exploziv. Prima dovada inregistrata a modului cum se strang bani pentru partid dupa modelul mafiot. In acest timp Gandul comenteaza ca pe o bomba un banal contract de furnizare de energie electrica intre o firma privata si alta firma privata. Doar ca sa pronunte numele Basescu. Cum de nu ma mira ca Gandul inchide ochii la o asa bomba mediatica, bani pentru partid si umfla in schimb o gogoasa?
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 9 Mar 2007, 04:17 PM)
March ,
Te chinui degeaba.....


Nu se chinuie degeaba, uite, pe mine m-a lamurit pe deplin.
Dar, apropo de chinuri...eu credeam ca veniti sa schimbati pareri, nu sa va chinuiti sa convingeti pe cineva.
cocosel
QUOTE
Dar, apropo de chinuri...eu credeam ca veniti sa schimbati pareri, nu sa va chinuiti sa convingeti pe cineva.

Asta ar fi fost si culmea... sa convingem pe cineva..cel putin nu vizez asa ceva..ceilalti poate...Iara faptul ca m-am adresat lui March e si de natura relatiei mai vechi de pe alte topicuri unde ne cam paruiam mereu... rofl.gif
In privinta Lui Base nu inteleg de ce nu sunteti catusi de putin impartiali...am afirmat ca sunt prin constitutie liberal (nu sunt membru) dar cand vad derapaje sunt primul care le amendeaza..la voi poate sa faca si razboi civil ca Marinarul tot acelasi este..imaculat,necorupt,plin de intentii bune...reformator...justitiar.. hh.gif
March
QUOTE (Uncle Sam @ 9 Mar 2007, 05:21 PM)
De ieri este difuzata si intens comentata o inregistrare a unei sedinte a PNL-Gorj unde sunt adunati bani pentru partid de la agentii economici. Cine a platit, cine mai are de platit, cat mai are de platit, de ce nu plateste.

Mare bomba ! Fas ! Pai toata lumea stie ca toata lumea cotizeaza sau face donatii la partide ! Inseamna ca n-ai auzit de raportul Curtii de dupa alegerile din 2004 unde era mentionat inclusiv "dragul" de PD ! tongue.gif
abis
QUOTE (cocosel @ 9 Mar 2007, 04:36 PM)
In privinta Lui Base nu inteleg de ce nu sunteti catusi de putin impartiali

Eu sunt. smile.gif

Cand greseste, recunosc. Am mentionat de-a lungul timpului cel putin 5 greseli...

Apropo de obiectivitate, postarea dintre cea a ta si cea a mea ti se pare obiectiva?
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 9 Mar 2007, 04:36 PM)
Asta ar fi fost si culmea... sa convingem pe cineva..In privinta Lui Base nu inteleg de ce nu sunteti catusi de putin impartiali...

Pai atunci cum sa inteleg indemnul: nu te mai chinui! Inseamna ca se chinuie, nu?
Despre indarjirea pro-Basescu iar gresesti. Majoritatea celor ce il sustin ii recunosc numeroase gafe si defecte, mai citeste in urma, chiar eu am reclamat cateva si imi aduc aminte ca am avut chiar o disputa cu Abis pe tema greselii de a categorisi un verdict al justitiei ca incorect (cand a eliberat un traficant). Mai degraba vad inversunare in tabara cealalta, unde ati ajuns sa aduceti argumente...faptele fratelui. Asta da inversunare de a gasi probleme in orice fapt, in orice vorba, in orice actiune. Cu cat mai apriga e inversunarea, cu atat mai...credibila. Ba, ati ajuns chiar sa ziceti ca e absolut normal ca un partid sa stoarca bani negri de la agenti economici (cu conditia sa se numeasca PNL probabil). Cu cat aduceti mai multe astfel de argumente...cu atat mai bine, eu unul nu am sa incerc sa va opresc. Cu asemenea argumente si acuze, Basescu aproape ca nu mai are nevoie de aparatori, il aparati voi atat de bine prin absurdul acuzelor.
O intrebare: daca era o inregistrare cu PD-ul care stoarce bani de la agentii economici, cum reactionati? Hai ca nu e nevoie sa mai raspundeti.
cocosel
QUOTE
Mare bomba ! Fas ! Pai toata lumea stie ca toata lumea cotizea

Io zic ca era mai de prim plan stirea asta..."Virgil Stoenescu, membru in CA al BNR, catre Mugur Isarescu: "Imi cereai in noapte sa iti spun ca te iubesc" tot din Gandul...
"Imi cereai in noapte sa iti spun ca te iubesc
O data, de doua ori, de o mie de ori(..)
Descifram uimit in ochii tai semnul ceresc
Prin iulie sapte peste aprige splendori
Unde pe resemnarea clipelor ce descresc
Imi cereai in noapte sa iti spun ca te iubesc".

Asa suna versurile dedicate lui Mugur Isarescu de catre subalternul sau, George Virgil Stoenescu, in cea mai recenta opera poetica a acestuia, volumul "Dublul". rofl.gif rofl.gif
CODE
Am mentionat de-a lungul timpului cel putin 5 greseli...

Sunt mai mult de 5... wink.gif
QUOTE
postarea dintre cea a ta si cea a mea ti se pare obiectiva?

Nu inteleg la ce faci referire ..nu-mi place sa acuz..am vorbit in general nu neaparat adresat unei anumite persoane...Iara io incerc sa aduc argumente nu condamn...si sincer pe plan extern face gafe dupa gafe...
Am mai spus-o dupa mine indiferent de ce se va gasi pentru suspendare momentan cu toate informatiile pe care le detin nu se poate cere legal asa ceva..nu stiu daca vor apare si alte informatii... hh.gif
Sincer nu sunt adeptul unui astfel de presedinte jucator..mai ales acum..mi l-as fi dorit in schimb (nu neaparat ca persoana) peste 2-3 ani cand din mai multe aspecte am avea nevoie de asa ceva..de cineva care sa traseze linii ajutat de baietzii din servicii...atacand pe toate planurile...acum nu avem stabilitate sa putem risca pe plan extern... spoton.gif

abis
QUOTE (cocosel @ 9 Mar 2007, 05:11 PM)
dupa mine indiferent de ce se va gasi pentru suspendare momentan cu toate informatiile pe care le detin nu se poate cere legal asa ceva

Bine ai venit in clubul celor care-l au ca idol pe Basescu! thumb_yello.gif

QUOTE
nu-mi place sa acuz

Dar ne-ai acuzat de lipsa de obiectivitate...
cocosel
QUOTE
Pai atunci cum sa inteleg indemnul: nu te mai chinui! Inseamna ca se chinuie, nu?

Ma refeream la altceva la chinuila de a reda texte din ziare pentru ca replica va fi aceeasi ...oligarhi din presa..la fel cum subliniaza si Base...
QUOTE
Mai degraba vad inversunare in tabara cealalta, unde ati ajuns sa aduceti argumente...faptele fratelui.

Din pacate nu am facut asemenea referiri si daca citesti toate postarile mele legate de Base sunt impotriva politicii externe si a lucrurilor facute anterior functiei..flota si casele...si interventiile in justitie...cu numiri si alte cele...
QUOTE
daca era o inregistrare cu PD-ul care stoarce bani de la agentii economici, cum reactionati? Hai ca nu e nevoie sa mai raspundeti.

Sincer daca nu exista razboiul pe fata dintre cele doua partide nimeni si te asigur nimeni nu ar fi adus in discutie povestea asta pentru ca o mana spala pe alta..putin imi pasa ca este PD,PNL,PSD...toate fac si or sa faca asemenea lucruri...e simplu.Nu vorbesc de asta pentru ca se cunosc aspectele si traficul de influenta...din orice partid...Mie sincer imi pare bine ca mai iese un fost securist din viata politica prin acesta deconspirare... rolleyes.gif restul nu mi se pare atat de senzational...
Este un nume la fel cum au mai fost si alti..daca ar fi fost implicat un apropiat al liderului partidului sau un apropiat al lui Base atunci da..dar in conditiile astea nu vad de ce ar trebui atat mediatizat... blink.gif
Uncle Sam
QUOTE
Oamenii de la Gîndul au dat un subiect mișto (cu fratele lui Băsescu) pe care  l-au tratat cu spume la gură pentru că așa cere profilul ziarului. Din păcate, complet aiurea. Nu era nimic în neregulă cu știrea, era o chestie amuzantă, de fapt divers. Oricum, le propun să facă după profilul CTP și programul TV. Toate televiziunile care au relatat ieri subiectul dat de Gândul s-au contaminat de înverșunare? Ce s-a întîmplat fraților în afară de o coincidență, că acel om cumpăra curent de la un distribuitor din zonă? Poate știu ei mai mult. eu îmi asum statutul de ignorant pînă la capăt, măcar: nu mă înfurii decît atunci cînd înțeleg ce e la mijloc. La astfel de receptări provinciale ale unei știri amuzante nu poți decît să ridici din umeri. Asta e, Băsescu trebuie pedepsit de frații mediatici sîrbu-voiculescu-cetepe-srs. Știu ei de ce.
March
In atentia sustinatorilor "Prea-Iubitului" ! Mobilizarea ! Se apropie paruiala cea mare ! rofl.gif

Gigi Becali: Basescu - cameleon, Stolojan - comunist, Vadim - sarac cu duhul

La presedintie vreau sa ajung in turul doi si sa cistig cu 80%...in 2009 !
Uncle Sam
Bomba, baieti, trimiteti informatia asta la Gandul:
Nepotul lui Basescu a jucat azi la Loto. Stiti voi, loteria, aia unde s-au constatat abuzuri mari. Deci puteti tranti o serie de articole sub titlul: Basescu face afaceri cu Loteria Romana. Evident ca nu trebuie sa precizati in titlu despre care Basescu este vorba, dar nu cred ca e nevoie sa va invat eu treaba asta.
Si mai am o informatie, inca nu este verificata, un apropiat al lui Basescu intentioneaza sa plece la Bucuresti cu trenul, va dati seama ce inseamna asta, afaceri cu CFR-ul. Hai ca e inca in discutie suspendarea, trebuie sa veniti in fiecare zi cu ceva in care sa apara numele Basescu, hai...la treaba, nu aveti timp de pierdut.
March
"Calul alb" al Arhanghelului anticoruptie devine baltat pe zi ce trece ! ohyeah.gif

Trei Cocoși - un "tun" imobiliar pe axa Băsescu - Cocoș

Mircea Basescu, conectat la reteaua lui Bogdan Buzaianu

Stati pe-aproape ! Vor urma si altele ! Ca doar Prezidentul a deschis " cutia pandorei " ! tongue.gif
March
Pedeii se dau de ceasul mortii sa explice ce nenorocire e aceasta amanare a alegerilor europarlamentare. Iar Seful lor suprem apare la tv si ne anunta ( intr-un discurs demagogic !) cum ca amanarea este un atac la democratie ! rolleyes.gif laugh.gif

Iar Bruxelles te pomenesti ca de abia acum realizeaza ce scandal politic exista pe Dambovita ! Ca si cand n-ar fi vazut nimeni cum presedintele si premierul acestei tari s-au tratat cu fundul pana si la recenta vizita in capitale UE !
Vorba lui Bula, as plange da' nu pot de ras !

Iata ce nenorocire mare se simte la Bruxelles pentru ca alegerile din RO s-au amanat ( dar totusi sunt in termen in a fi tinute !) :

Bruxellesul in depresie

Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia. Nu stiu ca premierul Tariceanu sa fi facut drumuri lungi in ultima vreme. D-sa justifica amanarea "alegerilor europene" de parca politicienii ar fi singurii votanti si "climatul viciat de teme majore de conflict intern" i-ar face sa nu-si nimereasca propriul partid cu stampila. Or, de votat voteaza "prostimea", care nu moare de grija politicienilor. N-am observat demonstratii de masa in care cetateni incercanati sa ceara sedinte nationale de meditatie yoghina ca sa se poata concentra asupra votarii Dacianei Sarbu sau Elenei Udrea. De fapt, ce vorbesc eu, d-na Udrea a tratat cu un refuz punerea ei pe lista PD, ca si d-na Anca Boagiu, asta in ciuda dramatismului cu care parintele lor spiritual, dl. Basescu, face propaganda zilei de 13 mai, ca si cum ar da Bruxellesul in depresie daca mai intarziem noi sa ne trimitem distinsii. Care distinsi? Pai, Chelaru, Buruiana, Szilaghi, Nagy, Filip, Seres...
Interesant la alegerile astea europene e ca nu intereseaza cu adevarat pe nimeni, cu exceptia doritorilor de frecat menta pe niste mii de euroi.
"Gandul")
abis
QUOTE (March @ 13 Mar 2007, 09:39 AM)
d-na Udrea a tratat cu un refuz punerea ei pe lista PD, ca si d-na Anca Boagiu, asta in ciuda dramatismului cu care parintele lor spiritual, dl. Basescu, face propaganda zilei de 13 mai

Ce are a face coada vacii cu stampila prefecturii? Adica ce legatura e intre Udrea si data de 13 mai? blink.gif

QUOTE
Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia. [...] N-am observat demonstratii de masa in care cetateni incercanati sa ceara sedinte nationale de meditatie yoghina ca sa se poata concentra asupra votarii

Nici eu... In cazul asta de ce se amana alegerile?
March
QUOTE (abis @ 13 Mar 2007, 12:33 PM)

QUOTE
Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia. [...] N-am observat demonstratii de masa in care cetateni incercanati sa ceara sedinte nationale de meditatie yoghina ca sa se poata concentra asupra votarii

Nici eu... In cazul asta de ce se amana alegerile?

Pai tocmai d-aia ! Pentru ca nu-i nicio nenorocire daca se amana si se mai potoleste harmalaia asta ! Mai ales ca suntem in termen ! Acum in cazul unor alegeri , ciomageala interna va fi tema principala si nu chestiunile europene !
March
QUOTE (abis @ 13 Mar 2007, 12:33 PM)
QUOTE (March @ 13 Mar 2007, 09:39 AM)
d-na Udrea a tratat cu un refuz punerea ei pe lista PD, ca si d-na Anca Boagiu, asta in ciuda dramatismului cu care parintele lor spiritual, dl. Basescu, face propaganda zilei de 13 mai

Ce are a face coada vacii cu stampila prefecturii? Adica ce legatura e intre Udrea si data de 13 mai? blink.gif

Io am priceput. De ce nu-i ceri direct lui CTP ( are o rubrica acolo de comentarii) sa-ti faca mai clare spusele lui ?!
Felina
QUOTE (March @ 13 Mar 2007, 09:41 AM)
QUOTE (abis @ 13 Mar 2007, 12:33 PM)

QUOTE
Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia. [...] N-am observat demonstratii de masa in care cetateni incercanati sa ceara sedinte nationale de meditatie yoghina ca sa se poata concentra asupra votarii

Nici eu... In cazul asta de ce se amana alegerile?

Pai tocmai d-aia ! Pentru ca nu-i nicio nenorocire daca se amana si se mai potoleste harmalaia asta ! Mai ales ca suntem in termen ! Acum in cazul unor alegeri , ciomageala interna va fi tema principala si nu chestiunile europene !

Deci le amanam ca nu-i nici o nenorocire daca le amanam?

Cine garanteaza ca 'harmalaia asta' se va potoli pana la sfarsitul anului (termenul alegerilor EP)?
abis
QUOTE (March @ 13 Mar 2007, 11:41 AM)
Acum in cazul unor alegeri , ciomageala interna va fi tema principala si nu chestiunile europene

Care chestiuni europene ar trebui sa fie in centrul atentiei?

De ce crezi ca in toamna va fi mai multa linste decat acum?
QUOTE
De ce nu-i ceri direct lui CTP ( are o rubrica acolo de comentarii) sa-ti faca mai clare spusele lui ?!

In primul rand pentru ca nu citesc Gandul decat foarte rar (nu am timp pentru toate ziarele, cum probabil ca au altii). In al doilea rand, pentru ca daca ai postat o opinie cu care te declari de acord presupun ca poti sa o si explici. In al treilea rand, ma indoiesc ca CTP scrie pe forum...
Felina
QUOTE (March @ 13 Mar 2007, 09:45 AM)
QUOTE (abis @ 13 Mar 2007, 12:33 PM)
QUOTE (March @ 13 Mar 2007, 09:39 AM)
d-na Udrea a tratat cu un refuz punerea ei pe lista PD, ca si d-na Anca Boagiu, asta in ciuda dramatismului cu care parintele lor spiritual, dl. Basescu, face propaganda zilei de 13 mai

Ce are a face coada vacii cu stampila prefecturii? Adica ce legatura e intre Udrea si data de 13 mai? blink.gif

Io am priceput. De ce nu-i ceri direct lui CTP ( are o rubrica acolo de comentarii) sa-ti faca mai clare spusele lui ?!

Tu ai postat articolul. Daca ai inteles care e legatura, te rog eu mult sa imi explici si mie, nici eu n-am inteles. smile.gif Vorbesc serios, poate nu pricep pentru ca mi-au scapat niste fapte si de aia nu fac legatura.
abis
Adevaratul motiv al amanarii este altul:


Dorinta premierului de a scoate PD de la guvernare, oricit de naturala ar parea in peisajul pugilistic intern, nu are nici o logica din punct de vedere politic. Iar pentru PNL, este de-a dreptul absurda. Cum ar putea sa-si doreasca liberalii sa guverneze sustinuti de PSD, PC si PRM?! Este un act sinucigas. Punct. Pina si sociologii de casa ai PNL estimeaza ca aceasta miscare este procentofaga. Atunci, care este explicatia? [..]

Multi au uitat deja de unde a plecat aceasta actiune. Este vorba despre celebrul bilet, atasat unui memoriu al lui Patriciu, pe care mina de inginer a lui Tariceanu a scris: „Draga Traian, daca ai ocazia sa vorbesti la Parchet?“. Initial, PSD a anuntat ca va declansa actiuni impotriva ambilor combatanti: Tariceanu si Basescu. Numai ca PSD a renuntat rapid la ideea de a-i cere socoteala premierului si s-a aventurat intr-o operatiune extrem de riscanta: suspendarea presedintelui. Demers care a costat PSD procente bune in sondaje. De ce au facut social democratii asta?

Raspunsul la aceasta intrebare l-a dat recent Tariceanu. Se spune ca pina si mafiotii au onoarea lor. Asa ca nu trebuie sa ne mire daca in politica o decizie cum este cea a premierului de aminare a euroalegerilor este tot o chestiune de onoare. Cum PSD a fost principalul partid care a cerut acest lucru, anuntul liderului PNL pare un serviciu intors celor care au reusit sa-l pastreze in fruntea Guvernului si dupa ce opinia publica a dat cu ochii de biletul compromitator.

Sint insa citeva semnale ca Tariceanu nu parea deloc hotarit sa-si onoreze, pe cit de repede si-ar fi dorit PSD, datoriile politice. In special, desfasurarea de forte pregatita de PNL pentru weekendul trecut, cind urmau sa fie prezentati candidatii partidului pentru Parlamentul European. PSD a gasit insa rapid solutia pentru a spulbera indoielile liderului liberal. Joi, undeva prin tara, vicepresedintele PSD Mihai Tanasescu, altfel tacut in ultimul timp, a anuntat cu aplomb ca partidul a pregatit deja o motiune de cenzura ce urmeaza sa fie depusa repede in Parlament. Efectul a fost cel scontat si fulgerator. A doua zi, conducerea PSD isi anunta filialele ca europarlamentarele au fost aminate. Hocus-pocus, si motiunea de cenzura este bagata la loc in sertar. A fost doar o pisica aratata premierului, cu care se mai joaca, din cind in cind, si motanul Felix. Ce a urmat, se stie. Premierul a anuntat ca amina de unul singur euroalegerile, decizie care i-a luat prin surprindere pina si pe colegii lui din PNL.

Bun. Acum PSD si Tariceanu par chit: primii au acoperit biletul cu actiunea de suspendare, premierul a raspuns la dorinta aminarii alegerilor. Ce sens are dorinta premierului de a-i scoate pe democrati din Palatul Victoria? Partidul Democrat de azi nu mai are nimic in comun cu formatiunea care forta, pe vremuri, demisia lui Ciorbea. Voteaza cuminte in Parlament, nu face scandal in Guvern, mai mult, a fost extrem de rezervat in conflictul dintre Basescu si Tariceanu. Explicatia trebuie cautata in alta parte. Oare ce-i leaga mai mult si mai mult pe liderii PNL, PSD si PC care cer isteric eliminarea democratilor din Guvern? PNL: Dinu Patriciu, anchetat in mai multe dosare; Calin Popescu Tariceanu, pe cale sa devina subiectul unui dosar penal in cazul retehnologizarii Portilor de Fier. PC - Codrut Seres, amicul baietilor destepti cercetat intr-un dosar cu multe zerouri in coada; Dan Voiculescu, care incearca sa demonstreze tot in Justitie ca Felix a turnat cu simtire patriotica la Securitate. PSD - Ion Iliescu, caruia i se stringe latul in doua mari dosare: Revolutia si mineriada.

Aici sint nominalizati doar greii, insa lista celor care si-ar dori in fruntea Ministerului Justitiei o persoana care sa nu mai faca atitea fite cind premierul are eleganta de a o invita la o cafea cu invinuitul penal Dinu Patriciu este lunga. Iar pe ea gasim, cu siguranta, si destui democrati. Liantul baietilor destepti din politica romaneasca nu este deloc frica de urne, cum ne dau voie sa credem mogulii de presa. Este sfinta frica de puscarie. N-au reusit sa scape de Monica Macovei in urma actiunii de gherila din Senat, atunci s-a trecut la planul B: eliminarea democratilor din Guvern.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.