Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
March
QUOTE (Leonardo @ 10 Nov 2005, 12:26 PM)

Pana acum guvernul si-a promovat politica fara oprelisti, au fost schimbati procurori sef, seful de la PNA, s-a schimbat regulamentul de numire a acestora...Nu e suficient, Nea Traian vrea tot, inclusiv presedentia Camerelor, majoritate absoluta...nu-ti miroase a dictatura? In democratie e normal sa existe un anumit echilibru,

Si sa nu uitam ca Patriciu a rezistat si sub conducerea PSD,

Ha-ha-ha ! Dictatura , ai ? Pai daca e asa , atunci ce a fost aia de pe timpul lui ex-Cotrucelu si Bombonelu ?! Au luat tot, si presedintia Camerelor, si a Judetelor, si a servicilor alea speciale, si a locatiei Cotrocenilor , Curtea Suprema si cea Constitutionala umplute cu ex-pedesei, etcaetera ! Cine castiga alegerile evident ca vrea sa ia tot ! Ca doar n-o lasa opozitiei ceva ca sa , vezi doamne, pastreze echilibrul rolleyes.gif Pesedeilor putin le-a pasat de asta !
Asa ca daca lucrezi la o teza de masterat la SNSPA , atunci fa o analiza comparativa. tongue.gif

Cat despre Patriciu, pai a facut afaceri cot la cot cu pedeseii ! D-asta a rezistat ! Iar despre rolul lui nefast in miscarea liberala post-decembrista, mai studiaza. Si ai sa vezi cate spargeri a dat sau initiat dumnealui ! mad.gif
nefertiti-old
March, sezi bland, ia o gura de aer si apoi scrie. tongue.gif
Daca am avut dictatura PSD, nu inseamna ca nu mai putem avea alta! Dupa cum, de altfel, se vede. Io nu inteleg de ce voi, cei care i-ati votat pe actuali, nu puteti fi obiectivi? unsure.gif
Leonardo
-Normal ca PDul gandeste asemanator din moment ce toti adversarii existenti sau potentiali ai lui Basescu au fost dati afara sau 'convinsi' sa plece singuri.

-o fi doamna Udrea membra PNL dar era destul de evident ca era pusa la Cotroceni de alte membre, respectiv ale presedintelui. E de notorietate si faptul ca nu justifica postul detinut prin abilitati deosebite.

Basescu a dorit anticipate la inceput pe urma cred ca singura dorinta era sa-l schimbe pe Tariceanu si sa-si impuna oamenii mai usor in guvern. Daca vroia anticipate le discuta in coalitie si le si faceau pana-n primavara, tin minte ca a fost consens in alianta pana prin martie. Pe de alta parte am mai spus, nu vad prin ce a impiedicat opozitia sa faca ce vor muschii lor si anticipatele din perspectiva locuitorilor fara functii din Romania nu aduceau nimic nou.

Basescu vrea sa controleze absolut tot, de aceea spuneam si de dictatura. E tipul de om care nu poate conduce in echipa, nu poate lucra in echipa, el vrea sa dea ordine si restul sa execute. E un mod periculos si pagubos pentru o tara ce se vrea democratica, e clar ca nu poti lua mereu cele mai bune decizii de unul singur inconjurat de yesmen-i.

De anchetarea lui Iacubov aproape ca am ajuns sa cred ca e o permanenta a Romaniei, omul asta, Tender si altii au rezistat in achete mai bine decat partidele de la guvernare. Urmeaza fratii Paunescu si ceilalti anchetati si niciodata pedepsiti din Romania.


Nu contest ca Dinu paturiciu e un hotoman. E evident. Insa nu cred ca el e nodul gordian ce trebuie taiat in cazul coruptiei, hotiei etc. Sunt anchetati 'suspectii de serviciu' de mai sus dar nu se ajunge la nici o concluzie de ani de zile, si ajunge brusc Patriciu problema nr. 1. E tipic pentru Bassescu sa creeze atacuri focalizate pe o persoana pentru a o compromite pe alta si pentru a-si cultiva imaginea de om drept si cinstit. S-ar putea sa fie, nu vreau sa intru in alte detalii, dar ce vreau sa spun este ca NICIODATA in toate calitatile detinute in stat si la primarie n-a facut ceva remarcabil. Doar mult circ si aruncat vina pe altii. Asa cum se cramponeaza acum de Patriciu si Tariceanu a facut-o la primarie cu celebrele proiecte cu parcarea de la Gara de nord si Pasajul Basarab. Nu zic ca erau bune sau rele, dar sigur nu rezolvau problemele de fond ale Bucurestiului si nu s-a intamplat nimic altceva. Nu poti sa faci proiecte ambitioase, fa lucruri mai mici dar utile, arata ca esti gospodar nu e nevoie de megalomani. Ca o paranteza, in mod cert pentru defluirea traficului prin Bucuresti (si nu numai) e mai important si eficient sa faci o centura decenta a orasului decat sa fluidizezi local.

Repet, n-am nimic cu el, sunt destul de antrenat in viata ca sa nu-mi mai pun sperante in conducerea de partid si de stat. Dar e omul ideilor fixe si asta ne va tine in permanenta agitatie si circ fara sa se intample prea multe lucruri concrete. E o parere personala, fireste.


March: pai asta zic si eu, am scapat de pesedei, vrei sa avem acum acelasi lucru facut de ceilalti? eu m-am saturat de majoritati de genul asta.

Povestea lui Patriciu e lunga, dar ca idee: crezi ca exista vreun om de afaceri de calibru din tara asta care nu a fost prieteni cu toti? De ex. Copos, mai sunt si altii.
March
QUOTE (nefertiti @ 10 Nov 2005, 02:01 PM)
March, sezi bland, ia o gura de aer si apoi scrie. tongue.gif
Daca am avut dictatura PSD, nu inseamna ca nu mai putem avea alta! Dupa cum, de altfel, se vede. Io nu inteleg de ce voi, cei care i-ati votat pe actuali, nu puteti fi obiectivi? unsure.gif

Pe timpul regimului pesedist nu-mi aduc aminte sa fi fost asa de combativa ca si acum ! tongue.gif
Felina
March thumb_yello.gif
nefertiti-old
QUOTE (March @ 10 Nov 2005, 01:13 PM)

Pe timpul regimului pesedist nu-mi aduc aminte sa fi fost asa de combativa ca si acum ! tongue.gif

Inseamna ca ai memoria scurta, cauta vechile mele mesaje. spoton.gif

Si poti insinua cat vrei ca as fi pesedista, i-am criticat mereu si nici nu i-am votat vreodata! jamie.gif
Leonardo
Intervin cu o precizare pentru ca sunt mai nou pe aici si nu vreau sa fiu judecat in alb si negru: personal am fost la fel de combativ devil.gif in timpul tuturor guvernarilor traite. As putea spune ca mult mai combativ pe vremea lui Nea Nelu si trupa.
Dar m-am saturat sa tot dau voturi negative si as vrea in sfasit niste guvernari normale in tara. Permanent in tara noastra am avut ca subiect principal politicul, eu m-am saturat, vreau si altceva. D'asta nu avem repere prea multe la ora actuala in nici un domeniu, oameni de litere, actori, medici etc au intrat rand pe rand in sfera politicului distrugandu-si sau nerealizandu-si o imagine respectabila in domeniul lor de activitate. Asa s-au expus unei judecati primar efunctie de simpatii politicie pentur ca la noi asa se judeca, e mai important sa fii cu acelasi partid politic decat valoarea ta ca persoana. Mi se pare aproape malefica viata politica din Romania, distruge absolut tot.
Cred ca nu e o dorinta prea mare si nu inseamna ca daca nu sunt cu unii sunt automat impotriva lor. Pur si simplu nu pot orbi spontan.
nefertiti-old
Iote o stire de ultima ora, apropo de corectitudinea actualilor:

Vicepreşedintele PD Cluj-Napoca, avocatul Alin Tişe, finul liderului PD Emil Boc, a fost numit, joi, de Guvern în funcţia de prefect al judeţului Cluj.


Si daca ar fi primul caz de clientelism si nepotism! thumb_yello.gif
March
QUOTE (nefertiti @ 10 Nov 2005, 02:30 PM)
QUOTE (March @ 10 Nov 2005, 01:13 PM)

Pe timpul regimului pesedist nu-mi aduc aminte sa fi fost  asa de combativa ca si acum !  tongue.gif

Inseamna ca ai memoria scurta, cauta vechile mele mesaje. spoton.gif

Si poti insinua cat vrei ca as fi pesedista, i-am criticat mereu si nici nu i-am votat vreodata! jamie.gif

Astazi sunt in good mood vorba englezului. Asa ca n-o mai tin din replica in replica. Asta daca nu cumva voi fi provocat in continuare !
March
QUOTE (Leonardo @ 10 Nov 2005, 02:31 PM)
Dar m-am saturat sa tot dau voturi negative si as vrea in sfasit niste guvernari normale in tara. Permanent in tara noastra am avut ca subiect principal politicul, eu m-am saturat, vreau si altceva. D'asta nu avem repere prea multe la ora actuala in nici un domeniu, oameni de litere, actori, medici etc au intrat rand pe rand in sfera politicului distrugandu-si sau nerealizandu-si o imagine respectabila in domeniul lor de activitate. Asa s-au expus unei judecati primar efunctie de simpatii politicie pentur ca la noi asa se judeca, e mai important sa fii cu acelasi partid politic decat valoarea ta ca persoana. Mi se pare aproape malefica viata politica din Romania, distruge absolut tot.
Cred ca nu e o dorinta prea mare si nu inseamna ca daca nu sunt cu unii sunt automat impotriva lor. Pur si simplu nu pot orbi spontan.

Daca vrei ceva mai distractiv, vezi ca e un subiect despre maree pe aici pe undeva rofl.gif
abis
QUOTE (Leonardo @ 10 Nov 2005, 01:31 PM)
Dar m-am saturat sa tot dau voturi negative si as vrea in sfasit niste guvernari normale in tara.

Si eu as vrea. Dar asta nu depinde nici de ce vreau eu, nici de ce vrei tu. Atat timp cat alternativa este PSD, orice alta solutie mie mi se pare preferabila. Daca PSD-ul ar dispare brusc din scena mi-as putea permite luxul de a nu mai vota "negativ", insa pana cand se va intampla una ca asta voi opta intotdeauna pentru cei care au sansele cele mai mari de a-i pune pe pesedisti cu botul pe labe, pe cei care fac cele mai putine intelegeri cu PSD.

Si apropo de lupta anticoruptie: tocmai s-a anuntat ca Maria Huza, membra a CSM si fosta presedinte a Tribunalului Bucuresti, a fost pusa sub acuzare de DNA.
nefertiti-old
QUOTE (March @ 10 Nov 2005, 02:08 PM)

Astazi sunt in good mood vorba englezului.

Eeee, multumesc Cerului, ce sa spun!? rofl.gif
Leonardo
Abis: e uite aici e problema, ca in momentul de fata nu mai sunt asa de sigur ca unii sunt mai buni ca altii, mi se par doar doua fatete ale aceleiasi monede. Am mai crezut in chestii din astea pana prin 98 cand m-am cam lamurit definitiv. Acum mi-e sila.
chiar ma intrebam cu ceva timp in urma ce s-ar intampla daca ar dispare psd? Am ajuns la concluzia ca nimic. La fel cum dupa '89 s-a produs migratia dinspre pcr spre alte partide asa s-ar intampla si acum. doar nu crezi ca toata masa de profitori ar accepta sa devina brusc oameni cinstiti? si probabil ca alianta DA sau PD, sau PNL va deveni noul 'psd' caruia ii vom dori disparita.
Asta pentru ca ne-am si obisnuit ca atare, sa nu putem gestiona dusmanii ci sa le dorim moartea. Nu ne dam seama ca daca distrugi un dusman va veni inevitabil altul.

Ca idee, cea mai buna lovitura psd-ului ar putea fi data de o guvernare buna a aliantei.

March: sigur, evadam din cand in cand si in normalitate dar intocmai ca mareele revenim la politic in tot ce misca. O sa-ti urmez sfatul insa si n-o sa mai stric pe viitor armonia de aici de la politica . thumb_yello.gif
March
QUOTE (Leonardo @ 10 Nov 2005, 03:22 PM)
March: sigur, evadam din cand in cand si in normalitate dar intocmai ca mareele revenim la politic in tot ce misca. O sa-ti urmez sfatul insa si n-o sa mai stric pe viitor armonia de aici de la politica .  thumb_yello.gif

Stai Coane cat/cum doresti pe aici. Ti-am spus sa te distrezi putin la alte subiecte pentru ca dai de inteles mai sus ca ti s-a facut lehamite de politica romanesca.
nefertiti-old
Leonardo, sa nu te puna sfantul sa ma lasi singura in opozitie!!!
abis
QUOTE (Leonardo @ 10 Nov 2005, 02:22 PM)
Ca idee, cea mai buna lovitura psd-ului ar putea fi data de o guvernare buna a aliantei.

Dupa parerea mea, guvernarea Aliantei este mult mai buna decat a PSD. Insa ma enerveaza cumplit ca nu-i atat de buna pe cat mi-as dori sa fie.
March
Partidul Patricienilor ohyeah.gif

13 liberali de frunte, unii cu functii mari in stat, sunt racordati la conducta cu bani a magnatului Dinu Patriciu laugh.gif
alfa
March

QUOTE
13 liberali de frunte, unii cu functii mari in stat, sunt racordati la conducta cu bani a magnatului Dinu Patriciu  laugh.gif


Care sunt aia?
alfa
March

QUOTE
Ha-ha-ha ! Dictatura , ai ? Pai daca e asa , atunci ce a fost aia de pe timpul lui ex-Cotrucelu si Bombonelu ?! Au luat tot, si presedintia Camerelor, si a Judetelor, si a servicilor alea speciale, si a locatiei Cotrocenilor , Curtea Suprema si cea Constitutionala umplute cu ex-pedesei, etcaetera ! Cine castiga alegerile evident ca vrea sa ia tot ! Ca doar n-o lasa opozitiei ceva ca sa , vezi doamne, pastreze echilibrul rolleyes.gif Pesedeilor putin le-a pasat de asta !
Asa ca daca lucrezi la o teza de masterat la SNSPA , atunci fa o analiza comparativa.


Corect din ce am mai urmarit si eu, cred ca s-a mai castigat ceva mai ales in privinta libertatii presei- anul trecut nu se putea spune nimic impotriva lui Nastase la tv, doar doua trei ziare nu erau controlate de P.S.D.- dar mai cred ca in general politicienii romani, de toate culorile au aceleasi reflexe. Daca va avea ocazia Basescu nu va ezita sa-si sporeasca autoritatea si nu e prea bine. Intr-un fel e buna si tensiunea din alianta, e clar ca mereu o parte se va lovi de cealalta.
Clasa politica nu iubeste cu adevarat democratia, echilibrul puterilor etc. Daca nu am mai avut dictatura politica cred ca se datoreaza mai degraba echilibrului intre parti si contextului international, mentalitatea nu stiu daca s-a schimbat prea mult. Se vede in dispretul fata de lege, justita este o carpa in mana puterii si un instrument perfect de a acoperi `ilegalitatile`. Intr-un fel a existat o forma de dictatura dar de alt gen, as zice eu, in ultimii ani. Dictatura coruptiei, a celor care incalca regulile de joc ale pietei de la cel mai inalt nivel si care prin tot felul de tertipuri au pus mana pe resurse economice uriase, in mod ilegal. Oameni de afaceri, procurori si judecatori care nu si-au facut datoria, servicii secrete probabil si evident politicieni de toate culorile au practicat aceasta dictatura, dictatul celui care tine in mana sforile si le manevreaza, dispretuind regulile, in folosul personal.
Eu nu cred ca Alianta daca va reusi sa depaseasca problemele interne nu va incerca sa devina cel putin la fel de `autoritara ` ca P.S.D.-ul. Si cred ca reflexul scoate-i de peste tot pe=ai lor si pune-i pe-ai nostrii va mai functiona multa vreme, iar tendintele dictatoriale nu vor lipsi. Intrebarea este daca si contextul le va favoriza pana la urma....Cine stie poate chiar asteptarea populatiei..
Michelle
...apropos de nepotisme...eu cred ca poti sa banuiesti pe cineva de nepotism atunci cind din functia lui el insusi isi numeste fiul ,fratele,sora,sotia si cumnatul in posturi cheie din jurul sau unde are si el influenta si impreuna gestioneaza aceeasi mamaliga.acuma hai sa vedem diferentele,pai judetul Cluj nu e totuna cu orasul Cluj unde e Boc primar,si nu Boc si nici macar PD -ul n-a numit prefectul ci guvernul...deci domnul respectiv trebuie sa fi fost si in gratiile liberalilor ca sa iasa numirea si acuma sa zicem totusi ca a tras Boc sforile sa iasa finul lui ,pai finul nu e chiar fiul,deci nu sunt rude ,poate se inteleg bine ,poate gandesc la fel si colaboreaza bine ...pai ,tu daca ai avea posibilitatea sa-ti pui un colaborator sau sa-i faci intrarea nu ti-ai lua unul pe care-l cunosti si cu care te intelegi bine ,ai astepta sa vina seful sa-si numeasca el pe cine vrea si sa te trezesti cu vreunul care in loc sa te ajute sta sa-ti bage bete-n roate sau sa te parasca la sefu'?
nefertiti-old
Chestiile astea se numesc generic nepotisme, nu pe baza unor analize de adn. thumb_yello.gif Si la noi e boala veche, de care se pare ca nu o sa scapam in vecii vecilor, amin!
Poti sa ii gasesti cate explicatii de bun simt vrei, tot nepotism si clientelism ramane. Tie poate sa iti placa, mie nu, pentru ca stiu ce atrage, din experienta ultimilor ani. C'est la vie.
Michelle
si ce atrage?
nefertiti-old
Afaceri in familie pe banii statului, de exemplu.

Sigur, unele chestii e bine sa ramana in familie. Da' cum bugetul public nu e mostenire de familie...
Michelle
si crezi ca daca e unul ca Mazare de pilda nu si l-a pus pe fra-su prefect l-a impiedicat asta cu ceva sa nu fie toata Constanta in familia lor sau a cunostintelor?

eu cred ca practicile astea tin in primul rand de caracter,ca daca ti-e in fire sa bagi mina in banii publici si sa faci afaceri dezavantajoase comunitatii cu ei gasesti oricind si oriunde "prieteni"pe masura dornici sa-ti dea o mina de ajutor. Nici macar nu trebuie sa aiba functie persoana respectiva,chiar e primejdios,ar bate la ochi!
nefertiti-old
Pesedistii au inceput cu clientelismul si nepotismul si a iesit un mare rahat. Asa ca, macar niste ani buni, ar trebui uitat de din astea. Iar astia in campanie chiar au promis ca ne scapa de asa ceva. Bine, io cred ca sunt singura naiva care mai crede in promisiunile din campanie, dar asta e altceva.
Iar daca acest clientelism ajunge iar si in justitie, si nu suntem departe, o putem lua iar de la zero.
Michelle
QUOTE (nefertiti @ 11 Nov 2005, 09:51 AM)
Pesedistii au inceput cu clientelismul si nepotismul si a iesit un mare rahat. Asa ca, macar niste ani buni, ar trebui uitat de din astea. Iar astia in campanie chiar au promis ca ne scapa de asa ceva. Bine, io cred ca sunt singura naiva care mai crede in promisiunile din campanie, dar asta e altceva.
Iar daca acest clientelism ajunge iar si in justitie, si nu suntem departe, o putem lua iar de la zero.

n-as zice ca ai crezut sau mai crezi in promisiunile din campanie! daca ai fi crezut ai fi votat in vreun fel sau altul,dar tu n-ai votat pe nici unul asa ca nu vad de ce te numesti naiva.ai fost lucida ,ai prevazut ca tot aia va fi deci poti sa-ti dai si un premiu! wink.gif
nefertiti-old
Esti rautacioasa gratuit. N-am votat, pentru ca nu m-au convins in totalitate. Ma refer la astia din alianta, ca la pesedisti n-am crezut chiar nimic. Eu nu sunt de acord cu principiul hai sa votam de dragul de a vota, de dragul de a spune ca ne-am exercitat un drept civic ca sa dormim apoi linistiti ca ne-am comportat ca niste cetateni model. Daca nu consider ca am ce alege, nu votez. Ok, am io pitici pe creier, dar sunt piticii mei.

Dar, sincer, la un moment dat, chiar am crezut ca Basescu si ai lui vor aduce o schimbare in bine. Asta e, eu nu suport ca cineva sa isi incalce promisiunile. Cu atat mai mult cand incearca sa iti 'fure' increderea.
Cucu Mucu
QUOTE
chiar am crezut ca Basescu si ai lui vor aduce o schimbare in bine.

Au adus.Dar pentru ei, blondele, cumetrii si finii lor. ohyeah.gif
Michelle
dar ce zici de principiul ...hai sa nu votam cit mai multi din astia care cit de cit facem o alegere constienta!sa aleaga aia care se duc oricum la vot fie in virtutea inertiei (batrineii), fie luati cu arcanul sau cu autobuzul;) -gen puscariasii si calugarii sau inregimentatii politic,sa aleaga ei si pentru noi ca sa fim siguri ca avem pe cine sa dam vina.am fi foarte siguri atunci ca n-am facut nici o greseala! constiinta noastra ar fi intacta si nepatata.
nefertiti-old
Michelle, mi se rupe de principiul asta cu hai sa votam raul mai mic. N-au decat sa ridice pragul electoral si sa nu mai iasa din urne iepurasi din astia rasuflati, daca altfel nu se poate.
E ca in viata particulara. Sa zicem ca ai doi pretendenti: unul prost de bubuie si unul don juan. E musai sa alegi vreunul dintre ei? Io zic ca nu, prefer sa raman singura. Dupa principiul tau, trebuie ales musai unul dintre ei.
Michelle
te contazic...dupa principiul asta tu NU ramii singura ci ramii sa convietuiesti cu cel pe care ti-l aleg ALTII!
nefertiti-old
Ce vorbesti? In cazul politicii poate, in cel privat nu. laugh.gif
Iar in cazul politicii am spus, sa ridice pragul electoral si sa se voteze pana iese ceva mai bun.
abis
In anul de gratie 2000 m-am dus injurand la vot in turul doi al prezidentialelor pentru a nu-i permite lui Vadim sa castige alegerile. Din doua rele l-am ales pe cel care mi se parea atunci cel mai mic, adica pe Ilici. Daca eu si multi altii nu ne-am fi dus la vot pentru a nu mai vota cu "raul cel mai mic" si ar fi ajuns CVT-ul presedinte, cum ar fi fost? Mai bine?
nefertiti-old
Iesea Vadim presedinte la pastele cailor.
Michelle
pai,de politica vorbeam nu?pai asta e defectul democratiei ,vezi...alege majoritatea.deci nu e buna nici democratia asta,nu?si ce sa facem cu pragul electoral daca cantidatii e tot aia?
nefertiti-old
Or fi candidatii tot aia, da' se face o selectie naturala. Si poate asa nu ne mai e frica (,) ca ajunge PRM la conducere, de exemplu.
abis
QUOTE (nefertiti @ 11 Nov 2005, 09:57 AM)
Iesea Vadim presedinte la pastele cailor.

Iesea Vadim la pastele cailor tocmai pentru ca cei mai multi au decis sa voteze cu raul cel mai mic.
Michelle
QUOTE (abis @ 11 Nov 2005, 11:07 AM)
QUOTE (nefertiti @ 11 Nov 2005, 09:57 AM)
Iesea Vadim presedinte la pastele cailor.

Iesea Vadim la pastele cailor tocmai pentru ca cei mai multi au decis sa voteze cu raul cel mai mic.

si pentru ca printre aia multi care "s-au urnit " si pentru turul doi au fost unii care au inteles pericolul ce ne ...pastea! idem si in 2004!
nefertiti-old
Haideti, mai, nu il lasa baietii pe Vadim presedinte.
abis
Nefertiti,
Chiar ca nu te inteleg. Un candidat perfect nu o sa gasesti niciodata. Intotdeauna pui in balanta partile bune si cele rele ale fiecaruia si vezi care atarna mai greu... Este usor sa te abtii de la vot, insa nu-i o solutie, cel putin dupa parerea mea. In 2000 am ales un rau mai mic (Ilici) in locul unuia mai mare (CVT). In 2004 am ales un rau si mai mic decat Ilici ori Nastase, adica marinarul. Poate ca in 2009 voi alege un rau si mai mic decat marinarul, daca o apare vreunul. Si asa mai departe. Lucrurile evolueaza, dar evolueaza mai incet decat ne dorim. Nu poti arde etape si sa ajungi direct de la "raul cel mare" la "candidatul perfect".

Mie nu-mi place la Basescu (nu mi-a placut de la inceput si am spus-o de multe ori) felul in care intelege politica externa. Insa daca ramanea PSD-ul la putere ar fi fost, cred, mult mai rau. Peste cativa ani sper ca va apare altcineva mai bun decat Basescu. Insa cu PSD-ul la putere in continuare, lucrul asta ar fi fost mult mai greu.
March
Uite din cauza unor ciorovaieli interminabile ca astea au adus Bratienii un domn strain pe tronul tarii !! spoton.gif
March
Fosta consiliera de la Cotroceni vine zilnic la fostul loc de munca laugh.gif

La trei saptamani de la demisie, fostul consilier prezidential Elena Udrea a ramas o prezenta permanenta la Palatul Cotroceni. Ieri-seara tarziu, Elena Udrea a fost surprinsa de ziaristi iesind din sediul Administratiei Prezidentiale, desi ea a demisionat de la Cotroceni pe 21 octombrie(...)

Ori se duce sa-si recupereze chilotii ori sa tina locul cald !! wink.gif tongue.gif
March
Basescu, pe culmile increderii tongue.gif

Suportul electoral al Aliantei PNL-PD se diminueaza, ajungand la inceputul lunii noiembrie la cea mai scazuta cota (47%) de la preluarea guvernarii. Declinul principalei structuri la Putere este suportat mai ales de liberali, aflati in pierdere de votanti. Democratii - care au acaparat aproape doua treimi din electoratul Aliantei (62%) - se simt bine. La fel se poate spune si despre fostul lor coleg de partid Traian Basescu, acum sef al statului. Cota de incredere a "presedintelui-jucator" ramane ridicata (58%), in timp ce premierul Tariceanu a scazut, la acest capitol, sub 30%. Razboiul dintre Palate devine evident pentru tot mai multa lume. Principalul partid de opozitie apare, in noiembrie, mai "intremat" cu un procent fata de luna trecuta, totalizand acum 29,6%. Timidul progres inregistrat de PSD nu se datoreaza, insa, penalizarii Aliantei, votantii pierduti de PNL-PD ingrosand randurile absenteistilor.

Consideratiile sunt desprinse dintr-un studiu realizat de INSOMAR pe baza rezultatelor sondajului de opinie efectuat in perioada 28 octombrie - 6 noiembrie 2005
(...)
March
Se pare ca s-au trezit si dumnealor ! tongue.gif

PNL ii declara razboi lui Basescu
Cucu Mucu
Aici o fi Base sau Tari? laugh.gif
March
Trei securisti : Traina Basescu - Theodor Stolojan - Adrian Nastase !

Fostul sef al statului, Emil Constantinescu, revine in fata opiniei publice cu acuzatii deosebit de dure la adresa actualului presedinte, Traian Basescu. Invitat, joi seara, la emisiunea "Suta la suta", difuzata de postul Realitatea TV, Emil Constantinescu a sustinut ca, in Romania, jocurile politice sunt facute de "sistemul oligarhic" - format din fosti securisti, nomenclaturisti, oameni santajabili - iar Traian Basescu face parte din acest sistem. La fel, Theodor Stolojan si Adrian Nastase. "Cand lucrezi in sistem este foarte greu sa vii si sa reformezi din interior sistemul", a precizat Constantinescu. In opinia acestuia, Basescu nu i-a schimbat pe sefii serviciilor secrete pentru ca "nici nu vrea, nici nu poate". "Cineva care vine din sistem asculta de sistem, nu conduce sistemul", explica fostul presedinte
bunicu'Gilbert
Dl presedinte Emil Constantinescu uita (sau se face) ca potrivit constitutiei schimbarea unui sef de serviciu secret se face la propunerea presedintelui cu acordul parlamentului. Actualul presedinte, dupa esecul debarcarii celor doi psd-isti din fruntea camerelor parlamentului, cauta o solutie constitutionala pentru subordonarea sefilor serviciilor secrete. Cred ca mai buna era solutia de pana acum, dar cu luarea la "puricat" a actualelor servicii care potrivit legii au avut drept sa aiba activitate economica. In baza ei un birou din cadrul unui serv. secret putea sa devina un "patriciu" sau un "vantu" in economia romaniei. Acestia sunt mult mai puternici decat actualii Basescu, Nastase sau Stolojan, care se bucura doar de niste titluri nemeritate, oferite de dl Constantinescu. Deci ar trebui modificata legea privind serviciile secrete, in primul rand.
Cucu Mucu
He, he, bine e sa fii presedinte. Poti sa faci orice belea, ca nu poti fi tras la raspundere. Asta vis-a-vis de inchiderea anchetei la casa lui basescu. A luat nupul pentru ca e...presedinte. Cum ramane cu articolul 1 din consitutie?
nefertiti-old
QUOTE (mariusc2 @ 23 Nov 2005, 07:07 PM)
A luat nupul pentru ca e...presedinte. Cum ramane cu articolul 1 din consitutie?

Ca-n gara, desigur. thumb_yello.gif
Cucu Mucu
Tariceanu a luat boala lui Nascase : „Gheseft” pentru Europa. cum ramane cu licitatiile? Sunt doar pentru prosti?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.