Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
actionmedia
QUOTE(AdiM @ 27 Sep 2010, 06:01 PM) *
Acum, Basescu ne ofera cel mai interesant exemplu de presedinte "democratic" care incalca principiile democratiei
prin simpla neglijare a atributiilor sale constitutionale si prin paralizarea institutiilor statului.


Da, cred ca cea mai evidenta actiune in acest sens este "supararea" pe politie si jandarmerie.
In opinia mea, atitudinea lui Basescu a fost complet deplasata fata de acele autoritati ale statului. Eu as califica drept subminare a acelor autoritati. Indiferent cat si cum au incalcat legea demonstrantii, Basescu nu avea dreptul nici sa califice actiunea lor in vreun fel (doar justitia poate stabili acest lucru) si cu atat mai putin sa "pedepseasca" si sa ocarasca intreaga institutie pentru faptele facute de unii membrii ai acestei institutii.
Cred ca a sarit calul foarte mult si suspectez ca intentia lui este de a submina autoritatea celor doua institutii, menite sa mentina ordinea publica, pana la stadiul in care ar decreta ca se impune o reforma drastica sau o dizolvare a lor si inlocuirea cu alte structuri cu o loialitate mai mare fata de persoana lui. Impresia mea asta este.
Erwin
Impresia mea e că îl imită tot mai mult pe Putin. Totuşi, România nu este Rusia!
abis
QUOTE(March @ 27 Sep 2010, 06:18 PM) *
Dar nici sa valideze o hotie din parlament ! Ca devine partas la ea. Si atunci e tocmai bun de demis !

Daca legea e declarata neconstitutionala de catre CC, toata aceasta discutie devine inutila. Daca CC o valideaza respingand atat contestatiile pe fond, cat si cele pe procedura, o poate promulga fara nicio problema, nu vad de ce s-ar intruni conditiile legale pentru suspendare.

ARTICOLUL 95
Suspendarea din functie
(1) În cazul savârsirii unor fapte grave prin care încalca prevederile Constitutiei, Presedintele României poate fi suspendat din functie de Camera Deputatilor si de Senat, în sedinta comuna, cu votul majoritatii deputatilor si senatorilor, dupa consultarea Curtii Constitutionale. Presedintele poate da Parlamentului explicatii cu privire la faptele ce i se imputa.


Promulgarea unei legi declarate constitutionala de catre CC nu poate fi in niciun caz interpretata ca "fapta grava care incalca prevederile Constitutiei".

QUOTE(Actionmedia)
In opinia mea, atitudinea lui Basescu a fost complet deplasata fata de acele autoritati ale statului.

Sunt de acord, a avut o reactie (probabil) emotionala si nepotrivita; a gresit incriminand o institutie pentru greseala catorva angajati. Nu era cazul sa declare ca renunta la serviciile politiei si jandarmeriei. Pot renunta si eu? smile.gif Bineinteles, daca nu ma mai folosesc de serviciile lor, nici nu le mai platesc...

Pe de alta parte, cum poate un politist sa il pazeasca pe presdinte in timpul serviciului (salutandu-l eventual cu "Sa traiti domnule Presedinte!"), iar in timpul liber sa-i strige in fata "javra ordinara"? Daca imediat dupa incident conducerea MAI sau a politiei lua masuri drastice de sanctionare a celor care au incalcat legea, cu atat mai grava fiind incalcarea atunci cand o fac tocmai cei pusi sa aiba grija de aplicarea legii), probabil ca o astfel de reactie deplasata a presedintelui n-ar mai fi avut loc.

Remarc si iresponsabilitatea unuia ca Ponta, care are inconstienta sa afirme ca "politistii nu au incalcat legea prin faptul ca au protestat in fata Palatului Cotroceni fara a avea autorizatie" blink.gif
Ori, mai grav: "eu as fi fost mai violent decat ei".

Asta este viitorul presedinte?! Vom ajunge sa regretam moderatia si cumpatarea lui Basescu, in comparatie cu ce "promite" tanarul asta...
turbo trabant
QUOTE(Erwin @ 27 Sep 2010, 09:16 PM) *
Impresia mea e că îl imită tot mai mult pe Putin. Totuşi, România nu este Rusia!

ar vrea el si mai ales politaii ar vrea ca baselu sa fie putin. cred ca ar face manifestatii de iubire pentru ilustrii conducareti in timp ce ar imparti pulane/ gloante in ceafa la ziaristi, nu sa carcoteasca despre boc ca a trecut pe rosu ohyeah.gif

ps: boc se vede de volan? blink.gif

Marduk
Basescu a fost de vina ca politistii au venit la miting imbracati in uniforme, unii dintre ei purtand arme, el ia instigat sa faca marsul catre Cotroceni, Basescu a plecat special de la Cotroceni pentru ca s-a gandit ca va declansa un conflict intre jandarmi si politisti. Totul a fost pus la cale de mintea sa diabolica pentru a prelua puterea si a instituii dictatura. Opozitia insa a vegheat si azi datorita lui Ponta, Antonescu si Voiculesc, traim in continuare in democratia originala specifica plaiurilor dambovitene.
March
De ce nu e recomandat sa ii fii prieten lui Basescu

Deci... sunt un om norocos !
abis
QUOTE(Marduk @ 28 Sep 2010, 12:19 PM) *
Totul a fost pus la cale de mintea sa diabolica pentru a prelua puterea si a instituii dictatura.

Adica ce vrei sa spui, ca dupa sase ani de mandat inca n-a instituit dictatura? Eu credeam ca deja traim in plina dictatura basesciana. smile.gif
March
Valeleuuuu ! ohmy.gif Si vai Doamne ! hh.gif

Iliescu, Voiculescu si cu Blaga i-au drogat pe politisti si vor sa il impuste pe Basescu. Lovitura de stat! tongue.gif


“Nu e revuluţie, domnule, e reacţiune; ascultă: (citeşte tremurand) „Reacţiunea a prins iar la limbă. Ca un strigoi în întunerec, ea stă la pândă ascuţindu-şi ghearele şi aşteptând momentul oportun pentru poftele ei antinaţionale… Naţiune, fii deşteaptă!” (cu dezolare) Şi noi dormim, domnule!” rofl.gif

Marduk
QUOTE(abis @ 29 Sep 2010, 10:40 AM) *
.......ca deja traim in plina dictatura basesciana.

traim in dictatura browniana din mintea romanilor, unde cei doi neuroni se lovesc puternic de calota craniana sau unii de altii dand nastere cugetului romanesc pur.
Erwin
Băsescu e doar şmecher, nu şi inteligent. Şi-a îndepărtat toţi consilierii buni care credeau în el şi în reformarea României după neocomuniştii din PSD care s-au infiltrat la toate nivelurile şi controlau totul. Măcar ăia aveau oameni deştepţi pe ici pe colo prin posturile cheie. I-a înlocuit cu nişte panarame, incompetenţi, oportunişti, lingăi şi slugi. Cu şmecheria n-ajungi prea departe însă... România este în colaps de dinainte de alegeri când banii din buget au fost sifonaţi la scară mare pentru a susţine campaniile electorale în loc să fie folosiţi pentru prevenirea efectelor crizei economice. Vă amintiţi când Trăiceanu trâmbiţa că suntem pe creştere şi nu vom fi afectaţi de criză? De atunci s-au împuţit treburile, de la lupta pentru putere, de la conflictele iscate de însuşi Băsescu. Nu degeaba toată lumea îl acuză, îl condamnă şi îl critică pentru acţiunile lui, pe faţă.

Nimeni nu e persecutat pentru asta. Nu e dictatură, e debandadă.
Unde-i debandadă e şi domnie! Să trăiţi bine! ohyeah.gif
Marduk
Domnia cui? a smecherilor peste prosti? Cam toti cei intrati in politica dupa '89 au fost sau inca mai sunt smecheri, chiar si capitalistii nostri sunt smecheri, rar vezi unul care sa aiba o cultura capitalista sau politica.
March
QUOTE(Erwin @ 29 Sep 2010, 09:33 PM) *
Nimeni nu e persecutat pentru asta. Nu e dictatură, e debandadă.
Unde-i debandadă e şi domnie! Să trăiţi bine! ohyeah.gif


Buna formulare ! Dar de la debandada la dictatura e doar un pas !
March
I-a murit mama sad.gif Dumnezeu s-o odihneasca in pace !
turbo trabant
se umplu hotelurile din mamaia de deontologi si reporterite cu fustite venite la coliva.

sa te tii scandal daca nu ii lasa sa transmita in direct chestia si apoi sa comenteze ca tzatzele cum a fost la o inmormantare si bineinteles in dulcele stil mioritic la sfarsit sa inceapa sa injure pe cei ramasi in viata ca la impartirea bunurilor raposatei.

March
Pentru ca prea se facea de c...t cu totul prin promulgarea unei legi fraudata masiv de lacheii sai, Basea a gasit un motiv sa retrimita legea Pensiilor inapoi la parlament spre examinare : cica varsta de pensionarea a femeilor este prea mare la 65 de ani .
Marduk
rofl.gif iar la-ti prins fara sapca?
March
QUOTE(Marduk @ 7 Oct 2010, 03:36 PM) *
rofl.gif iar la-ti prins fara sapca?

Cum l-am prins ? laugh.gif
Marduk
azi l-ati thumb_yello.gif prins fara sapca, maine daca vine cu sapca o sa-l suspendati ca are sapca.
Johann_Moritz
stau si ma gandesc: impresia mea e ca, pt. prima oara Basescu face un gest care ar putea fi caracterizat ca fiind motivat de teama. Si nu ii e teama de Ponta sau Antonescu, ci cred ca ii e teama ca ar putea fi tradat de propriul partid, de aliati si de CCR in eventualitatea in care s-ar propune suspendarea. altfel nu imi explic.
abis
Mare greseala a facut de data asta...

In primul rand, este un semn de slabiciune: arata ca ori este in criza de idei, ori ii este frica de imbecilii aia doi de Ponta si Antonescu.
In al doilea rand, motivatia pentru care trimite legea inapoi este o aiureala: daca femeile si barbatii sunt egali in drepturi, nu vad motivul pentru care varsta de pensionare ar trebui sa fie diferita.
March
Io cred ca pe Basea l-a cuprins panica. Pentru ca :

In 21 septembrie 2010, intr-un discurs in Parlament, Basescu spunea ca egalizarea varstei de pensionare intre femei si barbati este imperativa.

Joi, 7 octombrie, Basescu trimite Legea Pensiilor inapoi in Parlament si cere modificarea ei, prin reducerea varstei de pensionare la femei, de la 65 la 63 de ani.
tongue.gif
Marduk
Io cred ca doar lasa sa para ca l-a cuprins panica, pana la urma ce poate pierde omul Basescu? are de aparat un imperiu financiar? are griji pentru investitiile sale din strainatate, pentru vilele sale de la Monte Carlo? Cat despre clasa politica romaneasca ce sa zic se invarte ca un caine turbat in jurul cozii tragand dupa ea si cativa miliardari doar pentru un singur scop, razbunarea. S-ar putea sa fie si invers ca mogulii sa traga dupa ei politicul, dar cert este ca in mijlocul cozii se afla poporul, cetateanul, care nu mai intelege nimic, or poate ca acesta este scopul.
Johann_Moritz
marduk, aici faci o greseala. Nu stiu ce interese financiare are de aparat Basescu, desi pariez ca sunt mult mai multe si mai importante decat s-ar putea crede la prima vedere, dar cei mai periculosi oameni de pe planeta nu sunt cei mai lacomi. cei mai cranceni, cei mai inversunati, cei mai distructivi sunt cei care iubesc puterea si vor sa faca istorie. Lacomia eu o inteleg, dar pasiunea asta pt. putere de dragul puterii nici nu o prea inteleg si ma inspaimanta al dracului. Daca ar fi sa aleg intre un hot si unul care vrea sa intre in istorie, l-as alege pe primul, fara nicio ezitare. De la hot stii la ce sa te astepti.
abis
QUOTE(March @ 7 Oct 2010, 05:35 PM) *
Io cred ca pe Basea l-a cuprins panica

E o varianta posibila. La prima vedere si eu am zis la fel, arata ca-i e frica de cei doi bambilici.

Alta varianta ar fi ca a preferat sa gaseasca o solutie eleganta pentru a nu le da astora prilejul ca, pe langa criza economica, sa ne pricopseasca si cu o criza politica, exact asta ne-ar lipsi.

Alta varianta ar fi ca el chiar crede, acum, in ideea cu varsta de pensionare diferentiata. smile.gif

Tu ai vorbit despre "panica" - desi in panica ar trebui sa fie ceilalti, ca au ramas fara pretext pentru declansarea suspendarii, asa ca sunt nevoiti sa ramana, inca, in banca lor.

Parerea mea este ca Basescu a ajuns, cumva, la un capat de drum: nu mai are idei, nu mai are curaj sau amandoua; a cam ramas fara inspiratie si nu vad ce iepure ar mai putea scoate din palarie pentru a se relansa. In afara de o noua suspendare. smile.gif
Marduk
QUOTE(kumarbi @ 8 Oct 2010, 10:24 AM) *
QUOTE
cei mai distructivi sunt cei care iubesc puterea si vor sa faca istorie

ce inseamna sa faci istorie cand faci parte din istorie, Basescu e presedintele Romaniei, la al doilea mandat, a fost suspendat, reconfirmat de popor, lupta sau dupa unii se face ca lupta cu o clasa politica pusa pe imbogatire sau deja imbogatita, se face sau chiar se lupta cu fostele structuri din care este acuzat ca a facut si el parte., etc. Vrem nu vrem Basescu face parte din istoria noastra, ca unii ca Voiculescu,SOV sau Patriciu vor cu orice pret sa dea mandatelor sale o alta tenta istorica asta este altceva si Cuza a patit la fel si Vlad Tepes chiar si Mihai si Stefan cel Mare au avut parte de invinuiri absurde menite doar de a denatura istoria. Basescu este ales democratic de catre popor, ca poporul a gresit sau nu asta va judeca tot istoria pe care incearca unii sa o influenteze, are de terminat un al doilea mandat si cu asta basta, nu-l vad mai doritor de putere ca Iliescu, mai dornic sa influenteze tot ce misca decat Nastase sau toti ceilalti mahari multimilionari, mai degraba este o imagine pe care tot incearca unii sa o promoveze, a mai avut si nesansa asta sa prinda un mandat in plina criza. Eu am o singura dorinta din partea lui Basescu sa nu se lase invins de sistemul comunisto securist care a pus stapanire pe tara dupa "revolutie".
QUOTE
Daca ar fi sa aleg intre un hot si unul care vrea sa intre in istorie, l-as alege pe primul, fara nicio ezitare. De la hot stii la ce sa te astepti.

Eu l-as alege pe cel ce vrea sa faca istorie daca sunt de acord cu ideile sale, dar nu l-as scutii de critica atunci cand as considera ca greseste, prea de multe ori nu ne-am respectat promisiunile ca popor si de aceea azi suntem perceputi asa cum suntem perceputi, lumea uita dar nu iarta, sa fim consecventi macar acum in al 12-lea ceas. Dupa tine ar insemna ca daca stiu ca un hot ma fura il las in pace pentru ca eu oricum stiu ca ma fura, sau cum?



QUOTE(abis @ 8 Oct 2010, 10:35 AM) *
Parerea mea este ca Basescu a ajuns, cumva, la un capat de drum: nu mai are idei, nu mai are curaj sau amandoua; a cam ramas fara inspiratie si nu vad ce iepure ar mai putea scoate din palarie pentru a se relansa. In afara de o noua suspendare.

Ai putintica rabdare sa scape de nenorocita asta de criza, vom vedea prin martie 2011, sa apuce daca nu-l suspenda sa cresca putin salariile romanilor asa cum s-a promis si atunci vei vedea ca romanul stie sa aprecieze un om care se tine de cuvant, dar poate sa faca si gresala de a fi de acord cu suspendarea acum cand nu mai are traiul ce-l avea. In oinia mea daca Basescu a gresit, a gresit atunci cand Tariceanu a crescut salariile si pensiile, daca-l dadea jos atunci si bloca cresterile salariale alta ar fi fost situatia azi. Dar sa vedem daca va scapa de suspendare pentru ca eu cred ca daca se ajunge la suspendare si multi vor asta, cred ca in acest moment va pierde la votul popular, dar ar fi pacat sa ne tot invartim in istoria asta specific romaneasca, ca terciul intr-un ceaun de mamaliga.
abis
QUOTE(Marduk @ 8 Oct 2010, 12:01 PM) *
Eu l-as alege pe cel ce vrea sa faca istorie daca sunt de acord cu ideile sale

Si eu la fel as proceda.
QUOTE
Ai putintica rabdare sa scape de nenorocita asta de criza, vom vedea prin martie 2011, sa apuce daca nu-l suspenda sa cresca putin salariile romanilor asa cum s-a promis

Asta ar fi, economic vorbind, o greseala. Salariile nu pot creste doar asa, din motive electorale. A facut-o Tariceanu si uite unde am ajuns. Salariile (sau numarul bugetarilor) trebuie sa fie dimensionate dupa cati bani se aduna la buget.
QUOTE
daca Basescu a gresit, a gresit atunci cand Tariceanu a crescut salariile si pensiile, daca-l dadea jos atunci si bloca cresterile salariale alta ar fi fost situatia azi

smile.gif
Pai n-a incercat sa-l dea jos? A incercat, dar n-a reusit. Cam neputincios dictatorul, nu? smile.gif
QUOTE
cred ca in acest moment va pierde la votul popular

Eu sunt convins ca nu ar pierde. Daca este suspendat pentru cine stie ce motiv aberant, cum a fost asta cu pensiile, va avea ocazia cea mai buna de a se relansa. Exact asa a fost in 2007: daca il lasau in pace era pe o panta coboratoare, fara suspendarea aia idioata nu ar fi castigat inca un mandat.
Marduk
QUOTE(abis @ 8 Oct 2010, 12:58 PM) *
Eu sunt convins ca nu ar pierde. Daca este suspendat pentru cine stie ce motiv aberant, cum a fost asta cu pensiile, va avea ocazia cea mai buna de a se relansa.

Eu cred ca va pierde deoarce in acest moment Basescu reprezinta in mintea "poporului" politicianul rau care vrea sa le taie salariile, pensiile, care vrea sa reduca posturile pentru bugetari, sa reformeze tara, etc. Cei care ies in strada, sau sunt scosi in strada, au un "dusman" comun, Basescu, televiziunile, ziarele, mogulii si partidele s-au mobilizat sa-l prezinte in aceasta imagine, de dictator, iar in cazul in care apare suspendarea "poporul" o sa voteze pentru crezand ca o sa o duca mai bine cu ceilalti. Singura sansa a lui Basescu in acest moment este revenirea economiei, noi investitii, locuri de munca iar daca trece criza din ianuarie 2010 sa insiste ca guvernul sa le dea oamenilor ceva din ce le-a luat.
Johann_Moritz
Nu vreau sa fac cine stie ce teorie pe aici, dar e o diferenta intre cel care face istorie, pt. ca se intampla ca istoria sa ii fie prielnica si cel ce vrea cu tot inadinsul sa faca istorie. E si mai rau cand cel din a doua categorie e un limitat, asa cum e stim noi cine. Poate mai revin la chestia asta.
Marduk
QUOTE(kumarbi @ 8 Oct 2010, 03:50 PM) *
QUOTE
..... dar e o diferenta intre cel care face istorie, pt. ca se intampla ca istoria sa ii fie prielnica si cel ce vrea cu tot inadinsul sa faca istorie

daca afirmatia ta ar fi corecta si reala atunci nu ar fi existat atatia eroi, nu ca Basescu ar fi un erou, dar cum adica sa le fie prielinca istoria? toti si cei care fac istorie chiar daca istoria nu le este prielnica sunt de admirat, chiar de sprijinit daca au dreptate in ceea ce intreprind.
QUOTE
E si mai rau cand cel din a doua categorie e un limitat, asa cum e stim noi cine.

sigur nu este de nivelul lui Plesu, Liiceanu or Djuvara, dar are totusi stilul sau, daca te referi la Basescu, limitat sau nu pare, pentru mine cel putin, ca si-a dorit sa fac o schimbare in politica romaneasca. Nu stiu daca a reusit dar dupa cum se comporta unii boieri pare ca i-a deranjat teribil de vreme ce vor sa-l mazileasca cu orice pret. Pe vremuri ar fi plati bani turcilor sa-i ia capul, azi poate or sa se roage de rusi sau ucraineeni si ori cat ar vrea boierii astia sa se dea drept salvatorii tarii, pentru mine tot niste lepadaturi raman.
March
QUOTE(Marduk @ 8 Oct 2010, 01:59 PM) *
Singura sansa a lui Basescu in acest moment este revenirea economiei, noi investitii, locuri de munca iar daca trece criza din ianuarie 2010 sa insiste ca guvernul sa le dea oamenilor ceva din ce le-a luat.

Pai pana acuma guvernul a tot luat la ordinele lui ! devil.gif Sansa noastra e departe ! Dupa ce vor pleca Basescu si toata sleahta lui !

@ Marduck,
Esti singurul de aici care nu ai zis vreodata un cuvant critic la adresa "Jupanului". Desigur ma refer la simpatizantii lui.
Marduk
QUOTE(March @ 8 Oct 2010, 07:45 PM) *
Esti singurul de aici care nu ai zis vreodata un cuvant critic la adresa "Jupanului".

Mai cauta, eu cred ca am facut ceva mai mult decat atat, m-am legat de fica sa EBA si de intentia ei de a deveni europarlamentar.
Johann_Moritz
marduk,eu nu ma indoiesc ca Basescu ar vrea sa lase Romania intr-o stare mai buna decat cea in care a gasit-o. Dar, eu nu cred ca va reusi. Iar criza e doar partial vinovata de asta. In primul rand, problema e la el. Si am sa iau pe rand motivele pt.care eu nu cred ca Basescu poate sa face ceva bun in Romania.
1. Basescu nu stie exact unde vrea sa ajunga. El vrea un stat functional, dar nu intelege ce e alea institutii. E incapabil sa inteleaga ca o institutie trebuie sa functioneze independent de persoanele care o populeaza, ca buna ei functionare depinde de cadrul social, politic si legal, nu de cine e in fruntea ei. Priveste institutiile ca pe nistre prelungiri ale sefilor lor, de unde si personalizarea excesiva nu doar a luptei politice dar si a relatiilor institutionale. Personalizarea asta excesiva a relatiilor institutionale nu foloseste la mai nimic,duce doar la paralizie functionala si la sporirea prilejurilor de conflict. Are o atitudine de sorginte fascista fata de Parlament, o chestie care incurca si pe care vrea sa o reformeze nu populand-o cu politicieni mai buni, ci reducand-o numeric si punand-o sub control. E incapabil sa inteleaga notiunea de societate civila, pt. ca la baza ei se afla compromisul si dialogul, pe care el, ca un bun fascist, le confunda cu emascularea. Are o prea mare incredere in structurile militarizate, fiindca structurile ierarhizate, bazate pe disciplina, comanda si ascultare le poate intelege si, mai rau decat atat, asa concepe el buna functionare: ciocu mic si executarea. In general, e cam strain de notiunea de stat de drept, adica exact chestia aia care isi inchipuie ca ar reprezenta destinatia marsului sau istoric. Are unele idei, dar o imagine clara, nu. Balbaielile lui de-a lungul timpului, nu sunt simple manevre politicianiste. Fiind orb cu privire la viitor, e incapabil sa isi asume obiective pe termen lung, de unde si obiceiul de a-si modifica obiectivele in functie de crize sau impedimente punctuale, intamplatoare, batutul pasului pe loc si invartitul in jurul cozii. Daca nu stii unde sa ajungi, nu ai cum sa ajungi acolo. Deviza lui in lupta nu e "sa facem o Romanie...", ci "sa scapam de...", pt. ca, repet, personalizeaza totul. Reforma nu inseamna sa scapi de Nastase, de Iliescu, de Voiculescu, de Vantu etc. Reforma inseamna sa creezi ceva. Voi v-ati prins ce vrea sa faca?
2. E incapabil sa isi aleaga mijloacele potrivite pentru a-si atinge obiectivele, atatea cate are. Nu poti reforma Romania cu un partid ca PDLul. Nu poti combate criza cu un Guvern ca asta. Nu poti crea statul de drept, prin manevre de culise, inconjurat de servicii secrete si promovand obedienta in dauna competentei sau autismul in dauna dialogului si a compromisului. Nu poti vorbi de reforma morala, cand o pui pe Udrea in Guvern, iar pe EBA o trimiti la Bruxelles. Nu poti reforma Romania umpland administratia de lingai de partid. Problema mijloacelor, e in buna parte rezultatul lipsei obiectivelor pe termen lung, pentru ca mijloacele ti le alegi in functie de obiective, dar si al limitelor sale intelectuale. Faptul ca, prins in lupta cea mare, a amanat reforma PDLului doar pt. a nu da satisfactie opozantilor politici sau pt. a nu-si slabi pozitia in fata acestora, l-a impins si mai mult in situatia de a nu avea la indemana mijloacele necesare pt. a reforma Romania. Acum ii "reformeaza" casapindu-i pe cei ce il contrazic. PDLul nu va putea face niciun bine Romaniei: sunt prea ticalosi si, mai rau decat atat, prea prosti.
3. Basescu are obiceiul de a amana implementarea obiectivelor pe termen lung, pana la atingerea unei pozitii de putere care i-ar permite sa le puna in practica fara nicio impotrivire. Ii e usor sa faca asta, pt. ca, asa cum spuneam nu prea are astfel de obiective. Si ca sa nu se vada ca, de fapt, nu stie ce face... omul face! Face chestii! Asta e motivul razboiului de 6 ani (probabil 10). Ceea ce nu intelege el e ca un tip inteligent si hotarat isi va atinge obiectivele in ciuda opozitiei, uneori cointeresand-o,dar nu amanand atacarea obiectivelor propriu-zise pana la intarirea propriei pozitii. De fapt,asa cum am tot spus, in cazul lui Basescu situatia e si mai tragica: el nu a amanat obiectivele pt. mai tarziu; el a amanat pt. mai tarziu stabilirea lor. Ma rog, poti face si asta, adica sa amani atacarea obiectivelor vitale, dar in cazul asta trebuie sa te asiguri ca vei putea ajunge in pozitia de putere in timp util. Pe Basescu calculul l-a depasit, intrucat omul crede in mod sincer ca el are trei perechi de coaie, iar ceilalti sunt niste nevolnici. Poate ca sunt nevolnici, dar sunt multi. In loc sa ii distruga, in 6 ani a reusit doar sa ii antagonizeze in asemenea masura incat obisnuitele harjoneli politice s-au transformat intr-un razboi total, in care victimele colaterale, noi, au cea mai crunta soarta. Iar aici cred ca o vina importanta o au si cei cativa intelectuali din jurul lui, care au promovat acest razboi total si l-au ajutat sa isi demonizeze adversarii in asemenea masura incat dialogul sa devina nu imposibil ci chiar inacceptabil, o adevarata tradare la adresa viitorului, si ei victime ale propriilor frustrari de a fi ratat prilejul confruntarii cu diavolul acum 20, 30 sau 40 de ani (de fapt, au tacut sub plapuma, dar asta e alta poveste). In 6 ani nu a reusit sa isi distruga inamicii, dar a reusit sa iroseasca complet timpul. Cred ca genul sau de strategie s-ar putea numi pax Basesciana: va fi pace si armonie, va curge lapte si miere, dar mai intai trebuie sa ii snopesc pe toti. Problema e ca nu imi aduce aminte de vreun imparat roman dintre cei cu bun renume, ci mai degraba de Napoleon al III-lea, unul dintre cei mai cunoscuti pompieri piromani ai istoriei. Are un talent incredibil in a declansa crize de pe urma carora sa nu castige mai nimic. Norocul lui si nenorocul nostru e ca printre politicienii romani nu se va gasi niciun Bismarck, care sa il puna la colt.
4. Nu asculta de nimeni. Mai exact, nu asculta sfaturile rationale. Aici nu are rost sa detaliez. Boc premier si ceea ce spunea Plesu despre colaboratorii-ordonante, sunt argumente suficiente. Degeaba s-a inconjurat de oameni extraordinar de inteligenti. Nu ii ia in seama decat atunci cand ii convine.
In mare,astea ar fi motivele pt. care nu cred ca Basescu va face ceva. Nu poate din cauza de neputinte proprii. Si sa nu mi-o luati in nume de rau daca va spun ca numai niste naivi (asa cum am fost si eu) si-ar putea inchipui ca un om atat de limitat precum asta ar putea face ceva bun. In final, toata polologhia mea poate fi rezumata simplu: nu poti face ceea ce nu intelegi. Iar el nu intelege mare lucru. El pricepe foarte bine politica de Dambovita si din cauza asta ii domina pe toti.Dar,tocmai pt. ca nu poate depasi personal stadiul asta,nu ne poate ajuta pe noi sa il depasim. Este cel mai dambovitean sef de stat pe care la-m avut vreodata in istorie. Celebra afirmatie "presedintele pt. alte coordonate istorice" este de o ironie infioratoare prin lipsa ei de adevar.

Mama cat am scris!
March
@ Kumarbi,
Individul nu merita sa faci atat efort !
Trebuia scurt zis : punctul 1/2/3/ : INCOMPETENT ! Alaturi de toata sleahta lui de la guvernare .

Marduk
QUOTE(kumarbi @ 8 Oct 2010, 11:43 PM) *

"eu nu ma indoiesc ca Basescu ar vrea sa lase Romania intr-o stare mai buna decat cea in care a gasit-o."
Nici eu nu ma indoiesc de acest lucru mai rau eu zic ca de fapt Basescu si-a dorit asta dar nu i-a reusit, motivele le voi comenta in functie de argumentele tale.

"Iar criza e doar partial vinovata de asta."
daca nu era criza nu apareau aceste diminuari salariale si de personal, nu existau nemultumiri, iar lupta se ducea mai departe intre profitorii "revolutiei" si Basescu in rolul reformatorului.

"In primul rand, problema e la el."
De ce toata lumea sau aproape toata lumea, crede ca Basescu este de vina in tot ce se intampla in aceasta tara? Poate Basescu conform constitutiei sa fie un dictator, poate Basescu sa ia decizii pentru primarele din Cucuieti din Deal? poate Basescu sa decida de unul singur in CSAT ce si cum? in Romania avem o constitutie, asa cum este buna, rea, a considera ca vina apartine unui singur "nebun" este o tragedie, a nu vedea ce este rau in noi judecandu-i pe ceilalti este o lipsa de bun simt, care dovedeste ca suntem captivi ai unor mentalitati specifice acestei natii. Ar trebui sa ne aducem aminte ca si pe vremea lui Ceausescu exista o conducere colectiva, iar ultima sedinta a CPEX ne-a aratat ce fel de indivizi conduceau aceasta tara atunci, de ce nu ar fi la fel si azi?

"1. Basescu nu stie exact unde vrea sa ajunga. El vrea un stat functional, dar nu intelege ce e alea institutii. E incapabil sa inteleaga ca o institutie trebuie sa functioneze independent de persoanele care o populeaza, ca buna ei functionare depinde de cadrul social, politic si legal, nu de cine e in fruntea ei."
Eu nu cred ca este chiar atat de idiot. Nu ai dreptate cand spui ca buna functionare a unei institutii nu depinde de cine este seful acesteia. Problema e ca nu Basescu face numirile respective, are si el cateva posibilitati in a numii sefii unor institutii, dar restul sunt numiti politic, de catre partide. De aceea la fiecare schimbare de guvern apare si marea miscare de mazilire, or asta ar trebui sa dispara, posturile de conducere ar trebui sa se adjudece prin concurs, dar sa fie concurs, nu aranjament dambovitean care nu cred ca mai este controlat de Basescu ci de noi romanii care activam in acele institutii.

"Priveste institutiile ca pe nistre prelungiri ale sefilor lor, de unde si personalizarea excesiva nu doar a luptei politice dar si a relatiilor institutionale. Personalizarea asta excesiva a relatiilor institutionale nu foloseste la mai nimic,duce doar la paralizie functionala si la sporirea prilejurilor de conflict."
Pai nu este asa, cum sa le priveasca daca nu prin activitatea sefilor acelor institutii, cine decide cum sa actioneze un judecator, doctor, profesor, politist, etc. conform cadrului legal, Basescu? sau seful institutiei respective? Eu cred ca s-a creat, daca nu cumva s-a perpetuat, o retea de lachei ai politicului care sunt gata sa linga picioarele stapanului pentru un scaun de sef si nu sunt in stare sa-si sustina un punct de vedere de frica sa nu-si piarda postul si mai ales ca nu-i duce capul. Institutia demisiei este ceva care mirosae urat si creaza spaime, cosmaruri, dependente, celor care nu stiu sa faca nimic altceva decat sa fie sefi. Trebuie sa intelegem ca un sef este un om care isi asuma responsabilitatea actiunilor sale, care se sprijina pe colectivul sau si care ia decizii pentru preintampinarea unor evenimente nu este pus acolo sa ia masuri dupa ce acestea s-au intamplat.

"Are o atitudine de sorginte fascista fata de Parlament, o chestie care incurca si pe care vrea sa o reformeze nu populand-o cu politicieni mai buni, ci reducand-o numeric si punand-o sub control."
Daca Basescu este fascist atunci eurodeputatii CVT si Becali ce naiba sunt, calugarii neamului romanesc? De unde sa ia politicieni mai buni? din Germania, Franta, Olanda, unde se gasesc acesti politicieni buni? Uita-te la baietii aia scoliti prin UE sau USA care vor sa faca ceva cum sunt marginalizati, trimisi sa faca cine stie ce proiecte pe aiurea doar sa nu acceada la putere, sa nu inceapa sa schimbe cate ceva care ar dauna intereselor de clan dar care ar imbunatatii viata multor altora. Faptul ca vrea sa-i mai reduca este foarte bine, sunt prea multi prosti in parlamentul acestei tari iar romanii au votat pentru reducerea acestora asta inseamna ca si romanii sunt fascisti?

"E incapabil sa inteleaga notiunea de societate civila, pt. ca la baza ei se afla compromisul si dialogul, pe care el, ca un bun fascist, le confunda cu emascularea."
Romanul in general nu intelege notiunea de societate civila, comunitate, compromisul, dialogul, intr-o tara in care ti se da in cap sau esti injunghiat pentru ca atragi atentia unuia care arunca un pachet de tigari pe jos, cred ca Basescu stie mult mai multe despre aceasta societate decat un roman obisnuit. Eu nu vad la Basescu fascism si emasculare, la Becali, CVT, da astia sunt fascisti adevarati, emasculare pot spune ca se vede de la o posta la Voiculescu, Tariceanu, Patriciu, etc.

"Are o prea mare incredere in structurile militarizate, fiindca structurile ierarhizate, bazate pe disciplina, comanda si ascultare le poate intelege si, mai rau decat atat, asa concepe el buna functionare: ciocu mic si executarea."
Basescu are o singura trasatura pe care nu si-o poate reprima, care vine din scolile prin care a trecut, prin exemplul pe care l-a avut in familie si prin activitatea pe care a depus-o ca si comandant de nava, este militaros, are atitudinea unui capitan de nava care stie ca daca nu exista disciplina si organizare pe nava lui s-ar putea sa nu mai vada portul niciodata. Eu nu gasesc nimic rau in asta, poate sa-i reprosez un pic duritatea dar si acolo pare ca este mai mult cu gura decat cu fapta. Un comandant de nava nu poate sa se rupa de echipaj, in fond pe echipaj se bazeaza. As putea spune ca din nefericire actualul echipaj a lui Basescu este indisciplinat si nu doreste cu nici un chip sa se organizeze, crezand ca disciplina si organizare sunt impuse dupa bunul plac al comandantului si nu neaparat necesare supravietuirii.

"In general, e cam strain de notiunea de stat de drept, adica exact chestia aia care isi inchipuie ca ar reprezenta destinatia marsului sau istoric. Are unele idei, dar o imagine clara, nu."
Pe unde l-am vazut, pe la tembelizor, l-am vazut facand apel la constitutie, acuma or constitutia este proasta si permite unui presedinte sa faca ce vrea in tara asta, or Basescu este atat de diabolic incat stie sa interpreteze in favoarea sa orice articol din constitutie. Acest mars istoric de care vorbesti nu este din nefericire doar marsul sau, este si marsul nostru ca natiune. Romania, cetatenii sai, si-au asumat niste raspunderi in momentul aderari la UE si NATO. Primele decizii in acest sens nu lea luat Basescu ci au inceput pe vremea altor presedinti. Poate ca Basescu nici nu vrea in NATO, poate vrea sa aduca acasa soldatii romani care mor aiurea pentru o cauza care ar parea ca nu ne afecteaza, dar respecta o decizie si este foarte important sa ne mentinem verticalitatea, sa incepem macar acum sa intelegem ca a-ti respecta cuvantul dat este un mod onorabil de a arata ce fel de om esti, iar dac sti ca nu te poti tine de cuvant nu ti-l dai.

"Balbaielile lui de-a lungul timpului, nu sunt simple manevre politicianiste."
Nu vreau sa-i caut zcuze dar toti politicienii au parte de balbaieli, chiar si cei mai mari dintre ei, diferenta este ca marii politicieni au avut foarte buni consilieri care fie si-au dat demisia atunci cand au constatat ca nu se pot face utili iar dupa demisie nu au inceput sa scoata la suprafata noroiul in care s-au balacit impreuna, fie au stiut sa faca in asa fel incat sa duca lucrurile acolo unde trebuie. Cronicile turcesti spun ca sultanul avea putere absoluta dar ca multe din deciziile sale erau luate la Topkapi.

"Daca nu stii unde sa ajungi, nu ai cum sa ajungi acolo."
rofl.gif Tocmai la un marinar te-ai gasit sa-i zici ca nu stie unde sa ajunga? ar sti sigur unde sa ajunga dar nu-l ajuta echipajul care este prea preocupat sa stranga bogatiile risipite in aceasta mare numita Romania, are marinari prea lacomi capitanul, care au teluri prea mari care vor sa fie precum altii dar corabia e prea mica ca sa-i incapa pe toti.

Deviza lui in lupta nu e "sa facem o Romanie...", ci "sa scapam de...", pt. ca, repet, personalizeaza totul. Reforma nu inseamna sa scapi de Nastase, de Iliescu, de Voiculescu, de Vantu etc. Reforma inseamna sa creezi ceva. Voi v-ati prins ce vrea sa faca?"
Atata vreme cat acesti boieri isi inchipuie ca pot sa schimbe democratia asa cum vor ei, eu il sustin pe Basescu in aceasta lupta. Democratia, legile, marile afaceri de interes national, nu se pot face doar tinand cont de interesul unor magnati ci de interesul intregului popor. Bogatia unui popor nu se masoara in iahturile, vilele sau masinile celor bogati ci in dezvoltarea industriala, economica, educational, spirituala a poporului respectiv, sa facem mai intai drumuri si pe urma sa mergem cu Rolsurile pe ele, nu invers.

"2. E incapabil sa isi aleaga mijloacele potrivite pentru a-si atinge obiectivele, atatea cate are. Nu poti reforma Romania cu un partid ca PDLul. Nu poti combate criza cu un Guvern ca asta. Nu poti crea statul de drept, prin manevre de culise, inconjurat de servicii secrete si promovand obedienta in dauna competentei sau autismul in dauna dialogului si a compromisului."
Daca el e incapabil sa-si gaseasca acele mijloace de ce nu le gasesc ceilalti din partidele care fac politica in aceasta tara? n-am auzit nici un presedinte de partid din opozitie care sa iasa de la Cotroceni si sa zica i-am recomandat domnului presedinte urmatoare solutie care ar duce la ..... iar dumnealui a refuzat-o il facem raspunzator pentru cele ce se vor intampla....... N-am auzit asta pentru ca si ei sunt obedienti in fata oricarui presedinte care are acces la dosare iar politicienii se stiu cu musca pe caciula si de asta fac lucrurile doar cu jumatati de masura pentru ca le este frica de averile stranse prin "munca cinstita". Da ai dreptate obedienta este o stare normala in Romania si va fi asa pana cand vom termina cu procesele celor care au furat pentru asi construi averile, cata vreme vor exista aceste dosare va exista obedienta indiferent de cine va fi presedinte, premier, ministru, secretar de stat, director, etc. Este obedienta naturala a romanului sluga, fata de cel de desupra lui, de la operatorul ecologic (maturator) la deputat sau senator toti depindem unii de altii din cauza compromisului pe care suntem dispusi sa-l facem pentru o damigeana de palinca si o sacosa de carnati. Astia suntem sa "nu o mai dam pe dupa cires" vorba unui mare contemporan.

"Nu poti vorbi de reforma morala, cand o pui pe Udrea in Guvern, iar pe EBA o trimiti la Bruxelles. Nu poti reforma Romania umpland administratia de lingai de partid."
Cine a facut toate astea, Basescu? pe zi ce trece incep sa-l detest pe acest Basescu, el pare a fi atotfacatorul, atotstiutorul, un dictator nemernic care vrea sa-i puna pe toti acolo unde crede el ca-si au locul. Cat despre femeile din politica romaneasca nu pot sa zic decat ca suntem un popor de misogini, dar asa suntem educati, culmea chiar de catre mamele noastre. LINGAII astia sunt de fapt mai rai decat cel mai mare dictator, ei sunt de fapt creatorii dictaturilor si ai dictatorilor.

"3. Basescu are obiceiul de a amana implementarea obiectivelor pe termen lung, pana la atingerea unei pozitii de putere care i-ar permite sa le puna in practica fara nicio impotrivire."
Eu cred ca nu el le amana ci cei care nu au interesul ca aceste obiective sa fie aplicate.

"In 6 ani nu a reusit sa isi distruga inamicii, dar a reusit sa iroseasca complet timpul. Cred ca genul sau de strategie s-ar putea numi pax Basesciana: va fi pace si armonie, va curge lapte si miere, dar mai intai trebuie sa ii snopesc pe toti."
Ceilati au reusit mai mult? in locul acestei "pax Basasciana" am fi putut avea o "pax Nastasiana" sau "pax Patriciana" etc. eu prefer sa stiu, sa sper, ca exista cineva care nu-i lasa pe "boieri" sa faca jocurile asa cum cred ei de cuvinta, nu cum ar fi normal in democratie.

Norocul lui si nenorocul nostru e ca printre politicienii romani nu se va gasi niciun Bismarck, care sa il puna la colt."
Aici nu te pot contrazice, ai perfecta dreptate, nu exista politician roman la aceasta ora care sa-l puna la punct pe Basescu, poate doar poporul sa-i hotarasca soarta daca pardidele si parlamentarii decid de comun acord sa-l suspende iar suspendarea lui Basescu nu ar fi din motive ideologice, politice sau practici democratice ci pur si simplu de natura sociala, poporul a simtit ce inseamna sa traiasca bine, a vazut ca se poate si altfel cu alte cuvinte eu cred ca poporul l-a pus acolo unde este si tot poporul are sanse sa-l dea jos.

"4. Nu asculta de nimeni. Mai exact, nu asculta sfaturile rationale. Aici nu are rost sa detaliez. Boc premier si ceea ce spunea Plesu despre colaboratorii-ordonante, sunt argumente suficiente. Degeaba s-a inconjurat de oameni extraordinar de inteligenti. Nu ii ia in seama decat atunci cand ii convine."
Trebuie sa fi si bun sa te ia in seama Basescu sau cel putin sa-i para rau ca nu te-a ascultat, sunt putini oameni care au reusit asta. Plesu e prea boem pentru viata cazona de la Cotroceni si-a dat seama de asta si a plecat. Boc si altii ca el il respecta pe Basescu pentru ca au ajuns ceea ce sunt iar pentru asta sunt catalogati drept lingai, pana la urma un respect prea mare poate fi catalogat astfel. Totusi care sunt oamenii inteligenti din jurul lui Basescu? Greii din PDL au preferat sa nu fie in preajma sa, au lasat totul pe mana sa, poate din dorinta de a nu pierde capital politic or poate din alte interese care imi scapa.

In mare,astea ar fi motivele pt. care nu cred ca Basescu va face ceva. Nu poate din cauza de neputinte proprii."
Neputinta lui este si neputinta noastra, nu degeaba se spune ca orice natiune isi are conducatorii pe care ii merita. Basescu nu a avut si nici nu cred ca va avea un contracandidat care sa-l reduca la tacere. Toti au preferat sa-l lase sa se consume, sa se uzeze politic, far a avea o platforma clara prin care sa asigure romanii ca pot ajunge in acelasi loc dar pe alta cale, fara o unitate de opinii, dovedind in schimb o preocupare morbida pentru distrugerea fizica a lui Basescu si a tot ce este legat de numele sau.
March
QUOTE(Marduk @ 9 Oct 2010, 02:27 PM) *
Un comandant de nava nu poate sa se rupa de echipaj, in fond pe echipaj se bazeaza. As putea spune ca din nefericire actualul echipaj a lui Basescu este indisciplinat si nu doreste cu nici un chip sa se organizeze, crezand ca disciplina si organizare sunt impuse dupa bunul plac al comandantului si nu neaparat necesare supravietuirii.


Asta n-a priceput nici el , dar nici tu. RO nu este butoiul ala de petrol cu nume de petrolier pe care a stat cativa ani comandant. Presedintia este o palarie prea mare pentru chelia lui de skipper ! Clasa politica nu este echipajul unui vapor care sa faca drepti la ce zice si ce face comandantul sau.
March
QUOTE(Marduk @ 9 Oct 2010, 02:27 PM) *
"Nu poti vorbi de reforma morala, cand o pui pe Udrea in Guvern, iar pe EBA o trimiti la Bruxelles. Nu poti reforma Romania umpland administratia de lingai de partid."
Cine a facut toate astea, Basescu?


Nu . Papa de la Roma le-a impins p-astea in fata ! rofl.gif Mai... tu nu ne confunda cu aplaudacii pedelicii ! jamie.gif Ca pana si astia pricep misculatiunile , dar fac ciocu' mic din cauza de .... so pe ei.... adica DNA !
Marduk
QUOTE(March @ 9 Oct 2010, 02:37 PM) *
Clasa politica nu este echipajul unui vapor care sa faca drepti la ce zice si ce face comandantul sau.

Din pacate, ar trebui macar sa inteleaga ce este o echipa si in ce consta miza unui meci.

QUOTE(March @ 9 Oct 2010, 02:42 PM) *
.....Mai... tu nu ne confunda cu aplaudacii pedelicii ! Ca pana si astia pricep misculatiunile , dar fac ciocu' mic din cauza de .... so pe ei.... adica DNA!

Nici ceilalti care sunt haidamacii PSD-ului, PC-ului, PNL-ului, etc. nu au ciocul prea mare tot din aceiasi cauza, asa ca tot e bine ca e unul pe care sa-l stie de frica daca de legile tarii nu le este frica, desi nu ar trebui sa fie asa.
March
Aoileuuu ! Basea a invitat la masa "Trilaterala" adica ceva din "Bilderberg" !

@ Marduck, ce faci ? Taci chitic ? tongue.gif
Marduk
March romanul zice ca daca vrei sa treci puntea trebuie sa te faci frate si cu dracu, acum ce sa-ti zic, repet daca le iese pana in Ianuarie- Martie PDL-istii vor avea parte de o mare victorie, care sigur se va repercuta electoral, fata de PSD-isti care prin invitatia adresata sindicalistilor, care imi aduge aminte de UGSR si-au aratat clar dorinta de a acapara intreaga putere din aceasta tara, de la muncitor, sindicalist, ziarist, pana la senat, de aici si pana la partidul unic nu mai este decat un pas. Sa speram ca romanii s-au mai destptat intre timp si la urmatoarele alegeri vor vota cu "Alba ca Zapada".
March
QUOTE(Marduk @ 17 Oct 2010, 10:26 AM) *
repet daca le iese pana in Ianuarie- Martie PDL-istii vor avea parte de o mare victorie, care sigur se va repercuta electoral,

Vorbesti la fel ca Boc ! Pentru auzul tau numai. Pentru ca nici prostimea nu ma crede o iota. Basea zicea de acum cateva luni ca am iesit din criza ! Acum vin/vii cu bazagoniile ca vom iesi in ianuarie !
Uite citeste ce recunoaste chiar pupincuristul ziar cotrocenist :

FMI: În 2011, România va avea cea mai slaba creştere economică din Europa Centrală şi de Est
Marduk
QUOTE(March @ 17 Oct 2010, 12:18 PM) *
Acum vin/vii cu bazagoniile ca vom iesi in ianuarie !

daca le iese pana in Ianuarie- Martie PDL-istii..............
ce e greu de inteles, s-ar putea sa nu le iasa si atunci ii vom primi cu tobe si tambale pe PSD-isti care vor lupta din greu sa "refaca tara pustiita" rofl.gif
March
Cand e vorba de stenograme in care apare el , ar fi in stare sa si inchida un post tv ( cu ajutorul slugilor lui din CNA conduse de una Narcisa Iorga )
March
Din ciclul : " Am ajuns sa inotam in mocirla " !

Deoarece a ajuns sub 10% incredere, dar si pentru a divaga atentia romanilor de la catastrofa economica in care se afla Romania, presedintele Traian Basescu isi va continua programul de arestari, de fabricari dosare si de intocmit stenograme, sustine presedintele Grupului de Investigatii Politice, Mugur Ciuvica, citat de Inpolitics.

“Cercetarea lui Mircea Sandu, o perdea de fum”
“Pe masura ce se apropie alegerile din 2012, metodele de lucru ale presedintelui Traian Basescu vor fi din ce in ce mai prezente. Sunt ferm convins ca vor continua arestarile abuzive, arestari care nu vor fi urmate de nicio consecinta legala. Totodata, vor fi fabricate noi doasare si intocmite noi stenograme. Asta este modul in care presedintele Traian Basescu stie sa lucreze. A ajuns la mai putin de 10% incredere iar Romania se zbate intr-o catastrofa economica. Singur mod in care Basescu crede ca se poate relansa politic este sa-i traga dupa el in groapa pe toti rivalii sai, fie ca sunt politicieni, fie ca sunt afaceristi. Astazi, de exemplu, vad ca DNA s-a apucat sa-l cerceteze pe Mircea Sandu. Asta e o noua perdea de fum menita sa divagheze atentia romanilor de la ceea ce chiar conteaza: dezastrul economic al tarii”, declara Mugur Ciuvica.
Marduk
QUOTE(March @ 29 Oct 2010, 03:42 PM) *
Mugur Ciuvica, citat de Inpolitics.
“.....Sunt ferm convins ca vor continua arestarile abuzive, arestari care nu vor fi urmate de nicio consecinta legala."

Citind aceste afirmatii ai tinde sa crezi ca Ciuvica chiar este deranjat de toate acele dosare care zac prin tribunale, care se refera la nume mari din politica romaneasca si care nu sunt duse la sfarsit, adica la condamnarea sau achitarea persoanelor respective. Dar in opinia mea nu este asa, aceste afirmatii nu fac decat sa manipuleze, sa atarga atentia a ceea ce s-ar putea intampla desi nimeni nu stie ce si cum, dar e bine de tras un semnal de alarma cata vreme ii are in vizor pe Basescu si guvernul sau.

"Astazi, de exemplu, vad ca DNA s-a apucat sa-l cerceteze pe Mircea Sandu. Asta e o noua perdea de fum menita sa divagheze atentia romanilor de la ceea ce chiar conteaza: dezastrul economic al tarii”

Ce treaba are Mircea Sandu, fotbalul romanesc, cercetarea DNA cu "dezastrul economic al tarii"? ce vrea domnul Ciuvica sa impuste doi iepuri dintr-o lovitura? adica atrage atentia despre situatia din fotbalul romanesc, cercetarea DNA care s-a autosesizat (are acest drept) dezastrul economic al tarii, prin ricoseu ajunge la Basescu, tinta initiala a domnului Ciuvica. Curat murdar nene Ciuvica, lipsa de profesionalism, nu stiu cine te-a scolit sau cine te-a inrait dar eu chiar nu vad legatura intre aceasta "perdea de fum", Basescu si "dezastrul economic al tarii". Poate mi-a intrat prea mult fum in ochi de la perdeaua de fum.

March
Critica si morala propagandistului de partid laugh.gif
Hai sa-ti spun ultima stire de pe "surse" : cica Basea la terminarea mandatului aici va candida in Respublika Maldova. Si ii va chema acolo sub arme si pe toti iubitorii lui de aici. tongue.gif Astfel ca avand imunitate in continuare , de data asta si ca sef strain, va da cu tifla DNA-ului si noului presedinte al acestei institutii ( pen'ca Morar o sa dea fuguta dupa stapanul lui acolo ).

Zdrastvuite ! laugh.gif
Marduk
QUOTE(March @ 29 Oct 2010, 04:19 PM) *
Hai sa-ti spun ultima stire de pe "surse" : cica Basea la terminarea mandatului aici va candida in Respublika Maldova.

Poate ca pana atunci cele doua parlamente si poapoare vor decide sa accepte candidatura unui roman pentru ambele functii, cea de presedinte al Moldovei si de presedinte al Romaniei, nu ar fi prima oara, am mai reusit odata schema asta, mai sti poat iese si de data asta.
thumb_yello.gif Nazdrovie stara huie.
Johann_Moritz
auzii ca Ceausescu ar fi fost tare ca presedinte, daca ar fi picat dupa primii 10 ani. Bah, Patapievici, Liicene, Tismaneanule, auzirati bah? Ia, rescrieti tot ce ati scris pana acum.
March
QUOTE(kumarbi @ 5 Nov 2010, 12:48 AM) *
auzii ca Ceausescu ar fi fost tare ca presedinte, daca ar fi picat dupa primii 10 ani. Bah, Patapievici, Liicene, Tismaneanule, auzira-ti bah? Ia, rescrieti tot ce ati scris pana acum.

Trebuia sa adaugi Abis & Co !!
March
Basea ataca cu furie Curtea Constitutionala ! Pentru ca nu i-a satisfacut poftele !

Toti sunt vinovati de dezastrul in care se gaseste tara, numai el nu ! devil.gif

Si iata o alta realizarea a regimului lui Basescu :

Franţa şi Olanda se vor opune aderării României la Schengen


Marduk
QUOTE(kumarbi @ 4 Nov 2010, 10:48 PM) *
auzii ca Ceausescu ar fi fost tare ca presedinte, daca ar fi picat dupa primii 10 ani.

este oarece adevar in afirmatia asta. Ceausescu a avut anii lui de glorie dupa moartea lui Dej si dupa revolutia din Cehoslovacia, era pe cai mari atunci, dar s-a inecat ca olteanul la mal. thumb_yello.gif

QUOTE(March @ 11 Nov 2010, 04:17 PM) *
Franţa şi Olanda se vor opune aderării României la Schengen

Asa si tot Basescu e de vina pentru asta? Sau judecatorii, coruptia, conationalii nostri tigani sau politicienii care mai vor o revolutie ca sa dea jos prin forta un presedinte ales prin vot, unde mai pui ca nici nu se sfiesc sa faca astfel de afirmatii in public. Nu meritam sa aderam la Schengen, in opinia mea n-am meritat nici aderarea la UE, dar se pare ca au fost alte interese. Dar ai uitat sa spui ceva si de bulgari astia din ce cauza au fost refuzati? tot din cauza lui Basescu?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.