Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
goguta
QUOTE(Felina @ 12 Mar 2012, 12:27 PM) *
Il cred. Declaratia asta imi intareste convingerea ca e un om deosebit si ca nu am gresit cand l-am votat. Il cred ca vrea sa iasa din politica, s-a sacrificat suficient. biggrin.gif

Omul se referea ca-i este suficient cat a furat, n-ai inteles tu substratul, o sa le trebuiasca generatii intregi ca sa cheltuiasca tot ce a furat.
Si cand va face puscarie pentru tot raul facut tarii, te duci si tu cu el, tot din convingerea de care zici mai sus? biggrin.gif

Abis, Tariceanu e politician, acolo are un discurs politic. Romania are bani suficienti pentru marirea salariilor oricum te-ai uita la banii disponibili la buget.
Ce spui tu si altii sunt pareri personale, pe cifre e absurd sa spui ca nu ai bani.
E o problema intradevar cu banii imprumutati de Basescu, dar e cinic din partea ta sa spui ca trebuie tinute salariile jos pentru ca trebuie sa dam inapoi cu dobanda ce si-a bagat Basescu in conturi - zeci de miliarde de euro.
goguta
QUOTE(abis @ 12 Mar 2012, 12:26 PM) *
Iti reamintesc ca nu ai argumentat in niciun fel de ce cresterea salariilor bugetarilor duce la crestere economica. Eu zic ca nu duce (si nu doar eu)

Acum am citit link-ul ... Vai mama mea cat de penibil e ce spune omul ala acolo.
Incerc sa-mi temperez maxim lipsa mea de toleranta fata de prostie, dar e greu frate, sincer e greu.

Deci omul ala vorbeste doar din imaginatie acolo.
Ignora total realitatea in ce spune.
Salariile pot fi crescute, nu se doreste a fi crescute.
TOCMAI pentru ca "statul nu creaza valoare adugata doar o redistribuie". Mediul privat a creat suficienta valoare adaugata in 2011 incat statul acum poate s-o redistribuie in salarii sau in conturile private ale lui Basescu. Din motive electorale Basescu va fura mai putin anul asta, poate si din cauza ca a zis ca ii este "suficient".
Asta e ce ziceam eu pe aici ca economia are o tendinta implicita de crestere.
"Cresterea salariilor in sectorul public duce la cresterea consumului pentru acesti angajati dar il scade pentru restul economiei care trebuie sa plateasca pentru aceasta crestere. Astfel nu are cum sa duca la crestere economica."
Economia privata a platit deja pentru cresterile respective, de cinci ori mai mult decat este necesar!
Cum sa scada consumul in economia privata cand are bugetarul mai mult de cheltuit? Bugetarul creste consumul la stat? Ce vinde statul?
goguta
QUOTE(abis @ 12 Mar 2012, 12:26 PM) *
Iti reamintesc ca nu ai argumentat in niciun fel de ce cresterea salariilor bugetarilor duce la crestere economica. Eu zic ca nu duce (si nu doar eu)

Vrei opinii documentate si in deplina cunostinta de cauza, cauta oameni in pozitii care sa le ofere legitimitatea lucrului vorbit:
Florin Pogonaru - preşedinte al Asociaţiei Oamenilor de Afaceri din România.
goguta
cam asta ar fi tot ce e de zis: Basescu, presedintele lunatilor
Felina
QUOTE(goguta @ 12 Mar 2012, 10:48 AM) *
Omul se referea ca-i este suficient cat a furat, n-ai inteles tu substratul, o sa le trebuiasca generatii intregi ca sa cheltuiasca tot ce a furat.
Si cand va face puscarie pentru tot raul facut tarii, te duci si tu cu el, tot din convingerea de care zici mai sus? biggrin.gif



ma duc cu el smile.gif
garantez, pentru ca sunt convinsa ca nu va face puscarie 'pentru tot raul facut tarii'. pentru ca pe de o parte asa ceva nu se poate cuantifica, e de alta parte pentru ca daca ar exista legi care sa condamne un presedinte pentru aparente daune de imagine aduse statului, atunci toti presedintii ar face puscarie, iar in ultima instanta pentru ca personal nu il consider atat de vinovat incat sa merite sa faca puscarie, dimpotriva, cred ca binele pe care l-a facut romaniei e mult mai mare decat raul pe care i l-a facut. parerea mea.
March
QUOTE(Felina @ 12 Mar 2012, 04:17 PM) *
ma duc cu el smile.gif
garantez, pentru ca sunt convinsa ca nu va face puscarie 'pentru tot raul facut tarii'. pentru ca pe de o parte asa ceva nu se poate cuantifica,


Nu, da' o hotie cu vila aia care si-a dat-o singur se poate.Plus altele.
Asa ca pregateste-te sa te duci cu el. laugh.gif
Cucu Mucu
QUOTE(goguta @ 12 Mar 2012, 12:48 PM) *
Ce spui tu si altii sunt pareri personale, pe cifre e absurd sa spui ca nu ai bani.


Ti-am dat eu cifre, pe care vad ca le ignori, asa cum ai facut si cu explicatia salariilor. Nu-i problema, se intelege si din tacere cate ceva! jamie.gif
goguta
QUOTE(Cucu Mucu @ 12 Mar 2012, 02:34 PM) *
Ti-am dat eu cifre, pe care vad ca le ignori, asa cum ai facut si cu explicatia salariilor. Nu-i problema, se intelege si din tacere cate ceva! jamie.gif

Unde? Ai dat o chestie fara rost spusa de Deutche Bank, ti-am zis acolo, un truism.

P.S. Am gasit, iti scrisesem un reply dar l-am sters ... incerc si eu pe cat posibil sa aplic "if you can't say something nice, don't say nothing at all". Era ceva legat de faptul ca PIB 2011 nu este estimat cum incep cifrele tale ci concret pus la dispozitie de INS si apoi continuarea era sa fac misto asta, de faptul ca tu estimezi ... nu documentezi.
Cucu Mucu
QUOTE(goguta @ 12 Mar 2012, 01:42 PM) *
Vrei opinii documentate si in deplina cunostinta de cauza, cauta oameni in pozitii care sa le ofere legitimitatea lucrului vorbit:
Florin Pogonaru - preşedinte al Asociaţiei Oamenilor de Afaceri din România.


Unde scrie Florin ca sunt resurse ACUM pentru marirea salariilor bugetare?

Tie ti se pare normal ca doar bugetarii sa beneficieze de cresterea economica din 2011, care crestere e in mare parte artificiala, jonglata pe cursul slab de schimb al leului si pe raportul subunitar import/export si pe boomul agriculturii? De ce sa nu se scada CAS sau TVA, sa beneficieze si prostii care trudesc in privat?


Cucu Mucu
QUOTE(goguta @ 12 Mar 2012, 02:51 PM) *
Unde? Ai dat o chestie fara rost spusa de Deutche Bank, ti-am zis acolo, un truism.


Un post mai jos. ohyeah.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Felina @ 12 Mar 2012, 02:17 PM) *
ma duc cu el smile.gif


Felina, te lasi prea usor exploatata de escrocii sentimentali. Daca e sa faca puscarie nu va face pt raul facut tarii, eventual pentru mismasurile cu case, armament sau vapoare. rolleyes.gif
Cucu Mucu
QUOTE(goguta @ 12 Mar 2012, 02:51 PM) *
P.S. Am gasit, iti scrisesem un reply dar l-am sters ... incerc si eu pe cat posibil sa aplic "if you can't say something nice, don't say nothing at all". Era ceva legat de faptul ca PIB 2011 nu este estimat cum incep cifrele tale ci concret pus la dispozitie de INS si apoi continuarea era sa fac misto asta, de faptul ca tu estimezi ... nu documentezi.


roflmao.gif Hai, ma, ca bati campii rau de tot. PIB-ul 2011 ACUM este estimat la luna decembrie 2011, din cauza ca INS nu are toate datele finale. Daca nu stii sa citesti indicatori, mai bine taci. Iar cifra e corecta. PIB-ul ala este comunicat de INS pe 12 februarie 2012, dar formularea este "valoarea estimata". Mai citeste!


Poate fata mea de prost te-a derutat, dar de regula cand dau cifre eu ma bazez pe ceva. Tu?


Aaa, stii ce mai zicea Florin Pogonaru:

Florin Pogonaru, presedintele AOAR, a declarat ca mediul de afaceri critica faptul ca s-a decis marirea salariilor bugetarilor si nu reducerea CAS, conform NewsIn.

"FMI vrea sa asiguram un echilibru bugetar. Cum se asigura acel echilibru, acordand prioritate aducerii salariilor bugetarilor la nivelul de dinainte de reducere sau reducerii CAS-ului, aceasta este optiunea politicianului. Noi spunem ca este optiunea politicianului roman sa nu scada CAS-ul in momentul de fata si prefera sa cresca salariile bugetarilor. Iar FMI nu a spus: 'dati la bugetari banii inapoi'. Este o alegere politica, iar aceasta alegere ne deranjeaza", a spus Pogonaru.
goguta
QUOTE(Felina @ 12 Mar 2012, 02:17 PM) *
ma duc cu el smile.gif
garantez, pentru ca sunt convinsa ca nu va face puscarie 'pentru tot raul facut tarii'. pentru ca pe de o parte asa ceva nu se poate cuantifica, e de alta parte pentru ca daca ar exista legi care sa condamne un presedinte pentru aparente daune de imagine aduse statului, atunci toti presedintii ar face puscarie, iar in ultima instanta pentru ca personal nu il consider atat de vinovat incat sa merite sa faca puscarie, dimpotriva, cred ca binele pe care l-a facut romaniei e mult mai mare decat raul pe care i l-a facut. parerea mea.

Va face puscarie pentru ce se va putea dovedi ca a furat(daca a furat), nu pt. pareri despre raul facut tarii.
Oricum, ti-aduc eu chiftele, asa ca stai linistita, si tigari ca cica sunt valuta forte acolo. wink.gif

QUOTE(Cucu Mucu @ 12 Mar 2012, 02:57 PM) *

P.S. Am gasit, iti scrisesem un reply dar l-am sters ... incerc si eu pe cat posibil sa aplic "if you can't say something nice, don't say nothing at all". Era ceva legat de faptul ca PIB 2011 nu este estimat cum incep cifrele tale ci concret pus la dispozitie de INS si apoi continuarea era sa fac misto asta, de faptul ca tu estimezi ... nu documentezi.
Felina
QUOTE(Cucu Mucu @ 12 Mar 2012, 01:02 PM) *
Felina, te lasi prea usor exploatata de escrocii sentimentali. Daca e sa faca puscarie nu va face pt raul facut tarii, eventual pentru mismasurile cu case, armament sau vapoare. rolleyes.gif



pai fii antenta la ce am spus si la ce am raspuns
QUOTE
ma duc cu el. garantez, pentru ca sunt convinsa ca nu va face puscarie 'pentru tot raul facut tarii'
abis
QUOTE(goguta @ 12 Mar 2012, 12:48 PM) *
Abis, Tariceanu e politician, acolo are un discurs politic. Romania are bani suficienti pentru marirea salariilor oricum te-ai uita la banii disponibili la buget.

Adica tu vrei sa spui ca Tariceanu minte?!

Pe bune, de ce ar trebui sa te cred pe tine cand spui ca sunt bani si nu pe el cand spune ca nu sunt?
Nu ai argumentat cu cifre asa cum ceri altora nimic.

Apropo, minte si Ponta cand spune ca daca majoram salariile in acest an, in 2013 va trebui sa le taiem din nou ?

QUOTE
e cinic din partea ta sa spui ca trebuie tinute salariile jos pentru ca trebuie sa dam inapoi cu dobanda ce si-a bagat Basescu in conturi

E o minciuna din partea ta sa spui ca am spus eu asta. smile.gif

QUOTE
Mediul privat a creat suficienta valoare adaugata in 2011 incat statul acum poate s-o redistribuie in salarii sau in conturile private ale lui Basescu.

Ca sa te parafrazez:

Vai mama mea cat de penibil e ce spui acolo.
Incerc sa-mi temperez maxim lipsa mea de toleranta fata de prostie, dar e greu frate, sincer e greu.
Deci vorbesti doar din imaginatie acolo.
Ignori total realitatea in ce spui.


Cam asta e nivelul tau de argumentare - si cu acest gen de argumente iti pot raspunde si eu la fel de bine...

QUOTE
Economia privata a platit deja pentru cresterile respective

Nu stiu ce vrei sa spui. Exista vreun excedent bugetar pe undeva si eu nu am aflat de el?!

QUOTE
Cum sa scada consumul in economia privata cand are bugetarul mai mult de cheltuit?


Ce se va intampla daca vor creste salariile bugetarilor:
- bugetul va inregistra o "gaura" pentru ca (e la mintea cocosului!) la aceleasi incasari, cresc cheltuielile
- "gaura" va trebui acoperita de undeva: fie din imprumuturi, fie din taxe suplimentare, fie din taierea unor investitii - ceea ce inevitabil inseamna "mai putin bani in economia privata"
- bugetarii care primesc bani in plus este posibil sa-i dirijeze in consum sau sa-i depoziteze in banci (vezi aici)
- sumele care vor fi destinate consumului vor merge cel mai probabil pe produse importate, ceea ce va duce la cresterea deficitului (care, iarasi, trebuie acoperit de undeva, deci noi imprumuturi)


Pana cand nu vei arata prin ce minune 100 de lei dati in plus pe salarii se vor converti in 200 de lei in plus la buget, nu ma poti convige ca stii ce vorbesti la tema asta.
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 12 Mar 2012, 03:20 PM) *
Pana cand nu vei arata prin ce minune 100 de lei dati in plus pe salarii se vor converti in 200 de lei in plus la buget, nu ma poti convige ca stii ce vorbesti la tema asta.


Nu stie. A incercat sa imi explice mie. Niste traznai! rolleyes.gif
goguta
Abis, hai sa te lamuresc.
Ai incasari la buget de +10 unitati.
Trebuie sa faci o cheltuiala de -2 unitati.
De ce spui aceleasi venituri? Si de ce te intrebi de unde bani? Nu stii ca ai +10 unitati in 2011?
goguta
QUOTE(Cucu Mucu @ 12 Mar 2012, 03:09 PM) *
Poate fata mea de prost te-a derutat, dar de regula cand dau cifre eu ma bazez pe ceva. Tu?
Aaa, stii ce mai zicea Florin Pogonaru:

Eu n-am zis nimic despre ce zice Pogonaru, am zis ca daca vrea Abis sa citeze pe cineva, sa citeze pe unul care stie ce spune.
abis
QUOTE(goguta @ 12 Mar 2012, 03:28 PM) *
Abis, hai sa te lamuresc.
Ai incasari la buget de +10 unitati.
Trebuie sa faci o cheltuiala de -2 unitati.
De ce spui aceleasi venituri? Si de ce te intrebi de unde bani? Nu stii ca ai +10 unitati in 2011?

Nu stiu.

Nu am inteles ce vrei sa zici.
goguta
QUOTE(Cucu Mucu @ 12 Mar 2012, 03:09 PM) *
roflmao.gif Hai, ma, ca bati campii rau de tot. PIB-ul 2011 ACUM este estimat la luna decembrie 2011, din cauza ca INS nu are toate datele finale. Daca nu stii sa citesti indicatori, mai bine taci. Iar cifra e corecta. PIB-ul ala este comunicat de INS pe 12 februarie 2012, dar formularea este "valoarea estimata". Mai citeste!
Poate fata mea de prost te-a derutat, dar de regula cand dau cifre eu ma bazez pe ceva. Tu?

INS a publicat raportul detaliat pe trimestre inca de pe 6 Martie, poate e estimat, eu nu am vazut unde scrie asta.
Cifra ta e corecta pt. PIB, cuvantul estimat ma deranja pe mine, ca si calculul pe care l-ai facut mai departe legat de salarizarea bugetarilor.
36,0822 mld = Administratie publica si aparare; asigurari sociale din sistemul public; invatamant; sanatate si asistenta sociala
ca si date publicate de INS, nu estimate prin aplicari de procente pe PIB.
Apoi impact la buget, e cum a spus ministrul, nu cum calculezi tu.
Tu calculezi o suma bruta, ce nu tine cont de contributii angajat. wink.gif
goguta
QUOTE(abis @ 12 Mar 2012, 03:38 PM) *
Nu stiu.

Nu am inteles ce vrei sa zici.

Ca in 2011 au fost(prin grija mediului privat) incasari la buget mai mari cu peste 10 mld ron, Incasari zic, nu crestere de PIB, care nu are legatura neaparat cu incasarile la buget, mai ales ca procentual ANAF a cam tras chiulul anul trecut.
Efortul bugetar pentru cresterea cu 16% este de 2 mld. ron, conform ministrului de finante.
Deci de ce spui aceleasi incasari?
goguta
QUOTE(Cucu Mucu @ 12 Mar 2012, 03:24 PM) *
Nu stie. A incercat sa imi explice mie. Niste traznai! rolleyes.gif

QUOTE(Cucu Mucu @ 12 Mar 2012, 03:24 PM) *
Ti-am zis ca eram sigur ca pe logica eoconomiei teoretice aveai rationamentul, si ti-am explicat cum e in practica.

Acum faptul ca practica ta personala te face sa crezi ca "logica eoconomiei teoretice" = "Niste traznai!" - eu zic ca e problema ta.
Nu am cum sa ma lupt cu parerea ta personala, dar pentru ceea ce tine de "logica eoconomiei teoretice" - demonstratia mea e suficienta.
goguta
QUOTE(abis @ 12 Mar 2012, 03:20 PM) *
Adica tu vrei sa spui ca Tariceanu minte?!

Pe bune, de ce ar trebui sa te cred pe tine cand spui ca sunt bani si nu pe el cand spune ca nu sunt?
Nu ai argumentat cu cifre asa cum ceri altora nimic.

Apropo, minte si Ponta cand spune ca daca majoram salariile in acest an, in 2013 va trebui sa le taiem din nou ?

Eu o numesc retorica politica, dar poti sa-i zici si minciuna, daca asa vrei tu.
Pana una alta o sa vedem ce-ti explic eu de mult timp: crestere economica la sfarsitul anului datorata consumului generat de cresterea salariilor la bugetari.

Cucule, eu estimez o productie agricola comparabila cu cea din 2011, sunt sanse sa fie chiar mai mare, si foarte mult din cauza accesarii fondurilor europene, prin mii si zeci de mii de mici proiecte astfel obtinandu-se fiscalizarea(in crestere) a unei mari parti din productia agricola.
abis
QUOTE(goguta @ 12 Mar 2012, 03:45 PM) *
Ca in 2011 au fost(prin grija mediului privat) incasari la buget mai mari cu peste 10 mld ron, Incasari zic, nu crestere de PIB, care nu are legatura neaparat cu incasarile la buget, mai ales ca procentual ANAF a cam tras chiulul anul trecut.
Efortul bugetar pentru cresterea cu 16% este de 2 mld. ron, conform ministrului de finante.
Deci de ce spui aceleasi incasari?

Eu am spus ca, daca decizi sa cresti salariile bugetarilor din iunie, asa cum vrea puterea, o sa ai aceleasi incasari la buget ca si in situatia in care nu le-ai fi crescut, dar cheltuieli mai mari. Banii pe care ii primeste in plus astfel populatia bugetara nu este obligatoriu sa se intoarca dublu la buget. Asa cum ziceam, mare parte din ei vor ajunge probabil in depozite bancare, altii vor pune presiune suplimentara pe importuri. In masura foarte mica (sau chiar deloc) vor sustine productia interna de bunuri si servicii.

Banii aia - cei 10 mld - nu mai exista, nu sunt excedent pe undeva, ci au fost cheltuiti
goguta
QUOTE(abis @ 12 Mar 2012, 04:04 PM) *
Eu am spus ca, daca decizi sa cresti salariile bugetarilor din iunie, asa cum vrea puterea, o sa ai aceleasi incasari la buget ca si in situatia in care nu le-ai fi crescut, dar cheltuieli mai mari. Banii pe care ii primeste in plus astfel populatia bugetara nu este obligatoriu sa se intoarca dublu la buget. Asa cum ziceam, mare parte din ei vor ajunge probabil in depozite bancare, altii vor pune presiune suplimentara pe importuri. In masura foarte mica (sau chiar deloc) vor sustine productia interna de bunuri si servicii.

Banii aia - cei 10 mld - nu mai exista, nu sunt excedent pe undeva, ci au fost cheltuiti

Pai asta ziceam si eu, ca au fost cheltuiti aiurea.
Oricum, pentru 2012 sunt estimate vreo 15 mld in plus fata de 2011 la incasarile bugetare.
Si daca si-ar face ANAF-ul treaba bine cele 15 mld. ar fi lejer 30 mld la cat de mult se estimeaza ca poate creste PIB in 2012.

Acum, ramanem la presupuneri.
Eu zic ca din salariu nu se fac averi, tu zici ca da.
Eu stiu ca profesorii, personalul medical si multi alti bugetari mor de foame, tu consideri ca ei o duc bine mersi si-si maresc depozitele la banci.
E o diferenta de optica sau poate de intelegere a realitatii inconjuratoare, eu am numai oameni amarati in jurul meu, tu numai oameni grasi si frumosi cu conturi in banci ...
abis
QUOTE(goguta @ 12 Mar 2012, 04:12 PM) *
Eu zic ca din salariu nu se fac averi, tu zici ca da.

Eu zic sa nu mai zici tu ce zic eu, atribuindu-mi chestii pe care nu le-am spus.

Un depozit bancar nu este "o avere".

Din articolul pe care ti l-am indicat mai sus:

Depozitele bancare ale populatiei au crescut de la 68,6 miliarde de lei, in februarie 2008, la 115 miliarde de lei, in decembrie 2011

Intotdeauna criza duce la cresterea economisirii, oamenii cautand o protectie financiara

Pe de alta parte, criza financiara a sporit frica oamenilor legata de siguranta zilei de maine, ceea ce i-a facut sa nu mai cheltuiasca si sa economiseasca


Acum, eu nu pot generaliza la nivelul intregii tari experienta personala... Pe de alta parte, nu stiu (in afara familiei mele) cat cheltuiesc si cat economisesc oamenii din jur, insa datele culese de la banci banuiesc ca sunt reale.

De asta nu cred ca 100 de lei in plus la salariu inseamna automat 100 de lei in plus la consum.

Si chiar daca ar insemna, obiectiile ridicate anterior raman in picioare.
andra_v
QUOTE(abis @ 12 Mar 2012, 03:20 PM) *
Cam asta e nivelul tau de argumentare - si cu acest gen de argumente iti pot raspunde si eu la fel de bine...
Nu stiu ce vrei sa spui. Exista vreun excedent bugetar pe undeva si eu nu am aflat de el?!
Ce se va intampla daca vor creste salariile bugetarilor:
- bugetul va inregistra o "gaura" pentru ca (e la mintea cocosului!) la aceleasi incasari, cresc cheltuielile
- "gaura" va trebui acoperita de undeva: fie din imprumuturi, fie din taxe suplimentare, fie din taierea unor investitii - ceea ce inevitabil inseamna "mai putin bani in economia privata"
- bugetarii care primesc bani in plus este posibil sa-i dirijeze in consum sau sa-i depoziteze in banci (vezi aici)
- sumele care vor fi destinate consumului vor merge cel mai probabil pe produse importate, ceea ce va duce la cresterea deficitului (care, iarasi, trebuie acoperit de undeva, deci noi imprumuturi)
Pana cand nu vei arata prin ce minune 100 de lei dati in plus pe salarii se vor converti in 200 de lei in plus la buget, nu ma poti convige ca stii ce vorbesti la tema asta.

Minciunile presei de afaceri din Romania.
Sa iau pe rand cateva clisee:

1. cresterea salariilor bugetarilor (de fapt, stimabile, este vorba doar despre plata drepturilor salariale diminuate, nu avem de-a face cu o crestere), bugetul va inregistra o "gaura". Stimate cucu_mucu, de fapt, aceasta revenire a veniturilor personalului bugetar (iti reamintesc ca avem de-a face cu profesori, medici, ingineri, in general intelectuali, salariati cu inalta calificare) nu se poate reflecta decat benefic asupra economiei romanesti, atata vreme cat tot sectorul privat sufera din cauza scaderii dreastice a consumului. E limpede ca sectorul privat a inteles ca va sucomba fara masuri imediate in directia stimularii consumului.
Dumneata afoirmai pe forum ca esti patron. Nu ai resimtit in ultmii doi ani o diminuare a veniturilor? Nu ti-ai pus niciodata problema ca scaderea consumului iti afecteaza personal afacerea?
In fine, atat patronii cat si salariatii mediului privat (buticar, patron de garaj ori magazin, dealer auto, agent financiar-bancar, salariat Vodafone a bagat la tartacuta ca aceasta scaderea a nivelului de trai s-a repercutat m=negatic=v asupra intregii economii roamenstri).

2. sumele care vor fi destinate consumului vor merge cel mai probabil pe produse importate, ceea ce va duce la cresterea deficitului; alta gogoasa. Cand este limpede ca productia romaneasca (adevar evidentiat chiar si de catre reprezentantul FMI in Romania) nu mai poate fi sustinuta exclusiv de catre exporturi, consumul fiind o gura de oxigen pentru producatorii si furnizorii de servicii. In plus, consumul este o parghie vitala pentru absorbtia forndurilor europene, alaturi de investitii.

3. bugetarii care primesc bani in plus este posibil sa-i dirijeze in consum sau sa-i depoziteze in banci. Asta este limpede, la fel cum s-a intamplat si in Statele Unite, unde, imediat dupa socul provocat de catre criza financiara, americanii s-au aratat mai precauti si, in loc sa se arunce dinnou spre consumul desantat, au preferat sa economiseasca. Nu este un lucru rau. De altminteri, avem in vedere un consum echilibrat, sustinut de catre productie, nu de catre econoimia speculativa. Acesta este si trendul european, UE tinde catre un nou model economic in care motorul cresterii economice va fi dezvoltarea industriala, agricola, tehnologica, in detrimentul capitalului speculativ.

4. Pana cand nu vei arata prin ce minune 100 de lei dati in plus pe salarii se vor converti in 200 de lei in plus la buget, nu ma poti convige ca stii ce vorbesti la tema asta. Stimate cucu_mucu, 100 de lei in buzunarul unui profesor inseamna o suma frumusica de bani destinata acoperirii nevoilor alimentare, de bunuri culturale (carti), de agrement, realitate pe care au inteles-o toti investitorii din Romania, romani si straini.

In plus, vom avea de-a face cu un pachet de masuri de stimulare a economiei, bazat pe o scadere a C.A.S. -ului, cu care este de acord atat puterea, cat si opozitia. Numai presa de business nu intelege.




March
Asa andra v bravo. Zi-le mai departe biggrin.gif
Cucu Mucu
QUOTE(goguta @ 12 Mar 2012, 03:40 PM) *
INS a publicat raportul detaliat pe trimestre inca de pe 6 Martie, poate e estimat, eu nu am vazut unde scrie asta.
Cifra ta e corecta pt. PIB, cuvantul estimat ma deranja pe mine, ca si calculul pe care l-ai facut mai departe legat de salarizarea bugetarilor.
36,0822 mld = Administratie publica si aparare; asigurari sociale din sistemul public; invatamant; sanatate si asistenta sociala
ca si date publicate de INS, nu estimate prin aplicari de procente pe PIB.
Apoi impact la buget, e cum a spus ministrul, nu cum calculezi tu.
Tu calculezi o suma bruta, ce nu tine cont de contributii angajat. wink.gif


Ai vreun link, ceva, pt suma aia de 36 miliarde?

Contributiile angajat din suma aia bruta sunt 28%. wink.gif Tot nu ajugnem la 1,74 miliarde.

Vad ca tot ii tragi in plus ca s-au facut 10 miliarde fata de 2010. Pai nene, cand ai deficit de cateva zeci de miliarde e fix pixul o crestere de 10 miliarde. De ce vrei tu sa ne faci sa credem ca sunt bani pt salarii cand avem deficit? Tu, daca ai avea o firma de prezervative si ai lucra pe pierdere le-ai mari salariile la angajati, ca in felul asta iti cresti vanzarile? rofl.gif
gigip
[quote name='goguta' date='12 Mar 2012, 04:12 PM' post='729123']
http://www.stelian-tanase.ro/zona-libera/de-ce-nutace-basescu-de-toma-roman-jr/
goguta
QUOTE(Cucu Mucu @ 12 Mar 2012, 04:32 PM) *
Ai vreun link, ceva, pt suma aia de 36 miliarde?

Contributiile angajat din suma aia bruta sunt 28%. wink.gif Tot nu ajugnem la 1,74 miliarde.

Vad ca tot ii tragi in plus ca s-au facut 10 miliarde fata de 2010. Pai nene, cand ai deficit de cateva zeci de miliarde e fix pixul o crestere de 10 miliarde. De ce vrei tu sa ne faci sa credem ca sunt bani pt salarii cand avem deficit? Tu, daca ai avea o firma de prezervative si ai lucra pe pierdere le-ai mari salariile la angajati, ca in felul asta iti cresti vanzarile? rofl.gif


Produsul Intern Brut Trimestrial (PIBT)
sheet: PIB-Metoda veniturilor
Remunerarea salariatilor
rand 23: Administratie publica si aparare; asigurari sociale din sistemul public; invatamant; sanatate si asistenta sociala


Pai asa si "cand ai deficit de cateva zeci de miliarde e fix pixul" o scadere a salariilor cu 7 mld. ron din moment ce omul de rand resimte asta ca o diminuare de peste 25% a veniturilor. Daca tot ai gaura, de ce sa-ti bati joc de oamenii de rand pentru o nimica toata?
Cucu Mucu
QUOTE(andra_v @ 12 Mar 2012, 04:24 PM) *
Minciunile presei de afaceri din Romania.
Sa iau pe rand cateva clisee:

1. cresterea salariilor bugetarilor (de fapt, stimabile, este vorba doar despre plata drepturilor salariale diminuate, nu avem de-a face cu o crestere), bugetul va inregistra o "gaura". Stimate cucu_mucu, de fapt, aceasta revenire a veniturilor personalului bugetar (iti reamintesc ca avem de-a face cu profesori, medici, ingineri, in general intelectuali, salariati cu inalta calificare) nu se poate reflecta decat benefic asupra economiei romanesti, atata vreme cat tot sectorul privat sufera din cauza scaderii dreastice a consumului. E limpede ca sectorul privat a inteles ca va sucomba fara masuri imediate in directia stimularii consumului.


Stimata andra_v, putem sa avem de-a face si cu astronauti, ca nu ma intereseaza. Salariile bugetarilor au fost umflate de atatea electorale si ajunsesera la un nivel nesustenabil. Sectorul privat se bazeaza in mare parte pe comenzile externe si prea putin pe consum intern - nu spun ca asta e bine, dar asta e structura si nu o putem modifica peste noapte ca asa vrei tu sau goguta.

Dumneata afoirmai pe forum ca esti patron. Nu ai resimtit in ultmii doi ani o diminuare a veniturilor? Nu ti-ai pus niciodata problema ca scaderea consumului iti afecteaza personal afacerea?


Nu, ba chiar e mai bine acum. Fiecare cum stie sa isi caute pietele. jamie.gif
Daca vrei sa discutam despre ce ar ajuta mediul privat, hai sa vorbim despre scaderea taxelor sau scaderea TVA-ului. Nici un investitor normal la cap nu se va repezi sa bage banii intr-o tara in care statul tembel creste salariile fix cand nu trebuie.

QUOTE
2. sumele care vor fi destinate consumului vor merge cel mai probabil pe produse importate, ceea ce va duce la cresterea deficitului; alta gogoasa.


Prostii! Uita-te la cresterea alarmanta a importurilor in ianuarie 2012 si o sa vezi unde se duc banii. Voi chiar nu stiti ce si cat se produce in Romania pentru piata interna? Stiti cat din venituri se duc la mafiile chineza si araba pe produse ieftine si contrafacute, neimpozitate?
Da' voi, nu, batman, batman!


QUOTE
4. Pana cand nu vei arata prin ce minune 100 de lei dati in plus pe salarii se vor converti in 200 de lei in plus la buget, nu ma poti convige ca stii ce vorbesti la tema asta. Stimate cucu_mucu, 100 de lei in buzunarul unui profesor inseamna o suma frumusica de bani destinata acoperirii nevoilor alimentare, de bunuri culturale (carti), de agrement, realitate pe care au inteles-o toti investitorii din Romania, romani si straini.


Ai o fixatie cu profesorii, ti se pare tie mai induiosator sa ii aduci in discutie. Stii ce, economia nu tine cont de imagini duioase. Stimata andra_v, 100 de lei in buzunarul unui profesor inseamna impozitele a 3 salarii ale unui confectioner textile, care munceste 8-9 ore /zi, uneori si sambata.


QUOTE
In plus, vom avea de-a face cu un pachet de masuri de stimulare a economiei, bazat pe o scadere a C.A.S. -ului, cu care este de acord atat puterea, cat si opozitia.


Atat puterea, cat si opozitia, sunt in campanie electorala si nu au oua sa iasa si sa spun ca nu sunt bani (asa cum Tariceanu a zis-o despre majorarile alea exorbitante de 50%, stiti voi, alea cu care Basescu i-a prostit pe duiosii profesori sa il mai aleaga o data). Presa de biznis insa nu este in campanie.

Scadem CAS, crestem salarii. Foarte bine, sunteti tari! De unde luati banii, maaa, ca m-ati omorat, eu nu mai pot duce in spate atatia bugetari care vor, si vor, si vor?
goguta
QUOTE(Cucu Mucu @ 12 Mar 2012, 04:32 PM) *
Ai vreun link, ceva, pt suma aia de 36 miliarde?

Contributiile angajat din suma aia bruta sunt 28%. wink.gif Tot nu ajugnem la 1,74 miliarde.


16% din 36 mld = 5.76
5.76 / 2 = 2.88
2.88 - 28% = 2.0736 mld, cat a zis ministrul de finante, e bine asa?
cocosel
QUOTE
Scadem CAS, crestem salarii. Foarte bine, sunteti tari! De unde luati banii, maaa, ca m-ati omorat, eu nu mai pot duce in spate atatia bugetari care vor, si vor, si vor?


Desi nu il simpatizez pe Presedintele meu...sunt de acord cu aceasta fraza a lui Cucu...Reforma in sistemul bugetar este 0 si in continuare tot ei/bugetarii sunt cei mai nemultumiti. Dragii mei va astept in privat sa vedeti si voi cum se munceste in realitate. De intins mana sunt primii dar de schimbat paradigma in aparatele bugetare nu sunt in stare. Intr-adevar profesorii si medicii ar merita..dar intai sa-si faca curatenie prin ograda plina de masinatiuni.

goguta
QUOTE(cocosel @ 12 Mar 2012, 05:07 PM) *
Desi nu il simpatizez pe Presedintele meu...sunt de acord cu aceasta fraza a lui Cucu...Reforma in sistemul bugetar este 0 si in continuare tot ei/bugetarii sunt cei mai nemultumiti. Dragii mei va astept in privat sa vedeti si voi cum se munceste in realitate. De intins mana sunt primii dar de schimbat paradigma in aparatele bugetare nu sunt in stare. Intr-adevar profesorii si medicii ar merita..dar intai sa-si faca curatenie prin ograda plina de masinatiuni.

Nu-i ok sa generalizezi.
Restructurarea si reformarea aparatului bugetar este o alta discutie, corecta si necesara, dar alta discutie.
Economic vorbind cresterea salariilor, de fapt revenirea lor, este un pas obligatoriu spre crestere economica.
Mediul privat a facut destul in 2010 si mai ales in 2011, acum are nevoie de aceasta crestere si eventual si de scaderea contributiei la CAS.
abis
Spuneai ca sunt profesionisti - asculta-i
Cucu Mucu
QUOTE(goguta @ 12 Mar 2012, 04:51 PM) *
Produsul Intern Brut Trimestrial (PIBT)
sheet: PIB-Metoda veniturilor
Remunerarea salariatilor
rand 23: Administratie publica si aparare; asigurari sociale din sistemul public; invatamant; sanatate si asistenta sociala
Pai asa si "cand ai deficit de cateva zeci de miliarde e fix pixul" o scadere a salariilor cu 7 mld. ron din moment ce omul de rand resimte asta ca o diminuare de peste 25% a veniturilor. Daca tot ai gaura, de ce sa-ti bati joc de oamenii de rand pentru o nimica toata?


Se pare ca aveam eu 7,5% cifra gresita, au fost 6,9 % pana la urma. Chiar si asa, ne da o majorare de 2,9 miliarde. tot nu bate cu 1,74 alea vehiculate. jamie.gif
cocosel
QUOTE(goguta @ 12 Mar 2012, 05:12 PM) *
Nu-i ok sa generalizezi.
Restructurarea si reformarea aparatului bugetar este o alta discutie, corecta si necesara, dar alta discutie.
Economic vorbind cresterea salariilor, de fapt revenirea lor, este un pas obligatoriu spre crestere economica.
Mediul privat a facut destul in 2010 si mai ales in 2011, acum are nevoie de aceasta crestere si eventual si de scaderea contributiei la CAS.


Nici pe departe..este aceeasi discutie...care sunt performantele pentru care cineva din aparatul bugetar ar merita salariile pe care le au. Intr-adevar or fi cativa pe acolo care mai si muncesc dar peste 60% scuza-ma muta 3 hartii de pe o masa pe alta. Ce performante sunt in Politie, Justitie..cand acestia se numesc politic si nu au competente nici de portari. Cate cazuri sau solutionat cu judecarea corecta si cate persoane au fost prinse pentru furtul din aparatul bugetar...Iti spun un numar incredibil de 0. Vrei sa mai continuu..ca am destule motive sa fac praf orice aparat bugetar... thumb_yello.gif

Cresterea salariilor bugetariilor nu vor aduce crestere economica si ne vor ingradi si mai mult. Daca s-ar mai fi umblat la numarul de bugetarii si s-ar fi concretizat si anumite programe de reconversie profesionala pentru cei concediati...atunci as fi putut sa fiu de acord ca ar fi putut genera o anumita crestere. Dar in situatia actuala nu va atrage decat noi constrangeri impuse de FMI si Banca Mondiala. ohyeah.gif

Atata timp cat nu facilitezi in nici un fel investitia si cresterea de locuri de munca...nu poti sa generi nici un fel de crestere economica. Sunt economist la baza si noi in loc sa incercam o iesire ne ingropam si mai mult..dar na este an electoral si totul se joaca la acest stadiu..indiferent de posibilitatea de a face ceva coerent si constructiv.

andra_v
Sigur ca reprefesionalizare a Romaniei dupa criza economica nu este posibila avand in vedere nivelul penibil de scazut al salariilor. Va plangeti de nivelul slab al profesorilor, medicilor, funcionarilor, dar cine dumnezeu vreti sa se angajeze la Primarie pe opt milioane!

Cucu, repet, revenirea in legalitate a salariilor ( si asa foarte scazute avand in vedere rata inflatiei) are darul de a compensa scaderea exporturilor. Explicatia este cat se poate de simpla: avem o productie, pietele externe nu sunt in stare sa acopere intreaga productie, este elementar ca principala urgenta o constituie crearea unwi piwtw intwrnw. Ajungem ca pe vremea lui Ceausescu cu o economie bazata exclusiv pe exporturi.
andra_v
Cel mai bun interviu al lui Traian Basescu de la victoria in alegerile prezidentiale pana in prezent. Se vede ca cteste, spre deosebire de economistii roamni care nu prea au mai pus mana pe o carte: http://www.evz.ro/detalii/stiri/exclusiv-t...ici-970835.html
Cucu Mucu
QUOTE(andra_v @ 12 Mar 2012, 05:38 PM) *
Cucu, repet, revenirea in legalitate a salariilor ( si asa foarte scazute avand in vedere rata inflatiei) are darul de a compensa scaderea exporturilor.


Prin cresterea importurilor! ohyeah.gif Sa ne intelegem, cand spunem "exporturi" inseamna ca Romania primeste bani, cand spunem "importuri", Romania da bani. De ce as vrea sa stimulez importurile, in detrimentul exporturilor? Ia priviti voi la Japonezi, care un un consum ce nu sufera alaturare cu consumul romaniei, si totusi ei "pedaleaza" pe exporturi si pe cresterea productivitatii muncii!

QUOTE
Cucu, repet, revenirea in legalitate a salariilor

Astept cu nerabdare revenirea in legalitate si a profesionalismului bugetarilor! ohyeah.gif

QUOTE
Ajungem ca pe vremea lui Ceausescu cu o economie bazata exclusiv pe exporturi.


Da doamneeeeeee... jamie.gif
Nefertiti
Câtă vorbărie degeaba. E chiar aşa greu de văzut că povestea asta cu salariile bugetarilor e pură campanie electorală?

andra, mamă, baţi câmpii. Pe ce cifre te bazezi când vorbeşti de compensarea aia?
cocosel
QUOTE
Sigur ca reprefesionalizare a Romaniei dupa criza economica nu este posibila avand in vedere nivelul penibil de scazut al salariilor. Va plangeti de nivelul slab al profesorilor, medicilor, funcionarilor, dar cine dumnezeu vreti sa se angajeze la Primarie pe opt milioane!


Din contra acum se poate face...daca vrem sa schimbam ceva in bine. Stii cum este zicala aia "si la bine si la greu"...Faci performante schimbi ceva, construiesti ceva si cu siguranta nimeni nu o sa zica nimic atunci cand vei sari de la 8 milioane la 800-1000 de euroi...Bine vor fi cativa chitibusii si atunci... rofl.gif

Dar pana acolo distruge clanurile alea din aparat...spagile la numirile pe post...apuca-te si atrage fondurile europene, creeaza proiecte...fa ceva!!! thumb_yello.gif
Asa de plimbat hartiile sunt totii disponibili si mai ales cu mariri de salarii de fiecare data cand avem an electoral.
Nici acum nu ati inteles motivatia?
Treziti-va!!!
mwah1.gif

abis
QUOTE(Vera @ 12 Mar 2012, 05:52 PM) *
E chiar aşa greu de văzut că povestea asta cu salariile bugetarilor e pură campanie electorală?

Deloc. Se vede si din Luna. Numai goguta e de alta parere. Ah, si Andra. smile.gif
Marduk
Stimabililor da v-ati incins tare de tot pe revenirea asta la salariile de dinainte de reducere. Io zic ca daca FMI-ul e de acord se poate face aceasta revenire, in fond atunci cand s-a facut taierea s-a zis ca este provizoriu, pana cand se va putea reveni iar la vechile salarii. Daca acum se poate, asta este, se poate si gata, unii zic ca este populism, altii zic ca atunci cand or sa vina ei la putere or sa reduca din nou salariile, pentru mine este clar o lupta pentru mentinerea sau cresterea procentelor din sondaje, recte pentru castigarea alegatorilor. Doar ca avem aceasta dilema, PDL-ul creste salariile cu gandul ca poate or mai castiga ceva procente, desi eu nu cred ca vor mai fi ce-au fost odata, USL tipa ca nu poate mentine aceste salarii daca va venii la guvernare, ce fel de mesaj e asta pentru electorat? adica PDL-istii pe care acum ii uraste toata lumea vor sa creasca salariile iar USL-istii spun clar ca nu pot sa mentina cresterea acestora, alegatorul se uita buimac cand la Ponta cand la Basescu, unui creste altu-i scade, pe cine sa mai creada? Nu stiu ce zice PP-DD, ce promisiuni mai face UNPR-ul sau PNG-ul, e clar ca alegatorul e buimacit, se uita ca un catel salivand la auzul uscatelelor pregatite de stapan.
Nefertiti
Să nu mai spun că din nou au pus căruţa înaintea boilor: ziceau azi că au decis majorarea salariilor, dar calculele şi sursele abia acum o să înceapă să le facă, respectiv să le găsească. Normal era ca întâi să calculeze şi să identifice sursele de bani pt majorări şi abia apoi să ia o decizie. Nu invers.

Ah, eu şi abis avem un punct de vedere identic. rolleyes.gif

p.s. Pe cei care lucrează la stat îi înţeleg că se bucură de măsura asta şi dacă aş fi în locul lor aş face la fel. Dar aş aprecia dacă respectivii ar spune ceva de genul "băi, eu mă bucur, pt că am un salariu de rahat şi cu asta basta", nu să vină cu false argumentaţii.
abis
QUOTE(Vera @ 12 Mar 2012, 06:11 PM) *
p.s. Pe cei care lucrează la stat îi înţeleg că se bucură de măsura asta şi dacă aş fi în locul lor aş face la fel.

Nu ar trebui

Uite, elevetienii au respins prin referendum cresterea concediului obligatoriu, pentru ca au realizat ca o astfel de masura ar afecta grav economia tarii. Oamenii ar trebui sa poata sa vada si mai departe decat lungul nasului.
Cucu Mucu
QUOTE(Vera @ 12 Mar 2012, 06:11 PM) *
Ah, eu şi abis avem un punct de vedere identic. rolleyes.gif

p.s. Pe cei care lucrează la stat îi înţeleg că se bucură de măsura asta şi dacă aş fi în locul lor aş face la fel. Dar aş aprecia dacă respectivii ar spune ceva de genul "băi, eu mă bucur, pt că am un salariu de rahat şi cu asta basta", nu să vină cu false argumentaţii.


rofl.gif

QUOTE
Io zic ca daca FMI-ul e de acord se poate face aceasta revenire


De ce, bre? Daca e sa fim corecti, sa facem revenirea TVA-ului, ca asa stimulam direct consumul ala care ii ingrijoreaza pe goguta si andra. Si asa beneficiaza si prostii aia din privat care trudesc sa plateasca salariile "bulanistilor" de la Universitate, parlamentarilor care dorm prin parlament, spagarilor de la POSDRU care au pierdut fondurile alea europene pe care se baza goguta sa scoata agricultura din rahat, politistilor spagari de la permise etc - da, andra, si aia sunt tot bugetari, nu numai profesorii aia de ii scoti tu in fata.

andra_v
QUOTE(Vera @ 12 Mar 2012, 05:52 PM) *
Câtă vorbărie degeaba. E chiar aşa greu de văzut că povestea asta cu salariile bugetarilor e pură campanie electorală?

andra, mamă, baţi câmpii. Pe ce cifre te bazezi când vorbeşti de compensarea aia?

Pe cifrele FMI-ului.
Pe tabelul eurostat (interpretat de catre Isarescu, Vasilescu, evident, nu oricine se pricepe sa citeasc asemenea cifre):
http://www.ziare.com/economie/recesiune/ad...in-2012-1155279

Dan Suciu, purtătorul de cuvânt al Guvernului a anunţat vineri la sfârşitul dicuţiilor dintre Mugur Isărescu şi premierul Ungureanu că reluarea consumului e necesară pentru creşterea economică, iar majorarea salariilor ajută consumul.

http://www.ziuaveche.ro/business-2/economi...mice-78993.html
Nefertiti
Eh, da, ce să spun, ăla vorbeşte acolo de pielea ursului din pădure.

Cucu are dreptate cu TVA-ul.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.