Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Marduk
QUOTE(March @ 22 Jul 2010, 06:19 PM) *
Vreti sa "muriti" cu el de gat ?

Io nu vreau sa mor cu el de gat, ia zi pe cine punem in loc?

QUOTE(March @ 22 Jul 2010, 06:28 PM) *
Sa-ti fie rusine Patriciu !

Sa-i fie rusine, mai ales ca nu vrea sa ne dea banii, mai nou da burse cica e filantrop, da pe banii nostrii.
March
QUOTE(abis @ 22 Jul 2010, 06:37 PM) *
Penibil. Mi-e scarba de atata fatarnicie 6.gif

DNA este una dintre institutiile laudate in raport.
Exact asta reproseaza si raportul CE.

Nu te dor ochelarii aia de cal pe care ii porti?


Deci salvati-va cat mai aveti timp ! Auzi... auzi... au cazut la 12 % si ei inca nu vad !! hh.gif Si continuua caderea thumb_yello.gif
turbo trabant
QUOTE(March @ 22 Jul 2010, 05:28 PM) *
Sa-ti fie rusine Patriciu ! jamie.gif

n-ai nimerit-o.

Ce dor mi-era de tine Dinule si de famiglia! wub.gif
abis
QUOTE(March @ 22 Jul 2010, 06:42 PM) *
Deci salvati-va cat mai aveti timp ! Auzi... auzi... au cazut la 12 % si ei inca nu vad !! Si continuua caderea

Aberezi la maxim. De cine si de ce sa ne salvam? Au ajuns la 12%, asta e, au mai fost in opozitie si nu-i un capat de tara. Mai e mult pana departe.

Iar dupa cate prostii au facut nici eu nu ma simt tentat sa mai votez actualul PDL.

Insa asta nu are nicio legatura cu faptul ca incerci sa manipulezi in cel mai ordinar mod cu putinta acuzand DNA-ul pentru faptul ca raportul CE este critic cu Romania, in timp ce acelasi raport lauda DNA.

Cum spuneam, scarba maxima...
March
QUOTE(abis @ 22 Jul 2010, 06:54 PM) *
Cum spuneam, scarba maxima...

Vai... vai... ce rusine imi e Patriciu !

Casa de producţie DNA ne-a obişnuit ca – de câte ori are tiranu’ câte o problemă de imagine, stă nasol în sondaje şi-l deranjează mersul dezbaterii publice – să umfle câte un celebru de pe stradă. Să ne dea de treabă pe la televizor, că poate nu ştim să ne facem singuri sumarul emisiunilor. Marea problemă de funcţionalitate a instituţiei este, însă, dincolo de nesemnificativul amănunt că arestările televizate NU se soldează (de regulă) şi cu condamnarea duşmanilor de clasă, tongue.gif
abis
Si eu cui sa dau credit, raportului CE care lauda DNA, sau oligofrenului de Ciutacu? rofl.gif

Mentin ideea de mai sus: scarba!
March
QUOTE(abis @ 23 Jul 2010, 10:44 AM) *
Mentin ideea de mai sus: scarba!


Aici chiar ca se potriveste sentimentul tau :

Traian Băsescu, la masă cu un informator al fostei Securităţi
Marduk
Un fost tovaras si fost informator care n-a furat si n-a manipulat, care daca e sa-l credem pe cuvant e un om deosebit s-a hotarat sa solicite suspendarea lui Basescu. Chestia cu suspendarea s-a mai incercat odata, nu stiu daca stimabilul descris mai sus a avut vreo contributie, cine stie, dar e nevoie de obraz de toval sau de politician total sa ceri asta azi, dar cand putea fi mai bine? azi cand PDL-ul s-a dus la 12% cand criza a spulberat orice speranta de bine, cand guvernul PDL-ist sa zbate sa mai salveze ce mai e de salvat. Dar sa revenim la tovarasul transformat in domn, el asa stie sa faca politica ca si capitalismul feroce pe care l-a practicat cu succes dupa '89 cand victima este la pamat, umilita si neputinciosa, atunci o ataci o nimicesti o faci una cu pamantul, numai asa simti satisfactia invingatorului care ia tot si nu-i pasa de cei invinsi, acest om vrea sa ne ajute sa scapam de Basescu. Singura speranta ce mi-a mai ramas este ca respectivul si nici alti ca el,sa nu ajunga niciodata la conducerea acestei tari.
March
QUOTE(Marduk @ 23 Jul 2010, 08:36 PM) *
cand guvernul PDL-ist sa zbate sa mai salveze ce mai e de salvat.

.... ce mai e de salvat ? Poate vrei sa zici ce mai e de furat ! laugh.gif
Blakut
QUOTE
Pupuliiiism.... demagogieeee... lasa-ne si tu cu chestiile astea bai moderatorule ! Esti total nerusinat si neobrazat cand vi si spui ca io il acuz de asa ceva. Il acuza presa din importante tari ale UE ! Citeste inca odata si dumireste-te ce spun aia. Ca ii baga pe moldoveni pe usa din dos in UE. Adica via Romania.


Esti mic. March. Asta esti: mic.

Sper sa apuc ziua cand Romania se va uni cu Moldova. M-as intoarce de oriunde as fi in lume sa merg la granita in ziua aia.

Nu stiu cine te-o plati sa scrii pe forum, dar mi-e clar ca nu le convine nici unirea cu Moldova. Probabil pro-rusi...
March
QUOTE(Blakut @ 27 Jul 2010, 11:33 PM) *
Esti mic. March. Asta esti: mic.

Sper sa apuc ziua cand Romania se va uni cu Moldova. M-as intoarce de oriunde as fi in lume sa merg la granita in ziua aia.

Nu stiu cine te-o plati sa scrii pe forum, dar mi-e clar ca nu le convine nici unirea cu Moldova. Probabil pro-rusi...


Mai Gaga , ai fost vreodata la Chisinau / Kishinev ? Si sa stai acolo vreo luna sau mai mult ? Si apoi ce-ai facut to personal pentru basarabeni , mai ales in lungul regim al lui Voronin ? Ai avut cojones sa te sui in masina si cu portbagajul plin de carti tiparite in RO sa treci granita si , daca reuseai, apoi sa le donezi vreunui camin cultural dintr-un amarat de sat ?
Ca tine am vazut destui care se dau "mari" si se bat cu caramida in piept de la Bucuresti si "plang" de mila "Moldovei" uitand sau nestiind macar ca tinutul ala se numeste Basarabia !
Marduk
March nu stiu ce ai facut tu pentru Basarabia, dar te exprimi ca si cum ti-ar parea rau ca moldovenii ajung in UE cu pasaport romanesc.
March
QUOTE(Marduk @ 28 Jul 2010, 04:53 PM) *
March nu stiu ce ai facut tu pentru Basarabia, dar te exprimi ca si cum ti-ar parea rau ca moldovenii ajung in UE cu pasaport romanesc.

Bre, io am zis ca eliberarea de pasapoarte romanesti trebuie facuta cu "robinetul mai inchis". Adica mai retinut, cu o anumita lentoare, pentru ca sa nu se sifoneze nici UE si nici Rusia. Ceea ce nu este in interesul nostru. Daca vrei discutii pe tema asta vino la topicul despre "Moldova".
Blakut
QUOTE
Mai Gaga , ai fost vreodata la Chisinau / Kishinev ? Si sa stai acolo vreo luna sau mai mult ? Si apoi ce-ai facut to personal pentru basarabeni , mai ales in lungul regim al lui Voronin ? Ai avut cojones sa te sui in masina si cu portbagajul plin de carti tiparite in RO sa treci granita si , daca reuseai, apoi sa le donezi vreunui camin cultural dintr-un amarat de sat ?
Ca tine am vazut destui care se dau "mari" si se bat cu caramida in piept de la Bucuresti si "plang" de mila "Moldovei" uitand sau nestiind macar ca tinutul ala se numeste Basarabia !


Presupun ca ai fost la Chisinau. Da de partea celorlalti. Asa ca nu te mai lauda cu faptele tale imaginare, ca esti pe forum de la 9 la 5 sa postezi in continuu, cam odata la 10 minute. Nu cred ca mai ai timp de altceva.

Nu m-am laudat cu nimic (spre deosebire de tine, mai sus) si nici nu mi-am exprimat neplacerea unirii (spre deosebire de tine, mai sus).

Si ca sa revenim totusi la Basescu:

S-ar putea ca asta sa fie ultima carte pe care s-o mai poata juca, ca oricum i-a cazut popularitatea: unirea. Ramane de vazut cum va reactiona presa si populatia, in cazul unui asemenea demers.
March
Insomnii pentru "Jupanul" ,

Cotidianul.ro redeschide Dosarul Flota !
Marduk
Pe el, pe mama lui de nenorocit, care ne-a pacalit si-a vandut flota de unul singur, cu siguranta a fost ajutat de evrei sau greci. Acum cand a cazut in c...t si are criza pe cap sa-l tragem la fund de tot sa-i aratam noi cine suntem si pentru ce am luptat la "revolutie", mama lui de parvenit.
Cla
QUOTE(Blakut @ 27 Jul 2010, 10:33 PM) *
Sper sa apuc ziua cand Romania se va uni cu Moldova. M-as intoarce de oriunde as fi in lume sa merg la granita in ziua aia.

Aha, Blakut: De fapt ce vrei: Vrei unirea cu rusii; n-ai invatat din unirea Germaniei, care costa imens; Lasa ca inainte de România si Moldova vine Coreea de Nord si sud.
Na clar e frumos sa stai la granita si sa bei ceva, dar si in Berlin a picat zidul si avem de platit de ne uscam. Exact aceeasi ce va paste pe voi, daca vreti unificarea.
Zâmbetul de la granita o sa-ti treaca...
turbo trabant
moldova e mult mai mica decat germania de est si mai putin populata. in plus, cramele moldovenesti vor fi "rezolvate" de patriotii bucurosi .
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 3 Aug 2010, 04:54 PM) *
..... mai putin populata.....

March
QUOTE(Marduk @ 3 Aug 2010, 02:51 PM) *
Pe el, pe mama lui de nenorocit, care ne-a pacalit si-a vandut flota de unul singur,

Niste nemernici Marduce. Sa-l acuze pe fostul minstru al transporturilor de asa ceva ! hh.gif

Dosarul Flota, o lectură palpitantă
Nota de constatare a ofiterilor de politie
Marduk
Am mai spus si ma repet poate o sa inteleaga si cei care nu au fost atenti data trecuta. DACA BASESCU A FURAT FLOTA SINGUR E TARE, E CEL MAI TARE DINTRE EMANATII "REVOLUTIEI", dar nu la fel de bogat. Eu ma indoiesc ca Basescu a reusit sa fure flota, s-o vanda, de unul singur, a fost ministrul transporturilor dar avea un sef, primul ministru, or documentele de vanzare a unei nave trebuiau sa ajunga si la primul ministru, iar daca nu ajungeau documentele respective afla din ziare. Cei care au contrasemnat documentele respective sunt la fel de vinovati ca si Basescu pentru ca au semnat ca "primarele" fara sa comenteze sau sa-si dea demisia in cazul in care constatau ca vanzarea flotei era o frauda si nu aducea avantaje Romaniei.
March
Oficina de partid si de stat ne anunta ca prezidentul Basescu a fost la un consult medical la spitalul Militar.
March
In timp ce in USA de ex. atunci cand presedintele trage chiar si o b....a C.A da un comunicat privind cauzele medicale ale producerii ei, la noi .... secretomania comunista !
Administraţia Prezidenţială refuza să facă publice informaţii despre sănătatea şefului statului
Marduk
QUOTE(March @ 4 Aug 2010, 07:43 PM) *
..... la noi .... secretomania comunista !

Probabil ca s-au gandit ca asta le mai lipsea acum romanilor, pe langa criza, radiatii, inundatii, canicula se cade sa ai parte si de un presedinte bolnav, pe moarte chiar, dupa unii care chiar i-o doresc. Daca ar fi facut public bolile lui Basescu faceau super audienta tembeliziunile si ziarele unde se duc discutii despre Madalina sau Elodia, cred ca secretomania de aici pleaca nu de la comunisti.
March
Atentie natiune ! Daca n-ai vizionat magistralul discurs al presedintelui la TV1 ( post innoit cu servanta madam Culcer ) , cititi aici si faceti conspecte :

Traian Băsescu s-a batut în direct cu băncile „obraznice”, cu mogulii, cu un afacerist „fără ruşine” şi a povestit cum s-a accidentat cu un beţişor de ureche pus „invers” laugh.gif
Marduk
Astept cu interes ca Niculae & Co sa-si mute afacerile in Bulgaria, Patriciu, Voiculescu, Vantu si Tariceanu sa doneze 50% din averi celor nevoiasi, nu ca visez frumos? Dar eu sunt optimist astept si am incredere in spiritul patriotic romanesc care de la '48 incoace si dai si lupta......................................
March
QUOTE(Marduk @ 4 Aug 2010, 08:38 PM) *
secretomania de aici pleaca nu de la comunisti.

Stiai ca :

* Şeful statului are la dispoziţie, prin lege, un medic generalist care îl însoţeşte peste tot, inclusiv în deplasări. Chiar dacă acest medic nu înoată alături de preşedinte, în cazul oricărei probleme medicale de tip ambulatoriu, el ajunge lângă înaltul său pacient în câteva minute.

* Aplicarea unei comprese cu rivanol este una dintre procedurile medicale cele mai banale. Nici un om nu merge la spital pentru asta. Mai ales un om care are la dispoziţie 24 de ore un medic personal.

* În acest moment toate beţişoarele de curăţat urechea au ambele capete acoperite cu vată, e greu de găsit la ele un al treilea capăt fără vată cu care să te răneşti.

* E bizar să vorbeşti cu un ministru la telefon în vreme ce îţi cureţi urechea cealaltă cu beţişorul. Poate sunt probleme importante la ordinea zilei.



Marduk
QUOTE(March @ 5 Aug 2010, 05:33 PM) *
Stiai ca :
* E bizar să vorbeşti cu un ministru la telefon în vreme ce îţi cureţi urechea cealaltă cu beţişorul. Poate sunt probleme importante la ordinea zilei.[/i]


E bizar sa crezi ca presedintele tarii nu este un om la fel cu toti ceilalti, care cate odata uita betisorul de curatat in ureche, uita sa incuie usa, apa deschisa, pisica in frigider, etc.
abis
QUOTE(Marduk @ 5 Aug 2010, 05:23 PM) *
Astept cu interes ca Niculae & Co sa-si mute afacerile in Bulgaria, Patriciu, Voiculescu, Vantu si Tariceanu sa doneze 50% din averi celor nevoiasi, nu ca visez frumos?

Eu unul nu astept asa ceva si nu cred ca finantele statului ar trebui sa fie salvate prin donatii. Statul trebuie sa aiba o fiscalitate normala cu care sa-si asigure veniturile necesare fara a sta cu mana intinsa dupa donatii. Nu mi se pare corect sa ne asteptam din partea altora sa-si doneze jumatate din avere, in fond cu banii aia mai bine fac investitii in economie... Si in plus sunt banii lor, daca i-au facut cinstit pot sa-i cheltuiasca cum vor, fara sa aiba nimeni vreo pretentie de la ei.
Marduk
QUOTE(abis @ 5 Aug 2010, 07:03 PM) *
Eu unul nu astept asa ceva si nu cred ca finantele statului ar trebui sa fie salvate prin donatii.

Nu m-am referit la stat ci la cei nevoiasi, asa cum au facut si miliardarii din USA care si-au donat 50% din averi unor fundatii care se ocupa de cei cu probleme.
turbo trabant
baselu dixit: patriciu aa rompetrol va fi executat http://www.capital.ro/articol/basescu-romp...tat-137846.html

daca chiar ii executa si cazacii il executa pe nea dinu corcodino, sunt din nou pro- basescu.
Marduk
Imi mut afacerile in Bulgaria din cauza prigoanei impotriva oamenilor de afaceri Poate te prigoneste Prigoana si clanurile sale dar daca statul iti cere sa-ti platesti taxele se chiama ca esti prigonit?
abis
QUOTE(Marduk @ 5 Aug 2010, 07:20 PM) *
Nu m-am referit la stat ci la cei nevoiasi, asa cum au facut si miliardarii din USA care si-au donat 50% din averi unor fundatii care se ocupa de cei cu probleme.

Warren Buffett doneaza 90%.

Dupa parerea mea donarea averii rezolva o problema punctuala: e ca atunci cand dai unui om infometat un peste si el se satura pe moment, dar peste cateva ore ii va fi iarasi foame. Daca insa pui averea sa lucreze, prin investitii, iar astfel omul ala capata un loc de munca, e ca si cum i-ai fi dat o undita: in felul asta isi va castiga singur nu doar un peste, ci multe mese de acum inainte.
Marduk
QUOTE(abis @ 6 Aug 2010, 10:43 AM) *
....................e ca atunci cand dai unui om infometat un peste si el se satura pe moment, dar peste cateva ore ii va fi iarasi foame. ...............e ca si cum i-ai fi dat o undita: in felul asta isi va castiga singur nu doar un peste, ci multe mese de acum inainte.

pare o pledoarie crestina decat o abordare capitalista, oricum cred ca ne afundam intr-o discutie care este off topic.
Sa revenim la ultimele declaratii ale presedintelui Basescu, legate de cei care lucreaza in strainatate si reactia ziarelor britanice. A procedat bine presedintele Basescu cand a facut acea declaratie? sunt cei toti cei 58.000 de romani prezenti in Marea Britanie beneficiarii sistemului social britanic sau mai sunt si unii care platesc taxe si impozite? Daca in toata Europa romanii sunt priviti ca cetateni de rang inferior, era nevoie ca presedintele tarii sa mai atraga atentia europenilor ca romanii sunt muncitori care iau locurile de munca "lenesilor" din UE?
March
QUOTE(abis @ 5 Aug 2010, 07:03 PM) *
Nu mi se pare corect sa ne asteptam din partea altora sa-si doneze jumatate din avere, in fond cu banii aia mai bine fac investitii in economie... Si in plus sunt banii lor, daca i-au facut cinstit pot sa-i cheltuiasca cum vor, fara sa aiba nimeni vreo pretentie de la ei.

Hopa ! Uite ca aici sunt de acord smile.gif
Cucu Mucu
Baselu catre bobor rofl.gif Si ne-am luat-o, da' tare de tot!
Marduk
QUOTE(abis @ 6 Aug 2010, 10:43 AM) *
Nu mi se pare corect sa ne asteptam din partea altora sa-si doneze jumatate din avere, in fond cu banii aia mai bine fac investitii in economie... Si in plus sunt banii lor, daca i-au facut cinstit pot sa-i cheltuiasca cum vor, fara sa aiba nimeni vreo pretentie de la ei.


QUOTE(March @ 6 Aug 2010, 11:54 AM) *
Hopa ! Uite ca aici sunt de acord smile.gif

Doctrina Andrew Carnegie Bineinteles ca aceasta doctrina nu poate fi imbratisata de miliardarii romani care cred ca o astfel de abordare are legatura cu comunismul, de fapt actul de caritate nu are nicio legatura cu pomenile pe care unii dintre miliardarii nostri le fac din cand in cand.
March
Doctrina lui Carnegie e valabila pentru miliardarii americani cu mai mult de 30-40 miliarde de parai in cont . Dau juma' din ei dupa care le ramane inca in jur de vreo 10-20 de bugete ale RO. Si pentru donatia facuta numele le ramane pe vecie batut in tinte in societatea americana.

Sa-ti fie rusine Patriciu ca nu vrei sa faci asa ceva ! Basescu ar fi botezat o platforma de foraj maritim si portiunea de platou continental aferent cu numele tau . tongue.gif
Marduk
QUOTE(March @ 6 Aug 2010, 04:21 PM) *
Si pentru donatia facuta numele le ramane pe vecie batut in tinte in societatea americana.

No comment.
abis
QUOTE(Marduk @ 6 Aug 2010, 03:29 PM) *
Doctrina Andrew Carnegie Bineinteles ca aceasta doctrina nu poate fi imbratisata de miliardarii romani care cred ca o astfel de abordare are legatura cu comunismul, de fapt actul de caritate nu are nicio legatura cu pomenile pe care unii dintre miliardarii nostri le fac din cand in cand.

Caritatea este un act benevol. Un act voluntar, pe care il face cine vrea, cand vrea, cum vrea. Nu este o obligatie.

Daca cetateanul respectiv doreste sa faca un act caritabil, foarte bine, este treaba lui. Daca nu vrea, poate are alte planuri cu banii lui: nu are nimeni datoria sa faca donatii.
Marduk
QUOTE(abis @ 9 Aug 2010, 11:29 AM) *
Conform Constitutiei, in tara asta exista, inca, libertatea credintei.

care credinta? ortodoxa?

QUOTE(abis @ 9 Aug 2010, 11:38 AM) *
Caritatea este un act benevol....................... Nu este o obligatie.
.......................................................... nu are nimeni datoria sa faca donatii.

lacomia ne-a adus de-a lungul timpului razboaie, crima organizata sau nu, criza, nu crezi ca a venit vremea ca umanii sa fac acel salt spritual de care au atata nevoie? poate ca asta ar trebui sa fie inceputul, datoria de a face donatii.
March
QUOTE(Marduk @ 9 Aug 2010, 02:09 PM) *
care credinta? ortodoxa?

Nu mai, toate. Parca vreo 14 inclusiv cea musulmana pe care o comentezi cu oaresce drag ! tongue.gif

La vazut vreodata pe muftiul din Constanta ? Baiat simpatic smile.gif

p.s. Hai sa terminam cu discutia asta aici ca-i stricam firma "Jupanului" ! laugh.gif
abis
QUOTE(Marduk @ 9 Aug 2010, 02:09 PM) *
care credinta? ortodoxa?

rofl.gif
Da, corecta observatia!

ARTICOLUL 4
(2) România este patria comuna si indivizibila a tuturor cetatenilor sai, fara deosebire de rasa, de nationalitate, de origine etnica, de limba, de religie, de sex, de opinie, de apartenenta politica, de avere sau de origine sociala.

ARTICOLUL 6
(1) Statul recunoaste si garanteaza persoanelor apartinând minoritatilor nationale dreptul la pastrarea, la dezvoltarea si la exprimarea identitatii lor etnice, culturale, lingvistice si religioase.

(2) Masurile de protectie luate de stat pentru pastrarea, dezvoltarea si exprimarea identitatii persoanelor apartinând minoritatilor nationale trebuie sa fie conforme cu principiile de egalitate si de nediscriminare în raport cu ceilalti cetateni români.

ARTICOLUL 29
(1) Libertatea gândirii si a opiniilor, precum si libertatea credintelor religioase nu pot fi îngradite sub nici o forma.
(3) Cultele religioase sunt libere si se organizeaza potrivit statutelor proprii, în conditiile legii.

ARTICOLUL 30
(7) Sunt interzise de lege defaimarea tarii si a natiunii, îndemnul la razboi de agresiune, la ura nationala, rasiala, de clasa sau religioasa, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenta publica, precum si manifestarile obscene, contrare bunelor moravuri.


Ar fi, prin urmare, neconstitutionala o decizie de interzicere a construirii unei moschei, iar cei care ar face manifesatii pentru asa ceva ar trebui reprimati cu toata vigoarea.
QUOTE
lacomia ne-a adus de-a lungul timpului razboaie, crima organizata sau nu, criza, nu crezi ca a venit vremea ca umanii sa fac acel salt spritual de care au atata nevoie?

Nu, nu cred. smile.gif

Altruismul este un sistem moral care susţine că omul nu are nici un drept de a exista pentru sine însuşi, că slujirea altora este singura justificare a existenţei acestuia, şi că auto-sacrificiul este cea mai înaltă datorie morală, valoare şi virtute. Aceasta este baza morală a colectivismului, a tuturor dictaturilor. (Ayn Rand)
QUOTE
poate ca asta ar trebui sa fie inceputul, datoria de a face donatii.

Datoria de a face donatii = impozitare. wink.gif
Marduk
"Sentimentul de ură îmi este oricum străin, iar în cazul particular al lui Băsescu ar însemna, chiar, un consum sentimental fără rost. Omul este mărunt. Funcţia lui este importantă, dar omul este mic. Deşi unora poate că le creează o altă impresie, Băsescu este o mediocritate. O mediocritate nervoasă"
(S.O.V despre Basescu)

Cand hotii marunti ajung pe "cai mari", cred ca pot emite idei filozofice despre orice si oricine, eu cred ca este vorba de sindromul Becali, care i-a afectat pe multi "capitalisti" romani postrevolutionari.
March
QUOTE(Marduk @ 9 Aug 2010, 03:42 PM) *
Cand hotii marunti ajung pe "cai mari", cred ca pot emite idei filozofice despre orice si oricine, eu cred ca este vorba de sindromul Becali,

Te referi la Basescu ? unsure.gif Ai grija !
abis
Declaratie Traian Basescu:

Un lucru in privinta caruia am fost extrem de nemultumit este repartizarea de bani din buget pe obiective de interese pentru fiecare parlamentar. Sa terminam cu aceste fanariotisme, ca tara nu are bani pentru construirea de biserici... Nu e timpul sa construim acum biserici din bani publici, avem alte prioritati, construirea de diguri pentru inundatii, baraje.

Da-i doamne mintea cea de pe urma! rofl.gif

Daca se tine de chestia asta votez iarasi PDL-ul in 2012. jamie.gif
Nefertiti
Da' biserica din curte de la Cotroceni o face cu bani de la mămicuţa lui sau cum?

Ce-mi place mie că te amuză (doar) Băsescu, care nici măcar glume proaste nu mai face ca pe vremuri...
abis
Pai aia e deja facuta. De aia ziceam despre "mintea de pe urma"

M-ar amuza si ceilalti, dar unde e ceva amuzant la Antonescu, la Ponta? Socialistii si liberalii ar trebui sa fie mai distantati de religie decat popularii, cel putin asa e prin Europa.
Marduk
Sunt de acord cu Basescu, ar fi cazul ca BOR sa redirectioneze banii catre azile, spitale, scoli, gradinite, cantine pentru saraci, etc. La Dumnezeu ne putem ruga si sub cerul liber, fara fastul din unele biserici, romanii nu au avut biserici fastuoase ci doar biserici frumoase, cochete, daca putem folosi aceasta comparatie.
March
Caldurile astea i-au ridicat Jupanului presiunea la cap rau de tot. Dupa tv acum a marait si la radio impotriva la toti si la toate ! devil.gif El in ultimii 6 ani a fost presedinte in Tanganika nu in Romanica ! jamie.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.