Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
March
QUOTE (cocosel @ 17 Apr 2007, 12:35 PM)
QUOTE
Intelege cineva ceva? Vroiam doar sa stiu care-s criterile si jaloanele dupa care te compari cu Base cand spui ca tu respecti regulile iar el nu.

La intrebarea asta iti raspund io ca The Dude nu poate din alte ratiuni... thumb_yello.gif marinarul este initiat insa momentan nu stiu din ce obedienta face parte...intelegi... biggrin.gif

O fi din aia " Kaki " ?!? unsure.gif
The Dude
QUOTE (Uncle Sam @ 17 Apr 2007, 11:32 AM)
Poate pentru ca prezidentul s-a certat cam cu toti cei ce au calcat pe alaturi?

Cu Elena nu s-a certat....si daca n-a calcat ea stramb, n-a calcat nimeni !
Uncle Sam
QUOTE (The Dude @ 17 Apr 2007, 11:39 AM)
QUOTE (Uncle Sam @ 17 Apr 2007, 11:32 AM)
Poate pentru ca prezidentul s-a certat cam cu toti cei ce au calcat pe alaturi?

Cu Elena nu s-a certat....si daca n-a calcat ea stramb, n-a calcat nimeni !

Tu ce intelegi prin certat? Sa se ia de par? A dat-o afara, nu? Sau si-a dat demisia.
March
Si-a dat demisia din .... motive personale rolleyes.gif Adica citind printre randuri, i-a spus hai pleaca ca a inceput sa puta spre exterior ! Adica spre opinia publica.
cocosel
QUOTE
O fi din aia " Kaki " ?!?

Cred nu am cunostiinte certe... ca a fost initiat in afara tarii... wink.gif
The Dude
QUOTE (Uncle Sam @ 17 Apr 2007, 11:43 AM)
QUOTE (The Dude @ 17 Apr 2007, 11:39 AM)
QUOTE (Uncle Sam @ 17 Apr 2007, 11:32 AM)
Poate pentru ca prezidentul s-a certat cam cu toti cei ce au calcat pe alaturi?

Cu Elena nu s-a certat....si daca n-a calcat ea stramb, n-a calcat nimeni !

Tu ce intelegi prin certat? Sa se ia de par? A dat-o afara, nu? Sau si-a dat demisia.

Nu tovarase, au trecut relatia in ilegalitate...nu mai e la vedere ca intervenise si prima doamna, si a doua, si alte cateva..

Nu a plecat nimeni, nu s-a demis nimeni, nu s-a paruit nimeni
Uncle Sam
QUOTE (March @ 17 Apr 2007, 11:52 AM)
...i-a spus hai pleaca...

Deci i-a spus sa plece. Pai asta zic si eu. Le-a spus sa plece cand a fost cazul.
March
QUOTE (Uncle Sam @ 17 Apr 2007, 02:08 PM)
QUOTE (March @ 17 Apr 2007, 11:52 AM)
...i-a spus hai pleaca...

Deci i-a spus sa plece. Pai asta zic si eu. Le-a spus sa plece cand a fost cazul.

Da. Da a trecut in ilegalitate cum bine a spus Dude biggrin.gif
abis
QUOTE (The Dude @ 17 Apr 2007, 12:55 PM)
Nu tovarase, au trecut relatia in ilegalitate...nu mai e la vedere ca intervenise si prima doamna, si a doua, si alte cateva...

Asta ce e, zvon, speculatie sau stire? smile.gif
March
QUOTE (abis @ 17 Apr 2007, 02:22 PM)
QUOTE (The Dude @ 17 Apr 2007, 12:55 PM)
Nu tovarase, au trecut relatia in ilegalitate...nu mai e la vedere ca intervenise si prima doamna, si a doua, si alte cateva...

Asta ce e, zvon, speculatie sau stire? smile.gif

E o figura de stil !
Uncle Sam
QUOTE (March @ 17 Apr 2007, 01:25 PM)
QUOTE (abis @ 17 Apr 2007, 02:22 PM)
QUOTE (The Dude @ 17 Apr 2007, 12:55 PM)
Nu tovarase, au trecut relatia in ilegalitate...nu mai e la vedere ca intervenise si prima doamna, si a doua, si alte cateva...

Asta ce e, zvon, speculatie sau stire? smile.gif

E o figura de stil !

In cazul asta e un argument tipic intarit cu dovezi traditionale.
gio19ro
QUOTE (The Dude @ 17 Apr 2007, 12:55 PM)
Nu tovarase, au trecut relatia in ilegalitate...nu mai e la vedere ca intervenise si prima doamna, si a doua, si alte cateva..


Adica Victoria Lipan? rofl.gif
abis
Curtea Constitutionala strikes again: unda verde pentru referendumul privind introducerea votului uninominal. smile.gif
March
CNA vrea sa protejeze imaginea Presedintelui prin cenzurarea unui spot publicitar !!

Spotul publicitar al ziarului ZIUA, a fost oprit de la difuzare de Consiliul National al Audiovizualului (CNA) pentru ca ar fi promovat mesaje politice. Membrii CNA au acuzat pasajul in care doi SPP-isti ii comunica unui personaj care il reprezinta pe presedintele Traian Basescu ca doua milioane de romani s-au intors in tara: ''S-au intors doua milioane de oameni in tara si or sa voteze. Ce le facem?''.
abis
QUOTE (March @ 17 Apr 2007, 09:44 AM)
Dosarul "Flota" sta azi ascuns in sertarul lui Morar !

Uite ce spunea S.R.S. in 2005.... despre dosarul Flota...
March
QUOTE (abis @ 17 Apr 2007, 05:28 PM)
QUOTE (March @ 17 Apr 2007, 09:44 AM)
Dosarul  "Flota" sta azi ascuns in sertarul lui Morar !

Uite ce spunea S.R.S. in 2005.... despre dosarul Flota...

Sigur. Le zice bine ca fost prieten ! tongue.gif

Traian Basescu ar trebui sa aleaga varianta infruntarii fatise a Justitiei. Ar fi bine sa nu se prevaleze de imunitatea pe care i-a conferit-o populatia Romaniei atunci cand l-a ales presedinte si sa se duca in instanta, ca simplu cetatean. Si sa demonstreze ca dreptatea este de partea lui. Si ca uriasul dosar este o facatura politica. Daca cineva a vrut "sa-l caute la oua", el trebuie sa arate ca le are
March
Cu suspendare, demisie, realegere sau fara, scandalul va continua in Romania. Pentru ca Basescu este un cetatean care se hraneste si infloreste din scandal !!
gio19ro
QUOTE (March @ 17 Apr 2007, 04:05 PM)
CNA vrea sa protejeze imaginea Presedintelui prin cenzurarea unui spot publicitar !!

Spotul publicitar al ziarului ZIUA, a fost oprit de la difuzare de Consiliul National al Audiovizualului (CNA) pentru ca ar fi promovat mesaje politice. Membrii CNA au acuzat pasajul in care doi SPP-isti ii comunica unui personaj care il reprezinta pe presedintele Traian Basescu ca doua milioane de romani s-au intors in tara: ''S-au intors doua milioane de oameni in tara si or sa voteze. Ce le facem?''.

Reclama aia era o facatura ordinara. Ma mir ca au lasat-o atata timp. Si publicitatea are un cadru legal in Romania si UE. Au trecut vremurile cand SRS securist conertit in francmason cu grade multe facea ce vroia prin presa.

Si inca ceva. SRS cu ai lui au multi magistrati din Bucuresti la mana. El cu cei din spatele lui Patriciu sunt megajigodile societatii romanesti. Asta v-o spun ca unul ce poarta o roba prin instantele romanesti.
cocosel
QUOTE
Sigur. Le zice bine ca fost prieten ! 

Hai sa mai arunc o petarda cum spun unii...prietenia era deja atat de bine conturata incat baiatul lui S.R.S. a fost consilierul lui... rofl.gif
Iata ce zicea Basescu in prefata cartii "Intregare europeana" a lui Mircea Cuzino-Stanescu...
Cartea tanarului apare intr-un moment cum nu se poate mai potrivit.Da,este bine sa stim cat mai in detaliu cine este aceasta Europa in care am ales sa intram,care ii sunt structurile...De vreo zece ani ne straduim sa facem totul..a sosit momentul sa facem altceva decat totul sa facem doar ceea ce trebuie!!...
Traian Basescu-Bucuresti 2005...
rofl.gif rofl.gif
gio19ro
A fost deputat PD. Acu' a plecat la marea iubire, PSD.
March
Gio ,
Tu mai bine vezi ce faceti cu alegerile alea din barou sau ce o fi fost la balciul ala de la Sala Palatului ! laugh.gif
March
I-auzi, i-auzi cine vorbeste !! ohmy.gif

Cica tanarul deputat Basescu, care a semnat in 1994 pentru suspendarea lui Iliescu, in pofida avizului negativ al CC ( cam unu la fel ca cel de acum) , a cerut totusi de la tribuna parlamentului ca Iliescu sa fie suspendat ! Ce sa-i faci, daca o consulta pe mama Omida i-ar fi spus sa taca chitic pentru ca si el va fi intr-o situatie asemanatoare in 2007 !

Asa ca, mai rasfirat baieti, mai rasfirati ! laugh.gif
abis
QUOTE (March @ 17 Apr 2007, 04:33 PM)
Daca cineva a vrut "sa-l caute la oua", el trebuie sa arate ca le are

Si exact asta face. smile.gif
March
QUOTE (abis @ 17 Apr 2007, 06:03 PM)
QUOTE (March @ 17 Apr 2007, 04:33 PM)
Daca cineva a vrut "sa-l caute la oua", el trebuie sa arate ca le are

Si exact asta face. smile.gif

Da. Cu imunitate si serviciile secrete in spate ! Fii si tu mai atent cand trimiti oamenii la linkuri care pot fi comentate in defavoarea ta ! laugh.gif
abis
Cand a avut imunitate, a demisionat din parlament. Dupa ce a fost ales presedinte a cerut instantei sa judece dosarul fara sa tina cont de imunitatea sa. Voiai sa demisioneze si de la Cotroceni? O va face la 5 minute dupa ce va fi suspendat... Sa te vad ce mai zici atunci. tongue.gif
Uncle Sam
QUOTE (abis @ 17 Apr 2007, 04:04 PM)
Curtea Constitutionala strikes again: unda verde pentru referendumul privind introducerea votului uninominal. smile.gif

Adica parlamentul e obligat sa admita acum ca cele 233 de voturi acordate initial si care fuseserea decretate ca insuficiente sunt acum suficiente si ca urmare cererea presedintelui de organizare a referendumului este consitutionala?
Saracii, oare ce vor mai inventa de data asta?
March
QUOTE (abis @ 17 Apr 2007, 06:12 PM)
Cand a avut imunitate, a demisionat din parlament. Dupa ce a fost ales presedinte a cerut instantei sa judece dosarul fara sa tina cont de imunitatea sa. Voiai sa demisioneze si de la Cotroceni? O va face la 5 minute dupa ce va fi suspendat... Sa te vad ce mai zici atunci.  tongue.gif

O smekerie pe care am descris-o undeva pe aici ! Sa demisioneze si astept ce o sa apara pe piata in cele trei luni pana la alegeri ! Dosarele nu vor mai putea tinute in sertare de unii precum Moraru !
Cucu Mucu
QUOTE (abis @ 17 Apr 2007, 04:04 PM)
Curtea Constitutionala strikes again: unda verde pentru referendumul privind introducerea votului uninominal. smile.gif

Uite-asa ma apuc si eu de votat din nou. smile.gif
March
QUOTE (Uncle Sam @ 17 Apr 2007, 06:21 PM)

Saracii, oare ce vor mai inventa de data asta?

Ceva constitutional. Adica modificari la Constitutie ! Ca tot trebuie adusa in linie cu normele UE. Si cu ocazia asta se va stabili clar , fara ambiguitati, si terenul pe care poate juca un presedinte !
abis
QUOTE (March @ 17 Apr 2007, 05:21 PM)
Dosarele nu vor mai putea tinute in sertare de unii precum Moraru !

Asta ar fi un semn ca Justitia asculta de politic sau ca a devenit independenta?

QUOTE

modificari la Constitutie

Pentru asa ceva trebuie referendum... smile.gif



PS: Morar. Nu Moraru.
March
QUOTE (abis @ 17 Apr 2007, 06:29 PM)
QUOTE (March @ 17 Apr 2007, 05:21 PM)
Dosarele nu vor mai putea tinute in sertare de unii precum Moraru !

Asta ar fi un semn ca Justitia asculta de politic sau ca a devenit independenta?

PS: Morar. Nu Moraru.

Pai da, va fi independenta atunci cand Basescu va demisiona. Si magistratii vor prinde curaj.

ce faci, cand nu mai tii pasul incepi cu observatii gramaticale ca si amicul tau ?!?
Marduk
QUOTE (MIA @ 17 Apr 2007, 08:08 AM [/QUOTE)

Numirea lui Vacaroiu de ex. ca si prim-ministru ( care la acel moment nici nu era membru PSDR si si ulterior a avut o pozitie relativ minora in partid ) a fost un fel de compromis in  incercarea de a scapa de presiunile venite din mai multe surse.

Totusi aceste presiuni nu se compara cu situatia in care au ajuns E. Constantinescu si T. Basescu, eu cred ca cei doi au fost "indrumati" spre un esec rasunator tocmai spre a dovedii incapacitatea democratiei de a conduce Romania. As mai adauga o intamplare de la mineriada si dupa, intamplari prin care s-a incercat si reusit, denigrarea PNTCD cat si pozitionarea lui Ciorbea intr-o functie, care dupa mine a dus la ingroparea definitiva a PNTCD. Poate ca asistam la acel episod "fara noi nu se poate" sau "dupa noi, tot noi", etc. Sa nu uitam si episodul cu PNL si liderul sau istoric Campeanu.

QUOTE
Si Iliescu a fost supus la presiuni imense - numai ca nu s-a prea vorbit/nu a prea interesat pe multa lume acest aspect la vremea aia.


Mai degraba nu s-a prea vorbit, presa, nu era atat de activa sau nu era activata!!! Nu vreau sa par atins de scenarita, dar este ceva care nu este logic, ceva care poate, intrece puterea mea de intelegere. Doi presedinti, alesi de electorat, pusi in functie cu surle si trambite, apoi trantiti in derizoriu. Sa fie oare papusarii ?!
Marian M
Problemele enumerate ieri de catre Basescu sunt problemele reale ale Romaniei sau viceversa problemele Romaniei reale.
Cam tarziu le-a identificat. biggrin.gif
Prin invitatia la confruntare in fata "aligatorilor" Basescu a castigat indiferent de rezultatul votului din Parlament.
The Dude
QUOTE (Marian M @ 18 Apr 2007, 07:28 AM)
Prin invitatia la confruntare in fata "aligatorilor" Basescu a castigat indiferent de rezultatul votului din Parlament.

...da , fie o victorie a la Pyrus, fie o infrangere dezonoranta...
actionmedia
QUOTE (Marian M @ 18 Apr 2007, 07:28 AM)
Cam tarziu le-a identificat. biggrin.gif

Sunt probleme despre care a vorbit tot timpul. O parte din ele chiar din campania electorala din 2004 altele au aparut pe parcurs. Tot timpul a vorbit despre ele. Doar ca unii nu au avut urechi sa auda.

Acuma ca si-a anuntat oficial demisia in cazul in care e suspendat, pot sa ma intorc si pe acest topic. Avem ce vorbi.
The Dude
QUOTE (actionmedia @ 18 Apr 2007, 09:37 AM)
Tot timpul a vorbit despre ele.

Da... e un mare orator.
Mai complicat e insa sa faci ceva decat doar sa spui.

Nu-mi spune ca n'avea ce, sau ca n'avea cum, sau ca nu era in prerogativele sale..
Intotdeauna e loc de actiune..

Cand iti doresti cu adevarat ceva..."atunci intregul Univers conspira la realizarea proiectului tau"

Sau mai pe sleau, de la Oscar Wilde: "Where there's a Will, there's a way !!!"

cand vrei doar sa iti faci imagine, vorbesti, spui, zici, atentionezi....etc., etc.,
actionmedia
QUOTE (The Dude @ 18 Apr 2007, 09:45 AM)
Nu-mi spune ca n'avea ce, sau ca n'avea cum, sau ca nu era in prerogativele sale..
Intotdeauna e loc de actiune..

Pai a actionat. De ce crezi ca s-a ales cu suspendarea. Pentru ca s-a implicat si a actionat. A pus presiune pe toti cei abilitati sa se ocupe de anumite probleme. S-a implicat atat cat ii da voie constitutia si prerogativele. Ce vroiai sa faca mai mult? A facut exact ca se putea face fara a-si depasi atributiile.

Parca mai devreme vorbeai de dictatura si alte chestii de-alea. Acuma spui ca nu s-a implicat. Singur nu se poate implica. Daca ceilalti nu vor sa faca treaba nu se face treaba. Nu are parghii sa ii constranga.

Dudule, te contrazici singur.
The Dude
QUOTE
Dudule, te contrazici singur
.

Nicidecum amice....ma citesti tu in "contradictie", dand curs unor macinari interne.
Daca era altfel ai fi facut remarca corect: "Dude, te contrazici !"


QUOTE
Parca mai devreme vorbeai de dictatura si alte chestii de-alea.


Chiar asa faceam, da n-am zis ca e dictator, ci doar ca urmareste sa devina unul, ca isi pregateste terenul pentru asta.
Am zis citez "sunt acuma uniti in fata pericolului unei noi dictaturi de tip proletar.."..despre clasa politica...l-am numit deci pericol...si chiar este unul imens.

Turbeaza ca nu poate fi unul acum.
Da cum sa fie, ca nu l-am uitat pe predecesor..nu inca.

QUOTE
Acuma spui ca nu s-a implicat
.

Un' sa se implice ??
In primul rand ca nici nu stie cum se face asta..
Sporavaiala...atat a invatat in 17 ani de "politica" si asta face.
S-a implicat pe dracu'
Unde ?? In patul Elenei sau in cel al Prefectului ??..In agoniile de la Golden Spritz ??
Zi si mie asa de sanchii o initiativa constructiva ...una singura
The Dude
QUOTE
Zi si mie asa de sanchii o initiativa constructiva ...una singura


scuze. Mi-am amintit: Podul de la Maracineni rofl.gif
actionmedia
QUOTE (The Dude @ 18 Apr 2007, 11:51 AM)
da n-am zis ca e dictor, ci doar ca urmareste sa devina unul, ca isi pregateste terenul pentru asta.

Dupa ce iti dai seama? Nu ai cum sa stii ce e in capul lui. Poti doar sa intuiesti. Probabil ca ai unele indicii. Enunta-le aici. Daca poti... biggrin.gif

QUOTE
l-am numit deci pericol...si chiar este unul imens.

Daca o sa iti zic ca esti paranoic o sa te superi. Dar ma abtin de la orice comentarii pana cand prezinti indiciile ca ne indreptam spre o dictatura sau ca Basescu pregateste o dictatura sau ca asta isi doreste sau ce ai vrut tu sa spui. Pana atunci raman la parerea ca ai preluat din zbor si din presa aceasta idee si o adaugi altor idei la fel de neadevarate pentru a ataca imaginea lui Basescu, pentru simplul motiv ca nu iti mai place tie de el, de fapt pentru ca il urasti, pentru ca probabil te simti tradat, pentru ca ai avut alte asteptari de la el si de la Alianta DA, asteptari care nu s-au concretizat. Ei afla ca si eu ma simt tradat, dar nu de Basescu ci de Tariceanu.

QUOTE
Turbeaza ca nu poate fi unul acum.

Din nou te intreb, cum iti dai seama? Eu ma uit la el si nu il vad turbat. Serios. Cum iti dai seama?

QUOTE
In primul rand ca nici nu stie cum se face asta

Spune tu un lucru pe care putea sa il faca si nu l-a facut. Un singur lucru.

QUOTE
Zi si mie asa de sanchii o initiativa constructiva ...una singura

Referendumul pentru votul uninominal.
cocosel
Ce spuneam ieri apare...si mi-e teama ca SRI atentie mare joaca tare rau...un nou biletel care il incrimineaza pe marinar... rofl.gif
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 18 Apr 2007, 12:08 PM)
Ce spuneam ieri apare...si mi-e teama ca SRI atentie mare joaca tare rau...un nou biletel care il incrimineaza pe marinar... rofl.gif

Acerasi mesaj ca la celalat subiect, parca ai fi in misiune, lansezi mesaje pe mai multe topicuri, a aparut un biletel, nu ne spui nimic de el dar...stii deja ca il incrimineaza pe presedinte. Dar nu spui nimic mai mult. Ce astepti?
The Dude
QUOTE (actionmedia @ 18 Apr 2007, 12:02 PM)
QUOTE
Zi si mie asa de sanchii o initiativa constructiva ...una singura

Referendumul pentru votul uninominal.

rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

No comment...e constructiva de nu mai poate, si ii apartine de la un cap la altul

Numeste-ma paranoic...Domnia mea nu se supara thumb_yello.gif
Felul in care se straduie pana la sacrificiu sa acapareze intreaga putere il dezvaluie fara nevoia niciunei argumentari.
cocosel
QUOTE
Dar nu spui nimic mai mult. Ce astepti?

Ti-am spus in partea cealalta... jamie.gif insa nu sunt in misiune nu am asemenea misiuni decat sa urmaresc vrabiutele sau animalele de la semnatura... rofl.gif rofl.gif
Uncle Sam
QUOTE (The Dude @ 18 Apr 2007, 12:29 PM)
Felul in care se straduie pana la sacrificiu sa acapareze intreaga putere il dezvaluie fara nevoia niciunei argumentari.

Da, credibil, cum spunea cineva, e clar ca acapareaza incet incet intreaga putere, guvernul pe care l-a numit nu mai exista, partidul care l-a sustinut este exclus de la guvernare, marea majoritate a parlamentului e impotriva sa si e gata sa il suspende, clar ca Basescu detine toata puterea. Trebuie sa mai imi cumpar pampersi. La avalansa de "argumente" aduse aici nu ma pot tine prea mult.
March
Un remember necesar : Basescu a castigat alegerile cu cateva zeci de mii de voturi in fata lui Nastase datorita voturilor membrilor si simpatizantilo PRM ! Care au actionat sa voteze asa la recomandarea lui Vadim.


Primul tur :
Adrian Năstase 40.97%
Traian Băsescu 33.86%
Corneliu Vadim Tudor 12.57%

Al doilea tur :
Traian Băsescu 51.23% 5.126.894
Adrian Năstase 48.77% 4.881.520


Daca acum Basescu va demisiona intr-adevar va avea mari batai de cap . Ca simplu cetatean candidat.

Si apoi sa nu uitam ca in Lituania ( tara membra UE) a existat un scandal asemanator. Imediat dupa demisia presedintelui, Parlamentul a modificat legea electorala mentionand ca un presedinte demisionat numai poate candida din nou ! tongue.gif
cocosel
QUOTE
Si apoi sa nu uitam ca in Lituania ( tara membra UE) a existat un scandal asemanator. Imediat dupa demisia presedintelui, Parlamentul a modificat legea electorala mentionand ca un presedinte demisionat numai poate candida din nou ! 

March cica astea urmaresc cei din PSD de fapt sa il faca sa demisioneze si sa nu mai poata apoi sa candideze... rofl.gif
actionmedia
Nu-i duce tu grija lui Basescu. Are 30-35% de procente numai de la aia care voteaza cu presedintii in functie sau fostii presedinti.
Mai are inca vreo 20-25% de la noi astia care am ramas alaturi de el.

Deci ia lejer 50-60%.
TheK
Interesant Stan asta March. smile.gif
Din cate am inteles aseara e vorba despre un presedinte suspendat , si nu despre unul care a demisionat.Deci suspendarea ar trebui sa continue . In sprijinul suspendarii PSD da acum o noua lovitura de imagine lui Basescu, cu un triplu scop. Daca vorbele lui Stan au ajuns aseara unde trebuie Basescu va demisiona ori inainte de suspendare, ori nu va demisiona deloc si va astepta referendumul. In cazul asta poate participa la alegeri. De acea noul biletel mai smulge cateva procente din electoratul lui Basescu. Faptul ca exact Geoana a divulgat, ceea ce ii da un aer de justitiar o sa il faca sa castige o parte din procentele pierdute de Basescu.
Uncle Sam
QUOTE (March @ 18 Apr 2007, 12:56 PM)
Un remember necesar : Basescu a castigat alegerile cu cateva zeci de mii de voturi in fata lui Nastase datorita voturilor membrilor si simpatizantilo PRM ! Care au actionat sa voteze asa la recomandarea lui Vadim.

In sfarsit, unul care recunoaste ce era evident inca de atunci, ca Basescu nu a castigat datorita liberalilor ci datorita voturilor din afara Aliantei.
Daca la capitolul probleme pe care le poate avea Basescu te referi la faptul ca daca va candida Vadim (ca doar nu te gandesti la Nastase iar) ar avea voturile liberalilor iar sunt de acord cu tine, liberalii sunt gata sa il aleaga pe Vadim doar sa nu iasa Basescu. Dar asta ar merge mai bine la topicul despre caderea liberalilor, caderea in sondaje fiind astfel urmata de totala decadere morala.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.