Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
turbo trabant
dej a reusit sa scoata rusii din tara dovedind la inceputul anilor 50 ce elev cuminte e trimitand toata intelectualitatea/burghezia la canal/pitesti si alte destinatii balneare. rusii au dat certificatul de buna purtare si s-au carat, furasera deja maximul posibil smile.gif .

toti conducatorii romanilor au tendinte dictatoriale altfel nu se poate in tara asta pana nu bate unul cu pumnul in masa nu se misca nimic .
March
QUOTE(Michelle @ 12 Aug 2009, 01:29 PM) *
Dar tu pe Ghe.Ghe Dej unde l-ai citit? si daca l-ai citit in ce categorie l-ai incadra? doctori sau politicieni...??

Ca sa te lamuresti cum sta cestiunea asta , pune mana si citeste cartea " Clientii lu' Tanti Varvara" de Stelian Tanase aparuta la "Humanitas" in 2005.

@marduck : in cartea asta o sa afli crimele comise la ordinul expres al individului ala.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 12 Aug 2009, 04:39 PM) *
dej a reusit sa scoata rusii din tara dovedind la inceputul anilor 50 ce elev cuminte e trimitand toata intelectualitatea/burghezia la canal/pitesti si alte destinatii balneare. rusii au dat certificatul de buna purtare si s-au carat, furasera deja maximul posibil smile.gif .

toti conducatorii romanilor au tendinte dictatoriale altfel nu se poate in tara asta pana nu bate unul cu pumnul in masa nu se misca nimic .



QUOTE(March @ 12 Aug 2009, 04:48 PM) *
Ca sa te lamuresti cum sta cestiunea asta , pune mana si citeste cartea " Clientii lu' Tanti Varvara" de Stelian Tanase aparuta la "Humanitas" in 2005.

@marduck : in cartea asta o sa afli crimele comise la ordinul expres al individului ala.

Toti conducatorii comunisti, mai ales cei romani si cei din Eurasia au facut mai mult rau decat bine, dar cand au facut bine, o actiune cat de mica, dar de importanta capitala pentru istorie si poporul respectiv, trebuie mentionat ca atare. Istoria trebuie sa ramana obiectiva, chiar si in cazul lui Hitler, Stalin, Mao, Pol Pot, Brejnev, Dej, Ceausescu, etc.

Michelle
QUOTE(March @ 12 Aug 2009, 04:48 PM) *
Ca sa te lamuresti cum sta cestiunea asta , pune mana si citeste cartea " Clientii lu' Tanti Varvara" de Stelian Tanase aparuta la "Humanitas" in 2005.

@marduck : in cartea asta o sa afli crimele comise la ordinul expres al individului ala.



Pe Stelian Tanase nu-l mai citesc demult, desi am incercat una-alta, de cind l-am vazut cum se "hahaie" la aberatiile lui Dinescu de vineri seara.
Intelectuali sadea, ce sa-ti zic.
Tot nu mi-ai spus insa in ce calitate il citezi? sa inteleg ca de criminal dupa remarca de mai sus???
Rovaniemi
QUOTE(marduk @ 12 Aug 2009, 04:31 PM) *
Trebuie sa fim corecti cu cei care au avut un rol in istoria noastra, chiar daca au fost comunisti. Gheorghe Gheorghiu Dej a fost in primul rand un comunist, dar nu unul oarecare, Dej nu a imbratisat niciodata doctrina sovietica din contra a facut tot ce a putut pentru ai scoate pe rusi din tara, pentru a elimina comunistii evrei infiltrati in conducerea partidului si pentru a pune bazele unui nationalism comunism continuat de Ceausescu. Trebuie doar sa amintim ca in vremea sa meseriasii, micii agricultorii (mai ales de langa marile orase), bodegile, birturile, au supravietuit. Viata de zi cu zi a omului de rand, nu era inca incorsetata asa cum avea sa fie pe vremea lui Ceausescu. Pentru mine Dej este cel care a reusit performanta extraordinara de ai convinge pe rusi sa paraseasca Romania, asta a fost una din cauzele pentru care Hrusciov a fost mazilit, Dej a fost cel care a desfiintat sovromurile, vestitele intreprinderi mixte care pradau poporul de resurse alimentare si naturale.


Dej n-a avut nici o treabă cu scoaterea rușilor din țară. De negocierile cu pricina s-a ocupat Bodnăraș ... și nici pînă azi nu se știe exact ce l-a mînat pe Bodnăraș în lupta asta ... smile.gif
abis
Un articol al lui Patapievici care ar trebui sa dea unora motive de gandit:

Pe nesimţite, presa noastră s-a lăsat contaminată de ură. Consensul urii a devenit atmosfera morală dominantă a spaţiului nostru public şi principalul criteriu atât al solidarizării celor de-un fel (băsescofobii), cât şi al identificării ţapilor ispăşitori (intelectualii lui Băsescu).

Acestui consens îi datorăm atât josnicia atacurilor, pe care o vedem la lucru în aproape toate dezbaterile de la televiziuni, cât şi abandonarea oricărui standard de corectitudine jurnalistică, ce face ca falsificarea, ignorarea ori distorsionarea faptelor să nu stârnească nicio reacţie (în afara aceleia de a răspunde printr- o falsificare şi mai mare). Am intrat pe o spirală vertiginoasă a răului.

În cartea sa Discursul urii (Plon, 2004; Humanitas, 2006), André Glucksmann scrie că secretul urii nu trebuie căutat în cei urâţi, ci în aceia pe care ura îi animă şi aţâţă. Într-adevăr, dacă secretul cancerului stă în întrebarea „Ce este cancerul
?” (şi nu în întrebarea „Cine este bolnav de cancer?”), secretul antisemitismului nu stă în natura ori faptele evreilor, ci în persoana şi motivaţiile antisemitului. Din momentul în care obiecţiile la Băsescu s-au transformat în ură faţă de Băsescu, explicaţia s-a mutat din faptele lui Traian Băsescu în motivaţiile celor care îl urăsc.

Astfel, problema de natură politică a contestaţiei, care e perfect legitimă, s-a transformat într-o chestiune de clinică a aversiunii, care, în spaţiul public, este şi ilegitimă (ca substitut al politicii), şi periculoasă (ca atragere a publicului în mecanismele toxice ale urii). Să spui despre Traian Băsescu că este „jigodie abjectă” (cum face un comentator respectat) a devenit ceva normal: nu mai atrage atenţia, suscită doar aplauzele.

Să te lauzi că nu deteşti pe nimeni (cum face un respectat şef de gazetă culturală), dar pe Traian Băsescu îl urăşti, nu mai e strident - a devenit normalitatea însăşi. Iar cu această normalitate vor să ne dreseze şi formatorii de opinie încolonaţi, şi televiziunile.

La noi, s-a ajuns ca acela care nu urăşte să trebuiască să se justifice de ce n-o face: el a devenit anomalia! Dar asta se poate întâmpla numai într-o lume în care domneşte consensul urii.

Scandalul este că la noi s-a ajuns ca acela care manifestă rezervă la ura faţă de Traian Băsescu ori are obiecţii la consensul urii întreţinut în jurul său de comentatori şi televiziuni să fie suspect. Or, e limpede: dacă rezerva e văzută ca linguşeală, atunci problema nu e cu Băsescu, problema e cu anti-băsescienii care susţin asta.
Rovaniemi
Ce zice Patapievici secondat de Glucksmann sînt niște bullshituri. Auzi vorbă, secretul urii stă nu în cei care sînt ținta urii, ci în aceia pe care ura îi ațîță ... Păi oare nu s-au gîndit distinșii filozofi de 2 lei că poatesecretul urii stă exact în acțiunile celor care sînt ținta urii? (evreii, respectiv Băsescu). așa că pe mine argumente din astea întoarse din condei mă lasă rece.
Marduk
QUOTE(Rovaniemi @ 12 Aug 2009, 09:39 PM) *
și nici pînă azi nu se știe exact ce l-a mînat pe Bodnăraș în lupta asta ...

dorinta lui Dej de ai scoate pe rusi din tara. Bodnaras nu putea sa faca nimic fara Dej.

P.S. Cred ca suntem off topic, mai bine sa ne intoarcem la ura unora, impotriva urii altora. Ura este ceva ca un acid care roade constiinta dar in acelasi timp mobilizator, le da putere unora sa gandeasca abject si sa arunce cu vorbele ca si cum ar arunca un lighean de laturi pe fereastra casei in care locuiesc, desi se dau mari oameni de cultura sau politicieni stilati.
March
Traian Basescu, prin apropiatii sai, incearca sa destabilizeze Guvernul

Una Sulfina care tot se sclifoseste pe toate ecranele....
Marduk
Daca as fi Traian Basescu, as face tot ce este posibil sa scot de la guvernare PDL si as face tot ce este posibil sa formez un guvern din PSD si PNL, eventual cu Tarigeoana ca prim ministru, ca tot s-au inteles atat de bine cand cascavalul si salamul prisoseau, m-as retrage de la prezidentiale si l-as sprijinii pe Oprescu, daca ar candida. devil.gif Inainte de a pleca de la Cotroceni le-as acorda lui Vantu, Patriciu, Tiriac, Hrebenciuc, Nastase si Vanghelie cele mai inalte distinctii ale Romaniei. Da eu nu sunt Traian Basescu blink.gif
March
QUOTE(marduk @ 13 Aug 2009, 04:41 PM) *
Inainte de a pleca de la Cotroceni le-as acorda lui Vantu, Patriciu, Tiriac, Hrebenciuc, Nastase si Vanghelie cele mai inalte distinctii ale Romaniei.

I-ai uitat pe asfaltisti, marmureni, cocosi, udristi si alti ridzieni . Da' vorba ta, tu nu esti Basescu deci n-ai cum sa-i stii p-astia. wink.gif tongue.gif
March
Responsabilul din varful piramidei !

(...)Asistam, de fapt, la prăbuşirea unei mitologii edificate cu grijă, ţesute atent, de la începutul epocii Băsescu: mitologia eficacităţii Puterii directe şi nemijlocite, a deciziilor arbitrare ale unor grupuri restrânse de putere. Handicapat de trecutul personal (mai mult decât suspect), de lipsa anvergurii intelectuale şi morale corespunzătoare demnităţii acaparate, de un autoritarism primitiv şi brutal, Băsescu a pedalat pe o mare (dar înşelătoare!) găselniţă - mitul eficacităţii mâinii forte. Pretenţia de a fi “căpitan jucător”, ambiţia de a dirija personal (sau prin interpuşi) procesele politice importante, insistenţa de a controla tot ceea ce contează (serviciile secrete, direcţiile politice magistrale şi, dacă s-ar fi putut, întreaga mass-media...) s-au mascat, toate, sub vălul presupusei sale eficacităţi.(...)
Marduk
"...Câtă vreme economia duduia şi veniturile curgeau, mitologia eficacităţii politicii de mână forte şi de clan a prosperat. Acum însă, când problemele economice şi financiare lovesc brutal, această mitologie devine caducă. Sloganul “sunt tare şi trebuie să mă lăsaţi să fac ordine”, cu care ne-a prostit Băsescu până acum, nu mai are nici o credibilitate."

Cand economia duduia, la carma corabiei se gasea Tarigeoana, Basescu fiind un fel de armator. De ce nu a facut economii carmaciul Tarigioana? De ce nu a luat masuri anti criza carmaciul Tarigeoana? multi analisti au tot tras semnale de alarma ca odata isbucnita criza in USA vor fi afectate si alte tari din UE. Numai Basescu ne-a prostit? doar el? sau el e cel care trebuie invinovatit, cel prin care trebuie sa ne gasim scuze pentru incapacitatea intregului aparat politic romanesc. E prea simplu, moncher, pentru mine cel putin.
March
QUOTE(marduk @ 14 Aug 2009, 07:13 PM) *
E prea simplu, moncher, pentru mine cel putin.

Cel putin uiti de la mana pana la gura cine promitea marea cu sarea inaintea alegerilor : mariri de salarii profesorilor, cadrelor sanitare, etc. si arata cu degetul la Tariceanu si ai lui care se opuneau la astfel de masuri populiste cand se cunoastea ca criza bate la usa.
Unii ca voi sunt in stare si dupa patru ani de dezastru pedelist sa invoce greaua mostenire.
Brelocul lui Basescu n-a putut sa faca absolut nimic pana acum in cele 8 luni de incompetenta guvernamentala. Doar sa ascuta coasa , iar fatzele lui sa calareasca caii pe ecrane sau sa se balangane in fata scenelor. devil.gif
Marduk
QUOTE(March @ 15 Aug 2009, 11:55 AM) *
QUOTE
Cel putin uiti de la mana pana la gura cine promitea marea cu sarea inaintea alegerilor : mariri de salarii profesorilor, cadrelor sanitare, etc. si arata cu degetul la Tariceanu si ai lui care se opuneau la astfel de masuri populiste cand se cunoastea ca criza bate la usa.

Oricum Tarigeoana nu a dat nimic la bugetari, dar nu pentru ca avea cunostinta de criza si de impactul ei, putea Tarigioana sa dea la profesori si sa-si lase clanul fara maruntis? Nu am uitat multe promisiuni, dar una inca ma face sa rad "25000 de euro pentru fiecare roman care se intoarce in tara" rofl.gif
QUOTE
Unii ca voi sunt in stare si dupa patru ani de dezastru pedelist sa invoce greaua mostenire.

Grea mostenire, penelisto-pesedista, care au condus tara de facto timp de 4 ani.
QUOTE
Brelocul lui Basescu n-a putut sa faca absolut nimic pana acum in cele 8 luni de incompetenta guvernamentala. Doar sa ascuta coasa , iar fatzele lui sa calareasca caii pe ecrane sau sa se balangane in fata scenelor.

Mai putintica rabdare moncher, pana la alegeri, poate nu mai candideaza Basescu si atunci o sa ai prim ministru un alt breloc, a lui Hrebenciuc sau a lui Nastase, or s-ar putea sa ai sansa sa vezi prim ministru, brelocul unui breloc, sa vaz atunci ce mai zici.
March
QUOTE(marduk @ 15 Aug 2009, 01:37 PM) *
Mai putintica rabdare moncher, pana la alegeri, poate nu mai candideaza Basescu si atunci o sa ai prim ministru un alt breloc, a lui Hrebenciuc sau a lui Nastase, or s-ar putea sa ai sansa sa vezi prim ministru, brelocul unui breloc, sa vaz atunci ce mai zici.

Daca esti tanarul pedelist de serviciu over the weekend atunci esti dezamagitor ! laugh.gif Vezi ca tanti Lenuta ot Pleshkoi e cu ochii pe voi sa va verifice randamentul rofl.gif
Marduk
QUOTE(March @ 15 Aug 2009, 04:38 PM) *
Daca esti tanarul pedelist de serviciu over the weekend atunci esti dezamagitor !

Ce mi-ar placea sa fiu un tanar pedelist mwah1.gif . Din nefericire sunt mai mult decat un tanar, sunt un om, care vede "cu ochii lui inchisi" viitorul acestei tari, acestui neam.

Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 13 Aug 2009, 12:23 AM) *
Un articol al lui Patapievici care ar trebui sa dea unora motive de gandit:


rofl.gif Asteptam sa apara ceva citate si de la TRU Nambar TU . Etete ca au aparut! rofl.gif

QUOTE(Michelle)
Pe Stelian Tanase nu-l mai citesc demult, desi am incercat una-alta, de cind l-am vazut cum se "hahaie" la aberatiile lui Dinescu de vineri seara.


Mie imi place Dinescu! rolleyes.gif Bine ai revenit la politica! Deci va candida Basescu, nu mai incape indoiala! ohyeah.gif
Michelle
Oops sorry.gif
bre cucule,cum ai ghicit?... candideaza Basescu si eu sunt Elena Udrea deghizata...va scriu in timp ce ma audiaza astia de la comisie rofl.gif
nu mai vine Pufulete aia odata??
Michelle
Si mie imi place Dinescu...dar numai cind gateste ;ce sa fac am o slabiciune pentru barbatii care gatesc...
andra_v
QUOTE(marduk @ 15 Aug 2009, 05:12 PM) *
Ce mi-ar placea sa fiu un tanar pedelist mwah1.gif . Din nefericire sunt mai mult decat un tanar, sunt un om, care vede "cu ochii lui inchisi" viitorul acestei tari, acestui neam.

Nu ti-ar placea sa fii tanar absolvent de facultate? D-aia, de stat, pentru inapoiati pe care lenutele nu le-au servit. Sa zicem medicina, ASE-cu master si specializare in strainatate. Apoi sa vii sa te angajezi. Fara PCR (pile, cunostinte si relatii).
Cucu Mucu
QUOTE(Michelle @ 20 Aug 2009, 11:18 AM) *
Si mie imi place Dinescu...dar numai cind gateste ;ce sa fac am o slabiciune pentru barbatii care gatesc...


Imi faci avansuri? devil.gif
Michelle
Daca spui tu.... ohyeah.gif

Uhh,ce striga astia "dupe" mine! ma refer la Lodovico si- a lui ceata (ca sa nu se-nteleaga altceva!)
Marduk
QUOTE(andra_v @ 20 Aug 2009, 11:18 AM) *
QUOTE
Nu ti-ar placea sa fii tanar absolvent de facultate?

Recunosc, mi-ar placea sa mai fiu tanar absolvent.
QUOTE
D-aia, de stat, pentru inapoiati pe care lenutele nu le-au servit. Sa zicem medicina, ASE-cu master si specializare in strainatate. Apoi sa vii sa te angajezi. Fara PCR (pile, cunostinte si relatii).

De stat sau particulara pentru mine nu conteaza, atata vreme cat orice student, absolvent al unei facultati trebuie sa fie constient ca fara cunostinte temeinice, dorinta de a capata experienta, nu va avea nicio sansa sa ajunga acolo unde alti absolventi romani au ajuns. Este foarte posibil ca si azi in Romania, mai ales in unele posturi caldute si banoase, sa ai nevoie de PCR ca sa te angajezi, dar pana la urma tot individul joaca rolul cel mai important in ceea ce priveste viitorul sau fie ca se angajaza la stat sau la privat.
March
Obraznicatura blonda a incalecat toti pedeleii. Care mai de care se inghesuie pe ecrane , bloguri sau forumuri s-o apere . Chiar si prin oaresce matrapazlacuri penale :
ONOAREA NEREPERATĂ A COANEI JOIŢICA DE PLEŞCOI
O scrisoare pierduta la Finanţe



Deh asa-i cand ai in spate o pereche babana de cojones ! wink.gif Ai un curaj de... blonda ! laugh.gif
Marduk
Eu cred ca asistam la o lectie de aditudine in politica. Sa privim atent cum a reactionat Ridzi si cum reactioneaza Udrea. E ceva ce-mi aduce aminte de atitudine fiecarui individ dintr-o haita. Ridzi a plecat cu coada intre picioare, o fi fost sacrificata, data ca exemplu, etc. Udrea se da la parlamentarii din comisie, dupa ce acestia au comis oarece greseli de "procedura". Doua femei frumoase, doua atitudini total diferite, nu stiu daca Basescu s-a amestecat in afecerile astea, dar cred avem ocazia sa vedem cum reuseste un individ sa faca fata presiunilor doar datorita atitudinii sale fata de cei care vor sa o scoata vinovata. Mie imi place blonda asta, am mai spus-o, daca reuseste sa-i dea peste cap pe cei din comisie si din parlament merita toata admiratia mea. Tare imi doresc o confruntare Udrea Hrebenciuc, sau Udrea Nastase, desi dom' profesor are stil si cultura, tot mi-ar placea.
March
QUOTE(marduk @ 20 Aug 2009, 06:53 PM) *
nu stiu daca Basescu s-a amestecat in afecerile astea,

Esti naiv sau te faci. Ca blonda nu poti fi biggrin.gif
QUOTE(marduk @ 20 Aug 2009, 06:53 PM) *
Tare imi doresc o confruntare Udrea Hrebenciuc, sau Udrea Nastase,

Da' una cu Cocos n-ai vrea ?! wink.gif
Marduk
QUOTE(March @ 20 Aug 2009, 08:56 PM) *
QUOTE
Esti naiv sau te faci. Ca blonda nu poti fi

Nu draga sunt bruna, da mai gresesc si eu, ce vrei sa fiu ca Andr....oida de la invatamant? mwah1.gif
QUOTE
Da' una cu Cocos n-ai vrea ?!

Cu ala cred ca are confruntari in fiecare seara.
Erwin
Blonda ar trebui să candideze la preşedinţie! ohyeah.gif rofl.gif
Rovaniemi
O, da! O țoapă pe post de președinte, asta ne-ar mai lipsi! Și cu cocoșul-consort ce facem?!? punem de-un "cocovin"?
Johann_Moritz
M-au impresionat cele doua articole despre Basescofobie indicate de abis. M-au facut sa realizez eroarea in care ma aflu.

Mihai Neamtu (imi recunosc ignoranta, habar-n-am cine e individu) isi incepe articolul cu, citez "Orchestrata de oligarhi notorii, televiziuni subjugate si alte canale de presa, campania antiprezidentiala a inceput". Vorbind despre obiectivism si abandonarea fanatismului, e bine sa incepi cu cativa temeni consacrati de Basescu pentru a-si ridiculiza inamicii ("trompete jurnalistice" e utilizat mai jos, "tonomate" lipseste). Asteptam sa precizeze exact si congresul cu ocazia caruia au fost rostite cuvintele.
Articolul se vrea insa echilibrat. O afirmatie de genul: "Evident, sunt destule motive ca presa sa nu ridice mingea la fileu in fata unui presedinte abil si inteligent" e balansata de urmatoarea: "Traian Basescu a comis erori, a ezitat, a facut pasi inapoi". Ba chiar autorul are integritatea sa afirme ca "Sunt oameni decenti si onesti care, pentru a da un singur exemplu, nu accepta mediocritatea unor foste si actuale figuri ministeriale din guvernul de coalitie PDL-PSD", dar asta e, revine el in fraza urmatore, "Gafe face orice politician (greseli punctulale cum le numeste la un moment dat) si, deci, presedintele Basescu nu poate fi scutit de critici pertinente sau legitime amenzi verbale". Si pe moment chiar l-as putea crede pe MN daca nu mi-as aduce aminte cum partizani ai lui Basescu, precum Emil Hureazeanu si Cristian Parvulescu au fost executati public, in modul cel mai josnic, pentru critici punctuale sau opinii contrare.
Articolul are si un moment horror, cand MN face o scurta referire la proiectele pe termen lung ale lui Basescu in domeniul politicii externe, unde bag sama ca omul are de gand ca dezastrul in relatiile cu statele vecine sa se prelungeasca multa vreme dupa ce nu va mai fi presedinte.
Dar punctul de climax al articolului e repezentat de identificarea tipologiei dusmanilor. Citez:
QUOTE
sunt in legatura cu cercurile „baietilor destepti” ai tranzitiei: de la politicieni care nu-si vor pierdute privilegiile nemeritate (case de protocol, afaceri cu statul, pensii astronomice, luxul unui statut parlamentar fara a fi castigatori de circumscriptie electorala) sau fosti securisti ori ex-nomenclaturisti iritati de condamnarea comunismului si loviti de decizia mutarii dosarelor catre CNSAS, trecand prin categoria istetilor care au dat mari lovituri in industria energetica si minoritatea celor rasfatati cu enorme finantari de stat in educatia universitara, pentru a ajunge la ziaristii specializati in sifonari bugetare pe tronsonul mass-media / sponsorizare / buget public si retur. Pentru acestia, Traian Basescu apare ca dusman personal. O importanta sectiune din aceasta calota e compusa din canalii ascunse prin canalele TV. Sprijinit de amicitii cu miros arghirofil si de aliante impotriva justitiei independente, esalonul intai al basescofobiei da tonul intoxicarilor.

A mai ramas jeg si putoare in Romania care sa nu fie incluse in tipul 1 al zelotilor antiprezidentiali? Da! Ajutoarele platite al celor de mai sus (2) si omul mahalalelor (3).
Va mai aduceti aminte de caracterizara indirecta, de la literatura? Pai cu asa inamici, mai gasiti fru'n patriot mai mare ca Marinaru de la Cuza incoace?

Mi-a placut si atitudinea lui Patapievici, din care trebuie sa inteleg ca tanarul MN, care argumenteaza disociativ asa de frumos, are un mare viitor. Si cred ca dac-o tine tot asa are, ca uite la TRU, s-a ajuns. Venind in sprijinul lu MN, HRP include basescofobia printre alte uri de soi, care ar trebui sa inghete sangele in vine oricarui om decent, precum antisemitsmul si rasismul si isi deplage conditia de intelectual, care asa cum in anii '20 Heinrich Mann trebuia sa justifice de ce nu e antisemit, e nevoit sa se justifice azi de ce nu e antibasescist.

Si eu il deplang pe Patapievici. Il deplang pentru ca nu are decenta de care a dat dovada Plesu atunci cand a plecat de la Cotroceni. Il deplang pentru ca nu reuseste sa imbine obiectivitatea cu sprijinul pentru Basescu, asa cum a facut-o Cartarescu vreme de 5 ani (chiar daca omul, lepadandu-se oarecum de Basescu, nu a avut curajul sau luciditatea sa admita ca s-a inselat). Il deplang pentru ca nu a manifestat o minima si politicoasa opozitie asemeni lui Liiceanu, atunci cand s-a aratat rezervat fata de meritele si aptitudinile care ar califica-o pe dsoara Basescu pt. functia de europarlamentar, sau atunci cand a semnat un masnifest proAndronescu in care, scurt, era criticat si Basescu. Si, de ce nu, il deplang pentru ca nu il apuca dracii care au apcat-o pe Mungiu-Pipiddi, cu ocazia suspectei sale intoarceri a armelor.
March
La Famiglia e bagata in toate !

CONFLICT DE INTERESE LA CEL MAI ÎNALT NIVEL
Fratele preşedintelui Băsescu, jucator în industria de armament
Michelle
QUOTE(kumarbi @ 20 Aug 2009, 11:16 PM) *
Mihai Neamtu (imi recunosc ignoranta, habar-n-am cine e individu) isi incepe articolul cu, citez "Orchestrata de oligarhi notorii, televiziuni subjugate si alte canale de presa, campania antiprezidentiala a inceput". Vorbind despre obiectivism si abandonarea fanatismului, e bine sa incepi cu cativa temeni consacrati de Basescu pentru a-si ridiculiza inamicii ("trompete jurnalistice" e utilizat mai jos, "tonomate" lipseste). Asteptam sa precizeze exact si congresul cu ocazia caruia au fost rostite cuvintele.
Articolul se vrea insa echilibrat. O afirmatie de genul: "Evident, sunt destule motive ca presa sa nu ridice mingea la fileu in fata unui presedinte abil si inteligent" e balansata de Mi-a placut si atitudinea lui Patapievici, din care trebuie sa inteleg ca tanarul MN, care argumenteaza disociativ asa de frumos, are un mare viitor. Si cred ca dac-o tine tot asa are, ca uite la TRU, s-a ajuns. Venind in sprijinul lu MN, HRP include basescofobia printre alte uri de soi, care ar trebui sa inghete sangele in vine oricarui om decent, precum antisemitsmul si rasismul si isi deplage conditia de intelectual, care asa cum in anii '20 Heinrich Mann trebuia sa justifice de ce nu e antisemit, e nevoit sa se justifice azi de ce nu e antibasescist.



Pai,vezi, iar vorbesti in necunostinta de cauza! Ia mai fa sapaturi si vezi cine-i baiatul asta MN...

In plus TRU era "ajuns" inainte sa fi candidat la europarlamentare ca tot vorbim de obiectivitate
Marduk
QUOTE(March @ 21 Aug 2009, 11:00 AM) *
Fratele preşedintelui Băsescu, jucator în industria de armament

Fratele lui Obama a fost arestat pentru consum sau trafic de droguri, asta inseamna ca Obama este vinovat?

March
QUOTE(marduk @ 21 Aug 2009, 11:16 AM) *
Fratele lui Obama a fost arestat pentru consum sau trafic de droguri, asta inseamna ca Obama este vinovat?

Mai citeste atent si pune-ti capul la bataie. Aici e vorba de armament pentru armata. Stii matale unde se discuta si se hotarasc chestiunile privind dotarile si cheltuielile pentru armata ? In CSAT. Si ia vezi cine sta pe scaunul din capul mesei acolo.

Vrei si alte argumente ? Citeste presa rand cu rand si nu oblic !

p.s. si vezi ca Obama n-are niciun frate prins cu droguri !
Johann_Moritz
Marduk, aici nu vorbim de chestiuni private, ci de o firma care ii are drept actionarii pe fratele sefului statului si doi demnitari (fost si actual), lucrand in domeniul in care va activa firma, care firma se pregateste sa faca afaceri cu statul roman intr-un domeniu in care se invart miliarde de dolari si in care, din postura de sef al CSAT, si Basescu are un cuvant greu de spus. Iar unul dintre actionari, a spus clar in fata camerelor: Mircea Basescu e acolo pentru ca poate deschide usa la Cotroceni. Asta e nivelul in Romania acum: fara jena, ca oricum astia care ne privesc si ne voteaza sunt niste prosti.

Dar daca pornim de la premisa ca ai lu' Basescu sunt puri ca ingerii si inocenti ca copii, evident ca niciodata nimic nu va starni nici macar suspiciunea.
Michelle
Serviciili care pregatisera treaba asta cu armamentul si fratele lui Basescu au scos stirea, din pacate prea devreme, inainte ca firma sa fi facut vreun contract ceva...la presiunea mediatica evenimentului cu Udrea unde a punctat madama...deci e egal cu zero; Presedintele i-a zis lu' fracsu stop joc!

nici macar septic nu stiu sa joace baietii astia au dat septarii pe plevusca ohyeah.gif
Marduk
QUOTE(March @ 21 Aug 2009, 11:23 AM) *
QUOTE
Stii matale unde se discuta si se hotarasc chestiunile privind dotarile si cheltuielile pentru armata ? In CSAT. Si ia vezi cine sta pe scaunul din capul mesei acolo.

Sincer nu-l cred pe Basescu chiar atat de tampit, o avea el destule bube-n cap dar sa se duca la fratele sau sa zica "Mircea iti dau un pont, trebuie sa modernizam armata, intra si tu intr-o firma din asta si te umplii de bani, ca am hotarat inCSAT sa modernizam fregatele ale cumparate de Nastase" Chiar il crezi in stare de un astfel de dialog? Eu nu.
QUOTE
Vrei si alte argumente ? Citeste presa rand cu rand si nu oblic !

Tocmai mi-ai dezvaluit de ce nu inteleg eu articolele pe care le citesc din presa, de unde sti ca sunt sasiu?
QUOTE
p.s. si vezi ca Obama n-are niciun frate prins cu droguri !

Cica era unul prin Kenia, frate vitreg, sau ruda, var, nu mai stiu ce grad de rudenie avea.



abis
Reactia administratiei prezidentiale:

"Presedintele Traian Basescu regreta ca un membru al familiei sale este actionar al unei firme cu activitati legate de domeniul militar.

Presedintele a primit asigurari ca firma nu a fost implicata in contracte cu produse militare.

De asemenea, Presedintele i-a solicitat domnului Mircea Basescu sa renunte imediat la calitatea de actionar in respectiva firma.

Seful statului multumeste mass media pentru semnalarea acestui caz si regreta situatia creata".


Romeo Oita, asociat cu Mircea Basescu, spune ca firma este doar una de consultanta si nu se ocupa cu vanzarea de armament ci organizeaza doar targuri militare si conferinte. Acesta spune ca firma nu face decat sa invite firme din strainatate sa vina si sa cumpere armament de la alte firme private.

Concluzia: o noua furtuna intr-un pahar cu apa. Pentru ca adversarii sai nu sunt suficient de barbati sa se lupte cu marinarul, incearca sa se lege de persoanele percepute ca si colaboratori apropiati ori de membrii familiei. Patetica impotenta asta politica... 6.gif
Johann_Moritz
QUOTE(marduk @ 21 Aug 2009, 11:35 AM) *
Sincer nu-l cred pe Basescu chiar atat de tampit, o avea el destule bube-n cap dar sa se duca la fratele sau sa zica "Mircea iti dau un pont, trebuie sa modernizam armata, intra si tu intr-o firma din asta si te umplii de bani, ca am hotarat inCSAT sa modernizam fregatele ale cumparate de Nastase" Chiar il crezi in stare de un astfel de dialog? Eu nu.

Moshule, nici Iliescu n-a furat un sfant, ti-aduci aminte? Nu stiu cat a furat Basescu pana acum, da uite la astia din jurul lui.
Marduk
QUOTE(kumarbi @ 21 Aug 2009, 11:40 AM) *
Moshule, nici Iliescu n-a furat un sfant, ti-aduci aminte? Nu stiu cat a furat Basescu pana acum, da uite la astia din jurul lui.

Moncher, mi-ajunge sa ma uit la cei din jurul lui Iliescu.

Johann_Moritz
QUOTE(marduk @ 21 Aug 2009, 11:44 AM) *
Moncher, mi-ajunge sa ma uit la cei din jurul lui Iliescu.

Mai asteapta niste ani. Nici nu iti inchipui cum s-au infipt astia la furat. Adevarat ca PDL-ul e cel mai organizat si mai eficient partid.
Michelle
Nu,obraznicatura kaghebista n-a furat nimic, numa' l-a tinut la tzitza rosie pe faraonul de la Cornu care inventase masina de facut bani din banu' public

bonus ne-a furat si vro 15 ani din viata cu democratia lui originala ... devil.gif
Marduk
QUOTE(kumarbi @ 21 Aug 2009, 11:45 AM) *
Adevarat ca PDL-ul e cel mai organizat si mai eficient partid.

Eu nu cred, in opinia mea PSD-ul este cel mai organizat si eficient partid, are specialisti scoliti la "Stefan Gheorghiu" care stiu sa faca politica de cadre.
Johann_Moritz
A fost, pe vremea lui Nastase. Astia tineri sunt vai mama lor. Ei ar vrea sa puna mana, dar nu prea stiu cum sa o faca fara sa riste sa le puna cineva catusele. Sau se grabesc ca nu se stie dupa alegeri ce se va intampla. Si cand scriu asta, am cazuri concrete in minte.
Marduk
QUOTE(kumarbi @ 21 Aug 2009, 12:39 PM) *
Astia tineri sunt vai mama lor. Si cand scriu asta, am cazuri concrete in minte.

Dar ai impresia ca astia tinerii conduc ceva in PSD, eu cred ca este doar o iluzie, in spatele acestor paiate stau papusari versati.

Johann_Moritz
QUOTE(marduk @ 21 Aug 2009, 12:56 PM) *
Dar ai impresia ca astia tinerii conduc ceva in PSD, eu cred ca este doar o iluzie, in spatele acestor paiate stau papusari versati.

Mah, cert e ca dai de ei prin posturile cu acces direct la cascaval. Ca nu sunt de capu' lor, asta e sigur, da pe ei i-au pus la furat. Da au probleme, ca inca nu au apucat sa isi aduca toti oamenii in posturile cheie si aia pe care i-au adus sunt mai prosti decat angajatii din subordine. Iar cei ramasi din vechiul regim fac front comun de la executant la sef serviciu si uneori chiar director si nu vor sa semneze hartii care i-ar putea duce la bulau. Bietii de ei se fac de ras la partid si alta data nu mai pupa posturi. Ca sa nu mai vorbim cat e de umilitor sa intri intr-un birou urland si amenintand si sa pleci cu coada intre picioare, ditamai secretaru de stat.
Si de cand Chioariu s-a trezit la DNA pentru ca a semnat o hartie dupa ce un angajat in minister i-a dat in scris ca toata afacerea e ilegala, nu mai au tupeul sa semneze nimic daca nu e avizat si rasavizat de serviciile de specialitate din subordine. Asa le trebuie pesedistilor daca nu au dat oamenii peneleui afara.
Rovaniemi
QUOTE(Michelle @ 21 Aug 2009, 11:47 AM) *
Nu,obraznicatura kaghebista n-a furat nimic, numa' l-a tinut la tzitza rosie pe faraonul de la Cornu care inventase masina de facut bani din banu' public

bonus ne-a furat si vro 15 ani din viata cu democratia lui originala ... devil.gif


care 15 ani, madam? Ia-te de mînă cu marduk, că și el socotește la fel de prost ...
Michelle
Socotesc cum vreau eu si pentru asta nu-i nevoie sa ma iau de mina cu nimeni...iepoca Constantinescu a fost tot sub controlul lui tatuca Ilici sau tie iti spune altceva exprimarea dumisale m-au infrant serviciile ?
si completez eu , nu numai ca l-au infrant dar si-au batut joc de el si dupa ce n-a mai fost presedinte devil.gif
March
Pedeleii in degringolada ! Dupa ce se screm pe toate ecranele s-o apere pe obraznicatura aia blonda ( care se shitueste pe Constitutie si Parlament ) acum le-a cazut pe cap si pleasca asta cu Basescu frate - armament - frate prezident !
Pai daca era vreun frate al unui liberal sau pesedist sa fi vazut cum ar fi urlat "Jupanul" de la pupitrul lui cotrocenist !
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.