Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
March
QUOTE(turbo trabant @ 17 Nov 2009, 03:36 PM) *
daca iese marineru . nu pot decat sa rad de prostii care s-au strofocat atata ca sa nu iasa.
daca iese altcineva, o sa rad si mai tare ca o sa iasa jeoana, crin sau oprescu.....

Deci sigur nu esti fan al lui Basescu ?!
turbo trabant
QUOTE(March @ 17 Nov 2009, 02:39 PM) *
Deci sigur nu esti fan al lui Basescu ?!

Nuuuuu. smile.gif
March
QUOTE(turbo trabant @ 17 Nov 2009, 03:42 PM) *
Nuuuuu. smile.gif

Ma rog... da' io ma uit la mesajul ala cu rasete de mai sus si... unsure.gif
turbo trabant
QUOTE(March @ 17 Nov 2009, 02:48 PM) *
Ma rog... da' io ma uit la mesajul ala cu rasete de mai sus si... unsure.gif

sper ca iti dai seama ca joci intr-o comedie a erorilor umane "pleaca ai nostri, vin ai nostri". actorii principali sunt atat de prafuiti dar toti au sindromul de geniu carpatin al lui cescuta- fara ei , romania s-ar prabusi.

e cea mai ridicola campanie din romania ultimilor 20 de ani.

http://morar.catavencu.ro/2009/11/17/zece-...istige-basescu/
March
Ce ne-a spus Traian Băsescu despre mărturisirile lui Ciprian Nastasiu?

Că minte! Pardon, comandante! Nu ajunge! Ţi-a mai rămas puţină credibilitate ca să poţi întoarce lumea cu o simplă acuză făcută dintr-o instituţie a statului! Este acolo un capitol despre energie. Înaintea lui C. Nastasiu şi V. Gaetan, unul Traian Băsescu recomanda pe marginea unui memoriu facilităţi ce ar trebui analizate de ministrul Industriei. Adică nişte curent electric mai ieftin pentru ALRO Slatina. Cu ce se contrazice afirmaţia lui Nastasiu despre mafia din energie cu ce a scris presa despre Th. Stolojan şi despre bietul Mircea Băsescu, cumpărător şi el de energie ieftină de la Energy Holding (devenit mare sponsor al echipei de fotbal a poliţiei - Dinamo Bucureşti). Apropo de adnotările preşedintelui pe marginea memoriului respectiv. O fi devenit Traian Băsescu şi el unul dintre băieţii deştepţi din energie? Nu cumva aprobarea cererii lui Bogdan Buzăianu de renunţare la cetăţenia română i-a prilejuit lui Traian Băsescu un moment de uşurare?


(...)Şi încă un lucru. Ce Dumnezeu căuta în puşcărie un avocat israelian, singur, nesupravegheat, la două întâlniri misterioase cu Omar Hayssam, obţinute în urma unor demersuri făcute de şi la Theodor Baconsky şi Mihai Răzvan Ungureanu?

N.B. Ultimii doi sunt oamenii lui Basescu si nu ai lui Iliescu !
abis
QUOTE(March @ 17 Nov 2009, 01:16 PM) *
Iata o confirmare cu juma' de gura ca valiza cu bani a existat.

Unde ai vazut tu confirmarea aia? blink.gif
QUOTE
Acum in apropierea alegerilor observ ca lucrezi intens !

Si-a gasit cine sa vorbeasca... rofl.gif
March
QUOTE(abis @ 17 Nov 2009, 04:18 PM) *
Unde ai vazut tu confirmarea aia?

Prin controlul banilor disparuti ! Disperareeeee.... tongue.gif


Sefului suprem al pedelicilor i-a scapat alt porumbel !

Basescu recunoaste oficial implicarea serviciilor in alegeri"

"Iată că ne apropiem de sfârşitul campaniei şi încă niciun serviciu secret al Rommâniei n-a intrat în acest joc politic şi cred că este pentru prima dată. Indiferent care va fi rezultatul alegerilor, îmi voi da singur bilă albă pentru faptul că serviciile au stat neutre şi şi-au văzut de treaba lor".

”Cea mai gravă afirmație a lui Băsescu”

Declarația de mai sus îi aparține lui Traian Băsescu și a fost dată luni, la Național TV. Aparent banală, și, probabil, tocmai de aceea ignorată de presă, afirmația conține date explozive, pentru că șeful statului recunoaște oficial că serviciile secrete s-au amestecat în alegerile din 2004 și 2008. Vicepreședintele PNL, Norica Nicolai, este de părere că ne aflăm în fața celei mai grave declarații din acest an a lui Traian Băsescu și declară că acesta are obligația să pună toate datele pe care le deține la dispoziția opiniei publice. ”A declara că actuala campanie e prima în care nu s-au amestecat serviciile secrete înseamnă a recunoaște, în clar, că acest tip de imixitiune, complet nepermisă în orice stat democratic, a avut loc pînă acum, în special la alegerile din 2004 și 2008. Spun asta deoarece, în calitate de președinte ales în 2004 și aflat în funcție și în 2008, Băsescu a avut la îndemînă, în mod cert, mai multe date despre aceste campanii decît despre alegerile din 1992 sau 1996, spre exemplu, cînd la putere se aflau alte regimuri politice. Îl somez pe Traian Băsescu să dea publicității neîntîrziat toate datele despre implicarea serviciilor de care dispune, și cer, totodată, autosesizarea comisiilor parlamentare de controla al SRI, SIE și de Apărare, care să treacă neîntîrziat la audierea, pe această temă, a tuturor șefilor de servicii secrete de la noi” a declarat Nicolai, pentru Inpolitics. (B.T.I.)


Alt motiv pentru care acest individ trebuie sa plece !!


”Traian Băsescu are privirea lui Caligula şi surâsul lui Marilyn Monroe” (Emil Hurezeanu – Realitatea TV)
abis
QUOTE(March @ 17 Nov 2009, 03:07 PM) *
Prin controlul banilor disparuti !

Hellooooo! Desteptarea! Daca Parchetul face verificari nu inseamna ca exista o infractiune acolo, ci doar atat, ca verifica si, in functie de ce releva ancheta, poate dispune (sau nu!) continuarea anchetei. Parchetul verifica daca este ceva real in acuzatiile celor doi agarici, nu confirma ca sunt reale, ce naiba, e clara diferenta. Dar, vorba ta, e mare disperarea si va agatati de orice pai! ohyeah.gif
March
Realizari ale cincinalului lui Basescu :

Romania este perceputa drept cea mai corupta tara din Uniunea Europeana

In 2004, Traian Basescu vorbea de tepe in Piata Victoriei si promitea ca se va lupta cu coruptia, pe care o va si invinge. In 2009, Romania revine pe ultimul loc in clasamentul tarilor UE in ceea ce priveste perceptia generala asupra coruptiei, conform Transparency International.


Ganditi-va bine daca sa-l mai votati odata !
abis
QUOTE(March @ 17 Nov 2009, 03:24 PM) *
Ganditi-va bine daca sa-l mai votati odata !

March, stradania ta a dat roade. M-ai convins: nu o sa il mai votez o data.
March
QUOTE(abis @ 17 Nov 2009, 05:31 PM) *
March, stradania ta a dat roade. M-ai convins: nu o sa il mai votez o data.

Voi il puteti vota sef pe vecie ! laugh.gif
abis
Care "noi"?

Din cate stiu, nu poate avea mai mult de doua mandate.
March
Ohanesian: "Aceasta este lovitura de graţie aplicată de americani"


Dispus să-i ierte toate păcatele lui Ciprian Nastasiu pentru că nu a ieşit să confirme varianta încă de acum patru ani, jurnalistul Ovidiu Ohanesian, răpit la Bagdad, alături de colegii de breaslă Marie-Jean Ion şi Sorin Mişcoci, spune că dezvăluirile Nastasiu-Gaetan sunt "lovitura de graţie aplicată de americani" preşedintelui Traian Băsescu.

"Ce a dezvăluit acum procurorul Nastasiu este o chestie pe care eu am povestit-o încă de acum patru ani. Sunt dispus să-i iert toate păcatele procurorului Nastasiu, că a ieşit şi a confirmat, chiar dacă aşa târziu", ne-a spus Ovidiu Ohanesian. "Acest caz este Watergate-ul lui Băsescu, lovitura de graţie aplicată de americani. Şi spun acest lucru pentru că nu putea Nastasiu să vorbească despre aceste lucruri decât dacă ele erau declasificate de SUA, Departamentul de Stat, în dosarul lui Roy Hallums, ofiţerul care a fost închis cu noi 51 de zile, dosar aflat la Hostage Working Group din subordinea Departamentului de Stat, condus de Daniel O'shea. Nu uitaţi că Ciprian Nastasiu a fost deţinătorul unui certificat ORNISS pentru secret de importanţă deosebită, dacă nu chiar pentru secret de importanţă deosebită NATO, şi a rămas fără el, fiindcă a fost dat afară din magistratură. Şi avea obligaţia de a nu vorbi vreme de patru ani, după ce a rămas fără certificatul ORNISS. Deci nu putea vorbi dacă americanii nu desecretizau cazul. Lovitura a venit de la americani", ne-a declarat Ovidiu Ohanesian.


turbo trabant
QUOTE(March @ 17 Nov 2009, 07:55 PM) *
Deci nu putea vorbi dacă americanii nu desecretizau cazul. .[/i]

deci ce se intampla hac am borbit cu americanii sa spun hac tot ce stiu despre paranormalul basescu care leviteaza vapoare, scade pulsuri si o creste pe nutzi. acum pot sa spun tot.

cum care americani? aia de la mcdonalds, unchiu' ronald.....
March
Ceva "baieti" pe aici de la sectia aburire a lui sereica ? unsure.gif Ca vad pe ecranele tv tactica pe care o aplica ori de cate ori se discuta recentele dezvaluiri in cazul Hayassam !

Sa vedem insa daca va avea curajul :

Antonescu îi cere preşedintelui Traian Băsescu sa desecretizeze de urgenţă a dosarului Hayssam
abis
QUOTE(March @ 17 Nov 2009, 07:07 PM) *
recentele dezvaluiri in cazul Hayassam

Alea nu-s dezvaluiri. Sunt elucubratii. smile.gif

N-am vazut niciun argument, nicio dovada, ci doar acuzatii fara acoperire. De-astea pot sa inventez si eu, daca vreau.
Damnatius
Uite March, de-aia votez eu cu Basescu: Unicameralul si alte dezbateri ratate.

abis
Excelent articol! Sa vezi insa acum injuraturi la adresa lui Dragos Paul Aligica: o sa fie numit lacheu, vandut, supus "Stapanului" si tot registrul de invective cu care suntem obisnuiti.
turbo trabant
QUOTE(March @ 17 Nov 2009, 08:07 PM) *
Ceva "baieti" pe aici de la sectia aburire a lui sereica ? unsure.gif

bre march, ce sentimente nasoale are mogulii in aceste clipe: vrea sa dea spaga la "baeti" si aia nu vor sa primeasca.

spune si tu in ce hal a ajuns tara asta. rofl.gif

AMR: 3 zile de laturi aka campanie electorala.
abis
Mai e si turul doi.
March
QUOTE(Damnatius @ 18 Nov 2009, 02:42 AM) *
Uite March, de-aia votez eu cu Basescu: Unicameralul si alte dezbateri ratate.


E treaba ta. Da' uite si un comentariu asupra articolului care se pare te-a determinat rolleyes.gif sa-l votezi pe Basescu :

Definitia dezbaterii e OK. Dar, ca de obicei, diavolul se ascunde... în detalii:

1. Ce nevoie aveam acum de referendum? Este el "dezbatere"? Dacă era asa ceva, se lansa tema în campanie, ca din partea unui candidat si putea fi apoi, odată reales, primul său act! Ca un om care-si respectă promisiunea! A cui e vina că nu s-a dezbătut până acum? A tuturor "formelor fără fond" pe care le-ati însirat! Nu pot să nu mă întreb: dacă nu s-a dezbătut, pe ce bază s-a organizat atunci referendumul? Pe baza "aruncatului pietrei în baltă" ?

2. N-am înteles ce e aia "opozitie la referendum"? Este referendumul un "demers politic"? Chiar asa stăm? Ne luati de prosti?

3. Cine a zis că dacă propunerea Negoită venea din partea "grupului B", ea n-ar fi fost acceptată! Nu "grupul A", cel cu tot felul de initiative "bune sau rele"? Chiar asa să stea lucrurile? Bune sau rele? Ne jucăm, pe bani publici, cu responsabilitatea, numai să ne aflăm în treabă?

4. Exemplu cu "comisia Tismăneanu" e cât se poate de prost. Încă o "formă fără fond", o initiativă "bună sau rea", nedusă până la capăt adică până la lustrări, condamnări penale, degradări(militare), retrageri de foloase materiale. Asa că n-o mai ridicati în slăvi! E ca frectia la piciorul de lemn!

5. Răspunsul la întrebarea finală este, sper, DA... dar va fi un proces anevoios! Cine are responsabilitatea s-o facă? Omul liber!


D-asta o sa votez la un referendum pe aceasta tema numai atunci cand nu va mai fi propus si organizat ( in mod desantat !) de Basescu si partidul lui !
March
Vorbeste un om din sistem !

Acuzatie exploziva: seful SIE, agental unui serviciu secret strain

Racolarea lui Ungureanu de către SRI, blocată din afara țării

Șeful SIE a tras sfori în cazul Hayssam



L-am vazut pe Ulieru in emisunea respectiva. A declarat ca va spune tot in cazul unei anchete a comisiilor reunite de supraveghere si verificare a activitatii SIE !

Ungureanu, un liberal de fatada, a fost numit de Basescu la SIE ! Prietenii or fi stiind de ce ?
abis
InPolitics? rolleyes.gif
March
QUOTE(abis @ 18 Nov 2009, 03:49 PM) *
InPolitics? rolleyes.gif


Da. Care-i problema voastra ? Reda ce-a spus la RTV , Ulieru fostul purtator de cuvant al SRI . Daca nu l-ai vazut , inainte de a aplica tehnica pedelista de denigrare, io zic sa te informezi. Pe site-ul RTV.
abis
March, in primul rand, ti-am spus ca nu este cazul sa te formalizezi, iti permit sa-mi vorbesti la singular. Chiar te rog. Nu mai face pe politicosul, ne stim de multa vreme.

Cand ti-am relatat niste stiri publicate de Romania Libera, ai sarit de-un metru in sus ca ar fi "foaie prezidentiala" si n-ai comentat stirile. Acum da-mi si mie voie sa ma amuz de ceea ce publica InPolitics, stiindu-i clar orientarea. Sau cand altii te servesc cu aceeasi moneda nu-ti mai convine?

Si care-i problema daca asta a declarat Ulieru? Sa fie sanatos. La cate declara te miri cine zilele astea, ma astept la "dezvaluri" si mai "teribile".
March
QUOTE(abis @ 18 Nov 2009, 04:04 PM) *
Acum da-mi si mie voie sa ma amuz de ceea ce publica InPolitics, stiindu-i clar orientarea. Sau cand altii te servesc cu aceeasi moneda nu-ti mai convine?

Orientare sau nu alea sunt afirmatiile lui Ulieru care a facut parte din sistem si stie ce stie. A facut afirmatiile in vazul lumii la RTV si nu la Inpolitics. Comisiile de control ale Parlamentului sa-l cheme la ordine si sa il auda ce zice.


Iar Basescu sa desecretizeze dosarul Hayssam acum ! Daca are curaj.
abis
La Realitatea, alta reduta a independentei gazetaresti. rofl.gif

Parlamentul este controlat de PSD si PNL, de ce nu-l cheama la audieri? devil.gif
March
QUOTE(abis @ 18 Nov 2009, 04:50 PM) *
La Realitatea, alta reduta a independentei gazetaresti.

Ai naibii dusmani ai poporului ! Asa ca uita-te la B1 Tv, Etno Tv , citeste Hotnews ( Tapalaga) ...
March
Scrisoare catre Base , de la un fost votant al lui

Dragă Traiane,

Sunt eu, fostul tău alegător. În 2004, te-am votat cu speranţa că voi trăi mai bine, într-o ţară normală şi liniştită. Te-am votat cu speranţa că vei stârpi corupţia, că nu ne vor mai conduce baronii şi clientela abonată la banul public, ci oameni competenţi şi integri. Te-am votat cu speranţa că vei fi un preşedinte care-şi respectă cuvântul dat. Am sperat că vei fi un preşedinte pentru mine, nu pentru tine.

Din păcate, m-ai dezamăgit. Ai fost un preşedinte numai pentru tine, pentru partidul tău şi pentru clanul tău. Ai provocat scandal după scandal, încercând să-mi distragi atenţia de la ceea ce vreau eu, ca să mă gândesc numai la ceea ce vrei tu. Ai promis ceva şi ţi-ai luat cuvântul înapoi de zeci de ori, încercând să mă prosteşti în faţă. Ai pus în funcţii şi în demnităţi publice oamenii tăi, care s-au dovedit a fi nişte incompetenţi cu o singură calitate: slugărnicia faţă de tine! Poate că tu ştii mai bine ce calităţi personale o avea doamna Udrea, dar eu am văzut doar nesimţire, incultură şi clientelism politic. La fel, şi la prietena dumneai şi a ta, doamna Ridzi...
( cont...)
abis
QUOTE(March @ 18 Nov 2009, 02:55 PM) *
uita-te la B1 Tv, Etno Tv

Sa-mi spui asta cand o sa-mi argumentez opiniile cu ce apare la Etno sau B1... mwah1.gif
Johann_Moritz
Articolul este perfect valabil. Cu conditia sa observi realitatea din exact acelasi punct de referinta ca si autorul: dictatura.
Hai sa incercam si un alt punct de observare a realitatii: democratia.

Basescu s-a lasat incurajat doar de lachei, de oameni obedienti care ies la televior nu pt.a-si exprima parerile personale, ci pentru a repeta pana la satietate ultimele cuvantari ale tovarasului, nu de la Congresul al..., ci de la ultima iesire publica a acestuia sau pt. a se exprima in conformitate cu directivele de partid.
Toti cei care au indraznit sa il contrazica (nu sa i se opuna, ci doar sa aiba o alta opinie) au fost inlaturati si chiar pusi pe lista adversarilor, indiferent de background: jurnalisti ca Hurezeanu, oameni din societatea civila ca Mungiu sau Parvulescu, oameni de cultura ca Plesu si un intreg partid: liberalii.

Basescu si-a ales drept principala tinta a atacturilor Parlamentul. Si repet, Parlamentul si nu anumiti parlamentari, ceea ar fi fost de inteles dupa incidentul cu cei 322. Republica Prezidentiala si reforma parlamentara prin desfiintarea unei camere tradeaza aceasta obsesie antiparlamentara.

In primii doi ani de mandat Basescu a avut doua preocupari majore: sa controleze executivul prin interpusi (mai tarziu i-a venit idee ca ar putea sa il controleze direct in cadrul unui regim prezidential) si sa realizeze un partid mare si puternic care sa il scuteasca de neplacerea de a tine seama ca in Romania mai exista si alte forte politice decat forta lui.

In timpul mandatului sau, partidul sau, cu prima ocazie, s-a repezit pt. a politiza administratia la un nivel nemaivazut inainte.
Un Gleichschaltung de Dambovita.

Basescu a impus subiectele de dezbatere publica aproape in permanenta, confundand propriile interese cu interesul national, cu convingerea ca binele e el si numai el.

Basescu s-a asigurat, prin metode nu chiar ortodoxe se pare, ca fiica sa cea mica se va bucura de o cariera politica de succes.

In jurul lui Basescu s-a format o camarila a baietilor destepti si buni.

Adevarat, nu traim intr-o dictatura si nici nu vom trai. Dar nu stiu daca te poti apropia de un regim dictatorial mai mult de atat, intr-o tara membra a UE si cu siguranta, asta nu e democratie.
turbo trabant
kumarbi , basescu a fost un presedinte slab cu camarila mare dar nici contracatindatii nu sunt mai breji ba chiar au niste figuri sinistre langa.

din ce in ce mai mult ma bate gandul sa nu ma duc la vot.
Johann_Moritz
Cred ca pe Basescu il critic in primul rand pentru ceea ce este. Pe undeva, cred insa ca simpatia mea pt.Antonescu, pe care nu il admir in mod special pt. ceea ce este, e cauzata de faptul ca e altfel decat Basescu asa incat, cumva s-ar putea spune il critic pe Basescu pt. a-l "scoate" pe Antonescu, in ciuda tutror rezervelor pe care le am fata de ultimul (inca nu stiu daca am sa ma duc la vot in primul tur).

Legat de asta, am constatat astazi cu stupoare ca multi dintre colegii mei, care il vor vota pe Antonescu in primul tur, au de gand sa il voteze pe Geoana inturul doi. Am purtat o lunga conversatie astazi pe tema asta, incercand sa ii conving ca intoarcerea furnicilor mafiote ar fi o uriasa involutie pt. Romania.
Am constatat insa ca, pur si simplu nu il pot apara pe Basescu. La fiecare afirmatie de genul "Geoana este..." sau "PSDul este..." mi s-a raspuns cu "Basescu este..." sau "PDLul este". Dupa cum s-a miscat PDLul pt. a pune mana pe deconcentrate
si pe agentii este greu sa mai reprosezi PSDului politizarea excesiva a administratiei. Desigur, poti replica ca in PDL nu exista personaje ca Mazare, Vanghelie sau Hrebenciuc. Dar ii au pe Udrea, pe Berceanu, cuplul Videanu-Pogea sau pe Solomon de la Craiova.
Singurul "argument" pe care am putut sa il produc a fost acela ca pedelistii nu reprezinta vechea structura a PCR si ca sunt in mod cert orientati catre valorile europene. Afirmatii vagi si abstracte.
Pe de alta parte, o afirmatie de genul aceleia ca mediul economic va prefera un mediu politic stabil, pe care Basescu a demonstrat ca nu e capabil sa il genereze e greu de combatut. Am incercat sa replic la asta cu o speranta nu cu un argument, spunand ca, avand un premier de la PDL si fara grija urmatorului mandat, Basescu va fi mai calm. La care mi s-a replicat ca, daca primul mandat a fost sacrificat pe altarul celui de-al doilea, acesta va fi dedicat istoriei si ca probabil va urma o cearta colosala pe tema reformei constitutionale. N-am putut sa dau nicio replica la asta, pt. ca, la un moment dat, si eu am afirmat ceva asemanator.

In final, a trebuit sa admit ca votul meu pt. Basescu in turul doi, nu are la baza nicio logica si e dictat de dispret si de niste resentimente adanci fata de PSD.

Si cu ocazia asta, cred ca m-a cuprins o noua spaima: ca aceia care spun ca o foca, daca va intra in turul 2 impotriva lui Basescu, va castiga, s-ar putea sa aiba dreptate.
De mai multa vreme ma tot gandesc care va fi mostenirea mandatului lui Basescu. Initial, am crezut ca va fi reinvierea imaginii conducatorului tatuc, parinte grijului al natiunii. Apoi am crezut ca va fi o Romanie scindata, intr-o societate apatica si una politizata superficial, a militantismului de bogeda si mai ales furioasa. Acum incep sa ma gandesc cu teama, daca nu cumva mostenirea lui Basescu va fi Geoana.
Damnatius
@March: uite de ce stramba lumea din nas cand tot citezi de InPolitics.

Iar comentariul la care ai facut referire sufera de aceeasi logica paguboasa de care vorbeste articolul: critica, dar nu pune nimic in loc. Ok, o fi raportul Tismaneanu o forma fara fond. Dar de ce nu s-a facut un raport alternativ. In fine, n-are rost sa reiau aceleasi argumente din articol. Ideea e ca bune sau rele, pe bani publici sau nu, dezbatere sau nu, ce a facut grupul A se cheama actiune, iar ce a facut grupul B se cheama reactiune. Cand grupul B o sa vina cu propriile proiecte alternative la cele ale grupului A, atunci o sa ii bag in seama. Deocamdata doar arata cu degetul...
March
QUOTE(Damnatius @ 18 Nov 2009, 10:04 PM) *
@March: uite de ce stramba lumea din nas cand tot citezi de InPolitics.


Aha . Si pedelacheii sunt cuminti si curati ca lacrima , deci.

Practici mafiote de campanie :Murgeanu ordona executii


Campanie PD-L: Jos cu ce nu ne convine...

Astea-s pe fata, nu cu infiltrari...
Achernar
Cu astia o sa faca pedeleul 'reforma' ...
CharonOfNyx
QUOTE(kumarbi @ 18 Nov 2009, 07:16 PM) *
La fiecare afirmatie de genul "Geoana este..." sau "PSDul este..." mi s-a raspuns cu "Basescu este..." sau "PDLul este".

Intr-un fel au dreptate. PDL este doar un PSD involut.... adica doar ca n-a ajuns la nivelul PSD-ului. ohyeah.gif
Oricum PSD-ul e greu de a mai fi depasit in marea-i nesimtire de catre oricine, nu doar de PDL. Cu toate ca PDL-ul aproape-i intrece la capitolul "cel mai candid tupeu".
Johann_Moritz
QUOTE(CharonOfNyx @ 18 Nov 2009, 09:49 PM) *
"cel mai candid tupeu".

Foarte bine spus. thumb_yello.gif Observasem si eu aspectul asta, dar nu stiam sa il definesc!
Erwin
sunt cu toţii mafioţi deopotrivă, clar! Ca să facă ceva pentru ţara asta, nu numai pentru ei înşişi, trebuie scuturaţi. Cine să-i scuture când ei au puterea? Poporul. Dar care popor?
Johann_Moritz
Ei lasa ca ne facem noi mari si le aratam noi lor! devil.gif
March
O noua boala a vezicii biliare : mogulita ! rofl.gif

Ieri Basescu a mai descoperit un mogul. Sassu, presedintele - director al TVR 1 ! laugh.gif

Acum staff-ul lui Basescu vine cu o alta propunere : Institutul de Politici Publice si moderator Turcescu.
Antonescu se baga, cu toate ca Adrian Moraru, dir. adjunct al IPP ori de cate ori apare la TV maraie contra liberalilor ! Iar Tuciurescu....i se vede extazul ori de cate ori vorbeste de Basescu !
Totusi , in pofida lui Moraru ala, IPP a venit initial cu propunerea ca moderator sa fie C.T Popescu. Dar Basescu fuge ca aghiuta de tamaie de un asemenea moderator ! Pentru ca isi aduce bine aminte de intrebarile incomode pe care i le punea in 2004 .
Rovaniemi
QUOTE(turbo trabant @ 18 Nov 2009, 06:46 PM) *
kumarbi , basescu a fost un presedinte slab cu camarila mare dar nici contracatindatii nu sunt mai breji ba chiar au niste figuri sinistre langa.


Cannot agree more! (adică Mare dreptate ai!, pentru ăi de nu pricep inglizeasca colocvială)

Nu-i vorbă, și-n cea Americă președinții sînt înconjurați de camarilele alea de tip hrăpăreț (vorba lu Mirciulică rofl.gif ), decît că ăia s-au mai cizelat de-a lungul timpului, pe cînd hienele autohtone și balcanice ... 50.gif
March
Apropos de camarila basesciana. Pupila lui de suflet, obraznicatura blonda ot Pleskoi umbla prin documentele secrete ale "organelor" si se serveste asa cum vor .... tangarizii ei !

În tele-taverna prezidenţială numită B1, unde toţi fripturiştii lui Băsescu se înghesuie să-şi arate susţinerea şi să-i atace pe adversari, s-a petrecut un lucru şocant. Elena Udrea, ministrul Turismului (mamiţica sloganului „Land of Choice“), ne-a aratat câteva referiri la convorbirile fostului procuror Angela Ciurea.

Va mai amintiti cum aceasta tzatza drapata in D & G ameninta pe cineva spunand ..... te lucrez io informativ ?!

March
Realizarea a regimului Basescu demna de "Cartea Recordurilor "

Un subofiter, plutoner major, adica tablagiu, in rezerva a fost avansat colonel si apoi general in retragere. Pentru ce merite militare deosebite ? Pai a tradat pe pesedisti si s-a inscris in PD-L !!

O insulta la adresa corpului ofiterilor ! O insulta la adresa memoriei subofiterilor care au murit in Afganistan pe campul de lupta si au fost avansati post-mortem numai la gradul de sub-locotenent !

In atentia echipei de zgomote : inaintarea/avansarea in grad este responsabilitatea directa a presedintelui tarii ! (Constitutie, art. 94 ) . Indiferent de unde ar veni propunerea ,consilierii sai trebuie sa verifice daca corespunde legii !
abis
Vezi ca nu ai citit cu atentie. Tipul a fost facut colonel (din tablagiu) de Melescanu. Acolo s-a incalcat in primul rand legea. Ca Basescu a desavarsit opera inceputa de liberali, este, fireste, un gest jenant, dar sa nu omitem faptul ca de la tablagiu la colonel este un salt mult mai mare decat de la colonel la general.

Iar titlul este, deasemenea, tendentios: Basescu a facut general dintr-un colonel, nu dintr-un tablagiu. Melescanu a facut un colonel dintr-un tablagiu.
March
QUOTE(abis @ 20 Nov 2009, 02:21 PM) *
Vezi ca nu ai citit cu atentie. Tipul a fost facut colonel (din tablagiu) de Melescanu. Acolo s-a incalcat in primul rand legea. Ca Basescu a desavarsit opera inceputa de liberali, este, fireste, un gest jenant, dar sa nu omitem faptul ca de la tablagiu la colonel este un salt mult mai mare decat de la colonel la general.

Iar titlul este, deasemenea, tendentios: Basescu a facut general dintr-un colonel, nu dintr-un tablagiu. Melescanu a facut un colonel dintr-un tablagiu.



In caz ca n-ai priceput mai sus :

In atentia echipei de zgomote : inaintarea/avansarea in grad este responsabilitatea directa a presedintelui tarii ! (Constitutie, art. 94 ) . Indiferent de unde ar veni propunerea ,consilierii sai trebuie sa verifice daca corespunde legii !

De multe ori te zbati degeaba !
March
Marlania pleaca direct din casa ! devil.gif

13 decembrie 2004, a doua zi după turul doi de scrutin, în jurul orei 10 dimineața. Locație: redacția Evenimentul zilei. Vin in vizita dl si dna Basescu :

„Am venit să vă mulțumesc pentru sprijin”, a spus el jurnaliștilor care se strînseseră pe hol și începuseră să aplaude. Emoționat, noul președinte a continuat, vorbind despre libertatea presei, promițînd că nu va repeta greșelile guvernării anterioare. Și-apoi a dat-o pe glume, relatînd discuția avută cu nevastă-sa în noaptea precedentă, discuție care a fost mai scurtă decît ne-am fi așteptat: „Na, fă, că te-am făcut și first lady. Hă, hă, hă!”.

turbo trabant
f interesant

http://www.realitatea.net/basescu--sunt-pr...lor_668682.html
March
Din ciclul : " Lectiile de liberalism ale Basescului " rofl.gif


L-am auzit pe Basescu vorbind despre liberalism la o adunare organizata de un ONG de casa al PDL, Institutul de Studii nu stiu de care, acelasi care a finantat (hehe) campania pentru referendum. Si cum se crede el un demiurg, a impartit lumea in alb si negru, a rupt liberalismul in doua – cel adevarat si cel fals. “Cine este liberal? Cel care cumpara energie ieftina, o trece printr-un birou si o vinde mai scump decit energia hidro? Cel care a cumparat societati de la stat in cirdasie cu statul uitand sa plateasca pretul corect?”. Asa a intrebat el, Zeus, indignat. Mai sa fie.

In primul rind ca este putin probabil ca Basescu sa deosebeasca o doctrina de o damigeana. In al doilea rind, daca tot zise de aia care cumpara energie ieftina de la stat si o vind scump tot la stat, pai sa zica domnul Basescu de prietenul domniei sale Buzaianu, al mai destept dintre baietii destepti, care nu mai departe de saptamina trecuta a fost pozat de presa ticalosita, desigur, in masina lui Berceanu. Domnul Buzaianu cu ce se ocupa oare, nu asta face, cumpara energie ieftina de la stat si o vinde scump la prosti? Sa ne spuna domnul Basescu daca prietenul sau Buzaianu este sau nu un liberal adevarat.
( cont...)




Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.