Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
andra_v
Preşedintele Traian Băsescu a declarat sâmbătă că l-ar bucura foarte mult dacă ar exista o mitropolie a ortodocşilor români la Chicago

http://www.rgnpress.ro/rgn_12/categorii/po...go.html#Scene_1

andra_v
QUOTE(March @ 18 May 2012, 06:10 PM) *
Pentru administratia basista nu exista nicio o criza. Angajeaza continuu consilieri prezidentiali. Dupa permanentul frustrat Diaconescu, iata inca unul.


march, nu mai pune botul la elucubratiile presei antiromanesti.
goguta
Iar gandeste cu voce tare:
Băsescu: Sper ca firmele româneşti să aibă prioritate la contractele de la Deveselu

Toti speram asta, dar n-o spunem public, ca sa nu auda aia de la UE si sa declanseze o ancheta pentru tratament preferential!
Esti presedinte de tara si se ofuscheaza oamenii cand te vad asa aerian in declaratii ...
turbo trabant
QUOTE(goguta @ 21 May 2012, 09:08 AM) *
Iar gandeste cu voce tare:
Băsescu: Sper ca firmele româneşti să aibă prioritate la contractele de la Deveselu

Toti speram asta, dar n-o spunem public, ca sa nu auda aia de la UE si sa declanseze o ancheta pentru tratament preferential!
Esti presedinte de tara si se ofuscheaza oamenii cand te vad asa aerian in declaratii ...

Scutul de la deveselu NU e cu fonduri europene- asa ca nu va fi nici o ancheta decat in capul analistilor romani de presa pentru care uashingtonu' e o suburbie a parijului.

Muult mai importanta este declaratia asta

"Astazi a fost declarata capacitatea interimara antiracheta a NATO. Asta inseamna ca Alianta nu si-a atins inca obiectivul de a avea protejate toate statele membre din Europa dar ca pana la finalizarea proiectului de la Deveselu sudul Romaniei si sud-estul Europei va fi in permanenta protejat de un sistem antiracheta aflat pe navele de razboi", a declarat, duminica, presedintele Traian Basescu dupa participarea la reuniunea Consiliului Nord-Atlantic (NAC).

In mod cert asistam la un eveniment istoric, pentru prima data o buna parte din Europa este protejata de lovituri nucleare. Lucrurile se vor schimba puternic in urmatorii ani.
Marduk
Sunt doar declaratii strategice, eu nu cred ca parti dintr-un continent pot fi "protejate" in cazul unor lovituri nucleare.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 21 May 2012, 10:42 AM) *
Sunt doar declaratii strategice, eu nu cred ca parti dintr-un continent pot fi "protejate" in cazul unor lovituri nucleare.

Lasa ca vom afla in curand.

Parti din Europa sunt protejate de 2 crucisatoare in marea meediterana/neagra dotate cu rachete antibalistice. Asta pana se instaleaza scutul de la deveselu.
March
QUOTE(andra_v @ 20 May 2012, 09:02 PM) *
march, nu mai pune botul la elucubratiile presei antiromanesti.


Iar tu il pui pe al tau ( rujat ) la murdariile slugarnicei prese basiste ?
fiatlux
cand basescu a recomandat romanilor din america sa ramana acolo de fapt si-a recunoscutul esecul prelungului mandat;daca ar fi facut-o cu un ton grav macar ar fi dovedit ca-l marcheaza si intr-un fel si-l asuma ;dar nu,ca nu-i sta in caracter !ranjetu-i specific nu face decat sa sublinieze cinismul si indiferentza fata de un neam intreg ! BLEAH !
goguta
Se apropie puscaria de Base si ai lui.
Ponta isi face treaba si incepe sa arate toate furturile si abuzurile celor din PDL.
Din cauza asta jignesc si sustinatorii lor pe aici.
PDL si sustinatorii nu stiu decat sa jigneasca si sa dea vina pe altii.
Nu au pic de responsabilitate.
Parca nu vorbim si despre tara lor ... incepe in sfarsit cineva sa spuna lucrurilor pe nume, sa puna ordine in jaful national din ultimii 4 ani si hotii urla acum disperati ca au fost descoperiti!
turbo trabant
QUOTE(goguta @ 22 May 2012, 08:07 AM) *
Se apropie puscaria de Base si ai lui.
Ponta isi face treaba si incepe sa arate toate furturile si abuzurile celor din PDL.
Din cauza asta jignesc si sustinatorii lor pe aici.
PDL si sustinatorii nu stiu decat sa jigneasca si sa dea vina pe altii.
Nu au pic de responsabilitate.
Parca nu vorbim si despre tara lor ... incepe in sfarsit cineva sa spuna lucrurilor pe nume, sa puna ordine in jaful national din ultimii 4 ani si hotii urla acum disperati ca au fost descoperiti!

Adicalea marduk, absi si cu mine ( sustinatorii pdl in mintea voastra) am furat si acum suntem nervosi ca vom fi descoperiti? cry.gif
goguta
QUOTE(turbo trabant @ 22 May 2012, 10:14 AM) *
Adicalea marduk, absi si cu mine ( sustinatorii pdl in mintea voastra) am furat si acum suntem nervosi ca vom fi descoperiti? cry.gif

Nu am zis ca ati furat voi.
Am zis ca jigniti aiurea acum cand va vedeti idolii aratati pentru ceea ce sunt: incompetenti si hoti, au nenorocit o tara intreaga.
Iar voi i-ati laudat non-stop pentru jaful respectiv prezentat ca salvare de tara.
In loc sa acceptati greselile voastre si ale lor aruncati cu noroi in cei care vor sa faca ceva bun.
turbo trabant
QUOTE(goguta @ 22 May 2012, 09:25 AM) *
Am zis ca jigniti aiurea acum cand va vedeti idolii aratati pentru ceea ce sunt: incompetenti si hoti, au nenorocit o tara intreaga.
Iar voi i-ati laudat non-stop pentru jaful respectiv prezentat ca salvare de tara.
In loc sa acceptati greselile voastre si ale lor aruncati cu noroi in cei care vor sa faca ceva bun.

1. Nu am idoli.
2. Mistoul despre guvernanti ( indiferent de care este cu diploma sau fara) este permis in democratie.
3. Nu exista ai nostri si ai vostri. Toti sunt la fel.


Cred ca am mai spus-o : ma asteptam ca basescu sa expire ca model de prin 2007, nu este compatibil cu o romanie moderna. Din pacate prostia este atat in mare im randurile adversarilor lui incat i-au oferit sansa de a sta pana in 2014. Si nici romania nu s-a modernizat dupa 2007 ba dimpotriva " acum ca am intrat in ue ia sa facem noi ce vrem".



goguta
QUOTE(turbo trabant @ 22 May 2012, 10:29 AM) *
2. Mistoul despre guvernanti ( indiferent de care este cu diploma sau fara) este permis in democratie.

Nu, mistoul este urat, ca este permis da, dar asta nu-l face mai putin urat.
QUOTE(turbo trabant @ 22 May 2012, 10:29 AM) *
3. Nu exista ai nostri si ai vostri. Toti sunt la fel.

Nu consider ca sunt toti la fel.
Cifrele spun la fel ca mine.
Poate fi asta parerea ta, dar eu nu consider asta.
Mai ales ca eu am vrut sa scap de A.N. in 2004, deci consider ca stiu ce spun. A.N. ala de care am vrut eu sa scap, a avut rezultate NET superioare gevernelor Base. Ma doare sa spun asta, dar asa a fost. Ma doare pentru ca nu-mi place PSD si e aiurea sa le recunosc meritele, dar cifrele de la INS ma obliga.
QUOTE(turbo trabant @ 22 May 2012, 10:29 AM) *
Cred ca am mai spus-o : ma asteptam ca basescu sa expire ca model de prin 2007, nu este compatibil cu o romanie moderna. Din pacate prostia este atat in mare im randurile adversarilor lui incat i-au oferit sansa de a sta pana in 2014. Si nici romania nu s-a modernizat dupa 2007 ba dimpotriva " acum ca am intrat in ue ia sa facem noi ce vrem".

Asta nu explica de ce nu esti capabil de un dialog de bun simt ... de ce trebuie sa folosesti Tonta in loc de Ponta, consideri ca fara misto-uri nu ai argumente valide?
turbo trabant
QUOTE(goguta @ 22 May 2012, 09:38 AM) *
Nu consider ca sunt toti la fel.
Asta nu explica de ce nu esti capabil de un dialog de bun simt ... de ce trebuie sa folosesti Tonta in loc de Ponta, consideri ca fara misto-uri nu ai argumente valide?

Treaba ta daca tu iti pui speranta in vreunul din astia.

Prostanacu', Tonta, Arogantu', Marinaru' ohyeah.gif
goguta
QUOTE(turbo trabant @ 22 May 2012, 10:40 AM) *
Treaba ta daca tu iti pui speranta in vreunul din astia.

Prostanacu', Tonta, Arogantu', Marinaru' ohyeah.gif

Eu imi pun sperante in Ponta, pe care-l consider cel mai bun acum ...
Dar asta este alegerea mea. Macar si numai pentru sinceritatea lui pe care n-am vazut-o la ceilalti.

Si avandu-ma pe mine ca partener de discutii as considera-o dovada de bun simt sa-i spui Ponta.
turbo trabant
QUOTE(goguta @ 22 May 2012, 09:48 AM) *
Eu imi pun sperante in Ponta, pe care-l consider cel mai bun acum ...
Dar asta este alegerea mea. Macar si numai pentru sinceritatea lui pe care n-am vazut-o la ceilalti.

Si avandu-ma pe mine ca partener de discutii as considera-o dovada de bun simt sa-i spui Ponta.

Mai goguta, nu stiu cum sa iti spun, dar la ce se va intampla in europa in saptamanile si lunile urmatoare nimeni nu poate sa faca nimic. Inclusiv Ponta al tau.

Eu, daca as fi prim ministru, as strange cat mai mult chimirul acuma si as pune bani albi pentru zile negre de o parte. Nu as da pensii, salarii si alte parascovenii electorale.

Bine, daca te face sa te simti mai relaxat, ii spun Ponta. Desi am asa o impresie ca in cateva luni o sa ajungi tu la Tonta. ohyeah.gif
abis
QUOTE(turbo trabant @ 22 May 2012, 10:29 AM) *
Cred ca am mai spus-o : ma asteptam ca basescu sa expire ca model de prin 2007, nu este compatibil cu o romanie moderna. Din pacate prostia este atat in mare im randurile adversarilor lui incat i-au oferit sansa de a sta pana in 2014.

Cred ca ai mai spus-o si ai perfecta dreptate. Am mai spus-o si eu: daca nu il suspendau in 2007, Basescu nu castiga al doilea mandat. Oricat de mult l-ar deranja pe goguta, asta este adevarul: au fost niste tampiti.

Si se pare ca nu au invatat nimic din lectia de atunci. smile.gif
goguta
QUOTE(turbo trabant @ 22 May 2012, 10:56 AM) *
Mai goguta, nu stiu cum sa iti spun, dar la ce se va intampla in europa in saptamanile si lunile urmatoare nimeni nu poate sa faca nimic. Inclusiv Ponta al tau.

Eu, daca as fi prim ministru, as strange cat mai mult chimirul acuma si as pune bani albi pentru zile negre de o parte. Nu as da pensii, salarii si alte parascovenii electorale.

Bine, daca te face sa te simti mai relaxat, ii spun Ponta. Desi am asa o impresie ca in cateva luni o sa ajungi tu la Tonta. ohyeah.gif

Despre Europa ... parerea mea e ca stimularea cresterii interne este singura protectie pe care ne-o putem face fata de tulburarile externe.
Dar asta e o diferenta de optica lamurita deja intre noi.
Eu consider ca salariile si pensiile recuperate duc la crestere economica, tu nu.
O sa lasam statistica INS sa ne spuna peste 12 luni cine a avut dreptate.
March
Despre marlaniile lui Basescu :

(...) Se vede clar că Băsescu nu îl suferă pe Marga şi, tocmai de aceea, face nişte gesturi inadmisibile pentru un preşedinte de stat. La Chicago, nu a suportat că presa este cu ochii pe Marga în timp ce el stă ignorat, în umbră. Atunci a încercat să iasă în evidenţă şi s-a scălâmbat, lângă un ministru care susţinea o declaraţie. Traian Băsescu s-a comportat ca un copil, am asistat la o scenă de grădiniţă. Eu unul simt că Traian Băsescu pierde mult teren, realizează asta, şi nu mai poate să se controleze”,(...)



„Ce a făcut preşedintele Traian Băsescu la Chicago este inacceptabil pentru un şef de stat deoarece, un preşedinte, oricare ar fi sentimentele sale, e obligat de funcţia pe care o deţine, fiindcă este de reprezentativitate naţională, să fie raţional. Apropierea de copiii de acolo şi dorinţa de a se fotografia, exact în momentul în care ministrul Andrei Marga susţinea o declaraţie, ţine de ranchiuna şefului statului
goguta
D.p.m.d.v. dat fiind ca Base este seful diplomatiei romanesti e bine si ca Marga sa fie mai atent.
March
QUOTE(goguta @ 22 May 2012, 04:27 PM) *
D.p.m.d.v. dat fiind ca Base este seful diplomatiei romanesti e bine si ca Marga sa fie mai atent.

Unde scrie asta ? De ce mai exista ministru de externe ?
Marduk
QUOTE(March @ 22 May 2012, 04:49 PM) *
Unde scrie asta ?

In chestia aia numita constitutie, pentru exemplificare citeste:

CAPITOLUL II
Preşedintele României
Rolul PreşedinteluiARTICOLUL 80
(1) Preşedintele României reprezintă statul român şi este garantul independenţei naţionale, al unităţii şi al integrităţii teritoriale a ţării. (2) Preşedintele României veghează la respectarea Constituţiei şi la buna funcţionare a autorităţilor publice. În acest scop, Preşedintele exercită funcţia de mediere între puterile statului, precum şi între stat şi societate.

Alegerea PreşedinteluiARTICOLUL 81
(1) Preşedintele României este ales prin vot universal, egal, direct, secret şi liber exprimat. (2) Este declarat ales candidatul care a întrunit, în primul tur de scrutin, majoritatea de voturi ale alegătorilor înscrişi în listele electorale.

(3) În cazul în care nici unul dintre candidaţi nu a întrunit această majoritate, se organizează al doilea tur de scrutin, între primii doi candidaţi stabiliţi în ordinea numărului de voturi obţinute în primul tur. Este declarat ales candidatul care a obţinut cel mai mare număr de voturi.

(4) Nici o persoană nu poate îndeplini funcţia de Preşedinte al României decât pentru cel mult două mandate. Acestea pot fi şi succesive.

Validarea mandatului şi depunerea jurământuluiARTICOLUL 82
(1) Rezultatul alegerilor pentru funcţia de Preşedinte al României este validat de Curtea Constituţională. (2) Candidatul a cărui alegere a fost validată depune în faţa Camerei Deputaţilor şi a Senatului, în şedinţă comună, următorul jurământ: "Jur să-mi dăruiesc toată puterea şi priceperea pentru propăşirea spirituală şi materială a poporului român, să respect Constituţia şi legile ţării, să apăr democraţia, drepturile şi libertăţile fundamentale ale cetăţenilor, suveranitatea, independenţa, unitatea şi integritatea teritorială a României. Aşa să-mi ajute Dumnezeu!".

Durata mandatuluiARTICOLUL 83
(1) Mandatul Preşedintelui României este de 5 ani şi se exercită de la data depunerii jurământului. (2) Preşedintele României îşi exercită mandatul până la depunerea jurământului de Preşedintele nou ales.

(3) Mandatul Preşedintelui României poate fi prelungit, prin lege organică, în caz de război sau de catastrofă.

Incompatibilităţi şi imunităţiARTICOLUL 84
(1) În timpul mandatului, Preşedintele României nu poate fi membru al unui partid şi nu poate îndeplini nici o altă funcţie publică sau privată. (2) Preşedintele României se bucură de imunitate. Prevederile articolului 72 alineatul (1) se aplică în mod corespunzător.

Numirea GuvernuluiARTICOLUL 85
(1) Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru şi numeşte Guvernul pe baza votului de încredere acordat de Parlament. (2) În caz de remaniere guvernamentală sau de vacanţă a postului, Preşedintele revocă şi numeşte, la propunerea primului-ministru, pe unii membri ai Guvernului.

(3) Dacă prin propunerea de remaniere se schimbă structura sau compoziţia politică a Guvernului, Preşedintele României va putea exercita atribuţia prevăzută la alineatul (2) numai pe baza aprobării Parlamentului, acordată la propunerea primului-ministru.

Consultarea GuvernuluiARTICOLUL 86
Preşedintele României poate consulta Guvernul cu privire la probleme urgente şi de importanţă deosebită.
Participarea la şedinţele GuvernuluiARTICOLUL 87
(1) Preşedintele României poate lua parte la şedinţele Guvernului în care se dezbat probleme de interes naţional privind politica externă, apărarea ţării, asigurarea ordinii publice şi, la cererea primului-ministru, în alte situaţii. (2) Preşedintele României prezidează şedinţele Guvernului la care participă.

MesajeARTICOLUL 88
Preşedintele României adresează Parlamentului mesaje cu privire la principalele probleme politice ale naţiunii.
Dizolvarea ParlamentuluiARTICOLUL 89
(1) După consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, Preşedintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură. (2) În cursul unui an, Parlamentul poate fi dizolvat o singură dată.

(3) Parlamentul nu poate fi dizolvat în ultimele 6 luni ale mandatului Preşedintelui României şi nici în timpul stării de mobilizare, de război, de asediu sau de urgenţă.

ReferendumulARTICOLUL 90
Preşedintele României, după consultarea Parlamentului, poate cere poporului să-şi exprime, prin referendum, voinţa cu privire la probleme de interes naţional.
Atribuţii în domeniul politicii externeARTICOLUL 91
(1) Preşedintele încheie tratate internaţionale în numele României, negociate de Guvern, şi le supune spre ratificare Parlamentului, într-un termen rezonabil. Celelalte tratate şi acorduri internaţionale se încheie, se aprobă sau se ratifică potrivit procedurii stabilite prin lege. (2) Preşedintele, la propunerea Guvernului, acreditează şi recheamă reprezentanţii diplomatici ai României şi aprobă înfiinţarea, desfiinţarea sau schimbarea rangului misiunilor diplomatice.

(3) Reprezentanţii diplomatici ai altor state sunt acreditaţi pe lângă Preşedintele României.

Atribuţii în domeniul apărăriiARTICOLUL 92
(1) Preşedintele României este comandantul forţelor armate şi îndeplineşte funcţia de preşedinte al Consiliului Suprem de Apărare a Ţării. (2) El poate declara, cu aprobarea prealabilă a Parlamentului, mobilizarea parţială sau totală a forţelor armate. Numai în cazuri excepţionale, hotărârea Preşedintelui se supune ulterior aprobării Parlamentului, în cel mult 5 zile de la adoptare.

(3) În caz de agresiune armată îndreptată împotriva ţării, Preşedintele României ia măsuri pentru respingerea agresiunii şi le aduce neîntârziat la cunoştinţă Parlamentului, printr-un mesaj. Dacă Parlamentul nu se află în sesiune, el se convoacă de drept în 24 de ore de la declanşarea agresiunii.

(4) În caz de mobilizare sau de război Parlamentul îşi continuă activitatea pe toată durata acestor stări, iar dacă nu se află în sesiune, se convoacă de drept în 24 de ore de la declararea lor.

Măsuri excepţionaleARTICOLUL 93
(1) Preşedintele României instituie, potrivit legii, starea de asediu sau starea de urgenţă în întreaga ţară ori în unele unităţi administrativ-teritoriale şi solicită Parlamentului încuviinţarea măsurii adoptate, în cel mult 5 zile de la luarea acesteia. (2) Dacă Parlamentul nu se află în sesiune, el se convoacă de drept în cel mult 48 de ore de la instituirea stării de asediu sau a stării de urgenţă şi funcţionează pe toată durata acestora.

Alte atribuţiiARTICOLUL 94
Preşedintele României îndeplineşte şi următoarele atribuţii:
a) conferă decoraţii şi titluri de onoare;
b) acordă gradele de mareşal, de general şi de amiral;
c) numeşte în funcţii publice, în condiţiile prevăzute de lege;
d) acordă graţierea individuală.
Suspendarea din funcţieARTICOLUL 95
(1) În cazul săvârşirii unor fapte grave prin care încalcă prevederile Constituţiei, Preşedintele României poate fi suspendat din funcţie de Camera Deputaţilor şi de Senat, în şedinţă comună, cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor, după consultarea Curţii Constituţionale. Preşedintele poate da Parlamentului explicaţii cu privire la faptele ce i se impută. (2) Propunerea de suspendare din funcţie poate fi iniţiată de cel puţin o treime din numărul deputaţilor şi senatorilor şi se aduce, neîntârziat, la cunoştinţă Preşedintelui.

(3) Dacă propunerea de suspendare din funcţie este aprobată, în cel mult 30 de zile se organizează un referendum pentru demiterea Preşedintelui.

Punerea sub acuzareARTICOLUL 96
(1) Camera Deputaţilor şi Senatul, în şedinţă comună, cu votul a cel puţin două treimi din numărul deputaţilor şi senatorilor, pot hotărî punerea sub acuzare a Preşedintelui României pentru înaltă trădare. (2) Propunerea de punere sub acuzare poate fi iniţiată de majoritatea deputaţilor şi senatorilor şi se aduce, neîntârziat, la cunoştinţă Preşedintelui României pentru a putea da explicaţii cu privire la faptele ce i se impută.

(3) De la data punerii sub acuzare şi până la data demiterii Preşedintele este suspendat de drept.

(4) Competenţa de judecată aparţine Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie. Preşedintele este demis de drept la data rămânerii definitive a hotărârii de condamnare.

Vacanţa funcţieiARTICOLUL 97
(1) Vacanţa funcţiei de Preşedinte al României intervine în caz de demisie, de demitere din funcţie, de imposibilitate definitivă a exercitării atribuţiilor sau de deces. (2) În termen de 3 luni de la data la care a intervenit vacanţa funcţiei de Preşedinte al României, Guvernul va organiza alegeri pentru un nou Preşedinte.

Interimatul funcţieiARTICOLUL 98
(1) Dacă funcţia de Preşedinte devine vacantă ori dacă Preşedintele este suspendat din funcţie sau dacă se află în imposibilitate temporară de a-şi exercita atribuţiile, interimatul se asigură, în ordine, de preşedintele Senatului sau de preşedintele Camerei Deputaţilor. (2) Atribuţiile prevăzute la articolele 88-90 nu pot fi exercitate pe durata interimatului funcţiei prezidenţiale.

Răspunderea preşedintelui interimarARTICOLUL 99
Dacă persoana care asigură interimatul funcţiei de Preşedinte al României săvârşeşte fapte grave, prin care se încalcă prevederile Constituţiei, se aplică articolul 95 şi articolul 98.
Actele PreşedinteluiARTICOLUL 100
(1) În exercitarea atribuţiilor sale, Preşedintele României emite decrete care se publică în Monitorul Oficial al României. Nepublicarea atrage inexistenţa decretului. (2) Decretele emise de Preşedintele României în exercitarea atribuţiilor sale prevăzute în articolul 91 alineatele (1) şi (2), articolul 92 alineatele (2) şi (3), articolul 93 alineatul (1) şi articolul 94 literele a), b) şi d) se contrasemnează de primul-ministru.

Indemnizaţia şi celelalte drepturiARTICOLUL 101
Indemnizaţia şi celelalte drepturi ale Preşedintelui României se stabilesc prin lege.
goguta
QUOTE(March @ 22 May 2012, 04:49 PM) *
Unde scrie asta ? De ce mai exista ministru de externe ?

De ce exista directori adjuncti pe lume asta?
Ii este subordonat, si chiar daca nu-mi place mie personal de Base, e bine ca Marga sa nu uite asta.
goguta
QUOTE(Marduk @ 22 May 2012, 05:09 PM) *
Atribuţii în domeniul politicii externeARTICOLUL 91
(1) Preşedintele încheie tratate internaţionale în numele României, negociate de Guvern

Ia vezi Marduk ca imi pare ca scrie ceva despre cine trebuie sa mearga la discutii la UE pentru discutii si negocieri.

March
QUOTE(Marduk @ 22 May 2012, 05:09 PM) *
In chestia aia numita constitutie, pentru exemplificare citeste:


Unde scrie acolo in Constitutie ca este seful diplomatiei romanesti ? Si ca ministrul de externe se subordoneaza lui si nu p.m. guvernului din care face parte ?


@ goguta tetio,

subordonatul lui Basea in terbile externe este frustratul ex-pesedist Diaconescu pe care si l-a numit consilier .
goguta
QUOTE(March @ 22 May 2012, 05:16 PM) *
Unde scrie acolo in Constitutie ca este seful diplomatiei romanesti ? Si ca ministrul de externe se subordoneaza lui si nu p.m. guvernului din care face parte ?
@ goguta tetio,

subordonatul lui Basea in terbile externe este frustratul ex-pesedist Diaconescu pe care si l-a numit consilier .


Mda, se pare ca ai dreptate.
Confuzia vine din Constitutie: preşedintele “reprezintă România în relaţiiile internaţionale”.
March
QUOTE(turbo trabant @ 22 May 2012, 10:14 AM) *
Adicalea marduk, absi si cu mine ( sustinatorii pdl in mintea voastra)


Cine a zis asa-ceva ? Nimeni. In schimb ai lui Basea , da .
March
QUOTE(goguta @ 22 May 2012, 05:23 PM) *
Mda, se pare ca ai dreptate.
Confuzia vine din Constitutie: preşedintele "reprezintă România în relaţiiile internaţionale".


De acolo , citez :

Băsescu nu poate participa la o activitate fără să dorească să o conducă discreţionar. Cred că atunci când e într-o biserică regretă profund faptul că nu e şeful preoţilor, ca sa le ţină el o predică. Acest fel de a fi a măcinat, pur şi simplu, vreme de şapte ani, funcţionalitatea şi imaginea instituţiilor, începând cu Parlamentul. Traiane, într-o democraţie funcţională, şeful "e mai mulţi".

Aferim !!
Marduk
QUOTE(March @ 22 May 2012, 05:16 PM) *
Unde scrie acolo in Constitutie ca este seful diplomatiei romanesti ? .....

CAPITOLUL II
Preşedintele României
Rolul PreşedinteluiARTICOLUL 80
(1) Preşedintele României reprezintă statul român .........


Moncher io n-am o problema cu reprezentarea Romaniei, dar schimbati constitutiunea, ca tot aveti majoritatea si atunci vorbim de puteri constitutionale, definite clar sa stie tot romanu ce si cum.
March
QUOTE(Marduk @ 22 May 2012, 05:36 PM) *
CAPITOLUL II
Preşedintele României
Rolul PreşedinteluiARTICOLUL 80
(1) Preşedintele României reprezintă statul român .........


Moncher io n-am o problema cu reprezentarea Romaniei, dar schimbati constitutiunea, ca tot aveti majoritatea si atunci vorbim de puteri constitutionale, definite clar sa stie tot romanu ce si cum.


Pana s-o schimbam , ia d-aicea un bonus tongue.gif

În Constituția României există un articol 91 în care se spune foarte clar: "Președintele încheie tratatele internaționale în numele României, negociate de guvern și le supune spre ratificare Parlamentului. "

Sublinierea îmi aparține, căci de aici vine și întrebarea: dacă tratatele sunt negociate de guvern cum e să lipsească tocmai guvernul de la masa negoicerii?
Când domnul președinte a venit valvârtej de la Consiliul European, fluturându-ne nouă Pactul Fiscal pe care l-a semnat angajând România, unde erau guvernul și mai ales premierul care trebuiau sa negocieze?
turbo trabant
QUOTE(March @ 22 May 2012, 04:50 PM) *
unde[/url] erau guvernul și mai ales premierul care trebuiau sa negocieze?

Cum unde? La o mastica, la Capsa sa puna tara la cale ca niste patrioti.
Marduk
QUOTE(March @ 22 May 2012, 05:50 PM) *
.... unde erau guvernul și mai ales premierul care trebuiau sa negocieze?

la o mastica, vorba lui tt, ca tot nu era cvorum sa se schimbe ceva din cauza de greva parlamentara.
Marduk
QUOTE(March @ 22 May 2012, 06:10 PM) *
De citit cu atentie :.......

rofl.gif Ce-l mai chinuiti, votati o lege si demiteti-l sau suspendati-l fara votul "pulimii" , hai ca nu e chiar asa de greu.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 22 May 2012, 05:13 PM) *
la o mastica, vorba lui tt, ca tot nu era cvorum sa se schimbe ceva din cauza de greva parlamentara.

Bravii barbati ai tarii isi faceau coraj sa governeze. ohyeah.gif
abis
"Preşedintele Băsescu a fost întrebat de jurnalişti, în conferinţa de presă de la finalul reuniunii informale a Consiliului European, dacă îl vor vedea la reuniunea din 28 iunie, potrivit Mediafax. "De ce? Nu veniţi?", a răspuns Băsescu, râzând."


Asta e ca pisica, are sapte vieti. rofl.gif
goguta
QUOTE(abis @ 24 May 2012, 01:05 PM) *
"Preşedintele Băsescu a fost întrebat de jurnalişti, în conferinţa de presă de la finalul reuniunii informale a Consiliului European, dacă îl vor vedea la reuniunea din 28 iunie, potrivit Mediafax. "De ce? Nu veniţi?", a răspuns Băsescu, râzând."
Asta e ca pisica, are sapte vieti. rofl.gif

Cum zicea Ponta, s-a dus acolo sa abureasca lumea despre probleme in care nu are nici o autoritate si nici o implicare:
De aceea, consolidarea fiscală am considerat-o în intervenţia mea ca fiind elementul fundamental de la care putem vorbi despre creştere economică. Un alt element care trebuie să se aşeze la postamentul creşterii economice durabile este legat de reformele structurale care vizează piața forței de muncă”, a spus președintele României.

Problema nu e ca se face de ras vorbind fara valoare, problema e ca NE face de ras.
March
QUOTE(goguta @ 24 May 2012, 01:14 PM) *
Problema nu e ca se face de ras vorbind fara valoare, problema e ca NE face de ras.


Cine naiba il mai baga in seama acolo ?
turbo trabant
QUOTE(abis @ 24 May 2012, 12:05 PM) *
Asta e ca pisica, are sapte vieti. rofl.gif

Il dai pe usa afara intra pe fereastra.

Ponta de ce nu declara nimic?
abis
QUOTE(turbo trabant @ 24 May 2012, 01:17 PM) *
Ponta de ce nu declara nimic?

Chiar iti doresti asta? De cate ori deschide gura scoate ori o prostie, ori o mitocanie.
March
QUOTE(abis @ 24 May 2012, 01:27 PM) *
Chiar iti doresti asta? De cate ori deschide gura scoate ori o prostie, ori o mitocanie.


E la intrecere cu "Jupanul" vostru laugh.gif
turbo trabant
QUOTE(abis @ 24 May 2012, 12:27 PM) *
Chiar iti doresti asta? De cate ori deschide gura scoate ori o prostie, ori o mitocanie.

Pai imi doresc , este o sursa de umor mai buna decat catavencu.

Deci ala micu a servit tzuica adusa de dujmanul lui de moarte si cand s-a pus tzatziki pe masa, -l-au dat afara.
goguta
QUOTE(abis @ 24 May 2012, 01:27 PM) *
De cate ori deschide gura scoate ori o prostie, ori o mitocanie.

Si ti se pare ceva interesant si constructiv ce ai zis tu mai sus?
Hai sa revenim la discutii punctuale, nu jigniri aruncate asa la modul general.
goguta
QUOTE(March @ 24 May 2012, 01:30 PM) *
E la intrecere cu "Jupanul" vostru laugh.gif

Nu exista termen de comparatie intre ei.
Base, la varsta lui Ponta, zacea beat mort printre curve in porturile lumii, ca un comunist de seama ce era.
turbo trabant
QUOTE(goguta @ 24 May 2012, 01:40 PM) *
Base, la varsta lui Ponta, zacea beat mort printre curve in porturile lumii

Si cum boborul roman e de felul lui virgin si antialcoolic convins ghici ghicitoarea mea care e mai reprezentativ.

abis
QUOTE(goguta @ 24 May 2012, 02:40 PM) *
Base, la varsta lui Ponta, zacea beat mort printre curve in porturile lumii, ca un comunist de seama ce era.

Hai sa revenim la discutii punctuale, nu jigniri aruncate asa la modul general.

Ce usor e sa pozezi in moralist si sa-i acuzi pe altii de pacatele tale! devil.gif

Spuneai ca "eu pot dovedi cam orice, vrei?" - eu vreau. Dovedeste.

Tot tu mai ziceai si ca, citez: D.p.m.d.v. parerile ar trebui pastrate in zona "gusturile nu se discuta". Adica poate sa-ti placa sau nu de un om, un fapt sau o actiune, dar cand faci o afirmatie sau acuzatie trebuie sa fie foarte clar explicata si motivata

Te astept cu explicatii si motivatii. Altfel, nu pot decat sa remarc ipocrizia postarilor tale anterioare.
March
QUOTE(abis @ 24 May 2012, 02:49 PM) *
Hai sa revenim la discutii punctuale, nu jigniri aruncate asa la modul general.

Ce usor e sa pozezi in moralist si sa-i acuzi pe altii de pacatele tale!


Ete fleosc ! Chiar "Jupanul" s-a laudat cu pacatele lui de prin porturi !
abis
Unde?! unsure.gif

Ori esti in eroare, ori minti (intentionat) - tertium non datur
goguta
QUOTE(abis @ 24 May 2012, 02:49 PM) *
Te astept cu explicatii si motivatii. Altfel, nu pot decat sa remarc ipocrizia postarilor tale anterioare.

Ok, dar cu ipocrizia ta cum ramane, ca parca la asta trebuia sa raspunzi, nu sa te iei de mine ca explicatie. devil.gif
March
QUOTE(abis @ 24 May 2012, 02:59 PM) *
Unde?! unsure.gif

Ori esti in eroare, ori minti (intentionat) - tertium non datur


La tv. Dar voi basistii nu va mai amintiti cand e ceva de nasol.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.