Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Cucu Mucu
QUOTE (abis @ 1 Feb 2007, 09:44 AM)
QUOTE (March @ 1 Feb 2007, 09:14 AM)
Nevasta ministru al mediului si barbat-su face afaceri cu firme( chiar si ale municipalitatii !)  ce se ocupa cu protectia mediului sau pe aproape !

Cu strangerea gunoiului...

Cu strangerea si depozitarea gunoiului. Trebuiesc mii de avize date de la minister pt astfel de chestii.
Abis, nu ai facut afaceri pana acum? Asa se face, tu imi acorzi mie protectie si inlesniri iar eu iti intorc serviciul in bani sau "natura". Daca nu ar fi asa, cum iti explici aparitia unor vile in proprietatea Sulfinei, cand ea, pana in 2004, avea doar un apartament?!

QUOTE
PSD-ul cel bun si Basescu cel rau, nu?

Gresit, toti hoti... frate, sunt fesenistii, ca isi spun pedisti, pesedisti, peremisti, etc. Toti sunt fesenisti. Asta sa fie clar. Cei care nu au facut parte din FSN fac bara - vezi PNTCD-ul si cred ca in curand si PNL-ul.
abis
QUOTE (mariusc2 @ 1 Feb 2007, 01:41 PM)
Abis, nu ai facut afaceri pana acum?

Nu, sunt doar angajat de Basescu sa scriu pe forumul asta, daca il intrebi pe Dude. wink.gif

Serios vorbind, nu, nu am facut pana acum afaceri.

QUOTE
Cei care nu au facut parte din FSN fac bara - vezi PNTCD-ul si cred ca in curand si PNL-ul

Hai ca nu toti cei din PNL sunt straini de mostenirea fesenista... Melescanu, de exemplu. Plus ca au si ei falitii lor, cu dosare de informatori la secu etc.
The Dude
QUOTE (abis @ 1 Feb 2007, 01:30 PM)
Am si spus ca nu are nici o scuza ca nu a facut public biletul de la Tariceanu imediat ce l-a primit, si apoi sa-i ceara public demisia pentru trafic de influenta.

Intr-o lume civilizata, intr-o tara europeana termenul asta nici nu exista...Exista termenul: "lobby"
La fel nu exista "spaga" sau "ciubuc" (rusisme si turcisme) exista: "comision".....sau "donatii pentru campanii electorale", ori "sprijin financiar" pentru partidul cutare, sau miscarea politica cutare...

Scena politica mondiala e mult mai rafinata.....si are aceleasi reguli.

Base ar face bine sa incerce sa paseasca in Europa (citeste in lumea civilizata) si in planul mecanismelor politice.
Sigur discursul asta de contesa ofensata, si de inger refuzat de pasari, da bine la poporul neinstruit dar pentru lumea in care ne pregatim sa ne integram el afirma o diplomatie rudimentara ce ridica mari semne de intrebare...
The Dude
QUOTE (abis @ 1 Feb 2007, 01:50 PM)
Nu, sunt doar angajat de Basescu sa scriu pe forumul asta, daca il intrebi pe Dude.  wink.gif


Nu de Basescu.....de PD...Directia "Campanii", Seviciul "Imaginea Presedintelui" hh.gif incadrat temporar cu juma' de norma prin conventie de colaborare
abis
Dude, tu pledezi pentru normalitatea spagilor, a vorbitului la Parchet, a aranjamentelor cu baietii destepti....

Sorry, dar in privinta asta nu putem fi de acord.
cocosel
QUOTE
Nu de Basescu.....de PD...Directia "Campanii", Seviciul "Imaginea Presedintelui

Abis ai fost deconspirat.. hh.gif ...inseamna ca si eu sunt la directia Randunicii pe probleme de integrare ,la serviciul Baietzilor Grii... laugh.gif
Iata ca in sfirsit ai fost dat in vileag...aoleuu si te lasa Base sa ciripesti pe aici pe forum vrute si nevrute fara sa stie maiestatea sa.??..se pare ca atunci cand ai anumite pareri esti catalogat ca fiind unul de al lor (pd)(posibil???)...asa cum totii cu opinii au in spate pe cineva sus-pus..aveti grija ca la mine sunt randunicile.... rofl.gif
The Dude
QUOTE (abis @ 1 Feb 2007, 01:57 PM)
Sorry, dar in privinta asta nu putem fi de acord.

In tot subiectul asta ne-am situat intr-o totala opozitie de idei. Tu il sustii pe Basescu, ai explicatii pentru metodele pe care le utilizeaza, si esti de acord cu actiunile pe care le intreprinde. Eu dimpotriva...

Politica asta e abis...nu am facut-o eu. Politica nu poate exista in afara sferelor de influenta, a oligarhiilor, a intereselor economice...tot ce poate spera un om onest de la alesul sau este ca acesta, angrenat in mecanismele marii jecmaneli (exercitarea puterii) sa isi mai aminteasca si de cetatean.


Putin le pasa "spagilor", "intrigilor", "interventiilor" si "hotiilor de tot felul de pledoaria lui Dude. In politica ele sunt in lumea lor si isi traiesc nestingherite de nimeni viata...


QUOTE
Serios vorbind, nu, nu am facut pana acum afaceri.


...da, hai recunoaste....nici macar afise cu ardeiasul nu ai lipit pe stalpi ????


abis
QUOTE (The Dude @ 1 Feb 2007, 02:06 PM)
Tu il sustii pe Basescu, ai explicatii pentru metodele pe care le utilizeaza, si esti de acord cu actiunile pe care le intreprinde

Nu cu toate.
QUOTE
nici macar afise cu ardeiasul nu ai lipit pe stalpi ????

Asta numesti tu afacere?! rofl.gif
Nu, nu m-au platit si pentru asta. laugh.gif
March
QUOTE (cocosel @ 1 Feb 2007, 03:03 PM)
QUOTE
Nu de Basescu.....de PD...Directia "Campanii", Seviciul "Imaginea Presedintelui

Abis ai fost deconspirat.. hh.gif ...inseamna ca si eu sunt la directia Randunicii pe probleme de integrare ,la serviciul Baietzilor Grii... laugh.gif
Iata ca in sfirsit ai fost dat in vileag...aoleuu si te lasa Base sa ciripesti pe aici pe forum vrute si nevrute fara sa stie maiestatea sa.??..se pare ca atunci cand ai anumite pareri esti catalogat ca fiind unul de al lor (pd)(posibil???)...asa cum totii cu opinii au in spate pe cineva sus-pus..aveti grija ca la mine sunt randunicile.... rofl.gif

Lasa linguseala asta ! Inca n-ai aflat ca Abis este moderator si trebuie sa se comporte ca atare ?
cocosel
QUOTE
Lasa linguseala asta ! Inca n-ai aflat ca Abis este moderator si trebuie sa se comporte ca atare ?

rofl.gif rofl.gif ...da mai sa fie ca ii si moderator pe langa faptul ca ii membru de partid... thumb_yello.gif
Linguseli fac altii pe la Cotroceni sa primeasca inapoi slujbele ca nu mai au de unde sa ciugule..maruntisurile..aoleuuu blink.gif ...aaa si uita-si parca si pe la opereta mai sunt actorii care se pun bine cu scenaristul sa ii bage si pe ei in piesa ..sa le de-a un rol mai bunicel sa iasa si ei un pic in evidenta ca prea sunt invaluiti in mistere... laugh.gif ma intreb oare cine sunt astia??? baietzii gri cumva????...aoleuuuu hh.gif
Si inca ceva din loja de acolo ii mai greu sa vezi bine, decat din primele randuri ...acolo ai nevoie de binoclu... jamie.gif
Superunknown
O noua nominalizare la categoria "Limbi pentru Basescu":
QUOTE
"Felul in care dl Basescu domina scena politica produce eventualilor competitori frustrari imposibil de refulat. In fond, dl Basescu nu are nici o vina ca, dupa iesirea din joc a dlui Iliescu, nu mai are adversari pe masura, toti ceilalti lideri politici facind figura unor pitici anxiosi. (...)

Contrar unui punct de vedere cvasiunanim, eu cred ca presedintele s-a purtat foarte corect cu Guvernul. L-a criticat, adesea in tonuri vitriolante, dar nu imi amintesc sa fi spus despre Guvern ceva ce nu avea corespondent in realitate. Dar pina la urma, vorbele sint vorbe. In fapte, dl Basescu nu a impiedicat niciodata buna functionare a Guvernului. Si ar fi trebuit sa o faca cel putin intr-un caz. Faptul ca dl Basescu a semnat decretul de numire a dlui Radu Stroe ca membru al Cabinetului, desi acesta se afla intr-o incompatibilitate legala clara, detinind si functia de presedinte al unei comisii parlamentare, e o buna dovada ca presedintele a facut chiar mai mult decit trebuia sa faca pentru a-i asigura dlui Tariceanu cadrul de functionare pe care acesta l-a dorit. (...)

Eu cred ca atit relatia din Alianta, cit si relatia dintre presedinte si premier s-au deteriorat din cauza dlui Tariceanu. Acesta a crezut ca trebuie sa raspunda criticilor dlui Basescu facind o declaratie de emancipare. Acum e limpede, a gresit. Nu doar ca 2005 si 2006 au fost ani nefasti pentru intarcare politica, dar dl Tariceanu nu are ce-i trebuie unuia care vrea sa iasa victorios de sub pulpana dlui Basescu."
- acelasi Sever Voinescu, in Cotidianul
abis
QUOTE (Superunknown @ 1 Feb 2007, 03:29 PM)
O noua nominalizare la categoria "Limbi pentru Basescu":

Astea sunt opiniile lui Voinescu, cu care din ele nu esti de acord?
TheK
abis inca ceva. intr-un post ai sustinut ca daca se ajunge la referendum base ia 70%. Nici macar sondajele comandate nu au fost atat de optimiste.
Interesanta si concludenta e reactia lu base la adresa PSD . E mai realist decat tine.
Gandeste-te ca totul poate sa o ia razna pentru el din cauza factorului caruia i-a dat mai multa importanta marineru. Boporu .
Daca oamenii se hotarasc sa vina cu adevarat la vot e vai si amar de comandantu suprem.
Ca sa intelegi de ce trebuie sa pricepi gandirea colectiva a maselor un pic. Lucru la care base a excelat intr-un timp dar s-a imbatat cu putere imediat dupa ce a fost ales. A ramas cu celebrele "bai de multime" si cam atat.
Pentru omu de rand base e reprezentantu la tot ce e la putere acum. Si daca boporu ajunge sa isi puna o intrebare simpla de tot si sa ia masuri conforme cu raspunsu situatia nu e roza nici cat biletul cel parfumat . Intrebarea e: "O duc mai bine cu Basescu ?" Raspunsu e evident.. Si cum Basescu stie foarte bine ca a fost votat nu pentru calitatile lui ci ca un vot de blam la adresa PSD stie ca exista posibilitatea sa primeasca si el un vot de gen
Momentan pierde intelectualii.Ii pasa si nu prea . Daca pierde si masele se stinge ca o lumanare
Felina
QUOTE (TheK @ 1 Feb 2007, 03:21 PM)
Momentan pierde intelectualii.

Ce sigur esti! laugh.gif

Pe mine nu ma pierde si nici pe vreunul din amicii mei. ohyeah.gif
Nefertiti
QUOTE (TheK @ 1 Feb 2007, 05:21 PM)

Daca oamenii se hotarasc sa vina cu adevarat la vot e vai si amar de comandantu suprem.

Ar fi foarte interesant un sondaj "pe bune". Doar că e foarte puţin probabil să se facă aşa ceva.
TheK
QUOTE
Ce sigur esti!  laugh.gif

Pe mine nu ma pierde si nici pe vreunul din amicii mei.  ohyeah.gif


Nu pun la indoiala intelectualitatea dumneavoastra sau a amicilor, vorbesc totusi de o parte importanta care incepe sa ii fie impotriva dupa ce l-a votat in mod entuziast ( sunt sigur ca sunt destui chiar si aici pe forum) smile.gif
Felina
QUOTE (TheK @ 1 Feb 2007, 04:02 PM)
vorbesc totusi de o parte importanta care incepe sa ii fie impotriva

pe ce te bazezi cand spui 'o parte importanta'?
TheK
pe logica acestora sorry.gif
abis
QUOTE (TheK @ 1 Feb 2007, 05:21 PM)
abis inca ceva. intr-un post ai sustinut ca daca se ajunge la referendum base ia 70%. Nici macar sondajele comandate nu au fost atat de optimiste

In primul rand, de ce crezi ca sondajele sunt contrafacute?

In al doilea rand, cand am pus procentul de 70%, mai mare decat increderea cu care este creditat, am avut in vedere pe de-o parte faptul ca prin atacul coalitiei PSD-PC-PRM-PNL ii va creste procentele (inevitabil, dupa parerea mea), iar pe de alta parte faptul ca se vor pronunta impotriva suspendarii si unii dintre cei care nu il agreaza, insa vor opta pentru stabilitate din alte motive (de exemplu apeciaza ca o suspendare nu-si are locul tocmai acum cand am intrat in Uniunea Europeana). Bine, nu sunt sociolog, asa ca e posibil sa ma insel, insa cred ca nu prea mult. smile.gif

Lasand la o parte discutia despre cadrul legal in care actioneaza presedintele, faptul ca ataca virulent PSD-ul nu are neaparat rolul de a-i intarata pe ciracii lui Ilici ca sa-l suspende; desi un Basescu suspendat de parlament si reconfirmat in functie printr-un referendum ar deveni mult mai puternic. Atacurile la adresa PSD au rolul de a "securiza" o parte din electoratul traditional de dreapta. Nu va reusi 100%, dar in conditiile in care el si nu altcineva este presedintele care a condamnat comunismul, el si nu altcineva a impus predarea dosarelor securitati catre CNSAS, el si nu altcineva este tinta coalitiei PSD-PC-PRM la care se adauga in mod sinucigas PNL-ul, cea mai mare parte a electoratului care candva apartinea Conventiei, deci electoratul urban, instruit, informat si anticomunist se va regasi mai degraba de partea presedintelui decat de partea parlamentului dominat de fosti si actuali comunisti ori securisti, impreuna cu aliatii lor.

Adevarata batalie pentru PNL, daca vrea sa supravietuiasca politic, ar trebui sa se dea cu PSD-ul, nu cu Basescu. Electoratul traditional al PNL nu va agrea o colaborare cu PSD si PRM; desi vor fi si exceptii, cred ca cei mai multi vor prefera fie sa ramana fideli traditiei anticomuniste, fie sa ramana deoparte.

In mod ciudat (aparent doar, dar asta-i alta discutie...), sondajele de opinie arata ca aproape jumatate dintre votantii PSD il sustin pe Basescu, deci in mod cert in cazul unui referendum mare parte din bazinul electoral al PSD va vota impotriva demiterii, lucru care va subrezi si mai mult sprijinul pentru PSD...

TheK
QUOTE
In primul rand, de ce crezi ca sondajele sunt contrafacute?

Am si eu amici care au lucrat in domeniu si te asigur ca intrebarile sunt tendentioase si sugereaza un anumit raspuns.

cat despre celelalte argumente sunt toate discutabile , unele mai mult altele mai putin probabile.Inteleg calculul tau, dar asha cum am prevazut nu pune in discutie prea mult boporul si intrebarea cea mai importanta pentru el
abis
Ce este tendentios la ultimul sondaj IMAS?
QUOTE
nu pune in discutie prea mult boporul si intrebarea cea mai importanta pentru el

Intrebarea "O duc mai bine cu Basescu ?" nu si-o pun atat de multi pe cat crezi... Pe de-o parte, adevarul este ca nivelul de trai a crescut si creste in continuare, iar pe de alta parte oamenii nu sunt atat de prosti incat sa nu-si dea seama ca factorul decizional in materie economica este guvernul si nu presedintele... Nu cred ca ar vota prea multi supendarea lui Basescu doar pentru ca l-a crescut salariul numai cu 10% in ultimul an...
Nefertiti
QUOTE (abis @ 1 Feb 2007, 07:40 PM)
Pe de-o parte, adevarul este ca nivelul de trai a crescut si creste in continuare, iar pe de alta parte oamenii nu sunt atat de prosti incat sa nu-si dea seama ca factorul decizional in materie economica este guvernul si nu presedintele...

Te īnşeli, pentru că tu consideri că mare parte a electoratului are educaţia ta. Nici vorbă, cei mai mulţi votanţi īncă vin din mediul rural, ir ăia habar n-au pe ce lume trăiesc. Pentru ei, nivelul de trai īl īmbunătăţeşte sau īl scade preşedintele, adică Băsescu, īn cazul de faţă.

Dincolo de asta, nu sīnt de acord că a crescut nivelul de trai.

Şi, revenind un pic la sondaje, nu e vorba doar de faptul că īntrebările sīnt tendenţioase, ci şi de faptul că sīnt puse unor oameni din anumite categorii sociale, bine alese.
TheK
Intrebarile pot fi puse intr-o anumita ordine, intrebari "ajutatoare" pot fi puse inainte de intrebarile importante, sunt o gramada de tehnici de manipulare care se folosesc la un sondaj comandat.

Nivelul de trai crescut nu se simte in bopor dragul meu, coboara cu noi pe pamant.
Toate salariile au crescut cu 10% ? rofl.gif Si pana la urma cand un salariu de 3,5 mil creste cu 10% e ca si cum n-ar creste.. nu crezi?
abis
Adina,
Caror categorii de oameni li se pun intrebarile? Din cate stiu eu, se calculeaza niste esantioane reprezentative, in asa fel incat sa fie cuprinse toate categoriile sociale. Nu pot sa cred ca toate institutiile de sondare il favorizeaza pe Basescu. Inclusiv Metro Media al lui Dancu sau IMAS-ul unde a lucrat Alin Teodorescu. oricum, obiectia lui TheK era referitoare la intrebari...

De ce nu esti de acord ca a crescut nivelul de trai? Statisticile o arata clar; pe de alta parte, cresterea o simtim nu doar in buzunare, ci si pe strada, unde nu te mai poti misca de cate masini au impanzit orasul, si in magazine, si in constructiile care apar peste tot...

Pe cei din mediul rural ii subestimezi. Nu sunt toti atat de ingramaditi incat sa nu stie ca una e treaba presedintelui, alta treaba premierului. Si nu o spun "din burta", am si eu rude la tara (si in Oltenia, si in Ardeal). Sunt intr-adevar multi care habar nu au pe ce lume traiesc, dar sunt si multi la fel de bine informati ca cei din marile orase. Nu poti spune ca 50% din populatia Romaniei este rupta de lume...
March
Abis,
Am auzit ca Saftoiu ( ea) ar avea nevoie de un asistent . Trimite-i un CV si referinte iti dam si noi ! biggrin.gif
Nefertiti
Abis, nu cred īn statistici, prefer să mă bazez pe ce văd eu. Ce spui tu nu e relevant, se referă la o anumită categorie de oameni, nu la toată societatea.
Īn ce priveşte mediul rural... nu mă īnşel, chiar ştiu bine ce lume e acolo, şi nu mă gīndesc la rude.

Cīt despre sondaje, a fost recent un scandal pe tema asta, mă mir că ţi-a scăpat... Şi hai să nu vorbim nici măcar de Dāncu, despre care īntīmplarea face să ştiu prea multe.
Michelle
Cred ca este vorba de o abilitate a presedintelui raspunsul care l-a dat.(sic!)...zise premierul Tariceanu, dupa ce s-a jurat inca o data ca el nu fusese informat de ministru de externe despre cazul romanilor arestati in Iraq...

ma intreb la ce mai bate el drumul pina la Palatul Victoria daca niciodata nimeni nu-l informeaza:nici serviciili,nici ministrul de externe, nici prietenul dumisale, ministru bun la toate Atanasiu, despre situatia de la Brasov?...el sta acolo ca sa afle din presa si ca sa mutileze de fiecare data limba romana cu exemple cum este cel mai sus...n-a auzit in viata lui ca pronumele demonstrativ "care"se foloseste si la acuzativ din cind in cind si habar n-are care-i diferenta intre sintagma si sintaxa.


In paranteza fie spus el capul lui Motoc vrea,aka Saftoiu, nu ca i-ar fi pasat vreodata,la cita aroganta si autosuficienta detine, de romanasii arestati prin tari straine...
axel
Piracy worked for us: Basescu to Gates

Imi place de Basescu. Om cinstit, i-a spus omului adevarul. Si in plus e si politicos - i-a zis "sa cresti mare" smile.gif
March
QUOTE (abis @ 1 Feb 2007, 08:00 PM)
QUOTE (TheK @ 1 Feb 2007, 05:21 PM)
abis inca ceva. intr-un post ai sustinut ca daca se ajunge la referendum base ia 70%. Nici macar sondajele comandate nu au fost atat de optimiste

In primul rand, de ce crezi ca sondajele sunt contrafacute?

In al doilea rand, cand am pus procentul de 70%, mai mare decat increderea cu care este creditat, am avut in vedere pe de-o parte faptul ca prin atacul coalitiei PSD-PC-PRM-PNL ii va creste procentele
...

Abis,

Buna dimineata !

Uite un cadou ptr. tine !

Basescu, sub 50% intr-un sondaj secret facut de PD

Traian Basescu si Alianta D.A. sint marii perdanti ai scandalului biletelul, arata sondajele realizate de INSOMAR si CSOP, la cel putin o saptamina de la declansarea lui
The Dude
QUOTE (Adina @ 1 Feb 2007, 09:41 PM)
Abis, nu cred īn statistici, prefer să mă bazez pe ce văd eu.

Sunt alaturi de tine aici Adina, cu o mica nuantare. Vine da la Mark Twain dintro perioada a lui de politicianism, si este un comentariu relativ la sondaje. El spune: "Cifrele sunt corecte, statisticile mint".

PSD-ul, cum bine ai amintit aici, a anuntat ca si el a facut in trecut aceleasi jocuri influentand sondajele de opinii.
Nu mistificand raspunsuri, asta e o nerozie, ci formuland si aranjand intr-un anume fel intrebarile, dar si selectand din esantioane, arbitrar, un procent pe care l-a si prevazut din start la capitolul "necocludent".
Peste tot in lume se procedeaza asa.
Sondajele sunt elemente importante de influenta pentru alegator, si nimeni nu le lasa la voia intamplarii.


Felina, chiar si aici pe acest topic suntem mai multi aspiranti la intelectualitate. In ce masura ii apartinem sau nu asta e alta poveste, insa un sondaj facut pe acest esantion are sa arate clar ca abis (moderator sau nu) e in minoritate.
Acum ar mai fi si vorba despre marea intelectualitate Paler, Plesu, Patapievici, Liiceanu, Constantinescu, Hurezeanu, Popescu, Vadim, Dinescu, Tanase....am luat si eu la gramada, dar mai sunt cei din celelalte domenii....
Ei toti, desi la extreme, desi controversati sau contestati (Vadim de ex.) reprezinta intelectualitatea despre care se vorbeste aici, si ea are deja o parere exprimata despre presedintele golan.


Nivelul de trai s-a prabusit in Romania ultimilor doi ani.
Cei care muncesc in Romania stiu asta foarte bine. Nici nu ar avea cum sa fie altfel intr-o tara in care aproape jumatate din populatia activa lucreaza in afara. Asta imi da prilejul sa imi termin expunerea intr-un mod circular, pentru ca ma aduce inapoi la statistici. Cand judeci bunastarea dupa felul in care se golesc rafturile marilor magazine, sau dupa dimensiunea parcului auto, si pui asta pe seama actiunilor politice atunci ajungi la situatia enuntata de Twain: "Cifrele sunt corecte, statisticile mint"
Michelle
Diferenta dintre marlanii-corupti si oligarhii "rafinati"- O opinie a unui intelectual anonim pe forumul unui ziar(cotidianul):

Ma bucura comentariile de jur imprejurul lui TRU. Mai ales cele ostile.
TRU nu este un individ comod. De multe ori opiniile lui m-au socat si pe mine. Dar...
Sa lamurim o problema (vb, lui @andreescu_cristian)...
Deosebirea dintre coruptii lui Basescu si oligarhii lui Tariceanu...
Coruptii merg la mariri si prin mita/rugaminti/umiliri obtin (sau nu) favoruri, scutiri, etc...
Oligarhii, convoaca prin ministri/ministri si modifica legea. Ei nu au nevoie de favoruri/scutiri/interventii - ei inventeaza legi si le modifica cf. propriilor interese. Nimic din definitia coruptiei (care presupune incalcarea legii) ci chiar respectarea legii - si construirea ei pe calapodul potrivit.
De aceea Oligarhii sunt liberali. Ei declara ne-interventia statului in economie.
Corect si liberal ai putea spune. Dar ei pretind de la stat sa se retraga nu numai ca jucator ci si ca arbitru.
Un corupt (Golden-slibowitz) poate sa ceara o favoare si sa nu mai plateasca n% impozit. Un Oligarh cere o lege. "Eu dau de lucru la x oameni si platesc n% impozit" - declara oligarhul. Si are dreptate. Singura problema este ca acel n% doreste sa fie stabilit de el.
Nu stiu daca Bill Gates a invocat in vreo-un proces de care a avut parte argumentul cu x salariati si n% impozit. Oricum nu a facuta asta in Romania. Dar stiu ca Patriciu a cerut, ba chiar a pretins.
Coruptul incearca sa ocoleasca legea Oligarhul o impune...
Aceasta este deosebirea dintre coruptii lui Basescu si Olocarhii lui (Patriciu - scuzati) Tariceanu.
Un oligarh plateste si opozitia mai ales daca este la putere(e un democrat).
Un oligarh se poate declara liberal - pentru ca el cere ca statul sa nu intervina in afacerile lui...idee liberala ce mai. Iar pentru asta este dispus sa plateasca n% impozit. Deci are idei liberale, e un liberal. Pentru el liberalismul insemna elimiarea statului.
Liberal de secol XIX. Liberalismul modern nu elimina statul din competitie la fel cum pe stadion nu este eliminat arbitrul. Un liberal care se respecta, elimina statul din competitie nu de pe stadion.
Domnul Patriciu poate tine frumoase studentilor naivi, poate paea aparator al intereselor noastre (cu idei liberale) cand cere ca statul sa devina minimal in economie. Dar el cere ca statul sa devine minimal si in arbitraj si in justitie. Spune stat minimal si se gandeste nu numai la economic,ci si la justitie.
De aceea il prefer pe Basescu impreuna cu coruptii lui. Care nu incearca decat sa-si ascunda potlogariile. D-l Patriciu nu vrea sa-si ascunda furturile, el doreste oficializarea si legiferare lor...


(TRU=Traian Ungureanu)
Cucu Mucu
QUOTE (Michelle @ 2 Feb 2007, 10:19 AM)
Coruptul incearca sa ocoleasca legea Oligarhul o impune...
Aceasta este deosebirea dintre coruptii lui Basescu si Olocarhii lui (Patriciu - scuzati) Tariceanu.
Un oligarh plateste si opozitia mai ales daca este la putere(e un democrat).

Omul e putin pe langa. Orice mare concern negociaza de sus anumite facilitati cu guvernele tarilor unde are afaceri, in functie de cuantumul taxelor platite, nr. de angajati, etc. E un fel de santaj economic, daca vrei, dar se practica.
Felina
QUOTE (The Dude @ 2 Feb 2007, 06:47 AM)
Felina, chiar si aici pe acest topic suntem mai multi aspiranti la intelectualitate. In ce masura ii apartinem sau nu asta e alta poveste, insa un sondaj facut pe acest esantion are sa arate clar ca abis (moderator sau nu) e in minoritate.
Acum ar mai fi si vorba despre marea intelectualitate Paler, Plesu, Patapievici, Liiceanu, Constantinescu, Hurezeanu, Popescu, Vadim, Dinescu, Tanase....am luat si eu la gramada, dar mai sunt cei din celelalte domenii....
Ei toti, desi la extreme, desi controversati sau contestati (Vadim de ex.) reprezinta intelectualitatea despre care se vorbeste aici, si ea  are deja o parere exprimata despre presedintele golan.


Sa zicem ca vorbim doar de 'marea' intelectualitate, dar si asa, cum poti afirma ca 'o mare parte din intelectuali' au incepus sa creada cutarea sau alta cutare? Ce fel de informatie e asta? Scoasa din burtica? Pot spune si eu lafel de bine ca o mare parte din intelectualii Romaniei au inceput sa aiba mai multa incredere in Basescu decat anul trecut. Afirmatii din astea nebazate pe nici un studiu putem sa facem oricand, dar nu inseamna nimic si e doar pierdere de timp.


QUOTE (The Dude @ 2 Feb 2007, 06:47 AM)

Nivelul de trai s-a prabusit in Romania ultimilor doi ani.
Cei care muncesc in Romania stiu asta foarte bine. Nici nu ar avea cum sa fie altfel intr-o tara in care aproape jumatate din populatia activa lucreaza in afara.


Din umilele mele observatii, familiile si cunoscutii celor plecati 'afara' la munca o duc mult mai bine ca inaite de plecarea acestora. Si acum ma refer la cazul meu si al celor pe care ii cunosc si cu care tin legatura, nu putini.

Treaba asta cu nivelul de trai e cu doua fete. Romanii au aceasta placere de a se vaita de saracie. Nu neg ca nu exista saracie in Romania, dar romanii par si se cred mai saraci decat sunt. Cred ca pot vorbi mult pe tema asta, dar sunt off-topic rau.
Michelle
Si Patriciu ce-a facut?

In loc sa astepte sa castige candidatul pe care si partidul chipurile care-l reprezinta l-a desemnat,adica Traian Basescu,a iesit inainte pe posturile tv sa spuna ca el nu crede ca asta era solutia.Dupa...i-a numarat zilele de liniste.Care va sa zica dansul era mai "coafat" in clipa aia sa iasa candidatul PSD-ului si nici PSD-ul daca iesea majoritar in parlament nu l-ar fi deranjat.Si sa dea Domnul sa nu se confirme banuiala mea cum ca la originea "defectarii" lui Stolojan n-a fost chiar el...gandeste-te cit de greu i-ar fi venit acum cu Stolojan presedinte si Basescu premier(caci asa era conventia in Alianta) sa mai organizeze crize politice. Eu cred ca Basescu n-ar fi avut nimic cu el daca l-ar fi sustinut atunci si nu umbla cu masinatiuni si nu sponsoriza PSD-ul.Dar cum sa nu sponsorizeze PSD-ul ca PSD-ul i-a dat Petromidia pe tava!Cineva,nu spun cine-persoana importanta, participant activ la campanie,nominalizat chiar la scena deschisa,actualmente consilierul lui Tariceanu imi spunea la mine in cabinet de Stolojan...am incercat sa-l resuscitam dar nu s-a putut...aiurea!! ei erau acolo sa-l termine pe Stolojan ,sa-i sufle la ureche ca nu mai poate,ca n-o sa castige,stiut fiind antecedentele acestuia de surmenaj nervos.Acelasi lucru il incearca acum din rasputeri cu Basescu-domle esti surmenat,ia o pauza,lasa ca venim noi sa gestionam tarisoara asta!

Si acum vin si te intreb mariuse,tu ai fi vrut atunci ce vroia Patriciu?Sa iasa PSD-ul?Te-ar fi coafat?dar cota unica te-a coafat?iti spun eu,nu prea,ca asta de fapt era tot pentru Patriciu;nici pe mine ca eu platesc 3% acum in loc de 1,5% dar nu cred ca Basescu mi-a "aranjat-o" ci domnu' Tariceanu la o cafea pe terasa cu Patriciu de dimineata cind obisnuiesc ei sa puna tara la cale(fapt dezvaluit de Radu F Alexandru).Iti trebuie numai putin discernamint ca sa vezi asta si sa-ti iei valul de pe ochi.

editez ca sa mai spun un lucru...in conditiile astea zi-mi si mie cine-i moral si cine nu dintre Basescu si Patriciu? ca de-aici au pornit toate...si dintre toti cam cine simti tu ca te reprezinta in spirit si ideologie...Patriciu,Voiculescu,Vadim sau Iliescu actuala monstruoasa coalitie care tipa acum ca nu vrea dictatura.Dar uita sa precizeze ca lor de fapt dictatura lor,a oligarhilor si a fostilor comunisti,le-ar conveni de minune!
ypsilonalpha
E extrem de dăştept acest intelectual anonim de la Cotidianul ... mai pe romāneşte el zice cum că:

Corupţii lui Băsescu ie mai buni decīt corupţii ălorlalţi , cu corolarele (pe care le-am mai auzit de n ori īn alte formulări, cu alţi actori īn rolurile principale)

Securiştii lui Băsescu ie mai buni decīt securiştii ălorlalţi

Comuniştii lui Băsescu ie mai buni decīt comuniştii ălorlalţi

Halal!


Deşi, dacă citeşti mai bine textul, ar reieşi cum că e scris la persiflare şi că autorul are draci pe amīndouă categoriile de corupţi ... ceea ce e foarte corect.

Oare corupţii PSD din fostul sistem ticăloşit unde s-or īncadra?!?
abis
QUOTE (March @ 2 Feb 2007, 08:32 AM)
Basescu, sub 50% intr-un sondaj secret facut de PD

Asta-i singurul care nu-i contrafacut, nu? smile.gif

E posibil sa fi scazut sub 50%, de unde sa stiu daca nu ne putem baza pe sondaje? Vedem la referendum, daca ajungem pana acolo...

Spune-mi te rog la referendum tu cum ai vota, pentru sau impotriva destituirii? Si de ce?


PS: Si pentru ca vorbeai de moralitate in politica, asta cat te tare te indigneaza?
Michelle
QUOTE (ypsilonalpha @ 2 Feb 2007, 01:01 PM)


Oare corupţii PSD din fostul sistem ticăloşit unde s-or īncadra?!?

La grupa mare.

Si crede-ma ca de plevusca aia de la Golden Slibowitz se mai poate scapa.De rechinii astia gen enumeratii de mai sus,never. wink.gif
March
QUOTE (abis @ 2 Feb 2007, 01:05 PM)

PS: Si pentru ca vorbeai de moralitate in politica, asta cat te tare te indigneaza?

Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS) a inaintat joi grupului Rompetrol un document care atesta indeplinirea tuturor obligatiilor asumate la privatizarea rafinariei Petromidia. Anuntul a fost facut de companie, printr-un comunicat oficial.

Nu stiu. Sa vedem comentariile din urmatoarele zile. Da' tu chiar il crezi pe Atanasiu asta asa de tampit sa -i fac o favoare lui Patriciu printr-o ilegalitate acum in plin scandal Basescu - pedeii si Tariceanu-penelei ? Si dupa scandalul pe care el Atanasiu l-a avut cu Basescu ? Doar un nebun ar proceda dincolo de limita legii , mai ales in aceasta situatie !

March
QUOTE (abis @ 2 Feb 2007, 01:05 PM)
QUOTE (March @ 2 Feb 2007, 08:32 AM)
Basescu, sub 50% intr-un sondaj secret facut de PD

Asta-i singurul care nu-i contrafacut, nu? smile.gif
E posibil sa fi scazut sub 50%, de unde sa stiu daca nu ne putem baza pe sondaje? Vedem la referendum, daca ajungem pana acolo...

Astea doua institute sunt mai credibile decat celalalt ptr. ca rezultatul sondalui e apropiat !! Adica sunt 2 contra 1 !
Superunknown
QUOTE
Diferenta dintre marlanii-corupti si oligarhii "rafinati"- O opinie a unui intelectual anonim pe forumul unui ziar(cotidianul):

Amuzanta opinie, intr-adevar. Michelle, am senzatia ca "intelectualul" ala nu-i atit de anonim... sau e? tongue.gif

Va sa zica, "oligarhii lui Patriciu sint rai pentru ca sint legali. Coruptii lui Basescu sint buni pentru ca sint morali". Frumoasa logica, n-am ce zice. Oricum, eu sint de parere ca oricine incearca sa faca o departajare pe criterii de moralitate in sistemul politic actual, se descalifica iremediabil. A spune ceva de genul "ii prefer pe astia, ca fura mai putin, sau fura mai pe ascuns, sau fura cu zimbetul pe buze" denota pierderea oricarui reper moral in viata. E continuarea fireasca a filozofiei "sa votam raul cel mai mic" pe care o condamnam inainte de alegeri. Singurul lucru care il desparte pe un om care gindeste astfel de un hotz, corupt sau shpagar, e oportunitatea: el nu fura, nu ia si nu da shpaga nu pentru ca ar fi cinstit, ci pentru ca n-a avut (inca) ocazia. Sau a avut-o si n-a profitat de ea, lucru pe care probabil il regreta acum. Din clipa in care un numar suficient de intelectuali incepe sa gindeasca astfel, putem incepe numaratoarea inversa pina la momentul in care notiunile de "bine" si "rau" vor disparea din societate.
abis
QUOTE (March @ 2 Feb 2007, 12:35 PM)
Astea doua institute sunt mai credibile decat celalalt ptr. ca rezultatul sondalui e apropiat

Cu asta sunt de acord. Ramane sa vedem cum vor evolua lucrurile dupa ce incercarea de suspendare initiata de PSD se va fasai.

Nu mi-ai raspuns la intrebarea despre cum ai vota si de ce in cazul unui eventual referendum.
The Dude
QUOTE (Felina @ 2 Feb 2007, 11:42 AM)
Sa zicem ca vorbim doar de 'marea' intelectualitate, dar si asa, cum poti afirma ca 'o mare parte din intelectuali' au incepus sa creada cutarea sau alta cutare? Ce fel de informatie e asta? Scoasa din burtica?









Nope,....nu e "din burtica", e de pe sticla, si din ziare...Nu pot sa iti pun la dispozitie un studiu, cred ca oricum l-ai ataca si pe ala, dar poate imi spui tu macar doi intelectuali care in ultima vreme au avut vreo interventie pe undeva pro-Basescu (stiu ca ai verticalitatea sa nu aduci ca exemplu un Stolojan, sau un Stoica).


QUOTE
Pot spune si eu lafel de bine ca o mare parte din intelectualii Romaniei au inceput sa aiba mai multa incredere in Basescu decat anul trecut.


Sigur ca poti face asta. Pe site-ul asta a devenit chiar o moda sa spui vrute si nevrute......vorba aia e "la mintea Cocosului" rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif sa afirmi iresponsabil tot ce iti trece prin cap.
Desigur cand privesti lucrurile din afara, si fara sa fi implicat in vreun fel, imaginea lui Basescu poate sa arate excelent, cand insa esti nevoit sa faci fata zilnic la tot felul de situatii idioate doar pentru ca in fruntea tarii au reusit sa se catere niste bisnitari fosti securisti situatia se schimba radical.


QUOTE
Afirmatii din astea nebazate pe nici un studiu putem sa facem oricand, dar nu inseamna nimic si e doar pierdere de timp.


asta pentru ca mai la vale sa afirmi :

QUOTE
Treaba asta cu nivelul de trai e cu doua fete. Romanii au aceasta placere de a se vaita de saracie.



....hmm.gif ...ai vreun studiu in spatele afirmatie asteia rolleyes.gif ??? Nu prea cred....Si mai cred ca ar insemna o destructurare totala a comunicarii daca nu am vorbi decat pe sinteze, analize si statistici. Sigur afirmatiile alea absolute de care vorbeam eu se autoexclud din dialog prin dimensiunea fantasmagorica, insa pana la aceasta dimensiune pareri pot fi si exprimate si sustinute fara nevoia unui studiu.


QUOTE
Din umilele mele observatii, familiile si cunoscutii celor plecati 'afara' la munca o duc mult mai bine ca inaite de plecarea acestora. Si acum ma refer la cazul meu si al celor pe care ii cunosc si cu care tin legatura, nu putini.



Umile sau nu, ale tale sau ale mele, nivelul de trai nu se sinchiseste de ele. El este evaluat dupa reguli precise, si in termeni fermi, apoi indicii obtinuti sunt comunicati la nivelul comisiei nationale de statistica.
Iti recomand sa ii verifici...observatiile tale au sa aiba o surpriza majora blink.gif .
Cand aduci in discutia nivelului de trai bunastarea unor familii pe seama rudelor plecate sa lucreze afara faci dovada unei evaluari superficiale a chestiunii.
Ca sa fim putin si "on topic" ar mai trebui sa sti si ca economia are un mare efect inertial. De cele mai multe ori actiuni intreprinse azi si acum isi dezvaluiesc consecintele peste doi, trei ani, sau poate chiar mai tarziu, asa ca ecoul scandalului Tariceanu-Basescu nu poate fi judecat in prezent decat aproximativ.


QUOTE
Nu neg ca nu exista saracie in Romania, dar romanii par si se cred mai saraci decat sunt.


Asta e haioasa...Intotdeauna vom fi mai saraci decat suntem, sau mai bogati decat parem...Lipseste un barometru de raportare, si in lipsa lui iarasi iti recomand sa verifici pozitia Romaniei in clasamentul tarilor sectiunea "Dezvoltare", sau "venit mediu pe cap de locuitor"....sau ratingul Standard and Poor's


Felina iti port un mare respect, si am o apreciere cu totul deosebita pentru cele mai multe din posturile tale; avem aici pareri radical opuse, sper sa nu te deranjeze felul in care mi-am sustinut punctul de vedere.
Eu cred in el si din cauza asta combat cu atata naduf... thumb_yello.gif
March
QUOTE (abis @ 2 Feb 2007, 01:05 PM)

Spune-mi te rog la referendum tu cum ai vota, pentru sau impotriva destituirii? Si de ce?

L-am votat pe Basescu pentru ca nu doream sa iasa " Arogantul" .

Am trecut cu vederea ca el, Basescu, a fost cel care a pus umarul serios la demolarea Guvernului Ciorbea al carui membru era ( Roman statea in umbra si radea ca o sulfa, dar s-a vazut ca a ras amarnic !) , a CDR-ului, a PNT-CD-ului, si intr-o oarecare masura la aruncarea cu noroi pe presedintele Constantinescu !

De asemenea i-am trecut cu vederea comportamentul lui ca Primar General cand prin actiunile sale a blocat activitatea Consiliului ( cred ca madama Lenus a pus si ea umarul pe acolo ). Deci i-am trecut cu vederea toate astea ( chestia cu flota n-o mentionez aici pentru ca e un caz particular, in care el nu fost singurul jucator !) si l-am votat crezand ca in inalta pozitie de Presedinte o sa se comporte altfel ! Dar m-am inselat amarnic ! Sta calare pe scaunul de Presedinte si se comporta cu Romania ca si cum ar sta pe comanda petrolierului rastind ordine in dreapta si in stanga echipajului !

D-asta am sa votez pentru destituire la Referendum ! Si pentru ca Basescu actioneaza acum prin toate mijloacele si pentru aruncarea PNL-ului de pe scena politica pentru ca acesta nu vrea sa joace dupa siflia presedintelui-jucator ! Care uita ca trebuie sa fie presedinte-moderator, conform Constitutiei !

Asta-i decizia mea si nu trebuie sa mai dau alte justificari ! Sunt juristi care vor gasi incadrarea legala pentru destituire !
The Dude
QUOTE (March @ 2 Feb 2007, 01:20 PM)
L-am votat pe Basescu pentru ca nu doream sa iasa " Arogantul" .


Ca 75% din oamenii de buna credinta care au votat cu el atunci...Eu fiind unul dintre ei thumb_yello.gif

Nu pe Basescu l-a votat lumea.....ci pe "Arogant" l-au sanctionat.


In numele democratiei am sa fac la fel la referendum, pentru ca am convingerea ca domnul Basescu este cel mai periculos Presedinte din cati a avut Romania vreodata...Daca se va intampla ca el sa ramana la putere inca 20 de ani Ceausescu insusi o sa capete aureola de erou national..o sa vada si el cum arata o Dictatura bine facuta...ca nu era decat un diletant
Cucu Mucu
QUOTE (Michelle @ 2 Feb 2007, 11:43 AM)
Si acum vin si te intreb mariuse,tu ai fi vrut atunci ce vroia Patriciu?Sa iasa PSD-ul?Te-ar fi coafat?dar cota unica te-a coafat?iti spun eu,nu prea,ca asta de fapt era tot pentru Patriciu;nici pe mine ca eu platesc 3% acum in loc de 1,5% dar nu cred ca Basescu mi-a "aranjat-o" ci domnu' Tariceanu la o cafea pe terasa cu Patriciu de dimineata cind obisnuiesc ei sa puna tara la cale(fapt dezvaluit de Radu F Alexandru).

Acum sa iti spun ceva. Eu cred ca PSD-ul (pe bune) ne-a tras-o pe aia cu 3%, si nu Tariceanu, asta a fost numai bucuros ca poate sa mai incaseze ceva banisori pe spatele fraierilor. Din cate am inteles eu, au fost anumite negocieri cu UE la care pesedeii au dat chix, si marirea impozitului era iminenta. Astia numai au aplicat, dar hotii ceilalti au creat premisa instalarii taxei.
Din punct de vedere moral, Patriciu e, poate, mai imoral decat Base, dar asta nu il face moral pe Il Prezidente.

QUOTE
Oare corupţii PSD din fostul sistem ticăloşit unde s-or īncadra?!?

La trafic de influenta, subminarea economiei nationale, dare si luare de mita, etc... juma' de cod penal.

[B]Bre, din '96 n-am mai votat. Dar la referendum ma duc sa pun un NU pt "solutia imorala" Basescu.
Felina
QUOTE (The Dude @ 2 Feb 2007, 11:20 AM)
Nope,....nu e "din burtica", e de pe sticla, si din ziare...Nu pot sa iti pun la dispozitie un studiu, cred ca oricum l-ai ataca si pe ala, dar poate imi spui tu macar doi intelectuali care in ultima vreme au avut vreo interventie pe undeva pro-Basescu (stiu ca ai verticalitatea sa nu aduci ca exemplu un Stolojan, sau un Stoica).


O sa caut si o sa iti aduc cel putin doua dovezi. biggrin.gif

QUOTE

Desigur cand privesti lucrurile din afara, si fara sa fi implicat in vreun fel, imaginea lui Basescu poate sa arate excelent, cand insa esti nevoit sa faci fata zilnic la tot felul de situatii idioate doar pentru ca in fruntea tarii au reusit sa se catere niste bisnitari fosti securisti situatia se schimba radical.


Sigur, traiesc afara si am fost mereu acuzata ca din afara lucrurile se vad deformat.
Totusi faptul ca tu pui toate 'situatiile zilnice idioate' in carca presedintelui nu-i un lucru tocmai intelept. Oamenii se asteapta ca presedintele sa rezelve absolut totul, pe cand asta nu se poate, numai daca eventual ar fi vorba de un dictator 'bun' (adica nu rau laugh.gif ), dar uite ca tocmai de asta e acuzat Base, ca s-ar indrepta spre dictatorie, cum o dai nu-i bine.

Eu il respect pe Base pt ca a spus la momentul candidarii ca nu va fi un presedinte bun, va fi un presedinte care va incerca sa desteleneasca lucrurile, sa scoata puterea din mainile coruptiei ca apoi sa predea stafeta presedentiei unuia cu adevarat capabil sa fie presedinte. Asta a spus si pana acum asta a facut, iar pentru asta are un mare respect din partea mea. A-i cere conduita perfecta lui Basescu acum e absud, e imposibil sa lupti corect in coruptenia de sistem de care dispunem. Ma opresc aici, cu speranta sa-mi intelegi punctul de vedere.

QUOTE

asta pentru ca  mai la vale sa afirmi :

QUOTE
Treaba asta cu nivelul de trai e cu doua fete. Romanii au aceasta placere de a se vaita de saracie.


....hmm.gif ...ai vreun studiu in spatele afirmatie asteia rolleyes.gif ??? Nu prea cred....Si mai cred ca ar insemna o destructurare totala a comunicarii daca nu am vorbi decat pe sinteze, analize si statistici. Sigur afirmatiile alea absolute de care vorbeam eu se autoexclud din dialog prin dimensiunea fantasmagorica, insa pana la aceasta dimensiune pareri pot fi si exprimate si sustinute fara nevoia unui studiu.


E doar parerea mea si te invit sa dezbatem pe subiect aici.


QUOTE

Ca sa fim putin si "on topic" ar mai trebui sa sti si ca economia are un mare efect inertial. De cele mai  multe ori actiuni intreprinse azi si acum isi dezvaluiesc consecintele peste doi, trei ani, sau poate chiar mai tarziu, asa ca ecoul scandalului Tariceanu-Basescu nu poate fi judecat in prezent decat aproximativ.



Cu asta sunt de acord, economia are acest efect inertial si da, scandalul de care spui nu poate fi judecat acum, vom vedea evectele in cativa ani. Din punctul meu de vedere, din ce am vazut ca se intampla pe 'afara', tariceanu ar fi trebuit sa-si dea demisia imediat cum biletul ar fi aparut, pentru trafic de influenta, iar apoi basescu ar fi trebuit sa-i urmeze exemplul pentru tainuire. DAR situatia in Ro e departe de a fi una morala...


QUOTE
Felina iti port un mare respect, si am o apreciere cu totul deosebita pentru cele mai multe din posturile tale; avem aici pareri radical opuse, sper sa nu te deranjeze felul in care mi-am sustinut punctul de vedere.
Eu cred in el si din cauza asta combat cu atata naduf... thumb_yello.gif



Nu ma deranjeaza, imi face placere un dialog cu tine, care nu poate fi decat unul constructiv. smile.gif
Felina
QUOTE (The Dude @ 2 Feb 2007, 11:31 AM)
Daca se va intampla ca el sa ramana la putere inca vreo 20 de ani

Asa ceva nu e posibil, nu mai stii cate mandate permite legea? laugh.gif
Asa ceva ar fi periculos, indiferent cine ar fi in postura de presedinte. Din pacate Iliescu a fost mai smecher si si-a tras ceva mai mult timp decat ar fi fost corect...
abis
QUOTE (March @ 2 Feb 2007, 01:20 PM)
Asta-i decizia mea si nu trebuie sa mai dau alte justificari ! Sunt juristi care vor gasi incadrarea legala pentru destituire !

Treaba ta, votezi cum vrei, daca se face vreun referendum. Observ insa ca votezi nu pe baza unor argumente ca Basescu ar fi savarsit, asa cum prevede legea, fapte grave ori ca a incalcat constitutia, ci pe baza de antipatie fata de Basescu si simpatie fata de Tariceanu.
The Dude
QUOTE (abis @ 2 Feb 2007, 02:04 PM)
Observ insa ca votezi nu pe baza unor argumente ca Basescu ar fi savarsit, asa cum prevede legea, fapte grave ori ca a incalcat constitutia, ci pe baza de antipatie fata de Basescu si simpatie fata de Tariceanu.

raspund eu in locul lui March...gandim la fel...sper sa nu il deranjeze...

Omul ti-a explicat destul de clar ca presedintele-jucator incalca Constitutia pentru ca ea prevede doar un presedinte echidistant..

Azi nu ai o zi buna Abis...concentreaza-te...au sa te sanctioneze....
March
QUOTE (abis @ 2 Feb 2007, 03:04 PM)
QUOTE (March @ 2 Feb 2007, 01:20 PM)
Asta-i decizia mea si nu trebuie sa mai dau alte justificari ! Sunt juristi care vor gasi incadrarea legala pentru destituire !

Treaba ta, votezi cum vrei, daca se face vreun referendum. Observ insa ca votezi nu pe baza unor argumente ca Basescu ar fi savarsit, asa cum prevede legea, fapte grave ori ca a incalcat constitutia, ci pe baza de antipatie fata de Basescu si simpatie fata de Tariceanu.

Ce treaba are Tariceanu si simpatia cu Referendumul ? El poate fi destituit foarte simplu prin votul Parlamentului ! Unde eu nu am nici un cuvant. Pe cand la Referendum , da, eu voi vota pentru destituire pentru ca mi-a devenit total antipatic Prezidentul ! In fond simpatia sau antipatia au rolul lor hotarator in acordarea votului cuiva !
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.