Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Eclectic
QUOTE (March @ 8 Jun 2007, 07:55 PM)
QUOTE (gio19ro @ 8 Jun 2007, 08:52 PM)

Caliban, 

Pt restul ... pune mana pe carte, vezi norma constitutionala, principiile generale de drept si legea electorala.

Mai tineti fleanca cu apelative din astea la adresa mea !


Si inca odata da norma constitutionala care prevede cele ce ai afirmat ! Daca nu , esti un mincinos,cu roba sau fara !

Cum? Nu mai zici ca, daca esti interesat, poti sa cauti si singur?
Sau cand e vorba sa nu stii e una, iar cand stii e ok sa ii pui pe altii sa caute ?
gio19ro
QUOTE (cocosel @ 8 Jun 2007, 07:52 PM)
Nicidecum...se numeste art.240 din Codul penal uzurparea de calitati oficiale,titlul V ohyeah.gif

hh.gif hh.gif Groaznic. Intram in zona crepusculara a dislexiei absolute. Mai bine vezi-ti de sanatate, ca e tot mai rau. cry.gif
Pana acum n-am intanit un astfel de caz in care o persoana care a studiat dreptul sa inteleaga atat de aiurea, de abracadabrant si halucinant norma de drept penal a carei principala caracteristica este claritatea.
March
@eclectic
Bre, matali sari asa ca avocat din oficiu , sau ce ? Daca nu ai urmarit firul discutiei nu te baga. El a afirmat ceva si io spun ca nu exista asa ceva. Asa ca sa dovedeasca ca exista ce sustine el !
cocosel
Baietica roba aia se vede ca nu te ajuta deloc pune manuta repede pe legile tarii ,studiaza cartile de drept si apoi da-te cunoscator...pana atunci...viziteaza templul sa te luminezi.

Sorry Eclectic dar nu mai continui..avea dreptate cineva de aci..nu merita doi bani hanul acesta.

Auzi arta de a conversa... ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif Un loc de dat atacuri personale gratuite ale unora care nu stiu codurile bunului simt dar auzi le stiu pe cele din penal,constitutional si alte cele...

Sante !!Pacat pentru cei care pun patima pe aci sa dezvolte subiecte...
gio19ro
QUOTE (March @ 8 Jun 2007, 07:55 PM)

Si inca odata da norma constitutionala care prevede cele ce ai afirmat ! Daca nu , esti un mincinos,cu roba sau fara !

Am inteles. Deci te deranjeaza faptul ca te-am luat in serios. Ai prefera sa nu te iau, sa nu raspund periodicelor tale ciorbe reincalzite, adica ciorba cu tiganca si ciorba cu teza cum ca la 19 mai Basescu nu a castigat la referendum ci a pierdut.

In lipsa de argumente, pana o sa mai livreze media voiculestilor ceva, trebuie sa reincalzesti aceste doua ciorbe sleite, discutate si rasdiscutate aici.
Traian Basescu a castigat alegerile cu 75% Punct. Cine nu voteaza, nu conteaza in aritmetica asta. Pot conta doar cei ce insa au fost impiedicati sa voteze. Adica romanii din Spania si Italia. Punct. Acolo se poate discuta, insa sunt convins ca nu vrei sa discuti despre asta. Ai doar doua marote, una mai subreda decat alta.
Daca in 2003 referendumul a fost organizat pe alte principii, acum guvernul Tariceanu 2 a facut tot posibilul ca sa se prezinte cat mai putina lume la vot.

gio19ro
QUOTE (March @ 8 Jun 2007, 08:00 PM)
@eclectic
Bre, matali sari asa ca avocat din oficiu , sau ce ? Daca nu ai urmarit firul discutiei nu te baga. El a afirmat ceva si io spun ca nu exista asa ceva. Asa ca sa dovedeasca ca exista ce sustine el !

De fapt e exact invers. Tu spui ca Traian Basescu a castigat alegerile cu 30%. CCR, cea care are delegatia de a interpreta si da verdicte pe norma constitutionala a validat rezultatul alegerilor si a stabilit ca Traian Basescu a castigat alegerile cu 75%.

Asa ca eu sunt cel ce-ti spune ca afirmatia ta cu 30% nu exista nicaieri, in nici o norma si nici o interpretare, exceptand aberatile comandate ziaristilor lui Voiculescu si Patriciu.
March
QUOTE (gio19ro @ 8 Jun 2007, 09:12 PM)
QUOTE (March @ 8 Jun 2007, 07:55 PM)

Si inca odata da norma constitutionala care prevede cele ce ai afirmat ! Daca nu , esti un mincinos,cu roba sau fara !

Am inteles. Deci te deranjeaza faptul ca te-am luat in serios. Traian Basescu a castigat alegerile cu 75% Punct. Cine nu voteaza, nu conteaza in aritmetica asta.

Aha. Ai schimbat macazul acum ! Deci nu exista nicio norma constitutionala care " spune ca cei ce aleg sa nu merga la vot sunt reprezentati de cei ce aleg sa mearga " !?! Asadar ramane cum am spus.
gio19ro
Ba exista astfel de norme. Ele sunt in Constitutie, in legea electorala si in proncipiile generale de drept. Daca te referi insa la un enunt explicit care sa sune asa in Constitutia Romaniei, atunci un astfel de enunt nu exista pt ca nici nu e nevoie. El se deduce din tot ansamblul de norme juridice. UK de ex nu are Constitutie. Da, Marea Britanie nu are o Constitutie SCRISA. Intregul set de norme cu caracter constitutional rezida din intregul ansamblu de norme si principii de drept. In partea exact opusa avem Constitutia Braziliei, care este o Constitutie mamut si unde de exemplu poti gasi astfel de enunturi cautate de tine. . In dr constitutional exista teoria ca intr-un stat civilizat si democratic, cu principii clare, nu exista tone de norme constitutionale, ci societatea se conduce dupa principii.

Enuntul cautat de tine se deduce deci din intreg ansamblul de norme de drept, constitutionale, electorale si principii de drept.

Edit: Brazilienii si-au mai ajustat si ei Constitutia intre timp.
gio19ro
QUOTE (March @ 8 Jun 2007, 08:23 PM)
Asadar ramane cum am spus.

Ramane cum ai spus doar in mintea ta. Minte care risca sa ajunga precum cea a lui cocosel. cry.gif
Eclectic
QUOTE (March @ 8 Jun 2007, 08:00 PM)
@eclectic
Bre, matali sari asa ca avocat din oficiu , sau ce ? Daca nu ai urmarit firul discutiei nu te baga.  El a afirmat ceva si io spun ca nu exista asa ceva. Asa ca sa dovedeasca ca exista ce sustine el !

Lasa, cauta si singur, dupa cum ii invitai pe altii sa faca. Acum nu-ti mai convine, nu, Martie ?
Pese - ma bag unde vreau. O sa ma bag...
Pese 2 - nici tu nu dovedeai cand ti se cerea, te multumeai cu a spune "informeaza-te". Acu' informeaza-te si tu. biggrin.gif

@ cocosel:

QUOTE
Sorry Eclectic dar nu mai continui..avea dreptate cineva de aci..nu merita doi bani hanul acesta.


Nu inteleg...
Blakut
QUOTE
Auzi arta de a conversa... ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif Un loc de dat atacuri personale gratuite ale unora care nu stiu codurile bunului simt dar auzi le stiu pe cele din penal,constitutional si alte cele...


In locul tau nu as vorbi.

QUOTE
nu merita doi bani hanul acesta.


Nu te obliga nimeni sa stai.
March
QUOTE (gio19ro @ 8 Jun 2007, 09:40 PM)
Ba exista astfel de norme. Ele sunt in Constitutie, in legea electorala si in proncipiile generale de drept.

Nu le balmaji iar ! Spune clar care-i norma constitutionala care " spune ca cei ce aleg sa nu merga la vot sunt reprezentati de cei ce aleg sa mearga " !?! Daca nu esti in stare , pentruca nu exista o astfel de norma, ramane cum am spus ! Punct .
March
QUOTE (gio19ro @ 8 Jun 2007, 09:42 PM)

Ramane cum ai spus doar in mintea ta. Minte care risca sa ajunga precum cea a lui cocosel.  cry.gif

Auzi mai , inca odata iti atrag atentia sa incetezi cu atacuri d-astea la persoana pentru care ai mai fost suspendat odata !!
gio19ro
QUOTE (March @ 9 Jun 2007, 10:09 AM)
QUOTE (gio19ro @ 8 Jun 2007, 09:42 PM)

Ramane cum ai spus doar in mintea ta. Minte care risca sa ajunga precum cea a lui cocosel.  cry.gif

Auzi mai , inca odata iti atrag atentia sa incetezi cu atacuri d-astea la persoana pentru care ai mai fost suspendat odata !!

Man, eu ti-am spus prieteneste. Acum tu faci cum crezi. Sanatatea nu trebuie pusa inaintea unor antipatii irationale pt un politician.
Nefertiti
Mey, vedeti ca afara e cald, frumos, vreme de plaja... ia luati o pauza!
Uncle Sam
QUOTE (March @ 9 Jun 2007, 10:07 AM)
Spune clar care-i norma constitutionala care " spune ca cei ce aleg sa nu merga la vot sunt reprezentati de cei ce aleg sa mearga "

Am sa iti raspund eu in stil suta la suta MARCH: mergi si o cauta singur, nu avem timp aici sa facem lectii cu tine.
Scuze omule, ce tie nu iti place altuia nu ii face, cand dadeai astfel de replici puteai sa iti imaginezi ca o sa le primesti inapoi in barba. Tot asa cum atunci cand atacai sursele in care apareau diverse stiri puteai sa anticipezi ca te vei face de cacat cand vei apela la surse atacabile, ca ziua sau jurnalul. Elementar.
Si repet ce am spus si nu numai eu de nenumarate ori. Cine vrea sa te contrazica si are timp se poate distra cautand propriile tale replici. Ar iesi un scandal de toata pomina, in care march il ataca furibun pe...march
....7-8-9-ko.

Hai ca ies la plimbare, cred ca s-au terminta parazile gay si antigay si se poate circula prin centru.
TheK
QUOTE
sa anticipezi ca te vei face de cacat cand vei apela la surse atacabile



arta, ce mai.
sad.gif
Eclectic
QUOTE
QUOTE (Eclectic @ 15 May 2007, 07:43 PM)
Cine a fost in juriu si care au fost criteriile?
Sau poti da macar un link catre un site din care putem afla asta?

Citeste presa. Asculta stiriile tv. Intr-un cuvant , informeaza-te !


No, dupa cum ziceai si tu, March... Informeaza-te, citeste constitutia, tratatele de drept constitutional etc. ohyeah.gif
March
QUOTE (Uncle Sam @ 9 Jun 2007, 09:21 PM)
QUOTE (March @ 9 Jun 2007, 10:07 AM)
Spune clar care-i norma constitutionala care " spune ca cei ce aleg sa nu merga la vot sunt reprezentati de cei ce aleg sa mearga "

Am sa iti raspund eu in stil suta la suta MARCH: mergi si o cauta singur, nu avem timp aici sa facem lectii cu tine.
Scuze omule, ce tie nu iti place altuia nu ii face,

Mai, se vede ca habar n-ai si tu de fondul discutiei ,ca si altul care se tot baga ca musca in cel al calului numai ca sa se sclifoseasca pe aici. Deci sa-ti explic ca sa pricepi : una e sa citezi un text dintr-un articol sau sa faci trimitere printr-un link la o chestiune cu care esti de acord si alta e sa afirmi tu insuti ceva si cand ti se cere sursa s-o dai din colt in colt. Pentru ca e ceva scos din burta !! Cam asta-i diferenta ! Altadata clarifica-te inainte te a te baga si tu ca musca in cel al calului ! Ca sa nu fii pleznit cu coada ! tongue.gif

Ti-am mai spus ca tu in loc sa discutii chestiunile de fond vii intodeauna si discuti despre persoana care posteaza !
Asa ca sa trecem la miezul problemei la care io sustin ca nu exista nicio norma constitutionala care " spune ca cei ce aleg sa nu merga la vot sunt reprezentati de cei ce aleg sa mearga " . Vino tu si dovedeste ca e un neadevar ceea ce sustin io !
gio19ro
QUOTE (March @ 10 Jun 2007, 09:40 AM)
QUOTE (Uncle Sam @ 9 Jun 2007, 09:21 PM)
QUOTE (March @ 9 Jun 2007, 10:07 AM)
Spune clar care-i norma constitutionala care " spune ca cei ce aleg sa nu merga la vot sunt reprezentati de cei ce aleg sa mearga "

Am sa iti raspund eu in stil suta la suta MARCH: mergi si o cauta singur, nu avem timp aici sa facem lectii cu tine.
Scuze omule, ce tie nu iti place altuia nu ii face,

Deci sa-ti explic ca sa pricepi : una e sa citezi un text dintr-un articol sau sa faci trimitere printr-un link la o chestiune cu care esti de acord si alta e sa afirmi tu insuti ceva ....

Pai n-ai decat sa cauti decizia CCR de validare a referendumului. Acolo srie ca Traian Basescu a castigat alegerile cu .... 75% mwah1.gif Nu cu 30 cum susti tu.
March
QUOTE (gio19ro @ 10 Jun 2007, 01:59 PM)
Pai n-ai decat sa cauti decizia CCR de validare a referendumului. Acolo srie ca Traian Basescu a castigat alegerile cu .... 75%  mwah1.gif  Nu cu 30 cum susti tu.

75 % din cei prezenti la vot , asa spune comunicatul BEC ! Si din nou , nu le balmaji, io am spus ca asta repreprezinta cca 30 si ceva la suta din numarul celor inscrisi pe liste .
Deci din nou, arata-mi norma constitutionala care dupa cum sustii " spune ca cei ce aleg sa nu merga la vot sunt reprezentati de cei ce aleg sa mearga " ! Pentru ca io zic ca nu exista o asemenea "norma" ! Asta a fost miezul discutiei pe care acum vrei sa-l eludezi !
gio19ro
QUOTE (March @ 10 Jun 2007, 02:06 PM)
QUOTE (gio19ro @ 10 Jun 2007, 01:59 PM)
Pai n-ai decat sa cauti decizia CCR de validare a referendumului. Acolo srie ca Traian Basescu a castigat alegerile cu .... 75%  mwah1.gif  Nu cu 30 cum susti tu.

75 % din cei prezenti la vot , asa spune comunicatul BEC ! Si din nou , nu le balmaji, io am spus ca asta repreprezinta cca 30 si ceva la suta din numarul celor inscrisi pe liste .
Deci din nou, arata-mi norma constitutionala care dupa cum sustii " spune ca cei ce aleg sa nu merga la vot sunt reprezentati de cei ce aleg sa mearga " ! Pentru ca io zic ca nu exista o asemenea "norma" ! Asta a fost miezul discutiei pe care acum vrei sa-l eludezi !

Auzi, ma kk pe comunicatul BEC. Vad ca vrei sa fii Caliban pana la capat. BEC numara. Atat. CCR spune cum sta treaba. Tu amesteci mere cu suruburi. BEC n-are ce cauta in discutie. BEC n-are ce cauta in discutie. BEC n-are ce cauta in discutie. BEC n-are ce cauta in discutie.
De cate ori sa-ti spun? CCR aplica norma de drept in materie si emite decizii. Asa ca caut-o si citeste-o.
March
QUOTE (gio19ro @ 10 Jun 2007, 04:48 PM)
QUOTE (March @ 10 Jun 2007, 02:06 PM)
QUOTE (gio19ro @ 10 Jun 2007, 01:59 PM)
Pai n-ai decat sa cauti decizia CCR de validare a referendumului. Acolo srie ca Traian Basescu a castigat alegerile cu .... 75%  mwah1.gif  Nu cu 30 cum susti tu.

75 % din cei prezenti la vot , asa spune comunicatul BEC ! Si din nou , nu le balmaji, io am spus ca asta repreprezinta cca 30 si ceva la suta din numarul celor inscrisi pe liste .
Deci din nou, arata-mi norma constitutionala care dupa cum sustii " spune ca cei ce aleg sa nu merga la vot sunt reprezentati de cei ce aleg sa mearga " ! Pentru ca io zic ca nu exista o asemenea "norma" ! Asta a fost miezul discutiei pe care acum vrei sa-l eludezi !

Auzi, ma kk pe comunicatul BEC. Vad ca vrei sa fii Caliban pana la capat. BEC numara. Atat. CCR spune cum sta treaba. Tu amesteci mere cu suruburi. BEC n-are ce cauta in discutie. BEC n-are ce cauta in discutie. BEC n-are ce cauta in discutie. BEC n-are ce cauta in discutie.
De cate ori sa-ti spun? CCR aplica norma de drept in materie si emite decizii. Asa ca caut-o si citeste-o.

Ramane cum am spus . Este un neadevar . NU exista o asemenea norma constitutionala care dupa cum sustii " spune ca cei ce aleg sa nu merga la vot sunt reprezentati de cei ce aleg sa mearga " ! ! Punct !
gio19ro
Ok, ramane, insa doar pt tine care doresti sa traiesti intr-o sfera mentala extrem de proprie si fara mare tangenta cu realitatea inconjuratoare. Am explicat ca norma constitutionala nu e doar aceea care e scrisa negru pe alb in Constitutie, in acest sens ti-am adus ca exemplu Marea Britanie care nu are o constitutie SCRISA, desi si ea are norme constitutionale. Insa te faci ca nu observi. Te-am trimis la decizia CCR, CCR ce valideaza toate elegerile din Romania, BEC ocupandu-se de numaratoare si statistica. Daca vrei sa-ti scriu o lucrare in acest sens, cu normele din Constitutie , din legea electorala si din principiile de drept, sunt dispus sa o fac desi nu dreptul constitutional este domeniul meu. Asa ca va trebui sa-mi platesti pt timpul ce ti-l afectez in acest sens.
Si pentru ca doresti sa ramai Caliban pana la capat, promit ca o sa semnez..... Prospero. ohyeah.gif
Nastratin
Cearta inutila.

Cei care n-am mers la vot suntem reprezentati din punct de vedere decizional de cei care-au mers. Dar nu suntem reprezentati din punct de vedere al optiunilor si preferintelor, in caz ca avem vreuna.

Voi va prefaceti ca dialogati vorbind fiecare pe limba lui.
March
QUOTE (gio19ro @ 10 Jun 2007, 11:05 PM)
Ok, ramane, insa doar pt tine care doresti sa traiesti intr-o sfera mentala extrem de proprie si fara mare tangenta cu realitatea inconjuratoare.

Ramane cum am spus. Esti un mincinos, cu sau fara "roba" !! NU exista o norma constitutionala care dupa cum sustii " spune ca cei ce aleg sa nu merga la vot sunt reprezentati de cei ce aleg sa mearga " ! ! Punct !
Uncle Sam
QUOTE (March @ 10 Jun 2007, 04:16 PM)
NU exista o asemenea norma constitutionala care dupa cum sustii " spune ca cei ce aleg sa nu merga la vot sunt reprezentati de cei ce aleg sa mearga " ! ! Punct !

Cred ca il aduci la disperare pana si pe amicul tau.
Ce exemplu simplu sa mai gasim ca sa inteleaga si baiatul asta...uite March, Basescu e presedintele Romaniei, nu doar a celor ce s-au prezentat la vot. Iar esti haios, cand o sa semneze Basescu tratate in numele TAU poti sa ceri sa se mentioneze acolo ca semnatura aia reprezinta doar pe cei ce s-au prezentat la alegerea presedintelui.
Asa ca, ramane cum am hotarat, noi cei ce am votat te reprezentam si pe tine daca nu ai fost la vot...te reprezentam prin omul pe care noi l-am ales.
Uncle Sam
QUOTE (TheK @ 9 Jun 2007, 08:43 PM)
QUOTE
sa anticipezi ca te vei face de cacat cand vei apela la surse atacabile



arta, ce mai.
sad.gif

Daca te referi la arta de a evita continutul mesajului si a rascoli prin el dupa anume cuvinte, hmm, nu stiu daca i-as spune chiar arta.
gio19ro
QUOTE (Uncle Sam @ 11 Jun 2007, 11:38 AM)
QUOTE (March @ 10 Jun 2007, 04:16 PM)
NU exista o asemenea norma constitutionala care dupa cum sustii " spune ca cei ce aleg sa nu merga la vot sunt reprezentati de cei ce aleg sa mearga " ! ! Punct !

...uite March, Basescu e presedintele Romaniei, nu doar a celor ce s-au prezentat la vot. Iar esti haios, cand o sa semneze Basescu tratate in numele TAU poti sa ceri sa se mentioneze acolo ca semnatura aia reprezinta doar pe cei ce s-au prezentat la alegerea presedintelui.
Asa ca, ramane cum am hotarat, noi cei ce am votat te reprezentam si pe tine daca nu ai fost la vot...te reprezentam prin omul pe care noi l-am ales.

rofl.gif ohyeah.gif
March
Din nou despre legaturile ex-Suspendatului cu Securitatea :

Dosarul Avramides

GIP publica dosarul ofiterului de la Securitatea Port Constanta, despre care sustine ca este cel care "l-a avut ca sursa pe Traian Basescu"

(...) Registrul cu persoanele din randul membrilor PCR pentru care s-a dat aprobarea sa sprijine munca de Securitate. "In acest registru, care cuprinde informatorii Securitatii membri de partid din judetul Constanta, actualul presedinte Traian Basescu, apare la litera B, pozitia 19, ca "sursa" a locotenentului major Mihai Avramides de la Securitatea Port Constanta incepand cu data de 09.09.1978", se arata in comunicat. (...)


Cand "baietii" vor hotara sa-l lase din brate pe ex-Suspendat , vor apare imediat si dosarele. Pentru ca Talpes cand a plecat din functie n-a putut sa ia cu el chiar tot.
TheK
QUOTE
Daca te referi la arta de a evita continutul mesajului si a rascoli prin el dupa anume cuvinte, hmm, nu stiu daca i-as spune chiar arta.


Nu, Sam cand introduci asemenea cuvinte in textu tau il transformi in kitch ieftin. Ai toate forumurile posibile sa faci asta, pe han ma asteptam la altceva, credeam ca aici exista o anume sfiala in a folosi expresii de gen in conversatii care teoretic promoveaza arta de a conversa.
Posibil sa ma fi inselat totusi. Poate am fost prea idealist cand m-am "aciuat" aici pe han si am sperat prea multe.
Vina mea oricum.
Uncle Sam
QUOTE (TheK @ 11 Jun 2007, 02:53 PM)

Nu, Sam cand introduci asemenea cuvinte in textu tau il transformi in kitch ieftin. Ai toate forumurile posibile sa faci asta, pe han ma asteptam la altceva, credeam ca aici exista o anume sfiala in a folosi expresii de gen in conversatii care teoretic promoveaza arta de a conversa.
Posibil sa ma fi inselat totusi. Poate am fost prea idealist cand m-am "aciuat" aici pe han si am sperat prea multe.
Vina mea oricum.

Mea Culpa, daca limbajul meu este neadecvat singurul care va avea de suferit sunt eu si imaginea mea. Pe de alta parte exista moderatori si admini care ma pot sanctiona daca incalc normele hanului.
Nu stiu daca o expresie care de mult nu mai are legatura cu semnificatia cuvintelor din care este formata e mai nociva decat ura si veninul aruncate prin cuvinte onorabile din Dex.
In legatura cu dezamagirile tale, ma tem ca sunt mai degraba rodul unor imense auto-amagiri.
Nefertiti
Oameni buni, incercati sa lasati patima la o parte, ca doar politica asta nu tine nici de foame, nici de sete. tongue.gif

Pe de alta parte, niciun moderator nu cred ca are timp sa stea ca un gardian in spatele vostru si sa urmareasca toate "metaforele" mai mult sau mai putin fericite pe care le folositi. Asa ca putina cumpatare din partea fiecaruia n-ar strica.
Si nu mai huliti Hanul, ca nu e icoana cu sfinti, e "populat" cu oameni si toti mai gresim din cand in cand.
March
Din categoria : " Condamnarea Securitatii si reformarea clasei politice " ! tongue.gif

Campionul antisecurismului Traian Băsescu l-a avansat la grad de general de brigadă pe securistul Stanca

Stanca ,general de brigadă în rezervă al Serviciului Român de Informații , este șeful filialei Sălaj a PD.
Inainte de 1989 a lucrat în fosta Securitate, în cadrul Direcției a III-a de contraspionaj iar la alegerile din 2004 a fost prezent pe „listele negre” ale Coaliției pentru un Parlament Curat.
Nastratin
QUOTE (March @ 12 Jun 2007, 08:36 AM)
Stanca ,general de brigadă în rezervă al Serviciului Român de Informații , este șeful filialei Sălaj a PD.

Pai se putea... daca interesul "national" o cere... rolleyes.gif
gio19ro
Absolut neinteresanta stire. Fassss...... La fel a facut si Tariceanu cu medicul sau personal, la fel si Nastase.... Daca omul ala de la Salaj ar fi fost un Ristea Priboi.....mai zicea si lumea ceva. Insa am vazut ca la Ristea Priboi n-a sarit amicul March. Nici la consilierii ceausisti ai lui Vacaroiu. Deh, boala grea, asta cu capu'
March
Traian Băsescu se vrea Monarh Absolut
Uncle Sam
QUOTE (March @ 13 Jun 2007, 09:00 AM)
Traian Băsescu se vrea Monarh Absolut

Mda, tipic. Basescu crede ca...isi imagineaza ca...intentioneaza sa...face asta cu scopul de...etc, etc, etc suta la suta cristoiesc, speculatii si procese de intentii. Asa cum spunea un coleg pe alt forum, Cristoiu e ala caruia ii spui ca azi e miercuri si el raspunde...ba nu, e miercuri.
In orice caz, ar trebui sa verse ceva din cat castiga si in visteria hanului ca daca nu erau linkurile lui march nu ajungeam sa-i citesc articolele.
abis
Se face vreun referendum cu privire la instaurarea monarhiei cu Basescu rege? Poate ca in cazul asta votam "da"! king.gif tongue.gif rofl.gif
abis
QUOTE (TheK @ 7 Jun 2007, 03:36 PM)
Iar daca nici un guvern PSD-PD nu le deschid ochii si continua sa gaseasca in continuare explicatii si scuze pt Basescu si PD , am sa imi pierd orice urma de respect pentru o majoritate din cetatenii Romaniei.

Iata ca a trecut aproape o saptamana, a trecut si motiunea de cenzura... Ce ziceai despre un guvern PD-PSD? smile.gif

Ca sa te parafraze, daca nici un guvern PNL-PSD nu le deschide ochii adevaratilor liberali si continua sa gaseasca in continuare explicatii si scuze pt Tariceanu si PNL, am sa imi pierd orice urma de respect pentru o parte (e drept, din ce in ce mai mica) dintre cetatenii Romaniei. smile.gif
actionmedia
QUOTE (abis @ 13 Jun 2007, 07:52 PM)
Ce ziceai despre un guvern PD-PSD?

Au trecut si nopti... Au trecut si zile...
Cine este Prim Ministru? Tot tu mai Caline... laugh.gif

Au trecut si nopti... Da, au trecut si zile...
Au trecut chiar saptamani, iar FSN nu vine...

drunk.gif


TheK
QUOTE
Iata ca a trecut aproape o saptamana, a trecut si motiunea de cenzura... Ce ziceai despre un guvern PD-PSD?



Ce pot sa zic e ca pt prima oara PSD a luat o decizie buna pentru partidul lor sa se tina departe de colaborari cu Basescu/PD
Nu stiu de ce esti tu convins ca din cauza refuzului PD au cazut negocierile , da ma rog.

Dar daca tot e momentu citatelor din urma intru si eu in joc smile.gif

QUOTE
Poate nu cunosti faptul ca marti urmeaza a se depune o motine de cenzura de catre PSD. Asa ca manaca-ti basca.



Gio, am o basca. Pofta buna.
March
Bravo, comandante! Manevra a reușit

Autointitulați campionii moralei, câștigătorii de la referendum și învinșii de la moțiune au câteva probleme serioase. Cea mai importantă este cea a discrepanței uriașe dintre vorbe și fapte. Să începem cu președintele Traian Băsescu. La o zi după ce anunța printre intelectualii de la târgul de carte că vrea neapărat o lege a lustrației, șeful statului a avansat la gradul de general SRI în rezervă un fost colonel de Securitate. În plus, omul este unul dintre liderii PD din Transilvania, milionar în euro, afacerist veros. Cel mai probabil, generalul în rezervă Viorel Stanca este un fost securist cinstit, patriot și un milionar neoligarh. Asta doar pentru că face parte din PD și este apropiat al lui Traian Băsescu.
Locatarul de la Cotroceni are foarte multe cunoștințe și mulți prieteni printre cei care au lucrat în Departamentul Securității Statului. Constat și eu uimit că, dintre toți coloneii și generalii DIE care au activat în Belgia înainte de 1989, doar Traian Băsescu e singurul civil în acte. Marin Antonescu și Silvian Ionescu, foști spioni ai regimului comunist în țara care găzduiește Cartierul general al NATO, sunt acum oameni de marcă ai PD. Și ei, evident, fac parte din aripa cinstită, nelustrabilă politic, a Securității și a PD.
La prima întâlnire cu activul de comandă al SRI, în Decembrie 2004, Traian Băsescu s-a reîntâlnit, ca în "Surprize-surprize", cu generalul Vasile Stanciu. "Am lucrat împreună în Belgia. Dacă vreți să știți mai multe despre mine, întrebați-l pe domnul general", s-a adresat Băsescu unor generali SRI.
(...)
Derapajele grave ale celor care se vor campioni ai moralei continuă. În rândurile PD au intrat foști parlamentari PRM, persoane cu o imagine lamentabilă și probleme în trecut cu legea. Îi amintesc aici doar pe Dumitru Puzdrea și pe ultima achiziție de marcă, Nati Meir. Fosta mână dreaptă a lui Corneliu Vadim Tudor, senatorul Dorel Onaca, este acum scufundător în apele tulburi în care se scaldă șeful statului și PD. Colac peste pupăză, compromisul merge și mai departe. Sunt primiți în PD și parlamentari de la "soluția imorală" PC, fostul PUR.

Pe nesimțite, în România lui Traian Băsescu s-a făcut o schimbare între PSD și PD. Social -democrații sunt acum mâța jigărită, cu scor mic în sondaje și fără acces la bani publici. Democrații joacă acum doar la numere mari: milioane de euro, securiști și PRM-iști în partid, popularitate în sondaje. E ceva diferit însă. Fanii democraților și ai lui Băsescu cred sincer despre idolii lor că sunt morali. Bravo, comandante, ești maestru! Manevra a reușit.

Sa va traiasca !!
gio19ro
QUOTE (TheK @ 13 Jun 2007, 09:46 PM)
Gio, am o basca. Pofta buna.

Mare branza. Cert e ca PSD-ul anuntase ca depune o motiune. Faptul ca s-au razgandit nu surprinde pe nimeni.
gio19ro
Cine se aseamana se aduna, astfel ca felixii la felixi trag. ca sa vezi cine s-a gasit sa-l suspende pe presedintele sprijinit de 75% din populatie.
http://www.evz.ro/article.php?artid=309393
Cucu Mucu
Dupa diverse afaceri cu Casuneanu, seful statului s-a ales, in urma cu cativa ani, cu o limuzina de lux si un teren in buricul Capitalei.

Duios Casuneanu asfalta...


Banii lui Cășuneanu, în contul lui Băsescu
Traian Băsescu și-a ascuns în urmă cu cinci ani tranzacțiile cu omul de afaceri Costel Cășuneanu în spatele unui paravan: o concitadină a "regelui asfaltului". Pe atunci, Cășuneanu îi era client la licențele de transport eliberate de minister. Marți seară, la TVR, Băsescu a scăpat porumbelul: cu banii de la Cășuneanu și-a luat vila din Otopeni.

Banii,banii, banii...

Uite cine este presedintele sustinut de 32% din populatia cu drept de vot a Romaniei! wink.gif
abis
QUOTE (TheK @ 13 Jun 2007, 09:46 PM)
Ce pot sa zic e ca pt prima oara PSD a luat o decizie buna pentru partidul lor sa se tina departe de colaborari cu Basescu/PD

Nu PSD-ul ma intereseaza in povestea asta, ci PNL-ul, despre el vorbeam. smile.gif
QUOTE

Nu stiu de ce esti tu convins ca din cauza refuzului PD au cazut negocierile , da ma rog.

Nu stiu de ce esti tu convins ca din cauza refuzului PSD au cazut negocierile... E simplu: daca ar guverna impreuna cu PSD-ul, cele 45-50 de procente ale PD s-ar spulbera instantaneu. PD este practic condamnat de catre proprii sustinatori sa guverneze, cand va castiga alegerile, doar cu PLD, PNL fara Tariceanu si eventual UDMR. PSD, PC si PRM se exclud.
March
QUOTE (mariusc2 @ 14 Jun 2007, 10:59 AM)
Dupa diverse afaceri cu Casuneanu, seful statului s-a ales, in urma cu cativa ani, cu o limuzina de lux si un teren in buricul Capitalei.
Duios Casuneanu asfalta...
Banii lui Cășuneanu, în contul lui Băsescu
Traian Băsescu și-a ascuns în urmă cu cinci ani tranzacțiile cu omul de afaceri Costel Cășuneanu în spatele unui paravan: o concitadină a "regelui asfaltului". Pe atunci, Cășuneanu îi era client la licențele de transport eliberate de minister. Marți seară, la TVR, Băsescu a scăpat porumbelul: cu banii de la Cășuneanu și-a luat vila din Otopeni.
Banii,banii, banii...
Uite cine este presedintele sustinut de 32% din populatia cu drept de vot a Romaniei!  wink.gif

Legea lustratiei si reformarea clasei politice trambitate zilnic, dar care nu trebuie sa includa securistii aia buni, oligarhii aia tot buni... tongue.gif
abis
Legea lustratiei nu vizeaza oligarhii.
Cucu Mucu
QUOTE (abis @ 14 Jun 2007, 11:00 AM)
PD este practic condamnat de catre proprii sustinatori sa guverneze, cand va castiga alegerile, doar cu PLD, PNL fara Tariceanu si eventual UDMR. PSD, PC si PRM se exclud.

Corect ar fi "sa non-guverneze", ca asta a facut de fiecare data cand a fost la putere. Iar din ceea ce spui tu, daca numai aia ar fi formula de guvernare, cre'ca trebuie sa isi ia adio de Victorita. smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.