Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Cucu Mucu
QUOTE (abis @ 10 Jul 2007, 11:08 AM)
QUOTE (mariusc2 @ 10 Jul 2007, 10:52 AM)
Sistemul de pensii se indrepta catre colaps inainte sa faca desteptii astia anuntul cu majorarea punctului de pensie.

Da, de asta au gasit ca solutie salvatoare cresterea varstei de pensionare... Cotizezi mai mult, primesti mai putin si sistemul, in timp, isi revine... unsure.gif

Sa nu uitam si alte doua noi categorii de cotizanti: din chirii si din drepturi de autor. Ma intreb cati vor mai declara contractele de inchiriere, cand deja s-a adunat sarcina fiscala pe ele 10% imp+9,5% CAS=19,5 %. Traiasca si infloreasca mult iubitul contract de comodat! laugh.gif Eu sunt foarte relaxat, nu am cotizat decat foarte putin la pensiile statului, in schimb am doua pensii private, cu bani mai putini decat as fi dat la stat si cu beneficii cu 70-80% mai mari. wink.gif
abis
Eu inca nu m-am hotarat la care societate sa ma bag cu pensia privata... Ar merita un subiect separat pe tema asta? unsure.gif Nu de alta, dar daca continui aici o sa trebuiasca sa ma sanctionez singur pentru off-topic. cool.gif
Cucu Mucu
Da, buna idee. Sa mergem la banci?
Nefertiti
Da, chiar am vrut sa sugerez o discutie pe tema asta. Este deja un topic, la Afaceri si economie. Ar merge acolo recomandari, experiente etc. Mai putin gigicontrisme in stilul Axel. devil.gif
TheK
user posted image

sursa: www.grupul.ro
wink.gif

Documentul pe care vi-l prezentam este intitulat: REGISTRU CU PERSOANELE DIN RÎNDUL MEMBRILOR P.C.R. PENTRU CARE S-A DAT APROBAREA SA SPRIJINE MUNCA de SECURITATE.
Despre ce este vorba?
Înainte de Revolutie, în seiful fiecarui prim-secretar PCR din fiecare judet, se afla un astfel de registru. Documentul pe care vi-l prezentam astazi contine lista colaboratorilor Securitatii membri de partid din judetul Constanta.
Pe aceasta lista, la pozitia 19 de la litera B, îl gasim pe Basescu Traian, nascut la 4.11.1951, în comuna Basarabi, judetul Constanta, care lucra ca ofiter II la Întreprinderea de Exploatare a Flotei Maritime (IEFM) Constanta.
Celelalte rubrici ale tabelului ne arata în ce calitate era folosit Traian Basescu de Securitate, cînd a fost racolat si cine era securistul caruia îi raporta. Actualul lider al PD a fost racolat de locotenentul major de Securitate Avramidis, la data de 9.09.1978, si era folosit ca sursa în Portul Constanta.
Acest document dovedeste faptul ca, în 1978, în plina dictatura, într-o perioada în care românii erau terorizati de Ceausescu si de Securitate, Traian Basescu a ales sa devina turnator al Securitatii.

Ce a facut informatorul Basescu timp de 11 ani între 1978 si 1989?
Registrul pe care vi-l prezentam are o rubrica numita În ce calitate este folosit. Exista 3 astfel de calitati: rezident, adica un colaborator cu mare experienta, de obicei un fost securist, gazda, adica persoana care îsi punea casa la dispozitie pentru ca securistul sa se întîlneasca cu informatorii si sursa, adica turnatorul simplu.
Traian Basescu era folosit de Securitate ca sursa. Aceasta înseamna ca Traian Basescu era un informator ordinar, unul care îsi turna colegii si prietenii la Securitate primind pentru aceasta o suma de bani, dar si sprijin pentru a fi promovat profesional.
Desi este un lucru stiut, tin sa subliniez aici ca vina informatorilor Securitatii nu sta numai în simplul fapt ca au colaborat cu un sistem represiv. Turnatorul nu dadea informatii despre vreme sau, în cazul lui Traian Basescu, despre cîte nave sînt în portul Constanta. Turnatorul dadea informatii despre persoane, despre oamenii care faceau sau spuneau lucruri care nu erau pe plac regimului. Informatiile unor turnatori ca Traian Basescu, ajunse pe mîna Securitatii au distrus vieti, cariere si au trimis oameni în puscariile comuniste.
Activitatea lui Traian Basescu în slujba sistemului represiv a fost pe deplin rasplatita. În 1981, la 3 ani dupa ce a devenit informator, Traian Basescu ajungea comandant de nava. Serviciile pe care le-a facut Securitatii l-au recomandat si ca persoana de încredere pentru functia de sef al agentiei NAVROM din Anvers în 1987, într-o perioada în care românilor obisnuiti le era complet interzis Occidentul.
Text complet
March
Cica Basescu era numai partener de table si de cate o bere cu acest securist Avramidis ! tongue.gif Pe orice marinar din Constantza l-ati intreba va va confirma ca ar fi fost imposibil sa nu " joace" table cu securistii pe cand era ofiter maritim si apoi reprezentant la Anvers. Din nou va recomand sa citit cartea : "Marinarul " de comandantul Stan Valentin , tiparita in regie proprie. O sa vedeti ce scandal a fost la Anvers intre cei doi , ce a consituit si unul di momentele aducerii lui Basescu in tara. Scandalul era legat de costul reparatiilor navei "Zimnicea" comandata de Valentin Stan , costuri suspect de mari , Basescu fiind cel care organiza reparatiile !
TheK
Unde sunt aparatorii fideli a lui Basescu acum cand are nevoie mai mare?
axel
TheC: Te oftici ca esti ignorat? rolleyes.gif
TheK
Raspunzandu-mi inteleg ca nu ma ignori pe mine ca daca m-ai ignora nu mi-ai raspunde. Deci ignori informatia transmisa.
Ceea ce in parte nu ma mira, altfel Basecu n-ar mai avea sustinatori infocati. thumb_yello.gif
axel
Colajul acela de poze nu valoreaza doi bani, din punct de vedere dovada. Ai lipit o poza cu coperta de catalog cu o poza in care apare numele lui basescu, dar e neclar ce scrie pe langa; nu exista nici o garantie ca sunt parte din acelasi catalog...
Pana nu probezi ca acele poze sunt si veritabile (in ansamblu)...
axel
QUOTE (March @ 15 Jul 2007, 03:35 PM)
Cica Basescu era numai partener de table si de cate o bere cu acest securist Avramidis ! tongue.gif Pe orice marinar din Constantza l-ati intreba va va confirma ca ar fi fost imposibil sa nu " joace" table cu securistii pe cand era ofiter maritim si apoi reprezentant la Anvers. Din nou va recomand sa citit cartea : "Marinarul " de comandantul Stan Valentin , tiparita in regie proprie. O sa vedeti ce scandal a fost la Anvers intre cei doi , ce a consituit si unul di momentele aducerii lui Basescu in tara. Scandalul era legat de costul reparatiilor navei "Zimnicea" comandata de Valentin Stan , costuri suspect de mari , Basescu fiind cel care organiza reparatiile !

Iar bagi soparle care incep cu cate un "cica" sau "se aude ca" ?
TheK
QUOTE
Colajul acela de poze nu valoreaza doi bani, din punct de vedere dovada. Ai lipit o poza cu coperta de catalog cu o poza in care apare numele lui basescu, dar e neclar ce scrie pe langa; nu exista nici o garantie ca sunt parte din acelasi catalog...
Pana nu probezi ca acele poze sunt si veritabile (in ansamblu)...


Ieri i-am aratat pozele bunicului meu care a fost comandor . A recunoscut cel putin 5 persoane de pe lista (basescu n-a fost o surpriza oricum) Unul din cei de pe lista i-a fost chiar profesor la institut , Bozenovici Nicolae care mai e inca in viata. Daca ieri m-ai aveam dubii in ceea ce priveste posibila falsitate a scanarii respective.. azi te asigur ca sunt convins ca e reala. Nu ma indoiesc ca nu o sa ma crezi.. oricum e dreptul tau . Am mai spus, intamplator sunt din Constanta si am acces la mai multe informatii.. pur si simplu ma lasa masca cum in fata unor dovezi oamenii raman refractari in credintele lor ..
axel
Tu esti convins, eu nu-s convins... Mare scofala!
Si sincer, ma cam plictisesc astia "care au acces la mai multe informatii" wink.gif

"Asculta la mine, ca stiu mai bine"
"Stiu eu ce stiu"
6.gif
March
QUOTE (axel @ 15 Jul 2007, 11:52 PM)
QUOTE (March @ 15 Jul 2007, 03:35 PM)
Cica Basescu era numai partener de table si de cate o bere cu acest securist Avramidis !  tongue.gif Pe orice marinar din Constantza l-ati intreba va va confirma ca ar fi fost imposibil sa nu " joace" table cu securistii pe cand era ofiter maritim si apoi reprezentant la Anvers. Din nou va recomand sa citit cartea : "Marinarul " de comandantul Stan Valentin , tiparita in regie proprie. O sa vedeti ce scandal a fost la Anvers intre cei doi , ce a consituit si unul di momentele aducerii lui Basescu in tara. Scandalul era legat de costul reparatiilor navei "Zimnicea" comandata de Valentin Stan , costuri suspect de mari ,  Basescu fiind cel care organiza reparatiile !

Iar bagi soparle care incep cu cate un "cica" sau "se aude ca" ?

Basescu are destui " avocati" damboviteni. Nu-i mai trebuie si unu' din preeria americana ! Fa o comanda la cartea comandantului Stan Valentin ( care inca nu-i interzisa !) si o sa afli multe date precise .

p.s. "cica" se refera la bautul berii si nu la restul textului.
March
QUOTE (TheK @ 16 Jul 2007, 06:50 AM)
QUOTE
Colajul acela de poze nu valoreaza doi bani, din punct de vedere dovada. Ai lipit o poza cu coperta de catalog cu o poza in care apare numele lui basescu, dar e neclar ce scrie pe langa; nu exista nici o garantie ca sunt parte din acelasi catalog...
Pana nu probezi ca acele poze sunt si veritabile (in ansamblu)...

A recunoscut cel putin 5 persoane de pe lista (basescu n-a fost o surpriza oricum) ..

Lasa-i pe unii sa vin cu justificari d-astea cum ca ar fi colaj. Se afl aici undeva poza din ziare unde la o adunare oficiala , la tribuna, chiar in spatele ex-Suspendatului sta ex-generalul securist Iulian Vlad fostul sef al DSS ceausist.
March
Hahalera de la Cotroceni si frica de lustratie

-- Campania impotriva coruptiei, restituirea proprietatilor furate, condamnarea comunismului ca regim criminal, lustratia, toate acestea s-au lovit de opozitia sistematica a PD, cu varful de lance Basescu.


si legat de cele de mai sus :

Președintele Băsescu l-a avansat pe securistul Stanca fiindcă asa a vrut, nu că îl obliga legea
March
Pagini din istoria postrevolutionara a flotei romane sub ministeriatul lui Basescu :

Misterioasa disparitie a navei Prahova

Autorul articolului este ziaristul constantean Alexandru Mihalcea care in deceniul 9 a scris in "Romania Libera" zeci de articole incriminatoare cu privire la distrugerea flotei.
abis
QUOTE (TheK @ 15 Jul 2007, 09:40 PM)
Unde sunt aparatorii fideli a lui Basescu acum cand are nevoie mai mare?

Pe aici. A aparut ceva nou? smile.gif
March
Basescu si Kovesi au clocit la Neptun "Dosariada" de toamna
March
Ce n-a reusit Ceausescu obtine ex-Suspendatu', cel mai iubit fiu al sondajelor :

Canal navigabil de 1.000.000 de euro pentru Basescu

Traian Basescu isi va vedea, curand, implinit un proiect maret. Este vorba despre inaugurarea unui canal navigabil care leaga lacul Floreasca (pe malul caruia presedintele isi are resedinta) de lacul Herastrau, acolo unde, printre alte obiective turistice, se afla si restaurantul Pescarus, mai nou favoritul lui Basescu.
CANCAN a descoperit ca ideea canalului este mai veche si ii apartine presedintelui, de pe vremea cand acesta era Primar General
Olaf
Cred ca adevarul este undeva la mijloc... unsure.gif Ecluza respectiva exista de multa vreme iar portile ei fusesera zidite. Eu unul imi doream de cand eram mic sa o vad functionala. In plus, din cate tin minte, restaurantul Pescarus parca nu avea debarcader...
Pe de alta parte, o investitie de un milion de euro pentru o amenajare intr-un parc este mult, este putin? Nu stiu... Daca ar introduce o linie de vaporase intre Floreasca si Herastrau mi s-ar parea super. smile.gif
actionmedia
N-ai inteles, pai nu ca se face "canalul" e o problema, nici ca acesta ar costa 1 bulion de euro. Problema e ca, zice-se ar fi ideea lui Basescu si s-ar face la ordinul lui si ca asa si pe dincolo. Pun pariu ca daca era Taricelu in spatele acestei afaceri, dl March nu zicea nici pss.
Olaf
Nu conteaza ce ar fi zis daca... Ideea este: ecluza asta este o idee buna sau nu? Probabil ca se putea face mai ieftin, dar ma intereseaza daca noua "ne iese ceva" din afacerea asta. laugh.gif
Cucu Mucu
Base a ratat poanta cu pensiile si o incaseaza copios in sondaje, dar, ca intotdeauna e un "dar", si-a descoperit un nou "pod de la Maracineni" - drumul gunoaielor (nu, laugh.gif nu va ganditi la aleea de acces in Casa Poporului, e pe bune) de la marginea Bucurestiului, si a rugat el, asa, niste constructori "cu care a mai colaborat" tongue.gif sa curete acele terenuri. Sunt curios daca o sa recupereze ce a pierdut cu legea pensiilor... Oricum, se orienteaza bine... Aa, si a mai impuscat ceva voturi cu decorarea lui Teoctist...
Erau unii oameni care se aratau multumiti de outele lui Base vis-a-vis de omleta lui Putin. Sa va dau ceva lectura suplimentara a la mama Rasiia.
Transmisia TVR1 in Republica Moldova ar putea fi oprita
Cetatenii din Republica Moldova ar putea sa nu mai receptioneze, din toamna, postul national de televiziune din Romania. Protocolul de colaborare intre TVR si Ministerul Dezvoltarii Dezvoltarii Informationale a expirat in 13 iunie si nu a mai fost achitata taxa de retransmisie. Potrivit unui comunicat al TVR, in acest moment se negociaza incheierea unui nou protocol. Potrivit BBC, TVR risca sa piarda frecventa de emisie in Moldova. Frecventele acestui post au fost scoase la concurs, in urma unei solicitari a Ministerului Dezvoltarii Informationale de la Chisinau.

Asta ar fi capitolul 1 , sau prefata - ce vreti voi, oricum mai urmeaza...
March
Vazand ca o ia in jos a inceput sa se agite bine ! Vreo doua vizite la catafalcul lui Teoctist, decorarea acestuia postmortem cu cea mai mare distinctie a tarii de parca cel trecut la cele vesnice a murit pe frontul din Afganistan, vizite cu alai ( lautarii mai lipseau) la gropile de gunoi ale capitalei, curand cred ca o sa discute in CSAT reducerea TVA la paine, si alte "ceausisme" de acest fel !
Olaf
laugh.gif Pana la urma, vizitele la catafalcul lui Teoctist erau obligatorii. Da' populismul e incontestabil in celelalte. Se poarta de parca ar fi in campanie electorala. Si ce mi se pare interesant este ca lumea nu isi da seama ca NU Basescu ridica gunoaiele de pe strazi, NU Basescu controleaza pensiile si impozitele.
Cucu Mucu
QUOTE(Olaf @ 3 Aug 2007, 10:28 AM) *
Si ce mi se pare interesant este ca lumea nu isi da seama ca NU Basescu ridica gunoaiele de pe strazi, NU Basescu controleaza pensiile si impozitele.


A, bravo. Uite asta ma stresez sa le arat oamenilor de aici, ca Base e un gargaragiu, vorbeste mult si face extrem de putin concret. In schimb, Tariceanu sta prost, dar extrem de prost la PR, dar stie sa faca treburile organizat. Ca-s hoti sau nu, ca-s mafioti sau "baieti destepti", pt mine ambii sunt la fel, si intra in marea categorie a politicienilor romani, in care eu, pana azi, nu am vazut un om cinstit.
March
(...) Panicat ca scade, iar premierul Tariceanu creste odata cu pensiile, presedintele Basescu a alergat, de la cripta Patriarhului, la groapa de la Glina, ca "sa arate ca se poate" sa dispara gunoiul peste noapte. Asa cum n-a aratat cat era primar general. Acum, si-a mobilizat clientela, care l-a servit cu un milion de euro salubrizare. Pentru lucrarile de data trecuta. Si viitoare. Plus floricele pe campii. Tupeu macho si cinism mafiot. Iar populatia, extaziata. Vorba lui Marin Preda: Ce, suntem un popor de idioti?!
Cucu Mucu
Acum e in Vrancea. Alearga mai ceva ca in campanie. roflmao.gif
actionmedia
laugh.gif

Ce ma distreaza cand vad cum va agitati si cum il urmariti mai ceva ca pe telnovele.
Foarte frumos. Continuati, va urmaresc cu interes smile.gif
Olaf
smile.gif Adica tie nu ti se pare nimic ciudat si nu te intrebi cu banii cui isi face domnul Presedinte campanie electorala in timpul mandatului?
Cucu Mucu
Cu banii fraierilor cotizanti care nu il trag de maneca sa il intrebe: "Ba Traiane, da' tu cat mai faci misto de tara asta, mancati-as gura ta de spui numai gogomanii cu ea?", ba mai rau, il aplauda cu frenezie, ca pe un alt fost "escu", care tot la fel, alerga prin tara si dadea "indicăţii preţioase" ba de una, ba de alta. Numai sa nu sfarseasca si el ca ala, adica miruit de comunistii lui.
bobo66
Nu prea inteleg de ce nu s-a agitat Videanu in problema cu gunoaiele. Sau poate va fi primul penalizat?!... unsure.gif
TheK
Videanu nu vrea sa mai candideze , scoate banu si gata.. plus ca nu se cade sa ii iei lovitura de imagine de la gura lu Basecu wink.gif
actionmedia
Comparatiile cu Ceausescu sunt exagerate si ma lasa rece.
Faptul ca isi face el campanie electorala..., wink.gif spuneti-mi un politician care nu face campanie electorala... Cam din asta este facuta politica, castigi capital de imagine si simpatia electoratului, cum o faci? Aici e partea foarte interesanta. Treaba cu gunoaiele nu este campanie electorala, decat ca s-a dus pana acolo in timp ce aia strangeau, adica a facut valva. Faptul ca a mobilizat niste oameni care sa stranga gunoaiele ale inseamna insa mult mai mult decat simpla campanie electorala. A reusit sa faca ceea ce altii nu au reusit, nici macar el din fotoliul de primar.
Cine zice ca Videanu nu s-a agitat? Poate s-a agitat dar fara rezultat. La fel cum s-a agitat si Tariceanu si altii.
Cum adica "Videanu scoate banu"? Pai la ce firma are, pentru ce ii mai trebuie sa se complice cu afaceri dubioase din functia de primar? De ce sa iti risti libertatea (imaginea, reputatia) pentru un plus de 10-20% la venituri?
Cucu Mucu
QUOTE(actionmedia @ 6 Aug 2007, 08:34 PM) *
De ce sa iti risti libertatea (imaginea, reputatia) pentru un plus de 10-20% la venituri?


He, he, intrebarea asta mi-am pus-o si eu de mai multe ori, si in cazul lui Nastase, Mitrea, Basescu!
March
QUOTE(actionmedia @ 6 Aug 2007, 06:37 PM) *
laugh.gif
Ce ma distreaza cand vad cum va agitati si cum il urmariti mai ceva ca pe telnovele.
Foarte frumos. Continuati, va urmaresc cu interes smile.gif


Ipocrizie si fatarnicism. Ambele aduc puncte in sondaje !
Cat a fost in viata la condamnat prin "faimosul" Raport Tismaneanu , dupa ce a dat coltul il decoreaza si "plange" la capataiul lui !

Atât Iustin Moisescu, cât şi Teoctist Arăpaşu, succesorii patriarhului Justinian, deşi făceau parte din tabere ecleziale rivale, au ajuns în fruntea BOR datorită loialităţii dovedite faţă de conducerea Partidului Comunist, primul având şi o proastă reputaţie de politruc. Amândoi s-au remarcat ca susţinători ai „luptei pentru pace”, temă favorită a propagandei comuniste, de fapt parte a discursului isteric antioccidental, în care au fost angrenaţi prelaţi şi preoţi, deveniţi activişti în aşa-numitele Comitete de Luptă pentru Pace. Câteva documente descoperite foarte recent în fondul CC al PCR - Secţia Cadre, reprezentând fişa de cadre a Prea Fericirii Sale Părintele Patriarh Teoctist, indică cu claritate faptul că apartenenţa la aceste comitete a fost într-un fel o condiţie a ascensiunii sale către cea mai înaltă demnitate ecleziastică, a fost preţul plătit pentru ca factorii decizionali de la vârful PCR să-l accepte mai întâi ca episcop, apoi mitropolit şi, în fine, în 1986, patriarh. Faptul că arhimandritul (şi mai apoi episcopul) Teoctist a fost încă din 1948 mesagerul puterii politice pe lângă episcopii greco-catolici aflaţi în detenţie a avut urmări care s-au vădit chiar şi după 1989, exacerbând resentimentele multor clerici şi credincioşi uniţi.” ( Extras din Raportul Tismaneanu)
actionmedia
Nu inteleg de ce m-ai citat pe mine acolo, poate din greseala.

Cat despre "Raportul Tismaneanu" din cate stiu eu nu l-a scris Basescu ci niste specialisti.

Mie personal imi este lehamite de toata campania electorala facuta de politicieni (inclusiv de Basescu) profitand de moartea lui Teoctist. Oricum mi se pare ca se face prea mare valva in jurul motrii unui om (de ce o fi asa de special? unsure.gif ). Dar asta este alt subiect.
TheK
QUOTE
Cum adica "Videanu scoate banu"? Pai la ce firma are, pentru ce ii mai trebuie sa se complice cu afaceri dubioase din functia de primar? De ce sa iti risti libertatea (imaginea, reputatia) pentru un plus de 10-20% la venituri?


Esti genial. E pe sistemul, am destui bani, nu vreau mai multi. rofl.gif cat despre imagine si reputatie.. roflmao.gif Eu inca sper ca postul tau era o ironie fina pe care n-am prins-o eu.
actionmedia
Nu frate, asa sunt eu mai naiv si cred ca daca vrei sa fi un om de afaceri si un politician de succes trebuie sa ai o imagine buna si o reputatie solida si binenteles sa nu fi la parnaie.

Si nu e pe sistemul "am destui bani, nu vreau mai multi", ci pe sistemul "pot sa fac mai multi bani legal, de ce sa ii fac ilegal"

Mariusc2, poate nu sunt eu foarte bine informat, dar spre deosebire de cei enumerati de tine Videanu avea bani si avere inainte sa intre in politica.
TheK
Apreciez credinta ta in felul cum ar trebui sa fie un om de afaceri care face politica.
Ca exercitiu de imaginatie , incearca sa vezi o increngatura de lipitori sub blazonul unui partid, care ajung in functii publice si incep sa suga bani, iar banii aia sunt directionati in parte spre o "albire" a imaginii in ochii poporului credul, cealalta intrand in conturi groase, sau in buzunarele altor increngaturi din justitie, politie care sa le asigure "legalitatea".
Nu ma refer la un partid anume. PSD, PNL , PD, PRM toate au aceasi structura. Restu e istorie, prezent si viitor.
abis
QUOTE(March @ 6 Aug 2007, 10:17 PM) *
Cat a fost in viata la condamnat prin "faimosul" Raport Tismaneanu , dupa ce a dat coltul il decoreaza si "plange" la capataiul lui !


Asta cam asa e... Nu vad nici un motiv pentru care Teoctist trebuia decorat. Are destule "pete la dosar"... Cum nu vad nici un motiv pentru declararea unei zile de doliu national, pentru inmormantarea cu onoruri militare, pentru alocarea unui milion de la bugetul public pentru "organizarea alegerii noului patriarh". De separarea dintre stat si biserica mai vorbim peste doua sute de ani, acum nu e cazul...
axel
Pai se pare ca politicienii chiar au crezut recensamantul din care a reiesit ca sub 0.1% din romani sunt necredinciosi.
Trag si ei tare la "ielectorat" wink.gif
March
QUOTE(actionmedia @ 7 Aug 2007, 12:12 AM) *
Videanu avea bani si avere inainte sa intre in politica.


Videanu - "Marmureanu" ? I-o fi mostenit de la mamica lui ?! unsure.gif
Cucu Mucu
QUOTE(actionmedia @ 7 Aug 2007, 12:12 AM) *
Mariusc2, poate nu sunt eu foarte bine informat, dar spre deosebire de cei enumerati de tine

Lista il include si pe Basescu. Multumesc pt franchete. rofl.gif
actionmedia
TheK, ca exercitiu de imaginatie poti sa vezi orice, inclusiv un balaur cu 7 capete, dar nu e obligatoriu sa fie si adevarat sau 100% adevarat sau nu poti extrapola la infinit. Daca dupa tine orice politician este corupt si face politica pentru a "lua banii", atunci asta vei vedea, indiferent care este realitatea. Parerea mea despre Videanu cel putin este ca nu ocupa functia de primar pentru a face mai multi bani (are destui si poate face mai multi fara a ocupa o functie publica, poate chiar ar face mai multi bani daca nu ar face politica) ci pentru ca tinteste undeva mai sus si ca asta este o rampa de lansare pentru a deveni faimos, popular, apreciat, etc.

March, probabil ca asa a fost.

Marius, am vazut ca lista il includea si pe Basescu. Te intreb, si ce-i cu asta? Amn spus ca spre deosebire de cei enumerati de tine Videanu avea avere inainte de a intra in politica. Vrei sa spui ca si Basescu era la fel? Eu nu stiu daca putem numi avere bruma lui de capital. Comparativ cu Videanu sau Tariceanu, nici acum nu pot sa numesc avere ceea ce are Basescu.
March
QUOTE(actionmedia @ 7 Aug 2007, 07:09 PM) *
Parerea mea despre Videanu cel putin este ca nu ocupa functia de primar pentru a face mai multi bani (are destui si poate face mai multi fara a ocupa o functie publica, poate chiar ar face mai multi bani daca nu ar face politica) ci pentru ca tinteste undeva mai sus si ca asta este o rampa de lansare pentru a deveni faimos, popular, apreciat, etc.

March, probabil ca asa a fost.


Pai mamica i-o fi dat de-o "Dacie", restul paralelor le-a facut asa :

MARMOSIM tace si sapă - Videanu minte autoritatile


Adriean Videanu a devalizat Petrom cu 100 miliarde



Hot de cariera


Bordurile Videanu - Afacerea de miliarde a Primăriei lui Videanu: rocada bordurilor ("Gandul", iulie 2006 )
Cucu Mucu
QUOTE(actionmedia @ 7 Aug 2007, 07:09 PM) *
Marius, am vazut ca lista il includea si pe Basescu. Te intreb, si ce-i cu asta? Amn spus ca spre deosebire de cei enumerati de tine Videanu avea avere inainte de a intra in politica. Vrei sa spui ca si Basescu era la fel? Eu nu stiu daca putem numi avere bruma lui de capital. Comparativ cu Videanu sau Tariceanu, nici acum nu pot sa numesc avere ceea ce are Basescu.

Eu am vrut sa subliniez doar ca si Basescu s-a imbogatit DUPA ce s-a facut politician.

Spre deosebire de Videanu, Tariceanu nu are nici un contract, prin firmele lui sau interpusi, cu statul, cel putin din cate stiu eu. Si daca ar fi avut, fii sigur ca il dadea pe goarna Base.
March
Regii gunoaielor şi asfaltului, chemati de Băsescu pentru mulţumiri la Palat

(...)Se pare totuşi că acţiunea de la sfârşitul săptămânii trecute, când mai multe firme de salubrizare şi de construcţii au curăţat pe gratis malul Dâmboviţei, nu a rămas nerecompensată. Potrivit Mediafax, doi consilieri PC de la Primăria Generală susţin că unele firme implicate în acţiunea de strângere a gunoiului la apelul preşedintelui Traian Băsescu şi care au lucrări contractate cu municipalitatea vor primi suplimentări de milioane de euro(...)
Cucu Mucu
E haios tare prim-gunoierul tarii. Cand era primar era mai preocupat sa-i dea la cap lui Roman decat de gunoaie, acum, cand a vazut ca Tariceanu nu il mai baga in seama iar lumea a inceput sa isi cam dea seama cine este el de fapt, se pune pe adunat gunoaiele de pe marginea drumului.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.