Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Dea
QUOTE (MIA @ 14 Feb 2007, 06:09 PM)
Nu de alta, dar mi-au ajuns Irina Loghin si Floarea Calota in Parlament, nu am chef sa vad acum partidele racolind tot felul de manelisti sau staruri disco pentru a candida ... devil.gif

pai.. nu era vot uninominal si totusi ne-am trezit cu Irina si Floarea in parlament..
Dea
QUOTE (March @ 14 Feb 2007, 09:21 PM)
Si am avea si tot felul de smecherasi cu bani ( ce joaca la limita legii da' nu pot fi dibuiti !) care vor fi alesi  dupa ce au impartit bouporului cateva sute de mii de sacosi pline cu malai, orez, ulei, zahar si cozonac  tongue.gif

doar nu-i preferi pe smecherasii care joaca dincolo de lege (si tot nu pot fi dibuiti).. care pana acum si-au cumparat locurile in parlament tot pe "orez si zahar"

si-apoi.. ce spui tu probabil se va intampla in primul ciclu electoral dar oamenii vor putea dupa aceea sa-l arate cu degetul si sa-l responsabilizeze pe omul pe care l-au votat


LE: si daca avem un sistem de vot uninominal putem gandi si un sistem de impeachment ( cum este la americani) cand daca omul o ia razna, cu 50% din populatia din circumscriptia repsectiva poate fi obligat sa renunte la functie
cocosel
Interesant este faptul ca Base nu a atacat asa dur in discursul din Parlament dar la discursul de astazi de la Societatea Academica a incercat ceva mai aprig..Curios..??? blink.gif
March
QUOTE (Dea @ 15 Feb 2007, 11:16 AM)

LE: si daca avem un sistem de vot uninominal putem gandi si un sistem de impeachment ( cum este la americani) cand daca omul  o ia razna, cu 50% din populatia din circumscriptia repsectiva poate fi obligat sa renunte la functie

Nu mesteca macdonaldul cu ... mititeii ! laugh.gif IN SUA procedura de impeachment( care nu-i acelsai lucru cu Referedumul !) se refera numai la Presedinte atunci cand nu vrea sa demisioneze pentru faptele grele care i se imputa ! Restul, senatori si congresmeni care au incalcat legea sunt pusi sub acuzare si trimisi in judecata direct.( vezi cazul lui Tom DeLay ) Fapt care ii face sa demisioneze .
March
QUOTE (Dea @ 15 Feb 2007, 11:16 AM)

si-apoi.. ce spui tu probabil se va intampla in primul ciclu electoral dar oamenii vor putea dupa aceea sa-l arate cu degetul si sa-l responsabilizeze pe omul pe care l-au votat

Deci facem asa o experienta pe spinarea tarii, pana se vor lamuriri oamenii ca Oana Zavoranu , Bahmuteanca, Banel Nicolita, si altii ca ei sunt niste tembeli in pozitia de parlamentari ! laugh.gif
Damnatius
De acord cu Dea in privinta votului uninominal.

Mai mult, eu cred ca votul uninominal duce la o dubla responsabilizare: una a clasei politice, cum s-a mai spus, si alta, mai importanta, a electoratului. Situatia politica va depinde mult mai direct de electorat, atunci cand fiecare ales e votat direct.

Cum votam asa clasa politica vom avea. E avantajul dar si blestemul democratiei. Daca vom vota majoritar Adrieni Minuni si Florini Salami, inseamna ca asta meritam si asta trebuie sa avem.

Eu cred totusi ca un procent insemnat din electorat are destula maturitate cat sa nu avem astfel de probleme.

La referendum voi vota pentru raspundere. Si pentru ei, dar si pentru noi!
Dea
QUOTE (March @ 15 Feb 2007, 12:46 PM)
QUOTE (Dea @ 15 Feb 2007, 11:16 AM)

LE: si daca avem un sistem de vot uninominal putem gandi si un sistem de impeachment ( cum este la americani) cand daca omul  o ia razna, cu 50% din populatia din circumscriptia repsectiva poate fi obligat sa renunte la functie

Nu mesteca macdonaldul cu ... mititeii ! laugh.gif IN SUA procedura de impeachment( care nu-i acelsai lucru cu Referedumul !) se refera numai la Presedinte atunci cand nu vrea sa demisioneze pentru faptele grele care i se imputa ! Restul, senatori si congresmeni care au incalcat legea sunt pusi sub acuzare si trimisi in judecata direct.( vezi cazul lui Tom DeLay ) Fapt care ii face sa demisioneze .

Impeachmentul apare si la nivel federal cat si la nivel local si este initiat de reprezentantii statului ( pentru mita, tradare sau chiar sperjur) avand ca rezultat pierderea dreturilor si privilegiilor unei persone publice... mai exista recall-election-ul care este initiat de votanti cu acelasi rezultat ... am folosit "impeachment" la modul general pentru a indica ambele situatii pentru ca in romana nu exista un termen care sa indice exact procedurile astea.
cocosel
QUOTE
Cum votam asa clasa politica vom avea. E avantajul dar si blestemul democratiei. Daca vom vota majoritar Adrieni Minuni si Florini Salami, inseamna ca asta meritam si asta trebuie sa avem.

Nu cred blestemul democratiei nu poate fi decat creat de noi insine...
Pai atunci asa va fi il vom avea pe Dichiseanu pe Irina Loghin pe Zavoranu...responsabilitatea electoratului o reprezinta si modulin care este manipulat...Iti inchipui ca vei vedea la tv un sa zicem Ion Gheorghe (nume aiurea) sau un Belica sau Dichiseanu sau Zavoranu...
Intr-o societate a informatiei si a mediatizarii cel care dispune cel mai bine de aceste mecanisme va castiga nu cel care trambiteaza doctrine si ideologii...imi pare rau sa spun asta ... thumb_yello.gif
Dea
si acum Irina Loghin nu e in parlament? cu ce e mai buna situatia de acum?
Ii dau dreptate lui Damnatius. Cum vom vota, asa vom avea.

consider problema "Irina Loghin" o falsa problema.. vezi povestea cu drobul de sare..
March
Apropos de demagogie, o aducere aminte :

PD-ul lui Basescu, convins de SAR ca nu e bun uninominalul

In decembrie 2003, Viorel Hrebenciuc cere, in calitate de presedinte al Comisiei pentru modificarea legilor electorale, o "simulare" care sa prezinte cum ar arata Senatul Romaniei in urma unui vot uninominal. "Simularea" a fost facuta de Societatea Academica Romana a Alinei Mungiu Pippidi, pe baza unui sondaj CURS al lunii precedente, iar rezultatele au fost urmatoarele: PSD ar fi obtinut 56 de mandate, liberalii si democratii 28, UDMR 6, iar PRM niciun mandat. Liberalii si democratii (condusi atunci de Traian Basescu) au renuntat atunci sa mai insiste asupra votului uninominal, iar pesedistii n-au mai aratat interes deosebit pentru proiect, (sursa : "Gandul")

cocosel
QUOTE
si acum Irina Loghin nu e in parlament? cu ce e mai buna situatia de acum?

Pai scuza-ma acum daca oamenii nu sunt constienti de nebunia unui Vadim ..asta e..dar aici ii altceva fiecare aiurit va putea de acum incolo (odata cu votul uninominal) cu ajutorul banilor si cu o mediatizare puternica sa acceada in Parlament..pana acum se mai facea o triere cat de cat,proasta-buna...asta a fost...
Dea
e mai simplu sa cumperi un partid.
Dl Voiculescu ne poate da lectii gratuit thumb_yello.gif
March
Ca si in cazul corectului discurs de condamnare a comunismului rostit de produsul de succes al comunisto-securismului numit Traian Basescu, asistam din nou, buimaciti, la golirea, vidarea actului politic de sensul lui social. Votul uninominal e o modalitate electorala cu avantaje si dezavantaje, indelung discutata si care poate fi si aplicata cu speranta ca va imbunatati calitatea clasei politice. Dl. Basescu o transforma intr-o noua instigare la ura populara impotriva partidelor si Parlamentului, la dizolvarea lui virtuala. Intreg mesajul rostit ieri de dl. presedinte se reduce la asta: cineva injura pe altcineva de mama, i se pretind scuze, la care respectivul zice: te mai bag o data in ma-ta .
Precizarea presedintelui "spun «consult Parlamentul» pentru ca acesta este verbul cerut de Constitutie" inseamna limpede "altfel nu v-as da nici buna ziua, ba, nenorocitilor!". Sangele rece al ayatollahului tupeistilor din Romania continua sa ma fascineze: el vorbeste de demnitari care n-au plecat din casele de protocol ale RAAPPS cand n-au mai avut functie, el care a ramas exact asa in casa de protocol din Bd. Maresal Prezan cand n-a mai fost ministru al Transporturilor? Ca sa nu mai vorbim de potlogaria ramasa nepedepsita cu casa din str. Mihaileanu, pe care o stapaneste bine mersi si astazi.
abis
Va rog ca despre avantajele - dezavantajele sistemelor de vot sa discutati aici.

Multumesc!
March
Hopa ! La biletele scorul e 2-1 pentru Presedinte !! laugh.gif

-- Interventia presedintelui in cazul Alro nu a fost o intamplare, ci o practica * Basescu isi protejeaza clientela politica *

Un caz cat se poate de clar de trafic de influenta, al carui autor este nimeni altul decat presedintele Romaniei. Seful statului a intervenit in favoarea unei firme, patronate de un personaj extrem de controversat si al carui nume apare intr-o sumedenie de afaceri dubioase
.

Si stati ca avlansa de "biletele" de acest fel cred ca abia a inceput !!
abis
March,
Posteaza textul biletului care pretinzi ca ar fi "trafic de influenta". rolleyes.gif
Michelle
Eu vreau sa-l intreb pe March daca-l plateste careva pentru propaganda de diversiune si aburire la care participa cu buna sau cu nestiinta.Ca daca nu,ar trebui sa vorbeasca cu SRS-ul.Sau cu SRI-ul,whatever!Nu de alta dar ai si tu cheltuielile tale :tii calculatorul deschis toata ziua,mai platesti si internetul,nu mai zic de timpul pierdut sad.gif
March
QUOTE (abis @ 16 Feb 2007, 03:05 PM)
March,
Posteaza textul biletului care pretinzi ca ar fi "trafic de influenta". rolleyes.gif

Citeste ziarele Ziua si Adevarul. Interventia unui presedinte la un ministru ( al doilea !) pentru datoriile unei firme particulare ce inseamna ? Si in plus patronul firmei find apropiat de cercurile partidului PD !

@ Michelle , ultimile evenimente nu prea sunt in favoarea celui pe care-l adulezi asa ca nu voi raspunde nervozitatii de care dai dovada !
actionmedia
QUOTE (March @ 16 Feb 2007, 11:07 AM)
Hopa ! La biletele scorul e 2-1 pentru Presedinte !! laugh.gif

Bai nene, astia au luat-o razna rau de tot, nu stiu ce sa mai scorneasca. Cica trafic de influenta facut de presedinte!!! blink.gif
De unde pana unde o "recomandare" sau mai bine zis o retrimitere a unei petitii catre o institutie competenta poate fi considerat trafic de influenta?

Presedintele primeste zeci sau poate sute de sesizari, memorii, petitii, etc. Chiar in articol se spune asta si este un lucru stiut de toata lumea. Ce se intampla cu ele? Le tine in sertar? Le arunca la cosul de gunoi? Se ocupa personal de toate cazurile? Face el anchete si ce mai trebuie? NU! Le retransmite unei institutii competente! probail ca daca am scotocii in arhivele tuturor institutiilor din Romania cred ca am gasi vreo cateva sute de astfel de "biletele" de la presedinte, cu "trafic de influenta".

QUOTE
"D-le Ministru Dobre. Rog analizati si rezolvare legala"


Asta e continutul biletului! Care trafic de influenta bai nene?

Astfel de retrimiteri a unor documente (petitii) de la presedintie catre alte institutii sunt normale, perfect legale si uzuale.
March
QUOTE (Michelle @ 16 Feb 2007, 03:28 PM)
Eu vreau sa-l intreb pe March daca-l plateste careva pentru propaganda de diversiune si aburire la care participa cu buna sau cu nestiinta.(


Ma platesc "oligarhii " din presa ca sa semnalez aici unele articole pe care unii de pe aici le ocolesc precum aghiuta tamaia ! laugh.gif

(...) presedintele Basescu trece acum la diabolizarea intregii clase politice, cu un scop foarte precis: supravietuirea politica personala. Nazistii au institutionalizat ura de rasa. Comunistii au teoretizat si aplicat ura de clasa. Vi-l amintiti pe Ion Iliescu strigand in 1996: "Vin mosierii!" Nu altceva face acum Traian Basescu, doar ca inlocuieste rasa - evreul, tiganul, clasa sociala - chiaburul "ochiul dracului", burjuiul, boierul, cu clasa politica - parlament, guvern, partide - pe care, odata cu sintagma "coalitie transpartinica", o asimileaza in totalitate coruptului, "ochiul dracului". (...)


Dea
March, Michelle are dreptate. de ce nu prezinti ambele puncte de vedere cand e vorba de presedinte? daca tot vrei sa ne informezi, macar fa-o complet.. altfel nu vad rostul, zau.

apropo: astept, daca tot ai deschis subiectul, sa si raspunzi cand cineva pune in discutie si cealalta fateta a problemei (postul lui actionmedia de exemplu)



abis
QUOTE (actionmedia @ 16 Feb 2007, 03:38 PM)
QUOTE
"D-le Ministru Dobre. Rog analizati si rezolvare legala"


Asta e continutul biletului! Care trafic de influenta bai nene?

Daca SRS spune ca-i trafic, atunci trafic este... rofl.gif
ypsilonalpha
QUOTE (actionmedia @ 16 Feb 2007, 04:38 PM)
QUOTE (March @ 16 Feb 2007, 11:07 AM)
Hopa ! La biletele scorul e 2-1 pentru Presedinte !!  laugh.gif

Bai nene, astia au luat-o razna rau de tot, nu stiu ce sa mai scorneasca. Cica trafic de influenta facut de presedinte!!! blink.gif
De unde pana unde o "recomandare" sau mai bine zis o retrimitere a unei petitii catre o institutie competenta poate fi considerat trafic de influenta?

Presedintele primeste zeci sau poate sute de sesizari, memorii, petitii, etc. Chiar in articol se spune asta si este un lucru stiut de toata lumea. Ce se intampla cu ele? Le tine in sertar? Le arunca la cosul de gunoi? Se ocupa personal de toate cazurile? Face el anchete si ce mai trebuie? NU! Le retransmite unei institutii competente! probail ca daca am scotocii in arhivele tuturor institutiilor din Romania cred ca am gasi vreo cateva sute de astfel de "biletele" de la presedinte, cu "trafic de influenta".

QUOTE
"D-le Ministru Dobre. Rog analizati si rezolvare legala"


Asta e continutul biletului! Care trafic de influenta bai nene?

Astfel de retrimiteri a unor documente (petitii) de la presedintie catre alte institutii sunt normale, perfect legale si uzuale.

Dobre îi este cumva subordonat lui Băsescu?
cocosel
QUOTE
Dobre îi este cumva subordonat lui Băsescu?

Nu ii doar prieten si stii cum este prietenul la nevoie se cunoaste... rofl.gif
Logic intr-un stat de drept ar fi ca ministri sa nu aiba corespondenta privata cu prezidentul...dar la noi totul ii posibil... thumb_yello.gif
March
QUOTE (abis @ 16 Feb 2007, 05:28 PM)
QUOTE (actionmedia @ 16 Feb 2007, 03:38 PM)
QUOTE
"D-le Ministru Dobre. Rog analizati si rezolvare legala"


Asta e continutul biletului! Care trafic de influenta bai nene?

Daca SRS spune ca-i trafic, atunci trafic este... rofl.gif

Razi tu, razi, da' e cam amar ! tongue.gif Din vagonul de scrisorii / petitii care soseaua pe masa Cancelariei , Lenuta Udrea a ales-o tocmai p-asta. Adica pe a unei firme private ( intamplator cu conexiuni cu unul ... Cocos) ce trebuia sa-si recupereze banii de la un minister !

Saftoiu ( ea) a fost pusa intr-o jenanta postura sad.gif sa dea niste explicatii penibile ! tongue.gif

abis
Nu, penibile sunt acuzatiile tale si ale trustului Rompetrol (apropo, sunt sigur ca ai aflat si tu ca Tariceanu l-a numit azi pe Dorin Marian, fostul consilier al lui Constantinescu, in functie de secretar de stat in cadrul Cancelariei, care are acum vreo 36 de consilieri cu totul; dupa mandatul la Cotroceni, Marian a devenit consilier in cadrul Rompetrol Group - cum naiba numai acolo s-au strans toti competentii tarii?) rofl.gif

De ce te-ai jenat sa postezi continutul "biletului", daca era atat de acuzator? Sau nu-l citisei in ziarul lui Sorin Rosca "Deleanu" Stanescu? rofl.gif

Mie mi-ar fi rusine sa sustin ca "Rog analizati si rezolvare legala" este trafic de influenta... roflmao.gif
cocosel
QUOTE
Mie mi-ar fi rusine sa sustin ca "Rog analizati si rezolvare legala" este trafic de influenta...

Nu este trafic de influenta dar atunci ce este... trebuia sa solicite ajutorul primului ministru ca el este capul guvernului...Ministrii nu sunt subordonati Prezidentului... tongue.gif
abis
QUOTE (cocosel @ 16 Feb 2007, 06:30 PM)
Nu este trafic de influenta dar atunci ce este...

Nu este nimic, doar o tentativa a celor care controleaza Ziua si Adevarul de a da un sut presedintelui, chiar cu riscul de a cadea in ridicol... E un semn de disperare, dupa parerea mea...
cocosel
QUOTE
Nu este nimic, doar o tentativa a celor care controleaza Ziua si Adevarul de a da un sut presedintelui, chiar cu riscul de a cadea in ridicol...

Accept si asta..este normal sunt ziare aservite...nu contest...insa daca e asa cum spune Adriana Saftoiu ca era un biletel ca si celalalte care vin mereu pe masa Prezidentului de ce numai pentru acesta din urma a facut pasul urmator si a cerut ajutorul Ministrului sau Dobrica...de ce pe celalalte le-a lasat pe masuta...
Ai sa vedem cate din astfel de mesaje a trimis ministrilor pentru toate firmele care i-au cerut ajutorul... hh.gif
Sa vezi atunci distractie... rofl.gif
Inca ceva baiatul lui Dorin Cocos ( rofl.gif ) a fost jucator de fotbal la Unirea Urziceni echipa patronata de Dumitru Bucsaru...este imposibil ca fiind si oamenii de afaceri sa nu se cunoasca si ma deranjeaza ca Elena Udrea afirma cu nu s-au cunoscut...pacat asteptam mai mult de la dansa... thumb_yello.gif
abis
QUOTE (cocosel @ 16 Feb 2007, 06:47 PM)
daca e asa cum spune Adriana Saftoiu ca era un biletel ca si celalalte

Nu stiu ce spune Adriana Saftoiu, ca nu urmaresc televiziunile si ziarele toata ziua. Daca spune ceva de vreun biletel este neprofesionista, nu este vorba de biletele, ci de o rezolutie oficiala care insoteste un document. Ma indoiesc ca este singurul caz, asa cum zici tu. Mai degraba cred ca March are dreptate: sunt probabil o gramada de astfel de documente ajunse la presedintie si care sunt trimise la destinatarii potriviti, insotite de apostile prin care se cere rezolvarea legala a cererii respective.
March
QUOTE (abis @ 16 Feb 2007, 07:04 PM)
apropo, sunt sigur ca ai aflat si tu ca Tariceanu l-a numit azi pe Dorin Marian, fostul consilier al lui Constantinescu, in functie de secretar de stat in cadrul Cancelariei, rofl.gif

Pe vremea lor si a Conventiei erai cumva pesederist ? unsure.gif tongue.gif Asa s-ar parea !
March
QUOTE (abis @ 16 Feb 2007, 07:04 PM)

Mie mi-ar fi rusine sa sustin ca "Rog analizati si rezolvare legala" este trafic de influenta... roflmao.gif

Nooo, nu-i trafic ci numai asaaaa... un facut cu ochiul tongue.gif stersului ala de ministru al transportului , subordonatul lui pedist ! Care s-a executat imediat si i-a platit firmei alea particulare datoriile de sutele de miliarde .
March
Si in continuarea celor de mai sus :

Pe semnatura presedintelui Basescu - 110 miliarde pentru un grup de tepari la CFR

Presedintele Romaniei a intervenit intr-o afacere cu iz de frauda. Rezolutia prin care Traian Basescu ii cerea ministrului Transporturilor, Gheorghe Dobre, sa rezolve problemele societatii Art Constructii 92 - care avea de recuperat o creanta de la SNCFR - arata ca Traian Basescu a ajutat un grup specializat in tepe la CFR.


Si stati ca o sa apara matrapazlacurile cu contractele pentru soselele !!
TheK
Pe mine ma mira altceva, eu chiar nu pot sa cred ca sunt forumisii atat de naivi care sa se indoiasca ca e adevarat si sa considere ca Basescu a fost/este imaculat.. Daca din ura si resentimente fata de PSD pot sa inchizi ochii la cei pe care ii sustii si sa judeci atat de naiv "indicii" de genu asta imi pare cel putin ciudat. Sa inteleg ca exista oamenii care AU INCREDERE in vreunul din politicienii care se perinda prin fata noastra? Mie imi pare trist..
De ce trebuie sa fim impartiti in tabere doar pentru ca asha le place lor ?Nu e oare clar ca 99% dintre politicieni nu sunt in politica din interes pentru "noi"?
De ce trebuie sa fim partinitori? De ce trebuie sa reactionam la manipularea uneia sau a alteia dintre parti? Cine poate sa creada ca PD, PSD,PRM PC (sunt doar exemple)sunt partide cu doctrine , programe politice, sociale , constiinta si responsabilitate mai mult decat la nivel declarativ sau ca liderii lor sunt de fapt cavaleri pe cai albi?
Michelle
Bai,March,nu te mai agita atata degeaba,ca stim noi ca e pe gratis!Maine poimaine patesti si tu ca Mircea Badea saracu' ca si ala vorbea mult si prost. Macar SRS-ul a bagat si baga de ani buni muuulte chiftele la buzunar pe filiera de la Rompetrol,dar tu???sincer mie mi se face si mila de voi cind va vad cum puneti la inima si la cap toate inventiile astora de la Ziua, care nici macar ziaristi ca lumea n-are sau daca au fost si-au facut bagajele demult....

QUOTE
eu chiar nu pot sa cred ca sunt forumisii atat de naivi care sa se indoiasca ca e adevarat si sa considere ca Basescu a fost/este imaculat.
Da' tu esti atat de credul incit sa crezi ca Basescu daca o fi facut vreodata trafic de influenta,o face pe rezolutii,la vedere,mai ales cu Dobre pe care, vorba aceea, putea sa-l cheme si la o cafea la Cotroceni?
TheK
Michelle , rezolutia aia nu ii arata vinovatia in nici un fel daca are caracter legal, pur si simplu indica o anumita increngatura de interese . E normal ca opozitia sa o transforme in mai mult decat e, dar vad ca fanii basescieni au o formidabila putere de autoconvingere. Nu-i nimic, astia suntem.De aia si suntem. Cum suntem. Parol!
March
QUOTE (Michelle @ 16 Feb 2007, 10:35 PM)
Bai,March,nu te mai agita atata degeaba,ca stim noi ca e pe gratis!Maine poimaine patesti si tu ca Mircea Badea saracu' ca si ala vorbea mult si prost.

De ce esti asa furioasa madam ? Doar n-oi fi vreo clona d-a lui Lenuta Udrea ? laugh.gif


cocosel
QUOTE
Da' tu esti atat de credul incit sa crezi ca Basescu daca o fi facut vreodata trafic de influenta,o face pe rezolutii,la vedere,mai ales cu Dobre care vorba ceea putea sa-l cheme si la o cafea la Cotroceni?

Sa inteleg ca Base are mai multa minte decat ceilalalti... rofl.gif ma indoiesc...spun doar asa ambele tabere erau convinse ca aceste biletele rezolutii nu ar fi putut sa apara niciodata in media atata timp cat cele 2 tabere ar fi ramas impreuna...iara inceputul a fost foarte convingator cand partile sa intelegeau de minune...si puteau sa comploteze in liniste fara sa le fie teama ca vor fi scosi in vileag de aliatii lor...
De ce pe vremea PSD nu au aparut astfel de lucruri??? pentru ca erau singurii la ciolan si nu aveau cum sa se certe pe interese..acum fiind mai multi este normal sa apara disensiuni si normal sa para si biletele,rezolutii...si in curand si altceva..sa vedem oare ce??? rofl.gif
Michelle
QUOTE (March @ 17 Feb 2007, 01:24 PM)
QUOTE (Michelle @ 16 Feb 2007, 10:35 PM)
Bai,March,nu te mai agita atata degeaba,ca stim noi ca e pe gratis!Maine poimaine patesti si tu ca Mircea Badea saracu' ca si ala vorbea mult si prost.

De ce esti asa furioasa madam ? Doar n-oi fi vreo clona d-a lui Lenuta Udrea ? laugh.gif

Ca tot insisti atata sa afli...sa-ti spui:eu ,de la natura,am ureche muzicala si placile de patefon stricate,cum sunt copy-paste-urile tale,imi zgaraie rau urechea ... wink.gif
Marduk
"Traian Basescu, Presedintele Romaniei, va fi sau nu un presedinte bun?!"

Pentru mine este clar ca in "Epoca De Aur" daca vroiai sau "trebuia" sa ajungi intr-o pozitie sociala privilegiata, sa pleci in alte state decat cele socialiste, etc. trebuia sa dai cu subsemnatul pe la baietii cu ochi albastri. Nu putem sa ne ametim cu aghiasma, "aproape" toti cei care sunt prezenti azi in parlamentul Romaniei au avut intr-un fel sau altul legaturi cu vechiul sistem. Problema apare atunci cind dorim sa facem un top al nivelului legaturilor fiecaruia, incercarea de ierarhizarea a acestor legaturi a dus la divergentele de opinii dintre politicienii nostri. Cat de aproape a fost unul sau altul de nucleul decizional de partid si de stat, daca a luat decizii importante pentru tara, atunci si acum. Nu am crezut ca revolutia va mai schimba ceva, din momentul in care armata si oamenii lui Iliescu au intrat in CC. Totusi cand Basescu a fost ales am sperat ca poate el este "alesul" cel putin din vorbele sale reiesea ca doreste sa schimbe ceva. Atunci mi-am amintit ca schimbarea poate venii si din interiorul sistemului, am sperat ca ceva, ceva se va schimba, m-am inselat. Basescu a facut totusi ceva la care nu m-am asteptat, a zgandarit musuroiul. Poate ati vazut si observat un musuroi de furnici in padure. Este bine cladit, bine organizat, fiecare individ isi cunoaste locul, din interior se aude un zgomot linistitor, un zumzet placut. In momentul in care incerci cu o crenguta sa patrunzi in interior, zgomotul devine un zornait, in si in afara musuroiului incepe o fosgaiala de nedescris. Putine animale isi permit sa distruga un musuroi de furnici, indivizii din musuroi sunt legati prin conexiuni nevazute, primind ordine exacte, sacrificandu-se atunci cand interesul general o cere. Aceasta este, in opinia mea, situatia din politica romaneasca, o batalie a fost declansata de Basescu, care poate si-a asumat rolul de renovator din interior, contestat, de cei care ii cunosc realmente trecutul. Probabil ca nu va reusi sa-si duca la bun sfarsit actiunea. Dar cel putin, mi-a dat satisfactie si ne-a aratat ce fel de oameni conduc destinele acestei tari, cine au fost ei si ce au facut sa ajunga acolo unde au ajuns. Cred, sper ca romanii sa ajunga sa priceapa, sa intelega mecanismele politicii dambovitene si sa nu se mai lase pacaliti.
MIA
QUOTE (Michelle @ 16 Feb 2007, 09:35 PM)
{...}sincer mie mi se face si mila de voi cind va vad cum puneti la inima si la cap toate inventiile astora de la Ziua, care nici macar ziaristi ca lumea n-are sau daca au fost si-au facut bagajele demult....

Ce invenţie dom'le ??? unsure.gif

Ăia au tipărit pur şi simplu conţinutul unei apostile ataşate unei rezoluţii şi atât !! Unde e invenţia aia ? rolleyes.gif

Sincer ... şi mie mi se face milă de cineva care vine cu aşa atac răsuflat şi nesimţit la credibilitatea unei surse, când mesajul nu convine ! tongue.gif
March
QUOTE (Michelle @ 17 Feb 2007, 02:27 PM)
QUOTE (March @ 17 Feb 2007, 01:24 PM)
QUOTE (Michelle @ 16 Feb 2007, 10:35 PM)
Bai,March,nu te mai agita atata degeaba,ca stim noi ca e pe gratis!Maine poimaine patesti si tu ca Mircea Badea saracu' ca si ala vorbea mult si prost.

De ce esti asa furioasa madam ? Doar n-oi fi vreo clona d-a lui Lenuta Udrea ? laugh.gif

....,am ureche muzicala si placile de patefon stricate,cum sunt copy-paste-urile tale,imi zgaraie rau urechea ... wink.gif

Foloseste earplugs , adica nu citi postarile mele ! tongue.gif
cocosel
QUOTE
sincer mie mi se face si mila de voi cind va vad cum puneti la inima si la cap toate inventiile astora de la Ziua, care nici macar ziaristi ca lumea n-are sau daca au fost si-au facut bagajele demult....

Daca ne indoim de o sursa atunci ar trebui sa ne indomi de noi toti care vorbim pe aici...de unde stiu ca tu vorbesti ceva real..daca incerci doar sa ma manipulezi.. rofl.gif
Oricum baietzii de la Ziua detin anumite surse credibile iti garantez si nu rasufla ceva la Ziua asa de ochii nostri ci pentru ca cineva trebuie sa auda.. blink.gif
Michelle
Inventie e ca o rezolutie pusa pe un memoriu venit pe cai legale nu poate fi in veci de veci un biletel.Si apoi nu scria nimic compromitator pentru nimeni in rezolutia aia.Si nu in ultimul rand nu s-a dovedit ci numai s-a insinuat, pe principiul "praf in ochi" si mult zgomot pentru nimic ca ala si-ar fi recuperat banii datorita interventiei ministrului la interventia presedintelui.De fapt rezolutii din astea or mai fi cu sutele,asta insa parea mai cu legatura cu apropiati de-ai presedintelui,spun parea ca daca stai si judeci atent vezi ca ialomiteanul ala avea contracte de pe vremea guvernarii PSD cu SNCFR-ul si ca banii nu si i-a mai putut obtine de cind cu portocalii si ca de fapt scormonind mai adanc am putea ajunge la cine stie poate chiar domnul Mitrea.
Dar de clauza de salvgardare activata la schimb cu demisia lui Macovei ce mai ziceti?Sau si p-asta tot Basescu a facut-o? asa cum a divortat-o si pe dna Roman de Petrica,dupa cum singura se vaita dneaei pe la OTV.Intr-adevar Basescu asta e in tot si-n toate. ohyeah.gif
actionmedia
QUOTE (ypsilonalpha @ 16 Feb 2007, 04:47 PM)
Dobre îi este cumva subordonat lui Băsescu?

Nu este si nu era, decat probabil pe vremea cand inca Basescu nu era inca presedinte si era "subordonat" doar pe linie de partid, daca se poate vorbi de subordonare intr-un partid.
Dar petru ca banuiesc ca te refereai la calitatea de Presedinte a lui Basescu si la calitatea de Ministru al Transporturilor a lui Dobre, atunci evident raspunsul meu este: Nu! Nu era subordonat! Dar ce relevanta are asta? De ce ar fi trebuit sa fie subordonat? Ti se pare cumva ca Basescu a dat vreun ordin? Sau ce?

QUOTE (cocosel)
Logic intr-un stat de drept ar fi ca ministri sa nu aiba corespondenta privata cu prezidentul...dar la noi totul ii posibil...


Ce e aia "corespondenta privata"? Eu prin corespondenta privata inteleg scrisori, emailuri, biletele etc. cu continut divers intre doi oameni. Nu vad de ce le-ar fi interzis unor oameni de stat sa aibe corespondenta privata.
Dar revenind la cazul nostru, rog a se remarca faptul ca acea rezolutie a lui Basescu nu se poate incadra la "corespondenta privata" ci la "corespondenta oficiala". De-asta au voie cocosel?

QUOTE (March)
Din vagonul de scrisorii / petitii care soseaua pe masa Cancelariei , Lenuta Udrea a ales-o tocmai p-asta.


De unde stii tu ca a fost singura petitie pe care a ales-o? Probabil ca au fost inca vreo cateva sute. Si daca este sa facem o evaluare a petitiei pare a fi totusi o problema de importanta nationala la fel ca si la Alro. E vorba despre niste datorii neplatite ale unei mari companii de stat si nu vorbim de un bilet de tren ci de o suma cu multe zerouri. Deci aceasta petitie poate fi incadrata in categoria celor care necesita atentia Presedintelui. Dar oricum nu este singura.

QUOTE (cocosel)
Nu este trafic de influenta dar atunci ce este... trebuia sa solicite ajutorul primului ministru ca el este capul guvernului...Ministrii nu sunt subordonati Prezidentului...


Basescu nu i-a dat ordin lui Dobre! Nici macar nu i-a "cerut ajutorul" cum spui tu. Si nu, nu era obligat sa trimita rezolutia lui Tariceanu. Candva ne plangeam de birocratie. Ceea ce a facut este perfect normal si legal. Era evident faptul ca rezolvarea petitiei era de competenta Ministerului Transporturilor si deci era normal sa o retrimita acolo.

QUOTE
insa daca e asa cum spune Adriana Saftoiu ca era un biletel ca si celalalte care vin mereu pe masa Prezidentului de ce numai pentru acesta din urma a facut pasul urmator si a cerut ajutorul Ministrului sau Dobrica...de ce pe celalalte le-a lasat pe masuta...


Cum spuneam mai devreme, de unde stiti voi ca "le-a lasat pe masuta" pe celelalte petitii?

QUOTE (TheK)
Daca din ura si resentimente fata de PSD pot sa inchizi ochii la cei pe care ii sustii si sa judeci atat de naiv "indicii" de genu asta imi pare cel putin ciudat.


Nu inchidem ochii. Eu personal judec faptele. Deocamdata nu vad decat manipulare prin massmedia. Majoritatea oamenilor simplii nu au nici educatia, nici rabdarea si nici discernamantul pentru a deosebi o informatie falsa de una reala. Ei vor lua de bun ceea ce se spune la TV sau se scrie in presa fara a cerceta sau fara a reflecta macar putin la ceea ce se spune acolo. O judecata rece si obiectiva a acelei rezolutii trimise de Basescu Ministerului Transporturilor, iti va spune ca nu e totusi o frauda sau trafic de influenta asa cum insinueaza unele canale de media. Argumentele le-am prezentat mai sus.
Un sistem mafiot si corupt nu va renunta foarte usor la terenul castigat, iar atunci cand este atacat (asa cum face Basescu) riposteaza si cauta sa il denigreze pe cel care face acuzatiile. De ce? Pentru ca singura arma a lui Basescu este credibilitatea in fata oamenilor si aici ataca oligarhii. Cauta sa il discrediteze pentru a-si salva pielea. Simplu. Eu refuz sa iau de buna o informatie al carei scop este in mod evident defaimarea si discreditarea unei persoane, mai ales daca nu aduce probe sau argumente solide in sprijinul ideilor afirmate.

QUOTE
Sa inteleg ca exista oamenii care AU INCREDERE in vreunul din politicienii care se perinda prin fata noastra? Mie imi pare trist..


Mie mi se pare trist atunci cand incetam sa mai avem incredere in oameni, cand suspectam pe oricine si pentru orice. Nu sustin ideea de a avea incredere oarba in politicieni sau in oameni, dar nici paranoici nu cred ca e bine sa fim. Sistemul politic democratic se bazeaza pe increderea sau creditul acordat de catre electorat candidatului pe care il voteaza. La finalul mandatului se face bilantul si electoratul va hotara daca acel canditat mai merita sau nu increderea. Problemele apar atunci cand politicienii inceteaza sa caute increderea electoratului prin faptele lor si purced la discreditarea adversarului folosind inclusiv minciuna si calomnia ca arme de lupta politica.

QUOTE
De ce trebuie sa fim impartiti in tabere doar pentru ca asha le place lor ?


Probabil pentru ca asa ne place noua. Si cine a zis ca trebuie sa fim impartiti in doua tabere. Putem fi sau putem sa nu fim sau putem fi impartiti in mai multe tabere. Care e problema? Asa functioneaza democratia.

QUOTE
Nu e oare clar ca 99% dintre politicieni nu sunt in politica din interes pentru "noi"?


Este evident ca fiecare politician a intrat in politica pentru interesul propriu si personal. Dar ca sa intre si sa se mentina acolo trebuie sa urmareasca si interesele altora, inclusiv ale cetatenilor. Cetateanul de rand are puterea de a schimba, de a sanctiona politicienii la fiecare ciclu electoral. Daca unii se lasa corupti de cateva kile de faina sau de cartofi sau de cativa mici si o bere sau daca unii refuza sa isi exercite dreptul constitutional de a vota, vor avea neplacerea de a fi reprezentati de oameni care nu le urmaresc interesul lor. Ghinion! Data viitoare mergi la vot si ai grija cu cine votezi.

QUOTE
De ce trebuie sa fim partinitori? De ce trebuie sa reactionam la manipularea uneia sau a alteia dintre parti?


Ideal ar fi sa nu fim partinitori si sa nu ne lasam manipulati, dar lumea in care traim si conditia umana, nu permite decat foarte rar asa ceva.

QUOTE (cocosel)
spun doar asa ambele tabere erau convinse ca aceste biletele rezolutii nu ar fi putut sa apara niciodata in media atata timp cat cele 2 tabere ar fi ramas impreuna


Hai sa fim seriosi! Adica ii trimiti o rezolutie lui Seres (membru al Solutiei Imorale) si te astepti sa nu o faca publica daca ii tai macaroana. Ne crezi naivi? Acelea erau documente oficiale. Te poti astepta oricand ca ele sa fie facute publice.

QUOTE (MIA)
Ăia au tipărit pur şi simplu conţinutul unei apostile ataşate unei rezoluţii şi atât !! Unde e invenţia aia ?

Eh, nu e chiar asa. Au "tiparit" mult mai mult. Au construit o intrega poveste in jurul acelei rezolutii. Un jurnalist de investigatii serios, impartial si obiectiv, ar fi obtinut o lista cu rezolutiile asemanatoare date de presedinte, ar fi sapat mai adanc si ar fi publicat mai multe puncte de vedere. In acel articol este evident un nou atac la Basescu pe calea batatorita Cocos-Udrea.

MIA
QUOTE (Michelle @ 18 Feb 2007, 09:14 PM)
{...}ca de fapt scormonind mai adanc am putea ajunge la cine stie poate chiar domnul Mitrea.

Categoric am ajunge şi la Mitrea, dar şi la Băsescu pe când era ministru că de! ... la Ministerul Transporturilor partidele se schimbă, dar schema afacerilor rămâne cam aceeaşi ... devil.gif
abis
QUOTE (March @ 16 Feb 2007, 08:12 PM)
Pe vremea lor si a Conventiei erai cumva pesederist ?

Ce legatura are cu faptul ca acum Tariceanu isi alege colaboratorii arpoape numai din cei aflati pe statele de plata ale Rompetrol?! Ca fapt divers, pe vremea aia oscilam intre PNL si PD (pe taranisti nu i-am agreat niciodata).

Explica-mi si mie de ce este benign un bilet pe care scrie "Daca poti sa vorbesti la procuratura?", iar o apostila oficiala in care scrie "Rog rezolvare legala" face gaura in cer...
cocosel
QUOTE
De fapt rezolutii din astea or mai fi cu sutele,asta insa parea mai cu legatura cu apropiati de-ai presedintelui,spun parea ca daca stai si judeci atent vezi ca ialomiteanul ala avea contracte de pe vremea guvernarii PSD cu SNCFR-ul si ca banii nu si i-a mai putut obtine de cind cu portocalii si ca de fapt scormonind mai adanc am putea ajunge la cine stie poate chiar domnul Mitrea.

Nu... avea contract de pe vremea cand ministru ii era Base..pe la Transporturi... hh.gif
Actionmedia
QUOTE
Dar revenind la cazul nostru, rog a se remarca faptul ca acea rezolutie a lui Basescu nu se poate incadra la "corespondenta privata" ci la "corespondenta oficiala". De-asta au voie cocosel?

Atentie nu am spus ca nu avea voie...in Romanica ai voie orice...insa nu in modul in care a facut-o...sunt asa cum spune lumea multe astfel de rezolutii pe masa lui de ce?? a ales-o doar pe asta... pentru ca ii parea ca numele Bucsaru are o rezonanta mai placuta... sau ca era un om din sfera sa de interese...???? hh.gif Subliniez ca este una din singurele la care a dat raspuns Base la restul s-au implicat consilierii cu sublinieri... blink.gif
QUOTE
Si nu, nu era obligat sa trimita rezolutia lui Tariceanu.

Iarasi ne ascundem in spatele hartiilor...atunci daca era de competenta sa o trimita ministerului Transporturilor nu uita ca Ministrul nu avea voie sa raspunda rezolutiei pana nu il instiinta pe primul-ministru..asa se face intr-un stat de drept...la noi basca a zis tatucu okey... atunci ce mai conteaza linia ierarhica...de altfel aceasta manifestare o intalnim peste tot in societate.. hh.gif
QUOTE
Adica ii trimiti o rezolutie lui Seres (membru al Solutiei Imorale) si te astepti sa nu o faca publica daca ii tai macaroana.

Unul este Seres si altul ii Tariceanu si altul ii Base...hai sa nu introducem si pe maiestatea Voicu in situatie ca nu ma pasioneaza sa dezbat despre el...Cele 2 tabere au inceput razboiul.. o sa le afli mai tarziu...peste cativa ani..de la ce a plecat acesta... hh.gif
Raspuns simplu acum pentru banii...Daca sunt documente oficiale hai sa vorbim despre actele de la Flota,despre actele din MInisterul Transporturilor,despre actele caselor sale...ca si acestea sunt oficiale...dar de ce nu apar??? rolleyes.gif
March
In atentia adulatorilor si nu numai !

Băsescu şi Tăriceanu au pierdut din scandalul bileţelelor

Aproape 90% dintre români au auzit de scandalul "bileţelul", care îi implică pe preşedintele Băsescu şi premierul Tăriceanu, iar 33,7% o văd vinovată pe Elena Udrea pentru declanşarea acestuia.
Potrivit unui sondaj al Asociaţiei pentru Transparenţă şi Libertate de Expresie, din perspectiva a 23,2% din populaţie, şeful statului poartă răspunderea pentru apariţia scandalului, în vreme ce 16,8% consideră că acesta a fost generat de primul-ministru. 4,8% din români cred că omul de afaceri Dinu Patriciu poartă răspunderea pentru declanşarea scandalului "bileţelul". Traian Băsescu şi Călin Popescu Tăriceanu sunt indicaţi în tandem drept cei care au cel mai mult de pierdut de pe urma acestui scandal (38,1%). Evaluaţi separat, premierul şi preşedintele înregistrează procente apropiate la capitolul "pierzători" - 15,4%, respectiv, 15,1%. În schimb, repondenţii sondajului ATLE indică PSD drept principal câştigător - 32,8%.


MIA
Naspa .... sorry.gif

Dar la faza asta se vede ce destept a fost Iliescu comparativ cu Basescu ... actualul presedinte tine o fufa pe post de intermediar plus ca lasa si el urme cam multe, pe cind precedentul, mai smecher la faza asta, apela la un cadrist devotat precum Cosminca, suficient de intelept sa nu iasa ca boul "pe televiziuni" cu orice ocazie ... tongue.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.