Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
March
Mai, tu ai ramas in pre-istorie ! Trezeste-te ! Dupa 5 ani de regim basescian Romania e la
pamant ! Mai vrea alti 5 ca s-o bage sub pamant ! devil.gif
abis
QUOTE(kumarbi @ 20 Oct 2009, 10:51 AM) *
Altceva ma enerveaza atunci cand e vorba de Basescu si sa nu iei asta ca pe un repros personal, ca nu e: lui Basescu i s-au iertat prea multe de catre prea multi. Vorbesc aici de persoane publice, oameni cu greutate, care au preferat sa ii devina sustinatori in loc de consilieri. Daca Bassescu ar fi fost taxat de acesti oameni pt. fiecare greseala majora pe care a facut-o, altfel cred ca ar fi evoluat lucrurile.
In final, reprosurile mele se rezuma felul in care este sustinut si nu la faptul ca se bucura de sustinere.

Parerea mea este ca acest lucru s-a intamplat tocmai din cauza opozitiei violente si irationale cu care Basescu a fost intampinat. A fost o contra-reactie instinctiva si, probabil, paguboasa, atat pentru cei in cauza, cat si pentru presedinte. Am simtit asta si pe pielea mea: atunci cand mi se parea ca Basescu a facut o greseala nu mai apucam sa ma lamuresc prea bine ce s-a intamplat pentru ca in jurul meu corul denigratorilor urla tot felul de acuze inventate ori exagerate pe teme mai mult ori mai putin relevante. Si instinctiv teama de a nu fi asociat cu acestia ma facea sa exprim criticile ori cu jumatate de gura, ori in alt cadru in care respectivii nu aveau acces... Pur si simplu nu mai apuci sa-l critici onest pentru ca trebuie sa tii piept avalansei de dejectii pe care le emit cei din gasca Felix-Patriciu-Iliescu-Vanghelie-Vantu.

Sunt convins ca in lipsa acestor atacuri furibunde si nejustificate si-ar fi gasit locul o critica rationala, constructiva, de bun-simt, si care ar fi fost mult mai folositoare decat dezlantuirea asta umorala pe care o vezi peste tot.

Si cred ca in mare parte decizia de a-l sustine pe Basescu in 2009 este in mare masura urmare nu a performantelor si realizarilor din primul sau mandat, cat o reactie de aparare in fata celor care pretind ca reprezinta alternativa.
March
Acestea nu sunt glume din "iepoca" Basescu !!

Traian Basescu ne uimeste pe zi ce trece. E adevarat, are langa el si persoane care il ajuta, ca Canibal Avramescu (remember: cacofonie obligatorie) sau Devis Grebu. Ultima gaselnita a "Jupanului" e campania pe care o face cu ajutorul mazgalitorului Grebu, prin desene care incita la violenta. Caci cum am putea sa interpretam altfel desenul de mai jos, in care, chipurile, parlamentarii, oameni ca si noi la urma urmei, ar trebui aruncati la gunoi, direct in tomberon



Nu vi se pare ca desenul de mai sus seamana foarte bine cu cele in care era prezentat nazistul "bun" care ii "coseste" pe cei "rai"? Iata!

abis
kumarbi,

Cum ziceam mai devreme: cand este acuzat pur si simplu de nazism ori de incitare la violenta impotriva parlamentului, mai are loc si o critica rationala? smile.gif
Johann_Moritz
Marduk, era firesc ca sistemul sa reactioneze. Basescu trebuia sa se astepte la asta si sa actioneze in consecinta. Din pacate reactia sa a fost gresita de la bun inceput. Confruntat cu forte ostile el a inceput prin a demonta, chiar cu meticulozitate, alianta care l-a adus la putere, singura care l-ar fi putut sprijini in realizarea unor reforme. Adevarat, inclusiv in interiorul acestei aliante se gaseau oameni de care ar fi bine ca Romania sa scape. In loc sa accepte ca reformele sale vor avea un caracter limitat, Basescu a mers pe potul cel mare, cu riscul de a pierde si acel spijin pe care il avea si, in final, a pierdut totul.
Tine de o logica elementara ca nu poti castiga impotriva tuturor atunci cand nu te afli pe o pozitie de forta indiscutabila, asa e construit sistemul nostru politic si asta nu se poate schimba decat apropiindu-ne de dictatura sau profitand de un sprijin popular masiv. Probabil ca asta a sperat si Basescu, sa fie sprijinit de popor, insa el a ignorat ca acel sprijin popular nu se poate concretiza si in putere politica, pentru ca nu dispunea de mecanismele constitutionale necesare. Politica lui Basescu ar fi fost corecta daca el ar fi putut declansa anticipatele, insa acest lucru pur si simplu era imposibil.
In final, ceea ce i-a sabotat eforturile a fost inflexibiitatea de care a dat dovada si pe care o manifesta in continuare. Basescu a pierdut pentru ca nu a reusit sa se adapteze la situatie. Obisnuit sa conduca un vapor pe ocean, ii e imposibil sa se descurce atunci cand formele de relief se complicata. Confruntat cu o situatie politica exterem de complexa si cu niste mecanisme constitutionale si politice incurcate, omul a ales calea cea mai simpla, desi aceasta nu era o solutie. Basescu are un stil incredibil de a se pune in situatii din care nu castiga mai nimic si din care nu poate iesi decat cu pierderi grele.
Basescu, spre deosebire de Constantinescu, nu a fost infrant de sistem, ci de propriile greseli.

Abis, eu cred ca o critica rationala isi are locul tot timpul, pentru ca orice risc ar rezulta din asta, riscul de a te decredibiiza e mai mare, ca sa nu mai vorbim ca, in felul asta, nu vei face decat sa sporesti galceava care acopera Romania, in dauna gasirii unor solutii.
abis
QUOTE(kumarbi @ 20 Oct 2009, 11:44 AM) *
Abis, eu cred ca o critica rationala isi are locul tot timpul.

Teoretic, ai dreptate.

Uite, la inceputul lui septembrie eu unul il criticam pe Basescu. Spuneam asa:

Presedintele Traian Basescu le-a cerut, marti, romilor sa-si crestineze copiii. Prin aceasta cerere si-a depasit atributiile constitutionale, facand in mod nepermis propaganda in favoarea unuia dintre cultele care activeaza pe teritoriul Romaniei. Ca reprezentant al statului, presedintele trebuie sa se mentina echidistant fata de toate orientarile religioase, nu are voie sa-l favorizeze pe vreunul (ori sa-l defavorizeze pe altul). Prin acest gest, de a cere crestinarea copiiilor unora dintre cetatenii romani, presedintele sugereaza ca pozitia statului roman fata de proprii sai cetateni este influentata de apartenenta lor religioasa, incalca neutralitatea statului in chestiunile de credinta, pune in pericol principiile constitutionale pe baza carora sunt fondate statele moderne.

Crezi ca asta m-a scutit de adjectivele cu care sunt tratati toti cei care nu se inscriu in "corul denigratorilor"? smile.gif
Nu, criticile rationale sunt considerate "frectie la un picior de lemn" sau "abureala pentru neinitiati", greselile reale pe care Basescu le face sunt trecute cu vederea, si continua atacurile pe baza unor prostii. Este un lucru care ma uimeste, nu reusesc sa inteleg: de ce denigratorii prefera sa-l atace pentru greseli inchipuite, decat pentru cele reale?! De ce prefera sa lanseze calomnii si minciuni, in loc sa-l critice pentru ceea ce face intr-adevar gresit? Chiar nu inteleg, exista suficiente argumente reale care pot fi folosite impotriva lui Basescu, de ce este nevoie de aberatii ca cele de putin mai sus?
Johann_Moritz
In principiu, tu ai dreptate, dar, ca sa fiu sincer asta ar fi o afirmatie care nu ma deranjeaza in mod deosebit, nu de alta, dar mai bine sa fie crestini decat nimic.
Altfel, trebuie sa marturisesc ca amestecul politcii cu BORul ma deranjeaza destul de mult, mai ales ca lucrez intr-un domeniu care mi-a permis sa observ ca statul roman avantajeaza cam mul Biserica Ortodoxa, ia aceasta da dovada de multa lacomie.
Acum vreo doi ani am avut un memoriu in care cineva ne povestea ca o manastire reusise sa isi fac titlu de proprietate pe terenurile pe care se aflau casele oamenilor. Tenernul, cand l-a preluat statul, fusese agricol, insa, intre timp, se construise o parte din sat pe el. Manastirea s-a dus cu vechiul titlu de proprietate in instanta, pt. a i se recunoaste calitatea de proprietar si, in necunostiinta de cauza, instanta le-a dat castig de cauza. Dincolo de chestiunea asta, staretul manastirii declarase pt. un ziar ca nu vrea nimeni sa le ia pamantul sau sa le darame casele: oamenii sa le plateasca chirie sau sa munceasca pe pamanturile manastirii.
Chestia asta m-a infuriat la culme!
Mai tarziu, pt. ca primaria incerca sa anuleze titlul de proprietate al manastirii, a fost randul lor sa se planga ca le pune primarul bete in roate. Am vrut atunci sa sterg pe jos cu ei, dar nu m-au lasat sefii.
Si multe alte chestiuni de genul asta.
Prin Bucovina incearca sa castige cam 180.000 ha de padure, reinfiintand o persoana juridica de interes public, al carui presedinte ar urma sa fie Pimen. Flutur e si el bagat in viitorul consiliu de conducere al pj, ceea ce le sporeste sansele de reusita.
Anul trecut au primit cadou de la liberali vreo 30.000 de ha de padure pe care i-au avut in folosinta inainte de '45 si incearca sa se foloseasca de neclaritatile legii asteia pt. a pune mana si pe alte terenuri la care nu au dreptul.

Revenind la critici, recunosc ca nici eu nu inteleg prea bine de ce oamenii astia se inflameaza pe chestii de 2 bani, transformand aproape orice "dezbatere" intr-o insulta la adresa bunului simt. Probabil ca asta le e nivelul. E mai complicat sa critici chestiuni serioase, e nevoie de glagorie, de ceva intelegere a situatiei criticate, cunostiinte de drept, de relatii internationale, etc. Si apoi, explicatiile sunt greu de priceput si de catre publicul tinta. Mai simplu cu insultele si propaganda.
abis
QUOTE(kumarbi @ 20 Oct 2009, 01:13 PM) *
In principiu, tu ai dreptate, dar, ca sa fiu sincer asta ar fi o afirmatie care nu ma deranjeaza in mod deosebit, nu de alta, dar mai bine sa fie crestini decat nimic.

Pe mine ma deranjeaza pentru ca este o incalcare a atributiilor constitutionale si acest lucru mi se pare destul de grav.

Pe de alta parte, eu sunt "nimic" din punctul asta de vedere; si pot spune ca mai bine sa fie "nimic" decat crestini. wink.gif
QUOTE
E mai complicat sa critici chestiuni serioase, e nevoie de glagorie, de ceva intelegere a situatiei criticate, cunostiinte de drept, de relatii internationale, etc. Si apoi, explicatiile sunt greu de priceput si de catre publicul tinta. Mai simplu cu insultele si propaganda.

Crezi ca asta-i explicatia, mai mult nu-i poate duce capul? unsure.gif

De fapt ar fi un fel de aplicare a briciului lui Occam: uneori prostia este o explicatie mai simpla si mai buna decat cine stie ce teorii elaborate...
March
Generalul ® Dumitru Iliescu il acuza pe Traian Basescu ca foloseste SRI in santajarea si influentarea oamenilor politici si a judecatorilor

Dupa cum vedeti acuzarea nu-i adusa de Vadim ci de un tip adanc implicat in sistem ! O sa aflam multe chestiuni interesante in campania electorala.
Marduk
QUOTE(March @ 20 Oct 2009, 10:55 AM) *
Dupa 5 ani de regim basescian Romania e la
pamant !

"5 ani de Regim Basescian" si guvernare PNL-ista sprijinita pe fata de PSD-ul din opozitie. Hai ca-i tare, mi-a placut moncher, ma doare burta de atat ras cand ii vad si pe tovarasii de la PSD cu acuza guvernarea Boc, iti trebuie tupeu pentru asa ceva. rofl.gif

QUOTE(kumarbi @ 20 Oct 2009, 11:44 AM) *
QUOTE
Basescu a mers pe potul cel mare, cu riscul de a pierde si acel spijin pe care il avea si, in final, a pierdut totul.

Nu putea sa faca altfel, cu astfel de oamenii nu mergi cu jumatati de masura, ori faci reforma ori nu mai faci. De 20 de ani tot ne reformam dar nu se vede deloc, numai in invatamant s-au implentat tot atatea reforme cati ministri. Inca nu sestie daca a pierdut totul, cel putin a avut curajul, a riscat sa vedem daca va si castiga.
QUOTE
Tine de o logica elementara ca nu poti castiga impotriva tuturor atunci cand nu te afli pe o pozitie de forta indiscutabila, asa e construit sistemul nostru politic si asta nu se poate schimba decat apropiindu-ne de dictatura sau profitand de un sprijin popular masiv.

Clar ca nu putea castiga impotriva tuturor, dar cel putin a avut curajul si bunul simt sa se indrepte catre popor, acolo a castigat, desi toti parvenitii din aceasta tara cred ca poporul este prost, lovitura de acolo a venit. Eu cred si sper ca asa se va intampla si acum.
QUOTE
Basescu, spre deosebire de Constantinescu, nu a fost infrant de sistem, ci de propriile greseli.

Asa pare dar nu este asa, tot sistemul a contribuit la suspendarea sa, la tot ce se intampla acum in Romania, numai ca Basescu nu le-a ciugulit din mana.



QUOTE(March @ 20 Oct 2009, 02:48 PM) *
Dupa cum vedeti acuzarea nu-i adusa de Vadim ci de un tip adanc implicat in sistem!

Generalul Dumitru Iliescu, un alt discriminat, ajuns pe cai mari asemeni lui Vanghelie.

abis
QUOTE(marduk @ 20 Oct 2009, 04:02 PM) *
"5 ani de Regim Basescian" si guvernare PNL-ista sprijinita pe fata de PSD-ul din opozitie. Hai ca-i tare, mi-a placut moncher, ma doare burta de atat ras cand ii vad si pe tovarasii de la PSD cu acuza guvernarea Boc, iti trebuie tupeu pentru asa ceva

Tupeul este cel mai mic defect al lor. laugh.gif

Cinci ani, dintre care patru in care PNL-ul a fost vioara intai in guvern si un an in care guvernul a fost jumatate PSD, jumatate PDL.
March
Niste stiri foarte fierbinti pentru Baselu si pedelicii lui !

INSOMAR: Mircea Geoană îl depaseste pentru prima oară pe Traian Băsescu în primul tur de scrutin

Iar in turul 2 "Jupanul" este batut de toti cei trei candidatii importanti !! thumb_yello.gif


dar,

De ce votez cu Băse wink.gif
abis
CSOP, pe 16 octombrie, da alte rezultate pentru turul doi la prezidentiale: Traian Basescu 55% vs. Mircea Geoana 45%. Nu puteau sa se inverseze procentele intr-un timp atat de scurt. Asta, daca ii creditezi pe pesedisti cu increderea ca dintr-o data au renuntat la toate naravurile lor din ultimii 20 de ani si au inceput sa publice sondaje reale. laugh.gif

Poti banui ca Insomar a umflat procentele lui Geoana, iar CSOP pe ale lui Basescu; nu cred ca ar fi bine sa pui mare baza pe sondajele care se publica in perioada asta. Istoria ultimelor alegeri o demononstreaza. wink.gif

Erwin
din moment ce sondajele au o oarecare influenţă asupra opţiunilor alegătorilor ar fi greu de crezut că sunt reale şi că nu se încearcă manipularea cu ajutorul lor de către cei care le comandă. Cu atât mai mult cu cât nu există eşantioane foarte mari de populaţie din toate păturile sociale şi din întreaga ţară. Dacă sunt 1000 de respondenţi e o nimica toată pe lângă milioanele de alegători.
Johann_Moritz
marduk spui ca Basescu nu putea merge cu jumatati de masura. Afirmatia ta e contrazisa de 2 lucruri.
In primul rand ca, neacceptand jumatatile de masura Basescu nu a realizat nimic. In final, fortat de imprejurari, a trebuit sa abdicat pana si de la cel mai important motiv pt. care a fost votat de romani, sa tina PSDul departe de putere: PSDul a fost indirect la putere cu PNlul si, in final, cu binecuvantarea lui, a guvernat alaturi e PDL. Acum, se pregateste, cu sanse reale, sa rupa iar din cascaval.
In al doilea rand, Basescu a acceptat de fapt jumatatile de masura. Adevarat ca nu a tolerat coruptia si incompetenta din PNL si PSD, dar a trecut cu vederea sau chiar a incurajat astfel de comportamente in PDL. Abis spune ca Videanu nu a comis ilegalitati. Se prea poate, dar nu caracterul legal sau ilegal al unor chestiuni ma deranjeaza, ci faptul ca prin acestea banii publici au trecut in mod nejustificat si total imoral in buzunarele clientelei PDL. Faptul ca s-a furat cu acte in regula si inca se fura, acum Videanu isi vinde bordurile primarilor PDL din tara (Craiova e impanzita de borduri la ora actuala), pe mine ca cetatean nu ma incalzeste cu nimic.
Udrea si Ridzi sunt exemple absolute de incompetenta. EBA e un caz fara echivalent pe scena noastra politica de la savanta de renume mondial incoace.
Pentru toate motivele de mai sus, repet, Basescu nu e antisistem. Singura problema a lui cu sistemul e ca inca nu si l-a subordonat complet. Doar in sensul asta poate fi catalogat el drept politician antisistem, desi mai corect ar fi sa spunem ca e antiestablishment.
Doar credinta ca ceea ce conteaza intr-un stat e seful statului va fac pe voi sa credeti ca astfel de lucruri pot fi trecute cu vederea, bazandu-va pe mai bunele lui intentii. In realitate insa, cei care fac cu adevarat bine sau rau unei tari sunt armatele de secretari, subsecretari si consilieri de stat, de prefecti, presedinti de consiliu judetean, primari si consilieri locali si judeteni, talpa partidului, locul ala unde nu mai exista diferente esentiale intre partide si pe care Basescu i-a tolerat sau macar ignorat pt. ca are nevoie de ei. Basescu poate sa modifice Constitutia pana in punctul in care vom avea o minunatie de Constitutie, una sa se inspire francezii din ea cand o vor modifica pe a lor. Toate astea sunt in zadar, pentru ca primarul care foloseste bugetul in interes personal va ramane, profitand si de faptul ca Basescu insusi are nevoie de o parte din banii aia pt. campanii electorale si alte asemeni sau macar are nevoie de un partid puternic care sa ii sprijine planurile.

La fel, spui ca Basescu a facut bine ca s-a indreptat catre popor. Si aici apar doua probleme: prima, ca sprijinul popular nu l-a ajutat cu nimic, doar cat sa se umfle in pene: poporul nu trece legi prin parlament si nici nu emite hotarari sau ordonante de guvern; a doua, mai dureroasa, ca din relatia asta poporul nu s-a ales cu nimic. Sincer, eu preferam ca Basescu sa se pupe in bot nu cu poporul, ci cu Patriciu si chiar cu Voiculescu, sa le promita imunitate vesnica, daca asta i-ar fi permis lui Macovei sa isi continue reformele din justitie.

PS: Basescu nu mi-a creat impresia ca ar trata poporul ca si cum acesta ar fi destept.
abis
QUOTE(Erwin @ 20 Oct 2009, 10:45 PM) *
Dacă sunt 1000 de respondenţi e o nimica toată pe lângă milioanele de alegători.

Asta nu este important, orice student la sociologie iti poate arata ca 1000 de respondenti este un numar suficient, cu conditia ca esantionul sa fie ales asa cum trebuie.

QUOTE(kumarbi)
Abis spune ca Videanu nu a comis ilegalitati. Se prea poate, dar nu caracterul legal sau ilegal al unor chestiuni ma deranjeaza, ci faptul ca prin acestea banii publici au trecut in mod nejustificat si total imoral in buzunarele clientelei PDL

Nu am spus ca nu a comis ilegalitati, pentru ca nu pot face o asemenea afirmatie. Am spus doar ca nu stiu sa fi comis. Este o diferenta. Daca cineva are date cum ca Videanu ar fi incalcat legea, sa le faca publice...
Din cate am citit, din canitatea totala de borduri montate in Bucuresti cca 1,62% au fost furnizate de firma lui Videanu. Chiar nu pot sa cred ca "borduriada" a avut ca scop imbogatirea lui Videanu. smile.gif
QUOTE
Sincer, eu preferam ca Basescu sa se pupe in bot nu cu poporul, ci cu Patriciu si chiar cu Voiculescu, sa le promita imunitate vesnica, daca asta i-ar fi permis lui Macovei sa isi continue reformele din justitie.

Am senzatia ca "pupatul in bot cu Voiculescu si Patriciu" si reformele in justitie nu pot avea loc in acelasi timp. Crezi ca astia sunt genul de oameni care, daca le vorbesti frumos, te lasa sa permiti procurorilor sa-i ancheteze?

In rest, ai dreptate cu analiza pe care ai facut-o.
Johann_Moritz
Nu stiu cate borduri a furnizat direct firma lui Videanu, da umbla vorba prin targ ca s-a imbogatit al dracului de mult de cand e primar.
De asemenea, e absolut evident ca Bucurestiul si celelalte orase nu au nevoie nevoie de atatea borduri cate s-au planat si ma indoiesc ca primarii care au participat si participa la borduriada au facut-o fara a avea interesul de a fura banul public.

In chestiunea cu Voiculescu si Patriciu am spus: sa ii fi pupat in bot si sa ii fi lasat in pace daca altfel nu se putea. Eu nu stiu cum ganditi voi, dar creierul meu merge pe pragmatism absolut atunci cand e vorba de politica. Daca pt. a misca lucrurile este necesar sa accepti ca va trebui sa cruti niste ticalosi, fa-o, cu atat mai mult cu cat, repet, Basescu a manifestat toleranta absoluta fata de nemernicii din PDL, nescapand nicio ocazie pt. a-i albi per ansamblu. De altfel, asta e si motivul pt. care spunca ce il deranjeaza pe Basescu la sistem e ca nu il controleaza. Daca ar fi atat de obsedat de ideea de a nu se murdari, precum spune marduk, ar trebui sa se manifeste in egala masura intolerant cu pedelistii si cu ceilalti.

Apropo, trebuie sa spun ca eu nu cred in niciun sondaj care il da pe Geoana castigator. Ca va ajunge in turul 2 e posibil, dar castigator? Poate doar in fata lui Oprescu.
March
Traian a luat-o razna: ”Ziaristii mi-au bagat filme piratate in avion”

Si cand te gandesti ca are in jur o droaie de sepepisti, sereisti si ex-securisti !!
abis
Adica sepepistii verifica inregistrarile de pe CD-urile sau DVD-urile pe care le poarta ziaristii cu ei? Sau ce vrei sa zici? Treaba lor este sa asigure securitatea presedintelui, pentru asta sunt platiti, nu ca sa verifice daca exista licenta sau nu pentru filmele la care se uita ziaristii in timpul zborului. Altceva impotriva lui Basescu n-ai mai gasit? smile.gif
March
Alte minciuni sfruntate pentru aburit bouporul alegator. ( cei avizati cunosc ,dar tac chitic)

Azi "Jupanul" a dat buzna la conclavul national al pedelicilor cica sa le multumeasca pentru sustinere. Pentru ca ziaristii sa nu traga cu urechea pe la usi, pedelacheii au plasat un fel de tarc la vreo cativa metri de la intrare. Din interior razbateau pe hol urale si aplauze fierbinti pentru Stapanul iubit.

La iesire, intrebat fiind despre re-confirmarea coalitiei pro-Johannis prin vot in parlament, "Jupanul" vine si trage o minciuna sfrunata. Cum ca aceasta coalitie trebuie inregistrata la tribunal.

Dar Legea partidelor politice zice ca dacă nici unul dintre partidele politice participante la scrutin nu a obţinut majoritatea absolută iî Parlament, partidele politice cu reprezentare parlamentară pot constitui coaliţii pentru asigurarea guvernării. Coalitiile nu sunt supuse înregistrării, iar protocolul de constituire va cuprinde numai dispoziţii privind asigurarea guvernării şi a sprijinului parlamentar.

Constitutia si legile au ajuns un fel de prostituate ale lui Basescu pe care le violeaza dupa cum doresc muschii lui ! devil.gif
abis
E un talmes-balmes ce-ai postat tu. Da citatul exact cu cuvintele lui Basescu. Ideea este ca presedintele nu poate fi obligat sa desemneze premierul dorit de o coalitie. Singura situatie in care ar fi obligat de constitutie sa-l desemneze pe Johannis ar fi ca o alianta politica (inregistrata ca atare la tribunal, asa cum a fost Alianta DA) sa castige alegerile cu mai mult de 50%. Altfel, presedintele desemneaza pe cine vrea, cu toate declaratiile pe care le adopta nu stiu cine in parlament, ori cu toate amenintarile cu sesizarea CC.
March
QUOTE(abis @ 21 Oct 2009, 04:31 PM) *
E un talmes-balmes ce-ai postat tu. Da citatul exact cu cuvintele lui Basescu. Ideea este ca presedintele nu poate fi obligat sa desemneze premierul dorit de o coalitie. Singura situatie in care ar fi obligat de constitutie sa-l desemneze pe Johannis ar fi ca o alianta politica (inregistrata ca atare la tribunal, asa cum a fost Alianta DA) sa castige alegerile cu mai mult de 50%. Altfel, presedintele desemneaza pe cine vrea, cu toate declaratiile pe care le adopta nu stiu cine in parlament, ori cu toate amenintarile cu sesizarea CC.

Talmes-balmesul il creaza "Jupanul" vostru. Citeste Legea partidelor politice si pe urma mai discutam.

dacă nici unul dintre partidele politice participante la scrutin nu a obţinut majoritatea absolută iî Parlament, partidele politice cu reprezentare parlamentară pot constitui coaliţii pentru asigurarea guvernării. Coalitiile nu sunt supuse înregistrării, iar protocolul de constituire va cuprinde numai dispoziţii privind asigurarea guvernării şi a sprijinului parlamentar.
abis
Dar presedintele nu este obligat sa numeasca un premier sustinut de o astfel de coalitie, indiferent ce procent are. smile.gif
March
QUOTE(abis @ 21 Oct 2009, 05:00 PM) *
Dar presedintele nu este obligat sa numeasca un premier sustinut de o astfel de coalitie, indiferent ce procent are. smile.gif

Desigur. El taraste tara in criza mai adanc. Un guvern Johannis ar fi fost deja confirmat de parlament !

Comportamentul iresponsabil al individului a socat pana si pe responsabilii PPE !!


Coalitii mari, mici si mijlocii si un Presedinte beat de putere

Băsescu: "Majoritatea să mergă la tribunal, să se înscrie, şi vorbim după alegerile din 2012!

Sa mearga la tribunal, zice acum Basescu, care in ultima vreme i-a luat parca locul Trinebunului, atat de haotic si ilogic reactioneaza. In 2004, cand l-a numit pe Tariceanu premier, a cerut coalitiei care il sustinea sa se se inregistreze la tribunal? Nuuuuuu! Si era o coalitie care cu chiu cu vai, cu Alianta DA, cu UDMR, cu PU
R, de-abia trecea de 50%. Acum, daca coalitia depaseste 65%, de ce trebuie sa se inregistreze?
abis
QUOTE(March @ 21 Oct 2009, 05:12 PM) *
Un guvern Johannis ar fi fost deja confirmat de parlament !

Sunt convins. Insa presedintele nu este obligat de constitutie sa-l numeasca pe neamt premier. Iar daca l-ar numi, degeaba ar mai castiga alegerile, pentru ca ar avea de lucrat, la fel ca pe vremea lui Tariceanu, cu un guvern ostil si nu si-ar putea indeplini mandatul pentru care este ales. Este la mintea cocosului...

Cu alte cuvinte, desemnarea ca premier a dlui Johannis inainte de alegerile prezidentiale, in conditiile in care nu exista niciun mecanism legal de indepartare a lui din post dupa alegeri pentru a-i permite sa numeasca un premier cu care sa poata lucra nu face decat sa pregateasca o criza viitoare.

Prin urmare nu vad de ce nu poate fi legitimat pana la alegeri un guvern Croitoru: in guvern nu vor fi, aproape sigur, pedelisti in posturile cheie; dupa alegeri, majoritatea PSD-PNL-UDMR il poate demite prin motiune de cenzura, iar noul presedinte, despre care spui ca sigur va fi Geoana, va numi premier pe cine doreste. Criza politica a fost declansata de PSD si intretinuta tot de ei, cu largul sprijin al liberalilor si al maghiarilor.
March
QUOTE(abis @ 21 Oct 2009, 05:27 PM) *
Criza politica a fost declansata de PSD si intretinuta tot de ei, cu largul sprijin al liberalilor si al maghiarilor.

Criza politica a fost declansata de acum 4 ani si ceva de Basescu iar acum o accentueaza. Mass-media din UE a consemnat asta. Iar politicienii UE s-au lamurit de mult cu cine au de aface. De aici si esecul total al Baselului pe plan extern. S-a vazut cata consideratie i se acorda la intalnirea aia la nivel inalt a liderilor UE cand Berlusconii l-a impins pur si simplu cu mana ca sa poata sta de vorba cu Merkel !
Achernar
QUOTE(abis @ 21 Oct 2009, 05:27 PM) *
Sunt convins. Insa presedintele nu este obligat de constitutie sa-l numeasca pe neamt premier. Iar daca l-ar numi, degeaba ar mai castiga alegerile, pentru ca ar avea de lucrat, la fel ca pe vremea lui Tariceanu, cu un guvern ostil si nu si-ar putea indeplini mandatul pentru care este ales. Este la mintea cocosului...


Sa inteleg ca mai nou una din obligatiile guvernului este ... sa nu cumva sa fie ostil presedintelui ?

Apopo de indeplinirea mandatului : sa inteleg ca pedeleul nu va incerca sa 'deranjeze' o eventuala guvernare pesedista daca va iesi Geoana presedinte ? Nu de altceva, dar orice opozitie impotriva guvernului propus de Geoana il va impiedica pe acesta sa-si 'indeplineasca mandatul'.

QUOTE
Cu alte cuvinte, desemnarea ca premier a dlui Johannis inainte de alegerile prezidentiale, in conditiile in care nu exista niciun mecanism legal de indepartare a lui din post dupa alegeri pentru a-i permite sa numeasca un premier cu care sa poata lucra nu face decat sa pregateasca o criza viitoare.


Nu stim inca de ce e capabil Johannis dar stim deja ca TREBUIE indepartat ? Si-apoi unde scrie ca presedintele 'trebuie sa poata lucra' cu premierul ? Are cumva presedintele atributii executive ? Daca are ... atunci de ce mai e nevoie de un premier ? Ce-ar fi sa desfiintam si functia de premier si sa-l lasam pe presedinte da conduca guvernul ?

QUOTE
Prin urmare nu vad de ce nu poate fi legitimat pana la alegeri un guvern Croitoru: in guvern nu vor fi, aproape sigur, pedelisti in posturile cheie; dupa alegeri, majoritatea PSD-PNL-UDMR il poate demite prin motiune de cenzura, iar noul presedinte, despre care spui ca sigur va fi Geoana, va numi premier pe cine doreste. Criza politica a fost declansata de PSD si intretinuta tot de ei, cu largul sprijin al liberalilor si al maghiarilor.


Foarte simplu : pentru ca leaderii din PNL si PSD sunt la fel de incapatanati ca si cei ai PDL. Diferenta ar fi ca nici unul din conducatorii din PNL sau PSD nu e in situatia de a prelua controlul total asupra statului roman. Din acest punct de vedere ce face acum Basescu nu e cu mult diferit de ceea ce facea Nastase in 2003.
abis
QUOTE(Achernar @ 21 Oct 2009, 06:15 PM) *
Sa inteleg ca mai nou una din obligatiile guvernului este ... sa nu cumva sa fie ostil presedintelui ?

Presedintele este ales direct, prin vot, de cetateni, potrivit unui anume program politic. Este firesc sa aiba si instrumentele necesare pentru a indeplini mandatul incredintat. Unul dintre instrumente, probabil cel mai important, este numirea premierului. Din acest motiv este firesc ca un presedinte nou ales sa poata numi un premier cu care sa poata lucra pentru indeplinirea mandatului dat de alegatori.
Prin modul in care este ales, presedintele are o reprezentativitate mai mare decat a oricarui alt ministru, premier ori parlamentar. Si s-a vazut si la referendumul pentru demiterea preseditelui ce hiatus exista intre vointa populara si ce voteaza parlamentul.
QUOTE
sa inteleg ca pedeleul nu va incerca sa 'deranjeze' o eventuala guvernare pesedista daca va iesi Geoana presedinte ?

Nu pot ghici viitorul, asa ca nu stiu ce ar face PDL intr-o astfel de situatie. Banuiesc ca ar face opozitie asa cum a facut si in perioada 2000-2004.
QUOTE
Nu stim inca de ce e capabil Johannis dar stim deja ca TREBUIE indepartat ?

Am explicat mai sus de ce. In plus, chiar si cei care il propun sustin ca mandatul lui Johannis va fi doar pana la alegeri. Dupa aceea va fi numit alt premier. Vezi declaratiile lui Geoana.

De ex. aici: Potrivit lui Geoană, noul Guvern va avea mandat să asigure alegeri libere şi corecte. Liderul PSD a mai spus că au mai convenit în cadrul întâlnirii susţinerea unui premier independent şi a unui guvern format din specialişti, neangajaţi politic, cu mandat limitat, până la alegerea preşedintelui României.
QUOTE
Ce-ar fi sa desfiintam si functia de premier si sa-l lasam pe presedinte da conduca guvernul ?

N-ar fi nimic extraordinar, asa se intampla in SUA.
QUOTE
nici unul din conducatorii din PNL sau PSD nu e in situatia de a prelua controlul total asupra statului roman

Mi se pare extrem de amuzant sa pretinzi ca Basescu este intr-o astfel de situatie. smile.gif
QUOTE
ce face acum Basescu nu e cu mult diferit de ceea ce facea Nastase in 2003.

Nastase avea control deplin asupra parlamentului. Avea presa la picioare, cu exceptia a 2-3 ziare, toate posturile TV, toata presa scrisa, radiourile ii cantau in struna. Institutiile statului erau aservite guvernarii pesediste, incepand de la Justitie si terminand cu ce vrei tu. Ai vazut vreodata celebrele stenograme? Printr-o ciudata metamorfoza un mare numar de voturi anulate la ultimele alegeri prezidentiale au disparut, iar cele ale lui Nastase au crescut cu aceeasi valoare (160.000 voturi). Plus alte genuri de fraude, de ex. aici sau aici.

Chiar nu vad nici o asemanare cu situatia actuala: presedintele este practic asediat la Cotroceni, de o coalitie de conjunctura care i se impotriveste din rasputeri, celebrii 322 deveniti intre timp 254, la care se raliaza cea mai mare parte din mass-media...
Marduk
@kumarbi
"In primul rand ca, neacceptand jumatatile de masura Basescu nu a realizat nimic"

Pai daca nu a realizat nimic, ce naiba au astia de la parlament, justitie, PNL, PC si PSD cu el, daca tot nu a facut nimic ar trebui sa fie mai potoliti, sa-i multumeasca ca si-au vazut linistiti de "afaceri", cel putin asa vad eu lucrurile.

In al doilea rand, Basescu a acceptat de fapt jumatatile de masura. Adevarat ca nu a tolerat coruptia si incompetenta din PNL si PSD, dar a trecut cu vederea sau chiar a incurajat astfel de comportamente in PDL."

Adica vrei sa spui ca Basescu a fost un fel de mama vitrega, pe unii ia pus la foame si altora le-a dat portie dubla. Cred ca cel mai bine a reusit sa fereasca tara asta de "tunari". Acum ori nu mai erau afaceri mari in Romania ori ceva s-a schimbat in vremea lui Basescu.

"Abis spune ca Videanu nu a comis ilegalitati."

Daca a comis si justitia poate dovedi, sa-i rezerve un loc in celula alaturi de Nastase, Patriciu si Tariceanu, ar avea ce sa dezbata.

"In realitate insa, cei care fac cu adevarat bine sau rau unei tari sunt armatele de secretari, subsecretari si consilieri de stat, de prefecti, presedinti de consiliu judetean, primari si consilieri locali si judeteni, talpa partidului, locul ala unde nu mai exista diferente esentiale intre partide"

Unde ai dreptate, ai dreptate, din aceasta cauza eu nu-l considerpe Basescu singurul si principalul vinovat.
Marduk
QUOTE(kumarbi @ 21 Oct 2009, 10:13 AM) *
QUOTE
ca din relatia asta poporul nu s-a ales cu nimic.

Cum nu a realizat nimic, a ramas presedinte dupa suspendare.
QUOTE
Sincer, eu preferam ca Basescu sa se pupe in bot nu cu poporul, ci cu Patriciu si chiar cu Voiculescu, sa le promita imunitate vesnica, daca asta i-ar fi permis lui Macovei sa isi continue reformele din justitie.

Nu avea nicio sansa, pai Nastase, Patriciu, SOV, Voiculescu & Co, au facut tot ce le-a stat in putinta sa scape de Macovei, ar fi facut pact si cu diavolul doar sa-l vada terminat pe Basescu, daca nu cumva l-au facut deja, dupa cum se observa.
QUOTE
Basescu nu mi-a creat impresia ca ar trata poporul ca si cum acesta ar fi destept.

Eu cred ca Basescu trateaza poporul cu respect sau cel putin atunci cand este impreuna cu poporul pare a fi unul dintre cei prezenti, pe cand ceilalti politicieni parca au niste tepe-n c..



QUOTE(March @ 21 Oct 2009, 12:39 PM) *
Constitutia si legile au ajuns un fel de prostituate ale lui Basescu pe care le violeaza dupa cum doresc muschii lui !

Parca-l aud pe Ioan Ghise, este golegul tau de campanie?

March
Băsescu : " Vreau o Romanie a bunului simţ "

Romania : " Bunul meu simţ nu-l mai vrea pe Băsescu "


Deutsche Welle despre initiativa lui Basescu: ''Referendum bazat pe ignoranta si mistificare''
March
QUOTE(marduk @ 22 Oct 2009, 08:08 PM) *
Parca-l aud pe Ioan Ghise, este golegul tau de campanie?

Nu ,nu este . Dar trage niste invataturi de aici :

1.”Nu sunt un dictator. Doar am simplificat democratia.”
2 “Vom dizolva Parlamentul in mod legal, prin resorturi legale. Democratia va fi rasturnata cu uneltele democratiei.”
3.”Toata propaganda folosita trebuie limitata la un numar mic de cuvinte, care vor fi repetate in sloganuri, pana ce ultimul votant intelege ceea ce vrei tu sa inteleaga.”
4. “Printr-o utilizare / aplicare constanta si inteligenta a propagandei, oamenii pot ajunge sa perceapa Paradisul ca fiind un Infern, si invers – pot ajunge sa perceapa cel mai abject trai ca fiind Paradisul“



Nu mica ne-a fost surpriza sa-l auzim pe Antena 3 pe Andrei Badin citindu-i un deputat PD-L parte din cele de mai sus si intrebindu-l daca ii suna bine, iar acesta sa recunoasca faptul ca ii suna intr-adevar bine. Cum altfel ? Din obedienta fara margini , pedelacheul deputat Alin Popoviciu declara ca cele cateva citate din Hitler ii suna bine !! Individul era sigur ca Andrei Badin ii cita din Traian Basescu !!! rofl.gif

Tot din obedienta nemasurata, aceasta sluga portocalie, la nunta la care a asistat Presedintele dupa ce si-a anuntat candidatura la Sânnicolau, a organizat in asa fel darul incat sa se stranga in doua recipiente. Unul pentru miri, al doilea pentru "Nasu' Mare" de la Cotroceni. "Ca are campanie grea"
Michelle
QUOTE(March @ 21 Oct 2009, 05:34 PM) *
Criza politica a fost declansata de acum 4 ani si ceva de Basescu iar acum o accentueaza. Mass-media din UE a consemnat asta. Iar politicienii UE s-au lamurit de mult cu cine au de aface. De aici si esecul total al Baselului pe plan extern. S-a vazut cata consideratie i se acorda la intalnirea aia la nivel inalt a liderilor UE cand Berlusconii l-a impins pur si simplu cu mana ca sa poata sta de vorba cu Merkel !



Berlusconi este un mitocan italian, ce naiba sa te astepti de la el !!! devil.gif
in schimb N-AI DREPTATE cu politica externa si ti s-a mai raspuns, dar te faci ca uiti si debitezi prostii in continuare. Si ca sa-ti aduc si argumente iata ce au spus un lider important UE si vicepresedintele american.

“PPE isi declara sprijinul pentru candidatura domnului Traian Basescu pentru nou mandat de presedinte al Romaniei. Admiterea Romaniei in Uniunea Europeana a avut loc in timpul mandatului si cu contributia directa a presedintelui Traian Basescu”
“PPE considera ca, intr-o perioada economica si politica deosebit de dificila, Romania are nevoie de un presedinte capabil sa sprijine atat eforturile de redresare economica interna, cat si prezenta eficienta a tarii in UE. Suntem convinsi ca un nou mandat ii va permite presedintelui Basescu sa continue reformele profunde pe care le-a initiat si sa grabeasca aplicarea deplina a normelor si valorilor europene in Romania” au semnat acest comunicat Presedintele Partidului Popular European, Wilfried Martens si liderul grupului PPE din Parlamentul European, Joseph Daul.

Joe Biden, vicepresedintele Statelor Unite a apreciat intalnirea cu presedintele Romaniei drept una “serioasa si onesta”, care nu face decat sa demonstreze ca SUA si Romania continua sa fie aliati apropiati.

Joe Biden a multumit Guvernului roman, fie si el demis, pentru sustinerea privind noul proiect al scutului antiracheta: “Vom renunta la rachetele cu raza lunga si vom avea un sistem care va apara fizic atat europa cat si SUA. Apreciez foarte mult ca sustineti acest plan. Aliatii nostri, la fel ca si dvs, au inteles ca acest sistem este mult mai bun”.
Damnatius
QUOTE
Din obedienta fara margini , pedelacheul deputat Alin Popoviciu declara ca cele cateva citate din Hitler ii suna bine !! Individul era sigur ca Andrei Badin ii cita din Traian Basescu !!!



"Association falacy" dar ce mai conteaza...
abis
March, citatele scoase din context nu reprezinta nimic. Daca Hitler a spus ca soarele rasare de la rasarit, inseamna ca trebuie sa afirmam cu totii contrariul?! Frazele citate de tine, luate separat, nu au incarcatura pe care vrei sa le-o atribui. Sa le luam pe rand.

1.”Nu sunt un dictator. Doar am simplificat democratia.”
Aceasta fraza poate apartine oricui care a promovat sau realizat o schimbare a regulilor existente.

2 “Vom dizolva Parlamentul in mod legal, prin resorturi legale.
O multime de sefi de stat sau de guvern pot dizolva, in mod legal, parlamentul.

Democratia va fi rasturnata cu uneltele democratiei.”
Este singura fraza care ar trebui sa traga un semnal de alarma. "Rasturnarea democratiei" poate fi inteleasa ca o intoarcere spre dictatura, dar deasemenea poate fi inteleasa, in functie de context, si ca o schimbare a regulilor, ramanand totusi in aria democratiei.

3.”Toata propaganda folosita trebuie limitata la un numar mic de cuvinte, care vor fi repetate in sloganuri, pana ce ultimul votant intelege ceea ce vrei tu sa inteleaga.”
Orice consultant politic iti va spune exact acelasi lucru. Si exact asta fac Antenele, Realitatea si toti purtatorii de mesaj marca PSD ori PNL.
Si asta faci si tu pe forum. smile.gif

4. “Printr-o utilizare / aplicare constanta si inteligenta a propagandei, oamenii pot ajunge sa perceapa Paradisul ca fiind un Infern, si invers – pot ajunge sa perceapa cel mai abject trai ca fiind Paradisul“
Poti sa spui ca nu este adevarat? wink.gif
Marduk
QUOTE(March @ 22 Oct 2009, 10:31 PM) *
Din obedienta fara margini , pedelacheul deputat Alin Popoviciu declara ca cele cateva citate din Hitler ii suna bine !! Individul era sigur ca Andrei Badin ii cita din Traian Basescu !!!

Nu am urmarit emisiunea, dar nu este nici primul nici ultimul dintre parlamentari care da cu mucii-n fasole. Da chiar nu am auzit de acest deputat, cine este Alin Popoviciu? s-a remarcat prin ceva deosebit?

March
QUOTE(abis @ 23 Oct 2009, 11:41 AM) *
4. “Printr-o utilizare / aplicare constanta si inteligenta a propagandei, oamenii pot ajunge sa perceapa Paradisul ca fiind un Infern, si invers – pot ajunge sa perceapa cel mai abject trai ca fiind Paradisul“
Poti sa spui ca nu este adevarat? wink.gif

Hitler a spus-o !!


Ca si Goebbels, care ii impartise pe germani in buni si rai, Traian Basescu ne-a impartit si el in romani buni si romani rai. "O sa am eu ac de cojocul celor care nu sunt buni romani", a spus Presedintele intr-o emisiune TV, acum cateva zile. Adica? Ce ne face celor care ii suntem potrivnici? Ne face el "buni" cu forta? Suntem cam multi.


site-ul de campanie al lui Traian Basescu e plin de instigare la violenta. In cel mai pur limbaj nazist !! Iata numai doua exemple :

eugen
24/10/2009 00:03
are dreptate cu o singura camera...dar sa nu reduca nr de parlamentari...sa il creasca si camera sa fie de gazare..poate asa scapam de toti...

Klaus Ionescu
24/10/2009 04:32
O singura camera!!! De gazare!!!!!!! Sa-i starpim pe politicieni!
March
QUOTE(abis @ 23 Oct 2009, 11:41 AM) *
March, citatele scoase din context nu reprezinta nimic. Daca Hitler a spus ca soarele rasare de la rasarit, inseamna ca trebuie sa afirmam cu totii contrariul?! Frazele citate de tine, luate separat, nu au incarcatura pe care vrei sa le-o atribui. Sa le luam pe rand.

1.”Nu sunt un dictator. Doar am simplificat democratia.”
Aceasta fraza poate apartine oricui care a promovat sau realizat o schimbare a regulilor existente. ACEASTA FRAZA APARTINE LUI HITLER SI A FOST PRELUATA DE ALT SEF DE STAT !

2 “Vom dizolva Parlamentul in mod legal, prin resorturi legale.
O multime de sefi de stat sau de guvern pot dizolva, in mod legal, parlamentul.
ACEASTA FRAZA APARTINE LUI HITLER. IAR "RESORTURILE ALEA "LEGALE" SUNT IUBITE NUMAI DE ANUMITI SEFI DE STAT !
Democratia va fi rasturnata cu uneltele democratiei.”
Este singura fraza care ar trebui sa traga un semnal de alarma. "Rasturnarea democratiei" poate fi inteleasa ca o intoarcere spre dictatura, dar deasemenea poate fi inteleasa, in functie de context, si ca o schimbare a regulilor, ramanand totusi in aria democratiei.
ACEASTA FRAZA APARTINE LUI HITLER. SI ESTE FOARTE DRAGA ANUMITOR SEFI DE STAT
3.”Toata propaganda folosita trebuie limitata la un numar mic de cuvinte, care vor fi repetate in sloganuri, pana ce ultimul votant intelege ceea ce vrei tu sa inteleaga.”
Orice consultant politic iti va spune exact acelasi lucru. Si exact asta fac Antenele, Realitatea si toti purtatorii de mesaj marca PSD ori PNL.
Si asta faci si tu pe forum. smile.gif
PEDELACHEII SI SUSTINATORII LOR ASTA FAC TOATA ZIUA PE TOATE ECRANELE. REPETA CA NISTE PAPAGALI INDICATIILE PRETIOASE ALE "JUPANULUI" SI ALE ELENEI DE PLEKOI !

4. “Printr-o utilizare / aplicare constanta si inteligenta a propagandei, oamenii pot ajunge sa perceapa Paradisul ca fiind un Infern, si invers – pot ajunge sa perceapa cel mai abject trai ca fiind Paradisul“
Poti sa spui ca nu este adevarat? wink.gif
ACEASTA FRAZA APARTINE LUI HITLER SI A FOST PRELUATA CU MULT ENTUZIASM DE ALT SEF DE STAT !

Achernar
QUOTE(March @ 25 Oct 2009, 07:45 PM) *
site-ul de campanie al lui Traian Basescu e plin de instigare la violenta. In cel mai pur limbaj nazist !! Iata numai doua exemple :

eugen
24/10/2009 00:03
are dreptate cu o singura camera...dar sa nu reduca nr de parlamentari...sa il creasca si camera sa fie de gazare..poate asa scapam de toti...

Klaus Ionescu
24/10/2009 04:32
O singura camera!!! De gazare!!!!!!! Sa-i starpim pe politicieni!


PDL are 175 parlamentari (121 deputati + 54 senatori), intre care 'nume grele' precum Blaga, Berceanu, Ridzi si ... surpriza ... Elena Udrea. Ramane de vazut daca Imparatu' Traian va fi de acord ca Minunea Blonda sa fie gazata de talibanii pedelisti.
Sper de asemenea ca gazarea parlamentarilor sa nu devina o practica prea uzuala in Europa. Nu de altceva dar din cate imi aduc aminte o anumita domnisoara e putin europarlamentar ...
abis
QUOTE(March @ 25 Oct 2009, 07:45 PM) *
Hitler a spus-o !!

Reductio ad Hitlerum wink.gif
March
Ceausescu dormi in pace, Basescu tot aia face ! devil.gif

devil.gif Elena Udrea: Noi suntem urmaşii lui Traian, ai lui Traian Băsescu
March
Din ciclul : " Mafia cea buna a lui Basescu ",

Banda lui Vasile Blaga

Prin neachitarea accizelor pentru cantitati uriase de produse petroliere, statul a fost devalizat, in ultimul an, cu cel putin un miliard de euro. O parte a ajuns in campania prezidentiala a lui Traian Basescu. Curtea de Conturi a Romaniei a efectuat o ampla investigatie, ale carei concluzii, consemnate pe 23 iunie 2009, le postez pe acest site. Inca din luna septembrie a acestui an, a fost declansata si o cercetare penala, avand aceeasi tema si pornind de la concluziiile Curtii de Conturi, in dosarul numarul 949/P/2009. Intre altii, este cercetat, in calitate de faptuitor, si Sorin Blejnar, seful ANAF, omul de casa al lui Vasile Blaga.
March
Basescu - Hayssam, a love story

Traian Basescu ar fi intervenit pentru ca un apropiat al Palatului Cotroceni sa nu vorbeasca despre traficul de arme in care ar fi implicate mai multe personalitati politice. Acest lucru a fost dezvaluit de jurnalistul Ovidiu Ohanesian, la Antena 3 si pe blogul personal. Ohanesian sustine ca stenogramele publicate recent in 'Gardianul', care se refera la convorbirile dintre fostul consilier prezidential Gabriel Degeratu si Omar Hayssam au legatura directa cu dosarul traficului de armament. Potrivit lui Ohanesian convorbirile dintre fostul consilier prezidential Gabriel Degeratu si Omar Hayssam sunt reale si provin din doua dosare strict secrete. Intr-unul din ele, legat de trafic de armament, sunt mentionate, in afara numelui lui Omar Hayssam, si numele unor politicieni romani.
March
Biciul și coșul de gunoi: De la beraria din Munchen la Golden Blitz devil.gif
turbo trabant
tare clipuletul lui base cu parodia trista dupa Noi vrem respect. se pare ca stafful de campanie si-a intrat in ritm.
March
România a vândut arme pentru terorişti unui traficant internaţional - publicaţie ONU

In 2007 , parca presedinte al CSAT era Basescu actualul candidat la presedintie !
March
Unde poate duce disperarea !

Băsescu şi-a postat pe site un film cu poze trucate cu politicieni şi patroni ai trusturilor media

In staff-ul de campanie l-am observat si pe ziaristul Carol Sebastian, turnator dovedit la securitatea ! ( dat afara de la conducerea ziarului EvZ din vremea aceea )
abis
Asta-i filmuletul despre care zici:

Dupa 20 de ani - asta e REALITATEA !


Nu e excelent facut, nici mesajul nu este foarte bine gandit, insa este destul de corect. smile.gif

Carol Sebastian este mai putin onorabil decat Sorin Rosca "Deleanu" Stanescu, din a carui fituica citezi copios, "Felix" Voiculescu, Ilici, Geoana si celelalte produse securiste cu care defilezi acum? Vezi mai multe detalii aici:

Cei doi (Sebastian si inca unul), in opinia lui Bodiu (cel "turnat"), au dat doar „note benigne'', prin care incercau sa-l protejeze, motiv pentru care nici nu i-a deconspirat din 2002, cind si-a citit dosarul la CNSAS
March
QUOTE(abis @ 27 Oct 2009, 08:37 PM) *
Carol Sebastian este mai putin onorabil decat Sorin Rosca "Deleanu" Stanescu, din a carui fituica citezi copios, "Felix" Voiculescu, Ilici, Geoana si celelalte produse securiste cu care defilezi acum? Vezi mai multe detalii aici:

Deci securistii si turnatorii vostri sunt mai buni decat ceilalti ! Ca si mafiotii de altfel !

Marduk
Toti sunt ai nostrii, doar ca nu se inteleg care sa fure mai mult, iar unii dintre ei au inceput sa se mai gandeasca si la popor, conform zicalei "daca vrei sa ai oi bune, tunde-le nu le jupui"
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.