Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
SORIN
March...ai vazut noua alianta...Nefertiti&alfa LTD hh.gif

Care tipa mai tare are si dreptate ohyeah.gif

Sorin.
March
Pai o fi vreo alianta contra naturii ?! wink.gif N-ai vazut ca intr-o parte scrie " nu completez " ! rofl.gif
alfa
March

QUOTE
Mai invata ! Esti intr-o totala confuzie ! Un avion militar american nu inseamna teritoriul Romaniei !


Daca izbucneste un asemenea scandal, ca teritoriul tau e folosit fie si ca escala pentru transportarea unor prezumtivi teroristi care urmeaza sa fie supusi unor metode de interogare imbunatatite ohyeah.gif ....cum insinuezi , desi eu sunt convins ca e mai mult... ohyeah.gif ...e normal sa-i iei putin la intrebari pe americani...cat or fi ei de americani?... ohyeah.gif
nefertiti
QUOTE
Pe March nu il convingi, sezi bland. thumb_yello.gif


Nici el pe mine... ohyeah.gif . N-are argumente se vede e foarte greu sa fiu convins in felul asta, cred ca se va musamaliza dar acolo nu e in regula... . De ce se opune Coalitia infiintarii comisiei, de ce nu neaga Rice hotarat etc... ohyeah.gif

SORIN

QUOTE
March...ai vazut noua alianta...Nefertiti&alfa LTD hh.gif

Care tipa mai tare are si dreptate ohyeah.gif


Am si cu ce sa tip.... ohyeah.gif

March

QUOTE
Pai o fi vreo alianta contra naturii ?! wink.gif N-ai vazut ca intr-o parte scrie " nu completez " ! rofl.gif


`Contra naturii de pro-american` esti tu! ohyeah.gif
abis
QUOTE (alfa @ 7 Dec 2005, 02:23 PM)
De ce se opune Coalitia infiintarii comisiei

Pentru ca cercetarea o va face comisia de control a SRI, asa am inteles. Nu-i nevoie de inca o comisie speciala pentru chestia asta. Coalitia nu are motive sa nu investigheze cazul, doar zborurile suspecte au avut loc pe vremea PSD-ului. Iar daca se afla ceva, pot oricand sa spuna ca nu cunosteau ce anume transporta avioanele alea - lucru care nu m-ar mira sa fie chiar adevarat. In fond, unele dintre ele au aterizat chiar si in Franta, si nu cred ca francezii ar fi tacut malc daca stiau...

Revenind la Basescu: este greu de spus ce stie el si ce nu stie despre eventuale centre de tortura pe teritoriul Romaniei. Eu unul inclinsa cred ca aeroporturile romanesti au fost folosite cel mult pentru escala decat pentru altceva.
alfa
abis

QUOTE
Pentru ca cercetarea o va face comisia de control a SRI, asa am inteles. Nu-i nevoie de inca o comisie speciala pentru chestia asta.


Arata-mi si mie informatia asta, cum ca se va ocupa comisia de control al SRI-ului.

QUOTE
Coalitia nu are motive sa nu investigheze cazul, doar zborurile suspecte au avut loc pe vremea PSD-ului.


Toti au motive sa nu investigheze cazul...cica ar dauna imaginii Romaniei si mai ales aliantei strategice...mai bine acceptam mijloacele imbunatatite de interogare... ohyeah.gif
Nu cred ca au avut loc doar pe vremea PSD-ului...n-ai auzit ca centrele alea s-au inchis acum o luna? SI pe vremea PSD-ului..

QUOTE
Iar daca se afla ceva, pot oricand sa spuna ca nu cunosteau ce anume transporta avioanele alea - lucru care nu m-ar mira sa fie chiar adevarat.


Nu e vorba doar despre asta...evident ca vor spune asa ceva daca se afla dar nimeni nu e interesat sa se afle, ne amana aderarea la U.E. ( ce fericit as fii precum stii... ohyeah.gif ) etc...

QUOTE
In fond, unele dintre ele au aterizat chiar si in Franta, si nu cred ca francezii ar fi tacut malc daca stiau...


Avioane CIA in Franta....Da-mi linkul! Altfel nu te cred, asta e dezinformare... nonono.gif

QUOTE
Revenind la Basescu: este greu de spus ce stie el si ce nu stie despre eventuale centre de tortura pe teritoriul Romaniei. Eu unul inclinsa cred ca aeroporturile romanesti au fost folosite cel mult pentru escala decat pentru altceva.


Eu cred ca stie si ca au fost folosite pentru mai mult. Dar chiar si pentru escala m-ar deranja.
abis
QUOTE (alfa @ 7 Dec 2005, 03:38 PM)
Arata-mi si mie informatia asta, cum ca se va ocupa comisia de control al SRI-ului.

Am auzit ceva la radio, n-am ce sa-ti arat.
QUOTE
Nu cred ca au avut loc doar pe vremea PSD-ului...n-ai auzit ca centrele alea s-au inchis acum o luna?

Eu inca nu sunt convins ca acele centre au existat in Romania.
QUOTE
Avioane CIA in Franta....Da-mi linkul! Altfel nu te cred, asta e dezinformare...

Uite aici: Franta a fost tranzitata doar de doua ori de "inchisorile zburatoare ale CIA".
Incearca sa nu mai fii Toma Necredinciosu'... Chiar vrei linkuri pentru fiecare litera pe care o scriu? Nu obisnuiesc sa pastrez linkuri, si de multe ori iti redau o informatie din auzite. Am impresia ca ma tratezi de mincinos...
QUOTE
Dar chiar si pentru escala m-ar deranja.

Si pe mine la fel. Macar din punctul asta de vedere suntem de acord.
alfa
Abis

QUOTE
Am auzit ceva la radio, n-am ce sa-ti arat.


Vom vedea daca e asa. Trebuie sa mai apara stirea pe undeva ca e foarte importanta.

QUOTE
  Am impresia ca ma tratezi de mincinos...


Nu te-am trat deloc asa. Sursa putea fi in neregula. Tu nu vezi cum ma trateaza altii pe mine, pentru ca am alta opinie? Cica as fi pe o lista de plata....

rofl.gif

QUOTE
Si pe mine la fel. Macar din punctul asta de vedere suntem de acord.


thumb_yello.gif

Din linkul dat de tine...sunt niste informatii interesante pe acolo:
QUOTE
declaratiile facute de oficialul german dupa intrevederea avuta cu omologul american, Condoleezza Rice, au fost evazive, ele lasa loc banuielii ca Steinmeier stie mai multe despre actiunile secrete ale CIA.


QUOTE
Franta a fost tranzitata doar de doua ori de "inchisorile zburatoare ale CIA".

In Franta scandalul e mai mic pentru ca au fost doar doua escale. E posibil sa se teama si de atentate au multi arabi p-acolo.

Uite din Le figaro ceva interesant :



QUOTE
FIDÈLE A LA PARABOLE de l'Evangile, et poussée un peu par la nouvelle chancelière allemande, Condoleezza Rice a admis l'existence de la paille, mais c'était pour mieux nier celle de la poutre. On attendait le secrétaire d'Etat américain sur les vols clandestins de la CIA et les transferts de prisonniers vers des pays peu regardants sur la torture. Elle a tout éludé, en public à tout le moins. Mais force lui a été d'admettre que dans un cas précis, les Etats-Unis ont été coupables d'une regrettable «erreur» et que cela risquait de se reproduire dans le cadre du combat contre le terrorisme


Deci se recunoaste incet-incet, intai evaziv, apoi intr-un anume caz ...si usor-usor vom vorbi peste tot de erori regretabile...sigur posibil sa se produca in conditiile luptei antiteroriste...

QUOTE
D'entrée de jeu, Angela Merkel déclare, dans cette conférence de presse commune, qu'elle est «heureuse» de constater que les Etats-Unis, par secrétaire d'Etat interposé, avaient reconnu «avoir fait une erreur à propos de ce cas individuel». Voire que Condoleezza Rice lui a «réitéré que si des erreurs sont commises, elles doivent immédiatement être corrigées». A ses côtés, la patronne du département d'Etat ne pouvait plus que confirmer de bonne grâce. «Toute politique peut parfois mener à des erreurs».


Merkel e bucuroasa ca Rice recunoaste eroarea intr-un anume caz ....Rice diplomatic ..daca au fost comise erori ele trebuie imediat indreptate...ca nu-i asa: nici o politica nu e scutita de erori...Asta a fost pentru a atenua impactul scandalului, un gest de bunavointa...

QUOTE
Sur ce point, Condoleezza Rice a défendu le rôle des services secrets. Leur action est «la clef du succès dans cette guerre» contre la terreur


Totul e lasat pe mana serviciilor secrete... asta da justitie... wink.gif
March
QUOTE (alfa @ 7 Dec 2005, 05:34 PM)

QUOTE
Franta a fost tranzitata doar de doua ori de "inchisorile zburatoare ale CIA".

In Franta scandalul e mai mic pentru ca au fost doar doua escale. E posibil sa se teama si de atentate au multi arabi p-acolo.

Bravos natiune ! laugh.gif Halal argumentatie ! rofl.gif
nefertiti-old
Daca tot ati facut topic separat, de ce mai continuati aici? unsure.gif
March
Dupa inmanarea scrisorilor de acreditare presedintelui Basescu,

Noul ambasador al SUA, la primul contact cu realitatea romaneasca
"Degeaba aveti legi, daca magistratii nu le aplica"
Cucu Mucu
Cam tupeist si lipsit de tact diplomatic domnu' ambasador!
March
Marius Oprea, reprezentantul guvernului in CNI thumb_yello.gif

Presedintele PNL, Calin Popescu Tariceanu, a anuntat, ieri, ca reprezentantul guvernului in Comunitatea Nationala de Informatii va fi istoricul Marius Oprea, care va fi numit consilier al primului-ministru pe probleme de securitate. Oprea l-a atacat, recent, intr-o emisiune radio, pe ministrul de interne, Vasile Blaga, spunand ca acesta ar fi luat "niste spagi" in perioada in care lucra la vama. Potrivit lui Marius Oprea, procurorul general Ilie Botos ar trebui sa ancheteze acest caz.
("Adevarul")

March
Romanii sunt multumiti de activitatea presedintelui Basescu, dar au o privire critica asupra prestatiei premierului Tariceanu, arata un sondaj INSOMAR, facut public ieri. 11 la suta din romani se declara foarte multumiti de Basescu, iar 49 la suta destul de multumiti. Situatia este mult mai grava in ceea ce-l priveste pe Calin Popescu Tariceanu. Doar 3 la suta din romani sunt foarte multumiti de premier. Destul de multumiti se declara 26 la suta din repondenti, iar 71 la suta sustin ca sunt destul de nemultumiti sau chiar foarte nemultumiti de prestatia premierului. Alianta Dreptate si Adevar continua sa conduca in topul preferintelor electorale ale romanilor cu 45 la suta. Alianta este urmata de PSD, la o diferenta de 13 procente, si de PRM, care se bucura de simpatia a 15% din romani. In situatia in care PNL si PD ar candida separat, democratii ar obtine 60,2% din voturile electoratului, iar PNL doar 36% din voturi. Cei mai multi romani sunt de parere ca traiesc in prezent mai prost decat anul trecut si sunt sceptici in ceea ce priveste evolutia economiei. ("Adevarul")
abis
Din ultimul sondaj CURS rezulta ca avem politicieni de mai multe feluri:

Clasa I "1/2" - politicieni care au asentimentul a circa jumatate din electorat - la jumatate doi corespund: Basescu (50%), Mona Musca (47%)

Clasa a II-a "1/3" - politicieni care au sustinerea aproximativ a unei treimi din electorat - la o treime trei corespund: Stolojan (35%), Geoana (33%), C.V.Tudor (32%)

Clasa a III-a "1/4" - politicieni care au increderea a aproape un sfert din electorat - tot trei: Nastase (24%), Boc (23%), Iliescu (23%)

Clasa a IV-a "1/5" - politicieni care pot revendica doar o cincime sprijin din partea opiniei publice - patru: Tariceanu (22%), Videanu (21%), Gusa (20%), Becali (20%).

Tariceanu se afla astfel, in compania lui Videanu, Gusa si Becali, in a cincea categorie a politicienilor...
Leonardo
Interesante sondajele astea...ce inseamna de fapt asentimentul electoratului?

Doamna Musca e in Top Class: e simpatica, citita si una dintre putinele femei oameni politici vizibili. Dar prin ce s-a remarcat de fapt Dna Musca de are masa de simpatizanti atat de mare? Prin faptul ca a sustinut pozitia presedintelui in clinciul Cotroceni-Victoria si si-a dat demisia din functia de ministru al culturii (e observator la Parlamentul european pana la urma?). Nimic concret, nici o realizare cuantificabila.


La politicienii de mana a 5a: Tariceanu, prim ministru in functie si deci implicat direct in problemele tarii (nu cred ca e mai rau decat alti prim ministri pe care i-am avut) e aruncat la gramada cu un grup de bagatori de seama cu gura mare: Gusa si Gigi Becali. Gigi la urma urmei face ceva, e patron la Steaua, s-au calificat al doilea an consecutiv in primavara europeana etc. Rudimentar dar se poate mandri totusi cu ceva concret. Fac abstractie de averea ultra dubioasa.
Dnl Gusa in schimb e cotat la fel ca si primul ministru in exercitiu fara sa fi facut ceva reamrcabil vreodata. Doar scandal pe unde s-a dus si cu marele merit ca a schimbat partidul cand a trebuit.
De Videanu ce sa zic? Noroc de Schelle ca s-a luat de Bucuresti si am avut ocazia sa citesc replica intelegator-ironica data de Dl Videanu din Anglia, unde probabil ca a studiat circuitul de Formula 1 de la Silverstone si modalitatile de translocare in jurul casei poporului.

Concluzie: ori lumea n-a inteles ce-i cu sondajul asta si a dat raspunsuri amestecate,ori habar n-au pe ce lume traiesc, ori sondajul a fost aranjat sa iasa cat mai ambiguu. De fapt oamenilor li s-a pus in fata o lista cu anumiti politicieni si au fost rugati sa-i aranjeze in ordinea preferintelor. Altfel m-as mira ca Gusa de ex sa ia mai mult de 1% in caz de vot.
PS: Chiar credeti ca Geoana ar lua 10% in plus in fata lui Nea Nelu? sa fim seriosi.smile.gif
Astept cu interes urmatorul sondaj sa-l vad pe Boureanu cum intra direct in top 3 rofl.gif
abis
QUOTE (Leonardo @ 12 Dec 2005, 04:32 PM)
ce inseamna de fapt asentimentul electoratului?

Inseamna raspunsul la intrebarea "cata incredere aveti in urmatorii de pe lista?".
QUOTE
Doamna Musca e in Top Class: e simpatica, citita si una dintre putinele femei oameni politici vizibili. Dar prin ce s-a remarcat de fapt Dna Musca de are masa de simpatizanti atat de mare? Prin faptul ca a sustinut pozitia presedintelui in clinciul Cotroceni-Victoria si si-a dat demisia din functia de ministru al culturii (e observator la Parlamentul european pana la urma?). Nimic concret, nici o realizare cuantificabila.

Se pare ca numai faptul ca nu face parte din echipa lui Tariceanu creste bursc increderea populatiei intr-un anume politician...
QUOTE
Altfel m-as mira ca Gusa de ex sa ia mai mult de 1% in caz de vot

SI eu m-as mira. Poti avea incredere in mai multi, dar de votat nu poti sa-l votezi decat pe unul singur, asa ca cei din topul increderii nu inseamna neaparat ca vor fi si in topul voturilor.

Perceptia populara, asa cum o inteleg eu, este ca oamenii s-au cam saturat de Tariceanu si de ai lui. Cum Tariceanu a ajuns sa traga in jos PNL-ul, nu-i exclus ca prin vara lui 2006 sa ne trezim cu Solojan premier si cu Mona Musca presedinte PNL. Bineinteles, daca Patriciu va fi neutralizat dpdv politic. Ar fi singura mutare care poate salva PNL de la soarta PNTCD, zic eu. Pentru ca Tariceanu si-a cam aratat limitele.
MIA
Naspa ... Basescu pare sa fie la un pas de a matrasi un alt partid membru al unei coalitii din care face ( facea ... acuma na ... formal nu mai e membru PD ) si el parte.
sorry.gif
abis
Nu Basescu impinge PNL-ul pe tobogan in jos, ci chiar cei care conduc astazi PNL-ul. Ma refer la Patriciu, la Tariceanu...
March
Liberalii lui Tariceanu isi mai pun si poalele in cap prin suspendarea lui Boureanu. Pesedeii sunt de admirat pentru conspirativitatea de tip bolsevic in activitatea interna a partidului lor !
Leonardo
Abis:
QUOTE
Perceptia populara, asa cum o inteleg eu, este ca oamenii s-au cam saturat de Tariceanu si de ai lui. Cum Tariceanu a ajuns sa traga in jos PNL-ul, nu-i exclus ca prin vara lui 2006 sa ne trezim cu Solojan premier si cu Mona Musca presedinte PNL. Bineinteles, daca Patriciu va fi neutralizat dpdv politic. Ar fi singura mutare care poate salva PNL de la soarta PNTCD, zic eu. Pentru ca Tariceanu si-a cam aratat limitele.


In acest caz repet afirmatia de mai devreme: ciudat popor suntem daca ne-am saturat de Tariceanu intr-o masura mai mare decat de Nea Nelu si de Adi Nastase.
Nu cred ca Tariceanu trage in jos PNL ci tocmai membrii PNL gen Dna Musca si Boureanu care in mod paradoxal pentru mine isi sapa propriul leader de partid la indemnul Presedintelui care in mod faptic tine de alt partid. Si asta dupa ce in perioada electorala n-au suflat nici un cuvintel impotriva lui Tariceanu intrand cuminti in Parlament sub obladuirea lui.

L-am apreciat sincer pe Stolojan dar miscarea lui sinuoasa din ultimul an mi se pare un pic josnica. Dupa ce te retragi in campania electorala revii ulterior si incepi sa-ti revendici pozitia de presedinte de partid ratandu-te disponibil sa-ti inlocuiesti 'colegul' si in functia de Premier. Mie mi se par ciudate toate astea si incep sa cred ca Tariceanu a fost aruncat la sacrificiu din start. Acum nu mai e necesar si deci sa-l decapitam. Sa nu-mi spuneti ca nu se stia despre prietenia Tariceanu-Patriciu inainte de alegeri. Si eu stiam de ea.

Departe de mine gandul ca Tariceanu este un Prim ministru de exceptie, dar cred ca au grija destui sa-l compromita public mult mai mult decat e cazul. E o campanie anti-Tariceanu coordonata de la cel mai inalt nivel si sustinuta de cartite de partid. Mie astea nu-mi plac si am indoieli privitor la calitatea celor ce fac asa ceva.

Intrebare: daca PNL va avea soarta PNTCD ce partide principale vor ramane in Romania? Alea de s-au desprins din acelasi trup?
abis
QUOTE (Leonardo @ 12 Dec 2005, 05:26 PM)
ciudat popor suntem daca ne-am saturat de Tariceanu intr-o masura mai mare decat de Nea Nelu si de Adi Nastase

Procentele sunt tot pe-acolo: 22-24%, diferenta e in marja de eroare. Suntem un popor "ciudat" in masura in care mereu am ales invers decat cei din zona, cu exceptia bulgarilor: cand altii alegeau dreapta noi mizam pe stanga, si invers.

Se stie ca la sate este baza electorala a PSD. Este firesc ca acolo procentele cu care este creditat Ilici (ori procentele celui care este perceput ca urmasul lui politic, Prostanacul) sa fie mari. Procentele mici ale lui Tariceanu se explica, zic eu, prin faptul ca nici macar mediul urban nu-i este favorabil. Si, dealtfel, nu i-a fost niciodata: ce sanse ar fi avut o candidatura a lui Tariceanu la Cotroceni, cum ii sugera Patriciu acum un an si jumatate?
QUOTE
Nu cred ca Tariceanu trage in jos PNL ci tocmai membrii PNL gen Dna Musca si Boureanu

De ce a demisionat Musca din PNL? Pentru ca Tariceanu a anuntat o demisie "irevocabila" si nu s-a tinut de cuvant. Ce a cerut Boureanu? Sa nu se poarte negocieri cu PSD-ul. A "sapat" Mona Musca mai mult credibilitatea PNL decat a facut-o insusi Tariceanu? A sunat Boureanu la Parchet cand i-a fost arestat un coleg de afaceri? Mona Musca i-a repezit pe sinistratii care ramasesera in Timis fara case, spunandu-le ca nu le poate face hotel?
QUOTE
daca PNL va avea soarta PNTCD ce partide principale vor ramane in Romania?

Singurii responsabili pentru soarta PNL sunt liberalii. Ei sunt cei care trebuie sa fie preocupati pentru scorul lor din sondaje, nu altii. Daca nu vor sa-i pasca soarta PNTCD-ului, nu au decat sa actioneze pana nu-i prea tarziu. Uite aici un comentariu la obiect semnat de Razvan Dumitrescu.
March
Trebuie amintit faptul ca , in timpul guvernarii cederiste, Tariceanu a fost inlaturat din fruntea ministerului industriilor pentru ineficienta !
March
Din cauza anularii anticipatelor, compromisuri cu PSD
Boureanu: Premierul nu a vrut ca stenogramele PSD sa fie publicate


Desi proaspat suspendat din randurile PNL pentru un an, Cristian Boureanu a adus, ieri, noi acuzatii la adresa lui Calin Popescu Tariceanu, sustinand in continuare ca intre actuala conducere a liberalilor si PSD exista o relatie de colaborare. Boureanu a spus, intr-o conferinta de presa, ca de la primul tur al alegerilor de anul trecut pana in prezent relatia dintre anumiti lideri ai PNL si PSD a fost intretinuta si ca s-au purtat negocieri pe anumite subiecte, pe care a refuzat sa le precizeze. "Au existat lideri ai PNL care au initiat negocieri cu PSD dupa primul tur al alegerilor din 2004, si acestea au fost purtate pana in momentul de fata", a explicat deputatul, care insa a refuzat sa-i nominalizeze pe aceia dintre liberali care sunt "prieteni" cu pesedistii, explicand ca "daca numele lor ar fi date publicitatii, acest lucru ar face rau partidului". Boureanu a declarat ca joi seara, inainte de sedinta Comitetului Politic Executiv al PNL, a avut o intrevedere de o ora cu premierul Tariceanu si i-a comunicat acestuia "cu amanunte, numele liderilor si locul in care au negociat cu PSD". Boureanu a tinut sa precizeze ca premierul nu a fost "surprins" si nici nu l-a contrazis atunci cand i-a relatat informatiile pe care le avea in legatura cu cei care negociaza cu pesedistii.
Deputatul a mai explicat ca din cauza renuntarii la organizarea de alegeri anticipate liberalii au fost nevoiti sa faca "o serie de compromisuri cu PSD", avand in vedere majoritatile fragile din Camera si din Senat. "Atacurile partidului la adresa PSD au fost slabe, iar in presa au fost doar atacuri la adresa partenerilor de Alianta", a afirmat fostul membru al PNL, care a acuzat modul in care Tariceanu conduce partidul: "Deciziile nu se iau la partid, se iau la Guvern, intr-un cerc restrans, iar in BPC se da doar un vot de forma, pe decizii deja luate".
Mai mult decat atat, Boureanu a dezvaluit faptul ca Tariceanu nu a vrut ca stenogramele sedintelor PSD sa fie date publicitatii in campania electorala de anul trecut. "Tariceanu a avut stenogramele si alte documente adiacente pe birou si le-a tinut doua zile pe masa, fara sa ia nici o decizie. Cand am vazut ca nu face nimic, am decis singur, de capul meu, sa le fac publice. Daca erau facute publice mai devreme, altul era scorul alegerilor", a declarat Cristian Boureanu. Acesta a mai tinut sa spuna ca in sedintele Biroului Politic de Conducere al PNL "sunt facuti albie de porci Traian Basescu, Theodor Stolojan si Mona Musca" si a sustinut ca "i-a fost rusine sa participe la asemenea sedinte". (cont...)

Cucu Mucu
Foooarte tare, frate!
abis
QUOTE (Leonardo @ 12 Dec 2005, 05:26 PM)
Nu cred ca Tariceanu trage in jos PNL ci tocmai membrii PNL gen Dna Musca si Boureanu care in mod paradoxal pentru mine isi sapa propriul leader de partid la indemnul Presedintelui

Leonardo,

Special pentru tine am cautat discursul lui Cristian Boureanu la Conferinta PNL Bucuresti din 19.11.2005. Nu cred ca sunt cuvintele cuiva care isi sapa liderul la indemnul altcuiva:

QUOTE
      "Doresc sa il felicit pe Ludovic Orban pentru intreaga activitate,
pentru consecventa si pentru curajul de a-si spune intotdeauna parerea, atat
in interiorul, cat si in exteriorul Partidului National Liberal.
      In acelasi timp, vreau sa va spun ca imi asum riscul de a spune cateva
lucruri care nu vor fi pe placul unora dintre noi. O fac cu riscul de a fi
blamat, asa cum am facut-o intotdeauna in interiorul PNL.
      As vrea sa ne amintim situatia in care ne aflam acum doi ani de zile:
Partidul Social Democrat devenise partidul-stat, coruptia ajunsese la
punctul maxim iar caracatita PSD controla toate institutiile statului.
      Theodor Stolojan demisiona si lasa partidul la 20% si la un raport de
2/1 cu Partidul Democrat in optiunile electoratului. Ne aflam in plina
campanie electorala si trebuie sa recunoastem  ca putini erau aceia care
vedeau cu adevarat victoria Aliantei si victoria lui Traian Basescu in
alegerile prezidentiale.
      Am castigat alegerile, dar din pacate fara un suport suficient ca sa
castigam puterea. Si trebuie sa recunoastem ca intre turul I si turul II am
ramas si mai putini aceia care aveam curajul sa se exprime impotriva PSD. In
turul II Traian Basescu a castigat alegerile si am reusit, Alianta Dreptate
si Adevar, sa ajungem la guvernare.
      Am spus-o si o repet: in mod sigur, astazi, Partidul Democrat ar fi
fost aproape istorie daca nu existau Theodor Stolojan si Partidul National
Liberal. Dar in acelasi timp, Partidul National Liberal nu ar fi ajuns la
putere daca nu existau Partidul Democrat si in special presedintele Traian
Basescu. Mai mult, imi permit sa spun, pentru ca stiu unele lucruri, ca
poate am fi fost astazi la guvernare alaturi de PSD. Si nu cred ca pentru
viitorul acestui partid, cu o istorie de 130 de ani, ar fi fost un lucru
bun.
      Intotdeauna este mai usor sa darami decat sa construiesti. Este foarte
usor sa stricam ceea ce am construit doi ani de zile. Exista insa niste
oameni prin partid, care si-au facut un obicei din a sta dupa colturi si a
lipi etichete de fruntea oricui are curajul sa-si asume public propriile
convingeri si opinii - ba ca x e omul lui Basescu, ba ca y e omul lui
Stolojan. Sunt aceiasi oameni care, acum cativa ani, stateau tot dupa
colturi si lipeau etichete ca acelasi x sau acelasi z sunt oamenii lui
Tariceanu, ori Patriciu, ori Valeriu Stoica.
      In ceea ce ma priveste, in ultima luna de zile, de cand tensiunile din
Alianta s-au acutizat, m-am ferit sa-mi exprim opiniile in mass-media tocmai
fiindca sunt de parere ca acestea trebuie exprimate, mai intai, in fata
colegilor de partid. De aceea am preferat sa vin aici si sa spun lucrurilor
pe nume in fata dumneavoastra.
      Dar, in acelasi timp, la mai putin de un an de la preluarea puterii,
as vrea sa trag un semnal de alarma. Astazi, cu noua conducere din care fac
si eu parte, Partidul National Liberal a ajuns la 16% din optiunile
electoratului, in timp ce PD, cu noua echipa de conducere si cu imaginea lui
Traian Basescu la Cotroceni, a ajuns la aproximativ 30 de procente. Raportul
dintre PNL si PD este de 1 la 2.
      Ne aflam acum intr-un moment decisiv si avem doua variante de a
actiona: sa continuam sa ne prefacem ca totul merge bine sau sa recunoastem
declinul constant al partidului. Betia puterii se trateaza asa cum se
trateaza si alcoolismul: in primul rand sa recunoastem ca avem o problema.
      PNL nu scade in procente pentru ca Traian Basescu a ales sa fie un
presedinte jucator, asa cum PNL nu scade in procente pentru ca nu avem o
guvernare buna. Dimpotriva, facem lucruri extrem de importante si de
necesare. PNL nu scade pentru ca au venit inundatiile sau grevele.
      PNL scade pentru ca in Romania, in continuare, liderul este locomotiva
formatiunii pe care o conduce. El este cel care imprima viteza partidului
si, din pacate, astazi, la nivel de lider, si la nivel de lideri, avem o
problema cel putin asupra modului in care sunt perceputi de opinia publica.
Prestatia primului-ministru se repercuteaza asupra PNL, asa cum prestatia
lui Traian Basescu, indiferent ce spune Constitutia, se repercuteaza asupra
Partidului Democrat.

      Partidul a castigat un prim-ministru, si un prim-ministru european,
dar a pierdut un presedinte de partid.

      Stim cu totii ce probleme sunt in coalitie si in Alianta D.A., dar
acestea nu pot fi o scuza permanenta pentru scaderea increderii in premier
si in PNL. Cred ca este momentul sa facem o analiza critica, o analiza la
rece asupra modului in care noi, cei alesi pe lista lui Calin Popescu
Tariceanu si liderul nostru ne aducem contributia la evolutia Partidului
National Libera. Nu trebuie sa cerem capul cuiva, trebuie doar sa vedem clar
in ce situatie ne aflam si cum putem reface drumul pe care a plecat PNL.
      Acum doi ani, noi, liberalii, comandam o analiza sociologica ampla, un
sondaj de opinie la nivel national, care ne indica faptul ca alegatorii
doresc constituirea unei aliante politice capabile sa infrunte si sa invinga
PSD. Pe baza acelei cercetari, am luat decizia sa ne unim fortele cu
partenerii nostri de la PD si sa luptam impreuna, in ceea ce avea sa se
numeasca Alianta Dreptate si Adevar, care s-a dovedit o solutie buna,
viabila,  pentru cele doua partide si pentru Romania.
      Astazi, ne aflam intr-un moment crucial pentru viitorul PNL. Nu stiu
cati dintre cei din sala constientizeaza ca este pentru prima oara din 1998
cand suntem in declin constant de imagine. Am pornit ca un partid mare, un
partid care sa se adreseze tuturor cetatenilor Romaniei.
      Le propun colegilor din Biroului Permanent, presedintelui Calin
Popescu Tariceanu ca pana la sfarsitul anului sa facem o analiza serioasa.
Sa vedem de ce o mare parte dintre cei care ne-au votat se indeparteaza de
partid, de ce o mare parte dintre votantii Aliantei voteaza cu Partidul
Democrat si ce asteapta oamenii de la noi ca partid national liberal.
      In lipsa acestor cercetari aprofundate avem la dispozitie semnalele pe
care ni le transmit mass-media. Din aceste semnale am vazut, din pacate, ca
suntem perceputi drept ezitanti, dispusi la compromisuri cu adverasarii
politici si lipsiti de coerenta.
      Compromisul s-a dovedit a fi solutia eronata. Cei mai multi din
aceasta sala ne-am opus compromisului cu PSD in 2001, ne-am opus oricarui
compromis cu PSD, intre 2001 si 2004 si am luptat din greu intre cele doua
tururi de scrutin ale alegerilor de anul trecut, atunci cand putini mai
credeau ca vom reusi.
      Astazi, cei care negociaza cu PSD omoara viitorul acestui partid.
Putem sa ignoram aceasta realitate, sa bagam capul in nisip ca strutii si sa
mizam pe sprijinul PSD.
      Dar fiti siguri ca ei ne vor ajuta, ba chiar ne vor pune la ingrasat o
perioada, ca pe struti, insa doar pana cand se vor hotari sa ne taie si sa
ne faca ciorba.
      Ezitarile, lipsa de coerenta politica si ignorarea agendei publice, a
programului in temeiul caruia am castigat alegerile ne trag in jos.
      Din pacate, cred ca am uitat ca adversarul nostru a fost, este si va
fi, pentru mult timp de aici inainte, PSD. PSD va ramane intotdeauna rivalul
nostru. Este foarte important sa clarificam ce doresc oamenii din partid de
la noi si ce doresc cetatenii de la noi.
      In loc sa-l avem in permanenta in tinta, observ ca il inlocuim din ce
in ce mai des tocmai cu aliatii nostri, PD si Traian Basescu. Riscam astfel
sa declansam un razboi fara invingator, sau cu un singur invingator - PSD.
Un razboi ai carui mari invinsi vom fi, din pacate, noi, liberalii.
Personal, nu cred ca ii putem cere lui Traian Basescu sa mearga in ritmul
nostru sau al PD. Ce putem face este sa marim noi viteza, sa il depasim pe
Traian Basescu astfel incat intre noi si presedinte sa nu mai fie decalaje
de ritm, viziune si mod de a face politica.
      De aceea, dragi colegi, va propun sa uitam de resentimentele si
prieteniile personale si sa incercam sa gasim solutii pentru a iesi din
criza in care se afla PNL. Politica se face cu luciditate si cu urmarirea
semnalelor pe care opinia publica ni le transmite. Haideti sa nu repetam pas
cu pas greselile colegilor de la PNTCD.
      Haideti sa avem luciditatea de a ne intoarce la oamenii care ne-au
creditat cu incredere si speranta, de a afla ce gandesc cu adevarat despre
noi si de a ne corecta erorile, acum, cand inca se mai poate.
      Iar in final, pentru cei care fac planuri pe termen foarte lung,
pentru anul 2009, as vrea sa le atrag atentia ca prioritatea este
guvernarea.
      Pana atunci, va propun sa-i ignoram pe cei care, acum un an de zile,
se ascundeau prin cotloane din teama de a iesi deschis la lupta cu PSD, pe
cei care declarau victoria PSD in alegeri, pe cei care initiau negocieri cu
PSD. Intamplator sau nu, ei sunt cei care, dupa un an de tacere, invenineaza
in aceste zile relatiile cu aliatii nostri, democrati.
      In final, doresc sa va urez mult succes, dumneavoastra, celor care
reprezentati cea mai mare filiala liberala din tara si imi doresc ca in
intreaga Romanie PNL-ul sa devina asa cum este in Bucuresti, cel mai mare
partid din Romania. Mult succes! "
March
Se incinge Marea Neagra

AXA, intr-un ceas bun
helpthegrass
QUOTE (abis @ 12 Dec 2005, 05:16 PM)
Nu Basescu impinge PNL-ul pe tobogan in jos, ci chiar cei care conduc astazi PNL-ul. Ma refer la Patriciu, la Tariceanu...

Hello. Nu am mai trecut de mult.
Acum drept sa iti spun ai dreptate.......... in parte. PNL ul este pe marginea prapastiei si Basescu le face vant, discret.
March
Constantinescu loveste tare in Basescu !

Lista lui Emil

Cam tarziu . Trebuia s-o faca cand era presedinte ! tongue.gif
ducoro
Tipic romaneste.Este la fel cu" prostul nu ride de ceea ce vede,ci de ce isi aduce aminte" hh.gif rofl.gif
Ma refeream la nea'Emilut. wub.gif
actionmedia
Toate ca toate, zica lumea ce o vrea, dar eu cred ca Basescu e un Presedinte de Presedinte. Adevarat, baiat de baiat de cartier, gee. Dupa ce si-a pus fesul ala, chiar ca a spulberat orice umbra de indoiala.
Ce vreau sa spun este ca e popular si nu cred ca vom scapa asa usor de el dupa 5 ani, cred ca il vom avea presedinde inca un mandat.
Face si vizite de lucru precum Tovarasu' pe vremuri. Si la ce armata de oameni roieste in jurul lui, e clar ca are in spare un puternic "grup de interese".
Cucu Mucu
In costumatia aia Traienica Fe sulica semana cu vacarul comunal standard de pe timpul colhozului. Deh, o tempora... Eu am ramas mut cand l-am vazut la teveu, am crezut ca-s aia de la Divertis, fac vre-un sou.
Edit: axel, a revenit fanclubul. tongue.gif
helpthegrass
QUOTE (March @ 14 Dec 2005, 07:58 PM)
Constantinescu loveste tare in Basescu !

Lista lui Emil

Cam tarziu . Trebuia s-o faca cand era presedinte ! tongue.gif

Este un subiect mai vechi, dar corelat cu ce se intampla acum cand unii au inceput sa fie controlati la averi cred ca ar trebui re discutat. NU ESTE ANORMAL CA UN CAPITAN DE VAS DE CURSA LUNGA SA FIE INFORMATOR (dl. Basescu ar trebui sa recunoasca acest fapt, doar este cunoscut printre totii cei din domeniu si nu numai). Dar faptul ca a fost detasat la Anverp ca atasat comerciat, deja este o urcare in rang. Si nu cred ca pe vremea aceea oricine putea avea un "amarat" de milion de lei (cand o masina era 70 de mii). Faza cu milionul am auzit-o la radio. Daca este asa ar trebui sa se ridice ceva intrebari. Asta o spun pt "fani" PSD care au luat foc din nou. Sper sa se inteleaga ca nimeni nu poate juca rolul de virgina si neprihanita. Doar ca unii stiu sa minta mai bine decat altii. Si sunt ma nesimtiti cate o data sunand ce vor cand vor si cui vor. In rest te lasa sa cu ochii in soare. Fapt care l-am vazut si pe aici la unii care refuza sa raspunda la ceea ce nu le convine.
Michelle
Ce sa-i faci natura nu prea ne-a facut pe toti egali,unii stiu ce sa vorbesca si cind sa vorbeasca ,altii invata sa fure inainte de a invata sa vorbeasca si unii se mira ca de ce-or avea altii mai mult ca ei! Raspunsul este simplu... cine si-a descoperit talentul si vocatia si mai pune si umarul(nu sta numai sa se mire wink.gif ) are mai mult si castiga mai mult!Nici macar comunistii n-au reusit sa ne faca pe toti egali ,nici democratia nu ne va face ,ea nefiind o forma de organizare a societatii perfecta...dar alta mai buna inca nu s-a descoperit.
Traian Basescu are foarte mult curaj si stie sa danseze pe sarma.Asta oriunde in lume, daca nu esti prea naiv sau tantalau,face multi bani! ohyeah.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Michelle @ 13 Jan 2006, 08:07 PM)
.Asta oriunde in lume, daca nu esti prea naiv sau tantalau,face multi bani! ohyeah.gif

Sau daca ai destui naivi sau tantalai la indemana - cam la doujde milioane si ceva. wink.gif Mai iti moare o matusa, mai vinzi o actiune la pret de juma de fabrica, etc.
Michelle
Ai vazut cine stie?! Numa' hepthegrass se face ca nu intelege fenomenul... laugh.gif
Cucu Mucu
Grupul de interese crescut la sanul lui Fesulica pe cand era primarel asfalteaza Bucurestiul. Sau ma rog, ar trebui. A dracu coincidenta, firma unui consilier la primarie castiga monopolul pe strazile din Bucuresti(asta pe langa cealalta coincidenta cu blonda lui Cocos care avea toate parcarile din Bucuresti). Io zic sa-i ia PNAul putin de urechiuse pe actorii licitatiei, ca prea seamana cu matusa Tamara.
actionmedia
Daca licitatia a fost facuta corect, nu are ce sa le faca.
Acum nu vad care este problema daca a pus-o pe bunicut actionar. Nu inseamna ca bunicuta conduce afacerile ci sotul.
Nu vad de ce atata tamtam pentru politicienii care fac afaceri. Adica ei de ce sa nu faca afaceri? Daca le fac legal sa faca tata cate pot. In plus nenea Cazacu s-a retras din consiliu cand a inceput scandalul, iar de atunci a continuat sa primeasca contracte.
Trebuie verificata doar licitatia. Si hai sa fim seriosi, ancheta a inceput in 2001, cand Nastasica controla toate parghiile, inclusiv jutitia, deci, daca se faceau vinovati de ceva trebuia sa ii tranteasca atunci.

Cu matusa Tamara la fel. Sa vedem. Daca nu se pot justifica banii aia atunci cam miroase a hotie, daca reuseste sa justifice provenienta banilor atunci care este problema? Negustor cinstit, ca sa zic asa.

Eu vad o singura problema atunci cand ruda unui politician face afaceri cu statul, daca le face in mod corect (licitatie, etc.) Existenta unui insider, adica firma respectiva are un avantaj in fata copetitorilor pentru ca stie mai bine cum merge treaba.

In incheiere va recomand sa nu va mai lasati condusi de manevrele astea politice. Nu vrea nimeni sa infunde pe nimeni ca sa zic asa, fie ca sunt vinovati fie ca nu. Ceea se se urmareste prin scandalurile astea este obtinerea de avantaje politice, mai iesi la rampa, ii mai scazi credibilitatea lu ala sau il mai face pe unul sa se dea la fund o vreme, cam asa merg lucrurile.
Nu se va concretiza nimic din toate astea pentru ca si de o parte si de alta sunt oameni foarte influenti care joaca dur. Justitia este pentru oamenii simpli, nu pentru politicieni, chiar daca se spune altceva.
Michelle
Cu matusa Tamara sigur ca se justifica provenienta banilor ca daca io,Safta Camatareasa vreau sa-ti cumpar tie tanti Tamara(care nu trebuie sa completezi declaratie de avere) 10 ghiuluri si 3 lanturi cu juma de milion de euroi chiar daca ele valoreaza 10 parale si facem asta la notar nu poate sa zica nici mama PNA-ului de ce ti-am dat eu tie banii aia. tongue.gif
actionmedia
Si Safta Camatareasa, de unde are banii? Daca furi sau iei spaga nu ai cum sa justifici banii. Daca faci acte la notar cum ca... tot apare unul care nu are cum sa justifice si decat sa intre la parnaie te da in gat.
Michelle
deocamdata cind faci un act de vanzare -cumparare fie sa iei un apartament,fie alte bunuri,nu-ti cere nimeni sa justifici provenienta banilor,right?
actionmedia
QUOTE (Michelle @ 19 Jan 2006, 01:13 PM)
deocamdata cind faci un act de vanzare -cumparare fie sa iei un apartament,fie alte bunuri,nu-ti cere nimeni sa justifici provenienta banilor,right?

Nu dar daca intrii in cercul unor suspecti de crima organizata poti fi luat la intrebari.
Cel putin asta ar trebui sa fac a politia. Sa cerceteze provenienta banilor cu care cumperi bunuri de mare valoare. Evident ca nu te cerceteaza nimeni daca cumperi o casa de 30.000 euroa, dar daca dintr-odata apar 1.000.000 Euro, trebuie sa spui de unde ii ai. Poate nu sunt ai tai.
Dar suntem offtopic, aici se vorbeste despre Basescu nu despre mafie.
Michelle
uite ca pe Bittner nu l-a intrebat nimeni in "99 de unde are 400000 euro si nici n-o sa-l mai intrebe. tongue.gif Scuze de offtopic! sorry.gif
actionmedia
QUOTE (Michelle @ 19 Jan 2006, 01:21 PM)
uite ca pe Bittner nu l-a intrebat nimeni in "99 de unde are 400000 euro si nici n-o sa-l mai intrebe. tongue.gif Scuze de offtopic! sorry.gif

De unde stii ca nu l-a intrebat, poate l-a intrebat si omul a avut justificare, sau poate il vor intreba candva, daca alte piste duc catre el.
Cum spuneam mai devreme politica e super incurcata, iar politicienii sunt oameni foarte influenti. Chestiile astea pe care le vedem noi la TV sau le citim prin ziare sunt in general diversiuni, adevaratele razboiae se dau in alte parti si sunt cam ferite de ochii publicului.

Am mai pus intrebarea asta candva. De ce credeti voi ca un om vrea sa devina presedintele unei tari sau cel putin un simplu parlamentar sau primar? Oare il atrage asa de mult salariul (indemnizatia) sau celelalte avantaje? Pe unii poate da, pe unii poate ca ii intereseaza sa ia banii aia de la stat si sa beneficieze de diverse avantaje (calatorii prin strainatate, masina cu sofer, etc.) Dar cred ca maraea majoritatea vrea sa aiba influenta. Vrea sa controleze cat mai multe parghii.

Eu unul am zis ca nu e nici o problema ca omul isi urmareste propriile interese, atata timp cat isi face treaba de presedinte (parlamentar).
MIA
QUOTE (actionmedia @ 19 Jan 2006, 12:00 PM)
In incheiere va recomand sa nu va mai lasati condusi de manevrele astea politice. Nu vrea nimeni sa infunde pe nimeni ca sa zic asa, fie ca sunt vinovati fie ca nu. Ceea se se urmareste prin scandalurile astea este obtinerea de avantaje politice, mai iesi la rampa, ii mai scazi credibilitatea lu ala sau il mai face pe unul sa se dea la fund o vreme, cam asa merg lucrurile.
Nu se va concretiza nimic din toate astea pentru ca si de o parte si de alta sunt oameni foarte influenti care joaca dur. Justitia este pentru oamenii simpli, nu pentru politicieni, chiar daca se spune altceva.

Din pacate exact aceeasi impresie o am si eu - si de-aia nici nu ma prea agit deloc pe tema asta. rolleyes.gif
Achernar
Pai si stimularea interesului / dezinteresului fata de problema tot manevra politica este.

Yoda dixit.
actionmedia
QUOTE (Achernar @ 19 Jan 2006, 02:30 PM)
Pai si stimularea interesului / dezinteresului fata de problema tot manevra politica este.

Evident, dar nu exista o formula magica de a face asa ceva. Trebuie sa fii meserias in comunicare sa stii cum sa manevrezi cat mai multa lume. Oricum iti raman cativa pe dinafara.
M-am saturat sa fiu offtopic.gif haideti sa schimbam subiectul.
March
Băsescu a facut valuri la Strasbourg

(...)"Vă asigur că respectăm toate obligaţiile internaţionale prin desfăşurarea facilităţilor americane pe coasta Mării Negre. Am înţeles însă că dumneavoastră reprezentaţi Federaţia Rusă!? Aţi stat 30 de ani în România şi noi nu v-am întrebat de ce...", i-a spus, ieri, preşedintele Traian Băsescu unui parlamentar rus care, în plenul Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE), i-a pus o întrebare legată de viitoarele facilităţi americane în România.
Imediat după acest răspuns, pe Băsescu l-a pufnit râsul, parlamentarul rus a încercat să mai spună ceva, dar în final a rămas fără replică, iar sala a izbucnit în aplauze
(...)
ypsilonalpha
Problema e, de unde pînă unde 30 de ani?!? blink.gif

Poate treişpe ...
Michelle
depinde cum interpretezi sensul cuvintelor...ati stat in Romania...mot a mot sau Romania in sfera de influenta a URSS ...in cazul al doilea au stat cam din 6 martie 1945 pina in dec 1989
Superunknown
Băsescu i-a zis-o bine rusului, dar a ocolit problema: dacă ruşii au stat paişpe ani cu armatele în România (din '44 pînă în '58) înseamnă că e OK să stea şi americanii tot atîta?

Edit: Că tot veni vorba de Băsescu, iată ce declară el în urma întîlnirii la nivel înalt cu "mama lu' Harry Potter": „Doamna Rowling a făcut ca generaţia nouă de copii ai lumii să-l poată înlocui pe Huckleberry Finn, care poate nu mai corespundea realităţilor societăţii de astăzi, iar copiii români să poată să îi înlocuiască pe Făt Frumos şi Ileana Cosânzeana cu un erou al copilăriei, poate mai apropiat de realităţile copiilor din România de astăzi”

Şi o replică pe măsură la aceste aberaţii: Realitatea lui Băsescu.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.