Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Leonardo
QUOTE(abis @ 17 Jul 2009, 02:29 PM) *
Asa ti-l prezint pe TRU, daca vrei. laugh.gif


No thanks, TRU nici macar despre fotbal nu poate scrie obiectiv si la obiect. smile.gif

QUOTE
Tapalaga e din alta categorie: arata-mi la unul dintre cei de mai sus vreun rand la fel de critic la adresa "mogulilor" ca cele citate de mine mai sus din Tapalaga...
Daca tu zici ca nu-i obiectiv, da-mi cateva nume de ziarsti care sunt.


Nu m-a interesat niciodata scrierile celor pe care ii numesti si nici nu am chef sa le studiez 'opera' ziaristica.
Vorbesc despre Tapalaga pentru ca el e la un nivel de la care am pretentii mai mari si intamplator scrie prin locuri pe care eu le bantui. smile.gif

Chiar n-am cautat mai departe, de asta primavara, dar cred ca este suficient ca sa combat ideea ca ar fi un [b]etern slujitor credincios [/b]

Probabil ca nici n-ai sa gasesti prea multe texte critice anterior acestui an.

QUOTE
Si eu la fel. smile.gif
Incerc sa ma mentin cat mai obiectiv, si din acest motiv ma indepartez atat de cei care critica tot timpul, cat si de cei care lauda in permanenta.


Exact ca mine, de aceea nu pot sa-l apreciez pe Tapalaga. smile.gif

QUOTE
Si eu la fel. smile.gif
Din acelasi motiv ca si tine nu pot privi cu bunavointa ceata de pesedisti, peremisti, penelisti care ii tot dau inainte cu dictatura presedintelui. Or fi avand unii dintre ei si parti bune, insa dintre toate variantele, si sunt cei care imi ameninta in cea mai mare masura viitorul.


Dar cine a zis ceva de bine despre ceilalti? De ce trebuie sa pui mereu in balanta pe presedinte cu ceilalti? smile.gif
Sunt absolut din aceeasi categorie, cu deosebirea ca Basescu mi se pare in acest moment o piatra de gatul tarii. Am tot spus de ce, nu mai ocup spatiul aici la han cu repetitii. smile.gif

QUOTE
Basescu este tocat de televiziuni sistematic, de ani de zile, in fiecare zi. Chiar nu cred ca a cumparat "stiri pozitive". In primul rand, pentru ca le-as fi vazut.


Sa lasam. Din diverse motive nu prea ma uit eu la teveu, dar din cate am vazut pana acum un an presedintele a avut cronici televizate extrem si aproape exclusiv de favorabile la toate canalele cu exceptia Antenei 1.
Tocati marunt au fost doar inamicii domniei sale.
Anul asta de cand a inceput sa dea rateuri si sa faca gafe din ce in ce mai mari au mai inceput sa-l critice usor si altii.

Basescu nu si-o fi cumparat stiri dar a avut grija sa furnizeze stiri prevalandu-se de functia ocupata. Chiar crezi ca ziaristii stau la panda si urmaresc elicopterul prezidential ca sa ajunga la sambrele de oi de prin Romania larga? Are nea Traian grija sa-i anunte.
In schimb a tolerat practicile pe care acum le reclama. Chiar si prin simpla tacere pana in momentul in care a rasuflat treaba in presa si s-a apropiat periculos de EBA.
Dar apropo de 'practici imorale': tu chiar crezi ca Luxten, firma colaboratoare a primariei capitalei, a angajat-o de buna pe EBA, fata primarului? Juma' de norma cu 7000 lei/luna pentru 'introdus date in calculator'?
Asta oare ce o fi?

QUOTE
Exagerezi, pur si simplu a candidat pentru presedintia PD la congres si a castigat. Roman luase un procent penibil la prezidentiale, ar fi fost o casastrofa pentru PD mentinerea lui. Si tot singur a decis sa plece si sa-si faca un partidulet de buzunar, unde sa fie presedinte. Nu-i nicio contradictie intre faptul ca in campania electorala spunea ca Roman este cel mai bun (dintre candidati, se subintelege), si faptul ca a candidat impotriva lui la congres, dupa ce Roman se facuse de ras.
Ca sa te parafrazez: sa nu devenim brusc fete mari, peste tot e asa si e de cand lumea.


Ma bucur ca ajungi la vorba mea si contati ca 'Basescu e bun'/'restul e rai' suna penibil.

QUOTE
Ai citit mai sus, exact asta le reproseaza unora dintre ei si Tapalaga. smile.gif

Nu stiu daca le reproseaza, deocamdata mie nu mi-e clar.
Sa-l vad pe mai departe si s-ar putea sa-mi schimb parerea despre el.
Deocamdata nu am motive.

PS: scuze daca esti Dan Tapalaga, nu am absolut nimic cu persoana, discutam despre ceea ce se vede din scrieri. smile.gif
March
QUOTE(abis @ 17 Jul 2009, 05:00 PM) *
Degeaba incerc sa-ti vorbesc tie despre obiectivitate. Nu cunosti sensul cuvantului, se pare... Intre a critica tot timpul si a lauda tot timpul pe cineva nu-i nici o diferenta; daca reusesti sa fii echilibrat si echidistant, e mare lucru...

Uitandu-ma la modul cum moderezi pe acest forum , mi-am dat seama demult despre "obiectivitatea" ta jamie.gif
Totusi spre stiinta ta, rolul mass mediei este sa critice pe cei de la guvernare si nu sa-i laude. Laudele le aduc aplaudacii ! Acestia din urma , de exemplu, pot lauda jaful din banii publicii facut de pupilele si clica din jurul "Jupanului" !
Marduk
QUOTE(March @ 17 Jul 2009, 05:14 PM) *
Totusi spre stiinta ta, rolul mass mediei este sa critice pe cei de la guvernare si nu sa-i laude.

Asta este rolul presei? chiar daca un politician face si lucruri bune, presa trebuie sa-l critice? neam de carcotasi.

March
QUOTE(marduk @ 17 Jul 2009, 06:28 PM) *
Asta este rolul presei? chiar daca un politician face si lucruri bune, presa trebuie sa-l critice?

Daca face lucruri bune, presa nu trebuie sa-l laude. Pentru ca pentru asta a fost pus acolo.
abis
QUOTE(Leonardo @ 17 Jul 2009, 05:01 PM) *
TRU nici macar despre fotbal nu poate scrie obiectiv si la obiect.

Corect. laugh.gif
Exact asta este motivul pentru care il consider contrapondere la cei enumerati de mine mai sus. wink.gif
QUOTE
n-ai sa gasesti prea multe texte critice anterior acestui an

Asta-i deja altceva decat "etern slujitor" - recunoaste macar ca sintagma pe care ai folosit-o a fost putin exagerata.
QUOTE
De ce trebuie sa pui mereu in balanta pe presedinte cu ceilalti?

Mi se pare evident: pentru ca anul asta vor fi alegeri prezidentiale si vreau sa fac cea mai buna alegere pentru mine. Prin urmare, este firesc sa compar "ofertele" fiecaruia.
QUOTE
din cate am vazut pana acum un an presedintele a avut cronici televizate extrem si aproape exclusiv de favorabile la toate canalele cu exceptia Antenei 1

Inseamna ca ne-am uitat la canale diferite... In ultima vreme, recunosc, n-am prea mai deschis televizorul nici nu mai stiu de cand, nici macar pentru vreun film. Insa in rarele momente in care s-a nimerit sa fiu prin preajma unui televizor deschis am vazut ca pe toate canalele importante ziaristii par obsedati de Basescu, ii diseaca si ii analizeaza orice ridicare de spranceana si gasesc (scornesc) tot soiul de nazbatii despre dictatura basesciana... Daca toate celelalte motive nu ar mai exista, tot l-as vota numai ca sa le fac in ciuda celor ca ei!
QUOTE
crezi ca ziaristii stau la panda si urmaresc elicopterul prezidential ca sa ajunga la sambrele de oi de prin Romania larga? Are nea Traian grija sa-i anunte

Si daca-i anunta (este normal ca programul presedintelui sa fie comunicat de catre biroul de presa), ii obliga cineva sa dea pe post cum a tuns Basescu o oaie in Bucovina, ori cine stie ce alta traznaie de stire?
QUOTE
a tolerat practicile pe care acum le reclama. Chiar si prin simpla tacere

Macar el a vorbit, intr-un final. De ce i-as prefera in locul lui pe cei care inca tac, pe cei care n-au suflat nici pana acum nici o vorbulita si se complac in acest sistem ticalosit? Ia sa se fi ridicat primul Antonescu si sa-i denunte pe cei care i-au cerut bani ca sa-l ferchezuiasca pe post! Ia sa fi ridicat Geoana vocea impotriva practicilor de genul asta! Cum ar fi fost? Nu l-ar fi lasat pe Basescu in offside? Adica tot pe cel care ii da in gat pe nemernici sa-l condamn, si nu pe cei care in continuare profita ori sunt complici?
QUOTE
tu chiar crezi ca Luxten, firma colaboratoare a primariei capitalei, a angajat-o de buna pe EBA, fata primarului?

Nu cred. Ramane de vazut daca, in contrapartida, primarul a facut vreo ilegalitate in favoarea Luxten. In orice caz, fata de Elena Basescu n-am spus vreodata ca nutresc vreo simpatie.

PS: Nu sunt Tapalaga, dar imi place cum scrie.


QUOTE(March)
rolul mass mediei este sa critice pe cei de la guvernare si nu sa-i laude

Si eu care in naivitatea mea credeam ca rosul mass media este sa informeze corect, si cu bune, si cu rele...
March
QUOTE(abis @ 17 Jul 2009, 10:54 PM) *
Si eu care in naivitatea mea credeam ca rosul mass media este sa informeze corect, si cu bune, si cu rele...

Modul asta " corect " de informarea pe care-l vezi tu il practica "Scanteia " ! Laude, laude la adresa "conducatorului" si ici colo cate o critica la adresa celor care calcau linia partidului !
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 17 Jul 2009, 10:54 PM) *
Ia sa se fi ridicat primul Antonescu si sa-i denunte pe cei care i-au cerut bani ca sa-l ferchezuiasca pe post! Ia sa fi ridicat Geoana vocea impotriva practicilor de genul asta! Cum ar fi fost? Nu l-ar fi lasat pe Basescu in offside? Adica tot pe cel care ii da in gat pe nemernici sa-l condamn, si nu pe cei care in continuare profita ori sunt complici?


rofl.gif Basescu a iesit cu criza morala cand incepuse sa se imputa gheseftul Ridzi si incepea sa arate spre Eba. Trebuia deturnata cumva atentia pulimii. Chiar si numirea placintei in locul ridzei este tot o diversiune, pt a trage presa despre cazul ridzi pe scormonirea trecutului palcintei, trecut care, va asigur, e foarte "bogat" in bombe de presa. Cine crede ca base a spus ceea ce a spus din spirit civic, inseamna ca nu a trait in Romania in ultimii 5 ani. So, pe unde ai umblat, abis, pezevenghiule? rofl.gif
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 18 Jul 2009, 10:20 AM) *
Chiar si numirea placintei in locul ridzei este tot o diversiune, pt a trage presa despre cazul ridzi pe scormonirea trecutului palcintei, trecut care, va asigur, e foarte "bogat" in bombe de presa.

Deocamdata au inceput cu fiul doamnei Placinta care se pare ca este satanist. (Libertatea)

P.S. Nu pot sa nu ma leg de numele acesta "Placinta" Eu daca as fi dobandit un astfel de nume as fi facut cumva sa-l schimb, poate ca "Prajitura" era mai indicat. licklips.gif Nu-i pot intelege pe unii romani care se mandresc cu nume care de care mai hilare, dar este dreptul lor sa decida ce nume poarta.
March
Disperat dupa voturi ptr. alegerile prezidentiale, Basescu s-a dus la Tusnad sa vorbeasca secuimii despre autonomie. Si a primit huduileli puternice ! Asta urmand dupa oule aruncate dupa Boc ( porta-vocea lui ) la Timisoara.
Sa vedem acum daca "Jupanul" , din disperare , nu va adopta retorica vadimista tongue.gif
Marduk
Huiduielile au venit atunci cand presedintele Romaniei a subliniat ca autonomia teritoriala nu poate fi aplicata in Romania, autonomia administrativa este necesara si chiar binevenita, indiferent de judet. Cred ca trebuie sa fim corecti atunci cand presedintele Romaniei, fie el Basescu, Iliescu, Constantinescu sau cine stie poate Geoana, subliniaza integritatea teritoriala a statului roman conform constitutiei. Ungurii, tiganii, rutenii, lipovenii, oltenii, moldovenii, morosenii, bucovinenii, etc, trebuie sa aiba autonomie administrativa dar nu teritoriala.
March
Pai eu nu am zis ceva despre autonomie . Ci despre faptul ca a facut vizita de acolo evident in scop electoral ca sa castige voturile maghiarilor. ( si asta-i cam a treia vizita in zona aia ) . Numai ca de data asta a dat-o in bara ! Consilierii si "organili" lui nu i-or fi spus ca atmosfera ( Tokes, Orban in prezidiu condus de un ungur de la Budapesta !) ) nu-i tocmai buna pentru asa ceva ?!
Marduk
Din cate am inteles a fost invitat, nu s-a dus asa in vizita de lucru, mai ales ca acolo se aflau Tokes si Orban. Eu nu cred ca a dat-o in bara ci si-a sustinut punctul de vedere referitor la problema autonomiei solicitata de unguri.
abis
QUOTE(March @ 18 Jul 2009, 06:43 PM) *
Pai eu nu am zis ceva despre autonomie . Ci despre faptul ca a facut vizita de acolo evident in scop electoral ca sa castige voturile maghiarilor.

Eu cred ca s-a dus acolo tocmai ca sa castige voturile romanilor din Ardeal. Altfel nu ar fi raspuns la provocarea cu autonomia.


QUOTE(Cucu Mucu)
Cine crede ca base a spus ceea ce a spus din spirit civic, inseamna ca nu a trait in Romania in ultimii 5 ani

Pai n-am spus ca a spus-o din spirit civic! A spus-o, cel mai probabil, pentru ca a avut ceva de castigat. Insa prefer ca cineva sa spuna adevarul despre ceea ce se intampla, fie si din calcul cinic, decat sa nu spuna nimeni nimic.


PS: March, acum mi-am aruncat ochii pe presa de luni si vad ca Viktor Orban, intrebat pe cine ar vota dintre candidatul UDMR, Kelemen Hunor, si Basescu, a raspuns: "Din câte ştiu, în România vor fi două tururi de scrutin… În al doilea tur, aş vota cu Traian Băsescu" - sper ca ti-e clar unde vor merge voturile maghiare in noiembrie, fie si in al doilea tur; asta, afara de cazul in care Geoana ori Crin vor promite ei secuilor mai multa autonomie decat la Caracal... Orice ai spune, e geniala miscarea, va strange voturi atat de la maghiari, cat si de la simpatizantii peremisti.
March
De vină pentru huiduielile maghiarilor sunt... românii: laugh.gif
„Auzi, mă uitam cum relativ revoltat întrebai cum de au fluierat oamenii, uită-te câţi români îşi injura preşedintele la televizor!”

S-a cam dus vremea laudelor !
abis
March, e chiar amuzant cum iti acoperi ochii ca sa nu vezi realitatea! rofl.gif

Basescu, in mijlocul maghiarilor, vorbind despre "Romania - stat national si unitar" este exact ceea ce le trebuie nationalistilor romani ca sa-l voteze. Ca l-au huiduit cateva sute de maghiari?! Crezi ca asta ii intoarce impotriva lui Basescu?! Dimpotriva! Romanul verrrde vede ca presedintele da piept cu gloata ungara luptand pentru Rrromania, pentru unitate, pentru stat national. Televiziunile care se pozitioneaza impotriva lui Basescu i-au facut un serviciu imens difuznad imaginile de la Tusnad. Nici Vadim n-ar fi indraznit sa spuna NU autonomiei maghiare in mijlocul secuimii. Chiar crezi ca are Basescu ceva de pierdut, in fata nationalistilor, din cauza asta?

Pe de alta parte, semnificativ este faptul ca una dintre participantele la intalnirea de la Tusnad, dupa ce a incetat sa-l huiduiasca pe Basescu, i-a cerut un autograf - ungurii stiu ca nu pot spera sa obtina autonomia de la niciunul dintre politicienii romani, insa de la Basescu obtin cel mai mult: este singurl care i-a vizitat, a stat cu ei la masa, li s-a adresat in maghiara, a cerut ministrilor sa acorde atentie infrastructurii din secuime si sa asigure predarea limbii romane dupa programa utilizata pentru limbile straine, s-a aratat deschis angajarii maghiarilor in sistemul de siguranta nationala si promovariilor in armata. Iar la Congresul UDMR de la Cluj a pledat pentru adoptarea de urgenta in parlament a legii autonomiei culturale. Ce motive ar avea maghiarii sa prefere pe vreunul dintre cei doi principali contracandidati?

Chiar nu-mi vine sa cred de cata orbire dau dovada unii, care din dorinta de a-l infunda pe Basescu i-au ridicat mingea la fileu cum poate ca nici n-ar fi sperat marinarul!
March
O fosta prietena de casa a lui Basescu ii face praf pupilele : Ridzi, Udrea, Eba


@abis : dupa entuziasmul pe care-l arati io cred ca dormi cu portretul lui la cap. laugh.gif
Cand sub presiunea UE maghiari vor primi un fel de autonomie dupa modelul catalanilor si bascilor ( unde statul spaniol e bine mersi ) sa vezi cum o s-o mai dea la intors "Jupanul" si aplaudacii lui !
abis
QUOTE(March @ 20 Jul 2009, 03:02 PM) *
dupa entuziasmul pe care-l arati io cred ca dormi cu portretul lui la cap

N-ai citit cu atentie, nu ma mir. Nu e vorba de niciun entuziasm, ci de observarea realitatii. Tine cont ca n-am facut judecati de valoare (ca e bine sau rau ce a facut Basescu in secuime; daca vrei sa stii parerea mea, si-a facut un calcul cinic, insa corect, si isi va atinge scopul, va lua puncte si de la nationalistii romani, si de la cei maghiari; a jucat corect electoral, insa joaca cu nationalismele este intotdeauna periculoasa, si nu ma entuziasmeaza niciodata).

Tu chiar crezi ca episodul de la Tusnad va directiona voturile nationalistilor catre Antonescu sau Geoana?
QUOTE
Cand sub presiunea UE maghiari vor primi un fel de autonomie dupa modelul catalanilor si bascilor ( unde statul spaniol e bine mersi ) sa vezi cum o s-o mai dea la intors "Jupanul" si aplaudacii lui

Si cand se va intampla asta, luna viitoare? Alegerile sunt in noiembrie...

Pe de alta parte, UE nu impune solutii ca cele indicate de tine in tarile membre.
turbo trabant
QUOTE(March @ 20 Jul 2009, 03:02 PM) *
Cand sub presiunea UE maghiari vor primi un fel de autonomie dupa modelul catalanilor si bascilor ( unde statul spaniol e bine mersi ) sa vezi cum o s-o mai dea la intors "Jupanul" si aplaudacii lui !

Si atunci cand ungurii vor avea 'tependenta , se va desface ceriul si din el se va pogori pe un cal alb in halat alb , marele patriot al neamului, SeFe Vaccinel. sorry.gif

Paguba in ciuperci , autonomie au deja, dar nu pe hartie.Din pacate abis are dreptate, nenea basex a marsat pe voturile patriotilor di pisti tot, inclusiv a maghiarilor. Bravul conducator de flota submarina a stat el si a luptat cu bozgorii si i-a invins ca Fat Frumos in lupta cu ghionoaiele care era multe . ohyeah.gif

Politica e curva si pe romaneste si pe secuieste.







March
Preludiul marilor huiduieli

Îi anunţ pe domnul Boc, pe doamna Udrea, cea ca­re călăreşte în toate ecranele tot ce e de că­lărit, de la armăsarii hergheliei din Man­galia până la trotinetele din Paris, că nu-i de glumă, că huiduielile de azi sunt preludiul celor care vor veni, ample şi asurzitoare. Chiar şi domnul Băsescu, de­prins să râdă (cam mult pentru aceste vre­muri de criză) pe la toate sindrofiile şi tăierile de moţ, ar putea să aibă neplă­cu­ta întâlnire cu marele huooo. Nu cel pe care şi l-a scos cucu forcepsul din un­gu­ri­me, pentru a-l reconverti în voturile ro­mâ­nilor sensibili pe bună dreptate la chestiuni naţionale, ci un huooo ţâşnit din piepturile oltenilor sau ale moldovenilor sau ale maramureşenilor, aceiaşi care, prin reprezentanţii portocalii, în­veş­mân­tează azi pieptul voinic al preşedintelui cu briz­bi­zele marii lor iubiri.
March
O importanta vizita de partid si de stat :

Aventurile lui Băsescu în ţara fara moguli şi fără partide

Plecat în Asia Centrală să caute gaz pentru conducta Nabucco, preşedintele român a aterizat într-un Turkmenistan condus de un dictator dentist şi chirurg de ocazie, care e legal şi preşedinte şi premier, a cunoscut ziaristul care nu pune întrebări, a văzut că miniştrii ţin capul jos când şeful statului vorbeşte şi a plantat un pom, încurcându-se în lopeţi cu Adriean Videanu


Pe vremuri " Cizmarul genial" vizita Coreea de Nord . Dupa care , la intoarcere, implementa cele vazute acolo !
abis
QUOTE(March @ 20 Jul 2009, 03:02 PM) *
Cand sub presiunea UE maghiari vor primi un fel de autonomie dupa modelul catalanilor si bascilor ( unde statul spaniol e bine mersi ) sa vezi cum o s-o mai dea la intors "Jupanul" si aplaudacii lui !

UDMR l-ar putea susţine pe Băsescu în turul doi.

Cucu Mucu
Da, l-ar putea sustine si o vor face 100% toti maghiarii. Tactica de razboi : cum poti distruge Romania mai repede? Punandu-l inca cinci ani pe Base prezident. rofl.gif Si daca il ai pe Base, evident ca il ai si pe ala mic de vorbeste mult si prost, si daca il ai pe ala, ai toata gasca de ciorditori, incompetenti si cercetati penali cu care s-a inconjurat la conducerea,aaaa ... asta, saracirea tarii.
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 24 Jul 2009, 11:06 AM) *
gasca de ciorditori, incompetenti si cercetati penali

Asa poti caracteriza orice partid in tara asta. Nu e niciunul care sa nu aiba ciorditori si incompetenti.
Cucu Mucu
Da, ma, da' la unii sunt mai putini/cap de membru si astia stau mai la spate, la pdl-psd au iesit ca paduchii, in frunte! rofl.gif
March
QUOTE(abis @ 24 Jul 2009, 11:19 AM) *
Asa poti caracteriza orice partid in tara asta.

Nu. Acum se infrunta baban din bucate partidul condus de Basescu. Si n-au trecut decat 7 luni de la instalarea in fruntea malaiului
abis
QUOTE(March @ 24 Jul 2009, 11:47 AM) *
Nu.

Pe bune?! rolleyes.gif

Da-mi atunci exemple de partide care nu au ciorditori si incompenti, te rog.

March
QUOTE(abis @ 24 Jul 2009, 12:18 PM) *
Pe bune?! rolleyes.gif

Da-mi atunci exemple de partide care nu au ciorditori si incompenti, te rog.

PRM pentru ca nu au fost la putere .
abis
Ce te intreb eu si ce raspunzi tu... Daca tu crezi ca sunt competenti si cinstiti cei din PRM, voteaza-i! rofl.gif

March
Presa s-a prins de diversiunea cotrocenista de aseara :

Băsescu îl învie pe Tăriceanu să acopere bacşişul lui Ridzi

Basescu lanseaza un contrascandal

Marduk
QUOTE(March @ 24 Jul 2009, 12:38 PM) *
PRM pentru ca nu au fost la putere .

De ce nu PNG ca nici ei nu au fost la putere, iar Becali este mult mai bogat ca CVT. Mai mult daca Becali ar castiga am fi la fel ca italienii cu Berlusconii al lor, deci am fi in m.........UE.

March
Un remember inainte de alegeri :

Huiduit pentru lipsa de moralitate dovedita de cate ori a putut sa isi bage manile pana la cot in banii publici, Traian Basescu starneste aceleasi reactii de fiecare data cand in mentalul colectiv revin teme cum sunt cea a tradarii colegilor de partid ori a cutremurelor pe care le-a provocat ca ministru, sub toate guvernarile. Ca sa nu mai vorbim de ineficacitatea sa totala la Primaria Bucurestiului, unde a stat mai bine de un mandat.
abis
Marchulica, uite cateva randuri scrise de Alin Fumurescu, care a surprins cu exactitate motivul pentru care Basescu va castiga un nou mandat (o sa bolduiesc ideile pe care ti le-am mai spus si eu in decursul timpului):

Dupa cum scria acum doua zile si Cristian Teodorescu, daca presedintele vrea cu adevarat sa fie responsabil, trebuie sa-si anunte limpede pozitia: candideaza sau nu pentru un nou mandat (si de ce). In caz contrar, toate apelurile sale la responsabilizarea clasei politice pe timp de criza nu valoreaza nici cat o ceapa degerata. N-ar fi pentru prima data cand se decredibilizeaza. Vorba vine: decredibilizarea asta nu se traduce (sau se traduce anemic) prin scaderea potentialului electoral. Explicatii precum harisma, populismul sau instinctul politic nu pot da, de unele singure, seama pentru o asemenea rezistenta electorala. Cheia succesului se afla in alta parte. Nu-i apartine, oricat de mult ar incerca sa-l convinga de contrariul yesmenii din jurul sau.

Nu. Nu incerc sa-i diminuez in vreun fel meritele. Sunt convins ca, fara Traian Basescu, Romania s-ar afla intr-o situatie mult mai proasta decat cea de azi. Incerc doar sa explic ceea ce nu se poate explica exclusiv prin prisma meritelor personale: tampeniile, derapajele de limbaj, atitudinea inconsecventa in atatea cazuri incepand (sau terminand?) cu EBA – toate nesanctionate electoral. Basescu are norocul democratiei: e, dupa cum spunea Churchill, cea mai buna dintre toate variantele proaste pe care le avem la dispozitie. Altfel spus, are norocul unor adversari mai prosti. Atat. Dar acest “atat” e suficient de puternic pentru a inclina defintiv balanta in favoarea sa. E paiul care rupe spatele camilei.

Poate, doar poate, daca adversarii sai ar fi mai inteligenti (ca de moralitate nu mai are rost sa vorbim) ar avea o sansa. Dar nu sunt. Au uitat pana si mersul pe bicicleta. Cand simt ca isi pierd echilibrul (si simt din ce in ce mai tare) rasucesc disperati ghidonul in directia opusa, dupa care se mira de ce musca tarana. Apeleaza la solutii disperate, fara perdea. Or, electoratul e precum un caine. Cand amusina disperarea, ataca. Cand vede o asemenea desfasurare nerusinata de forte, o asemenea cabala la lumina zilei pentru inlaturarea unui singur om, n-are ce face – tine cu iepurasul (sau, daca preferati, cu the underdog).

Domnule presedinte, pe partea mea puteti sta linistit: daca va decideti sa mai candidati, va voi vota fara doar si poate. Cu scarba, dar va voi vota. M-as bucura, insa, daca nu v-ati mai multumi cu voturi date in scarba. M-as bucura daca ati avea pretentii mai mari.
March
Ce bine e sa stai in strainatate si sa faci de acolo "fumuri" pentru alegatorii baseii din Romanica ....
abis
Hai fi sincer si recunoaste, omul are dreptate; prea putin conteaza daca sta in Romania sau in strainatate.

Dar pentru ca sta acolo unde sta si pentru ca face ceea ce face, nu pot spune decat bravo lui! wink.gif
March
In timp ce tara moare de foame,

Basescu da dezlegare la chef


http://www.ziua.net/display.php?data=2009-...4&id=256601
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 4 Aug 2009, 04:51 PM) *
...pentru ca face ceea ce face...


Campanie lui Base, adica, sa spunem pe romaneste, sa nu ne dam dupa corcodus! Daca as fi strategul de campanie al lui Base as sponsoriza in draci astfel de opinii, sa reusesc sa transmit mesajul "Votati-ma si-n scarba, numai votati-ma" celor 75% care sunt scarbiti de politicienii romani. Cine poate face asta poate castiga din primul tur! jamie.gif
abis
Nu la asta ma refeream, ci la faptul ca preda acolo. rofl.gif
abis
March, pe unde te ascunzi? Ti-a scapat articolul asta din EvZ.
March
Daca taceai , filozof ramaneai !

El a recidivat astfel în abordarea suspiciunilor legate de miniştri: dacă, iniţial, cazul Ridzi era unul minor, ce ţinea exclusiv de competenţa Parlamentului şi nu avea nicio legătură cu preşedinţia, acum cazul Udrea este calificat drept "ridicol".

Pai matrapazlacurile pupilelor lui unde duc ? Toata lumea stie . Inclusiv pedeleii care n-au un pic de curaj sa faca si cea mai mica critica , chiar si indirecta, "Jupanului" lor suprem. De ce ? Pentru ca daca ar face-o stiu ca se vor trezi dimineata cu DNA si ANI la usa lor.
abis
QUOTE
Daca taceai , filozof ramaneai

In loc sa zici merci ca ti-am aratat articolul... nonono.gif
March
Traian isi cearta Coalitia de dragul Elenei

In trecut am avut doua Elene care au adus numai pacoste Romaniei !
March
In memoriam sad.gif

Scufundarea Flotei
March
Din ciclul : "Caragatza condamnarii comunismului " ,

Dl. preşedinte atacă pe toată lumea, mai puţin personaje de marcă ale sistemului ceauşist, din care el însuşi provine – încă o dovadă a sentimentului urinar pe care dl. Băsescu îl nutreşte în realitate faţă de condamnarea comunismului. CTP
Felina
sentiment urinar?(!?)
cum vine aia? rolleyes.gif
abis
Nu-l intreba pe March, ca nici el n-a priceput. Daca scrie cineva ceva naspa despre Basescu, hop si el cu citatul sau cu linkul, dupa caz. Nu-l pune sa si gandeasca. laugh.gif
March
QUOTE(abis @ 11 Aug 2009, 03:29 PM) *
Nu-l intreba pe March, ca nici el n-a priceput. Daca scrie cineva ceva naspa despre Basescu, hop si el cu citatul sau cu linkul, dupa caz. Nu-l pune sa si gandeasca. laugh.gif

Adica "Jupanului" tau ii vine sa se pishe pe condamnarea aia pe care a facut-o cu mare tam-tam. Dar tie iti trebuie ceva glagorie ca sa pricepi asta !

Adulatorii lui Basescu sa citeasca sfatul de aici.

Dar nu cred ca il va urma. Pentru ca " boala puterii , este o boala foarte grea ". Dupa cum spunea Ghe.Ghe-Dej , un inaintas de-al "Jupanului" actual.
abis
Cica dacă nu candidează, dl. Băsescu îşi conservă capitalul de încredere pe care încă îl deţine şi poate să-l şi sporească... Băsescu are o şansă să devină ceea ce Ion Iliescu a ratat – un Deng Siao Ping al României, o personalitate politică peste care nu se poate trece, deşi nu este şeful statului.
Hai sa vedem daca CTP-ul are dreptate. Sa facem un test: tu, March, daca Basescu nu mai candideaza, ii vei acorda mai multa incredere? Vei considera ca este o personalitate politica peste care nu se poate trece?

Sau va deveni un soi de Constantinescu al doilea?
Marduk
Pentru mine este clar, daca nu candideaza va deveni un caz Constantinescu, candideaza si pierde va deveni tot un caz Constantinescu, candideaza si castiga, devine presedintele tuturor romanilor. Eu inca-l mai astept din trei in trei luni in piata la Universitate, da cred ca nu stie ca eu il astept.
Michelle
QUOTE(March @ 11 Aug 2009, 06:39 PM) *
Dar nu cred ca il va urma. Pentru ca " boala puterii , este o boala foarte grea ". Dupa cum spunea Ghe.Ghe-Dej , un inaintas de-al "Jupanului" actual.


Dar tu pe Ghe.Ghe Dej unde l-ai citit? si daca l-ai citit in ce categorie l-ai incadra? doctori sau politicieni...??

Eu sincer l-as incadra la bull shituri thumb_yello.gif
Marduk
QUOTE(Michelle @ 12 Aug 2009, 01:29 PM) *
Eu sincer l-as incadra la bull shituri

Trebuie sa fim corecti cu cei care au avut un rol in istoria noastra, chiar daca au fost comunisti. Gheorghe Gheorghiu Dej a fost in primul rand un comunist, dar nu unul oarecare, Dej nu a imbratisat niciodata doctrina sovietica din contra a facut tot ce a putut pentru ai scoate pe rusi din tara, pentru a elimina comunistii evrei infiltrati in conducerea partidului si pentru a pune bazele unui nationalism comunism continuat de Ceausescu. Trebuie doar sa amintim ca in vremea sa meseriasii, micii agricultorii (mai ales de langa marile orase), bodegile, birturile, au supravietuit. Viata de zi cu zi a omului de rand, nu era inca incorsetata asa cum avea sa fie pe vremea lui Ceausescu. Pentru mine Dej este cel care a reusit performanta extraordinara de ai convinge pe rusi sa paraseasca Romania, asta a fost una din cauzele pentru care Hrusciov a fost mazilit, Dej a fost cel care a desfiintat sovromurile, vestitele intreprinderi mixte care pradau poporul de resurse alimentare si naturale.

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.