Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
wasp
Avem un presedinte-jucator la mare greu ? Probabil ne va uimi cu raspunsul pe care o sa ni-l dea peste 50 de ani ! rofl.gif
Leonardo
In sfarsit un motiv sa-l felicit pentru Basescu:
http://www.hotnews.ro/articol_55050-Daca-R...-respective.htm

Bravo dom'le, aici chiar era cazul sa zica asta.
Cucu Mucu
Da, si-a spalat o parte din pacate cu pozitia. Brava la el. Actionmedia, etete bre ca se misca marinelu si bine, nu tranteste tot timpul cu ...fesul in balta. Ai si tu putintica dreptate! laugh.gif Cum se zice: "La mai multe!"
ypsilonalpha
Na, sămīnţă proaspătă de scandal ... īl ştii:

http://www.gandul.info/articol_14481/prese...a_un_sprit.html

D-aia n-are Vulpea coadă ... dar lasă că de codiţe se poate ocupa un Serviciu, acolo ...

Şi tot d-aia Preşedinţia Romāniei nu e dotată cu vreun buton roşu, sau, dacă totuşi e dotată, apăsarea butonului nu face altceva decīt să cheme cameristă cu nişte sandvişuri şi o tărie, ceva.
nefertiti-old
Eh, la un anumit nivel, unele lucruri, pur şi simplu, nu se fac. Da' spune-i asta lui Băsescu...
Cucu Mucu
Haules baules, manca-v-as, nu va convine, emigrati. Eu ma gandesc tot mai serios la Romania ca un loc in care imi voi petrece concediul... devil.gif e pitoreasca rau, mai beu o tuica cu baselu, mai fac un rapel pe gauroaiele din p grant, mai un schi nautic in sezonul de inundatii... rofl.gif
nefertiti-old
Pe mine nu mă miră, că ştiu cum fac ăştia politică - ăia din provincie, de exemplu, au prostul obicei să pună ţara la cale la o miuţă -, dar tot sper să apuc ziua īn care s-or cizela.
Cucu Mucu
Cu berbecali si baselu on top, numai de cizelare nu au parte "miutistii".
actionmedia
Dupa ultimele evolutii pe scena politica se pare ca cele intamplate (discutate) la Potcoava si relatate de dl. Vulpe, sunt destul de aproape de realitate. Initial am crezut ca e unu care vrea sa iasa in fata cu o chestie fabricata. Daca a fabricat-o, oricum a fabricat-o bine. Ce-i drept daca citesti presa de investigatii, gasesti suficient material pentru a crea cateva scenarii conspirationiste si a i le pune in gura lui Baselu. Si daca se mai si confirma te-ai scos.
Dar evident, nu e exclus ca Vulpe sa fie de buna credinta si sa fi spus exact ceea ce a auzit si vazut, fara prea multe floricele.
Pe de alta parte, ce a vorbit Base acolo nu sunt secrete de stat asa cum lasa sa se inteleaga autorul articolului. Sunt anumite decizii care urmau sa fie facute publice mai devreme sau mai tarziu, asa cum e cazul miscarilor de la Aparare.
Acuma, unora nu le place stilul acesta campenesc de a pune tara la cale... Asta e. Pana la urma conteaza rezultatele. Cred ca momentul bilantului este dupa 5 ani.
Pe mine unul nu ma deranjeaza ca discuta probleme de stat intr-un cadru neconventional.
Ma deranjeaza insa ca se urca baut la volan de exemplu. Si ca minte.
March
Domnul presedinte Basescu o fi invatat engleza de la ex-presedintele Iliescu ( "za dacs cam from za tracs") sau au avut acelasi profesor ? unsure.gif

Iata cateva perle a lui Popeye debitate la Conferintei Pan-Europene privind Transporturile pe Caile Navigabile Interioare:

"za Sulaina cenal" , "in crising (!!!)situation" si altele aici



Felina
Ceea ce-mi place e ca-s mult mai multe comentarii de bun simt decat alta data. Cine si-ar fi permis pe vremea lui Iliescu sa scrie asemenea articole? Base zici: jurnalistilor, scrieti tot ce va trece prin cap, ca vorba aia... 'cine sapa groapa altuia cade singur in ea' e prea romaneasca sa nu fie adevarata.
Prea multi ii vor pe Basescu jos, dar si mai multi il sustin. thumb_yello.gif
abis
QUOTE (Felina @ 15 Sep 2006, 01:50 PM)
Cine si-ar fi permis pe vremea lui Iliescu sa scrie asemenea articole?

Evenimentul Zilei, Romania Libera si... cam atat.
ypsilonalpha
şi Ziua, şi Cotidianul ... să mai adăugăm şi presa vorbită (radiuori şi televiziuni)?
March
Basescu bate un cui solid in cosciugul ADA ? Prin numirea lui Maior din PSD pentru sefia SRI ?!? Fara consultarea PNL !
abis
Tariceanu ar trebui s-o stie: daca semeni vant, culegi furtuna
Cucu Mucu
Si-au dat mana fesenistii. Dracu ne ia daca se unesc astia iar.
Michelle
Bre,mariuse,te credeam baiat mai stilat...si tu umbli cu expresii artificiale si goale de sens inventate de jurnalisti pentru babele de la tara care stau pe sant si se vaita:aoleo maica vin fesenistii peste noi!

zii bre,ii suspicionezi de idei de stanga sau ce inseamna la tine termenul aista...fesenist?
Cucu Mucu
QUOTE (Michelle @ 25 Sep 2006, 09:53 PM)
zii bre,ii suspicionezi de idei de stanga sau ce inseamna la tine termenul aista...fesenist?

Inseamna ca, in urma cu ceva timp, PD+PSD (PDSR pe atunci) =LOVE si au ca radacini feseneul ala macabru. Dar, cand functiile nu au mai ajuns pentru toti hotii pedeseristi, unii dintre hotomani au plecat frumusel si au infiintat PD. Acum vad ca vor sa se alientizeze aghen.
nefertiti-old
Si daca va ginditi un pic, era o chestie prevazuta. Nu vad de ce pedistii se simt sifonati, e intoarcerea la radacini. wink.gif
Michelle
era vorba de limba de lemn pe care o folosesti...si de capcanele gandirii,dar ma rog,tu o tii gaia matu',treaba ta!

pe mine nu ma infioara cuvantul fesenist ,nici pesedist,nici pedeserist,nici pedist...mai curand ma infioara un cuvant precum tortionar ca sa-ti dau un exemplu!
Cucu Mucu
Ce lemn, bre, ca sunt fesenisti pe bune! blink.gif
Michelle
buhuhu!sa fugim... 44.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Michelle @ 25 Sep 2006, 11:47 PM)
buhuhu!sa fugim... 44.gif

laugh.gif

Aoleu, Michellino, am uitat bre ca mataluta esti fan Basescu. Scuze, bre... pls.gif pls.gif pls.gif
nefertiti-old
Si Saftoiu la SIE?! Ma, da' e din ce in ce mai penibil.
Michelle
da,bre,si ghinionul tau e ca ca nu sunt singura ohyeah.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Michelle @ 27 Sep 2006, 12:23 PM)
da,bre,si ghinionul tau e ca ca nu sunt singura ohyeah.gif

Poi si daca iereai singura, crezi ca te ceream de nevasta?! rofl.gif

Pana una, alta, io nu am nimic de castigat daca e presedinte Basescu, Iliescu, Smecherescu sau Hotescu... Treaba lor, da'cand vad cum fac machitorii astia diletanti politica, ma gandesc ca i-as da clasa lui Basescu daca as fi presedinte. whistling.gif
abis
Pai ia candideaza, ca poate te votez...
Cucu Mucu
N-am anii...si nici banii...
March
QUOTE (mariusc2 @ 27 Sep 2006, 08:46 PM)
N-am anii...si nici banii...

Banii ? Se pot aranja. Numai sa semnezi un... angajament ! biggrin.gif
Cucu Mucu
Vaaaai, cum, si Baselu a... ohmy.gif blink.gif rofl.gif
Michelle
Un articol corect al altui fan Basescu cu dedicatie pentru marius(ca tot a facut o opsesie!)

Vaccinul Basescu (de Traian Ungureanu)

Presedintele Basescu a propus inacceptabilul, si exact acesta e motivul pentru care Romania are, in sfirsit, primul ei politician autentic. Consecintele mutarii prin care presedintele l-a impins pe George Maior in pozitia de candidat la sefia SRI sint remarcabile. Cauzele, nu mai putin.

Aparitia solutiei PSD in chestiunea SRI a fost provocata de o mare eroare liberala. Basescu a reusit sa o puna la lucru. Ajuns in pozitie de guvernare, Partidul National Liberal a transformat rapid aceasta sarcina intr-o platforma de autopromovare agresiva. Liberalii au refuzat categoric postura de administrator si au inaugurat un stil exclusiv polemic.

Ei au folosit, rind pe rind, toate temele mari ale politicii si societatii, pentru a slabi puterea fobiei lor permanente, intrupata in presedintele Basescu. Palmaresul acestei negatii frenetice e uimitor. Liberalii au facut din anti-comunism o tema de campanie si l-au acuzat pe Basescu de lasitate si complicitate cu coloana a V-a comunista.

Cind presedintele a initiat Comisia Tismaneanu si a insarcinat-o cu redactarea unui raport, liberalii au raspuns plasmuind instantaneu contra-comisii si institute paralele. Liberalii l-au acuzat pe Basescu ca e pionul din mina Serviciilor si ca nu are barbatia sa le restructureze. Cind sefii Serviciilor au fost demisi, liberalii au fost primii care au incercat sa blocheze, parlamentar, decizia.

Liberalii au denuntat blocarea dosarelor de Securitate. Cind presedintele a deschis arhivele, liberalii au decis ca Basescu trebuie sa devina primul deconspirat al tarii si i-au fabricat imaginea de fost informator. Cind temele interne s-au dovedit insuficiente, liberalii au lansat planul catastrofal de retragere a angajamentului romanesc in Irak.

In aceste conditii, numirea sefilor de servicii secrete risca sa devina o ambuscada in plus. O propunere neagreata de liberali nu ar fi trecut prin Parlament, iar aceasta situatie ar fi pus la dispozitia unui partid maniac-anti-prezidential un serviciu secret si o pirghie de putere in stat. Conflictul ar fi escaladat, consumind toate resursele si institutiile.

In aceste conditii, presedintele a recurs la mutarea care ii scoate complet in afara jocului pe liberali si falimenteaza politica de obsesie personala. Candidatura lui Maior va trece prin Parlament, survolind la mare inaltime masinatiile liberale. La fel legile aferente ale sigurantei nationale.

Liberalii sint impinsi spre consecinta ultima a partiturii lor negative: apropierea de polul extrem al politicii romanesti, subsolul in care colcaie resentimentar PRM si PC. Socanta, mutarea presedintelui e, totodata, logica si creatoare. Ea deblocheaza situatia si deschide, dintr-o data, variante politice si etice de neimaginat in datele traditionale ale sistemului public romanesc. Am ajuns la consecinte.


Ion Iliescu ramine organizatorul ruginit al unei sedinte eterne, organizata gospodareste, pe tipic sindical, in cautarea puterii pierdute. Maior vine din asa-numitul grup de la Cluj, care cistiga acum relief si influenta. PSD a primit, intr-adevar, o gura de aer, dar oxigenul nu va invia tartorii, ci va inviora oameni rezonabili.


Impartirea in „ai nostri“ si „ai lor“ a fost necesara, chiar obligatorie, atita vreme cit grupul originar FSN a dominat prin forta (mineriade) si politica autarhica (partidul stat). In plus, societatea nu avea un reper credibil, un arbitru, alaturi de care sa faca pasul in afara careurilor parohiale. Obstinatia liberala a grabit acest proces. Tot raul spre bine.

Presedintele Basescu a avut curajul de a opera, aplicind singurul remediu cunoscut in asemenea situatii: vaccinul cu consecventa. Opozitia primeste raspunderi, liberalii nu pot acuza inhaitarea presedintelui cu un partid pe care ei insisi l-au finantat, opinia publica poate parasi carantina care o izola, intr-o tabara sau in cealalta a unei lumi bicolore.


www.hotnews.ro
Cucu Mucu
QUOTE (Michelle @ 27 Sep 2006, 09:44 PM)
Un articol corect al altui fan Basescu cu dedicatie pentru marius(ca tot a facut o opsesie!)

hai, bre, n-ai auzit de articole scrise la comanda?! blink.gif rofl.gif
nefertiti-old
Apropierea de PSD era prevazuta de cel putin juma“ de an. Asa ca dati-l jos pe Basescu de pe calul alb. wink.gif
Cucu Mucu
Ajunsesera cam singuri pedeii... fara psd la urmatoarele alegeri fac banca...si se dovedeste inca o data ca pe unde trece baselu raman doar ruine si cadavre - si nu numai la figurat...
abis
QUOTE (nefertiti @ 27 Sep 2006, 10:24 PM)
Apropierea de PSD era prevazuta de cel putin juma“ de an.

In mod curios, dar chiar in PSD sunt destui care nu privesc cu ochi buni aceasta "apropiere"... Spun ei ca prin asta PSD-ul si-a redus drastic sansele la viitoarele alegeri...

Oricum, "apropierea" tot de PNL a fost fortata. Nu au anuntat penelistii anterior ca nu vor vota in parlament candidatii propusi de presedinte?
nefertiti-old
QUOTE (abis @ 28 Sep 2006, 09:07 AM)

In mod curios, dar chiar in PSD sunt destui care nu privesc cu ochi buni aceasta "apropiere"...

Pai stii ca si acolo sint mai multe bisericute, asa ca...

Au fortat-o in egala masura PNL si PD, pentru ca Alianta n-a prea functionat deloc. Poate, pentru scurt timp, in campania electorala. Dar nici atunci cum trebuie, doar ca multe lucruri nu se spuneau.
mutulica
am vazut la stiri cum vorbea popeye cu chiracu... cu translator
asa de francofona ne e limba...
Felina
QUOTE (mutulica @ 28 Sep 2006, 11:37 AM)
am vazut la stiri cum vorbea popeye cu chiracu... cu translator
asa de francofona ne e limba...

Hai ma...!

Daca Base nu vrea translator, se ia lumea de el ca de ce naiba se incapataneaza sa poceasca limbile altor popoare, cand po sa-si ia translator bine mersi.

Daca isi ia translator... tot nu-i bine, ca na...
ducoro
laugh.gif rofl.gif apai macar de un "furculision" si tot stia si el ceva nu ? thumb_yello.gif
actionmedia
QUOTE (Felina @ 28 Sep 2006, 04:24 PM)
Daca Base nu vrea translator, se ia lumea de el ca de ce naiba se incapataneaza sa poceasca limbile altor popoare, cand po sa-si ia translator bine mersi.

Daca isi ia translator... tot nu-i bine, ca na...

Concluzia, lumea are o placere nebuna de a se lua de basescu pentru felurite motive, doar ca sa se ia de el, pentru ca asa ii face placere, pentru ca daca nu s-ar lua de presedinte s-ar plictisi rau, rau de tot si ar trebui sa mai si munceasca si oare cine vrea sa munceasca? Nimeni, deci toata lumea se ia de presedinte ca sa nu se plictiseasca si sa le vina cheful de munca. tongue.gif
John B
QUOTE
lumea are o placere nebuna de a se lua de basescu pentru felurite motive, doar ca sa se ia de el, pentru ca asa ii face placere, pentru ca daca nu s-ar lua de presedinte s-ar plictisi rau, rau de tot si ar trebui sa mai si munceasca si oare cine vrea sa munceasca?


Aici te contrazic. Ai uitat de jurnalisti, care se iau de toata lumea tocmai pentru ca "sa se afle in treaba" (citeste <sa munceasca>).
Mi se pare de cel mai mare prost gust cum se fac stirile in ziua de azi. Exemplu:

Reporterul:Domnule X ce parere aveti de domnul Y?
X - Nu ma intereseaza acest subiect.

Reporter: Domnule Y, Domnul X a spus ca pozitia Dvs este total neinteresanta. Cum comentati?
Y - X Nu stie ce vorbeste.

Reporter: Domnule X, Domnul Y a afirmat recent ca vorbiti intotdeauna fara sa va informati asupra subiectului, inducand in ochii opiniei publice afirmatii .neadevarate. Ce parere aveti:
X - 50.gif Y asta e un nebun! N-am facut niciodata asta!

Reporter: Domnule Y...

E tipic pentru jurnalismul modern. X si Y pot fi oricare doi actori ai scenei politice.
March
Traian Basescu - singurul lider francofon care a avut nevoie de traducere din limba franceza


Ce-i vreo problema ?!! unsure.gif
actionmedia
QUOTE (March @ 30 Sep 2006, 09:32 AM)

Ce-i vreo problema ?!! unsure.gif

Cred ca nu este nici o problema. De la o anumita varsta este destul de greu sa mai inveti o limba straina. Asta e, nu e singurul roman care nu stie bine franceza desi traieste intr-o tara asa-zis francofona. Oricum, cred ca printre aia 60 de lideri de tari francofone, mai existau si altii care nu stiau franceza, doar ca nu au iesit sa vorbeasca in fata presei.

Cucu Mucu
Da, mai baieti, dar va dati seama, cum cere saracu' om la un "golden slitz" francez - "un pui inca o data" ? rofl.gif rofl.gif rofl.gif
March
Don' Comandant imparte in dreapta si in stanga calificative de "mediocru" ! Dupa Guvern si intrarea Romaniei in UE, astazi, la deschiderea anului scolar, a venit randul universitatilor romanesti sa primeasca acelasi calificativ ! Ma intreb Dumnealui cine ii da calificative ? unsure.gif
abis
Noi! wink.gif


Dar cam are dreptate...
Felina
QUOTE (March @ 2 Oct 2006, 04:15 PM)
Don' Comandant imparte in dreapta si in stanga calificative de "mediocru" ! Dupa Guvern si intrarea Romaniei in UE, astazi, la deschiderea anului scolar, a venit randul universitatilor romanesti sa primeasca acelasi calificativ ! Ma intreb Dumnealui cine ii da calificative ? unsure.gif

Stai putin, nu are dreptate? 'Mediocru' inca imi pare un termen bland.
Iar Base primeste calificative zilnic de la toata lumea.
abureala
Oricum s-a dus ca un carnat la Cluj, la Bucuresti ii era frica sa nu il huiduie lumea.
March
QUOTE (abis @ 2 Oct 2006, 07:43 PM)
Noi!  wink.gif


Dar cam are dreptate...

Si ce, am asteptat sa vina mesia sa ne spuna asta acum ?! Ca doar situatia nu-i de 2-3 ani . De altfel ne batem cu caramida in piept ce destepti sunt elevii si studentii nostri vizavi de ceilalti din lume !
March
QUOTE (Felina @ 2 Oct 2006, 08:12 PM)
QUOTE (March @ 2 Oct 2006, 04:15 PM)
Don' Comandant imparte  in dreapta si in stanga calificative de "mediocru" ! Dupa Guvern si intrarea Romaniei in UE, astazi, la deschiderea anului scolar,  a venit randul universitatilor romanesti sa primeasca acelasi calificativ ! Ma intreb Dumnealui cine ii da calificative ? unsure.gif

Stai putin, nu are dreptate? 'Mediocru' inca imi pare un termen bland.
Iar Base primeste calificative zilnic de la toata lumea.

Si ? Am descoperit asta acum ? Pai nu ni se umfla noua pieptul aproape sa sparga ecranul clamand desteptaciunea elevilor/studentilor nostri si prostia americanilor si a altor europeni ?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.