Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
cocosel
QUOTE
Ce vreau eu sa sustin este crearea si inflorirea unei clase de mijloc potente care sa incline balanta atunci cind lucrurile o iau razna,ceea ce la umbra oligarhilor pesedisti fosti sau actuali neocomunisti sau securisti sau a boierilor moderni deghizati in liberali nu numai ca nu cred,dar sunt sigura ca nu se va dezvolta!


O clasa de mijloc puternica presupune o crestere a indiscutabila a evolutiei IMM-urilor ceea ce in termeni economici suscita o interventie mai mica a statului...aceasta interventia pe perioada Psd era evidenta,pe perioada de acum s-ar putea spune ca nu-i asa drastica...dar datorita tuturor interventiilor de tot felul pentru obtinerea de contracte si alte facilitati de la stat (vezi datorii sterse) acesti mici intreprinzatori pierd enorm...nu poti concura cu cineva care obtine un contract pe usa din spate (coruptie) sau cu cineva caruia i se iarta o suma datorata statului...se numeste concurenta neloiala...dar asta-i Romanica... cry.gif
The Dude
QUOTE (cocosel @ 6 Feb 2007, 11:22 AM)
O clasa de mijloc puternica presupune o crestere a indiscutabila a evolutiei IMM-urilor ceea ce in termeni economici suscita o interventie mai mica a statului...

si o interventie mai larga a altor cercuri...In fruntea agentiei pentru IMM se afla dl Eugen Ovidiu Chirovici...am zis.
vezi ce baiat bun sunt...uite ti le ridic la fileu...


Michelle
QUOTE
Hai ca m-ai spart cu evolutia asta!
blink.gif blink.gif

Cred ca ar trebui sa fi si mai retinuta si mai atenta in afirmatii: N-am fost eu acela !!!!..am o nevasta foarte geloasa si vreau ca lucrurile sa fie clare.... sad.gif

Sa mor eu, parca ati trai pe alta planeta....
In lume, o aura a celor cu bani foarte multi inconjoara planeta precum stratosfera...Aceasta aura face lumea..Pe pamant se taresc furnici neghioabe care nu stiu decat sa traga la jug, si intre ele si aura nu exista decat o paturica subtire si discontinua de "clasa medie" in curs de absorbire inspre in jos.

Au fost Ceauseii, au fost Feseneii, Pesedeii, Pdesereii, Peneleii....si pot sa mai vina inca cateva suite si inca altele. Nicaieri in lume nu e altfel..Elitele se succed la putere pentru a isi urma interesele..Ce parte nu intelegi ?? Sa-ti fac o schema...??
Pe cine astepti sa puna ordine in lucruri ?? Pe vreun mantuitor ceva ??
Tot ce putem spera e ca cei ce ating culmile decizionale sa ne trateze cu mai mult respect si condescendenta...iar Basescu taman asta nu face...





cocosel
QUOTE
si o interventie mai larga a altor cercuri...In fruntea agentiei pentru IMM se afla dl Eugen Ovidiu Chirovici...am zis.


Nu mai de mult acolo l-au lovit ceilalti din alte cercuri...Acum ii altul mai obscur...
The Dude
QUOTE (cocosel @ 6 Feb 2007, 11:45 AM)
Nu mai e de mult acolo l-au lovit ceilalti din alte cercuri...Acum ii altul mai obscur...

Pe bune ??? Cum, dupa ce si-a abandonat si partidul pentru postul ala ???...m-as mira..Ai vreun link ceva ??
cocosel
Pot spune doar atat presedinte al Agentiei este un ungur...Csáka József...iara mana dreapta Dumitrache Bogdan Mircea... blink.gif
Cucu Mucu
http://www.animmc.ro/animmc/presedinte/

Linkul cu Csaka Jozsef.
MIA
QUOTE (The Dude @ 6 Feb 2007, 11:37 AM)
Tot ce putem spera e ca cei ce ating culmile decizionale sa ne trateze cu mai mult respect si condescendenta...iar Basescu taman asta nu face...

Sau cel putin nu o face la modul vizibil - desi nu pricep exact pe cine nu trateaza cu respect : pe furnici sau pe "mijlocii" ? unsure.gif

Bine - daca vrei parerea mea proprie si personala, Basescu e si a fost in astia 2 ani de mandat in limitele legii prin manifestari. Ca nu a fost si in limitele unui "bun-simt" prezidential ... poate, dar mi se-nrupe de asta.

Personal eu unul as vrea sa-l vad tras de mineca pe doua motive :

1. O politica externa cam iresponsabila si aventurista ( a continuat si amplificat pupincurismul fata de americani al unor pesedei ) sorry.gif ;
2. Il suspectez din ce in ce mai tare ca el are legaturi mult mai puternice cu grupul "mafiotesc" de baza din Romania - in ciuda faptului ca tot da din gura cu grupurile de interese, bla, bla. tongue.gif
MIA
QUOTE (The Dude @ 6 Feb 2007, 11:57 AM)
QUOTE (cocosel @ 6 Feb 2007, 11:45 AM)
Nu mai e de mult acolo l-au lovit ceilalti din alte cercuri...Acum ii altul mai obscur...

Pe bune ??? Cum, dupa ce si-a abandonat si partidul pentru postul ala ???...m-as mira..Ai vreun link ceva ??

Uite asa se demoleaza mitul puterii Masoneriei in Romania ... rolleyes.gif
Michelle
QUOTE (The Dude @ 6 Feb 2007, 12:37 PM)
QUOTE (cocosel @ 6 Feb 2007, 11:22 AM)
O clasa de mijloc puternica presupune o crestere a indiscutabila a evolutiei IMM-urilor ceea ce in termeni economici suscita o interventie mai mica a statului...

si o interventie mai larga a altor cercuri...In fruntea agentiei pentru IMM se afla dl Eugen Ovidiu Chirovici...am zis.
vezi ce baiat bun sunt...uite ti le ridic la fileu...




Au fost Ceauseii, au fost Feseneii, Pesedeii, Pdesereii, Peneleii....si pot sa mai vina inca cateva suite si inca altele. Nicaieri in lume nu e altfel..Elitele se succed la putere pentru a isi urma interesele..Ce parte nu intelegi ?? Sa-ti fac o schema...??
Pe cine astepti sa puna ordine in lucruri ?? Pe vreun mantuitor ceva ??
Tot ce putem spera e ca cei ce ating culmile decizionale sa ne trateze cu mai mult respect si condescendenta...iar Basescu taman asta nu face...

Te inseli ...in lume,e altfel.In primul rand acolo sunt mult mai multe elite,cu adevarat elite,nu doar imbogatiti peste noapte prin mijloace oculte(gen Vantu,Patriciu,Voiculescu).Eu n-am nimic cu cei bogati si putrezi de bogati.Cu conditia sa-si fi dobandit prin munca si inteligenta,nu prin biletele si protectii.As mai vrea si sa fie cit mai multi bogati,pentru ca sa existe concurenta intre ei si in felul asta cei imorali sau lipsiti de onestitate sa cada la fund.Actualii,insa,simtindu-se amenintati vor sa fie cit mai putini si in jur numai lachei pe statele lor de plata,sau furnici cum le zici tu.
Tu vorbesti de o succesiune la putere...stai linistit ei vor sa ramina permanent la putere...sa fie acel 8-10% care sa-si negocieze in parlament votul dat unui guvern sau altul.
Daca vorbesti de respect,ar trebui sa faci distinctia ca pe tine de pilda,o biata furnica,Basescu te trateaza cu respect,cu ei nu are respect si le raspunde asa cum merita,pe ei ii numeste lichele politice nu pe tine si nici macar pe toti politicienii dar cine se simte vizat se simte...Basescu nu e arogant cu oamenii simpli,e arogant cu arogantii si cu"baietii destepti".
The Dude
QUOTE (Michelle @ 6 Feb 2007, 12:35 PM)
Te inseli ...in lume,e altfel.

Vorba lui Moromete: " Pe ce te bazezi??"

In lume e perfect la fel...Un pic defazat, dar in esenta la fel...

Cumva iti inchipui ca Rockefeller, Howard Hughes, Krupp, clanul Kennedy, clanul Bush...atatia altii..cum crezi ca s-au impus ??? Poate prin alte mijloace mai ortodoxe ???

Nope ....Asa se nasc elitele aureolare Michelle...din mediul interlop, in concubinaj cu el si in deplin acord cu el...Pentru ca sa poti sa ajungi sa ai o avere monumentala iti trebuiesc cinci, poate sase generatii de oameni destoinici care sa cladeasca unul pe ceea ce a facut cel dinaintea lui...Dar putine familii reusesc asa...cele mai multe se pierd pe la a treia generatie....Si chiar si asa cei care au facut si fac banul fara prea mare respect fata de lege au un avans irecuperabil...

Anglia are falitii ei, Franta are falitii ei...tu ce ai cu Patriciu si Vantu ?? Asta am putut noi sa dam.....si nu cred ca ei mai sunt in vreun pericol financiar...au deja prea mult.

Basescu e arogant cu o situatie a carei normalitate nu o intelege....e arogant de dragul arogantei si atat. Daca ar fi competent ar incerca sa orienteze raportul de forta economica in favoarea poporului a carui adept s-a declarat cand era imbracat oranj in Piata Universitatii si de gat cu Tariceanau, fara nici o intentie de ai da cu capul in gura...
The Dude
QUOTE (MIA @ 6 Feb 2007, 12:12 PM)
Uite asa se demoleaza mitul puterii Masoneriei in Romania ... rolleyes.gif

on the contrary my dear watson uite cum ea se intareste si cum fortele ii cresc inca odata nemasurat.
Ca MM dl. Chirovici este o catastrofa pentru Ordin...cea mai mare din cate i se puteau intampla. Slabirea pozitiei lui economice anunta un ecou si in pozitia din cadrul MLNR...un ecou de (prea) mult timp asteptat...
cocosel
QUOTE
Ca MM dl. Chirovici este o catastrofa pentru Ordin...cea mai mare din cate i se puteau intampla. Slabirea pozitiei lui economice anunta un ecou si in pozitia din cadrul MLNR...un ecou de (prea) mult timp asteptat...


Sa inteleg ca esti de partea radicala din MLNR...este totusi MM si inca cativa anisori...sincer daca eram in ordin nu acceptam sa fiu condus de o asemenea personalitate...sunt oamenii acolo care merita mai mult... thumb_yello.gif ...cu asteptatul mai e de lucru mult mult de tot... laugh.gif
The Dude
QUOTE (cocosel @ 6 Feb 2007, 01:36 PM)
Sa inteleg ca esti de partea radicala din MLNR...

Nu sunt radical...
Chirovici a fost ales cam in acelasi mod in care a fost ales si Basescu.
L-au votat Venerabilii si reprezentantii lojilor cu acordul teoretic al acestora. Votul insa a fost secret si fiecare a fost singur in camera de votare. Ca sa isi netezeasca drumul EOC a facut insa tot felul de presiuni, numiri, rasturnari din functii si a mers chiar pana la anularea unor lojii in perioada imediat premergatoare alegerilor pentru al doilea mandat.

Masoneria Roamana functioneaza haotic de mai multi ani pentru ca ea a fost patrunsa de tot felul de elemente de influenta din sfera afacerilor necurate. Malfunctionarea asta a facut posibila si degringolada politica in care ne aflam; la masa punctului geometric multe din tensiunile care acum rabufnesc public si-ar fi gasit rezolvarea fireasca pe seama dialogului...cum facem noi acum....
abis
Baieti, hai sa discutam aici despre Basescu, iar despre masonerie pe un topic potrivit, exista unul pe aici...
March
QUOTE (abis @ 6 Feb 2007, 11:23 AM)
Asta-i un motiv pentru care, probabil, voi vota cu PLD-ul. laugh.gif

Adica cu coteria lui Basescu ! laugh.gif Nu-i o supriza pentru mine biggrin.gif
March
QUOTE (abis @ 6 Feb 2007, 03:03 PM)
Baieti, hai sa discutam aici despre Basescu, iar despre masonerie pe un topic potrivit, exista unul pe aici...

Chiar n-o fi primit nici o invitatie Basescu ca sa fie initiat ? unsure.gif Sau el vrea direct gradul 33 ! laugh.gif
March
In atentia Dlui presedinte Basescu - fost marinar de cursa lunga !

Va rog cititi cu atentie articolul de mai jos si pentru ca tot va implicati direct in conducerea MAE poate le dati dispozitie celor de acolo ( Sectia consulara ) sa se intereseze si de soarta acestor amarati fosti colegi de breasla !

Marinari români intemnitati în statele lumii
March
In atentia Dlui presedinte Basescu !

Dle presedinte pentru ca tot ati sarit la beregata liberalilor cand au cerut retragerea trupelor din Iraq, ia sa vedem cum stam cu imaginea Romaniei acuma dupa scandalul diplomatic de mare amploare in care e implicat ambasadorul roman la Roma . Scandal despre care "faimosul" Dv ministru de externe Ungureanu afirma cu seninatate duminica in fata presei cum ca el nu stie nimic despre asa ceva !! Sau poate n-avea liber de la Dv. sa vorbeasca ?!? unsure.gif

Scandal de proporţii pe axa Roma - Bucureşti

Cum ar fi ca vreo 5-6 ambasadori la Bucuresti sa va trimta o scrisoare deschisa in care sa va ceara retragerea trupelor din Iraq ? Aud ?!?
cocosel
Se vede ca domnul ambasador la Roma a facut cursurile in diplomatie la FF...trimite scrisorii prin publicatii prin care atesta rolul Romaniei in cadrul aliantei...demn de jena totala.. hh.gif

Demisia onorabile ca prea ai tinut scaunul degeaba...ai aminte la compatriotul tau Ungureanu... thumb_yello.gif
TheK
Se vede din ce in ce mai tare ca base nu mai are consilieri wink.gif
March
Iata unul din marele succese de politica externa al Prezidentului nostru :

Dupa ce Basescu s-a oferit de nenumarate ori s-o treaca strada

Republica Moldova cere Bulgariei sprijin pentru aderarea la UE
tongue.gif


abis
Nu a spus nimeni ca politica Romaniei fata de Moldova este un succes prin prisma reactiilor lui Voronin.

Indiferent de reactia comunistilor de la Chisinau, Romania are ca obligatie - pe termen lung - sa nu-i abandoneze pe moldovenii (multi, putini, cati ori fi) care se simt mai mult romani decat fosti cetateni sovietici. Asa ca nu vad ce-i reprosezi presedintelui la tema asta. Daca Ilici ar fi avut, la timpul lui, atitudinea lui Basescu, probabil ca altfel s-ar fi scris istoria ultimilor 16 ani in Basarabia.

Daca ar fi neglijat problema moldoveneasca cred ca l-ai fi acuzat pe Basescu ca-i tradator si ii vinde pe romanii de peste Prut Moscovei... Ori ca-i da pe gratis...
TheK
Politica Romaniei catre Moldova poate fi considerata un insucces si prin lipsa diplomatiei de care s-a dat dovada.
Sunt de acord ca pot fi considerat simplist dar eu vad situatia cam asha:
Inversunarea moldovenilor si sfidarile adresate Romaniei sunt doar un rezultat al politicii agresive din ultimul timp pe care Romania a dus-o
Pe scurt, rusi au strans surubu wink.gif
Sunt de acord ca politica de acum ar fi putut da rezultat in anii 90 si ca lu iliescu i se poate imputa asta , dar din pacate nu pot decat sa constat ca strategia abordata e defectuoasa in contextul actual si sa o consider inca un insucces al lu base
axel
TheK, tu arati cu degetul insuccesul acolo unde (foarte probabil) nimeni nu ar fi putut avea succes.
TheK
nu pot sa te contrazic si in plus sunt de acord cu tine ca nu e un lucru realizabil avand in vedere oponentul, dar pot sa arat cu degetu o deteriorare a relatiilor fata de un moment anterior lui Basescu , pe asta ash fi vrut sa pui accentu..
axel
Dragoste cu sila nu se face. Si eu personal cred ca dragostea Rep. Moldova pentru Romania a scazut mult cand au castigat portocalii si nu albastrii... Adica, in degradarea relatiei, cine a castigat alegerile a avut o contributie mai mare decat ce a facut cel ce a castigat alegerile.
March
Stati cu ochii pe scandalul in plina desfasurare legat de actiunea ambasadorului roman la Roma si despre care iar Tariceanu nu stie nimic !!! Ceea ce confirma buna masura a solicitarii demisiei lui Ungureanu !

Cat despre cei doi " muncitori " arestati in Iraq , chestiunea puteeee ! ! I-ati vazut cum vorbeau si chiar rasteau la ziaristii care le puneau intrebari incomode ?!? Si multe alte chestii care ridica suspiciuni serioase !
TheK
pe antena 3
Michelle
Apropos de intelectualii care in opinia lui The Dude ar sustine legitimitatea demersului pentr suspendarea presedintelui.


Scrisoarea celor 50 de intelectuali
Marţi 06 Februarie 2007, 22:48


Pe fundalul unei dispute păguboase pentru întreaga ţară între preşedintele României Traian Băsescu şi prim-ministrul Călin Popescu Tăriceanu, asistăm la naşterea unei crize politice care ameninţă să ia proporţii.

În plus, precaritatea alianţei PD-PNL a permis revenirea agresivă la rampă a partidelor din opoziţie (PSD, PC, PRM), singurele de altfel care, incapabile să-şi refacă imaginea în ochii electoratului, ar avea ceva de câştigat de pe urma acestui scandal.

De aici şi imposibilitatea instalării noastre într-un climat de seninătate şi încredere, de care aveam atâta nevoie după intrarea României în Uniunea Europeană. Criza politică pe care o trăim astăzi îşi are de fapt originea în teama celor care se simt dintr-o dată ameninţaţi de trei iniţiative mai importante ale actualului preşedinte al României:

1. faptul de a fi declarat război corupţiei, indiferent de unde venea ea, şi asta nu numai în vorbe, cum se făcuse până atunci;

2. cererea de desecretizare a tuturor arhivelor Securităţii;

3. condamnarea recentă, printr-un discurs exemplar, a comunismului şi a ravagiilor făcute de el în România. Din acest moment, Traian Băsescu a devenit ţinta atacurilor concertate ale celor care şi-au simţit clătinate afacerile, impunitatea, posibilitatea perpetuării statului oligarhic postcomunist.

Ei se apără utilizând o împletire de tehnici de „luptă politică“ care au deja tradiţie în societatea română postbelică: minciuna la scenă deschisă, prezentarea distorsionată a situaţiilor, aţâţarea populaţiei prin discursuri demagogice, tehnica hoţului care strigă „prindeţi hoţul!“, campanii de discreditare prin posturi de televiziune şi ziare, tupeul, violenţa limbajului şi ameninţarea. Invocând legi şi proceduri ale democraţiei, cei care au chemat în repetate rânduri minerii în Bucureşti batjocorind premisele elementare ale democraţiei, cei care şi-au anexat sistematic instituţiile statului, ignorând cu desăvârşire binele comun şi urmărindu-l numai pe al grupului din care fac parte, joacă rolul ingrijoraţilor de soarta ţării.

Ei acuză derapajele unui preşedinte care periclitează „liniştea ţării“ şi provoacă „neaşezarea ei“. Cei care, vreme de 10 ani, au ţinut la putere „un preşedinte pentru liniştea lor“ intră într-un profund disconfort când au în faţă un personaj care pare să devină un preşedinte pentru alte coordonate istorice.

„Scandalurile“ pe care actualul preşedinte le crează provin din zgăndărirea focarelor de infecţie, ignorate până acum, ale societăţii noastre. Din ideea că societatea română nu se poate redresa continuând să accepte şi să bage sub covorul istoriei gunoiul politic acumulat în „anii tranziţiei“.

Ceea ce constatăm în clipa de faţă este o ruptură a majorităţii clasei politice româneşti de mersul firesc al istoriei şi de dorinţele şi aspiraţiile majorităţii poporului român. Aceasta este adevarata criză politică pe care o traversează acum România.

Reprezentanţii acestor partide sunt gata să sacrifice nevoia noastră de calm social şi de construcţie în noile structuri UE de dragul perpetuării intereselor proprii. Prin comportamentul lor, reprezentanţii acestor structuri politice au discreditat în ochii populaţiei economia liberală şi instituţiile democratice ca singure soluţii de ieşire a României din marasmul ei istoric.

Pentru ei, poporul român continuă să fie o masă de manevră ce poate fi prostită cu televiziuni şi ziare (care, când nu sunt pur şi simplu aservite, trăiesc din goana imorală după scandal), cu tehnici de intoxicare, cu diversiunea scandalurilor create, cu fluturarea primejdiilor inventate, cu false legalisme.

Niciodată de 17 ani divergenţa de interese dintre clasa politică creată în jurul fostului activ de partid comunist, al fostei Securităţi şi al noilor oligarhii financiare, pe de o parte, şi dintre binele modern şi recivilizator pe care îl merită poporul nostru după decenii de coşmar istoric, pe de altă parte, nu a fost atât de mare.

Victoria acestei clase politice ar face parte dintr-un lung şir de victorii pe care, în ultimii 60 de ani, grupuri de indivizi cinici şi bine organizaţi le-au repurtat împotriva poporului român şi a istoriei sale.În clipa de faţă se încearcă de fapt o nouă mistificare a istoriei noastre. Primului preşedinte român care dă semne că e dispus să aducă ţara pe drumul pe care ar fi trebuit să se aşeze în urmă cu 17 ani i se creează - şi asta, culmea!, tocmai de către cei care au pus sistematic în pericol instituţiile democraţiei - un portret de infractor politic şi de potenţial dictator.

Ruşinoasa tentativă de a aplicare a procedurii de demitere a preşedintelui României, fără absolut nici un motiv temeinic, este o dovadă în acest sens.Noi, cei care semnăm aceste rânduri, avem încredere în instinctul politic al electoratului roman. El va şti să distingă în ţesătura acestei comedii politice parlamentare primejdia unei noi poticniri de proporţii a societăţii româneşti pe drumul istoriei sale".

Semnează: Sorin Alexandrescu, Vlad Alexandrescu, Dragoş Paul Aligica, Ştefan Andreescu, Vasile Astărăsfoaie, Adriana Babeţi, Hannelore Baier, Alexandru Beldiman, Magdalena Boiangiu, Lidia Gheorghiu Bradley, Corin Braga, Alexandru Călinescu, Mircea Cărtărescu, Magda Cârneci, Ruxandra Cesereanu, Livius Ciocârlie, Eugen Ciurtin, Andrei Cornea, Aurelian Crăiuţu, Dorin Dobrîncu, Vasile Docea, Sabina Fati, Iulian Fruntaşu, Florin Gabrea, Tom Gallagher, Armand Gosu, Stere Gulea, Sorin Ilieşiu, Alexandru Lăzescu, Gabriel Liiceanu, Viorel Marineasa, Mircea Mihăieş, Dan C. Mihăilescu, Mihail Neamţu, Virgil Nemoianu, Vlad Niculescu, Andrei Oişteanu, Dumitru Oprea, Anca Oroveanu, Rodica Palade, Şerban Papacostea, Horia Roman-Patapievici, Horaţiu Pepine, Dan Perjovschi, Lucian Petrescu, Ileana Pintilie, Andrei Pippidi, Valentina Pop, Tania Radu, Victor Rebengiuc, Lavinia Stan, Dan Tapalagă, Vladimir Tismăneanu, Gelu Trandafir, Florin Turcanu, Traian Ungureanu, Daniel Vighi, Sever Voinescu, Smaranda Vultur, Şerban Rădulescu-Zoner, Alexandru Zub.
Sursa: NewsIn

TheK
Scuza-mi neincrederea, eu ma intreb cu cat au fost platiti smile.gif
Cucu Mucu
Si eu!
Patapievici mananca un ciolanel la cnsas... acolo unde Base nu are dosar nici de urmarit, nici de colaborator. wink.gif
Tismaneanu... he,he
Turcanu... are un dinte contra lui Tari si a lui Orban wink.gif
axel
Voi chiar credeti ca nu exista oameni care urasc sincer pe pesedei? Trebuie toti sa aiba interese meschine sau sa fie pe statul de plata? blink.gif
Blakut
QUOTE
Alexandru Beldiman
Hei! Am un tovaras pe care il cheama asa!

QUOTE
]Voi chiar credeti ca nu exista oameni care urasc sincer pe pesedei?

Eu ii urasc sincer pe pesedei!
Cucu Mucu
Nu toti, bre axel, io i-am spus pe aia care au interese... Blakute, frate, ce ti-am facut eu sa ma urasti sincer? laugh.gif
Blakut
Esti cu ei? ... tre sa-mi schimb IP-ul... unsure.gif
Cucu Mucu
roflmao.gif Io sunt bre securistu, comunistu, pesedistu! Nu stiai pana acum?
axel
Pai interese mai mici sau mai mari avem toti. Si eu am interes sa se curete tara de hotii din pesedeu (nu duce lipsa, slava domnului!). Desi nici nu locuiesc in Ro.
Cucu Mucu
S-a cam curatat de multi hoti de la pesedeu... au trecut la pedeu! wink.gif
Blakut
QUOTE
Io sunt bre securistu, comunistu, pesedistu! Nu stiai pana acum?

Nup. cool.gif
QUOTE
Scuza-mi neincrederea, eu ma intreb cu cat au fost platiti


Dar ce, terbuia sa ii plateasca cineva? In general oamenii ca ei sunt primii care isi doresc schimbarea si ultimii care se leapada de ea...
axel
Da? Nu stiam ca hrebe, bonibon, bunicuta, vaca-votca (ca sa dau doar cateva exemple) au trecut la PD...
TheK
axel nu ar fi mai frumos sa fii interesat sa se curete tara de hotii din toate partidele organizatiile si cumetriile? ca daca te intereseaza numa aia din psd eu personal nu te sustin smile.gif Adica ori toti ori deloc, mama lor
Si daca de frica sa nu ajunga la putere alti hoti refuzi sa ii dai jos pe aia de acum si ii sustii.. iar nu-s de acord.
Blakut
Tare ma tem ca daca se curata toti hotii din toate partidele, ramanem cu o mana de idealisti care nu vor sti sa conduca nimic. Si asta e partea tragica.
Cucu Mucu
QUOTE (axel @ 7 Feb 2007, 12:14 AM)
Da? Nu stiam ca hrebe, bonibon, bunicuta, vaca-votca (ca sa dau doar cateva exemple) au trecut la PD...

Aia sunt consacratii, nu prea se muta, fiecare partid cu ai lui. Eu vorbeam de o mie si ceva de primari care au trecut la pd, "sa manance si burta lor un ceva fin".
TheK
bine , atunci cum facem sa ii aducem pe aia care fura mai putin?
sa punem in valoare cantitatile furate de fiecare , tragem linie si alegem cel mai putin rau din ce avem? si asta ar fi o solutie dar din pacate cantitatile exacte nu le aflam ca suntem prea mici iar restu de manipulari la care suntem supusi ne impart in tabere care sincer nu ar trebui sa existe.
Blakut
Mai bine incercam sa pastram pe cei care fura dar stim ca pot conduce, dar sa avem un sistem sa-i parlim cand o fac. Sau sa ii punem sa se toace unii pe altii. Cand unii stau cu ochii pe ceilalti ca sa ii prinda cu ocaua mica si sa-i dea in vileag, lucrurile or sa se miste.
axel
QUOTE (TheK @ 7 Feb 2007, 01:14 AM)
axel nu ar fi mai frumos sa fii interesat sa se curete tara de hotii din toate partidele organizatiile si cumetriile? ca daca te intereseaza numa aia din psd eu personal nu te sustin smile.gif Adica ori toti ori deloc, mama lor
Si daca de frica sa nu ajunga la putere alti hoti refuzi sa ii dai jos pe aia de acum si ii sustii.. iar nu-s de acord.

Eu am grija de aia care sunt eu convins ca-s hoti. Nu-mi fac probleme, au altii grija de altii...
Cucu Mucu
Va spun eu un hot pesedist care a furat cu cap: Oprisan, a facut un cartier ( de-adevaratelea) de ANL-uri, a asfaltat Vrancea si a facut din Focsani un oras ingrjit, curat, sigur. Pt asta, si-a tras ca premiu la vedere fo 3 masini de masini, un mare viloi cu helioport spre Lepsa si o vila in Focsani, conturi nu cunosc, dar cred ca sunt grase. De cand nu mai e la putere, papagalii aia de la pd+pnl nici macar acoperisul la un bloc ANL nu au mai pus...
TheK
Pe linia asta il poti da exemplu si pe Mazare , a furat cat a vrut el, dar Constanta e cu adevarat schimbata
Cucu Mucu
A, brava! CE facem, punem hoti sau papagali? Prosti sau "descurcareti"?
axel
Nu-mi vine sa cred cat de tare sustineti voi baronii PSD hh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.