Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Cucu Mucu
@actionmedia
Vad ca ai adus in discutie problema cu purul si te agati de ea. Eu nu am spus ca a incalcat legea cand a spus ca purul e imoral, desi, atunci cand bati palma cu un organism imoral, si moralitatea ta e pusa la indoiala. A incalcat legea cand a facut referiri tendetioase cu privire la alte partide, cum ar fi pesedeul. Nu mai e seful pedeului acum, e seful tarii, trebuie sa fie impartial, e obligat prin constitutie. Nu mai are dreptul sa critice nici un partid, atata timp cat acesta respecta legile.
@march
QUOTE
Vad ca ai prins nitel curaj si ai scos capul ! Si tot bati campii despre destabilizarea tarii,...
.
Acum am ajuns pe net, ca eu mai si muncesc. La multi ani si tie!Nu mai am de adaugat decat atat, dragule: aquilla non capit musca! tongue.gif
actionmedia
QUOTE (mariusc2 @ 7 Jan 2005, 03:09 PM)
@actionmedia
Vad ca ai adus in discutie problema cu purul si te agati de ea.

Nu ma agat de nimic. Te intreb, pentru ca vreau sa aflu daca parerea ta ca Basescu a incalcat Constitutia iti apartine, este fundamentata, sau ai pris-o din zbor in urma conferintei de presa a PSD.
Pana acum nu am inteles ce a fost neconstitutional din ceea ce a spus sau facut Basescu.
Nu m-a lamurit nici fraza urmatoare.
QUOTE
A incalcat legea cand a facut referiri tendetioase cu privire la alte partide, cum ar fi pesedeul.

Ce inseamna "referiri tendentioase" poti sa exemplifici? Daca nu poti atunci faci afirmatii nefondate.

QUOTE
trebuie sa fie impartial

O.K. ce te-a facut sa crezi ca a fost impartial?

QUOTE
Nu mai are dreptul sa critice nici un partid, atata timp cat acesta respecta legile.

Din cate stiu eu constitutia nu ii interzice sa critice partidele politice, iar incalcarea legii este problema justitiei nu a Presedintelui. Dar care ar fi "criticile" lui Basescu?
March
QUOTE (mariusc2 @ 7 Jan 2005, 04:09 PM)
@march
QUOTE
Vad ca ai prins nitel curaj si ai scos capul ! Si tot bati campii despre destabilizarea tarii,...
.
Acum am ajuns pe net, ca eu mai si muncesc. La multi ani si tie!Nu mai am de adaugat decat atat, dragule: aquilla non capit musca! tongue.gif

Vad ca tot o dai dupa piersic cu raspunsurile la intrebarile punctuale care ti se pun ! Sau acvila aia e numai o cioara amarata tongue.gif
steiner_gun
Basescu a facut-o de oaie cu PUR-ul. A crezut ca l-a prins pe D-zo de un picior cand PUR a acceptat sa intre in guvern. De ce se teme de PSD si vrea sa ii elimine din toate sferele politice? Se teme sa nu fie controlat sau se teme ca nu o sa poata sa isi faca treaba?
actionmedia
QUOTE (steiner_gun @ 7 Jan 2005, 04:23 PM)
De ce se teme de PSD si vrea sa ii elimine din toate sferele politice? Se teme sa nu fie controlat sau se teme ca nu o sa poata sa isi faca treaba?

De ce crezi tu ca Basescu se teme de PSD? Razboiul cu PSD nu s-a incheiat. Cei care l-au votat pe Basescu au vrut sa elimine PSD de pe scena politica. Basescu isi face datoria fata de electorat. Dupa parerea mea este foarte bine ca continua cruciada impotriva unui partid corupt si ca nu a fost doar demagogie electorala.
Superunknown
QUOTE
Cei care l-au votat pe Basescu au vrut sa elimine PSD de pe scena politica.


Si, judecind dupa logica ta, cei care au votat PSD NU au vrut sa elimine PSD de pe scena politica. Parerile sint impartite in mod oarecum egal.

QUOTE
Basescu isi face datoria fata de electorat.


Fals. Basescu crede ca isi face datoria fatza de electoratul lui. Problema e ca el trebuie sa fie si presedintele celor care au votat PSD. Si al celor care n-au votat. Si pentru care razboiul lui personal pentru putere nu e deloc o prioritate.

Vad ca in comentariile voastre despre interviul lui Basescu n-atzi atins tema "serviciilor secrete". Basescu a fost mielusel cind a venit vorba de schimbat sefi de servicii secrete. A mai si venit cu o scuza puerila cum ca un sef de serviciu secret nu poate fi schimbat pina nu isi face nu stiu ce "vizite de curtoazie" la altzi sefi de servicii secrete. Ma intreb, oare in serviciile secrete nu e coruptzie? Nu au si ele partea lor de vina la raspindirea coruptziei? Sau de ele n-are voie Basescu sa se atinga?
actionmedia
QUOTE (Superunknown @ 7 Jan 2005, 04:34 PM)
Si, judecind dupa logica ta, cei care au votat PSD NU au vrut sa elimine PSD de pe scena politica. Parerile sint impartite in mod oarecum egal.

In democratie majoritatea face legea.

Eu am spus ca este demn de admiratie faptul ca Basescu se tine de promisiunile electorale, si nu au fost doar promisiuni electorale.
axel
QUOTE (steiner_gun @ 7 Jan 2005, 05:23 PM)
De ce se teme de PSD si vrea sa ii elimine din toate sferele politice?

Hai sa-ti dau un hint, si poate te prinzi si cine mai are de castigat prin eliminarea PSD-ului din scena politica. Stenogramele... rolleyes.gif
abis
QUOTE (Superunknown @ 7 Jan 2005, 04:34 PM)
Basescu a fost mielusel cind a venit vorba de schimbat sefi de servicii secrete.

Cum asa?! A spus ca va schimba doi dintre cei trei sefi de servicii secrete (Timofte si Fulga vor fi, cel mai probabil, cei doi).
mutulica
Bombonel a trecut la contra-atac. Vrea sa il dea jos pe Basescu pentru atitudine ne-constitutionala ...
Doamna Dana nu se lasa, si il motiveaza puternic pe Ursulet rofl.gif

Cred ca asta ma irita cel mai mult la Nastase & co, bagarea de seama a nevestei.
Cucu Mucu
@actionmedia
ma scuzi ca iti raspund cu asa intarziere, dar am avut ceva treaba. Ma refeream la declaratiile ironic-de cartier ale lui Basescu vis-a-vis de psd, ca nu mai poate fi modernizat, ca Iliescu si Nastase fac nu stiu ce prin partid. Ce treaba are el, nene, cu pesedeul? Acum e presedintele Romaniei, nu mai are nici o treaba cu ei. Nici macar cu pedeul nu mai are treaba. Ca sunt corupti!? In Romania inca se mai aplica prezumtia de nevinovatie. Sa te citez: "e treaba justitiei". Mai ales ca pesedeul reprezinta 49,nustiucat din electoratul Romaniei, ceea ce pedeul nu o face. Apoi, vrea sa schimbe articolele Consitutiei ca nu ii convine cine conduce parlamentul. Nici mie nu imi convine, dar legea e lege. Fara legile astea ar fi anarhie, si el, ca presedinte de tara, are OBLIGATIA sa respecte toate legile, fie ca este de acord sau nu cu ele.
Edit:
@mutulica
Stii vorba aia, ca in spatele fiecarui barbat puternic e o femeie puternica? Ma intreb la spatele lui Bombo ce o fi!
axel
QUOTE (mariusc2 @ 10 Jan 2005, 11:23 AM)
Mai ales ca pesedeul reprezinta 49,nustiucat din electoratul Romaniei.

De-aia a luat impreuna cu PUR 38 virgula nustiucat % dupa masluiala?
Au masluit impotriva lor?
Cucu Mucu
49, 38,ce mai conteaza acum!? Tot ai nostri sunt. Ideea era ca sunt cetateni ai Romaniei si cei care au votat cu pesedeul, .
axel
Da, dar vezi tu, diferenta dintre o treime si o jumatate conteaza tare mult in politica!!! Si incepi si tu ca bombonel, ca daca l-au votat cei de la tzara, acum trebuie sa fie si el presedinte?
Cucu Mucu
Sa fie presedinte la tara, la el la cornu. Diferenta de procente a contat cand s-au ales presedinti, parlamentari. Acum e egala cu zero. Timp de patru ani nu o sa mai contam, asa ca putem ridica si noi pretentia "absurda!?" ca presedintele ales sa respecte legile, toate!
axel
Pana acum nu stiu sa fie una care sa nu o fi respectat-o (stiu ca sunt discutii despre, dar sunt doar discutii...). Nu acelasi lucru pot sa spun despre predecesorul lui!!!

Aaa, si diferenta aia mai conteaza undeva: iti spune cine se fereste ca devil.gif de tamaie de anticipate!!!
Cucu Mucu
Vezi tu, chiar daca nu apartin nici unei sfere politice, si eu ma feresc de anticipate. Numai zvonul lansat de Basescu in legatura cu anticipatele, m-au costat 3 zile de negocieri si discutii pentru a nu imi diminua comanda din primul semestru pe 2005 partenerul meu din UE. Basescu poate castiga la anticpate, dar Romania va pierde. Bani, timp si credibilitate!
axel
Ce pierde e mult mai putin decat ce castiga: reala stabilitate politica. Adio Voiculescu care vorbeste dupa cum merg apele, adio cu Gica & Gigi contra ai guvernului, presedinti de camera si de senat.
abis
QUOTE (mariusc2 @ 10 Jan 2005, 10:23 AM)
Ma refeream la declaratiile ironic-de cartier ale lui Basescu vis-a-vis de psd

Ce anume este "de cartier" in declaratiile lui Basescu?! A spus ca Ion Iliescu si Adrian Nastase nu pot fi considerati ca parteneri de discutie pe care ii prefera in relatia cu PSD.
Intrebat ce interlocutor ar prefera la conducerea PSD, Adrian Nastase sau Ion Iliescu, Basescu raspunde: "Pe nici unul". In opinia lui, Ion Iliescu este un politician respectabil, dar acesta "are limite in a intelege viitorul Romaniei", pe care "il deseneaza mult prea greu", iar Adrian Nastase "a ridicat sistemul de guvernare de tip mafiot la rang de politica de stat" si nu poate sa fie un partener al sau de dialog. Basescu spune in respectivul interviu ca PSD ar trebui sa se modernizeze: "ar fi un mare castig pentru Romania daca PSD ar lua decizia interna de a se moderniza". A mai spus si ca "daca vor face acest lucru, PSD va putea deveni un partid viabil". Ce ti se pare "de cartier" aici?! Si ce ti se pare ne-constitutional?!
QUOTE
eu ma feresc de anticipate

De ce? Anticipatele ar putea avea efecte pozitive.
MIA
QUOTE (abis @ 10 Jan 2005, 12:34 PM)
De ce? Anticipatele ar putea avea efecte pozitive.

Dar nu la nici 3 luni de la alegeri.

Parerea mea e ca Basescu a dat-o binisor in bara cu faza asta ... blink.gif
Apropo - ca si curiozitate personala : cu ce e mai "moral" UDMR-ul ca PUR-ul ? Sau ... mult mai moral ? tongue.gif
HerrGott
Mariusc2
1. Atata Timp cat ministrul Justitiei sustinea azi Dimineata la BBC ca nu poate face nici o Schimbare in Justitie, din cauza Marii Adunaturi de Magistrati pe care se pare ca Nimeni nu-i poate judeca... iarta-ma dar e normal sa existe Reactie dura din partea lui Basescu..
2. Atata Timp cat cei din Parlament blocheaza legi de la Guvern, iarasi Sitoatia merge in Haos...
3. Atata Timp cat PUR-ul joaca la la ambele Tabere nu mai putem vorbi sub nici un cuvant de Politica, iertati-ma dar poate dur spus as numi-o Prostitutie politica.. (pt.D.Mia)

Basescu nu poate conduce sub aceste 3 Auspicii, iar ca Solutie toate acestea vor insemna ori Anticipatele, ori schimbarea radicala prin Ordonante de Urgenta a Justitiei, si impunerea unui Parlament curat.
Romania trebuie sa priceapa toate acestea, va recomand, pentru ca prind si eu de aici din afara, emisiunea de seara cu S.Tanase de la Realitatea TV unde va fi invitat T.Basescu, pe la 22'15 daca imi aduc bine Aminte.
Cine nu vrea sa priceapa aceste 3 lucruri Elementare enumerate mai sus, inseamna ori ca este un inveterat al PSD-ului Corupt, ori este total Adiacent cu Politica, ori nu are nici o Responsabilitate morala fata de aceasta Tara satula de Ciocoii vechi si noi...
al vostru HerrGott
axel
QUOTE (abis @ 10 Jan 2005, 01:34 PM)
Ce anume este "de cartier" in declaratiile lui Basescu?! A spus ca Ion Iliescu si Adrian Nastase nu pot fi considerati ca parteneri de discutie pe care ii prefera in relatia cu PSD.
Intrebat ce interlocutor ar prefera la conducerea PSD, Adrian Nastase sau Ion Iliescu, Basescu raspunde: "Pe nici unul". In opinia lui, Ion Iliescu este un politician respectabil, dar acesta "are limite in a intelege viitorul Romaniei", pe care "il deseneaza mult prea greu", iar Adrian Nastase "a ridicat sistemul de guvernare de tip mafiot la rang de politica de stat" si nu poate sa fie un partener al sau de dialog. Basescu spune in respectivul interviu ca PSD ar trebui sa se modernizeze: "ar fi un mare castig pentru Romania daca PSD ar lua decizia interna de a se moderniza". A mai spus si ca "daca vor face acest lucru, PSD va putea deveni un partid viabil". Ce ti se pare "de cartier" aici?! Si ce ti se pare ne-constitutional?!

Mi se pare ca Basescu a vorbit foarte frumos desrpe Iliescu biggrin.gif Eu in locul lui nu as fi reusit sa-l descriu atat de frumos pe nea nelu: "politician respectabil" devil.gif
Achernar
QUOTE (HerrGott @ 10 Jan 2005, 12:46 PM)
Basescu nu poate conduce sub aceste 3 Auspicii, iar ca Solutie toate acestea vor insemna ori Anticipatele, ori schimbarea radicala prin Ordonante de Urgenta a Justitiei, si impunerea unui Parlament curat.

Mda. Nu cunosteti Constitutia, insa va pronuntati cu privire la ce ar trebui sa inteleaga unul sau altul. Remarcabil !
HerrGott
D.Archernar
Bun, atunci va pun o Intrebare, de ce Magistratii de la marea Curte, nu raspund in fata nimanui? Aceasta inseamna ca ei creeaza un Monolit care nu va poate fi niciodata schimbat sau mai ales judecat. Ca Presedinte ce faci in aceasta Sitoatie, de vreme ce Ministrul Justitiei nu poate face nici o schimbare...? Aici e Colapsul Problemei!
Trebuiesc schimbate multe Legi din Constitutie, si o sa ma intrebi de ce? Tocmai pentru ca aceste Legi au fost create de acestia pentru ca Nimeni sa nu se atinga de ei, daca ma intelegi situatia arata exact ca o Piramida, .. Cei mai de sus nu pot fi schimbati, si atunci in mod sigur ei nu au nici un interes sa schimbe pe Magistratii sau Procurorii de sub ei care alcatuiesc Justitia. Iar o schimbare nu se va intampla devreme ce cei de sus de tot nu pot fi nici schimbati nici judecati... Aici s-a creat Monolitul. Si atunci te intreb, anumite Legi din Constitutie sunt oare Democrate? Intrebarea mea puneti-o Sincera Constiintei tale Drepte si nu Mandriei desarte, daca esti Barbat..
Si atunci daca acesti cei mai de sus au faurit aceste Legi, ce fel de Stat Democratic reprezinta, pentru ca multi falsi Predicatori si Politicieni fac caz una doua de sintagma "Statul Democratic" - pentru cine Stat Democratic, pentru propriille lor interese?.. yikes.gif
Acele Legi din Constitutie pot fi schimbate doar de Parlament, dar de un Parlament curat. Si atunci vorbim de Anticipate, sau de Ordonante de Urgenta care sa treaca de Parlament, in cazul in care avem acel Parlament curat..
Sa lasam Orgoliile la o parte, si sa luam Lectii de la Propria Constiinta, si asta nu o spun eu, ci Constiinta mea.
Daca sunteti Romani Adevarati judecati intotdeauna dupa acest Spirit, eu Personal va iubesc pe toti, indiferent daca ma aprobati sau nu..
Avem nevoie si de altfel de oameni..
Te numeri printre ei?..
Al vostru HerrGott
p.s.iertare pentru greselile de limba ;
mutulica
incep sa cred ca Basescu spune public jumatate din ceea ce stie, si asta o face ca sa le arate unora ca poate la fel de bine sa spuna si cealalta jumatate...
ca dovada PUR a renuntat brusc la prefecti...
Achernar
Sa lasam la o parte problemele de constiinta. Treaba e mult mai simpla si se poate rezuma astfel : cine vrea schimbare in justitie trebuie sa fie vulpe, nu leu. Si cum noua putere are - ca si cea veche - destule vulpi 'in dotare', probabil ca intre ceea ce se vede la tv si ceea ce se intampla in spatele usilor e o mare diferenta.
Cucu Mucu
Sa va spun cum vad eu un posibil scenariu, inspirat din trecutul glorios al actualului prezident: ii face guvern lui Tariceanu, il momeste pe voiculescu sa il sustina(f. usor, avand in vedere lacomia de care da dovada personajul), trece guvernul de parlament, apoi, declanseaza una din crizele atat de dragi lui, purul isi va retrage sprijinul politic acordat guvernului-ghiveci, Tariceanu, ramas fara guvern, va da chix, iar Basescu va iesi in fata natiunii, cu lacrami in ochi, si va spune ca Seful peneleului este incompetent, asa ca el, ca presedinte grijuliu, demareaza procedura de anticipate. Peneleul, in cadere libera datorita culpabilizarii cu nereusita guvernului, va renunta la multe dintre pretentiile de ministri, prefecti, etc., purul, disperat , eh, astia nu stiu cu cine or sa se mai dea, ca nu stiu care le va da un ciolan mai mare acum, pesedeul, rupt si el datorita conflictului generatiilor Iliescu-Nastase-Ponta, va pierde destule procente in favoarea unui pedeu care nu are cu ce sa se prezinte in fata natiunii, in afara unui lider puternic, bun comandant, carismatic, priceput la sforarii, dar prea egocentrist pentru a lucra cu o echipa.

@domnuDumnezeu
Ministrul mi se pare mie ca e capul, nu? Daca nu poate sa fie sef, atunci sa lase pe altul! Sa se planga lui Basescu, gaseste el o solutie.
abis
Marius,
Nu mi-ai raspuns la intrebare...
Scenariul pe care il prezinti este partial corect, dupa parerea mea. Uite care cred eu ca este adevarul: Basescu trece guvernul cu sprijinul PUR, dupa care provoaca iesirea PUR de la guvernare (pana aici nu te contrazic). Urmeaza alegeri anticipate, toata lumea da vina pe PUR, asa ca PUR nu mai prinde parlamentul (poate nici UDMR-ul, mai stii?), iar Alianta formeaza singura guvernul. Ce zici, nu-i mai plauzibil?

Astept cu nerabdare exemplele de "limbaj de cartier"...
March
Mai oameni buni,

S-ar putea ca in curind acest im-PUR sa faca ciocul mic de tot si sa accepte ceea ce i se ofera tongue.gif Ia cititi aici :

30 de parlamentari ai opozitiei vor sa migreze catre Alianta D.A.

Purtatorul de cuvant al PNL, deputatul de Mures Eugen Nicolaescu, a afirmat ca numarul parlamentarilor din Opozitie care negociaza cu noua majoritate parlamentara este in continua crestere. El a mentionat insa ca Alianta nu intentioneaza sa renunte la colaborarea cu PUR, chiar daca numarul parlamentarilor care ar putea fi atrasi de partea PNL-PD depaseste cu mult numarul senatorilor si deputatilor umanisti. La randul lui, liderul UDMR, Marko Bela, a declarat ca Uniunea nu este interesata de cele cinci prefecturi lasate fara prefecti de umanisti si ca decizia PUR de a ramane la guvernare a fost una inteleapta. In acest moment, peste 30 de senatori si deputati din Opozitie negociaza cu actuala majoritate parlamentara fie intrarea in unul din partidele aflate la guvernare, fie acordarea sprijinului parlamentar in anumite conditii. Purtatorul de cuvant al PNL, deputatul de Mures Eugen Nicolaescu, nu a vrut sa divulge numele vreunui parlamentar din Opozitie care s-a indreptat spre coalitia majoritara, insa a afirmat ca negocierile au ajuns intr-un stadiu destul de avansat. "Intentionam sa crestem stabilitatea parlamentara si guvernamentala si, astfel, emotia unei viitoare motiuni de cenzura va fi tot mai indepartata", a spus Nicolaescu.
( sursa : "R.L.")



March
QUOTE (MIA @ 10 Jan 2005, 01:40 PM)
Apropo - ca si curiozitate personala : cu ce e mai "moral" UDMR-ul ca PUR-ul ? Sau ... mult mai moral ?  tongue.gif

UDMR-ul e mai "moral" pentru faptul ca nu a participat la miselescul complot pentru alegerea rusinoasa a presedintilor celor doua Camere. Adica prin vot secret , dar "la vedere" mad.gif
Superunknown
QUOTE
30 de parlamentari ai opozitiei vor sa migreze catre Alianta D.A.


Asta D.A. "solutzie imorala", domnule Basescu! laugh.gif
HerrGott
Nu trebuie uitata Galciava noastra..
Valabil este si in Politica, la fel si acest Proverb: "Cainii latra, Caravana trece"
mutulica
discutia era legata de Basescu ca presedinte si nu de tendinta de tradare atit de vizibila a politicienilor romani

nu stiu daca Basescu e un presedinte bun, dar in mod cert il prefer lui Bombonel.
poate ca tipul e genul care abordeaza managementul prin conflict, si deci o sa si-o traga singur mai devreme sau mai tirziu, dar cel putin reuseste sa isi acopere actiunile cu aroma de corectitudine, si asta conteaza mai mult

imi place ca lucreaza cu Tariceanu, de fapt primul ministru are o imagine valabila ca manager. am vazut zilele trecute ca televiziunea pur a scos de la naftalina discutia in jurul camionetelor citroen vindute unui romtelecom care a si fost vindut la rindul lui in mai putin de 2 luni ...

si imi amintesc de nastase&iliescu care spuneau acum 5 ani ca guvernul si parlamentul sa foloseasca doar masini de productie autohtona, si i-am regasit peste 4 ani in masini de fabricatie... UE
vad parcul auto al politiei plin de VW de toate tipurile...
iar vama e plina de VW Bora....

si ma intreb, de ce mama naibii din banii contribuabililor nu s-au cumparat doar Dacia si Daewoo cu certificat de producator Made in Romania?
gonen
QUOTE

discutia era legata de Basescu ca presedinte si nu de tendinta de tradare atit de vizibila a politicienilor romani


Pana acum Basescu si Alianta au demonstrat ca ar vrea sa faca ceva pt. Romania si romani. Insa pana la a pune in practica mai e nevoie si de sprijin parlamentar. Nu poti sa discuti despre Basescu ca presedinte fara a ignora guvernul, parlamentul precum si miscarile acestora.
Minerval
QUOTE (March @ 10 Jan 2005, 04:42 PM)
QUOTE (MIA @ 10 Jan 2005, 01:40 PM)
Apropo - ca si curiozitate personala : cu ce e mai "moral" UDMR-ul ca PUR-ul ? Sau ... mult mai moral ?  tongue.gif

UDMR-ul e mai "moral" pentru faptul ca nu a participat la miselescul complot pentru alegerea rusinoasa a presedintilor celor doua Camere. Adica prin vot secret , dar "la vedere" mad.gif

Intrebare de baraj: este sau nu Constitutia un act legal suprem dezvaluit societatii civile sau este secret? Continuand scenariul ireal, daca ar fi secret atunci am trai intr-o lume tip carapace, cu fel de fel de masinatiuni si manevre oculte, absconse.
Domnul March apreciaza ca votul de investire a celor doi presedinti, la Senat si Deputati, ar fi fost secret. Fals, irelevant si imatur sunt cuvinte care descriu imaginea urzita de March. Dar aceasta este doar umila parere a unui om de drept. wink.gif
Voturile au fost realizate intocmai cu dispozitiile prevazute de legea suprema, prin urmare orice alte afirmatii ori infirmatii sunt nule si neavenite. Ca nu convin unuia ori altuia persoanele investite in cele doua functii, respectiv locul al doilea si al treilea in stat, aceasta este o problema ce tine de subiectivism ori de razbunari gratuite, ieftine. Nu putem avea intotdeauna tot ce ne dorim. Daca se va dori incalcarea legii legilor rezultatul, fireste, va fi altul. Pana atunci, in Romania inca va mai domni democratia!
Numai bine.

ps: Mihai, cred ca de data aceasta am fost mai putin tendentios. wink.gif

ps2: nu exista vot secret dar la vedere, este absurd; am auzit insa de oglinzi speciale care pot da iluzia unei persoane ponderale precum ca ar fi slabe. smile.gif

ps3: s-a tot aruncat sloganul "Adriane esti mic ori ai devenit mic", insa acum, dintre cei doi Nastase si Basescu, care este cel mic?
cociuba
Minerval
QUOTE
Voturile au fost realizate intocmai cu dispozitiile prevazute de legea suprema, prin urmare orice alte afirmatii ori infirmatii sunt nule si neavenite. Ca nu convin unuia ori altuia persoanele investite in cele doua functii, respectiv locul al doilea si al treilea in stat, aceasta este o problema ce tine de subiectivism ori de razbunari gratuite, ieftine. Nu putem avea intotdeauna tot ce ne dorim. Daca se va dori incalcarea legii legilor rezultatul, fireste, va fi altul.

nu au fost realizate tocmai dupa lege wink.gif

QUOTE
Ca nu convin unuia ori altuia persoanele investite in cele doua functii, respectiv locul al doilea si al treilea in stat, aceasta este o problema ce tine de subiectivism ori de razbunari gratuite, ieftine.

vacaroiu si nastase sunt multumiti, cum adica nu le convine? wink.gif

QUOTE
insa acum, dintre cei doi Nastase si Basescu, care este cel mic?

tot nastase laugh.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
March
Mai Minerval,

Cand s-au ales cei doi presedinti ai Camerelor ai fost cumva in vreo misiune prin America de Sud ? Si apoi nici nu ai avut prilejul sa citesti ce s-a spus in presa de modul de alegere a lui Votcaroiu si Bombonel ? Un mod fraudulos ?! Daca e asa atunci ai sa-ti explic ce inseamna vot secret, dar " la vedere" . Parlamentarii pesedei, peremei si im-puristi , inainte de a introduce buletinul in urna, trebuiau sa-l arate unui " responsabil de rind" , tongue.gif (din partidul lor desigur), care verifica astfel daca votul este conform indicatiilor partidelor respective. Adica sa iasa presedinti indivizii mentionati mai sus . You got it now ? Pai daca era secret, in spiritul Constitutiei pe care tot o invoci pe buna dreptate, apoi cel putin unul din ei nu mai iesea presedinte de Camera !
HerrGott
@Minerval
QUOTE
Intrebare de baraj: este sau nu Constitutia un act legal suprem dezvaluit societatii civile sau este secret? Continuand scenariul ireal, daca ar fi secret atunci am trai intr-o lume tip carapace, cu fel de fel de masinatiuni si manevre oculte, absconse.


Ce fel de Masinatiuni si Manevre oculte, absconse se petrec cand P.U.R-ul se leagana pe doua Barci? Intrebarea mea este tocmai cine practica aceste Masinatiuni Absconse? Nu cumva cei din Loja Albastra? - asa ati pretins undeva unde am citit din propriile dumneavoastra Cuvinte... Pentru cunostiinta dmnvs. Generala: si Ceasescu a facut parte din Loja Albastra, - nu cred ca va onoreaza exemplu dar poate nu ati stiut..
Sa revenim la PUR, faceti Caz de mult prea folositul Cuvant "Democratia", pentru mine Personal, cei care incep sa foloseasca una doua acest Cuvant in mod abuziv devin ciudati de suspect. Sincer imi amintesc de Nastase, de Iacu Bov, de "Marele Democrat Oprisan" si de altii Baroni Democrati, care atunci cand li se spunea Adevarul ieseau la rampa si acuzau pe Acuzatori de lipsa Actului democratic - devenea paatetica expresia acea folosita in mod demagogic de toti Baronii Locali..
Intrebarea mea nu isi mai are sens, in folosul cui se spuneau aceste cuvinte "democratic"..
Revenind iar la PUR, care a facut Dovada clara de orice Lipsa de Moralitate Politica, va intreb D.Minerval: Panica PUR-ului se datoreaza oare faptului ca daca ar exista Anticipate, acest Partid ar disparea definitiv de pe scena politica? Eu ma tem si sunt convins ca Da! In acest nefericit Caz, v-as sfatui Personal sa va refugiati rapid in PSD, ca sa va salvati Locul in Parlament...
PUR-ul recunoaste in sfarsit, ca a jucat foarte prost sub egida Maeistrului Politic D.Voiculescu, care in mod garantat dupa 2008 nu va mai pupa nici Scaunul de la intrare de la Parlament..
Poate nu va convin aceste cuvinte, dar orice Analist Politic le-ar judeca similar..
Citi umpic Ziarele, mai lasati manipularea aceea de prost gust pe care Antena 1 o face in deserviciile ei, si incercati sa aflati mai multe despre imaginea voastra Reala pe care v-ati creat-o definitiv in Opinia Publica Romaneasca.
Cu respect, al vostru HerrGott
March
Apropos de Antena 1 . Cititi aici despre partizanatul si manipularea grosolana pe care o practica postul ex-generalului im-purist devil.gif
March
Merge vorba prin sat ca Popeye il va pastra pe Timofte ca director la SRI. Ciudata decizie hmm.gif Ca doar Timofte a fost unul din oamenii de casa a lui ex-Cotrocelu !
mutulica
ma vad nevoit sa te contrazic HerrGott, dar Voiculescu are televiziune, si o gashka de oameni de afaceri destul de bogati in jurul lui...
nu numai ca nu va dispare de pe scena, dar va deveni si mai agresiv. romanii nu sunt un popor care sa gindeasca "out of the box" si nici nu sunt dispusi sa ii asculte pe cei ce o fac. prefera sa ramina in cutie, sa ia de bun ce li se promite, si sa nu isi bata capul

cu un marketing suf de bine organizat, va parea chiar indreptatit pelerinajul politic al PUR, si va pare ca Basescu e un smecher care ii incurca
Minerval
Domnilor, interesant demersul dvs. March afirma ca voturile nu au fost date intocmai cum prevede Constitutia deoarece asa reiese din editorialele ziarelor. HerGott, agramat fruntas si de putina cunoastere, afirma ca orice analist politic ar spune ceea ce spune dumnealui, insa il asigur ca se inseala. Orice analist politic in deplinatatea facultatilor mintale nu ar putea vreodata sa afirme cele aratate de HerGott. In lumina celor punctate, conchid ca indiferent de realitatea din jur, anumiti oameni tot vor fi impotriva evolutiei, este firesc. Au fost si sunt impotriva globalizarii, insa impotrivirea lor este irelevanta. Acum, daca detin timp si disponibilitati financiare sa-si permita luxul de a face demersuri gratuite este ok. Se mai culturalizeaza si domniile lor in privinta evenimentelor sociale de real interes.
Domnule cociuba astept pm-ul promis. thumb_yello.gif
Toate cele bune.
mutulica
domnule minerval, analistii politici spun o gramada de chestii, si acopera tot spectrul scenariilor posibile, in functie de culoarea politica, partidul servit sau simpatizat, sau in functie de cine si cit le baga in traista

revenind la topic, as vrea doar sa mentionez ca mi-a placut pozitia lui Basescu referitor la Mircea Sandu si Mutu. Basescu a spus ca daca Sandu ar fi integru sub nici o forma nu ar cara cu avioinul Federatiei un tip suspendat pentru droguri. Cum mama dracului mai luptam noi impotriva problemei daca dam derogari gramada
HerrGott
QUOTE
Domnilor, interesant demersul dvs. March afirma ca voturile nu au fost date intocmai cum prevede Constitutia deoarece asa reiese din editorialele ziarelor. HerGott, agramat fruntas si de putina cunoastere, afirma ca orice analist politic ar spune ceea ce spune dumnealui, insa il asigur ca se inseala. Orice analist politic in deplinatatea facultatilor mintale nu ar putea vreodata sa afirme cele aratate de HerGott. In lumina celor punctate, conchid ca indiferent de realitatea din jur, anumiti oameni tot vor fi impotriva evolutiei, este firesc. Au fost si sunt impotriva globalizarii, insa impotrivirea lor este irelevanta. Acum, daca detin timp si disponibilitati financiare sa-si permita luxul de a face demersuri gratuite este ok. Se mai culturalizeaza si domniile lor in privinta evenimentelor sociale de real interes.
Domnule cociuba astept pm-ul promis. 
Toate cele bune.


@Minerval
"agramat fruntas si de putina cunoastere" - expresie care va plaseaza direc in rolul lui Dandanache, politichianul PUR si fruntas din zilele noastre...
As fi dezamagit sa aflu ca dmnvs. chiar sunteti membru PUR si ca sunteti chiar Parlamentar (dupa cum ati sustinut intr-un post ca sunteti candidat din partea Pur-ului la Parlament). Istoria se repeta Domnule Minerval, si din pacate la fel de trist..
In privinta mea sunt constient ca nu sunt nici pe de parte cel mai bun vorbitor de limba romana, si daca asta va deranjeaza nu inseamna sa aduceti argumente de prost gust care nu au absolut nici o legatura cu cele spuse de mine anterior..
Prima problema: Este absolut fals ce ati afirmat: "Au fost si sunt impotriva globalizarii", nu am emis niciodata o afirmatie in care sa ma declar impotriva globalizarii - acest fapt conchide o mare eroare din partea dumneavoastra care se vede clar ca este facuta cu rea vointa - lucru care va caracterizeaza de la primele cuvinte - concluzia foarte simpla este ca dati dovada in continoare de spirit demagogic, dezinformare si manipulare de prost gust.
Al doilea lucru: ati spus "Se mai culturalizeaza si domniile lor in privinta evenimentelor sociale de real interes." Aceasta fraza cred ca da dovada clara de agramatism si limbaj de clasa a III-ea primara. In teoria clasica, cultura este definita ca un fenomen social care cuprinde comportamentul socio-uman implicand mintea si corpul, obiectele materiale si informationale integrate acestui comportament.Cultura - în general, are o mult prea puternica componenta stiintifica (inclusiv tehnologica, economica, organizationala, politica) pentru a mai accepta o asemenea simplificare, este adevarat, continuatoarea unei traditii dar care astazi este depasita. Cultura, respectiv cultura - in general, este cultura umanista si cultura stiintifica, impreuna, ultima avand, ca si prima, un continut extrem de bogat. In spatele confuziei care se mentine astazi la noi atunci cand vorbim de cultura se intretine schisma dintre cele doua culturi, datorita unor interese de grup asupra carora nu pot insista in aceasta post.
Dar revin, lectiile despre teoria culturii daca nu le-ati audiat, chiulind de la ele, atunci luati-va un meditator si v-as recomanda personal un profesor de la litere pentru ca cei de la Facultatea pe care sustineti ca ati fi terminat-o se pare ca duc mare lipsa nu numai de cultura elementara dar si mai grav nu au nici macar bunul simt.
In momentul in care o sa apareti in public feriti-va de astfel de afirmatii pentru ca riscati sa va compromiteti definitiv...
Revenind la Subiectul nostru, PUR-ul a facut greseli fundamentale dupa cum sustineam in celelalte posturi pentru ca s-a bazat numai pe dezinformare prin intermediul trustului lui D.Voiculescu in special prin Antena 1 - care daca ati citi barem si celelalte ziare ati observa ca este stigmatizati si pecetluita cu expresia: "masina de manipulare ridicola si de prost gust" - metode comuniste mult prea vizibile si plicticoase...
In momentul in care existe si oameni ca dumneavoastra in PUR atunci nu mai este nici o speranta, singurul om pe care il mai apreciez personal este Seres - in cazul in care am scirs numele gresit va rog mult sa ma corectati insa fara a face afirmatii deplasate si fara nici o legatura cum ar fi acea ca agramat fruntas - (s-ar putea sa fie taman invers devil.gif )
Var sta bine D. Minerval sa va revizuiti comportamentul si limbajul si mai cititi si carti de cultura generala (recomand si celorlalti puristi), pentru ca personal constat o lipsa mare a lecturii in exprimarea si cunostiinte dmnvs. care lasa clar de dorit.
Eu personal mai fac greseli de exprimare, pentru ca nu sunt vorbitor de limba romana nativ.
Cum e cum loja albastra?, observ ca va feriti de acest subiect ph34r.gif
Ce practica Seful dmnvs. inainte de 89, si unde sunt banii lui Ceasescu, din banii cui s-a realizat trustul de presa dedicat fidel domniei sale yikes.gif ????
Am citit din intamplare doctrina PUR-ului, carticia aceea mica albastra si am ramas profund dezamagit. Va rog personal sa o dati oricarui profesor de politologie dar care sa nu faca parte din PUR devil.gif si cred o sa-i tina D.Voiculescu cele 3 lectii fundamentale de politologie: Doctrina Liberala - Doctrina Social Democrata si Functionalismul actului politic... - recomandatii aceste 3 capitole si abia pe urma sa se apuce sa creeze o doctrina noua, iar la cea de fata nu am nici un cuvant de adaugat decat ca face parte dintr-o proasta si jalnica incercare de a realiza un ghiveci apolitic si ilogic total devil.gif
Recomand in final oamenilor ca dmnvs. D.Minerval sa cititi carti de limba romana si gramatica limbii romane, iar apoi sa absolviti la Facultatea de Stiinte Politice din Bucuresti si sa cititi de pilda cursul D.N.Frigoiu, iar abia pe urma sa iesiti in public si sa emiteti idei.
thumb_yello.gif Aceste randuri au fost scrise pentru binel dmnvs. si al partidului care incercati sa-l reprezentati.. Daca ma veti asculta poate veti mai avea sanse sa supravietuti pana in 2008 rofl.gif rofl.gif
Ma opresc aici, pentru a vedea in cele ce-mi veti scrie daca mai exista o sansa sa va salvati de la "boala protipendadei politichienilo caragialieni din aceste timpuri", daca nu cu regret voi cumpara un bilet la teatrul "Tandarica" de unde va voi urmari mai departe cu hohote de ras.. rofl.gif
Sper sa-mi raspundeti in termeni decenti si cu bun simt pentru un adevarat si PUR politichian ohyeah.gif
Cu respect, al vostru HerrGott
March
QUOTE (HerrGott @ 13 Jan 2005, 11:50 AM)
Domnilor, interesant demersul dvs. March afirma ca voturile nu au fost date intocmai cum prevede Constitutia deoarece asa reiese din editorialele ziarelor.

Minerval,


Ziarele au relatat ceea ce le-au spus cei prezenti in sala . Vrei sa-ti dau si nume de "responsabili de rand" care au afirmat public ca au controlat votul parlamentarilor lor si de ce partidul lor a procedat asa ? Dar cred ca le stii destul de bine dar o dai pe dupa piersic , vorba rumanului. biggrin.gif

Si as face o remarca. Este o distanta imensa intre Bush si Partidul Republican ( pe care am observat ca il simpatizezi) si partidul-televizor si seful sau pe care vad ca-i aperi cu orice pret ! tongue.gif Eu totusi tin sa cred ca faci parte din aripa aia care a fost impotriva "smecheriilor" politice ale lui Voiculescu. Nu le mai reiterez.
Minerval
Trecand dincolo de kilometrica exprimare inutila presarata de un limbaj agramat in stil bolsevic ( probabil e specific tuturor rdg-istilor) a domnului Her Obositor Gott, ma angajez sa fac o precizare in privinta afirmatiilor domnului March.
Intr-adevar, am sustinut si sustin in continuare faptul ca in interiorul PUR s-au petrecut multe chestiuni ce tin de culise, fie prin dezinformare programata, fie prin constrangeri, insa eu nu pot sa raman pasiv atunci cand partidul ca atare, retineti formatiunea politica in discutie, este atacata marsav si din toate partile. Fireste, acum nu trebuie sa repet ceea ce am spus in redactarile din trecut. Dvs. domnule March imi cunoasteti pozitia, prin urmare cred, de asemeni, ca imi intelegti pozitia. Nu sunt de partea injustitie, nu sustin coruptia, insa voi merge pana in panzele albe ca sa se faca lumina in ceea ce priveste onestitatea majoritatii membrilor PUR. Am specificat, cu cateva ocazii, faptul ca uneori, in politica, se merge pe un drum al compromisului, drum dictat fie de obligatie, de constinta ori de oportunism politic. Se poate sa fie si alte elemente in ecuatie. Numai bine.
nefertiti-old
QUOTE (Minerval @ 13 Jan 2005, 05:07 PM)
Nu sunt de partea injustitie, nu sustin coruptia, insa voi merge pana in panzele albe ca sa se faca lumina in ceea ce priveste onestitatea majoritatii membrilor PUR.

Eu as zice ca un pic de realism si onestitate, in privinta asta, n-ar strica. Ma tot uit pana cand o sa tot trambitezi chestia asta. Sa fim seriosi, e un partid de securisti, la baza cel putin, si asta e. Sa isi asume identitatea si basta! rofl.gif
cociuba
Minerval nu lua ca o jignire aceste posturi, ele reprezinta perceptia REALA a alegatorilor, aceasta este imaginea pe care PUR o are intre useri de pe acest forum, si in general aceasta este imaginea pe care oameni cu studii medii si superioare o au asupra acestui partid, purul trebuie sa inteleaga realitatea si sa faca ceva in acest sens, din pacate strategia media folosita de trust nu mai pacaleste, deci din punctul meu de vedere pur este la marginea prapastiei.
Dumneavoastra in calitate de membru a acestui partid aveti datoria morala de a trage un semnal de alarma in randul organizatiei, caci FARA REFORMA PUR nu mai are nici o sansa...,din pacate aceasta este realitatea, si aici discutam ca intre prieteni , la modul serios rolleyes.gif , cel putin eu asa fac wink.gif

QUOTE
HerGott, agramat fruntas si de putina cunoastere, afirma ca orice analist politic ar spune ceea ce spune dumnealui, insa il asigur ca se inseala.

am vrut sa-ti atrag atentia asupra acestui post, dar am uitat, si totusi acum cand citesc ultimul post al lui HerrGott , ma mimunez de evolutia superba a gramatici
fata de exprimarea din primele posturi
HerrGott a cui clona esti tu? wink.gif
Minerval
Venite, gradatim repetamus opera Dei, secundo Reges, proxime. Vnus est Deus, et vnum est opus nrm. wink.gif
Numai bine.

P.S.: Draga Nefe, nu judeca majoritatea inainte de a cunoaste macar unul din multimea asupra careia vei arunca pietrele.
nefertiti-old
Intamplator, cunosc mai multi, nu doar unul. wink.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.