Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
abureala
QUOTE (abis @ 10 Jul 2006, 07:58 PM)
Abureala:

Stii de ce au primit amenda?

Iti spun ceva cuvintele :
"Mila voiesc , ci nu jertfa", daca tot spui ca ai citit Scriptura.
MIA
QUOTE (Leonardo @ 10 Jul 2006, 06:50 PM)
edit: Bine ca le-a gratiat Basescu, incet-incet va dveni noul Iliescu biggrin.gif Nu era mai bine sa li se fi dat o alta pedeapsa? Cum e cu corectitudinea in acest caz?

Mda - cam aşa ceva.

Acuma - ca să fiu eu iar Gică Contra : în cazul prezentat sunt 99% sigur că graţierea era o măsură umanitară corectă. Dar totuşi ... dacă, de ex., în loc să folosească cum au făcut prin '90, copii sub 14 ani, un clan de ţigani se hotărăşte să-i silească pe proprietarii unui teren să-l vândă punând babetele din şatră să-şi facă tabără pe terenul respectiv ? devil.gif
Nu de alta - dar ideea că automat cineva în vârstă care primeşte o amendă e de fapt nevinovat mi se pare şi ea extrem de periculoasă ( deşi fireşte, pe unu' ca Băsescu îl doare undeva de subtilităţi de-astea ... mad.gif ).
abis
QUOTE (Clopotel @ 10 Jul 2006, 07:41 PM)
in cazul oricarui om care e sarac lipit, pedeapsa cu inchisoarea pentru neplata amenzilor ce scop are? Da-mi si mie un raspuns logic, nu neaparat moral, ci doar logic...

Logic, daca vrei: incalcarea legii trebuie pedepsita, esti de acord? Daca nu ar exista pedepse, cati ar mai respecta legea?
QUOTE
Daca mai este si inapt de munca, sau nu gaseste de munca, ce poate sa faca el daca nu are posibilitatea fizica de a face rost de acesti bani? Face puscarie inevitabil?

Pentru astfel de cazuri exista institutia gratierii, care, dupa cum vezi, functioneaza. Dar (repet a nu stiu cata oara) judcatorul era obligat de lege sa ia decizia pe care a luat-o.

Poate propune cineva un proiect de lege conform carora cei care au depasit o anumita varsta ori sunt lipsiti de posbilitati materiale pot incalca legea fara sa fie pedepsiti...

Femeile au gresit, au fost pedespite in mod legal, iar pedeapsa a fost gratiata pe motive umanitare. Nu inteleg care este problema si, mai ales, ce anume i se imputa presedintelui.

QUOTE
Nimeni nu poate fi privat de libertatea sa pentru singurul motiv că nu este în măsură să execute o obligaţie contractuală

Amenda penala nu este un contract.

QUOTE (Abureala)
"Mila voiesc , ci nu jertfa", daca tot spui ca ai citit Scriptura.

Deci nu stii de ce au primit amenda.

Am citit si Moby Dick... Poftim, din mila au fost gratiate.
abureala
QUOTE (abis @ 11 Jul 2006, 10:08 AM)
QUOTE (Abureala)
"Mila voiesc , ci nu jertfa", daca tot spui ca ai citit Scriptura.

Deci nu stii de ce au primit amenda.

Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 10 Jul 2006, 07:41 PM)
in cazul oricarui om care e sarac lipit, pedeapsa cu inchisoarea pentru neplata amenzilor ce scop are? Da-mi si mie un raspuns logic, nu neaparat moral, ci doar logic...

Logic, daca vrei: incalcarea legii trebuie pedepsita, esti de acord? Daca nu ar exista pedepse, cati ar mai respecta legea?

Te rog sa privesti mai in amanunt problema...Deci omul face o fapta penala, nu caz de omor sau vatamare corporala, nici furt, nici talharie, care sa zicem ar constitui un pericol public...Legea il condamna la plata unei amenzi de 6 milioane, sa zicem...
Aici e problema: ca legea il condamna pe un om sa dea ce nu poate sa dea... Daca omul nu are 6 milioane de unde sa-i scoata? Nu poti pedepsi un om pentru ca nu are bani... E absurdul absurdului...

Chestia cu gratierea, ca idee, mie mi se pare aberanta... Daca legea e corecta si e aplicata corect, atunci toti cei in puscarii sunt pe bune acolo... Gratierea presedintelui nu face decat sa contrazica justitia, si sa puna in libertate un infractor periculos, caci daca nu era periculos, nu era in puscarie... E mai bun judecator presedintele decat judecatorul pregatit special pentru asta, ca sa-l contrazica?

Prin urmare, eu sunt pentru aplicarea pedepsei, dupa fapta, dar omul trebuie sa i se impuna sa plateasca cu ce poate, nu cu ce nu poate... Atata tot...

QUOTE

QUOTE
Nimeni nu poate fi privat de libertatea sa pentru singurul motiv că nu este în măsură să execute o obligaţie contractuală

Amenda penala nu este un contract.

Evident ca nu e contract, nici nu am sustinut asta... Speram insa sa vezi analogia...
Adica daca si in cazul in care un om, cu buna stiinta, se obliga sa-si asume niste obligatii, si mai tarziu se constat ca nu poate, acesta nu poate fi privat de libertate, cu atat mai mult nu trebuie privat de libertate cand i se impune sa plateasca ceva ce nu poate plati din capul locului... Asta era ideea...

Practic, a inchide un om ca in cazul acelei femei de 80 de ani, cu un picior in groapa, este mai presus de vreo logica umana sanatoasa... Cat de inchistat trebuie sa fie acel judecator ca sa dea o asemenea sentinta? Chiar si robot daca ar fi fost, sau un program de calculator care sa dea sentinte, si tot ar fi foist programat sa nu o condamne la inchisoare...

Eu doar asta comentez, si nici pe departe nu doresc sa iau partea infractorilor, sau sa se dea pedepse mai usoare, ba din contra...

PS. Iata in cazul asta cu Radulescu, pentru el legea e prea blanda cu 25 de ani maxim, si poate scapa cu 15 pentru purtare buna, chiar cu 10 daca-l gratiaza presedintele si chiar cu 2 pe caz de boala, mai putin poate decat baba de 80 de ani care nu a avut 6 milioane, dar e sanatoasa tun...
abis
QUOTE (Clopotel @ 11 Jul 2006, 09:43 AM)
Cat de inchistat trebuie sa fie acel judecator ca sa dea o asemenea sentinta?

Tu ce decizie luai in locul judecatorului, pe baza legislatiei existente?
QUOTE

in cazul asta cu Radulescu, pentru el legea e prea blanda cu 25 de ani maxim, si poate scapa cu 15 pentru purtare buna, chiar cu 10 daca-l gratiaza presedintele si chiar cu 2 pe caz de boala, mai putin poate decat baba de 80 de ani care nu a avut 6 milioane

Femeile primisera o luna. Ma indoiesc ca Radulescu va beneficia de aceeasi clementa.
March
Chestia cu amenda penala si arestarea batranelor este o rusine nationala ! Si nu-i prima data cand se intampla asemenea absurditati in Romanica. Acum cativa ani era unul care a furat de foame cateva kile de porumb si a fost bagat la parnaie.
Nu trebuie sa mai spun, cum sub ochii nostri marii mafioti, escroci si alti banditi sunt trimisi in judecata pe o usa si ies pe alta !

Legea e lege intr-adevar, dar in tarile cu politie si justitie serrioase pentru asemenea amarastene ar fi sarit imediat in ajutor diferite organizatii non-guvernamentale ce actioneaza pentru protectia oamenilor ( fara resurse financiare) fata de hotarari judecatoresti nedrepte sau disproportionate . Aceste organizatii ar fi facut o contestatie/recurs la amenda penala si le-ar fi aparat pe batrane din oficiu. Si poate daca nu anularea amenzii, atunci ar fi obtinut o condamnarea femeilor la efectuarea unor ore de munca in interesul public . Sau alte organizatii de binefacere ar fi analizat cu atentie cazul si ar fi platit ele amenda penala.
In nici un caz nu s-ar fi ajuns , de ex., in US, la Guvernatorul unui Stat pentru a obtine gratierea pentru un asemenea caz !

Din nefericire Romanica e plina de bizarerii !! devil.gif
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 11 Jul 2006, 09:43 AM)
Cat de inchistat trebuie sa fie acel judecator ca sa dea o asemenea sentinta? 

Tu ce decizie luai in locul judecatorului, pe baza legislatiei existente?

Exista, pentru astfel de cazuri, si varianta cu suspendare...
Sa ne aducem aminte, ca de ex., sotia lui Paunescu a omorat 3 oameni parca, si a primit nu stiu cati ani puscarie, dar cu suspendare... Oare babele alea sunt un mai mare pericol public de le-au dat, fie si o luna, cu executare?
Intelegi acum de ce consider acel judecator inchistat? Ca daca avea minte in cap judeca corect... Asta e rolul judecatorului: sa judece,... cu mintea lui cea special pregatita si testata pentru asta... Ca de aplicat legea mot a mot e in stare si orice program de legislatie cu o baza de date completa... Spune-mi tu mie cu ce a fost mai bun acel judecator decat un astfel de program...
abis
QUOTE (Clopotel @ 11 Jul 2006, 12:17 PM)
Exista, pentru astfel de cazuri, si varianta cu suspendare...

Am intrebat ieri un magistrat daca intr-un astfel de caz se paote da pedeapsa cu suspendare si mi-a spus ca nu. O sa cer detalii...
QUOTE
Spune-mi tu mie cu ce a fost mai bun acel judecator decat un astfel de program...

Opinia mea este ca un judecator trebuie sa actioneze la fel ca acel program despre care vorbesti...
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
Am intrebat ieri un magistrat daca intr-un astfel de caz se paote da pedeapsa cu suspendare si mi-a spus ca nu. O sa cer detalii...

Intreaba-l de ce in cazuri de omor se poate da cu suspendare si in cazuri de amenda penala, nu? E mai grav faptul ca nu ai bani de amenda, decat sa omori un om?
QUOTE
Opinia mea este ca un judecator trebuie sa actioneze la fel ca acel program despre care vorbesti...

Weel... asta e o veste buna spoton.gif Sa dam toti judecatorii afara, ca oricum consuma bani si resurse aiurea, si mai pot fi si corupti, si angajam o firma de soft sa faca un program, care nu cred ca va fi foarte scump, si va fi si corect, nu va putea fi mituit, si va da si sentinta pe loc, nu dupa ani, si va da sentinta sigur corecta, conform legii...
integral
Salutare again...Citesc si eu ca un proaspat bacalaureat...si ma amuz de cata "splendoare in iarba" a putut starni gratierea celor doua batrane. Curat pericol public si dorinta de lupta contra sistemului se vedea in ochii celor doua femei. Vorbeam de generozitate...Da, domnilor - fiindca puterea justitiei se opreste..unde credeti? In manerul ciocanelului judecatorului. A aplica legea in spirit si litera....spune cineva mai sus. Spiritul si litera legii nu sunt cazute de pe muntele Sinai si nici relevate de vreun mare geniu carpatin. Sunt rezultatul unei experiente strict umane. Daca este de dezbatut ceva - acel ceva ar trebui sa se refere la sistemul juridic inspirat de dreptul roman sau de cel anglo-saxon. Din pacate pentru noi ca tara - gratierea acelor babute nu este deloc un mare gest de vitejie, de fronda contra unui sistem judiciar spartan sau de intelepciune matura. Daca era astfel...se facea in tacere, pur si simplu. Se invoca pe aici cunostinte de drept - corect. Paradoxul e altul: exact acelasi lucru l-au invocat si cei care..aplica legea in mod neegal la tot cartierul asta mare, numit Romania. Nu intamplator procesele pe anumite spete au tot felul de urcusuri si coborasuri - tocmai fiindca legea NU e aplicata in spirit si litera...tocmai de aia. Va salut voios! spoton.gif
abis
QUOTE (Clopotel @ 11 Jul 2006, 01:25 PM)
de ce in cazuri de omor se poate da cu suspendare

In cazuri de omor se poate da cu suspendare?


Totusi, pana la urma, ce anume i se imputa presedintelui?
Leonardo
Babele au fost condamnate la o luna inchisoare pentru neplata unei amenzi de 6 milioane lei vechi rezultate in urma unui proces cu rudele pentru o bucata de teren. Un fapt destul de raspandit pe la noi. E clar un exces de zel.

Dar revenind on topic iata un articol interesant:

" Lui Basescu incepe sa-i placa

Presedintele ne cere sa avem incredere nelimitata in discernamintul sau. Dar noi sintem patiti.
„Ori de cite ori voi constata discrepante in solutiile pronuntate, voi utiliza institutia gratierii, permitindu-mi chiar sa judec“. Aceasta este, probabil, una dintre cele mai periculoase afirmatii ale sefului statului de la preluarea mandatului si a survenit intr-un discurs pina atunci ireprosabil, tinut in fata magistratilor. Tentatia de a o aplauda e uriasa.
Justitia are imaginea pe care o are si da cum nu se poate mai bine sa vina cineva, un judecator suprem, din afara castei, care sa puna lucrurile in ordine. Daca examinam insa ce este, de fapt, gratierea, vedem ca Basescu nu si-a ales cel mai potrivit instrument pentru a pune buna rinduiala in Justitie.
E mai presus de orice dubiu ca gratierea este un act eminamente arbitrar al sefului statului. Legea gratierii detaliaza doar procedurile de urmat, dar nu da nici un indiciu privind motivatia pe care trebuie sa o dea presedintele cind semneaza decretul de gratiere.
Desigur, un presedinte poate motiva mai bine sau mai prost, mai convingator sau nu o gratiere, dar asta tine exclusiv de relatia sa cu opinia publica, nu exista nici o constringere legala aici.
Ion Iliescu si-a motivat gratierea lui Miron Cozma prin argumente de ordin social, dar a stirnit un urias scandal: opinia publica a intuit ca fostul presedinte avea, de fapt, o datorie istorica fata de liderul minerilor. Iliescu a platit pretul politic corect.
De un an si jumatate, Basescu cheama cetatenii sa aiba incredere in institutii si preseaza asupra acestora din urma sa arate ca merita aceasta incredere. Comentatori cu nervii slabi au tipat cind Basescu s-a dus la CSM si a maturat pe jos cu cei de-acolo in public. Gasesc ca este una dintre formele legitime prin care un presedinte poate pune presiune asupra unei institutii.
Cu declaratia de duminica, el poate la fel de bine sa ruineze tot ce-a construit pina acum. A asezat deasupra sistemului judiciar un al patrulea grad de jurisdictie, extrajudiciar: al sau personal. E lesne de intuit ca, din reflex, supusii sai vor abandona orice efort de a-si recapata increderea in institutii si-si vor pune toate sperantele in ultimul judecator.
Profitul electoral poate fi mare, dar la fel de mare si pretul platit de societate.
Basescu pare sa fi uitat un lucru elementar. Un sistem e bun daca e astfel croit incit sa lase un spatiu cit mai ingust discretionarului, deciziei unipersonale. Or tocmai pentru ca este un act arbitrar, gratierea trebuie folosita cu mare zgircenie.
Alegind un asemenea instrument pentru a reforma o institutie, sau macar pentru a corecta sentinte care lui i se par strimbe, presedintele ne invita practic sa avem incredere nelimitata in discernamintul sau.
Dar noi sintem patiti si stim bine ca, de principiu, nu este deloc igienic si poate fi chiar toxic sa ne punem increderea intr-un singur om, oricit l-am iubi pe domnul presedinte si oricit l-am crede frumos, destept si haios.

Cotidianul, Liviu Avram, 11 iul 2006"
MIA
QUOTE (abis @ 11 Jul 2006, 04:26 PM)
Totusi, pana la urma, ce anume i se imputa presedintelui?

Deocamdata nu cred ca i se poate imputa nimic la aspectul acesta - dar exista probabil teama ca T. Basescu va prelua din mers modelul lui Iliescu si chiar Constantinescu care au gratiat pe sestache infractori periculosi alaturi de cazuri clare cu motivatie umanitara. sorry.gif

Si na ... pentru chitibusari modul cum si-a anuntat intentia nu e deloc de bun augur. rolleyes.gif
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 11 Jul 2006, 01:25 PM)
de ce in cazuri de omor se poate da cu suspendare 

In cazuri de omor se poate da cu suspendare?

Adusesem ca exemplu, pe sotia lui Paunescu, care a omorat intr-un accident rutier, 3 persoane, parca... Acesta este un omor, fie el si din culpa - si din cate stiu a luat pedeapsa cu suspendare... Daca ma insel, va rog sa ma corectati...
Oricum nu e singurul caz... A mai fost un general de la SRI care tot asa a omorat nu stiu cati oameni in accident cu masina pe trecerea de pietoni, si tot cu suspendare a luat...
Problema mea nu este de ce astia au luat cu suspendare, ci de ce cazul babelor a fost considerat mai grav decat al lor, ca sa le dea cu executare....
QUOTE
Totusi, pana la urma, ce anume i se imputa presedintelui?

Eu nu-i imput nimic presedintelui... Din contra, a reparat un caz judecat aberant de justitie...

Eu discut de principiu, ca judecatile se dau aiurea, si dupa bunul plac al judecatorilor...
Este adevarat ca nici legea nu este foarte clara...
Va aduceti aminte ca pana de curand in codul rutier era precizarea "reduceti viteza pana la limita evitarii oricarui pericol" (si va spun eu ca si daca stateai pe loc nu puteai evita intotdeauna pericolul) , si care facea numai o referire generala care, in practica, nu poate fi cunoscuta cu exactitate. Cate astfel de formulari ambigui au mai ramas, si lasa omul la mana judecatorului?
Achernar
Cod Penal
*Art. 81. - Instanta poate dispune suspendarea conditionată a executării pedepsei pe o anumită durată, dacă sunt întrunite următoarele conditii:
a) pedeapsa aplicată este închisoarea de cel mult 3 ani sau amenda;
b) infractorul nu a mai fost condamnat anterior la pedeapsa închisorii mai mare de 6 luni, afară de cazul când condamnarea intră în vreunul dintre cazurile prevăzute în art. 38;
c) se apreciază că scopul pedepsei poate fi atins chiar fără executarea acesteia.
Suspendarea conditionată a executării pedepsei poate fi acordată si în caz de concurs de infractiuni, dacă pedeapsa aplicată este închisoarea de cel mult 2 ani si sunt întrunite conditiile prevăzute în alin. 1 lit. b si c.
**Suspendarea conditionată a executării pedepsei nu poate fi dispusă în cazul infractiunilor intentionate pentru care legea prevede pedeapsa închisorii mai mare de 12 ani, precum si în cazul infractiunilor de vătămare corporală gravă, viol si tortură.
***În cazul condamnării pentru o infractiune prin care s-a produs o pagubă, instanta poate dispune suspendarea conditionată a executării pedepsei numai dacă până la pronuntarea hotărârii paguba a fost integral reparată sau plata despăgubirii este garantată de o societate de asigurare.
Suspendarea conditionată a executării pedepsei nu atrage suspendarea executării măsurilor de sigurantă si a obligatiilor civile prevăzute în hotărârea de condamnare.
Suspendarea conditionată a executării pedepsei trebuie motivată.
*****

Cod Procedura Penala
Punerea in executare a amenzii penale
Art. 425. - Persoana condamnata la pedeapsa amenzii este obligata sa depuna recipisa de plata integrala a amenzii la instanta de executare, in termen de 3 luni de la ramanerea definitiva a hotararii.
Cand cel condamnat se gaseste in imposibilitate de a achita integral amenda in termenul prevazut in alineatul precedent, instanta de executare, la cererea condamnatului, poate dispune esalonarea platii amenzii, pe cel mult 2 ani in rate lunare.
In caz de neindeplinire a obligatiei in termenul aratat in alin. 1 sau de neplata a unei rate, instanta de executare procedeaza la punerea in executare a amenzii dupa cum urmeaza:
a) in cazul cand cel condamnat este salariat, membru cooperator sau realizeaza alte venituri din munca, ori este pensionar, comunica unitatii care face plata salariului sau a oricarui venit din munca ori organului care dispune efectuarea platii pensiei, cuantumul amenzii de executat, precum si dispozitia de a efectua retinerile in contul amenzii si a le varsa la bugetul de stat;
b) *) in cazul cand cel condamnat nu se gaseste in vreuna din situatiile prevazute la lit. a), comunica organului financiar al consiliului local al localitatii in care domiciliaza condamnatul un extras de pe acea parte din dispozitiv care priveste aplicarea amenzii.
Daca in raport cu cuantumul amenzii si cu veniturile celui condamnat, in cazurile prevazute la lit. a), rezulta ca amenda nu poate fi achitata in intregime in termen de 2 ani, executarea acesteia se face si asupra altor bunuri ale condamnatului.
In situatia prevazuta in alineatul precedent, instanta de executare comunica organului financiar al consiliului local al localitatii in care domiciliaza condamnatul un extras de pe acea parte din dispozitiv care priveste aplicarea amenzii.*)

Ca idee. Da' oricum nu conteaza.
Alixanther
QUOTE
c) se apreciază că scopul pedepsei poate fi atins chiar fără executarea acesteia.


E clar! Mama lor de babe, s-a vazut acum de ce a luat asemenea decizie judecatorul? Pentru ca era evident - in ochii unei persoane atat de fine ( wacko.gif )ca el - ca acele babe capoase si angoasate n-o sa priceapa de vorba buna, ci doar cu garbaciul pe spinare! Culmea, dom'ne, tocmai presedintele sa nu priceapa aceasta subtilitate? Ntz-tz-tz....
coconut
Vorba lui Pavelescu aseară, mai bine judecătorii ar fi făcut un gest care să reprezinte condiţia umană: să plătească ei amenda, decât să încarcereze două bătrânele! Ce vremuri trăim! Sper ca acestor judecători să le vină cândva şi lor rândul! Deşi, mai nou: Cine sapă groapa altuia... departe ajunge!

P.S. Vreau să spun că şi Băse putea face acelaşi lucru, dar - în lumina reflectoarelor - e mai frumos! Nici n-a cheltuit bani şi a aflat şi-o ţară-ntreagă ce preşedinte bonom are: dă cu semnătura la graţierea unor bătrânele! Ce caraghios! Şi românii pun botu' imediat!
abureala
Ati uitat de Mizerabilii lui Hugo? 25 de ani de ocna pentru ca furat o paine. Carte scrisa dupa un caz din presa vremii.
coconut
Nu, n-am uitat! Dar parcă noi suntem în mileniul trei! Din anii optsute şi până azi a mai trecut ceva timp... poate că trebuia să treacă în aşa fel încât să nu mai existe mizerabili! sad.gif
abureala
Poate ca trebuie sa mai treaca, cine stie... Poate ca lumea nu se schimba, se schimba doar actorii din scena...
coconut
QUOTE (abureala @ 12 Jul 2006, 12:00 PM)
Poate ca trebuie sa mai treaca, cine stie... Poate ca lumea nu se schimba, se schimba doar actorii din scena...

... şi joacă acelaşi rol, nu? Foarte trist! Eu credeam că trecerea timpului înseamnă înţelepciune, păcat că nu se transmite de la o generaţie la alta! cry.gif
integral
Constat cu satisfactie moderata...(scuze) tongue.gif ... Coconut si Alixanther spun ceva extrem de interesant. Imi permit sa folosesc alte cuvinte: babutele respective au lasat o urma in sistemul judiciar romanesc. Una inutila pentru eficienta acestuia. Daca pedeapsa respectiva putea pur si simplu sa nu se puna in aplicare inseamna ca judecatorul e complet viciat de spiritul dreptatii abrupte, infantile si comunistoide. Pe undeva e explicabil: la 50 de ani noi ca natie redescoperim roata si ne minunam de fiecare data. De unde atata intelepciune, continuitate, acumulare cantitativa si salt calitativ (sic!) jamie.gif ? Din UE? Doar intreb..desi vad ca nu ma baga nimeni in seama. O zi buna. thumb_yello.gif
Leonardo
QUOTE (integral @ 12 Jul 2006, 12:54 PM)
De unde atata intelepciune, continuitate, acumulare cantitativa si salt calitativ (sic!) jamie.gif ? Din UE? Doar intreb..desi vad ca nu ma baga nimeni in seama. O zi buna. thumb_yello.gif

uite ca te baga cineva in seama: da, de acolo, dar nu prin acumulari ci prin desteptare fortata. biggrin.gif
Achernar
hh.gif
alfa
QUOTE (Leonardo @ 12 Jul 2006, 01:20 PM)
QUOTE (integral @ 12 Jul 2006, 12:54 PM)
De unde atata intelepciune, continuitate, acumulare cantitativa si salt calitativ (sic!) jamie.gif ? Din UE? Doar intreb..desi vad ca nu ma baga nimeni in seama. O zi buna. thumb_yello.gif

uite ca te baga cineva in seama: da, de acolo, dar nu prin acumulari ci prin desteptare fortata. biggrin.gif

Cum spuma marii sa destepti somnul cel de moarte? blink.gif
nefertiti-old
E adevarat ca Talpes si-a facut partid?? Ce gluma buna, daca e asa...
abis
S-a facut partid crestin-democrat, cica...
nefertiti-old
Avem o ţară veselă.
Leonardo
QUOTE (alfa @ 12 Jul 2006, 09:36 PM)
QUOTE (Leonardo @ 12 Jul 2006, 01:20 PM)
QUOTE (integral @ 12 Jul 2006, 12:54 PM)
De unde atata intelepciune, continuitate, acumulare cantitativa si salt calitativ (sic!) jamie.gif ? Din UE? Doar intreb..desi vad ca nu ma baga nimeni in seama. O zi buna. thumb_yello.gif

uite ca te baga cineva in seama: da, de acolo, dar nu prin acumulari ci prin desteptare fortata. biggrin.gif

Cum spuma marii sa destepti somnul cel de moarte? blink.gif

pai cred ca se poate, inclusiv imnul national cere asta smile.gif
plus ca mai sunt si alte variante: zoombie, viata dupa moarte etc. biggrin.gif

Cred ca ar trebui ca Presedintele sa aiba un rol important in desteptarea tarii; se pot face multe pe cont propriu (desi foarte multi nu pot asta) dar ca sa capacitezi o natie sa traga la acelasi drum trebuie sa aiba un leader convingator, abil care sa stie sa atinga coarda sensibila si sa traga multimea in directia dorita. E adevarat ca acest leader trebuie sa mai fie si bine intentionat si sa stie incotro sa mane caii.
Iliescu, Constantinescu, Basescu (chiar, am avut numai presedinti ...Escu, inclusiv Ceausescu) au aplicat sau aplica ceea ce stiu ca place publicului si asta e un fel de batuta pe loc, nu poti schimba ceva radical daca esti mereu cu ochii la sondaje. Un leader progresist trebuie sa ofere altceva decat ceea ce stii, bautul din sticla si dansatul pe la carciumi le stim mai toti. Indicatii pretioase iarasi stim cu totii sa dam.
alfa
Leonardo

QUOTE
pai cred ca se poate, inclusiv imnul national cere asta


Mai multa ironie decat cerinta. Formula spune tot.

QUOTE
plus ca mai sunt si alte variante: zoombie, viata dupa moarte etc.


Trebuia sa ma lamuresti de la inceput ca vizezi transcendentul, nu ma mai oboseam.

QUOTE
Cred ca ar trebui ca Presedintele sa aiba un rol important in desteptarea tarii; se pot face multe pe cont propriu (desi foarte multi nu pot asta) dar ca sa capacitezi o natie sa traga la acelasi drum trebuie sa aiba un leader convingator, abil care sa stie sa atinga coarda sensibila si sa traga multimea in directia dorita. E adevarat ca acest leader trebuie sa mai fie si bine intentionat si sa stie incotro sa mane caii.
Iliescu, Constantinescu, Basescu (chiar, am avut numai presedinti ...Escu, inclusiv Ceausescu) au aplicat sau aplica ceea ce stiu ca place publicului si asta e un fel de batuta pe loc, nu poti schimba ceva radical daca esti mereu cu ochii la sondaje. Un leader progresist trebuie sa ofere altceva decat ceea ce stii, bautul din sticla si dansatul pe la carciumi le stim mai toti. Indicatii pretioase iarasi stim cu totii sa dam.


Marele carmaci, iluminatorul maselor, ridicat din apele tulburi ale mesianismului, isi indreapta efortul salvator catre multimea buimaca, prosternata de admiratie, momita c-o legatura de usturoi si o salata de ceapa, pornind in mars triumfal catre eliberare. Prostia trezita brusc de gestul radical, sublim, al unui om exceptional. Cand ai ajuns sa-ti pui toate sperantele in iluzia mantuitorului semnele de imbecilitate colectiva nu mai lasa nicio urma de indoiala. E metastaza.
Leonardo
si ce propui? sa ne insiram in liniste si sa ne indreptam organizat spre cimitir?
asta e, eu cred ca exista aceasta solutie mesianica cum vrei sa-i spui si sunt convins de unicitatea ei.
cred in aceasta solutie pentru ca problema noastra principala nu cred ca e prostia ci atrofierea sufletului. Prostia e doar
un efect al nepasarii, hotiei, rautatii generate de lipsa de sentiment.
pe de alta parte oamenii in marea lor majoritate inca se mai uita la ce spune leaderul, asteapta de la presedinte, guvern etc. sa faca si sa dreaga ceva ca sa le fie maselor mai bine. E un punct bun de plecare daca esti un leader si vrei sa schimbi ceva.
nu sunt nationalist dar noi suntem o populatie in deriva, parca nu ne leaga nimic, suntem intr-un permanent exercitiu de admiratie pentru straini si dispretuitori cu vecinul. Nu ne pasa de schimbarea ambientului, nu ne gandim prea mult ca a o duce bine nu inseamna doar sa ai tu de toate. Nu poti sa fii fericit daca ai un palat inconjurat de gunoaie. Trebuie redesteptata constiinta sociala, capacitatea de a intelege ca nu e totul sa fii bogat ci e nevoie si de a-l ajuta pe cel de langa tine sa atinga un nivel decent pentru a nu-ti murdari, zgaria, fura Mercedesul din dotare.
Asta numesc eu desteptare si cred ca numai un leader o poate face.

PS: Pana si postarea ta ultima reflecta starea actuala: facem o bashcalie crunta despre noi insine, nu ne acordam nici o sansa din start. Vrem mai bine, dar ne dam singuri la gioale.
Achernar
QUOTE (Leonardo @ 13 Jul 2006, 11:57 AM)
Nu poti sa fii fericit daca ai un palat inconjurat de gunoaie.

rofl.gif
alfa
Leonardo

QUOTE
si ce propui? sa ne insiram in liniste si sa ne indreptam organizat spre cimitir?


Iluminarea tine de asumarea destinului nu de cai verzi pe pereti calariti de mantuitori decisi sa schimbe soarta.



QUOTE
asta e, eu cred ca exista aceasta solutie mesianica cum vrei sa-i spui si sunt convins de unicitatea ei.


Multa sanatate! Nici nu ti-as fi scris de bine daca n-as fi fost convins de aplecarea iremediabila catre solutia finala.

QUOTE
cred in aceasta solutie pentru ca problema noastra principala nu cred ca e prostia ci atrofierea sufletului. Prostia e doar
un efect al nepasarii, hotiei, rautatii generate de lipsa de sentiment.


Aha, deci asta era. Vine mantuitorul calare pe scaunul prezidential, lesini de emotie la discursul difuzat pe antena 3, prostit ca o vaca nebuna bolnava de gripa aviara si descoperi, in limbajul de lemn, nebanuite peisaje sufletesti incantatoare pana la revelatie. De la reanimare ajungi direct la morga daca astepti marele invatacel venit sa destabileze coarda "p*limii" insensibila.

QUOTE
pe de alta parte oamenii in marea lor majoritate inca se mai uita la ce spune leaderul, asteapta de la presedinte, guvern etc. sa faca si sa dreaga ceva ca sa le fie maselor mai bine. E un punct bun de plecare daca esti un leader si vrei sa schimbi ceva.


Cum spuneam e metastaza. Sa te uiti ca prostu` in gura nespalata a unui presedinte contaminat de politica maidanului, piuind de zor in speranta ca ti-a adus ceva in plisc, e ca si cum ai crede ca mimarea orgasmului fericeste vreun barbat.

QUOTE
nu sunt nationalist dar noi suntem o populatie in deriva, parca nu ne leaga nimic, suntem intr-un permanent exercitiu de admiratie pentru straini si dispretuitori cu vecinul.


Ma pregatesc sa-mi iau colacul. Scufundare placuta! Cand ajungi s-admiri defectele strainului si sa respingi calitatile vecinului nici dracu` nu te mai salveaza.

QUOTE
Nu poti sa fii fericit daca ai un palat inconjurat de gunoaie. Trebuie redesteptata constiinta sociala, capacitatea de a intelege ca nu e totul sa fii bogat ci e nevoie si de a-l ajuta pe cel de langa tine sa atinga un nivel decent pentru a nu-ti murdari, zgaria, fura Mercedesul din dotare.


"Imparte saracia echitabil si vei avea un popor bogat: trupeste, sufleteste, spiritual." " Lasa-l si pe altul sa fure c-ai ciordit destul". Din cugetarile lu` Buca-Cracanata Marele Eliberator. Norii adunati pe cerul de plumb il anunta cu emfaza. Sufletul ajuns sufletel isi imagineaza expansiunea pe calea altruismului becalian consumat in gestul cu care oferi marinimos coaja de paine nevoiasilor. Daca ai castel ti-ai asigurat spatele cu relatii in ordinea de mentinerea dezordinii favorabila fostilor care in loc s-o mierleasca au prosperat si catorva noutati colorate, suficient de impulsive, inculte si tupeiste sa fure tot ce prind si sa mituiasca in toate partile, incat nu mai indrazneste cineva nici sa se scalde in apele "tale", ca-i tragi un glont in teasta, nu mai vorbesc sa-ti zgarie mertanul.

QUOTE
: Pana si postarea ta ultima reflecta starea actuala: facem o bashcalie crunta despre noi insine, nu ne acordam nici o sansa din start.


Avem sansa unei morti onorabile.
Achernar
Seppuku ?
Leonardo
seppuku numai pentru initiati, pentru prostime cred ca una mult mai ordinara dupa cum stau lucrurile, omorati cu pietre cel mai probabil.
abis
QUOTE (Leonardo @ 13 Jul 2006, 09:54 AM)
ca sa capacitezi o natie sa traga la acelasi drum trebuie sa aiba un leader convingator, abil care sa stie sa atinga coarda sensibila si sa traga multimea in directia dorita

Asa ceva cred ca este posibil numai pe timp de razboi...

Nu liderii mesianici sunt solutia, ci institutii puse la punct care sa functioneze.
Alixanther
QUOTE
ci institutii puse la punct care sa functioneze.


Cu ce oameni? Nu de programe ducem lipsa, tara duce lipsa de oameni... vorbe vechi, inca valabile.

Liderul mesianic nu e expresia unei fericiri, ci a unei crize. Dar aduce rezolvarea ei. Nu-mi doresc vesnic lideri mesianici, doar atunci cand e nevoie de ei!
March
Am avut doi lideri mesianici care au sfarsit sub gloante !
Leonardo
Vroiam sa raspund dar Alixanther a spus tot ce vroiam sa spun si eu. thumb_yello.gif
E o situatie de criza ce cere solutii pe masura. Nu cred ca e ceva rau sa speculezi predispozitia maselor de a asculta un lider mesianic. Ca o paranteza, mesianic e un termen exagerat, e vorba de un lider charismatic care sa vrea sa schimbe ceva.

Nu cred ca as putea astepta vreodata in stil mioritic sfarsitul inexorabil. Sunt de parere ca e infinit mai valoros cel care moare luptand pana la capat decat cel care intrevazand sfarsitul implacabil se aseaza in fund si canta o doina in asteptarea executiei sau facand bascalie de aia din fatza lui care nu se lasa omorati usor.
nefertiti-old
QUOTE (Leonardo @ 13 Jul 2006, 04:08 PM)

E o situatie de criza ce cere solutii pe masura.

Ce situatie de criza e?
March
QUOTE (nefertiti @ 13 Jul 2006, 05:16 PM)
QUOTE (Leonardo @ 13 Jul 2006, 04:08 PM)

E o situatie de criza ce cere solutii pe masura.

Ce situatie de criza e?

Cred ca a vrut sa zica e o situatie de scandal : Basescu - Tariceanu ! tongue.gif
Leonardo
voi nu considerati ca avem o criza de identitate si de gasire a drumului optim spre mileniul 3?
mie asa mi se pare si mi se mai pare greu de depasit, ne-am cam obisnuit cu realitatea destul de modesta de pe la noi.
abis
QUOTE (Alixanther @ 13 Jul 2006, 03:05 PM)
QUOTE
ci institutii puse la punct care sa functioneze.


Cu ce oameni?

Cu oameni normali!!!

Cu oameni care, daca gresesc, sunt sanctionati conform legilor in vigoare, de catre institutiile autorizate.

Sistemul trebuie facut sa functioneze si sa produca singur "anticorpii" necesari, nu sa se bazeze pe interventii externe providentiale.

nefertiti-old
QUOTE (Leonardo @ 13 Jul 2006, 04:49 PM)
voi nu considerati ca avem o criza de identitate si de gasire a drumului optim

Avem asta de un 'milion' de ani, deci nu mai e criza.
Leonardo
cine a zis ca o criza tine 6 luni, 1 an, sau 10? O criza prelungita se cheama ca e cronica si cu atat mai grea e schimbarea pe cai normale.
agreez total ceea ce zice Abis, e teoria perfecta. practic nu e asa de usor sa se intampla intr-o tara unde avem asta de 'un milion' de ani.
Iar interpretarea mistica data aici e gresita asa ca mai repet: nu vorbeam de oameni providentiali din afara, de revenirea lui Isus sau despre miracole biblice. e vorba de ceva mult mai pamantesc precum ajungerea unei persoane charismatice si destupate la minte in postura de lider. Parerea mea e ca asta e mult mai realist decat sistemul de care vorbeste Abis, care sa functioneze de la sine si sa produca 'anticorpi'. Pana la urma si sistemul asta trbeuie pornit de undeva, nu apare singur din neant. Cu toata presiunea UE acest sistem se va pune greu in miscare la noi. Suntem extrem de reticenti la schimbari si nu discernem foarte clar ce e bine de facut si ce nu. Normalitatea din alte parti la noi pare extrem de complicata.
nefertiti-old
QUOTE (Leonardo @ 13 Jul 2006, 05:29 PM)
e vorba de ceva mult mai pamantesc precum ajungerea unei persoane charismatice si destupate la minte in postura de lider.

Da-mi un exemplu de astfel de lider roman.
Asta trecand peste faptul ca ar trebui sa si vrea sa fie ales lider.
Leonardo
Nefertiti: nu crezi ca-mi ceri prea mult? nu sunt Mafalda, mi-am spus parerea. Daca l-as fi stiut il sustineam deja biggrin.gif
asa pot sa spun si eu despe sistemul ala cu anticorpi: zi-mi cine e in stare sa-l puna in practica?

Problema nu cred ca e sa vrea el sa fie ales ci sa ajunga in postura de a candida cu sanse de reusita, adica sustinut de ceva partid important. Un om corect care sa vrea sa faca ceva bun si nu va fi clientelar politic sau preocupat sa creasca in sondaje cu greu va fi promovat de vreun partid. Sansa ar fi sa se auto-impuna prin activitatea lui de baza, sa ajunga sa apara public si sa fie astfel acceptat de votanti. Asa poate candida pe cont propriu ceea ce ar fi si mai bine, un independent real.

PS: cine nu vrea sa fie ales lider se cheama ca nici nu are calitatile necesare pentru asa ceva. face foarte bine ca nu vrea sa fie ales. asta e alta fixatie a noastra, ca avem potentiali lideri pe tusa ce nu vor sa se implice. Un lider se impune sau lupta sa ajunga sa conduca.
nefertiti-old
1. N-avem ceea ce se cheama partid important.
2. Poti sa fii lider fara sa tintesti sa fii presedintele a 20 de milioane de incapabili.
3. E sinucidere curata sa fii corect, sa ai o 'activitate de baza' de succes si sa intri in politica romaneasca.
Leonardo
1-partidul important e unul dintre cele care stau bine in sondaje.
2-da, dar nu de tara. si nu cred ca suntem 20 de milioane de incapabili ci 20 d emilioane de oameni fara nici un tel comun clar, niste rataciti, dezradacinati chiar. Din punctul meu de vedere a conecta Romania la timpul prezent reprezinta un challenge extrem de tentant pentru cine vrea sa fie lider. Sa modelezi oameni sa fii suficient de convingator sa te urmeze si asta intr-o directie buna mi se pare o satisfactie deosebita. Orice om normal ar eplacerea lucrurlui bine facut cu manutza lui; ce satisfactie mai mare poti avea admirand efectul muncii tale asupra a 20 de milioane de oameni? faptul ca dintr-o tara ponosita ai scos una curata, decenta?
3-nu cred ca e sinucidere daca esti intr-adevar corect si ai calitati de lider.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.