Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
March
Felino,
Citeste cu atentie cele postate de mine. Io spun ca Basescu e mincinos cu privire la activitatea lui in timpul comunistilor si nu ca a fost hot !
Felina
QUOTE (coconut @ 31 Mar 2006, 03:30 PM)
Subscriu! N-am furat nimic, iar părinţii mei nici atât! Nu ştiu ce se fura pe vremea lui Ceaşcă, dar părinţii mei au muncit din greu ca să ne facă viaţa mai uşoară! Iar ei n-au fost - niciunul! - membri de partid! Este foarte urât din partea celor care fac afirmaţii gratuite şi generalizează! devil.gif

Nu baga mana in foc nici macar pentru parintii tai. (evidenta ca au existat si mici exceptii)

Pentru a-mi sustine spusele o sa transcriu aici un banc:

Cele 7 minuni din Romania in perioada ceausista:
1. Toata lumea avea de lucru;
2. Desi toata lumea avea de lucru, nimeni nu muncea.
3. Desi nimeni nu muncea, planul se facea 1oo %.
4. Desi planul se facea peste 1oo %, nu puteai cumpara nimic.
5. Desi nu gaseai nimic de cumparat, toata lumea avea de toate.
6. Desi toata lumea avea de toate, toti furau.
7. Desi toti furau, niciodata nu lipsea nimic
Felina
QUOTE (mariusc2 @ 31 Mar 2006, 03:36 PM)
QUOTE (Felina @ 31 Mar 2006, 05:32 PM)
QUOTE (mariusc2 @ 31 Mar 2006, 03:26 PM)
QUOTE (Felina @ 31 Mar 2006, 05:24 PM)
Cand spui furt si securitate inainte de 89, spui poporul roman. Ca unii au furat mai mult si altii mai putin asta a mai depins si de functia in care s-a aflat fiecare.

Eu te rog sa nu ma faci hot. Daca tu ai furat, e treaba ta. Eu nu am furat nimic!

Pai nu e vorba de noi, cei care eram copii pe vremea aia, e vorba de familiile noastre eventual.

TE ROG SA NU IMI FACI MEMBRII FAMILIEI MELE HOTI, CLAR???? E problema ta ce s-a intampla in familiat ta, dar ai mei nu au furat, munceau 12 ore/zi, unul pe santier si altul in industria usoara sa ne imbrace si sa ne dea sa manance. mad.gif

Marius... te rog nu mai lua asta asa personal. Evident ca au existat si exceptii si eu personal nu le cunosc. Situatia generala asta a fost: oamenii furau de la locul de munca fiecare ce putea si cum putea.
nefertiti-old
Nu TOTI furau, la fel cum nu toti fura nici acum. Tu ai iar o problema de perceptie.
Felina
QUOTE (March @ 31 Mar 2006, 03:39 PM)
Felino,
Citeste cu atentie cele postate de mine. Io spun ca Basescu e mincinos cu privire la activitatea lui in timpul comunistilor si nu ca a fost hot !

Ok, adica vrei de fapt sa spui ca banii aia nu ii avea la revolutie, ci ca i-a facut dupa?
March
QUOTE (Felina @ 31 Mar 2006, 06:44 PM)
Situatia generala asta a fost: oamenii furau de la locul de munca fiecare ce putea si cum putea.

Aia sarmanii furau ca sa nu moara de foame ! Nomenclaturistii si securistii babani aveau totul gratis din Gospodariile CC al PCR iar cei mai mititei din alimentarele speciale ale partidului unde preturile erau derizorii si unde gaseai de toate inclusiv portocale pentru Craciun !
Felina
QUOTE (nefertiti @ 31 Mar 2006, 03:45 PM)
Nu TOTI furau, la fel cum nu toti fura nici acum.

Am mai spus ca mai erau si exceptii.
Felina
QUOTE (March @ 31 Mar 2006, 03:48 PM)
QUOTE (Felina @ 31 Mar 2006, 06:44 PM)
Situatia generala asta a fost: oamenii furau de la locul de munca fiecare ce putea si cum putea.

Aia sarmanii furau ca sa nu moara de foame ! Nomenclaturistii si securistii babani aveau totul gratis din Gospodariile CC al PCR iar cei mai mititei din alimentarele speciale ale partidului unde preturile erau derizorii si unde gaseai de toate inclusiv portocale pentru Craciun !

Nu neg ca unii ar fi furat de foame si alte lipsuri. Dar in timp a devenit un mod de viata pentru majoritatea roamanilor. E clar ca furau de nevoie, la lipsurile care erau atunci.

Despre cei de sus nu am ce sa zic.
March
QUOTE (Felina @ 31 Mar 2006, 06:46 PM)
QUOTE (March @ 31 Mar 2006, 03:39 PM)
Felino,
Citeste cu atentie cele postate de mine. Io spun ca Basescu e mincinos cu privire la activitatea lui in timpul comunistilor si nu ca a fost hot !

Ok, adica vrei de fapt sa spui ca banii aia nu ii avea la revolutie, ci ca i-a facut dupa?

Un comandant de nava chiar cu vechime dubla decat a lui Basescu este imposibil sa fi avut in '89 aproape 100.000 de parai ! Daca comunistii te gaseau numai cu 100 de parai te bagau la puscarie ptr. vreo 2-3 ani, asta in cazul cand scapai dar trebui sa devii informatorul lor. ( ma refer aici la navigatori !)

Ce concluzie se poate trage ? Basescu ca sa acopere banii de dupa '90 sustine ca ii avea din timpul cand era comandant .
March
QUOTE (Felina @ 31 Mar 2006, 06:51 PM)

Despre cei de sus nu am ce sa zic.

Despe astia sunt multe carti aparute dupa '89 care descriu privilegiile lor de atunci .
Felina
QUOTE (March @ 31 Mar 2006, 03:55 PM)
QUOTE (Felina @ 31 Mar 2006, 06:51 PM)

Despre cei de sus nu am ce sa zic.

Despe astia sunt multe carti aparute dupa '89 care descriu privilegiile lor de atunci .

Pai stiu prea multe si nu stiu de unde sa incep. laugh.gif
Felina
QUOTE (March @ 31 Mar 2006, 03:52 PM)
Un comandant de nava chiar cu vechime dubla decat a lui Basescu este imposibil sa fi avut in '89 aproape 100.000 de parai ! Daca comunistii te gaseau numai cu 100 de parai te bagau la puscarie ptr. vreo 2-3 ani, asta in cazul cand scapai dar trebui sa devii informatorul lor. ( ma refer aici la navigatori !)

Ce concluzie se poate trage ? Basescu ca sa acopere banii de dupa '90 sustine ca ii avea din timpul cand era comandant .

Ok, am inteles ce vrei sa spui.

Oricum, acu sa fim corecti, ce ai vrea sa spuna de fapt? Ca a furat sau ca a fraudat statul? Nu sincer acuma, te astepti sa spuna asa ceva? laugh.gif Se acopera si el cum poate. Oricum in Romania si la ora asta e imposibil sa lucrezi 100% legal si 0% la negru. Cunosc oameni care aua faceri si cunosc oameni care s-au lasat de afaceri pt ca erau corecti sau pt ca le era frica sa fenteze legea si altfel nu se putea lucra. Cam asta e. Ia orice firma vrei tu si puric-o bine si vei vedea scapari pe langa lege. Asa merge in Romania. Apropo, sper ca nu am deviat prea mult de la topic, Basescu a avut vreo firma? laugh.gif
coconut
Felino, eu bag mâna-n foc pentru părinţii mei! Şi ar fi cazul să te abţii să faci afirmaţii gratuite! Dacă ai tăi s-au ocupat cu datu' cu jula te priveşte! Ţine pentru tine veştile astea! Vezi că-ncepi să baţi câmpii; nici nu mă mir, doar eşti simpantizantă Băsescu! Cine se aseamnă se adună! harhar.gif

P.S. Bag mâna-n foc pentru că ştiu cum am trăit! Şi am trăit pe lumea asta nu-n alta! Mai ales, nu m-am născut ieri! Ai grijă ca-n frenezia ta faţă de Băsescu să nu dai cu bâta-n baltă! E păcat de-o aşa vieţuitoare ca tine! devil.gif
Felina
QUOTE (coconut @ 31 Mar 2006, 04:26 PM)
Felino, eu bag mâna-n foc pentru părinţii mei! Şi ar fi cazul să te abţii să faci afirmaţii gratuite! Dacă ai tăi s-au ocupat cu datu' cu jula te priveşte! Ţine pentru tine veştile astea! Vezi că-ncepi să baţi câmpii; nici nu mă mir, doar eşti simpantizantă Băsescu! Cine se aseamnă se adună! harhar.gif

P.S. Bag mâna-n foc pentru că ştiu cum am trăit! Şi am trăit pe lumea asta nu-n alta! Mai ales, nu m-am născut ieri! Ai grijă ca-n frenezia ta faţă de Băsescu să nu dai cu bâta-n baltă! E păcat de-o aşa vieţuitoare ca tine! devil.gif

Coconuto, e extra-super-bombastic daca bagi mana in foc pentru ei! Insemna ca ai tai sunt exceptia care intareste regula. Cu atat mai bine pentru ei. DAR vorbeam la modul general.

Cat despre celelalte apelative pe care le folosesti nu comentez, dar nici nu o sa-ti mai raspund. rolleyes.gif
ZAMOLXE
QUOTE (Felina @ 31 Mar 2006, 05:44 PM)


Marius... te rog nu mai lua asta asa personal. Evident ca au existat si exceptii si eu personal nu le cunosc. Situatia generala asta a fost: oamenii furau de la locul de munca fiecare ce putea si cum putea.

Eu cred ca acele exceptii au fost destul de multe. Nu cred ca intr-o tara in care in "general...oamenii furau de la locul de munca" s-ar fi putut realiza atatea (pt. ca au fost totusi niste realizari). Cred ca s-a cam exagerat ideea cu furtul, mai degraba s-a folosit, pe scara larga, minciuna (inselaciunea), mai ales minciuna (inselaciunea) de acoperire. Era normal sub un regim totalitar.
coconut
QUOTE (Felina @ 31 Mar 2006, 06:37 PM)
QUOTE (coconut @ 31 Mar 2006, 04:26 PM)
Felino, eu bag mâna-n foc pentru părinţii mei! Şi ar fi cazul să te abţii să faci afirmaţii gratuite! Dacă ai tăi s-au ocupat cu datu' cu jula te priveşte! Ţine pentru tine veştile astea! Vezi că-ncepi să baţi câmpii; nici nu mă mir, doar eşti simpantizantă Băsescu! Cine se aseamnă se adună! harhar.gif

P.S. Bag mâna-n foc pentru că ştiu cum am trăit! Şi am trăit pe lumea asta nu-n alta! Mai ales, nu m-am născut ieri! Ai grijă ca-n frenezia ta faţă de Băsescu să nu dai cu bâta-n baltă! E păcat de-o aşa vieţuitoare ca tine! devil.gif

Coconuto, e extra-super-bombastic daca bagi mana in foc pentru ei! Insemna ca ai tai sunt exceptia care intareste regula. Cu atat mai bine pentru ei. DAR vorbeam la modul general.

Cat despre celelalte apelative pe care le folosesti nu comentez, dar nici nu o sa-ti mai raspund. rolleyes.gif

Felinuţo, bine faci, mamă! Bine găseşti (şi vice-versa...) mwah1.gif
ZAMOLXE
QUOTE (Felina @ 31 Mar 2006, 05:24 PM)

Cand spui furt si securitate inainte de 89, spui poporul roman.

Cat despre flota, Basescu a recunoscut ca a vandut-o, ca a semnat ce era de semnat, dar in acelasi timp a spus si ca nu a avut de ales, ca sforile au fost trase de altii.

Hai sa vorbim de ce face ca presedintea, nu de ce a facut in utimele 15 vieti. devil.gif

"Cand spui furt si securitate inainte de 89, spui poporul roman." - Te rog lamureste-ma, ce inseamna fraza asta?

Ceea ce a facut Base cu flota si a recunoscut, va face si cu Romania! Oare va mai recunoaste? Cat priveste treaba cu sforile, iata ca politicienii nostri sunt niste "marionete" wink.gif
Fitzcarraldo
QUOTE (Felina @ 31 Mar 2006, 05:40 PM)
Cele 7 minuni din Romania in perioada ceausista:
1. Toata lumea avea de lucru;
2. Desi toata lumea avea de lucru, nimeni nu muncea.
3. Desi nimeni nu muncea, planul se facea 1oo %.
4. Desi planul se facea peste 1oo %, nu puteai cumpara nimic.
5. Desi nu gaseai nimic de cumparat, toata lumea avea de toate.
6. Desi toata lumea avea de toate, toti furau.
7. Desi toti furau, niciodata nu lipsea nimic

1. Da. Cum necum asa era.

2.Partial adevarat.

3. Da, pe hartie, Ceausescu era mintit in permanenta si-i placea sa fie mintit.

4. Partial adevarat, depindea de ce conexiuni aveai (mezarul de la colt, "mami" de la paine, gestionarul de la Alimentara bla bla bla)

5. Asta contrazice nr. 4.

6. Se fura putin in comparatie cu cat s-a furat dupa revolutie. La nivel de tara scandurelele furate de nea' Ion ca sa-si acopera sopronul, sau butoiul cu smoala sutit tot pt. scopuri "domestice" nu insemnau absolut nimic. Cunosc amici de-ai lu' tata care au facut puscarie pt. niste stuleti aruncati in portbagaj de pe camp sau pentru un sac de pui de la Avicola.

7. Asta contrazice 4 si 5.

Am gustat glumita, dar esti in eroare. Nu asta erau problemele, problemele erau altele : lipsa oricarei forme de divertisment, uniformizarea, 2 ore de tv pe seara cu celebrele "Asa da / Asa nu", lipsa electricitatii, a caldurii, incapacitatea de a lua hotarari in ceea ce priveste propriul organism, frica de regim etc etc etc
Primarul din orasul nostru (oras ferit de privatiunile comunismului) tremura de frica in sedinta si indemna oamenii sa nu se mai laude ca avem de toate ca o sa atragem atentia sus si ne taie tovarasu' macoroana.
MIA
QUOTE (Felina @ 31 Mar 2006, 05:40 PM)
Pentru a-mi sustine spusele o sa transcriu aici un banc:
{...}

E şi asta o premieră pentru HA ... o afirmaţie ( ultraradicală nu aşa ) susţinută de un banc !! rofl.gif rofl.gif

Şi se mai miră unii că sunt luaţi la băşcălie ... tongue.gif

QUOTE

Daca comunistii te gaseau numai cu 100 de parai te bagau la puscarie ptr. vreo 2-3 ani{...}


Păi în afară de o mică minoritate ( fie care aveau rude pe-"afară", fie din cei care prindeau delegaţii în străinătate ) şi parcă şi ăia pentru maxim 3 luni avea cineva voie în afara instituţiilor de stat să aibă valută ?? unsure.gif Şi încă ... un cont cu sumă în valuă nu aşa !! blink.gif

Doar un comentariu :

QUOTE
1. Da. Cum necum asa era.


Nu aveau toţi de lucru, însă propaganda de atunci masca destul de bine existenţa numeroaselor "casnice", cazuri sociale ş.a.m.d. wink.gif
March
Sa revenim la presedinte:

(...)În lumina ultimelor evenimente, Alianţa D.A. apare ca o făptură politică schizoidă, compusă dintr-un partid prezidenţial – PD – şi unul antiprezidenţial – PNL –, care, periodic, ajung să se bată cap în cap. Traian Băsescu, mediatorul universal, chemat să-i împace chiar şi pe Gigi Becali cu C.V. Tudor, tocmai această luptă nu o poate arbitra, deoarece el însuşi ia parte la ea, fiind preşedinte-jucător mai ales în interiorul Alianţei (...)
coconut
Eu am auzit că Băsescu-şi dă demisia! ohmy.gif
March
QUOTE (coconut @ 1 Apr 2006, 11:53 AM)
Eu am auzit că Băsescu-şi dă demisia! ohmy.gif

Da, din functia de presedinte al PD ! biggrin.gif
coconut
Nu, din funcţia de preşedinte al României! Durează doar o zi: cea de azi! wink.gif Te-ai prins, March! Era prea frumos să fie adevărat, nu?! laugh.gif
ZAMOLXE
QUOTE (March @ 1 Apr 2006, 10:38 AM)
Sa revenim la presedinte:

(...)În lumina ultimelor evenimente, Alianţa D.A. apare ca o făptură politică schizoidă, compusă dintr-un partid prezidenţial – PD – şi unul antiprezidenţial – PNL –, care, periodic, ajung să se bată cap în cap. Traian Băsescu, mediatorul universal, chemat să-i împace chiar şi pe Gigi Becali cu C.V. Tudor, tocmai această luptă nu o poate arbitra, deoarece el însuşi ia parte la ea, fiind preşedinte-jucător mai ales în interiorul Alianţei (...)

Cred ca Base aplica formula " Divide et impera!"
March
Cum ai realizat asta unsure.gif
March
Intr-adevar, asta-i cea mai buna gluma de 1 aprilie : Cica Basescu si-a dat demisia din functia de presedinte al PD ! laugh.gif


nefertiti-old
pai el mai e presedinte la pd?
March
Ei, si tu acuma !
ZAMOLXE
QUOTE (March @ 1 Apr 2006, 06:46 PM)
Cum ai realizat asta unsure.gif

Si nu-i asa? jamie.gif
fis_tic
QUOTE (Fitzcarraldo @ 31 Mar 2006, 01:15 PM)
NU te lua de femei, ele nu trebuie atinse nici macar cu o floare. Nu de alta, dar devii brusc catalogat drept frustrat.
http://www.imdb.com/title/tt0083946/ A facut-o unu', si nu era deloc idiot, unii il considera drept cel mai influent regizor al ultimilor 50 de ani. Pune-te la punct cu notiunile generale ale cinematografiei si mai vorbim. Intre timp mai umbla si la gramatica.
Nu ma intereseaza Basescu. E un personaj jetabil.

Nu stiu ce este jetabil sau cat de abil este Basescu, dar banuiam ca este din aceeasi specie de abili ca si voi.
Daca l-a batut pe Nastase cu ajutorul lui Iliescu nu este absolvit de toate prostiile, oricum imi pare bine ca te-ai razgandit, imediat dupa alegeri te rugai sa-l tina cineva sanatos. De asemenea, nu ma intereseaza catalogarile voastre si altfel de logari prin care mi-ati modificat mesajele. Cataloagele merg la studentii pe care crezi ca-i domini, sau ajuti cum se spune. Nu tin atat de mult pe cat credeti la gramatica, nu sunt valabile teoriile acestea ale invelisului infailibil. Nu duc lipsa de femei, duc lipsa de oameni. Nu ma intereseaza notiunile despre care vorbesti. Oricum nu vei mai avea prilejul, nici tu nici ceilalti.
Fitzcarraldo
QUOTE (fis_tic @ 1 Apr 2006, 07:42 PM)
banuiam ca este din aceeasi specie de abili ca si voi.
Daca l-a batut pe Nastase cu ajutorul lui Iliescu nu este absolvit de toate prostiile, oricum imi pare bine ca te-ai razgandit, imediat dupa alegeri te rugai sa-l tina cineva sanatos. De asemenea, nu ma intereseaza catalogarile voastre si altfel de logari prin care mi-ati modificat mesajele. Cataloagele merg la studentii pe care crezi ca-i domini, sau ajuti cum se spune.  Oricum nu vei mai avea prilejul, nici tu nici ceilalti.

Specie ?

Nu m-am razgandit, eu nu am vb. de Basescu niciodata pe acest forum si nici aiurea. Nu ma intereseaza, esti in eroare sau confunzi. Care studenti ? Te retragi ? rofl.gif
nefertiti-old
Cand Basescu lacrima artistic si Stolo era trecut pe linie moarta, multi au crezut in lacrimile lui Basescu. Desi era clar ca e doar fanfaronada. Ei bine, cum alianta scartaie, unele lucruri incep sa fie spuse.

Crin Antonescu a avut misiunea de a-l desfiinta pe consilierul prezidential Theodor Stolojan. “Mi-e rusine ca Theodor Stolojan ne-a condus vreme de doi ani si ne-a condus cu autoritate. Salut initiativa celor care au decis ca, la un moment dat, domnul Stolojan trebuia sa se imbolnaveasca”, a declarat Crin Antonescu. sursa


actionmedia
Eu cred ca este doar mult tamtam mediatic care exagereaza ideile unor lideri politici liberali sau democrati care vor sa iasa in fata. Lucrurile se vor calma pana la urma. Nu au ce face. Trebuie sa mearga impreuna mai departe. Nu au cum sa se desparta acum, iar ideea anticipatelor si candidatura pe liste separate inseamna sinucidere politica si pentru unii si pentru altii. Deci nu va speriati, doar isi arata coltii, pana sa se sfasie mai este cale lunga.
YoyoMan
Absolut demential articol scris de CTP

http://www.gandul.info/2006-04-03/trei_savanti

Nu am uitat sa spun ca il urasc pe Basescu, asa-i? mad.gif
March
Dilema lui Basescu privind condamnarea comunismului sau doar a crimelor comunismului nu il transforma intr-un Hamlet de provincie, ci il inscrie in categoria intelectuala "moral idiocy". Cum adica, sa condamni doar crimele regimului si sa nu condamni autorul crimelor, regimul comunist?

Pentru ce va trebuie o comisie de istorici, domnule Basescu, cand mii de fosti detinuti politici, persecutati de comunism, disidenti, oameni de stat (ati auzit vreodata de Walesa sau de Havel?), scriitori, politologi, chiar si istorici, au depus marturie si au scris biblioteci intregi cu privire la natura criminala a comunismului? Milioanele de pagini din arhive oare ce spun? Credeti ca Romania comunista - impotriva careia nu ati comis nici macar gestul ultim de a iesi in strada in decembrie 1989 - este o exceptie?
Basescu foloseste limbajul revizionist al Securitatii, de ai carei continuatori in serviciile secrete s-a inconjurat. Securistul tipic nu are constiinta morala, ci doar un nationalism rudimentar, prin care a falsificat istoria, astfel incat Securitatea ar fi fost chipurile in slujba natiunii romane, iar comunismul ar fi servit interesul national. Daca tot ii plac muzeele, Basescu ar trebui sa mearga la Sighet si se va vindeca de dilemele securiste.
abureala
Ii dedic acesta poezie d-lui Basescu, presedinte al tuturor romanilor. Si voua , tuturor, care va place sa uitati.
QUOTE

Voi n-ati fost cu noi în celule



              de Radu Gyr

Voi n-ati fost cu noi în celule
să stiti ce e viata de bezne,
sub ghiare de fiara, cu guri nesatule,
voi nu stiti ce-i omul când prinde să urle,
strivit de catuse la glezne.

Voi n-ati plans în palme, fierbinte,
strapunsi de cutitul tradarii.
Sub cer fără stele, în drum spre morminte,
voi n-ai dus povara durerilor sfinte
spre slava si binele tarii.

In cantec cu noi laolalta
trecand printre umbre peretii,
voi n-ati cunoscut frumusetea inalta
cum dorul irumpe, cum inima salta
gonind dupa harpele vietii.

Ce-i munca de brate plapande,
ce-i jugul, ce-i ranjet de monstru,
cum scartie osul când frigul patrunde,
ce-i foamea, ce-i setea, voi n-aveti de unde
să spuneti aproapelui vostru.

Voi nu stiti în crunta-nchisoare
cum minte speranta si visul,
când usile grele se-nchid în zavoare,
si-n teama de groaznica lui inclestare
pe sine se vinde invinsul.

Ati stat la ospete-ncarcate
gonind dupa fast si orgoliu,
nici mila de noi si nici dor, nici dreptate,
nici candel-aprinsa si nici libertate,
doar ghimpii imensului doliu.

Asa sunteti toti cei ce credeti
ca pumnul e singura faima.
Fatarnici la cuget, pe-alături ne treceti,
când noi cu obrajii ca pamantul de vineti,
gustam din osanda si spaima.

Când portile sparge-se-or toate
si mortii vor prinde să urle,
când lanturi si ziduri cadea-vor sfarmate,
voi nu stit ce-nseamna-nvierea din moarte,
căci n-ati fost cu noi în celule.

actionmedia
QUOTE (YoyoMan @ 3 Apr 2006, 02:56 PM)
Absolut demential articol scris de CTP

Poate vrei sa spui dement rolleyes.gif
In stilul lui CTP trage in toata lumea dar nu spune nimic.

De ce trebuie o comisie? Pai ce ar trebui sa faca? sa aduca minerii si sa ii linseze pe fostii comunisti? Far proces, fara a le da sansa sa se apere? Cu ce am fi mai buni fata de aia care au facut posibile crimele comunismului daca pur si simplu condamnam comunismul ca fiind un regim criminal fara ca macar sa studiem ce s-a intamplat?
Spune in articolul din Ziua:
QUOTE
Milioanele de pagini din arhive oare ce spun?

Pai poate ca de-aia trebuie o comisie, ca sa studieze acele milioane de pagini din arhive.

Mie personal mi se pare o tampenie sa spui ca un regim este criminal. Oamenii din acel regim pot fi criminali, dar nu toti, unii dintre ei pot fi complici, e o diferenta. Sau poate ca unii si-au facut doar datoria fata de tara.

Mie imi este clar ca e un atac impotriva lui Basescu, controlul partidelor politice asupra massmedia inca functioneaza.
Cucu Mucu
Ma intreb cand vor incepe romanii sa vada adevarata fata a lui Fesulica? Cand vor incepe sa vada ipocrizia si minciuna cu care se inconjoara, pozand in Mihai Viteazu, Ioanna d'Arc si Titulescu intr-un talmes balmes populist, pt care nu se sfieste sa sparga seminte pe stadion, alaturi de videanu &co, nu se sfieste sa danseze giamparale cu tigancile pe litoral dar devine timid ca o fata mare cand e vorba de comunism si securitate.
ypsilonalpha
QUOTE (actionmedia @ 3 Apr 2006, 05:52 PM)
De ce trebuie o comisie? Pai ce ar trebui sa faca? sa aduca minerii si sa ii linseze pe fostii comunisti? Far proces, fara a le da sansa sa se apere? Cu ce am fi mai buni fata de aia care au facut posibile crimele comunismului daca pur si simplu condamnam comunismul ca fiind un regim criminal fara ca macar sa studiem ce s-a intamplat?
Spune in articolul din Ziua:
QUOTE
Milioanele de pagini din arhive oare ce spun?

Pai poate ca de-aia trebuie o comisie, ca sa studieze acele milioane de pagini din arhive.

Mie personal mi se pare o tampenie sa spui ca un regim este criminal. Oamenii din acel regim pot fi criminali, dar nu toti, unii dintre ei pot fi complici, e o diferenta. Sau poate ca unii si-au facut doar datoria fata de tara.

Mie imi este clar ca e un atac impotriva lui Basescu, controlul partidelor politice asupra massmedia inca functioneaza.

Da, cam aşa ceva.

În plus, degeaba se ia lumea de Băsescu că cere comisie şi un raport bine fundamentat. Omul are dreptate în cazul ăsta (chit că foloseşte acest lucru în scopuri înguste, personale biggrin.gif ). Gîndiţi-vă că raportul ăsta nu este pentru noi cei contemporani cu comunismul, ci pentru viitor.

Că după aia vine nepotu' şi întreabă auzi, tataie, da ce avurăţi cu comunismu de l-aţi condamnat, că părea chiar drăguţ în teorie?

Şi atunci, în loc să-i răspunzi din amintiri (şi să rişti ca nepotu să-şi zică bă da sclerozat mai e moşu, ce tîmpenii debitează, imposibil să fi fost aşa!), mai bine îl trimiţi direct la raportul cu pricina.

Aia e.
March
abureala,
de data asta trebuie sa te aplaud smile.gif
March
In timp ce noi ne tot cacaim cu propuneri aberante de infiintari de comitete sau comisii , tot UE sa fie aceea care pune punctul pe rana :

Adunarea Parlamentara a Consiliului Europei (APCE) a dezbatuit pe 24/01 , la Strasbourg, un raport referitor la "necesitatea condamnarii la nivel international a crimelor regimurilor totalitariste comuniste" propus spre adoptare de popularul suedez Goran Lindblad.
Pornind de la premisa ca "regimurile totalitariste comuniste, care au guvernat in Europa Centrala si de Est in ultimul secol, si care inca se mai afla la putere in unele state ale lumii au fost, fara exceptie, caracterizate de incalcari masive ale drepturilor omului", care "au variat in functie de cultura, tara si perioada istorica, referindu-se la asasinate si executii individuale si colective, trimiterea in lagare de concentrare, infometare, deportari, tortura, si alte forme de terorizare fizica in masa", Rezolutia 1096 asupra modalitatilor de inlaturare a mostenirii fostelor sisteme totalitariste comuniste propune APCE sensibilizarea opiniei publice prin condamnarea, cu fermitate, a incalcarilor drepturilor omului, insotita de solicitarea adresata "tuturor partidelor comuniste sau post-comuniste din toate statele membre" in sensul "reevaluarii istoriei comunismului si a trecutului propriu si distantarii de toate crimele comise de regimurile totalitariste comuniste prin condamnarea lor fara urma de echivoc.
Fitzcarraldo
QUOTE (YoyoMan @ 3 Apr 2006, 02:56 PM)
Absolut demential articol scris de CTP

Ideile astea le mai debitase si la Cap si Pajura, pe Realitatea. Individul asta e un gunoi pretentios. Basescu e pur si simplu prost, nu trebuie suspectat de chestii fine, care nu e la el.
March
Din octombrie anul trecut,
Băsescu are "fundamentul ştiinţific" pentru condamnarea comunismului


Consilierul prezidenţial Claudiu Săftoiu a confirmat că preşedintele a citit raportul documentar întocmit de istoricii români şi străini şi a mulţumit pentru sprijinul "atât de calificat". Preşedintele Traian Băsescu a primit raportul pentru condamnarea crimelor regimului comunist încă din luna octombrie a anului trecut(...)

Profesorul Michael Shafir, membru în Comisia Wiesel pentru condamnarea crimelor Holocaustului, a declarat într-un interviu pentru Europa Liberă că "ceea ce preşedintele Băsescu nu vrea să-şi amintească este că preşedintele Constantinescu, iar mai apoi preşedintele Iliescu au condamnat crimele din aceea perioadă înainte de finalizarea raportului"(...)
MIA
QUOTE (ypsilonalpha @ 3 Apr 2006, 05:46 PM)
Că după aia vine nepotu' şi întreabă auzi, tataie, da ce avurăţi cu comunismu de l-aţi condamnat, că părea chiar drăguţ în teorie?

Şi atunci, în loc să-i răspunzi din amintiri (şi să rişti ca nepotu să-şi zică bă da sclerozat mai e moşu, ce tîmpenii debitează, imposibil să fi fost aşa!), mai bine îl trimiţi direct la raportul cu pricina.

Aia e.

Oricum e irelevanta chestia asta pentru viitor : ideile comuniste au undeva, in nucleul lor, o promisiune a unei lumi care poate fi considerata ( de unii cel putin ) ca apropiata de ideal asa ca ... sub o forma sau alta reactivarea ei, eventual intr-o forma mai moderata, mi se pare cvasi-inevitabila. rolleyes.gif

Una peste alta insa - eu nu inteleg de ce ar trebui Basescu acuma, ca presedinte liber ales intr-un regim democratic sa-si ceara scuze pentru crimele unui regim defunct ... mie unul mi se pare absurda faza asta : alegem un presedinte care sa ne prezinte tot noua scuze mai apoi ... hmm.gif

Si mai si prezentam asta ca fiind un capat de tara, prioritatea prioritatilor s.a.m.d. sorry.gif
Cucu Mucu
QUOTE (March @ 4 Apr 2006, 12:17 PM)
[i]Din octombrie anul trecut,
Băsescu are "fundamentul ştiinţific" pentru condamnarea comunismului



Nooo, pai nu la asta s-a referit Fesulica. El dorea un studiu aprofundat privind viteza cu care bocancul gardienilor de la gherla lovea botul chiaburilor si tangenta la care lovea pulanul militienilor cocoasa 'telectualilor capitalisti, mama lor de dusmani de clasa.
Haideti, mai, va vad oameni seriosi. Cum sa muste mana care i-a dat atatea ciolane de ros!!? Daca ar fi sa condamne comunismul ar trebui sa spuna ceva si de securitate si...ups, baietii lui nu trebe suparati ca scot dosare si sa nu ajunga si el ca bombo, dand tarcoale pe la dna. laugh.gif
abureala
QUOTE (mariusc2 @ 4 Apr 2006, 04:45 PM)

Haideti, mai, va vad oameni seriosi. Cum sa muste mana care i-a dat atatea ciolane de ros!!? Daca ar fi sa condamne comunismul ar trebui sa spuna ceva si de securitate si...ups, baietii lui nu trebe suparati ca scot dosare si sa nu ajunga si el ca bombo, dand tarcoale pe la dna. laugh.gif

L-am vazut aseara cu Radu Timofte, dand declaratie presei spunand ca SRI-ul este o institutie moderna, dar cand te uitai la Radu Timofte, vedeai nene securistul acela ceausist sadea. laugh.gif laugh.gif laugh.gif
March
QUOTE (abureala @ 4 Apr 2006, 05:01 PM)

L-am vazut aseara cu Radu Timofte, dand declaratie presei spunand ca SRI-ul este o institutie moderna, dar cand te uitai la Radu Timofte, vedeai nene securistul acela ceausist sadealaugh.gif  laugh.gif  laugh.gif

O corectie : in presa s-a spus ca a fost kaghebist. Dar dosarul a disparut ! tongue.gif
Marian M
Il prezidente la are si cu sah-ul. ohmy.gif
Bagaretul de Basescu da "lovitura de incepere" la meciul de sah Nisipeanu - Topalov.
coconut
QUOTE (Marian M @ 6 Apr 2006, 01:51 PM)
Il prezidente la are si cu sah-ul. ohmy.gif
Bagaretul de Basescu da "lovitura de incepere" la meciul de sah Nisipeanu - Topalov.

El şi cu Ceauşescu ce se mai pricep la toate! spoton.gif
Cucu Mucu
Basescu: Regret ca l-am numit pe Tariceanu premier

Seful statului da asigurari ca actualul guvern va ramine in functie pina la 31 decembrie 2006. Marius Tuca l-a intrebat aseara pe presedintele Traian Basescu, intr-o editie speciala emisiunii "Tuca Show", daca regreta desemnarea lui Calin Popescu Tariceanu in functia de premier. Basescu a raspuns: "Sincer? Da. Foarte sincer va spun ca da. Am crezut ca va fi partenerul meu. Optiunea dinsului a fost sa fie partenerul altui grup. Mi-as fi dorit mult", a spus el. In opinia lui Basescu, "Alianta nu pare a mai avea un viitor comun", o fuziune intre PNL si PD fiind exclusa.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.