Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
March
QUOTE (gio19ro @ 21 Apr 2007, 04:07 PM)
QUOTE (March @ 21 Apr 2007, 03:04 PM)
QUOTE (gio19ro @ 21 Apr 2007, 04:03 PM)

Io practic dreptul, ridic exceptii de necostitutionalitate, ma duc la Curtea Constitutionala...  

Wowooooooooo ! rolleyes.gif rolleyes.gif



Auzi maestre,

Pai matale cu asemenea experienta in a "ridica exceptii de necostitutionalitate" poti lua in considerare minciunile spuse in delir de unii fruntasi ai partidelor-valet ale lui Basescu cum ca parlamentul pregateste modificare Legii electorale astfel ca sa ii interzica " demisionarului" sa mai participe la alegeri ?!? Pai matale ai fi fost unu' din primii care ar fi alergat la CC cu contestarea constitutionalitatii unei asemenea legi ! Care nu ar fi in acord cu Constitutia care spune clar ca nu pot vota ( tale quale nu pot candida) debilii sau alienatii mintal, pusi sub interdictie , si nici persoanele condamnate , prin hotarare definitiva, la pierderea drepturilor electorale

Basescu nu intra in categoria prima, si nici intr-a doua nu ar intra pentru ca o condamnare defintiva in cazul flota sau casa din Mihaileanu ( daca ar fi gasit vinovat) ar lua vreo 4-5 ani daca si numai bine si nu 3 luni cat ar fi durat campania pentru alegerile prezidentiale anticipate !

Asa ca toate alegatiile alea cu schimbarea legii electorale se incadreaza la capitolul minciuni marsave de natura securisto-fesenista pentru manipulat bouporul !
March
QUOTE (abis @ 21 Apr 2007, 06:18 PM)
Pai de ce oare Comisarul European pe probleme de Justitie o fi "prieten" cu Macovei si nu cu cei din "patrulaterul negru"? smile.gif Asa, de florile marului?

Nu stiu de ce am senzatia (poate ma contrazici tu cu vreun link!) ca la nivelul asta prieteniile conteaza extrem de putin...

Pai ai numai senzatia !

Si inca ceva. Comisarul Barosso a afirmat ca suspendarea presedintelui nu-i un motiv de ingrijorare pentru C.E. ! Asta in cazul ca nu ai citit stirea asta pe burtiera de aseara de la stiri ! Asa cum nu au fost ingrijorati nici de Lituania.
axel
QUOTE (March @ 21 Apr 2007, 06:15 PM)
Dar suspendarea lui Basescu nu a adus nicio catastrofa economica asupra Romaniei, asa cum o clama el cu o totala iresponsabilitate pe postul de televziune !

Dar a afirmat el ca suspendarea ar fi o catastrofa pentru Romania? Eu am prins cu totul altceva din discursul lui: cum ca inlaturarea lui ar fi o catastrofa pentru Romania!!!
March
QUOTE (axel @ 21 Apr 2007, 06:44 PM)
QUOTE (March @ 21 Apr 2007, 06:15 PM)
Dar  suspendarea lui Basescu nu a adus nicio catastrofa economica asupra Romaniei, asa cum o clama el cu o totala iresponsabilitate pe postul de televziune !

Dar a afirmat el ca suspendarea ar fi o catastrofa pentru Romania? Eu am prins cu totul altceva din discursul lui: cum ca inlaturarea lui ar fi o catastrofa pentru Romania!!!

Da, mai. Asa e. Daca e inlaturat dumnezeul Romaniei se prabuseste tarisoara asta ! A mai fostul unu' care se considera asa !
abis
Daca o persoana, indiferent cine, e inlaturata arbitrar, fara motiv, fara sa fie vinovata de ceea ce i se imputa lucrul asta spune multe despre halul in care a ajuns democratia din tara asta...
gio19ro
QUOTE (March @ 21 Apr 2007, 05:31 PM)
Care nu ar fi in acord cu Constitutia care spune clar  ca nu pot vota ( tale quale nu pot candida) debilii sau alienatii  mintal, pusi sub interdictie , si nici persoanele condamnate , prin hotarare definitiva, la pierderea drepturilor electorale 



Hopa, hopa, cu Mitropa. Vad ca ti-ai modificat postul. Art. 36 din Constitutie, de unde te-ai inspirat spune: " Nu au drept de vot..."

Despre dreptul de a fi ales, vorbeste articolul urmator. Iar acolo nu sunt prevedri exprese care sa opreasca Parlamentul sa inventeze "motive temeinice" Bineinteles ca si daca le-ar inventa, acestea ar fi in contradictie cu Constitutia, insa aceasta lipsa de prevederi exprese este discutabila. Undeva pe aici am avut un post unde am aratat de ce a facut foarte bine ca n-a mai demisionat. Acolo ii explicam lui Actionmedia motivele. Daca ai nelamurir, te du acolo, la postul respectiv.

Si nu inteleg de unde atata atractie pt patricieni care ei sunt de fapt cutrele politice ale tarii, din 2004 ei aveau blatul cu PSD si intelegera ca, si daca va iesi Bombo presedinte, premierul sa fie de la liberali. De aia i-a si sponsorizat, ata pe fata dar mai ales si din umbra, iar SRS chiar in noiembri 2004 a aruncat aceasta fumigena in oficiosul masoneriei romane, recte Ziua.

Indiferent ce a facut in trecut Basescu, cate sticle a golit, pe cine a injurat...etc In momentul prezent eu il sustin pt ca aproape tot ce mi-am dorit, el a facut, a incercat sa faca sau macar a pus in discutie. Probabil nici nevasta ta nu e perfecta si nu face doar ceea ce iti doresti insa, per total..... Asa si cu Basescu.
cocosel
QUOTE
Legea organica nu modifica Constitutia, ci la adoptare trebuie sa fie in acord cu ea.

Cum o fi inteles maiestatea sa asta nu pot sa-mi dau seama...pentru mine este fascinant cum scoti sau pui cuvinte in gura omului fara sa le fi emis.Unde draga am zis..asta rofl.gif rofl.gif ???....
O noua lege electorala poate aduce schimbari de nuanta in Constitutie..la asta ma refeream nu la o simpla asa cum sugerezi lege organica....MAESTRE cel care se plimba prin curtile omului.. rofl.gif rofl.gif
HAI sa o luam asa mai simplist...
Ti-am mai explicat nu sunt genul care sta sa explice ca la copii de cresa..intelegi bine nu cauta...

ARTICOLUL 37 - Dreptul de a fi ales
(1) Au dreptul de a fi alesi cetatenii cu drept de vot care indeplinesc conditiile prevazute in articolul 16 alineatul (3), daca nu le este interzisa asocierea in partide politice, potrivit articolului 40 alineatul (3).
(2) Candidatii trebuie sa fi implinit, pana in ziua alegerilor inclusiv, varsta de cel putin 23 de ani pentru a fi alesi in Camera Deputatilor sau in organele administratiei publice locale, varsta de cel putin 33 de ani pentru a fi alesi in Senat si varsta de cel putin 35 de ani pentru a fi alesi in functia de Presedinte al Romaniei.

Da si acum legea electorala de acum...

Art. 3.
(1) La alegerile pentru Presedintele Romaniei se pot prezenta candidati propusi de partide politice sau aliante politice, constituite potrivit Legii partidelor politice nr. 14/2003, precum si candidati independenti. Partidele si aliantele politice pot propune numai cate un singur candidat. Partidele membre ale unei aliante politice, care propune un candidat, nu pot propune si candidati in mod separat.
(2) Candidaturile propuse de partidele si de aliantele politice, precum si candidaturile independente pot fi depuse numai daca sunt sustinute de cel putin 200.000 de alegatori. Un alegator poate sustine un singur candidat.

Art. 10.
Nu pot candida persoanele care, la data depunerii candidaturii, nu indeplinesc conditiile prevazute la Art. 37 din Constitutie pentru a fi alese sau care au fost alese anterior, de doua ori, ca Presedinte al Romaniei.
( sa zicem ca bagi aci...pai trebuie maiestate ori sa fii tembel ori inconstient ca lezezi dreptul de a fi ales)

Ca sa poti invoca asta ar fi trebuit sa ai in Constitutie prevazut un articolas despre asta...Presedintele suspendat nu poate candida...daca adaugi la aceea lege electorala asa cum pretinzi ca stii orice practician al dreptului poate invoca exceptie de neconstitutionalitate...o incalcare a dreptului de a fi ales...

Asa ca las-o mai incet ca macane... rofl.gif
Vezi ca-i o intreaga adunare pe la Stadionul National...ceva ezoteric...asa cum iti place tie. rofl.gif
Si cu asta te-ai lins pe bot la raspunsuri din partea mea...ehei ehei... thumb_yello.gif


jet li
Imaginea in Europa si in lume :
https://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/ro.html

QUOTE
CEAUSESCU was overthrown and executed in late 1989. Former Communists dominated the government until 1996 when they were swept from power. Romania joined NATO in 2004 and the EU in 2007.


Cine sunt acei "former communists" despre care cei de la CIA spun foarte veseli ca "au pierdut puterea in 1996" ? Oare cine or fi ? Seamana cumva cu PSD de azi ? Cred ca lumea din afara vede foarte bine ce se intampla, stie cine e Iliescu, PSD si cine se aliaza cu ei nu poate fi decat la fel ca ei

http://www.youtube.com/watch?v=a3odUFGqne4 - Mineriada si Iliescu
Blakut
QUOTE
Cine sunt acei "former communists" despre care cei de la CIA spun foarte veseli ca "au pierdut puterea in 1996" ? Oare cine or fi ? Seamana cumva cu PSD de azi ? Cred ca lumea din afara vede foarte bine ce se intampla, stie cine e Iliescu, PSD si cine se aliaza cu ei nu poate fi decat la fel ca ei


Oh, come on! Au pierdut pe naiba in '96...
gio19ro
QUOTE (cocosel @ 21 Apr 2007, 07:16 PM)
O noua lege electorala poate aduce schimbari de nuanta in Constitutie..la asta ma refeream nu la o simpla asa cum sugerezi lege organica....

laugh.gif Cocosel, am obosit cat am ras azi. Deci o lege, fie ea si electorala aduce schimbari "de nuanta" Constitutiei.
Mai sa fie. rofl.gif

QUOTE
Okey e lege organica nici nu am spus asta dar o noua lege sau amendamente la cea noua implica schimbari in Constitutie


Deci nu modificari, doar schimbari de nuanta. rofl.gif Te du la culcare. Cred ca ai obosit si tu azi.

Cat despre ..."simplist"..... Omule, tu nu stapanesti sensul cuvintelor. Iar pt un studinte-n drept, e nasol. ohmy.gif

Simplist si simplu sunt doua notiuni diferite.
Am ras destul. In toate exista o masura. Doar ridicolul unora este ..... peste masura. Intelegi ceva din ceea ce am zis?

P.S. Ce-i la stadionul National? O adunare a solomonarilor din ordinul Zamolxes? laugh.gif
cocosel
QUOTE
Cocosel, am obosit cat am ras azi. Deci o lege, fie ea si electorala aduce schimbari "de nuanta" Constitutiei.
Mai sa fie. 

E hai sa vedem care rade mai mult...ai ras ca baiatul iubit de tine...HA!!HA!!HA!!... rofl.gif rofl.gif rofl.gif


QUOTE
Cat despre ..."simplist"..... Omule, tu nu stapanesti sensul cuvintelor. Iar pt un studinte-n drept, e nasol.Simplist si simplu sunt doua notiuni diferite

Asta este de rasul curcilor... ca si aia cu minciuna de pe celalat topic..vezi sa nu ajungi si tu la perle..rofl.gif rofl.gif
Ca de obicei fara argumente dar cu conspiratiile prin jur pune fraze cum vrea ca sa faca demonstratii penibile rofl.gif

QUOTE
Deci nu modificari, doar schimbari de nuanta

Aoleoo tu faci schimbari in Constitutie cand vrei tu...mai sa fie..haoleooo...ia vezi poti face asta... rofl.gif rofl.gif rofl.gif

QUOTE
Ce-i la stadionul National? O adunare a solomonarilor din ordinul Zamolxes?

O intalnire a iubitilor de masoneii...fugi repede poate prinzi si agapele... rofl.gif rofl.gif
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 21 Apr 2007, 08:36 PM)
QUOTE
...Deci o lege, fie ea si electorala aduce schimbari "de nuanta" Constitutiei.
Mai sa fie. 

E hai sa vedem care rade mai mult...ai ras ca baiatul iubit de tine...HA!!HA!!HA!!... rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Pasi el ti-a zis de ce rade. Tu de ce o faci? Doar asa sa apara ca e de ras fara sa spui de ce?
gio19ro
QUOTE (cocosel @ 21 Apr 2007, 08:36 PM)

QUOTE
Cat despre ..."simplist"..... Omule, tu nu stapanesti sensul cuvintelor. Iar pt un studinte-n drept, e nasol.Simplist si simplu sunt doua notiuni diferite

Asta este de rasul curcilor... ca si aia cu minciuna de pe celalat topic..vezi sa nu ajungi si tu la perle..rofl.gif rofl.gif
QUOTE
Deci nu modificari, doar schimbari de nuanta

Aoleoo tu faci schimbari in Constitutie cand vrei tu...mai sa fie..haoleooo...ia vezi poti face asta... rofl.gif rofl.gif rofl.gif


Man, recunoaste si tu cand spui balarii, ca nu-ti cade creasta. Ai spus o gramada azi. De la "simplist" la " schimbari de nuantza" aduse Constitutiei. Jalnic.

Iar daca te referi la aia ai lui Danacu.... Old news.
cocosel
Nu am ce sa recunosc unuia care sta si aseaza frazele ca se demonstreze ceva citeste incet calm si apoi emite pretentii io nu am facut nici o afirmatie din cele emise de tine..Ia contextul analizeaza-l si apoi daca am gresit constata..nu asa ca la aia micii auzi simplist are alt sens..logic ca are si ce noima imi sugerezi acolo???
Tu nu vezi ca incepi sa cauti nod in papura..mai bine cauta argumente plauzibile pentru maretia sa care s-a pierdut gata e PA !!...sa-i vad pe cei 10000 de maine... rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Si daca imi demonstrezi cum faci tu schimbari,aaa modificari ale Constitutiei sa ma cauti poate facem una pentru noi... rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Ps...nu-s aia..wrong Danacu nu are treaba pe acolo... thumb_yello.gif
cocosel
Intrebare pentru cei pro Base..de ce si l-a luat consilier pe marele Andrei Gheorghe???Auzi-si ca a stat la taclale cu el inainte sa de-a declaratia de aseara alaturi de Ioana Lupea..si inca cateva de-ale casei... biggrin.gif
TheK
Am urmarit interesat emisiunea lui gheorghe de ieri pe realitatea impreuna cu.. lupea si ceilalti care au fost la basescu. Emisiunea aia ar trebui predata in scoli* la capitolul manipulare.

*scoli primare
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 21 Apr 2007, 09:20 PM)
Intrebare pentru cei pro Base..de ce si l-a luat consilier pe marele Andrei Gheorghe???Auzi-si ca a stat la taclale cu el inainte sa de-a declaratia de aseara alaturi de Ioana Lupea..si inca cateva de-ale casei... biggrin.gif

Gheorghe s-a batut cu un invitat - era poanta
Gheorghe a zis ca nu-i da voie lui Basescu sa intre in emisie - era poanta
Gheorghe a prezentat un document din care reiesea ca Geoana a primit spaga - era poanta
Gheorghe spune ca Basescu a stat de vorba cu el inainte sa isi anunte intentiile.
Trebuie sa fii Cocosel sa o iei de buna...
cocosel
QUOTE
Trebuie sa fii Cocosel sa o iei de buna...

Mai hai sa fim seriosi sursa nu avea de ce sa minta...si daca m aintrebai atunci ti-as fi zis...chiar a fost ...asa ca nu o da la intors ca nu tine...au fost un grupulet din 6 ziaristi...majoritatea de la ziarele de casa ..cele ale prietenului vantu si ale editurii..singurul care a refuzat fuse Hurezeanu care a facut asa pentru ca nu l-au lasat baietzii... biggrin.gif
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 21 Apr 2007, 09:42 PM)
QUOTE
Trebuie sa fii Cocosel sa o iei de buna...

Mai hai sa fim seriosi sursa nu avea de ce sa minta...si daca m aintrebai atunci ti-as fi zis...chiar a fost ...asa ca nu o da la intors ca nu tine...au fost un grupulet din 6 ziaristi...majoritatea de la ziarele de casa ..cele ale prietenului vantu si ale editurii..singurul care a refuzat fuse Hurezeanu care a facut ca nu l-au lasat baietzii... biggrin.gif

O Doamne, uneori cred ca nu e adevarat. Tie chiar iti lipseste capacitatea sa spui...baaa, ai dreptate, a fost la misto, nu m-am prins....cum dracu sa se sfatuiasca Basescu cu Gheorghe inainte sa isi faca anuntul...Cocosel, hai ca e sambata, iti urez weekend placut
cocosel
QUOTE
O Doamne, uneori cred ca nu e adevarat. Tie chiar iti lipseste capacitatea sa spui...baaa, ai dreptate, a fost la misto, nu m-am prins....cum dracu sa se sfatuiasca Basescu cu Gheorghe inainte sa isi faca anuntul...Cocosel, hai ca e sambata, iti urez weekend placut

Stiu ii greu de crezut dar asa fuse....pacat ca iara te lasi manipulat de altii...oricum nu ma intereseaza sa ma crezi...afirmatia o poti constata in ziarele celor enumerati dupa modul in care fac propaganda...ehei ehei... rofl.gif
March
QUOTE (Blakut @ 21 Apr 2007, 09:08 PM)
QUOTE
Cine sunt acei "former communists" despre care cei de la CIA spun foarte veseli ca "au pierdut puterea in 1996" ? Oare cine or fi ? Seamana cumva cu PSD de azi ? Cred ca lumea din afara vede foarte bine ce se intampla, stie cine e Iliescu, PSD si cine se aliaza cu ei nu poate fi decat la fel ca ei


Oh, come on! Au pierdut pe naiba in '96...

Lasa-l ca-i naiv ! Specialitatea lui sunt conspiratiile ! laugh.gif Din America !
March
QUOTE (TheK @ 21 Apr 2007, 10:23 PM)
Am urmarit interesat emisiunea lui gheorghe de ieri pe realitatea impreuna cu.. lupea si ceilalti care au fost la basescu. Emisiunea aia ar trebui predata in scoli* la capitolul manipulare.

*scoli primare

Acest maimutoi cu pretentii de analist politic s-a bagat si el in ingramadeala aia sa-i traga un prim plan sectia " Maculici" a televiziunii ca sa-l auda lumea cum se tutueste el cu Basescul !
Pentru cei care au uitat sau nu stiu , cititi comentariile despre acest Gheorghe de la topicul special deschis la HA pentru el la revenirea dupa scandalul ala cu "iarba" !
March
QUOTE (gio19ro @ 21 Apr 2007, 07:48 PM)
QUOTE (March @ 21 Apr 2007, 05:31 PM)
Care nu ar fi in acord cu Constitutia care spune clar  ca nu pot vota ( tale quale nu pot candida) debilii sau alienatii  mintal, pusi sub interdictie , si nici persoanele condamnate , prin hotarare definitiva, la pierderea drepturilor electorale  

Hopa, hopa, cu Mitropa. Vad ca ti-ai modificat postul. Art. 36 din Constitutie, de unde te-ai inspirat spune: " Nu au drept de vot..."
Despre dreptul de a fi ales, vorbeste articolul urmator. Iar acolo nu sunt prevedri exprese

Maestre,
Nu trebuie sa poarte cineva roba ca sa realizeze ca daca nebunii si puscariasii nu pot vota , atunci nici nu pot candida.

Vorba lui Holmes : elementary my dear Watson ! biggrin.gif
March
QUOTE (cocosel @ 21 Apr 2007, 10:20 PM)
Intrebare pentru cei pro Base..de ce si l-a luat consilier pe marele Andrei Gheorghe???Auzi-si ca a stat la taclale cu el inainte sa de-a declaratia de aseara alaturi de Ioana Lupea..si inca cateva de-ale casei... biggrin.gif

Sper ca nu-l va invata pe marele Mincinos si Las sa prizeze "iarba" ca sa prinda ceva curaj ! rofl.gif
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 21 Apr 2007, 09:48 PM)

Stiu ii greu de crezut dar asa fuse....pacat ca iara te lasi manipulat de altii...oricum nu ma intereseaza sa ma crezi...afirmatia o poti constata in ziarele celor enumerati dupa modul in care fac propaganda...ehei ehei... rofl.gif

Da un link la ziarele alea ca vreau sa ma lamuresc. Nu ma las manipulat de altii, de cine ma las? Esti singururul care a afirmat asta, nu am si alte surse ca sa zici ca ma las manipulat de ele. Ai facut o afirmatie si mie mi se pare absurd ce spui acolo, ca Basescu l-a luat pe Gheorghe consilier si s-a consultat cu el inainte de a decide treaba cu demisia. Fara sa accesez vreo sursa logica imi spune ca asta e o tampenie. Arata-mi ca ma insel.
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 21 Apr 2007, 09:48 PM)
...afirmatia o poti constata in ziarele celor enumerati dupa modul in care fac propaganda...ehei ehei... rofl.gif

A stai asa, ca acum am citit mai atent...deci sa citesc ziarele incriminate si daca vorbesc de bine de Basescu inseamna ca Gheorghe a fost solicitat de presedinte sa il consilieze in privinta demisiei. Hai bai Cocosel, ce naiba.....
gio19ro
QUOTE (March @ 21 Apr 2007, 10:43 PM)
QUOTE (gio19ro @ 21 Apr 2007, 07:48 PM)
QUOTE (March @ 21 Apr 2007, 05:31 PM)
Care nu ar fi in acord cu Constitutia care spune clar  ca nu pot vota ( tale quale nu pot candida) debilii sau alienatii  mintal, pusi sub interdictie , si nici persoanele condamnate , prin hotarare definitiva, la pierderea drepturilor electorale  

Hopa, hopa, cu Mitropa. Vad ca ti-ai modificat postul. Art. 36 din Constitutie, de unde te-ai inspirat spune: " Nu au drept de vot..."
Despre dreptul de a fi ales, vorbeste articolul urmator. Iar acolo nu sunt prevedri exprese

Maestre,
Nu trebuie sa poarte cineva roba ca sa realizeze ca daca nebunii si puscariasii nu pot vota , atunci nici nu pot candida.

Vorba lui Holmes : elementary my dear Watson ! biggrin.gif

Asa este insa ca sa poti fi votat mai sunt si alte conditii.
Cine nu poate vota, nu poate fi nici votat, insa pe langa aceste conditii, mai sunt si altele pentru un candidat. Uite, de ex membrii Curtii Constitutionale nu pot fi votati, desi nu sunt... "nebuni sau puscariasi" , ca sa folosesc termenii tai.

Vorba lui Holmes : elementary my dear Watson ! biggrin.gif

Acum uita-te in oglinda si poate intelegi diferenta dintre un purtator de roba si tine.

March
Mai Gio,
Nu face salata a la russe ! Astea-s scrise in Constitutie acolo separat ! tongue.gif
gio19ro
QUOTE (March @ 22 Apr 2007, 01:14 AM)
Mai Gio,
Nu face salata a la russe ! Astea-s scrise in Constitutie acolo separat ! tongue.gif

Pai normal draga ca-s scrise separat. Una e sa fii votant si alta sa mai ai pretentia de a fi si ales. Pe langa regulie de la a putea vota, mai trebe si altele. Si o sa se mai adauge. Ca de exemplu.... uite, io ma gandesc ca ar fi bine sa nu poata cantida cei ce au fost suspendati. Regula asta sa se inscrie doar in Legea electorala, ca in Constitutiune nu mai e posibil. tongue.gif
March
QUOTE (gio19ro @ 22 Apr 2007, 02:30 AM)
QUOTE (March @ 22 Apr 2007, 01:14 AM)
Mai Gio,
Nu face salata a la russe ! Astea-s scrise in Constitutie acolo separat !  tongue.gif

Pai normal draga ca-s scrise separat. Una e sa fii votant si alta sa mai ai pretentia de a fi si ales. Pe langa regulie de la a putea vota, mai trebe si altele. Si o sa se mai adauge. Ca de exemplu.... uite, io ma gandesc ca ar fi bine sa nu poata cantida cei ce au fost suspendati. Regula asta sa se inscrie doar in Legea electorala, ca in Constitutiune nu mai e posibil. tongue.gif

Nu, bre ! Matale sau altii se pot gandi mult si bine la asta ! Pentru ca nicio lege nu poate incalca Drepturile, Libertatile si Indatoririle Fundamentale ale cetatenilor ! Inclusiv ale cetateanului Basescu daca ar fi demisionat ! Ca doar spui ca te plimbi pe la CC !

Uite ca am ajuns s-o fac si pe avocatul lui Basescu ! biggrin.gif
gio19ro
QUOTE (March @ 22 Apr 2007, 10:42 AM)

Uite ca am ajuns s-o fac si pe avocatul lui Basescu ! biggrin.gif

Brava, in toate exista un inceput. biggrin.gif
March
QUOTE (gio19ro @ 22 Apr 2007, 05:30 PM)
QUOTE (March @ 22 Apr 2007, 10:42 AM)

Uite ca am ajuns s-o fac si pe avocatul lui Basescu !  biggrin.gif

Brava, in toate exista un inceput. biggrin.gif

Unde-i alb nu pot spune ca-i negru !

Iata ce zice si un adversar politic al lui :

Senatorul PSD, Antonie Iorgovan, susține că în România, Constituția trebuie modificată în sensul instaurării republicii parlamentare. După ce în ultimele zile s-a vorbit despre o eventuală modificare a Legii electorale în așa fel încât Traian Băsescu să nu mai poată candida la prezidențiale, Iorgovan a declarat că un astfel de demers ar fi neconstituțional

Deci alea aruncate pe piata erau niste minciuni ordinare spuse de unul care a fost ministru al justitiei ( cu rezulate nule) si se pretinde si mare avocat !
gio19ro
QUOTE (March @ 22 Apr 2007, 10:42 AM)
Pentru ca nicio lege nu poate incalca  Drepturile, Libertatile si Indatoririle  Fundamentale  ale cetatenilor ! Inclusiv ale cetateanului Basescu daca ar fi demisionat !

March, n-o fi Stoica mare avocat insa si magistratii sunt cetateni, si politistii, si militarii...etc. Si nu pot candida. O lege ce ar interzice unui suspendat sa candideze normal ca ar fi fost neconstitutionala insa coalitia antibasescu mizeaza pe scandal si pe un interimat cat mai lung al lui Vacaroiu. Ce e asa greu de inteles?

Edit: Uite aici: "Este de asemenea foarte plauzibila ideea ca coalitia anti-prezidentiala urma sa-i blocheze lui Traian Basescu o noua candidatura. In pofida dezmintirilor de tot felul, atat modificarile la legea referendumului cat si tentativele din legea CNSAS arata ca alesii nu se sfiesc in a face legi ad-hoc de interes politic imediat.

Sa ne amintim ca dupa cenzurarea de catre CCR a legilor justitiei, premierul Tariceanu sustinea un proiect de lege prin care deciziile Curtii sa poata fi invalidate cu votul a doua treimi din numarul parlamentarilor. Cu o asemenea atitudine, o interzicere a unei candidaturi si chiar o schimbare din mers a tipului de republica devine un simplu joc de-a bilele.
"
http://www.hotnews.ro/articol_70491-Doua-m...ihai-Damian.htm
gio19ro
March, fii pe faza si spune daca-i alb sau negru.

Uite aci ce declara Adrian Severin Mare Cavaler, Printz de nu stiu ce tralala masonic. In fine Printzul masoneriei pesediste.

Constitutia nu limiteaza perioada suspendarii

Traian Basescu ar putea ramane suspendat din functia de presedinte pe o perioada nedeterminata, in cazul in care referendumul privind demiterea acestuia, organizat in 30 de zile de la decizia de suspendare, nu va fi valabil, ne-a precizat ieri deputatul PSD Adrian Severin. "Fara indoiala, Constitutia nu limiteaza perioada suspendarii. Daca referendumul nu este valabil intrucat nu se prezinta numarul minim necesar de persoane, suspendarea ramane in vigoare, urmand sa se organizeze un alt referendum pana cand ajungem la un referendum valabil. Diferenta este ca termenul de 30 zile nu opereaza decat pentru primul referendum, urmatorul nu are un termen stabilit de Constitutie si el poate sa fie organizat atunci cand este posibil", a explicat deputatul. El a adaugat ca, daca referendumul nu este valabil, atunci nu exista nici un motiv sa se considere ca acesta a dus la incetarea suspendarii


Acu' intelegi? thumb_yello.gif

Desi legea e clara, nenorocitii astia nu se tem sa minta fara jena, facnd albul, negru si negrul, alb.
axel
QUOTE (gio19ro @ 22 Apr 2007, 02:11 AM)
Acum uita-te in oglinda si poate intelegi diferenta dintre un purtator de roba si tine.

O fi aspirator la asa ceva. Pardon, aspirant.
axel
QUOTE (gio19ro @ 23 Apr 2007, 12:55 AM)
Desi legea e clara, nenorocitii astia nu se tem sa minta fara jena, facnd albul, negru si negrul, alb.

Dar n-ai vazut si voiculescu ce nervos era? Pai daca base nu lasa mogulii in pace, mogulii aia care dau slujbe la oameni. Gen Patriciu, Voiculescu, Vantu, ...
gio19ro
Axel, normal ca voiculescu e nervos. Chiar a declarat ca daca Basescu ramane Presedinte, o sa-l mai suspende inca odata, si inca odata.... si tot asa.

E nervos pt ca noi, basescieni, "S-alta data, s-alta data, o s-o facem si mai, si mai lata..." Adica alta Constitutie, si inc-o Revolutie ...
Atunci sa vezi cum o sa strige papasha Gusa: "mineriada, mineriada..." rofl.gif

March, ramane cum ne-am inteles. rolleyes.gif Armament, munitie, droguri, aaaa..... masina de scris automata.... rofl.gif
axel
Apropos, ca nu-s asa bine informat. In afara de SOV si Patriciu, care mai simpte ca base ii impinge incet-incet inspre parnaie?
gio19ro
QUOTE (axel @ 23 Apr 2007, 12:53 AM)
Apropos, ca nu-s asa bine informat. In afara de SOV si Patriciu, care mai simpte ca base ii impinge incet-incet inspre parnaie?

Pai multi magistrati ce au avut toti anii astia baltul cu Patriciu si PSD-ul sunt speriati. In combinatie sunt si lichidatori judiciari.
Vicepresedintele PSD Dan Nica i-a acuzat, duminica, intr-o conferinta de presa, pe Vasile Blaga, Monica Macovei si Florian Coldea, ca, la solicitarea lui Traian Basescu, ar fi dispus verificarea hotararilor judecatoresti referitoare la falimentul unor agenti economici, din perioada 2002 - 2007. Conform lui Dan Nica, Basescu le-a adresat aceasta cerere celor trei in februarie, urmand ca verificarile sa fie dispuse din luna martie. Vicepresedintele PSD l-a acuzat pe Vasile Blaga ca, prin seful Politiei Dan Fatuloiu si prim-adjunctul SRI Florian Coldea au fost transmise ordine scrise catre inspectoratele judetene de Politie si catre Directiile judetene de informatii ale SRI din intreaga tara. Dan Nica a prezentat doua adrese prin care erau solicitate astfel de verificari. El i-a cerut premierului sa dispuna ministrilor de Interne si de Justitie investigarea modului in care au fost finalizate aceste solicitari. In replica, Blaga a respins acuzatiile, precizand ca Traian Basescu nu a transmis niciodata cereri de verificare a unor hotarari judecatoresti si ca PSD incearca sa acrediteze ideea electorala ca seful statului a creat un stat politienesc. In plus, Blaga a aratat ca, in calitate de ministru de Interne, a cerut verificari in operatiunile "

Iti dai seama cat speriati sunt oamenii lui Patriciu si ai SRS-ului din Justitie? Aici a fost marea mangleala pt magistrati in ultimii ani. Iar lichidatorul, le varsa procentul. Mare procent, pt ca "baietzii deshtepti" din justitie faceau totul. Lichidatorul era de forma.
axel
Animal marinarul asta... in loc sa-si vada de treaba...
March
QUOTE (axel @ 23 Apr 2007, 01:53 AM)
Apropos, ca nu-s asa bine informat. In afara de SOV si Patriciu, care mai simpte ca base ii impinge incet-incet inspre parnaie?

Ti-am spus ca bazaii pe aici si n-ai habar de situatie ! Pentru ca esti departe de tara te informez ca "Realitatea tv" care ii cam trage cate " o limba " ici-colo lui Basescu ( unu' "Maculici isi asezase masa in Piata Universitatii si mobiliza mascat oamenii la miting !) si ziarul "Cotidianul" care-i face "bezele" "Suspendatului" ( vezi si interviu fluviu publicat cu el ) apartin "mogulului" Sorin Ovidiu Vantu !! tongue.gif Asa ca pe SOV il impinge spre scapare !
March
Din ciclul : " Justitia independenta a lui Basescu " !! hh.gif


Vasile Blaga, Monica Macovei si Florin Coldea, acuzati ca raspund ordinelor lui Basescu

UNUL A RECUNOSCUT!


Vicepresedintele PSD Dan Nica a dezvaluit ieri, cu probe, ca Vasile Blaga, Monica Macovei si Florian Coldea s-au conformat unei directive a lui Traian Basescu si au dispus verificarea hotarârilor judecatoresti referitoare la falimentul unor agenti economici din perioada 2002 - 2007. Nica a prezentat ieri documentele emise de Ministerul Administratiei si Internelor si SRI prin care se cere unui tribunal judetean accesul direct al ofiterilor SRI si MAI la documentele de arhiva detinute de instantele de judecata. Dan Nica trage concluzia ca masurile de verificare solicitate sustin statul politienesc instaurat de Traian Basescu.

In luna februarie 2007, Traian Basescu a chemat la Cotroceni pe ministrul de interne Vasile Blaga, ministrul justitiei Monica Macovei si pe prim-adjunctul directorului SRI col. Coldea Florian, solicitandu-le ca, incepand cu luna martie a.c., sa desfasoare actiuni vizand verificarea hotararilor judecatoresti date de la instantele de judecata in perioada 1 ianuarie 2002 – 1 ianuarie 2007, cu privire la declansarea procedurilor de faliment si lichidare judiciara a unor agenti economici“, a afirmat ieri vicepresedintele PSD Dan Nica, in conferinta de presa. Nica l-a acuzat pe Vasile Blaga ca, prin seful Politiei Dan Fatuloiu si prim-adjunctul SRI Florian Coldea, a transmis ordine scrise catre inspectoratele judetene de politie si catre directiile judetene de informatii ale SRI din întreaga tara, prin care a cerut indeplinirea ordinelor lui Traian Basescu, fara suport legal. Politicianul social-democrat sustine ca au fost transmise astfel de adrese in toate sectiile judetene ale SRI si de inspectoratele de politie din întreaga tara, catre tribunalele judetene sau curtile de apel.


Si uunii se dadeau de ceasul mortii cu privire la un biletel trimis de Tariceanu lui Basescu !! laugh.gif
The Dude
QUOTE (gio19ro @ 22 Apr 2007, 01:30 AM)
Pe langa regulie de la a putea vota, mai trebe si altele. Si o sa se mai adauge. Ca de exemplu.... uite, io ma gandesc ca ar fi bine sa nu poata cantida cei ce au fost suspendati.

La grupa : "Din Putul Gandirii" sau sub titlul editorial: "Efecte negativea ale uroterapiei in grup restrans"...aoleu, parca nu giovani era cu MISA hmm.gif
Nefertiti
Slow down, dude...

Eu crede ca are dreptate. Cine a calcat pe bec trebuie sanctionat cumva, iar interdictia de a candida e o posibilitate.
cocosel
QUOTE
A stai asa, ca acum am citit mai atent...deci sa citesc ziarele incriminate si daca vorbesc de bine de Basescu inseamna ca Gheorghe a fost solicitat de presedinte sa il consilieze in privinta demisiei. Hai bai Cocosel, ce naiba.....

Nu unchiasule nu-i asa.. nu am spus ca Base s-a consiliat cu Gheorghe pentru demitere asta poate stii tu si nu vrei sa ne-o impartasesti.Am spus altceva daca nu stii au loc intruniri ale presei cu o parte din consilierii institutiei prezidentiale..si la o astfel de intrunire marinarul s-a gandit el asa... si a zis hai ma sa ma duc si io acolo sa demonstrez ca nu mi-e teama de reactia presei,daca voi minti.
Ei si acolo alaturi de alti 6 au purtat o discutie incantatoare.. nu pot sa stiu pentru ce sau in ce domeniu.Poate au vorbit de cresterea oilor (vezi ciobanasul-Behecali),poate despre filmul 300 (spartani)...poate despre avalansele din Himalaya..este posibil orice. rofl.gif rofl.gif
gio19ro
QUOTE (The Dude @ 23 Apr 2007, 10:04 AM)
QUOTE (gio19ro @ 22 Apr 2007, 01:30 AM)
Pe langa regulie de la a putea vota, mai trebe si altele. Si o sa se mai adauge. Ca de exemplu.... uite, io ma gandesc ca ar fi bine sa nu poata cantida cei ce au fost suspendati.

La grupa : "Din Putul Gandirii" sau sub titlul editorial: "Efecte negativea ale uroterapiei in grup restrans"...aoleu, parca nu giovani era cu MISA hmm.gif

Ce faci Dude? Nu m-ai vazut azi pe forum si ai prins .... "curaj gaina ce te tai?" rofl.gif
March
Gio, da si tu o replica demna de avocat, nu de un... gainar ! biggrin.gif Adica care creste gaini !
gio19ro
QUOTE (March @ 23 Apr 2007, 11:56 AM)
Gio, da si tu o replica demna de avocat, nu de un... gainar ! biggrin.gif

Asta este. In meseria asta uneori ai de-a face si cu chicks, fie ei si cocosei. rofl.gif
cocosel
Ei si uite asa ne facuram cu o Curte....pe unde ne plimbam des... rofl.gif rofl.gif
gio19ro
QUOTE (cocosel @ 23 Apr 2007, 12:23 PM)
Ei si uite asa ne facuram cu o Curte....pe unde ne plimbam des... rofl.gif rofl.gif

La Avicola n-au Curte. rofl.gif Sorry for you.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.