Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
cocosel
Ma uit la ceva si nu pot sa nu rad...Baselu cu un steag fluturat pe o melodie romanesca populara...doamne!!! rofl.gif
Auzi aci..oligarhii lui Baselu...Dinu Patriciu,Ion Iliescu,Viorel HREBENCIUC,Dan Ioan Popescu,Dan Voiculescu,Verestoy Attila,Calin Popescu Tariceanu. unsure.gif
March
Ca si la Constanta si aici in Ardeal se canta cu foc vechiul cantec tiganesc "Ciuleandra" ! Sa-l fi adoptat ca imn ? unsure.gif
Uncle Sam
QUOTE (March @ 9 May 2007, 05:58 PM)
Ca si la Constanta si aici in Ardeal se canta cu foc vechiul cantec tiganesc "Ciuleandra" ! Sa-l fi adoptat ca imn ? unsure.gif

Auzi, dar de mitingurile lui Geoana nu ai nimic rau de zis?
March
QUOTE (Uncle Sam @ 9 May 2007, 07:28 PM)
QUOTE (March @ 9 May 2007, 05:58 PM)
Ca si la Constanta si aici in Ardeal se canta cu foc vechiul cantec tiganesc "Ciuleandra" ! Sa-l fi adoptat ca imn ?  unsure.gif

Auzi, dar de mitingurile lui Geoana nu ai nimic rau de zis?

Io nu-i inalt imnuri de slava lui Geoana si pesedeilor !
axel
QUOTE (Uncle Sam @ 9 May 2007, 07:28 PM)
QUOTE (March @ 9 May 2007, 05:58 PM)
Ca si la Constanta si aici in Ardeal se canta cu foc vechiul cantec tiganesc "Ciuleandra" ! Sa-l fi adoptat ca imn ?  unsure.gif

Auzi, dar de mitingurile lui Geoana nu ai nimic rau de zis?

Pai nu-i mult de discutat despre ele. Ca a cam batut vantul pe la ele...
March
Unde vezi asta acum ? E vreun breaking news pe ABC, NBC, CBS ?
Uncle Sam
QUOTE (March @ 9 May 2007, 06:33 PM)
Unde vezi asta acum ? E vreun breaking news pe ABC, NBC, CBS ?

RTV, A3, N24...live de la Sibiu.
March
QUOTE (Uncle Sam @ 9 May 2007, 07:34 PM)
QUOTE (March @ 9 May 2007, 06:33 PM)
Unde vezi asta acum ? E vreun breaking news pe ABC, NBC, CBS ?

RTV, A3, N24...live de la Sibiu.

Nu vorbeam cu tine ! Astea nu se vad in preria americana !
axel
In ziare, coane march. Astea se vad (online) si in america wink.gif
March
QUOTE (axel @ 9 May 2007, 07:36 PM)
In ziare, coane march. Astea se vad (online) si in america wink.gif

Da. Am uitat. HotNews.ro ! Un fel de oficios cotrocenist online !
Uncle Sam
QUOTE (March @ 9 May 2007, 06:42 PM)
HotNews.ro ! Un fel de oficios cotrocenist online !

Nu ca "independentul" Adevarul din care tocmai ai citat...ca sa nu mai vorbesc de Ziua.
March
QUOTE (Uncle Sam @ 9 May 2007, 07:45 PM)
QUOTE (March @ 9 May 2007, 06:42 PM)
HotNews.ro ! Un fel de oficios cotrocenist online !

Nu ca "independentul" Adevarul din care tocmai ai citat...ca sa nu mai vorbesc de Ziua.

Si "Gandul" , si "Gardianul " si altele pe care nu le mai insir. Io citez din astea toate , altii numai din HotNews.ro. E dreptul lor .
Uncle Sam
QUOTE (March @ 9 May 2007, 06:53 PM)
Si "Gandul" , si "Gardianul " si altele pe care nu le mai insir. Io citez din astea toate , altii numai din HotNews.ro. E dreptul lor .

Cine sunt cei care citeaza NUMAI din hotnews.ro ?
Marduk
The Dude

QUOTE
Asadar  in sfarsit si un "comunicator" in tabara adversa.
Ce placuta surpriza.....


Eu ma consider neutru, daca tu ma consideri din tabara adversa, e dreptul tau si un castig pentru topic.


QUOTE
Nu, nici pe departe. Suntem amandoi de acord in chestiunea asta: clasa politica trebuie fundamental reformata.
Dar de unde incepem ??
Eu zic ca de la Basescu, pentru ca dintre toti cei numiti de tine din partea lui vine pericolul cel mai mare si cel mai presant.


Crezi tu ca trebuie sa incepem cu Basescu? De ce nu am incepe cu Iliescu sau Hrebenciuc sau DIP, ori poate Mitrea (apropo, nu ti se pare suspecta inactivitatea acestui personaj). De ce Basescu, este el mai vinovat decat Tariceanu sau Becali. Spre exemplu mie mai periculos de cat toti cei mentionati mi se pare Becali sau Vadim, ma refer la functia de presedinte. Numeste un roman, care poate sa satisfaca majoritatea romanilor si care si vrea sa faca pe plac romanilor, adica sa se implice in politica. Cat despre parlament, anticipatele sunt dupa mine singura alternativa, plus adoptarea pct-lui 8 din proclamatia de la Timisoara. Daca te referi prin "comunitare" la U.E., atunci afla ca eu nu dau doi bani pe aceste cerinte, aici sunt "nationalist" nu-mi pasa de U.E. si cred ca Romania si romanii trebuie sa fie destepti (ca grecii) sa ia banii sa-si faca treaba si sa tina cu dintii la traditiile stramosesti, numai asta ne va salva de la uniformizare si asimilare.

QUOTE
Imi place sa imi fac toate poftele...si imi place viata in general.
Stiu ca voi fi mort foarte multa vreme si mai stiu ca viata de apoi este incerta, asa ca incerc sa rezolv totul acum si aici.


Nu, nu cred ca sti nimic despre viata , moarte si credinta. Ai doar impresia ca sti, dar de fapt, nu esti singurul care crede asta.

QUOTE
Nu, m-ai inteles gresit. Am spus ca sunt si intransigent si am numit stupiditatea si mistificarea ca obiective principale ale intransigentei mele. Ca persoana insa sunt una foarte toleranta.
Avantajele acomodarii,  cum bine ai observat sunt si pentru mine reguli esentiale de convietuire.


Esti o persoana toleranta dar intransigenta!! Cred ca mai degraba vrei, cauti, respectul celor ce intra in contact cu tine si esti pregatit sa le oferi respectul tau, in cazul in care il merita.

QUOTE
Imi este teama ca nu am alta varianta disponibila.
Am fost la un interviu la Hotelul Intercontinental, intr-una din sali. Nu am corespuns la patru din cele cinci conditii impuse si totusi m-au luat. Probabil pentru ca nu era prea mare solicitarea. Am uitat sa zic ca locatia a fost in Orasul Seini (20km de Baia Mare) si ca regimul impus era  unul de tip cazon.


Daca regimul era unul cazon, banuiesc ca existau si pedepse pentru cei care faceau greseli. Oamenii gresesc, poti descoperii un "diamant" neslefuit atunci cand oferi o alta sansa unui individ iar acesta chiar profita de aceasta sansa. Exista un sitem de supraveghere video in campus?

QUOTE
Nu, nu poate fi administrata oral, si nici ca pe un medicament. Sunt de acord si cu asta.
Dar atunci cum sa o promovam, cum sa o introducem, cum sa o implementam, cum sa o impunem  ???
Eu zic ca asta se poate face numai prin asigurarea conditiilor necesare luciditatii pentru a se afirma.
Asta au facut americanii cu noi in acel campus. Ne-au dat banii pe care ii meritam, ne-au dat de lucru permanent, ne-au asigurat toate cele necesare unui trai excelent. (ne-au organizat si petreceri fastuase de 4 Iulie, si de ziua meciului de la mondiale in care a jucat America).
Cand toate grijile astea cu care ne confruntam artificial zi de zi ne-au fost date la o parte, atunci  am putut deveni lucizi si constienti.
Asa ar trebui sa procedeze si guvernantii ca sa capete acelesi rezultate. Asa a facut si occidentul pentru a deveni ceea ce este azi.


Eu cred ca unui om (individ) poti sa-i oferi orice si oricate conditii si-ar dorii, daca individul nu are un minim de bun simt nu vei face nimic cu el. Odata si odata acel individ va incerca sa faca ceva care sa-l puna intr-o postura superioara celorlalti. Asta se poate observa la toate grupurile de primate sau umane. Insist asupra faptului ca este nevoie de multa educatie corelata cu metode de pedeapsa, in cazul greselilor. Occidentul a facut acest lucru acum 200 de ani, azi in Londra si Amsterdam se foloseste sistemul de supraveghere video si chiar se incurajeaza delatiune (ca atitudine cetateneasca) pentru a stopa si descoperii acei indivizi care nu vor realmente sa se alinieze cerintelor societatii.

QUOTE
Nu stiu.
Cred ca Romania vrea asta, dar nu stie cum se face.
Cred ca cei care doresc sa ne ajute nu ar trebui sa se formalizeze atat de mofturile noastre.
Pe un copil pe care nu reusesti sa il faci sa inteleaga ca focul produce arsura, n-ai incotro si il lasi sa se arda odata.
Iarasi, unui bolnav incapabil sa ia hotarari pentru el, ii dai tu tratamentul de care sti ca are vitala nevoie.
.

Romania este formata din mai multe nivele, fie ca ne place sau nu, trebuie ca nivelele sa se egalizeze, sa ajunga la constiinta comuna, la respectul individului de catre comunitate si a respectului (intelegerii) comunitatii e catre individ.

QUOTE
Hiimmm....
Cand dai corabia pe mana unui comandant si observi ca el face toate manevrele ce conduc clar nava spre un naufragiu il lasi sa duca treaba pana la cap ??
Cand montezi un Director in fruntea unei institutii ce iti apartine, si afli ca el te fura, il lasi sa isi termine contractul ???


Este vorba de mandat, sarcina, proiect, ordin, etc. In multe cazuri s-a constatat ca este periculos sa te revolti impotriva comandantului atunci cand nu-ti convine o decizie a acestuia. In marina britanica si americana (cred ca peste tot) revolta impotriva comandantului era si este aspru pedepsita, chiar daca echipajul ar avea dreptate. Mandatul da voie unui comandant sa ia orice decizie in functie de situatie, dupa care poate fi tras la raspundere. Unui director ii poti atrage atentia ca sti ca te fura si-l lasi sa continue urmarindul indeaproape, Daca continua il prinzi ii dovedesti ca fura si-l dai pe mana justitiei.

QUOTE
Nu ai de unde, pentru ca asa ceva nu exista inca nicaieri in lume.
Omul este ticalos prin definitie, trebuie sa il iei ca atare.


De acord. Restul este o incercare de a dezvinovatii o stare generala a sociatatii in care traim, ticalosia, este o stare deprinsa in comunism, atunci cand sotii s-au vandut unii pe altii, copii si-au vandut parintii, parintii si-au vandut copii. Nu poti peste un nr. de zile intr-un campus sa schimbi comportamentul unui individ, poate o sa reusesti sa-l determini sa fie pentru o perioada asa cum vrei, dupa care odata scapat din starea cazona, multi, foarte multi se vor intoarce la starea de unde au plecat. Este doar o perioada in care individul incearca sa supravietuieasca unei situatii date, o constrangere, dupa care va revenii la starea initiala. Sunt putini cei care reusesc sa-si schimbe starea in care se afla, care sa ajunga sa constientizeze.
Cucu Mucu
Din ciclul "mergeti pe burta, trag oligarhii nostri"

Traian Băsescu și-a ascuns în urmă cu cinci ani tranzacțiile cu omul de afaceri Costel Cășuneanu în spatele unui paravan: o concitadină a "regelui asfaltului". Pe atunci, Cășuneanu îi era client la licențele de transport eliberate de minister. Marți seară, la TVR, Băsescu a scăpat porumbelul: cu banii de la Cășuneanu și-a luat vila din Otopeni.
March
Ei, cu 3-4 vile in cont, se incadreaza in clubul "oligarhilor" ceva mai mici ! tongue.gif

Astfel ca Suspendatu' la asta e fruntea :

Campanie pentru prosti
Blakut
Desi nu imi place ce am auzit, eu fiind pentru pastrarea presedintelui & all, asta e adevarul: am stat de vorba cu un tip din liceul Decebal (de fapt cu mai multi elevi, sunt implicat intr-un proiect cultural cu niste licee). Mi-a spus printre altele ca e plecare la Iasi duminica (de precizat ca directiunea organizeaza plecari la Iasi care dureaza o singura zi!) ca sa mearga la miting pro Basescu. Si mi-a mai zis ca directoarea lor (care e pd-ista sau simpatizanta, aici nu stiu) i-a mai dus pe la mitinguri prin Bucuresti.
Cucu Mucu
QUOTE (Blakut @ 10 May 2007, 09:09 AM)
Mi-a spus printre altele ca e plecare la Iasi duminica (de precizat ca directiunea organizeaza plecari la Iasi care dureaza o singura zi!) ca sa mearga la miting pro Basescu. Si mi-a mai zis ca directoarea lor (care e pd-ista sau simpatizanta, aici nu stiu) i-a mai dus pe la mitinguri prin Bucuresti.

Si din Buzau se cara cu autocare pe la mitinguri. Asa fac toti, cara gloata de manevra sa le sustina lichelele.
The Dude
QUOTE (marduk @ 10 May 2007, 01:06 AM)
Eu ma consider neutru, daca tu ma consideri din tabara adversa, e dreptul tau si un castig pentru topic.

E posibil sa si fi un neutru in sinea ta. De partea astalalta a monitorului, mie unuia imi pare ca apartii uneia din tabere.
Nu e nimic rau, am incercat doar sa delimitez pozitiile.

QUOTE
Crezi tu ca trebuie sa incepem cu Basescu? De ce nu am incepe cu Iliescu sau Hrebenciuc sau DIP


Pentru ca in acest moment ei sunt scosi de pe arena. Luptele pe care le duc nu pot atinge decat cel mult gradul de uneltiri. Ei nu pot fi efectivi acum, in acest moment ei sunt doar o promisiune.

QUOTE
De ce Basescu, este el mai vinovat decat Tariceanu sau Becali


Nu cred sa fi afirmat asa ceva. Am spus doar ca Basescu asezat pe scaunul de la Cotroceni reprezinta cel mai mare pericol.
Continui sa cred asta, desi sunt de acord cu tine ca Becali, sau mai rau Vadim pot devenii pericole la fel de mari, daca nu chiar mai mari in eventualitatea (foarte putin probabila) ca vor ajunge vreodata la Cotroceni cu mandat.

QUOTE
Numeste un roman, care poate sa satisfaca majoritatea romanilor si care si vrea sa faca pe plac romanilor, adica sa se implice in politica.


Florin Piersic...are o mare priza la popor, plange mai des si mai convingator ca Basescu, nu stiu sa poata fi vulnerabil dpdv al CNSAS, e respectat de toata lumea si are o carisma cu totul deosebita.
Solutia ar putea fi considerata de multi ca una neserioasa, si ar trebui sa fi de acord cu mine ca in tabara asta 90% din componenti ei ar reprezenta oameni politici, comentatori, formatori de opinie, adica pe scurt: tot ce uram mai mult.
Un Florin Piersic candidat, ar scoate aceasta categorie in afara zonei de imediata influenta, ar aduce multi oameni la vot si ar trece usor din primul tur.
Argumentul ca ar fi epuizat, sau incompatibil e usor de demontat. Ronald Regan a fost unul dintre cei mai importanti presedinti ai SUA din ultima perioada, a provenit de pe scena, nu era la prima tinerete..nici la a doua, iar prestatia sa a fost aproape unanim calificata ca una de exceptie.

QUOTE
Daca te referi prin "comunitare" la U.E., atunci afla ca eu nu dau doi bani pe aceste cerinte, aici sunt "nationalist" nu-mi pasa de U.E.


Eu insa sunt cosmopolit, cred intr-o singura politica pentru intregul cosmos (univers organizat).
Chiar daca tie nu iti pasa deloc de acele cerinte, si de UE in general, si chiar daca multi politicieni isi fac iluzii asemanatoare, UE exista si noi astazi ii apartinem, asa ca nu e vorba de cat de mult sau de putin ne pasa noua de ea, ci vice versa cat de mult sau de putin ii pasa ei de noi...Si ii pasa foarte mult.

QUOTE
cred ca Romania si romanii trebuie sa fie destepti (ca grecii) sa ia banii sa-si faca treaba si sa tina cu dintii la traditiile stramosesti, numai asta ne va salva de la uniformizare si asimilare.


Din pacate romanii nu dau semne ca ar fi capabili de o asemenea maturitate.
Se pare ca ei se grabesc tot mai mult, si chiar le place sa faca jocul unor papusari; si ca se sinchisesc inca si mai putin de pastrarea unei identitati.

QUOTE
Nu, nu cred ca sti nimic despre viata , moarte si credinta. Ai doar impresia ca sti, dar de fapt, nu esti singurul care crede asta.


E posibil sa fiu in eroare. Totusi am un sistem filozofic functional, mi-am depasit criza ontologica, am raspunsuri ce ma satisfac in problema existentiala. Am studiat foarte mult, am practicat moartea, desigur fara sa o experimentez, am vazut-o de aproape si i-am deslusit tainele. Sunt un credincios total, insa refuz si Biserica si Dumnezeul Biblic propus de ea. De asemenea refuz orice alt zeu ce poate interveni in destinul omului, sau care poate ajuta ori pedepsi.
S-ar putea sa fie doar impresii...ce stim noi...eu insa sunt multumit din acest punct de vedere.
Cum oare am putea afla de unde incepe iluzia si unde se termina ea, atata vreme cat suntem cuprinsi de ea ???

QUOTE
Esti o persoana toleranta dar intransigenta!! Cred ca mai degraba vrei, cauti, respectul celor ce intra in contact cu tine si esti pregatit sa le oferi respectul tau, in cazul in care il merita.


Toleranta si intransigenta sunt doua dimensiuni ce pot coexista in aceiasi fiinta fara sa se influenteze reciproc. Pot fi intransigent cu stupiditatea si tolerant cu greseala nevinovata a copilului meu de exemplu..
Sigur ca folossesc respectul si chiar ma bazez pe el in relatiile mele cu ceilalti. Sigur ca el ar trebui intai dat pentru ca apoi sa aiba de unde sa iti fie intors. Pe aici insa lucrurile functioneaza atipic, asa ca am renuntat sa ma mai astept la ceva bun din directia asta.
Cat despre ambitii, pretenii, aspiratii, recunoasterii...ale mele sunt foarte mici in acest mediu.
Aici, aproape ca nu activez in niciunul din domeniile pe care le stapanesc. Nu e infatuare si nici lipsa de modestie. E o realitate instruiesc cu succes persoane in anumite domenii si sunt cautat pentru asta.

QUOTE
Daca regimul era unul cazon, banuiesc ca existau si pedepse pentru cei care faceau greseli.


Am spus "de tip" cazon.
Nu aveam garduri, camere de supraveghere, programe de lucru cu ore precise, ci doar o disciplina de fier.
A fost pentru mine o experienta extraordinara...pacat ca ea vine intr-un moment in care nu imi mai poate fi de mare folos.
Sistemul punitiv functiona asa: Aveam niste salopete, tricouri, si bluze. Pe fiecare era un numar. Al meu era 12 256.
Masa de dimineata se servea intre orele 6,30 si 7,30. Te sculai, mancai, si dupa masa plecai la locul de munca. Al meu era unul de Sef de Echipa. Intocmeam acte, urmaream executia, asiguram materiale etc. Nimeni nu cronometra ora la care am plecat la masa, timpul cat am stat acolo si nici momentul precis in care ma prezentam la punctul de lucru. Imi faceam treaba si totul mergea din inertie. Nu imi faceam treaba, apareau blocaje si supervizorii le identificau imediat cauzele.
Astfel de abateri erau imediat cuantificate si taxate prin puncte de penalitate. Valoarea unui punct era de 5 dolari USA.
Erau penalizate pauzele exagerate pentru fumat, convorbirile prea lungi sau prea dese la mobil, cearta, scandalul, alcoolul.
In fiecare Miercuri era o sedinta si ni se comunica acolo statusul fiecaruia. Nu se dadeau nume, se spunea numai: Numarul 12 256 are saptamana asta penalizare 10 puncte.
In cazul in care nu aveam nicio penalizare in prima luna capatam din oficiu 50 de puncte bonificatie, in luna urmatoare la fel, apoi bonusurile astea deveneau constante insa difereau valoric de la o luna la alta. In fiecare an avea loc o noua negociere in urma careia cei mai multi isi pastrau nivelul atins, iar altii capatau cresteri, unele insemnate.
Un coleg a fost indrumat catre cabinetul medical pentru ca s-a observat ca mergea prea des la toaleta, un altul a fost trimis sa faca dus in mijlocul programului si penalizat intrucat un supervizor a detectat un puternic miros de transpiratie venind dinspre aceea persoana.
Saloptele le puneam seara intr-un cos in fata camerei. Dimineata le gaseam spalate si calcate...nu stiu cine facea asta. (odata mi-am uitat niste bani si cateva poze in buzunar, a doua zi am gasit totul in plic sigilat din plastic intre pliurile salopetei).

Am ajuns in santier impreuna cu un transport de circa 120 de oameni. In primele doua saptamani am ramas 80, in a treia 50.
Astia 50 am devenit insa un colectiv, pentru alcatuirea caruia in alta parte m-am cheltuit vreo 15 ani, si nu eram atatia.
Cei care au plecat au facut asta singuri si de buna voie. Nu a amenintat nimeni pe nimeni, nu au fost discutii, jigniri, imputari.

QUOTE
Eu cred ca unui om (individ) poti sa-i oferi orice si oricate conditii si-ar dorii, daca individul nu are un minim de bun simt nu vei face nimic cu el.


Este si asa, insa cei mai multi dintre nesimtiti ajung in nesimtire din alte directii. Cei mai multi sunt rodul neglijentei si a superficialitati noastre, a modului superior in care ne-am obisnuit sa privim si sa abordam lucrurile. Tu crezi asta, eu insa am vazut opusul functionand. In mai putin de o luna de zile un sistem ultraperformant a produs acolo o societate de consum in miniatura.
A facut asta cu mijloace simple si la indemana.

QUOTE
Este vorba de mandat, sarcina, proiect, ordin, etc. In multe cazuri s-a constatat ca este periculos sa te revolti impotriva comandantului atunci cand nu-ti convine o decizie a acestuia.


In si mai multe cazuri s-a constatat insa ca este cu mult mai periculos sa lasi lucrurile sa avanseze intr-o directie confirmata ca fiind una gresita.. Poate ca exemplul cu nava si comandantul nu e cel mai bun. Stiu dintro carte, ajunsa si film (Revolta de pe Bounty ) ca pedeapsa era capitala.
Totusi refuz sa cred ca in plina furtuna ti-ai lasa viata in continuare pe mainile unui capitan aflat in stare avansata de betie, ori in mijlocul unei crize de epilepsie, sau poate in plina succesiune de decizii gresite.


abis
De ce nu va povestiti voi experientele profesionale pe alt topic? Nu ca n-ar fi interesante, dar aici se vorbea de altceva. smile.gif
The Dude
Corect, sorry de derapaj wub.gif ...m-am lasat antrenat.

Asadar, in toate unitatile bugetare care au manageri PD au avut loc astfel de initiative. La una din institutiile pentru care am lucrat totul a fost prezentat ca o excursie. E un spital din Calarasi.
Nimeni nu a fost constrans, dar doritorii se inscriau pe o lista. Un autobuz ii ducea la Constanta, veau o masa calda si racituri pentru drum. De asemenea racoritoare la dispozitie.
Conducerea oferea o zi liber pentru participare, urmand ca ea sa fie recuperata la o data ulterioara... hmm.gif
Uncle Sam
QUOTE (mariusc2 @ 10 May 2007, 09:21 AM)
Si din Buzau se cara cu autocare pe la mitinguri. Asa fac toti

O observatie corecta
cocosel
Pe 3 august 2004, seful arhivelor militare, Marin Deaconu, scria, intr-un raport olograf: "Din studiul registrului-jurnal pentru evidentierea retelei informative al Comandamentului Marinei Militare Constanta, inventariat sub nr. 39 / 1972, rezulta ca numitul Basescu Traian, nascut la data de 04.11.1951, a fost colaborator al organelor de contrainformatii militare, avand dosarul personal nr.3990 / 09.11.1973. Nu i s-a stabilit nume conspirativ. La data de 27.09.1976 s-a incetat legatura cu acesta. Dosarul personal cu numarul de mai sus a fost transferat la Inspectoratul judetean Constanta al Ministerului de Interne, cu adresa nr. 00151392 / 29.09.1976. Fosta UM0632 (Directia a IV-a) nu a preluat arhiva creata de Securitatea judetului Constanta. Nu a fost identificat procesul-verbal de distrugere a dosarului personal nr. 3990. Dosarele de urmarire informativa pe care le detinem se refera la persoane fizice". Raspunsul lui Deaconu a stat integral la baza raportului intocmit, pe 16 august 2004, de catre seful Directiei Siguranta Nationala din cadrul DGIA, generalul de brigada Gheorghe Nicolaescu, si inaintat lui Rotaru.

unsure.gif
March
Din categoria : " Io sunt curat ! Curat - murdar ! "

Banii lui Cășuneanu, în contul lui Băsescu

Traian Băsescu și-a ascuns în urmă cu cinci ani tranzacțiile cu omul de afaceri Costel Cășuneanu în spatele unui paravan: o concitadină a "regelui asfaltului". Pe atunci, Cășuneanu îi era client la licențele de transport eliberate de minister. Marți seară, la TVR, Băsescu a scăpat porumbelul: cu banii de la Cășuneanu și-a luat vila din Otopeni.


(...)

MAȘINA-CADOU. La o lună de la cumpărarea terenului, "bunul amic" îi face cadou lui Traian Băsescu o limuzină Mercedes Benz S500. Pe bază de contract de vânzare-cumpărare. Prețul este cel care justifică însă termenul "cadou". Pentru limuzina fabricată în 1997, înmatriculată în România cu doar zece zile înaintea vânzării, Cășuneanu pretinde de la Băsescu doar 390 de milioane de lei, la cursul de atunci, circa 13.000 de dolari. La întrebarea Jurnalului, Băsescu răspunde: "E un preț. Nu a fost dat degeaba". (...)

CASA DIN BĂNEASA, PE BANII LUI CĂȘUNEANU. Avea teren, avea mașină, dar nu avea o casă. (...)

user posted image

(...)


CLIENTUL
Costel Cășuneanu, finanțator al PSD până în 2004, a obținut, după instalarea Guvernului Tăriceanu și a pedistului Gheorghe Dobre la Transporturi, contracte de circa trei miliarde de euro în câteva luni. Zece contacte la deszăpezire. 31 de contracte pentru refacerea drumurilor după inundații. Fără licitație, semnalează presa. Alături de patronii de la Golden Blitz, Cășuneanu câștigă licitația pentru Autostrada București-Brașov (200 de milioane de euro) și pentru Autostrada București-Pitești (30,221 milioane de euro).
cocosel
Costica Casuneanu este membru al masoneriei, facand parte din Loja Albastra Orient Dimitrie Cantemir nr. 118 - Iasi. Alaturi de primarul Gheorghe Nichita si multi altii influenti din Moldova...

Auzi bunul amic este mason din cei pe care ii acuza Maretia sa... rofl.gif rofl.gif
March
Un antimason mi-a soptit ca Basescu ar fi fost initiat intr-o obscura loja masonica ( sa fie asta de care zici tu aici ?) pozitie din care a vrut sa dicteze niste chestii in cadrul MLNR !! Dar nu i-a mers ! Nu era nici un boc pe acolo ! De aici si scrasnetul ala de dinti la adresa lui Kondyakov ! De la care se pare ca i s-au sterpezit dintii ! Pentru ca mai tarziu in interviurile de la BBC si din mass media din tara a inceput s-o dea la-ntors !
cocosel
Mai Costica este mason in MLNR dar este parte din reteaua obscura...
Restul am vorbit pe topicul dedicat.Aici suntem offtopic. smile.gif
actionmedia
Jurnalul National dezinformeaza. Iata si dovezile:

Ce spune JN:
La 9 august 2000, Traian Băsescu cumpără un teren intravilan de 3.700 de metri pătrați, situat în Aleea Privighetorilor
...
"Prețul vânzării este de 1.483.244.000 lei, pe care noi, vânzătorii, i-am primit în întregime de la cumpărător azi, la data autentificării contractului", se arată în actul de vânzare-cumpărare. O adevărată afacere, având în vedere că Băsescu a reușit să achiziționeze cu numai 50.000 de dolari un teren de 3.700 de metri pătrați în Băneasa, într-o zonă rezidențială


Suna interesant, dar ce ar fi sa si verificam cele spuse de ziaristi. Si ce e mai la indeman decat sa verifici sumele.
Mergem frumos la www.bnr.ro si cautam cursul leu/dolar al BNR din 9 august 2000. L-am gasit, cursul este de 22162 lei pe un dolar. Bun acuma facem ceea ce am invatat la scoala si impartim 1.483.244.000 la 22.162 ca sa vedem cat ar fi platit in dolari la cursul zilei al BNR Traian Basescu pe acea casa, si surprizaaaa: ne da 66.927, adica aproape 67000 dolari si nu doar 50000 de dolari cum scrie JN daca mai calculam si diferenta procentuala dintre suma reala si cea vehiculata de JN ajungem la o diferenta de 34%, deci putem spune ca JN ne-a mintit cu 34%, dar de ce sa ne oprim aici?
Primarul general de atunci a reușit practic să spargă piața, întrucât a cumpărat cu 13 dolari metru pătrat de teren care în ofertele agențiilor imobiliare era cotat undeva între 90 și 200 de dolari.

Sa impartim mai intai 50000 cat spuneau ei la 3700 si sa vedem ce iese, iese 13,5 eh, sa zicem ca e scuzabil ca nu e decat 0,5 in minus dar daca impartim 67000 la 3700 ies de fapt 18 dolari pe mp.
Si o sa imi ziceti, eh, ce mare branza, ca pana la urma tot a platit mai putin decat face. Oare? Pai mai putem noi sa credem o sursa pe care am prins-o ca minte cu 34%? Ce ar fi sa aplicam 34% si la estimarile lor cu privire la valoarea terenului si la suprafata totala a terenului (oare a luat intr-adevar 3700?) s.a.m.d.

In cazul masinii iar o dau in bara dar de data asta in favoarea lui Basescu. Daca ne luam dupa cursul oficial din ziua respectiva ajungem la o suma undeva sub 12000 de dolari, ceea ce ne arata nu ca ar fi neaparat rau intentionati ci ca sunt neprofesionisti. Daca o simpla verificare a cursului, pe care orice om poate sa o faca nu sunt in stare sa o faca, atunci cum au ei pretentia sa ii credem pe cuvant cand ne aduc alte informatii mult mai greu de verificat?
Si limuzina aia Mercedes S500 din 1997 nu mai era chiar o masina de lux in august 2002, sa fim seirosi. Era totsi o masina mai veche de 5 ani. Deci pretul nu mi se pare chiar asa de mic.

Si unde mai pui ca aceasta stire nu este una noua, au tot reluat-o si invartit-o si rasucit-o si-au plimbat-o de la unii la altii. Dar sa verifice datele nu s-au sinchisit. Asa ca eu personal nu dau doi bani pe "dezvaluirile" lor. Sunt neprofesionisti.
March
In loc de o mie de cuvinte alambicoase , de aparare disperata, , iata numai doua care spun tot !

MINCIUNA
"Terenul a fost cumpărat de o doamnă, Gabriela Blaj, habar nu am cine este. Eu am rezolvat problema prin notar"
Traian Băsescu, 4 iunie 2004

ADEVĂRUL
"Eu nu am cumpărat nici un teren de la Cășuneanu, eu i-am vândut și i-am vândut sub prețul pieței"
Traian Băsescu, 8 mai 2007
cocosel
Ce mai conteaza o noua minciunica...cand el este Pinnochio... rofl.gif
Uncle Sam
QUOTE (March @ 9 May 2007, 05:35 PM)
dupa patru ani de lucrari de constructie si de

Basescu e presedinte de patru ani?
QUOTE
dispute cu Romania, mai multe institutii internationale si grupuri ecologiste, relateaza BBC Romania[/i] ( BBC citat de Mediafax/Gandul)
Aha, deci dupa dispute cu institutii internationale...clar Basescu e de vina
March
QUOTE (Uncle Sam @ 10 May 2007, 11:20 PM)
QUOTE (March @ 9 May 2007, 05:35 PM)
dupa patru ani de lucrari de constructie si de

Basescu e presedinte de patru ani?

Nu, da' inainte a fost primar general ! tongue.gif
Uncle Sam
QUOTE (March @ 11 May 2007, 09:37 AM)
Nu, da' inainte a fost primar general !  tongue.gif

Aha, si ca primar genera e raspunzatorl pentru constructia canalului Bistroe de catre Ukraina?
Sau ai uitat despre ce vorbeam?
QUOTE
Alta " mareata" realizare de politica externa sub indrumarea " pretioasa" a presedintelui Basescu ! Guvernul ucrainean a inaugurat marti canalul Bistroe
March
Tu ziceai de Bastroe , io continuam cu afacerile necurate si protectie . Ministru - Primar General - Presedinte
Uncle Sam
QUOTE (March @ 11 May 2007, 12:05 PM)
Tu ziceai de Bastroe ,

Nu, tu ziceai de Bastroe.
March
Din categoria : " Intodeauna hotii, striga hotii " !

Ingerințe politice în anchete penale

Fostul procuror Alexandru Chiciu, cel care a condus Secția a doua a PNA înaintea "martirului" Doru Țuluș, a dezvăluit, în exclusivitate pentru Jurnalul Național, ingerintele Monicăi Macovei în activitatea procurorilor implicați în dosarul penal în care apar Rodica Stănoiu și Șerban Brădișteanu. Omul care a oprit cursul prescripției în "dosarul Flota", punctul slab al președintelui Băsescu, urmărit penal alături de alte 17 persoane, a fost îndepărtat fără zgomot din DNA și s-a retras în avocatură. Alexandru Chiciu a oprit cursul prescripției în "dosarul Flota". L-a transformat pe Traian Băsescu în urmărit penal
.

Nerusinata asta de Macovei apare acum cu "Stapanul" ei la toate mitingurile in loc sa faca ciocu' mic !
abis
Vicepresedintele Bundestagului german, socialista Susane Kastner, a declarat, joi, ca reforma in domeniul justitiei trebuie sa continue "in spiritul Monica Macovei" indiferent cine este in fruntea justitiei, transmite agentia NewsIn.
The Dude
QUOTE (abis @ 11 May 2007, 12:50 PM)
Vicepresedintele Bundestagului german, socialista Susane Kastner, a declarat, joi, ca reforma in domeniul justitiei trebuie sa continue "in spiritul Monica Macovei" indiferent cine este in fruntea justitiei, transmite agentia NewsIn.

Cine stie ce o fi declarat saraca ??
Filtrele de bruiaj ale suspendatului lasa sa treaca numai ce suna bine, chiar daca pentru asta trebuie sa faca colaj de cuvinte....
cocosel
Iata socialista Suzanne..se baga si ia unde nu-i fierbe oala..pai ce sa-i faci domne daca unii nu au ce face si vorbesc numai prostioare peste tot...Monicuta a dovedit cat este de capabila...adika nu a facut nimik... rofl.gif
Nici un mare nume prins,nici o reforma,nici macar ANI nu a putut sa treaca in Parlament.
Din pacate pentru unii iata ANI trece cu votul majoritati astazi...pai cum este oare mai bine??? cu unul care doar da din gura sau cu unul care face si tace...indiferent ca o face pe ascuns.Macar o face domne. rofl.gif
March
QUOTE (abis @ 11 May 2007, 01:50 PM)
Vicepresedintele Bundestagului german, socialista Susane Kastner, a declarat, joi, ca reforma in domeniul justitiei trebuie sa continue "in spiritul Monica Macovei" indiferent cine este in fruntea justitiei, transmite agentia NewsIn.

Saraca cucoana . Habar n-are de atacurile Suspendatului, " stapanul" lui Macovei , impotriva socialistilor europeni , familie din care, si ea nemtoaica, face parte !

In atentia domnului Wilfried Martens

Presedintele suspendat a mai comis o iresponsabilitate. La GDS, marti, 8 mai, el a lansat un atac de joasa speta la adresa Partidului Socialistilor Europeni, PSE, a doua familie politica din Europa, cu un cuvant greu de spus, inclusiv in privinta Romaniei.


pese : straini astia sunt niste naivi cand vine vorba de misculatiunile bizantino-fanarioto-dambovitene. Cum inghiteau galusca pe timpul ceuasismului asa o inghit si acum !

axel
Partea trista din chestia asta e ca Basescu chiar are drepate (in ce a zis despre socialistii europeni)...

"Socialistul Ayala il sustine pe Geoana. A venit si presedintele Internationalei Socialiste, care il plimba pe Nastase ca pe urs. Socialistii nu se dezmint. Raman pilonul demagogiei, al minciunii si al coruptiei, oriunde s-ar afla"
So true... so sad...
cocosel
Auzi aci ce face Monicuta.. rofl.gif cica a sustras de la 0400 dosarele SIPA...incredibil!!! si cica sunt si dovezi in acest sens... rofl.gif
In ce lume traim...!! rofl.gif
March
Nu-i nicio surpriza de la aceasta sluga credincioasa !
March
SRI prins cu ocaua mica ! "Oligarhul" Patriciu a castigat procesul contra SRI pentru ca acesta i-a interceptat telefoanele ilegal !! Oare la comanda cui ? unsure.gif
Marduk
Hello!! Politica.
Sunt un individ care are 223 de capre, traiesc undeva in aceasta tara, din locul unde duc caprele la pascut vad in zilele senine Dunarea, daca ma intorc vad muntii Moldovei si ai Transilvaniei. Caprele mele pasc linistite in timp ce eu ma gandesc la cat de frumoasa este tara in care eu si caprele mele traim impreuna. Seara le duc la stana si le trec prin strunga ca sa fie mulse, dupa acesta activitate, hranesc cainii. Ei ma apara de ursi sau orice intrus, de aceea trebuie sa am grija de cainii mei. Dupa terminarea mulsului, am timp sa ma uit la stele, odata am vazut si statia spatiala sau un satelit, trece repede, repede pe desupra clipind din luminite, a fost frumos, mai frumos decat cand am vazut stelele cazatoare. Seara este mult zgomot pe aici aud avioane care zboara pe deasupra, pasarile, greieri, cainii, o partitura minunata, mai ales atunci cand Vasile, canta din fluier, atunci este vremea cand la TV se prezinta stirile, Vasile canta, cainii latra la luna, caprele tramura, iar eu sunt atent la un urs care de ceva timp ne da tarcoale. Am vorbit ieri cu paznicul de vanatoare si i-am spus, nea Costica, ursul asta mi-a rupt anul trecut 15 capre, ia mata, autorizatie de la asociatie si omoara-l ca daca ajunge iar la noi la stana, pun cainii pe el si-l omor eu. Nea Costica s-a uitat lung la mine si mi-a spus, "ma daca ai sange in tine, omoara-l". Eu m-am uitat la el si i-am zis, "pai ma nea Costica daca il omor fara autorizatie, ma amendezi, poate mai rau, ajung la tribunal, daca ma omoara el pe mine, o sa planga tot satul, o sa te blesteme fetele si babele de pa ulita, dar daca il omoara cainii ce se intampla?" Nea Costica se uita la mine, rade larg si zice: "Bine ma Marine, de cainii nu zice nimic la lege, asa ca poti sa-l dobori cu cainii, da ai grija ca toti cainii sa aiba zgarda, ca altfel ii omor eu pe ei" Asa am ajuns sa dorm linistit, am zgarda la caini, nu-mi pasa, caprele mele sunt in siguranta, baciul face casu, mamaliga sfaraie in ceaun iar cand ma uit la stele, vad statia aia si nu stiu de ce am impresia ca aia de acolo chiar se uita la mine.
March
-- Conform unei afirmatii de o gravitate exceptionala facute ieri de catre Viorel Hrebenciuc, Traian Basescu a efectuat un stagiu de pregatire de doua luni la Scoala de Securitate de la Baneasa

Pregatirea informativa si contrainformativa a lui Basescu a avut loc in perioada '87-'89, pe cand acesta conducea reprezentanta comerciala Navrom de la Anvers. Asa se explica de ce Basescu si-a permis sa declare in scris si verbal ca nu a fost informator al Securitatii. Si nici colaborator. Pentru ca era ofiter acoperit, deci angajat, adica spion. Ce putea face in anii respectivi un ofiter acoperit SIE la Anvers?! Spionaj si contra-spionaj. Dusmanii fiind NATO si Comunitatea Europeana, actuala UE. Sursele noastre SIE ne-au dezvaluit ca Basescu, daca a fost ofiter acoperit, ca orice spion legat prin angajament scris, nu are dreptul sa-si recunoasca acest statut. Si nici colegii sai. Singura solutie care ramane este declasificarea dosarului sau, care se va produce, probabil, doar dupa referendum
. (ZIUA)

Cu ceva timp in urma am scris pe aici pe undeva ca dupa ce Basescu a fost re-chemat urgent in tara dupa matrapazlacurile reclamate de comandantul navei " Zimnicea" ce se facuse escala la Anvers si necesita niste reparatii, Basescu a facut niste cursuri la scoala Securitatii din Baneasa.

Uncle Sam
Haios ca voi continuati sa credeti ca a afirma ceva rau despre Basescu este echivalent cu a argumenta.
March
Se intampla in regimul lui Basecu ! Nu Iliescu !

SRI asculta ilegal, asemenea Securitatii, telefoane private

Si cat s-au mai scremut sa dea o justificare biletelor alea ale lui Coldea !
abis
Nu vad legatura cu Basescu... Intr-unul din ziarele tale favorite, Gandul, gasesc ca:
QUOTE
Desi Comisia parlamentara pentru controlul SRI a anuntat, dupa audierea directorului acestui serviciu, ca telefoanele lui Patriciu au fost ascultate pe o perioada de un an si trei luni  - din octombrie 2003 pana la sfarsitul lui 2004  - omul de afaceri liberal a sustinut ca interceptarea a fost facuta timp de trei ani, din 2003 pana in 2006.
March
Pai cine-i dusmanul de moarte al Basescului ? Patriciu. Si cine-i Seful suprem al serviciilor ? Si cine l-a numit pe Coldea acolo ? Cam asta e legatura.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.