Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
HerrGott
@Minerval

Observ cu cata vointa -Voluntatis - ca tot va place limba latina, refuzati sa-mi raspundeti la cateva intrebari de bun simt, - ba inca veniti cu bancuri deplasate
QUOTE
limbaj agramat in stil bolsevic ( probabil e specific tuturor rdg-istilor) a domnului Her Obositor Gott
(spuneati ca sunteti jurist..? devil.gif - este acesta oare un limbaj de jurist ph34r.gif pe care il folosititi? sau ati invatat pe la SNSPA sau in alta parte sa manipulati cu contratacuri de 2 bani care produc abaterea de la problema asa cum probabil practicati si in justitie????? devil.gif

Va repet intrebarile, ca sa observe si lumea a mia oare cum stie un jurist de la PUR sa raspunda ph34r.gif sau

Cum e cum loja albastra?, observ ca va feriti de acest subiect
Ce practica Seful dmnvs. inainte de 89, si unde sunt banii lui Ceasescu, din banii cui s-a realizat trustul de presa dedicat fidel domniei sale ????

Va intereseaza originea D. Minerval - eu va-si sfatui sa va schimbati imediat scoala de manipulare, mergeti la cele din Occident, acolo se manipuleaza cu mai mult bun simt...

QUOTE
Minerval Nu sunt de partea injustitie, nu sustin coruptia, insa voi merge pana in panzele albe ca sa se faca lumina in ceea ce priveste onestitatea majoritatii membrilor PUR.


Cred ca primul care ar trebui sa zboare de acolo ca partidul sa reziste barem pana in 2008 sunteti Domnia dumneavoastra devil.gif
Acesta ar fi primul pas pentru supravietuire pe care PUR-ul trebuie sa-l faca pentru supravietuire spoton.gif
Apoi pe cei care-i cunoasteti ca au aceasi mentalitate si scoala de justitie ph34r.gif sa le recomandati sa va urmeze pasii...

poate ma ve-ti baga in seama la urmatorul post cu alta atitudine si fara tehnici de intoxicare informationala prin devierea de la subiect devil.gif
Cine vrea sa supravietuiasca de azi inainte pe scena politica romaneasca trebuie sa faca exact invers a ceea ce Mister Minerval inconstient sau nu, intelege sa practice!

Postul in care imi veti raspunde va fi tot asa ph34r.gif ?

QUOTE
Venite, gradatim repetamus opera Dei, secundo Reges, proxime. Vnus est Deus, et vnum est opus nrm
- asteapta mult si bine pana o sa vina Messia si pentru tine devil.gif

Domine Fili unigenite, Jesu Christe! Domine Deus, Agnus Dei, Filius Patris. Qui tollis peccata mundi, miserere nobis.
Qui sedes ad dexteram Patris, miserere nobis.
Quoniam tu solus Sanctus. Tu solus Dominus.
Tu solus altissimus, Jesu Christe.
Cum Sancto Spiritu, in gloria Dei Patris.
Munda cor meum, ac labia mea, omnipotens Deus!

Shalom
HerrGott
@cociuba

Nu sunt clona nimanui... Sunt etnic german nascut in Romania, plecat din 82 cu parintii din tara datorita banilor pe care Germania i-a platit pentru mine : santa1.gif

In privinta limbajului, am promist amicului meu @actiomedia ca imi voi reaminti rapid limba romana, implicit voi face un efort suprem sa-mi rezolv problemele de exprimare..
Cu respect!, al vostru HerrGott
March
Putin off-topic :

'Ti-ai dreacului de nemti ! Nici romanesti nu stiti bine ! hh.gif rofl.gif

Mai , HerrGot, lasand gluma la o parte, ignora observatiile alea la gramatica si dai inainte pe fondul problemelor asa cum ai facut pina acum. Pai daca ai auzi unii romani din tv sau radio cum se exprima te-ai felicita singur pentru romana pe care o mai vorbesti dupa 20 de ani de la plecare din tara.

Acum, nu-l mai tot intreba pe Minerval despre Loja aia albastra ca n-o sa-ti raspunda. De ce ? Pai el s-a declarat aici ca ar fi mason si in aceasta situatie nu-ti poate raspunde/comenta acest subiect fara o aprobare de la superiorul lui ! tongue.gif
Si apropo nu cea "albastra" ar fi importanta de dezbatut acum ci aceea " Kaki" ! Dar asta e un subiect ptr. topicul " Masoneria..."
Cucu Mucu
A luat si pedeul boala pesedeului! Cand dracu scapa tara asta de ciuma baronilor??? Presedintele CJ Buzau, , Victor Mocanu, tocmai si-a luat un Audi A6, care are un pret cip in jur de 48000 euro, parca, pe banii nostri. Sa vezi cum sta limuzina aia printre rablele de dacii din parcarea cj-ului. Asta e precoce rau, are o luna si ceva si gata limuzina. O fi facut specializari in psd?Oricum, sper sa ii dea la cap repede, ca ii sparge imaginea lui basescu cu toleranta zero pt corupti.
YoyoMan
Recunosc ca nu am citit tot ce s-a scris la topicul asta.
Vreau sa zic de Basescu. Mi-a placut - m-am bucurat ca a castigat - imi place si ma bucur in continuare. Buba este - din ce am vazut eu - ca Basescu abia acuma incepe sa isi dea seama de magaoaie... Cred ca afla in fiecare zi niste lucruri de care nu stia nimic si nu avea idee inainte - si asta se vede pe el... Poantele se raresc si zambetele idem... Mi-e teama ca nu a stiut cum pute la Cotroceni decat cand a inceput sa doarma acolo... Vizitele dinainte nu i-au spus nimic... devil.gif hh.gif
nefertiti-old
Dupa ce s-a instalat la Cotroceni, Basescu a iesit in evidenta prin diverse 'miscari' nu tocmai diplomatice, iar unele chiar scandaloase. Multi au crezut ca discursul sau populist si justitiar din campanie se va incheia odata cu aceasta. Din pacate, incepe sa dea dovada de amatorism, iar asta ne-ar putea aduce deservicii. Ultima lui gaselnita e dintre cele mai grave si anume vrea sa 'faca ordine in justitie', nu oricum, ci personal.
trustbyte
personal am sperante ca Basescu va fi un presedinte mai bun ca cei de pana acum.

insa, pana acum...

nu mi-a placut la el ca a iesit in public sa se ia de Lavinia Sandru, intr-o problema care tinea de partidul, pe care l-a parasit in momentul in care a fost desemnat presedinte. a fost o greseala. daca avea ceva sa-i spuna, trebuia sa o faca personal fara sa tina o conferinta de presa.

vorbeste mult de justitie, in presa cel putin. ca vrea bine.
i-a iertat pe cei de la PNA, pe care eu personal ii vad ca fiind printre cei mai murdari oameni din tara asta. dovada ca Mischie a venit, a stat un pic si l-au eliberat. nu au de ce sa-l mai tina in arest.
ba mai mult, maxima nesimtire pe Oprisan, care s-a prezentat benevol la parchet, la control. sus si tare, el e curat ca lacrima. cand toata suflarea din Vrancea, stie, a vazut, a auzit, a trait, toate abuzurile sus numitului.

acum presedintele spune ca ofera 6 luni pentru ca justitia sa faca dreptate.
personal, cred ca sunt vorbe in vant. nimic nu se schimba in asa de scurt timp. oamenii, cu foarte mici exceptii, sunt mancati de coruptie pana in maduva oaselor. interesele sunt enorme, prieteniile sunt solide si diversificate.

sunt curios cum vor evolua lucrurile, dar nu vad schimbari majore pe termen scurt/mediu...





nefertiti-old
Bine ai venit la Politica. smile.gif

Si mie mi se pare ca Basescu apeleaza la prea mult circ televizat, mai ales in unele probleme care tin fie de bucataria interna a partidului, fie de masuri pe care trebuie sa le ia guvernul si nu el, fie de atributii ale cu totul altor institutii si nu a celei prezidentiale.
trustbyte
bine v-am gasit. smile.gif


tinand cont ca in tara asta e o dezordine totala, poate e indicat ca presedintele sa se implice acolo unde e necesar. discret.
fara aparitii zilnice in presa.

sa se simta schimbarea, nu sa se vorbeasca despre ea.

Ovidius
Asa cum se stia de dinainte de alegeri, Basescu da dovada de amatorism politic, asa cum zice Nefertiti, apeland la cel mai simplu mod de a conduce, acela prin comenzi stricte ca-n armata. E un fel de mic dictator si asta o sa-l coste pentru ca timpurile dictatorilor au cam trecut. In plus, discursul sau de dinainte de alegeri a fost unul demagogic dar care a prins foarte bine la multi. De exemplu reducerea impozitului pe venit la 16%. Ok, dar de ce nu a spus de maririle celorlalte impozite? Era evident ca trebuia sa creasca in alta parte ca doar nu ii da din propriul buzunar. Si ce incantati erau unii de modificarea impozitului astuia. Unde sunt acum? Au disparut... Urmeaza apoi contractul cu Bechtel (sper ca am scris bine). Sustinea sus si tare ca vrea sa-l anuleze. Dupa vizita in SUA s-a calmat baiatul fiindca vede si el ca nu-i bine sa te pisi contra vantului. Am inteles totusi ca va mari pensiile ... cu 10% in 2006 sau asa ceva.
abis
QUOTE (Zorro @ 8 Feb 2005, 04:04 PM)
Si ce incantati erau unii de modificarea impozitului astuia. Unde sunt acum? Au disparut

Nu chiar. Suntem aici! thumb_yello.gif
QUOTE
Urmeaza apoi contractul cu Bechtel (sper ca am scris bine). Sustinea sus si tare ca vrea sa-l anuleze. Dupa vizita in SUA s-a calmat baiatul fiindca vede si el ca nu-i bine sa te pisi contra vantului.

Trecand peste limbajul colorat, cand a fost Basescu in SUA? blink.gif
Ia uite ce zice astazi Mediafax:
QUOTE
BUCUREŞTI, 8 feb (MEDIAFAX) - Preşedintele Traian Băsescu a declarat, marţi, că Executivul va analiza toate contractele īncheiate fără licitaţie, iar firmele cărora le-au fost atribuite vor trebui "să vină la preţurile pieţei", īn caz contrar respectivele contracte urmīnd a fi anulate.

Şeful statului a precizat, la o masă rotundă cu oameni de afaceri organizată de "Business Review", că Executivul va analiza atent toate contractele atribuite fără licitaţie, ţinīnd cont şi de nivelul daunelor care ar trebui plătite īn cazul rezilierii respectivelor contracte. El a arătat că, dacă e oportun, va fi organizată licitaţie pentru atribuirea acestor contracte, iar dacă nu este posibil, "furnizorul va trebui să revină la preţurile pieţei".

Băsescu a apreciat că atribuirea contractelor pentru realizarea tronsonului de autostradă Bucureşti-Braşov s-a făcut "printr-un simulacru de licitaţie", la fel ca şi īn cazul contractului pentru autostrada Braşov-Borş şi īn cel al securizării frontierelor cu firma EADS, la care deja se constată "nişte suprapuneri penibile".[...]

"Nici un guvernant serios nu va putea accepta şi va spune: "Īnapoi la preţurile pieţei!". Vom analiza şi vor trebui să vină la preţurile pieţei sau vor fi anulate", a mai declarat Traian Băsescu.
nefertiti-old
Basescu declara multe, dar pana sa le si faca mai e cale lunga.
Ovidius
QUOTE (abis)
Nu chiar. Suntem aici!

spoton.gif

QUOTE (abis)
Trecand peste limbajul colorat, cand a fost Basescu in SUA?

Scuze, am gresit! Ma gandeam la discutia cu Bush si la vizita de la Londra si a iesit vizita in SUA... Deci e vorba de discutia cu Bush de dupa vizita la Londra.

QUOTE
Şeful statului a precizat, la o masă rotundă cu oameni de afaceri organizată de "Business Review", că Executivul va analiza atent toate contractele atribuite fără licitaţie, ţinīnd cont şi de nivelul daunelor care ar trebui plătite īn cazul rezilierii respectivelor contracte.

Sunt curios care va fi in continuare atitudinea lui Basescu pentru ca un contract nu-l desfaci asa cu una cu doua pentru ca vrea el. Si mai ales astea semnate cu americanii. Asa cum am mai spus cred ca deja si-a dat seama ca nu e posibil.
nefertiti-old
In plus, asta nu e treaba presedintelui! Face aceleasi tampenii pe care le facea Iliescu, isi baga nasul peste tot, desi, legal, nu are aceste atributii.
abis
QUOTE (Zorro @ 8 Feb 2005, 05:31 PM)
Scuze, am gresit! Ma gandeam la discutia cu Bush si la vizita de la Londra si a iesit vizita in SUA.

Da, ai gresit cu privire la tara vizitata... Dar ai mai facut o greseala:
QUOTE
Dupa vizita in SUA s-a calmat baiatul fiindca vede si el ca nu-i bine sa te pisi contra vantului.

Stirea Mediafax arata ca, deocamdata cel putin, nu s-a "calmat"...

Nefertiti in schimb are dreptate cand spune ca isi da cu parerea in chestiuni care nu fac parte din atributiunile lui constitutionale.
Achernar
Facand ceea ce face isi cam baga picioarele in autoritatea primului ministru. Asta ca sa nu mai vorbim ce ceilalti ministri.
Personal as zice ca-i o chestie pozitiva, e o metoda sigura sa si-i puna pe toti in cap. De acum inainte orice posibil viitor prim ministru va sti ca nu va avea autoritate in fata presedintelui.
Pe de o parte populatiunea are inca nostalgia tatucului natiunii (unii naivi il vad in rolul asta pe VCT, altii pe El Marinero). Clasa politica si liderii business-ului insa nu vor inghiti treaba asta. Va iesi o trosneala pe cinste. Din care tot populatiunea va pierde, c-asa-i rromanul : sefii se scuipa si el isi ia picioare-n gura din partea ambelor tabere.

p.s : am pastrat (cu sfintenie) materialele electoral-publicitare distribuite de cele doua tabere in toamna. Cand le citesc m-apuca dracii. Nu fiindca mi-as fi inchipuit ca-s bune la altceva decat la sters partea dorsala (si nici acolo, ca-s de carton), ci pentru ca milioane de fraieri (din ambele tabere) au pus botul la greu la aberatiile de genul ala. Mai se gasea si cate unul sa faca teoria datoriei civice. Pe astia i-as pune sa manance cartoanele alea daca n-as sti ca multi au ce manca tocmai pentru ca au zis ce-au zis.
nefertiti-old
Eu am fost printre cei care si-au dorit schimbarea si chiar am vazut in Basescu un om capabil sa o faca, desi nu m-am dat cu capul de pereti in semn de bucurie cand il vedeam, cum au facut altii biggrin.gif . Insa, tind sa cred ca abia acum incepe sa isi arate multe dintre aspectele neplacute. Chiar nu ma asteptam sa faca gafe de genul celor prin care sfideaza separatia puterilor in stat, de exemplu.
Ovidius
QUOTE (Achernar)
Pe de o parte populatiunea are inca nostalgia tatucului natiunii

Din pacate e adevarat. A plecat "cuplul" Iliescu-Nastase a aparut Basescu-Tariceanu. Se pare ca dualitatea tata-fiu este la moda in Romania laugh.gif
QUOTE
nu m-am dat cu capul de pereti in semn de bucurie cand il vedeam, cum au facut altii

spoton.gif
QUOTE
Da, ai gresit cu privire la tara vizitata... Dar ai mai facut o greseala:
QUOTE
Dupa vizita in SUA s-a calmat baiatul fiindca vede si el ca nu-i bine sa te pisi contra vantului.

Stirea Mediafax arata ca, deocamdata cel putin, nu s-a "calmat"...

Mie personal mi se pare ca nu mai lupta cu aceeasi incrancenare pentru renuntarea la contractele presupuse ilegale, ci a devenit mai diplomat. Acuma depinde de fiecare cum vede problema...
Michelle
QUOTE
Chiar nu ma asteptam sa faca gafe de genul celor prin care sfideaza separatia puterilor in stat, de exemplu.


Acu era bine ca puterile astea in stat sa fi fost separate si in fapt nu numai pe hartie . Ca asa cum se prezinta actualmente justitia si legislativul ,dragele de ele, ca sa nu mai vorbim de serviciile secrete (ca atunci ne-ar trebui un topic nou) ele numai separate nu e(sic!) La halul in care au stat lucrurile pina acum ,Basescu nu prea are ce sfida ,iar daca sfideaza asta ar fi lucrul cel mai bun de facut.Incercati voi sa dati in judecata o firma care nu si-a achitat obligatiile catre firma voastra si sa obtineti banii datorati ,sa zicem,pe o marfa deja livrata si firma sa apartina unor domni cu umerii bine captusiti si ne intalnim pe urma pe forum ,la calendele grecesti,sa discutam cum e cu independenta justitiei!
Achernar
In regula. Exact ce spuneam : tatucul poporului trebuie sa se ocupe de toate. Trebuie sa se ocupe de justitie, de guvernare si de tot ce misca in tara asta. Sunt gata sa accept ideea. Dar de ce nu s-a spus asa inca din campania electorala ? De ce nu s-a mentionat explicit faptul ca presedintele si nu guvernul, parlamentul sau alte institutii nesemnificative vor face ordine in tara asta indiferent de prevederile constitutiei ? Asa era cinstit, nu ?
nefertiti-old
Michelle, ce spui tu e ceva de genul 'anarhia salveaza Romania'.

Aici nu era vorba despre independenta justitiei, la modul general, ci despre separarea atributiilor presedintelui de altele, inclusiv treburile din justitite. Si nu cred ca e o solutie ca, acum, pe motiv ca oricum exista coruptie, sa se comporte toata lumea anarhic. Unde crezi ca s-ar ajunge? Genul asta de discurs voit justitiar si anarhist tinea la inceputul anilor '50, nu acum, sa fim seriosi.
Michelle
Nu am avansat ideea nici unei anarhii ,ceea ce se poate intampla si la care faci tu referire prin amestecul presedintiei in competentele celorlalte puteri in stat se numeste altfel ....se numeste Dictatura wink.gif .
Insa lamureste-ma si pe mine ce anume a sfidat Basescu ,ca io n-am observat,ba dimpotriva in ceea ce priveste justitia le-a spus magistratilor si procurorilor sa dea drumul la dosare ,sa inceapa urmarirea penala la toti suspicionatii indiferent din ce partid politic vin,sa scoata dosarele pe care madam Stanoiu le-a tinut ascunse pe sub fuste si sa verifice toate informatiile,garantandu-le neamestecul nici unei puteri in cercetarile lor.Astfel de discursuri a tinut la CSM ,la politie ,la parchet. In concluzie ,unde a gresit ?

Ce am vrut eu sa subliniez mai sus este ca in tara asta ordinea de drept e doar o vorba ,e sublima dar lipseste cu desavarsire , ca ne jucam cu vorbele dar de fapt realizam cu totii ca tot ce misca in tara asta e la cheremul politicului (si cind zic politic ma refer la partidele politice cu putere financiara ) si al serviciilor secrete (si a fostei Securitati ajunsa astazi clasa capitalista) ,asa si-au format reflexele toti si justitia si executivele care s-au perindat pina acum si parlamentul ,ce trebuie sa faca Basescu e sa le deconditioneze asemenea reflexe si sa vedem daca va reusi !

Si daca tot nu sunteti convinsi va recomand cartea lui Marius Oprea Mostenitorii Securitatii
nefertiti-old
Corect. EU vorbeam de dictatura, TU vorbeai de anarhie.

Simplul fapt ca Basescu isi baga nasul in ceea ce ar trebui sa faca justitia singura, este un amestec al sau. Toate discursurile lui de la CSM si de pe la mama zmeilor, pe unde a mai cuvantat in ultima vreme, asta inseamna. Ai uitat ce spunea? ceva de genul: daca nu-si baga mintile in cap (ea, justitia) in sase luni o sa dea cu ea de pamant, o s-o pulverizeze in 24 de ore prin schimbarea legilor si prin inlocuirea magistratilor "de sus pana jos". ohmy.gif ohmy.gif Cu ce iti seamana asta, cu un tort cu fructe???
Si nu e singurul exemplu. Daca presedintele incepe sa dea exemple din astea de comportament, ce va face restul?
Da, in momentul de fata, politicul primeaza peste tot in tara asta. Dar nu in felul in care incearca Basescu sa ne ameteasca se va rezolva problema asta. Astfel, el nu face decat sa continue ceea ce a inceput Iliescu si gasca lui.
nefertiti-old
P.S. Iar literatura aia conspirationista nu mai e la moda. laugh.gif
Michelle
Imi pare rau sa te dezamagesc dar cartea la care faci referire ca fiind literatura conspirationista e scrisa de un istoric tanar (n 1964) aparuta in anul 2004 la Humanitas e o carte de analiza a arhivelor fostei Securitati .Si e suficient de actuala fara a fi deloc conspirationista .Conspirationiste sunt cartile fostilor ofiteri care de Securitate ! Pentru mine e suficient girul lui Liiceanu sau Plesu dat unui autor sau unei carti,alte criterii de genul celor "nu e la moda " ma lasa rece.Daca vreau moda deschid fashion Tv !
Ceea ce faci tu de fiecare data se cheama confuzie de termeni,n-as putea spune insa daca cu buna stiinta sau nu !
nefertiti-old
Nu fac nici un fel de confuzie. laugh.gif

Daca tie iti place cartea, treaba ta, nu e musai sa imi placa si mie. Si cu asta gata cu off topicul. smile.gif
Achernar
Mde, nu ma indoiesc de faptul ca orice istoric tanar poate scrie oricand are chef o carte plina de dezvaluiri pe tema aia. Si nici de faptul ca nimeni nu si-ar permite sa-i sugereze ca unul sau altul dintre aspecte n-ar trebui mentionat acolo.
nefertiti-old
Sa revenim la subiect, pls. tongue.gif
March
QUOTE (Michelle @ 10 Feb 2005, 10:06 AM)
Si  daca  tot  nu   sunteti  convinsi  va  recomand  cartea  lui  Marius  Oprea  Mostenitorii  Securitatii

Pentru unii care se tot intrebau/indoiau cu privire la implicarea securitatii in toate domeniile de activitate din tara noastra si la 15 ani de la Lovilutie le recomand si eu sa citeasca cartea lui Oprea ( despre care am sa spun mai multe la topicul ' CNSAS......" )

Cat despre comportamentul lui Popeye, am inceput sa-mi pun niste intrebari ! Ar fi o mare dezamagire sa vedem ca va aplica lozinca aia faimoasa :
" Un pas inainte doi inapoi " ( sau, ma rog ,chiar si invers) . Si Basescu se tot invarte in jurul cozii privind modul cum sa actioneze cu privire la reinnoirea serviciilor secrete !


Cat despre excluderea lui Guse, este clar ca Basescu conduce din umbra pe pedisti.... Alta chestie care a invatat-o de la Bartrinul devil.gif bolsevic ! Prin plecare celor trei, pedistii ( si Alianta) vor avea de pierdut... Nu-i dai apa la moara unei figuri sinistre si patate precum Berceanu devil.gif in fata tinerilor care vor sa se afirme in partid !
March
I-auziti-o p-asta !

Corespondenta, banii si secretele lui Basescu trec pe la oamenii lui Iliescu !
Nana Floare
bre, bine a zis Gusa ca Basescu seamana tot mai mult cu Lukasenco. Si, colac peste pupaza, ne-am mai procopsit si cu cel mai incompetent guvern de la Rovolutie incoace! Cred ca in 60 de zile vor ajunge in sondaje sub PSD... hh.gif
abis
Cel mai incompetent guvern de dupa Revolutie a fost cel al lui Vacaroiu...
bunicu'Gilbert
De acord cu dvs ca guvernul Tariceanu va scade fulminant in sondaje, dar orice guvern care va incerca sa respecte angajamentele fata de FMI si conditiile de aderare la UE, tot acolo va ajunge, vedeti situatia din Ungaria, Polonia care deja au intrat in UE. Pe de alta parte guvernul Tariceanu nu se astepta sa faca fata la angajamentele neonorate de guvernul Nastase, la un buget intocmit si adoptat in pripa, cu greseli elementare (lipsa unor salarii de bugetari). Sa-i acordam totusi inca o sansa. Abia au trecut 1 1/2 luni de guvernare.
Pe de alta parte presedintele Basescu nu mi se pare deloc ca are apucaturi de dictator, dimpotriva a fost prea limpede. N-a semnat nici un act care sa contravina constitutiei Romaniei. Pana acum am fost obisnuiti doar cu aflarea rezultatului discutiilor (in cadrul PSD), fara sa intelegem ca de fapt sefii si subsefii partidului de la guvernare s-au implicat in justitie, tvr, radio, ziare: exact ce nu le apartine decat prin datorii economice (ceea ce e altceva). De aceea mi-a placut un Stolojan care dupa ce a spus: romani de maine se scumpeste totul cu 2%, n-a mai intors-o, ...doar cu 1,99%. De altfel asta-i si limbajul lui Basescu, are si el dreptul la opinie, asta nu inseamna ca incalca drepturile altcuiva. Sunt convins ca in continuare evolutia Romaniei va fi puternic influentata de presedinte si de catre UE.
abis
Bunicu'Gilbert: rar mi-a fost dat pe forumul Politica sa fiu de acord 100% cu cineva... Acum este una dintre aceste extrem de rare ocazii!
Michelle
Despre relatia lui Basescu cu presa

In politica, lucrurile n-au evoluat nici macar un centimetru. Presedintii si prim-ministrii s-au tot schimbat, dar obiceiurile au ramas aceleasi. In avioanele lor au fost pastrate mereu citeva locuri libere pentru gazetari. De regula, mai ales in epoca Ion Iliescu-Adrian Nastase, pentru cei de curte. Selectia n-a fost facuta niciodata dupa audienta sau tiraj. Un Horia Alexandrescu (ziaristul fara cititori) ori un Octavian Andronic (gazetarul fara gazeta) si-au gasit mereu loc printre pasagerii pentru Washington, Hong Kong sau Insula Pastelui.
Insa problema nu este atit cine urca in avionul prezidential, ci de ce sa mearga gratis?! Ziarele sint afaceri, iar orice afacere presupune si cheltuieli. Daca o gazeta vrea sa aiba corespondente de peste mari si tari, foarte bine, sa plateasca! De ce sa se plimbe alde Alexandrescu, Andronic sau oricare altul pe banii presedintiei? Pardon, pe banii populatiei! Cei doua-trei mii de euro bagati de Palatul Cotroceni sau de Palatul Victoria in fundul unui scirta-scirta pe hirtie nu erau adusi de Ion Iliescu sau de Adrian Nastase de acasa, ci luati din impozitele amaritilor de romani care poate nu au bani sa mearga doua statii cu rata! Inmultind aceasta suma cu 15-20 de “trimisi speciali”, ajungem la cifre de ordinul zecilor de mii de euro. Iata de ce e profund imoral ca ziaristii sa pretinda sa colinde lumea gratis!
O face Traian Basescu greseli, ba unele chiar foarte mari, dar in privinta “deratizarii” avionului prezidential de capuse cu plaivaz a procedat corect. Gretoasa insa atitudinea de fomisti a ziaristilor care au gasit de cuviinta sa-l injure pentru asta!

sursa: Evenimentul zilei
nefertiti-old
Basescu face iar declaratii politice in stil 'dupa blocuri'. Azi s-a suparat pe toti politicienii vest-europeni care au spsu ca Ro e o tara corupta. Cica, de acum inainte, toti occidentalii care spun asa ceva nu vor mai fi bagati in seama (pazea, ca de asta nu mai pot aia laugh.gif ), decat daca dau exemple concrete.

Pai, nene, Basescu a uitat ca tocmai el urla impotriva coruptiei in campanie??? Acum nu o mai vede?
YoyoMan
Adevarul e ca Basescu are niste afirmatii cel putin ciudate. Nu mai departe de faza cu Romania trebuie sa lupte cu terorismul inainte ca teroristii sa ne atace pe noi. Deci sa trimitem trupe sa lupte alaturi de bravii soldati ai Americii - asa - de florile marului - fara sa ne oblige nimeni si nimic... Fooooarte ciudat.

He's loooosing iiit...... hh.gif
actionmedia
QUOTE (nefertiti @ 28 Feb 2005, 07:20 PM)
Pai, nene, Basescu a uitat ca tocmai el urla impotriva coruptiei in campanie??? Acum nu o mai vede?

Basescu e mare vulpoi. Voi credeti ca alora din landul Bavaria le pasa de coruptia din Romania? Pai aia pur si simplu nu vor ca Romania sa intre in UE. Faza cu coruptia este doar un pretext. Ei se asteptau la un raspuns diplomatic. Basescu a facut exact ceea ce se asteptau mai putin adica le-a taiat macaroana.
Treaba este cu dus si intors, adica pot aparea si riscuri, iar aia chiar sa se apuce sa caute corupti in Romania. Dar cel mai probabil, dupa ce se stinge valva, argumentul "Romaia este o tara corupta" nu va mai putea fi atat de usor folosit de cei care nu vor Romaia in U.E.

Basescu nu spune ca nu e coruptie in Romania (astia din presa, iar interpreteaza aiurea) spune doar ca aia care arat cu degetul sa si nominalizeze. Daca nu au pe nimeni in minte, atunci sa il lase sa isi faca treaba si sa plesneasca coruptii pe care ii gaseste.

Asa pana la urma toti suntem niste corupti. Eu sunt convins ca orice om din tara asta a dat macar o data in viata lui o "mica atentie" ca sa i se rezolve o problema. Si oricum nu cred ca doar in tara asta.
cociuba
Basescu e populist, se arunca cu capul inante deseori, si prea apasa pe pedela anticipatelor, avem un semi-dictator deja wink.gif , nu se consulta cu nimeni...

schimbarea sa petrecut, nu mai suntem in campanie electorala si tocmai de aceea trebuie sa analizam cu un ochi critic tot ce se intampla!

cateva intrebari:de ce nu schimba sefii serviciilor secrete?
de ce nu mai respecta presa?
de ce are nevoie de anticipate? wink.gif
va invit sa raspundeti
nefertiti-old
QUOTE (actionmedia @ 4 Mar 2005, 05:43 PM)

Basescu e mare vulpoi. Voi credeti ca alora din landul Bavaria le pasa de coruptia din Romania? Pai aia pur si simplu nu vor ca Romania sa intre in UE. Faza cu coruptia este doar un pretext.

Nu au aia nevoie de pretexte. Si stii bine ca treaba cu , coruptia nu e basm.
Cucu Mucu
Bine v-am regasit.Am lipsit ceva timp ca Basescu si al lui guvern incompetent mi-au facut inceputul de an un iad.
Intr-adevar, nu au nevoie de pretexte sa nu ne primeasca. Au destule motive sa ne zica "mars acasa" in 2007. Sa nu ne mai imbatam cu apa rece: Romania nu are nici conducerea, nici economia si nici populatia care sa ii permita sa fie o tara europeana. Dupa 2007 poate aplicam pentru Africa. Acolo am fi pe la jumatatea clasamentului.
Ca veni vorba, dragilor, mai tineti minte ca imediat dupa alegeri v-am spus ca Basescu are apucaturi de dictator, ati sarit toti cu gura pe mine, ca sunt pesedist si alte de-astea. Acum, imi cam pare rau ca am avut dreptate.
Best regards!
March
Dupa primele comentarii ale mass-media intalnirea lui Basescu cu Bush a fost un succes.

Bush despre Basescu : este un presedinte " actiune" si un aliat special al SUA in zona !

A avut loc si o conferinta comuna la Casa Alba ceea ce nu s-a intimplat cu Constantinescu si Iliescu !
4u2
Domnilor, toata lauda romanilor nerabdatori sa vada rezultate, trait bine , etc...
dupa asa scurt timp. Peste 4 ani, daca nu a facut mare lucru si va fi
reales, sa umpleti pagini cu pareri. Pana atunci, lasati-l pe Popeye sa incerce,
doar i-ati dat votul din toata inima.

Americanii nici macar nu ar fi ales un candidat la presedentie
daca s-ar fi numit , sa zicem, George Farter biggrin.gif

( mananc rahat, au ales unul cu nume de par pubian biggrin.gif )
Michelle
Am vazut aseara o scurta secventa de la conferinta de presa din biroul oval!Nu stiu ce i-a zis Base lu Bush ,nu stiu ce i-a dat sa bea ,dar acesta din urma avea o fata mai mult decit euforica !si nu mai contenea cu laudele ca ce idei minunate i-a impartasit Base despre Marea Neagra .
Si inca ceva ,l-a facut prieten asa de la prima intalnire ! tongue.gif sa fie dragoste la prima vedere? sorry.gif
Ovidius
QUOTE
Dupa primele comentarii ale mass-media intalnirea lui Basescu cu Bush a fost un succes.
Bush despre Basescu : este un presedinte " actiune" si un aliat special al SUA in zona !
A avut loc si o conferinta comuna la Casa Alba ceea ce nu s-a intimplat cu Constantinescu si Iliescu !

Cine se aseamana se aduna...
March
Michelle,
Esti cumva tsd-ista? Admiratoare a " Micului pitbulescu" ? Sau cumva asistenta speciala a lui Mitzura ? laugh.gif
Cucu Mucu
Cum sa nu fie vesel daca de acum nu va mai trimite numai copii americani sa moara pentru a captura armele chimice ale anumitor teroristi (adica, sosete purtate o saptamana, ca altceva nu au gasit in irak). Acum au mai pacalit niste fraieri sa moara langa ei. Pe gratis!
Ca veni vorba: Basescu le da o caciula de bani la consilierii aia ai lui. Pentru banii astia trebuiau sa ii spuna ca folosirea termenului de axa nu trezeste amintiri tocmai placute europenilor, cu exceptia catorva nostalgici rasi in cap. Pacat de termen, deoarece initiativa imi pare cea mai inspirata miscare politica externa a Romaniei din '89 pana in zilele noastre.
Michelle
QUOTE
  March@
Sau cumva asistenta speciala a lui Mitzura ? laugh.gif


Cum te-ai prins? sorry.gif

QUOTE

Michelle,
Esti cumva tsd-ista? Admiratoare a " Micului pitbulescu" ?


Am uitat sa va spun ,ma cheama de fapt Daciana ,da' mi-o zis taica sa nu-l devoalez! tongue.gif
March
QUOTE (Michelle @ 10 Mar 2005, 12:00 PM)
QUOTE
  March@
Sau cumva asistenta speciala a lui Mitzura ? laugh.gif


Cum te-ai prins? sorry.gif

Dupa nonsense-urile pe care le debitezi laugh.gif
abis
QUOTE (mariusc2 @ 10 Mar 2005, 10:53 AM)
Pacat de termen, deoarece initiativa imi pare cea mai inspirata miscare politica externa a Romaniei din '89 pana in zilele noastre.

Ai sa fii surprins poate, dar eu unul sunt destul de contrariat de politica externa a lui Basescu. Cred ca prin apropierea de SUA da un motiv in plus europarlamentarilor care se opun aderarii Romaniei sa ne dea un vot negativ in aprilie...
Ca sa nu mai spun ca mie pozitia Frantei si Germaniei in privinta Irakului mi s-a parut cea corecta.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.