Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
abis
QUOTE (March @ 7 Dec 2006, 05:17 PM)
In tensionarea relatiilor diplomatice dintre doua state, pe o scara de la unu la zece, exprimarea "ingrijorare profunda" se afla la nivelul opt-noua.

La zece fiind razboiul?

Tocmai un om de "centru-dreapta" vrea sa-i pupam in dos pe rusi?

Regelui neincoronat al linkurilor i-a scapat oare fragmentul de mai jos din EvZ?

Daca ne ridicam un deget doar deasupra rivalitatilor politice interne si a excitatiei proruse a oligarhiei conectate la conducta, vom vedea ca nu memoria Kremlinului, de elefant nu de urs, a trezit Rusia, ci deciziile luate in urma cu o saptamana la summitul NATO de la Riga, la care a contribuit, asa umila si condusa de un marinar, Romania.


Declaratia finala a NATO incurajeaza si sustine initiativele de cooperare regionala la Marea Neagra, cere statelor care au trupe pe teritoriul altor state sa le retraga si promoveaza rezolvarea conflictelor inghetate cu respectarea integritatii statale. Rusia e iritata nu atat de vociferarile si de ingrijorarile energetice ale lui Traian Basescu, cat de eficienta acestora.
Michelle
Eu nu zic ca ar trebui sa rupem relatiile cu rusii, asa cum cred ca nici Basescu n-ar vrea,dar nici sa ne lasam striviti sub cizma lor,dpdv economic. Mafia rusa a cam inceput sa-si intinda tentaculele in intreaga lume si in toate domeniile de cind i-a emancipat perestroika lui Gorbaciov.Sunt bagati in toate tipurile de trafic...cu droguri,cu diamante,prostitutie etc,etc si nu numai in Europa.Si nu sunt "reliable" deloc dunno.gif Nici nu-i nevoie sa intorci spatele ca te-mpusca pe loc,cu sange rece,dupa ce si-au rezolvat interesul.
Basescu e normal sa puna intrebari;parca-l aud...Ba,pai ce naiba fac astia?
Privatizare,privatizare...dar sa stim si noi pe mainile cui am incaput!
Ce s-ar fi vrut ?sa bage capul intre umeri si sa mediteze la nemurire cum facea Constantinescu?! hh.gif Sau sa afle si sa taca malc ,dregand busuiocul doar daca se prindea careva si-i punea intrebari rautacioase, asa ,evaziv cum o facea Iliescu hh.gif
andra_v
In sfarsit, cineva din Romania baga la cap ca nu tb. sa rupem relatiile cu rusii. La cativa ani dupa ce UE a priceput ca interesul e unde-i petrolul.
Numai ca interesul domnului Basescu, draga mea, concorda cu cel american. Poate intelegi odata ca de-aia a ajuns presedinte in Romania, pt. ca a stiut sa-l flateze pe Bush mai bine decat altii, prin ideea fixa Bucuresti-Londra-Washington. Nu conteaza ca suntem izolati de Franta, Germania, Italia, Spania, componente ale Uniunii Europene, mandatul lui Basescu sa traiasca bine.
Eu ii reprosez lui Basescu in principal faptul ca nu este preocupat de formarea unei echipe guvernamentale competente. In jurul sau sunt numai indivizi cu IQ slabut (Boc, Orban, Videanu). Nu-i pasa ca o tara nu poate fi condusa de catre un singur om, elimina din jurul sau absolut toti demnitarii mai de Doamne-ajuta! (Musca, Flutur, Stolojan - nu ca ar fi o capacitate, dar tb. sa demonstreze masterului ca in jurul sau nu exista o voce cu personalitate).
Michelle
"intelegi odata" si" baga la cap" ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif

Eu zic sa pastram arta conversatiei in limitele bunului simt! De restul comentariului (cam confuz in privinta numelor de demnitari)nu ma mai ocup .
andra_v
Draga mea, scoti din context cuvinte.
Vezi ca eu nu am atacat gandirea ta, m-am grabit sa te felicit pt. faptul ca esti printre putinii romani care fac un efort de gandire si nu iau tot ceea ce li se serveste.
abis
QUOTE (andra_v @ 8 Dec 2006, 10:11 AM)
In jurul sau sunt numai indivizi cu IQ slabut (Boc, Orban, Videanu). Nu-i pasa ca o tara nu poate fi condusa de catre un singur om, elimina din jurul sau absolut toti demnitarii mai de Doamne-ajuta! (Musca, Flutur, Stolojan)

Orban?!

Basescu ii elimina pe Musca, Flutur, Stolojan?!
andra_v
Nu stiu cum se face ca toti demnitarii cu personalitate sunt eliminati din viata politica.
March
QUOTE (abis @ 7 Dec 2006, 06:54 PM)


Tocmai un om de "centru-dreapta" vrea sa-i pupam in dos pe rusi?

Regelui neincoronat al linkurilor i-a scapat oare fragmentul de mai jos din EvZ?


Adica Europa de centru-dreapta care intretine relatii amicale cu Rusia , inseamna ca-i pupa in dos pe rusi ? Ce sa zic, sanatoasa gandire damboviteana ! tongue.gif

"Excrementul zilei" prezidential nu-l mai citez ! Sunt destule ziarele care cauta sa mentina un oarecare echilibru in analizele lor : " Ziua" , "Gandul", Romania Libera", Cotidianul", "Adevarul".
abis
"Ziua" , "Gandul", "Adevarul"... Obiective toate! laugh.gif
andra_v
Toate sunt la fel de morale precum Excrementul Zilei.
March
Topicul cu bancuri e in alta parte
March
QUOTE (March @ 8 Dec 2006, 06:59 PM)
Topicul cu bancuri e in alta parte

Exchiuzemoa . N-am stiut ca un banc politc aici il deranjeaza pe idolul matali ! laugh.gif
March
Doua ziare americane , la aniversarea a doi ani de Republica aproape prezidentiala !!

New York Times si International Herald Tribune , despre securistii din România -
Foştii securişti sunt influenţi în politică şi economie


Dintre toate tarile est-europene din fostul bloc sovietic, România se confrunta cu cea mai apriga lupta intre mostenitorii fostelor servicii secrete comuniste si reformisti, in conditiile in care vechii activisti au astazi legaturi cu elita economica, comenteaza `The New York Times` in pagina electronica

(…) „The New York Times“ subliniaza ca disputa cea mai aprinsa intre fostii securisti "convertiti" si reformistii care incearca - partial sub presiunile Uniunii Europene - sa dezvaluie rolul lor inca activ si sa-i indeparteze, se desfasoara in România, unde cadrele cu trecut comunist s-au infiltrat in noile structuri politico-economice, iar o parte din dosarele secrete nu a fost scoasa la iveala
actionmedia
QUOTE (March @ 13 Dec 2006, 01:03 PM)
Doua ziare americane , la aniversarea a doi ani de Republica aproape prezidentiala !!

Simt aici o fina unda de propaganda antiprezidentiala. De curiozitate am citit ambele articole si nu am gasit nicio referire la Traian Basescu facuta de vreunul din cele doua ziare americane.

Cred ca te-a suparat rau Basescu mai March, asa de tare incat vrei cu tot dinadinsul sa ii fabrici o imagine de dictator. Asa ca de ce sa nu il bagam subtil si in povestea asta a fostilor securisti care sunt influenti in politica si sa punem aceasta afirmatie pe seama unor ziare de renume international? Ce conteaza ca acele ziare nu scriu nimic de Basescu. In mintea omului oricum se creaza o conexiune fina si precum picatura chinezeasca actioneaza.

Ma intreb daca esti pregatit sa infrunti ceea ce va urma dupa o discreditare accentuata a lui Basescu. Avem oare pe cine sa punem in locul lui? Poate vi cu niste propuneri daca tot nu il inghiti.
March
QUOTE (actionmedia @ 13 Dec 2006, 02:32 PM)
QUOTE (March @ 13 Dec 2006, 01:03 PM)
Doua ziare americane , la aniversarea a doi ani de Republica aproape prezidentiala !!

Simt aici o fina unda de propaganda antiprezidentiala. De curiozitate am citit ambele articole si nu am gasit nicio referire la Traian Basescu facuta de vreunul din cele doua ziare americane.

Cred ca te-a suparat rau Basescu mai March, asa de tare incat vrei cu tot dinadinsul sa ii fabrici o imagine de dictator. Asa ca de ce sa nu il bagam subtil si in povestea asta a fostilor securisti care sunt influenti in politica si sa punem aceasta afirmatie pe seama unor ziare de renume international? Ce conteaza ca acele ziare nu scriu nimic de Basescu. In mintea omului oricum se creaza o conexiune fina si precum picatura chinezeasca actioneaza.

Ma intreb daca esti pregatit sa infrunti ceea ce va urma dupa o discreditare accentuata a lui Basescu. Avem oare pe cine sa punem in locul lui? Poate vi cu niste propuneri daca tot nu il inghiti.

Bre actionmedia ,
Unde am zis io ca ziarele alea americane se refera la Basescu ?!?

Aaaa, daca te referi la introducerea mea, uite atunci ceva aici poate te lamureste :

Basescu poate impune republica prezidentiala


Si , atentie, comentariul asta n-a aparut nici in ziarul lui SRS si nici in vreunul a lu' Patriciu ! tongue.gif

actionmedia
QUOTE (March @ 13 Dec 2006, 01:49 PM)
Bre actionmedia ,
Unde am zis io ca ziarele alea americane se refera la Basescu ?!?

Nu ai zis, dar ai postat acele linkuri si citate pe topicul Traian Basescu, iar eu incercam sa vad legatura si singura legatura pe care pot sa o vad este ca scopul tau este acela de a-i fabrica o imagine negativa, vrei sa il faci responsabil de toate relele din Romania, una dintre acele rele fiind ca "foştii securişti sunt influenţi în politică şi economie".

QUOTE
Basescu poate impune republica prezidentiala


Nu doar Basescu, ci orice presedinte al Romaniei si doar in anumite situatii prevazute de lege. Tot nu vad legatura cu acele articole.
March
QUOTE (actionmedia @ 13 Dec 2006, 02:55 PM)
QUOTE (March @ 13 Dec 2006, 01:49 PM)
Bre actionmedia ,
Unde am zis io ca ziarele alea americane se refera la Basescu ?!?

Nu ai zis, dar ai postat acele linkuri si citate pe topicul Traian Basescu, iar eu incercam sa vad legatura si singura legatura pe care pot sa o vad este ca scopul tau este acela de a-i fabrica o imagine negativa, vrei sa il faci responsabil de toate relele din Romania, una dintre acele rele fiind ca "foştii securişti sunt influenţi în politică şi economie".

QUOTE
Basescu poate impune republica prezidentiala


Nu doar Basescu, ci orice presedinte al Romaniei si doar in anumite situatii prevazute de lege. Tot nu vad legatura cu acele articole.

Adulatia te face sa nu mai vezi ?
Pai autorul articolelor alea semnaleaza situatia din prezent, cand RO se afla sub regimul aproape prezidential al lui Basescu !! Iar serviciile secrete, dosarele fostei Securitati si tot ce mai tine de astea se afla la discretia lui !
abis
QUOTE (March @ 13 Dec 2006, 01:03 PM)
Dintre toate tarile est-europene din fostul bloc sovietic, România se confrunta cu cea mai apriga lupta intre mostenitorii fostelor servicii secrete comuniste si reformisti

De acord. Numai ca ai uitat sa precizezi: Basescu este printre cei din a doua categorie.
actionmedia
QUOTE (March @ 13 Dec 2006, 02:10 PM)
Adulatia te face sa nu mai vezi ?

Nu e vorba de adulatie ci de teama ca unii oameni orbiti de ura, darama ceva inainte de a avea ce pune in loc. Ma ingrozesc la gandul ca am putea ajunge la un moment dat sa avem de ales intre Vadim si Becali.

Deci inainte de a face safteaua unor extremisti si inainte de a trage cu tunul orbeste, mai bine ai sta un pic sa te gandesti ce ai de castigat daca faci chestia asta si de asemenea daca afirmatiile tale sunt suficient de fondate sau sunt doar apa de ploaie, atacuri fara substanta.

QUOTE
Pai autorul articolelor alea semnaleaza situatia din prezent, cand RO se afla sub regimul aproape prezidential al lui Basescu


"regim aproape prezidential" este adaugirea ta. Autorul se refera intr-adevar la situatia prezenta, legatura cu Basescu ai facut-o tu. Puteai pune acele linkuri foarte bine la Stirea zilei sau pe un alt topic.

Acuma daca Columbeanu s-a insurat cu Monica in timpul "regimului Basescu" trebuie sa punem acea stire aici?

QUOTE
Iar serviciile secrete, dosarele fostei Securitati si tot ce mai tine de astea se afla la discretia lui !


Pai vezi, despre asta vorbeam, incerci sa ii pui in carca anumite chestii pentru care nu e responsabil. Dosarele fostei securitati se gasesc din cate stiu eu la CNSAS. Meritul lui Basescu este ca acele dosare au ajuns in sfarsit acolo.
ypsilonalpha
"Good Luck!" zise preşedintele Băsescu către însoţitoarea sa, ciocnind cu ea un păhărel de ţuică şi explicîndu-i că aşa se zice în România. Nu zău?!? parcă traducerea era "Cheers!". rolleyes.gif

Deşi este de înţeles greşeala, omul abia îşi ştersese lacrimile de glicerină, îşi dăduse jos masca de politican preocupat de "ţărişoara lui ... de Rrrromânia!" (vezi O Scrisoare Pierdută smile.gif ) şi avea încă vocea gîtuită ... spoton.gif
March
QUOTE (ypsilonalpha @ 17 Dec 2006, 12:48 PM)
"Good Luck!" zise preşedintele Băsescu către însoţitoarea sa, ciocnind cu ea un păhărel de ţuică şi explicîndu-i că aşa se zice în România. Nu zău?!? parcă traducerea era "Cheers!".  rolleyes.gif

Din cauza lacrimilor a uitat ca in tara lui se zice " noroc" !
March
Din ciclul : "Cadouri de Craciun"

Deranjat de criticiile care i se aduc, Basescu sarela beregata ziaristilor !
March
Se pare ca Basescu nu poate sa faca chiar orice ar vrea muschii lui ! tongue.gif

Traian Basescu a pierdut pariul anticipatelor in 2007

Aproape nimeni nu indrazneste sa parieze ca actualii parlamentari vor vota pentru a-si pierde scaunele de sub ei
The Dude
QUOTE (March @ 4 Jan 2007, 10:45 AM)
traian basescu a_pierdut pariul anticipatelor in 2007.
Aproape nimeni nu indrazneste sa parieze ca actualii parlamentari vor vota pentru a-si pierde scaunele de sub ei

...a pierdut mult mai mult decat atat...A pierdut simpatia...sau poate e prea mult spus simpatia asa ca hai sa ii zicem "o anumita neutralitate a presei"...a pierdut pe drum masca aia de om cumsecade (in spatele ei, Cristoiu si Paler au mare dreptate,...nu e decat un mitocan)...Si a pierdut inca si mai mult in interiorul partidului...Manevra cu Stolojan o sa aiba si ea repercursiuni urate, iar Base trebuie musai sa priceapa ca de acum si alte priviri sunt atintite insistent pe gesturile sale...si sunt priviri periculoase...europene...if you know what i mean
Cucu Mucu
Nu stiu cum puii mei si-a adus aminte torpila blonda de "scrisorica" lui Tariceanu exact acum,cand Tariceanu isi reconfirma pozitia pozitia de forta in fruntea PNL. Si nu stiu cat de prost poate fi Tariceanu sa trimita o asa hartie la presedentie,cand stie ca toata corespondenta se arhiveaza, iar Base nu il are la inima. Je zice ca e doar o facatura ieftina.
Katana
Am incercat sa citesc acest topic de la inceput...
QUOTE

Vezi tu, lipsa de diplomatie cu scandalurile merg mana in mana.

Desi sint un "fan" El Presidente (asta raportat la "Frinarul Rosu-Iliescu),totusi ma pune pe ginduri,aceasta lipsa de diplomatie si repercusiunile ei..."Cainele de paza a democratiei",s-a transformat in HIENA !-bine comenta un tip foarte intelept...
The Dude
QUOTE (Katana @ 16 Jan 2007, 11:09 AM)
"Cainele de paza al democratiei",s-a transformat in HIENA !-bine comenta un tip foarte intelept...

nu exista astfel de transformari nici macar in planul figurativ...A fost Hiena tot timpul, numai ca nu i-am inteles noi ranjetul..Vorba altui mare intelept "Zambetul unui tigru nu are nimic linistitor in el ".....
March
Caragata EU - Romanica biletelor, biletelor , scrisorilor. roz, galbene , etcaetera . Posturile Tv de dimineata pana seara te asasineaza cu comentarii pe aceasta tema ! Nasol cand blondele arunca cu piatra in balta ! mad.gif
Cucu Mucu
Se pare ca Lenuta a lu' Cocos a produs vreo 5 miliarde de rol din banii fraierilor cotizanti, ca plata pt serviciile oferite presedentiei (nu va ganditi, bre la prostii) - servicii de avocatura. tongue.gif
The Dude
QUOTE (mariusc2 @ 17 Jan 2007, 11:52 AM)
(nu va ganditi, bre la prostii) - servicii de avocatura. tongue.gif

pai taman asta e ...Avocatii nu dau cu gura ???....pentru o paine .....
ypsilonalpha
Scoate beletu, neicusorule şi puicusorule!

Deci nea Băsescu e taman bun pe post de Cetăţeanul turmentat ... acesta îşi ascunsese scrisoare acompromiţătoare în fundul pălărie, pe care apoi a pierdut-o. Piratul nost' a ascuns bileţelul compromiţător unde în altă parte decît în şuviţă - pe care a tăiat-o dămult. rofl.gif

Deci, nexam belet.

Păcat, poate se lăsa cu ceva tăinuire a infractorului, şi scăpam naibii de pacostea asta de preşedinte jucător (sau judecător? nu se mai ştie exact, dar el pe judecători îi ştie, ba chiar ştie şi cine trebuie să iasă mare şef de trib la CSM ... neapărata mister Pandrea).

Şi fireşte, nici de data asta n-a încălcat vreo Constituţie, ceva. devil.gif Da' deloc!

Huooooooo!

(Prin acest huo! a nu se înţelege că încalc arta de a conversa, pur şi simplu dădeam citate din O scrisoare pierdută, finalul actului 4, cînd se lasă cu bătaie la întrunirea electorală rolleyes.gif )
March
Acum mai bine ar ajuta-o pe madama blonda ca sa nu dea milioanele alea inapoi ! laugh.gif
The Dude
QUOTE (mariusc2 @ 15 Jan 2007, 09:07 AM)
Nu stiu cum puii mei si-a adus aminte torpila blonda de "scrisorica" lui Tariceanu

Care torpila mai tovarase..???...cine, pocnitoarea aia de centura ???...ar vrea ea sa fie torpila, poate ca si e in pat cu zbanghiu betivan, dar altfel nu poate sa aspire decat la statut de pocnitoare rasuflata....si blonda natural pe deasupra...poate si pe dedesubt.....presedintele stie ce fel de par isi culege din barba dupa intalnirile cu ea...parerea mea....



abis
QUOTE (March @ 17 Jan 2007, 01:09 PM)
Acum mai bine ar ajuta-o pe madama blonda ca sa nu dea milioanele alea inapoi !

Ai vazut raspunsul Elenei Udrea? Ce parere ai?
March
QUOTE (abis @ 17 Jan 2007, 02:18 PM)
QUOTE (March @ 17 Jan 2007, 01:09 PM)
Acum mai bine ar ajuta-o pe madama blonda ca sa nu dea milioanele alea inapoi !

Ai vazut raspunsul Elenei Udrea? Ce parere ai?

Pai cucoana e disperata cu explicatiile acum pe toate posturile ! Aseara se balbaia la Turcescu cand a fost luata la intrebari punctual !

Si apoi minciuna grosolana a fost amintita pe posturi. In 2005 a declarat intr-un ziar, parca "Jurnalul National " ca ea nu a facut niciodata afaceri cu institutii aflate sub controlul pesedistilor ! Pai cucoana asta vine sa vorbeasca de morala in politica noastra ?

Chiar daca o sa apara acum vreun biletel , acesta nu va mai avea efectul scontat intrucat rahatul pute acum dus-intors !!
abis
Nu de bilet te-amintrebat, ci despre legalitatea contractelor cu RAAPPS si despre banii pe care ar trebui sa-i restituie (de ce?).

Ea spune ca:
-Raportul omite sa precizeze ca in urma primului proces in care cabinetul ei a reprezentat RAAPPS, aceasta instituie a castigat 1,4 miliarde de lei in timp ce onorariul ei a fost de doar 30 de milioane
- Ministrul liberal Cristian David a declarat in mod tendentios ca Elena Udrea a pierdut anumite procese. Procesele au fost pierdute pe fond dar castigate in recurs, RAAPPS castigand deci in final procesul
- Controlul a vizat-o exclusiv pe Elena Udrea si nu se discuta deloc si despre celelalete cabinete de avocatura care au avut contracte cu RAAPPS si care sunt apropiate premierului Tariceanu
- Cristian David afirma ca o contestatie facuta de Elena Udrea nu era suficient de motivata si a fost respinsa de judecatori. In realitate, spune Udrea, judecatorii au respins numai pe un aspect contestatia dar au admis-o in intregul ei si RAAPPS a reusit sa fie recunoscut ca si creditor pentru suma de 80 de miliarde lei vechi si 1,5 milioane de dolari


In incheierea articolului scrie ca: "Cristian David nu a contrazis explicatiile oferite de Elena Udrea multumindu-se sa sustina ca acest control nu este o comanda politica si acuzand de lipsa de moralitate pe cei care au incheiat, fie si legal, aceste contracte cu RAAPPS"

Asadar, deocamdata nu vad care-i problema Elenei Udrea legat de RAAPPS.

Cat despre "biletel", acolo este posibil sa fie o dezinformare aruncata pe piata pentru a-l pune pe Tariceanu in dificultate... Asa cum este posibil sa fie si real. Vom vedea.
Cucu Mucu
Bre,nu ar fi un conflict de interese acolo? blink.gif Nu stiu, zic si eu, asa...

QUOTE
Cat despre "biletel", acolo este posibil sa fie o dezinformare aruncata pe piata pentru a-l pune pe Tariceanu in dificultate...

Pai presedintele a zis ca biletelul egzista. Eu il stiu ca e nesimtit, dar chiar asa sa minta pe fata o tara de 21 de meleoane de prinzatori de paltoane... sau gaozari... sau cum ii mai place lui sa ne spuna.

Stati ca mi-am adus aminte de palton si vizita prezidentului la Sibii. Ce dracu o fi cautat el in capitala culturala a Europei, sa ne faca de ras in fata intregii Europe, nu pot sa imi dau seama... el si cu Madonna ce isi arunca chilotii in public... vai de ingerii nostri cine a ajuns in fruncea tarii... Mai bine statea la golden slit si baga manele marinaresti pana dimineata.
Basescule, ia bag-o p-aia:

"Sapte insi pe lada lui, io, ho, ho,
Lada capitanului, io, ho, ho,
Hai Jimmy, Jimmy, io, ho, ho
Adu tirbusonul, io, ho,ho,
Hai Jimmy, Jimmy, io, ho, ho
Sa beeem tot romul"
March
Se trecem putin la alta cucoana din trupa Prezidentului si anume Monica Macovei. Trebuie sa recunosc ca am simpatizat-o puternic pe dumneaei dar actiunile ei din ultimul timp m-au pus serios pe ganduri.

Sa-i dam cuvantul CTP-ului pentru ca el le zice in numele nostru, al opiniei publice :

(...) Monica Macovei lupta pentru drepturile omului si lupta si acum - numai ca omul din propozitie se numeste Traian Basescu. D-na Macovei apara cu darzenie drepturile omului presedinte de a dispretui sincer presa si a iubi la fel de sincer "organele"; procuratura, mascati, servicii secrete. Si atunci, nu pot sa nu ma intreb: oare ce militarea de fapt d-na Macovei cand milita prin societatea civila?

Citit totul aici
ypsilonalpha
"Lasă măi Monica, o să trecem prin parlament şi scumpul tău ANI ..." zicea Băsescu mai deunăzi, în public chiar ... îţi dai seama cum controlează el tot ce mişcă în ţara asta, chiar şi Parlamentul el la ordinele sale...

Deşi, dacă stau să mă gîndesc, Ani era diminutivul cu care maică-sa îl alinta pe Anakin Skywalker ... cum care Anakin?!? ăl negru de respiră greu, vezi Răzbelul Stelelor. Păi îl vezi mătăluţă pe ditamai Darth Vader adus în faţa parlamentului să fie votat?!? Că doar n-o să-şi pună el mintea şi iataganul-laser cu săbiuţa de abordaj ruginită a piratului cotrocenian ...

March
Dupa atatea culori chilotii ale biletului cu pricina , sa ne distram oleaca cu adevarat biggrin.gif :

Basescu si Dama Sutra

De doua milenii, reteta sexului perfect se straduieste sa incapa in 64 de pozitii. Vechii indieni sint insa mici copii. Istoria universala a erectiei e incompleta fara afrodisiacele puterii. Potenta politica duce la partide de neuitat. Cu un amanunt: copulatia are loc in public

abis
March, de ce trebuie Elena Udrea sa restituie banii RAAPPS-ului?
Cucu Mucu
PD nu se grabeste

„Pe mine nu ma intereseaza biletul, intrucit il cunosc bine pe Tariceanu si stiu ca poate face asemenea prostie. Este asa de superficial incit sint sigur ca a scris acest bilet“, ne-a asigurat liderul PLD, Theodor Stolojan. Democratii, in schimb, fac zid in jurul lui Basescu. „Presedintele Basescu nu s-a implicat in acest scandal. Este o afirmatie a fostei sefe a Cancelariei si nu presedintele trebuie sa dea un raspuns“, a spus vicepresedintele PD Cezar Preda.


Biletelul roz...

March
QUOTE (abis @ 17 Jan 2007, 07:49 PM)
March, de ce trebuie Elena Udrea sa restituie banii RAAPPS-ului?

Pa chestie de moralitate avand in vedere ca se bate cu pumnul in piept ca ea ar calari calul ala alb al anticoruptiei ori de cate ori apare la tv !

Moralitate care rezulta din urmatoarele :

Cabinetului Elenei Udrea i-au fost incredintate 12 din totalul celor 23 de contracte de la RAAPPS. Avocata a incasat integral onorarii in suma de 2,35 miliarde lei vechi. Contractele au fost atribuite direct, fara organizare de licitatii publice si in conditii care nu se pot justifica, a declarat ieri ministrul delegat pentru control Cristian David. Ministrul a scos in evidenta faptul ca Elena Udrea a inceput sa primeasca contracte insemnate ca valoare din luna iulie 2004, la doua saptamani dupa ce aceasta a devenit consilier in cadrul Consiliului General al Municipiului Bucuresti (CGMB). Udrea a fost validata pentru functia de consilier general al CGMB din partea Aliantei PNL-PD . Pana sa ajunga consilier general al Capitalei, Elena Udrea incheiase cu RAAPPS doar doua contracte, in datele de 4 si 5 decembrie 2003, in valoare de 310 milioane lei vechi, si respectiv 60 milioane lei vechi. Dupa ce a devenit consilier, valoarea contractelor a crescut simtitor, la 1,98 miliarde lei.

Onorariile Elenei Udrea au fost fixate "arbitrar"

De doua ori mai scumpa decat toti ceilalti avocati
Verificarile guvernamentale au retinut ca Udrea a incasat bani grei, dar in multe din contracte aceasta a pierdut procesele sau, mai grav, nu a prestat serviciile pentru care a fost angajata, dupa cum urmeaza:

..........

Ea a luat aproape jumatate din intreaga suma platita de RAAPPS in sase ani, desi a prestat servicii juridice doar timp de doi ani. „Dintre procesele la care Elena Udrea a fost avocatul Regiei, doar unul s-a solutionat pozitiv pentru RAAPPS, si acesta pentru ca cealalta parte a renuntat la judecata. Un caz si mai grav a fost cel in care la o zi dupa semnarea contractului dintre Udrea si Regie cauza a fost suspendata de Tribunalul Bucuresti si deci a ramas fara obiect. Totusi, Elena Udrea a primit 250 de milioane de lei dupa patru luni de la incheierea contractului“, a precizat Cristian David.
abis
Ma asteptam sa comentezi raspunsul pe care i l-a dat lui David, nu sa reiei aceleasi lucruri de la conferinta de presa a liberalului. smile.gif

Despre "bilet" ce parere ai?
March
QUOTE (abis @ 18 Jan 2007, 11:09 AM)

Despre "bilet" ce parere ai?

Asa cum am spus : pute in ambele directii ! Petrol... asfalt... si ceva miresme de ... madama ! laugh.gif
The Dude
QUOTE (March @ 18 Jan 2007, 10:16 AM)
Asa cum am spus : pute in ambele directii ! Petrol, asfalt,etc. si ceva miresme de ... dama ! laugh.gif

Pute tare...dar din toata afacerea Base a iesit mai terfelit, ca Tariceanu era deja punctat la chestiunea asta.

Base a actionat la comanda fufei...Daca nu cumva a pus la cale intreaga poveste impreuna cu tipa, pentru ca mai inainte ca ea sa "isi aminteasca de bilet", controalele alea se inchiasera si aveau deja concluzii..


Uite cum si cine ne conduce......
Cucu Mucu
ACum DNA-ul nu mai sare 5 metri in sus. Golanii astia ar trebui bagati la zdup: unu pt trafic de influenta si altul pt tainuire.

Sa comentez eu raspunsul dat. Spune tipa ca a inscris regia la masa credala - pai la masa credala se inscrie oricine cu minime cunostinte juridice si avand acest drept. Ce sa va zic - flatulatii avocatesti. Ea a fost desteapta, a punctat. Greselile apartin celor de la RAAPPS, ca au semnat astfel de contracte. Sau o fi si ceva spaguta undergorund...

Bai da uei, stiati ca Euroconstructul Golden Blitzului si-a crescut cifra de afaceri de 250 de ori din 2005 incoace?
March
QUOTE (The Dude @ 18 Jan 2007, 11:25 AM)
Base a actionat la comanda fufei...Daca nu cumva a pus la cale intreaga poveste impreuna cu tipa,
Uite cum si cine ne conduce......

Continua seria aventurilor cu Popeye, Olive si cu Bluto ! laugh.gif
March
Cate Elene au existat in istoria Romanicai care au adus numai pagube acestei tari ? unsure.gif

Marile dezvaluiri ale Elenei Udrea legate de RAAPPS si Petrovici - baloane de sapun

Contractele dintre RAAPPS si omul de afaceri Razvan Petrovici, pentru care Elena Udrea si-a pus "poalele in cap" in fata camerelor de luat vederi, pur si simplu nu exista! Intre Regia Administratia Patrimoniului Protocolului de Stat (RAAPPS) si omul de afaceri Razvan Petrovici nu exista nici o hartie prin care acestuia sa-i fi fost incredintate in vreun fel 400 de hectare de teren la ferma Vlasiei si alte 8 hectare in spatele cladirii Word Trade Center (...)

Declaratiile fara acoperire ale Elenei Udrea sunt parte a strategiei politice a celor care o incurajeaza pe guraliva blonda de la Cotroceni



March
Stati cu ochii pe tv-uri ! Marele Circ continua cu biletele-rezolutii semnate de Basescu in favoarea ALRO , precum si SMS-uri de amenintare la adresa lui Tariceanu !
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.