Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
March
QUOTE(marduk @ 24 Sep 2009, 01:10 PM) *
Papa Ioan Paul al II lea a denumit-o asa, are de toate cate putin, atat cat ne trebuie sa fim liberi,

petrol,

Importam cea mai mare parte

QUOTE(marduk @ 24 Sep 2009, 01:10 PM) *
gaze,

Importam de la Rusi cea mai mare parte cu cel mai mare pret din Europa ! Prietenii stiu de ce !

QUOTE(marduk @ 24 Sep 2009, 01:10 PM) *
campie

Care produce mai nimic. Mai totul se importa

Deci "Gradina " aia e o iluzie ! Iar liberi suntem. Sa emigram !
Marduk
QUOTE(March @ 24 Sep 2009, 01:18 PM) *
Deci "Gradina " aia e o iluzie ! Iar liberi suntem. Sa emigram !

Ce vina are ROMANIA ca unora nu le place "Gradina", chiar asa "saraca" cum zici tu ca este, desi multi ar vrea sa aiba o tara ca asta, asa cu resursele care le mai are, dar poate si tu ai dreptatea ta mai ales atunci cand te referi la "prietenii".

abis
QUOTE(marduk @ 24 Sep 2009, 01:10 PM) *
Papa Ioan Paul al II lea a denumit-o asa

S-a mai folosit si inainte de 1999 aceasta formulare (atunci a spus-o papa). Si este gresit numita asa. In realitate titlul asta de "gradina a maicii domnului" il poarta si Muntele Athos. Romania nu are nimic special pentru a fi numita asa.
QUOTE
are de toate cate putin, atat cat ne trebuie sa fim liberi, petrol, gaze, carbune, aur, argint, campie, mare, munte, delta, desert, etc.

Deci este numita gradina maicii domnului pentru ca are petrol, gaze, carbune?!

Alte tari care nu au atatea resurse (un exemplu este Japonia) nu sunt libere? Iar altele care sunt doldora de resurse sunt mai libere decat Romania? Nu cred ca libertatea si resursele de care spui sunt legate intrisec... Cea mai importanta resursa sunt, fara a spune vorbe mari, oamenii unei tari.

Dar sa revenim la Basescu, totusi...
abis
Am revenit la Basescu:

Traian Basescu propune referendum pentru Parlament unicameral si reducerea numarului de parlamentari la maxim 300, exact in ziua alegerilor prezidentiale, 22 noiembrie.

Dupa parerea mea, este o idee excelenta. smile.gif
March
QUOTE(abis @ 24 Sep 2009, 04:38 PM) *
Am revenit la Basescu:

Traian Basescu propune referendum pentru Parlament unicameral si reducerea numarului de parlamentari la maxim 300, exact in ziua alegerilor prezidentiale, 22 noiembrie.

Dupa parerea mea, este o idee excelenta. smile.gif

O manipulare marsava din disperare de pierdere de procente. Avea tot timpul sa faca asta de-alungul cincinalului sau .
abis
In ce sens, manipulare? Si de ce marsava? smile.gif

Ideea unui parlament unicameral mi se pare foarte buna. A legat-o de alegerile prezidentiale pentru a spori sansele de validare a referendumului, sa nu se mai intample ca data trecuta, cu votul uninominal, care nu s-a adoptat din cauza slabei prezente la vot.

Oricum cine dorea si inainte sa voteze cu Basescu, va vota cu Basescu, iar cine nu, nu. Nu se vor schimba datele problemei in ceea ce priveste intentia de vot.
Marduk
QUOTE(abis @ 24 Sep 2009, 01:38 PM) *
QUOTE
Si este gresit numita asa.

Daca Papa a gresit atunci cine sa mai stie, doar el este reprezentantul lui Dumnezeu pe pamant, probabil a fost doar o figura de stil care s-a dorit sa arate cat de darnica a fost natura cu Romania.
QUOTE
In realitate titlul asta de "gradina a maicii domnului" il poarta si Muntele Athos.

Probabil ca grecii au inscris Muntele Athos ca si marca ce tine strict de Grecia. Inrest ai putea sa spui ca Muntele Athos chiar nu are resurse.
QUOTE
Romania nu are nimic special pentru a fi numita asa.

Macar manastirile din Bucovina si tot ar fi ceva.
QUOTE
Deci este numita gradina maicii domnului pentru ca are petrol, gaze, carbune?!

No comment.
QUOTE
Cea mai importanta resursa sunt, fara a spune vorbe mari, oamenii unei tari.

Adevarat graiesti fiule.
QUOTE
Dar sa revenim la Basescu, totusi...

Sa revenim la Basescu, ca el este de vina pentru tot ce ni se intampla azi.



Achernar
Personal consider ca orice politician inteligent ar trebui sa fie de acord cu propunerea lui Basescu. Problema e ca in Romania politicienii nu dau dovada c-ar avea coeficienti de inteligenta prea ridicati.
Michelle
QUOTE(abis @ 24 Sep 2009, 04:47 PM) *
In ce sens, manipulare? Si de ce marsava? smile.gif

Ideea unui parlament unicameral mi se pare foarte buna. A legat-o de alegerile prezidentiale pentru a spori sansele de validare a referendumului, sa nu se mai intample ca data trecuta, cu votul uninominal, care nu s-a adoptat din cauza slabei prezente la vot.

Oricum cine dorea si inainte sa voteze cu Basescu, va vota cu Basescu, iar cine nu, nu. Nu se vor schimba datele problemei in ceea ce priveste intentia de vot.


E marsava ca a venit de la Basescu si cu siguranta poporul care merge la vot dar e nitel nehotarit va asocia economia facuta la salariile parlamentarilor cu mutra lui Basescu, in plus si aia care s-ar fi dus cu greu acu' se vor misca mai repede...cum spunea cineva din blogosfera portocalie Degeaba au furat startul Krin si Prosty, Base a facut deja 2 tururi de pista
March
QUOTE(Michelle @ 24 Sep 2009, 06:34 PM) *
Base a facut deja 2 tururi de pista

Iliescu despre Basescu: Alcoolicii au slabiciunea sa lacrimeze cu foarte mare usurinta
Marduk


Tovarasi hidrotehnisti scoliti la Moscova beau numai apa. rofl.gif
March
NewsIn: Iliescu despre Băsescu: "Se uită lumea cu suspiciune la el, e treaz sau nu?"
Marduk
Stilul clasic, comunist, daca nu-l poti dovedi, denigreaza-l, fa-l albie de porci, spune ca este alcoolic, afemeiat, asta va retine poporul, chestii marunte dar cu impact la alegatori.
March
QUOTE(abis @ 24 Sep 2009, 04:47 PM) *
In ce sens, manipulare? Si de ce marsava?

De la un amic :
Cinci ani de zile, de cand e presedinte, de ce nu a facut Traian Basescu referendum privind configuratia parlamentara? Cum de l-a apucat grija tocmai la sfarsitul mandatului? Exista o singura explicatie: ca sa mai ciupeasca un vot in plus, stiindu-se lipsa de popularitate a parlamentului in ochii electoratului. Ca de obicei, Traian Basescu incearca sa-si faca loc mai in fata prin smecherii si diversiuni. Basescu nu-i om serios!
Marduk
QUOTE(March @ 24 Sep 2009, 08:23 PM) *
QUOTE
Cinci ani de zile, de cand e presedinte, de ce nu a facut Traian Basescu referendum privind configuratia parlamentara?

pai se trezea iar suspendat, blamat ca vrea sa devina dictator, avid de putere, etc.
QUOTE
Ca de obicei, Traian Basescu incearca sa-si faca loc mai in fata prin smecherii si diversiuni. Basescu nu-i om serios!

Da amicul tau e de incredere? adica stie sa recunoasca oamenii seriosi? vreau sa spun ca daca stam sa privim peste liota de oameni politici din aceasta tara, toti si-au facut loc mai in fata "prin smecherii si diversiuni" odata cu ei si o grupa compacta de ziaristi purtatori de sandale si valize pline cu dejectii.



Johann_Moritz
Sa incercam o mica analiza logica a propunerii lui Basescu.
In primul rand sa distingem intre calitatea ideii, cu care, in principiu, sunt de acord si de momentul ales pentru a o propune. Si nu ma refer aici la faptul ca va fi in ziua alegerilor, care e o manipulare ieftina dar posibil foarte eficienta si de care, personal, mi se rupe, ci ma refer la faptul ca e in plina criza.
Putin probabil ca ideea va trece de referendum, stim cu totii conditiile. Asta conteaza insa mai putin, oricum referendumul e consultativ. Dar, daca acceptam ca propunerea nu e ea insasi o manipulare ieftina, trebuie sa presupunem ca la anu' pe agenda lui Basescu prioritate de top e reforma constitutionala: unicameral/bicameral, uninominal de'la sau de'lalalt, republica asa sau invers, etc, etc.
Simplificat: scandal, scandal, scandal. Exact de asa ceva avem nevoie. Iar in conditiile in care toate astea nu pot fi adoptate decat cu voturile a 2/3 din parlamentari, judecati voi cat de oportuna si mai ales realista e propunerea si daca utilitatea ei merge dincolo de un calcul politicianist pe termen scurt: noiembrie-decembrie 2009. Daca va mai ramane entuziasm dup'aia sa imi spuneti.
Marduk
QUOTE(kumarbi @ 24 Sep 2009, 08:55 PM) *
Simplificat: scandal, scandal, scandal. Exact de asa ceva avem nevoie.

S-a facut ceva important in tara asta, fara scandal, doar daca te uiti prin istorie si ai sa descoperi ca multedin marile realizari politice ale romanilor s-au facut cu scandal si nu numai.

Achernar
QUOTE(marduk @ 24 Sep 2009, 08:11 PM) *
Stilul clasic, comunist, daca nu-l poti dovedi, denigreaza-l, fa-l albie de porci, spune ca este alcoolic, afemeiat, asta va retine poporul, chestii marunte dar cu impact la alegatori.


Pentru romani a fi alcoolic si afemeiat e o calitate. Nu vad unde-i denigrarea. Iar pentru romance un barbat capabil sa ofere un minister cadou plus un post de europarlamentar va fi oricand de preferat unui zgarcit sau unui sarantoc ce n-are nici ce manca.
Achernar
QUOTE(marduk @ 24 Sep 2009, 09:10 PM) *
S-a facut ceva important in tara asta, fara scandal, doar daca te uiti prin istorie si ai sa descoperi ca multedin marile realizari politice ale romanilor s-au facut cu scandal si nu numai.


De unde reiese ca propasirea Romaniei nu are nici o sansa de a se infaptui fara Libertatea si Cancan. Interesant e ca presedintele s-a declarat extrem de deranjat de scandalurile care-l priveau in mod direct ... de exemplu scandalul privitor la fratiorul domniei sale. De ce oare, scandalul nu poate fi decat benefic Romaniei ...
Johann_Moritz
QUOTE(marduk @ 24 Sep 2009, 09:10 PM) *
S-a facut ceva important in tara asta, fara scandal, doar daca te uiti prin istorie si ai sa descoperi ca multedin marile realizari politice ale romanilor s-au facut cu scandal si nu numai.

Realizarile din trecut nu s-au facut prin scandal, ci prin dispute politice, prin confruntarea unor adversari redutabili aparand pozitii de principiu si proiecte politice, dar cu patriotism in suflet. Nu compara trecutul nostru politic cu zarva asta de aprozar. Si apropo, ai putea sa imi spui ce ne-a adus scandalul din ultimii 5 ani? Ceva palpabil!

PS: Si mie imi e scarba de Romania, asa cum mi se infatiseaza in fiecare zi.
Marduk
Depinde de la alegator la alegator. Pentru ca tot insisti cu aceste cadouri, te anunt ca nici mie nu mi-au placut, dar am inteles ca e greu sa fi tata de fata, ar trebui sa ma crezi ca am experienta, cat despre ministreasa pana in momentul in care se apuca sa planteze palmieri, de la mine are credit.
Michelle
QUOTE(March @ 24 Sep 2009, 07:56 PM) *
Iliescu despre Basescu: Alcoolicii au slabiciunea sa lacrimeze cu foarte mare usurinta


Atentionare catre un politician expirat.
Bre, nea Ilici vezi ca vine Gorby prin Romania ca trebuie sa-si plimbe Vouittoanele conform contractului si sa-si lanseze ultimul CD . Zice ca vrea sa -ntrebe cine era ala de-l suna disperat pe firu' rosu in decembrie '89. Pregateste raspunsu' si dregeti glasul!
Ah ! si mai ales nu lacrima cind o sa fii nevoit sa dai pe git citeva Stalinskaia/Putinkaia cu el.
Achernar
Am zis eu ceva ? E de datoria oricarui conducator responsabil sa-si procopseasca fiica. De asemenea, e evident ca orice lider ce se respecta are obligatia de a oferi un post de ministru unei colaboratoare avand atatea calitati. Sunt convins ca orice roman adevarat ar trebui sa urmeze exemplul d-lui presedinte in cazul in care ajunge intr-o functie de conducere.

Intr-adevar, mos Ilici e invidios. Domnia sa nu a avut niciodata sansa de a se pili in compania lui Jijibecali, de exemplu, un alt exponent la propasirii Romaniei prin metoda scandalurilor fara numar.
Michelle
QUOTE(Achernar @ 24 Sep 2009, 09:37 PM) *
Intr-adevar, mos Ilici e invidios. Domnia sa nu a avut niciodata sansa de a se pili in compania lui Jijibecali, de exemplu, un alt exponent la propasirii Romaniei prin metoda scandalurilor fara numar.


Asa e. ohyeah.gif Si nici la masa cu Bush, Putin si Angela Merkel la un loc n-a toastat.
Noroc ca se operase de fiere din timp ca altfel ar fi facut icter mecanic in seara aceea. rofl.gif
Achernar
Consider ca pentru Ilici icterul e o iesire mult prea onorabila din scena.
Michelle
Oricum ar iesi din scena (politica), numai sa iasa odata!

PS.Te gandeai cumva la un atac de cord?? tongue.gif
Achernar
Ma gandesc la faptul ca are multe pe constiinta.
March
QUOTE(abis @ 24 Sep 2009, 04:47 PM) *
In ce sens, manipulare?


In sensul celor scrise in acest articol thumb_yello.gif


„La ţepe, īn Piaţa Constituţiei!”

De ani de zile, dl. Băsescu exploateaza imaturitatea democratică a romānilor. Īn mod normal, propunerea ca īn ziua īn care se votează preşedintele să se voteze şi o lege propusă de unul dintre candidaţi, ceea ce īnseamnă un tripotaj electoral grosolan, o fraudă morală īn favoarea candidatului Băsescu, ar trebui īntāmpinată cu huiduieli la nivel de masă. Nu se va īntāmpla aşa, pentru că la noi nu e format instinctul respectării regulilor, al corectitudinii, al fair-play-ului, funcţionează īn schimb complicitatea "făcutului cu ochiul". Dl. Băsescu ştie asta, şi mai ştie foarte bine că propunerea lui nu va putea fi pusă acum īn aplicare din considerente constituţionale, parlamentare, tehnice etc. Important e că a dat mesajul "La ţepe!" - oricine se opune nu poate fi decāt un duşman al poporului
abis
QUOTE(March @ 25 Sep 2009, 02:52 PM) *
In sensul celor scrise in acest articol

Adica ai asteptat sa scrie CTP-ul ca sa ai o parere, sau ce vrei sa zici?
March
QUOTE(abis @ 25 Sep 2009, 06:16 PM) *
Adica ai asteptat sa scrie CTP-ul ca sa ai o parere, sau ce vrei sa zici?


Ramane cum am spus. O incercare de manipulare ordinara !
Rovaniemi
Băsescu a īnțeles greșit principiul democratic Un Om - Un Vot: īși īnchipuie că el e Omul, și Votul, unicul, e al lui ...
Marduk
QUOTE(Rovaniemi @ 26 Sep 2009, 04:24 PM) *
īși īnchipuie că el e Omul, și Votul, unicul, e al lui ...

Adica?
March
QUOTE(marduk @ 26 Sep 2009, 08:12 PM) *
Adica?

Ca el e Zeus ! tongue.gif
Marduk
desi multi incearca sa-l faca pe Basescu dictaor, zeus, eu cred ca trebuie sa se uite spre alte personaje din politica si economie. Becali, CVT, Vantu, Patriciu, Iliescu, profesorul Nastase, Popoviciu, Dimofte, sunt cativa care il depasesc cu mult in aroganta pe Basescu.
March
QUOTE(marduk @ 27 Sep 2009, 02:23 PM) *
desi multi incearca sa-l faca pe Basescu zeus,

Supusii lui pedelisti il alinta asa !
Marduk
niste cretini, tipici miticilor din tara asta, dar probabil ca si pe alte meleaguri personalitatile politice primesc porecle de acest gen, de la acelasi tip de cretini.
abis
QUOTE(March @ 17 Sep 2009, 04:25 PM) *
eu am avut rabdarea si i-am ascultat darea de seama - bilant timp de 2 ore

Si partea asta ti-a scapat?

March
Despre "salvatorul natiunii " :

Hrebenciuc: Băsescu ar trebui să stea cu capul īn apă rece, pentru că tot timpul este beat laugh.gif
abis
Cine nu are alte argumente, ataca la persoana. rofl.gif
March
QUOTE(abis @ 28 Sep 2009, 05:19 PM) *
Cine nu are alte argumente, ataca la persoana.

Da, "Salvatorul natiunii" este imaculat tongue.gif
abis
Comiti Strawman. smile.gif

Hrebenciuc face o afirmatie evident falsa si denigratoare, ceea ce constituie un atac la persoana. Faptul ca tinta atacului nu este vinovata de "pacatul" pe care i-l atribuie Hrebenciuc nu duce la concluzia pe care ai tras-o tu, cum ca ar fi imaculata. Daca negi propozitia "este beat tot timpul" nu inseamna, de ex., ca nu este beat niciodata. Poate sa nu fie beat niciodata sau poate sa fie beat doar uneori. La fel, negand pe "este beat tot timpul" nu inseamna ca adopti o pozitie vis-a-vis de alte acuzatii care i se pot aduce, sau care i-au fost deja aduse, de catre altii. Poate sa fie (sau nu) vinovat de multe alte lucruri, ceea ce am comentat a fost doar acuzatia lui H. referitoare la betia perpetua. Nici macar Eltin nu era in stare de asemenea performante bahice. Hrebenciuc nu a fost in stare sa identifice vreun motiv real pentru care sa-l atace pe Basescu, asa ca a inventat unul.
March
O mie de cuvinte in apararea "Jupanului" pentru a demonstra ca nu bea ! Sau bea da' nu-i beat tot timpul ? tongue.gif
abis
Le-ai numarat, chiar sunt o mie? unsure.gif

Incercam sa-ti explic ce este aceea o eroare logica... Independent de faptul ca este vorba despre Basescu sau despre alt subiect. Dar se pare ca n-am reusit. smile.gif
March
Hrebenciuc declara ca Basescu e un presedinte mafiot

Scandalul atinge cote paroxistice: greul pesedist Viorel Hrebenciuc declară că președintele Romāniei este un cap mafiot și că anumite anchete legate de acest subiect, ale Internelor, stau la baza demiterii ministrului Dan Nica.(B.T.I.)

Declarație stupefiantă a liderului deputaților PSD, Viorel Hrebenciuc, īn direct la Antena 3: el l-a acuzat pe Traian Băsescu de faptul că ar fi șeful unui sistem mafiot din Romānia și că ministerul de Interne s-ar fi apropiat periculos de mult, prin anchetele sale, de anumite aspecte "delicate" ale acestei activități. Acesta ar fi motivul care a stat la baza demiterii ministrului Dan Nica, a mai declarat liderul pesedist. Hrebenciuc - care, ieri, a declarat tot la TV că Băsescu "e tot timpul beat" - a mai susținut că īntre activitățile mafiote respective se numără și strīngerea de bani pentru campania prezidențială, afirmație care se regăsește și īntr-un discurs rostit ieri de Mircea Geoană. (B.T.I.)


Astept ca Basescu sa-l cheme in instanta pe Hrebe pentru aceasta calomnie !
turbo trabant
QUOTE(March @ 29 Sep 2009, 04:39 PM) *
a mai susținut că īntre activitățile mafiote respective se numără și strīngerea de bani pentru campania prezidențială,

deci in virtutea gandirii guzganului - cine strange bani pentru alt catindat decat cel pesedist e mafiot .

genial , din pacate hrebe nu mai e ce a fost odata....
March
QUOTE(turbo trabant @ 29 Sep 2009, 05:43 PM) *
deci in virtutea gandirii guzganului - cine strange bani pentru alt catindat decat cel pesedist e mafiot .

Pai depinde cum ii strange ! cool.gif
turbo trabant
QUOTE(March @ 29 Sep 2009, 04:50 PM) *
Pai depinde cum ii strange ! cool.gif

ca si hrebe: cu mana stanga si cu mana dreapta din "donatii".

dar liberalii is cei mai tari rofl.gif

C. Antonescu: Sper ca nimeni să nu īndrăznească să mă contacteze
Īn īncheiere, liderul PNL a făcut un apel la cele două partide aflate la putere "să nu lase o ţară imposibil de guvernat īn 2010".


a dat foamea in toti rofl.gif rofl.gif rofl.gif
abis
QUOTE(March @ 29 Sep 2009, 05:39 PM) *
Scandalul atinge cote paroxistice: greul pesedist Viorel Hrebenciuc declară că președintele Romāniei este un cap mafiot și că anumite anchete legate de acest subiect, ale Internelor, stau la baza demiterii ministrului Dan Nica.

Ce anchete face ministerul de interne? Ancheta penala o face procuratura, nu MI.
QUOTE
Astept ca Basescu sa-l cheme in instanta pe Hrebe pentru aceasta calomnie !

Daca i-ar da in judecata pe toti cei care vorbesc tampenii ar insemna ca altceva nu mai are timp sa faca.
March
QUOTE(abis @ 29 Sep 2009, 06:11 PM) *
Ce anchete face ministerul de interne?

Atribuţiile Poliţiei Romāne

6. culege informaţii īn vederea cunoaşterii, prevenirii şi combaterii infracţiunilor, precum şi a altor fapte ilicite;
7. realizează activităţi de prevenire şi combatere a corupţiei, a criminalităţii economico-financiare, a celei transfrontaliere, a infracţiunii īn domeniul informaticii şi a crimei organizate;
8. desfăşoară, potrivit competenţei, activităţi pentru constatarea faptelor penale şi efectuează cercetări īn legătură cu acestea;


E de ajuns.
abis
Nu mi-ai spus ce ancheta a facut MI in ceea ce il priveste pe Basescu. smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.