Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
March
QUOTE (abis @ 19 Apr 2007, 11:21 AM)
desi Curtea zice ca nu,

Niste indivizi santajabili, numiti si nu alesi prin vot popular !!
Cucu Mucu
Bunicuta nu si-a acoperit bine "dosareii" si i-a mostenit si Base. wink.gif Mai acu' un an se tuna si fulgera impotriva Curtii ca e pesedista, ca sunt la comanda lui Ilici, iar acum, cand i-a strans Base de oute cu dosarul, hopa, ce judecatori onesti sunt ! laugh.gif
Damnatius
QUOTE
Pedepsirea vinovatilor nu este o conditie suficienta...e doar una necesara, iar ca pasi in rezolvarea problemelor, indiferent de ce natura sunt ele, gasirea vinovatilor nu este o etapa constructiva ci una cu consecinte justitiare si eventual punitive.
Constructia incepe cu un plan, continua cu o structura si se sfarseste cu o realizare.


Sa intelegem din asta ca esti pentru o republica prezidentiala si pentru puteri sporite pentru presedinte?
The Dude
QUOTE (abis @ 19 Apr 2007, 10:21 AM)
... De ce naiba nu vine Basescu si la mine acasa sa-mi repare instalatia electrica? Ca daca-i presedinte atunci el trebuie sa le rezolve pe toate...

De ce ti-ai facut asigurare din aia mare ....???

Ce l-am pus eu sa faca treaba ministrului ??...am sugerat eu macar asta ???

ba da faceti urat rau la inghesuiala.
Eu am zis sa ia pozitia potrivita, adica:

Pozitie constructiva (recomandata, potrivita):

nu rezumi interventia la a targe de maneca justitia sa gaseasca un vinovat, sau niste vinovati..
ii tragi de maneca pe cei care trebuie sa urneasca caruta din loc...justitia va veni ia singura sa ii culeaga pe rai, iar daca nu o face te dai si la ea.


Abis, hai sa asteptam cu calm destituirea, demisia, demiterea...ma rog inlaturarea lui Basescu.*

Pentru mine incepe petrecerea.
Simplul fapt ca fortele au inteles sa fie unite in fata dezastrului e o victorie uriasa pentru Romania.
Sa o serbam cum se cuvine. thumb_yello.gif


*care ar putea fi azi, ar putea fi peste o luna, poate peste doua, dar care nu are cum sa dureze mai mult de sfarsitul acestui an
The Dude
QUOTE (Damnatius @ 19 Apr 2007, 10:47 AM)
Sa intelegem din asta ca esti pentru o republica prezidentiala si pentru puteri sporite pentru presedinte?

La tine merge greu cu intelesu'..
Eu unul nu ma mai bag, de dragul unui dialog decent si cu folos pentru participanti te rog respectos evita-ma si tu.
E loc deajuns pentru amandoi.
Felina
QUOTE (The Dude @ 19 Apr 2007, 08:48 AM)

Simplul fapt ca fortele au inteles sa fie unite in fata dezastrului e o victorie uriasa pentru Romania.
Sa o serbam cum se cuvine.

Da, sigur, o victorie a parlamentului impotriva vointei poporului.
March
QUOTE (Damnatius @ 19 Apr 2007, 11:47 AM)
QUOTE
Pedepsirea vinovatilor nu este o conditie suficienta...e doar una necesara, iar ca pasi in rezolvarea problemelor, indiferent de ce natura sunt ele, gasirea vinovatilor nu este o etapa constructiva ci una cu consecinte justitiare si eventual punitive.
Constructia incepe cu un plan, continua cu o structura si se sfarseste cu o realizare.


Sa intelegem din asta ca esti pentru o republica prezidentiala si pentru puteri sporite pentru presedinte?

Cred ca l-ai inteles gresit ! smile.gif Nu-i pentru asa ceva din cate imi dau io seama din postarile lui .
March
QUOTE (Felina @ 19 Apr 2007, 11:52 AM)
QUOTE (The Dude @ 19 Apr 2007, 08:48 AM)

Simplul fapt ca fortele au inteles sa fie unite in fata dezastrului e o victorie uriasa pentru Romania.
Sa o serbam cum se cuvine.

Da, sigur, o victorie a parlamentului impotriva vointei poporului.

Asta-i perla pentru categoria prostii la Guiness ! rofl.gif Parca Parlamentul ar fi vointa KGB-ului !
Damnatius
QUOTE
La tine merge greu cu intelesu'..


Iau asta ca un raspuns negativ. Ma asteptam, dar totusi vine in contradictie logica cu tot ce scrii in celalalt mesaj: Basescu sa vina, sa faca si sa dreaga.

QUOTE
nu rezumi interventia la a targe de maneca justitia sa gaseasca un vinovat, sau niste vinovati..
ii tragi de maneca pe cei care trebuie sa urneasca caruta din loc...justitia va veni ia singura sa ii culeaga pe rai, iar daca nu o face te dai si la ea.


Pai a facut asta si i s-a reprosat ca si-a depasit prerogativele constitutionale. A atras atentia in repetate ori guvernului ca anumite lucruri nu functioneaza. A incurajat justitia sa isi faca datoria indiferent de cine sunt cei anchetati.

Esti la fel de ilogic si in contradictie cu propriile postari ca si ultima data cand te-am citit.

@March

QUOTE
Cred ca l-ai inteles gresit !  Nu-i pentru asa ceva din cate imi dau io seama din postarile lui .


N-am inteles nimic gresit. Stiam si eu ca nu e pentru republica prezidentiala, doar e evident din restul postarilor. Pur si simplu ii atrageam atentia intr-un mod ironic ca acele afirmatii vin in contradictie cu restul.


QUOTE
Parca Parlamentul ar fi vointa KGB-ului !


Asta-i, intr-adevar o remarca foarte interesanta, mai ales ca Parlamentul nu e ales prin vot uninominal. smile.gif
Felina
QUOTE (Damnatius @ 19 Apr 2007, 08:59 AM)

QUOTE
Parca Parlamentul ar fi vointa KGB-ului !


Asta-i, intr-adevar o remarca foarte interesanta, mai ales ca Parlamentul nu e ales prin vot uninominal. smile.gif

thumb_yello.gif
abis
QUOTE (March @ 19 Apr 2007, 10:55 AM)
Parca Parlamentul ar fi vointa KGB-ului !

Ceea ce face si voteaza parlamentul nu corespunde intotdeauna cu ceea ce vor alegatorii. Vom vedea la alegerile prezidentiale anticipate / referendum in ce masura parlamentul reprezinta sau nu vointa populara.
March
QUOTE (Damnatius @ 19 Apr 2007, 11:59 AM)

QUOTE
Parca Parlamentul ar fi vointa KGB-ului !

Asta-i, intr-adevar o remarca foarte interesanta, mai ales ca Parlamentul nu e ales prin vot uninominal. smile.gif

Da, si ? Este ales conform cu prevederilor Constitutiei actuale tot printr-un vot al alegatorilor . Nu al " poporului" cum le placeau comunistilor sa clameze !!
March
Atentie ! Iresponsabili adulatori ai lui Basescu pregatesc un fel de ukrainizare a Romaniei !! Conform Realitatea TV , sustinatorii fanatici ai lui Basescu strang semnaturi in Piata Universitatii pentru o manifestatie ( adica un fel de mineriada !) in seara asta !!

Asta da o incercare de lovitura de stat !
Damnatius
Asa-i! Golanii si derbedeii aia trebuie maturati cu cazmaua de miner! N-au voie sa protesteze impotriva parlamentarilor! Cum isi permit! Sa vina Domnul Presedinte Ion Iliescu la conducere, ca sa avem liniste, nu golanii din astea!!!!
March
QUOTE (Damnatius @ 19 Apr 2007, 12:23 PM)
Asa-i! Golanii si derbedeii aia trebuie maturati cu cazmaua de miner! N-au voie sa protesteze impotriva parlamentarilor! Cum isi permit! Sa vina Domnul Presedinte Ion Iliescu la conducere, ca sa avem liniste, nu golanii din astea!!!!

Alo ! Desteptarea ! Vremea "pietelor" a trecut ! Suntem in AD 2007 cu Romania membra a UE. O asemenea miscare iresponsabila ar da o lovitura serioasa imaginii Romanicai cu repercusiuni grave asupra economiei !
Cucu Mucu
QUOTE (March @ 19 Apr 2007, 11:19 AM)
Atentie ! Iresponsabili adulatori ai lui Basescu pregatesc un fel de ukrainizare a Romaniei !!

Cam prea trase la indigo evolutiile politice din Ucraina si Romania din 2004 incoace. Oare cine sa fie papusarul?
March
Gata. Nu-si mai da demisia in 5 minute ! Mai asteapta 40 de ore, pe motiv de proceduri, poate CC ii va da un aviz, poate....
abis
QUOTE (March @ 19 Apr 2007, 11:19 AM)
Asta da o incercare de lovitura de stat !

Nu ti se pare ca exagerezi macar asa, putin?
QUOTE
Suntem in AD 2007 cu Romania membra a UE. O asemenea miscare iresponsabila ar da o lovitura serioasa imaginii Romanicai cu repercusiuni grave asupra economiei !

Se pare ca prietenilor tai din PSD, PNL, PRM si PC nu le pasa.

A naibii victima, face galagie cand incearca haidamacii sa o violeze... Si deranjeaza urechile sensibile ale unora...
March
QUOTE (abis @ 19 Apr 2007, 12:37 PM)
QUOTE (March @ 19 Apr 2007, 11:19 AM)
Asta da o incercare de lovitura de stat !

Nu ti se pare ca exagerezi macar asa, putin?

Nu. Afirmatia mea nu face doi bani fata de afirmatia frustratului ex-liberal deputat Boureanu de la tribuna Parlamentului cum ca avem de a face cu " o lovitura de stat " !!
March
QUOTE (abis @ 19 Apr 2007, 12:37 PM)
QUOTE
Suntem in AD 2007 cu Romania membra a UE. O asemenea miscare iresponsabila ar da o lovitura serioasa imaginii Romanicai cu repercusiuni grave asupra economiei !

Se pare ca prietenilor tai din PSD, PNL, PRM si PC nu le pasa.
A naibii victima, face galagie cand incearca haidamacii sa o violeze... Si deranjeaza urechile sensibile ale unora...

Bravos domne' ! Se pare ca esti de acord cu o revolta impotriva unei institutii fundamentale a statului : Parlamentul ! Halal democrat ce te pretinzi pe aici ! Ar trebui sa fiu prudent ! Sa nu-mi fie dezvaluita identitatea si sa ma trezesc cu "masele" pe cap !!
Felina
QUOTE (March @ 19 Apr 2007, 09:19 AM)
Atentie ! Iresponsabili adulatori ai lui Basescu pregatesc un fel de ukrainizare a Romaniei !! Conform Realitatea TV , sustinatorii fanatici ai lui Basescu strang semnaturi in Piata Universitatii pentru o manifestatie ( adica un fel de mineriada !) in seara asta !!

Asta da o incercare de lovitura de stat !

March, mai daunezi ziceai ca Base n-are sustinatori si nimeni nu se va strange in piatza sa manifesteze.

Acum zici ca-i lovitura de stat.

TIE NU TI-E RUSINE?!
Felina
QUOTE (March @ 19 Apr 2007, 09:45 AM)
QUOTE (abis @ 19 Apr 2007, 12:37 PM)
QUOTE
Suntem in AD 2007 cu Romania membra a UE. O asemenea miscare iresponsabila ar da o lovitura serioasa imaginii Romanicai cu repercusiuni grave asupra economiei !

Se pare ca prietenilor tai din PSD, PNL, PRM si PC nu le pasa.
A naibii victima, face galagie cand incearca haidamacii sa o violeze... Si deranjeaza urechile sensibile ale unora...

Bravos domne' ! Se pare ca esti de acord cu o revolta impotriva unei institutii fundamentale a statului : Parlamentul ! Halal democrat ce te pretinzi pe aici ! Ar trebui sa fiu prudent ! Sa nu-mi fie dezvaluita identitatea si sa ma trezesc cu "masele" pe cap !!

Da March, in democratie poporul e liber sa manifesteze atunci cand are convingerea ca-i este incalcata vointa!!

Asta inseamna DEMOCRATIE. Asta si nu altceva. Dreptul la opinie.
Felina
QUOTE (March @ 19 Apr 2007, 09:29 AM)
QUOTE (Damnatius @ 19 Apr 2007, 12:23 PM)
Asa-i! Golanii si derbedeii aia trebuie maturati cu cazmaua de miner! N-au voie sa protesteze impotriva parlamentarilor! Cum isi permit! Sa vina Domnul Presedinte Ion Iliescu la conducere, ca sa avem liniste, nu golanii din astea!!!!

Alo ! Desteptarea ! Vremea "pietelor" a trecut ! Suntem in AD 2007 cu Romania membra a UE. O asemenea miscare iresponsabila ar da o lovitura serioasa imaginii Romanicai cu repercusiuni grave asupra economiei !

Bla Bla Bla Bla....

Ba dimpotriva, va avea si poporul roman in sfarsit imaginea de popor care se respecta si isi spune parerea in loc sa-si plece capul.
cocosel
QUOTE
Asta inseamna DEMOCRATIE. Asta si nu altceva. Dreptul la opinie.

Nu draga mea...DEMOCRATIE inseamna SEPARAREA PUTERILOR IN STAT...nu DICTATURA... smile.gif
March
QUOTE (Felina @ 19 Apr 2007, 12:47 PM)
QUOTE (March @ 19 Apr 2007, 09:19 AM)
Atentie ! Iresponsabili adulatori ai lui Basescu pregatesc un fel de ukrainizare a Romaniei !! Conform Realitatea TV , sustinatorii fanatici ai lui Basescu strang semnaturi in Piata Universitatii pentru o manifestatie ( adica un fel de mineriada !) in seara asta !!

Asta da o incercare de lovitura de stat !

March, mai daunezi ziceai ca Base n-are sustinatori si nimeni nu se va strange in piatza sa manifesteze.

Acum zici ca-i lovitura de stat.

TIE NU TI-E RUSINE?!

Nu. Nu mie rusine cand e vorba de democratie ! Nu vreau asemenea incitari contra institutiilor statului ! Exact metoda lui Iliescu cand a darmat guvernul Roman !! Mai inttreaba-i si tu pe aia din jurul tau acolo unde traiesti si vezi daca e bine asa ceva !
abis
Un protest nu inseamna nici revolta, nici lovitura de stat. De ce nu as fi de acord cu protestele publice, in cazul in care parlamentul adopta o decizie care nu corespunde cu vointa electoratului?
Felina
QUOTE (March @ 19 Apr 2007, 09:15 AM)
QUOTE (Damnatius @ 19 Apr 2007, 11:59 AM)

QUOTE
Parca Parlamentul ar fi vointa KGB-ului !

Asta-i, intr-adevar o remarca foarte interesanta, mai ales ca Parlamentul nu e ales prin vot uninominal. smile.gif

Da, si ? Este ales conform cu prevederilor Constitutiei actuale tot printr-un vot al alegatorilor . Nu al " poporului" cum le placeau comunistilor sa clameze !!

Da, si Constitutia o vrem schimbata!! Ca sa vezi si sa nu crezi. Noi, poporul!
March
QUOTE (Felina @ 19 Apr 2007, 12:50 PM)
QUOTE (March @ 19 Apr 2007, 09:29 AM)
QUOTE (Damnatius @ 19 Apr 2007, 12:23 PM)
Asa-i! Golanii si derbedeii aia trebuie maturati cu cazmaua de miner! N-au voie sa protesteze impotriva parlamentarilor! Cum isi permit! Sa vina Domnul Presedinte Ion Iliescu la conducere, ca sa avem liniste, nu golanii din astea!!!!

Alo ! Desteptarea ! Vremea "pietelor" a trecut ! Suntem in AD 2007 cu Romania membra a UE. O asemenea miscare iresponsabila ar da o lovitura serioasa imaginii Romanicai cu repercusiuni grave asupra economiei !

Bla Bla Bla Bla....

Ba dimpotriva, va avea si poporul roman in sfarsit imaginea de popor care se respecta si isi spune parerea in loc sa-si plece capul.

Mai invata. Parerea alegatorii ( si nu "poporul" ) si-o spun la vot !!
Felina
QUOTE (cocosel @ 19 Apr 2007, 09:51 AM)
QUOTE
Asta inseamna DEMOCRATIE. Asta si nu altceva. Dreptul la opinie.

Nu draga mea...DEMOCRATIE inseamna SEPARAREA PUTERILOR IN STAT...nu DICTATURA... smile.gif

Deci dupa tine democratie nu inseamna dreptul poporului de a-si exprima opinia.

Ce legatura are dictatura cu exprimarea libera a opiniei??

Esti in confuzie totala.
March
QUOTE (Felina @ 19 Apr 2007, 12:52 PM)
Da, si Constitutia o vrem schimbata!! Ca sa vezi si sa nu crezi. Noi, poporul!

Mai invata. Constitutia nu se schimba prin razmerita. Ci prin Parlament si Referendum ! tongue.gif
cocosel
QUOTE
Da, si Constitutia o vrem schimbata!! Ca sa vezi si sa nu crezi. Noi, poporul!

Strangeti-va voi atunci 100.000 din afara si faceti o noua Constitutie...repet democratie inseamna SEPARAREA PUTERILOR IN STAT..nu pot accepta aberatii gen opinia poporului...
El isi exprima vointa prin votasta este democratie...restul sunt revolte,revolutii ,rascoale...deci lovituri de stat,subminari ale autoritati.
Citeste o carte de istorie si fa o paralela cu Carol al II-lea si Moruzov si o sa afli o cheie..am relatat-o zilele trecute pe alt topic... thumb_yello.gif
Felina
QUOTE (March @ 19 Apr 2007, 09:52 AM)
QUOTE (Felina @ 19 Apr 2007, 12:50 PM)
QUOTE (March @ 19 Apr 2007, 09:29 AM)
QUOTE (Damnatius @ 19 Apr 2007, 12:23 PM)
Asa-i! Golanii si derbedeii aia trebuie maturati cu cazmaua de miner! N-au voie sa protesteze impotriva parlamentarilor! Cum isi permit! Sa vina Domnul Presedinte Ion Iliescu la conducere, ca sa avem liniste, nu golanii din astea!!!!

Alo ! Desteptarea ! Vremea "pietelor" a trecut ! Suntem in AD 2007 cu Romania membra a UE. O asemenea miscare iresponsabila ar da o lovitura serioasa imaginii Romanicai cu repercusiuni grave asupra economiei !

Bla Bla Bla Bla....

Ba dimpotriva, va avea si poporul roman in sfarsit imaginea de popor care se respecta si isi spune parerea in loc sa-si plece capul.

Mai invata. Parerea alegatorii ( si nu "poporul" ) si-o spun la vot !!

Mai invata tu! Intr-o democratie poporul are dreptul sa manifeste pentru a-si spune opinia.

Stiu ca nu-ti comvine, dar asta inseamna democratie.
cocosel
QUOTE
Mai invata tu! Intr-o democratie poporul are dreptul sa manifeste pentru a-si spune opinia.

Repet si iti spune cineva cu studii in drept ..democratie inseamna SEPARAREA PUTERILOR IN STAT... wink.gif
Felina
QUOTE (March @ 19 Apr 2007, 09:54 AM)
QUOTE (Felina @ 19 Apr 2007, 12:52 PM)
Da, si Constitutia o vrem schimbata!! Ca sa vezi si sa nu crezi. Noi, poporul!

Mai invata. Constitutia nu se schimba prin razmerita. Ci prin Parlament si Referendum ! tongue.gif

Sigur ca prin Referendum. Oamenii ies in strada si pentru a cere un astfel de referendum.

Cum o dai, nu-ti iese. wink.gif
abis
QUOTE (March @ 19 Apr 2007, 11:54 AM)
Mai invata. Constitutia nu se schimba prin razmerita. Ci prin Parlament si Referendum

Prietenului tau Cocosel spune-i asta, el credea ca o schimba ministrul justitiei...

Oricum, asa proasta cum e, constitutia asta prevede inca dreptul la libera exprimare, dreptul de a manifesta...
March
QUOTE (abis @ 19 Apr 2007, 12:51 PM)
Un protest nu inseamna nici revolta, nici lovitura de stat. De ce nu as fi de acord cu protestele publice, in cazul in care parlamentul adopta o decizie care nu corespunde cu vointa electoratului?

Asta-i o incitare contra Parlamentului. Exact ce face si cel pe care-l adulezi ! In felul asta putem sa punem de cate o revolta contra Parlamentului ori de cate ori nu ne convine vreo decizie de-a sa. !

Si ca moderator pe aici io ti-as sugera sa nu faci propaganda actiunilor de razmerita contra Parlamentului !! Fa intr-adevar pe moderatorul ca sa poti fi obiectiv si sa-i potolesti aici cand pe unii cand pe altii. Sau renunta la pozitia de moderator !!
March
QUOTE (Felina @ 19 Apr 2007, 12:58 PM)
QUOTE (March @ 19 Apr 2007, 09:54 AM)
QUOTE (Felina @ 19 Apr 2007, 12:52 PM)
Da, si Constitutia o vrem schimbata!! Ca sa vezi si sa nu crezi. Noi, poporul!

Mai invata. Constitutia nu se schimba prin razmerita. Ci prin Parlament si Referendum ! tongue.gif

Sigur ca prin Referendum. Oamenii ies in strada si pentru a cere un astfel de referendum.

Cum o dai, nu-ti iese. wink.gif

Inca mai invata. Referendumul nu se stabileste ca urmare a unei razmerite !!
Felina
QUOTE (March @ 19 Apr 2007, 09:59 AM)
In felul asta putem sa punem de cate o revolta contra Parlamentului ori de cate ori nu ne convine vreo decizie de-a sa. !

Hopaaa, te-ai prins! DA, avem acest drept. Hai nu te oftica asa, l-am castigat la revolutie acest drept.
cocosel
QUOTE
Prietenului tau Cocosel spune-i asta, el credea ca o schimba ministrul justitiei...

Ti-as sugera sa interpretezi corect frazele mele..si se pare ca din nou faci ceva ingrat...iti reamintesc ca am spus asa...Ministrul justitiei Macovei ar fi putut initia un proiect de lege pentru schimbarea Constitutiei nicidecum ca ea ar fi putut schimba ceva poate matura de la cabinet... rofl.gif
Cazi in niste periculos de defectuoase interpretari ce nu-ti stau bine ca moderator....ti-o spun cu cea mai sincera prietenie...
March
QUOTE (Felina @ 19 Apr 2007, 01:03 PM)
QUOTE (March @ 19 Apr 2007, 09:59 AM)
In felul asta putem sa punem de cate o revolta contra Parlamentului ori de cate ori nu ne convine vreo decizie de-a sa. !

Hopaaa, te-ai prins! DA, avem acest drept. Hai nu te oftica asa, l-am castigat la revolutie acest drept.

Io nu mai comentez nimic ! Ii las si pe altii cu bun-simt sa zica ceva despre aceste....!
Felina
QUOTE (March @ 19 Apr 2007, 10:08 AM)
QUOTE (Felina @ 19 Apr 2007, 01:03 PM)
QUOTE (March @ 19 Apr 2007, 09:59 AM)
In felul asta putem sa punem de cate o revolta contra Parlamentului ori de cate ori nu ne convine vreo decizie de-a sa. !

Hopaaa, te-ai prins! DA, avem acest drept. Hai nu te oftica asa, l-am castigat la revolutie acest drept.

Io nu mai comentez nimic ! Ii las si pe altii cu bun-simt sa zica ceva despre aceste....!

Aceste ...ce??

AVEM ACEST DREPT!! E SCRIS IN CONSTITUTE!! Iar tu nu mai ai argumente.
Uncle Sam
QUOTE (March @ 19 Apr 2007, 10:55 AM)

Asta-i perla pentru categoria prostii la Guiness ! rofl.gif Parca Parlamentul ar fi vointa KGB-ului !

Te pomenesti ca o fi vointa poporului.
TheK
Daca oamenii ies in strada sa demonstreze in limitele legii, sunt total de acord cu asta. Daca se ajunge la violente , e condamnabil.
Asa aflam si ce fel de sustinatori avea Basescu.
Superunknown
Ma bucur ca Basescu si-a luat-o in freza, o merita demult, asta nu inseamna ca-i consider pe cei din tabara cealalta mai buni. Sustinatorii lui Basescu au tot dreptul sa iasa in strada, chiar si intr-o manifestatie neautorizata (pot sa-i zica "nesupunere civica"), chiar daca eu ii consider naivi si manipulati. Ma rog, e doar parerea mea. Oricum, sa nu-l scoata pe Basescu victima nepatata a masinatiunilor politice, ca nu tine...

Sper ca tavalugul sa porneasca la vale si sa urmeze o perioada de anarhie, incheiata cu multi politicieni la puscarie (inclusiv Basescu). Dar sa ma opresc, deja incep sa visez biggrin.gif
Uncle Sam
QUOTE (TheK @ 19 Apr 2007, 02:48 PM)
Daca se ajunge la violente , e condamnabil.

Probabil e pregatit si un asemenea scenariu. Orice forta a intervenit in favoarea lui Basescu a fost anihilata si decredibilizata de membrii patrulaterului negru, pana si impotriva Curtii Constituionale au avut pregatite niste biletele in caz ca va da verdict neconvenabil. Ce mare lucru sa intarati o multime, mergi tu printre suporterii dinamovisti si triga hai steaua sau mergi printre suporterii lui Vadim si striga lozinci in favoarea autonomiei ungurilor. Imediat vei vedea reactii violente.
Si aici, stai numai sa vezi ca vor aparea imediat oameni ce stiu sa inflameze o multime.
Uncle Sam
QUOTE (Superunknown @ 19 Apr 2007, 02:57 PM)
Ma bucur ca Basescu si-a luat-o in freza,

Si-a luat-o in freza intreaga clasa politica. Cum crezi ca vor gandi (nu cum vor reactiona, ci cum vor gandi) europenii stiind ca
- Basescu a fost ales democratic
- Basescu este sustinut de majoritate
- Basescu nu a incalcat constitutia ( a decis Curtea Constitutionala)
Si totusi parlamentul il suspenda, desi nu are nici un motiv. A luat-o in freza Basescu? Am luat-o toti!
Marduk
Cand a castigat alegerile, Pta. Universitatii era plina, lumea sarbatorea, sampania curgea in valuri. Sunt curios azi cati vor mai veni sa-l sustina. Privesc la cei care l-au suspendat, pe cine reprezinta ei, cine este Voiculescu, Vadim, Geoana, Iliescu, Ponta, etc. au ei dreptul sa fie mai drepti decat altii, au ei dreptul sa se substituie alegatorilor, cetatenilor. Cum suna in gura acestor oameni politici, cuvintele “democratie”, “putere parlamentara”. Este Iliescu indreptatit sa vorbeasca, cine l-a tras la raspundere pe el in legatura evenimentele de la "revolutie", cu masacrul comis de mineri., el care a facut tot ceea ce a putut pentru a aduce la putere esalonul doi al PCR. Succes romanilor si Romaniei, dormiti in pace, parlamentul vegheaza la linistea voastra.
Marduk
QUOTE (Superunknown @ 19 Apr 2007, 02:57 PM)
Ma bucur ca Basescu si-a luat-o in freza, o merita demult, asta nu inseamna ca-i consider pe cei din tabara cealalta mai buni. Sustinatorii lui Basescu au tot dreptul sa iasa in strada, chiar si intr-o manifestatie neautorizata (pot sa-i zica "nesupunere civica"), chiar daca eu ii consider naivi si manipulati. Ma rog, e doar parerea mea. Oricum, sa nu-l scoata pe Basescu victima nepatata a masinatiunilor politice, ca nu tine...

Sper ca tavalugul sa porneasca la vale si sa urmeze o perioada de anarhie, incheiata cu multi politicieni la puscarie (inclusiv Basescu). Dar sa ma opresc, deja incep sa visez biggrin.gif

Pentru asta este nevoie de revolutie, mon cher, la mamaliciki nu au avut loc revolutii reale, ci doar revolte inabusite de cei care-si vedeau amenintate averile si pozitia sociala. In Romania revolutiile au fast promovate si infaptuite numai de sus in jos niciodata invers.
Blakut
QUOTE
In Romania revolutiile au fast promovate si infaptuite numai de sus in jos niciodata invers.


Sa vad eu revolutia veritabila, reusita, care pleaca de jos in sus.
Marduk
QUOTE (Blakut @ 19 Apr 2007, 03:34 PM)
QUOTE
In Romania revolutiile au fast promovate si infaptuite numai de sus in jos niciodata invers.


Sa vad eu revolutia veritabila, reusita, care pleaca de jos in sus.

Daca ai sa cauti prin istorie ai sa gasesti cateva, una daca tin minte bine, s-a petrecut acum 3000 de ani in Egipt.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.