Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Nefertiti
Propun sa chemam un sobor, se impune o tamaiere.
Fantasee
Oare o fi avut cineva grijă să acopere copyright-ul către Gigi Becali? laugh.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Olaf @ 28 May 2007, 09:18 PM)
deoarece in mod clar el nu aude voci.

Aude,aude, cand ii dau baietii cu ochi ceva mai albastri castile pi urechi ii aude vocea lui Tari, lui Dinutu, a Prostanacului.O multime de voci aude la castilii alea! rofl.gif
cocosel
QUOTE
Aude,aude, cand ii dau baietii cu ochi ceva mai albastri castile pi urechi ii aude vocea lui Tari, lui Dinutu, a Prostanacului.O multime de voci aude la castilii alea!

Exact si ii cam face si placere..sa le auda. rofl.gif rofl.gif
MIA
QUOTE (abis @ 28 May 2007, 08:47 PM)
Declaratiile lui Basescu sunt nepotrivte, nu paranoice.

Ba sunt foarte potrivite - ținând cont de auditoriul pe care-l ai în preajma unei biserici. rolleyes.gif

Aici s-a arătat din nou animalul politic Traian Băsescu - deocamdată extraordinar de priceput în a mai culege niște voturi la locul potrivit prin declarații ajustate contextului. wink.gif
The Dude
QUOTE (abis @ 28 May 2007, 04:37 PM)
Ce inseamna basescian si pedel?

Ceva de rau prietene. Ceva de care e bine sa te feresti...Dar cred ca pentru tine e deja prea tarziu.

Oricum pe masura ce avansam in timp polemica de la top isi dezvaluie tot mai limpede esenta.
Doua capete tari isi bat joc fara rusine de soarta noastra. Pana la urma doi hotomani.
Tariceanu uneste opozitia si il capaceste pe Basescu, Basescu revine pe turnanta si isi aduna gasca sa i-o plateasca lui Tariceanu..Un meci destul de tensionat cu multe rasturnari de situatii si intrigi de culise, altfel destul de interesant de urmarit de pe margine.

Dar se pune inevitabila intrebare: meci, meci....da cu tara ce-ati avut ???




gio your so boring, so annoying....
March
QUOTE (axel @ 28 May 2007, 09:37 PM)
Aa, deci afirmi ca iesirile lui Duda sunt cauzate de boli psihice de-ale lui Duda  spoton.gif Nici macar eu nu ma incumetam sa afirm ca Duda are nevoie de un psihiatru rofl.gif Dar vad ca tu n-ai jena in privinta asta

Alo, doamna moderatoare !
Ce ziceti de iesirile individului asta ?!? Care imi pune mie in gura cuvinte pentru as varsa el hardaul de invective aici ?
March
QUOTE (abis @ 28 May 2007, 09:47 PM)
Declaratiile lui Basescu sunt nepotrivte, nu paranoice.

Ma rog, daca vrei sa folosesti acest eufemism pentru paranoice !
abis
QUOTE (MIA @ 28 May 2007, 10:33 PM)
QUOTE (abis @ 28 May 2007, 08:47 PM)
Declaratiile lui Basescu sunt nepotrivte, nu paranoice.

Ba sunt foarte potrivite - ținând cont de auditoriul pe care-l ai în preajma unei biserici. rolleyes.gif

Aici s-a arătat din nou animalul politic Traian Băsescu - deocamdată extraordinar de priceput în a mai culege niște voturi la locul potrivit prin declarații ajustate contextului. wink.gif

Orice declaratie a presedintelui este transimsa de mass-media in toata tara, chiar si peste granite, deci orice declaratie trebuie facuta tinand cont nu doar de auditoriul aflat la fata locului, ci si de cei care ii vor auzi sau citi mai tarziu vorbele, prin intermediul presei.
gio19ro
QUOTE (March @ 29 May 2007, 08:29 AM)
QUOTE (axel @ 28 May 2007, 09:37 PM)
Aa, deci afirmi ca iesirile lui Duda sunt cauzate de boli psihice de-ale lui Duda  spoton.gif Nici macar eu nu ma incumetam sa afirm ca Duda are nevoie de un psihiatru rofl.gif Dar vad ca tu n-ai jena in privinta asta

Alo, doamna moderatoare !
Ce ziceti de iesirile individului asta ?!? Care imi pune mie in gura cuvinte pentru as varsa el hardaul de invective aici ?

Tu ai "spus" acele chesti, cu degetzelele tale. E drept ca ai editat intre timp insa Axel a reusit sa te citeze inainte sa editezi.

Vis a vis de postarea mea cu presedintii Marelui Licurici n-ai nimic de spus? tongue.gif Ca tot ai intrebat cine , ce, cum, care presedinte cu Dumnezeu'nainte!
axel
QUOTE (gio19ro @ 29 May 2007, 10:32 AM)
E drept ca ai editat intre timp insa Axel a reusit sa te citeze inainte sa editezi.

Ei, nu l-am prins inainte sa editeze mesajul citat de mine (si sincer nici nu ma intereseaza ce scrisese initial. Probabil ca corectase vreo greseala de ortografie).
Dar e clar pentru toata lumea la cine s-a referit el cand a zis "un necunoscut pe un forum", atata timp cat mi-a rapsuns la un mesaj in care discutam explicit despre "tara trebuie pedepsita" a lui duda smile.gif
March
QUOTE (gio19ro @ 29 May 2007, 10:32 AM)

Tu ai "spus" acele chesti, cu degetzelele tale. E drept ca ai editat intre timp insa Axel a reusit sa te citeze inainte sa editezi.

Bre, nu te baga ca musca in cel al calului ! N-am editat nimic . Citeste hardaul de laturi pe care individul cela il arunca asupra unui membru aici unde trebuie sa vorbim despre Basescu si paranoia lui ! Cam cum te-ai simti matale daca cineva de aici ti-ar spune a esti bolnav psihic si ca ai nevoie de tratament referitor la unele din spusele tale ? Iar moderatorul nu observa ( sa zicem ) astea ?!?


Si acum ceva despre ' obectul" topicului :


Gigi Basescu descalecatorul

Avem un presedinte care tine discursuri politice in biserica si se declara unsul lui Dumnezeu. "Revelatia" a fost comunicata natiunii la numai o saptamana dupa incidentul cu "tiganca imputita". Nu mai trebuie sa ne temem ca Gigi Becali ar putea ajunge, intr-o zi, la Cotroceni. Este deja acolo!


De-suspendat, Traian Basescu a inceput sa semene tot mai mult cu amicul sau de pahar, liderul global al clubului Steaua. Acelasi populism gaunos, aceeasi grandomanie, aceleasi maniere. Avem in fruntea statului un "razboinic al luminii", in lupta cu comunismul si cu coruptia, cu masoneria rusa si cu oligarhii autohtoni, cu terorismul international, cu Putin si cu Marea Neagra




Uncle Sam
Pentru toti cei care il acuzau pe Basescu ca nu a respectat vointa populara (PSD-ul reusise cel mai mare numar de voturi) iar acum il acuza ca se gandeste la un premier pesedist.
Pentru cei care il acuzau ca e rigid in principii si ca greseste cand exclude orice colaborare cu PSD iar acum il acuza ca pleaca urechea la vorbele PSD-ului.
Pentru cei care il acuzau ca nu stie sa negocieze desi negociase intrarea PC-ului alaturi de Alianata pentru ca aceasta sa poata guverna, gasind astfel o solutie pe care nimeni nu cred ca o gandise pana atunci.
Pentru toti astia...Basescu a invins mai fratilor. Nu o mai dati de gard. A invins si a dovedit ca e un politician extraordinar. Si a invins facand gafe, gogomanii, declaratii absurde, luand decizii si renuntand apoi la ele...si cu toate astea a castigat.
Iar daca cu timpul va invata sa evite acele greseli... ce naiba mai, gresind si tot a invins prin KO...dar daca nu ar gresi?
A castigat impotriva lui Nastase care avea impotriva lui tot ce misca in tara asta, a castigat impotriva liberalilor care coalizasera impotriva sa aproape totul.
Omul asta e pus bine acolo si va ramane acolo.
Iar cei ce au decis sa ramana alaturi de el s-au dovedit politicieni abili, au stiut sa riste totul pe un singur castigator si le-a iesit. Nu au jucat la doua sau trei capete cum au facut liberalii care sunt acum lasati de caruta si au luat drumul PNTCD-ului.
Iar acum PD si Basescu negociaza cu PSD, poate ca asa este, dar negociaza de pe pozitie de forta, nu cu capul plecat si facand concesii cum au facut liberalii. Negociaza de pe pozitia invingatorului.
Au invins mai baieti, sorry...incercati altceva.
Ok, voi va bucurati de infrangere...o sa accept zambind aceasta copilarie si ma fac ca va cred. De dragul conversatiei.
Fantasee
Am putea comenta ultimele declarații ale președintelui României, ca să rămânem ontopic:

QUOTE
„Foarte putini inteleg in viata noastra de zi cu zi ca, dincolo de vointa noastra, este vointa lui Dumnezeu. Poporul roman a exprimat vointa lui Dumnezeu pe 19 mai“


Nu tot ce se petrece pe lumea asta este voința lui Dumnezeu, însă toate au loc prin îngăduința Lui. Este speculativ, cel puțin, însă dacă auditoriul se pricepe la religie la fel de bine ca la politică, declarația prinde în totalitate.

QUOTE
„Cu voia poporului roman si voia lui Dumnezeu am demonstrat tot ce era de demonstrat atit romanilor, cit si politicienilor“


Ceea ce este de demonstrat este că cel ales ar fi un bun președinte pentru țara sa. Această demonstrație se încheie odată cu mandatul, nu la referendum. smile.gif

QUOTE
„Va garantez ca ce s-a intimplat pe 19 mai a demonstrat ca viata mea nu mai este a mea, ci a dumneavoastra si trebuie sa va servesc atit timp cit sint pe pamint“.


Lacrimogenă declarație, însă oarecum îndreptățită. Chiar după încheierea mandatului, până la sfârșitul vieții sale, orice președinte al României are statutul de fost președinte, este remunerat de către statul român și poate fi oricând consultat de către președintele în exercițiu în probleme de interes național.
Însă nu ceea ce s-a petrecut pe 19 mai demonstrează acest lucru; chiar dacă nu ar fi câștigat la referendum, Traian Băsescu ar fi fost oricum un fost președinte al României până la sfârșitul vieții sale și peste această limită. smile.gif Deh, istoria se scrie indiferent ce. smile.gif
cocosel
Postul de mai sus este elocvent pentru cei care il sustin pe Basescu...nu mai am cuvinte si imi pare rau ca am intrat in discutii...indiferent ce ar face MINUNATIA sa...este iertat de poporul sau ca stie sa injure,sa ii boscodoreasca pe totii,sa ignore legilor (asa cum multi o fac),sa refaca aliante moarte,sa readuca partide moarte,sa ii faca pe cei care il acuza sforari,mincinosi si oligarhi..cu alte cuvinte reprezinta exact tipologia cetateanului roman de acum.

Acum iata ca a ajuns si unsul lui Dumnezeu, nu mai ramane decat sa se incoroneze mai marele Tarii,Imparatul Poporului...si sa ne transforme pe totii in gaozari si tigani imputiti.
Unii chiar isi merita cu precadere un astfel de presedinte si poate sa se regaseasca in totalitate in frazele sale...

Traiasca Imparatia Basesciana!!!! rofl.gif rofl.gif

later edit: nu m-am referit la domnita smile.gif
abis
QUOTE (cocosel @ 29 May 2007, 10:32 AM)
este iertat de poporul sau ca stie sa injure,sa ii boscodoreasca pe totii,sa ignore legilor (asa cum multi o fac),sa refaca aliante moarte,sa readuca partide moarte,sa ii faca pe cei care il acuza sforari,mincinosi si oligarhi..

Multe greseli ii sunt iertate, asa este. smile.gif

Dar nu din motivele invocate de tine.
March
QUOTE (abis @ 29 May 2007, 11:40 AM)
QUOTE (cocosel @ 29 May 2007, 10:32 AM)
este iertat de poporul sau ca stie sa injure,sa ii boscodoreasca pe totii,sa ignore legilor (asa cum multi o fac),sa refaca aliante moarte,sa readuca partide moarte,sa ii faca pe cei care il acuza sforari,mincinosi si oligarhi..

Multe greseli ii sunt iertate, asa este. smile.gif

Somnul ratiuni/ natiuni, monstri naste !
gio19ro
QUOTE (The Dude @ 29 May 2007, 07:58 AM)
gio your so boring, so annoying....

Ihm, in comparatie cu tine atunci cand afirmi ca-l pui pe Dumnezeu la treaba sau cand susti ca votul romanilor de pe 19 mai trebuie pedepsit.
Ori cand afirmi
QUOTE
Totusi am un sistem filozofic functional, mi-am depasit criza ontologica, am raspunsuri ce ma satisfac in problema existentiala. Am studiat foarte mult, am practicat moartea, desigur fara sa o experimentez, am vazut-o de aproape si i-am deslusit tainele.


ori
QUOTE
Aici, aproape ca nu activez in niciunul din domeniile pe care le stapanesc. Nu e infatuare si nici lipsa de modestie. E o realitate instruiesc cu succes persoane in anumite domenii si sunt cautat pentru asta.


Deci nu doar ca ai depasit criza ontologica, nu doar ca este o relitate faptul ca esti cautat pt a instrui persoane, ca ai practicat moartea, etc acum mai si pedepsesti poporul roman pt votul din 19 mai punadu-L pe Dumnezeu la treaba.

Inchipuirea asta e boala grea.
The Dude
QUOTE (Uncle Sam @ 29 May 2007, 10:18 AM)
Pentru toti astia...Basescu a invins mai fratilor.

Nimeni nu a zis altceva pe aici. Base a invins, numai ca victoria lui este una a la Pyrus..adica o victorie cu nimic mai mare decat o infrangere. Noi de victoria asta ne bucuram mai mult ca voi, si asteptam cuminti sa il vedem pe marele carmaci, acum si uns al Domnului, cum o va gestiona.

QUOTE
A invins si a dovedit ca e un politician extraordinar.


Daca ai in vedere acceptiunea populara a termenului, cea care pune semnul egal intre politica si o femeie de o moralitate indoielnica, ei bine iarasi DA, Basescu este un politician de exceptie.
Daca insa ai in vedere termenul din DEX, atunci el nu este decat unul modest blocat in practici populiste si revansarde de tip antebelic, si in stereotipuri lipsite de imaginatie. Daca vrei este produsul unei stari de fapt pe care a inteles-o mai bine decat opozantii sai, dar care nu este nici pe departe onorabila sau in folosul marelui popor.


QUOTE
Si a invins facand gafe, gogomanii, declaratii absurde, luand decizii si renuntand apoi la ele...si cu toate astea a castigat


Victoriile obtinute pe astfel de cai nu duc niciodata nicaieri. Nimic din ce s-a facut, din ce s-a spus, sau din ce s-a decis nu va ramane netaxat, pentru ca aici pe planeta asta greselile se platesc intotdeauna, gogomaniile sunt mereu rascumparate, iar deciziile absurde se intorc constant impotriva celor ce le-au emis.. E doar o chestiune de timp...

QUOTE
Iar cei ce au decis sa ramana alaturi de el s-au dovedit politicieni abili, au stiut sa riste totul pe un singur castigator


Jucatorul care mizeaza totul pe o singura carte e unul curajos si increzator; din pacate ele este intotdeauna perdant, si este condamnat la esec de chiar regulile jocului. Un jucator istet va aborda intotdeuna simultan mai multe directii, si asta iarasi face parte din regulile jocului.
Bunule Sammy, jucatorul nu joaca pentru a castiga, jucatorul joaca pentru patima jocului. In spatele unei partide castigate e intotdeauna o partida urmatoare si dupa ea alta care ii vine la rand..Niciun jucator nu poate fi mereu castigator. Nu ii da voie statistica si logica...E impotriva firii..


QUOTE
Iar acum PD si Basescu negociaza cu PSD,


Abdicand cu lejeritate inca odata de la sine, ,si de la un principiu pe care il considera ferm ce in alta situatie l-a facut sa considere alianta cu PC-ul " o solutie imorala".

QUOTE
Au invins mai baieti, sorry...


De ce sorry daca ati invins ???..poate pentru ca victorie e asa cum e ??

Uite cum se spune asta cand esti intr-adevar invingator : Am invins !!! thumb_yello.gif si se adauga imediat: woot_jump.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Uncle Sam @ 29 May 2007, 10:18 AM)
Iar acum PD si Basescu negociaza cu PSD, poate ca asa este, dar negociaza de pe pozitie de forta, nu cu capul plecat si facand concesii cum au facut liberalii. Negociaza de pe pozitia invingatorului.
Au invins mai baieti, sorry...incercati altceva.

Au invins pe dracu'. rofl.gif Ceea ce se pricepe cel mai bine sa faca Basescu si clica lui de la Pd este sa distruga - tara, partide, oameni. wink.gif Demonstrata in guvernarea '96-2000, adusa la stadiul de arta in actuala guvernare, politica pedeului este de a aduna voturi nefacand nimic, sau mai grav, boicotandu-i pe altii care fac. Stupida, egoista, la limita constiintei umane mi se pare declaratia trompetei prezidentiale, Boc, cum ca "PD-ul nu va sustine niciun guvern". Adica, tradus, "ne doare-n paispe de prostimea Romaniei, s-au umflat muschii pe noi si suntem cei mai tari! Daca vrem, putem sa udam si canapeaua, prostimea nu se suparaaa!"
March
Cum s-a fraudat la Referendum

Sâmbătă, 19 mai 2007, seara, la sediul PD, Traian Băsescu a declarat textual: "Dacă vreți un pronostic pentru prezența la urne, am convingerea că se va atinge pragul de 50%. Deocamdată, pe realitățile actuale, constat că am în jur de un milion de voturi mai mult decât în 2004, la alegeri, în condițiile în care împotriva mea s-au coalizat cinci partide".

La ora când rostea aceste cuvinte (20:00), nu se știau nici prezența, nici rezultatul. Se știa, potrivit estimărilor BEC de la 18:30, că până la ora 17:00 se prezentaseră doar 28,95%. O prezență de 50% la ora 20:00 ar fi însemnat ca în trei ore să meargă la vot nu mai puțin de 21% dintre cei înscriși pe liste. Cât despre milionul în plus, acesta era doar în exit-pollul realizat de INSOMAR. INSOMAR nu estimase prezența la vot.

Mult mai grav, nici BEC n-o estimase. Președintele BEC, judecătorul Gheorghe Dumitru, a cărui ipostază de om al lui Traian Băsescu se dezvăluie din tot ce a făcut în fruntea BEC, decisese ca ultimele estimări să fie făcute doar pentru ora 17:00. Celor 2.070 de președinți de Birouri Electorale, care alcătuiau eșantionul, li s-a spus să lase raportările și să treacă la numărătoarea voturilor(...)


Pe acest fond de derută, mașinăria PD și a Serviciilor Secrete s-a pus la treabă. N-au reușit însă să scoată o prezență de 50%. Ar fi fost și imposibil, în condițiile în care ea a atins în realitate doar 38%. Au reușit s-o umfle până la 44%, lungind sosirea proceselor-verbale și numărătoarea voturilor până luni seară, premieră și asta în istoria alegerilor postdecembriste. Au reușit să scoată însă milionul în plus(...)

Nu numai prin mișmașurile din incredibila perioadă de două nopți și două zile, dar și prin turismul electoral din ziua Referendumului. Am avut curiozitatea de a citi ziarele locale (independente, nu cele cumpărate de PD) de duminică, 20 mai 2007. Toate, fără excepție, au sesizat incredibilul număr de persoane care au votat pe liste suplimentare.(...)

Sâmbătă, 19 mai 2007, România s-a confruntat cu un fenomen unic în Europa civilizată. Zeci de mii de români au plecat în excursie prin țară. Și la Eforie, la Bran, la Suceava, la Sibiu, la Brașov, la Timiș (acolo unde Traian Băsescu a obținut victorii zdrobitoare), prima lor grijă a fost de a vota. Potrivit ziarului Sibianul, la Sibiu, sibienii nu s-au prea grăbit să iasă la vot. Sibiul se situează pe locul 2 în materie de prezență (51,33%) și pe locul 1 în materie de vot pro-Băsescu (88,07%). Cui se datorează aceste rezultate, dacă sibienii n-au prea ieșit la vot? Turiștilor! Românii din toată țara s-au urcat în autocare și s-au dus la Sibiu să-l voteze pe Traian Băsescu(...)
The Dude
QUOTE (gio19ro @ 29 May 2007, 10:53 AM)
Ihm, in comparatie cu tine atunci cand afirmi ca-l pui pe Dumnezeu la treaba sau cand susti ca votul romanilor de pe 19 mai trebuie pedepsit.

Caile de a il pune pe Dumnezeu la treaba sunt simple si la indemana oricui.
Ele constau in principal din rugaciuni, dar mai pot fi utilizate si evlavia, cucernicia, smerenia, postul...

Nu stiu ce iti trece prin cap, dar orice ar fi are o viteza ametitoare si produce un zgomot asurzitor..probabil din cauza ecoului.

Apropo, Dumnezeul la care ma refeream si care raspunde la asemenea abordari e unul declarat ca find gelos si razbunator...Asa zice Biblia, deci putem presupune ca el nu va lasa nico greseala majora nepedepsita, iar greseala poporului roman din 19 Mai se incadreaza in aceste standarde. Dovada cea mai elocventa rezida in ceea ce se intampla... thumb_yello.gif
Nefertiti
March, te-am mai rugat sa nu postezi placinte din astea, da doua vorbe si link, ce e asa greu de tinut minte?!
Nastratin
QUOTE (mariusc2 @ 29 May 2007, 10:56 AM)
Demonstrata in guvernarea '96-2000, adusa la stadiul de arta in actuala guvernare, politica pedeului este de a aduna voturi nefacand nimic, sau mai grav, boicotandu-i pe altii care fac.

Bine zis... pe principiul ca nu cel care e mai bun castiga, ci ala care tipa mai tare. blink.gif
March
Uite o caracterizare buna a ex-Suspendatului !

Traian Basescu nu se deosebeste in mod fundamental de actualii sai adversari politici. Ca si ceilalti actanti politici, el este produsul „sistemului ticalosit“ pe care il acuza public, dar pe care il tolereaza si il incurajeaza, cu cinism, de indata ce nu se mai afla in lumina reflectoarelor. Diferenta intre Traian Basescu si Ion Iliescu – al carui model prezidential il perpetueaza – este exclusiv una de discurs. Atita doar ca, in timp ce Ion Iliescu era comunist din convingere, Traian Basescu este anticomunist din ratiuni electorale si conjuncturale. Singurul gest realmente valoros al presedintelui Basescu a fost condamnarea oficiala a comunismului in plenul Parlamentului. Dar a facut-o oare din convingere sau pentru ca, pur si simplu, nu mai putea da inapoi?


Nefertiti , vad ca esti cu unii foarte activa in observatii iar cu altii sfioasa !
Nefertiti
Da, m-a facut mama sfioasa! rolleyes.gif
Vezi ca merge si mai putin text. laugh.gif
gio19ro
QUOTE (The Dude @ 29 May 2007, 11:02 AM)
Dumnezeul la care ma refeream si care raspunde la asemenea abordari e unul declarat ca find gelos si razbunator...Asa zice Biblia, deci putem presupune ca el nu va lasa nico greseala majora nepedepsita, iar greseala poporului roman din 19 Mai se incadreaza in aceste standarde.

hh.gif
March
Cu privire la votul uninominal si la faptul ca de luni bune-ncoace gura nu-i mai tace !

Mizind pe memoria scurta a electoratului, el si-a permis de-a lungul timpului sa fie inconsecvent si sa sustina azi ceea ce ieri abjurase, fara nici un fel de scrupul moral, urmarind doar interese conjuncturale – vedeti ce credea Traian Basescu despre votul uninominal, sustinut de liberali, in 2005, cind marturisea: „nu cred in votul uninominal pentru ca este demagogie“ si cum a intors-o „ca la Ploiesti“ in 2007, intr-un context politic sensibil modificat
Cucu Mucu
Nici acum nu vor cu adevarat uninominal. De la PD nu ar mai iesi nici dracu' in afara de Basescu.
abis
E cam tarziu ca sa mai dea inapoi, Basescu, PD-ul sau oricine altcineva. Vrand-nevrand trebuie sa adopte anul asta o varianta de vot uninominal.
Uncle Sam
QUOTE (mariusc2 @ 29 May 2007, 10:56 AM)
Ceea ce se pricepe cel mai bine sa faca Basescu si clica lui de la Pd este sa distruga - tara, partide, oameni. wink.gif

Ce distruge? Tara ca sistem ticalosit? Da! Partide ca PSD-ul lui Iliescu si Nastase? Da! Ca PNL-ul lui Patriciu? Da! Oameni ca cei care visau sa controleze justitia? Duca-se!
Pe astia i-a distrus intr-adevar.
Si ce apare in urma acestor "distrugeri" ?
Un PSD cu limbaj moderat, cu Iliescu dat la fund tocmai cand incercase sa iasa iar in fata, cu voci mult mai rationale, cum sunt Rus, Puscas, Diaconescu?
Un PNL care incepe in sfarsit sa se intrebe ce doreste electoratul sau?
Pai daca analizam asta (lasati-l pe Cristoiu sau Stan,cine apeleaza la argumentele lor se auto-jigneste) vedem ca de fapt victoria lui Basescu a schimbat radical atitudinea partidelor. Si nu asta au promis Basescu si ai lui, ca vor sa schimbe clasa politica? Uite ca pana si asta incepe sa-i reuseasca.
Cucu Mucu
QUOTE (Uncle Sam @ 29 May 2007, 11:48 AM)
QUOTE (mariusc2 @ 29 May 2007, 10:56 AM)
Ceea ce se pricepe cel mai bine sa faca Basescu si clica lui de la Pd este sa distruga -  tara, partide, oameni. wink.gif

Ce distruge? Tara ca sistem ticalosit? Da! Partide ca PSD-ul lui Iliescu si Nastase? Da! Ca PNL-ul lui Patriciu? Da!

Bine ca ramane imaculat PEdeul lui Casuneanu si Cocos. rofl.gif Hai, unchesule, is ase de satul de discursuri politice si ochi dati peste cap, ca nu mai intra nicio firimitura. Tu vrei sa imi spui ca pentru tara fac pedistii ceea ce fac, si nu pentru voturi? Ooo, lol si iar lol, ce naiv esti, unchesule, ai imbatranit degeaba daca mai crezi in mosi craciuni. rofl.gif

Edit: ce apare in urma distrugerilor? O tara in deriva. Cre'ca asa isi lasa si navele cand se imbata in cabina cu "pasaricile"!
Fantasee
Uncle Sam, cred că schimbarea unei clase politice necesită mai mult de o victorie la un referendum. unsure.gif Ai dreptate, ei au promis că vor vrea să schimbe clasa politică. Și acum vor să pară că încearcă. ohyeah.gif
March
QUOTE (Uncle Sam @ 29 May 2007, 12:48 PM)
Un PSD cu limbaj moderat, cu Iliescu dat la fund tocmai cand incercase sa iasa iar in fata, cu voci mult mai rationale, cum sunt Rus, Puscas, Diaconescu?

A inceput pregatirea terenului pentru scuze, motivatii si altele pentru momentul marii refaceri a FSN-ului ! tongue.gif ex-Suspendatu' e in stare sa se alieze si cu Skaraotchi numai ca sa-si puna in aplicare ambitiile lui cu iz dictatorial !
Uncle Sam
QUOTE (March @ 29 May 2007, 12:04 PM)
scuze, motivatii si altele pentru momentul marii refaceri a FSN-ului !  tongue.gif

Wrong again, nu te mai lasa influentat de Cristoiu. Nu se reface nici un FSN.
PD si PSD nu se vor alia, nu vor face coalitii, negociaza doar guvernarea pana la alegeri. Dupa alegeri probabil vom avea cei doi poli de care e nevoie, condusi de PSD pe o parte, si PD de cealalta parte.
Pentru asta PSD trebuie sa coboare tonul pentru ca e in interesul lor.
QUOTE
ex-Suspendatu' e in stare sa se alieze si cu Skaraotchi numai ca sa-si puna  in aplicare ambitiile lui cu iz dictatorial !
Sa isi puna in aplicare platforma. Si asta inseamna ca stie sa negocieze, nu?
The Dude
Ce a fost a fost, ce va fi va fi…uite c-a venit ultima zi

In viata exista cate un moment petru orice, iar pentru mine acum a venit timpul plecarii.
La despartire, cate un mic gand pentru fiecare:

March – relicva a vremurilor bune, my precious friend.Cheers thumb_yello.gif !! Sfatul meu pentru tine: Keep up the good work buddy, Your doing a great job here. Stiu exact cat te costa si mai stiu si cat de greu e cateodata, dar a venit randul nostru sa platim incercand sa ii iluminam pe ceilalti, asa cum altii in alte dati s-au ocupat si de noi.

God Speed ma friend… cry.gif

Cocosel- gresesti mult angajantu-te in posturi mari si in explicatii detaliate. Dupa cum ai vazut cei carora le tot explici nu sunt interesati de adevar, ci doar iti vaneaza greselile. Aici, dar si in general in viata, loveste scurt, decis, incisiv si repetat. Sfatul meu pentru tine vine din China : “Picatura nu sparge stanca prin forta ei, ci prin continua ei cadere

Mariusc2 – Increde-te mai mult in intuitie. Te-a servit intotdeauna cu credinta si daca stai sa te gandesti chiar nu te-a dezamagit. Sfatul meu pentru tine: “Trust the Force Luke”…and may the Force be with you. thumb_yello.gif

Abis –pacea nu poate veni niciodata printr-un razboi dus cu toate armele. Sindromul “SI VIS PACE PARABELUM “ este unul fals, unul inchipuit . You have fought unfaire, ceea ce este o mare pierdere pentru acest site, pentru aceasta confruntare, pentru tine personal. O pierdere mai mare decat miza pusa in joc, o pierdere irecuperabila. sad.gif

Actionmedia – Pentru tine un singur sfat. Am vazut ca esti un calator pasionat asa ca iti recomand sa vizitezi cat mai curand Planeta Pamant. Vei afla multe lucruri surprinzatoare acolo dar niciunul din cele la care te-ai fi asteptat.

Felina – Pui prea mult suflet si zau daca se merita. Viata e asa cum e si toti suntem supusi greseli. Nu e nicio tragedie in asta, nici cand tu gresesti in fata cuiva, nici cand altcineva greseste in fata ta.
Altfel sfatul meu de ramas bun pentru tine este : don’t never change..Fi putin mai toleranta, dar ramai asa cum esti. Mesterul a facut treaba buna in cazul tau, si cred ca a distrus si matrita dupa aia.

Fantasee – te-am lasat la urma. Cand ai darul de a comunica e o adevarata risipa sa il iroseti in conversatii cu orice fel de persoane. Pentru ca “It's later than you think”.
In toate discutiile mi-ar fi placut sa pot propune un personaj ca cel propus de tine. You have my daing voice…vorba lui Hamlet.

Tuturor celor care au combatut aici, si pentru care nu am pregatit un mesaj, la toti acelasi sfat: “Get a real life !!” Afara e minunat si atunci cand ploua, iar viata chiar merita traita.

Si acum inapoi la tine The Dude… Trist, aaaa cry.gif ??

Sti cum se spune: “Partir, c'est mourir un peu”

Dar e bine sa mai sti si ca in fiecare sfarsit exista un inceput

au fond ce n'est pas si loin d'aller tres loin

La revedere prieteni, la revedere tuturor..it’s been fun knowing you


Asadar adio*...



Adio = Adieux = la zei...ne vom revedea la zei, deci curand... thumb_yello.gif
March
QUOTE (Uncle Sam @ 29 May 2007, 01:34 PM)

QUOTE
ex-Suspendatu' e in stare sa se alieze si cu Skaraotchi numai ca sa-si puna  in aplicare ambitiile lui cu iz dictatorial !
Sa isi puna in aplicare platforma. Si asta inseamna ca stie sa negocieze, nu?

Si cu Diavolul ? Da, stie ! Pentru ca n-ar scrupule in as atinge ambitiile hugochavez-iste !
Uncle Sam
QUOTE (Fantasee @ 29 May 2007, 11:59 AM)
Uncle Sam, cred că schimbarea unei clase politice necesită mai mult de o victorie la un referendum. unsure.gif Ai dreptate, ei au promis că vor vrea să schimbe clasa politică. Și acum vor să pară că încearcă. ohyeah.gif

Chiar incearca. Si e ceva, ca incearca. Evident ca e un proces lung. Si sa nu imi vina colegii cu replicile ca vrea sa faca din ploliticeni niste ingeri si vechile lozinci cu baselu imaculatul...nu. Nu niste ingeri. Ci niste indivizi care trebuie sa fie obligati sa tina cont de ce vor cei ce i-au trimis acolo. Eu din punctul asta de vedere sunt multumit de ce face. As vrea sa il intreb si pe un sustinator liberal daca e multumit de felul cum il reprezinta Tariceanu.
March
Ai mai Dude ca doar nu pleci in Congo ! biggrin.gif Sau poate nu inca pentru ca acolo pe platformele petroliere se castiga atat de bine incat ori de cate ori revii in tara iti poti agata de gat lozinca " Sa traiti bine " ! Asta daca nu va fi situatia sa te aresteze cineva la aeroport ! laugh.gif

Drum bun si pana la europarlametare cred ca o sa gasesti timp sa mai postezi din cand in cand .
Uncle Sam
Dude, vino inapoi ca altfel pierdem alegerile smile.gif
Ok, cred ca stii de gluma. Bafta pe unde mergi si daca ai ocazia mai baga cate un mesaj pe aici.
Cucu Mucu
Yo, Dude, thanks for the advice, man! Si sa traiesti bine de-adevaratelea pe unde te duci! smile.gif
Felina
Dude, frumos din partea ta sa lasi asa mesaje la plecare, pacat totusi ca ai strecurat si niste jigniri, asa, subtil. Oricum, have a nice life acolo unde 'pleci', asa cum ai avut tu mereu pe unde te-ai aflat. wink.gif
Si dupa o pauza oarecare, sa te intorci, pentru ca ti-ai lasat jurnalul neterminat. smile.gif
cocosel
QUOTE
“Picatura nu sparge stanca prin forta ei, ci prin continua ei cadere”


Guita cavat lapidam,non vi sed saepe cadendo...
Nu o sa zgarii cu unghiile ca sa caut aceea stanca.... thumb_yello.gif

Yo Dude..it's al right, thanks for advice.
Dar intotdeauna mai sunt unii preocupati de cuvant ,de joaca cu el si de lucrurile prezentate cu ajutorul lui.(o greseala pe care mi-o asum)
Parem cu toti niste carabusi fara vlaga,pregatiti de campul de zbor.Unul deja incepe calatoria.(The Dude)Ceilalti il observa si nu-l pot opri captand o iluzie. Insa aceea iluzie nu este niciodata la fel numai cuvantul este acelasi.In afara lui pentru a pune in miscare masa de sange lenes in care nu mai colinda nimic avem nevoie de toxine devarsate pe maluri,care sa alunge pestii orgoliului,elegantei cat si zvarlugile sperantei.
Multa bafta acolo unde te indrepti...

Ken yehi ratson. thumb_yello.gif

Fantasee
Drum bun, The Dude. hiya.gif Orice lume devine un loc mai prietenos când un locuitor al ei își împlinește încă un vis. smile.gif

Uncle Sam, schimbarea clasei politice românești ar fi un subiect foarte interesant. ohyeah.gif Nu știu dacă nu cumva avem deja la Han un astfel de topic ... unsure.gif Totuși, politicianul de mâine este învățăcelul de azi; nu-mi rămâne decât să sper că viitorii politicieni nu-și vor alege exemplele din etapa istorică pe care o parcurgem. smile.gif
Uncle Sam
QUOTE (Fantasee @ 29 May 2007, 01:46 PM)

Uncle Sam, schimbarea clasei politice românești ar fi un subiect foarte interesant. ohyeah.gif Nu știu dacă nu cumva avem deja la Han un astfel de topic ...

Da, cred ca ar fi. Nu stiu daca exista un asemenea subiect, eu am dat o tura si nu am gasit.
Nefertiti
Cu un pic de atentie il gaseai.
Uncle Sam
QUOTE (nefertiti @ 29 May 2007, 02:14 PM)
Cu un pic de atentie il gaseai.

Cu un pic de bunavointa puneai un link si rezolvam problema.
Imi asum lipsa de atentie
Felina
QUOTE (Uncle Sam @ 29 May 2007, 03:24 PM)
QUOTE (nefertiti @ 29 May 2007, 02:14 PM)
Cu un pic de atentie il gaseai.

Cu un pic de bunavointa puneai un link si rezolvam problema.
Imi asum lipsa de atentie

Bine ai venit la Han!...

P.S. sa stii ca nu e peste tot asa, Hanul e un loc placut in genere. smile.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Felina @ 29 May 2007, 05:40 PM)
QUOTE (Uncle Sam @ 29 May 2007, 03:24 PM)
QUOTE (nefertiti @ 29 May 2007, 02:14 PM)
Cu un pic de atentie il gaseai.

Cu un pic de bunavointa puneai un link si rezolvam problema.
Imi asum lipsa de atentie

Bine ai venit la Han!...

P.S. sa stii ca nu e peste tot asa, Hanul e un loc placut in genere. smile.gif

Mai pasarica, ia zi, da' aici de ce nu e placut? blink.gif
Nastratin
Nu vorbi asa, ca nu esti presedintele tarii... ohyeah.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.