Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
abis
Base i-a respins pe cei doi incompetenti propusi de Pivniceru la sefia Parchetelor thumb_yello.gif
Marduk
Urmeaza suspendarea episodul 3. De unde si intoxicarea asta cu Popoviciu.
gigip
QUOTE(abis @ 18 Jan 2013, 05:21 PM) *
Base i-a respins pe cei doi incompetenti propusi de Pivniceru la sefia Parchetelor thumb_yello.gif

Inca o decizie proasta! Acum,Mona Pivniceru,la a doua propunere,poate nominaliza pe oricine! Inclusiv pe cei doi respinsi! A redeclansat razboiul lui cu toti cei care nu-l mai recunosc drept presedinte! Va avea mari probleme,inclusiv sa fie suspendat si demis definitiv! El si-a subordonat interesului personal pe sefii parchetelor ,niste slugi incompetente si nesimtite,doar pentru a-i sicana pe adversarii lui politici!
abis
QUOTE(gigip @ 18 Jan 2013, 05:38 PM) *
Inca o decizie proasta! Acum,Mona Pivniceru,la a doua propunere,poate nominaliza pe oricine! Inclusiv pe cei doi respinsi!

Care vor fi respinsi din nou...

Asa incompetenti ca aia nu cred ca am vazut vreodata. Le-ai urmarit prestatia?
gigip
QUOTE(abis @ 18 Jan 2013, 06:17 PM) *
Care vor fi respinsi din nou...

Asa incompetenti ca aia nu cred ca am vazut vreodata. Le-ai urmarit prestatia?

Nu! Dar stiu cat de prosti si incompetenti sunt sefii lor,Daniel Morar si Codruta Kovessi! Ambi au fost loctiitorii nulitatilor astea! Daca sefii lor sunt cretini,indubitabil si loctiitorii lor sunt la fel! Morar si Kovessi au fost numiti de catre Monica Macovei,procuroarea comunisto-basista,fara nicio examinare! Cewi doi,respinsi acum,au fost selectati de catre o comisie neutra dintre alti 9 candidati! Daca toti procurorii sunt la fel de "inteligenti" precum cei 4,mai bine numim ca procurori sefi doi excroci condamnati de mai multe ori! Sigur vor fi mai buni!
abis
Comisie neutra?! rofl.gif

Cine ti-a spus asa ceva?
Michelle
QUOTE(gigip @ 18 Jan 2013, 06:39 PM) *
Nu! Dar stiu cat de prosti si incompetenti sunt sefii lor,Daniel Morar si Codruta Kovessi! Ambi au fost loctiitorii nulitatilor astea! Daca sefii lor sunt cretini,indubitabil si loctiitorii lor sunt la fel! Morar si Kovessi au fost numiti de catre Monica Macovei,procuroarea comunisto-basista,fara nicio examinare! Cewi doi,respinsi acum,au fost selectati de catre o comisie neutra dintre alti 9 candidati! Daca toti procurorii sunt la fel de "inteligenti" precum cei 4,mai bine numim ca procurori sefi doi excroci condamnati de mai multe ori! Sigur vor fi mai buni!


1.Nitu si Irimie n-au fost loctiitorii lui Kovesi si Morar! consulta dexul pentru" loctiitor" jamie.gif

2.in concluzie NEUTRA COMISIE a nominalizat 2 cretini...asa reiese din textul tau. O fi fost o comisie psihiatrica!!
gigip
[quote name='abis' date='21 Jan 2013, 11:21 AM' post='744929']
Cotidianul.ro: Lui Basescu ii e frica de poporul care l-a demis:
După experiența din 2012
Băsescu nu va participa la ceremoniile din Iaşi şi Focşani dedicate Unirii
Acasă » Actualitate


Preşedintele Traian Băsescu nu va participa īn cursul zilei de joi la ceremoniile organizate la Iaşi şi la Focşani pentru sărbătorirea a 154 de ani de la Unirea Principatelor Romāne, a precizat, pentru MEDIAFAX, purtătorul de cuvānt al şefului statului, Bogdan Oprea.

"Preşedintele confirmă că nu va participa īn cursul zilei de māine la ceremoniile organizate la Iaşi şi la Focşani, ocazionate de aniversarea Unirii Principatelor Romāne", a afirmat purtătorul de cuvānt al preşedintelui Train Băsescu.

Preşedintele Traian Băsescu şi premierul Victor Ponta au fost invitaţi să participe, joi, la Focşani, la manifestările prilejuite de īmplinirea a 154 de ani de la Unirea Principatelor Romāne, care vor īncepe la ora 15.00, cu un concert susţinut de fanfara militară.

Miercuri, PNL a anunţat că preşedintele Senatului, Crin Antonescu, va participa joi la manifestările organizate la Iaşi.

Īn 8 ianuarie, Primarul Iaşiului, Gheorghe Nichita, a precizat că premierul Victor Ponta şi-a confirmat prezenţa la manifestările din 24 Ianuarie de la Iaşi. Primăria urma să adreseze o invitaţie la manifestări şi preşedintelui Traian Băsescu.

Nici anul trecut Băsescu nu a fost la manifestări, de teama huiduielilor. Acum doi ani, Băsescu a mers la Iaşi pe 24 ianuarie, el fiind huiduit şi fluierat pe tot parcusul discursului, care a durat aproximativ cinci minute. După discurs, Băsescu a depus o coroană la statuia lui Alexandru Ioan Cuza, fiind de asemenea huiduit.
gigip
[quote name='Michelle' date='21 Jan 2013, 12:24 PM' post='744931']
La intalnirea de ieri seara dintre Traian Basescu,Victor Ponta,Crin Antonescu si Valeriu Zgonea,la solicitarea primului,s-a propus ca mandatul presedintelui sa fie redus cu 6 luni ! Alegerea noului presedinte s-ar face in mai 2013,odata cu cele europarlamentare! Astazi,la orele 18,Basescu va face o declaratie in acest sens! Daca mai are un miligram de bun simt,ar trebui sa accep[te aceste propuneri!
abis
QUOTE(gigip @ 23 Jan 2013, 04:55 PM) *
La intalnirea de ieri seara dintre Traian Basescu,Victor Ponta,Crin Antonescu si Valeriu Zgonea,la solicitarea primului,s-a propus ca mandatul presedintelui sa fie redus cu 6 luni !

La propunerea primului, adica la propunerea lui Basescu? Nu cred: Antonescu spune ca Ponta a propus.

Ce spunea Ponta acum cativa ani, despre acest subiect:

Bistriţa, 28 mar 2009 /Agerpres/ - Vicepreşedintele PSD Victor Ponta a declarat sāmbătă, la Bistriţa, că este imposibilă organizarea alegerilor prezidenţiale odată cu alegerile pentru Parlamentul European (PE), pe 7 iunie, din punct de vedere legal.
'Eu, fiind la fel de serios ca domnul Berceanu, am spus că, dacă poimāine suntem īn Bucureşti, să īl alegem poimāine, din nou, pe domnul Băsescu, că sunt costuri mai mici. Ne strāngem noi, zece oameni, şi ghici ghicitoare pe cine alegem. Dacă vreau totuşi să fiu un pic mai serios decāt domnul Berceanu şi avānd ca meserie citirea Constituţiei şi a legii, mi-am permis să le arăt că singura soluţie să facem alegeri prezidenţiale anticipate este să īşi dea demisia preşedintele actual, deci funcţia să fie vacantată. Pasul doi este numirea preşedintelui Senatului īn funcţia de preşedinte interimar al Romāniei, ceea ce cred că īl va bucura foarte mult pe domnul Berceanu, sunt convins', a spus Ponta.
Vicepreşedintele PSD spune că alegerile europarlamentare reprezintă, de fapt, un test psihologic pentru alegerile prezidenţiale din toamnă, mai ales că, de la alegerea lui Crin Antonescu īn fruntea PNL, competiţia a devenit mai acerbă.
'Alegerile pentru PE sunt, din punctul meu de vedere, cel mai sigur test pentru adevărata bătălie. Adevărata bătălie pentru PSD este īn noiembrie. Dacă nu avem preşedintele nostru, lucrurile vor fi foarte complicate şi mobilitatea se va aplica īn foarte multe situaţii, poate chiar īncepānd cu miniştrii. Dacă avem preşedintele nostru, atunci PSD poate să-şi ducă īntr-adevăr pānă la capăt aplicarea propriul mod de a vedea lucrurile. Dar alegerile pentru PE, din acest punct de vedere, sunt un test psihologic, dar nu numai ca rezultate, ci şi ca mod īn care se comportă organizaţiile', a declarat Ponta.


PSD vrea sa se desparta la prezidentiale de PNL si comasarea cu europarlamentarele e un motiv bun, cele doua partide fiind in familii politice diferite in PE si nu pot candida impreuna. Asa ca de ce nu ar candida separat si la prezidentiale. smile.gif
gigip
[quote name='abis' date='23 Jan 2013, 05:37 PM' post='744955']
La propunerea primului, adica la propunerea lui Basescu? Nu cred: Antonescu spune ca Ponta a propus.
1-intalnirea a avut loc,la propunerea lui Basescu(asta nu ai inteles tu...)!
2-pentru Basescu ,propunerea ar fi salvatoare:si-ar pastra pensia de sef de stat,sepepistii,secretara,sofer etc!
3-ar iesi onorabil(cat de cat!)istorie ! Daca nu este de acord va putea fi demis ,din nou! Ar fi rusinea istoriei romanesti,singurul demis din inalta functie!
4-ar evita anchetarea lui pentru marile acte de coruptie pe care le-a condus ,organizat ori tolerat!
4-ar fi o gura de oxigen pentru ramasitele pedeliste care,scapate din lantul stapanului lor absolut,ar incerca sa revina in prim-planul politiucii!
Marduk
QUOTE(gigip @ 23 Jan 2013, 04:55 PM) *
... Astazi,la orele 18,Basescu va face o declaratie in acest sens! Daca mai are un miligram de bun simt,ar trebui sa accep[te aceste propuneri!

Ce declaratie sa mai faca mon general? Traian Basescu propune chestia asta de 2-3 ani dar cei care nu mai au nici macar un miligram de bun simt il refuza, refuzand in acelasi timp votul a milioane de romani la un referendum de care nimeni nu mai discuta nimic, ca si cum nici n-ar fi existat. Despre al cui miligram de bun simt vorbim? al parlamentarilor? al USL-ului, a lui V.V. Ponta? a tovarasului Ion Iliescu? a tovarasului Dan Voiculescu? Intr-un fel s-ar putea sa ai dreptate daca strangem de la toti cei pomeniti cate un miligram de bun simt s-ar putea sa accepte demisia lui Traian Basescu cu conditia ca parlamentul sa devina unicameral, sau bicameral, dar cu 340 de parlamentari nu cu 588.
gigip
QUOTE(Marduk @ 23 Jan 2013, 06:19 PM) *
Ce declaratie sa mai faca mon general? Traian Basescu propune chestia asta de 2-3 ani dar cei care nu mai au nici macar un miligram de bun simt il refuza, refuzand in acelasi timp votul a milioane de romani la un referendum de care nimeni nu mai discuta nimic, ca si cum nici n-ar fi existat. Despre al cui miligram de bun simt vorbim? al parlamentarilor? al USL-ului, a lui V.V. Ponta? a tovarasului Ion Iliescu? a tovarasului Dan Voiculescu? Intr-un fel s-ar putea sa ai dreptate daca strangem de la toti cei pomeniti cate un miligram de bun simt s-ar putea sa accepte demisia lui Traian Basescu cu conditia ca parlamentul sa devina unicameral, sau bicameral, dar cu 340 de parlamentari nu cu 588.

Marduk,cu postarea asta te descalifici total! Treaba cu parlamentul unicameral,cu reducerea numarului de alesi,este o facatura securisto-basista! De ce nu a pus-o in aplicare cand a fost adevaratul premier al Romaniei(ca stapan al slugilor lui Boc si MRU)! Asta e o metoda de smenar,gen DD,de prostit pe cei din ce in ce mai putinii prosti care mai cred in MINCIUNILE si facaturile lui! Sa asteptam,la 18,30,sa vedem ce va declara! Eu cred ca,de frica sa nu fie demis,din nou,va accepta propunerea! E salvarea lui!
PS:Prostii aia de la Antena 3,pe baza unei "stiri" a RTV,pun botul la o dezinformare conform carora,Ponta va deveni presedintele Romaniei,Basescu ,premier,cu o coalitie:PSD,PDL,UDMR! Doamne,cati prosti mai rezista inca,in Romania?
Marduk
QUOTE(gigip @ 23 Jan 2013, 06:31 PM) *
...Treaba cu parlamentul unicameral,cu reducerea numarului de alesi,este o facatura securisto-basista!...

Mon general io nu stiu a cui facatura este, iar ca cetatean, alegator, votant nici nu ma intereseaza. Ce ma intereseaza este ca in aceasta tara, ROMANIA, guvernantii nu respecta vointa cetatenilor. Romania este o dictatura parlamentara, cata vreme politicienii si parlamentarii nu respecta un vot popular, ori cat de prost ar fi acesta, nu merita sa consideram Romania stat de drept, democrat, civilizat.
gigip
QUOTE(Marduk @ 23 Jan 2013, 06:49 PM) *
Mon general io nu stiu a cui facatura este, iar ca cetatean, alegator, votant nici nu ma intereseaza. Ce ma intereseaza este ca in aceasta tara, ROMANIA, guvernantii nu respecta vointa cetatenilor. Romania este o dictatura parlamentara, cata vreme politicienii si parlamentarii nu respecta un vot popular, ori cat de prost ar fi acesta, nu merita sa consideram Romania stat de drept, democrat, civilizat.

Basescu si gasca lui nu respecta VOTUL a 7,4 milioane de romani care l-au DEMIS! Referendumul lui Basescu a fost propria lui vointa,nu a romanilor si a avut DOAR UN ROL CONSULTATIV! Cu exceptia basistilor,noi,ceilalti romani,nu am votat la facatura aia !
abis
QUOTE(gigip @ 23 Jan 2013, 06:00 PM) *
pentru Basescu ,propunerea ar fi salvatoare:si-ar pastra pensia de sef de stat,sepepistii,secretara,sofer etc!

Spre cinstea lui, nu-l intereseaza avantajele personale smile.gif

Uite de asta il iubesc eu laugh.gif
QUOTE
Daca nu este de acord va putea fi demis ,din nou!

Nu cred ca a respinge o astfel de propunere este o incalcare a Constitutiei, ca sa fie demis din cauza asta smile.gif
QUOTE
ar evita anchetarea lui pentru marile acte de coruptie pe care le-a condus ,organizat ori tolerat

Adica guvernul ar spune procuraturii sa nu il acheteze? Ori judecatorilor sa nu il condamne?
QUOTE
Treaba cu parlamentul unicameral,cu reducerea numarului de alesi,este o facatura securisto-basista! De ce nu a pus-o in aplicare cand a fost adevaratul premier al Romaniei

Pentru ca majoritatea din parlament s-a opus
QUOTE
Basescu si gasca lui nu respecta VOTUL a 7,4 milioane de romani

Normal, era nevoie de mult mai multe pentru demitere.
Marduk
QUOTE(gigip @ 23 Jan 2013, 10:53 PM) *
Basescu si gasca lui nu respecta VOTUL a 7,4 milioane de romani ...

Pe zi ce trece observ din ce in ce mai mult ca Victor Viorel Ponta si gasca lui nu-i respecta pe romanii care au votat USL, pentru ca nu-si respecta nicio promisiune din campania electorala, nefacand altceva decat sa mute banii dintr-o parte in alta, majorand salariile si pensiile si crescand preturile si taxele.
Marduk
Traian Basescu i-a suparat pe masoni, marele sef purtator de sort de la Caras-Severin Sorin Frunzaverde nu crede ca poate negocia cu marinarul, urmand ca starea acestuia sa fie lasata la mana "pulimii", aceasta variabila incontrolabila, pe care masonii cred ca o pot controla.
gigip
QUOTE(Marduk @ 24 Jan 2013, 10:19 PM) *
Traian Basescu i-a suparat pe masoni, marele sef purtator de sort de la Caras-Severin Sorin Frunzaverde nu crede ca poate negocia cu marinarul, urmand ca starea acestuia sa fie lasata la mana "pulimii", aceasta variabila incontrolabila, pe care masonii cred ca o pot controla.

Intaiul Demis al tarii,bate campii in Chile! In stilul sau inconfundabil,presedintele "jucator"i-a plictisit pe sefii de state prezenti la summit,citind(la fel cum face de 2 ani in tara),prevederile acordului incheiat intre UE si tarile sud americane! Postul Romania TV,plictisit de prestatia jalnica a acestuia,a intrerupt transmisia,dupa doar 3 minute! Au trecut la dezbaterea cazului lui Dan Diaconescu care a sustinut o conferinta de presa la Parlamentul Romaniei! Cei de la RTV au apreciat ca DD le creste ratingul in timp ce demisul le scade!
Pana si slugile basiste de LABE1TV,dupa ce l-au dat vreo 10 minute,pe doua voci(Basescu citea acordul,stereo!),intr-un vacarm existent in sala,si basistii de LABE1,l-au scos de pe post! In loc sa spuna punctul de vedere al Romaniei,contributia noastra la acordul de cooperare,demisul a reusit sa mai distruga(a cata oara!),imaginea rOMANIEI IN LUME!
Marduk
Mon general nu te dezminti, citezi ceva si combati tot ce trebuie sa combati, conform ordinelor primite.
gigip
QUOTE(Marduk @ 28 Jan 2013, 10:03 AM) *
Mon general nu te dezminti, citezi ceva si combati tot ce trebuie sa combati, conform ordinelor primite.

Care ordine? De la cine? Poate doar de la bunul simt,de la realitatea crunta in care ne-a adus presedintele "jucator"(cu constitutia,cu Romania,cu viata romanilor)? Am mai posta in acest sens dar,fac o precizare! Nu-mi este rusine ca sunt roman,dimpotriva,sunt mandru de asta ,mi-e rusine ca oameni ca Basescu,Monica Macovei,Cristian Preda,Vasilica Danilet,Alina Ghica,Haineala,Aspazia Cojocaru,Emil Boc,MRU si alti handicapati,sunt romani si distrug imaginea tarii in lume!
Marduk
QUOTE(gigip @ 28 Jan 2013, 10:17 AM) *
Care ordine? De la cine? ... alti handicapati,sunt romani si distrug imaginea tarii in lume!

Dan Voiculescu?
gigip
[quote name='Marduk' date='28 Jan 2013, 05:33 PM' post='745068']
Cotidianul.ro:
Băsescu, eşec la Bruxelles: "Legenda cu marele negociator Traian Băsescu a murit"

Romānia a pierdut din nou pe māna lui Traian Băsescu. Băsescu a ţinut să meargă morţiş el la Consiliul European, iar rezultatul este zero.

Băsescu nu a reuşit să obţină pentru Romānia niciun leu īn plus din banii europeni.

Traian Băsescu a anunţat ca pe un mare succes vineri seară că Romānia a obţinut 39,887 miliarde de euro, īn condiţiile īn care ţinta era de 48 de miliarde de euro din bugetul UE pentru exerciţiul financiar 2014-2020.

Băsescu a făcut un adevărat balet al cifrelor. Băsescu a anunţat, vineri, la Bruxelles, că Romānia a obţinut o creştere de 18% a bugetului pentru 2014-2020 faţă de perioada precedentă, fiind una dintre puţinele ţări cu creştere bugetară. Și chiar se declară māndru de "succesul lui"

"Vă pot spune că a fost greu, dar mi-a plăcut. Eu, personal, sunt mulţumit. Faţă de ce se putea, sunt mulţumit. Cred că şi eu şi cei care m-au īnsoţit ne-am făcut datoria, dar fiecare la locul lui: eu politic, ei tehnic, dar ne-am făcut-o", a spus Băsescu.

Ce spune Ponta

Premierul Victor Ponta a declarat, vineri seară că alocarea bugetului de 39 de miliarde de euro pentru Romānia din partea Bruxelles-ului este un mare eşec.

"Preşedintele prezintă īn culori frumoase ceea ce e o realitate. Romānia a avut 48 miliarde, ceea ce era foarte puţin faţă de alte ţări. Restul e PR. E prezentarea unui eşec ca fiind ceva ce nu e foarte rău. O să pierdem cu toţii din aceste 9 miliarde. Plus foarte multe lucrui tehnice, s-a redus prefinanţarea, co-finanţarea. E păcat şi e foarte rău pentru Romānia. E şmecheria de PR a preşedintelui să intre īn detalii pe care mulţi oameni nu le cunosc. Eu le cunosc. Romānia a avut īn 2007-2013 ca şi Bulgaria cea mai mică alocare. Comisia Europeană a propus 48 de miliarde, tocmai asta a fost ideea, că Romānia a avut foarte puţin. Nu a fost făcută pentru că nu aveam ce să facem cu banii. Apoi s-au tăiat 9 miliarde de la Romānia, 9 miliarde din 40 de miliarde cāt s-au tăiat īn total", a declarat Victor Ponta presei.

"Rezultatul e foarte prost, oricum īl prezentăm.Nu s-a obţinut nimic pentru Romānia. Din 48 de miliarde, s-au obţinut 39 de miliarde. Legenda cu domnul Băsescu de mare negociator a murit īn acestă seară. Nu a obţinut nimic. Oare Romānia nu poate obţine nimic, īn afară de ceartă şi reproşuri?. Un mare negociator obţinea ceva. Asta nu e negociere, e PR", a subliniat premierul.

Ponta a precizat că īn această situaţie Romānia va fi nevoită să acopere din resurse interne unele cheltuieli care puteau fi făcute prin intermediul banilor europeni. Conform premierului, nici măcar deducerea de TVA pentru fondurile UE nu este un real cāştig.

"Ni se dă voie ca din valoarea proiectului să deducem şi TVA-ul, nu ne dă nimeni bani īn plus pe TVA. pentru Romānia consecinţele negocierilor de astăzi ţin pānă īn 2020 şi ne afectează pe fiecare dintre noi. Cum o să reducem decalajele cānd obţinem jumătate din fondurile Polonia? Cum să le cerem agricultorilor noştri să fie competitivi dacă au obţinut foarte puţin şi pe termen lung? Romānia a ieşit din această mare bătălie pentru buget pe ultimul loc. Asta e realitatea. Cine e de vină e mai puţin important. Oricāt o prezinţi ca un mare succes, īţi dai seama că e un mare eşec", a afirmat Victor Ponta.
Accesări: 3647
Ioana Radu
Publicat Vineri, 08 februarie 2013
Marduk
Politica e politica. Mi-ar fi placut ca in locul lui Basescu sa se duca la negocieri Victor Viorel Ponta impreuna cu cei mai buni negociatori din PSD. Traian Basescu a comis o gresala cand si-a asumat acest rol de negociator, iar acum V.V.Ponta ii da cu negocierea in cap, e ca proverbul ala, "dupa razboi multi viteji s-arata".
Marduk
Ar trebui ca aceste cazuri de calomnie sa fie mai des sesizate procurorilor si aduse in fata justitiei. Doar asa se vor linisti cei care continua sa manipuleze "pulimea" cu ajutorul calomniilor.
gigip
QUOTE(Michelle @ 9 Feb 2013, 01:27 PM) *

cotidianul.ro:

Mugur Ciuvică: "Īn urma deciziei CEDO, Traian Băsescu rămāne un colaborator al Securităţii"

Mugur Ciuvică a făcut cāteva precizari īn legătură cu decizia CEDO referitoare la plāngerea prin care a acuzat īncalcarea libertății de exprimare de către Tribunalul București īn procesul intentat de Traian Băsescu.

Redăm mai jos comunicatul lui Ciuvică remis redacției de către Grupul de Investigații Politice.

"Precizări referitoare la decizia CEDO

Īn legătură cu decizia Curţii Europene a Drepturilor Omului (CEDO) referitoare la plāngerea prin care am acuzat īncălcarea libertăţii mele de exprimare de către Tribunalul Bucureşti īn procesul pe care mi l-a intentat Traian Băsescu, fac următoarele precizări:

1. Īn data de 15 ianuarie 2013, CEDO a declarat plāngerea mea ca fiind inadmisibilă. Cu toate acestea, anterior aceeaşi instanţă declarase aceeaşi plāngere ca fiind admisibilă.

2. Plāngerea mea a fost judecată de un complet de 7 judecători. Cea mai mare parte a deciziilor CEDO sunt luate īn unanimitate. Īn cazul meu, judecătorii nu au avut o poziţie unanimă, decizia fiind luată cu majoritate.

3. Unul dintre judecătorii care au făcut parte din completul care a judecat plāngerea mea, Valeriu Griţco, din Republica Moldova, care are şi cetăţenie romānă, este un simpatizant declarat al lui Traian Băsescu. Astfel, la referendumul pentru demiterea preşedintelui Traian Băsescu din 2007 a votat īmpotriva demiterii acestuia declarānd, conform portalului moldova.org, c㠄actualul preşedinte al Romāniei exprimă şi interesele noastre, fiind un preşedinte al tuturor romānilor”. Dacă ni s-ar fi dat dreptul să fim prezenţi la proces am fi recuzat acest judecător.

4. Īn urma deciziei CEDO din 15 ianuarie 2013, Traian Băsescu rămāne un colaborator al Securităţii. Documentele care dovedesc acest fapt se găsesc pe site-ul Grupului de Investigaţii Politice la adresa
http://blog.grupul.ro/?p=1737.

Mugur Ciuvică"

Mugur Ciuvică a pierdut īn Romānia procesul pe care i l-a intentat Băsescu, după ce l-a acuzat că a fost colaborator al Securităţii. Ciuvică s-a adresat ulterior CEDO, īnsă aceasta a respins ca inadmisibilă plīngerea lui, prin care acesta a invocat "īncălcarea libertăţii de exprimare, consacrată de art. 10 din Convenţia Europeană a Drepturilor Omului". Asta deși plāngerea fusese inițial admisă.

Preşedintele Grupului de Investigaţii Politice va trebui să-i plătescă lui Băsescu suma de 500.000.000 de lei vechi echivalentul a 13.600 de euro.

Īn 2004, Mugur Ciuvică a prezentat, īntr-o conferinţă de presă, un document despre care a susţinut că demonstrează faptul că Traian Băsescu „a fost turnător la Securitate” şi c㠄a trăit timp de 14 ani, din decembrie 1989 pānă acum, īntr-o continuă minciună”, iar Băsescu l-a dat īn judecată.
Accesări: 4233
Ioana Radu
Publicat Duminicć, 10 februarie 2013


abis
QUOTE(gigip @ 9 Feb 2013, 09:34 AM) *
Ce spune Ponta

Ce sa spuna, bate campii

Romania a obtinut fonduri mai multe, in conditiile in care bugetul UE a scazut. Acum, depinde de el, ca el e la guvern, cat va reusi sa si ia din aceste fonduri. Daca o sa le ia pe toate, atunci sa se planga ca sunt prea putine.
gigip
[quote name='abis' date='11 Feb 2013, 10:42 AM' post='745374']
Cristian Tudor Popescu,despre relatia Basescu-PDL:
a fost de partea dreaptă şi noi de partea sa", a contracarat Vasile Blaga."> )
CTP: Băsescu este un birjar de cai morți. Are un cal la trăsură căruia i-a rupt toate picioarele și acum dă cu biciul īn el
Publicat

acum o oră de Catalin S.
Publicat īn
Cristian Tudor Popescu a declarat vineri că preşedintele Traian Băsescu este un birjar de cai morţi. "Are un cal la trăsură căruia i-a rupt toate picioarele şi acum dă cu biciul īn el", a spus jurnalistul, care a subliniat că PDL se află la pămānt din cauza preşedintelui.

"Domnul Băsescu īn clipa de faţă este un birjar de cai morţi. Are un cal la trăsură căruia i-a rupt toate picioarele şi acum dă cu biciul īn el. PDL se află la pămānt din cauza lui Traian Băsescu. USL se află la 70% datorită lui Băsescu (...) Boc şi Udrea sunt īntruchipări-avatare ale lui Băsescu. Partidul va rămāne la pămānt cu astfel de persoane", a comentat jurnalistul la RTV.

Cristian Tudor Popescu spune că singurul lucru bun pe care Traian Băsescu putea să īl facă pentru PDL era să īl lase īn pace. "Singura cale este să uite de Băsescu...PDL nu poate să meargă la cacealma acum, trebuie să vină cu o soluţie serioasă, solidă, cu o persoană candidată la preşedinţie ne-erodată de anii negri", a precizat jurnalistul.

"Băsescu īi trimite pe cei mai tineri din PDL la coadă, aceasta nu este o soluţie. Soluţia este restructurarea pe termen lung a partidului. Nu există soluţii miracol pentru PDL, doar această gāndire corectă, solidă, constructivă, orientată spre viitor, şi cāt mai īndepărtată de amintirea lui Băsescu. PDL se duce pe fundul mării cu căpitanul Băsescu", a mai spus Cristian Tudor Popescu, care a precizat că este nevoie de ani īntregi ca să fie uitată ura īmpotriva lui Băsescu.

"Boc este mai rău, este sluga lui Băsescu. Nu are cum să fie votat", a mai spus jurnalistul.

Cristian Tudor Popescu a vorbit şi despre candidatura lui Blaga la şefia PDL. "Băsescu a spus despre Blaga că partidul nu are nevoie de un caporal, ci de un lider. Are dreptate, Blaga nu este lider politic de partid. Nu are carismă, nu are viteză şi flexibilitate de reacţie. Domnul Blaga trebuie să pregătească pe altcineva pentru rolul de lider", a mai spus jurnalistul.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, joi, la B1TV, că Elena Udrea poate avea şanse pentru şefia PDL la o Convenţie cinsitită, precizānd īnsă că īi recomandă acesteia să se retragă dacă se constată că este aranjată Convenţia PDL, "aşa cum se produce acum".

Băsescu a mai spus că PDL seamănă acum īn interior cu FSN şi nu īl mai poate ajuta īn īndeplinirea obiectivelor sale, precizānd că se uită la ce se īntāmplă, dar nu īi vine să creadă ce vede.

De asemenea, preşedintele Traian Băsescu a criticat conducerea actuală a PDL şi pe liderul Vasile Blaga pentru īndepărtarea echipei lui Emil Boc din fruntea partidului după alegerile locale din iunie 2012, dar şi pentru rezultatele proaste obţinute la alegerile parlamentare din decembrie.supra electoratului folosit ca masa de manevra)".

Preşedintele PDL, Vasile Blaga, i-a dat vineri replica preşedintelui Traian Băsescu. Blaga l-a acuzat pe Băsescu că intervine pentru a doua oară īntr-o competiţie internă a PDL şi că 22 de milioane de romāni ştiu că şeful statului o susţine pe Elena Udrea. Mai mult, Blaga i-a atras atenţia lui Băsescu că PDL, cu "conducerea asta", este cel care care "l-a salvat īn vară".
"Partidul ăsta cu conducerea asta este cel care a salvat democraţia īn Romānia īn vară şi inclusiv pe domnia sa, pentru că domnia sa (...) a fost de partea dreaptă şi noi de partea sa", a contracarat Vasile Blaga.
Marduk
Consider ca presedintele Traian Basescu a gresit in interventia sa de la B1TV. Un presedinte trebuie sa se tina deoparte de lupta politica chiar daca aceasta lupta se da in partidul pe care domnia sa l-a creat si care l-a sprijint in campaniile politice. Preferinta domnie sale fata de Elena Udrea este lipsita de sens si cu minime sanse de succes, intr-o tara in care misoginismul a ajuns ceva natural, unde femeile isi asuma un rol modest doar penntru a nu intra in vizorul unor posibili contestatari. Atacul indreptat asupra lui Blaga pare sa aiba si alte substraturi in afara de acest sprijin fatis. Basescu si Blaga au probleme politice nerezolvate care influenteaza in mod negativ partidul, putand duce la disparitia acestuia de pe scena politica. In aceasta "batalie" apare si numele lui Frunzaverde, adevarata eminenta cenusie a PDL-ului, care mai mult ca sigur a promis sa se razbune pentru refuzul primit din partea lui Boc, care de altfel l-a si fortat sa paraseasca PDL. Traian Basescu a promis ca in cazul unei noi suspendari se va bate cu cei care vor initia procedura, nu cum a facut la fosta suspendare, din pacate Basescu nu mai are "soldatii" pe care a mizat la alegerea sa. Cele doua mandate, comportamentul baronilor PDL-isti si actiunile calomniatoare, manipulatoare ale mogulilor USL-isit, i-au erodat imaginea de presedinte luptator, reformator, transformandu-l intr-un alt presedinte care si-a ratat mandatul datorita "sistemului".
Michelle
Ca are c..e sa se bata pina la capat inseamna ca-si rateaza mandatul?
Marduk
Da pentru ca pentru ca aceste "batalii" l-au sustras luni bune de la indatoririle pe care le avea, au consumat resurse care putea fi folosite in alt mod. Ca a decis sa se bata cu cei care il ataca este de admirat, dar aceasta decizie nu face bine romanilor, Romaniei. Ce m-a iritat in timpul mandatelor sale, au fost acuzatiile aduse si de o parte si de cealalta, dar nefinalizate in justitie, cu dovezi cu procese etc. Totul a ramas o balacareala pur romaneasca fara un rezultat concret. Consider ca un presedinte de tara sau un premier nu are voie, nu trebuie sa se eschiveze in a prezenta date concrete despre fapte, chiar daca acestea sunt secrete, cetatenii trebuie informati nu protejati, prin fraze de genul "nu pot sa divulg", sau "nu pot sa spun in public" etc.
abis
QUOTE(gigip @ 15 Feb 2013, 08:11 PM) *
"Boc este mai rău, este sluga lui Băsescu. Nu are cum să fie votat", a mai spus jurnalistul.

Boc nu cumva a fost acum mai putin de un an votat in Cluj? Si acum e primar?

Ce se va intampla cu PDl e mai putin important acum: daca partidul va fi condus de Blaga, se desfiinteaza in urmatoarele luni, probabil. Daca va fi condus de Udrea, o mai lungeste putin, insa nici "madam" nu-i o solutie. Sunt curios daca apare "a treia cale" - din grupul Macovei-Preda-Voinescu-Paleologu. Daca nu, "basistii" vor abandona corabia pedelista inainte sa-si dea seama Blaga ce i se intampla. O analiza perfecta, aici
abis
Gigip, din moment ce Basescu a castigat procesul cu Patriciu, banuiesc ca iti vei cere scuze ca l-ai acuzat de nenumarate ori ca a lovit un copil (culmea, pe o scena, in fata a mii de oameni). Ca parca asa ziceai, ca oricine e nevinovat pana cand nu il condamna instanta. Si mai ziceai ca tu esti mereu de partea celor acuzati de nedrept (asta, daca nu imi joaca mie memoria feste)


http://www.romanialibera.ro/actualitate/ju...ciu-293687.html
gigip
QUOTE(abis @ 18 Feb 2013, 11:16 PM) *
Gigip, din moment ce Basescu a castigat procesul cu Patriciu, banuiesc ca iti vei cere scuze ca l-ai acuzat de nenumarate ori ca a lovit un copil (culmea, pe o scena, in fata a mii de oameni). Ca parca asa ziceai, ca oricine e nevinovat pana cand nu il condamna instanta. Si mai ziceai ca tu esti mereu de partea celor acuzati de nedrept (asta, daca nu imi joaca mie memoria feste)
http://www.romanialibera.ro/actualitate/ju...ciu-293687.html

Ha,ha,ha! Ce gluma buna! Verifica printr-o doamna judecator care a fost obiectul procesului! A fost vorba doar despre faptul daca difuzarea filmului in care Basescu L-A LOVIT pe copil i-a produs acestuia prejudicii,morale ori materiale! Confunzi,ca de obicei,merele cu perele! In acest proces nu s-a pus,nicio secunda ,problema daca Basescu l-a lovit ori nu pe copil! Obiectul procesului este doar acela privind daunele morale ori de imagine,nu realitatea lovirii de catre batausul TB a copilului! Instanta,conform sesizarii lui TB s-a pronuntat EXCLUSIV asupra prejudicierii imaginii Intaiului Demis al tarii! Scuze trebuie sa-si ceara el fata de romanii pe care i-a mintit cu nerusinare in cazul de la Ploiesti(a si recunoscut,la Realitatea TY,in direct,ca l-a lovit,in emisiunea lui Razvan Dumitrescu! A declarat ca "copilul a zis ceva" ca altfel nu il lovea! Pentru ca Razvan Dumitrescu a avut curajul sa spuna adevarul(ca TB l-a LOVIT pe copil!),la cererea lui Basescu,RD a fost DAT AFARA DE LA REALITATEA!
gigip
[quote name='Marduk' date='16 Feb 2013, 02:29 PM' post='745534']
Doru Buscu,in Catavencii,despre relatia dintre Basescu si Udrea:
Ei bine, avem dovezi: Traian o īnșeală pe Elena
19 februarie 2013 Doru Bușcu un comentariu
Ei bine, avem dovezi: Traian o īnșeală pe Elena

Īntre Băsescu și Elena Udrea există o relație pe care nici știința, nici politica, nici parchetele și nici bīrfa n-o pot elucida. Se cercetează, deci, īn continuare, natura acestor forțe de atracție reciprocă, tăria și consecințele lor fiind deja cunoscute. E greu să găsești o ecuație simplificatoare a cazului, mai ales că nici fizica solidelor – īn cazul Elenei, nici tehnica lichidelor – īn cazul lui Traian, nu ne pot lămuri definitiv cīt e căldură sinceră și cīt lucru mecanic.

Ca bărbat și femeie, ei sīnt complet neplauzibili. Dacă s-ar fi īntīlnit la Govora sau la Mamaia-sat, Elena ar fi trecut pe līngă Traian ca nava “Biruința” pe līngă geamandură. Dar s-au īntīlnit īn apele īnvolburate ale Primăriei București, cīnd pe antebrațul fostului vaporean erau deja tatuate semnele unui priapism politic galopant. După ce găsește banii, femeia caută gloria, iar micul golan arunca umbre mari pe pereți. Legenda și realitatea acopereau adevărul istoric, iar Elena din Buzău s-a lăsat moale īn brațele viitorului.

Pe culoarul lui pregătit de structuri, Traian Băsescu a interceptat destinul Partidului Democrat la fel cum Batman īi interceptează, īn aplauzele publicului, pe fraieri. Fără īnsușiri fizice, el s-a văzut nevoit să-și confecționeze bărbăția din talent, viclenie și putere. Īn anii flirtului cu Elena, Băsescu a arătat o inteligență politică redutabilă, de care s-a īndrăgostit nu numai o femeie, așa cum sperase el, ci o țară īntreagă. Cītă vreme a transformat ceata de șterși īntr-un partid care a ajuns să conducă Romānia, el a ținut mereu un ochi, ochiul stīng, pe Elena. Ea, la rīndul ei, a trăit un avatar hollywoodian, o dilatare de sine, un salt axiologic de la bișniță și rochie despicată la Levantul și la președintele Norvegiei.

"Elena Udrea e crescută ca și politician de mine", zice Băsescu, mărturisind acum, la bătrīnețe, ca un Pygmalion dat īn mintea copiilor, o iubire pe care a negat-o un deceniu, folosind pentru asta instituțiile statului și călcīnd īn picioare o țară și o nevastă. Această mărturisire ar fi emoționantă, dacă n-ar fi periculoasă, iar cel mai bun lucru pe care l-ar putea face Elena Udrea ar fi s-o rupă la fugă ca o fată sănătoasă din Buzău.

Traian Băsescu vrea s-o īmpingă la șefia PDL, adică īntr-o prăpastie de unde nu mai pot ieși nici salvamontiștii. Dacă ar prețui-o pe cīt ne-a lăsat să bănuim, ar īncerca să o protejeze, s-ar strădui să o ferească de un sfīrșit politic ușor de prevăzut. Băsescu e prea uns cu toate ambuscadele ca să nu recunoască o capcană politică de la o milă marină. Așadar, cīnd o īndeamnă să-l răstoarne pe Blaga, el, de fapt, o minte. PDL e atīt de jos īncīt are aceeași șansă de renaștere ca mamutul īmpăiat de la “Antipa”. Traian īși īnșeală, prin urmare, iubita și, īn loc s-o īndepărteze de primejdii, īn loc s-o trimită īntr-un paradis estival, el o pune să īncalece un elefant mort.

Dar, cine știe? Poate că, odată doborītă, tīnăra Elena nu-l va mai putea părăsi.

Publicat īn Cațavencii, nr. 7(85), 2013

abis
Presedintele Traian Basescu zice ca s-a razgandit, nu mai pleaca pe mare, ramane in viata politica dupa ce isi termina mandatul.

Dragi uselisti, va mai doriti si in aceste conditii o republica parlamentara, una in care premierul sa joace un rol mult mai puternic decat are acum? laugh.gif

Marduk
Yes
abis
Reactia lui Antonescu este dementiala: acum vrea ca prin Constitutie sa interzica fostilor presedinti sa mai faca vreodata in viata politica rofl.gif
Michelle
QUOTE(abis @ 27 Feb 2013, 03:48 PM) *
Presedintele Traian Basescu zice ca s-a razgandit, nu mai pleaca pe mare, ramane in viata politica dupa ce isi termina mandatul.

Dragi uselisti, va mai doriti si in aceste conditii o republica parlamentara, una in care premierul sa joace un rol mult mai puternic decat are acum? laugh.gif


rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Mai ales acuma ca o sa fie si bunic , are o datorie si chiar o obligatie morala sa vegheze la viitorul Romaniei.
Marduk
Nu stiu daca mai trebuia ca Traian Basescu sa apara la tembeliziuni sa le explice romanilor ce si cum e cu Schengen-ul asta. Mi-a lasat impresia lui Don Quijote de la Mancha, luptand cu "morile de vant" ale politicii romanesti. Poporul de mamaligari e divizat, uni vor altii nu vor dar toti par a nu sti ce vor de fapt, pentru ca nu reactioneaza in nici un fel. Tembeliziunile, in mare parte sunt impotriva sa, intelectualii tac precum porcul in papusoi, sunt "controlati" inca de pe vremea comunismului sau sunt ostili ideilor sale europene. Ori ce caz Traian Basescu ramane un luptator chiar daca este lipsit de sanse, macar continua sa se zbata pentru o Romanie democratica, parte a UE, iar asta ii infurie pe boierii romani, care nu vor sa fie obiectul legilor europene. Nu stiu daca Romania va ajunge sa-si capete un alt statut in cadrul UE, daca romanii vor ajunge sa nu mai fie priviti ca niste cetateni necivilizati, dar stiu ca fara o schimbare de mentalitate a majoritatii romanilor, nu se va realiza nimic din ceea ce isi doreste Traian Basescu, din reformele pe care ni le-a promis, boierii romani l-au invins pe acest presidende Don Quijote, ne ramane o singura speranta, Sancho Panza, dar cine sa joce acest rol!?

abis
Boc. smile.gif
Marduk
Boc!? e slab, poporul asta are nevoie de un lider mai "tare" ca Ceausescu, ca Traian Basescu, nu vreau sa iau in calcul "epigonii" acestui neam, de genul lui Crin Laurentiu Antonescu, badaranii de genul lui Becali, nevolnicii de genul lui Vanghelie sau toti ceilalti care cred ca pot face ceva pentru tara asta, gandindu-se doar la binele lor si al familiei. E nevoie de mai mult, de sacrificiu personal, poate un dictator luminat. Problema unui conducator charismatic al acestui neam consta in aparitia unei relatii, stari, situatii astrale, care sa genereze FORTA, CREDINTA, ce poate schimba MENTALITATEA oamenilor peste noapte, pregatindu-i pentru schimbari pe care altfel nu le-ar accepta sub nicio forma. E nevoie de o REVOLUTIE reala la nivel individual, or aceasta "nevoie" apare la romani doar in situatii de criza, mare criza, dupa cum ne-a demonstrat istoria.
abis
Am glumit cu Boc, dar se incadreaza cel mai bine la profilul "Sancho Panza" smile.gif

Omul cel mai potrivit pentru noi acum ar fi Monica Macovei
Leonardo
Monica Macovei presedinte si Traian Basescu prim-ministru.
Singurii ce pot renaste dialogul social si pot uni aceasta natie pentru un tel comun. Cui nu-i place, sa plece.
Celelalte partide pot sa dispara iar daca nu o fac vor deveni rapid specii pe cale de disparitie.

In mod cert vor transforma Romania. Nu stiu in ce, dar e sigur ca va fi cu totul altfel dupa o asemenea administratie. Ramane de vazut cat va dura o astfel de administratie si cum se va sfarsi. Sunt mai multe scenarii posibile, osciland intre un final abrupt inainte de termen si un inceput de dinastie. biggrin.gif
abis
QUOTE(Leonardo @ 6 Mar 2013, 02:40 PM) *
Singurii ce pot renaste dialogul social si pot uni aceasta natie pentru un tel comun.

Ah, nu, singurii care pot face asta sunt Antonescu, Ponta, Dragnea, Fenechiu, Vosganian... Si Voiculescu. Mereu uit de el. rolleyes.gif
Leonardo
Vorbeam de tandem la conducere si de stil de lucru consacrat.
Altfel putem include alaturi de cei doi pe Boc, Elena U, Falca, Igas, Preda, Lazaroiu, Papahagi, Neamtu, Videanu, MRU, TRU... smile.gif
abis
Unii dintre cei de pe lista ta sunt ok.

Altii, nu.
Leonardo
OK e un termen relativ. smile.gif
De ex un om slugarnic si putin la minte poate fi sau nu OK.
Unul care vorbeste pretios dar aiurea poate fi OK sau nu.
Unul care fura e OK pana cand e dovedit contrariul.
Un om poate fi OK ca simplu cetatean, dar un dezastru in administrarea tarii.

Teoretic multi oameni sunt OK, la o privire mai atenta imaginea lor se poate schimba.
Asta e valabil pentru ambele liste.
gigip
[quote name='Leonardo' date='6 Mar 2013, 07:16 PM' post='745968']


Rămas ca Nuțu Cămătaru fără leii din Procuratură, pe care i-a crescut de mici dormind cu ei īn pat, Traian Băsescu scīncește că n-o să păpăm Schengen dacă nu băgăm mintenaș la pīrnaie doi-trei miniștri de-ai lui Victor Ponta, să fie Europa mīndră de noi, cu atīt mai mult cu cīt doamna Nicholson abia așteaptă să le vīre, printre gratii, suzeta īn botic.

Ce s-ar mai fuduli nea Cinzeacă la Bruxelles cu cheia pușcăriei atīrnată de gīt, ce mai geamparale īn clinchet de cătușe ar īncinge asiaticul la “Cireșica”, īndoindu-și papainoagele fine și păroase, de drumeț de apă, īn fața madonei din Pleșcoi!

Căci ce altceva īn afara clinchetului de cătușe lasă īn urma sa Țepeluș Vodă după nouă ani de domnie?

Din clinchet de cătușe băsesciene s-au īntrupat politicienii Gigi Becali și Dan Diaconescu, săltați din plapumă după un mozol prelungit cu “garantul democrației”, din clinchet de cătușe se va īntoarce și Adrian Năstase īn brațele vīnjoase ale poporului, mai curat și mai cīrlionțat ca oricīnd.

Pīnă și dragostea dintīi, “Biruința”, era un soi de pușcărie comunistă plutitoare, de vreme ce comandantul, jucīnd rolul temnicerului-șef, dormea cu cătușele sub pernă, scrutīnd cu radarul ochiului īntredeschis orizontul de evadare a mateloților īn lumea capitalistă.

După ce și-a accidentat mortal propriul partid pe trecerea de pietoni, īmbīrligīndu-se īn mașina Salvării cu fiica mortului, Traian Băsescu ne-a anunțat oficial că dorește să se īntoarcă īn politichie cu picioarele īnainte, sfidīnd metafizica și legea gravitației.

Nerecunoscători și cu memorie scurtă, căci, dacă n-ar fi existat Băsescu, nici logodna contra naturii dintre liberali și socialiști n-ar fi existat, fraierii de la putere mai-mai că nu l-ar lăsa să se īntoarcă la locul crimei, deși abia atunci am putea admira fără părtinire perlele coroanei:

– lacul rusesc chelit de flota romānească cu ajutorul neprecupețit al chelului;

– Dunărea văduvită de marinarii de apă dulce, disprețuiți de marinarul de apă sărată;

– Parcul Bordei pasat cu o seninătate criminală īn borseta unui bișnițar de duzină;

– ciuperca otrăvitoare răsărită la rădăcina Catedralei Sf. Iosif;

– atelierul de reșapat securiști din dosul Cotrocenilor;

– școala de asfaltangii din sufragerie

și

– un cozonac uriaș plămădit de manglitorii profesioniști din secta lui Blejnar pentru stafidele alea mici și aurii ale lui tăticu și pentru rahații din subordinea marinarului acoperit.

Va avea oare președintele jucător curajul să le strige fomiștilor din stradă:

„Dacă n-aveți pīine, mīncați cozonac!”?

Publicat īn Cațavencii, nr. 9(87), 2013


Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.